EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016SC0019

KOMISIJOS TARNYBŲ DARBINIS DOKUMENTAS POVEIKIO VERTINIMO SANTRAUKA dėl 470–790 MHz dažnių juostos naudojimo Sąjungoje pridedamas prie poveikio vertinimo Europos Parlamento ir Tarybos sprendimo dėl 470–790 MHz dažnių juostos naudojimo Sąjungoje pasiūlymo

SWD/2016/019 final - 2016/027 (COD)

Briuselis, 2016 02 02

SWD(2016) 19 final

KOMISIJOS TARNYBŲ DARBINIS DOKUMENTAS

POVEIKIO VERTINIMO SANTRAUKA

dėl 470–790 MHz dažnių juostos naudojimo Sąjungoje

pridedamas prie

poveikio vertinimo

Europos Parlamento ir Tarybos sprendimo dėl 470–790 MHz dažnių juostos naudojimo Sąjungoje pasiūlymo

{COM(2016) 43 final}
{SWD(2016) 20 final}


Santraukos lentelė

470–790 MHz dažnių juostos naudojimo Sąjungoje pakeitimo poveikio vertinimas

A. Būtinybė imtis veiksmų

Kodėl? Kokia problema sprendžiama?

Norint užtikrinti galimybę naudotis belaidžiu ryšiu būtinas tinkamas spektras. Judriojo ryšio duomenų srauto augimas, kurį daugiausia lemia vaizdo turinys, daro spaudimą juostose, kurias šiuo metu galima naudoti belaidžiam plačiajuosčiam ryšiui. Siekiant spręsti šią problemą imtasi veiksmų ir diskutuota Tarptautinės telekomunikacijų sąjungos (ITU) lygmeniu dėl galimybės naudoti žemesnių nei 1 GHz dažnių spektrą. ITU leidžia 694–790 MHz (vadinamąją 700 MHz) dažnių juostą naudoti belaidžiam plačiajuosčiam ryšiui. Šiaurės Amerikos šalys belaidžiam plačiajuosčiam ryšiui ketina naudoti ir 470–694 MHz (vadinamąją žemesnių nei 700 MHz) dažnių juostą. Šiuo metu visa UHF juosta (470–790 MHz) ES naudojama skaitmeninei antžeminei televizijai ir programų kūrimo ir specialiųjų renginių garso ryšio įrangai, todėl esama šio paklausaus spektro poreikio konflikto.

ES belaidžiam plačiajuosčiam ryšiui suderintos juostos, ypač žemesnių nei 1 GHz dažnių, yra svarbios siekiant Europos skaitmeninėje darbotvarkėje nustatytų Sąjungos tikslų dėl ryšio užtikrinimo. ES šalys remia suderintą ES požiūrį į belaidžio plačiajuosčio ryšio paslaugų teikimą 700 MHz juostoje, tačiau nesutaria dėl tinkamo laiko, nes jų skaitmeninės antžeminės televizijos poreikiai labai skiriasi. Dėl šių skirtingų požiūrių gali būti uždelstas pažangiųjų tinklų, kurių reikia norint pasiekti ES ryšio užtikrinimo tikslus, diegimas ir kilti tarpvalstybinių trukdžių tarp ES šalių.

Ko siekiama šia iniciatyva?

Bendroji skaitmeninė rinka yra vienas iš 10 svarbiausių Komisijos politinių prioritetų. Siekiant sukurti bendrąją skaitmeninę rinką, būtina užtikrinti galimybę visuotinai naudotis sparčiuoju belaidžiu ryšiu. Jis gali būti ekonomiškai efektyviai teikiamas visiems ES piliečiams vienodai svarbiais fiksuotojo ryšio ir belaidžio ryšio tinklais. Užtikrinus galimybę naudotis sparčiuoju ryšiu visoje ES, bus galima teikti naujoviškas paslaugas garso ir vaizdo bei judriojo ryšio paslaugų rinkose. Juo remiantis bus teikiamos naujos paslaugos, kaip antai interneto ryšys automobiliuose, kuriam užtikrinti būtina ES masto aprėptis ir pralaidumas.

Komisija parengė būsimo UHF juostos naudojimo ES strategiją, kad ši spektro dalis galėtų būti naudojama efektyviai ir būtų galima prisitaikyti prie besivystančių telekomunikacijų ir žiniasklaidos rinkų ir kartu išsaugoti ES garso ir vaizdo žiniasklaidos modelį ir dabartines nemokamas visuomeninių transliuotojų programas.

Kokia papildoma ES lygmens veiksmų nauda?

