Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023R0826

    A Bizottság (EU) 2023/826 rendelete (2023. április 17.) az elektromos és elektronikus háztartási és irodai berendezések kikapcsolt, készenléti és hálózatvezérelt készenléti üzemmódbeli energiafogyasztására vonatkozó környezettudatos tervezési követelményeknek a 2009/125/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv szerinti megállapításáról, valamint az 1275/2008/EK és a 107/2009/EK bizottsági rendeletek hatályon kívül helyezéséről (EGT-vonatkozású szöveg)

    C/2023/2448

    HL L 103., 2023.4.18, p. 29–47 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2023/826/oj

    2023.4.18.   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 103/29


    A BIZOTTSÁG (EU) 2023/826 RENDELETE

    (2023. április 17.)

    az elektromos és elektronikus háztartási és irodai berendezések kikapcsolt, készenléti és hálózatvezérelt készenléti üzemmódbeli energiafogyasztására vonatkozó környezettudatos tervezési követelményeknek a 2009/125/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv szerinti megállapításáról, valamint az 1275/2008/EK és a 107/2009/EK bizottsági rendeletek hatályon kívül helyezéséről

    (EGT-vonatkozású szöveg)

    AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

    tekintettel az energiával kapcsolatos termékek környezettudatos tervezésére vonatkozó követelmények megállapítási kereteinek létrehozásáról szóló, 2009. október 21-i 2009/125/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvre (1) és különösen annak 15. cikke (1) bekezdésére,

    mivel:

    (1)

    A 2009/125/EK irányelv értelmében a Bizottság köteles megállapítani azon, energiával kapcsolatos termékek környezettudatos tervezésének követelményeit, amelyek az unióbeli eladások száma és kereskedelmi volumene szempontjából jelentősek, amelyek nagy hatást gyakorolnak a környezetre, és amelyek környezetre gyakorolt hatása túlzott költségek nélkül nagymértékben javítható.

    (2)

    A COM(2016) 773 közlemény (2) meghatározza a 2016–2019-es időszakra vonatkozó környezettudatos tervezési és energiacímkézési keret munkaprioritásait. A környezettudatos tervezésre vonatkozó 2016-os munkaterv meghatározza azokat az energiával kapcsolatos termékcsoportokat, amelyek elsőbbséget élveznek az előkészítő tanulmányok készítése és a végrehajtási intézkedések elfogadása, valamint az 1275/2008/EK bizottsági rendelet (3) felülvizsgálata szempontjából.

    (3)

    Az elektromos és elektronikus háztartási és irodai berendezések kikapcsolt, készenléti és hálózatvezérelt készenléti üzemmódbeli energiafogyasztása a közleményben felsorolt intézkedési területek egyike; e területen a becslések szerint 2030-ig évente 4 TWh végsőenergia-megtakarítás érhető el, ami az üvegházhatásúgáz-kibocsátás 1,36 millió tonna CO2-egyenértékkel való csökkentésének felel meg.

    (4)

    A Bizottság az 1275/2008/EK rendeletben meghatározta az elektromos és elektronikus háztartási és irodai berendezések kikapcsolt és készenléti üzemmódbeli energiafogyasztására vonatkozó környezettudatos tervezési követelményeket, a 801/2013/EU bizottsági rendeletben (4) pedig megállapította a hálózatvezérelt készenléti üzemmód energiafogyasztására vonatkozó követelményeket. Az említett rendeletek értelmében a Bizottságnak a műszaki fejlődés fényében felül kell vizsgálnia a környezettudatos tervezési követelményeket.

    (5)

    A Bizottság felülvizsgálta az 1275/2008/EK rendeletet, és elemezte az elektromos és elektronikus háztartási és irodai berendezések kikapcsolt, készenléti és hálózatvezérelt készenléti üzemmódbeli energiafogyasztásának műszaki, környezeti és gazdasági vonatkozásait, valamint a valós felhasználói magatartást. Ezt a felülvizsgálatot az uniós és harmadik országbeli érdekelt felekkel szoros együttműködésben végezte el. A felülvizsgálat eredményeit nyilvánosságra hozta, és ismertette a 2009/125/EK irányelv 18. cikkével létrehozott konzultációs fórummal.

    (6)

    A felülvizsgálat szerint előnyös a műszaki fejlődéshez igazított folyamatos és továbbfejlesztett követelményeket megállapítani az elektromos és elektronikus háztartási és irodai berendezések kikapcsolt, készenléti és hálózatvezérelt készenléti üzemmódbeli energiafogyasztása tekintetében.

    (7)

    Az e rendelet hatálya alá tartozó termékek éves energiafogyasztását kikapcsolt, készenléti és hálózatvezérelt készenléti üzemmódban 2015-ben 59,4 TWh-ra becsülték, ami CO2-egyenértékben kifejezve 23,8 millió tonna üvegházhatású gáz kibocsátásával jár. Az energiafogyasztás 2030-ra várhatóan változás hiányában is csökkenni fog, főként a 801/2013/EU rendelet által bevezetett környezettudatos tervezési követelmények fokozatos alkalmazása miatt. Ez a csökkenés azonban valószínűleg lelassul, ha nem kerül sor a hatályos környezettudatos tervezési követelmények naprakésszé tételére.

    (8)

    E rendelet alkalmazását az otthonokban való használatra szánt háztartási és irodai berendezésekre célszerű korlátozni, vagyis az információtechnológiai berendezések esetében az EN 55022:2010 szabvány szerinti B. osztályú berendezésekre.

    (9)

    Az e rendelet által nem érintett üzemmódokkal, így a számítógépek ACPI S3 üzemmódjával a 2009/125/EK irányelv szerinti termékspecifikus végrehajtási intézkedésekben célszerű foglalkozni.

    (10)

    A kikapcsolt, a készenléti és a hálózatvezérelt készenléti üzemmódokra vonatkozó követelményeket lehetőség szerint a 2009/125/EK irányelv szerinti termékspecifikus végrehajtási intézkedésekben kell meghatározni, figyelembe véve az egyes termékcsoportok sajátosságait, valamint a további energia- és üvegházhatásúgázkibocsátás-megtakarítás lehetőségét.

    (11)

    A kisfeszültségű külső tápegységekkel felszerelt termékek, melyek a 278/2009/EK bizottsági rendelet (5) értelmében nem tartoznak az 1275/2008/EK rendelet hatálya alá, folyamatosan fejlődnek, funkcióik egyre bővülnek, és egyre nagyobb számban kerülnek forgalomba az EU piacán. Ezeket ezért célszerű e rendelet hatálya alá sorolni a további energiamegtakarítások és a gyártók szempontjából egyenlő versenyfeltételek biztosítása érdekében.

    (12)

    Az akkumulátorral működő, töltőáramkörös hordozható termékeknek is e rendelet hatálya alá kell tartozniuk, mivel működésükhöz azok is az elektromos hálózatból származó energiát használnak.

    (13)

    Az energiamegtakarítás érdekében e rendelet hatálya alá kell vonni az olyan töltőáramkörös termékeket, amelyek kikapcsolt és készenléti üzemmódban is fogyasztanak áramot, miközben az akkumulátort nem töltik.

