Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R1380

    A Bizottság (EU) 2022/1380 végrehajtási rendelete (2022. augusztus 8.) a fuvarozók által végzett ellenőrző lekérdezésekre vonatkozó szabályok és feltételek, a fuvarozók hitelesítési rendszerére vonatkozó adatvédelmi és biztonsági rendelkezések, valamint technikai kivitelezhetetlenség esetére vonatkozó tartalékeljárások megállapításáról és az (EU) 2021/1217 végrehajtási rendelet hatályon kívül helyezéséről

    C/2022/4550

    HL L 207., 2022.8.9, p. 1–11 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2022/1380/oj

    2022.8.9.   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 207/1


    A BIZOTTSÁG (EU) 2022/1380 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

    (2022. augusztus 8.)

    a fuvarozók által végzett ellenőrző lekérdezésekre vonatkozó szabályok és feltételek, a fuvarozók hitelesítési rendszerére vonatkozó adatvédelmi és biztonsági rendelkezések, valamint technikai kivitelezhetetlenség esetére vonatkozó tartalékeljárások megállapításáról és az (EU) 2021/1217 végrehajtási rendelet hatályon kívül helyezéséről

    AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

    tekintettel az Európai Utasinformációs és Engedélyezési Rendszer (ETIAS) létrehozásáról, valamint az 1077/2011/EU rendelet, az 515/2014/EU rendelet, az (EU) 2016/399 rendelet, az (EU) 2016/1624 rendelet és az (EU) 2017/2226 rendelet módosításáról szóló, 2018. szeptember 12-i (EU) 2018/1240 európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 45. cikke (2) bekezdésének harmadik albekezdésére és (3) bekezdésére, valamint 46. cikke (4) és (5) bekezdésére,

    mivel:

    (1)

    Az (EU) 2018/1240 rendelet létrehozza az Európai Utasinformációs és Engedélyezési Rendszert (ETIAS) a tagállamok területére belépni kívánó, vízummentességet élvező harmadik országbeli állampolgárokra alkalmazandó rendszerként.

    (2)

    E rendelet célja a fuvarozók által végzett ellenőrző lekérdezésekre vonatkozó szabályok és feltételek megállapítása, valamint a fuvarozók hitelesítési rendszerére vonatkozó adatvédelmi és biztonsági rendelkezések megállapítása, valamint technikai kivitelezhetetlenség esetére vonatkozó tartalékeljárások megállapítása. Az e rendeletben meghatározott kötelezettségek a tagállamok területére érkező légi fuvarozókra, tengeri fuvarozókra és a szárazföldön távolsági busszal csoportokat szállító nemzetközi fuvarozást végző fuvarozókra alkalmazandó.

    (3)

    Az (EU) 2018/1240 rendelet 45. cikkének (1) bekezdése értelmében a légi fuvarozóknak, a tengeri fuvarozóknak és a szárazföldön távolsági busszal csoportokat szállító nemzetközi fuvarozást végző fuvarozóknak adatokat kell lekérdezniük az ETIAS-ból annak ellenőrzése céljából, hogy az utazási engedély megszerzésére kötelezett utasok rendelkeznek-e érvényes utazási engedéllyel. Ezt a lekérdezést a fuvarozói portálhoz való biztonságos hozzáférés révén kell elvégezni.

    (4)

    A fuvarozóknak hitelesítési rendszer segítségével kell hozzáférniük a fuvarozói interfészhez. E végrehajtási rendeletnek rendelkeznie kell az (EU) 2018/1240 rendelet 45. cikkének (3) bekezdése szerinti hitelesítési rendszerre alkalmazandó adatvédelmi és biztonsági szabályokról annak érdekében, hogy a fuvarozók kizárólagos hozzáféréssel rendelkezzenek a fuvarozói portálhoz.

    (5)

    Kötelezettségük teljesítése érdekében a fuvarozói portálhoz hozzáférést kell biztosítani a tagállamok területén működő, és oda utasokat szállító fuvarozók számára.

    (6)

    Annak érdekében, hogy a fuvarozók csatlakozhassanak a fuvarozói portálhoz és használhassák azt, az üzenetformátumra és a hitelesítési rendszerre vonatkozóan műszaki szabályokat kell megállapítani, amelyeket a szabadságon, a biztonságon és a jog érvényesülésén alapuló térség nagyméretű IT-rendszereinek üzemeltetési igazgatását végző európai uniós ügynökség (eu-LISA) által elfogadandó, az (EU) 2018/1240 rendelet 73. cikkében említett műszaki előírások részét képező műszaki iránymutatások határoznak meg.

    (7)

    A fuvarozók számára lehetővé kell tenni annak jelzését, hogy az utasok nem tartoznak az (EU) 2018/1240 rendelet hatálya alá, és ilyen esetben a fuvarozóknak automatikus „Not applicable” (Nem alkalmazandó) válaszüzenetet kell kapniuk a fuvarozói portálról a csak olvasható adatbázis lekérdezése nélkül, valamint naplózás nélkül.

    (8)

    E rendelet a tagállamok területére érkező légi fuvarozókra, tengeri fuvarozókra és a szárazföldön távolsági busszal csoportokat szállító nemzetközi fuvarozást végző fuvarozókra alkalmazandó. A tagállamok területére való beutazás céljából végzett határforgalom-ellenőrzés megelőzheti a beszállást. Ilyen esetekben a fuvarozókat mentesíteni kell az utasok utazási engedélye státuszának ellenőrzésére vonatkozó kötelezettség alól.

    (9)

    Az (EU) 2018/1240 rendelet 83. cikkével összhangban az átmeneti és a türelmi időszakban a fuvarozókra alkalmazandó szabályokat ezen időszakok sajátosságaihoz kell igazítani. Az átmeneti időszak alatt az utasok számára lehetővé kell tenni, hogy utazási engedély nélkül utazzanak be, mivel az ilyen engedélynek opcionálisnak kell lennie. Az átmeneti időszakot egy türelmi időszak követi, amelynek során az utasok számára lehetővé kell tenni, hogy utazási engedély nélkül utazzanak be a tagállamok területére, amennyiben a türelmi időszak alatt ez az első beutazásuk.

