Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023R1329

    A Bizottság (EU) 2023/1329 rendelete (2023. június 29.) az 1333/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet II. mellékletének a poliglicerin-poliricinoleát (E 476) használata tekintetében, valamint a 231/2012/EU bizottsági rendelet mellékletének a glicerin (E 422), a zsírsavak poliglicerin-észterei (E 475) és a poliglicerin-poliricinoleát (E 476) specifikációi tekintetében történő módosításáról (EGT-vonatkozású szöveg)

    C/2023/4285

    HL L 166., 2023.6.30, p. 66–75 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2023/1329/oj

    2023.6.30.   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 166/66


    A BIZOTTSÁG (EU) 2023/1329 RENDELETE

    (2023. június 29.)

    az 1333/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet II. mellékletének a poliglicerin-poliricinoleát (E 476) használata tekintetében, valamint a 231/2012/EU bizottsági rendelet mellékletének a glicerin (E 422), a zsírsavak poliglicerin-észterei (E 475) és a poliglicerin-poliricinoleát (E 476) specifikációi tekintetében történő módosításáról

    (EGT-vonatkozású szöveg)

    AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

    tekintettel az élelmiszer-adalékanyagokról szóló, 2008. december 16-i 1333/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 10. cikke (3) bekezdésére és 14. cikkére,

    tekintettel az élelmiszer-adalékanyagok, az élelmiszerenzimek és az élelmiszer-aromák egységes engedélyezési eljárásának létrehozásáról szóló, 2008. december 16-i 1331/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre (2) és különösen annak 7. cikke (5) bekezdésére,

    mivel:

    (1)

    Az 1333/2008/EK rendelet II. melléklete megállapítja az élelmiszerekben használható élelmiszer-adalékanyagok uniós jegyzékét és ezen anyagok felhasználási feltételeit.

    (2)

    A 231/2012/EU bizottsági rendelet (3) meghatározza az 1333/2008/EK rendelet II. és III. mellékletében felsorolt élelmiszer-adalékanyagok specifikációit.

    (3)

    Az 1331/2008/EK rendelet 3. cikkének (1) bekezdésében említett egységes eljárásnak megfelelően az élelmiszer-adalékanyagok uniós jegyzékeinek és a specifikációinak naprakésszé tétele a Bizottság kezdeményezésére vagy kérelemre történhet.

    (4)

    A glicerin (E 422), a zsírsavak poliglicerin-észterei (E 475) és a poliglicerin-poliricinoleát (E 476) az 1333/2008/EK rendelet II. és III. melléklete szerint engedélyezett anyagok.

    (5)

    2017. március 15-én az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (a továbbiakban: Hatóság) tudományos szakvéleményt adott ki a glicerin (E 422) élelmiszer-adalékanyagként való újraértékeléséről (4), amelyben arra a következtetésre jutott, hogy nincs szükség a számszerű megengedhető napi bevitel meghatározására, és hogy az élelmiszer-adalékanyag a bejelentett felhasználások tekintetében nem vet fel biztonsági aggályokat. A Hatóság a 231/2012/EU rendeletben meghatározott E 422 specifikáció néhány módosítását javasolta, valamint azt, hogy a Hatóság kapjon több információt a felhasználásokról és a felhasználási szintekről.

    (6)

    2018. november 23-án a Bizottság nyilvános felhívást tett közzé a glicerin (E 422) élelmiszer-adalékanyaggal kapcsolatos technikai adatokra vonatkozóan, a Hatóság által azonosított adatigényekre összpontosítva.

    (7)

    Az érdekelt vállalkozók adatszolgáltatását követően a Bizottság felkérte a Hatóságot, hogy adjon tudományos szakvéleményt annak megerősítésére, hogy az érdekelt vállalkozók által szolgáltatott technikai adatok megfelelően alátámasztották, hogy szükség van a glicerin (E 422) élelmiszer-adalékanyag specifikációinak módosítására annak érdekében, hogy azok összhangba kerüljenek a jelenlegi előírásokkal, a Hatóság ajánlásának megfelelően.

