EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R0662

A Tanács (EU) 2022/662 végrehajtási rendelete (2022. április 21.) a mianmari/burmai helyzetre tekintettel hozott korlátozó intézkedésekről szóló 401/2013/EU rendelet végrehajtásáról

ST/7650/2022/INIT

HL L 121., 2022.4.22, p. 1–8 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2022/662/oj

2022.4.22.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 121/1


A TANÁCS (EU) 2022/662 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

(2022. április 21.)

a mianmari/burmai helyzetre tekintettel hozott korlátozó intézkedésekről szóló 401/2013/EU rendelet végrehajtásáról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a mianmari/burmai helyzetre tekintettel hozott korlátozó intézkedésekről és a 194/2008/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2013. május 2-i 401/2013/EU tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 4i. cikkére,

tekintettel az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjének javaslatára,

mivel:

(1)

A Tanács 2013. május 2-án elfogadta a 401/2013/EU rendeletet.

(2)

A Tanács felülvizsgálta a korlátozó intézkedések hatálya alá tartozó természetes és jogi személyeknek, szervezeteknek és szerveknek a 401/2013/EU rendelet IV. mellékletében foglalt jegyzékét. E felülvizsgálat alapján a jegyzékbe vett személyek közül kilenc esetében módosítani kell a vonatkozó információkat.

(3)

A 401/2013/EU rendeletet ezért ennek megfelelően módosítani kell,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

A 401/2013/EU rendelet IV. melléklete az e rendelet mellékletében foglaltak szerint módosul.

2. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetésének napját követő napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező, és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2022. április 21-én.

a Tanács részéről

az elnök

J.-Y. LE DRIAN


(1)  HL L 121., 2013.5.3., 1. o.


MELLÉKLET

A 401/2013/EU rendelet IV. mellékletében, az „A. A 4a. cikkben említett természetes személyek jegyzéke” szakaszban szereplő 15., 16., 17., 20., 23., 35., 36., 37. és 38. bejegyzés helyébe a következő bejegyzések lépnek:

 

Név

Azonosító adatok

Indokolás

A jegyzékbe vétel időpontja

„15.

Min Aung Hlaing

Születési idő: 1956.7.3.

Születési hely: Tavoy, Myanmar/Burma

Állampolgárság: mianmari

Nemzeti személyazonosító szám: 12/SAKHANA(N)020199

Nem: férfi

Min Aung Hlaing 2011 óta a mianmari fegyveres erők (Myanmar Armed Forces – Tatmadaw) főparancsnoka. Emellett az Államigazgatási Tanács (State Administration Council – SAC) elnöke és a Nemzeti Védelmi és Biztonsági Tanács (National Defence and Security Council – NDSC) tagja. Min Aung Hlaing 2021. augusztus 1-jén»miniszterelnöknek« nyilvánította magát. A mianmari fegyveres erők (Tatmadaw) 2021. február 1-jén Min Aung Hlaing főparancsnok vezetésével puccsot hajtottak végre Mianmarban/Burmában azzal, hogy nem ismerték el a 2020. november 8-án tartott választások eredményét, és megdöntötték a demokratikusan megválasztott kormányt. A puccs részeként Myint Swe alelnök ügyvivő elnökként eljárva 2021. február 1-jén kihirdette a szükségállapotot, és az állam törvényhozó, végrehajtó és bírói hatalmát Min Aung Hlaing vezérezredesre, a védelmi szolgálatok (Defence Services) főparancsnokára ruházta át. 2021. február 2-án létrehozták az Államigazgatási Tanácsot, hogy az gyakorolja a törvényhozó, végrehajtó és bírói hatalmat, megakadályozva ezzel a demokratikusan megválasztott kormányt a megbízatásának teljesítésében. Min Aung Hlaing kérésére a Nemzeti Védelmi és Biztonsági Tanács 2022. január 31-én hivatalosan meghosszabbította a szükségállapotot 2022. július 31-ig.

