Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 31976L0756

    A Tanács irányelve (1976. július 27.) a gépjárművek és pótkocsijuk világító és fényjelző berendezéseinek felszerelésére vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről

    HL L 262., 1976.9.27, p. 1–31 (DA, DE, EN, FR, IT, NL)

    A dokumentum különkiadás(ok)ban jelent meg. (EL, ES, PT, FI, SV, CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO, HR)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/10/2014; hatályon kívül helyezte: 32009R0661

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/1976/756/oj

    31976L0756



    Hivatalos Lap L 262 , 27/09/1976 o. 0001 - 0031
    finn különkiadás fejezet 13 kötet 5 o. 0030
    görög különkiadás: fejezet 13 kötet 3 o. 0229
    svéd különkiadás fejezet 13 kötet 5 o. 0030
    spanyol különkiadás fejezet 13 kötet 5 o. 0040
    portugál különkiadás fejezet 13 kötet 5 o. 0040


    A Tanács irányelve

    (1976. július 27.)

    a gépjárművek és pótkocsijuk világító és fényjelző berendezéseinek felszerelésére vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről

    (76/756/EGK)

    AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK TANÁCSA,

    tekintettel az Európai Gazdasági Közösséget létrehozó Szerződésre és különösen annak 100. cikkére,

    tekintettel a Bizottság javaslatára,

    tekintettel az Európai Parlament véleményére [1],

    tekintettel a Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére [2],

    mivel azon műszaki előírások, amelyeknek az egyes államok jogszabályai szerint a gépjárműveknek eleget kell tenniük, többek között a világító és fényjelző berendezések felszerelésére is vonatkoznak;

    mivel ezen előírások tagállamonként eltérőek, mivel szükséges, hogy valamennyi tagállam vagy kiegészítő jelleggel vagy jelenlegi szabályozása helyett azonos előírásokat fogadjon el különösen annak érdekében, hogy valamennyi járműtípus esetében be lehessen vezetni a gépjárművek és pótkocsijuk típusjóváhagyására vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről szóló, 1970. február 6-i 70/156/EGK tanácsi irányelv [3] tárgyát képező EGK- típusjóváhagyási eljárást;

    mivel a világító és fényjelző berendezések gyártására vonatkozó közös követelményeket további külön irányelvek tárgyalják;

    mivel az egyes tagállamok gépjárművekre vonatkozó jogszabályainak közelítése kiterjed arra is, hogy a tagállamok mindegyike kölcsönösen elismerje a közös követelmények alapján elvégzett vizsgálatokat, és egy ilyen rendszer kifogástalan működése érdekében elengedhetetlen, hogy ezen előírásokat az összes tagállam azonos időponttól kezdődően alkalmazza,

    ELFOGADTA EZT AZ IRÁNYELVET:

    1. cikk

    Ezen irányelv alkalmazásában jármű bármely, a közúti közlekedésben részt vevő, meghatározott felépítménnyel ellátott vagy anélküli, legalább négy kerékkel rendelkező, és legalább 25 km/h legnagyobb tervezési sebességű valamennyi gépjármű, valamint pótkocsijuk a vasúti jármű, mezőgazdasági vontató és munkagép, valamint egyéb munkagép kivételével.

    2. cikk

    A tagállamok az 1. melléklet 1.5.7.–1.5.20. pontjai szerint kötelező vagy megengedett világító és fényjelző berendezések felszerelése alapján nem tagadhatják meg valamely jármű EGK- vagy nemzeti típusjóváhagyását, amennyiben ezeket az I. melléklet előírásainak megfelelően szerelték fel.

    3. cikk

    A tagállamok az I. melléklet 1.5.7.–1.5.20. pontjai szerint kötelező vagy megengedett világító és fényjelző berendezések felszerelése miatt nem tagadhatják vagy tilthatják meg a járművek értékesítését, nyilvántartásba vételét, forgalomba helyezését és üzemben tartását, amennyiben ezeket az I. melléklet előírásainak megfelelően szerelték fel.

    4. cikk

    Az a tagállam, amelyik az EGK-típusjóváhagyást kiadta, meghozza a szükséges intézkedéseket, hogy minden olyan módosításról tájékoztatást kapjon, amely az I. melléklet 1.1. pontjában említett valamely alkatrészt, vagy jellemző tulajdonságot érint. E tagállam illetékes hatóságai határozzák meg, hogy alá kell-e vetni a módosított gépjárműtípust újabb vizsgálatnak, és kell-e arról újabb vizsgálati jelentést kiállítani. A módosítást nem engedélyezik, ha az ilyen vizsgálat azt mutatja ki, hogy ezen irányelv előírásait nem tartották be.

    5. cikk

    A mellékletek műszaki fejlődésnek megfelelő korszerűsítése érdekében szükségessé váló bármely módosítását a 70/156/EGK irányelv 13. cikkével összhangban fogadják el.

    6. cikk

    (1) A tagállamok 1977. július 1. előtt elfogadják és közzéteszik azokat a rendelkezéseket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy ennek az irányelvnek megfeleljenek, és erről haladéktalanul tájékoztatják a Bizottságot.

    E rendelkezéseket legkésőbb 1977. október 1-jétől alkalmazzák. 1979. október 1-jéig a tagállamok azonban nem tagadhatják meg a világító és fényjelző berendezések felszerelése miatt az EGK- és a nemzeti típusjóváhagyást, hacsak az 1. melléklet 4.2.6. pont követelményei nem teljesülnek. Ha azonban a 4.2.6. pontban említett szerkezeteket szerelnek fel, azoknak eleget kell tenniük az ott leírt követelményeknek.

    (2) Ezen irányelv kihirdetését követően a tagállamok biztosítják, hogy időben tájékoztassák a Bizottságot az irányelv által érintett területen tervezett törvényi és közigazgatási rendelkezésekről, hogy a Bizottság azokra idejében megtehesse észrevételeit.

    7. cikk

    Ennek az irányelvnek a tagállamok a címzettjei.

    Kelt Brüsszelben, 1976. július 27-én.

    a Tanács részéről

    az elnök

    M. Van der Stoel

    [1] HL C 55., 1974.5.13., 14. o.

    [2] HL C 109., 1974.9.19., 22. o.

    [3] HL L 42., 1970.2.23., 1. o.

    --------------------------------------------------

    I. MELLÉKLET

    VILÁGÍTÓ ÉS FÉNYJELZŐ BERENDEZÉSEK FELSZERELÉSE

    1. FOGALOMMEGHATÁROZÁSOK

    Ezen irányelv alkalmazásában:

    1.1. "Járműtípus a világító és fényjelző berendezések felszerelésére tekintettel":

    olyan járművek, amelyek nem különböznek egymástól az alábbi lényeges szempontokból:

    1.1.1. a jármű méretei és formája;

    1.1.2. a berendezések száma és elrendezése;

    Nem tekinthetők más típusú járműnek azon járművek, amelyek az 1.1.1. és 1.1.2. pontok értelmében ugyan eltéréseket mutatnak, de nem olyan mértékben, hogy az a kérdéses járműtípusra előírt lámpák fajtájának, számának, elhelyezkedésének és geometriai láthatóságának megváltozásával járna, valamint a megengedett kiegészítő lámpákkal felszerelt vagy azzal nem rendelkező járművek.