    (14)

    Az energiamegtakarítás érdekében e rendelet hatálya alá kell vonni a nyomtatókat, amelyek elektronikus bemenő jelekből papírra vagy más hordozóra nyomtatott kimenetet állítanak elő, míg a háromdimenziós nyomdai berendezéseket egyelőre ki kell zárni e rendelet hatálya alól.

    (15)

    A 107/2009/EK bizottsági rendelet (6) hatálya alá tartozó egyszerű set-top boxok jelenléte már nem számottevő a piacon, de célszerű e rendeletnek kiterjednie a készenléti és kikapcsolt üzemmódjuk energiafogyasztására. A 107/2009/EK rendeletet pedig hatályon kívül kell helyezni.

    (16)

    Az elektromos motorral működtetett állítható bútorok és épületelemek jelentős időt töltenek kikapcsolt, készenléti és hálózatvezérelt készenléti üzemmódban, így jelentős lehetőség rejlik ezekben az üzemmódokban az energiafogyasztás javítására. E rendelet hatályát ezért ezekre is ki kell terjeszteni.

    (17)

    A környezettudatos tervezésre vonatkozó követelményeknek Unió-szerte össze kell hangolniuk az elektromos és elektronikus háztartási és irodai berendezések kikapcsolt, készenléti és hálózatvezérelt készenléti üzemmódbeli energiafogyasztását. Ez hozzá fog járulni az egységes piac működéséhez. Várhatóan szintén javítja az elektromos és elektronikus háztartási és irodai berendezések környezeti teljesítményét.

    (18)

    A releváns termékparamétereket megbízható, pontos és megismételhető módszerekkel kell mérni. E módszereknek figyelembe kell venniük a legkorszerűbbnek elismert mérési módszereket, beleértve adott esetben az 1025/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (7) I. mellékletében felsorolt európai szabványügyi szervek által elfogadott harmonizált szabványokat.

    (19)

    A 2009/125/EK irányelv 8. cikke értelmében ebben a rendeletben meg kell határozni az alkalmazandó megfelelőségértékelési eljárásokat.

    (20)

    E rendelet hatékonyságának és hitelességének javítása, valamint a fogyasztók védelme érdekében nem szabad megengedni olyan termékek forgalomba hozatalát, amelyek vizsgálati körülmények között automatikusan megváltoztatják teljesítményüket azzal a céllal, hogy az e rendeletben meghatározott paraméterek bármelyike tekintetében kedvezőbb szintet érjenek el.

    (21)

    Az e rendeletben előírt követelményeken túl meg kell határozni az elérhető legjobb technológiákra vonatkozó referenciaértékeket, hogy a 2009/125/EK irányelv I. melléklete 3. részének 2. pontjával összhangban széles körben elérhetőek és könnyen hozzáférhetőek legyenek az e rendelet hatálya alá tartozó termékek teljes életciklusára vetített környezeti teljesítményére vonatkozó információk.

    (22)

    E rendeletet felül kell majd vizsgálni annak felmérése érdekében, hogy rendelkezései mennyire megfelelőek és hatékonyak céljainak elérése szempontjából.

    (23)

    Az e rendeletben meghatározott új és módosított környezetbarát tervezési követelmények hatályára tekintettel, valamint a nagyobb egyértelműség érdekében az 1275/2008/EK rendeletet hatályon kívül kell helyezni.

    (24)

    Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak a 2009/125/EK irányelv 19. cikkének (1) bekezdése alapján létrehozott bizottság véleményével,

    ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

    1. cikk

    Tárgy

    Ez a rendelet az elektromos és az elektronikus háztartási és irodai berendezések kikapcsolt, készenléti és hálózatvezérelt készenléti üzemmódbeli villamosenergia-fogyasztásra vonatkozóan meghatározza az azok forgalomba hozatala vagy üzembe helyezése tekintetében alkalmazandó környezettudatos tervezési követelményeket.

    2. cikk

    Fogalommeghatározások

    E rendelet alkalmazásában:

    1.

    „elektromos és elektronikus háztartási és irodai berendezés” vagy „berendezés”: a II. mellékletben felsorolt bármely olyan, energiával kapcsolatos termék, amely megfelel a következő feltételeknek:

    a)

    rendeltetésszerű működéséhez az elektromos hálózatból származó energiabevitelre van szüksége,

    b)

    legfeljebb 250 V névleges feszültség melletti használatra tervezték;

    2.

    „elektromos hálózat”: a hálózatból származó 230 (± 10 %) V-os, 50 Hz-es váltófeszültségű elektromos áramforrás;

    3.

    „készenléti üzemmód”: olyan állapot, amelyben a berendezés csatlakozik az elektromos hálózathoz, rendeltetésszerű működéséhez az elektromos hálózatból származó energiabevitelre van szüksége, és az alábbiak közül egy vagy több, huzamosan fenntartható funkciót lát el:

    a)

    reaktiválási funkció;

    b)

    reaktiválási funkció és a bekapcsolt reaktiválási funkció jelzése,

    c)

    információ- vagy állapotkijelzés;

    4.

    „reaktiválási funkció”: olyan funkció, amely távoli kapcsolón, távirányítón, belső érzékelőn vagy időzítőn keresztül lehetővé teszi az átváltást a készenléti üzemmódból egy másik, további funkciókat biztosító üzemmódba, többek között az aktív üzemmódba;

    5.

    „fő funkció”: a berendezés tervezésének, vizsgálatának és forgalmazásának megfelelő fő szolgáltatás(ok)at biztosító funkció, amely a berendezés rendeltetésszerű használatának fel meg;

    6.

    „információ- vagy állapotkijelzés”: olyan folyamatos funkció, amely egy kijelzőn információt nyújt vagy jelzi a készülék állapotát, ideértve az órákat is. Egy egyszerű jelzőfény nem minősül állapotkijelzésnek;

    7.

    „aktív üzemmód”: olyan állapot, amelyben a berendezés csatlakozik az elektromos hálózathoz és legalább az egyik fő funkciója aktivált;

    8.

    „kikapcsolt üzemmód”: olyan állapot, amelyben a berendezés csatlakozik az elektromos hálózathoz és vagy egyetlen funkciója sem működik, vagy csak az alábbi funkciókat biztosítja:

    a)

    a kikapcsolt üzemmód jelzése,

    b)

    a 2014/30/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv (8) szerinti elektromágneses összeférhetőség biztosítását szolgáló funkciók;

    9.

    „hálózat”: olyan kommunikációs infrastruktúra, amelyet az infrastruktúra topológiáját kijelölő kapcsolatok, a fizikai komponenseket is magában foglaló architektúra, szervezési elvek, valamint kommunikációs eljárások és formátumok (protokollok) határoznak meg;

    10.

    „hálózatvezérelt készenléti üzemmód”: olyan állapot, amelyben a berendezés hálózati kapcsolaton keresztül távolról kiadott jel hatására képes ismételten működésbe lépni;

    11.

    „távolról kiadott jel”: a berendezésen kívülről származó, hálózaton keresztül érkező üzenet;

    12.

