Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013DC0739

    A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK, A TANÁCSNAK, AZ EURÓPAI GAZDASÁGI ÉS SZOCIÁLIS BIZOTTSÁGNAK ÉS A RÉGIÓK BIZOTTSÁGÁNAK A Bizottság 2014. évi munkaprogramja

    /* COM/2013/0739 final */

    52013DC0739

    A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE A Bizottság 2014. évi munkaprogramja /* COM/2013/0739 final */


    Bevezetés

    A globális pénzügyi válság öt éve után már kezdenek megjelenni a válságból való kilábalás jelei az Európai Unióban. Ezek a jelek azonban törékenyek, és a válság által leginkább sújtottak, köztük a fiatal munkanélküliek még nem érzékelik őket. Építenünk kell az eddig elért eredményekre, és a legnagyobb nyomás alatt is végig kell vinnünk a reformfolyamatokat a tagállamokban. Az azonban egyértelműen kirajzolódik, hogy a mélyreható gazdasági, pénzügyi és költségvetési reform, valamint az európai és nemzeti szintű, a növekedést és a munkahelyteremtést ösztönző célirányos intézkedések összességének köszönhetően Európa a korábbinál erősebben és felvértezettebben lábal ki fokozatosan a válságból.

    Mindazonáltal korántsem dőlhetünk hátra elégedetten. A 2014-es évnek a teljesítésről és a végrehajtásról kell szólnia. Olyan évnek nézünk elébe, amikor be kell fejezni a jogalkotási folyamatban levő számos, növekedést serkentő javaslathoz fűződő munkát, valamint fel kell gyorsítani a gyakorlati végrehajtást. Az elkövetkező hónapok során a fokozott eredményközpontúság biztosítja majd az európai polgárokat és vállalkozásokat afelől, hogy magabiztosan tekinthetnek a jövőbe.

    A növekedés és a munkahelyteremtés ösztönzése továbbra is központi elem marad az Európai Bizottság 2014-re szóló munkaprogramjában. Ezek a prioritások fogják vezérelni mind a nemzeti szinten megkövetelt – a költségvetési konszolidációt, a gazdaság szerkezetének átalakítását és a növekedést serkentő beruházások mozgósítását célzó, változatlan ütemben folytatandó – reformok Bizottság általi elemzését, mind a gazdasági fellendülés és munkahelyteremtés elősegítését és a válság társadalmi következményeinek kezelését célzó európai szintű kezdeményezéseket.

    Az elmúlt öt évben az európai uniós intézmények és a tagállamok összehangolt erőfeszítést tettek az Európa előtt álló jelenlegi legfontosabb kihívások kezelésére. Ebben az időszakban jelentős eredmények születtek: megvédtük és megerősítettük az eurót, valamint megszilárdítottuk az Európai Unió gazdasági kormányzási rendszerét; bevezettük a pénzügyi felügyelet és szabályozás új rendszerét, illetve lefektettük a bankunió alapjait; felgyorsítottuk az egységes piac mélyítésére irányuló munkát; valamint politikai megállapodásra jutottunk az EU költségvetéséről – Európa növekedésének és beruházásainak alapkövéről. A polgárok európai éve lehetőséget adott annak áttekintésére, hogyan segít az EU az európai polgároknak a mindennapi életben, és miként vonja be őket az EU jövőjéről szóló közvetlen párbeszédbe. Az EU újra és újra kulcsszereplőként lépett színre napjaink globális horderejű kérdéseinek kezelésében.

    Mindezek ellenére még mindig hatalmas kihívásokkal kell szembenéznünk. A munkanélküliségi ráta, különösen a fiatalok körében, gazdasági és társadalmi szempontból továbbra is elfogadhatatlanul magas. A kisvállalkozások – az európai gazdaság éltető elemei – még mindig nehézségekbe ütköznek a növekedéshez és munkahelyteremtéshez szükséges pénzforrások előteremtésekor. Történtek ugyan előrelépések, ám Európa továbbra is elmarad az egységes piacra vonatkozó ambícióitól, főként az olyan kulcsterületeken, mint a digitális gazdaság, az energia és a szolgáltatások.

    Ám az előttünk álló kihívások túlmutatnak a gazdaságon. Uniós fellépésre van szükség az értékek védelme és a polgárok jogainak érvényesítése érdekében: a fogyasztóvédelemtől a munkajogokig, az egyenlőségtől a kisebbségek tiszteletben tartásáig, a környezetvédelmi előírásoktól az adatvédelemig és a magánélet védelméig. Az európai határigazgatás sürgető feladatainak kezelését és a rászorulók védelmének biztosítását a szolidaritás és a felelősségvállalás elvére kell alapoznunk. A tapasztalat pedig alátámasztotta a Bizottság szerepének hasznosságát az olyan helyzetekben, amikor a jogállamiságot súlyos, rendszerszintű kockázat fenyegeti.

    Ugyanakkor nem szabad megfeledkeznünk a strukturális kihívásokról – és lehetőségekről – sem, ilyen például az éghajlatváltozás elleni küzdelem, a népesség elöregedéséhez való alkalmazkodás, a megfelelő képzettségi szint és készségek meglétének biztosítása Európában, az erőforrás-hatékonyabb gazdaság megalapozása, a versenyképesség és az innováció új forrásainak feltárása a globalizáció korában, valamint a stabilitás előmozdítása világszerte. A Bizottság azon fog fáradozni, hogy a közös kihívások kezelésének az európai szintű együttműködés nyomán megjelenő egyedülálló lehetőségeit teljes mértékben kiaknázzák az elkövetkező években. E kihívások a legtöbb esetben világméretű kihívások, amelyeket az EU-nak hatékony globális szereplőként kell kezelnie.

    A 2014. évre szóló bizottsági munkaprogram e munka folytatására és az Európa polgárai számára kézzelfogható eredmények felmutatására fog összpontosulni. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy az Európai Parlamenttel és a Tanáccsal karöltve azon kell dolgoznunk, hogy felgyorsítsuk az elbírálás alatt álló kulcsfontosságú javaslatok elfogadását, biztosítsuk, hogy az új uniós finanszírozási programok idejében megkezdjék működésüket, valamint mélyítsük a tagállamok közötti és a tagállamokkal folytatott együttműködést az Európa 2020 stratégia európai szemeszteren keresztül történő megvalósítása céljából.

    2014-ben emellett számos területen folyik majd kutatómunka, amely előkészíti a következő Bizottság döntéseit. Ennek keretében folytatódik a gazdasági, költségvetési, bank- és politikai unió négy pillérére támaszkodó valódi, szoros gazdasági és monetáris unió felé vezető út kidolgozása. A közelgő európai parlamenti választások fontos lehetőséget adnak az arról szóló széles körű vitára, hogy hogyan lehet egységesebb, erősebb és nyitottabb Európát építeni.

    2014 fő kihívásai

    2014 elején az Európai Parlament és a Tanács prioritásként fogja kezelni a tárgyalások lezárását azon meglévő javaslatokról, amelyek magukban hordozzák a növekedés és a munkahelyteremtés ösztönzésének lehetőségét. A Bizottság szorosan együttműködik mindkét intézménnyel, hogy a tárgyalások még az európai parlamenti választások előtt sikeresen lezáruljanak. Az I. mellékletben szerepelnek azok a javaslatok, amelyeket a Bizottság kulcsfontosságúnak tart, és amelyek kellően előrehaladott szakaszban vannak ahhoz, hogy néhány hónapon belüli elfogadásukra valós esély legyen. E javaslatok többek között olyan területekre vonatkoznak, mint a bankunió, az egységes piaci intézkedéscsomagok, a munkavállalói mobilitás és a digitális menetrend.

    Az EU ugyanakkor már jóváhagyta az átfogó jogalkotási programot, amely gyakorlati végrehajtásának most érkezett el az ideje. A Bizottság minden erejével annak biztosításán fog munkálkodni, hogy az előnyök a lehető leggyorsabban eljussanak az uniós polgárokhoz. Változatlanul együttműködik a tagállamokkal, hogy biztosítsa az uniós szabályok megfelelő végrehajtását és alkalmazását, valamint azok szigorú érvényesítését. Az EU többéves pénzügyi kerete által támogatott beruházási programok új generációja kiemelt prioritást fog élvezni. A 2014–2020 közötti többéves pénzügyi keret időszakára szóló programok zökkenőmentes és időbeni megkezdése valódi lendületet ad majd az európai gazdaságnak. Ennek érdekében meg kell állapodni a jogi keretről, és nemzeti szinten be kell vezetni a szükséges struktúrákat, eljárásokat és programokat, hogy a projektek gyakorlati végrehajtása a lehető leghamarabb elkezdődhessen.

    A Bizottság 2014-ben tovább munkálkodik azon kulcsfolyamatok előmozdításán, amelyek beágyazódtak az EU jelenlegi működésébe. Ezek közé tartozik például:

    · az Európa 2020 stratégia célkitűzéseinek támogatása a gazdaságpolitikai koordináció európai szemeszterén keresztül;

    · a gazdasági kormányzás terén elért eredmények megszilárdítása;

    · jelentéstétel a gazdasági, társadalmi és területi kohézió terén megvalósult előrelépésekről;

    · az éves bővítési csomag és az európai szomszédságpolitika előmozdítása.

    A Bizottság be fogja építeni az újabb megközelítéseket is, amilyen például az igazságügyi eredménytábla, továbbá előmozdítja a romaintegrációs stratégiát és más hasonló kezdeményezéseket.

    A Bizottság által támogatott egyéb fő célkitűzések közé tartozik egy sor nagy horderejű nemzetközi tárgyalás az Amerikai Egyesült Államokkal kötendő transzatlanti kereskedelmi és beruházási partnerségtől kezdve egészen az éghajlatváltozásról szóló nemzetközi tárgyalásokig. A Bizottság készen áll teljes mértékben részt vállalni a fejlesztési kihívások, valamint a humanitárius és más jellegű válságok kezelésében is.

    A folyamatban levő munka megszilárdításán kívül a Bizottság bizonyos új kezdeményezéseken is dolgozik, amelyek előterjesztését 2014-re ütemezte (II. melléklet). Ezek némelyike lezárja a 2013. évi munkaprogramban előirányzott munkát – a dokumentumban olyan kezdeményezések is szerepeltek, amelyek megvalósítását kifejezetten 2014 első felére tervezték. Más új kezdeményezések a nemzetközi kötelezettségvállalásokból vagy az éves szakpolitikai ciklusokból erednek. A jogi kötelezettségektől, technikai frissítésektől és a felmerülő sürgős esetektől eltekintve a Bizottság nem fog egyéb jogalkotási javaslatot előterjeszteni.

    Az említett új kezdeményezések mellett a Bizottság kiterjedt előkészítő és kutatómunkába kezd, hogy ezáltal járuljon hozzá az elkövetkező években esedékes fő döntések némelyikének előkészítéséhez. Ez magában foglalja a hatásvizsgálatokat és a nyilvános konzultációkat, amelyek a kulcsfontosságú kérdések és a lehetőségek feltérképezésére, valamint ezek lehetséges hatásainak vizsgálatára irányulnak.

    A mérlegelés fontos része a már meglévő jogszabályok újbóli áttekintése annak biztosítása érdekében, hogy azok a célnak megfelelőek legyenek. A Bizottság nemrégiben kiadott, a célravezető és hatásos szabályozás program (REFIT) eredményeit bemutató közleménye[1] az elemzés és a jogi reform széles körű programját irányozta elő. Ez lesz 2014 központi témája (III. melléklet), míg a IV. melléklet a visszavonásra szánt javaslatokat sorolja fel.

    A következő időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keret kezdetéhez kapcsolódó jogszabályokon, illetve a jelenleg az elfogadás végső szakaszában levő egyéb – köztük az I. mellékletben szereplő – jogszabályok mellett 2014-től számos egyéb fontos jogszabály lesz alkalmazandó. Az V. melléklet ezeket sorolja fel.

    Kulcsfontosságú prioritások 2014-ben

    Gazdasági és monetáris unió

    Lettország hamarosan az euróövezet 18. tagjává válik, és a Bizottság a valódi, szoros gazdasági és monetáris unió tervezetével összhangban tovább munkálkodik a gazdasági kormányzás megerősítésén és a bankunió kiteljesítésén. A GMU társadalmi dimenziójáról szóló közelmúltbeli bizottsági közlemény a GMU jelentőségét hangsúlyozta az európai társadalom egészének szempontjából. Az Európa demokratikus szövetébe ágyazott GMU lesz a legjobb módja annak, hogy elnyerjük a polgárok bizalmát, ezért a GMU elmélyítéséről szóló eszmecsere 2014-ben is folytatódik.

    2014-ben, a második gazdaságpolitikai kormányzási csomag végrehajtásának immár második évében az EU az európai szemeszter keretében fokozni fogja a gazdaságpolitikák összehangolását, ami elő fogja segíteni, hogy a nemzeti költségvetés-tervezetek összhangban álljanak az euróövezet költségvetési célkitűzéseivel. Az előző évek gyakorlatához hasonlóan a Bizottság idén novemberben, az éves növekedési jelentéssel indítja útnak a szemesztert. A kohéziós politikai programok új generációja szintén az országspecifikus ajánlások végrehajtását fogja támogatni.

    A bankszektort és a pénzügyi szabályozást illetően az egységes felügyeleti mechanizmus végrehajtása és az egységes szanálási mechanizmusról való megállapodás jelenti 2014 fő prioritásait. A Bizottság olyan területeken folytatja a pénzügyi szabályozás és felügyelet gyökeres átalakítását, mint például a bankok strukturális reformja, az árnyékbankrendszer és a hosszú távú finanszírozás. A szilárd pénzügyi rendszer megléte és a G20-ak keretében tett valamennyi kötelezettségvállalás végrehajtása továbbra is előfeltétele a fenntartható fellendülésnek és a hosszú távú pénzügyi stabilitásnak.

    Az EU szűk és töredezett hitelpiacainak összefüggésében a Bizottság arra fog törekedni, hogy a pénzügyi rendszer minél inkább képessé váljon a reálgazdaság finanszírozására, és fokozódjon a pénzügyi eszközök használata az uniós költségvetés tőkeáttételi hatásának maximalizálása érdekében. A kkv-k finanszírozási forrásokhoz való hozzáférésének elősegítését célzó, az Európai Beruházási Bankkal folyamatban levő munka folytatódik, hisz ez a növekedés helyreállításának nélkülözhetetlen mozgatórugója. Az említett területek mindegyikén a siker elengedhetetlen feltétele az erős tagállami támogatás.

