EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022D2545

A Bizottság (EU, Euratom) 2022/2545 végrehajtási határozata (2022. december 19.) a diverzifikált finanszírozási stratégia hitelfelvételi és adósságkezelési műveleteihez kapcsolódó költségek allokációs keretének létrehozásáról

C/2022/9701

HL L 328., 2022.12.22, p. 123–135 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 18/07/2024; hatályon kívül helyezte: 32024D1974

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2022/2545/oj

2022.12.22.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 328/123


A BIZOTTSÁG (EU, Euratom) 2022/2545 VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

(2022. december 19.)

a diverzifikált finanszírozási stratégia hitelfelvételi és adósságkezelési műveleteihez kapcsolódó költségek allokációs keretének létrehozásáról

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel az Európai Atomenergia-közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel az Unió általános költségvetésére alkalmazandó pénzügyi szabályokról, az 1296/2013/EU, az 1301/2013/EU, az 1303/2013/EU, az 1304/2013/EU, az 1309/2013/EU, az 1316/2013/EU, a 223/2014/EU és a 283/2014/EU rendelet és az 541/2014/EU határozat módosításáról, valamint a 966/2012/EU, Euratom rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2018. július 18-i (EU, Euratom) 2018/1046 európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 220a. cikkére,

mivel:

(1)

Az (EU, Euratom) 2022/2434 európai parlamenti és tanácsi rendelet (2) egységes finanszírozási módszerként, a Bizottság által végzett hitelfelvételi és adósságkezelési műveletek végrehajtása céljából az (EU, Euratom) 2018/1046 rendeletbe (a továbbiakban: költségvetési rendelet) bevezeti a diverzifikált finanszírozási stratégiát. Az (EU, Euratom) 2022/2434 rendelet hatálybalépését követően a diverzifikált finanszírozási stratégiát azokra a pénzügyi támogatási programokra kell alkalmazni, amelyek alap-jogiaktusai 2022. november 9-én vagy azt követően lépnek hatályba.

(2)

A Bizottságnak meg kell határoznia a diverzifikált finanszírozási stratégia végrehajtásához szükséges szabályokat. A diverzifikált finanszírozási stratégia alkalmazásához olyan szabályokat kell elfogadni, amelyek meghatározzák a vonatkozó költségeknek az adott pénzügyi támogatási programokhoz való allokációját, továbbá biztosítják, hogy a pénzügyi támogatással kapcsolatban az Unió részéről felmerült valamennyi költség a kedvezményezettet terhelje.

(3)

A Next Generation EU (NGEU) diverzifikált finanszírozási stratégiájának végrehajtásához kapcsolódó költségallokációs módszert az (EU) 2021/1095 bizottsági végrehajtási határozat (3) állapította meg. Indokolt ezeket a szabályokat a költségvetési rendelet 220a. cikke szerinti diverzifikált finanszírozási stratégia keretében végrehajtott hitelfelvételi és adósságkezelési műveletekre is kiterjeszteni.

(4)

A visszafizetési kötelezettségeknek a pénzügyi támogatás kedvezményezettjeit kell terhelniük, összhangban a költségvetési rendelet 220. cikke (5) bekezdésének e) pontjával, valamint a hatékony és eredményes pénzgazdálkodás és az egyensúly költségvetési elveivel. A költségeket a kedvezményezettekre kell terhelni egy olyan egységes költségallokációs módszer alapján, amely biztosítja a költségek átlátható és arányos allokációját.

(5)

A költségallokációs módszernek biztosítania kell, hogy ne kerülhessen sor a költségek kedvezményezettek közötti keresztfinanszírozására. A hitelek költségeit teljes mértékben a hitelek kedvezményezettjeihez kell rendelni, a vissza nem térítendő támogatások költségeit pedig teljes mértékben az uniós költségvetésre kell terhelni, arányosan, a különböző kedvezményezettek részére bevont és kifizetett források ténylegesen felmerült költségei alapján. A módszernek ki kell terjednie a hitelfelvételi és adósságkezelési műveletekkel kapcsolatban az Uniónál felmerülő összes költségre, ideértve az összes adminisztratív költséget, és biztosítania kell, hogy a különböző költségkategóriákat minden egyes kifizetés esetén kiszámítsák.

(6)

A kedvezményezettek közötti tisztességes és egyenlő bánásmód biztosítása érdekében a Bizottságnak a kifizetés típusától (az uniós költségvetés vagy a kedvezményezettek általi visszafizetéstől) függetlenül olyan közös és egységes módszert kell alkalmaznia a költségekre, amely a költségeket a kedvezményezetteknek nyújtott források arányában rendeli hozzá a kedvezményezettekhez.

(7)

A költségszámítási és -allokációs módszernek három költségkategóriát kell megkülönböztetnie: a finanszírozás költségét, a likviditáskezelés költségét és az adminisztratív költségeket. A finanszírozási költség a Bizottság által az adott kifizetések finanszírozása céljából kibocsátott különböző eszközök után fizetendő kamatokból és egyéb díjakból adódik. A likviditáskezelés költségei a soron következő kifizetések teljesítésére kibocsátott és tartalékként átmenetileg likviditási számlákon tartott összegek miatt felmerülő költségek. Ez a folyamatos működési általános költség a diverzifikált finanszírozási stratégia velejárója, amelyet méltányosan kell megosztani az összes kedvezményezett között. A harmadik költségkategóriába a diverzifikált finanszírozási stratégia végrehajtásához szükséges technikai és működési kapacitás kiépítésének adminisztratív költségei tartoznak, amelyek egyértelműen a diverzifikált finanszírozási stratégia végrehajtásából erednek.

(8)

A költségek méltányos és arányos hozzárendelése a kifizetések és a kapcsolódó finanszírozási eszközök időszakokhoz (a továbbiakban: időszaki keretek) való rendelésével történik. A diverzifikált finanszírozási stratégia keretében végrehajtott és az időszaki keretekhez már hozzárendelt meglévő kifizetéseket és kapcsolódó hitelfelvételi ügyleteket nem érintheti a költségvetési rendelet 220a. cikk hatálya alá tartozó pénzügyi támogatási programok keretében nyújtott kifizetések hozzáadása. A diverzifikált finanszírozási stratégia keretében finanszírozott kifizetések költségeit e kifizetések megindításától kezdve azonos módon kell kiszámítani és hozzárendelni. E megközelítés legfőbb előnye, hogy az adott időszaki keret egyes kifizetéseinek finanszírozási költsége azonos, ami biztosítja, hogy a hitelfelvételek a kifizetési igényekhez igazodjanak.