A hatalmi ágak összpontosítása révén, valamint az Államigazgatási Tanács elnökeként Min Aung Hlaing főparancsnok közvetlenül részt vesz az állami funkciókkal kapcsolatos döntéshozatalban, és e döntéshozatalért felelősséget visel, ennélfogva felelősség terheli a demokrácia és a jogállamiság Mianmarban/Burmában történő aláásásáért. Az Államigazgatási Tanács ezenkívül olyan határozatokat fogadott el, amelyek korlátozzák a véleménynyilvánítás szabadságához való jogot, beleértve az információhoz való hozzáférést és a békés célú gyülekezést is. Az Államigazgatási Tanács ellenőrzése alatt működő katonai erők és hatóságok 2021. február 1. óta súlyos emberi jogi jogsértéseket követtek el: civil és fegyvertelen tüntetőket gyilkoltak meg, korlátozták a gyülekezés és a véleménynyilvánítás szabadságát, így többek között korlátozták az internet-hozzáférést, továbbá önkényesen letartóztattak és fogva tartottak ellenzéki vezetőket és a puccs ellenzőit. Az Államigazgatási Tanács elnökeként Min Aung Hlaing főparancsnokot közvetlen felelősség terheli az említett elnyomó intézkedésekért és súlyos emberi jogi jogsértésekért.

2018-ban az ENSZ és nemzetközi civil társadalmi szervezetek egyrészről arról számoltak be, hogy Kacsin, Rakhajn és Sán államban a katonai és rendőri erők 2011 óta durva emberi jogi jogsértéseket és a nemzetközi humanitárius jogot súlyosan sértő cselekményeket követtek el a rohindzsa lakossággal szemben, másrészről megállapították, hogy e jogsértések és cselekmények közül számos a nemzetközi jog szerinti legsúlyosabb bűncselekménynek minősül. Min Aung Hlaing 2011 óta a Tatmadaw főparancsnoka, ezért közvetlen felelősség terheli ezekért a rohindzsa lakossággal szemben elkövetett súlyos jogsértésekért és visszaélésekért.

2021.3.22.

16.

Myint Swe

Születési idő: 1951.5.24.

Állampolgárság: mianmari

Nem: férfi

Myint Swe altábornagy a mianmari fegyveres erők (Myanmar Armed Forces – Tatmadaw) tagja és 2021. február 1-jéig a Tatmadaw kinevezett alelnöke. 2021. február 1-jén Myint Swe – a Tatmadaw más tagjaival együtt – részt vett a Nemzeti Védelmi és Biztonsági Tanács (National Defence and Security Council – NDSC) ülésén, amely alkotmányellenes volt, mivel azon nem voltak jelen a testület polgári tagjai. Az említett ülésen Myint Swét ügyvivő elnöknek nevezték ki. Myint Swe ezt követően kihirdette a szükségállapotot, és az állam törvényhozó, végrehajtó és bírói hatalmát átadta Min Aung Hlaing vezérezredesnek, a védelmi szolgálatok főparancsnokának. Ezzel megsértette a szükségállapot kihirdetésére vonatkozó eljárást, mivel az alkotmány értelmében kizárólag az elnök jogosult a szükségállapot kihirdetésére. 2022. január 31-én Myint Swe jóváhagyta a szükségállapot 2022. július 31-ig történő meghosszabbítását.

Az ügyvivő elnökként történő kinevezésének elfogadásával, valamint a törvényhozó, végrehajtó és bírói hatalomnak a főparancsnokra való átruházásával Myint Swe hozzájárult a demokratikusan megválasztott kormány megdöntéséhez, ennélfogva felelősség terheli a demokrácia és a jogállamiság Mianmarban/Burmában történő aláásásáért.

2021.3.22.

17.

Soe Win

Születési idő: 1960.3.1.