    Ugyancsak prioritás a be nem jelentett munkavégzés és az adócsalás, illetve adóelkerülés elleni küzdelem fokozása. A Bizottság továbbra is támogatja az arra irányuló erőfeszítéseket, hogy a tagállamok szilárd és hatékony adóplatformot biztosítsanak az államháztartásnak, valamint tovább folytatja annak vizsgálatát, hogy az adópolitika kialakítása és végrehajtása miként szolgálhatja még jobban az uniós gazdaság érdekeit.

    Intelligens, fenntartható és inkluzív növekedés

    Az új többéves pénzügyi kerethez kapcsolódó programokat úgy dolgoztuk ki, hogy azok támogassák az Európa 2020 stratégia prioritásait, és számos intézkedést tartalmazzanak a beruházások ösztönzésére, a humántőke fejlesztésére és a növekedésre és munkahelyteremtésre közvetlen hatást gyakorló reformok előtérbe helyezésére. Folyamatban van az arra irányuló munka, hogy a programok 2014-ben teljesen működőképessé váljanak. Ennek keretében véglegesítjük az új partnerségi megállapodásokat és az európai strukturális és beruházási alapok kapcsolódó programjait, hogy minden egyes tagállam kézzelfogható és mérhető eredményeket tudjon felmutatni. Az innovációs beruházási csomag elfogadása szintén számos köz-magán társulás (PPP) létrehozását teszi majd lehetővé a kulcsfontosságú ágazatokban. A megreformált közös agrárpolitika végrehajtása a vidéki területeken történő munkahelyteremtést fogja szolgálni, továbbá megteremti a zöld gazdaság szilárd alapjait.

    A növekedés kulcsszerepet játszik a több és jobb munkahely, illetve az erősebb társadalmi kohézió kialakításában. Az ifjúsági munkanélküliség elleni küzdelem kiemelt prioritást élvez: az ifjúsági munkanélküliség elfogadhatatlanul magas szintje súlyos társadalmi következményekkel jár, és hosszú távon káros hatással lehet az érintettek jövőbeli kilátásaira, illetve az európai gazdaság dinamikájára nézve. Az ifjúsági garancia kezdeményezés tagállami végrehajtása meghatározó jelentőségű lesz a fiatalok számára való munkahelyteremtés beindítása és az iskolából a munkába való átmenet javítása terén. Elengedhetetlenül fontos az oktatásba és képzésbe történő beruházás, valamint a munkavállalói mobilitás növelése, többek között az állami foglalkoztatási szolgálatok közötti megerősített együttműködés, valamint a szabályozott szakmai szolgáltatásokhoz való hozzáférést, illetve az azok szabad mozgását gátló indokolatlan vagy aránytalan akadályok felszámolása által. A kulcsfontosságú növekedési ágazatok – mint például zöld gazdaság, IKT, illetve egészségügyi és szociális ellátás – kiaknázását kiiemelt prioritásként kell kezelni. Végül, miközben a költségvetési és gazdasági reformok már kezdik éreztetni jótékony hatásukat, a társadalmi kirekesztés és egyenlőtlenség továbbra is lényeges kihívást jelent. Az európai strukturális és beruházási alapok potenciáljának maximalizálása szintén elengedhetetlen hozzájárulást jelent a fellendüléshez. Mindemellett az oktatás, képzés, készségek, foglalkoztatás és társadalmi kohézió javítását ösztönző tényezőket olyan, az egész EU-ra kiterjedő programok végrehajtásán keresztül fogják megerősíteni, mint például az Erasmus+, a foglalkoztatás és a szociális innováció európai programja, az Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alap és a leginkább rászoruló személyeket támogató európai segítségnyújtási alap.

    Világszintű versenyképességének megőrzése érdekében az EU-nak ösztönöznie kell az innovációs és kutatási beruházásokat a Horizont 2020 keretprogram maradéktalan végrehajtásán, a megfelelő piaci és gazdasági feltételek megteremtésén és a nemzeti szintű erőfeszítések fokozottabb összehangolásán keresztül. Mélyreható elemzés készül majd a szűk keresztmetszetek és a lehetőségek feltérképezése céljából, amely egyúttal a jövőbeni prioritások irányát is vázolni fogja. Modern iparpolitikára van szükség, amely képes hatékony támogatást nyújtani a vállalkozásoknak, és a Bizottság mérlegelni fogja a stratégiai prioritásokat az ipar előtt álló jelenlegi kihívások – különösen a szabványosítás kérdésének – kezelése céljából. A képzett munkaerőhöz való hozzáférés, a teljes mértékben integrált energiapiac és a kereskedelem terén való aktív fellépés egytől egyig olyan területek, amelyeken a Bizottság tevékenysége a növekedés elősegítését és a globális versenytársakkal azonos versenyfeltételek biztosítását célozza.

    Mindezt egy jól működő egységes piacnak és tisztességes versenynek, hatékony közigazgatásnak, illetve kiszámítható és modern szabályozásnak kell alátámasztania. Ezek megvalósítása alapvető feladatot jelent a Bizottság számára. A belső piaci szabályok maradéktalan végrehajtásának biztosítása az olyan kulcsfontosságú területeken, mint a szolgáltatások vagy az energia, valamint az állami támogatásra vonatkozó szabályok korszerűsítésének befejezése meghatározó lépések lesznek az egységes piac kiteljesítése felé. A második egységes piaci intézkedéscsomag keretében a fő intézkedések elfogadása ugyancsak lendületet ad majd az uniós gazdaság stratégiai ágazatainak, és olyan területeken fogja felszámolni az akadályokat, mint például a határokon átnyúló befektetések. A Bizottság a vállalkozások egyenlő versenyfeltételeinek biztosítására irányuló törekvés részeként tovább munkálkodik az európai biztosító egyesület statútumának kidolgozásán.

    A versenyképesség minden szakpolitikai területre kiterjedő fokozását, és különösen a kkv-knek való segítségnyújtást célzó bizottsági munkán belül kiemelten fontos a REFIT program. A Bizottság átvilágította az EU teljes joganyagát, és konkrét tevékenységek, jogi felülvizsgálatok, hatályon kívül helyezések és visszavonások sorára, valamint értékelésekre tett javaslatot, amelyek révén biztosítható, hogy az EU jogszabályai a célnak megfelelőek legyenek. E javaslatok megvalósítása a jogszabályok egyszerűsítésének és ésszerűsítésének köszönhetően fontos lépés lesz a vállalkozásbarát környezet kialakítása felé.

    A távközlést, energiát és közlekedést felölelő, teljesen integrált és kölcsönösen összekapcsolt egységes piac megfizethető, hozzáférhető, hatékony és biztonságos infrastruktúra-hálózatot igényel. Ehhez a magán- és közberuházások mozgósítására, világos keretszabályokra, a készségek fejlesztésére és innovációs, illetve kutatás-fejlesztési beruházásokra van szükség. Az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz gyakorlati bevezetése mozgósítani fogja az uniós költségvetést annak érdekében, hogy az a stratégiai infrastruktúra-hálózatokba való magánberuházások katalizátoraként működjön. A Bizottság emellett folytatja az EU idegenforgalmi potenciáljának támogatására és fejlesztésére irányuló munkát.

    Ezen túlmenően a digitális szolgáltatások és a határokon átnyúló, interoperábilis megoldások széles körű bevezetésére irányuló erőfeszítések a közigazgatás korszerűsítésének és átalakításának hajtóerejeként fognak működni, ezáltal előmozdítva a vállalkozásoknak és a polgároknak nyújtott közszolgáltatások nyitottabb és hatékonyabb működését. A korszerű közszféra a 21. század kihívásaira adott európai válasz szerves része.

    Valamennyi energiafogyasztó számára 2014-ig hozzáférhetővé kell tenni a teljesen integrált energiapiacot és a más tagállamokkal való energia-összeköttetés jelentette többletbiztonságot. Kiemelt figyelmet kell fordítani a lakossági energiapiacra, hogy a fogyasztók biztosan ki tudják használni a belső energiapiac összes előnyét. Az energiahatékonyság a 2014-es feladatok élén szerepel, a versenyképesség és a fenntarthatóság fokozására való törekvés jegyében.

    A közlekedés terén hatékonyabb hálózatokat kell biztosítani a polgároknak, és lehetővé kell tenni, hogy könnyen válthassanak a különféle közlekedési módok között. Többek között a vasútra, a repülőterekre, a légiforgalmi szolgáltatásokra, illetve a kikötőkre vonatkozó javaslatok elfogadása új lehetőségeket fog megnyitni, és ösztönözni fogja a versenyképesebb infrastruktúra kialakulását.

    Szeptemberben a Bizottság előterjesztette az egységes távközlési piac felé vezető utat előkészítő javaslatot. E javaslat jogalkotók általi elfogadása meghatározó lépés lenne a dinamikus egységes távközlési piac 2015-ig történő létrejötte felé. Ez hozzájárulna a valódi digitális egységes piachoz, amely növeli a termelékenységet és a tartalmak széles választékához biztosít hozzáférést az európaiaknak, bárhol, bármikor és bármilyen eszközön keresztül csatlakoznak is az internethez. Ezen túlmenően a hálózat- és információbiztonságra vonatkozó jogalkotási javaslatok mihamarabbi elfogadása, az adatvédelem és a szellemi tulajdon korszerűsítésére irányuló további munka a digitális menetrend nélkülözhetetlen alkotóelemei.

    Strukturális szempontból nézve továbbra is jelentősek a kiaknázatlan lehetőségek a termelékenyebb és egyúttal kevesebb erőforrást használó európai gazdaság kialakítása tekintetében. A káros környezeti hatások visszaszorítása kulcsfontosságú lenne a fenntartható jövő szempontjából. A nagyobb erőforrás-hatékonyság hozzájárulna a növekedéshez, a munkahelyteremtéshez és a fokozott versenyképességhez, elsősorban azáltal, hogy mérsékelné a vállalkozások költségeit, továbbá jelentős előnyökkel járna az egészségügy és a környezetvédelem terén, csökkentené az energiaköltségeket és új innovációs, illetve befektetési lehetőségeket tárna fel. Ez meghatározó lesz abban, hogy miként lehet kezelni a mai társadalomban a hulladék jelentette kihívást, és hogyan tudjuk maradéktalanul kiaknázni az újrahasznosításban rejlő lehetőségeket. Természeti erőforrásaink fenntartható kezelése a megreformált agrárpolitika magja, és ezzel egyidejűleg a közös halászati politika reformjában is központi helyet foglal el. Magában hordozza a gazdasági növekedés potenciálját, különösen a parti területek vonatkozásában, valamint a halászati gazdasági lánc teljes egészére kiterjedően.

    A 2030-ig szóló éghajlat- és energiapolitikai keretek kialakítására irányuló javaslatok azokat a konkrét intézkedéseket ölelik fel, amelyeket most kell végrehajtani ahhoz, hogy lényeges mértékben és időben csökkenjen az üvegházhatású gázok kibocsátása, ugyanakkor biztosított legyen a biztonságos és megfizethető energiaellátás. Egy ilyen keret nagyobb biztonságot jelent a beruházások szempontjából is, és új lehetőségeket tár fel. 2014-ben rendkívüli erőfeszítésre lesz szükség, hogy érvényesítsük ezt a keretet, és megmutassuk, hogy az EU élen jár a 2015-ben kötendő nemzetközi éghajlat-változási megállapodásról folytatott tárgyalások előmozdításában.

    Igazságügy és biztonság

    Az EU-nak védelmeznie kell a polgárokat, és biztosítania kell jogaikat. Ennek érdekében elengedhetetlen az uniós szabályok hatékony alkalmazása és a nemzeti hatóságok közötti biztonsági és igazságügyi együttműködés szorosabbra fűzése.

    Ez magában foglalja a bűnözés és a korrupció, valamint a terrorizmusveszély elleni küzdelem elősegítését, továbbá az alapvető jogok tiszteletben tartásának biztosítását. A mediterrán térségben bekövetkezett ismételt tragédiák – köztük a Lampedusa szigeténél történt legutóbbi baleset – még inkább nyomatékosítják az európai fellépés szükségét. Ez a fellépés magában foglalja a tengeri halálesetek megelőzésére irányuló hatékonyabb intézkedéseket, a nemzetközi védelemért folyamodók támogatását, az EU határvédelmének biztosítását és az emberkereskedők elleni fellépést, valamint a harmadik országokkal folytatott együttműködés javítását.

    Az EU az egészség, illetve az élelmiszer- és termékbiztonság védelmére törekszik. A fogyasztási cikkek biztonságosságára, továbbá az emberek, állatok és növények egészségére vonatkozó továbbfejlesztett szabályok végrehajtása kulcstényező a versenyképesség, a növekedés és a foglalkoztatás biztosításában. Szintén kiemelten feladat a fő infrastruktúrák védelme, továbbá a katasztrófamegelőzés és a katasztrófákra való felkészültség csakúgy, mint a katasztrófák hatékony elhárítása. Ezen belül biztosítani kell, hogy az atomenergiát a legszigorúbb biztonsági és védelmi szabványoknak megfelelően használják.

    A hatékony igazságszolgáltatás, a biztonságos környezet és a csalás elleni határozott fellépés egyaránt a gazdaságot támogatja csakúgy, mint a fogyasztói bizalom és az egészség javítását célzó sikeres politikák. Ahhoz, hogy az egyének és a vállalkozások teljes mértékben élhessenek jogaikkal, könnyen és valamennyi országban egyenlő alapon kell hozzáférniük az igazságszolgáltatáshoz – különösen a határokon átnyúló jogviták során. A Bizottság javaslata értelmében az Európai Ügyészség tevékenysége egyebek mellett az EU pénzügyi érdekeit sértő bűncselekmények elleni hatékonyabb küzdelmet szolgálja majd. A Bizottság elő fogja irányozni az OLAF-rendelet rendszerszintű továbbfejlesztését, az Európai Ügyészségről szóló bizottsági javaslatban szereplő azon eljárási biztosítékokból kiindulva, amelyek átültethetőek az OLAF adminisztratív vizsgálataiba, és már az Európai Ügyészség létrehozása előtt is érvényesíthetőek.