(9)

Biztosítani kell, hogy a költségallokációs módszer hatálya alá tartozó programok egyike esetében se módosuljon a költségmegosztás. A költségallokációs módszer az elfogadásától kezdve alkalmazandó lenne az NGEU-hitelekre és az (EU) 2022/2463 európai parlamenti és tanácsi rendelet (4) szerinti, hasonló futamidejű és szerkezetű hitelekre is. Ezért e hitelek azonos időszaki keretekbe is kerülhetnek. Egy olyan új, eltérő időtartamú és struktúrájú pénzügyi támogatási program létrehozása esetén, amely valószínűleg hatással lenne a költségekre, a módszert felül kell vizsgálni.

(10)

A hitelfelvételi ügyletekből eredő finanszírozási költség kiszámításakor a kifizetés időpontjához tartozó hat hónapos időszakban végrehajtott összes hitelfelvételi művelet költségét figyelembe kell venni. A finanszírozási költségek időszak szerinti felosztására azért van szükség, hogy a kifizetéshez rendelt finanszírozási költség szorosan kapcsolódjon a kifizetés időpontjában érvényes piaci kamatlábakhoz. E megközelítés szerint a finanszírozás pontos költsége csak a hat hónapos időszaki keret lezárásakor, a finanszírozási portfólió véglegesítésével számítható ki, hozzávetőleges értéke azonban ezt megelőzően is a hitel kedvezményezettjeinek rendelkezésére fog állni. A hitel kedvezményezettjeinek, illetve az (EU) 2020/2094 rendelet (5) 3. cikkének (1) bekezdése szerinti külső címzett bevételek esetében az uniós költségvetésnek ugyanazt a díjat kell fizetnie. Ezáltal elkerülhető a hagyományos back-to-back módszerre jellemző önkényesség vagy véletlenszerűség, ami abból ered, hogy egy adott kedvezményezettre mindig az adott hitelfelvétel napján elérhető feltételek érvényesek.

(11)

Az időszaki kereteket célszerű január 1-jén vagy július 1-jén kezdődő hat hónapos időszakokra aktiválni. Az első időszaki keretnek azonban a határozat 4. cikkével összhangban a 2021. június 1. és 2021. december 31. közötti időszakra kell vonatkozni.

(12)

Az egyes hat hónapos időszaki keretek finanszírozási költségei a Bizottság által nem befolyásolható finanszírozási feltételek miatt eltérőek lehetnek, a Bizottság azonban a hitelfelvételi és adósságkezelési műveletek kezelésével biztosítani fogja, hogy az időszaki keretek a lehető legnagyobb mértékben hasonló lejárati szerkezettel rendelkezzenek.

(13)

A Bizottság finanszírozási stratégiája lehetővé teszi a kamatlábkockázat és más pénzügyi kockázatok jobb kezelését. Bár a hitelkedvezményezetteknek felszámított kamatlábak stabilak lesznek, a finanszírozási portfólió lejáró eszközeinek cseréje miatt bizonyos időközönként csekély mértékben ki kell majd igazítani a kamatlábakat. Indokolt esetben a Bizottság a fennmaradó kamatlábkockázat kezelése érdekében származtatott ügyletek, például csereügyletek alkalmazásával lehetőséget fog adni a kedvezményezettnek rögzített kamatozású hitelek igénybevételére. E rögzített kamatozású konstrukció költségeit teljes mértékben és kizárólag az ezt a lehetőséget igénybe vevő kedvezményezett viseli.

(14)

Az időszaki kereten belüli kifizetések összegének meg kell egyeznie az időszaki kerethez rendelt hosszú lejáratú finanszírozási eszközök összegével. A forrásokat általában ugyanabban az időszaki keretben fizetik ki és ugyanahhoz az időszaki kerethez rendelik hozzá, mint a bevonásukhoz használt hosszú lejáratú finanszírozási eszközök kibocsátását. A kifizetések előre nem látható késedelmei miatt azonban adódhatnak olyan helyzetek, amikor a hosszú távú finanszírozásból bevont forrásokat nem lehet az eredeti ütemezés szerint kifizetni. Ilyen helyzetben a kifizetést el lehet halasztani a következő időszaki keretre. Ha azonban az elhalasztott kifizetésekre szánt forrásokat már bevonták és az előző időszaki kerethez rendelték, akkor azok ebben az időszaki keretben nem használhatók fel más kifizetésekre. Ilyen körülmények között lehetővé kell tenni, hogy az elhalasztott kifizetéseket ahhoz az időszaki kerethez rendeljék, amelyhez a finanszírozási eszközöket kibocsátották. Hasonlóképpen lehetővé kell tenni, hogy a következő időszaki keret hosszú távú finanszírozási eszközeit az előző időszaki kerethez lehessen rendelni abban az esetben, ha az előző időszaki keret hosszú távú finanszírozási eszközeinek összege nem elegendő a kifizetések fedezésére.

(15)

A Bizottság számára eszközöket kell biztosítani ahhoz, hogy az előző időszaki keretben felkészüljön a következő időszaki keret legelején felmerülő kifizetési igényekre is. Az ilyen helyzetek kezelése és annak biztosítása érdekében, hogy a Bizottság kedvező feltételek mellett rendelkezzen az ahhoz szükséges forrásokkal, hogy a kifizetésekre az időszaki keretek közötti átmenet időpontjához közel kerülhessen sor, a Bizottságnak rendelkeznie kell azzal a lehetőséggel, hogy hosszú távú finanszírozási eszközöket a következő időszaki kerethez rendeljen.

