Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016SC0019

BIZOTTSÁGI SZOLGÁLATI MUNKADOKUMENTUM A HATÁSVIZSGÁLAT VEZETŐI ÖSSZEFOGLALÓJA a 470–790 MHz-es frekvenciasáv Unión belüli használatáról amely a következő dokumentumot kíséri Hatásvizsgálat Javaslat Az Európai Parlament és a Tanács határozata a 470–790 MHz-es frekvenciasáv Unión belüli használatáról

SWD/2016/019 final - 2016/027 (COD)

Brüsszel, 2016.2.2.

SWD(2016) 19 final

BIZOTTSÁGI SZOLGÁLATI MUNKADOKUMENTUM

A HATÁSVIZSGÁLAT VEZETŐI ÖSSZEFOGLALÓJA

a 470–790 MHz-es frekvenciasáv Unión belüli használatáról

amely a következő dokumentumot kíséri

Hatásvizsgálat

Javaslat
Az Európai Parlament és a Tanács határozata
a 470–790 MHz-es frekvenciasáv Unión belüli használatáról

{COM(2016) 43 final}
{SWD(2016) 20 final}


Vezetői összefoglaló

Hatásvizsgálat a 470–790 MHz-es frekvenciasáv Unión belüli használatáról

A. A cselekvés szükségessége

Miért? Milyen problémát kell megoldani?

A vezeték nélküli összeköttetéshez megfelelő frekvenciatartomány szükséges. A mobil adatforgalom – elsősorban videotartalmaknak köszönhető – növekedése egyre nagyobb igénybevételt jelent a vezeték nélküli széles sávú szolgáltatások céljára jelenleg rendelkezésre álló sávokra nézve. Ennek megoldására a Nemzetközi Távközlési Egyesület (ITU) szintjén intézkedésekre és vitára került sor az 1 GHz alatti frekvenciatartomány lehetséges használatáról. Az ITU engedélyezi a 694–790 MHz-es („700 MHz-es”) frekvenciasáv vezeték nélküli széles sávú szolgáltatások céljára történő felhasználását. Észak-amerikai országok szintén tervezik a 470–694 MHz-es („700 MHz alatti”) frekvenciasáv vezeték nélküli széles sávú szolgáltatások céljára történő hasznosítását. Miután jelenleg a digitális földfelszíni televíziózás (DTT), valamint a rádiós műsorgyártáshoz és a különleges eseményekhez (PMSE) használt berendezések a teljes UHF sávot (470–790 MHz) használják az EU-ban, több egymással ütköző igény áll fenn erre a „kiemelt” frekvenciatartományra nézve.

A vezeték nélküli széles sávú szolgáltatások céljára felhasználható, az EU által harmonizált sávok – különösen az 1 GHz alattiak – fontosak az Unió által az európai digitális menetrendben az összeköttetésre vonatkozóan megfogalmazott célok eléréséhez. Az EU országai támogatják a 700 MHz-es sávban nyújtott vezeték nélküli széles sávú szolgáltatásokra vonatkozó összehangolt uniós megközelítést, azonban eltér a véleményük a megfelelő ütemezésről, mert a digitális földfelszíni televíziózással kapcsolatos igényeik jelentősen különbözőek. Ezek az eltérő vélemények késleltethetik az Unió összeköttetésre vonatkozó céljainak eléréséhez szükséges, fejlett hálózatok megvalósulását, és határokon átnyúló zavarást eredményezhetnek az EU országai között.

Mit kíván elérni ez a kezdeményezés?

A digitális egységes piac a Bizottság 10 legfontosabb politikai prioritásainak egyike. Megvalósításához kulcsfontosságú az általános, nagy sebességű vezeték nélküli összeköttetés megléte. Ez hasonlóképpen nélkülözhetetlen vezetékes és vezeték nélküli hálózatok révén biztosítható költséghatékony módon az EU minden polgára számára. Az EU egészére kiterjedő, nagy sebességű összeköttetés innovatív szolgáltatások kifejlesztését teszi lehetővé az audiovizuális és a mobilszolgáltatások piacán, valamint olyan új szolgáltatások (például az összekapcsolt gépjárművek) alapjául szolgál, amelyek az EU egészére kiterjedő lefedettséget és kapacitást igényelnek.

A Bizottság olyan uniós stratégiát határoz meg az UHF-sáv jövőbeni hasznosítására, amely biztosítja, hogy a frekvenciatartomány e része hatékonyan felhasználható legyen a távközlési és a médiapiac változásaihoz való igazodásra, miközben fennmaradjon az EU audiovizuális modellje és a jelenlegi, ingyenesen fogható közszolgálati műsorszóró szolgáltatások.

Milyen hozzáadott értéket képvisel az unós szintű fellépés?