Állampolgárság: mianmari

Nem: férfi

Soe Win 2011 óta a mianmari fegyveres erők (Myanmar Armed Forces – Tatmadaw) főparancsnok-helyettese. Emellett az Államigazgatási Tanács (State Administration Council – SAC) elnökhelyettese és a Nemzeti Védelmi és Biztonsági Tanács (National Defence and Security Council – NDSC) tagja. A mianmari fegyveres erők (Tatmadaw) 2021. február 1-jén Min Aung Hlaing főparancsnok vezetésével puccsot hajtottak végre Mianmarban azzal, hogy nem ismerték el a 2020. november 8-án tartott választások eredményét, és megdöntötték a demokratikusan megválasztott kormányt. A puccs részeként Myint Swe alelnök ügyvivő elnökként eljárva 2021. február 1-jén kihirdette a szükségállapotot, és az állam törvényhozó, végrehajtó és bírói hatalmát Min Aung Hlaing vezérezredesre, a védelmi szolgálatok (Defence Services) főparancsnokára ruházta át. 2021. február 2-án létrehozták az Államigazgatási Tanácsot, hogy az gyakorolja a törvényhozó, végrehajtó és bírói hatalmat, megakadályozva ezzel a demokratikusan megválasztott kormányt a megbízatásának teljesítésében. Soe Win részt vett a Nemzeti Védelmi és Biztonsági Tanács 2022. január 31-i ülésén, ahol 2022. július 31-ig meghosszabbították a szükségállapotot.

Az Államigazgatási Tanács elnökhelyetteseként Soe Win főparancsnok-helyettes közvetlenül részt vesz az állami funkciókkal kapcsolatos döntéshozatalban, és e döntéshozatalért felelősséget visel, ennélfogva felelős a demokrácia és a jogállamiság Mianmarban/Burmában történő aláásásáért. Az Államigazgatási Tanács ezenkívül olyan határozatokat fogadott el, amelyek korlátozzák a véleménynyilvánítás szabadságához való jogot, beleértve az információhoz való hozzáférést és a békés célú gyülekezést is. Az Államigazgatási Tanács ellenőrzése alatt működő katonai erők és hatóságok 2021. február 1. óta súlyos emberi jogi jogsértéseket követtek el: civil és fegyvertelen tüntetőket gyilkoltak meg, korlátozták a gyülekezés és a véleménynyilvánítás szabadságát, így többek között korlátozták az internet-hozzáférést, továbbá önkényesen letartóztattak és fogva tartottak ellenzéki vezetőket és a puccs ellenzőit.

Az Államigazgatási Tanács elnökhelyetteseként Soe Win főparancsnok-helyettest közvetlen felelősség terheli az említett elnyomó intézkedésekért és a súlyos emberi jogi jogsértésekért.

2018-ban az Egyesült Nemzetek Szervezete és nemzetközi civil társadalmi szervezetek egyrészről arról számoltak be, hogy Kacsin, Rakhajn és Sán államban a katonai és rendőri erők 2011 óta durva emberi jogi jogsértéseket és a nemzetközi humanitárius jogot súlyosan sértő cselekményeket követtek el a rohindzsa lakossággal szemben, másrészről megállapították, hogy e jogsértések és cselekmények közül számos a nemzetközi jog szerinti legsúlyosabb bűncselekménynek minősül. Soe Win 2011 óta a Tatmadaw főparancsnok-helyettese, ezért felelősség terheli az említett, a rohindzsa lakossággal szemben elkövetett súlyos jogsértésekért és visszaélésekért.

2021.3.22.

20.

Mya Tun Oo

Születési idő: 1961.5.4. vagy 1961.5.5.

Állampolgárság: mianmari

Nem: férfi

Mya Tun Oo vezérezredes a mianmari fegyveres erők (Myanmar Armed Forces – Tatmadaw) tagja. 2021. február 1-jén védelmi miniszternek nevezték ki, és tagja az Államigazgatási Tanácsnak (State Administrative Council – SAC).

