Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006AE0588

    Európai Gazdasági és Szociális Bizottság vélemény – Tárgy: Javaslat tanácsi rendeletre a tartással kapcsolatos ügyekben a joghatóságról, az alkalmazandó jogról, a határozatok elismeréséről és végrehajtásáról, valamint az e területen folytatott együttműködésről (COM(2005) 649 final – 2005/0259 (CNS))

    HL C 185., 2006.8.8, p. 35–36 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

    8.8.2006   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 185/35


    Európai Gazdasági és Szociális Bizottság vélemény – Tárgy: „Javaslat tanácsi rendeletre a tartással kapcsolatos ügyekben a joghatóságról, az alkalmazandó jogról, a határozatok elismeréséről és végrehajtásáról, valamint az e területen folytatott együttműködésről”

    (COM(2005) 649 final – 2005/0259 (CNS))

    (2006/C 185/07)

    2006. február 13-án a Tanács úgy határozott, hogy az Európai Közösséget létrehozó szerződés 262. cikke alapján kikéri az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményét a fenti témában.

    A bizottsági munka előkészítésével megbízott „Foglalkoztatás- és szociálpolitika, uniós polgárság” szekció (SOC) 2006. március 20-án elfogadta véleményét (előadó: Daniel RETUREAU).

    Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság 2006. április 20–21-én tartott 426. plenáris ülésén (az április 20-i ülésnapon) a jelen véleményt 133 szavazattal 3 ellenében, 3 tartózkodás mellett elfogadta.

    1.   Az EGSZB véleményének összefoglalása

    1.1

    A rendeletjavaslat hatálya alá tartozó jogterület az Európai Közösséget létrehozó szerződés 65. cikke alá tartozik, és jogalapját e Szerződés 61. cikkének c) pontja jelenti; figyelembe véve a tartási hátralékoknak és azok határokon átnyúló behajtásának sajátos természetét, a rendeletjavaslat megfelelő módon eleget tesz az arányosság és a szubszidiaritás elveinek mind a bíróságok és a nemzeti jogok, mind pedig a bírósági eljárás alanyainak vonatkozásában.

    1.2

    A szóban forgó kérdés egyszerre érinti a családjogot és a tartási követelések behajtását, szociális téren pedig az elszegényedés kockázatát is felveti, amit figyelembe kell venni.

    1.3

    A tervezet szintén megfelel a világosság és jogbiztonság követelményeinek a peres felek, az érintett harmadik személyek és a közigazgatási szervek irányában is; ezenkívül védi a személyes adatokat a jogvita rendezésétől és a kötelezett kötelezettségeinek teljesítésétől idegen bármilyen felhasználástól.

    1.4

    Az EGSZB bizonyos egyedi megjegyzéseket is figyelembe véve helyesli az Európai Bizottság jogalkotási kezdeményezését és üdvözli a megfelelő jogalkotás érdekében – főként az előzetes konzultáció során és a minőségi jogi fogalmazást megelőző előzetes hatástanulmány készítése révén – tett erőfeszítéseket; hasonlóképpen helyesli a rendelet számára választott formát, valamint az elfogadott jogalapot, mely könnyebben képes harmonizálni a joganyagot olyankor, amikor abban európai összetevő is található a nemzeti jogok között továbbra is fennálló eltérések ellenére.

    1.5

    Bár kevés ragállam ratifikálta a tartási kötelezettségekre alkalmazandó jogra vonatkozó Hágai Egyezményt, nagyobb részük (25-ből 17) ratifikálta az e tárgyban hozott határozatok végrehajtásáról szóló egyezményt. Ugyanakkor a kifejezésre jutott fenntartások és a külföldön született határozatok ellen a priori felhozható belső közrendi záradékok miatt lehetetlennek bizonyulhat egy ilyen határozat végrehajtatása még akkor is, ha a határozat egy másik résztvevő államtól származik. Ez az állapot a bírósági határozatok közösségi térségen belüli szabad mozgásának állít akadályokat, ezeket pedig meg kell szüntetni.