    (8)

    A Hatóság 2022. május 18-án elfogadott tudományos szakvéleményében (5) arra a következtetésre jutott, hogy a glicerinre (E 422) vonatkozó jelenlegi specifikációkat ki kell igazítani, különösen a toxikus elemek (arzén, ólom, higany és kadmium) felső határértékeinek csökkentésével, a hevítés hatására történő akroleinképződésen alapuló azonosítási módszer törlésével, az akrolein jelenlétére vonatkozó vizsgálat törlésével, az akroleinre vonatkozó felső határérték beillesztésével és a glicerin (E 422) meghatározásának módosításával.

    (9)

    Ezért helyénvaló módosítani a glicerinre (E 422) vonatkozó specifikációkat. Az élelmiszer-adalékanyag meghatározását módosítani kell annak érdekében, hogy az azokra a gyártási folyamatokra korlátozódjon, amelyekre vonatkozóan a Hatóság az adatokat értékelte. A toxikus elemekre vonatkozó jelenlegi felső határértékeket a Hatóság tudományos véleményével összhangban csökkenteni kell, figyelemmel a helyes gyártási gyakorlat alkalmazásával jelenleg elérhető szintekre. A glicerin hevítés hatására történő akroleinképződésen alapuló azonosítási módszerét törölni kell, tekintettel arra, hogy az E 422 esetében a glicerintartalmat megfelelő analitikai módszerrel kell meghatározni. Az akrolein kimutatására szolgáló vizsgálatra vonatkozó bejegyzést törölni kell, és az akrolein számszerű felső határértékét a Hatóság tudományos véleményével összhangban és a helyes gyártási gyakorlat alkalmazásával jelenleg elérhető szint figyelembevételével kell meghatározni.

    (10)

    Tekintettel arra, hogy a Hatóság nem tárt fel közvetlen egészségügyi aggályt a toxikus elemek és az akrolein jelenlétével kapcsolatban, helyénvaló egy átmeneti időszak alatt engedélyezni az e rendelet hatálybalépése előtt jogszerűen forgalomba hozott glicerin (E 422) élelmiszer-adalékanyag használatát.

    (11)

    Ugyanezen okokból helyénvaló, hogy az e rendelet hatálybalépése előtt jogszerűen forgalomba hozott glicerin (E 422) élelmiszer-adalékanyagot tartalmazó élelmiszereket egy átmeneti időszak alatt továbbra is forgalomba lehessen hozni, és minőségmegőrzési idejük vagy fogyaszthatósági idejük lejártáig forgalomban maradhassanak.

    (12)

    2017. december 20-án a Hatóság tudományos szakvéleményt adott ki a zsírsavak poliglicerin-észtereinek (E 475) élelmiszer-adalékanyagként való újraértékeléséről (6), amelyben arra a következtetésre jutott, hogy nincs szükség a számszerű megengedhető napi bevitel meghatározására, és az élelmiszer-adalékanyag a bejelentett felhasználások és felhasználási szintek tekintetében nem vet fel biztonsági aggályokat. A Hatóság a 231/2012/EU rendeletben meghatározott E 475 specifikációk néhány módosítását javasolta.

    (13)

    2018. november 23-án a Bizottság nyilvános felhívást tett közzé a zsírsavak poliglicerin-észterei (E 475) élelmiszer-adalékanyaggal kapcsolatos technikai adatokra vonatkozóan, a Hatóság által azonosított adatigényekre összpontosítva.

    (14)

    Az érdekelt vállalkozók adatszolgáltatását követően a Bizottság felkérte a Hatóságot, hogy adjon tudományos szakvéleményt annak megerősítésére, hogy az érdekelt vállalkozók által szolgáltatott technikai adatok megfelelően alátámasztották, hogy szükség van a poliglicerin-zsírsavészterek (E 475) élelmiszer-adalékanyag specifikációinak módosítására annak érdekében, hogy azok összhangba kerüljenek a jelenlegi előírásokkal, a Hatóság ajánlásának megfelelően.

    (15)

    A Hatóság 2022. április 1-jén elfogadott tudományos szakvéleményében (7) arra a következtetésre jutott, hogy a zsírsavak poliglicerin-észtereire (E 475) vonatkozó jelenlegi specifikációkat ki kell igazítani, különösen a toxikus elemekre vonatkozó felső határértékek csökkentésével, a biztonsági szempontból aggályos szennyeződésekre és összetevőkre vonatkozó felső határértékek beillesztésével, valamint a zsírsavak poliglicerin-észterei (E 475) meghatározásának módosításával.