    (10)

    Annak biztosítása érdekében, hogy az ellenőrző lekérdezés a lehető legfrissebb információkon alapuljon, leghamarabb a menetrend szerinti indulási időpont előtt 48 órával kezdeményezhetők lekérdezések.

    (11)

    Azokat az utasokat, akiknek érvényes utazási engedéllyel kell rendelkezniük, úgy kell tekinteni, hogy rendelkeznek ilyen engedéllyel, amennyiben a fuvarozók a menetrend szerinti indulási időpontot megelőző 48 órán belül lekérdezték a fuvarozói interfészt, és „OK” választ kaptak. Előfordulhatnak olyan körülmények, amikor a fuvarozó az Európai Utasinformációs és Engedélyezési Rendszer valamely részében bekövetkező műszaki hiba miatt esetlegesen nem tudja elvégezni az (EU) 2018/1240 rendelet 45. cikkének (1) bekezdésében említett lekérdezést. Az ilyen meghibásodásból eredő esetleges hátrányos következmények csökkentése érdekében meg kell állapítani az (EU) 2018/1240 rendelet 46. cikkében előírt tartalékeljárásokra vonatkozó részletes szabályokat.

    (12)

    Annak biztosítása érdekében, hogy a fuvarozók által hozzáférhető adatok pontosak legyenek és összhangban álljanak az Európai Utasinformációs és Engedélyezési Rendszerben tárolt adatokkal, az (EU) 2018/1240 rendelet 45. cikkének (4) bekezdésében említett, csak olvasható adatbázist szükség szerint frissíteni kell.

    (13)

    A Bizottságnak, az eu-LISA-nak és a tagállamoknak törekedniük kell arra, hogy valamennyi ismert fuvarozót tájékoztassanak a regisztráció módjáról és időpontjáról. A regisztrációs eljárás sikeres lezárását, valamint adott esetben a tesztelés sikeres befejezését követően az eu-LISA-nak csatlakoztatnia kell a fuvarozót a fuvarozói interfészhez.

    (14)

    A fuvarozók számára hozzáférést kell biztosítani egy nyilvános weboldalon található internetes űrlaphoz, amely lehetővé teszi számukra, hogy segítséget kérjenek. A segítségkéréskor a fuvarozóknak egy hibabejelentési azonosítót tartalmazó átvételi elismervényt kell kapniuk. Az eu-LISA vagy az ETIAS központi egysége a megfelelő válaszadás érdekében bármilyen szükséges módon – többek között telefonon – kapcsolatba léphet a hibabejelentési azonosítóval rendelkező fuvarozókkal.

    (15)

    A Bizottság (EU) 2021/1217 végrehajtási rendelete (2) a fuvarozók által végzett ellenőrző lekérdezésekre vonatkozó szabályokat és feltételeket, a fuvarozók hitelesítési rendszerére vonatkozó adatvédelmi és biztonsági rendelkezéseket, valamint technikai kivitelezhetetlenség esetére vonatkozó tartalékeljárásokat állapított meg. A technikai kivitelezhetetlenség esetére vonatkozó tartalékeljárásokat részletesebben meg kell határozni. Az egyértelműség érdekében az említett rendeletet új rendelettel kell felváltani.

    (16)

    mivel az (EU) 2018/1240 rendelet a schengeni vívmányokra épül, az Európai Unióról szóló szerződéshez és az Európai Unió működéséről szóló szerződéshez csatolt, Dánia helyzetéről szóló 22. jegyzőkönyv 4. cikkének megfelelően Dánia 2018. december 21-én bejelentette, hogy az (EU) 2018/1240 rendelet nemzeti jogában történő végrehajtásáról határozott. Ennélfogva ez a rendelet Dániára nézve kötelező.

    (17)

    Ez a rendelet a schengeni vívmányok azon rendelkezéseinek továbbfejlesztését képezi, amelyek alkalmazásában Írország nem vesz részt, mivel nem tartozik a 2002/192/EK tanácsi határozatban (3) előírt intézkedések hatálya alá. Ennélfogva Írország nem vesz részt e rendelet elfogadásában, az rá nézve nem kötelező és nem alkalmazandó.

    (18)

    Izland és Norvégia tekintetében e rendelet az Európai Unió Tanácsa, valamint az Izlandi Köztársaság és a Norvég Királyság közötti, az utóbbiaknak a schengeni vívmányok végrehajtására, alkalmazására és fejlesztésére irányuló társulásáról szóló megállapodás (4) értelmében a schengeni vívmányok azon rendelkezéseinek továbbfejlesztését képezi, amelyek az 1999/437/EK tanácsi határozat (5) 1. cikkének A. pontjában említett területhez tartoznak.

    (19)

    Svájc tekintetében e rendelet az Európai Unió, az Európai Közösség és a Svájci Államszövetség közötti, a Svájci Államszövetségnek a schengeni vívmányok végrehajtására, alkalmazására és fejlesztésére irányuló társulásáról szóló megállapodás (6) értelmében a schengeni vívmányok azon rendelkezéseinek továbbfejlesztését képezi, amelyek az 1999/437/EK határozatnak a 2008/146/EK tanácsi határozat (7) 3. cikkével együtt értelmezett 1. cikke A. pontjában említett területhez tartoznak.

    (20)

    Liechtenstein tekintetében e rendelet az Európai Unió, az Európai Közösség, a Svájci Államszövetség és a Liechtensteini Hercegség közötti, a Liechtensteini Hercegségnek az Európai Unió, az Európai Közösség és a Svájci Államszövetség közötti, a Svájci Államszövetségnek a schengeni vívmányok végrehajtására, alkalmazására és fejlesztésére irányuló társulásáról szóló megállapodáshoz való csatlakozásáról szóló jegyzőkönyv (8) értelmében a schengeni vívmányok azon rendelkezéseinek továbbfejlesztését képezi, amelyek az 1999/437/EK határozatnak a 2011/350/EU tanácsi határozat (9) 3. cikkével együtt értelmezett 1. cikkének A. pontjában említett területhez tartoznak.

