EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32016D1859

A Tanács (EU) 2016/1859 határozata (2016. október 13.) a Növekedési és Foglalkoztatási Háromoldalú Szociális Csúcstalálkozóról és a 2003/174/EK határozat hatályon kívül helyezéséről

HL L 284., 2016.10.20, p. 27–30 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2016/1859/oj

20.10.2016   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 284/27


A TANÁCS (EU) 2016/1859 HATÁROZATA

(2016. október 13.)

a Növekedési és Foglalkoztatási Háromoldalú Szociális Csúcstalálkozóról és a 2003/174/EK határozat hatályon kívül helyezéséről

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 352. cikkére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

a jogalkotási aktus tervezete nemzeti parlamenteknek való megküldését követően,

tekintettel az Európai Parlament egyetértésére,

különleges jogalkotási eljárás keretében,

mivel:

(1)

Az Európai Unióról szóló szerződés (EUSZ) 3. cikkének (3) bekezdése kimondja, hogy az Unió egyik célkitűzése a magas versenyképességű, teljes foglalkoztatottságot és társadalmi haladást célul kitűző szociális piacgazdaság kialakítása.

(2)

Politikái és tevékenységei meghatározása és végrehajtása során az Unió az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 9. cikkének megfelelően figyelembe veszi a szociális dimenziót, különösen a foglalkoztatás magas szintjének előmozdítására, a megfelelő szociális biztonság biztosítására, a társadalmi kirekesztés elleni küzdelemre, valamint az oktatás, a képzés és az emberi egészség védelmének magas szintjére vonatkozó követelményeket.

(3)

Az Unió az EUMSZ 152. cikkének megfelelően elismeri és támogatja a szociális partnerek uniós szintű szerepvállalását, és önállóságuk tiszteletben tartása mellett elősegíti a szociális partnerek közötti párbeszédet. Az Európai Tanács 2000. március 23–24-i lisszaboni ülésén létrehozott átfogó stratégiára vonatkozó, az európai uniós szociális partnerekkel folytatott magas szintű eszmecsere elősegítése érdekében a 2003/174/EK tanácsi határozat (1) létrehozta a Növekedési és Foglalkoztatási Háromoldalú Szociális Csúcstalálkozó (a továbbiakban: a csúcstalálkozó). A csúcstalálkozót az EUMSZ 152. cikke az uniós szintű szociális párbeszéd szerves részeként ismer el.

(4)

Az Unió és tagállamai elkötelezettek amellett, hogy az EU növekedési és foglalkoztatási potenciáljának az Európa 2020 stratégia, a 2010 és 2020 közötti évtizedben megvalósítandó fellendítését szolgáló integrált stratégia (a továbbiakban: az Európa 2020 stratégia) keretében együttműködjenek. Az Európa 2020 stratégia célja a nemzeti és uniós szakpolitikák közötti fokozott koordináció. Az Unió felismerte annak szükségességét, hogy megerősítse a szociális partnerek felelősségvállalását, valamint a stratégia megvalósításába történő bevonását annak érdekében, hogy e partnerek aktívan közreműködhessenek a stratégia célkitűzéseinek megvalósításában.

(5)

Az 1175/2011/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (2) hangsúlyozza, hogy a szociális partnereket – adott esetben a legfontosabb szakpolitikai kérdéseket illetően – be kell vonni az európai szemeszter keretébe, az EUMSZ rendelkezéseinek és a tagállami jogi és politikai szabályozásnak megfelelően.

(6)

Az Európai Tanács a 2013. június 28-i következtetéseiben megjegyezte, hogy meg kell erősíteni a Gazdasági és Monetáris Unió szociális dimenzióját, és ebben az összefüggésben kiemelte a szociális partnerek és a szociális párbeszéd kulcsfontosságú szerepét. A Bizottság erre reagálva a gazdasági és monetáris unió szociális dimenziójának megerősítéséről szóló, 2013. október 2-i közleményében foglalkozott a szociális párbeszéd tagállami és uniós szinten történő elősegítésének kérdésével, és bejelentette, hogy javaslatot terjeszt elő a 2003/174/EK határozat felülvizsgálatára vonatkozóan, továbbá a csúcstalálkozót a szociális partnereknek az európai szemeszter folyamatába való bevonására alkalmas lehetőségként nevezte meg.