    (16)

    Ezért helyénvaló módosítani a zsírsavak poliglicerin-észtereire (E 475) vonatkozó specifikációkat. Az élelmiszer-adalékanyag meghatározását módosítani kell annak érdekében, hogy a glicerinnek az élelmiszer-adalékanyag előállításához történő felhasználása az E 422 élelmiszer-adalékanyag specifikációinak megfelelő glicerinre korlátozódjon. A toxikus elemekre vonatkozó jelenlegi felső határértékeket csökkenteni kell, és a 3-monoklór-propándiol (3-MCPD) és a 3-MCPD-zsírsavészterek (3-MCPD-ként kifejezve), a glicidil-zsírsavészterek (glicidolként kifejezve) és az erukasav összegére vonatkozó felső határértékeket a Hatóság tudományos véleményével összhangban és a helyes gyártási gyakorlat alkalmazásával jelenleg elérhető szint figyelembevételével kell meghatározni.

    (17)

    mivel olyan új gyártási technikák kerülnek bevezetésre, amelyek révén lehetővé válik, hogy a zsírsavészterek poliglicerin-észterei (E 475) adalékanyagot alacsonyabb glicidil-zsírsavészter-tartalommal állítsák elő, helyénvaló átmeneti időszakot biztosítani az élelmiszer-adalékanyagok gyártói számára, hogy elérjék az (E 475) élelmiszer-adalékanyagban a (glicidolként kifejezett) glicidil-zsírsavészterek 5 mg/kg-os maximális szintjét. Mivel azonban a glicidil-zsírsavészterek genotoxikus és karcinogén anyagok, e rendelet hatálybalépésének napjától a glicidil-zsírsavészterekre (glicidolként kifejezve) átmeneti intézkedésként10 mg/kg maximális szintet kell alkalmazni.

    (18)

    Tekintettel arra, hogy a Hatóság nem tárt fel közvetlen egészségügyi aggályt a toxikus elemek, a 3-monoklór-propándiol (3-MCPD), a 3-MCPD-zsírsavészterek, az erukasav és a glicidil-zsírsavészterek jelenlétével kapcsolatban, helyénvaló egy átmeneti időszak alatt engedélyezni az e rendelet hatálybalépése előtt jogszerűen forgalomba hozott poliglicerin-zsírsavészterek (E 475) használatát, és lehetővé tenni, hogy az ilyen élelmiszer-adalékanyagot tartalmazó élelmiszereket egy átmeneti időszak alatt továbbra is forgalomba lehessen hozni, és minőségmegőrzési idejük vagy fogyaszthatósági idejük lejártáig forgalomban maradhassanak.

    (19)

    Ugyanezen okokból és figyelembe véve csökkentett glicidil-zsírsavészter-tartalmukat, az e rendelet hatálybalépését követően jogszerűen forgalomba hozott és a (glicidolként kifejezett) glicidil-zsírsavészterekre vonatkozó csökkentett átmeneti maximális szintnek megfelelő poliglicerin-zsírsavészterek (E 475) felhasználását a készletek kimerüléséig engedélyezni kell, továbbá engedélyezni kell, hogy az ilyen élelmiszer-adalékanyagot tartalmazó élelmiszerek minőségmegőrzési idejük vagy fogyaszthatósági idejük lejártáig forgalomba hozhatók legynek és forgalomban maradhassanak.

    (20)

    2017. március 24-én a Hatóság tudományos szakvéleményt (8) adott ki a poliglicerin-poliricinoleát (E 476) élelmiszer-adalékanyagként való újraértékeléséről. A Hatóság arra a következtetésre jutott, hogy az adatok alapján indokolt a megengedhető napi bevitelt napi 25 mg/testtömegkilogrammra növelni. A Hatóság a 231/2012/EU rendeletben meghatározott E 476 specifikáció néhány módosítását javasolta.

    (21)

    2018. november 23-án a Bizottság nyilvános felhívást tett közzé a poliglicerin-poliricinoleát (E 476) élelmiszer-adalékanyagra vonatkozó technikai adatokra vonatkozóan, a Hatóság által azonosított adatigényekre összpontosítva.

