Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 22022D0707

    Az egyrészről az Európai Unió és az Európai Atomenergia-közösség, és másrészről Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királysága közötti kereskedelmi és együttműködési megállapodással létrehozott partnerségi tanács 1/2022 határozata (2022. május 5.) a civil társadalmi fórum irányítására vonatkozó operatív iránymutatások elfogadásáról [2022/707]

    PUB/2022/415

    HL L 132., 2022.5.6, p. 107–109 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2022/707/oj

    2022.5.6.   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 132/107


    AZ EGYRÉSZRŐL AZ EURÓPAI UNIÓ ÉS AZ EURÓPAI ATOMENERGIA-KÖZÖSSÉG, ÉS MÁSRÉSZRŐL NAGY-BRITANNIA ÉS ÉSZAK-ÍRORSZÁG EGYESÜLT KIRÁLYSÁGA KÖZÖTTI KERESKEDELMI ÉS EGYÜTTMŰKÖDÉSI MEGÁLLAPODÁSSAL LÉTREHOZOTT PARTNERSÉGI TANÁCS 1/2022 HATÁROZATA

    (2022. május 5.)

    a civil társadalmi fórum irányítására vonatkozó operatív iránymutatások elfogadásáról [2022/707]

    A PARTNERSÉGI TANÁCS,

    tekintettel az egyrészről az Európai Unió és az Európai Atomenergia-közösség, és másrészről Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királysága közötti kereskedelmi és együttműködési megállapodásra (a továbbiakban: kereskedelmi és együttműködési megállapodás) és különösen annak 14. cikke (1) bekezdésére,

    mivel:

    (1)

    A 14. cikk úgy rendelkezik, hogy a Felek elősegítik egy civil társadalmi fórum megszervezését, amelynek célja, hogy a második rész végrehajtásáról szóló párbeszéd színtere legyen.

    (2)

    A partnerségi tanács elfogadja a fórum irányítására vonatkozó operatív iránymutatásokat,

    ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

    1. cikk

    A partnerségi tanács elfogadja a kereskedelmi és együttműködési megállapodásban említett civil társadalmi fórumra vonatkozó, a mellékletben foglalt operatív iránymutatásokat.

    2. cikk

    Ez a határozat az elfogadásának napján lép hatályba.

    Kelt Brüsszelben és Londonban, 2022. május 5-én.

    a partnerségi tanács részéről

    a társelnökök

    Maroš ŠEFČOVIČ

    Elizabeth TRUSS


    MELLÉKLET

    IRÁNYMUTATÁSOK A CIVIL TÁRSADALMI FÓRUM SZÁMÁRA

    a kereskedelmi és együttműködési megállapodás keretében

    az egyrészről az Európai Unió és az Európai Atomenergia-közösség, és másrészről Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királysága közötti kereskedelmi és együttműködési megállapodás (a továbbiakban: kereskedelmi és együttműködési megállapodás) 14. cikkének (1) és (2) bekezdése úgy rendelkezik, hogy a Felek elősegítik az Európai Unió és Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királysága (az Egyesült Királyság) civil társadalmának képviselőiből álló civil társadalmi fórum megszervezését, amely legalább évente egyszer ülésezik, kivéve, ha a Felek másként nem állapodnak meg. A kereskedelmi és együttműködési megállapodás továbbá előírja, hogy a partnerségi tanács elfogadja a civil társadalmi fórum irányítására vonatkozó operatív iránymutatásokat.

    1.   RÉSZTVEVŐK

    A kereskedelmi és együttműködési megállapodás (1) 14. cikkének (3) bekezdése értelmében a civil társadalmi fórumon az Európai Unió és az Egyesült Királyság civil társadalmi szervezeteinek képviselői vesznek részt, nevezetesen a kereskedelmi és együttműködési megállapodás II. részének hatálya alá tartozó területek szempontjából releváns, a társadalom különböző szegmenseiben működő üzleti és munkáltatói szervezetek (de nem az egyéni magánvállalkozások), szakszervezetek, tudományos körök és nem kormányzati szervezetek képviselői. A Felek a civil társadalmi szervezetek kiegyensúlyozott képviseletének előmozdítása érdekében alkalmazzák a civil társadalom képviselőinek nyilvántartásba vételére vonatkozó szabályaikat és gyakorlataikat.