    „modellazonosító”: olyan (általában alfanumerikus) kód, amely alapján egy berendezésmodell megkülönböztethető az ugyanazon védjegy, illetve ugyanazon gyártó, importőr vagy meghatalmazott képviselő neve alatt forgalmazott más modellektől;

    13.

    „egyenértékű modell”: a II. melléklettel összhangban megadandó műszaki információk szempontjából releváns műszaki jellemzőkben azonos, de ugyanazon gyártó, importőr vagy meghatalmazott képviselő által más modellként, másik modellazonosítóval forgalomba hozott vagy üzembe helyezett modell;

    14.

    „megadott értékek”: a gyártó, az importőr vagy a meghatalmazott képviselő által a megadott, kiszámított vagy mért műszaki paraméterekre vonatkozóan a 4. cikkel összhangban a tagállami hatóságok általi megfelelésértékelés céljára megadott értékek.

    3. cikk

    Környezettudatos tervezési követelmények

    A környezettudatos tervezési követelményeket a III. melléklet határozza meg.

    4. cikk

    Megfelelőségértékelés

    (1)   A 2009/125/EK irányelv 8. cikke szerinti megfelelőségértékelési eljárás az említett irányelv IV. mellékletében meghatározott belső tervezés-ellenőrzési rendszer vagy az említett irányelv V. mellékletében meghatározott irányítási rendszer.

    (2)   A 2009/125/EK irányelv 8. cikke szerinti megfelelőségértékelés céljára a műszaki dokumentáció tartalmazza az e rendelet III. melléklete 3.b) pontjában megjelölt információkat, valamint az e rendelet IV. melléklete szerinti számítások eredményeit.

    (3)   Amennyiben a műszaki dokumentációban egy adott modellre vonatkozóan megadott információkat:

    a)

    az e rendelet III. melléklete értelmében megadandó műszaki információk szempontjából releváns műszaki jellemzőkben azonos, de egy másik gyártó által előállított modell adataiból vették át, vagy

    b)

    a tervezés alapján számították ki, illetve ugyanazon és/vagy egy másik gyártó másik modellje alapján extrapolálták,

    a műszaki dokumentáció tartalmazza a számítások vagy extrapolációk részleteit és eredményeit, a gyártó által a számítások pontosságának ellenőrzése érdekében elvégzett értékelés részleteit és eredményeit, valamint adott esetben a más gyártók modelljeivel való azonosságra vonatkozó nyilatkozatot.

    A műszaki dokumentációnak tartalmaznia kell az első és második albekezdésben említett egyenértékű modellek jegyzékét és modellazonosítóit.

    (4)   A műszaki dokumentációnak tartalmaznia kell az e rendelet III. mellékletének 3. a) pontjában felsorolt információkat.

    5. cikk

    Piacfelügyeleti célú ellenőrzési eljárás

    A tagállami hatóságok az e rendelet V. mellékletében meghatározott ellenőrzési eljárást alkalmazzák a 2009/125/EK irányelv 3. cikkének (2) bekezdése szerinti piacfelügyeleti célú vizsgálatok elvégzéséhez.

    6. cikk

    Kijátszás és szoftverfrissítések

    A gyártó, az importőr, illetve a meghatalmazott képviselő nem hozhat forgalomba olyan berendezést, amelyet úgy terveztek, hogy képes legyen észlelni, ha vizsgálják (például felismeri a vizsgálati körülményeket vagy a vizsgálati ciklust), és következésképp a vizsgálat során automatikusan meg tudja változtatni teljesítményét azzal a céllal, hogy kedvezőbb teljesítményt nyújtson a műszaki dokumentációban vagy bármely benyújtott dokumentációban megadott paraméterek bármelyike tekintetében.

    A berendezés energiafogyasztása vagy más megadott paramétere a szoftver vagy a firmware frissítése után nem romolhat, amennyiben a mérést a megfelelőségi nyilatkozathoz eredetileg használt vizsgálati szabvány alapján végzik, hacsak a végfelhasználó a frissítés előtt kifejezetten hozzá nem járul ehhez. A frissítés elutasítása nem idézhet elő semmiféle teljesítményváltozást.

    Egyetlen szoftverfrissítés nem eredményezheti a berendezés teljesítményének olyan változását, amelynek következményeként az nem felel meg a megfelelőségi nyilatkozatra alkalmazandó környezettudatos tervezési követelményeknek.

    7. cikk

    Indikatív referenciaértékek

    Az e rendelet elfogadásának időpontjában a piacon elérhető legjobb teljesítményű berendezések és technológiák indikatív referenciaértékeit a VI. melléklet tartalmazza.

    8. cikk

    Felülvizsgálat

    A Bizottság felülvizsgálja ezt a rendeletet a műszaki haladás fényében, és e felülvizsgálat eredményeit legkésőbb 2027. május 9-ig ismerteti a környezettudatos tervezéssel foglalkozó konzultációs fórummal.

    A felülvizsgálatnak különösen az alábbiak megfelelőségét kell értékelnie:

    a)

    a készenléti, a kikapcsolt és a hálózatvezérelt készenléti üzemmódra vonatkozó követelmények;

    b)

    a HiNA-berendezések és a HiNA-funkciós berendezések hálózatvezérelt készenléti üzemmódjára vonatkozó követelmények;

    c)

    a rendelet hatályának kiterjesztése más releváns termékcsoportokra, beleértve a szolgáltatási ágazatban használt termékeket is;

    d)

    az akkumulátortöltők akkumulátor-karbantartási üzemmódjára vonatkozó követelmények meghatározása.

    9. cikk

    Hatályon kívül helyezés

    Az 1275/2008/EK rendelet 2025. május 9-től hatályát veszti.

    A 107/2009/EK rendelet 2025. május 9-től hatályát veszti.

    10. cikk

    Hatálybalépés és alkalmazás

    Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

    Ezt a rendeletet 2025. május 9-től kell alkalmazni. A 6. cikk első bekezdését azonban a rendelet hatálybalépésekor alkalmazni kell.

    Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

    Kelt Brüsszelben, 2023. április 17-én.

    a Bizottság részéről

    az elnök

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  HL L 285., 2009.10.31., 10. o.

    (2)  A környezettudatos tervezés munkatervéről (2016–2019) szóló, 2016. november 30-i bizottsági közlemény, COM(2016) 773 final.

    (3)  A Bizottság 1275/2008/EK rendelete (2008. december 17.) a 2005/32/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek az elektromos és az elektronikus háztartási és irodai berendezések környezettudatos tervezése keretében a készenléti, a kikapcsolt és a hálózatvezérelt készenléti üzemmódbeli villamosenergia-fogyasztásra vonatkozó követelmények tekintetében történő végrehajtásáról (HL L 339., 2008.12.18., 45. o.).

    (4)  A Bizottság 801/2013/EU rendelete (2013. augusztus 22.) az elektromos és az elektronikus háztartási és irodai berendezések készenléti és kikapcsolt üzemmódbeli villamosenergia-fogyasztására vonatkozóan a környezettudatos tervezés követelményeit megállapító 1275/2008/EK rendelet, valamint a televíziókészülékek környezettudatos tervezésének követelményeit megállapító 642/2009/EK rendelet módosításáról (HL L 225., 2013.8.23., 1. o.).