    1.6

    Az EGSZB tehát felkéri a Tanácsot a javasolt rendelet jóváhagyására: ez utóbbi jogbiztonságot teremt majd, és az európai nők és férfiak érdekében a határokon átnyúló esetekben gyakorlati megoldásokat biztosít a jogosultak számára a tartásdíjak behajtásához.

    1.7

    Végül az EGSZB felkéri az Egyesült Királyság és az Ír Köztársaság kormányát, hogy fontolják meg e rendelethez való csatlakozásuk (opt in) lehetőségeit, valamint Dánia kormányát, hogy könnyítse meg a tartásdíjak vonatkozásában hozott határozatok végrehajtását a tartási kötelezettségekről szóló, az ország által ratifikált Hágai Egyezmény értelmében, továbbá, hogy fontolja meg e célból ad hoc együttműködések kialakítását a többi tagországgal, amikor erre felkérik.

    2.   Az Európai Bizottság javaslata

    2.1   A javaslat eredete, nemzetközi dimenziója

    2.1.1

    A polgári ügyekben hozott határozatok kölcsönös elismerésének 2000. november 30-án elfogadott programja a végrehajthatóvá nyilvánítási eljárás eltörlését kérte a tartásra jogosultak érdekében, akik számára a polgári és kereskedelmi ügyekben a joghatóságról, valamint a határozatok elismeréséről és végrehajtásáról szóló „Brüsszel I” (1) rendelet kell, hogy védelmet nyújtson. E program szerint szükséges lehet az eljárások harmonizálása során néhány közös eljárási szabályt hozni, valamint a valamely tagállamban hozott bírósági határozatoknak a címzett tagállamban történő leghatékonyabb végrehajtására törekedni, különösen a kötelezett vagyonának pontos azonosítása révén.

    2.1.2

    A kölcsönös elismerés elvének a tagállamok igazságügyi hatóságai közötti együttműködés keretében kell megvalósulnia a kollíziós szabályok harmonizálása révén.

    2.1.3

    A Hágai Nemzetközi Magánjogi Konferencia a tartási kötelezettségekre vonatkozóan fennálló egyezmények modernizálásán dolgozik, az Európai Bizottság szerint pedig a közösségi és a nemzetközi intézkedés egymást kiegészíti; a hágai kezdeményezés pedig lehetővé teszi a harmadik országokkal való együttműködés további fejlesztését, ami az EU-ba később átvihető eredményeket hozhat.

    2.2   A rendeletjavaslat célkitűzései

    2.2.1

    A javaslat célja, hogy megszüntesse mindazon akadályokat, melyek az Európai Unió egyik tagországában lakó jogosult számára a tartási követelések behajtásának útjában állnak egy másik tagországban.

    2.2.2

    A jogosult számára lehetővé kell tenni, hogy térítésmentesen olyan közvetlen végrehajtási okiratot kaphasson, mely az európai igazságügyi térségben a tartásdíjfizetés rendszeres teljesítését eredményezi.

    2.2.3

    Olyan egységes és ambiciózus jogi eszközt kell találni, mely a polgári ügyekben folytatott igazságügyi együttműködés valamennyi vonatkozó területét lefedi, mert jelenleg nem létezik egységes rendszer. A tartásdíj és a tartásdíjra jogosult személy fogalma országonként más és más, az egy határozat végrehajtásának megtagadására vonatkozó lehetőség pedig a közösségi joggal szemben egyelőre elsőbbséget élvező 1973-as Hágai Egyezményhez (26. cikk) csatolt fenntartásokból ered; az Európai Bizottság ennek a – Brüsszel I-es rendeletben szereplő – kivételnek az eltörlését javasolja a tartásdíjjal kapcsolatos tartozások beszedését segítő ad hoc eszköz bevezetésével.

    2.3   A javasolt rendelet tartalma

    2.3.1

    A kollíziós szabályok harmonizálása; ha az alkalmazandó jogot harmonizált szabályok határozzák meg, az könnyíti a határozat szabad mozgását, a határozatot pedig olyan nemzeti jog szerint fogják meghozni, mely elegendő és egyértelmű kapcsolatban áll a tartásdíjra jogosult és a tartásdíjra kötelezett családi helyzetével.