    Gyakorlati okokból a civil társadalmi fórum személyes résztvevőinek száma mindkét oldalon a civil társadalom 60 képviselőjére korlátozódik, kivéve, ha a Felek másként állapodnak meg. Ezek a képviselők személyesen vagy elektronikus úton részt vehetnek a civil társadalmi fórum ülésein. A Felek megállapodhatnak abban, hogy a kereskedelmi és együttműködési megállapodás 14. cikkének (2) bekezdésével összhangban az ülést teljes mértékben virtuális úton tartják meg. A civil társadalmi fórum nyitva áll az előzetesen regisztráló, civil társadalmi szervezetek más tagjainak megfigyelőként történő részvétele előtt.

    2.   HATÁLY

    A civil társadalmi fórum megbeszélései a kereskedelmi és együttműködési megállapodás II. részében szereplő területekre terjednek ki: kereskedelem, légi közlekedés, közúti szállítás, szociális biztonsági rendszerek koordinálása, valamint a rövid távú tartózkodásra jogosító vízumok, halászat és egyéb rendelkezések.

    3.   IDŐZÍTÉS, SZERVEZÉS ÉS NAPIREND

    A kereskedelmi és együttműködési megállapodás előírja, hogy a civil társadalmi fórum évente legalább egyszer ülésezik, kivéve, ha a Felek másként állapodnak meg. A civil társadalmi fórum a kereskedelmi partnerségi bizottság ülése időpontjához közeli időpontban ülésezik, kivéve, ha a Felek másként állapodnak meg. A kereskedelmi partnerségi bizottság és a kereskedelmi szakbizottságok társelnökei, valamint az energiával, a légi közlekedéssel, a repülésbiztonsággal, a közúti közlekedéssel, a szociális biztonsági rendszerek koordinálásával és a halászattal foglalkozó szakbizottságok társelnökei részt vehetnek a fórumon, amikor ott a hatáskörükbe tartozó kérdések megvitatására kerül sor.

    A civil társadalmi fórumot a kereskedelmi partnerségi bizottság ülésének otthont adó Fél szervezi, ami azt jelenti, hogy a fórum helyszíne felváltva lesz az Európai Unió és az Egyesült Királyság területe között, kivéve, ha a Felek másként állapodnak meg. A fórumnak otthont adó Fél biztosítja a helyszínt, és elősegíti az ülés lebonyolítását (pl. linkeket biztosít a regisztrációhoz és a virtuális részvételhez).

    A Felek törekednek arra, hogy a napirendtervezetnek a másik Féllel való elfogadása előtt konzultáljanak saját belső tanácsadó csoportjaikkal a lehetséges napirendi pontokról. A Felek törekednek arra, hogy a napirendtervezeteket a civil társadalmi fórum ülése előtt 15 nappal közzétegyék.

    A fogadó Fél a másik Féllel egyetértésben, az ülést követő 30 napon belül megszövegezi a civil társadalmi fórum eredményeit és következtetéseit. Az egyes ülések eredményeit és következtetéseit megosztják a partnerségi tanáccsal, a kereskedelmi partnerségi bizottsággal és az energiával, a légi közlekedéssel, a repülésbiztonsággal, a közúti közlekedéssel, a szociális biztonsági rendszerek koordinációjával és a halászattal foglalkozó szakbizottságokkal, és nyilvánosságra hozzák azokat.

    A kereskedelmi és együttműködési megállapodás 14. cikke (1) bekezdésének második mondatával összhangban a partnerségi tanács módosíthatja ezeket az iránymutatásokat, többek között a végrehajtásuk során felmerülő kérdések kezelése érdekében.


    (1)  A civil társadalmi fórum nyitva áll a Felek területén letelepedett független civil társadalmi szervezetek részvétele előtt, beleértve a kereskedelmi és együttműködési megállapodás 13. cikkében említett belső tanácsadó csoportok tagjait is. A Felek előmozdítják többek között a gazdasági növekedéssel és a fenntartható fejlődéssel, valamint a szociális, emberi jogi, környezetvédelmi és egyéb kérdésekkel foglalkozó nem kormányzati szervezetek, üzleti és munkáltatói szervezetek és szakszervezetek kiegyensúlyozott képviseletét.


    Top