Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32021R0391

    A Tanács (EU) 2021/391 végrehajtási rendelete (2021. március 4.) az ukrajnai helyzetre tekintettel egyes személyekkel, szervezetekkel és szervekkel szembeni korlátozó intézkedések meghozataláról szóló 208/2014/EU rendelet végrehajtásáról

    HL L 77., 2021.3.5, p. 2–7 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2021/391/oj

    2021.3.5.   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 77/2


    A TANÁCS (EU) 2021/391 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

    (2021. március 4.)

    az ukrajnai helyzetre tekintettel egyes személyekkel, szervezetekkel és szervekkel szembeni korlátozó intézkedések meghozataláról szóló 208/2014/EU rendelet végrehajtásáról

    AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

    tekintettel az ukrajnai helyzetre tekintettel egyes személyekkel, szervezetekkel és szervekkel szembeni korlátozó intézkedések meghozataláról szóló, 2014. március 5-i 208/2014/EU tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 14. cikke (1) bekezdésére,

    tekintettel az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjének javaslatára,

    mivel:

    (1)

    A Tanács 2014. március 5-én elfogadta a 208/2014/EU rendeletet.

    (2)

    A Tanács által végzett felülvizsgálat alapján két személyre vonatkozóan törölni kell a bejegyzéseket, és az (EU) 208/2014 rendelet I. mellékletében naprakésszé kell tenni a védelemhez való jogra és a hatékony bírói jogvédelemhez való jogra vonatkozó információkat.

    (3)

    A 208/2014/EU rendelet I. mellékletét ezért ennek megfelelően módosítani kell,

    ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

    1. cikk

    A 208/2014/EU rendelet I. melléklete az e rendelet mellékletében foglaltak szerint módosul.

    2. cikk

    Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetésének napján lép hatályba.

    Ez a rendelet teljes egészében kötelező, és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

    Kelt Brüsszelben, 2021. március 4-én.

    a Tanács részéről

    az elnök

    A. P. ZACARIAS


    (1)  HL L 66., 2014.3.6., 1. o.


    MELLÉKLET

    A 208/2014/EU rendelet I. melléklete a következőképpen módosul:

    1.

    Az A. szakaszban („A 2. cikkben említett természetes és jogi személyek, szervezetek és szervek jegyzéke”) a következő személyekre vonatkozó bejegyzéseket törölni kell:

    13.

    Dmytro Volodymyrovych Tabachnyk;

    15.

    Serhiy Hennadiyovych Arbuzov;

    2.

    A B. szakasz („A védelemhez és a hatékony bírói jogvédelemhez való jog”) helyébe a következő szöveg lép:

    „B.

    Védelemhez való jog és hatékony bírói jogvédelemhez való jog

    A védelemhez való jog és a hatékony bírói jogvédelemhez való jog Ukrajna büntetőeljárási törvénykönyve értelmében

    Ukrajna büntetőeljárási törvénykönyvének (a továbbiakban: büntetőeljárási törvénykönyv) 42. cikke úgy rendelkezik, hogy minden, büntetőeljárásban gyanúsított vagy terhelt félként részt vevő személyt megillet a védelemhez való jog és a hatékony bírói jogvédelemhez való jog. E jogok közé tartozik: az arról való tájékoztatáshoz való jog, hogy az érintettet milyen bűncselekménnyel gyanúsítják vagy vádolják; az érintett joga a büntetőeljárási törvénykönyv szerinti jogairól való kifejezett és haladéktalan tájékoztatáshoz; a védőügyvéd kérelem alapján történő igénybevételéhez való jog; és az eljárási cselekményekkel, valamint a nyomozó, az ügyész és a vizsgálóbíró határozataival, cselekményeivel és mulasztásaival szembeni panasztétel joga.