    A Lisszaboni Szerződésben megállapított átmeneti időszak 2014-es lejárta után a büntetőügyekben folytatott rendőrségi és igazságügyi együttműködés teljes mértékben beágyazódik az EU jogrendszerébe. A Bizottság közzé fogja tenni elképzeléseit arról, hogy a Stockholmi Program végének közeledtével hogyan kellene alakulniuk és mélyülniük a bel- és igazságügyi szakpolitikáknak.

    Az Európai Unió bizonyos kulcsfontosságú alapértékekre épül, melyek egyike a jogállamiság. A Bizottságot a múltban több olyan esetben beavatkozásra kérték fel, amikor úgy tűnt, hogy a tagállamokban veszélybe került a jogállamiság. A Bizottság olyan keretet fog kidolgozni, amely a tárgyilagosságra és a tagállamok közötti egyenlőség elvére alapozva lehetővé teszi az ilyen helyzetek folyamatos kezelését. Ez a mechanizmus előre meghatározott kritériumok teljesülése esetén lépne működésbe, és csupán akkor vennék igénybe, mikor súlyos, rendszerszintű kockázat fenyegeti a jogállamiságot.

    Külső tevékenység

    Az egységes Európai Unió a globális színtéren is befolyásosabb szereplő. Az EU bővítési menetrendje hozzájárul a béke és stabilitás megszilárdításához határainkon, és előmozdítja alapvető értékeinket és a demokráciát. A Bizottság Horvátország csatlakozása után is változatlanul elkötelezett a Nyugat-Balkán és Törökország iránt. A közös kül- és biztonságpolitika főképviselője, aki egyúttal a Bizottság alelnöke, kettős szerepében azon munkálkodott, hogy megkönnyítse az áttörés elérését a Szerbia és Koszovó közötti kapcsolatokban. Szomszédsági politikánk ugyanezeket a célkitűzéseket követi a határainkon túli, keleti és déli közvetlen szomszédaink tekintetében. Ebben az összefüggésben kiemelt jelentőséggel bír az Ukrajnával, Moldovával és Grúziával (keleti térség) kötött megállapodások aláírása csakúgy, mint a demokratikus átalakulási folyamat támogatása a déli térségben.

    A jelenlegi szíriai válság ismét reflektorfénybe állította az EU válságkezelésben betöltött meghatározó szerepét, és változatlanul szükségessé teszi az uniós beavatkozást. A béke és biztonság elősegítése az EU külső tevékenységének egyik alappillére, és erőfeszítéseinket nem korlátozhatjuk Európa határain belülre. Az EU átfogó megközelítés keretében folytatja a béke és biztonság előmozdítására irányuló tevékenységek támogatását, ugyanakkor kiemelt figyelmet fordít a tengerhajózási biztonságra és más célokra irányuló stratégiai kezdeményezésekre, valamint a világ más részein is fokozza a stabilitást. A demokratikus átmenetet támogató munkacsoportok alkalmazását a déli szomszédságon túl többek között Mianmarra (Burma) is kiterjesztjük.

    A globális kihívások – köztük a stabilitás, a fenntartható fejlődés és a politikai reformok elősegítése – egységes fellépést tesznek szükségessé, hogy megvédjük és érvényesítsük érdekeinket és értékeinket. Ebben a vonatkozásban külgazdasági kapcsolataink a világban betöltött helyünk megerősítésének fontos eszközét jelentik. Az EU a világkereskedelem éllovasa, szoros kapcsolatokat épített ki számos kulcsfontosságú stratégiai partnerrel, és ambiciózus kereskedelmi tárgyalási napirendet követ, továbbá maradéktalanul végrehajtja az újonnan elfogadott megállapodásokat, és érvényesíti a kereskedelmi szabályokat. A Bizottság a jövőben is megőrzi a fő partnerekkel folytatott tárgyalások ütemét. Emellett tovább munkálkodik azon, hogy a WTO idén decemberben sorra kerülő 9. miniszteri konferenciáján megállapodás szülessen a kereskedelem megkönnyítéséről, és a többoldalú tárgyalások új lendületet kapjanak. A Bizottság előterjesztette a konzuli védelemről szóló javaslatot, amely javítaná az uniós polgárok számára válsághelyzetekben biztosított segítségnyújtást. Az EU a globális gazdasági és pénzügyi kormányzás központi szereplője, emellett vezető szerepet vállalt a fenntartható fejlődés elősegítésében, illetve az éghajlatváltozás elleni küzdelemben. Az adóelkerülés elleni küzdelem és a banki titoktartás jelenleg a G20-ak napirendjének élén szerepel.

    Az EU együttesen továbbra is a világ legnagyobb donora a globális fejlesztési támogatások és a humanitárius segélyek tekintetében. A Bizottság nagy várakozással tekint a milleniumi fejlesztési célokkal és fenntartható fejlődési célokkal kapcsolatos csúcstalálkozóra, az új nemzetközi éghajlat-változási megállapodásra és a katasztrófakockázat-kezelés Hyogo utáni keretére – ezek mind lényeges tárgyalások lesznek, amelyekre 2014 folyamán kell felkészülni. Szintén fontos lépés lesz az AKCS–EU kapcsolatok 2020 utáni jövőjéről szóló eszmecsere elindítása.

    Ha az EU egységesen lép fel, befolyása hatványozottan érződik. Ehhez feltétlenül biztosítani kell az uniós szakpolitikák belső és külső dimenziója közötti összhangot. Az egységes védelmi piac irányába tett erőfeszítések – amelyek egy európai védelmi ipari bázis kialakítása irányába mutatnak tovább – kulcsfontosságúak lesznek, és egyúttal hozzájárulnak a növekedés és a munkahelyteremtés elősegítéséhez.

    [1] Célravezető és hatásos szabályozás program (REFIT): eredmények és következő lépések, COM(2013) 685, 2013.10.2.

    I. melléklet: A jogalkotó által elfogadandó kiemelt tételek

    Tétel || Teljes cím || COM/SEC/intézményközi hivatkozás || Elfogadás időpontja

    Egységes szanálási mechanizmus || Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács rendelete a hitelintézeteknek és bizonyos befektetési vállalkozásoknak az egységes szanálási mechanizmus keretében történő szanálására vonatkozó egységes szabályok és egységes eljárás kialakításáról, valamint az Egységes Bankszanálási Alap létrehozásáról és az 1093/2010/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet módosításáról || COM(2013)520 2013/0253 (COD) || 2013/07

    A bankok helyreállítására és szanálására vonatkozó keretrendszer || Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács irányelve a hitelintézetek és befektetési vállalkozások helyreállítását és szanálását célzó keretrendszer létrehozásáról és a 77/91/EGK és 82/891/EK tanácsi irányelv, a 2001/24/EK, 2002/47/EK, 2004/25/EK, 2005/56/EK, 2007/36/EK és 2011/35/EU irányelv, valamint az 1093/2010/EU rendelet módosításáról || COM(2012)280 2012/0150 (COD) || 2012/06

    Betétbiztosítási rendszerek || Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács irányelve a betétbiztosítási rendszerekről || COM(2010)368 2010/0207 (COD) || 2010/07

    MiFID-irányelv || Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács irányelve a pénzügyi eszközök piacairól és a 2004/39/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv hatályon kívül helyezéséről || COM(2011)656 2011/0296 (COD) || 2011/10

    Lakossági banki ágazat (második egységes piaci intézkedéscsomag) || Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács irányelve a fizetési számlákhoz kapcsolódó díjak összehasonlíthatóságáról, a fizetésiszámla-váltásról és az alapszintű fizetési számlákhoz való hozzáférésről || COM(2013)266 2013/0139 (COD) || 2013/05

    Hosszú távú befektetési alapok (második egységes piaci intézkedéscsomag) || Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács rendelete az európai hosszú távú befektetési alapokról || COM(2013)462 2014/0214 (COD) || 2013/06

    Pénzmosás elleni küzdelem || Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács irányelve a pénzügyi rendszereknek a pénzmosás, valamint terrorizmus finanszírozása céljára való felhasználásának megelőzéséről  || COM(2013)45 2013/0025 (COD) || 2013/02

    Állami foglalkoztatási szolgálatok || Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács határozata az Állami Foglalkoztatási Szolgálatok (ÁFSz-ek) közötti fokozott együttműködésről || COM(2013)430 2013/0202 (COD) || 2013/06

    A munkavállalók kiküldetése (első egységes piaci intézkedéscsomag) || Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács irányelve a munkavállalók szolgáltatások nyújtása keretében történő kiküldetéséről szóló 96/71/EK irányelv érvényesítéséről || COM(2012)131 2012/0061 (COD) || 2012/03

    A munkavállalók szabad mozgása || Javaslat – az Európai Parlament és a Tanács irányelve a munkavállalók szabad mozgásával összefüggésben a munkavállalóknak biztosított jogok gyakorlását megkönnyítő intézkedésekről || COM(2013)236 2013/0124 (COD) || 2013/04

    Hálózat- és információbiztonság || Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács irányelve a hálózat- és információbiztonságnak az egész Unióban egységesen magas szintjére vonatkozó intézkedésekről || 2012/CNECT/027 COM(2013)48 2013/0027 (COD) || 2013/02

    Távközlési csomag || Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács rendelete az elektronikus hírközlés egységes európai piacáról és a „behálózott kontinens” megteremtéséhez szükséges intézkedések meghatározásáról, valamint a 2002/20/EK, 2002/21/EK és 2002/22/EK irányelv és az 1211/2009/EK és 531/2012/EU rendelet módosításáról || COM(2013)627 2013/0309 (COD) || 2013/09

    Pénzforgalmi csomag (második egységes piaci intézkedéscsomag) || Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács irányelve a belső piaci pénzforgalmi szolgáltatásokról és a 2002/65/EK, a 2013/36/EU és a 2009/110/EK irányelv módosításáról, valamint a 2007/64/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács rendelete a kártyaalapú fizetési műveletek bankközi díjairól || COM(2013)547 COM(2013)550 2013/0264 (COD) 2013/0265 (COD) || 2013/07

    Elektronikus azonosítás és aláírás (első egységes piaci intézkedéscsomag) || Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács rendelete a belső piacon történő elektronikus tranzakciókhoz kapcsolódó elektronikus azonosításról és megbízható szolgáltatásokról || COM(2012)238 2012/0146 (COD) || 2012/06

    Negyedik vasúti csomag (második egységes piaci intézkedéscsomag) || A negyedik vasúti csomag – az egységes európai vasúti térség teljes kialakítása az európai versenyképesség és növekedés előmozdítása érdekében Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács rendelete a vasúti vállalkozások elszámolásainak normalizálására vonatkozó közös szabályokról szóló 1192/69/EGK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács rendelete az Európai Unió Vasúti Ügynökségéről és a 881/2004/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács rendelete az 1370/2007/EK rendeletnek a belföldi vasúti személyszállítási szolgáltatások piacának megnyitása tekintetében történő módosításáról Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács irányelve az egységes európai vasúti térség létrehozásáról szóló, 2012. november 21-i 2012/34/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvnek a belföldi vasúti személyszállítási szolgáltatások piacának megnyitása és a vasúti infrastruktúra irányítása tekintetében történő módosításáról Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács irányelve a vasúti rendszer Európai Unión belüli kölcsönös átjárhatóságáról Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács irányelve a vasúti biztonságról || COM(2013)25 COM(2013)26/2 COM(2013)27 COM(2013)28 COM(2013)29 COM(2013)30 COM(2013)31 2013/0016 (COD) 2013/0013 (COD) 2013/0014 (COD) 2013/0028 (COD) 2013/0029(COD) 2013/0015 (COD) 2013/0016 (COD) || 2013/01

    Kibocsátáskereskedelmi rendszer / légi közlekedés || Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács irányelve az üvegházhatást okozó gázok kibocsátási egységei Közösségen belüli kereskedelmi rendszerének létrehozásáról szóló 2003/87/EK irányelvnek a nemzetközi légi közlekedésből származó kibocsátásokra vonatkozó egységes globális piacalapú intézkedés alkalmazásáról rendelkező nemzetközi megállapodás 2020-ig történő létrehozására való tekintettel történő módosításáról || COM(2013)722 || 2013/10

    Kártérítési kereset || Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács irányelve a tagállamok és az Európai Unió versenyjogi rendelkezéseinek megsértésén alapuló, nemzeti jog szerinti kártérítési keresetekre irányadó egyes szabályokról || COM(2013)404 2013/0185 (COD) || 2013/06

    Közbeszerzés (első egységes piaci intézkedéscsomag) || Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács irányelve a vízügyi, energiaipari, közlekedési és postai szolgáltatási ágazatban működő ajánlatkérők beszerzéseiről Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács irányelve a közbeszerzésről || COM(2011)895 COM(2011)896 2011/0439 (COD) 2011/0438 (COD) || 2011/12

    Elektronikus számlázás a közbeszerzésben (második egységes piaci intézkedéscsomag) || Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács irányelve az elektronikus számlázás közbeszerzésben történő alkalmazásáról || COM(2013)449 2013/0213 (COD) || 2013/06

    A fizetésképtelenségi szabályok reformja (második egységes piaci intézkedéscsomag) || Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács rendelete a fizetésképtelenségi eljárásról szóló 1346/2000/EK tanácsi rendelet módosításáról || COM(2012)744 2012/0360 (COD) || 2012/12

    Adatvédelmi csomag || Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács irányelve a személyes adatoknak az illetékes hatóságok által a bűncselekmények megelőzése, nyomozása, felderítése, büntetőeljárás lefolytatása vagy büntetőjogi szankciók végrehajtása céljából végzett feldolgozása vonatkozásában az egyének védelméről és az ilyen adatok szabad áramlásáról Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács rendelete a személyes adatok feldolgozása vonatkozásában az egyének védelméről és az ilyen adatok szabad áramlásáról (általános adatvédelmi rendelet) || COM(2012)10 COM(2012)11 2012/0010 (COD) 2012/0011 (COD) || 2012/01

    Európai Ügyészség || Javaslat – A Tanács rendelete az Európai Ügyészség létrehozásáról || COM(2013)534 2013/0255 (APP) || 2013/07

    A közigazgatási együttműködésről szóló irányelv || Javaslat – A Tanács irányelve a 2011/16/EU irányelvnek az adózás területére vonatkozó kötelező automatikus információcsere tekintetében történő módosításáról || COM(2013)348 2013/0188 (CNS) || 2013/06

    Pénzügyi tranzakciós adó || Javaslat – A Tanács irányelve a pénzügyi tranzakciós adó területén létrehozandó megerősített együttműködés végrehajtásáról || COM(2013)71 || 2013/02

    A dohánytermékekről szóló irányelv || Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács irányelve a tagállamoknak a dohánytermékek és kapcsolódó termékek gyártására, kiszerelésére és értékesítésére vonatkozó törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezései közelítéséről || COM(2012)788 2012/0366 (COD) || 2012/12

    A politikai pártokról szóló rendelet || Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács rendelete az európai politikai pártok és az európai politikai alapítványok alapszabályáról és finanszírozásáról Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács rendelete a 966/2012/EU, Euratom rendeletnek az európai politikai pártok finanszírozása tekintetében történő módosításáról || COM(2012)499 COM(2012)712 2012/0237 (COD) 2012/0336 (COD) || 2012/09

    II. melléklet: Új kezdeményezések[1]

    Nº || Cím || Kezdeményezés típusa[2] || Az alkalmazási kör és a célkitűzések ismertetése

    Mezőgazdaság és vidékfejlesztés

    1. || Az ökológiai termelés uniós politikai és jogi keretének felülvizsgálata || jogalkotási / nem jogalkotási || A REFIT programban előirányzottaknak megfelelően a felülvizsgálat felméri, hogy az ökológiai termelés jelenlegi kerete (834/2007/EK rendelet, COM(2004)415 közlemény) továbbra is helytálló-e az ágazat jövőbeni fejlődése szempontjából.