(7)

A csúcstalálkozó a 2003/174/EK határozattal való létrehozása óta betöltötte a magas szintű eszmecserék lehetővé tételében játszott kulcsszerepét. Pozitív módon járult hozzá az uniós szintű szociális párbeszéd kialakulásához, először a lisszaboni stratégia keretében 2000 és 2010 között, majd az Európa 2020 stratégia keretében.

(8)

A szociális partnereknek az európai gazdasági kormányzásba való bevonásáról szóló, 2013. október 24-i – a munkavállalók részéről az Európai Szakszervezetek Szövetsége (ESZSZ), a munkáltatók részéről az Európai Vállalkozói Szövetség (BUSINESSEUROPE), a Állami és Közszolgáltatási Vállalatok Európai Központja (CEEP) és az Európai Kis- és Középvállalkozások Szövetsége (UEAPME) által aláírt – együttes nyilatkozatukban az uniós szociális partnerek sürgették, hogy az európai szemeszter összefüggésében koherens konzultációs folyamatra kerüljön sor a szociális partnerekkel, és megerősítették, hogy támogatják a csúcstalálkozót.

(9)

A csúcstalálkozó feladatait és tagságát a Lisszaboni Szerződés által bevezetett intézményi változások – különösen az Európai Tanács elnöki tisztségének az EUSZ 15. cikke alapján történő létrehozása – figyelembevétele érdekében módosítani kell.

(10)

E határozat nem érinti a munkaügyi kapcsolatok és szociális párbeszéd tagállami rendszereinek szervezését és működési módját.

(11)

Az EUMSZ nem rendelkezik az EUMSZ 352. cikkében meghatározottaktól eltérő hatáskörről e határozat elfogadására nézve.

(12)

A 2003/174/EK határozatot ezért hatályon kívül kell helyezni,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

Feladat

A Növekedési és Foglalkoztatási Háromoldalú Szociális Csúcstalálkozó feladata, hogy – az EUSZ-nek és az EUMSZ-nek Szerződésnek megfelelően, illetve kellő tekintettel az uniós intézmények és szervek hatásköreire – biztosítsa az Európai Tanács, a Tanács, a Bizottság és a szociális partnerek közötti folyamatos egyeztetést. A csúcstalálkozó Európai szinten lehetővé teszi a szociális partnerek számára, hogy szociális párbeszédük keretében hozzájáruljanak az uniós növekedési és foglalkoztatási stratégia különböző elemeinek megvalósításához. Elősegíti szinergiák kialakulását az Európai Tanácsnak, a Tanácsnak, a Bizottságnak és a szociális partnereknek a növekedést, a magas szintű foglalkoztatást, a megfelelő szociális védelem garantálását, a társadalmi kirekesztés elleni küzdelmet, valamint az oktatás, a képzés és az emberi egészség védelme magas szintjének emelését célzó intézkedései között. Ennek érdekében a csúcstalálkozó a Tanács, a Bizottság és a szociális partnerek munkájára és a közöttük a gazdasági, szociális és foglalkoztatási kérdésekkel kapcsolatban a különféle egyeztető fórumokon folyó megbeszélésekre támaszkodik.

2. cikk

Tagság

(1)   A csúcstalálkozó résztvevői az Európai Tanács elnöke és a Bizottság elnöke, valamint a Tanács a legmagasabb szinten képviselt elnöksége, a Tanács két következő elnöksége, valamint a szociális partnerek legmagasabb szintű képviselői. A Tanács három, elnökséget adó tagállamának foglalkoztatási és szociális ügyekért felelős minisztere, valamint az e területen illetékes biztos szintén részt vesz a csúcstalálkozón. A napirendtől függően a Tanács három, elnökséget adó tagállamának más miniszterei és más biztosok is meghívhatók.