A mianmari fegyveres erők (Tatmadaw) 2021. február 1-jén Min Aung Hlaing főparancsnok vezetésével puccsot hajtottak végre Mianmarban azzal, hogy figyelmen kívül hagyták a 2020. november 8-án tartott választások eredményét, és megdöntötték a demokratikusan megválasztott kormányt. A puccs részeként Myint Swe alelnök ügyvivő elnökként eljárva 2021. február 1-jén kihirdette a szükségállapotot, és az állam törvényhozó, végrehajtó és bírói hatalmát Min Aung Hlaing vezérezredesre, a védelmi szolgálatok (Defence Services) főparancsnokára ruházta át. 2021. február 2-án létrehozták az Államigazgatási Tanácsot, hogy az gyakorolja a törvényhozó, végrehajtó és bírói hatalmat, megakadályozva ezzel a demokratikusan megválasztott kormányt a megbízatásának teljesítésében. Mya Tun Oo részt vett a Nemzeti Védelmi és Biztonsági Tanács (National Defence and Security Council – NDSC) 2022. január 31-i ülésén, ahol 2022. július 31-ig meghosszabbították a szükségállapotot. A Nemzeti Védelmi és Biztonsági Tanács és az Államigazgatási Tanács tagjaként Mya Tun Oo vezérezredes közvetlenül részt vesz az állami funkciókkal kapcsolatos döntéshozatalban, és e döntéshozatalért felelősséget visel, ennélfogva felelősség terheli a demokrácia és a jogállamiság Mianmarban/Burmában történő aláásásáért.

Az Államigazgatási Tanács ezenkívül olyan határozatokat fogadott el, amelyek korlátozzák a véleménynyilvánítás szabadságához való jogot, beleértve az információhoz való hozzáférést és a békés célú gyülekezést is. Az Államigazgatási Tanács ellenőrzése alatt működő katonai erők és hatóságok 2021. február 1. óta súlyos emberi jogi jogsértéseket követtek el: civil és fegyvertelen tüntetőket gyilkoltak meg, korlátozták a gyülekezés és a véleménynyilvánítás szabadságát, így többek között korlátozták az internet-hozzáférést, továbbá önkényesen letartóztattak és fogva tartottak ellenzéki vezetőket és a puccs ellenzőit.

Az Államigazgatási Tanács tagjaként Mya Tun Oo vezérezredest közvetlen felelősség terheli az említett elnyomó intézkedésekért és a súlyos emberi jogi jogsértésekért. Ezenfelül védelmi miniszterként Mya Tun Oo egyaránt felelős a katonai erők által Kaja államban 2021. december 25-én elkövetett, több mint 30 ember, köztük gyermekek és humanitárius munkások életét követelő támadásokért, valamint a Mianmar-szerte elkövetett tömeggyilkosságokért és polgári személyek megkínzásáért. Ennélfogva felelősség terheli az emberi jogok Mianmarban/Burmában történő súlyos megsértéséért.

2018-ban az Egyesült Nemzetek Szervezete és nemzetközi civil társadalmi szervezetek egyrészről arról számoltak be, hogy Kacsin, Rakhajn és Sán államban a katonai és rendőri erők 2011 óta durva emberi jogi jogsértéseket és a nemzetközi humanitárius jogot súlyosan sértő cselekményeket követtek el a rohindzsa lakossággal szemben, másrészről megállapították, hogy e jogsértések és cselekmények közül számos a nemzetközi jog szerinti legsúlyosabb bűncselekménynek minősül. Mya Tun Oo 2016 augusztusától védelmi miniszteri kinevezéséig a mianmari fegyveres erőknél (Tatmadaw) a haderőnemek közös vezérkari főnöke, azaz a Tatmadaw harmadik legmagasabb rangú vezetője volt. E minőségében ő felügyelte a Rakhajn államban folytatott katonai műveleteket, és koordinálta a különböző haderőnemeket, többek között a szárazföldi csapatokat, a haditengerészetet és a légierőt, valamint a tüzérség használatát. Ezért felelősség terheli ezekért a rohindzsa lakossággal szemben elkövetett súlyos jogsértésekért és visszaélésekért.

2021.3.22.

23.

Maung Maung Kyaw

Születési idő: 1964.7.23.