    2. || A legkülső régiókra vonatkozó mezőgazdasági rendszer (POSEI) felülvizsgálata || jogalkotási / nem jogalkotási || A kezdeményezés a KAP-reform tükrében vizsgálja felül a POSEI-programokat.

    Éghajlat, energia és környezet

    3. || Az éghajlat- és energiapolitika 2030-ra szóló kerete || jogalkotási / nem jogalkotási || A kezdeményezés keretbe foglalja a 2020 és 2030 közötti időszakra szóló éghajlatpolitikát, hogy hosszú távú perspektívát nyújtson a beruházásoknak, fenntarthatóbbá, biztonságosabbá és versenyképesebbé tegye az EU energiarendszerét, valamint biztosítsa, hogy az EU 2020 után is az éghajlat-politikai és energiapolitikai célkitűzések elérése felé vezető helyes úton halad.

    4. || A nem hagyományos szénhidrogének biztonságos kinyerésére vonatkozó keretrendszer || jogalkotási / nem jogalkotási || A cél annak biztosítása, hogy az energiaellátás diverzifikálásának és a versenyképesség javításának – ezen belül a nem hagyományos szénhidrogének előállításának – lehetőségeit biztonságosan és hatékonyan tudják kihasználni azok a tagállamok, amelyek élni szeretnének azokkal. A keret arra törekszik, hogy egyértelmű és kiszámítható szabályozás valósuljon meg a piaci szereplők és a polgárok számára egyaránt, beleértve a feltárásra irányuló projekteket, az üvegházhatásúgáz-kibocsátás maradéktalan figyelembevételét, valamint az éghajlati és környezeti – többek között az egészségre vonatkozó – kockázatoknak a közvélemény elvárásainak megfelelő kezelését.

    Verseny, a mezőgazdaságot is ideértve

    5. || Az állami támogatás korszerűsítése a kulcsfontosságú ágazatokban || nem jogalkotási || A csomag kiteljesíti a kulcsfontosságú ágazatok állami támogatásának korszerűsítését, ami magában foglalja a repülőterek és légitársaságok állami támogatására vonatkozó iránymutatások alkalmazásának értékelését, a környezetvédelmi támogatásra vonatkozó iránymutatások felülvizsgálatát, a kutatásra, fejlesztésre és innovációra vonatkozó iránymutatásokat és a megmentési és szerkezetátalakítási támogatásokra vonatkozó iránymutatásokat, valamint a mezőgazdasági és erdészeti célú állami támogatásokra vonatkozó új iránymutatásokat.

    6. || Az állami támogatás korszerűsítése: Általános csoportmentességi rendelet || nem jogalkotási || Az állami támogatás korszerűsítésének részeként az általános csoportmentességi rendelet felülvizsgálata finomítani fogja az általános összeegyeztethetőségi feltételeket, hogy a pénzfelhasználás hatékonyabbá, az adminisztráció pedig egyszerűbbé váljon. A csomag a mezőgazdaságra és erdészetre vonatkozóan új csoportmentességi rendeletet tartalmaz.

    Verseny

    7. || A technológiatranszfer-megállapodásokra vonatkozó versenyszabályok felülvizsgálata || nem jogalkotási || A felülvizsgálat célja a 2014-ben hatályukat vesztő jelenlegi szabályok felülvizsgálata a szellemitulajdon-jogok használatára vonatkozó engedélyek ösztönzése által, ami serkentené az innovációt, ugyanakkor megőrizné a versenyt.

    Fejlesztés és környezet

    8. || A 2015 utáni fejlesztési keretre irányuló munka || nem jogalkotási || Ez annak a folyamatnak a része, amely egyetlen keretbe foglalja a 2015-ben lejáró milleniumi fejlesztési célokat és a fenntartható fejlesztési célokat egy 2015 utáni ambiciózus fejlesztési napirend kialakítása érdekében. A közlemény kiadásának időpontja a folyamatban levő nemzetközi előkészítő tárgyalásoktól függ.

    Foglalkoztatás, szociális ügyek és társadalmi befogadás

    9. || A munkavállalói mobilitásra vonatkozó csomag || jogalkotási / nem jogalkotási || A kezdeményezés megkönnyíti a személyek EU-n belüli szabad mozgását a szociális biztonsági rendszerek jobb összehangolásának köszönhetően, ami segíti a polgárok jogainak érvényesülését, valamint hozzájárul a növekedéshez és a munkahelyteremtéshez. A csomag felöleli a közelmúltban elért eredményeket, és tartalmazni fogja a szociális biztonsági rendszerek koordinálásáról szóló 883/2004/EK és 987/2009/EK rendelet felülvizsgálatát csakúgy, mint a fokozottan mobil munkavállalókra vonatkozó kezdeményezést.

    10. || A zöld gazdaságban történő munkahelyteremtésről szóló közlemény || nem jogalkotási || A közlemény a munkahelyteremtést ösztönző és a munkahelyi erőforrás-hatékonyságot javító fő tevékenységeket helyezi majd a középpontba, mivel Európa versenyképessége szempontjából ez jelenti a legnagyobb kihívások egyikét. Mindenekelőtt a kulcsfontosságú gazdasági ágazatokra, valamint az előrejelzésre és a fokozottabb készségfejlesztésre fog összpontosítani az erőforrás-hatékonyabb gazdaság jegyében.

    Energia

    11. || A belső energiapiac végrehajtásának helyzete és a belső energiapiac lakossági szintű végrehajtására vonatkozó cselekvési terv || nem jogalkotási || A belső energiapiac 2014-ig történő kiteljesítésére vonatkozó célkitűzést szem előtt tartva a Bizottság jelentést készít az energiára vonatkozó uniós joganyag, valamint a belső energiapiacról szóló közleményben vázolt cselekvési tervben megfogalmazott intézkedések végrehajtása terén 2012 novembere óta elért eredményekről. A Bizottság emellett a lakossági piacra vonatkozó kezdeményezést terjeszt elő, amely az energiafogyasztóknak kedvezve ösztönzi a fogyasztói szerepvállalást, előmozdítja a versenyt és megszilárdítja az energiarendszer felépítését.

    Vállalkozáspolitika és ipar

    12. || Iparpolitikai csomag || nem jogalkotási || Az iparpolitikáról szóló közlemény tovább tárgyalja az Unióban zajló termelést és a kapcsolódó szolgáltatásokat az európai vállalatok versenyképességének javítása céljából. A csomag része lesz az ipari termékekre vonatkozó belső piaci jogszabályok felülvizsgálata, amely a fennálló kereskedelmi akadályok felszámolására, a jogi szabályozás minőségének és hatékonyságának fokozására, továbbá a legújabb gyakorlatok és fejlemények joganyagba való beemelésére irányul.

    13. || Védelmi ipari cselekvési terv || nem jogalkotási || A kezdeményezés konkrét intézkedéscsomagot vázol fel a védelmi ipar versenyképességének javítása céljából.

    Környezet

    14. || Erőforrás-hatékonyság és hulladékgazdálkodás || jogalkotási || A kezdeményezés az erőforrás-hatékony Európa megvalósítására vonatkozó ütemterv végrehajtásában elért eredményekből kiindulva meghatározza az EU gazdasági potenciáljának mozgósításához szükséges fő építőelemeket. Segítségével fokozható a termelékenység és ezzel egyidejűleg mérsékelhető az erőforrás-felhasználás, és az EU elmozdulhat a körkörös gazdaság kialakítása felé. A kezdeményezés magában foglalja a megfelelő mutatók és célkitűzések kidolgozása során levont tanulságokat, továbbá az uniós hulladékgazdálkodási jogszabályok legfontosabb célkitűzéseinek felülvizsgálatát (a hulladékokról szóló keretirányelv, a hulladéklerakókról szóló irányelv és a csomagolásról szóló irányelv felülvizsgálatra vonatkozó rendelkezéseinek megfelelően), emellett elvégzi a hulladékáramról szóló irányelvek utólagos értékelését, ezen belül felméri az irányelvek közötti koherencia növelésének lehetőségeit is.

    Egyenlőség

    15. || A nemek közötti bérszakadék kezelése || nem jogalkotási || A kezdeményezés ösztönözné és megkönnyítené az egyenlő bér elvének gyakorlati alkalmazását, és segítene a tagállamoknak a nemek közötti tartós bérszakadék mérséklésére irányuló helyes megközelítések kialakításában.

    Emberi jogok európai egyezménye (az EU csatlakozása)

    16. || Az EU csatlakozása az emberi jogok európai egyezményéhez – belső szabályok || jogalkotási || A kezdeményezés olyan jogi szabályokra irányul, amelyek az emberi jogok európai egyezményéhez való közelgő csatlakozás belső feltételeinek megteremtéséhez szükségesek.

    Külső tevékenység és tengerpolitika

    17. || A tengerhajózási biztonságra vonatkozó uniós stratégia || nem jogalkotási || A Bizottság és a főképviselő közös közleménye koherens – a belső és külső biztonságot ötvöző, a polgári és katonai együttműködésre,valamint az egymást kiegészítő, illetve közös erőforrásokra épülő – stratégiai keretet fog meghatározni a tengerhajózási biztonság fő problémáinak kezelésére.

    Belügyek

    18. || Az erőszakos szélsőségek elleni küzdelem || nem jogalkotási || Közlemény az arra vonatkozó javaslatokról, hogy a tagállamok hogyan fejleszthetnek ki új eszközöket a szélsőségek erőszakos formáinak felszámolása, illetve megelőzése érdekében. A közlemény a 2011-ben létrejött radikalizációellenes hálózat által készített ajánlásokra fog épülni, valamint a radikalizálódás és a terroristatoborzás elleni küzdelemre vonatkozó uniós stratégia felülvizsgálatára irányuló elemeket is tartalmaz majd.

    Humanitárius segítségnyújtás

    19. || A Hyogo utáni kerettel kapcsolatos uniós álláspont előkészítése || nem jogalkotási || A kezdeményezés létrehozza a katasztrófák csökkentésére vonatkozó, 2015 utáni nemzetközi cselekvési keretről folytatott tárgyalásokhoz való uniós hozzájárulás keretét.

    Bel- és igazságügy

    20. || Jövőbeni prioritások a bel- és igazságügy terén || nem jogalkotási || Tekintettel arra, hogy a Stockholmi Program 2014-ben véget ér, valamint a szabadságra, biztonságra és jogérvényesülésre vonatkozó politikák teljes mértékben beágyazódtak az uniós rendszerbe, a Bizottság közleményt ad ki az EU igazságügyi politikájának jövőjéről, és új európai belügyi menetrendet terjeszt elő.

    Jogérvényesülés és vállalkozáspolitika

    21. || Európai akadálymentesítési intézkedéscsomag || jogalkotási / nem jogalkotási || A kezdeményezés a „mindenki számára történő tervezés” elve mentén javítani fogja a fogyatékossággal élő személyek és az időskorúak számára hozzáférhető áruk és szolgáltatások piacát. Ez a vállalkozásbarát kezdeményezés kötelező erejű intézkedéseket is fog tartalmazni az akadálymentesítési szabványok bevezetésének és harmonizációjának elősegítése érdekében. A kezdeményezés jelenleg az iparággal és az érdekelt felekkel folytatott konzultációs folyamatban van.

    22. || Az üzleti kudarc és a fizetésképtelenség új megközelítése || jogalkotási / nem jogalkotási || E kezdeményezés célja a minimumkövetelmények bevezetése a fizetésképtelenség előtti eljárások (átszervezés) terén, illetve második esély biztosítása a tisztességes vállalkozók számára. A határokon átnyúló kereskedelem és beruházás előtt álló akadályok felszámolását célozza azáltal, hogy egyenlő versenyfeltételeket teremt a különböző tagállamokban lévő adósok és hitelezők számára.

    Belső piac és szolgáltatások

    23. || Az uniós gazdaság hosszú távú finanszírozásáról szóló zöld könyv nyomon követése || jogalkotási / nem jogalkotási || A fő szakpolitikai célkitűzés a hosszú távú beruházások számára biztosított tőkekínálat növelése. Ez szükségessé teheti a keretfeltételek – különösen a pénzügyi piaci szabályozás – módosítását vagy megváltoztatását annak biztosítása érdekében, hogy a pénzügyi piacok felkészültebbek a hosszú távú finanszírozás nyújtására.