Az összehangolt, uniós szintű megközelítés az alábbi előnyökkel jár a nemzeti vagy regionális szintű cselekvéshez képest:

biztosítja az Unió egészére kiterjedő, 30 Mbps sebességű összeköttetés 2020-ig történő létrejöttét, ami lehetővé teszi a meglévő szolgáltatások terén végzett innovációt, és olyan új szolgáltatások alapjául szolgál, amelyek mindenütt jelen lévő összeköttetést igényelnek;

kiküszöböli a vezeték nélküli széles sávú szolgáltatások és a digitális földfelszíni televíziós szolgáltatások közötti zavarást;

a közel az egész világot lefedő piac révén méretgazdaságosságból fakadó előnyöket nyújt a 700 MHz-es sávban működő berendezések számára.

B. Megoldások

Milyen jogalkotási és jogalkotáson kívüli szakpolitikai lehetőségek kerültek megvitatásra? Van előnyben részesített megoldás? Miért?

Az alábbi négy szakpolitikai lehetőség került megvitatásra:

1 — Nincs uniós szintű fellépés: Az uniós országok önállóan döntenek a 700 MHz-es sáv szolgáltatások közötti kiosztásáról és engedélyezéséről (digitális földfelszíni televíziózás és/vagy vezeték nélküli széles sávú szolgáltatások), a rendelkezésre álló frekvenciákról és a kapcsolódó műszaki és hozzáférési feltételekről.

2 — A 700 MHz-es sáv összehangolt kijelölése és engedélyezése. Ez az alábbiakat foglalná magában:

a kijelölésre és a határokon átnyúló koordinációra vonatkozó határidő megállapítása;

a 700 MHz-es sávra vonatkozó engedélyekben foglalt, lefedettségre vonatkozó kötelezettségek támogatása;

a 700 MHz alatti sáv fenntartása a digitális földfelszíni televíziózás és a PMSE-audioberendezések számára.

A tervek szerint a 700 MHz alatti sávra vonatkozó szabályok felülvizsgálata céljából 2025-ig a piac uniós szintű értékelésére kerül sor.

3 — A 700 MHz-es sáv összehangolt kijelölése és engedélyezése (a 2. opcióhoz hasonlóan), és a 700 MHz alatti sáv összehangolt kijelölése kizárólag a csak a hozzáférési pont utáni felhasználásra vonatkozóan, azzal a feltétellel, hogy amennyiben arra nemzeti szinten igény van, a nagyközönségnek szóló audiovizuális médiaszolgáltatások, az ingyenesen fogható műsorszórást is beleértve, valamint a PMSE-audioberendezések számára szükséges feltételeket továbbra is biztosítani kell.

A tervek szerint a 700 MHz alatti sávra vonatkozó szabályok felülvizsgálata céljából 2025-ig a piac uniós szintű értékelésére kerül sor.

4 — A teljes UHF-es sáv vezeték nélküli széles sávú szolgáltatások céljára történő összehangolt kijelölése és engedélyezése 2020-ig.

A hármas számú szakpolitikai opció az előnyben részesített változat, mert kiegyensúlyozott, rugalmas támogatást biztosít a digitális gazdaság, az európai audiovizuális modell és a polgároknak nyújtott előnyök terén.

Ki melyik opciót támogatja?   

A műsorszórási és médiaipar a Lamy-jelentést támogatja 1 . A jelentés szolgál az előnyben részesített, hármas számú opció alapjául, mivel a 700 MHz-es sáv összehangolt kijelölésére és engedélyezésére, valamint a 700 MHz alatti sáv rugalmas kezelésére tesz javaslatot. Ennél a megközelítésnél a hagyományos műsorszóró szolgáltatások „csak a hozzáférési pont utáni” üzemmódban együtt élnek a vezeték nélküli széles sávú szolgáltatásokkal.

Az uniós tagállamok rádiófrekvencia-politikával foglalkozó csoportbeli (RSPG) képviselői elfogadtak egy RSPG-vélemény 2 , amelyben támogatják a 700 MHz-es sáv felhasználásának módosítására vonatkozó összehangolt uniós megközelítést. Ez az alábbiakat foglalja magában:

- a vezeték nélküli széles sávú szolgáltatások 700 MHz-es sávban való használatára vonatkozó műszaki feltételek összehangolása;

- a 700 MHz-es sáv felszabadítására vonatkozó egységes határidő megállapítása; valamint

- a 700 MHz alatti sáv rugalmas hasznosítása.

Mindkét dokumentummal kapcsolatban nyilvános konzultációra került sor, amelyben a válaszadók az összehangolt uniós fellépést támogatták.

C. Az előnyben részesített opció hatásai

Mik az előnyben részesített opció előnyei (ha vannak, a fő előnyökön túl)?  