    (5)  A Bizottság 278/2009/EK rendelete (2009. április 6.) a 2005/32/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek a külső tápegységek üresjáratú üzemmódban fellépő elektromosáram-fogyasztására és aktív üzemmódban mért átlagos hatékonyságára vonatkozó környezetbarát tervezési követelmények tekintetében történő végrehajtásáról (HL L 93., 2009.4.7., 3. o.).

    (6)  A Bizottság 107/2009/EK rendelete (2009. február 4.) a 2005/32/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek az egyszerű set-top boxokra vonatkozó környezetbarát tervezési követelmények tekintetében történő végrehajtásáról (HL L 36., 2009.2.5., 8. o.).

    (7)  Az Európai Parlament és a Tanács 1025/2012/EU rendelete (2012. október 25.) az európai szabványosításról, a 89/686/EGK és a 93/15/EGK tanácsi irányelv, a 94/9/EK, a 94/25/EK, a 95/16/EK, a 97/23/EK, a 98/34/EK, a 2004/22/EK, a 2007/23/EK, a 2009/23/EK és a 2009/105/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv módosításáról, valamint a 87/95/EGK tanácsi határozat és az 1673/2006/EK európai parlamenti és tanácsi határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 316., 2012.11.14., 12. o.).

    (8)  Az Európai Parlament és a Tanács 2014/30/EU irányelve (2014. február 26.) az elektromágneses összeférhetőségre vonatkozó tagállami jogszabályok harmonizálásáról (HL L 96., 2014.3.29., 79. o.).


    I. MELLÉKLET

    FOGALOMMEGHATÁROZÁSOK

    1.   

    „információtechnológiai berendezés”: olyan berendezés, amelynek fő funkciója az adatok vagy telekommunikációs üzenetek bevitele, tárolása, kijelzése, visszakeresése, átvitele, feldolgozása, kapcsolása vagy ellenőrzése, vagy e funkciók kombinációja, és amely felszerelhető egy vagy több, jellemzően információátvitelre használt csatlakozási ponttal;

    2.   

    „magáncélú háztartási környezet”: olyan környezet, ahol az érintett berendezés tíz méteres körzetén belül valószínű a rádió- és televízió-vevőkészülékek használata;

    3.   

    „hálózati port”: a berendezésen található hálózati kapcsolódási pont vezetékes vagy vezeték nélküli fizikai interfésze, amelyen keresztül a berendezés távolról aktiválható;

    4.   

    „logikai hálózati port”: fizikai hálózati porton futó hálózati technológia;

    5.   

    „fizikai hálózati port”: a hálózati port fizikai (hardveres) megvalósulása. Egyetlen fizikai hálózati port két vagy több hálózati technológiának is helyet adhat.

    6.   

    „hálózatos elérhetőség”: a berendezés azon képessége, hogy ismételten működésbe lépjen, amikor a hálózati port távolról kiadott jelet észlel;

    7.   

    „hálózatképes berendezés”: egy vagy több hálózati porttal rendelkező, hálózathoz kapcsolódni képes berendezés;

    8.   

    „fokozott hálózatos elérhetőségű hálózatképes berendezés” vagy „HiNA-berendezés”: olyan berendezés, amelynek a fő funkciója a következők közül legalább az egyik: hálózati útvonalválasztó, hálózati kapcsoló, vezeték nélküli hálózat-hozzáférési pont, hálózati elosztó, modem, VoIP-telefon, videofon;

    9.   

    „fokozott hálózatos elérhetőség funkcióval ellátott hálózatképes berendezés” vagy „HiNA-funkciós berendezés”: olyan berendezés, amelynek funkciója a hálózati útvonalválasztóként, hálózati kapcsolóként, vezeték nélküli hálózat-hozzáférési pontként történő működés vagy ezek kombinációja, de nem minősül HiNA-berendezésnek;

    10.   

    „hálózati útvonalválasztó”: olyan hálózati eszköz, amelynek fő funkciója a hálózati adatforgalom továbbításához optimális út meghatározása. A hálózati útvonalválasztók hálózatiréteg-szintű (L3) információk alapján hálózatok között továbbítanak adatcsomagokat;

    11.   

    „hálózati kapcsoló”: olyan hálózati eszköz, amelynek fő funkciója a keretek szűrése, továbbítása és elosztása azok rendeltetési címe alapján. Minden kapcsoló legalább az adatkapcsolati réteg szintjén (L2) működik;

    12.   

    „vezeték nélküli hálózat-hozzáférési pont”: olyan hálózati eszköz, amelynek fő funkciója az IEEE 802.11 (wifi) kapcsolat biztosítása több ügyfél számára;

    13.   

    „hálózati elosztó”: olyan, több portot tartalmazó hálózati eszköz, amelynek rendeltetése a helyi hálózat különböző szegmenseinek összekapcsolása;

    14.   

    „modem”: olyan hálózati eszköz, amelynek fő funkciója digitálisan modulált analóg jelek továbbítása és fogadása vezetékes hálózaton;

    15.   

    „nyomtató”: olyan berendezés, amely elektronikus bemenő jelekből papírra vagy más hordozóra nyomtatott kimenetet állít elő. A nyomtató más funkciókkal is rendelkezhet, például képes lehet szkennelésre és másolásra, és többfunkciós készülékként vagy termékként is forgalmazható;

    16.   

    „nagy formátumú nyomtató”: A2-es méretű és annál nagyobb hordozóra való nyomtatásra tervezett berendezés, beleértve a legalább 406 mm szélességű folyamatos hordozóra való nyomtatásra tervezett berendezéseket is;

    17.   

    „háztartási kávéfőző gép”: kávé főzésére szolgáló, nem kereskedelmi célú készülék.

    18.   

    „filteres háztartási kávéfőző gép”: a kávét átszűrés útján előállító háztartási kávéfőző gép;

    19.   

    „játékkonzol”: olyan berendezés, amelynek tervezése szerinti fő funkciója videojáték biztosítása. A játékkonzol általában egy külső kijelzőre mint elsődleges játékfelületre továbbít jeleket, és elsődleges bemeneti eszközként kézi játékvezérlőket vagy más interaktív vezérlőket használ. A játékkonzolok jellemzően tartalmaznak központi feldolgozóegység(ek)et, grafikus feldolgozóegység(ek)et, rendszermemóriát és belső adattárolási lehetőségeket. Az elsődleges játékfelületként beépített kijelzővel rendelkező kézi játékeszközök, illetve a közvetlenül csatlakoztatott váltakozó áramú tápforrás helyett elsősorban integrált akkumulátorról vagy egyéb hordozható tápegységről üzemelő kézi játékeszközök a játékkonzolok altípusainak számítanak.

    20.   