    24. || A szerzői jogokra vonatkozó vívmányok felülvizsgálata || jogalkotási / nem jogalkotási || A felülvizsgálat a szerzői jogokra vonatkozó uniós keret azon rendelkezéseinek áttekintését célozza, amelyek lényegesek a szerzői jogi védelem alatt álló anyagok online elérhetősége szempontjából, és azt kívánja biztosítani, hogy ez a keret a digitális korban is megfelel céljának. Ez többek között egy olyan korszerű keretet jelent, amely támogatja az innovatív piaci gyakorlatokat, garantálja a jogosultak hatékony elismerését és javadalmazását, fenntartható ösztönzőket kínál a kreativitás, a kulturális sokféleség és az innováció számára, a végfelhasználók számára növeli a legális ajánlatok kínálatát és megkönnyíti ezekhez való hozzáférésüket, lehetővé teszi az új üzleti modellek kialakulását, valamint hatékonyabban vállal részt az illegális ajánlatok és a tulajdonjogok megsértése elleni küzdelemben.

    25. || A bankoktól különböző pénzügyi intézmények válságkezelésére és szanálására vonatkozó keret || jogalkotási || A kezdeményezés a bankszektorra vonatkozó kerettel párhuzamosan, a pénzügyi stabilitás növelésének céljából biztosítani fogja a bankoktól különböző pénzügyi intézmények hatékony szanálását úgy, hogy az ne járjon rendszerszintű következményekkel.

    Az EU pénzügyi érdekeinek védelme

    26. || Az OLAF reformja || jogalkotási || Az OLAF irányításának javításáról és a vizsgálatokra vonatkozó eljárási biztosítékok megerősítéséről szóló közlemény nyomán további rendszerszintű javításokat lehetne beemelni az OLAF-rendeletbe, az Európai Ügyészség létrehozására vonatkozó bizottsági javaslatban szereplő azon eljárási biztosítékokhoz hasonlóan, amelyek átültethetőek az OLAF adminisztratív vizsgálataiba, és már az Európai Ügyészség létrejötte előtt is alkalmazhatóak. Ez kiterjedhetne egyrészt a vizsgálati intézkedések jogi felülvizsgálatának megerősítésére az eljárási biztosítékok független ellenőre új hivatalának létrehozásán keresztül, másrészt pedig az OLAF által az intézményeknél lefolytatott, házkutatáshoz és lefoglaláshoz hasonló jellegű intézkedésekre vonatkozó megerősített eljárási biztosítékok bevezetésére.

    Kutatás és innováció, valamint gazdasági és monetáris ügyek

    27. || Kutatás és innováció mint a növekedés új forrása || nem jogalkotási || Az Innovatív Unióból kiindulva ez a közlemény értékeli, hogy az innovatív gazdaság miként ösztönzi a versenyképességet, és tényadatokkal segít kijelölni a szükséges strukturális reformokat kísérő kiemelt beruházásokat – mindezt a költségvetési konszolidáció és a növekedési potenciál felszabadításának jegyében.

    Jogállamiság

    28. || Jogállamiság az Európai Unióban || nem jogalkotási || A közlemény tovább tárgyalja a jogállamiság veszélybe kerülése esetén végrehajtandó következetes válaszintézkedésekre vonatkozó keretet.

    Adóügyek és vámunió

    29. || Lépések egy végleges héarendszer felé || nem jogalkotási || A kezdeményezés a héa jövőjéről szóló, 2011. decemberi bizottsági közlemény nyomán született, és iránymutatást kíván adni arra vonatkozóan, hogy az EU-ban a termékértékesítés és szolgáltatásnyújtás adóztatása terén hogyan alkalmazandó a célország elve az előrelépés legjobb elérhető módjaként, ezáltal elmozdulva a származás szerinti tagállamban történő adóztatásra vonatkozó, hosszú ideje alkalmazott célkitűzéstől.

    III. melléklet: A REFIT keretében tett intézkedések

    Nº || Cím || Kezdeményezés típusa[3] || Leírás

    1. || A munkavállalók tájékoztatása és a velük folytatott konzultáció terén három irányelv átdolgozása és egyesítése[4] || jogalkotási (átdolgozás) || A 2013 júliusában közzétett célravezetőségi vizsgálat[5] eredményeként három irányelv átdolgozása és egyesítése a bizottsági szolgálati munkadokumentumban felvetett egyes kérdések kezelése (továbbá az irányelvek végrehajtásának javítása) céljából. A kezdeményezésről konzultálni kell a szociális partnerekkel.

    2. || Az élelmiszer-higiéniára vonatkozó joganyag felülvizsgálata || jogalkotási (egyszerűsítés, helyettesítés) || A higiéniai rendelkezések helyébe új jogi aktus lép, az eljárások egyszerűsödnek, valamint megerősítik a kkv-kkal szemben alkalmazott rugalmas megközelítést.

    3. || Az állatgyógyászai készítményekre vonatkozó jogszabályok egyszerűsítése || jogalkotási (egyszerűsítés) || Az állatgyógyászati készítmények forgalomba hozatala az EU-ban engedélyhez kötött. Az állatgyógyászati ágazat adminisztratív terhei a forgalombahozatali engedély megszerzésére és megtartására vonatkozó egyszerűbb és hatékonyabb eljárások bevezetésének köszönhetően csökkenni fognak.

    4. || A vállalkozási statisztikák integrálására vonatkozó keretrendelet (FRIBS)[6] || jogalkotási || A kezdeményezés célja a vállalkozási statisztikák közös jogi keretbe foglalása annak érdekében, hogy ésszerűbbé és racionálisabbá váljon az európai vállalkozási statisztikák referenciaszerkezete, ezáltal csökkentve a válaszadók felesleges terheit.

    5. || A társadalomstatisztikák integrálására vonatkozó keretrendelet[7] || jogalkotási || A kezdeményezés célja a társadalomstatisztikák közös jogi keretbe foglalása annak érdekében, hogy ésszerűbbé és racionálisabbá váljon az európai társadalomstatisztikák referenciaszerkezete, ezáltal csökkentve a válaszadók felesleges terheit.

    6. || A mezőgazdasági felmérések rendszerének reformja || jogalkotási || Az alap-jogiaktus rövidebbé és ésszerűbbé válik, és a 2020-ra tervezett következő mezőgazdasági felmérésre való tekintettel egy felhatalmazáson alapuló jogi aktus fogja kísérni.

    7. || Nyolc társasági jogi irányelv átdolgozása[8] || jogalkotási (egységes szerkezetbe foglalás) || A társasági jogi irányelvek a cégalapítással és a cégek működésével foglalkoznak. Rendelkeznek a cégalapításról és cégnyilvántartásról, a befektetők védelméről (például tőkekövetelmények által), az egyesülésről és szétválásról csakúgy, mint a jelentéstétel egyes vonatkozásairól. Ezen a területen a jelenlegi jogi rendszer bizonyos elemei nehezen alkalmazhatóak, különösen a kkv-k vonatkozásában.[9] Folyamatban van az arra irányuló munka, hogy összesen nyolc meglévő társasági jogi irányelv[10] egységes szerkezetbe foglalásán keresztül kialakítsák a társasági jog egységes, felhasználóbarát szabályrendszerét. Az új jogi eszköz igazodni fog a „vállalkozás életciklusához” – a cégbejegyzéstől kezdve egészen a megszűnésig. Tartalmazni fog egy általános szakaszt a meghatározásokról és a jelentéstételi kötelezettségekről, és lényegesen egyszerűsíti majd a korlátolt felelősségű társaságokra és részvénytársaságokra vonatkozó uniós szabályok alkalmazását.

    8. || Az állami támogatásra vonatkozó szabályok felülvizsgálata és egyszerűsítése a mezőgazdasági ágazatban || jogalkotási (felülvizsgálat) || A mezőgazdasági állami támogatásokra vonatkozó szabályok felülvizsgálata ezen szabályok gazdasági jelentőségét kívánja növelni, és azokra az elemekre helyezi a hangsúlyt, amelyek tényleges hatást gyakorolnak az egységes piaci versenyre és kereskedelemre, emellett pedig egyszerűsíti a szabályokat és eljárásokat, illetve enyhíti a kkv-k terheit.

    9. || Az ökológiai termelés jogi keretének felülvizsgálata és egyszerűsítése || jogalkotási (felülvizsgálat) || Az ökológiai termelésre vonatkozó jogszabályok felülvizsgálata a következetlenségek, joghézagok és nem hatékony intézkedések kiküszöbölését célozza, továbbá egyszerűsíti a szabályokat és visszaszorítja a szabályozási költségeket.

    10. || Két felhatalmazó rendelet elfogadását követően huszonhat tanácsi rendelet egységes szerkezetbe foglalása a közös kereskedelempolitika terén[11] || jogalkotási (egységes szerkezetbe foglalás) || A javaslatok egységes szerkezetbe foglalják a vonatkozó jogszabályokat, és összhangba hozzák azokat az EUMSZ-szel.

    11. || A nem veszélyes hulladékok hasznosítási célú kiviteléről szóló 1418/2007/EK rendelet[12] || jogalkotási (egyszerűsítés) || A rendeletet korszerűsítik, az eljárásokat egyszerűsítik, az adminisztratív terheket pedig csökkentik.

    12. || A nemzetközi közúti árufuvarozási piachoz való hozzáférésre vonatkozó rendelkezések egyszerűsítése [13] || jogalkotási (egyszerűsítés) || A javaslat egyszerűsíti és egyértelműsíti a nemzetközi közúti árufuvarozási piachoz való hozzáférésre, valamint a közúti árufuvarozási vállalkozások által nyújtott szállítási szolgáltatásokra vonatkozó rendelkezéseket. Ezen túlmenően egyszerűsíti a végrehajtási szabályokat, és a nemzeti hatóságok számára lehetővé teszi a célirányos és hatékony ellenőrzések megvalósítását.

    13. || A halászati tevékenységek engedélyezéséről szóló rendelet[14] || jogalkotási (átdolgozás) || A halászati tevékenységek engedélyezéséről szóló jelenlegi rendelet átdolgozása a meglévő rendszer egyszerűsítése, a tagállamonként erősen változó adatszolgáltatási követelményekből eredő problémák orvoslása, valamint egyrészt a halászati tevékenységek engedélyezéséről szóló rendelet, másrészt a jogellenes, be nem jelentett és szabályozatlan halászat elleni küzdelem, valamint az ellenőrzési keretrendszer, és tágabb értelemben a közös halászati politika külső dimenziójának célkitűzései közötti következetesség javítása érdekében.

    14. || A tengeri élőlények védelmét célzó technikai intézkedések || jogalkotási || A technikai intézkedéseket egyszerűsítik, összhangba hozzák az új közös halászati politika célkitűzéseivel és átcsoportosítják egy új keretrendeletbe.

    15. || A veszélyes készítmények osztályozásáról, csomagolásáról és címkézéséről szóló 1999/45/EK irányelv hatályon kívül helyezése || jogalkotási (hatályon kívül helyezés) || Az irányelv az anyagok és keverékek osztályozására, csomagolására és címkézésére vonatkozó új szabályok 2008-ban történt elfogadását követően elavulttá vált.

    16. || Az élelmiszerekre vonatkozó kérdések tudományos vizsgálatában a tagállamok által a Bizottságnak nyújtott támogatásról és a tagállamok együttműködéséről szóló tanácsi irányelv hatályon kívül helyezése[15] || jogalkotási (hatályon kívül helyezés) || Az irányelv a jogi környezetben és a tudományos együttműködés struktúrájában bekövetkezett változások miatt elavult. Ezen feladatokat jelenleg az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) látja el.

    17. || Az acélstatisztikákról szóló rendelet hatályon kívül helyezése[16] || jogalkotási (hatályon kívül helyezés) || Az acélstatisztikákat manapság más megoldásokat alkalmazva gyűjtik. A jogszabályra tehát már nincs szükség.

    18. || A tagállamok pénzügyi hírszerző egységeinek az információcsere terén folytatott együttműködésére vonatkozó rendelkezésekről szóló tanácsi határozat hatályon kívül helyezése[17] || jogalkotási (hatályon kívül helyezés) || A jogszabályt a pénzmosási irányelv fogja felváltani. A hatályon kívül helyezés időpontja attól függ, mikor fogadják el és hajtják végre a pénzmosási irányelvről szóló, a Bizottság által 2013. február 5-én elfogadott javaslatot, amely elavulttá teszi a 2000/642/IB határozatot.

    19. || A nehéz tehergépjárművek visszapillantó tükrökkel való utólagos felszereléséről szóló 2007/38/EK irányelv hatályon kívül helyezése || jogalkotási (hatályon kívül helyezés) || Az irányelv már nem releváns. Tartalmát tekintve a nehéz tehergépjárművek típusjóváhagyására vonatkozó szabályok váltották fel.

    20. || A tiszta és energiahatékony közúti járművek használatának előmozdításáról szóló 2009/33/EK irányelv hatályon kívül helyezése || jogalkotási (hatályon kívül helyezés) || Az irányelvre már nincs szükség, mivel tartalmát átvették a közbeszerzés új, horizontális szabályai.

    21. || A kőolaj- és a kőolajtermék-ellátás nehézségei esetén a primer energiahordozók felhasználásának csökkentésére vonatkozó közösségi célkitűzés meghatározásáról szóló tanácsi határozat hatályon kívül helyezése[18] || jogalkotási (hatályon kívül helyezés) || A határozat elavult; a kőolajellátás súlyos zavara esetén általában a biztonsági készletek felhasználását tekintik a fő válaszlépésnek – a hiányzó energiamennyiség így rövid időn belül, az EU gazdasági tevékenységének és az uniós polgárok életének megzavarása nélkül pótolható. A kőolajkészletekről szóló új irányelv – melyet 2009-ben fogadtak el, és 2013-tól valamennyi rendelkezése hatályos – a biztonsági készletekre vonatkozik, és rendelkezik a fogyasztáscsökkentési célkitűzés lehetőségéről is.

    IV. melléklet: Az elbírálás alatt álló, visszavonásra szánt javaslatok listája[19]

    Nº || COM/SEC/ intézményközi hivatkozás || Cím || A visszavonás oka || A bizottsági javaslat HL-hivatkozása

    Fejlesztés és együttműködés – Europe Aid

    1. || COM(2009)395 2009/0111/CNS || Javaslat – A Tanács rendelete az egyes, Zimbabwéval szembeni korlátozó intézkedésekről szóló 314/2004/EK tanácsi rendelet módosításáról || Elavult. A jegyzék felülvizsgálatáról a 2011/101/KKBP határozat rendelkezik.  A szankciórendszer nem változik. || HL C 26., 2011.1.28., 4. o.