    A büntetőeljárási törvénykönyv 303. cikke különbséget tesz azon határozatok és mulasztások között, amelyekkel szemben a büntetőeljárásnak a tárgyalást megelőző szakaszában lehet panasszal élni (első bekezdés), illetve azon határozatok, cselekmények és mulasztások között, amelyeket a bíróság vizsgálhat meg az előkészítő eljárásai során (második bekezdés). A büntetőeljárási törvénykönyv 306. cikke úgy rendelkezik, hogy a nyomozó vagy az ügyész határozataival, cselekményeivel vagy mulasztásaival kapcsolatos panaszokat egy helyi bíróság vizsgálóbírójának kell megvizsgálnia a panaszos vagy annak védőügyvédje vagy jogi képviselője jelenlétében. A büntetőeljárási törvénykönyv 308. cikke úgy rendelkezik, hogy az előzetes bírói vizsgálat során az észszerű időtartam tiszteletben tartásával kapcsolatos, a nyomozó vagy az ügyész általi mulasztásokat érintő panaszokat egy magas rangú ügyészhez lehet benyújtani, akinek azt a benyújtástól számított három napon belül meg kell vizsgálnia. Emellett a büntetőeljárási törvénykönyv 309. cikke meghatározza, a vizsgálóbírók mely határozataival szemben lehet fellebbezéssel élni, és hogy az egyéb határozatok bírósági felülvizsgálat tárgyát képezhetik a bíróság előkészítő eljárásai során. Ezenkívül több eljárási jellegű nyomozási cselekményre csak a vizsgálóbíró vagy valamely bíróság döntése alapján kerülhet sor (például zár alá vétel a büntetőeljárási törvénykönyv 167–175. cikke alapján és őrizeti intézkedések annak 176–178. cikke alapján).

    A védelemhez való jog és a hatékony bírói jogvédelemhez való jog alkalmazása az egyes jegyzékbe vett személyek esetében

    1.

    Viktor Fedorovych Yanukovych

    Az állami pénzeszközök, illetve vagyon hűtlen kezeléséhez kapcsolódó büntetőeljárás folyamatban van.

    A Tanács rendelkezésére álló információk alapján azon büntetőeljárások során, amelyekre a Tanács e megállapítását alapozta, tiszteletben tartották Viktor Yanukovych védelemhez való jogát és hatékony bírói jogvédelemhez való jogát, beleértve az ahhoz való alapvető jogot, hogy ügyét észszerű időn belül tárgyalja egy független és pártatlan bíróság. Ezt tanúsítja különösen az ukrajnai Legfelsőbb Korrupcióellenes Bíróság 2020. augusztus 11-i határozata, amelyben a bíróság megvizsgálta az ukrajnai Nemzeti Korrupcióellenes Hivatal keresetét, és engedélyt adott Viktor Yanukovych előállítására. A vizsgálóbíró a bíróság határozatában megerősítette, hogy Viktor Yanukovych hűtlen kezeléssel kapcsolatos bűncselekményben való részvételére nézve megalapozott gyanú áll fenn, valamint megerősítette Viktor Yanukovych gyanúsítotti minőségét a büntetőeljárásban.

    A Legfelsőbb Korrupcióellenes Bíróság megállapította továbbá, hogy Viktor Yanukovych 2014 óta Ukrajnán kívül tartózkodik. A bíróság arra a megállapításra jutott, hogy megalapozottan feltételezhető, hogy Viktor Yanukovych rejtőzködik az előzetes bírói vizsgálatot végző szervek elől.

    Az Emberi Jogok Európai Bíróságának ítélkezési gyakorlatával összhangban a Tanács úgy ítéli meg, hogy azon időtartamokat, amelyek során Viktor Yanukovych elkerüli a vizsgálatot, figyelmen kívül kell hagyni az észszerű időn belüli tárgyaláshoz való jog tiszteletben tartásának értékelése szempontjából releváns időtartam kiszámításakor. A Tanács ezért úgy ítéli meg, hogy a Legfelsőbb Korrupcióellenes Bíróság határozatában ismertetett, Viktor Yanukovychnak felróható körülmények jelentősen hozzájárultak a vizsgálat hosszúságához.

    2.

    Vitalii Yuriyovych Zakharchenko

    Az állami pénzeszközök, illetve vagyon hűtlen kezeléséhez kapcsolódó büntetőeljárás folyamatban van.

    A Tanács rendelkezésére álló információk alapján azon büntetőeljárások során, amelyekre a Tanács e megállapítását alapozta, tiszteletben tartották Vitalii Zakharchenko védelemhez való jogát és hatékony bírói jogvédelemhez való jogát, beleértve az ahhoz való alapvető jogot, hogy ügyét észszerű időn belül tárgyalja egy független és pártatlan bíróság. Ezt tanúsítják különösen a vizsgálóbíró 2018. május 21-i, 2018. november 23-i és 2019. november 27-i határozatai, amelyekben engedélyezte Vitalii Zakharchenko őrizetbe vételét.

