Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023XC0804(02)

    Borágazati hagyományos kifejezés módosítása iránti kérelem közzététele az 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a borágazati eredetmegjelölésekre, földrajzi jelzésekre és hagyományos kifejezésekre vonatkozó oltalom iránti kérelmek, a kifogásolási eljárás, a használatra vonatkozó korlátozások, a termékleírások módosítása, az oltalom törlése, valamint a címkézés és a kiszerelés tekintetében történő kiegészítéséről szóló (EU) 2019/33 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet 28. cikkének (3) bekezdése és 34. cikke alapján „Vino generoso” 2023/C 275/14

    C/2023/5137

    HL C 275., 2023.8.4, p. 33–35 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    2023.8.4.   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 275/33


    Borágazati hagyományos kifejezés módosítása iránti kérelem közzététele az 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a borágazati eredetmegjelölésekre, földrajzi jelzésekre és hagyományos kifejezésekre vonatkozó oltalom iránti kérelmek, a kifogásolási eljárás, a használatra vonatkozó korlátozások, a termékleírások módosítása, az oltalom törlése, valamint a címkézés és a kiszerelés tekintetében történő kiegészítéséről szóló (EU) 2019/33 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet 28. cikkének (3) bekezdése és 34. cikke alapján

    „Vino generoso”

    (2023/C 275/14)

    Ez a közzététel az (EU) 2019/34 (1) bizottsági végrehajtási rendelet 22. cikkének (1) bekezdése és 27. cikkének (1) bekezdése alapján jogot keletkeztet a kérelem elleni kifogás emelésére. A kifogást tartalmazó nyilatkozatoknak e közzététel napjától számítva két hónapon belül kell beérkezniük a Bizottsághoz.

    HAGYOMÁNYOS KIFEJEZÉSRE VONATKOZÓ MÓDOSÍTÁSI KÉRELEM

    „Vino generoso”

    Beérkezés dátuma: 2023. május 5.

    Oldalak száma (beleértve ezt az oldalt is): 4

    A módosítás iránti kérelem nyelve: Spanyol

    Ügyiratszám: Ares(2023) 3171190

    A módosítás iránti kérelem által érintett hagyományos elnevezés: Vino generoso

    Kérelmező: Élelmiszeripari Főigazgatóság, Spanyol Mezőgazdasági, Halászati és Élelmiszerügyi Minisztérium

    Teljes cím (utcanév és házszám, város és postai irányítószám, ország):

    P° Infanta Isabel, 1

    28071 Madrid

    ESPAÑA

    Állampolgárság: Spanyol

    Telefon, fax, e-mail:

    Telefonszám: +34 913475397

    Fax +34 913475410

    E-mail: dgia@mapa.es; sgccala@mapa.es

    A módosítás leírása

    A „vino generoso” hagyományos kifejezés meghatározásának/használati feltételeinek az eAmbrosiában szereplő összefoglalása a következőket állapítja meg:

    „[A 606/2009/EK bizottsági rendelet III. melléklete B. részének 8. pontja] vagy a fenti meghatározás alapján a »Montilla-Moriles« OEM bor, azzal a feltétellel, hogy az előállítási folyamat során nem adnak hozzá alkoholt, és a tényleges alkoholtartalom természetes úton eléri a legalább 15 térfogatszázalék szintet.”

    Ez a meghatározás/ezek a felhasználási feltételek a 606/2009/EK bizottsági rendelethez kapcsolódik/kapcsolódnak, amelyet az (EU) 2019/934 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet hatályon kívül helyezett, és amely a III. melléklet B. részének 8. pontjában szabályokat állapít meg a „vino generoso” hagyományos kifejezésre vonatkozóan:

    „A likőrborok esetében a »vino generoso« hagyományos különleges kifejezés kizárólag azon oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel ellátott, teljesen vagy részben élesztőhártya alatt készített száraz likőrborok esetében használható, amelyeket:

    a Palomino de Jerez, a Palomino fino, a Pedro Ximénez, a Verdejo, a Zalema, illetve a Garrido Fino szőlőfajtából származó fehér szőlőből nyernek,

    átlagosan két évig tartó, tölgyfa hordóban történő érlelés után hoznak forgalomba.

    Az első albekezdésben említett, élesztőhártya alatti készítés azt a biológiai folyamatot jelenti, amely akkor megy végbe, amikor a must teljes alkoholos erjedése után a bor szabad felszínén spontán módon kialakul egy jellegzetes élesztőhártya, amely a terméknek különleges analitikai és érzékszervi tulajdonságokat kölcsönöz.”

    A meghatározás/felhasználási feltételek helyébe a következő szöveg lép:

    „A »vino generoso« elnevezés kizárólag a »Condado de Huelva«, a »Jerez-Xérès-Sherry«, a »Lebrija«, a »Málaga«, a »Manzanilla-Sanlúcar de Barrameda«, a »Montilla-Moriles« és a »Rueda« oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel ellátott, a 2013. december 17-i 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet VII. mellékletének II. részében szereplő, szőlőből készült termékek 1. és 3. kategóriájába tartozó borok és száraz likőrborok esetében használható:

    1.