    (22)

    2020. március 18-án kérelmet nyújtottak be a poliglicerin-poliricinoleát (E 476) emulgeálószerként történő felhasználásának engedélyezésére a „víz az olajban” típusú zsír- és olajemulziók esetében fagyasztott állapotban fogyasztható készítményekben, valamint 20 %-nál magasabb zsírtartalmú emulgeált szószokban. A kérelmet a Bizottság ezután az 1331/2008/EK rendelet 4. cikkének megfelelően hozzáférhetővé tette a tagállamok számára.

    (23)

    A poliglicerin-poliricinoleát (E 476) alkalmas kisebb cseppméretű, stabil „víz az olajban” emulziók előállítására, amelyek fagyasztásával lágy, krémes állagú, a gyártási folyamat során kevesebb energiával előállítható és a fagyasztott termékek ellátási láncában nagyobb stabilitással rendelkező készítmények nyerhetők. Fagyasztott állapotban fogyasztható termékekben lehetővé teszi a telített zsírsavakban szegény zsírok és olajok, valamint alacsonyabb mennyiségű cukor felhasználását.. A poliglicerin-poliricinoleát (E 476) 4 000 mg/kg szint mellett biztosítja a kívánt technológiai funkciót.

    (24)

    A poliglicerin-poliricinoleát (E 476) lehetővé teszi az emulgeált szószok (pl. majonéz vagy salátaöntetek) olajtartalmának csökkentését is anélkül, hogy negatív hatást gyakorolna a szájban keltett érzetekre. A jelenleg engedélyezett 4 000 mg/kg-os maximális szint nem elegendő a 20 %-ot meghaladó zsírtartalmú termékek esetében. A 20 %-ot meghaladó zsírtartalmú termékekben a tervezett technológiai funkció eléréséhez szükséges poliglicerin-poliricinoleát (E 476) felhasználási szintje 8 000 mg/kg.

    (25)

    Az érdekelt vállalkozók által a technikai adatokra vonatkozó nyilvános felhívásra válaszul benyújtott adatszolgáltatást és a poliglicerin-poliricinoleát (E 476) felhasználásának kiterjesztése iránti kérelem benyújtását követően a Bizottság felkérte a Hatóságot, hogy adjon tudományos szakvéleményt annak megerősítésére, hogy az érdekelt vállalkozók által szolgáltatott technikai adatok megfelelően alátámasztották, hogy szükség van a poliglicerin-poliricinoleát (E 476) élelmiszer-adalékanyag specifikációinak módosítására annak érdekében, hogy azok összhangba kerüljenek a jelenlegi előírásokkal, a Hatóság ajánlásának megfelelően.

    (26)

    A Hatóság 2022. március 30-án elfogadott tudományos szakvéleményében (9) arra a következtetésre jutott, hogy a felhasználás javasolt kiterjesztése nem vet fel biztonsági aggályokat. A Hatóság továbbá azt is megállapította, hogy a poliglicerin-poliricinoleátra (E 476) vonatkozó jelenlegi előírásokat ki kell igazítani, különösen a toxikus elemekre vonatkozó felső határértékek csökkentésével, a biztonsági szempontból aggályos szennyeződésekre vonatkozó felső határértékek beillesztésével és a poliglicerin-poliricinoleát (E 476) meghatározásának módosításával.

    (27)

    Ezért helyénvaló a poliglicerin-poliricinolát (E 476) élelmiszer-adalékanyagot a 03. élelmiszer-kategóriában (Fagyasztott állapotban fogyasztható készítmények) 4 000 mg/kg-os maximális szinten engedélyezni, a 12.6 élelmiszer-kategóriában (Szószok, mártások) a legalább 20 %-os zsírtartalmú emulgeált szószok és mártások esetében az engedélyezett maximális szintet 8 000 mg/kg-ra növelni, valamint specifikációit a Hatóság tudományos szakvéleményének fényében módosítani. Az élelmiszer-adalékanyag meghatározását módosítani kell annak érdekében, hogy a glicerinnek az élelmiszer-adalékanyag előállításához történő felhasználása az E 422 élelmiszer-adalékanyag specifikációinak megfelelő glicerinre korlátozódjon. A toxikus elemekre vonatkozó jelenlegi felső határértékeket csökkenteni kell, és a 3-monoklór-propándiol (3-MCPD) és a 3-MCPD-zsírsavészterek (3-MCPD-ként kifejezve) és a glicidil-zsírsavészterek (glicidolként kifejezve) összegére vonatkozó felső határértékeket a Hatóság tudományos véleményével összhangban és a helyes gyártási gyakorlat alkalmazásával jelenleg elérhető szint figyelembevételével kell meghatározni.