    Ezenkívül a Tanács információi szerint az ukrán hatóságok intézkedtek Vitalii Zakharchenko felkutatása érdekében. 2020. február 12-én a nyomozó szerv úgy határozott, hogy Vitalii Zakharchenkót felveszi a nemzetközi körözöttek jegyzékébe, és a kérelmet az Interpol adatbázisában való rögzítés céljából továbbította az ukrajnai nemzeti rendőrség nemzetközi rendőri együttműködési főosztályának.

    Az előzetes bírói vizsgálat 2020. február 28-án újraindult, és eljárási és vizsgálati cselekményekre került sor. 2020. március 3-án a nyomozó szerv felfüggesztette az előzetes bírói vizsgálatot, és megállapította, hogy Vitalii Zakharchenko a büntetőjogi felelősségre vonás elkerülése érdekében rejtőzködik a nyomozó szerv és a Bíróság elől, hogy holléte ismeretlen, valamint hogy lefolytattak minden, a gyanúsított távollétében lefolytatható nyomozási (felkutatási) és eljárási cselekményt. E felfüggesztésről szóló határozat ellen fellebbezéssel lehetett élni.

    Nem állapítható meg a védelemhez való jog és a hatékony bírói jogvédelemhez való jog megsértése olyan körülmények között, amikor a védelem nem gyakorolja ezen jogokat.

    Az Emberi Jogok Európai Bíróságának ítélkezési gyakorlatával összhangban a Tanács úgy ítéli meg, hogy azon időtartamokat, amelyek során Vitalii Zakharchenko elkerüli a vizsgálatot, figyelmen kívül kell hagyni az észszerű időn belüli tárgyaláshoz való jog tiszteletben tartásának értékelése szempontjából releváns időtartam kiszámításakor. A Tanács ezért úgy ítéli meg, hogy a fent ismertetett, Vitalii Zakharchenkónak felróható körülmények jelentősen hozzájárultak a vizsgálat hosszúságához.

    3.

    Viktor Pavlovych Pshonka

    Az állami pénzeszközök, illetve vagyon hűtlen kezeléséhez kapcsolódó büntetőeljárás folyamatban van.

    A Tanács rendelkezésére álló információk alapján azon büntetőeljárások során, amelyekre a Tanács e megállapítását alapozta, tiszteletben tartották Viktor Pshonka védelemhez való jogát és hatékony bírói jogvédelemhez való jogát, beleértve az ahhoz való alapvető jogot, hogy ügyét észszerű időn belül tárgyalja egy független és pártatlan bíróság. Ezt tanúsítja különösen az a tény, hogy 2014. december 22-én írásbeli értesítést küldtek a gyanúról, az a tény, hogy a büntetőeljárás felfüggesztéséről szóló, 2017. június 16-i határozat ellen fellebbezéssel lehetett élni, valamint a vizsgálóbíró 2018. március 12-i, 2018. augusztus 13-i és 2019. szeptember 5-i határozatai, amelyekben engedélyezte Viktor Pshonka őrizetbe vételét a bíróságra szállítása céljából, hogy részt vegyen az előzetes letartóztatás alkalmazására irányuló indítvánnyal kapcsolatos meghallgatáson.

    A Tanács információi szerint az ukrán hatóságok intézkedtek Viktor Pshonka felkutatása érdekében. Az ukrán hatóságok 2020. július 24-én nemzetközi bűnügyi jogsegélyre irányuló kérelmet küldtek az Oroszországi Föderáció illetékes hatóságainak Viktor Pshonka hollétének megállapítása és kihallgatása érdekében. E kérelem még elbírálásra vár. Az előzetes bírói vizsgálatot 2020. július 24-én a nemzetközi együttműködéssel összefüggésben végrehajtandó eljárási cselekmények szükségessége miatt felfüggesztették.

    Az orosz hatóságok elutasították a hozzájuk 2016-ban és 2018-ban intézett, nemzetközi bűnügyi jogsegélyre irányuló kérelmeket.

    Az ukrajnai Legfelsőbb Korrupcióellenes Bíróság 2020. október 2-i határozatában elutasította a Viktor Pshonka ügyvédje által benyújtott, a 2014. december 23-i keltű gyanúról szóló értesítés érvénytelenítésére irányuló fellebbezést. A bíróság megállapította, hogy a gyanúról szóló értesítést az ukrajnai büntetőeljárási törvénykönyvvel összhangban kézbesítették, és abban megerősítették Viktor Pshonka gyanúsítotti minőségét a büntetőeljárásban.