    (21)

    Ciprus, Bulgária, Románia és Horvátország tekintetében ez a rendelet a 2003. évi csatlakozási okmány 3. cikkének (1) bekezdése, a 2005. évi csatlakozási okmány 4. cikkének (1) bekezdése, illetve a 2011. évi csatlakozási okmány 4. cikkének (1) bekezdése értelmében a schengeni vívmányokon alapuló, illetve azokkal egyéb módon összefüggő jogi aktus.

    (22)

    Az (EU) 2018/1725 európai parlamenti és tanácsi rendelet (10) 42. cikkének (1) bekezdésével összhangban a Bizottság egyeztetett az európai adatvédelmi biztossal, aki 2021. április 30-án véleményt nyilvánított.

    (23)

    Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak az intelligens határellenőrzéssel foglalkozó bizottság (ETIAS) véleményével,

    ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

    1. cikk

    Tárgy

    Ez a rendelet megállapítja a következőket:

    a)

    az (EU) 2018/1240 rendelet 45. cikkének (2) bekezdésében előírt fuvarozói portál működtetésére vonatkozó részletes szabályok és feltételek, valamint a fuvarozói portálra alkalmazandó adatvédelmi és biztonsági szabályok;

    b)

    az (EU) 2018/1240 rendelet 45. cikkének (3) bekezdése szerint a fuvarozók számára a kötelezettségeik teljesítését lehetővé tevő hitelesítési rendszer, valamint a fuvarozóknak a hitelesítési rendszerhez való hozzáférés céljából történő regisztrációjára vonatkozó részletes szabályok és feltételek;

    c)

    az (EU) 2018/1240 rendelet 46. cikkének (4) bekezdésével összhangban az olyan esetekben alkalmazandó eljárások részletei, amikor a fuvarozók számára technikailag kivitelezhetetlen a fuvarozói portálhoz való hozzáférés.

    2. cikk

    Fogalommeghatározások

    E rendelet alkalmazásában:

    a)

    „fuvarozói interfész”: az eu-LISA által az (EU) 2018/1240 rendelet 73. cikkének (3) bekezdésével összhangban kifejlesztendő fuvarozói portál, amely egy csak olvasható adatbázishoz kapcsolódó informatikai interfészből áll;

    b)

    „műszaki iránymutatások”: a műszaki előírásoknak az (EU) 2018/1240 rendelet 73. cikkének (3) bekezdésében említett azon része, amely az e rendelet 4. cikke (2) bekezdésének a) pontjában említett hitelesítési rendszer megvalósítása és az alkalmazásprogramozási felület üzenetformátumának kialakítása szempontjából releváns a fuvarozók számára;

    c)

    „megfelelően felhatalmazott személyzet”: a fuvarozó vagy a fuvarozó irányítása vagy felügyelete alatt álló más jogi vagy természetes személy alkalmazottja vagy szerződéses alkalmazottja, akinek feladata, hogy az (EU) 2018/1240 rendelet 45. cikkének (1) bekezdésével összhangban a fuvarozó nevében ellenőrizze az utasok státuszát.

    3. cikk

    A fuvarozók kötelezettségei

    (1)   A fuvarozók az (EU) 2018/1240 rendelet 45. cikkének (1) bekezdésében említett lekérdezést (a továbbiakban: ellenőrző lekérdezés) végeznek a fuvarozói interfészen keresztül.

    (2)   Az ellenőrző lekérdezés legkorábban 48 órával a menetrend szerinti indulás időpontja előtt végezhető.

    (3)   A fuvarozók biztosítják, hogy csak a megfelelően felhatalmazott személyzet férjen hozzá a fuvarozói interfészhez. A fuvarozók bevezetik legalább a következő mechanizmusokat:

    a)

    fizikai és logikai hozzáférés-ellenőrzési mechanizmusok a fuvarozók által használt infrastruktúrához vagy rendszerekhez való jogosulatlan hozzáférés megakadályozása érdekében;

    b)

    hitelesítés;

    c)

    naplózás a hozzáférés nyomonkövethetőségének biztosítása érdekében;

    d)

    a hozzáférési jogok rendszeres felülvizsgálata.

    4. cikk

    Csatlakozás és hozzáférés a fuvarozói interfészhez

    (1)   A fuvarozók az alábbiak egyikén keresztül csatlakoznak a fuvarozói interfészhez:

    a)

    célzott hálózati kapcsolat;

    b)

    internetkapcsolat.

    (2)   A fuvarozók az alábbiak egyikén keresztül férnek hozzá a fuvarozói interfészhez:

    a)

    rendszerszintű interfész (alkalmazásprogramozási felület);

    b)

    webinterfész (böngésző);

    c)

    mobil eszközökre telepíthető alkalmazás.

    5. cikk

    Lekérdezések

    (1)   Az ellenőrző lekérdezés elküldése érdekében a fuvarozónak a következő utasadatokat kell megadnia:

    a)

    vezetéknév (családi név); utónév vagy utónevek (keresztnevek);

    b)

    születési idő, nem és állampolgárság;

    c)

    az úti okmány típusa és száma, valamint az úti okmányt kiállító ország három betűből álló kódja;

    d)

    az úti okmány érvényességének lejárati dátuma;

    e)

    a beutazás helye szerinti tagállam határára való érkezés tervezett napja;

    f)

    a következők egyike:

    i)

    a tervezett beutazás helye szerinti tagállam;

    ii)

    amennyiben lehetséges a beutazás helye szerinti tagállam azonosítása, a beutazás helye szerinti tagállam valamely repülőtere;

    g)

    a tagállam területére való belépéshez használt közlekedési eszköz adatai (a tervezett indulás helyi dátuma és időpontja, azonosító szám – amennyiben rendelkezésre áll – vagy a közlekedési eszköz azonosítására szolgáló egyéb eszköz).

    (2)   Az (1) bekezdés a)–d) pontjában említett információk szolgáltatása céljából a fuvarozók beszkennelhetik az úti okmány géppel olvasható vizsgálati zónáját.

