EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016SC0019

PRACOVNÍ DOKUMENT ÚTVARŮ KOMISE SOUHRN POSOUZENÍ DOPADŮ o využívání kmitočtového pásma 470–790 MHz v Unii Průvodní dokument k Posouzení dopadu k návrhu rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady o využívání kmitočtového pásma 470–790 MHz v Unii

SWD/2016/019 final - 2016/027 (COD)

V Bruselu dne 2.2.2016

SWD(2016) 19 final

PRACOVNÍ DOKUMENT ÚTVARŮ KOMISE

SOUHRN POSOUZENÍ DOPADŮ

o využívání kmitočtového pásma 470–790 MHz v Unii

Průvodní dokument k

Posouzení dopadu k

návrhu rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady o využívání kmitočtového pásma 470–790 MHz v Unii

{COM(2016) 43 final}
{SWD(2016) 20 final}


Souhrnný přehled

Posouzení dopadu o využívání kmitočtového pásma 470–790 MHz v Unii

A. Potřeba jednat

Proč? Jaký problém je třeba řešit?

Bezdrátové připojení vyžaduje přístup k odpovídajícímu spektru. Nárůst mobilního přenosu, způsobený zejména video obsahem, vytváří tlak na pásma, jež jsou v současné době pro bezdrátový širokopásmový přístup k dispozici. K řešení tohoto problému probíhají na úrovni Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) akce a diskuse o možném využití spektra do 1 GHz. ITU povoluje pro bezdrátový širokopásmový přístup využít kmitočtové pásmo 694–790 MHz (dále jen „pásmo 700 MHz“). Země Severní Ameriky plánují pro bezdrátový širokopásmový přístup využít též pásmo 470–694 MHz (dále jen „pásmo do 700 MHz“). Protože celé pásmo UKV (470–790 MHz) je v současnosti využíváno pro zemské digitální televizní vysílání (ZDT) a zařízení pro zpravodajské programy a pořádání hromadných společenských akcí (PMSE), existuje o toto „primární“ pásmo vzájemně neslučitelná poptávka.

Harmonizovaná pásma pro bezdrátový širokopásmový přístup na úrovni Unie, zvláště pásma do 1 GHz, jsou důležitá k naplnění cílů, jež si Unie v oblasti připojení stanovila v Digitální agendě pro Evropu. Země EU podporují koordinovaný přístup EU k poskytování služeb bezdrátového širokopásmového přístupu v pásmu 700 MHz, mají však rozdílné názory, pokud jde o vhodné načasování, protože jejich potřeby ohledně ZDT se značně liší. Tyto rozdílné názory mohou zpozdit zavádění pokročilých sítí nezbytných pro dosažení cílů EU v oblasti připojení a rovněž mohou zapříčinit přeshraniční interferenci mezi zeměmi EU.

Čeho by měla tato iniciativa dosáhnout?

Jednotný digitální trh je jednou z deseti klíčových politických priorit Komise. Zásadním předpokladem pro vytvoření jednotného digitálního trhu je univerzální bezdrátové připojení o vysoké rychlosti. Všem občanům EU jej lze poskytnout nákladově efektivním způsobem prostřednictvím stejně důležitých pevných a bezdrátových sítí. Vysokorychlostní připojení po celé EU umožní rozvoj inovativních služeb na audiovizuálním a mobilním trhu. Bude rovněž základem pro nové služby, jako například propojené automobily, které jsou závislé na pokrytí a kapacitě po celé EU.

Komise stanoví strategii EU pro budoucí využívání pásma UKV, aby tato část spektra mohla být využívána efektivně, mohla se přizpůsobit rozvíjejícím se trhům telekomunikací a médií a zároveň aby se zachoval evropský audiovizuální model a stávající bezplatné nekódované služby veřejného vysílání (free-to-view).

Jakou přidanou hodnotu mají opatření na úrovni EU?