(16)

A diverzifikált finanszírozási stratégia központi és meghatározó eleme, hogy rövid távú hitelfelvétel és prudenciális készpénztartás révén biztosítani tudja a finanszírozási műveletek likviditását. E likviditáskezelés képessé teszi majd a Bizottságot arra, hogy minden kifizetési igényt kielégítsen és a kibocsátást a piaci feltételekhez igazítsa. E képesség a rövid lejáratú értékpapírok kibocsátásával összefüggésben a forrásbevonási költségek növekedéséhez vezet, illetve a kifizetési igények azonnali teljesíthetősége érdekében szükségessé teszi, hogy a bevont források egy részét ideiglenes jelleggel likviditási számlán tartsák. A diverzifikált finanszírozási stratégia keretében végrehajtott adósságkezelési műveletek lehetővé teszik a kamatlábak és más pénzügyi kockázatok jobb kezelését. E célra felhasználhatók származtatott ügyletek, például a kedvezményezetteknek nyújtott hitelek kamatlábkockázatát vagy egyéb pénzügyi kockázatát kezelő csereügyletek, illetve fedezett vagy fedezetlen pénzpiaci ügyletek. A saját kötvények likviditáskezelés céljából történő visszavásárlásával és/vagy tartásával kapcsolatban felmerült költségeket likviditáskezelési költségnek kell tekinteni. E határozatnak meg kell határoznia a likviditási költségek kiszámításának alapját, és azt, hogy e költségeket miként kell tisztességes és méltányos alapon az adott évben bevont források kedvezményezettjeire terhelni.

(17)

Az adott időszaki kerethez allokált hosszú lejáratú finanszírozási eszközök összegénél magasabb kifizetési igények vagy a kamatfizetések az időszaki kereten belül likviditási hiányt eredményezhetnek. Az adott időszaki kerethez allokált hosszú lejáratú finanszírozási eszközök összegénél alacsonyabb kifizetési igények vagy az adott időszaki kerethez allokált kintlévő kifizetésekkel kapcsolatban kapott törlesztések likviditási többletet eredményezhetnek. E likviditási többletek vagy hiányok kiegyenlítése elkerülhetetlen követelmény a diverzifikált finanszírozási stratégia végrehajtása szempontjából. Ezeket a költségeket nem szabad az adott időszaki keretekhez rendelni, hanem önálló likviditáskezelési általános költségekként elkülönítve kezelendők. A határozatnak mechanizmust kell létrehoznia a likviditási hiányból vagy többletből eredő költségek elkülönítésére annak érdekében, hogy azokat a tágabb értelemben vett finanszírozási program likviditáskezelési költségekként fedezni tudja. A Bizottságnak a likviditáskezelési keretet kell használnia az időszaki keretek pozitív vagy negatív készpénzegyenlegének kiegyensúlyozására a kifizetések teljes összegéhez képest.

(18)

A diverzifikált finanszírozási stratégia végrehajtása céljából minél költséghatékonyabb hozzáféréssel kell rendelkezni a tőkepiacokhoz, ami új infrastruktúrák létesítését, valamint azok folyamatos és hatékony karbantartását teszi szükségessé. A vonatkozó költségek a likviditási számlák vezetéséhez, az uniós kincstárjegy- és kötvényaukciók lebonyolításához, valamint az új belső adatfeldolgozási kapacitásokhoz kapcsolódnak. A hitelfelvételi és kifizetési műveletek végrehajtásából közvetlenül eredő költségeket általános költségként kell kezelni, megkülönböztetve a hitelfelvételi és kifizetési infrastruktúra létesítésével és karbantartásával kapcsolatos költségeket. Ezeket a költségeket általános adminisztratív szolgáltatási költségként kell figyelembe venni.

(19)

Az általános adminisztratív szolgáltatási költségek magukban foglalnak minden, a diverzifikált finanszírozási stratégia végrehajtásával kapcsolatban közvetlenül felmerülő adminisztratív költséget. Ezek lehetnek az operatív kapacitások kiépítésének egyszeri létesítési költségei vagy olyan ismétlődő költségek, amelyek közvetlenül a diverzifikált finanszírozási stratégia hitelfelvételi és adósságkezelési műveleteihez kapcsolódóan merülnek fel az idők folyamán. Az ismétlődő költségek az adott évben teljesített kifizetésekhez hozzárendelt rendszeres költségek, a létesítési költségeket egyszeri költségekként kell elszámolni.

(20)

Az érintett műveletekkel kapcsolatban 2021 óta felmerült létesítési és kapacitásépítési költségeket egy adott általános létesítési költségen keresztül már hozzárendeltek az NGEU pénzügyi támogatási programjainak kedvezményezettjeihez. Ezért a költségvetési rendelet 220a. cikkének hatálya alá tartozó egyéb pénzügyi támogatási programok kedvezményezettjeihez nem szabad hozzárendelni e korábbi kapacitásépítéssel kapcsolatos költségeket, csak a jövőbeni infrastruktúra-karbantartási kiadásokat. A költségvetési rendelet 220a. cikkének hatálya alá tartozó – NGEU-n kívüli – pénzügyi támogatási programokra eső adminisztratív költségeket ezért az ismétlődő költségekre kell korlátozni, de egyébként ugyanúgy kell kezelni, mint a diverzifikált finanszírozási stratégia bármely más kedvezményezettje esetében.

(21)

Az általános adminisztratív szolgáltatási költségek közé tartozó adminisztratív költségeket a diverzifikált finanszírozási stratégiához közvetlenül kapcsolódó elszámolható költségek zárt listájára kell korlátozni. A 2023. évi költségvetéssel összefüggésben létrejött megállapodások értelmében az elszámolható adminisztratív kiadások listájára felkerültek a külső tanácsadók szerződéses díjai is. Az elszámolható adminisztratív kiadások listájának bővítéséről e határozat elfogadása előtt a tagállami hatóságok tájékoztatást kaptak. Az általános adminisztratív szolgáltatási költségek igen csekély részét teszik ki a diverzifikált finanszírozási stratégiával összefüggő műveletek aggregált költségeinek.

(22)

Az utólagos számlázási folyamat célja annak biztosítása, hogy a költségeket mindaddig be lehessen hajtani a következő évben, amíg a diverzifikált finanszírozási stratégia keretében végzett hitelfelvételi, adósság- és kifizetéskezelési műveletekből már nem keletkeznek költségek.