Suderintas ES požiūris, palyginti su nacionalinio arba regioninio lygmens veiksmais, turės šių privalumų:

jis iki 2020 m. užtikrins galimybę visoje ES naudotis 30 Mbps spartos ryšiu ir taip sudarys sąlygas diegti esamų paslaugų inovacijas ir kurti naujas paslaugas, kurioms būtinas visuotinis ryšys;

jis padės išvengti belaidžio plačiajuosčio ryšio ir skaitmeninės antžeminės televizijos tarpusavio trukdžių;

jis padės pasinaudoti masto ekonomija, nes įrangos, pritaikytos veikti 700 MHz juostoje, rinka yra beveik pasaulinė.

B. Sprendimai

Kokios su teisės aktų leidimu susijusios ir nesusijusios politikos galimybės apsvarstytos? Ar yra tinkamiausia politikos galimybė? Kodėl?

Apsvarstytos 4 politikos galimybės:

1. Nesiimti ES veiksmų. ES šalys savarankiškai priimtų sprendimus dėl 700 MHz dažnių juostos skyrimo ir leidimo naudoti paslaugoms (skaitmeninei antžeminei televizijai ir (arba) belaidžiam plačiajuosčiam ryšiui), galimų naudoti dažnių ir atitinkamų techninių ir prieigos sąlygų.

2. Koordinuotas 700 MHz juostos skyrimas ir leidimas ją naudoti. Tai apimtų:

paskyrimo ir tarpvalstybinio koordinavimo terminą;

skatinimą 700 MHz licencijoms taikyti aprėpties įpareigojimus;

žemesnių nei 700 MHz dažnių juostos rezervavimą skaitmeninei antžeminei televizijai ir programų kūrimo ir specialiųjų renginių garso ryšiui.

Numatoma iki 2025 m. atlikti ES lygmens rinkos vertinimą, kad būtų galima iš naujo įvertinti taisykles dėl žemesnių nei 700 MHz dažnių juostos.

3. Koordinuotas 700 MHz juostos skyrimas ir leidimas ją naudoti (2 galimybė) ir koordinuotas žemesnių nei 700 MHz dažnių juostos skyrimas naudoti tik žemynkryptėms linijoms su sąlyga, kad jos naudojimas garso ir vaizdo žiniasklaidos, įskaitant nemokamai platinamą, paslaugoms plačiajai auditorijai ir programų kūrimo ir specialiųjų renginių garso ryšiui bus apsaugotas, jei yra paklausa nacionaliniu lygmeniu.

Numatoma iki 2025 m. atlikti ES lygmens rinkos vertinimą, kad būtų galima iš naujo įvertinti taisykles dėl žemesnių nei 700 MHz dažnių juostos.

4. Koordinuotas visos UHF juostos skyrimo ir leidimo ją naudoti belaidžio plačiajuosčio ryšio paslaugoms sprendimų priėmimas iki 2020 m.

3 politikos galimybė yra priimtiniausia, nes ji užtikrina subalansuotą ir lankstų sprendimą, kuriuo remiama skaitmeninė ekonomika, Europos garso ir vaizdo žiniasklaidos modelis ir užtikrinama nauda piliečiams.

Kas kuriai galimybei pritaria?   

Transliavimo ir žiniasklaidos sektoriai pritaria Lamy ataskaitai 1 . Šioje ataskaitoje pagrindžiama 3 galimybės pirmenybė, nes joje rekomenduojama koordinuotai skirti ir leisti naudoti 700 MHz juostą ir laikytis lankstaus požiūrio į žemesnių nei 700 MHz dažnių juostą. Laikantis šio požiūrio, be tradicinių transliavimo paslaugų, ši juosta būtų kartu naudojama ir belaidžio plačiajuosčio ryšio paslaugoms (tik žemynkryptėms linijoms).

ES valstybių narių atstovai Radijo spektro politikos grupėje (RSPG) priėmė nuomonę 2 , kurioje pritarė galimybei dėl suderinto ES požiūrio į 700 MHz juostos paskirties pakeitimą. Joje rašoma apie:

– 700 MHz juostos naudojimo belaidžiam plačiajuosčiam ryšiui techninių sąlygų derinimą;

– bendro 700 MHz juostos atlaisvinimo termino nustatymą ir

– lankstų žemesnių nei 700 MHz dažnių juostos naudojimą.

Dėl abiejų dokumentų konsultuotasi viešai, o konsultacijų respondentai ES koordinavimui pritarė.

C. Tinkamiausios galimybės poveikis

Kokie tinkamiausios galimybės privalumai (jei yra kitų nei pagrindiniai)?