    Az ukrajnai Legfelsőbb Korrupcióellenes Bíróság 2020. május 7-én és 2020. november 9-én elutasította az eljárás megindítására irányuló, az ukrajnai Nemzeti Korrupcióellenes Hivatal büntetőeljárásban való tétlenségét illetően az ügyvédek által benyújtott panasz alapján előterjesztett kérelmet. A Legfelsőbb Korrupcióellenes Bíróság fellebbviteli tanácsa 2020. június 1-jén, illetve 2020. november 26-án megerősítette az említett határozatokat.

    Az Emberi Jogok Európai Bíróságának ítélkezési gyakorlatával összhangban a Tanács úgy ítéli meg, hogy azon időtartamokat, amelyek során Viktor Pshonka elkerüli a vizsgálatot, figyelmen kívül kell hagyni az észszerű időn belüli tárgyaláshoz való jog tiszteletben tartásának értékelése szempontjából releváns időtartam kiszámításakor. A Tanács ezért úgy ítéli meg, hogy a Legfelsőbb Korrupcióellenes Bíróság határozatában ismertetett, Viktor Pshonkának felróható körülmények, valamint a nemzetközi bűnügyi jogsegélyre irányuló kérelmek korábbi végre nem hajtása jelentősen hozzájárultak a vizsgálat hosszúságához.

    6.

    Viktor Ivanovych Ratushniak

    Az állami pénzeszközök, illetve vagyon hűtlen kezeléséhez kapcsolódó büntetőeljárás folyamatban van.

    A Tanács rendelkezésére álló információk alapján azon büntetőeljárások során, amelyekre a Tanács e megállapítását alapozta, tiszteletben tartották Viktor Ratushniak védelemhez való jogát és hatékony bírói jogvédelemhez való jogát, beleértve az ahhoz való alapvető jogot, hogy ügyét észszerű időn belül tárgyalja egy független és pártatlan bíróság. Ezt tanúsítják különösen a vizsgálóbíró 2018. május 21-i, 2018. november 23-i és 2019. december 4-i határozatai, amelyekben engedélyezte Viktor Ratushniak őrizetbe vételét a bíróságra szállítása céljából, hogy részt vegyen az előzetes letartóztatás alkalmazására irányuló indítvánnyal kapcsolatos meghallgatáson.

    A Tanács információi szerint az ukrán hatóságok intézkedtek Viktor Ratushniak felkutatása érdekében. 2020. február 12-én a nyomozó szerv úgy határozott, hogy Viktor Ratushniakot felveszi a nemzetközi körözöttek jegyzékébe, és az Interpol-adatbázisban való rögzítésére irányuló kérelmet továbbította az ukrajnai nemzeti rendőrség nemzetközi rendőri együttműködési főosztályának.

    Az előzetes bírói vizsgálat 2020. február 28-án újraindult eljárási és vizsgálati cselekmények elvégzése céljából. 2020. március 3-án a nyomozó szerv felfüggesztette az előzetes bírói vizsgálatot, és megállapította, hogy Viktor Ratushniak a büntetőjogi felelősségre vonás elkerülése érdekében rejtőzködik a nyomozó szervek és a bíróság elől, hogy holléte ismeretlen, valamint hogy lefolytattak minden, a gyanúsított távollétében lefolytatható nyomozási (felkutatási) és eljárási cselekményt. E felfüggesztésről szóló határozat ellen fellebbezéssel lehetett élni.

    Nem állapítható meg a védelemhez való jog és a hatékony bírói jogvédelemhez való jog megsértése olyan körülmények között, amikor a védelem nem gyakorolja ezen jogokat.

    Az Emberi Jogok Európai Bíróságának ítélkezési gyakorlatával összhangban a Tanács úgy ítéli meg, hogy azon időtartamokat, amelyek során Viktor Ratushniak elkerüli a vizsgálatot, figyelmen kívül kell hagyni az észszerű időn belüli tárgyaláshoz való jog tiszteletben tartásának értékelése szempontjából releváns időtartam kiszámításakor. A Tanács ezért úgy ítéli meg, hogy a fent ismertetett, Viktor Ratushniaknak felróható körülmények jelentősen hozzájárultak a vizsgálat hosszúságához.

    7.