(2)   A szociális partnerek képviselőit két azonos nagyságú, a munkavállalók 10 képviselőjéből és a munkáltatók 10 képviselőjéből álló küldöttségre kell osztani, figyelembe véve azt is, hogy biztosítani kell a nők és a férfiak kiegyensúlyozott részvételét.

(3)   Mindkét küldöttség európai ágazatközi szervezetek képviselőiből áll, akik az általános érdekeket vagy a vezető tisztségviselők, továbbá a kis- és középvállalkozások sajátos érdekeit képviselik európai szinten.

A munkavállalói küldöttség technikai koordinációját az Európai Szakszervezetek Szövetsége (ESZSZ), a munkáltatói küldöttségét az Európai Vállalkozói Szövetség (BUSINESSEUROPE) látja el. Az ESZSZ-nek és a BUSINESSEUROPE-nak biztosítania kell, hogy a küldöttségek felszólalásaikban teljes mértékben vegyék figyelembe a különös és ágazati szervezetek által kifejezésre juttatott nézeteket, és adott esetben biztosítsanak helyet e szervezetek képviselőinek a küldöttségekben.

3. cikk

Előkészítés

(1)   A csúcstalálkozó napirendjét a Tanács, a Bizottság és a csúcstalálkozó munkájában résztvevő ágazatközi munkavállalói és munkáltatói szervezetek együttesen határozzák meg. E célból előkészítő ülésekre kerül sor a Tanács, a Bizottság, az ESZSZ és a BUSINESSEUROPE között.

(2)   A napirendre tűzött kérdéseket a Tanács foglalkoztatási, szociálpolitikai, egészségügyi és fogyasztóvédelmi formációja tárgyalja, adott esetben az előkészítő szervei által készített dokumentumok alapján.

(3)   A csúcstalálkozó titkárságát a Bizottság biztosítja. A titkárság biztosítja különösen a dokumentumok megfelelő időben történő szétosztását. Az ülések előkészítése és megszervezése érdekében a csúcstalálkozó titkársága megfelelő kapcsolatokat létesít az ESZSZ-szel és a BUSINESSEUROPE-pal, amelyek felelősek saját küldöttségeik koordinálásáért.

4. cikk

Működés

(1)   A csúcstalálkozónak évente legalább kétszer kell üléseznie. A csúcstalálkozót az Európai Tanács adott tavaszi és őszi ülései előtt kell megrendezni.

(2)   A csúcstalálkozó elnöki tisztét az Európai Tanács elnöke és a Bizottság elnöke közösen látja el, a Tanács hivatalban lévő elnökségének részvételével.

(3)   A csúcstalálkozó üléseit a két társelnök saját kezdeményezésre, a szociális partnerekkel egyeztetve hívja össze.

(4)   Az Európai Tanács elnöke jelentésben számol be az Európai Tanácsnak a csúcstalálkozón folytatott megbeszélésekről és a csúcstalálkozó eredményéről.

5. cikk

Tájékoztatás

A két társelnöknek az érintett tanácsi konfiguráció, az Európai Parlament és a nyilvánosság tájékoztatása céljából összefoglalót kell készítenie a csúcstalálkozón folyó vitákról.

6. cikk

Hatályon kívül helyezés

A 2003/174/EK határozat 2016. október 21-én hatályát veszti.

7. cikk

Hatálybalépés

Ez a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép hatályba.

Kelt Luxembourgban, 2016. október 13-án.

a Tanács részéről

az elnök

J. RICHTER


(1)  A Tanács 2003/174/EK határozata (2003. március 6.) a Növekedési és Foglalkoztatási Háromoldalú Szociális Csúcstalálkozó létrehozásáról (HL L 70., 2003.3.14., 31. o.).

(2)  Az Európai Parlament és a Tanács 1175/2011/EU rendelete (2011. november 16.) a költségvetési egyenleg felügyeletének megerősítéséről és a gazdaságpolitikák felügyeletéről és összehangolásáról szóló 1466/97/EK tanácsi rendelet módosításáról (HL L 306., 2011.11.23., 12. o.).


Top