3 galimybės privalumai:

užtikrina galimybę naudoti papildomą ES suderintą spektrą belaidžiam plačiajuosčiam ryšiui ir taip padeda siekti Radijo spektro politikos programoje nustatyto spektro tikslo;

padeda siekti bendrosios skaitmeninės rinkos ryšio užtikrinimo tikslų ir Europos skaitmeninės darbotvarkės plačiajuosčio ryšio tikslų;

mažina UHF juostos naudojimo susiskaidymą ir padeda išvengti belaidžio plačiajuosčio ryšio ir skaitmeninės antžeminės televizijos tarpusavio trukdžių;

sudaro sąlygas inovacijoms ir rinkos perėjimui prie efektyvesnių technologijų;

padeda prisitaikyti prie naujų garso ir vaizdo turinio vartojimo formų ir išlaikyti dabartinį nemokamos peržiūros modelį;

ES valstybėms narėms suteikia lankstumo leisti žemesnių nei 700 MHz dažnių juostą naudoti kitoms nei skaitmeninės antžeminės televizijos ir programų kūrimo ir specialiųjų renginių garso ryšio reikmėms, kai tai įmanoma, o kartu garantuoja galimybę naudoti minėtais tikslais;

sustiprina ES poziciją tarptautinėse derybose dėl žemesnių nei 700 MHz dažnių juostos naudojimo ateityje.

Kokios tinkamiausios galimybės įgyvendinimo išlaidos (jei yra kitų nei pagrindinės)?  

Visuomeniniai ir privatūs skaitmeninės antžeminės televizijos transliuotojai ir programų kūrimo ir specialiųjų renginių garso ryšio naudotojai netektų dar vienos (be 800 MHz juostos, kurios paskirtis jau pakeista) UHF spektro dalies. Pereinant į žemesnių nei 700 MHz dažnių juostą bus patirta su transliavimo tinklų pertvarkymu susijusių išlaidų. Skaitmeninės antžeminės televizijos tinklų operatoriams teks sparčiai pereiti prie tobulesnių efektyviausiai spektrą naudojančių technologijų, jei jie norės išlaikyti (arba pagerinti) esamą perduodamų programų įvairovę ir kokybę. Vartotojai patirs nepatogumų, susijusių su įrangos (televizorių priedėlių ir kai kuriais atvejais naujų antenų) grąžinimu arba pakeitimu, kad galėtų ir toliau naudotis skaitmeninės antžeminės televizijos paslaugomis.

Koks poveikis verslui, mažosioms ir vidutinėms įmonėms (MVĮ), taip pat labai mažoms įmonėms?

Viena vertus, dauguma kultūros ir kūrybos sektorių įmonių yra MVĮ. Labiausiai nukentės programų kūrimo ir specialiųjų renginių garso ryšio naudotojai, nes laisvų sričių, kurias galima naudoti kuriant ir įrašant programas ir renginius, labai sumažės. Kita vertus, yra su belaidžio plačiajuosčio ryšio sektoriumi susijusių MVĮ, kurių verslui bus naudinga galimybė naudoti papildomą spektrą.

Priėmusi 2014 m. įgyvendinimo sprendimą 3 Komisija užtikrino, kad programų kūrimo ir specialiųjų renginių garso ryšiui būtų galima naudoti bazines dažnių juostas. Be to, Komisija prašys RSPG nuomonės dėl programų kūrimo ir specialiųjų renginių ryšio paslaugų ES strategijos. Pagal 3 galimybę ES šalys gali nuspręsti naudoti dalį 700 MHz juostos (iki 25 MHz vadinamajame duplekso tarpe) programų kūrimo ir specialiųjų renginių ryšio reikmėms.

Ar bus labai paveikti nacionaliniai biudžetai ir valdžios įstaigos?

Nacionalinėms valdžios institucijoms tenkančios išlaidos ir nauda priklausys nuo taikomos nacionalinės reguliavimo sistemos, t. y. licencijos atšaukimo, atnaujinimo ar pakeitimo galimybės ir sąlygų ir (arba) kitų administracinių išlaidų. Kai kuriose ES šalyse reikės atšaukti arba iš dalies pakeisti dabartines 700 MHz juostos naudojimo licencijas, kad būtų galima pereiti prie šios juostos naudojimo judriojo plačiajuosčio ryšio paslaugoms. Nors iš aukcionų būtų gauta valstybės pajamų, taikant galimas valstybės pagalbos atnaujinti įrangą galutiniams naudotojams priemones gali reikėti išteklių iš nacionalinio biudžeto.

Ar bus kitokio reikšmingo poveikio?  

Ne.

D. Tolesni veiksmai.

Kada politika bus peržiūrėta?   

Žemesnių nei 700 MHz dažnių juostos naudojimo rinkos pokyčiai bus vertinami vykdant ES lygmens procesą, kurį iki 2025 m. organizuos Komisija, ir prireikus reguliavimo sistemą galima iš dalies pakeisti.

(1)  Pascalio Lamy ataskaita dėl aukšto lygio darbo grupės dėl UHF juostos (470–790 MHz) naudojimo ateityje darbo rezultatų: http://ec.europa.eu/digital-agenda/en/news/report-results-work-high-level-group-future-use-uhf-band  
(2)  RSPG nuomonė dėl UHF juostos (470–790 MHz) naudojimo ateityje Europos Sąjungoje ilgalaikės strategijos (dokumentas RSPG14-585(1 red.).
(3)  Komisijos sprendimas 2014/641/ES.
Top