Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2008/014/09

    Feladatmeghatározás – Az emberkereskedelemmel foglalkozó szakértői csoport

    HL C 14., 2008.1.19, p. 23–26 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    19.1.2008   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 14/23


    Feladatmeghatározás – Az emberkereskedelemmel foglalkozó szakértői csoport

    (2008/C 14/09)

    A Bizottság ezúton pályázatot hirdet magánszemélyek részére azzal a céllal, hogy olyan szakértőkből álló jegyzéket hozzon létre, akiket fel lehet kérni arra, hogy részt vegyenek az emberkereskedelem megelőzésére és az ellene folytatott küzdelemre vonatkozó európai politikával kapcsolatos kérdésekkel foglalkozó szakértői csoport munkájában.

    1.   Háttér

    Az emberkereskedelem elleni uniós szintű küzdelem megerősítése érdekében, valamint a Brüsszeli Nyilatkozattal (1) (2002) összhangban, amely kifejezte azt az igényt, hogy a Bizottság létrehozzon egy emberkereskedelemmel foglalkozó szakértői csoportot, a csoport a 2003/209/EK bizottsági határozattal (2) létrejött. A tanácsadó csoport elnevezése „emberkereskedelemmel foglalkozó szakértői csoport”.

    Tekintettel a emberkereskedelem elleni küzdelemmel foglalkozó szakértői csoport 2003. óta folytatott értékes munkájára, mely lehetővé tette, hogy a Bizottság továbbfejlessze a területre vonatkozó politikáját, valamint figyelembe véve az emberkereskedelem politikai területének globális szinten egyre fokozódó jelentőségét, a szakértői csoportnak továbbra is folytatnia kell munkáját. Az Európai Unió bővítésének figyelembevétele érdekében új bizottsági határozatra (3) volt szükség. Ezenkívül bővíteni kell a szakértői csoport feladatkörét, és az emberkereskedelem változó jelensége által támasztott igények miatt a csoportnak szélesebb körű szakértelemmel kell rendelkeznie.

    2.   Szakértői csoport

    A Bizottság az emberkereskedelemmel kapcsolatos bármilyen ügyben konzultációt folytathat a csoporttal.

    A csoport feladata a következő:

    a)

    együttműködés kialakítása az emberkereskedelemre vonatkozó kérdéskörben a tagállamok, a 3. cikk (2) bekezdésének b) pontjában felsorolt egyéb felek, valamint a Bizottság között;

    b)

    segítségnyújtás a Bizottságnak az emberkereskedelemre vonatkozó vélemények kibocsátása és a téma egységes megközelítésének biztosítása által;

    c)

    segítségnyújtás a Bizottságnak az emberkereskedelem területére vonatkozó nemzeti, európai és nemzetközi szintű politikák alakulásának értékelésében;

    d)

    a Bizottság támogatása az emberkereskedelem elleni politika hatókörébe tartozó lehetséges európai és nemzeti szintű intézkedések és fellépések feltárásában és meghatározásában;

    e)

    A szakértői csoport a Bizottság kérésére vagy saját hatáskörben véleményeket ad és jelentéseket készít a Bizottság számára, kellő figyelemmel az emberkereskedelem elleni küzdelemre és a megelőzésére vonatkozó legjobb gyakorlatokról, normákról és eljárásokról szóló európai uniós terv (4) uniós szintű végrehajtására és továbbfejlesztésére, valamint a kizsákmányolás ehhez kapcsolódó formáira. Figyelembe veszi a kérdés nemi egyenlőséggel kapcsolatos dimenzióját is.

    3.   Összetétel

    A csoport 21 tagból áll. A tanácsadó testületet a Bizottság nevezi ki. A szakértői csoportot 3 éves időszakra hozzák létre, amelyet a Bizottság meghosszabbíthat.

    4.   Jogosultság

    A jelentkezéseket olyan természetes személyek nyújthatják be, akik az EU valamely tagállamának állampolgárai, illetve adott esetben valamely csatlakozó ország vagy az Európai Gazdasági Térség országának állampolgárai.

