Használjon felül nyitó és záró idézőjeleket (""), ha pontos kifejezésre kíván rákeresni. Tegyen a keresett kifejezés végére csillagot (*), ha a kifejezés több változatát is be szeretné foglalni a keresésbe (pl.: szállít*, 32019R*). Használjon kérdőjelet (?), ha a keresőkifejezésben csak egyetlen karaktert szeretne helyettesíteni (pl. a tagállam?t kifejezéssel meg lehet találni a „tagállamát”, „tagállamit” és „tagállamot” szavakat).
Az átláthatósági irányelvként ismert 2004/109/EK irányelv célja a befektetőknek az Európai Unió (EU) tagállamaiban lévő vagy működő szabályozott piacra bevezetett értékpapírok kibocsátóiról nyújtott tájékoztatás javítása.
Előírja a tagállamok számára, hogy a szavazati jogok jelentős százalékának birtoklására vonatkozó folyamatos tájékoztatáson túlmenően a pénzügyi év során rendszeresen tegyenek közzé pénzügyi és fenntarthatósági információkat a kibocsátók tevékenységeiről.
Időszakos pénzügyi és fenntarthatósági információk
Az időszakos tájékoztatás az értékpapír-kibocsátó és az ellenőrzése alatt álló vállalkozások pénzügyi helyzetére, valamint a társaság fenntarthatóságra gyakorolt hatásáról szóló információkra vonatkozik, valamint azon információkra is, amelyek áttekintik, hogy a fenntarthatósági tényezők miként befolyásolják a társaság fejlődését, teljesítményét és helyzetét.
Az értékpapírok kibocsátóinak (a pénzügyi kimutatásokból, a vezetői jelentésből és a felelősségi nyilatkozatokból álló) éves pénzügyi beszámolókat és évközi pénzügyi beszámolókat (azaz időközi vezetőségi nyilatkozatokat) kell közzétenniük. Noha az irányelv nem támogatja a gyakoribb rendszeres adatszolgáltatást (pl. a negyedéves pénzügyi beszámolókat), ez megengedett, feltéve, hogy a kiegészítő adatszolgáltatás arányos.
A pénzügyi beszámolót legalább 10 évig nyilvánosan hozzáférhetővé kell tenni a közvélemény számára.
A vagy azt követően kezdődő pénzügyi évek tekintetében valamennyi éves pénzügyi jelentést az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) által kidolgozott és az (EU) 2019/815 felhatalmazáson alapuló rendelettel elfogadott technikai előírásokon alapuló egységes elektronikus beszámolási formátumban kell elkészíteni.
A vállalati fenntarthatóságra vonatkozó jelentéstételről szóló (EU) 2022/2464 módosító irányelv által bevezetett szabályok előírják, hogy az uniós szabályozott piacokon jegyzett valamennyi társaság vegyen fel vezetőségi jelentésébe a társaság fenntarthatóságra gyakorolt hatásával kapcsolatos információkat (mint amilyenek például a környezeti jogok, a szociális jogok, az emberi jogok és az irányítási tényezők), azon információkkal együtt, amelyek annak megértéséhez szükségesek, hogy a fenntarthatósági tényezők milyen hatást gyakorolnak a társaság fejlődésére, teljesítményére és helyzetére. E szabályok alkalmazásának bevezetése fokozatosan fog megtörténni (lásd alább).
A jelentős mértékű szavazati jog állományairól szóló értesítés
Amennyiben a részvényesek megszerzik vagy elidegenítik egy olyan kibocsátó részvényeit, amelynek részvényeit a szabályozott piacra bevezették, és amely részvényekhez szavazati jog kapcsolódik, akkor a részvényeseknek értesíteniük kell a kibocsátót a művelet eredményeként birtokukban lévő szavazati jogok százalékos arányáról. Ezen szabály abban az esetben alkalmazandó, ha ez a százalékos arány elér vagy meghalad bizonyos küszöbértékeket (5 %, 10 %, 15 %, 20 %, 25 %, 30 %, 50 % és 75 %), vagy e küszöbértékek alá csökken. Ez azokra az esetekre is érvényes, amikor valamely természetes vagy jogi személy a szavazati jogok megszerzésére, eladására vagy gyakorlására jogosult.
A kibocsátónak szóló értesítésnek, amelyet a részvényesnek négy kereskedési napon belül kell megküldenie, információt kell szolgáltatnia a szavazati jogok új elosztásáról, a részvényes személyazonosságáról, a változás időpontjáról és az elért szavazati küszöbértékről.