    „motorral működtetett állítható bútorok”: a magasság, a helyzet vagy az alak beállítása érdekében motorral vagy működtetővel és vezérlőegységgel felszerelt bútorok. A beállításokat a végfelhasználó vezetékes és/vagy vezeték nélküli vezérléssel, hálózaton keresztül működteti, vagy azok érzékelők révén automatikusan vezérleltek;

    21.   

    „motorral működtetett épületelem”: az épület nyílászáróit mozgató vagy kényelmi berendezés, kivéve a szellőztetőberendezést, amely az elektromos hálózatból származó energia felhasználásával mozogni és/vagy forogni képes. A motorral működtetett épületelem magában foglal egy elektromos motort vagy egy működtetőt, valamint egy vezérlőegységet, azt a végfelhasználó vezetékes és/vagy vezeték nélküli vezérléssel, hálózaton keresztül működteti, vagy érzékelők révén automatikusan vezérlelt;

    22.   

    „médiastreaming eszköz”: olyan hardvereszköz, amely hálózaton keresztül élő vagy felvett médiatartalmakat juttat el végfelhasználói eszközökhöz, és valós időben lejátssza azokat.


    II. MELLÉKLET

    AZ E RENDELET HATÁLYA ALÁ TARTOZÓ ENERGIAFELHASZNÁLÓ TERMÉKEK JEGYZÉKE

    1.   

    Háztartási használatra tervezett, vizsgált és forgalmazott készülékek:

    szárítógépek és egyéb ruhaszárítók;

    elektromos sütők, a sütő-főző berendezésbe beépítetteket is ideértve;

    elektromos tűzhelyek és főzőlapok;

    mikrohullámú sütők;

    kenyérpirítók;

    sütőberendezések;

    kávéfőző gépek;

    darálók;

    dobozok vagy csomagok felnyitására vagy lezárására szolgáló berendezések;

    elektromos kések;

    főzésre és egyéb élelmiszer-feldolgozásra, italkészítésre, ruhák tisztítására és karbantartására szolgáló egyéb készülékek, kivéve az (EU) 2019/2022 bizottsági rendelet (1) hatálya alá tartozó háztartási mosogatógépeket, valamint az (EU) 2019/2023 bizottsági rendelet (2) hatálya alá tartozó háztartási mosó- és mosó-szárítógépeket;

    hajvágó, hajszárító, hajápoló eszközök, elektromos fogkefék, borotvagépek, masszírozógépek és egyéb testápoló eszközök;

    mérlegek.

    2.   

    Elsődlegesen magáncélú háztartási környezetben való használatra szánt információtechnológiai berendezések, ideértve a nyomtatókat, de kivéve a 617/2013/EU bizottsági rendelet (3) hatálya alá tartozó asztali számítógépeket, integrált asztali számítógépeket és notebook számítógépeket, az (EU) 2019/424 bizottsági rendelet (4) hatálya alá tartozó szervereket és addattárolókat, valamint az (EU) 2019/2021 bizottsági rendelet (5) hatálya alá tartozó elektronikus kijelzőket.

    3.   

    Szórakoztatóelektronikai berendezések:

    rádiókészülékek;

    videokamerák;

    videolejátszók;

    hifilejátszók;

    audioerősítők;

    hangszórók;

    házimozi-rendszerek;

    multimédiás streaming eszközök;

    hangszerek;

    komplex és egyszerű televíziós beltéri egységek (set-top boxok);

    hang, illetve kép, többek között jelek rögzítésére vagy lejátszására szolgáló egyéb berendezések, ideértve a hang és kép továbbítására szolgáló nem távközlési technológiákat is, de kivéve az (EU) 2019/2021 rendelet hatálya alá tartozó elektronikus kijelzőket és a különböző fókusztávolságú lencsék kicserélésére képes projektorokat (kivetítőket).

    4.   

    Játékok, szabadidő- és sportfelszerelések:

    villanyvonatok vagy autóverseny-készletek;

    játékkonzolok,

    sportfelszerelések;

    egyéb játékok és szabadidős felszerelések.

    5.   

    Motorral működtetett állítható bútorok:

    állítható magasságú asztalok;

    állítható magasságú ágyak és székek, kivéve az orvostechnikai eszközöket és a kerekes székeket;

    motorral működtetett egyéb állítható bútorok.

    6.   

    Motorral működtetett épületelemek:

    zsalugáterek;

    redőnyök;

    rolók;

    árnyékolók;

    pergolák;

    függönyök;

    ajtók;

    kapuk;

    ablakok;

    tetőablakok;

    motorral működtetett egyéb épületelemek.


    (1)  A Bizottság (EU) 2019/2022 rendelete (2019. október 1.) a háztartási mosogatógépek környezettudatos tervezésére vonatkozó követelményeknek a 2009/125/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv szerinti megállapításáról, az 1275/2008/EK bizottsági rendelet módosításáról és az 1016/2010/EU bizottsági rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 315., 2019.12.5., 267. o.).

    (2)  A Bizottság (EU) 2019/2023 rendelete (2019. október 1.) a háztartási mosógépekre és háztartási mosó-szárítógépekre vonatkozó környezettudatos tervezési követelményeknek a 2009/125/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvvel összhangban történő megállapításáról és az 1275/2008/EK bizottsági rendelet módosításáról, valamint az 1015/2010/EU bizottsági rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 315., 2019.12.5., 285. o.).

    (3)  A Bizottság 617/2013/EU rendelete (2013. június 26.) a 2009/125/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek a számítógépek és a kiszolgáló számítógépek környezettudatos tervezésére vonatkozó követelmények tekintetében történő végrehajtásáról (HL L 175., 2013.6.27., 13. o.).

    (4)  A Bizottság (EU) 2019/424 rendelete (2019. március 15.) a szerverekre és az adattárolókra vonatkozó környezettudatos tervezési követelményeknek a 2009/125/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv szerinti megállapításáról és a 617/2013/EU bizottsági rendelet módosításáról (HL L 74., 2019.3.18., 46. o.).

    (5)  A Bizottság (EU) 2019/2021 rendelete (2019. október 1.) az elektronikus kijelzőkre vonatkozó környezettudatos tervezési követelményeknek a 2009/125/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv szerinti megállapításáról, az 1275/2008/EK bizottsági rendelet módosításáról és a 642/2009/EK bizottsági rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 315., 2019.12.5., 241. o.).


    III. MELLÉKLET

    KÖRNYEZETTUDATOS TERVEZÉSI KÖVETELMÉNYEK

    1.   

    Energiahatékonysági követelmények:

    a)

    Energiafogyasztás kikapcsolt üzemmódban:

    A berendezések energiafogyasztása kikapcsolt üzemmódban nem haladhatja meg a 0,50 W-ot. E rendelet alkalmazásának kezdőnapja után két évvel a berendezések energiafogyasztása kikapcsolt üzemmódban nem haladhatja meg a 0,30 W-ot.

    b)

    Energiafogyasztás készenléti üzemmódban:

     

    A berendezések energiafogyasztása a csak reaktiválási funkciót, illetve a reaktiválási funkciót és a bekapcsolt reaktiválási funkció jelzését biztosító állapotokban nem haladhatja meg a 0,50 W-ot.