Oproti postupu na vnitrostátní nebo regionální úrovni bude mít koordinovaný přístup EU tyto výhody:

zajistí do roku 2020 v celé EU připojení o 30 Mb/s, které umožní inovovat stávající služby a bude základem pro nové služby, které vyžadují univerzální připojení;

zabrání interferenci mezi bezdrátovým širokopásmovým přístupem a ZDT;

využije úspory z rozsahu na téměř celosvětovém trhu se zařízením naladěným na kmitočtové pásmo 700 MHz.

B. Řešení

Jaké legislativní a nelegislativní politické varianty byly zvažovány? Je některá varianta upřednostňována? Proč?

Byly zváženy tyto čtyři možnosti politiky:

1 – Žádné opatření EU: Země EU nezávisle rozhodnou o přidělení pásma 700 MHz jednotlivým službám (ZDT a/nebo bezdrátovému širokopásmovému přístupu), udělení souvisejících oprávnění, přidělení dostupných kmitočtů, příslušných technických podmínkách a podmínkách pro přístup.

2 – Koordinované přidělení pásma 700 MHz a udělení souvisejících oprávnění. Tato možnost by zahrnovala:

lhůtu pro přidělení pásma a pro přeshraniční koordinaci;

podporování povinností pokrytí v licencích na pásmo 700 MHz;

vyhrazení pásma do 700 MHz pro ZDT a zvukové PMSE.

Do roku 2025 se plánuje provést zhodnocení trhu na úrovni EU, aby se znovu posoudila pravidla pro pásmo do 700 MHz.

3 – Koordinované přidělení pásma 700 MHz a udělení souvisejících oprávnění (jako možnost č. 2) a koordinované přidělení pásma do 700 MHz k využití pouze pro downlink pod podmínkou, že bude zabezpečeno poskytování audiovizuálních mediálních služeb širokému publiku, včetně bezplatné nekódované distribuce, a využití pro PMSE, je-li po nich na vnitrostátní úrovni poptávka.

Do roku 2025 se plánuje provést zhodnocení trhu na úrovni EU, aby se znovu posoudila pravidla pro pásmo do 700 MHz.

4 – Koordinované přidělení celého pásma UKV bezdrátovému širokopásmovému přístupu a udělení souvisejících oprávnění do roku 2020.

Preferovanou možností je možnost č. 3, neboť zajišťuje vyvážené a flexibilní řešení, které podporuje digitální ekonomiku, evropský audiovizuální model a přináší občanům užitek.

Kdo podporuje kterou variantu?   

Odvětví vysílání a médií podporují Lamyho zprávu 1 . Zpráva je základem preferované možnosti č. 3, protože doporučuje koordinované přidělení pásma 700 MHz, udělení souvisejících oprávnění a flexibilní přístup k pásmu do 700 MHz. V rámci tohoto přístupu vedle sebe existují tradiční služby vysílání a bezdrátové širokopásmové služby omezené na downlink.

Zástupci členských států EU ve Skupině pro politiku rádiového spektra (RSPG) přijali stanovisko 2 , v němž se vyslovují pro možnost spočívající v koordinovaném přístupu EU k přerozdělení pásma 700 MHz. Součástí je:

– harmonizace technických podmínek pro bezdrátový širokopásmový přístup v pásmu 700 MHz;

– stanovení společné lhůty pro uvolnění pásma 700 MHz a

– flexibilní využívání pásma do 700 MHz.

K oběma dokumentům proběhly veřejné konzultace a respondenti v nich vyjádřili podporu koordinaci na úrovni EU.

C. Dopady upřednostňované varianty

Jaké má upřednostňovaná možnost další výhody (kromě již uvedených hlavních výhod)?

Možnost č. 3:

poskytne dodatečné spektrum harmonizované na úrovni EU pro bezdrátový širokopásmový přístup, čímž naplňuje cíl stanovený pro spektrum v programu politiky rádiového spektra;

přispěje k cílům jednotného digitálního trhu stanoveným pro propojení a cílům Digitální agendy pro Evropu v oblasti širokopásmového přístupu;

omezí roztříštěnost ve využívání pásma UKV pro účely vysílání a zabrání interferenci mezi bezdrátovým širokopásmovým přístupem a ZDT;

usnadní inovace a transformaci trhu směrem k účinnějším technologiím;

přizpůsobí se novým formám audiovizuální spotřeby a zároveň zachová stávající model bezplatného nekódovaného vysílání;

zemím EU ponechá flexibilitu při rozhodování, zda pásmo do 700 MHz otevřít pro jiná využití než ZDT a zvukové PMSE, je-li to možné a budou-li tato dvě využití ochráněna;

posílí postoj EU při mezinárodních jednáních o budoucím využití pásma do 700 MHz.