A kibocsátók kötelesek nyilvánosságra hozni a jelentős állományokról szóló értesítésekben foglalt információkat, legkésőbb az ezek beérkezését követő három kereskedési napon belül.
A kormányok részére teljesített kifizetésekre vonatkozó jelentés
Az irányelv arra kötelezi a nyersanyag-kitermelő (olaj-, gáz- és ásványianyag-kitermelő) és a primer faipari ágazatok iparágakban tevékenykedő, tőzsdén jegyzett társaságokat, hogy évente egy külön beszámoló formájában jelentsék be a működésük helye szerinti tagállamok kormányainak fizetett összegeket.
További információk közzététele
A lehető leghamarabb, de legkésőbb a saját részvények megszerzését vagy eladását követő négy kereskedési napon belül, amennyiben az arány eléri, vagy meghaladja a szavazati jogok 5 %-át vagy a 10 %-át, vagy ez alá csökken, a kibocsátónak közzé kell tennie a saját részvények arányát.
A kibocsátóknak minden naptári hónap végén nyilvánosságra kell hozniuk a szavazati jogok teljes számát és a tőke összértékét.
A kibocsátónak haladéktalanul nyilvánosságra kell hoznia a különböző részvényosztályokhoz fűződő jogok minden esetleges módosítását.
A szabályozott információk terjesztése, tárolása és hozzáférhetősége
A tagállamoknak biztosítaniuk kell, hogy a kibocsátó vagy a szabályozott piacon való kereskedésbe történő bevezetést a kibocsátó beleegyezése nélkül kérelmező személy olyan módon hozza nyilvánosságra a szabályozott információkat, amely biztosítja a szabályozott információkhoz való megkülönböztetésmentes gyors hozzáférést, és hozzáférhetővé teszi azokat a hivatalosan kijelölt mechanizmus számára.
Ezenkívül minden tagállamnak gondoskodnia kell arról, hogy a társaságok által közzétett információkat legalább egy hivatalosan kijelölt mechanizmus tárolja, és azt tíz évig a nyilvánosság számára hozzáférhetővé tegye.
Az ESMA feladata volt egy olyan európai egységes hozzáférési pont (ESAP) létrehozása, amelyen 2027 közepéig fel kell tüntetni és hozzáférhetővé kell tenni a fenti információkat. Az (EU) 2023/2864 módosító irányelv beilleszt egy cikket a 2004/109/EK irányelvbe, amely szerint -től a tagállamoknak biztosítaniuk kell, hogy amikor a kibocsátó vagy a szabályozott piacra történő bevezetést a kibocsátó hozzájárulása nélkül kérelmező személy az átláthatósági irányelvben hivatkozott szabályozott információkat hoz nyilvánosságra, az említett szabályozott információkat egyidejűleg benyújtsa a hivatalosan megjelölt mechanizmus felé (vagyis gyűjtőszervezetnek) is, digitális formában és a releváns metaadatokkal együtt, az (EU) 2023/2859 rendelet alapján létrehozott egységes európai hozzáférési ponton való hozzáférhetővé tétel céljából.
Nem uniós országok
Amennyiben valamely kibocsátó bejegyzett székhelye valamely EU-n kívüli országban található, a kibocsátó választhat azon tagállamok közül, ahol az értékpapírjait kereskedési célból bevezették a szabályozott piacra. Az általa kiválasztott tagállam illetékes hatósága engedélyezheti, hogy az adott kibocsátó betartsa saját nemzeti szabályait (például az időszakos információkra és más információkra vonatkozó szabályokat), feltéve, hogy az érintett nem uniós ország jogszabályai az uniós jogszabályokkal egyenértékű követelményeket állapítanak meg. Az illetékes hatóság ezt követően tájékoztatja az ESMA-t az esetlegesen megadott mentességekről.
A 2007/14/EK irányelv és annak módosító irányelvei részletes szabályokat határoznak meg az olyan témákban, mint amilyenek például:
a származás szerinti tagállam kiválasztására vonatkozó eljárási szabályok;
a féléves, nem konszolidált pénzügyi beszámolók minimális tartalma;
az illetékes hatóságok által a piaci szereplők tekintetében alkalmazott ellenőrzési mechanizmusok.
Az 1569/2007/EK rendelet és módosításai mechanizmust hoznak létre a nem uniós országok értékpapír-kibocsátói által alkalmazott számviteli standardok egyenértékűségének megállapítására.