    1.2. "Keresztirányú sík":

    a jármű hosszirányú középsíkjára merőleges sík.

    1.3. "Üres jármű":

    az EGK 70/156 irányelv I. melléklet, 2.6. pont (adatközlőlap-minta) fogalmi meghatározása szerinti menetkész állapotú jármű.

    1.4. "Terhelt jármű":

    a gyártó által meghatározott műszakilag megengedett legnagyobb terhelés mértékéig megrakott jármű. A gyártó az I. mellékletben ismertetett eljárással összhangban a tengelyek terheléselosztását is meghatározza.

    1.5. "Lámpa":

    az úttest megvilágítására (fényszóró) vagy fényjelzések kibocsátására szolgáló készülék. Lámpának minősül a hátsó rendszámtábla-megvilágító készülék és fényvisszaverő is.

    1.5.1. "Egyenértékű lámpák":

    azonos funkciót ellátó és a járművet nyilvántartó ország által engedélyezett lámpák; az ilyen lámpák jellemzői eltérhetnek a jóváhagyáskor a járműre felszerelt lámpáktól azzal a feltétellel, hogy azok e melléklet követelményeinek megfelelnek.

    1.5.2. "Független lámpák":

    külön átvilágított felülettel, külön fényforrással és külön lámpatesttel rendelkező lámpák.

    1.5.3. "Csoportosított lámpák":

    külön átvilágított felülettel, külön fényforrással, de közös lámpatesttel rendelkező lámpák.

    1.5.4. "Kombinált lámpák":

    külön átvilágított felülettel, de közös fényforrással és lámpatesttel rendelkező lámpák.

    1.5.5. "Kölcsönösen egybeépített lámpák":

    külön fényforrással (vagy különböző feltételek mellett működő egyetlen fényforrással), közös vagy részben közös átvilágított felülettel és közös lámpatesttel rendelkező lámpák.

    1.5.6. "Elrejthető fényszóró":

    amely használaton kívül részben vagy teljesen elrejthető. Ez elérhető mozgatható fedél, a fényszóró helyzetének megváltoztatása vagy más egyéb alkalmas eszköz segítségével. Speciális esetben a "süllyeszthető" kifejezést olyan elrejthető fényszóróra használják, amely helyzetének megváltoztatásával a karosszériába süllyeszthető.

    1.5.7. "Távolsági fényszóró":

    az úttestet a jármű előtt nagy távolságban megvilágító berendezés.

    1.5.8. "Tompított fényszóró":

    az úttestet a jármű előtt megvilágító berendezés, amely a szembejövő járművezetőt vagy a közlekedés más résztvevőit nem vakítja el, illetve indokolatlanul nem zavarja.

    1.5.9. "Ködfényszóró":

    olyan világító berendezés, amely javítja az úttest megvilágítását köd, hóesés, sűrű eső vagy porfelhők esetén.

    1.5.10. "Hátrameneti lámpa":

    világító berendezés, amely az úttestet a jármű mögött megvilágítja, és a közlekedés többi résztvevője számára jelzi, hogy a jármű hátrafelé mozog vagy hátrafelé elindul.

    1.5.11. "Irányjelző":

    lámpa a közlekedés többi résztvevője számára annak jelzésére, hogy a jármű vezetője a jármű haladási irányát jobbra vagy balra megváltoztatni szándékozik.

    1.5.12. "Elakadásjelző":

    a jármű valamennyi irányjelző lámpájának egyidejű működtetésével annak jelzése, hogy a jármű a közlekedés többi résztvevője számára pillanatnyilag veszélyt jelent.

    1.5.13. "Féklámpa":

    a jármű mögött közlekedők számára azt jelző berendezés, hogy a járművezető az üzemi féket működteti.

    1.5.14. "Hátsó rendszámtábla-megvilágító lámpa":

    a hátsó rendszámtábla megvilágítására használt berendezés. Több optikai elemből is állhat.

    1.5.15. "Első helyzetjelző lámpa":

    a jármű jelenlétének és szélességének elölnézetből történő jelzésére használt lámpa.

    1.5.16. "Hátsó helyzetjelző lámpa":

    világító berendezés, amely hátulról jelzi a jármű jelenlétét és szélességét.

    1.5.17. "Hátsó helyzetjelző ködlámpa":

    a járművet hátulról sűrű ködben jobban láthatóvá tevő berendezés.

    1.5.18. "Várakozást jelző lámpa":

    lakott területen az álló járműre figyelmet felhívó lámpa. Ilyen esetben helyettesíti a helyzetjelző lámpákat.

    1.5.19. "Méretjelző lámpa":

    a jármű külső széle közelében és a tetejéhez lehető legközelebb elhelyezett lámpa, amely jelzi a jármű teljes szélességét. Egyes járművek és pótkocsik esetében e lámpa a jármű helyzetjelző lámpáinak kiegészítésére szolgál, hogy felhívja a figyelmet a jármű kiterjedésére.

    1.5.20. "Fényvisszaverő":

    a jármű jelenlétét a járműtől független fényforrás fényének visszaverésével a fényforrás közelében tartózkodó megfigyelő számára jelző eszköz.

    Ezen irányelv alapján nem minősülnek fényvisszaverőnek:

    - a fényvisszaverő rendszámok,

    - az ADR-ben megnevezett fényvisszaverő jelzések,

    - azon egyéb fényvisszaverő táblák és jelzések, amelyeket valamely tagállam üzemeltetési előírásai szerint bizonyos járműkategóriák vagy üzemmódok esetében kell alkalmazni.

    1.6. "Lámpa átvilágított felülete"

    1.6.1. "Fényszóró átvilágított felülete": (1.5.7.–1.5.10.) a fényszórótükör teljes felületének a keresztirányú síkra eső ortogonális vetülete. Ha a lámpa vagy lámpák üvege a fényszórótükör teljes felületének csak egy részét fedi, csupán e rész vetületét kell számításba venni. A tompított fényszórók esetében az átvilágított felületet a sötéten maradó rész határvonalának a lámpaüvegen látható vetülete határolja. Ha a fényszórótükör és az üveg állítható, közepes beállítást kell alkalmazni.

    1.6.2. "A fényvisszaverő kivételével a jelzőlámpa átvilágított felülete":

    (1.5.11.–1.5.19.) a lámpa vonatkoztatási tengelyére merőleges és a külső átlátszó felületét érintő síkra vetített ortogonális vetülete; e vetületet az e síkban fekvő ernyők széleinek burkolata határolja, és ezek mindegyike a teljes fénymennyiségnek csupán 98 %-át engedi át a vonatkoztatási tengely irányában. A lámpa alsó, felső és oldalsó határvonalának meghatározására csupán a vízszintes és a függőleges éllel rendelkező ernyőket kell figyelembe venni.