    (3)   Amennyiben az utas az (EU) 2018/1240 rendelet 2. cikkével összhangban mentesül az említett rendelet hatálya alól, vagy repülőtéri tranzitban tartózkodik, a fuvarozónak képesnek kell lennie arra, hogy ezt feltüntesse az ellenőrző lekérdezésben.

    (4)   A fuvarozóknak képesnek kell lenniük egy vagy több utasra vonatkozó ellenőrző lekérdezés indítására. A fuvarozói interfész a lekérdezésben szereplő minden egyes utasra vonatkozóan tartalmazza a 6. cikkben említett válaszüzenetet.

    6. cikk

    Válaszüzenet

    (1)   Amennyiben az utas az (EU) 2018/1240 rendelet 2. cikkével összhangban mentesül az említett rendelet hatálya alól, vagy repülőtéri tranzitban tartózkodik, a „Not applicable” (Nem alkalmazandó) válaszüzenetet kell küldeni. Minden más esetben „OK” (Rendben) vagy „Not OK” (Nincs rendben) válaszüzenetet kell küldeni. Amennyiben az ellenőrző lekérdezés „Not OK” válaszüzenetet eredményez, a válaszüzenetben fel kell tüntetni, hogy a válasz az Európai Utasinformációs és Engedélyezési Rendszerből származik.

    (2)   Az (EU) 2018/1240 rendelet 83. cikkének (1) bekezdésében említett átmeneti időszak alatt az ellenőrző lekérdezésekre adott válaszüzeneteket a következő szabályok szerint kell meghatározni:

    a)

    ha a harmadik országbeli állampolgár a beutazás időpontjára vonatkozóan érvényes utazási engedéllyel rendelkezik: „OK”;

    b)

    ha a harmadik országbeli állampolgár a beutazás időpontjára vonatkozóan nem rendelkezik érvényes utazási engedéllyel: „OK”;

    c)

    ha a harmadik országbeli állampolgár a beutazás időpontjára vonatkozóan nem rendelkezik érvényes utazási engedéllyel, de a fuvarozó jelzi, hogy az (1) bekezdésben említett feltételek valamelyike teljesül: „Not applicable”;

    d)

    ha a harmadik országbeli állampolgár a beutazás időpontjára vonatkozóan érvényes, korlátozott területi érvényességű utazási engedéllyel rendelkezik, és a beutazás helye szerinti tagállam megegyezik a korlátozott területi érvényességű vízum szerinti tagállammal: „OK”;

    e)

    ha a harmadik országbeli állampolgár a beutazás időpontjára vonatkozóan érvényes, korlátozott területi érvényességű utazási engedéllyel rendelkezik, és a beutazás helye szerinti tagállam nem egyezik meg a korlátozott területi érvényesség szerinti tagállammal: „OK”.

    (3)   Az (EU) 2018/1240 rendelet 83. cikkének (3) bekezdésében említett türelmi időszak alatt az ellenőrző lekérdezésekre adott válaszüzeneteket a következő szabályok szerint kell meghatározni:

    a)

    ha a harmadik országbeli állampolgár a beutazás időpontjára vonatkozóan érvényes utazási engedéllyel rendelkezik: „OK”;

    b)

    ha a harmadik országbeli állampolgár a beutazás időpontjára vonatkozóan nem rendelkezik érvényes utazási engedéllyel, és az átmeneti időszak lejárta óta ez az első alkalom, hogy a harmadik országbeli állampolgár beutazik az ETIAS-rendeletet alkalmazó tagállamok valamelyikének területére: „OK”;

    c)

    ha a harmadik országbeli állampolgár a beutazás időpontjára vonatkozóan érvényes, korlátozott területi érvényességű utazási engedéllyel rendelkezik, az átmeneti időszak lejárta óta ez az első alkalom, hogy a harmadik országbeli állampolgár beutazik az ETIAS-rendeletet alkalmazó tagállamok valamelyikének területére, és a beutazás helye szerinti tagállam megegyezik a korlátozott területi érvényesség szerinti tagállammal: „OK”;

    d)

    ha a harmadik országbeli állampolgár a beutazás időpontjára vonatkozóan érvényes, korlátozott területi érvényességű utazási engedéllyel rendelkezik, az átmeneti időszak lejárta óta ez a második vagy többedik alkalom, hogy a harmadik országbeli állampolgár beutazik az ETIAS-rendeletet alkalmazó tagállamok valamelyikének területére, és a beutazás helye szerinti tagállam megegyezik a korlátozott területi érvényesség szerinti tagállammal: „OK”;

    e)

    ha a harmadik országbeli állampolgár a beutazás időpontjára vonatkozóan nem rendelkezik érvényes utazási engedéllyel, és az átmeneti időszak lejárta óta ez a második vagy többedik alkalom, hogy a harmadik országbeli állampolgár beutazik az ETIAS-rendeletet alkalmazó tagállamok valamelyikének területére: „Not OK”;

    f)

    ha a harmadik országbeli állampolgár a beutazás időpontjára vonatkozóan nem rendelkezik érvényes utazási engedéllyel, de a fuvarozó az ellenőrzési lekérdezés során megerősíti, hogy az (1) bekezdésben említett feltételek valamelyike teljesül: „Not applicable”;

    g)

    ha a harmadik országbeli állampolgár a beutazás időpontjára vonatkozóan érvényes, korlátozott területi érvényességű utazási engedéllyel rendelkezik, az átmeneti időszak lejárta óta ez az első alkalom, hogy a harmadik országbeli állampolgár beutazik az ETIAS-rendeletet alkalmazó tagállamok valamelyikének területére, és a beutazás helye szerinti tagállam nem egyezik meg a korlátozott területi érvényesség szerinti tagállammal: „OK”;

    h)

    ha a harmadik országbeli állampolgár a beutazás időpontjára vonatkozóan érvényes, korlátozott területi érvényességű utazási engedéllyel rendelkezik, és az átmeneti időszak lejárta óta ez a második vagy többedik alkalom, hogy a harmadik országbeli állampolgár beutazik az ETIAS-rendeletet alkalmazó tagállamok valamelyikének területére, valamint a beutazás helye szerinti tagállam nem egyezik meg a korlátozott területi érvényesség szerinti tagállammal: „Not OK”;

    i)

    ha a harmadik országbeli állampolgár a beutazás időpontjára vonatkozóan nem rendelkezik érvényes utazási engedéllyel, és az ETIAS-rendeletet alkalmazó tagállamok valamelyikének területére utazik be: „Not OK”.