Állampolgárság: mianmari

Nem: férfi

Maung Maung Kyaw vezérezredes a mianmari fegyveres erők (Myanmar Armed Forces – Tatmadaw) és az Államigazgatási Tanács (State Administration Council – SAC) tagja. Korábban – 2018 és 2022. január között – a mianmari légierő (Myanmar Air Force) főparancsnokaként szolgált. A mianmari fegyveres erők (Tatmadaw) 2021. február 1-jén Min Aung Hlaing főparancsnok vezetésével puccsot hajtottak végre Mianmarban azzal, hogy nem ismerték el a 2020. november 8-án tartott választások eredményét, és megdöntötték a demokratikusan megválasztott kormányt. A puccs részeként Myint Swe alelnök ügyvivő elnökként eljárva 2021. február 1-jén kihirdette a szükségállapotot, és az állam törvényhozó, végrehajtó és bírói hatalmát Min Aung Hlaing vezérezredesre, a védelmi szolgálatok (Defence Services) főparancsnokára ruházta át. 2021. február 2-án létrehozták az Államigazgatási Tanácsot, hogy az gyakorolja a törvényhozó, végrehajtó és bírói hatalmat, megakadályozva ezzel a demokratikusan megválasztott kormányt a megbízatásának teljesítésében. Az Államigazgatási Tanács tagjaként Maung Maung Kyaw vezérezredes közvetlenül részt vesz az állami funkciókkal kapcsolatos döntéshozatalban, és e döntéshozatalért felelősséget visel, ennélfogva felelősség terheli a demokrácia és a jogállamiság Mianmarban/Burmában történő aláásásáért.

Az Államigazgatási Tanács ezenkívül olyan határozatokat fogadott el, amelyek korlátozzák a véleménynyilvánítás szabadságához való jogot, beleértve az információhoz való hozzáférést és a békés célú gyülekezést is. Az Államigazgatási Tanács ellenőrzése alatt működő katonai erők és hatóságok 2021. február 1. óta súlyos emberi jogi jogsértéseket követtek el: civil és fegyvertelen tüntetőket gyilkoltak meg, korlátozták a gyülekezés és a véleménynyilvánítás szabadságát, így többek között korlátozták az internet-hozzáférést, továbbá önkényesen letartóztattak és fogva tartottak ellenzéki vezetőket és a puccs ellenzőit. Az Államigazgatási Tanács tagjaként Maung Maung Kyaw vezérezredest közvetlen felelősség terheli az említett elnyomó intézkedésekért és a súlyos emberi jogi jogsértésekért. Ezenfelül a mianmari légierő korábbi vezetőjeként közvetlenül felelős volt a Kaja államban 2021 decemberében végrehajtott, a polgári lakosság ellen irányuló és sok áldozatot követelő bombázásokért. Ennélfogva felelősség terheli az emberi jogok súlyos megsértéséért.

2021.3.22.

35.

U Chit Naing

(más néven: Sate Pyin Nyar)

Születési idő: 1948.;

Születési hely: Kyee Nee Village, Chauk Township, Magway Region, Myanmar/Burma

Állampolgárság: mianmari

Neme: férfi

Cím: 150, Yadanar Street, Yadanar Housing (near Tine Yin Thar Village), Tharkayta Townhship, Yangon, Myanmar

U Chit Naing az uniókormány (Union Government) minisztere, és ezen minőségében az uniókormány 2. sz. miniszteri hivatalának (Ministry of Union Government Office (2)) vezetője. 2021. február 2-tól 2021. augusztus 1-jéig között tájékoztatási miniszter volt. Tisztségébe az Államigazgatási Tanács (State Administrative Council – SAC) elnöke nevezte ki; 2021. február 2. óta az állam törvényhozó, végrehajtó és bírói hatalma ennek az Államigazgatási Tanácsnak a kezében van. Tájékoztatási miniszterként ő felelt az állami tulajdonú médiáért (az MWD televíziós hálózatért, az MRTV televízió- és rádiócsatornáért, a Myanmar Alin, a Kyemon és a Global New Light of Myanmar nevű napilapokért, valamint a Myanmar News Agency (MNA) hírügynökségért és a Myanmar Digital News digitális híroldalért), és ily módon a hivatalos hírek sugárzásáért és megjelentetéséért is. Minisztersége alatt az újságokban nagy számban jelentek meg hadseregpárti cikkek, ezért felelősség terheli a junta propagandájának és a dezinformációnak az állami médián keresztül történő terjesztéséért, mely média pontatlanul tudósít a különböző eseményekről. Közvetlen felelősség terheli a mianmari médiával szembeni kemény fellépést eredményező határozatok meghozataláért. Ez olyan utasítások elrendelését is magában foglalja, amelyek értelmében a független média a híradásaiban nem használhatja a »puccs«, a »katonai rezsim« és a »junta« szavakat, és amelyek alapján betiltották öt helyi hírcsatorna működését az országban. Kormánytagként betöltött korábbi és jelenlegi pozíciójában cselekményeivel, politikáival és tevékenységeivel aláássa a demokráciát és a jogállamiságot Mianmarban/Burmában.