(23)

Az (EU) 2022/2463 rendelet alapján Ukrajnának nyújtott pénzügyi támogatási hitelek esetében kivételesen – az (EU) 2022/2463 rendelet 17. cikkével összhangban – az Unió viselheti a hitelfelvétellel és hitelnyújtással kapcsolatos kamatköltségeket és adminisztratív költségeket. A szükséges forrásokat az (EU) 2022/2463 rendelet 5. cikkének (1) bekezdésével összhangban a tagállamok hozzájárulásaiból biztosítanák. E költségek számlázását ezért össze kell hangolni az (EU) 2020/2094 rendelet 3. cikkének (1) bekezdése alapján külső címzett bevételek minősülő kifizetések költségeinek kiszámlázásával, és célszerű negyedévente összesíteni.

(24)

A Bizottságnak visszaigazoló értesítést kell adnia minden egyes kifizetésről, beleértve az (EU) 2020/2094 rendelet 2. cikke (2) bekezdésének a) és c) pontja szerinti vissza nem térítendő támogatást, az (EU) 2020/2094 rendelet 2. cikke (2) bekezdésének b) pontja szerinti, a tagállamoknak nyújtott visszatérítendő támogatást, valamint a költségvetési rendelet 220a. cikkének hatálya alá tartozó pénzügyi támogatási programok keretében valamely tagállamnak vagy harmadik országnak nyújtott hiteleket is.

(25)

A diverzifikált finanszírozási stratégia keretében nyújtott hitelek kifizetéseit standard pénzügyi feltételek (lejárati és visszafizetési profil) mellett kell végrehajtani. A vissza nem térítendő támogatások esetében az uniós költségvetés számára fő igazoló dokumentumként a visszaigazoló értesítésben kell meghatározni az említett pénzügyi feltételeket. A visszaigazoló értesítésnek a benne szereplő pénzügyi feltételek alapján meg kell határoznia a költségtérítési igényt. E feltételeknek tartalmazniuk kell a kifizetés időpontját, a pénzügyi támogatás összegét, a finanszírozási költség fizetési dátumát és a lejárat napját. Az uniós vissza nem térítendő támogatások esetében a költségvetéstervezés, a pénzügyi folyamatok és az elszámolás lényegi alapját a visszaigazoló értesítés képezi.

(26)

A hitelmegállapodásokban megfelelő hivatkozások fogják egyértelművé tenni, hogy a kifizetések költségeinek megállapítására az e határozatban bemutatott módszer alkalmazásával kerül sor.

(27)

Ezt a határozatot az NGEU program keretében végrehajtott összes hitelfelvételi ügyletre és kifizetésre alkalmazni kell, beleértve azokat is, amelyekre a határozat hatálybalépése előtt került sor,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. FEJEZET

TÁRGY, FOGALOMMEGHATÁROZÁSOK ÉS ÁLTALÁNOS SZABÁLYOK

1. cikk

Tárgy, hatály és irányadó elv

(1)   Ez a határozat közös és egységes módszert hoz létre a költségvetési rendelet 220a. cikkének hatálya alá tartozó pénzügyi támogatási programok, valamint az (EU, Euratom) 2020/2053 tanácsi határozat (6) 5. cikkének (1) bekezdése szerinti vissza nem térítendő támogatás (a továbbiakban: CAM-programok) keretében végrehajtott hitelfelvételi és adósságkezelési műveletekkel összefüggésben felmerülő költségek allokációjára.

(2)   A költségallokációs módszer alkalmazását a méltányosság és az egyenlő bánásmód elve vezérli, biztosítva a költségeknek a kapott támogatás relatív arányán alapuló allokációját.

2. cikk

Fogalommeghatározások

E határozat alkalmazásában:

1.

„kedvezményezett”: olyan tagállam vagy harmadik ország, amely részes fele egy CAM-program keretében kötött hitelmegállapodásnak vagy az (EU, Euratom) 2020/2053 határozat 5. cikkének (1) bekezdése szerinti vissza nem térítendő támogatás esetében az uniós költségvetés;

2.

„kifizetés”: a hitelfelvételi és adósságkezelési műveletekből származó forrásoknak a visszatérítendő vagy vissza nem térítendő támogatás finanszírozása céljából valamely kedvezményezett részére történő folyósítása;

3.

„finanszírozási eszközök”: kötvények, váltók, kereskedelmi értékpapírok, uniós kincstárjegyek vagy bármely más megfelelő rövid és/vagy hosszú távú pénzügyi tranzakció a diverzifikált finanszírozási stratégia keretében;

4.

„kamatperiódus”: tizenkét (12) hónapos időszak, vagy a visszaigazoló értesítésben meghatározott egyéb időszak, amely a kifizetés vagy a megelőző kamatfizetés napján kezdődik;

5.

„likviditáskezelés”: a finanszírozási eszközökhöz és kifizetésekhez kapcsolódó pénzforgalom kezelése;

6.

„hitelmegállapodás”: a Bizottság és egy kedvezményezett között valamely CAM-program keretében létrejött megállapodás;

7.

„hitelfelvételi műveletek”: az (EU, Euratom) 2022/2544 bizottsági végrehajtási határozat (7) 2. cikkének 1. pontjában említett műveletek;

8.

„adósságkezelési műveletek”: az (EU, Euratom) 2022/2544 végrehajtási határozat 2. cikkének 2. pontjában említett műveletek;

9.

„rövid távú finanszírozás”: az (EU, Euratom) 2022/2544 végrehajtási határozat 2. cikkének 11. pontjában említett műveletek;

10.

„hosszú távú finanszírozás”: az (EU, Euratom) 2022/2544 végrehajtási határozat 2. cikkének 10. pontjában említett műveletek.

3. cikk

Költségtípusok

Létre kell hozni a következő költségkategóriákat:

a)

finanszírozási költség;

b)

likviditáskezelési költség;

c)

általános adminisztratív szolgáltatási költség.

2. FEJEZET

FINANSZÍROZÁSI KÖLTSÉG ÉS LIKVIDITÁSKEZELÉSI KÖLTSÉGEK

1. SZAKASZ

Időszaki keretek

4. cikk

Időszaki keretek

(1)   Egy adott időszaki keret egy január 1-jén vagy július 1-jén kezdődő hat hónapos időszakban aktív. Az első időszaki keret azonban a 2021. június 1. és 2021. december 31. közötti időszakra vonatkozik.

(2)   Az időszaki keretet az aktív időszak alatt teljesített kifizetések és a kerethez allokált kapcsolódó finanszírozási eszközök alkotják. Minden kifizetést a folyósítása napján aktív időszaki kerethez kell rendelni.