    Fejlesztés és együttműködés – Europe Aid/ külpolitikai eszközök

    2. || COM(2009)195, 2009/0058/COD                || Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács rendelete a Stabilitási Eszköz létrehozásáról szóló 1717/2006/EK rendelet módosításáról || Elavult. A módosítandó rendelet 2013 végén hatályát veszti, és a Bizottság a külső tevékenységekre vonatkozó 2014 és 2020 közötti jogalkotási csomag keretében új jogalkotási javaslatot fogadott el a Stabilitási Eszközről (COM(2011) 845). || HL C 296., 2010.10.30., 5. o.

    Foglalkoztatás, szociális ügyek és társadalmi befogadás

    3. || COM(2011)336 2011/0147/COD || Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács rendelete az Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alap létrehozásáról szóló 1927/2006/EK rendelet módosításáról || Elavult. A módosítandó rendelet 2013 végén hatályát veszti. A Bizottság a többéves pénzügyi keret részeként új jogalkotási javaslatot fogadott el a 2014 és 2020 közötti időszakra nézve az Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alapról. || HL C 264., 2011.9.8., 4. o.

    Környezet

    4. || COM(2003)624, 2003/0246/COD || Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács irányelve a környezeti ügyekben az igazságszolgáltatáshoz való jogról   || A javaslat 2003 óta áll a társjogalkotók előtt, és azóta nem történt érdemi előrelépés. A Bizottság fel fogja mérni az Aarhusi Egyezmény keretében tett kötelezettségvállalások teljesítésének alternatív lehetőségeit, és hatásvizsgálatot végez. || HL C 96., 2004.4.21., 22. o.

    5. || COM(2006)232 végleges. || Javaslat – Az Európai parlament és a Tanács irányelve a talajvédelem kereteinek meghatározásáról, valamint a 2004/35/EK irányelv módosításáról || A Bizottság kiemeli, hogy a javaslat 8 éve elbírálás alatt áll, amely idő során nem történt érdemi előrelépés. A Bizottság ezért alaposan megvizsgálja, hogy a javaslat célját – amely iránt a Bizottság továbbra is elkötelezett – a javaslat megőrzése vagy visszavonása szolgálja-e leginkább, így utat nyitva az alternatív kezdeményezéseknek a következő megbízatási időszakban. A döntés attól függ, hogy van-e valós esély a javaslat európai parlamenti választások előtt történő elfogadására. || HL L 200., 2006.7.22., 11. o.

    Eurostat

    6. || COM(2011)335 2011/0146/COD || Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács rendelete a bűnözéssel szembeni biztonságra vonatkozó európai statisztikákról || Elavult. Az Európai Parlament negatív állásfoglalást fogadott el. A javaslat így lekerült a Tanács napirendjéről. A kérdés azonban továbbra is időszerű, és a Bizottság a javaslatban kitűzött célok elérésének más módján fog dolgozni. || HL C 264., 2011.9.8., 3. o.

    Külkapcsolatok

    7. || COM(1973)1929 || Proposition de règlement du Conseil portant ouverture, répartition et mode de gestion du contingent tarifaire communautaire d'autres tissus de coton, de la position 55.09 du tarif douanier commun, originaires de la République libanaise (année 1974) || Elavult. Az érintett termék kereskedelmét időközben liberalizálták. || -

    8. || COM(1980)662 || Proposition de règlement rendant applicable des décisions des Conseils de coopération CEE-Algérie, Maroc, Tunisie, Egypte, Liban, Jordanie, Syrie …, remplaçant les Unités de Compte par les Unités de Compte Européennes dans le protocole nº 2 de l'accord entre la Communauté économique européenne et ces pays || Elavult. A javaslatot Egyiptomra, Libanonra, Jordániára és Marokkóra nézve fogadták el. Szíria kivételével az érintett országokkal kötött valamennyi megállapodást társulási megállapodás váltotta fel. A Szíriával kötött megállapodás ugyan még hatályos, azonban egy, már parafált társulási megállapodás fogja felváltani azt. || -

    9. || COM(1983)303 || Propositions de règlements du Conseil modifiant une nouvelle fois les articles 6 et 17 du protocole relatif à la définition de la notion de produits originaires et aux méthodes de coopération administrative des accords de coopération entre la Communauté économique européenne et l'Algérie, l'Égypte, La Jordanie, le Liban, le Maroc, la Syrie et la Tunisie || Elavult. A javaslatot Egyiptomra és Libanonra nézve fogadták el.  Szíria kivételével az érintett országokkal kötött valamennyi megállapodást társulási megállapodás váltotta fel. A Szíriával kötött megállapodás ugyan még hatályos, azonban egy, már parafált társulási megállapodás fogja felváltani azt. || -

    10. || COM(1985)534 || Proposition de règlement (CEE) du Conseil modifiant en ce qui concerne certaines opérations avec l'Afrique du Sud, les régimes applicables aux importations et exportations de certains produits || Elavult. A javaslat okafogyottá vált. || -

    11. || COM(1989)19 || Proposition de règlement du Conseil portant suspension de concessions tarifaires et relèvements des droits de la nomenclature combinée applicable à certains produits originaires des Etats-Unis || Elavult. A javaslat okafogyottá vált. || -

    Egészségügy és fogyasztóvédelem

    12. || A COM(2011)633 és COM(2012)48 által módosított COM(2008) 663 2008/0256/COD || Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács irányelve az emberi felhasználásra szánt gyógyszerek közösségi kódexéről szóló 2001/83/EK irányelvnek az orvosi rendelvényhez kötött gyógyszerekkel kapcsolatban a nyilvánosság részére nyújtandó tájékoztatás tekintetében történő módosításáról || Az eredeti javaslatot két javaslatra bontották, így megkönnyítve a javaslatok társjogalkotók általi megvitatását. A farmakovigilanciára vonatkozó elemeket az új COM(2012)52 javaslatba ágyazták, amelyet a 2001/83/EK irányelv módosításáról szóló, 2012. október 25-i 2012/26/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvként elfogadtak. A betegtájékoztatásra vonatkozó elemeket a COM(2012)48 módosított javaslatba ágyazták. A Tanácsban folytatott tárgyalások egyértelművé tették, hogy a javaslatról nem érhető el megállapodás. || HL C 37., 2012.2.10., 15. o., valamint HL C 102., 2012.4.5., 27. o.  

    13. || A COM(2011)0632 és COM(2012)0049 2008/0255/COD  által módosított COM(2008)662 || Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács rendelete az emberi, illetve állatgyógyászati felhasználásra szánt gyógyszerek engedélyezésére és felügyeletére vonatkozó közösségi eljárások meghatározásáról és az Európai Gyógyszerügynökség létrehozásáról szóló 726/2004/EK rendeletnek az emberi felhasználásra szánt, orvosi rendelvényhez kötött gyógyszerekkel kapcsolatban a nyilvánosság részére nyújtandó tájékoztatás tekintetében történő módosításáról || Az eredeti javaslatot két javaslatra bontották, így megkönnyítve a javaslatok társjogalkotók általi megvitatását. A farmakovigilanciára vonatkozó elemeket az új COM(2012)51 javaslatba ágyazták, amelyet a 726/2004/EK határozat módosításáról szóló, 2012. október 25-i 2012/1027/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvként elfogadtak. A betegtájékoztatásra vonatkozó elemeket a COM(2012)49 módosított javaslatba ágyazták. A Tanácsban folytatott tárgyalások egyértelművé tették, hogy a javaslatról nem érhető el megállapodás. || HL C 37., 2012.2.10., 15. o., valamint HL C 102., 2012.4.5., 27. o.

    Emberi erőforrások és biztonság

    14. || COM(2005)190 1 2005/0072/COD || Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács rendelete az Európai Környezetvédelmi Ügynökség és az európai környezeti információs és megfigyelőhálózat létrehozásáról szóló 1210/90/EGK rendeletnek az igazgatói hivatali idő tekintetében történő módosításáról || A 2012-ben született új megállapodás nyomán a javaslat elavulttá vált (vö. az Európai Parlament, az Európai Unió Tanácsa és az Európai Bizottság 2012. júliusi együttes nyilatkozata és közös megközelítése a decentralizált ügynökségekről). || HL C 172., 2005.7.12., 26. o.

    15. ||  COM(2005)190 2 2005/0073/COD || Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács rendelete az Európai Szakképzés-fejlesztési Központ létrehozásáról szóló 337/75/EGK rendeletnek az igazgatói hivatali idő tekintetében történő módosításáról || A 2012-ben született új megállapodás nyomán a javaslat elavulttá vált (vö. az Európai Parlament, az Európai Unió Tanácsa és az Európai Bizottság 2012. júliusi együttes nyilatkozata és közös megközelítése a decentralizált ügynökségekről). || HL C 172., 2005.7.12., 26. o.

    16. || COM(2005)190 3 2005/0074/COD || Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács rendelete az Európai Alapítvány az Élet- és Munkakörülmények Javításáért létrehozásáról szóló 1365/75/EGK rendeletnek az igazgatói és igazgatóhelyettesi hivatali idő tekintetében történő módosításáról || A 2012-ben született új megállapodás nyomán a javaslat elavulttá vált (vö. az Európai Parlament, az Európai Unió Tanácsa és az Európai Bizottság 2012. júliusi együttes nyilatkozata és közös megközelítése a decentralizált ügynökségekről). || HL C 172., 2005.7.12., 26. o.

    17. || COM(2005)190 4        2005/0075/ COD || Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács rendelete az Európai Képzési Alapítvány létrehozásáról szóló 1360/90/EGK rendeletnek az igazgatói hivatali idő tekintetében történő módosításáról || Az Európai Parlament, az Európai Unió Tanácsa és az Európai Bizottság 2012. júliusi együttes nyilatkozata és közös megközelítése a decentralizált ügynökségekről elavulttá tette a javaslatot. || HL C 172., 2005.7.12., 26. o.

    18. || COM(2005)190 5 2005/0076/COD || Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács rendelete a Kábítószerek és a Kábítószerfüggőség Európai Megfigyelőközpontjának létrehozásáról szóló 302/93/EGK rendeletnek az igazgatói hivatali idő tekintetében történő módosításáról || A 2012-ben született új megállapodás nyomán a javaslat elavulttá vált (vö. az Európai Parlament, az Európai Unió Tanácsa és az Európai Bizottság 2012. júliusi együttes nyilatkozata és közös megközelítése a decentralizált ügynökségekről). || HL C 172., 2005.7.12., 26. o.

    19. || COM(2005)190 6 2005/0077/COD || Javaslat – A Tanács rendelete a 40/94/EK rendeletnek a Belső Piaci Harmonizációs Hivatal elnöke hivatali idejének tekintetében történő módosításáról || A 2012-ben született új megállapodás nyomán a javaslat elavulttá vált (vö. az Európai Parlament, az Európai Unió Tanácsa és az Európai Bizottság 2012. júliusi együttes nyilatkozata és közös megközelítése a decentralizált ügynökségekről). || HL C 172., 2005.7.12., 26. o.

    20. || COM(2005)190 7 2005/0078/COD || Javaslat – A Tanács rendelete a 2100/94/EK rendeletnek a Közösségi Növényfajta-hivatal elnöke hivatali idejének tekintetében történő módosításáról || A 2012-ben született új megállapodás nyomán a javaslat elavulttá vált (vö. az Európai Parlament, az Európai Unió Tanácsa és az Európai Bizottság 2012. júliusi együttes nyilatkozata és közös megközelítése a decentralizált ügynökségekről). || HL C 172., 2005.7.12., 26. o.

    21. || COM(2005)190 8 2005/0079/COD || Javaslat – A Tanács rendelete az Európai Unió Szervei Fordítóközpontjának létrehozásáról szóló 2965/94/EK rendeletnek az igazgatói hivatali idő tekintetében történő módosításáról || A 2012-ben született új megállapodás nyomán a javaslat elavulttá vált (vö. az Európai Parlament, az Európai Unió Tanácsa és az Európai Bizottság 2012. júliusi együttes nyilatkozata és közös megközelítése a decentralizált ügynökségekről). || HL C 172., 2005.7.12., 26. o.

    22. || COM(2005)190 9 2005/0080/COD || Javaslat – A Tanács rendelete a Rasszizmus és Idegengyűlölet Európai Megfigyelőközpontjának létrehozásáról szóló 1035/97/EK rendeletnek az igazgatói hivatali idő tekintetében történő módosításáról || A 2012-ben született új megállapodás nyomán a javaslat elavulttá vált (vö. az Európai Parlament, az Európai Unió Tanácsa és az Európai Bizottság 2012. júliusi együttes nyilatkozata és közös megközelítése a decentralizált ügynökségekről). || HL C 172., 2005.7.12., 26. o.

    23. || COM(2005)190 10 2005/0081/COD || Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács rendelete a 178/2002/EK rendeletnek az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság ügyvezető igazgatója hivatali idejének tekintetében történő módosításáról || A 2012-ben született új megállapodás nyomán a javaslat elavulttá vált (vö. az Európai Parlament, az Európai Unió Tanácsa és az Európai Bizottság 2012. júliusi együttes nyilatkozata és közös megközelítése a decentralizált ügynökségekről). || HL C 172., 2005.7.12., 27. o.

    24. || COM(2005)190 11 2005/0082/COD || Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács rendelete az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ létrehozásáról szóló 851/2004/EK rendeletnek az igazgatói hivatali idő tekintetében történő módosításáról || A 2012-ben született új megállapodás nyomán a javaslat elavulttá vált (vö. az Európai Parlament, az Európai Unió Tanácsa és az Európai Bizottság 2012. júliusi együttes nyilatkozata és közös megközelítése a decentralizált ügynökségekről). || HL C 172., 2005.7.12., 27. o.

    25. || COM(2005)190 12 2005/0083/COD || Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács rendelete a 726/2004/EK rendeletnek az Európai Gyógyszerügynökség ügyvezető igazgatója hivatali idejének tekintetében történő módosításáról || A 2012-ben született új megállapodás nyomán a javaslat elavulttá vált (vö. az Európai Parlament, az Európai Unió Tanácsa és az Európai Bizottság 2012. júliusi együttes nyilatkozata és közös megközelítése a decentralizált ügynökségekről). || HL C 172., 2005.7.12., 27. o.