    Oleksandr Viktorovych Yanukovych

    Az állami pénzeszközök, illetve vagyon hűtlen kezeléséhez kapcsolódó büntetőeljárás folyamatban van.

    A Tanács rendelkezésére álló információk alapján azon büntetőeljárások során, amelyekre a Tanács e megállapítását alapozta, tiszteletben tartották Oleksandr Yanukovych védelemhez való jogát és hatékony bírói jogvédelemhez való jogát, beleértve az ahhoz való alapvető jogot, hogy ügyét észszerű időn belül tárgyalja egy független és pártatlan bíróság.

    A Tanács információi szerint az ukrán hatóságok intézkedtek Oleksandr Yanukovych felkutatása érdekében, aki az Oroszországi Föderáció területén tartózkodik, és elkerüli a vizsgálatot.

    Az Emberi Jogok Európai Bíróságának ítélkezési gyakorlatával összhangban a Tanács úgy ítéli meg, hogy azon időtartamokat, amelyek során Oleksandr Yanukovych elkerüli a vizsgálatot, figyelmen kívül kell hagyni az észszerű időn belüli tárgyaláshoz való jog tiszteletben tartásának értékelése szempontjából releváns időtartam kiszámításakor. A Tanács ezért úgy ítéli meg, hogy a fent ismertetett, Oleksandr Yanukovychnak felróható körülmények jelentősen hozzájárultak a vizsgálat hosszúságához.

    9.

    Artem Viktorovych Pshonka

    Az állami pénzeszközök, illetve vagyon hűtlen kezeléséhez kapcsolódó büntetőeljárás folyamatban van.

    A Tanács rendelkezésére álló információk alapján azon büntetőeljárások során, amelyekre a Tanács e megállapítását alapozta, tiszteletben tartották Artem Pshonka védelemhez való jogát és hatékony bírói jogvédelemhez való jogát, beleértve az ahhoz való alapvető jogot, hogy ügyét észszerű időn belül tárgyalja egy független és pártatlan bíróság. Ezt tanúsítja különösen az a tény, hogy 2014. december 29-én írásbeli értesítést küldtek a gyanúról, az a tény, hogy a büntetőeljárás felfüggesztéséről szóló, 2017. június 16-i határozat ellen fellebbezéssel lehetett élni, valamint a vizsgálóbíró 2018. március 12-i, 2018. augusztus 13-i és 2019. szeptember 5-i határozatai, amelyekben engedélyezte Artem Pshonka őrizetbe vételét a bíróságra szállítása céljából, hogy részt vegyen az előzetes letartóztatás alkalmazására irányuló indítvánnyal kapcsolatos meghallgatáson.

    A Tanács információi szerint az ukrán hatóságok intézkedtek Artem Pshonka felkutatása érdekében. Az ukrán hatóságok 2020. július 24-én nemzetközi bűnügyi jogsegélyre irányuló kérelmet küldtek az Oroszországi Föderáció illetékes hatóságainak a gyanúsított hollétének megállapítása és kihallgatása érdekében. E kérelem még elbírálásra vár. Az előzetes bírói vizsgálatot 2020. július 24-én a nemzetközi együttműködéssel összefüggésben végrehajtandó eljárási cselekmények szükségessége miatt felfüggesztették.

    Az orosz hatóságok elutasították a hozzájuk 2018-ban intézett, nemzetközi bűnügyi jogsegélyre irányuló kérelmet.

    Az ukrajnai Legfelsőbb Korrupcióellenes Bíróság 2020. július 8-i határozatában elutasította az Artem Pshonka ügyvédje által benyújtott, az előzetes bírói vizsgálat felfüggesztéséről szóló, 2015. április 30-i határozat érvénytelenítésére irányuló fellebbezést. A bíróság azt is megállapította, hogy a gyanúról szóló értesítést az ukrajnai büntetőeljárási törvénykönyvvel összhangban kézbesítették, és abban megerősítették Artem Pshonka gyanúsítotti minőségét a büntetőeljárásban.

    Az Emberi Jogok Európai Bíróságának ítélkezési gyakorlatával összhangban a Tanács úgy ítéli meg, hogy azon időtartamokat, amelyek során Artem Pshonka elkerüli a vizsgálatot, figyelmen kívül kell hagyni az észszerű időn belüli tárgyaláshoz való jog tiszteletben tartásának értékelése szempontjából releváns időtartam kiszámításakor. A Tanács ezért úgy ítéli meg, hogy a Legfelsőbb Korrupcióellenes Bíróság határozatában ismertetett, Artem Pshonkának felróható körülmények, valamint a nemzetközi bűnügyi jogsegélyre irányuló kérelem korábbi végre nem hajtása jelentősen hozzájárultak a vizsgálat hosszúságához.