Jsou s upřednostňovanou možností spojeny náklady? Pokud ano, jaké jsou její hlavní náklady?  

Vysílací společnosti ZDT (veřejné a soukromé) a uživatelé PMSE přijdou o další část spektra UKV (vedle pásma 800 MHz, které již bylo přerozděleno). Přechod do pásma do 700 MHz přinese náklady na změnu konfigurace vysílacích sítí. Provozovatelé sítí ZDT budou muset během krátké doby přejít na technologie nejúčinněji využívající spektra, pokud si přejí zachovat (nebo zlepšit) současnou rozmanitost a kvalitu přenášených programů. Pro spotřebitele bude nevýhodou, že budou muset přeladit nebo vyměnit svá zařízení (set-top-box a v některých případech i anténu), aby mohli služby ZDT nadále přijímat.

Jaký bude dopad na podniky, včetně malých a středních podniků a mikropodniků?

Na jednu stranu většinu podniků v kulturních a kreativních odvětvích tvoří malé a střední podniky. Nejvíce se tato změna dotkne uživatelů zvukových PMSE, kteří pocítí značné omezení dostupných tzv. bílých míst (white spaces) pro produkci a nahrávání programů a událostí. Na druhou stranu řada malých a středních podniků spojených s odvětvím bezdrátového širokopásmového přístupu by měla prospěch z dostupnosti dodatečného spektra, a tedy z širších obchodních možností.

Prováděcím rozhodnutím z roku 2014 3 Komise zajistila, aby byla pro zvukové PMSE dostupná základní škála kmitočtů. Komise si navíc od skupiny RSPG vyžádá stanovisko ke strategii EU pro služby PMSE. V rámci možnosti č. 3 se země EU mohou rozhodnout využít ve prospěch PMSE část pásma 700 MHz (až 25 MHz v tzv. duplexních mezerách).

Očekává se velký dopad na národní rozpočty a vnitrostátní správní orgány?

Náklady a přínosy pro vnitrostátní správní orgány budou záviset na použitelném vnitrostátním regulačním rámci tj. možnostech a podmínkách odebrání licencí, jejich obnově nebo změně a/nebo na dalších administrativních nákladech. Řada zemí EU bude muset odebrat či změnit stávající licence v pásmu 700 MHz, aby umožnila v tomto pásmu přechod na mobilní širokopásmové služby. Veřejné příjmy by sice mohly plynout z držeb, avšak je možné, že zdroje ze státního rozpočtu bude třeba využít na případná opatření veřejné podpory k modernizaci vybavení konečných uživatelů.

Jsou očekávány nějaké jiné významné dopady?  

Ne.

D. Návazná opatření

Kdy bude tato politika přezkoumána?   

Vývoj na trhu týkající se využívání pásma do 700 MHz bude do roku 2025 posouzen na úrovni EU postupem organizovaným Komisí a regulační rámec může být v případě potřeby změněn.

(1)  Zpráva Pascala Lamyho „Results of the work of the High Level Group on the future use of the UHF band (470-790 MHz)“ (Výsledky práce skupiny na vysoké úrovni zabývající se budoucím využíváním pásma UKV (470–790 MHz)): http://ec.europa.eu/digital-agenda/en/news/report-results-work-high-level-group-future-use-uhf-band  
(2)  Stanovisko skupiny RSPG „Dlouhodobá strategie pro budoucí využívání pásma UKV (470–790 MHz) v Evropské unii“ (Long-term strategy on the future use of UHF band (470-790 MHz) in the European Union) dokument RSPG14-585(rev1).
(3)  Rozhodnutí Komise 2014/641/EU.
Top