    1.6.3. "Fényvisszaverő átvilágított felülete":

    (1.5.20.) a fényvisszaverő vonatkoztatási tengelyére merőleges síkba eső tükröző felület, amelyet a fényvisszaverő optikai rendszerének szélét érintő és a vonatkoztatási tengellyel párhuzamos síkok határolnak. A fényvisszaverő alsó, felső és oldalsó éleinek meghatározásához csak a függőleges és a vízszintes síkokat kell figyelembe venni.

    1.6.4. "Látható átvilágított felület":

    valamely meghatározott megfigyelési irányban az átvilágított felület ortogonális vetülete a megfigyelési irányra merőleges síkban (lásd 2. melléklet vázlatrajza).

    1.7. "Vonatkoztatási tengely":

    a fényjel jellemző tengelyét jelenti, amelyet a lámpa gyártója vonatkoztatási irányként határoz meg (H = 0°, V = 0°) fénytani méréseknél a láthatósági zóna szögeinek, illetve a lámpa járművön való elhelyezésének meghatározásakor.

    1.8. "Vonatkoztatási középpont":

    a vonatkoztatási tengely és a külső átvilágított felület metszéspontja, amelyet a lámpa gyártója ad meg.

    1.9. "A geometriai láthatóság szögei":

    azon legkisebb térszögű zónát meghatározó szögek, amelyeken belül a lámpa átvilágított felületének láthatónak kell lennie. E térszögű tartományt az a gömbcikk határozza meg, amelynek középpontja egybeesik a lámpa vonatkoztatási középpontjával, és amelynek vízszintes metszete az útfelülettel párhuzamosan helyezkedik el. E gömbcikkeket a vonatkoztatási tengelytől kiindulva határozzák meg. A β vízszintes szög a hosszúságnak, az α függőleges szög a szélességnek felel meg. A geometriai láthatósági szögeken belül nem lehet semmiféle olyan akadály, amely gátolja a lámpa külső átvilágított felületének bármely részéből a fény terjedését. Ez nem vonatkozik azon akadályokra, amelyek a típusjóváhagyáskor léteztek, amennyiben ilyen jóváhagyás kötelező

    1.10. "A befoglaló szélesség külső pontja":

    a jármű bármelyik oldalán a jármű középsíkjával párhuzamos síkban fekvő külső pont, amely a jármű legszélesebb pontjával egybeesik, nem tekintve a következő kinyúlásokat:

    1.10.1. a gumiabroncsok talajjal érintkező felület közelébe eső része és az abroncsmanométerek csatlakozói;

    1.10.2. a kerekekre szerelhető blokkolásgátlók;

    1.10.3. visszapillantó tükrök;

    1.10.4. oldalsó irányjelzők, helyzetjelző lámpák, méretjelző lámpák, valamint a várakozást jelző lámpák;

    1.10.5. a járműre erősített vámzárak, és e vámzárak rögzítő és védő szerelvényei.

    1.11. "Teljes szélesség":

    az 1.10. pontban meghatározott két függőleges sík közötti távolság.

    1.12. "Egyes lámpa":

    két vagy több, azonos vagy nem azonos, de ugyanolyan funkciójú és azonos színű lámpa minden olyan együttese, amelyet e készülékek alkotnak, és amelyek teljes átvilágított felületének a keresztirányú síkra eső vetülete legalább 60 %-át elfoglalja az említett átvilágított felületek vetületeit körülvevő legkisebb négyszög területének; típusjóváhagyási kötelezettség esetén azzal a feltétellel, hogy az ilyen együttest egyes lámpaként hagyták jóvá. E kombináció az országúti fényszórók, a tompított fényszórók és a ködfényszórók esetében nem engedélyezett.

    1.13. "Kettős lámpa", vagy "páros számú lámpa":

    a lámpa sáv alakú egyetlen átvilágított felülete abban az esetben, ha ez a sáv a jármű hosszirányú középsíkjára szimmetrikusan és mindkét oldalon a jármű külső szélétől legalább 400 mm-en belül helyezkedik el, és legalább 800 mm hosszú. E felület megvilágítását legalább két, az átvilágított felület széléhez a lehető legközelebb elhelyezkedő fényforrásnak kell biztosítania. Az átvilágított felület több egymás melletti elemből is állhat, ha az egyes átvilágított felületek keresztirányú síkra eső vetületei az említett egyes átvilágított felületek vetületeit körülvevő legkisebb négyszög területének legalább 60 %-át lefedik.

    1.14. "Két lámpa közötti távolság":

    egy irányba néző lámpák esetén az 1.6. pontban említett eset szerint meghatározott két átvilágított felület kerületének vonatkoztatási tengelyére merőleges síkban az ortogonális vetületeik közötti távolság.

    1.15. "Megengedett lámpa":

    amelynek felszerelését a gyártó szabad belátására bízták.

    1.16. "Működést ellenőrző lámpa":

    valamely készülék bekapcsolt és megfelelően működő állapotát jelző lámpa vagy ellenőrző eszköz.

    1.17. "Bekapcsolást visszajelző lámpa":

    valamely készülék bekapcsolt állapotát jelző fény, amely nem jelzi az eszköz kifogástalan működését.

    2. EGK-TÍPUSJÓVÁHAGYÁSI KÉRELEM

    2.1. Valamely járműtípus jóváhagyását a világító és fényjelző berendezések felszerelése szempontjából a járművet gyártó üzem vagy annak képviselője kérheti.

    2.2. A jóváhagyási kérelemhez három példányban csatolni kell a következő okmányokat az alábbi adatokkal:

    2.2.1. a jármű típusának leírását az 1.1. pontban felsoroltakkal összhangban, a terhelésre, különösen a csomagtartó legnagyobb megengedett terhelhetőségére vonatkozó korlátozásokkal együtt;

    2.2.2. a gyártó által világító és fényjelző berendezésként megadott eszközök jegyzéke. A jegyzék minden egyes funkcióra több típust is tartalmazhat. Minden egyes típust megfelelően azonosítani kell (különösen a típusjóváhagyási jel, a gyártó megnevezése stb.). Ezenkívül a jegyzék minden egyes funkció esetében tartalmazhatja a következő kiegészítő megjegyzést: "vagy egyenértékű készülékek";

    2.2.3. a világító és fényjelző berendezések teljes rajza, a különféle lámpák járművön való elhelyezkedésének megadásával;

    2.2.4. minden egyes lámpára az 1.6. pontban meghatározott átvilágított felületet bemutató rajz(ok).

    2.3. A jóváhagyó vizsgálatokkal megbízott műszaki állomásnak egy, a 2.2.2. pontban leírt világító és fényjelző berendezésekkel felszerelt, a jóváhagyásra bemutatott járműtípust képviselő üres járművet kell bemutatni.