    (4)   Az (EU) 2018/1240 rendelet 83. cikkének (3) bekezdésében említett türelmi időszak lejárta után az ellenőrző lekérdezésekre adott válaszüzeneteket a következő szabályok szerint kell meghatározni:

    a)

    A 767/2008/EK rendeletben említett Vízuminformációs Rendszer működésének megkezdéséig,

    i)

    ha a harmadik országbeli állampolgár a beutazás időpontjára vonatkozóan érvényes utazási engedéllyel rendelkezik: „OK”;

    ii)

    ha a harmadik országbeli állampolgár a beutazás időpontjára vonatkozóan nem rendelkezik érvényes utazási engedéllyel: „Not OK”;

    iii)

    ha a harmadik országbeli állampolgár a beutazás időpontjára vonatkozóan nem rendelkezik érvényes utazási engedéllyel, de a fuvarozó az ellenőrzési lekérdezés során megerősíti, hogy az (1) bekezdés első mondatában említett feltételek valamelyike teljesül: „Not applicable”;

    iv)

    ha a harmadik országbeli állampolgár a beutazás időpontjára vonatkozóan érvényes, korlátozott területi érvényességű utazási engedéllyel rendelkezik, és a beutazás helye szerinti tagállam megegyezik a korlátozott területi érvényesség szerinti tagállammal: „OK”;

    v)

    ha a harmadik országbeli állampolgár a beutazás időpontjára vonatkozóan érvényes, korlátozott területi érvényességű utazási engedéllyel rendelkezik, és a beutazás helye szerinti tagállam nem egyezik meg a korlátozott területi érvényesség szerinti tagállammal: „Not OK”.

    b)

    A Vízuminformációs Rendszer működésének megkezdésétől:

    i)

    ha a harmadik országbeli állampolgár a beutazás időpontjára vonatkozóan érvényes utazási engedéllyel rendelkezik, és az engedélyezett tartózkodásnak legalább egy fennmaradó napja van: „OK”;

    ii)

    ha a harmadik országbeli állampolgár a beutazás időpontjára vonatkozóan nem rendelkezik érvényes utazási engedéllyel, vagy az engedélyezett tartózkodásnak nincs fennmaradó napja: „Not OK”;

    iii)

    ha a harmadik országbeli állampolgár a beutazás időpontjára vonatkozóan nem rendelkezik érvényes utazási engedéllyel, de a fuvarozó az ellenőrzési lekérdezés során megerősíti, hogy az (1) bekezdésben említett feltételek valamelyike teljesül: „Not applicable”;

    iv)

    ha a harmadik országbeli állampolgár a beutazás időpontjára vonatkozóan érvényes, korlátozott területi érvényességű utazási engedéllyel rendelkezik, a beutazás helye szerinti tagállam megegyezik a korlátozott területi érvényesség szerinti tagállammal, és az engedélyezett tartózkodásnak legalább egy fennmaradó napja van: „OK”;

    v)

    ha a harmadik országbeli állampolgár a beutazás időpontjára vonatkozóan érvényes, korlátozott területi érvényességű utazási engedéllyel rendelkezik, és a beutazás helye szerinti tagállam nem egyezik meg a korlátozott területi érvényesség szerinti tagállammal: „Not OK”.

    7. cikk

    Üzenetformátum

    Az eu-LISA a műszaki iránymutatásokban meghatározza azokat az adatformátumokat és üzeneti struktúrákat, amelyek az ellenőrző lekérdezések és az ilyen lekérdezésekre adott válaszüzenetek fuvarozói interfészen keresztüli továbbításakor alkalmazandók. Az eu-LISA legalább a következő adatformátumok használatáról rendelkezik:

    a)

    UN/EDIFACT;

    b)

    PAXLST/CUSRES;

    c)

    XML;

    d)

    JSON.

    8. cikk

    A fuvarozói interfészre vonatkozó adatlekérési követelmények és adatminőség

    (1)   A kiadott, megsemmisített és visszavont utazási engedélyekre vonatkozó adatokat legalább naponta automatikusan lekérik az Európai Utasinformációs és Engedélyezési Rendszerből, és továbbítják a csak olvasható adatbázisba.

    (2)   Az adatoknak az (1) bekezdés szerinti, csak olvasható adatbázisba történő minden lekérését naplózzák.

    (3)   Az eu-LISA felel a fuvarozói interfész biztonságáért, az abban rögzített személyes adatok biztonságáért, továbbá azért a folyamatért, amelynek során az (1) bekezdésben említett adatokat az Európai Utasinformációs és Engedélyezési Rendszerből lekérik és továbbítják a csak olvasható adatbázisba. A műszaki kivitelezés részleteit a kockázatértékelési eljárás alapján a biztonsági tervből kell levezetni.

    (4)   A csak olvasható adatbázisból az Európai Utasinformációs és Engedélyezési Rendszerbe történő adattovábbítás nem megengedett.

    9. cikk

    Hitelesítési rendszer

    (1)   Az eu-LISA hitelesítési rendszert dolgoz ki, amely figyelembe veszi a biztonsági kockázatok kezelésére vonatkozó információkat, a beépített és alapértelmezett adatvédelem, illetve a hozzáférés-ellenőrzés elveit – köztük az elszámoltathatóságot –, valamint lehetővé teszi az ellenőrző lekérdezés kezdeményezőjének nyomon követését.

    (2)   A hitelesítési rendszer részleteit a műszaki iránymutatások határozzák meg

    (3)   A hitelesítési rendszert a 12. cikknek megfelelően tesztelik.