     

    A berendezések energiafogyasztása csak információ- vagy állapotkijelzést biztosító, vagy csak a reaktiválási funkciót és az információ- vagy állapotkijelzés kombinációját biztosító vagy csak a reaktiválási funkciót és a reaktiválási funkció és az információ- vagy állapotkijelzés bekapcsolt állapotának jelzését biztosító állapotokban nem haladhatja meg a 0,80 W-ot, de ez alól kivételt képeznek a 932/2012/EU bizottsági rendelet (1) hatálya alá tartozó háztartási szárítógépek, melyek esetében az alkalmazandó érték 1,00 W.

     

    Az egy vagy több készenléti üzemmóddal rendelkező hálózatképes berendezéseknek abban az állapotban kell megfelelniük az e készenléti üzemmód(ok)ra vonatkozó követelményeknek, amikor az összes vezetékes hálózati port le van választva és az összes vezeték nélküli hálózati port ki van kapcsolva.

    c)

    Energiafogyasztás hálózatvezérelt készenléti üzemmódban:

     

    A HiNA-berendezések vagy a HiNA-funkciós berendezések energiafogyasztása hálózatvezérelt készenléti üzemmódban nem haladhatja meg a 8,00 W-ot. E rendelet alkalmazásának kezdőnapja után két évvel a HiNA-berendezések vagy a HiNA-funkciós berendezések energiafogyasztása hálózatvezérelt készenléti üzemmódban nem haladhatja meg a 7,00 W-ot.

     

    A HiNA-berendezésnek vagy HiNA-funkciós berendezésnek nem minősülő hálózatképes berendezések energiafogyasztása hálózatvezérelt készenléti üzemmódban nem haladhatja meg a 2,00 W-ot.

     

    Az energiafogyasztási határértékek nem vonatkoznak az alábbiakra:

    nagy formátumú nyomtatók;

    a 617/2013/EU rendeletben meghatározott asztali vékonykliensek, munkaállomások, mobil munkaállomások és kis méretű szerverek.

    2.   

    Funkcionális követelmények:

    a)

    A kikapcsolt és a készenléti üzemmód rendelkezésre állása:

    Minden berendezésnek biztosítania kell a következő állapotok közül legalább egyet, ha ez nem ellentétes a rendeltetésszerű használatával:

    kikapcsolt üzemmód,

    készenléti üzemmód,

    más olyan állapot, amelyben a berendezés energiafogyasztása az elektromos hálózatra csatlakoztatva nem lépi túl a kikapcsolt vagy a készenléti üzemmódra vonatkozó energiafogyasztási határértékeket.

    b)

    Energiagazdálkodási funkció a hálózatképes berendezésektől eltérő berendezésekben:

    1.

    Minden berendezésnek biztosítania kell energiagazdálkodási funkciót, ha ez nem ellentétes a rendeltetésszerű használatával. Ha egy berendezés nem valamely fő funkcióját látja el, és más energiafelhasználó termék nem függ a funkcióitól, az energiagazdálkodási funkciónak a rendeltetésszerű használatának megfelelő lehető legrövidebb időn belül automatikusan az alábbi állapotok egyikébe kell kapcsolnia a berendezést:

    készenléti üzemmód,

    kikapcsolt üzemmód,

    más olyan állapot, amelyben a berendezés energiafogyasztása az elektromos hálózatra csatlakoztatva nem lépi túl a kikapcsolt vagy a készenléti üzemmódra vonatkozó energiafogyasztási határértékeket.

    2.

    Háztartási kávéfőző gépek esetében az 1. pontban említett idő a következő:

    olyan filteres háztartási kávéfőző gépek esetében, amelyek a kávét szigetelt edényben tárolják, legfeljebb öt perc;

    olyan filteres háztartási kávéfőző gépek esetében, amelyek a kávét nem szigetelt edényben tárolják, legfeljebb 40 perc;

    a filteres háztartási kávéfőző gépektől eltérő háztartási kávéfőző gépek esetében legfeljebb 30 perc.

    3.

    Egyéb berendezések esetében az 1. pontban említett idő legfeljebb 20 perc.

    4.

    Az 1. pontban említett energiagazdálkodási funkció a berendezés forgalomba hozatalakor vagy üzembe helyezésekor működésbe lép, valamint akkor is, ha a berendezést visszaállítják a gyári alapbeállításokra.

    5.

    A berendezés lehetővé teheti a felhasználó számára, hogy kikapcsolja az energiagazdálkodási funkciót. Ilyen esetekben a felhasználót figyelmeztetni kell a várható megnövekedett energiafogyasztásra. Ezt a figyelmeztetést fel kell tüntetni a használati utasításban, és adott esetben a berendezésbe beépített vagy ahhoz csatlakoztatott, információ- vagy állapotkijelzéstől eltérő kijelzőkön is elérhetővé kell tenni. Ez a lehetőség nem lehet része a berendezés beszerelési eljárásának, és külön felhasználói műveletet kell megkövetelnie a terméken.

    c)

    Energiagazdálkodás a hálózatképes berendezésekben:

     

    Minden berendezésnek biztosítania kell energiagazdálkodási funkciót, ha ez nem ellentétes a rendeltetésszerű használatával. Ha egy berendezés nem valamely fő funkcióját látja el, és más energiafelhasználó termék nem függ a funkcióitól, az energiagazdálkodási funkciónak a rendeltetésszerű használatának megfelelő lehető legrövidebb időn belül automatikusan hálózatvezérelt készenléti üzemmódba kell kapcsolnia a berendezést. Ez az idő legfeljebb 20 perc.

     

    A hálózatvezérelt készenléti üzemmódban az energiagazdálkodási funkció a berendezést automatikusan készenléti vagy kikapcsolt üzemmódba vagy más olyan állapotba kapcsolhatja, amely teljesíti a készenléti vagy a kikapcsolt üzemmódra vonatkozó energiafogyasztási követelményeket.

     

    Az energiagazdálkodási funkciónak a hálózatképes berendezések összes hálózati portja vonatkozásában rendelkezésre kell állnia.

     

    Az energiagazdálkodási funkciónak működésbe kell lépnie a berendezés forgalomba hozatalakor vagy üzembe helyezésekor, kivéve, ha minden hálózati portot kikapcsoltak. Miután egy berendezés visszaáll a gyári alapbeállításokra, az energiagazdálkodási funkciónak működésbe kell lépnie, ha a hálózati portok bármelyikét bekapcsolják.

     

    A berendezés lehetővé teheti a felhasználó számára, hogy kikapcsolja az energiagazdálkodási funkciót. Ilyen esetekben a felhasználót figyelmeztetni kell a várható megnövekedett energiafogyasztásra. Ezt a figyelmeztetést fel kell tüntetni a használati utasításban, és adott esetben a berendezésbe beépített vagy ahhoz csatlakoztatott kijelzőkön is elérhetővé kell tenni. Ez a lehetőség nem lehet része a berendezés beszerelési eljárásának, és külön felhasználói műveletet kell megkövetelnie a terméken.