    Ezeket kizárólag az egyes fent említett, oltalom alatt álló eredetmegjelölések kapcsán engedélyezett szőlőfajtákból származó fehér szőlőből állítják elő.

    2.

    Átlagosan két évig tartó, tölgyfa hordóban történő érlelés után hozzák forgalomba.

    3.

    A bor szabad felületén a must teljes alkoholos erjedése után spontán kialakul egy jellegzetes élesztőgombákból álló filmréteg (az úgynevezett »flor«), amely a terméknek sajátos analitikai és érzékszervi tulajdonságokat kölcsönöz, kivéve a hagyományos »Málaga« OEM száraz borokat.

    4.

    A jelenleg hatályos uniós jogszabályokban meghatározott kivételektől eltekintve az 1. kategória esetében a tényleges alkoholtartalom legalább 14 térfogatszázalék, a 3. kategória esetében pedig legalább 15 térfogatszázalék.

    5.

    A maximális redukálócukor-tartalom (glükóz és fruktóz):

    a)

    4 gramm/liter;

    b)

    9 g/l, feltéve hogy az összes savtartalom borkősav g/l-ben kifejezett értéke a maradékcukor-tartalomnál legfeljebb 2 grammal alacsonyabb;

    c)

    vagy kizárólag a likőrborok esetében a termékleírásban a »száraz« termékek tekintetében megállapított szint.”

    A módosítás indokainak ismertetése

    Ami Andalúzia oltalom alatt álló eredetmegjelöléseit illeti, a „vino generoso” hagyományos kifejezéssel jelzett termékek a legnagyobb presztízzsel és hagyománnyal rendelkező borok közé tartoznak. Az eredetmegjelöléseket elismerő különböző jogi szövegek erre a kifejezésre hivatkoznak.

    A hagyományos kifejezés az Európai Unió szintjén jelenleg a mezőgazdasági termékek piacának közös szervezéséről, valamint a 922/72/EGK, a 234/79/EGK, az 1037/2001/EK és az 1234/2007/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2013. december 17-i 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 112. cikkének a) pontja és 113. cikke alapján oltalom alatt áll és használata szabályozva van.

    Az 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet kiegészítéséről szóló, 2019. március 12-i (EU) 2019/934 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet III. mellékletének B. része 8. pontjában is meghatározásra kerültek az alkoholtartalom-növelés engedélyezésére vonatkozó lehetőség által érintett szőlőtermő területek, az engedélyezett borászati eljárások és a szőlőből készült termékek előállítására és tartósítására alkalmazandó korlátozások, a melléktermékek százalékos arányban megadott minimális alkoholtartalma és a melléktermékek kivonása, valamint az OIV adatlapjainak közzététele. Ezenkívül a kifejezés eredetileg szerepelt az Európai Bizottság „e-Bacchus” elektronikus adatbázisában, amelyet az „eAmbrosia” elektronikus nyilvántartás váltott fel. Az alkalmazott fogalommeghatározás egy, a 479/2008/EK tanácsi rendeletnek a szőlőből készült termékek kategóriái, a borászati eljárások és az azokhoz kapcsolódó korlátozások tekintetében történő végrehajtására vonatkozó egyes szabályok megállapításáról szóló, 2009. július 10-i 606/2009/EK bizottsági rendelet III. melléklete B. részének 10. pontjában szereplő hivatkozáson alapul, amelyet később hatályon kívül helyezett a 2009. július 10-i 606/2009/EK bizottsági rendeletben foglalt fogalommeghatározások fenntartásáról szóló, 2019. március 12-i (EU) 2019/934 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet.

    Az egyértelműség, az átláthatóság és a jogbiztonság érdekében az andalúziai, oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel ellátott borokra vonatkozó egyes hagyományos kifejezések a Mezőgazdasági, Halászati, Vízügyi és Vidékfejlesztési Regionális Minisztérium 2023. február 22-i rendeletének hatálya alá tartoznak, amelyet az Andalúziai Hivatalos Közlöny (BOJA) 2023. március 3-i 42. számában tettek közzé. A rendelet a megfelelő jogi eszköz a hagyományos kifejezések jóváhagyására és későbbi módosítására az uniós nyilvántartásban. A „vino generoso” és a kapcsolódó hagyományos kifejezések jelenlegi jogszabályi keretéből való jogi átmenet biztosítása érdekében létrehozták és közzétették a meghatározást. A meghatározás leírja a hagyományos kifejezést használó oltalom alatt álló eredetmegjelölések jellemzőit és közös tulajdonságait. Ily módon lehetővé teszi a termelők közötti tisztességes versenyt, ugyanakkor egyértelmű tájékoztatást nyújt a fogyasztóknak. Az új fogalommeghatározás egyik új jellemzője, hogy megjelöli azokat az oltalom alatt álló eredetmegjelöléseket, amelyek jogosultak e hagyományos kifejezés használatára. A hat andalúziai eredetmegjelölés mellett a „Rueda” is megtalálható, mivel a termékleírásban mindig is szerepelt a hagyományos kifejezés.

    Az aláíró neve: Az élelmiszeriparért felelős főigazgató


    (1)  HL L 9., 2019.1.11., 46. o.


    Top