    (4)   Amennyiben a fuvarozók a 4. cikk (2) bekezdésének a) pontjában említett alkalmazásprogramozási felületen keresztül csatlakoznak a fuvarozói interfészhez, a hitelesítési rendszert kölcsönös hitelesítéssel kell megvalósítani.

    10. cikk

    A hitelesítési rendszerhez való hozzáférés céljából történő regisztráció

    (1)   Az (EU) 2018/1240 rendelet 45. cikkének (1) bekezdésében említett, a tagállamok területén üzemelő és oda utasokat szállító fuvarozók a hitelesítési rendszerhez való hozzáférést megelőzően kötelesek regisztrálni.

    (2)   Az eu-LISA nyilvános weboldalon elérhetővé teszi az online kitöltendő regisztrációs űrlapot. A regisztrációs űrlap csak akkor nyújtható be, ha az összes mezőt helyesen töltötték ki.

    (3)   A regisztrációs űrlap olyan mezőket tartalmaz, amelyekben a fuvarozóknak meg kell adniuk a következő információkat:

    a)

    a fuvarozó hivatalos neve és elérhetőségei (e-mail-cím, telefonszám és postai cím);

    b)

    a regisztrációt kérő társaság jogi képviselőjének és a helyettesítő kapcsolattartó pontoknak az elérhetőségei (nevek, telefonszámok, e-mail-címek és postai címek), valamint a fuvarozó által az 13. és 14. cikk alkalmazásában használni kívánt funkcionális e-mail-cím és egyéb kommunikációs eszközök;

    c)

    a (6) bekezdésben említett hivatalos cégbejegyzés helye szerinti tagállam vagy harmadik ország, valamint adott esetben a cégjegyzékszám;

    d)

    amennyiben a fuvarozó a (6) bekezdéssel összhangban egy harmadik ország által kiállított hivatalos cégbejegyzést csatolt, az a tagállam, amelyben a fuvarozó a következő évben működik vagy működni szándékozik.

    (4)   A regisztrációs űrlap tájékoztatja a fuvarozókat a biztonsági minimumkövetelményekről. A fuvarozók biztosítják a következő célkitűzések teljesülését:

    a)

    a fuvarozói interfészhez való csatlakozással kapcsolatos biztonsági kockázatok azonosítása és kezelése;

    b)

    a fuvarozói interfész környezetének és a csatlakoztatott eszközöknek a védelme;

    c)

    kiberbiztonsági incidensek észlelése, elemzése, elhárítása és az azokat követő helyreállítás.

    (5)   A regisztrációs űrlapon a fuvarozók nyilatkoznak arról, hogy:

    a)

    a tagállamok területén működnek és oda utasokat szállítanak, vagy a következő hat hónapon belül szándékoznak ezt megtenni;

    b)

    a (4) bekezdésnek megfelelően a regisztrációs űrlapon meghatározott biztonsági minimumkövetelményekkel összhangban hozzá fognak férni a fuvarozói interfészhez és használni fogják azt;

    c)

    csak a megfelelően felhatalmazott személyzet fog hozzáférni a fuvarozói interfészhez.

    (6)   A regisztrációs űrlapon elő kell írni a fuvarozók számára, hogy csatolják létesítő okiratuk – beleértve az alapszabályt is – elektronikus másolatát, valamint adott esetben legalább egy tagállam vagy egy harmadik ország által kiállított hivatalos cégbejegyzési kivonatuk elektronikus másolatát az Unió valamely hivatalos nyelvén vagy izlandi vagy norvég nyelven. Az egy vagy több tagállamban való működésre vonatkozó engedély, például üzembentartási engedély elektronikus másolata helyettesítheti a hivatalos cégbejegyzést.

    (7)   A regisztrációs űrlap feltünteti a fuvarozók számára a következőket:

    a)

    tájékoztatniuk kell az eu-LISA-t az e cikk (3), (4) és (5) bekezdésében említett információkkal kapcsolatos bármely változásról, illetve a rendszerszintű kapcsolatukat érintő, a 12. cikkel összhangban esetlegesen további tesztelést igénylő műszaki változásokról az eu-LISA e célra használandó meghatározott elérhetőségein keresztül;

    b)

    a hitelesítési rendszerhez való hozzáférés céljából történő regisztráció automatikusan törlésre kerül, ha a naplók azt mutatják, hogy a fuvarozó egy éven keresztül nem használta a fuvarozói interfészt;

    c)

    a hitelesítési rendszerhez való hozzáférés céljából történő regisztráció törölhető, ha a fuvarozó megsértette e rendelet rendelkezéseit, a (4) bekezdésben említett biztonsági követelményeket vagy a műszaki iránymutatásokat, ideértve a fuvarozói interfésszel való visszaélés esetét is;

    d)

    a fuvarozók kötelesek tájékoztatni az eu-LISA-t a személyes adatok esetleges megsértéséről, és rendszeresen felül kell vizsgálniuk kijelölt személyzetük hozzáférési jogait.

    (8)   Amennyiben a regisztrációs űrlapot megfelelően nyújtották be, az eu-LISA a fuvarozót regisztrálja, és értesíti a regisztrálásról. Amennyiben a regisztrációs űrlapot nem megfelelően nyújtották be, az eu-LISA elutasítja a regisztrálást, és ennek okairól értesíti a fuvarozót.

    (9)   Az eu-LISA naprakész nyilvántartást vezet a regisztrált fuvarozókról. A fuvarozók regisztrációjában szereplő személyes adatokat legkésőbb a fuvarozó regisztrációjának törlésétől számított egy éven belül törlik.

    11. cikk

    A hitelesítési rendszerhez való hozzáférés céljából történő regisztráció törlése

    (1)   Amennyiben egy fuvarozó arról tájékoztatja az eu-LISA-t, hogy beszüntette tevékenységét vagy már nem szállít utasokat a tagállamok területére, az eu-LISA törli a fuvarozó regisztrációját.

    (2)   Ha a naplók azt mutatják, hogy a fuvarozó egy éven keresztül nem használta a fuvarozói interfészt, a fuvarozó regisztrációja automatikusan törlésre kerül.