    A szakértői csoport tagjait az emberkereskedelem elleni küzdelem – ideértve az emberkereskedelem munkaügyi vonatkozásai – területén szakértelemmel és tapasztalattal rendelkező szakemberek közül nevezik ki, akik a következő szervezetektől érkeznek:

    a)

    a tagállamok közigazgatási szervei (legfeljebb 11 tag);

    b)

    európai szinten működő kormányközi, nemzetközi és nem kormányzati szerveztetek (legfeljebb 5 tag);

    c)

    európai szinten működő szociális partnerek és munkaadói szervezetek (legfeljebb 4 tag);

    d)

    Europol (egy tag);

    e)

    a tagállamokban állami vagy magánegyetemek és intézmények számára folytatott tudományos kutatások során szerzett tapasztalatokkal rendelkező személyek (legfeljebb 2 tag).

    A leendő szakértőkkel szemben elvárás, hogy a fentiekben felsorolt érintett szerveknél korábban vagy jelenleg posztot töltsenek be. A következőkkel kell rendelkezniük:

    készségek és ismeretek azokon a tevékenységi területeken, ahol közreműködésüket kérhetik,

    magas szintű szakmai tapasztalat az emberkereskedelem elleni küzdelem terén, valamint legalább 5 éves megfelelő szakmai gyakorlat,

    megfelelő nyelvi készségek, ideértve a munka elvégzéséhez szükséges, bizonyítható jártasságot angol nyelvből.

    A fentieket a kitöltött önéletrajz és pályázati űrlap alapján értékelik.

    5.   Pályázati felhívás

    A pályázatokat kizárólag a pályázati felhíváshoz mellékelt pályázati űrlap minta (1. melléklet) és az önéletrajz minta (2. melléklet) kitöltésével lehet benyújtani. A jelentkezőket felkérik arra, hogy kérelmükben egyértelműen jelezzék, az emberkereskedelem mely területén rendelkeznek konkrét szakértelemmel. A pályázathoz csatolni kell azokat a dokumentumokat, amelyek bizonyítják, hogy a javasolt tag megfelel a fent említett feltételeknek.

    A pályázatokat legkésőbb 2008. február 15-ig e-mailben vagy postán kell elküldeni a következő címre:

    European Commission (Európai Bizottság)

    Directorate-general Justice, Freedom and Security (A Jogérvényesülés, Szabadság és Biztonság Főigazgatósága)

    Unit D2 Secretariat (D2 csoport, titkárság)

    LX 46 3/131

    B-1049 Brussels (Brüsszel)

    JLS-ANTITRAFFICKING@ec.europa.eu

    Az egyes pályázatokat a pályázati felhívásban meghatározott kritériumok alapján vizsgálják meg. A Bizottság tájékoztatja a pályázókat a pályázat eredményéről, különös tekintettel arra, hogy felkerültek-e a szakértők listájára.

    Tekintettel az európai intézmények átláthatósági politikájára és annak szükségére, hogy az intézménynél tanácsadó feladatot ellátó szakértők nevéről és képzettségéről a közvéleményt tájékoztassák, a 45/2001/EK rendelet (5) rendelkezéseinek megfelelően az általános személyes adatok a nyilvánosság számára hozzáférhetőek lesznek (6) a tanácsadó csoportok jegyzékében mindaddig, amíg a tagsági viszony fennáll és/vagy nem kérik az adatok törlését a nyilvános internetoldalról.

    6.   Végleges döntés a csoport összetételéről

    A Bizottság a szakértői csoport összetételéről a pályázati felhívásra beérkező ajánlatok alapján dönt.

    A pályázatok értékelése során a Bizottság a következő kritériumokat veszi figyelembe:

    bizonyított szaktudás és a tapasztalat – európai és/vagy nemzetközi szinten – az emberkereskedelem elleni küzdelemmel kapcsolatos területeken,

    annak szükségessége, hogy a szakértői csoporton belül egyensúly jöjjön létre a pályázók reprezentativitása, a nemek és földrajzi származás tekintetében,

    annak szükségessége, hogy egyensúly jöjjön létre az emberkereskedelem különböző formáival – köztük a munkára kényszerítéssel és szexuális kizsákmányolással –, a különféle szempontokkal – mint például a megelőzéssel, a büntetőeljárással és az áldozatoknak nyújtott segítséggel – kapcsolatos szakértelem, valamint az emberi jogok, a gyermekek jogai, büntetőjog a munkaügy és a migráció terén való szakértelem tekintetében,

    annak szükségessége, hogy támogassák az előző (a 2003. március 25-i bizottsági határozattal létrehozott) szakértői csoport munkájának folyamatosságát,

    a szakértői csoport tagjainak olyan személynek kell lenniük, akik az EU valamely tagállamának állampolgárai, illetve adott esetben egy csatlakozó ország vagy az Európai Gazdasági Térség országának állampolgárai.