A hármas számú opció:

további, uniós szinten harmonizált frekvenciatartományt bocsát a vezeték nélküli széles sávú szolgáltatások rendelkezésére, megvalósítva a rádióspektrum-politikai program frekvenciatartományra vonatkozó célkitűzését;

hozzájárul a digitális egységes piac összeköttetésre vonatkozó és az európai digitális menetrend széles sávú szolgáltatásokra vonatkozó céljainak eléréséhez;

mérsékeli a műsorszórásra használt UHF-frekvenciák elaprózott alkalmazását, és kiküszöböli a vezeték nélküli széles sávú szolgáltatások és a digitális földfelszíni televíziós szolgáltatások közötti zavarást;

elősegíti az innovációt és a hatékonyabb technológiák irányába történő piaci átalakulásokat;

alkalmazkodik az audiovizuális fogyasztás új formáihoz, miközben megőrzi a jelenlegi, ingyenesen fogható modellt;

rugalmas lehetőséget biztosít az EU országai számára arra, hogy ahol az lehetséges, megnyissák a 700 MHz alatti sávot a digitális földfelszíni televíziózástól és a PMSE-audioberendezésektől eltérő hasznosítás számára, fenntartva ez utóbbi célokra történő felhasználás feltételeit;

erősíti az EU pozícióját a 700 MHz alatti sáv jövőbeni hasznosítására vonatkozó nemzetközi tárgyalásokon.

Mik az előnyben részesített opció költségei (ha vannak, a fő költségeken túl)?  

A digitális földfelszíni televíziós szolgáltatókat (a közszolgálatiakat és magáncélúakat egyaránt), valamint a PMSE-audioberendezések használóit (a korábban már más célra kiosztott 800 MHz-es sávon túl) az UHF frekvenciatartomány újabb részétől fosztják meg. A 700 MHz alatti sávra történő átállás költségekkel jár, mivel át kell állítani a műsorszóró hálózatokat. A digitális földfelszíni televíziós hálózatok üzemeltetőinek rövid idő alatt át kell állniuk a frekvenciasávok leghatékonyabb kihasználását biztosító technológiákra ahhoz, hogy fenntarthassák (vagy javíthassák) a továbbított műsorok jelenlegi választékát és minőségét. A fogyasztók számára kényelmetlenséget jelent, hogy át kell állítaniuk vagy le kell cserélniük a készülékeiket (a set-top boxot, illetve egyes esetekben az antennát), ha továbbra is fogni kívánják a digitális földfelszíni műsorokat.

Hogyan befolyásolja ez a vállalkozásokat, kis- és középvállalkozásokat, mikrovállalkozásokat?

A kulturális és kreatív iparágak szereplőinek többsége kis- és középvállalkozás. A leginkább érintett csoportot a PMSE-audioberendezések használói alkotják, akik számára jelentősen lecsökken a műsorok gyártására és az események rögzítésére alkalmas „fehér foltok” száma. A vezeték nélküli széles sávú szolgáltatásokban érintett kis- és középvállalkozások egy része számára viszont előnyt jelent a rendelkezésre álló frekvenciatartomány kiszélesítése és az üzleti lehetőségeik ebből eredő bővülése.

A Bizottság egy 2014. évi végrehajtási határozat 3 útján biztosította, hogy az alapvetően szükséges frekvenciasávok a PMSE-audioberendezések rendelkezésére álljanak. Emellett a Bizottság kikéri az RSPG véleményét a Bizottság PMSE szolgáltatásokra vonatkozó uniós stratégiájával kapcsolatban. A hármas opció esetében az uniós országok dönthetnek úgy, hogy a 700 MHz-es sáv egy részét (az úgynevezett duplex elválasztó sávon belül akár 25 MHz-et) a PMSE berendezések számára biztosítják.

Jelentős hatással lesz mindez a nemzeti költségvetésekre és kormányzatokra?  

A nemzeti hatóságok esetében a költségek és az előnyök az érvénybe lévő nemzeti szabályozási kerettől – azaz a működési engedélyek visszavonásának, megújításának és módosításának lehetőségétől és feltételeitől, valamint az egyéb igazgatási költségektől – függenek. Egyes uniós országoknak vissza kell vonniuk vagy módosítaniuk kell a 700 MHz-es sávra vonatkozó, jelenleg érvényben lévő működési engedélyeket ahhoz, hogy lehetővé tegyék a mobil széles sávú szolgáltatásokra való áttérést ebben a sávban. Bár az aukciók bevételt termelnének az állam számára, a végfelhasználói berendezések cseréjét vagy fejlesztését támogató potenciális lakossági programok állami költségvetési forrásokat igényelhetnek.

Lesz mindennek bármilyen egyéb jelentős hatása?  

Nem.

D. Nyomon követés

Mikor vizsgálják felül a politikát?   

A 700 MHz alatti sáv felhasználásával kapcsolatos piaci változásokat egy az egész Unióra kiterjedő folyamat keretében értékelik majd, amelyet a Bizottság szervez meg 2025-ig. A szabályozási keretrendszer ekkor szükség szerint módosulhat.

(1) Pascal Lamy jelentése: „Results of the work of the High Level Group on the future use of the UHF band (470–790 MHz)” (Az UHF-sáv (470–790 MHz) jövőbeli használatával foglalkozó magas szintű munkacsoport munkájának eredményei): http://ec.europa.eu/digital-agenda/en/news/report-results-work-high-level-group-future-use-uhf-band .
(2) RSPG-vélemény: „A long-term strategy on the future use of the UHF band (470–790 MHz) in the European Union” (Az UHF-sáv Európai Unióban való jövőbeni használatának hosszú távú stratégiája) (RSPG14-585(rev1) sz. dokumentum).
(3)  A Bizottság 2014/641/EU határozata.
Top