2021.4.19.

36.

Soe Htut

Születési idő: 1960.3.29.

Születési hely: Mandalay, Myanmar/Burma

Állampolgárság: mianmari

Nem: férfi

Soe Htut altábornagy a mianmari fegyveres erők (Myanmar Armed Forces – Tatmadaw) tagja. Tagja a Min Aung Hlaing főparancsnok által vezetett Államigazgatási Tanácsnak (State Administrative Council – SAC) is.

A mianmari fegyveres erők (Tatmadaw) 2021. február 1-jén Min Aung Hlaing főparancsnok vezetésével puccsot hajtottak végre Mianmarban azzal, hogy nem ismerték el a 2020. november 8-án tartott választások eredményét, és megdöntötték a demokratikusan megválasztott kormányt. A puccs részeként Myint Swe alelnök ügyvivő elnökként eljárva 2021. február 1-jén kihirdette a szükségállapotot, és az állam törvényhozó, végrehajtó és bírói hatalmát Min Aung Hlaing vezérezredesre, a védelmi szolgálatok (Defence Services) főparancsnokára ruházta át. 2021. február 2-án létrehozták az Államigazgatási Tanácsot, hogy az gyakorolja a törvényhozó, végrehajtó és bírói hatalmat, megakadályozva ezzel a demokratikusan megválasztott kormányt a megbízatásának teljesítésében.

Soe Htutot 2021. február 1-jén belügyminiszterré nevezték ki. Soe Htut részt vett a Nemzeti Védelmi és Biztonsági Tanács (National Defence and Security Council – NDSC) 2022. január 31-i ülésén, ahol 2022. július 31-ig meghosszabbították a szükségállapotot. E döntés meghozatalában való részvétele révén, és az Államigazgatási Tanács tagjaként cselekményei és politikái aláássák a demokráciát és a jogállamiságot Mianmarban/Burmában.

A belügyminiszter felelőssége alá tartoznak a mianmari rendőri erők, a tűzoltóság és a büntetés-végrehajtási szervezet. A belügyminisztérium feladatai közé tartozik az állambiztonság és a közrend fenntartása. Soe Htut altábornagy e kapacitásában felelős a mianmari rendőrség által, a 2021. február 1-jei katonai puccs óta elkövetett súlyos emberi jogi jogsértésekért, köztük civilek és fegyvertelen tüntetők megöléséért, a békés gyülekezés és az egyesülés szabadságának megsértéséért, ellenzéki vezetők és békés tüntetők önkényes letartóztatásáért és fogva tartásáért, valamint a véleménynyilvánítás szabadságának megsértéséért.

Ezenfelül, az Államigazgatási Tanács tagjaként Soe Htut altábornagy közvetlenül részt vesz az állami funkciókkal kapcsolatos döntéshozatalban, és e döntéshozatalért felelősséget visel, és ezért felelősség terheli a mianmari/burmai demokrácia és jogállamiság aláásásáért. Közvetlen felelősség terheli az Államigazgatási Tanács által hozott elnyomó döntésekért, beleértve az emberi jogokat sértő és a mianmari polgárok szabadságjogait korlátozó törvényhozást, valamint a mianmari biztonsági erők által elkövetett súlyos emberi jogi jogsértésekért is.

2021.6.21.

37.

Tun Tun Naung

(más néven: Tun Tun Naing; Htun Htun Naung)

Születési idő: 1963.4.30.