Az első albekezdéstől eltérve, ha az előző időszaki kerethez rendelt hosszú távú finanszírozási eszközökből származó források összege meghaladja az előző időszaki kerethez az első albekezdéssel összhangban hozzárendelt kifizetések összegét, a kifizetéseket továbbra is ehhez az előző időszaki kerethez kell hozzárendelni mindaddig, amíg a kifizetések összege el nem éri a hosszú távú finanszírozási eszközökből származó források összegét.

A visszafizetendő kifizetések kintlévő összegei az időszaki kerethez hozzárendeltek maradnak.

(3)   A 6. cikk (2) bekezdésének sérelme nélkül a hosszú távú finanszírozási eszközökből származó forrásokat időszaki kerethez kell rendelni.

(4)   Az (5) bekezdésben említettektől eltérő hosszú távú finanszírozási eszközöket az azokat létrehozó hitelfelvételi művelet megkötésének időpontjában aktív időszaki kerethez kell rendelni.

Az első albekezdéstől eltérve:

a)

a következő időszaki keretben történő kifizetés finanszírozása céljából felvett finanszírozási eszközök hozzárendelhetők a következő időszaki kerethez;

b)

ha az aktív időszaki keret végén a kifizetések összege meghaladja a hosszú távú finanszírozási eszközökből származó források összegét, az ezen időszaki keret aktív időszaka utáni hitelfelvételi műveletekből származó hosszú távú finanszírozási eszközöket ezen időszaki kerethez kell rendelni mindaddig, amíg a hosszú távú finanszírozási eszközökből származó források összege el nem éri ezen időszaki keret kifizetéseinek összegét.

(5)   A lejáró hosszú távú finanszírozási eszközöket felváltó hosszú távú finanszírozási eszközöket ugyanahhoz az időkerethez kell rendelni. Ha a lejáró hosszú távú eszköz lejáratának napja és az azt felváltó hosszú távú eszköz felvételének napja között eltérés mutatkozik, a 6. cikk alkalmazandó.

5. cikk

Likviditáskezelési keret

(1)   A likviditáskezelési keret addig működik, amíg a CAM-programok keretében engedélyezett hitelfelvételi műveleteket maradéktalanul vissza nem fizetik.

(2)   A rövid távú finanszírozási eszközöket, az adósságkezelési műveleteket és az ezekből eredő költségeket a likviditáskezelési kerethez kell rendelni.

6. cikk

A likviditási egyenlegek kiegyensúlyozása

(1)   Az időszaki keret likviditási egyenlegét napi alapon, a beáramlások és a kiáramlások különbözeteként kell kiszámítani, a melléklet 1. pontjának 3. lépésében meghatározottak szerint.

(2)   Ha az (1) bekezdésben említett összeg pozitív („likviditási többlet”), azt a nap végén át kell vezetni az időszaki keretből a likviditáskezelési keretbe, a melléklet 1. pontjának 4. lépésében meghatározottak szerint, az adott időszaki keret adott napi finanszírozási költségén.

(3)   Ha az (1) bekezdésben említett összeg negatív („likviditáshiány”), az annak megfelelő összeget a nap végén át kell vezetni a likviditáskezelési keretből az időszaki keretbe, a melléklet 1. pontjának 6. lépésében meghatározottak szerint, a likviditáskezelési keret adott napi finanszírozási költségén.

2. SZAKASZ

A finanszírozási költségek és a likviditáskezelési költségek kiszámítása

7. cikk

Az időszaki keret finanszírozási költségének kiszámítása

(1)   A finanszírozási költségeket napi szinten kell kiszámítani.

(2)   A finanszírozási eszköz finanszírozási költsége a fizetendő napi kamatot és a teljes kibocsátási áron alapuló potenciális ázsiót/diszázsiót foglalja magában.

(3)   Az időszaki keret napi finanszírozási költsége az időszaki kerethez rendelt finanszírozási eszközök napi költségét foglalja magában, a 6. cikk (2) és (3) bekezdésére is figyelemmel.

8. cikk

A likviditáskezelési költség kiszámítása

(1)   A likviditáskezelési költség a likviditáskezelési keret tartási költségeinek összege, a melléklet 2. pontjában meghatározottak szerint.

(2)   A tartási költség a likviditáskezelési keret finanszírozási eszközei keretében elhatárolt kamatnak, a 6. cikk (2) és (3) bekezdésében említett likviditási többletek vagy likviditási hiányok kiegyensúlyozásából eredő költségeknek és hozamoknak, valamint a likviditásállományok által generált befektetésarányos megtérülésnek a különbözete.

(3)   A likviditáskezelési költségeket napi szinten kell kiszámítani.

9. cikk

A likviditáskezelési költségek allokációja

(1)   A likviditáskezelési költségeket az adott negyedévben felmerülő napi likviditáskezelési költségek összegeként kell kiszámítani. Ezeket a költségeket arányosan, az adott kifizetésnek az összes kifizetés adott negyedév végén kintlévő összegéhez viszonyított relatív arányában kell hozzárendelni az egyes kifizetésekhez.

(2)   A likviditáskezelési költséget a melléklet 2. pontjában meghatározott módszer és lépések alapján kell kiszámítani.

10. cikk

A finanszírozási költség hozzárendelése a kifizetéshez

(1)   Az adott időszaki keret kifizetéseit a visszafizetés napjáig azonos átlagos napi finanszírozási költség terheli.

(2)   Az egyes kintlévő kifizetések napi finanszírozási költségét úgy kell kiszámítani, hogy az időszaki keretnek a 6. cikk (2) és (3) bekezdésének alkalmazása utáni teljes finanszírozási költségét meg kell szorozni a kifizetés összegével, majd elosztani azon időszaki keret kifizetéseinek teljes kintlévő összegével, amelyhez a kifizetést hozzárendelték.

3. FEJEZET

ÁLTALÁNOS ADMINISZTRATÍV SZOLGÁLTATÁSI KÖLTSÉGEK

11. cikk

Általános adminisztratív szolgáltatási költségek

Az általános adminisztratív szolgáltatási költségek a kedvezményezettek ismétlődő adminisztratív költségeit és az RRF-hitelek létesítési költségeit foglalják magukban. E költségeket a melléklet 3. pontjával összhangban kell kiszámítani.