    (3)   Amennyiben egy fuvarozó már nem felel meg a 10. cikk (5) bekezdésében szereplő feltételeknek, vagy egyéb módon megsértette e rendelet rendelkezéseit, a 10. cikk (4) bekezdésében említett biztonsági követelményeket vagy a műszaki iránymutatásokat, ideértve a fuvarozói interfésszel való visszaélés esetét is, az eu-LISA törölheti a fuvarozó regisztrációját.

    (4)   Az eu-LISA a regisztráció törlése előtt egy hónappal tájékoztatja a fuvarozót arról, hogy az (1), (2) vagy (3) bekezdés szerint törölni szándékozik a fuvarozó regisztrációját, valamint a törlési szándék okáról. A regisztráció törlését megelőzően az eu-LISA lehetőséget biztosít a fuvarozónak arra, hogy írásbeli észrevételeket tegyen.

    (5)   Sürgős informatikai biztonsági aggályok esetén, ideértve azt az esetet is, amikor a fuvarozó nem felel meg a 10. cikk (4) bekezdésében említett biztonsági követelményeknek vagy a műszaki iránymutatásoknak, az eu-LISA azonnal lecsatlakoztathatja a fuvarozót a rendszerről. Az eu-LISA tájékoztatja a fuvarozót a lecsatlakoztatásról és annak okáról.

    (6)   Az eu-LISA – a megfelelő mértékben – segítséget nyújt a regisztráció törléséről vagy a lecsatlakoztatásról értesített fuvarozóknak ahhoz, hogy orvosolják az értesítéshez vezető hiányosságokat, és lehetőség szerint korlátozott időre és szigorú feltételek mellett lehetőséget biztosít a lecsatlakoztatott fuvarozók számára, hogy a 4. cikkben említettektől eltérő módon indítsanak ellenőrző lekérdezéseket.

    (7)   A lecsatlakoztatott fuvarozók a lecsatlakoztatáshoz vezető biztonsági aggályok sikeres kiküszöbölését követően ismét csatlakoztathatók a fuvarozói interfészhez. Azok a fuvarozók, amelyek regisztrációját törölték, új regisztrációs kérelmet nyújthatnak be.

    (8)   Az eu-LISA a fuvarozók 10. cikk szerinti regisztrációját követően bármikor tájékoztatást kérhet a tagállamoktól vagy a harmadik országoktól, különösen, ha megalapozott gyanú merül fel arra vonatkozóan, hogy egy vagy több fuvarozó visszaél a fuvarozói interfésszel, vagy nem teljesíti a 10. cikk (4) bekezdésében említett feltételeket.

    (9)   Amennyiben a 10. cikk (2) bekezdésében említett regisztrációs űrlap hosszabb ideig nem érhető el, az eu-LISA biztosítja, hogy az említett cikkel összhangban történő regisztráció más módon is lehetséges legyen.

    12. cikk

    A fuvarozói interfész fejlesztése, tesztelése, és a fuvarozói interfészhez való csatlakozás

    (1)   Az eu-LISA a fuvarozók rendelkezésére bocsátja a műszaki iránymutatásokat annak érdekében, hogy a fuvarozók fejleszthessék és tesztelhessék a fuvarozói interfészt.

    (2)   Amennyiben a fuvarozók úgy döntenek, hogy a 4. cikk (2) bekezdésének a) pontjában említett alkalmazásprogramozási felületen keresztül csatlakoznak, tesztelni kell a 7. cikkben említett üzenetformátum és a 9. cikkben említett hitelesítési rendszer megvalósítását.

    (3)   Amennyiben a fuvarozók úgy döntenek, hogy a webes interfészen (böngészőn) vagy mobil eszközökre telepíthető alkalmazáson keresztül csatlakoznak, értesítik az eu-LISA-t arról, hogy sikeresen tesztelték a fuvarozói interfészhez való csatlakozásukat, és hogy megfelelően felhatalmazott személyzetük sikeresen elvégezte a fuvarozói interfész használatára vonatkozó képzést.

    (4)   A (2) bekezdés alkalmazásában az eu-LISA tesztelési tervet, tesztkörnyezetet és szimulátort fejleszt és bocsát rendelkezésre, amelyek lehetővé teszik az eu-LISA és a fuvarozók számára, hogy teszteljék a fuvarozóknak a fuvarozói interfészhez való csatlakozását. A (3) bekezdés alkalmazásában az eu-LISA tesztkörnyezetet fejleszt és bocsát rendelkezésre, amely lehetővé teszi a fuvarozók számára személyzetük képzését.

    (5)   A 10. cikkben említett regisztrációs eljárás sikeres lezárását, valamint az e cikk (2) bekezdésében említett tesztelés sikeres befejezését vagy az e cikk (3) bekezdésében említett értesítés kézhezvételét követően az eu-LISA csatlakoztatja a fuvarozót a fuvarozói interfészhez.

    13. cikk

    Technikai kivitelezhetetlenség

    (1)   Amennyiben az Európai Utasinformációs és Engedélyezési Rendszer valamely elemének meghibásodása miatt az ellenőrző lekérdezés küldése technikailag kivitelezhetetlen, a következők alkalmazandók:

    a)

    amennyiben a fuvarozó észleli a hibát, amint tudomást szerez róla, a 14. cikkben említett módon értesíti az ETIAS központi egységét;

    b)

    amennyiben az eu-LISA észleli vagy megerősíti a hibát, az ETIAS központi egysége e-mailben vagy más kommunikációs eszköz útján értesíti az érintett fuvarozókat és tagállamokat az ilyen hibáról, amint tudomást szerez róla, valamint a meghibásodás megszűnéséről, ha a probléma megoldódott.

    (2)   Amennyiben az Európai Utasinformációs és Engedélyezési Rendszer valamely elemének meghibásodásától eltérő ok miatt technikailag kivitelezhetetlen ellenőrző lekérdezést küldeni, a fuvarozó a 14. cikkben említett módon értesíti erről az ETIAS központi egységét.

    (3)   A fuvarozó a 14. cikkben említett módon haladéktalanul tájékoztatja az ETIAS központi egységét, amint a probléma megoldódott.