    2.4. A II. mellékletben előírt mellékletet a típusjóváhagyási kérelemhez kell csatolni.

    3. ÁLTALÁNOS ELŐÍRÁSOK

    3.1. A világító és fényjelző berendezéseket úgy kell felszerelni, hogy a jármű rendeltetésszerű üzemével együtt járó rezgések ellenére azok megőrizzék a mellékletben megadott jellemzőiket, és képessé tegyék a járművet a melléklet előírásainak való megfelelésre. Különösképpen nem fordulhat elő a lámpák nem szándékos elállítódása.

    3.2. Az 1.5.7., 1.5.8. és 1.5.9. pontokban leírt világító berendezéseket úgy kell felszerelni, hogy azok helyes beállítása könnyen elvégezhető legyen.

    3.3. Az összes fényjelző berendezésre – beleértve az oldalfalakon beépítetteket is – érvényes, hogy a lámpa járműre történt felszerelése után a vonatkoztatási tengely párhuzamos legyen a jármű úton való felfekvési síkjával; az oldal-fényvisszaverők esetén e tengely merőleges legyen a jármű hosszirányú középsíkjára; az összes többi fényjelző készülék esetén az említett síkkal párhuzamos legyen. A megengedett tűréshatár bármely irányban ± 3°. Ezen felül figyelembe kell venni a gyártó különleges előírásait a felszerelésre vonatkozóan.

    3.4. Egyéb különleges előírás hiányában a lámpák magasságát és irányhelyzetét a jármű üres állapotában és vízszintes felületre állított helyzetében kell ellenőrizni.

    3.5. Külön előírás hiányában a páros lámpákat úgy kell felszerelni, hogy

    3.5.1. a jármű hosszirányú középsíkjához képest szimmetrikusan helyezkedjenek el;

    3.5.2. azok egymással is szimmetrikusak legyenek a jármű hosszirányú középsíkjához viszonyítva;

    3.5.3. ugyanazon fotometriai követelményeket elégítsék ki;

    3.5.4. közel azonos fotometriai tulajdonságokkal rendelkezzenek.

    3.6. Aszimmetrikus külső formájú járművek esetén e követelményeket lehetőség szerinti mértékben kell betartani.

    3.7. Az eltérő funkciójú lámpák lehetnek egymástól függetlenek vagy csoportosítottak, kombináltak vagy (egy berendezésben) egybeépítettek, feltéve hogy minden ilyen lámpa eleget tesz az arra vonatkozó követelményeknek.

    3.8. A talaj feletti legnagyobb magasságot az átvilágított felület legmagasabb pontjától, míg a legkisebb magasságot az átvilágított felület legalacsonyabb pontjától kell mérni.

    3.9. Külön előírások hiányában egyetlen lámpa sem bocsáthat ki villogó fényt, a irányjelzők és az elakadásjelző lámpák kivételével.

    3.10. Egyetlen vörös fényű lámpa sem lehet látható menetirányban és a hátrameneti lámpák kivételével egyetlen fehér fényű lámpa sem lehet látható a menetiránynak háttal.

    E követelmény akkor minősül teljesítettnek

    3.10.1. menetirányból a vörös fényű lámpák láthatóságára: ha a vörös fény nem közvetlenül látható az olyan megfigyelő számára, aki a jármű első pontja előtt 25 m-re fekvő keresztirányú sík 1. zónájában mozog (lásd a 3. melléklet, 1. ábra);

    3.10.2. menetiránynak háttal a fehér fényű lámpa láthatóságára: ha a fehér fény nem közvetlenül látható az olyan megfigyelő számára, aki a jármű leghátsó pontja mögött 25 m-re fekvő keresztirányú sík 2. zónájában mozog (lásd a 3. melléklet, 2. ábra vázlatát).

    3.10.3. A megfigyelő szemszögéből az 1. és 2. zónák a következőkre korlátozódnak:

    3.10.3.1. magasságot illetően: két olyan vízszintes síkra, amelyek az úttest felett 1 m ill. 2,20 m magasságban helyezkednek el;

    3.10.3.2. szélességet illetően: a jármű hosszirányú középsíkjához képest kívül, előre-, illetve hátrafelé 15º-os szöget bezáró két olyan függőleges síkra, amelyek keresztezik a jármű teljes külső szélességét határoló és a jármű hosszirányú középsíkjával párhuzamos függőleges síkok érintkezési pontját vagy pontjait.

    Amennyiben több érintkezési pont van, a legelső az első síknak, a leghátsó a hátsó síknak felel meg.

    3.11. Az elektromos rendszert úgy kell kialakítani, hogy az első és a hátsó helyzetjelző lámpák és (ha vannak) a méretjelző lámpák, valamint a hátsó rendszámtáblát megvilágító lámpák csak egyszerre legyenek be- és kikapcsolhatók.

    3.12. Az elektromos rendszert úgy kell kialakítani, hogy csak a távolsági, a tompított fényszórók, valamint az első és a hátsó ködlámpák legyenek bekapcsolhatók, ha a 3.11. pontban említett lámpák is bekapcsolt állapotban vannak. E követelményt nem kell alkalmazni, amikor fényjelzésként a fényszórót rövid időközönként bekapcsolják, vagy a fényszórót és a tompított fényszórót váltakozva működtetik.

    3.13. A lámpák által kibocsátott fények színei a következők:

    –távolsági fényszóró: | fehér vagy kadmiumsárga, |

    –tompított fényszóró: | fehér vagy kadmiumsárga, |

    –ködfényszóró: | fehér vagy sárga, |

    –hátrameneti lámpa: | fehér, |

    –irányjelző: | borostyánsárga, |

    –elakadásjelző: | borostyánsárga, |

    –féklámpa | vörös, |

    –hátsó rendszámtábla-megvilágító lámpa: | fehér, |

    –első helyzetjelző lámpa: | fehér; kadmiumsárga megengedett, ha a helyzetjelző lámpát kadmiumsárga fényű fényszóróba építették be, |

    –hátsó helyzetjelző lámpa: | vörös, |

    –hátsó ködlámpa: | vörös, |

    –várakozást jelző lámpa: | elöl fehér, hátul vörös ill. borostyánsárga, ha az oldalirányjelzővel építették egybe, |

    –méretjelző lámpa: | elöl fehér, hátul vörös, |

    –hátsó, nem háromszögletű fény-visszaverő: | vörös, |

    –hátsó, háromszögletű fény-visszaverő: | vörös, |

    –első, nem háromszögletű fény-visszaverő: | a ráeső fénnyel azonos, |

    –nem háromszögletű oldalsó fényvisszaverő: | borostyánsárga. |

    A | 2 első irányjelző (1. kategória) |

    2 hátsó irányjelző (2. kategória) |

    2 kiegészítő irányjelző (5. kategória) |

    B | 2 hátsó irányjelző (2. kategória) |

    4.5.4. Elhelyezés

    4.5.4.1. Keresztirányban:

    A jármű külső széle és az irányjelző átvilágított felületének külső széle közötti távolság nem lehet nagyobb 400 mm-nél.