    A tagok kellő időben értesítik a Bizottságot bármilyen összeférhetetlenségről, amely tárgyilagosságukat károsan befolyásolhatja.

    A személyükben kinevezett tagok nevét közzéteszik a Jogérvényesülés, Szabadság és Biztonság Főigazgatósága internetes honlapján és az Európai Unió Hivatalos Lapjának C-sorozatában. A tagok nevének összegyűjtését, feldolgozását és közzétételét a 45/2001/EK rendelet rendelkezéseinek megfelelően hajtják végre.

    A tagokat 3 éves, meghosszabbítható időszakra nevezik ki, és helyettesítésükig vagy megbízatásuk lejártáig maradnak hivatalban.

    A tagok a hivatali idejük végéig terjedő időszakra a következő esetekben helyettesíthetők:

    a)

    a tag lemondása;

    b)

    a tag nem képes többé hatékonyan hozzájárulni a csoport tanácskozásaihoz;

    c)

    a tag nem felel meg a Szerződés 287. cikkében foglaltaknak;

    d)

    a tag elmulasztja időben értesíteni a Bizottságot a fennálló összeférhetetlenségről.

    7.   Titoktartás

    A bizalmas információk szükséges biztonságának megőrzése érdekében a szakértői csoportban való részvételre felkért szakértők titkos adatkezelésre vonatkozó megállapodás írnak alá. Munkájuk ellátása során bizalmasan kell kezelniük minden, a folyamat során tudomásukra jutó információt és dokumentumot.

    8.   Működés

    A csoport a tagjai közül egyszerű többséggel elnököt és két alelnököt választ.

    A Bizottság egyetértésével és a csoport által meghatározott feladatkörrel a csoport keretein belül alcsoportok hozhatók létre konkrét kérdések megvizsgálására. Az alcsoportok legfeljebb 9 tagból állhatnak, és megbízatásuk teljesítésével fel kell őket oszlatni.

    A csoport és annak alcsoportjai a Bizottság által megállapított módon és időben rendes körülmények között a Bizottság hivatali helyiségeiben üléseznek. A csoport és alcsoportjai üléseinek titkársági feladatait a Bizottság látja el. Az érdekelt bizottsági szolgálatok képviselői jelen lehetnek a csoport és alcsoportjai ülésein.

    A csoport a Bizottság által elfogadott egységes eljárási szabályzat alapján fogadja el eljárási szabályzatát.

    A Bizottság a szóban forgó dokumentum eredeti nyelvén közzéteheti a csoport bármely összefoglalóját, következtetését, illetve részleges következtetését vagy munkadokumentumát.

    9.   Ellentételezés

    A szakértői csoportban való részvételre felkért szakértők utazási költségeit a Bizottság megtéríti.

    Az ülésekkel kapcsolatos kiadásokat azon éves költségvetés keretein belül térítik meg, amelyet a Bizottság felelős szolgálatai utaltak ki a csoportnak.


    (1)  A Brüsszeli Nyilatkozatot „Az emberkereskedelem megelőzése és az ellene való küzdelem – A XXI. század globális kihívása” címmel 2002. szeptember 18–20-án megrendezett európai konferencián fogadták el (HL C 137., 2003.6.12, 1. o.).

    (2)  HL L 79., 2003.3.26., 25. o.

    (3)  A Bizottság határozata (2007. október 17.) az emberkereskedelemmel foglalkozó szakértői csoport létrehozásáról (2007/675/EK) (HL L 277., 2007.10.20., 29. o.).

    (4)  HL C 311., 2005.12.9., 1. o.

    (5)  Az Európai Parlament és a Tanács 45/2001/EK rendelete (2000. december 18.) a személyes adatok közösségi intézmények és szervek által történő feldolgozása tekintetében az egyének védelméről, valamint az ilyen adatok szabad áramlásáról (HL L 8., 2001.1.12., 1. o.).

    (6)  Az adatokat a tanácsadó csoportok jegyzékében teszik közzé: http://ec.europa.eu/secretariat_general/regexp/


    Top