12. cikk

Ismétlődő adminisztratív költségek

(1)   Az ismétlődő adminisztratív költségek a hitelfelvételi és adósságkezelési műveletek végrehajtása során a Bizottságnál felmerült, következő típusú költségeket foglalják magukban: jogi díjak – például a jogi szakvéleményekért fizetett díjak –, a számlakezelés ismétlődő költségei, a külső könyvvizsgálat költségei, az aukciós platformok fenntartási díjai, a hitelminősítő intézetek díjai, a tőzsdei jegyzés, az adók, a bejegyzési, közzétételi és elszámolási díjak, az információtechnológia, a piackutatási költségek, valamint a diverzifikált finanszírozási stratégia végrehajtásához kapcsolódó szerződéses tanácsadói díjak.

(2)   Amennyiben az ilyen költségek közösek az egyéb pénzügyi támogatási programok keretében végrehajtott hitelfelvételi műveletekkel, a kiszámításba bevont költségeket a hitelfelvételi és az adósságkezelési műveleteknek az adott naptári évre vonatkozó arányos részeként kell kiszámítani.

(3)   Az egyes hitelmegállapodások keretében kapott egyes kifizetések ismétlődő adminisztratív költségeit az adott kifizetésnek és a naptári évben teljesített összes kifizetésnek az arányában kell kiszámítani.

13. cikk

Az RRF-hitelek létesítési költségei

(1)   Az RRF-hitelek létesítési költségei az NGEU hitelfelvételi, adósságkezelési és fizetéskezelési műveleteihez szükséges kapacitások kiépítésével összefüggésben a Bizottságnál felmerülő költségeket foglalják magukban. Ide tartoznak az NGEU-számlák létrehozásával, valamint az aukciós platform és a befektetőkezelési eszköz létrehozásával összefüggő költségek, az egyéb információtechnológiai költségek, valamint a piachoz kapcsolódó kutatási és tanácsadási díjak.

(2)   A létesítési költségek 48 %-át az RRF-hitelmegállapodásokat aláíró tagállamok viselik.

(3)   2021-ben, 2022-ben és 2023-ban a tagállamok az (1) bekezdésben említett létesítési költségeket az aláírt RRF-hitelmegállapodás keretében nyújtott hitel összegének és az összes aláírt RRF-hitelmegállapodás keretében nyújtott hitelek teljes összegének arányában fizetik meg, a melléklet 3.2.a) és 3.2.b) pontjában meghatározottak szerint.

(4)   Az allokálatlan létesítési költségeket 2024. június 30-ig kell hozzárendelni az RRF-hitelmegállapodásokat aláíró tagállamokhoz, az RRF-hitelmegállapodások keretében aláírt hitelek összegének és a 2023. december 31-ig aláírt összes RRF-hitelmegállapodás keretében nyújtott hitel teljes összegének arányában, a melléklet 3.2.c) pontjában meghatározottak szerint.

(5)   2023 végét követően a hitelfelvételi műveletekkel kapcsolatban további létesítési költségek nem lehetnek esedékesek, illetve nem allokálhatók a CAM-programokhoz kivéve, ha azok az (EU, Euratom) 2020/2053 határozat 5. cikke (1) bekezdésének hatálya alá tartoznak.

4. FEJEZET

SZÁMLÁZÁS

14. cikk

Visszaigazoló értesítés

(1)   Minden egyes kifizetéshez visszaigazoló értesítést kell készíteni, amely tartalmazza a Bizottság költségtérítési igényének alapjául szolgáló feltételeket.

(2)   A visszaigazoló értesítés meghatározza, hogy a (EU, Euratom) 2020/2053 határozat 5. cikke (1) bekezdésének első albekezdése szerinti vissza nem térítendő támogatások esetében az uniós költségvetésnek, a hitelmegállapodások esetében pedig a kedvezményezetteknek milyen feltételekkel kell teljesíteniük a finanszírozási költségek megfizetését és a tőketörlesztést.

(3)   A visszaigazoló értesítés a következő elemeket tartalmazza:

a)

a kifizetés összege,

b)

a lejárat napja,

c)

a visszafizetés ütemezése,

d)

a kifizetés időszaki kerethez való hozzárendelése,

e)

a fizetési napot feltüntető kamatperiódus.

(4)   A hitelekre vonatkozó visszaigazoló értesítésnek a hitelmegállapodásokban szereplő további elemeket is tartalmaznia kell.

15. cikk

A finanszírozási költség kiszámlázása

(1)   Az egyes kifizetések finanszírozási költségét a visszaigazoló értesítésben meghatározott kamatperiódus végén kell kiszámítani.

(2)   A számlázásra a visszaigazoló értesítésben meghatározott kamatperiódus végén kerül sor. Az (EU) 2020/2094 rendelet 3. cikkének (1) bekezdése szerinti külső címzett bevételnek minősülő kifizetések esetében, továbbá az MFA+ eszköz keretében teljesített kifizetések esetében, ha Ukrajna a kapcsolódó költségek támogatását kéri, a számlákat az adott év során negyedévenként összesíteni lehet.

16. cikk

A likviditáskezelési költség kiszámlázása

A naptári évben felmerült likviditáskezelési költséget a következő naptári év kezdetén ki kell számlázni.

17. cikk

Az általános adminisztratív szolgáltatási költségek kiszámlázása

A naptári évben felmerült általános adminisztratív szolgáltatási költségeket – a 11. cikk szerint allokált aggregált költségeket – a következő naptári év kezdetén ki kell számlázni a hitelek kedvezményezettjeinek.

A kedvezményezettek által a szolgáltatási költségekre teljesített befizetések a költségvetési rendelet 21. cikke (3) bekezdésének a) pontja értelmében belső címzett bevételnek minősülnek.

18. cikk

Hatályon kívül helyezés

Az (EU) 2021/1095 végrehajtási határozat hatályát veszti.

A hatályát vesztett határozatra történő hivatkozásokat az erre a határozatra történő hivatkozásoknak kell tekinteni.

19. cikk

Hatálybalépés

Ez a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában történő kihirdetését követő napon lép hatályba.

Kelt Brüsszelben, 2022. december 19-én.

a Bizottság részéről

az elnök

Ursula VON DER LEYEN


(1)  HL L 193., 2018.7.30., 1. o.