    (28)

    Tekintettel arra, hogy a Hatóság nem tárt fel közvetlen egészségügyi aggályt a toxikus elemek, a 3-monoklór-propándiol (3-MCPD), a 3-MCPD-zsírsavészterek és a glicidil-zsírsavészterek jelenlétével kapcsolatban, helyénvaló egy átmeneti időszak alatt engedélyezni az e rendelet hatálybalépése előtt jogszerűen forgalomba hozott poliglicerin-poliricinolát (E 476) élelmiszer-adalékanyag használatát.

    (29)

    Ugyanezen okokból helyénvaló, hogy az e rendelet hatálybalépése előtt jogszerűen forgalomba hozott poliglicerin-poliricinoleát (E 476) élelmiszer-adalékanyagot tartalmazó élelmiszereket egy átmeneti időszak alatt továbbra is forgalomba lehessen hozni, és minőségmegőrzési idejük vagy fogyaszthatósági idejük lejártáig forgalomban maradhassanak.

    (30)

    Az 1333/2008/EK és a 231/2012/EU rendeletet ezért ennek megfelelően módosítani kell.

    (31)

    Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak a Növények, Állatok, Élelmiszerek és Takarmányok Állandó Bizottságának véleményével,

    ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

    1. cikk

    Az 1333/2008/EK rendelet II. melléklete e rendelet I. mellékletének megfelelően módosul.

    2. cikk

    A 231/2012/EU rendelet melléklete e rendelet II. mellékletének megfelelően módosul.

    3. cikk

    Az olyan glicerin (E 422) élelmiszer-adalékanyag, amelyet 2023. július 20. előtt jogszerűen hoztak forgalomba, és amely nem felel meg az arzénra, ólomra, higanyra, kadmiumra vagy akroleinre 2023. július 20-tól alkalmazandó felső határértékeknek, az 1333/2008/EK rendelet II. és III. mellékletének megfelelően 2024. január 20-ig adható hozzá az élelmiszerekhez.

    Az olyan glicerin (E 422) élelmiszer-adalékanyagot tartalmazó élelmiszerek, amelyet 2023. július 20. előtt jogszerűen hoztak forgalomba, és amely nem felel meg az arzénra, ólomra, higanyra, kadmiumra vagy akroleinre 2023. július 20-tól alkalmazandó felső határértékeknek, 2024. január 20-ig továbbra is forgalomba hozhatók, és minőségmegőrzési idejük vagy fogyaszthatósági idejük lejártáig továbbra is forgalmazhatók.

    A poliglicerin-zsírsavészterekből (E 475) álló olyan élelmiszer-adalékanyag, amelyet 2023. július 20. előtt jogszerűen hoztak forgalomba, és amely nem felel meg az arzénra, ólomra, higanyra, kadmiumra, valamint a 3-monoklór-propándiol (3-MCPD) és a 3-MCPD-zsírsavészterek (3-MCPD-ként kifejezett) összegére, az erukasavra vagy a (glicidolként kifejezett) glicidil-zsírsavészterekre 2023. július 20-tól alkalmazandó felső határértékeknek, az 1333/2008/EK rendelet II. és III. mellékletének megfelelően 2024. január 20-ig adható hozzá élelmiszerekhez.

    Azon élelmiszerek, amelyek poliglicerin-zsírsavészterekből (E 475) álló olyan élelmiszer-adalékanyagot tartalmaznak, amelyet 2023. július 20. előtt jogszerűen hoztak forgalomba, és amely nem felel meg az arzénra, ólomra, higanyra, kadmiumra, a 3-monoklór-propándiol (3-MCPD) és a 3-MCPD-zsírsavészterek (3-MCPD-ként kifejezett) összegére, az erukasavra vagy a (glicidolként kifejezett) glicidil-zsírsavészterekre 2023. július 20-tól alkalmazandó felső határértékeknek, 2024. január 20-ig továbbra is forgalomba hozhatók, és minőségmegőrzési idejük vagy fogyaszthatósági idejük lejártáig továbbra is forgalmazhatók.