    26. || COM(2005)190 13 2005/0084/COD || Javaslat – A Tanács rendelete az 1321/2004/EK rendeletnek az Európai GNSS Ellenőrzési Hatóság vezérigazgatója hivatali idejének tekintetében történő módosításáról || A 2012-ben született új megállapodás nyomán a javaslat elavulttá vált (vö. az Európai Parlament, az Európai Unió Tanácsa és az Európai Bizottság 2012. júliusi együttes nyilatkozata és közös megközelítése a decentralizált ügynökségekről). || HL C 172., 2005.7.12., 27. o.

    27. || COM(2005)190 14 2005/0085/COD || Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács rendelete az Európai Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Ügynökség létrehozásáról szóló 2062/94/EK rendeletnek az igazgatói hivatali idő tekintetében történő módosításáról || A 2012-ben született új megállapodás nyomán a javaslat elavulttá vált (vö. az Európai Parlament, az Európai Unió Tanácsa és az Európai Bizottság 2012. júliusi együttes nyilatkozata és közös megközelítése a decentralizált ügynökségekről). || HL C 172., 2005.7.12., 27. o.

    28. || COM(2005)190 15 2005/0086/COD || Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács rendelete az Európai Tengerbiztonsági Ügynökség létrehozásáról szóló 1406/2002/EK rendeletnek az ügyvezető igazgatói hivatali idő tekintetében történő módosításáról || A 2012-ben született új megállapodás nyomán a javaslat elavulttá vált (vö. az Európai Parlament, az Európai Unió Tanácsa és az Európai Bizottság 2012. júliusi együttes nyilatkozata és közös megközelítése a decentralizált ügynökségekről). || HL C 172., 2005.7.12., 27. o.

    29. || COM(2005)190 16 2005/0087/COD || Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács rendelete az 1592/2002/EK rendeletnek az Európai Repülésbiztonsági Ügynökség ügyvezető igazgatója és igazgatói hivatali idejének tekintetében történő módosításáról || A 2012-ben született új megállapodás nyomán a javaslat elavulttá vált (vö. az Európai Parlament, az Európai Unió Tanácsa és az Európai Bizottság 2012. júliusi együttes nyilatkozata és közös megközelítése a decentralizált ügynökségekről). || HL C 172., 2005.7.12., 27. o.

    30. || COM(2005)190 17 2005/0088/COD || Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács rendelete az Európai Vasúti Ügynökség létrehozásáról szóló 881/2004/EK rendeletnek az ügyvezető igazgatói hivatali idő tekintetében történő módosításáról || A 2012-ben született új megállapodás nyomán a javaslat elavulttá vált (vö. az Európai Parlament, az Európai Unió Tanácsa és az Európai Bizottság 2012. júliusi együttes nyilatkozata és közös megközelítése a decentralizált ügynökségekről). || HL C 172., 2005.7.12., 27. o.

    31. || COM(2005)190 18 2005/0089/COD || Javaslat – A Tanács rendelete a 2007/2004/EK rendeletnek az Európai Unió Tagállamai Külső Határain Való Operatív Együttműködési Igazgatásért Felelős Európai Ügynökség ügyvezető igazgatója és ügyvezetőigazgató-helyettese hivatali idejének tekintetében történő módosításáról || A 2012-ben született új megállapodás nyomán a javaslat elavulttá vált (vö. az Európai Parlament, az Európai Unió Tanácsa és az Európai Bizottság 2012. júliusi együttes nyilatkozata és közös megközelítése a decentralizált ügynökségekről). || HL C 172., 2005.7.12., 27. o.

    Belső piac és szolgáltatások

    32. || COM(2004)582 2004/0203/COD || Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács irányelve a formatervezési minták oltalmáról szóló 98/71/EK irányelv módosításáról || A javaslat Tanács általi megvitatásában 2010 óta nem történt előrelépés, ami egyértelművé teszi, hogy nem érhető el megállapodás. A Bizottság a formatervezési minták oltalmának uniós rendszerére vonatkozó, folyamatban levő gazdasági tanulmány, illetve jövőbeni értékelés keretében fel fogja mérni a probléma kezelésének alternatív módjait. || HL C 12., 2005.1.18., 25. o.

    33. || COM(2010)350 2010/0198/CNS || Javaslat – A Tanács (EU) rendelete az európai uniós szabadalom fordítási szabályairól || Elavult. Az új COM(2011)216 javaslat váltotta fel, amelyet az egységes szabadalmi oltalom létrehozásának területén megvalósítandó megerősített együttműködésnek az alkalmazandó fordítási szabályok tekintetében történő végrehajtásáról szóló 1260/2012/EU tanácsi rendeletként fogadtak el. || -

    34. || COM(2008)396 2008/0130 (CNS) || Javaslat – A Tanács rendelete az európai zártkörű társaság statútumáról || A javaslat Tanács általi megvitatásában 2011 óta nem nem történt előrelépés. A döntés egyhangúságot igényel, ezért nincs esély a megállapodás elérésére. A Bizottság az egyszemélyes társaságokra vonatkozó, jelenleg készülő hatásvizsgálat keretében fel fogja mérni az alternatív lehetőségeket. || HL C 303., 2009.12.15., 8. o.

    Mobilitás és közlekedés

    35. || COM(2011)710 2011/0327/COD || Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács irányelve a 2006/126/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek a járművezetői kártya funkcióit tartalmazó vezetői engedély tekintetében történő módosításáról || Nem áll összhangban a menetíró készülékre vonatkozó idevágó rendelkezéssel, amely esetében a javaslatot elvetették, miután a tárgyalások, illetve a 2013. május 14-i végső megállapodás nyomán arra a következtetésre jutottak, hogy a javaslat nem reális. || HL C 37., 2012.2.10., 18. o.

    36. || COM(2007)497 2007/0183/CNS                                || Javaslat – A Tanács határozata az Európai Közösség és a Marokkói Királyság között a légiközlekedési szolgáltatások egyes kérdéseiről létrejött megállapodást a Bolgár Köztársaság és Románia európai uniós csatlakozására való tekintettel módosító jegyzőkönyv megkötéséről || Elavult. Az EU és Marokkó közötti átfogó megállapodás a módosítandó megállapodás helyébe lépett. || -

    Adóügyek és vámunió

    37. || COM(2002)64 2002/0041/CNS || Javaslat – A Tanács irányelve a 77/388/EGK irányelvnek az utazásközvetítők különös szabályozása tekintetében való módosításáról || Elavult. A javaslatot 2002-ben terjesztették elő, és a Tanács 2010 óta nem tárgyalja. A javaslat időközben elvesztette jelentőségét, mivel az utazási irodák már más módokon értékesítik szolgáltatásaikat (köztük az utazási csomagokat) a fogyasztók számára. || HL C 126. E, 2002.5.28., 390. o.

    38. || COM(2003)78-2 2003/0057/COD || Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács rendelete a közvetett adózás (hozzáadottérték-adó) területén történő közigazgatási együttműködésről szóló 218/92/EGK rendeletnek az utazási szolgáltatások nyújtásához kapcsolódó kiegészítő intézkedések vonatkozásában történő módosításáról || Elavult. A javaslatot 2003-ben terjesztették elő, és a Tanács 2010 óta nem tárgyalja. A javaslat időközben elvesztette jelentőségét, mivel az utazási irodák már más módokon értékesítik szolgáltatásaikat (köztük az utazási csomagokat) a fogyasztók számára. Az utazási irodákra vonatkozó különleges szabályozásra vonatkozó COM(2002)64 javaslathoz kapcsolódik. || HL C 76. E, 2004.3.25., 4. o.

    39. || COM(2008)497 2008/0164/ACC || Javaslat – A Tanács rendelete az áruk TIR-igazolvánnyal történő nemzetközi fuvarozására vonatkozó, Genfben, 1975. november 14-én aláírt vámegyezmény (TIR-egyezmény) megkötéséről szóló 2112/78/EGK tanácsi rendelet módosításáról || Elavult. A TIR-egyezményt egy 2009-es tanácsi határozat egységes szerkezetbe foglalta. || -

    40. || COM(2004)728-1 2004/0261/CNS || Javaslat – A Tanács irányelve a hozzáadottértékadó-kötelezettségek egyszerűsítése végett a 77/388/EGK irányelv megváltoztatásáról || A szolgáltatásnyújtás teljesítési helyére vonatkozó szabályok változása következtében elavult. A javaslat a héarendszert felülvizsgáló, három javaslatból álló csomag része, amelyek közül kettőt elfogadtak a 143/2008/EK tanácsi rendeletként (közigazgatási együttműködés), illetve a 2008/9/EK irányelvként (határokon átnyúló visszatérítések). A javaslat egyik vetületét részben beágyazták a szolgáltatásnyújtás teljesítési helyére vonatkozó módosított jogalkotási javaslatba, amelyet a 2008/8/EK tanácsi irányelvként fogadtak el (szűkített egyablakos ügyintézés, amely a távközlésre, a műsorszolgáltatásra és az elektronikus szolgáltatásra korlátozódik). A javaslatról ennek ellenére a Tanács nem tudott megállapodásra jutni. A héakötelezettségek egyszerűsítése továbbra is kiemelt prioritást élvez, amint azt a héa jövőjéről szóló közlemény is hangsúlyozza, és a Bizottság e cél elérése érdekében tovább munkálkodik ezeken a területeken. || HL C 024., 2005.1.29., 10. o.

    Egységes szerkezetbe foglalás

    41. || COM(2007)755 2007/0256/COD || Javaslat – Az Európai parlament és a Tanács rendelete az Európai Közösségben a gazdasági tevékenységek statisztikai osztályozásáról || A javasolt kodifikációs eljárás nem követhető, mivel az érintett jogi aktus a régi bizottsági eljárásrendi szabályok hatálya alá tartozó rendelkezéseket tartalmaz. || HL C 55., 2008.2.28., 7. o.

    42. || COM(2008)99 2008/0037/COD || Javaslat – A Tanács irányelve a Közösségen belüli kereskedelemben alkalmazható állat-egészségügyi ellenőrzésekről (kodifikált változat) || Egy új javaslat (COM(2013)265 final) a kodifikációra javasolt jogi aktus hatályon kívül helyezésére vonatkozó rendelkezést tartalmaz. || HL C 207., 2008.8.14., 5. o.

    43. || COM(2008)351 2008/0115/COD || Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács irányelve a kerekes mezőgazdasági vagy erdészeti traktorok vezetőüléséről (kodifikált változat) || A 167/2013/EU határozat 2016. január 1-jével hatályon kívül helyezi a kodifikációra javasolt jogi aktust. || HL C 10., 2009.1.15., 13. o.

    44. || COM(2008)697  2008/0204/COD || Javaslat – A Tanács irányelve az afrikai lópestis elleni küzdelemre irányuló ellenőrzési szabályok és intézkedések megállapításáról (kodifikált változat) || Az állat-egészségügyi joganyag felülvizsgálata keretében javaslatot tettek az érintett jogi aktus hatályon kívül helyezésére (COM(2013)260 final). || -

    45. || COM(2009)299 2009/0080/COD || Javaslat – A Tanács irányelve a vetőburgonya forgalmazásáról || A növényi szaporítóanyagokra vonatkozó joganyag felülvizsgálata keretében javaslatot tettek az érintett jogi aktus hatályon kívül helyezésére (COM(2013)262 final). || HL C 296., 2010.10.30., 10. o.

    46. || COM(2010)359 2010/0194/COD || Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács irányelve a vegetatív szőlő-szaporítóanyagok forgalmazásáról || A növényi szaporítóanyagokra vonatkozó joganyag felülvizsgálata keretében javaslatot tettek az érintett jogi aktus hatályon kívül helyezésére (COM(2013)262 final). || -

    47. || COM(2010)508 2010/0261/COD || Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács irányelve a gépjárművek megengedett zajszintjéről és kipufogórendszereiről (kodifikáció) || Egy új javaslat (COM(2011)856 final) a kodifikációra javasolt jogi aktus hatályon kívül helyezésére vonatkozó rendelkezést tartalmaz. || HL C 121., 2011.4.19., 25. o.

    48. || COM(2010)510  2010/0264/COD || Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács irányelve a keskeny nyomtávú kerekes mezőgazdasági és erdészeti traktorok hátul felszerelt, borulás hatása elleni védőszerkezeteiről || A 167/2013/EU határozat 2016. január 1-jével hatályon kívül helyezi a kodifikációra javasolt jogi aktust. || HL C 121., 2011.4.19., 25. o.

    49. || COM(2010)610  2010/0302/COD || Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács irányelve a keskeny nyomtávú kerekes mezőgazdasági és erdészeti traktorok vezetőülés elé szerelt, borulás hatása elleni védőszerkezeteiről (kodifikáció) || A 167/2013/EU határozat 2016. január 1-jével hatályon kívül helyezi a kodifikációra javasolt jogi aktust. || HL C 121., 2011.4.19., 29. o.

    50. || COM(2010)635  2010/0309/COD || Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács irányelve a juh- és kecskefélék azonosítási és nyilvántartási rendszerének létrehozásáról || Az állat-egészségügyi joganyag felülvizsgálata keretében javaslatot tettek az érintett jogi aktus hatályon kívül helyezésére (COM(2013)260 final). || HL C 121., 2011.4.19., 31. o.

    51. || COM(2010)717  2010/0348/COD || Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács irányelve a kerekes mezőgazdasági vagy erdészeti traktorok kezelőszerveinek beépítéséről, elhelyezéséről, működéséről és jelöléséről (kodifikáció) || A 167/2013/EU határozat 2016. január 1-jével hatályon kívül helyezi a kodifikációra javasolt jogi aktust. || HL C 94., 2011.3.26., 5. o.

    52. || COM(2010)729 2010/0349/COD || Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács irányelve a kerekes mezőgazdasági vagy erdészeti traktorok fékberendezéseiről (kodifikáció) || A 167/2013/EU határozat 2016. január 1-jével hatályon kívül helyezi a kodifikációra javasolt jogi aktust. || HL C 121.,  2011.4.19., 35. o.