Állampolgárság: mianmari

Nem: férfi

Tun Tun Naung altábornagy a mianmari fegyveres erők (Myanmar Armed Forces – Tatmadaw) tagja, korábban parancsnok volt. Jelenleg határ menti ügyekkel megbízott miniszter, és a Nemzeti Védelmi és Biztonsági Tanács (National Defence and Security Council – NDSC) tagja. 2013-ban Tun Tun Naung volt az északi parancsnokság parancsnoka, ő felügyelte a burmai hadsereg konfliktusát a Kacsin Függetlenségi Hadsereggel (Kachin Independence Army). Ebben a konfliktusban a mianmari erők Tun Tun Naung parancsnoksága alatt súlyos emberi jogi visszaéléseket és a nemzetközi humanitárius jogot súlyosan sértő cselekményeket követtek el. 2017-ben Tun Tun Naung volt a »különleges műveletek 1. sz. hivatalának« (»1st Bureau of Special Operations«) parancsnoka. A parancsnoksága alatt lévő erők atrocitásokat és súlyos emberi jogi jogsértéseket követtek el az etnikai kisebbségekkel szemben Rakhajn államban a »rohindzsa tisztogatások« során. Az említett tisztogatások 2017. augusztus 25-én kezdődtek, és azok keretében a katonai erők a rohindzsákkal szemben önkényes kivégzéseket, fizikai bántalmazást, kínzást, szexuális erőszakot és fogva tartást alkalmaztak. 2013-ban és 2017-ben betöltött parancsnoki minőségében Tun Tun Naungot felelősség terheli a Mianmarban/Burmában elkövetett súlyos emberi jogi jogsértésekért.

A mianmari fegyveres erők (Tatmadaw) 2021. február 1-jén Min Aung Hlaing főparancsnok vezetésével puccsot hajtottak végre Mianmarban azzal, hogy nem ismerték el a 2020. november 8-án tartott választások eredményét, és megdöntötték a demokratikusan megválasztott kormányt. A puccs részeként Myint Swe alelnök – ügyvivő elnökként eljárva – kihirdette a szükségállapotot, és az állam törvényhozó, végrehajtó és bírói hatalmát Min Aung Hlaing vezérezredesre, a védelmi szolgálatok (Defence Services) főparancsnokára ruházta át. Az említett események során Tun Tun Naung 2021. február 1-jén elfogadta az uniókormány (Union Government) határ menti ügyekkel megbízott miniszterévé történő kinevezését, és ezáltal a Nemzeti Védelmi és Biztonsági Tanácsban való tagságot. Tun Tun Naung részt vett a Nemzeti Védelmi és Biztonsági Tanács 2022. január 31-i ülésén, ahol 2022. július 31-ig meghosszabbították a szükségállapotot. Az említett döntés meghozatalában való részvétele révén, valamint az uniókormány tagjaként és a határ menti ügyekkel megbízott miniszterként Tun Tun Naungot felelősség terheli a mianmari demokráciát és jogállamiságot aláásó cselekményekért, valamint az ország békéjét, biztonságát és stabilitását fenyegető cselekményekért.

2021.6.21.

38.

Win Shein

(más néven U Win Shein)

Születési idő: 1957.7.31.

Születési hely: Mandalay, Myanmar/Burma

Állampolgárság: mianmari

Nem: férfi;

Útlevélszám: DM001478 (Mianmar/Burma), kiállítás ideje: 2012. szeptember 10., lejárat ideje: 2022. szeptember 9.

Személyazonosító igazolvány száma: 12DAGANA011336

Win Shein az uniókormány (Union Government) tervezési és pénzügyminisztere, akit Min Aung Hlaing főparancsnok 2021. február 1-jén nevezett ki. A mianmari fegyveres erők (Myanmar Armed Forces – Tatmadaw) 2021. február 1-jén Min Aung Hlaing főparancsnok vezetésével puccsot hajtottak végre Mianmarban azzal, hogy nem ismerték el a 2020. november 8-án tartott választások eredményét, és megdöntötték a demokratikusan megválasztott kormányt. A puccs részeként Myint Swe alelnök – ügyvivő elnökként eljárva – kihirdette a szükségállapotot, és az állam törvényhozó, végrehajtó és bírói hatalmát Min Aung Hlaingra ruházta át.

Azzal, hogy elfogadta az uniókormány (Union Government) tervezési és pénzügyminiszterévé történő kinevezését, és fontos szerepet tölt be a rezsim gazdaságpolitikájában, Win Sheint felelősség terheli a demokrácia és jogállamiság Mianmarban/Burmában történő aláásásáért.

2021.6.21.”


Top