    2.3.2

    A határozat elismerése és közvetlen végrehajthatósága az Európai Unió egész területén.

    2.3.3

    A kötelezett tartózkodási helye szerinti állam által foganatosított közvetlen végrehajtási intézkedések, beleértve a kötelezett anyagi helyzetével kapcsolatos információkhoz való hozzáférést és a kötelezett béréből vagy bankszámlájáról való letiltást lehetővé tevő jogi eszközök bevezetését is.

    2.3.4

    A tartási igények privilegizált jellegének erősítése; a polgári ügyekben folytatott igazságügyi együttműködés megerősítése: ehhez lásd a rendelet mellékletében foglalt formanyomtatványokat.

    3.   Általános megjegyzések

    3.1

    Az EGSZB elismeri a tartásdíjak országhatárokon átnyúló behajtásával kapcsolatos különleges rendeletre vonatkozó javaslat szükséges és arányos voltát. Lex specialis mivoltánál fogva a rendelet felülírja a polgári együttműködés általános rendelkezéseit; visszaállítja a közösségi jog elsőbbségét egy a tagállamok akaratánál fogva eddig kivételt képező területen, ugyanakkor azonban nem változtatja meg a tagországok belső jogrendjét.

    3.2

    A kötelezett vagyoni helyzetének megállapításával és a behajtással kapcsolatos módozatok a magánélethez való jog tiszteletben tartását és az adatok bizalmas kezelését szavatolják. Ugyanakkor a kötelezettnek tájékoztatnia kell a jogosultat és az eredetileg eljáró bíróságot a munkáltatójával vagy a bankszámlájával kapcsolatos bármely változásról.

    3.3

    A rendelet megoldásokat kínál a tartásdíjra jogosult számára, de nem hagyja figyelmen kívül a kötelezettnek a tartási követelés vitatására vagy az összeg felülvizsgálatának kérelmezésére vonatkozó jogát sem; a felülvizsgálati kérelem felfüggeszti a végrehajtási intézkedéseket.

    3.4

    A végrehajtási eljárás a végrehajtás államának eljárása szerint zajlik, bármely államtól származzon is a határozat.

    3.5

    A zöld könyv (2) előzetes megjelentetése, a konzultációk és szakértői találkozók megszervezése, valamint az egyes tagországokat jellemző helyzetről készített tanulmány elkészítése együttesen vezetett egy koherens, világos és a gyakorlati szempontok figyelembevételével jól megszerkesztett javaslat megszületéséhez, melynek révén lehetővé válik a tartásdíjak határokon átnyúló behajtása előtt tornyosuló akadályok megszüntetése.

    4.   Egyedi megjegyzések

    4.1   3. cikk

    Az EGSZB szerint a joghatóság meghatározásának elsődleges szempontja a jogosult szokásos lakóhelye kell, hogy legyen, így az a) és a b) bekezdések megcserélését javasolja.

    4.2   15. cikk

    Az EGSZB szerint a jogosultra minden esetben vonatkoznia kell a számára tartási jogosultságot biztosító törvénynek, mivel nem engedhető meg egy őt ettől a jogosultságtól megfosztó bármely más törvényre való hivatkozás, kivéve a jelen rendelet által is elfogadott, a közrendre vonatkozó kényszerítő okot.

    4.3   35. cikk

    Az EGSZB szerint a bankszámla befagyasztásának elrendelése nem lehet teljes, hanem a tartási kötelezettség teljesítéséhez szükséges összegekre kell korlátozódnia, ellenkező esetben ugyanis a számlatulajdonost határozatlan időre megfosztanák megélhetési forrásaitól egészen a lényegi ítélet megszületéséig. Az EGSZB megítélése szerint ez az intézkedés láthatólag nem áll(na) arányban az elérni kívánt eredménnyel.

    Brüsszel, 2006. április 20.

    Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság

    elnöke

    Anne-Marie SIGMUND


    (1)  A polgári és kereskedelmi ügyekben a joghatóságról, valamint a határozatok elismeréséről és végrehajtásáról szóló 44/2001/EK tanácsi rendelet.

    (2)  COM(2004) 254 final.


    Top