    A két átvilágított felület belső széle közötti távolságnak legalább 600 mm-nek kell lennie.

    Amennyiben a hátsó irányjelző és a megfelelő hátsó helyzetjelző lámpa közötti függőleges távolság nem haladja meg a 300 mm-t, a jármű külső széle és a hátsó irányjelző átvilágított felületének külső széle közötti távolság legfeljebb 50 mm-rel haladhatja meg a jármű külső széle és a megfelelő hátsó helyzetjelző lámpa átvilágított felületének külső széle közötti távolságot.

    Az első irányjelzők átvilágított felületének legalább 40 mm távolságra kell lennie a tompított fényszóró és az esetleges ködfényszóró átvilágított felületétől. Ennél kisebb távolság csak akkor megengedett, ha az irányjelző fényerőssége a vonatkoztatási tengelyben legalább 400 cd.

    4.5.4.2. Függőleges irányban:

    A talajszint felett: | az 5. kategóriájú irányjelző esetén legalább 500 mm; az 1. és 2. kategóriájú irányjelző esetén legalább 350 mm; az összes kategória legfeljebb 1500 mm. Amennyiben a jármű felépítménye nem teszi lehetővé a fenti legnagyobb magasság betartását, az 5. kategóriájú irányjelzők esetében az átvilágított felület legmagasabb pontja 2300 mm, míg az 1. és 2. kategóriájú irányjelzőké 2100 mm magasságban helyezkedhet el. |

    4.5.4.3. Hosszirányban:

    Az oldalsó irányjelző átvilágított felületének vonatkoztatási középpontja (A elrendezés) és a jármű teljes hosszának elejét jelző keresztirányú sík közötti távolság ne haladja meg az 1800 mm-t. Ha a jármű felépítményének jellege nem teszi lehetővé a geometriai láthatósági szög legkisebb értékének betartását, e távolság az A elrendezésnek megfelelően felszerelt jármű esetében 2500 mm-re növelhető.

    4.5.5. Geometriai láthatóság

    Vízszintes szög: | lásd 4. függeléket. |

    Függőleges szög: | a vízszintes alatt és fölött 15°. A vízszintes alatt elhelyezkedő függőleges szög az A elrendezésű oldalsó irányjelzők esetében 5°-ra csökkenthető, ha a lámpatest felszerelési magassága 750 mm-nél kisebb. |

    4.5.6. Világítási irány

    Ha a gyártó különleges felszerelést ír elő, azt be kell tartani.

    4.5.7. Csoportosítható

    egy vagy több lámpával.

    4.5.8. Nem kombinálható

    semmiféle más lámpával.

    4.5.9. Nem építhető egybe

    semmiféle más lámpával, kivéve a várakozást jelző lámpát.

    4.5.10. Elektromos kapcsolás

    Az irányjelzőknek a többi lámpától függetlenül bekapcsolhatónak kell lenniük. A jármű azonos oldalán lévő összes irányjelzőt ugyanazon vezérlő szerkezetnek kell be- és kikapcsolni, és szakaszosan kell felvillanniuk.

    4.5.11. Visszajelző berendezés

    Alkalmazása kötelező minden olyan irányjelzőnél, amelyet a járművezető közvetlenül nem láthat. Lehet optikai, akusztikai vagy mindkettő.

    Optikai visszajelző esetén villogó lámpának kell lennie, ami az oldalsó irányjelzőket kivéve bármelyik irányjelző hibás működése esetén kialszik, vagy villogás nélkül égve marad, vagy észlelhető frekvenciaváltozást mutat. Ha a visszajelző berendezés csak akusztikai jelzést ad, annak jól hallhatónak kell lennie, és meghibásodás esetén lényeges frekvenciaváltozást kell mutatnia.

    Ha a gépjármű pótkocsi vontatására alkalmas, azt fel kell szerelni a pótkocsi irányjelzőjét ellenőrző külön visszajelző lámpával, kivéve amikor a vontató visszajelzője lehetővé teszi az egész járműszerelvény bármely irányjelző lámpája meghibásodásának észlelését.

    4.5.12. Egyéb követelmények

    A kibocsátott villogó fénynek percenként 90 ± 30-szor kell felvillannia. Az irányjelző kapcsolását a fény kigyulladásának legfeljebb 1 másodperc, kialvásának legfeljebb 1,5 másodperc késedelemmel kell követnie.

    Ha a gépjármű pótkocsi vontatására feljogosított, az irányjelző kapcsolójának a pótkocsi irányjelzőjét is működtetnie kell.

    A zárlat kivételével bármely irányjelző működési zavara esetén a többi lámpának tovább kell villognia, azonban a villogás frekvenciája ez esetben az előírttól eltérhet.

    4.6. Elakadásjelző

    4.6.1. | Alkalmazás Kötelező. | |

    4.6.2. | Darabszáma | meghatározott módon megfelelő címében a 4.5. pont |

    4.6.3. | Felszerelése |

    4.6.4. | Elhelyezése |

    4.6.4.1. | Keresztirányban: |

    4.6.4.2. | Függőleges irányban: |

    4.6.4.3. | Hosszirányban: |

    4.6.5. | Geometriai láthatósága |

    4.6.6. | Világítási iránya |

    4.6.7. | Csoportosítható/nem csoportosítható |

    4.6.8. | Kombinálható/nem kombinálható |

    4.6.9. | Egybeépíthető/nem építhető egybe |

    4.6.10. | Elektromos kapcsolás A jelzésnek külön kapcsolóval bekapcsolhatónak kell lennie, amely valamennyi irányjelzőt egy fázisban képes működtetni. |

    4.6.11. | Visszajelző Alkalmazása kötelező. Olyan villogó lámpának kell lennie, amely a 4.5.11. pontban részletesen meghatározott visszajelző berendezéssel egyidejűleg működhet. |

    4.6.12. Egyéb követelmények

    A 4.5.12. pontban meghatározottak szerint. Ha a gépjárművet felszerelték pótkocsi vontatására, az elakadásjelző kapcsolójának képesnek kell lennie a pótkocsi irányjelzőinek működtetésére is. Az elakadásjelzőnek akkor is működnie kell, ha a motor elindítására vagy leállítására szolgáló gyújtáskapcsoló olyan helyzetben van, amely nem teszi lehetővé a motor működtetését.

    4.7. Féklámpa

    4.7.1. Alkalmazás

    Kötelező.

    4.7.2. Darabszám

    Kettő.

    4.7.3. Elrendezés

    Nincs különleges előírás.

    4.7.4. Elhelyezés

    4.7.4.1. Keresztirányban:

    A két lámpa között legalább 600 mm távolságnak kell lennie. E távolság 400 mm-re csökkenthető, ha a jármű teljes szélessége 1300 mm-nél kevesebb.

    4.7.4.2. Függőleges irányban:

    A talajszint felett legalább 350 mm, legfeljebb 1500 mm ill. 2100 mm, ha a felépítmény formája az 1500 mm-es érték betartását nem teszi lehetővé.