     

    A HiNA-berendezésektől eltérő hálózatképes berendezéseknek teljesíteniük kell a 2. b) pont követelményeit, ha az összes vezetékes hálózati portjuk le van választva és az összes vezeték nélküli hálózati portjuk ki van kapcsolva.

    d)

    A vezeték nélküli hálózati kapcsolatok kikapcsolásának lehetősége:

    Minden olyan hálózatképes berendezésnek, amely vezeték nélküli hálózathoz csatlakoztatható, lehetővé kell tennie a felhasználó számára, hogy a vezeték nélküli hálózati kapcsolato(ka)t kikapcsolja. Ez a követelmény nem vonatkozik azokra a termékekre, amelyek a rendeltetésszerű használatukhoz szükséges egyetlen vezeték nélküli hálózati kapcsolattal rendelkeznek, és vezetékes hálózati kapcsolattal nem rendelkeznek.

    e)

    A „készenlét” megjelölés és annak megfelelői az Unió bármely hivatalos nyelvén nem használhatók sem önmagukban, sem más információkkal együtt olyan állapot leírására, amelyben a berendezés nem felel meg az 1. b) vagy az 1. c) pontban meghatározott követelményeknek.

    3.   

    Tájékoztatási követelmények

    a)

    A végfelhasználóknak szóló használati utasításoknak és a gyártók, importőrök vagy meghatalmazott képviselők szabadon hozzáférhető internetes oldalainak értelemszerűen tartalmazniuk kell a következő információkat valamennyi berendezésre vonatkozóan:

    1.

    minden egyes kikapcsolt, készenléti (vagy az arra vonatkozó energiafogyasztási követelményeket meg nem haladó más állapot) és hálózatvezérelt készenléti üzemmód esetében, amelyet az energiagazdálkodási vagy hasonló funkció bekapcsolhat:

    az energiafogyasztási adatok W-ban kifejezve, egy tizedesjegyre kerekítve;

    az az időtartam, amely után a berendezés automatikusan készenléti, kikapcsolt vagy hálózatvezérelt készenléti üzemmódba kapcsol, percben megadva és a legközelebbi percre kerekítve;

    2.

    a termék hálózatvezérelt készenléti üzemmódbeli villamosenergia-fogyasztása, ha az összes vezetékes hálózati port csatlakoztatva van és az összes vezeték nélküli hálózati port be van kapcsolva;

    3.

    a külső tápegységet igénylő, de ilyen nélkül forgalomba hozott berendezések esetében a gyártó, az importőr vagy a meghatalmazott képviselő által a konkrét berendezéshez használandó külső tápegység termékmodelljének műszaki jellemzőiről adott információ;

    4.

    a vezeték nélküli hálózati portok be- és kikapcsolásának módja.

    Az 1., 2. és 3. pontban említett információk megadhatók a végfelhasználóknak szóló használati utasításban egy a gyártók, importőrök vagy meghatalmazott képviselők szabadon hozzáférhető internetes oldalain erre az információra mutató link formájában is.

    b)

    A 4. cikk szerinti megfelelőségértékelés céljára a műszaki dokumentációnak a következő elemeket kell tartalmaznia:

    1.

    a berendezés kategóriája:

    hálózatképes vagy nem;

    ha hálózatképes, HiNA-berendezés, HiNA-funkciós berendezés vagy egyéb; erre vonatkozó információ hiányában a berendezés nem minősül HiNA-berendezésnek vagy HiNA-funkciós berendezésnek;

    2.

    minden egyes kikapcsolt, készenléti és hálózatvezérelt készenléti üzemmód esetében:

    az energiafogyasztás megadott értéke Wattban kifejezve, egy tizedesjegyre kerekítve;

    az alkalmazott mérési módszer;

    az üzemmód kiválasztásának vagy programozásának módja,

    azon eseménysor, amelynek hatására a berendezés automatikusan üzemmódot vált,

    a berendezés működtetésére vonatkozó bármely megjegyzés, például tájékoztatás arról, hogy a felhasználó hogyan kapcsolhatja a berendezést hálózatvezérelt készenléti üzemmódba,

    adott esetben az az alapértelmezett időtartam, amely után a berendezés eléri a megfelelő alacsony energiaigényű üzemmódot vagy állapotot, percben kifejezve és a legközelebbi percre kerekítve;

    3.

    a hálózatképes berendezések esetében:

    a hálózati portok száma és típusa, valamint – a vezeték nélküli hálózati portok kivételével – e portok elhelyezkedése a berendezésen; jelezni kell, ha egy adott fizikai hálózati port kettő vagy több különböző típusú hálózati portnak is helyet ad;

    ki van-e kapcsolva az összes hálózati port a berendezés forgalomba hozatala vagy üzembe helyezése előtt;

    vannak-e olyan portok, amelyek a rendeltetésszerű használathoz aktív vezetékes kapcsolatot igényelnek, valamint ezek kikapcsolásának módja;

    a termék hálózatvezérelt készenléti üzemmódbeli villamosenergia-fogyasztása, ha az összes vezetékes hálózati port csatlakoztatva van és az összes vezeték nélküli hálózati port be van kapcsolva;

    a vezeték nélküli hálózati portok be- és kikapcsolásának módja.

    4.

    a hálózati portok mindegyik típusa esetében:

    az az időszak, amely után az energiagazdálkodási funkció a berendezést hálózatvezérelt készenléti üzemmódba kapcsolja;

    a berendezés reaktiválására szolgáló távolról kiadott jel,

    a (maximális) teljesítményjellemzők;

    a berendezés (maximális) energiafogyasztása az energiagazdálkodási funkció által előidézett hálózatvezérelt készenléti üzemmódban, ha csak ez a port használatos távolról való aktiválásra,

    a berendezés által használt kommunikációs protokoll;

    5.

    a mérések vizsgálati feltételei:

    a környezeti hőmérséklet;

    a vizsgálat során alkalmazott feszültség V-ban és frekvencia Hz-ben kifejezve;

    az áramellátó rendszer teljes harmonikus torzítása;

    az elektromos vizsgálathoz használt műszerek, beállítások és áramkörök leírása;

    6.

    a berendezésnek a 2. a), 2. b) és 2. c) pontban meghatározott követelményeknek való megfelelés értékelése szempontjából releváns jellemzői, beleértve a hálózatvezérelt készenléti, a készenléti vagy a kikapcsolt üzemmód vagy más olyan állapot automatikus eléréséhez szükséges idő megadott értékét, amely nem haladja meg a kikapcsolt vagy a készenléti üzemmódra vonatkozó energiafogyasztási követelményeket, percben kifejezve, a legközelebbi percre kerekítve.

    7.