    12.

    Serhiy Vitalyovych Kurchenko

    Az állami pénzeszközök, illetve vagyon hűtlen kezeléséhez kapcsolódó büntetőeljárás folyamatban van.

    A Tanács rendelkezésére álló információk alapján azon büntetőeljárások során, amelyekre a Tanács e megállapítását alapozta, tiszteletben tartották Serhiy Kurchenko védelemhez való jogát és hatékony bírói jogvédelemhez való jogát, beleértve az ahhoz való alapvető jogot, hogy ügyét észszerű időn belül tárgyalja egy független és pártatlan bíróság. Ezt tanúsítja különösen a vizsgálóbíró 2018. március 7-i határozata az érintett távollétében lefolytatandó, különös vizsgálat engedélyezéséről. Ezenkívül 2019. március 28-án értesítették a védelmet az előzetes bírói vizsgálat befejezéséről, és hozzáférést biztosítottak számára az ügyiratokhoz azok megismerése céljából. A Tanács információi szerint az ügyiratok védelem általi megismerése folyamatban van.

    Az odesszai fellebbviteli bíróság 2020. április 29-i határozatában helyt adott az ügyész fellebbviteli kérelmének, és megelőző intézkedésként elrendelte Serhiy Kurchenko előzetes letartóztatását. A Bíróság azt is megállapította, hogy Serhiy Kurchenko 2014-ben elhagyta Ukrajnát, és hogy a tartózkodási helyét nem lehet megállapítani. A Bíróság megállapította, hogy Serhiy Kurchenko a büntetőjogi felelősségre vonás elkerülése érdekében rejtőzködik az előzetes bírói vizsgálatot végző szervek elől.

    A Tanács értesült arról, hogy az ukrán hatóságok 2020. április 29-én nemzetközi bűnügyi jogsegélyre irányuló kérelmet küldtek az Oroszországi Föderációnak, amely kérelem 2020. július 28-án végrehajtás nélkül érkezett vissza.

    Az Emberi Jogok Európai Bíróságának ítélkezési gyakorlatával összhangban a Tanács úgy ítéli meg, hogy azon időtartamokat, amelyek során Serhiy Kurchenko elkerüli a vizsgálatot, figyelmen kívül kell hagyni az észszerű időn belüli tárgyaláshoz való jog tiszteletben tartásának értékelése szempontjából releváns időtartam kiszámításakor. A Tanács ezért úgy ítéli meg, hogy az odesszai fellebbviteli bíróság határozatában ismertetett, Serhiy Kurchenkónak felróható körülmények, valamint a nemzetközi bűnügyi jogsegélyre irányuló kérelem korábbi végre nem hajtása jelentősen hozzájárultak a vizsgálat hosszúságához.

    17.

    Oleksandr Viktorovych Klymenko

    Az állami pénzeszközök, illetve vagyon hűtlen kezeléséhez kapcsolódó büntetőeljárás folyamatban van.

    A Tanács rendelkezésére álló információk alapján azon büntetőeljárások során, amelyekre a Tanács e megállapítását alapozta, tiszteletben tartották Klymenko védelemhez való jogát és hatékony bírói jogvédelemhez való jogát, beleértve az ahhoz való alapvető jogot, hogy ügyét észszerű időn belül tárgyalja egy független és pártatlan bíróság. Ezt tanúsítja különösen a vizsgálóbíró 2017. március 1-jei és 2018. október 5-i határozata, amelyekben engedélyezte az érintett távollétében lefolytatandó, különös vizsgálatot. A Tanács megjegyzi, hogy a védelem értesült a 2017-ben, illetve 2018-ban lefolytatott előzetes bírói vizsgálatok befejezéséről, és azóta biztosították számára a büntetőeljárás ügyiratait azok megismerése céljából. Folyamatban van a büntetőeljárásra irányuló előzetes bírói vizsgálattal kapcsolatban rendelkezésre álló, nagy mennyiségű ügyiratnak a védelem általi áttekintése és vizsgálata. A Tanács úgy véli, hogy a hosszú megismerési időszak a védelemnek tudható be.”


    Top