    4.7.4.3. Hosszirányban:

    A jármű hátsó részén.

    4.7.5. Geometriai láthatóság

    Vízszintes szög: | kifelé és befelé 45°. |

    Függőleges szög: | a vízszintes alatt és fölött 15°. Amennyiben a lámpa felszerelési magassága 750 mm-nél kisebb, a vízszintes sík alatti függőleges szög 5°-ra csökkenthető. |

    4.7.6. Világítási irány

    A járműtől hátrafelé.

    4.7.7. Csoportosítható

    egy vagy több más hátsó lámpával.

    4.7.8. Nem kombinálható

    semmiféle más lámpával.

    4.7.9. Egybeépíthető

    a hátsó helyzetjelző lámpával vagy a várakozást jelző lámpával.

    4.7.10. Elektromos kapcsolás

    Az üzemi fék működtetésekor kell kigyulladnia.

    4.7.11. Visszajelző

    Megengedett, de csak olyan nem villogó ellenőrző lámpaként, amely a féklámpák működésének zavara esetén gyullad fel.

    4.7.12. Egyéb követelmények

    A féklámpák fényerősségének jelentősen nagyobbnak kell lennie, mint a hátsó helyzetjelző lámpáké.

    4.8. Hátsó rendszámtábla-megvilágító lámpa

    4.8.1. | Alkalmazás Kötelező. |

    4.8.2. | Darabszáma | Oly módon, hogy biztosítsa a rendszámtábla helyének megvilágítását. |

    4.8.3. | Elrendezése |

    4.8.4. | Elhelyezése |

    4.8.4.1. | Keresztirányban: |

    4.8.4.2. | Függőleges irányban: |

    4.8.4.3. | Hosszirányban: |

    4.8.5. | Geometriai láthatósága |

    4.8.6. | Világítási iránya |

    4.8.7. | Csoportosítható egy vagy több hátsó lámpával. |

    4.8.8. | Kombinálható a hátsó helyzetjelző lámpával. |

    4.8.9. | Nem építhető egybe semmiféle más lámpával. |

    4.8.10. | Elektromos kapcsolás A hátsó rendszámtábla-megvilágító csak a hátsó helyzetjelző lámpákkal egyidejűleg működhet. |

    4.8.11. | Visszajelző Megengedett. Alkalmazásakor e funkciót a helyzetjelző lámpák számára előírt ellenőrző lámpának kell ellátnia. |

    4.9. Első helyzetjelző lámpa

    4.9.1. Alkalmazás

    Valamennyi gépjárműre kötelező.

    1600 mm-nél szélesebb pótkocsik számára kötelező.

    Megengedett az 1600 mm-nél nem szélesebb pótkocsikon.

    4.9.2. Darabszám

    Kettő.

    4.9.3. Elrendezés

    Nincs különleges előírás.

    4.9.4. Elhelyezés

    4.9.4.1. Keresztirányban:

    Az átvilágított felületnek a jármű hosszirányú középsíkjától legtávolabbi pontja nem lehet 400 mm-nél távolabb a jármű külső szélétől.

    Pótkocsik esetében az átvilágított felület hosszirányú középsíktól legtávolabbi pontja nem lehet 150 mm-nél távolabb a jármű külső szélétől.

    A két átvilágított felület belső szélei közötti távolságnak legalább 600 mm-nek kell lennie.

    4.9.4.2. Függőleges irányban:

    Talajszint feletti magasság legalább 350 mm, legfeljebb 1500 mm vagy 2100 mm, ha a felépítmény formája az 1500 mm-es érték betartását nem teszi lehetővé.

    4.9.4.3. Hosszirányban:

    A jármű elején.

    4.9.5. Geometriai láthatóság

    Láthatósági szög a vízszintes síkban mindkét helyzetjelző lámpára:

    befelé 45° és kifelé 80°,

    vagy befelé 80° és kifelé 45°.

    Láthatósági szögek függőleges síkban:

    a vízszintes alatt és fölött 15°. A vízszintes alatti függőleges szög 5°-ra csökkenthető, ha a lámpa felszerelési magassága 750 mm-nél kisebb.

    4.9.6. Világítási irány

    Előrefelé.

    4.9.7. Csoportosítható

    bármely más első lámpával.

    4.9.8. Nem kombinálható

    semmiféle más lámpával.

    4.9.9. Egybeépíthető

    más első lámpával.

    4.9.10. Elektromos kapcsolás

    Nincs különleges előírás.

    4.9.11. Ellenőrző lámpa

    Alkalmazása kötelező. Az ellenőrző lámpa nem villoghat és nem kötelező, ha a műszerfal világítása csak a helyzetjelző lámpákkal egyidejűleg kapcsolható be.

    4.10. Hátsó helyzetjelző lámpa

    4.10.1. Alkalmazás

    Kötelező.

    4.10.2. Darabszám

    Kettő.

    4.10.3. Elrendezés

    Nincs különleges előírás.

    4.10.4. Elhelyezés

    4.10.4.1. Keresztirányban:

    Az átvilágított felületnek a jármű hosszirányú középsíkjától legtávolabbi pontja nem lehet 400 mm-nél távolabb a jármű külső szélétől.

    Az átvilágított felület belső szélei közötti távolságnak legalább 600 mm-nek kell lennie. E távolság 400 mm-re csökkenthető, ha a jármű szélessége 1300 mm-nél kisebb.

    4.10.4.2. Függőleges irányban:

    A talajszint fölött legalább 350 mm, legfeljebb 1500 mm vagy 2100 mm, ha a felépítmény formája az 1500 mm-es érték betartását nem teszi lehetővé.

    4.10.4.3. Hosszirányban:

    A jármű hátsó részén.

    4.10.5. Geometriai láthatóság

    A vízszintes láthatósági szög mindkét hátsó helyzetjelző lámpára:

    befelé 45° és kifelé 80°,

    vagy befelé 80° és kifelé 45°.

    Függőleges láthatósági szögek:

    a vízszintes felett és alatt 15°. Ha a lámpa felszerelési magassága 750 mm-nél kisebb, a vízszintes alatti függőleges szög 5°-ra csökkenthető.

    4.10.6. Világítási irány

    Hátrafelé.

    4.10.7. Csoportosítható

    bármely más hátsó lámpával.

    4.10.8. Kombinálható

    a hátsó rendszámtábla-megvilágító lámpával.

    4.10.9. Egybeépíthető

    a féklámpával, a hátsó ködlámpával vagy a várakozást jelző lámpával.

    4.10.10. Elektromos kapcsolás

    Nincs különleges előírás.

    4.10.11. Visszajelző

    Alkalmazása kötelező.

    E funkciót az első helyzetjelző lámpa visszajelzőjének kell ellátnia.

    4.11. Hátsó ködlámpa

    4.11.1. Alkalmazás

    Kötelező.