    (4)   Az ETIAS központi egység tájékoztatja az érintett tagállamokat arról, hogy az adott fuvarozó számára kivitelezhetetlen az ellenőrző lekérdezés elvégzése.

    (5)   E cikk és a 14. cikk alkalmazásában az eu-LISA az ETIAS központi egysége rendelkezésére bocsát egy hibabejelentő eszközt. Ez az eszköz hozzáférést biztosít a fuvarozók nyilvántartásához.

    (6)   Az ETIAS központi egysége visszaigazolja az (1) és (2) bekezdésben említett értesítések kézhezvételét.

    14. cikk

    Segítségnyújtás a fuvarozóknak

    (1)   Annak érdekében, hogy a fuvarozók segítséget kérhessenek, a hibabejelentő eszköz részeként internetes űrlapot tesznek elérhetővé számukra egy nyilvános weboldalon.

    Az internetes űrlap lehetővé teszi a fuvarozók számára legalább a következő információk megadását:

    a)

    a fuvarozó azonosító adatai;

    b)

    a segítségkérés rövid összefoglalása;

    c)

    a segítségkérés műszaki jellegű-e, és amennyiben igen, a műszaki probléma kezdetének dátuma és időpontja.

    (2)   A fuvarozók az ETIAS központi egységétől visszaigazolást kapnak a segítségkérés kézhezvételéről. A visszaigazolás tartalmazza a hibabejelentési azonosítót.

    (3)   Amennyiben a segítségkérés műszaki jellegű, az ETIAS központi egysége elküldi a kérést az eu-LISA-nak. Az eu-LISA felel a fuvarozóknak történő műszaki segítségnyújtásért.

    (4)   Amennyiben a segítségkérés nem műszaki jellegű, az ETIAS központi egysége segítséget nyújt a fuvarozóknak azáltal, hogy a releváns információkhoz irányítja őket.

    (5)   Amennyiben az (1) bekezdéssel összhangban technikailag kivitelezhetetlen a webes űrlapon való segítségkérés, a fuvarozónak képesnek kell lennie az ETIAS központi egységével vagy az eu-LISA-val összekapcsolt vészhelyzeti telefonvonal használatára.

    (6)   Az ETIAS központi egysége és az eu-LISA által biztosított segítségnyújtás a hét minden napján napi 24 órában rendelkezésre áll angol nyelven.

    (7)   Az ETIAS központi egysége online elérhetővé teszi a fuvarozók számára releváns gyakori kérdések és válaszok jegyzékét. Ezt a jegyzéket az Unió valamennyi hivatalos nyelvén elérhetővé teszik. A jegyzék elkülönül az utazók számára releváns kérdésektől és válaszoktól.

    15. cikk

    Az (EU) 2021/1217 végrehajtási rendelet hatályon kívül helyezése

    Az (EU) 2021/1217 végrehajtási rendelet hatályát veszti.

    16. cikk

    Hatálybalépés

    Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

    Ez a rendelet a Szerződéseknek megfelelően teljes egészében kötelező, és közvetlenül alkalmazandó a tagállamokban.

    Kelt Brüsszelben, 2022. augusztus 8-án.

    a Bizottság részéről

    az elnök

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  HL L 236., 2018.9.19., 1. o.

    (2)  A Bizottság (EU) 2021/1217 végrehajtási rendelete (2021. július 26.) a fuvarozók által végzett ellenőrző lekérdezésekre vonatkozó szabályok és feltételek, a fuvarozók hitelesítési rendszerére vonatkozó adatvédelmi és biztonsági rendelkezések, valamint technikai kivitelezhetetlenség esetére vonatkozó tartalékeljárások megállapításáról (HL L 267., 2021.7.27., 1. o.).

    (3)  A Tanács 2002/192/EK határozata (2002. február 28.) Írországnak a schengeni vívmányok egyes rendelkezései alkalmazásában való részvételére vonatkozó kéréséről (HL L 64., 2002.3.7., 20. o.).

    (4)  HL L 176., 1999.7.10., 36. o.

    (5)  A Tanács 1999/437/EK határozata (1999. május 17.) az Európai Unió Tanácsa, valamint az Izlandi Köztársaság és a Norvég Királyság között, e két államnak a schengeni vívmányok végrehajtására, alkalmazására és fejlesztésére irányuló társulásáról kötött megállapodás alkalmazását szolgáló egyes szabályokról (HL L 176., 1999.7.10., 31. o.).

    (6)  HL L 53., 2008.2.27., 52. o.

    (7)  A Tanács 2008/146/EK határozata (2008. január 28.) az Európai Unió, az Európai Közösség és a Svájci Államszövetség közötti, a Svájci Államszövetségnek a schengeni vívmányok végrehajtására, alkalmazására és fejlesztésére irányuló társulásáról szóló megállapodásnak az Európai Közösség nevében történő megkötéséről (HL L 53., 2008.2.27., 1. o.).

    (8)  HL L 160., 2011.6.18., 21. o.

    (9)  A Tanács 2011/350/EU határozata (2011. március 7.) az Európai Unió, az Európai Közösség, a Svájci Államszövetség és a Liechtensteini Hercegség közötti, a Liechtensteini Hercegségnek az Európai Unió, az Európai Közösség és a Svájci Államszövetség közötti, a Svájci Államszövetségnek a schengeni vívmányok végrehajtására, alkalmazására és fejlesztésére irányuló, különösen a belső határokon történő ellenőrzés megszüntetéséhez és a személyek mozgásához kapcsolódó társulásáról szóló megállapodáshoz való csatlakozásáról szóló jegyzőkönyvnek az Európai Unió nevében történő megkötéséről (HL L 160., 2011.6.18., 19. o.).

    (10)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2018/1725 rendelete (2018. október 23.) a természetes személyeknek a személyes adatok uniós intézmények, szervek, hivatalok és ügynökségek általi kezelése tekintetében való védelméről és az ilyen adatok szabad áramlásáról, valamint a 45/2001/EK rendelet és az 1247/2002/EK határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 295., 2018.11.21., 39. o.).


    Top