    A poliglicerin-zsírsavészterekből (E 475) álló olyan élelmiszer-adalékanyag, amelyet 2023. július 20. után és 2024. január 20-ig jogszerűen hoztak forgalomba, és amely nem felel meg a (glicidolként kifejezett) glicidil-zsírsavészterekre 2024. január 20-tól alkalmazandó felső határértékeknek, az 1333/2008/EK rendelet II. és III. mellékletének megfelelően a készletek kimerüléséig adható hozzá élelmiszerekhez.

    Azon élelmiszerek, amelyek poliglicerin-zsírsavésztereket (E 475) olyan élelmiszer-adalékanyagot tartalmaznak, amelyet 2023. július 20. után és 2024. január 20-ig jogszerűen hoztak forgalomba, és amely nem felel meg a (glicidolként kifejezett) glicidil-zsírsavészterekre 2024. január 20-tól alkalmazandó felső határértékeknek, továbbra is forgalomba hozhatók, és minőségmegőrzési idejük vagy fogyaszthatósági idejük lejártáig továbbra is forgalmazhatók.

    Az olyan poliglicerin-poliricinoleát (E 476) élelmiszer-adalékanyag, amelyet 2023. július 20. előtt jogszerűen hoztak forgalomba, és amely nem felel meg az arzénra, ólomra, higanyra, kadmiumra, a 3-monoklór-propándiol (3-MCPD) és a 3-MCPD-zsírsavészterek (3-MCPD-ként kifejezett) összegére, vagy a (glicidolként kifejezett) glicidil-zsírsavészterekre 2023. július 20-tól alkalmazandó felső határértékeknek, az 1333/2008/EK rendelet II. és III. mellékletének megfelelően 2024. január 20-ig adható hozzá élelmiszerekhez.

    Azon élelmiszerek, amelyek olyan poliglicerin-poliricinoleát (E 476) élelmiszer-adalékanyagot tartalmaznak, amelyet 2023. július 20. előtt jogszerűen hoztak forgalomba, és amely nem felel meg az arzénra, ólomra, higanyra, kadmiumra, valamint a 3-monoklór-propándiol (3-MCPD) és a 3-MCPD-zsírsavészterek (3-MCPD-ként kifejezett) összegére vagy a (glicidolként kifejezett) glicidil-zsírsavészterekre 2023. július 20-tól alkalmazandó felső határértékeknek, 2024. január 20-ig továbbra is forgalomba hozhatók, és minőségmegőrzési idejük vagy fogyaszthatósági idejük lejártáig továbbra is forgalmazhatók.

    4. cikk

    Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

    Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

    Kelt Brüsszelben, 2023. június 29-én.

    a Bizottság részéről

    az elnök

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  HL L 354., 2008.12.31., 16. o.

    (2)  HL L 354., 2008.12.31., 1. o.

    (3)  A Bizottság 231/2012/EU rendelete (2012. március 9.) az 1333/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet II. és III. mellékletében felsorolt élelmiszer-adalékok specifikációinak meghatározásáról (HL L 83., 2012.3.22., 1. o.).

    (4)  EFSA Journal 2017;15(3):4720.

    (5)  EFSA Journal 2022;20(6):7353.

    (6)  EFSA Journal 2017;15(12):5089.

    (7)  EFSA Journal 2022;20(5):7308.

    (8)  EFSA Journal 2017;15(3):4743.

    (9)  EFSA Journal 2022;20(5):7294.


    I. MELLÉKLET

    Az 1333/2008/EK rendelet II. mellékletének E. része a következőképpen módosul:

    1.

    A 03. kategóriában (Fagyasztott állapotban fogyasztható készítmények) az E 473–474 bejegyzés után a jegyzék az alábbi bejegyzéssel egészül ki:

     

    „E 476

    Poliglicerin-poliricinoleát

    4 000

     

    kivéve a szorbeteket”

    2.