(2)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU, Euratom) 2022/2434 rendelete (2022. december 6.) az (EU, Euratom) 2018/1046 rendeletnek a diverzifikált finanszírozási stratégia mint általános hitelfelvételi módszer bevezetése tekintetében történő módosításáról (HL L 319., 2022.12.13., 1. o.).

(3)  A Bizottság (EU) 2021/1095 végrehajtási határozata (2021. július 2.) az Európai Helyreállítási Eszköz keretében a hitelfelvételi és adósságkezelési műveletekhez kapcsolódó költségek elosztására vonatkozó módszer létrehozásáról az (EU, Euratom) 2020/2053 tanácsi határozat szerinti műveletek tekintetében és az (EU) 2021/241 európai parlamenti és tanácsi rendelet 15. cikkének megfelelően nyújtott hitelekhez kapcsolódó hitelnyújtási műveletek tekintetében (HL L 236., 2021.7.5., 75. o.).

(4)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2022/2463 rendelete (2022. december 14.) az Ukrajna 2023. évi támogatását célzó eszköz (makroszintű pénzügyi támogatás plusz) létrehozásáról (HL L 322., 2022.12.16., 1. o.).

(5)  A Tanács (EU) 2020/2094 rendelete (2020. december 14.) a Covid19-válság utáni helyreállítás támogatására szolgáló Európai Uniós Helyreállítási Eszköz létrehozásáról (HL L 433I., 2020.12.22., 23. o.).

(6)  A Tanács (EU, Euratom) 2020/2053 határozata (2020. december 14-én.) az Európai Unió saját forrásainak rendszeréről és a 2014/335/EU, Euratom határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 424., 2020.12.15., 1. o.).

(7)  A Bizottság (EU, Euratom) 2022/2544 végrehajtási határozata (2022. december 19.) a diverzifikált finanszírozási stratégia keretében végrehajtott uniós hitelfelvételi és adósságkezelési műveletek és a kapcsolódó hitelnyújtási műveletek kezelésére és végrehajtására vonatkozó szabályok létrehozásáról (lásd e Hivatalos Lap 109. oldalát)


MELLÉKLET

1.   A finanszírozási költség kiszámítása

A finanszírozási költség kiszámítására a következő lépésekben kerül sor:

1. lépés: Az időszaki keretben (TC) vagy a likviditáskezelési keretben (LMC) lévő adott finanszírozási eszköz napi összköltségének kiszámítása

Ki kell számítani a napi kamatot:

Formula

A finanszírozási eszköz ázsióját/diszázsióját lineárisan fel kell osztani az eszköz élettartamára.

ázsió/diszázsiónapi = (100 – kibocsátási ár): (lejárat dátuma – kibocsátás dátuma)

ahol a kibocsátási ár = teljes ár (banki díjakkal együtt)

Ki kell számítani a finanszírozási eszköz napi összköltségét:

CoFnapi, eszközönkénti = ACCnapi + ázsió/diszázsiónapi

2. lépés: Az aggregált napi finanszírozási összköltség kiszámítása

Az egyes időszaki kereteknek (TC1–TC11) az 5. cikkben említett kiegyensúlyozás előtti napi összköltsége az időszaki kerethez rendelt egyes finanszírozási eszközök napi összköltségének aggregátuma:

CoFnapi, TC(x) kiegyensúlyozás előtt = ∑ CoFnapi, a TC(x)-hez allokált eszközönként

A likviditáskezelési keret finanszírozási költsége a következő:

CoFnapi, LMC kiegyensúlyozás előtt = ∑ CoFnapi, LMC-hez allokált eszközönként

3. lépés: Az időszaki keret likviditási egyenlegének kiszámítása

Naponta ki kell számítani az időszaki keret likviditási egyenlegét:

LikviditásTC(x) = Beáramlások [Kibocsátási bevételek + Kamathitelek/támogatások + Visszafizetésekhitelek/támogatások] – Kiáramlások [Kifizetések + Kuponokkintlévő tartozás + Adósságtörlesztések]

4. lépés: A likviditási többlet által érintett finanszírozási eszközök finanszírozási költségének kiszámítása

Ebben a lépésben meg kell állapítani a likviditási többlettel rendelkező időszaki keretek napi összköltségének (CoF) azon részét, amely az adott keretben tartott likviditáshoz rendelhető.

Ki kell számítani a finanszírozási eszközökhöz kapcsolódó finanszírozási költségeket:

CoFLikviditási többlet TC(többlet)=

CoFnapi, TC (többlet) kiegyensúlyozás előtt * Likviditásnapi, TC (többlet): TC(többlet)

CoFnapi, TC (többlet) kiegyensúlyozás után = CoFnapi, TC (többlet) kiegyensúlyozás előtt – CoFnapi, likviditás többlet TC(többlet)

5. lépés: A likviditáskezelési keret költségének kiszámítása, ha a likviditási többlettel rendelkező időszaki keretből finanszírozási költséget rendelnek hozzá

Ha a likviditáskezelési keret likviditási többletet kap az időszaki keretből, a költségét a következő módon kell kiszámítani:

CoFnapi, LMC kiegyensúlyozás után = CoFnapi, LMC kiegyensúlyozás előtt + ∑ CoFlikviditási többlet TC(többlet)

6. lépés: Likviditási hiányt mutató időszaki keret finanszírozási költségének kiszámítása

Az adott időszaki keret likviditási hiányát a likviditáskezelési keretből, napi finanszírozási költségen (5. lépés) történő likviditásátvezetéssel kell kiegyensúlyozni.

A pozitív likviditási egyenlegű időszaki keretek esetében a finanszírozás kiegyensúlyozás utáni költsége már a fenti 4. lépésből következik.

CoFlikviditásátvezetés az LMC-ből = CoFnapi, LMC-kiegyensúlyozás után * átvezetés összege: LMC

CoFnapi, TC (hiány) kiegyensúlyozás után = CoFnapi, TC (hiány) kiegyensúlyozás előtt + CoFlikviditásátvezetés az LMC-ből

A Bizottságnak bizonyos finanszírozási feltételekre nincs befolyása, így a finanszírozási költségek az egyes hat hónapos időszaki keretek esetében eltérhetnek, a Bizottság azonban a hitelfelvételi és adósságkezelési műveleteket oly módon kezeli, hogy az egyes időszaki keretek a lehető legnagyobb mértékben hasonló lejárati szerkezettel rendelkezzenek.