    53. || COM(2010)746 2010/0358/COD || Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács irányelve a kerekes mezőgazdasági vagy erdészeti traktorok kezelőteréről, vezetőhelyéhez történő hozzáférésről, ajtajairól és ablakairól (kodifikáció) || A 167/2013/EU határozat 2016. január 1-jével hatályon kívül helyezi a kodifikációra javasolt jogi aktust. || HL C 121., 2011.4.19., 36. o.

    V. melléklet: 2014-től alkalmazandó jogszabályok

    Január 1-jén számos javaslat fog hatályba lépni, köztük a 2014 és 2020 közötti időszakra vonatkozó többéves pénzügyi kerethez kapcsolódó programok és egy sor nagy horderejű szakpolitikai kezdeményezés, amelyek bevezetése egybeesik ezzel. A Bizottság várakozása szerint az I. mellékletben felsorolt javaslatok szintén hatályba lépnek.

    Ezen túlmenően az alábbi jogszabályok[20] alkalmazandóak 2014-től:

    január 1. || · Az Európai Parlament és a Tanács 2013/36/EU irányelve (2013. június 26.) a hitelintézetek tevékenységéhez való hozzáférésről és a hitelintézetek és befektetési vállalkozások prudenciális felügyeletéről, a 2002/87/EK irányelv módosításáról, a 2006/48/EK és a 2006/49/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről

    · Az Európai Parlament és a Tanács 595/2009/EK rendelete (2009. június 18.) a nehéz tehergépjárművek kibocsátásai (Euro VI) tekintetében a gépjárművek és motorok típusjóváhagyásáról, a járművek javítására és karbantartására vonatkozó információkhoz való hozzáférésről

    · A Bizottság 143/2013/EU rendelete (2013. február 19.) a 2007/46/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek és a 692/2008/EK bizottsági rendeletnek a többlépcsős típus-jóváhagyási eljárásra benyújtott járművek szén-dioxid-kibocsátásának meghatározása tekintetében történő módosításáról

    · A Bizottság 692/2008/EK rendelete (2008. július 18.) a könnyű személygépjárművek és haszongépjárművek (Euro 5 és Euro 6) kibocsátás tekintetében történő típusjóváhagyásáról és a járműjavítási és -karbantartási információk elérhetőségéről szóló 715/2007/EK európai parlamenti és tanács rendelet módosításáról és végrehajtásáról

    · Az Európai Parlament és a Tanács 1257/2012/EU rendelete az egységes szabadalmi oltalom létrehozásának területén megvalósítandó megerősített együttműködés végrehajtásáról.

    · Az Európai Parlament és a Tanács 608/2013/EU rendelete (2013. június 12.) a szellemi tulajdonjogok vámhatósági érvényesítéséről

    · Az Európai Parlament és a Tanács rendelete az Európai Önkéntes Humanitárius Segítségnyújtási Hadtest létrehozásáról – Az EU Segítségnyújtási Önkéntesszolgálata

    · Az Európai Parlament és a Tanács határozata az uniós polgári védelmi mechanizmusról

    január 28. || · A Tanács 2013/1/EU irányelve (2012. december 20.) a 93/109/EK irányelvnek az állampolgárságuk szerinti tagállamtól eltérő tagállamban lakóhellyel rendelkező uniós polgárok passzív választójogának az európai parlamenti választásokon történő gyakorlására vonatkozó egyes részletes rendelkezései tekintetében történő módosításáról

    február 14. || · Az Európai Parlament és a Tanács 2012/19/EU irányelve (2012. július 4.) az elektromos és elektronikus berendezések hulladékairól

    február 22. || · Az Európai Parlament és a Tanács 978/2012/EU rendelete (2012. október 25.) az általános tarifális preferenciák rendszerének alkalmazásáról és a 732/2008/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről

    március 1. || · Az Európai Parlament és a Tanács 649/2012/EU rendelete (2012. július 4.) a veszélyes vegyi anyagok kiviteléről és behozataláról

    március 17. || · A Tanács 2013/129/EU határozata (2013. március 7.) a 4-metilamfetamin ellenőrzési intézkedéseknek történő alávetéséről

    április 1. || · A Bizottság 2013/8/EU irányelve (2013. február 26.) a kerekes mezőgazdasági vagy erdészeti traktorok egyes alkatrészeiről és jellemzőiről szóló 2009/144/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek a műszaki rendelkezései kiigazítása céljából való módosításáról

    április 10. || · A Bizottság 847/2012/EU rendelete (2012. szeptember 19.) a vegyi anyagok regisztrálásáról, értékeléséről, engedélyezéséről és korlátozásáról (REACH) szóló 1907/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet XVII. mellékletének a higany tekintetében történő módosításáról

    június 2. || · Az Európai Parlament és a Tanács 2012/13/EU irányelve (2012. május 22.) a büntetőeljárás során a tájékoztatáshoz való jogról

    június 13. || · Az Európai Parlament és a Tanács 2011/83/EU irányelve (2011. október 25.) a fogyasztók jogairól, a 93/13/EGK tanácsi irányelv és az 1999/44/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv módosításáról, valamint a 85/577/EGK tanácsi irányelv és a 97/7/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv hatályon kívül helyezéséről

    június 18. || · Az Európai Parlament és a Tanács 2012/33/EU irányelve (2012. november 21.) az 1999/32/EK tanácsi irányelvnek a tengeri hajózásban használatos tüzelő- és üzemanyagok kéntartalma tekintetében történő módosításáról

    június 19. || · A Bizottság 2013/10/EU irányelve (2013. március 19.) az aeroszoladagolókra vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről szóló 75/324/EGK tanácsi irányelv címkézési rendelkezéseinek az anyagok és keverékek osztályozásáról, címkézéséről és csomagolásáról szóló 1272/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelethez való hozzáigazítása céljából történő módosításáról

    július 4. || · Az Európai Parlament és a Tanács 2012/35/EU irányelve (2012. november 21.) a tengerészek képzésének minimumszintjéről szóló 2008/106/EK irányelv módosításáról

    július 7. || · Az Európai Parlament és a Tanács 2012/17/EU irányelve (2012. június 13.) a 89/666/EGK tanácsi irányelvnek, valamint a 2005/56/EK és a 2009/101/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek a központi nyilvántartások, a kereskedelmi nyilvántartások és a cégjegyzékek összekapcsolása tekintetében történő módosításáról

    augusztus 5. || · Az Európai Parlament és a Tanács 2010/41/EU irányelve (2010. július 7.) az önálló vállalkozói tevékenységet folytató férfiak és nők közötti egyenlő bánásmód elvének alkalmazásáról és a 86/613/EGK tanácsi irányelv hatályon kívül helyezéséről (IE, EL, FR, SI és UK vonatkozásában)

    szeptember 1. || · Az Európai Parlament és a Tanács 549/2013/EU rendelete (2013. május 21.) az Európai Unió-beli nemzeti és regionális számlák európai rendszeréről

    szeptember 2. || · Az Európai Parlament és a Tanács 98/2013/EU rendelete a robbanóanyag-prekurzorok forgalmazásáról és felhasználásáról

    október 29. || · Az Európai Parlament és a Tanács 2012/28/EU irányelve (2012. október 25.) az árva művek egyes megengedett felhasználási módjairól

    november 1. || · A Bizottság 1229/2012/EU rendelete (2012. december 10.) a gépjárművek és pótkocsijaik, valamint az ilyen járművek rendszereinek, alkatrészeinek és önálló műszaki egységeinek jóváhagyásáról szóló 2007/46/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv („keretirányelv”) IV. és XII. mellékletének módosításáról

    · Az Európai Parlament és a Tanács 661/2009/EK rendelete (2009. július 13.) a gépjárművek, az ezekhez tervezett pótkocsik és rendszerek, alkatrészek valamint önálló műszaki egységek általános biztonságára vonatkozó típus-jóváhagyási előírásokról

    · A Bizottság 932/2012/EU rendelete (2012. október 3.) a 2009/125/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek a háztartási szárítógépek környezetbarát tervezésére vonatkozó követelmények tekintetében történő végrehajtásáról

    november 10. || · Az Európai Parlament és a Tanács 1007/2011/EU rendelete a textilszál-elnevezésekről és a textiltermékek szálösszetételének ehhez kapcsolódó címkézéséről és jelöléséről, valamint a 73/44/EGK tanácsi irányelv, és a 96/73/EK és a 2008/121/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv hatályon kívül helyezéséről

    november 21. || · Az Európai Parlament és a Tanács 2013/38/EU irányelve a kikötő szerint illetékes állam általi ellenőrzésről szóló 2009/16/EK irányelv módosításáról

    december 1. || · A Bizottság 487/2013/EK rendelete (2013. május 8.) az anyagok és keverékek osztályozásáról, címkézéséről és csomagolásáról szóló 1272/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a műszaki fejlődéshez való hozzáigazítása céljából történő módosításáról

    · Az anyagok és keverékek osztályozásáról, címkézéséről és csomagolásáról szóló 1272/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a műszaki és tudományos fejlődéshez való hozzáigazítása céljából történő módosításáról szóló, 2013. október 2-i 944/2013/EU bizottsági rendelet 1. cikkének 1. pontja

    december 7. || · A Bizottság 463/2013/EU rendelete (2013. május 17.) a műtrágyákról szóló 2003/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet módosításáról

    december 12. || · Az Európai Parlament és a Tanács 1169/2011/EU rendelete a fogyasztók élelmiszerekkel kapcsolatos tájékoztatásáról

    december 21. || · Az Európai Parlament és a Tanács 2013/14/EU irányelve (2013. május 21.) a foglalkoztatói nyugellátást szolgáltató intézmények tevékenységéről és felügyeletéről szóló 2003/41/EK irányelvnek, az átruházható értékpapírokkal foglalkozó kollektív befektetési vállalkozásokra (ÁÉKBV) vonatkozó törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezések összehangolásáról szóló 2009/65/EK irányelvnek és az alternatív befektetésialap-kezelőkről szóló 2011/61/EU irányelvnek a hitelminősítések túlzott figyelembevétele tekintetében történő módosításáról

    december 29. || · Az Európai Parlament és a Tanács 576/2013/EU rendelete (2013. június 12.) a kedvtelésből tartott állatok nem kereskedelmi célú mozgásáról és a 998/2003/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről

    · Az Európai Parlament és a Tanács 2013/31/EU irányelve (2013. június 12.) a 92/65/EGK tanácsi irányelvnek a kutyák, macskák és görények Unión belüli kereskedelmére és Unióba való behozatalára irányadó állat-egészségügyi követelmények tekintetében történő módosításáról

    [1] Az egyes kezdeményezésekre vonatkozó menetrend az alábbi honlapon található: http://ec.europa.eu/governance/impact/planned_ia/planned_ia_en.htm

    [2] A kezdeményezés típusa a hatásvizsgálati folyamat eredményeként megváltozhat.

    [3] A kezdeményezés típusa a hatásvizsgálati folyamat eredményeként megváltozhat.

    [4] Ez a csoportos létszámcsökkentésről szóló 98/59/EK irányelvet, a vállalkozások átruházásáról szóló 2001/23/EK irányelvet és az Európai Közösség munkavállalóinak tájékoztatása és a velük folytatott konzultáció általános keretének létrehozásáról szóló 2002/14/EK irányelvet érinti.

    [5] BIZOTTSÁGI SZOLGÁLATI MUNKADOKUMENTUM: A munkavállalók tájékoztatásával és a velük folytatott konzultációval kapcsolatos uniós jogszabályok célravezetőségi vizsgálata, SWD(2013) 293 final, 2013.7.26.

    [6] A vállalkozási statisztikák felülvizsgálata az európai statisztikai rendszerrel kapcsolatos fejlemények függvénye.

    [7] A társadalomstatisztikák felülvizsgálata az európai statisztikai rendszerrel kapcsolatos fejlemények függvénye.

    [8] 82/891/EGK, 89/666/EGK, 2005/56/EK, 2009/101/EK, 2009/102/EK, 2011/35/EU, 2012/17/EU és 2012/30/EU irányelv.

    [9] Nehézséget jelent többek között a szabályok hazai vagy határokon átnyúló egyesülésekre való alkalmazása, valamint a kifejezések és meghatározások közötti átfedések a jogi aktusokban.

    [10] 82/891/EGK, 89/666/EGK, 2005/56/EK, 2009/101/EK, 2009/102/EK, 2011/35/EU, 2012/17/EU és 2012/30/EU irányelv.

    [11] COM(2011)82 és COM(2011)349.

    [12]  A Bizottság 1418/2007/EK rendelete (2007. november 29.) az 1013/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet III. vagy IIIA. mellékletében felsorolt egyes hulladékoknak a hulladékok határokat átlépő szállításának felügyeletéről szóló OECD-határozat hatálya alá nem tartozó egyes országokba történő hasznosítási célú kiviteléről.

    [13] A nemzetközi közúti árufuvarozási piachoz való hozzáférés közös szabályaira (1072/2009/EK rendelet) és a közúti árufuvarozó vállalkozások létrehozására (1071/2009/EK irányelv) vonatkozó rendelkezések egyszerűsítése és hatékonyabb végrehajtása.

    [14] A Tanács 1006/2008/EK rendelete (2008. szeptember 29.) a közösségi halászhajók közösségi vizeken kívül folytatott halászati tevékenységeinek engedélyezéséről és a harmadik országok hajóinak közösségi vizekhez való hozzáféréséről, valamint a 2847/93/EGK és az 1624/94/EK rendelet módosításáról, továbbá a 3317/94/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről.

    [15] HL L 52., 1993.1.4., 18. o.

    [16] 48/2004/EK rendelet.

    [17] A Tanács 2000. október 17-i 2000/642/IB határozata. Az időzítés attól függ, mikor fogadják el és hajtják végre a pénzmosási irányelvről szóló, a Bizottság által 2013. február 5-én elfogadott javaslatot, amely elavulttá teszi a 2000/642/IB határozatot.

    [18] A Tanács 77/706/EGK határozata (1977. november 7.) a kőolaj- és a kőolajtermék-ellátás nehézségei esetén a primer energiahordozók felhasználásának csökkentésére vonatkozó közösségi célkitűzés meghatározásáról (továbbá a Bizottság 79/639/EGK végrehajtási határozata).

    [19] A visszavonás az Európai Unió Hivatalos Lapjában való közzététel napján hatályosul.

    [20] A bizottsági eljárásrendre vonatkozó javaslatok nem szerepelnek ezek között.

    Top