    A 12.6 kategóriában (Szószok, mártások) az E 476 (Poliglicerin-poliricinoleát) bejegyzés helyébe a következő szöveg lép:

     

    „E 476

    Poliglicerin-poliricinoleát

    4 000

     

    kizárólag: 20 %-nál alacsonyabb zsírtartalmú emulgeált szószok, mártások

     

    E 476

    Poliglicerin-poliricinoleát

    8 000

     

    kizárólag: legalább 20 % zsírtartalmú emulgeált szószok, mártások”


    II. MELLÉKLET

    A 231/2012/EU rendelet melléklete a következőképpen módosul:

    1.

    Az E 422 (Glicerin) adalékanyagra vonatkozó bejegyzés helyébe a következő lép:

    E 422 GLICERIN

    Szinonimák

     

    Meghatározás

    A glicerint kizárólag növényi olajokból és zsírokból állítják elő, akár közvetlenül, akár a biodízelgyártás melléktermékeként nyert nyers glicerinből, és olyan tisztítási eljárásoknak vetik alá, amelyek desztillációt és a finomított glicerin előállításához szükséges egyéb tisztítási lépéseket foglalnak magukban.

    Einecs

    200-289-5

    Kémiai név

    1,2,3-propántriol; Glicerin; Trihidroxi-propán

    Összegképlet

    C3H8O3

    Molekulatömeg

    92,10

    Analitika

    Legalább 98 % glicerin, vízmentes anyagra

    Leírás

    Átlátszó, színtelen higroszkópos szirupos folyadék, legfeljebb gyenge jellegzetes szaggal, amely se nem fanyar se nem kellemetlen

    Azonosítás

     

    Relatív sűrűség (25 °C/25 °C)

    Legalább 1,257

    Törésmutató

    [n]D 20: 1,471 és 1,474 között

    Tisztaság

     

    Víztartalom

    Legfeljebb 5 % (Karl Fischer-módszer)

    Szulfáthamu

    Legfeljebb 0,01 %, meghatározás 800 ± 25 °C-on

    Butántriolok

    Legfeljebb 0,2 %

    Akrolein

    Legfeljebb 3 mg/kg

    Zsírsavak és észterek

    Legfeljebb 0,1 %, vajsavként

    Klórozott vegyületek

    Legfeljebb 30 mg/kg (klórként)

    3-Monoklór-propán-1,2-diol (3-MCPD)

    Legfeljebb 0,1 mg/kg

    Arzén

    Legfeljebb 0,1 mg/kg

    Ólom

    Legfeljebb 0,1 mg/kg

    Higany

    Legfeljebb 0,1 mg/kg

    Kadmium

    Legfeljebb 0,1 mg/kg”

    2.

    Az E 475 (Zsírsavak poliglicerin-észterei) élelmiszer-adalékanyagra vonatkozó bejegyzés helyébe a következő szöveg lép:

    E 475 ZSÍRSAVAK POLIGLICERIN-ÉSZTEREI

    Szinonimák

    Poliglicerin-zsírsavészterek; Zsírsavészterek poliglicerin-észterei

    Meghatározás

    A zsírsavak poliglicerin-észtereit a poliglicerin étkezési zsírokkal és olajokkal vagy étkezési zsírokban és olajokban előforduló zsírsavakkal végzett észterezésével állítják elő. A poliglicerin-rész döntően di-, tri- és tetraglicerinből áll, és legfeljebb 10 % heptaglicerint vagy ennél hosszabb láncú poliglicerint tartalmaz

    A poliglicerint az E 422 specifikációinak megfelelő glicerinből állítják elő.