    4.11.2. Darabszám

    Egy, de második is megengedett.

    4.11.3. Elrendezés

    Nincs különleges előírás.

    4.11.4. Elhelyezés

    4.11.4.1. Keresztirányban:

    Ha csak egy hátsó ködlámpa van, azt a jármű hosszirányú középsíkjának azon oldala mentén kell elhelyezni, amelyik ellentétes a járművet nyilvántartó országban előírt hajtási iránnyal.

    A hátsó ködlámpa és a féklámpa közötti távolságnak minden esetben 100 mm-nél nagyobbnak kell lennie.

    4.11.4.2. Függőleges irányban:

    A talajszint felett 250 mm és 1000 mm között.

    4.11.4.3. Hosszirányban:

    A jármű hátsó részén.

    4.11.5. Geometriai láthatóság

    Vízszintes szög: | befelé és kifelé 25°. |

    Függőleges szög: | a vízszintes felett és alatt 5°. |

    4.11.6. Világítási irány

    Hátrafelé.

    4.11.7. Csoportosítható

    bármely más hátsó lámpával.

    4.11.8. Nem kombinálható

    semmiféle más lámpával.

    4.11.9. Egybeépíthető

    a hátsó helyzetjelző vagy a várakozást jelző lámpával.

    4.11.10. Elektromos kapcsolás

    A hátsó ködlámpa csak akkor lehet bekapcsolható, ha a tompított fényszórók vagy az első ködlámpák közül egy vagy több bekapcsolt állapotban van.

    Ha vannak első ködlámpák, a hátsó ködlámpáknak az első ködlámpáktól függetlenül kikapcsolhatónak kell lenniük.

    4.11.11. Visszajelző

    Alkalmazása kötelező. Nem villogó, különálló jelzőlámpának kell lennie.

    4.12. Várakozást jelző lámpa

    4.12.1. Alkalmazás

    Legfeljebb 6 m hosszú és legfeljebb 2 m széles gépjárműveken: megengedett.

    Minden egyéb járművön: tilos.

    4.12.2. Darabszám

    Elrendezéstől függően.

    4.12.3. Elrendezés

    - két lámpa elöl és két lámpa hátul,

    - vagy mindkét oldalon egy-egy lámpa.

    4.12.4. Elhelyezés

    4.12.4.1. Keresztirányban:

    az átvilágított felületnek a jármű hosszirányú középsíkjától legtávolabbi pontja nem lehet 400 mm-nél távolabb a jármű külső szélétől.

    Ha két lámpát szerelnek fel, azoknak a jármű ellentétes oldalain kell lenniük.

    4.12.4.2. Függőleges irányban

    A talajszint felett: | legalább 350 mm; legfeljebb 1500 mm ill. 2100 mm, ha a felépítmény formája az 1500 mm-es érték betartását nem teszi lehetővé. |

    4.12.4.3. Hosszirányban:

    Nincs különleges előírás.

    4.12.5. Geometriai láthatóság

    Vízszintes szög: | kifelé, előre és hátra 45°. |

    Függőleges szög: | a vízszintes felett és alatt 15°. Ha a lámpa felszerelési magassága 750 mm-nél kisebb, a vízszintes alatti függőleges szög 5°-ra csökkenthető. |

    4.12.6. Világítási irány

    Olyannak kell lennie, hogy a lámpa feleljen meg az elölről és hátulról láthatóság feltételeinek.

    4.12.7. Csoportosítható

    bármely más lámpával.

    4.12.8. Nem kombinálható

    semmiféle más lámpával.

    4.12.9. Egybeépíthető

    –elöl: | helyzetjelző lámpával, tompított és távolsági fényszóróval és a ködlámpával, |

    –hátul: | helyzetjelző lámpával, féklámpával és a hátsó ködlámpával, |

    –5. kategóriájú irányjelzőkkel. |

    4.12.10. Elektromos kapcsolás

    A jármű egyik oldalán levő várakozást jelző lámpa vagy várakozást jelző lámpák működtethető(k) legyen(ek) bármely más lámpa bekapcsolása nélkül.

    4.12.11. Ellenőrző lámpa

    Megengedett. Ha van ellenőrző lámpa, az ne legyen összetéveszthető az első vagy hátsó helyzetjelző lámpa visszajelzőjével.

    4.12.12. Egyéb követelmények

    E lámpa működtetése az ugyanazon járműoldali első és hátsó helyzetjelző lámpa egyidejű bekapcsolásával is megoldható.

    4.13. Méretjelző lámpa

    4.13.1. Alkalmazás

    2,10 m-nél szélesebb járművek esetén alkalmazása kötelező.

    4.13.2. Darabszám

    Elölről kettőnek és hátulról kettőnek kell látszania.

    4.13.3. | 4.13.5. Elrendezés Nincs különleges előírás. |

    4.13.4. | Elhelyezés |

    4.13.4.1. | Keresztirányban: A jármű külső széléhez a lehető legközelebb. |

    4.13.4.2. | Függőleges irányban: A lámpák szélességi elhelyezése és szimmetriája követelményeivel összeegyeztethető legnagyobb magasságban. |

    4.13.4.3. | Hosszirányban: Nincs különleges előírás. |

    Vízszintes szög: | kifelé 80°. |

    Függőleges szög: | vízszintes felett 5° és alatta 20°. |

    |

    4.13.6. | Világítási irány Olyannak kell lennie, hogy a lámpák feleljenek meg az elölről és hátulról láthatóság követelményeinek. |

    4.13.7. | Nem csoportosítható | semmiféle más lámpával. |

    4.13.8. | Nem kombinálható |

    4.13.9. | Nem építhető egybe |

    4.13.10. | Elektromos kapcsolás Nincs különleges előírás. |

    4.13.11. | Ellenőrző lámpa Megengedett. |

    4.13.12. | Egyéb követelmények Az összes egyéb feltétel teljesülése mellett az egyazon járműoldalon elölről és hátulról látható méretjelző lámpa egy készülékben egyesíthető. A méretjelző lámpa helyzetének a megfelelő oldali helyzetjelzőhöz viszonyítva olyannak kell lennie, hogy a szóban forgó két lámpa átvilágított felülete egymáshoz legközelebbi pontjainak a keresztirányú függőleges síkra eső vetülete közötti távolsága legalább 200 mm. |

    4.14. Hátsó, nem háromszög alakú fényvisszaverő

    4.14.1. Alkalmazás

    Gépjárművekre kötelező.

    Pótkocsikon tilos.

    4.14.2. Darabszám

    Kettő.

    4.14.3. Elrendezés

    Nincs különleges előírás.

    4.14.4. Elhelyezés

    4.14.4.1. Keresztirányban:

    Az átvilágított felületnek a jármű hosszirányú középsíkjától legtávolabbi pontja nem lehet 400 mm-nél távolabb a jármű külső szélétől.

    A fényvisszaverők belső szélei közötti távolság legalább 600 mm; e távolság 400 mm-re csökkenthető, ha a jármű teljes szélessége 1300 mm-nél kisebb.