7. lépés: A kifizetés napi finanszírozási költségének kiszámítása

A kifizetés napi finanszírozási költségének a kiszámításához a kifizetés összegét meg kell szorozni a kifizetésnek a hozzárendelt időszaki kerethez viszonyított relatív arányával.

A TC(x) adott kifizetéséhez tartozó CoF =

CoFnapi, TC(x)kiegyensúlyozás után * a kifizetés kintlévő összege: ∑ a TC(x) kintlévő kifizetései

2.   A likviditáskezelési költség kiszámítása

Az egy kifizetésre jutó likviditáskezelési költséget a likviditáskezelési keret számítási időszak alatti, az időszaki keretek likviditási egyenlegeinek kiegyensúlyozása utáni napi költségeinek összegeként kell kiszámítani. Az esetleges hozamokat (negatív ráták esetén a költségeket) le kell vonni:

LIQMnegyedéves = ∑ CoFnapi LMC kiegyensúlyozás után a negyedév folyamán – rendelkezésre álló likviditás RoI-janegyedéves

Az LIQM-t a következőképpen kell hozzárendelni az egyes kifizetésekhez:

kifizetés LIQM-je =

LIQMnegyedéves *

∑ kintlévő kifizetésnegyedév végén: ∑ kintlévő kifizetéseknegyedév végén

3.   Az általános adminisztratív szolgáltatások költségeinek kiszámítása

3.1.   Az ismétlődő adminisztratív költségek kiszámítása

Az ismétlődő adminisztratív költségeket a következőképpen kell kiszámítani:

éves ismétlődő adminisztratív költségekösszesen = ∑ ismétlődő adminisztratív költségek a naptári évben

Az ismétlődő adminisztratív költségeket a következőképpen kell allokálni:

éves ismétlődő adminisztratív költségek kedvezményezettenként = éves ismétlődő adminisztratív költségekösszesen *

∑ kintlévő kifizetés a kedvezményezett részéreév vége: ∑ kintlévő kifizetésekév végén

3.2.   A létesítési költségek kiszámítása és allokációja

Az RRF-hitelek kedvezményezettenkénti létesítési költségeit az alábbi két lépésben kell kiszámítani:

a)

Az RRF-hitelek létesítésének költségeit a következőképpen kell kiszámítani:

létesítési költségekösszes RRF-hitel = 48 % * ∑ létesítési költségek

b)

Az RRF-hitelek 2021., 2022. és 2023. évre vonatkozó létesítési költségei az alábbiak szerint allokálandók az RRF-hitelmegállapodást aláíró tagállamokhoz:

létesítési költségekaláírt RRF-hitelenként = létesítési költségekösszes RRF-hitel *

aláírt hitelösszeg tagállamonkéntév végén: RRF-hitelek teljes maximális összege

c)

2024. január 1-jétől az allokálatlan létesítési költségek a következőképpen számítandók:

RRF-hitelek allokálatlan létesítési költsége = létesítési költségekösszes RRF-hitel – ∑ az RRF-hitelek allokált létesítési költségei2021-ben, 2022-ben és 2023-ban

Az allokálatlan létesítési költségeket az RRF-hitelmegállapodás keretében a tagállamok részére történő kifizetések kiegészítő létesítési költségeiként a következőképpen kell allokálni:

kiegészítő létesítési költségekkedvezményezettként = az RRF-hitelekre vonatkozó allokálatlan létesítési költségek2023 vége*

∑ aláírt hitelösszegek kedvezményezettenként2023 végén: hitelek teljes összege aláírt RRF hitelmegállapodások keretében2023 vége

3.3.   Szolgáltatási költségek kiszámítása kedvezményezettenként

CoSÉvi = ∑ Ismétlődő adminisztratív költségek + ∑ Létesítés adminisztratív költségei

4.   A rövidítések jegyzéke

ACCnapi

felhalmozott kamatköltségek napi bontásban

(ACC) napi

az egyes finanszírozási eszközökre vonatkozó napi szintű költségek

Ázsió/diszázsiónapi

ázsió/diszázsió napi bontásban

Kedvezményezett

olyan tagállam vagy harmadik ország, amely részes fele egy CAM-program keretében kötött hitelmegállapodásnak, vagy az (EU, Euratom) 2020/2053 határozat 5. cikkének (1) bekezdése szerinti vissza nem térítendő támogatás esetében az uniós költségvetés

A TC(x) egy egyedi követeléséhez tartozó CoF

X időszaki keret egy követelésének finanszírozási költsége (Cost of Finance, CoF)

CoFnapi, eszközönkénti

napi CoF finanszírozási eszközönként

CoFnapi, LMC kiegyensúlyozás után

napi CoF az LMC esetében, kiegyensúlyozás után

CoFnapi, LMC kiegyensúlyozás előtt

napi CoF az LMC esetében, kiegyensúlyozás előtt

CoFnapi TC (hiány) kiegyensúlyozás után

napi CoF a kezdeti likviditási hiánnyal rendelkező keretek esetében, kiegyensúlyozás után

CoFnapi TC (többlet) kiegyensúlyozás után

napi CoF a kezdeti likviditási többlettel rendelkező keretek esetében, kiegyensúlyozás után

CoFnapi TC (x) kiegyensúlyozás előtt

napi CoF az X időszaki keret esetében, kiegyensúlyozás előtt

CoFnapi likviditás többlet TC(többlet)

az időszaki keret likviditási többletéhez kapcsolódó napi CoF

CoFnapi likviditásátvezetés az LMC-ből

az LMC-be átvezetett likviditáshoz kapcsolódó napi CoF

CoSévi

az adminisztratív szolgáltatási költségek összege a naptári évben

Kupon

a kibocsátó által a kötvény után fizetett kamatok

LikviditásTC(x)

az X időszaki keret likviditása. A többletet vagy a hiányt a 3. lépés szerint kell jelezni.

LMC Költségeknegyedéves

negyedéves likviditáskezelési költség

Névleges

névérték

Rendelkezésre álló likviditás RoI-janegyedéves

a rendelkezésre álló likviditás befektetésének negyedéves hozama

TC(x)

követelések és likviditás összege az X időszaki keretben


Top