    Einecs

     

    Kémiai név

     

    Összegképlet

     

    Molekulatömeg

     

    Analitika

    Összes zsírsav-észter legalább 90 %

    Leírás

    A halványsárgától a borostyánsárgáig változó színű, az olajostól az erősen viszkózusig változó folyadékok; a halvány rozsdabarnától a középbarnáig változó színű képlékeny vagy puha szilárd halmazállapotú anyagok; és a halvány rozsdabarnától a barnáig változó színű, kemény, viaszos szilárd halmazállapotú anyagok

    Azonosítás

     

    Glicerinteszt

    A teszten megfelel

    Poliglicerinteszt

    A teszten megfelel

    Zsírsavteszt

    A teszten megfelel

    Oldhatóság

    Az észterek tulajdonsága a nagyon hidrofiltől a nagyon lipofilig változik, de ez az osztály hajlamos vízben diszpergálódni, és szerves oldószerekben és olajokban oldódni

    Tisztaság

     

    Szulfáthamu

    Legfeljebb 0,5 % (800 ± 25 °C)

    A zsírsavakon kívül egyéb savak

    1 %-nál kevesebb

    Szabad zsírsavak

    Legfeljebb 6 %, olajsavként becsült érték

    Összes glicerin és poliglicerin

    Legalább 18 % és legfeljebb 60 %

    Szabad glicerin és poliglicerin

    Legfeljebb 7 %

    Arzén

    Legfeljebb 0,1 mg/kg

    Ólom

    Legfeljebb 0,3 mg/kg

    Higany

    Legfeljebb 0,1 mg/kg

    Kadmium

    Legfeljebb 0,1 mg/kg

    3-monoklór-propán-diol (3-MCPD) és 3-MCPD-zsírsavészterek összesen, 3-MCPD-ként kifejezve

    Legfeljebb 2,5 mg/kg

    Glicidil-zsírsavészterek, glicidolként kifejezve

    Legfeljebb 10 mg/kg Ez 2023. július 20-tól 2024. január 20-ig alkalmazandó.

    Legfeljebb 5 mg/kg Ez 2024. január 20-tól alkalmazandó.

    Erukasav

    Legfeljebb 2 %

    A tisztasági kritériumok a zsírsavak nátrium-, kálium- és kalciumsóitól mentes adalékra vonatkoznak, de legfeljebb 6 %-os arányban (nátrium-oleátként kifejezve) ezen anyagok is jelen lehetnek benne.

    3.

    Az E 476 (Poliglicerin-poliricinoleát) adalékanyagra vonatkozó bejegyzés helyébe a következő szöveg lép:

    E 476 POLIGLICERIN-POLIRICINOLEÁT

    Szinonimák

    Ricinusolaj kondenzált zsírsavainak glicerin-észterei; Ricinusolaj polikondenzált zsírsavainak poliglicerin-észterei; Átészterezett ricinusolajsav poliglicerin-észterei; PGPR

    Meghatározás

    A poliglicerin-poliricinoleátot poliglicerin kondenzált ricinusolaj-zsírsavakkal történő észterezésével állítják elő A poliglicerin-poliricinoleát előállításához használt ricinusolaj mentes a ricintől.

    A poliglicerint az E 422 specifikációinak megfelelő glicerinből állítják elő.

    Einecs

     

    Kémiai név

     

    Összegképlet

     

    Molekulatömeg

     

    Analitika

     

    Leírás

    Átlátszó, nagyon viszkózus folyadék

    Azonosítás

     

    Oldhatóság

    Vízben és etanolban nem oldódik. Éterben, szénhidrogénekben és szénhidrogének halogénszármazékaiban oldódik

    Glicerinteszt

    A teszten megfelel

    Poliglicerinteszt

    A teszten megfelel

    Ricinolsavteszt

    A teszten megfelel

    Törésmutató

    [n]D 65: 1,4630 és 1,4665 között

    Tisztaság

     

    Poliglicerinek

    A poliglicerin-résznek legalább 75 %-ban di-, tri- és tetraglicerinből kell állnia, és legfeljebb 10 % heptaglicerint vagy ennél hosszabb láncú poliglicerint tartalmazhat

    Hidroxilszám

    Legalább 80 és legfeljebb 100

    Savszám

    Legfeljebb 6

    Arzén

    Legfeljebb 0,1 mg/kg

    Ólom

    Legfeljebb 0,1 mg/kg

    Higany

    Legfeljebb 0,1 mg/kg

    Kadmium

    Legfeljebb 0,1 mg/kg

    3-monoklór-propán-diol (3-MCPD) és 3-MCPD-zsírsavészterek összesen, 3-MCPD-ként kifejezve

    Legfeljebb 2,5 mg/kg

    Glicidil-zsírsavészterek, glicidolként kifejezve

    Legfeljebb 1 mg/kg”


    Top