    4.14.4.2. Függőleges irányban:

    A talajszint fölött legalább 350 mm, legfeljebb 900 mm.

    4.14.4.3. Hosszirányban:

    Nincs különleges előírás.

    4.14.5. Geometriai láthatóság

    Vízszintes szög: | befelé és kifelé 30°. |

    Függőleges szög: | a vízszintes fölött és alatt 15°. Ha a lámpa felszerelési magassága 750 mm-nél kisebb, a vízszintes alatti függőleges szög 5°-ra csökkenthető. |

    4.14.6. Világítási irány

    Hátrafelé.

    4.14.7. Csoportosítható

    bármely más lámpával.

    4.14.8. Egyéb követelmények

    A fényvisszaverő világító felületének lehetnek közös részei a jármű hátsó részén elhelyezett bármely más lámpáéval.

    4.15. Hátsó, háromszög alakú fényvisszaverő

    4.15.1. Alkalmazás

    Pótkocsikra kötelező.

    Gépjárműveken tilos.

    4.15.2. Darabszám

    Kettő.

    4.15.3. Elrendezés

    A háromszög csúcsának felfelé kell mutatnia.

    4.15.4. Elhelyezés

    4.15.4.1. Keresztirányban:

    az átvilágított felületnek a jármű hosszirányú középsíkjától legtávolabbi pontja nem lehet 400 mm-nél távolabb a jármű külső szélétől.

    A fényvisszaverők belső szélei közötti távolság nem lehet kevesebb 600 mm-nél. Ha a jármű teljes szélessége 1300 mm-nél kisebb, e távolság 400 mm-re csökkenthető.

    4.15.4.2. Függőleges irányban:

    Talajszint fölött legalább 350 mm, legfeljebb 900 mm.

    4.15.4.3. Hosszirányban:

    Nincs különleges előírás.

    4.15.5. Geometriai láthatóság

    Vízszintes szög: | befelé és kifelé 30°. |

    Függőleges szög: | a vízszintes fölött és alatt 15°. Ha a lámpa felszerelési magassága 750 mm-nél kisebb, a függőleges szög a vízszintes alatt 5°-ra csökkenthető. |

    4.15.6. Világítási irány

    Hátrafelé.

    4.15.7. Nem csoportosítható

    semmiféle más lámpával.

    4.15.8. Egyéb követelmények

    A háromszögön belül nem lehet semmiféle lámpa.

    4.16. Első, nem háromszög alakú fényvisszaverő

    4.16.1. Alkalmazás

    Pótkocsikra kötelező.

    4.16.2. Darabszám

    Kettő.

    4.16.3. Elrendezés

    Nincs különleges előírás

    4.16.4. Elhelyezés

    4.16.4.1. Keresztirányban:

    Az átvilágított felületnek a jármű hosszirányú középsíkjától legtávolabbi pontja nem lehet 400 mm-nél távolabb a jármű külső szélétől.

    Pótkocsik esetében a világító felületnek a jármű hosszirányú középsíkjától legtávolabbi pontja nem lehet 150 mm-nél távolabb a jármű külső szélétől.

    A fényvisszaverők belső szélei közötti távolság nem lehet kevesebb 600 mm-nél. Ha a jármű teljes szélessége 1300 mm-nél kisebb, e távolság 400 mm-re csökkenthető.

    4.16.4.2. Függőleges irányban:

    A talajszint felett: legalább 350 mm, legfeljebb 900 mm, vagy 1500 mm, ha a jármű szerkezeti kialakítása a 900 mm-es méret betartását nem teszi lehetővé.

    4.16.4.3. Hosszirányban:

    Nincs különleges előírás.

    4.16.5. Geometriai láthatóság

    Vízszintes szög: | befelé és kifelé 30°. |

    Függőleges szög: | a vízszintes sík fölött és alatt 15°. A vízszintes sík alatti függőleges szög 5°-ra csökkenthető, ha a lámpa felszerelési magassága kisebb 750 mm-nél. |

    4.16.6. Világítási irány

    Előre.

    4.16.7. Csoportosítható

    az első helyzetjelző lámpával.

    4.16.8. Egyéb követelmények

    A fényvisszaverő átvilágított felületének lehetnek közös részei az első helyzetjelző lámpa átvilágított felületével.

    4.17. Nem háromszög alakú oldal-fényvisszaverő

    4.17.1. Alkalmazás

    Alkalmazása kötelező

    - valamennyi 6 méternél hosszabb gépjárművön, az M1 kategóriájú járművek kivételével,

    - az összes pótkocsin.

    Megengedett

    - az M1 kategóriájú járműveken,

    - az összes járművön, amelyek hosszúsága nem nagyobb 6 méternél, az M1 kategóriájú járművek kivételével.

    4.17.2. Legkisebb darabszám oldalanként

    Olyannak kell lennie, hogy a hosszirányú elrendezésre vonatkozó szabályok teljesüljenek.

    4.17.3. Elrendezés

    Nincs különleges előírás.

    4.17.4. Elhelyezés

    4.17.4.1. Keresztirányban:

    Nincs különleges előírás.

    4.17.4.2. Függőleges irányban:

    A talajszint felett: legalább 350 mm, legfeljebb 900 mm vagy 1500 mm, ha a jármű szerkezeti kialakítása a 900 mm-es érték betartását nem teszi lehetővé.

    4.17.4.3. Hosszirányban:

    Legalább egy fényvisszaverőt a jármű középső harmadára kell felszerelni úgy, hogy a legelső fényvisszaverő legfeljebb 3 m-re legyen a jármű elejétől, pótkocsik esetében a vonórudat is beleértve.

    Két szomszédos fényvisszaverő között a távolság nem haladhatja meg a 3 métert.

    A leghátsó fényvisszaverő nem lehet a jármű végétől 1 méternél nagyobb távolságra.

    4.17.5. Geometriai láthatóság

    Vízszintes szög: | előre és hátra 45°. |

    Függőleges szög: | a vízszintes sík fölött és alatt 15°. A vízszintes sík alatti függőleges szög 5°-ra csökkenthető, ha a lámpa felszerelési magassága kisebb 750 mm-nél. |

    4.17.6. Világítási irány

    A fényvisszaverő vonatkoztatási tengelyének vízszintesen, a jármű hosszirányú középsíkjára merőlegesen és kifelé kell irányulnia.

    4.17.7. Csoportosítható

    más lámpákkal.

    5. A JÓVÁHAGYÁSSAL MEGEGYEZŐ GYÁRTÁS

    5.1. Minden sorozatban gyártott járműnek meg kell egyeznie a világító és fényjelző berendezések beépítésére és jellemzőikre ezen irányelvben részletesen meghatározottak tekintetében jóváhagyott járműtípussal.

    --------------------------------------------------

    2. MELLÉKLET

    MINTA

    +++++ TIFF +++++

    +++++ TIFF +++++

    --------------------------------------------------

    Top