Az (EU) 2015/761 felhatalmazáson alapuló rendelet a jelentős állományokra vonatkozó szabályozástechnikai standardokkal foglalkozik.
Az (EU) 2016/1437 felhatalmazáson alapuló rendelet az uniós szintű szabályozott információkhoz való hozzáférésre vonatkozó szabályozástechnikai standardokkal foglalkozik.
Az (EU) 2019/815 felhatalmazáson alapuló rendelet az egységes elektronikus beszámolási formátumra vonatkozó szabályozástechnikai standardokkal foglalkozik, beleértve a későbbi frissítéseket és módosításokat is.
MIKORTÓL ALKALMAZANDÓK EZEK A SZABÁLYOK?
A 2004/109/EK irányelvet -ig kellett átültetni a nemzeti jogba. Az irányelvben foglalt szabályokat ugyanezen időponttól kell alkalmazni.
Az (EU) 2022/2464 módosító irányelvet -ig kellett átültetni a nemzeti jogba. Az alkalmazásra három szakaszban kerül sor:
a 2024-es pénzügyi évben az 500-nál több munkavállalót foglalkoztató nagyvállalatoknak és a nagy vállalatcsoportok anyavállalkozásainak minősülő kibocsátók esetében, összevont alapon;
a 2025-ös pénzügyi évben az egyéb nagy kibocsátók esetében;
2026-os pénzügyi évben a kis- és középvállalkozások, a kis- és nem- komplex hitelintézetek és a zárt (nem független) (viszont)biztosítóintézetek esetében.
Az (EU) 2023/2864 módosító irányelvet -ig kell átültetni a nemzeti jogba, a 3. cikk (a 2004/109/EK irányelv módosításai) kivételével, amelyet -ig kell átültetni.
Az Európai Parlament és a Tanács 2004/109/EK irányelve () a szabályozott piacra bevezetett értékpapírok kibocsátóival kapcsolatos információkra vonatkozó átláthatósági követelmények harmonizációjáról és a 2001/34/EK irányelv módosításáról (HL L 390., , 38–57. o.)
A 2004/109/EK irányelv későbbi módosításait belefoglalták az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.
KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK
Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2023/2859 rendelete () a pénzügyi szolgáltatások, a tőkepiacok és a fenntarthatóság szempontjából lényeges, nyilvánosan elérhető információkhoz központosított hozzáférést biztosító egységes európai hozzáférési pont létrehozásáról (HL L, 2023/2859, )
A Bizottság (EU) 2019/815 felhatalmazáson alapuló rendelete () a 2004/109/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek az egységes elektronikus beszámolási formátumot meghatározó szabályozástechnikai standardok tekintetében történő kiegészítéséről (EGT-vonatkozású szöveg) (HL L 143., , 1–792. o.)
A Bizottság (EU) 2016/1437 felhatalmazáson alapuló rendelete () a 2004/109/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek az uniós szinten szabályozott információkhoz való hozzáférésre vonatkozó szabályozástechnikai standardok tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 234., , 1–7. o.)
A Bizottság (EU) 2015/761 felhatalmazáson alapuló rendelete () a 2004/109/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek a főbb gazdaságokra vonatkozó egyes szabályozástechnikai standardok tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 120., , 2–5. o.)
Az Európai Parlament és a Tanács 1095/2010/EU rendelete () az európai felügyeleti hatóság (Európai Értékpapír-piaci Hatóság) létrehozásáról, a 716/2009/EK határozat módosításáról és a 2009/77/EK bizottsági határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 331., , 84–119. o.)
A Bizottság 1569/2007/EK rendelete () a harmadik országbeli értékpapír-kibocsátók által alkalmazott számviteli standardok egyenértékűségének megállapítására szolgáló eljárásnak a 2003/71/EK és a 2004/109/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv szerinti létrehozásáról (HL L 340., , 66–68. o.).
A Bizottság 2007/14/EK irányelve () a szabályozott piacra bevezetett értékpapírok kibocsátóival kapcsolatos információkra vonatkozó átláthatósági követelmények harmonizációjáról szóló 2004/109/EK irányelv egyes rendelkezéseinek végrehajtására irányadó részletes szabályok megállapításáról (HL L 69., , 27–36. o.).
A Bizottság 2007/657/EK ajánlása () a 2004/109/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvben említett, a szabályozott információk központi tárolására hivatalosan kijelölt rendszerek elektronikus hálózatáról (HL L 267., , 16–22. o.).