    Adott esetben műszaki indokkal kell alátámasztani, hogy a 2. a), 2. b), 2. c) és 2. d) pontban meghatározott követelmények nem egyeztethetők össze a berendezés rendeltetésszerű használatával. Ha a berendezésnek egy vagy több hálózati kapcsolatot fenn kell tartania vagy távolról kiadott jelre kell várnia, az nem tekinthető műszaki indoknak a 2. b) pontban megállapított követelmények alóli mentességre, ha a berendezést a gyártó hálózatképes berendezéstől eltérőként határozta meg. A 2. c) pontban meghatározott követelmények tekintetében a műszaki indokolásnak különösen azt kell bizonyítania, hogy egy fő funkciónak miért kell mindig aktívnak maradnia. Ezenkívül adott esetben a csomagoláson kifejezetten fel kell tüntetni a következőket:

    a)

    a berendezés nem rendelkezik készenléti üzemmóddal vagy más, az energiahatékonysági követelmények, az energiagazdálkodási funkció vagy a vezeték nélküli hálózati kapcsolatok kikapcsolásának képessége tekintetében egyenértékű állapottal;

    b)

    a berendezés energiafogyasztása valószínűleg magasabb, mint az e funkcionális követelményeknek megfelelő más berendezésmodelleké;

    8.

    a berendezés fő funkcióinak leírása.


    (1)  A Bizottság 932/2012/EU rendelete (2012. október 3.) a 2009/125/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek a háztartási szárítógépek környezetbarát tervezésére vonatkozó követelmények tekintetében történő végrehajtásáról (HL L 278., 2012.10.12., 1. o.).


    IV. MELLÉKLET

    MÉRÉSI MÓDSZEREK ÉS SZÁMÍTÁSOK

    A méréseket és számításokat az e célból az Európai Unió Hivatalos Lapjában közzétett hivatkozási számú harmonizált szabványoknak megfelelően vagy más olyan megbízható, pontos és megismételhető módszerrel kell végezni, amely figyelembe veszi az általánosan korszerűként elfogadott módszertant.

    A hálózatképes berendezések vizsgálatára a következő általános feltételek vonatkoznak:

    a)

    A készenléti üzemmóddal rendelkező hálózatképes berendezések energiafogyasztásának méréséhez az egység valamennyi hálózati portját ki kell kapcsolni, vagy le kell csatlakoztatni.

    b)

    Ha a berendezés rendeltetésszerű használatához egy vagy több aktív vezetékes hálózati portra van szükség, megengedett a hálózati portok manuális kikapcsolása a vezetékek eltávolítása helyett.

    c)

    A hálózatvezérelt készenléti üzemmód energiafogyasztásának mérésére és az energiagazdálkodási funkció vizsgálatára a következő eljárást kell alkalmazni:

    1.

    Ha a berendezés egyetlen típusú hálózati porttal rendelkezik és az adott típusból többet is tartalmaz, akkor véletlenszerűen ki kell választani az egyiket, és csatlakoztatni kell egy a port maximális specifikációjának megfelelő hálózatra. Ha a berendezés több, azonos típusú vezeték nélküli hálózati porttal rendelkezik, a többi vezeték nélküli portot lehetőleg ki kell kapcsolni. Ha a berendezés több, azonos típusú vezetékes porttal rendelkezik, a többi hálózati portot lehetőleg ki kell kapcsolni. Ha a berendezésen csak egy hálózati port van, akkor azt kell csatlakoztatni egy a port maximális specifikációjának megfelelő hálózatra.

    A vizsgált egységet be kell kapcsolni. A vizsgált egységet reaktiváló, távolról kiadott jelet adó eszköz csatlakozik a megfelelő hálózathoz, bekapcsolt állapotban van, és készen áll a jel adására. Miután a vizsgált egységet bekapcsolták és az rendesen működik, hagyni kell, hogy hálózatvezérelt készenléti üzemmódba kapcsoljon, majd meg kell mérni az energiafogyasztását. Ezt követően a hálózati porton keresztül ki kell adni a berendezésnek a megfelelő jelet, és ellenőrizni kell, hogy ennek hatására a berendezés valóban aktiválódik-e.

    2.

    Ha a berendezés egynél több típusú hálózati porttal rendelkezik, akkor a hálózati portok mindegyik típusára nézve el kell végezni az alábbi eljárást. Ha a berendezés két vagy több azonos típusú hálózati porttal rendelkezik, véletlenszerűen ki kell választani az egyik portot, és azt csatlakoztatni kell egy a port maximális specifikációjának megfelelő hálózatra.

    Ha valamely típusú hálózati portból csak egy van, akkor ezt a portot kell csatlakoztatni a port maximális specifikációjának megfelelő hálózatra. A nem használt vezetékes hálózati portokat és a nem használt vezeték nélküli portokat ki kell kapcsolni.

    A vizsgált egységet be kell kapcsolni. A vizsgált egységet reaktiváló, távolról kiadott jelet adó eszköz csatlakozik a megfelelő hálózathoz, bekapcsolt állapotban van, és készen áll a jel adására. Miután a vizsgált egységet bekapcsolták és az rendesen működik, hagyni kell, hogy hálózatvezérelt készenléti üzemmódba kapcsoljon, majd meg kell mérni az energiafogyasztását. Ezt követően a hálózati porton keresztül ki kell adni a berendezésnek a megfelelő jelet, és ellenőrizni kell, hogy ennek hatására a berendezés valóban aktiválódik-e. Ha egyetlen fizikai hálózati porton több típusú (logikai) hálózati port osztozik, akkor ezt az eljárást a logikai hálózati portok mindegyik típusára nézve meg kell ismételni úgy, hogy a többi logikai hálózati portot logikailag leválasztják.

    d)

    A méréseket minden típusú háztartási kávéfőző gép esetében az utolsó főzési ciklus befejezése után, vagy adott esetben a vízkőtelenítési vagy öntisztítási ciklus, vagy a felhasználó által végzett bármely művelet befejezése után kell elvégezni, kivéve, ha olyan riasztást váltottak ki, amely az esetleges sérülés vagy baleset megelőzése érdekében felhasználói beavatkozást tesz szükségessé.


    V. MELLÉKLET

    PIACFELÜGYELETI CÉLÚ ELLENŐRZÉSI ELJÁRÁS

    Az e mellékletben meghatározott ellenőrzési tűrések csak a megadott értékek tagállami hatóságok általi ellenőrzése keretében alkalmazandók. A gyártó, az importőr vagy a meghatalmazott képviselő nem használhatja ezeket a tűréseket a műszaki dokumentációban szereplő értékek meghatározásához engedélyezett tűrésértékekként, illetve ezen tűrések alapján nem értelmezheti az értékeket a termék megfelelése céljából vagy úgy, hogy bármilyen módon jobb teljesítményértékeket közöljön.

    Ha egy modell nem felel meg az e rendelet 6. cikkének első bekezdésében meghatározott követelményeknek, akkor úgy kell tekinteni, hogy sem az a modell, sem az egyenértékű modellek nem felelnek meg a követelményeknek.

    Amikor a tagállami hatóságok a 2009/125/EK irányelv 3. cikkének (2) bekezdésével összhangban megvizsgálják, hogy egy berendezésmodell teljesíti-e az e rendeletben meghatározott követelményeket, a következőképp járnak el az e mellékletben említett követelmények tekintetében:

    1.

    A tagállami hatóságok a modell egyetlen darabján végeznek ellenőrzést.

    2.

    A modell akkor teljesíti az alkalmazandó követelményeket, ha az alábbi feltételek mindegyike teljesül:

    a)

    a műszaki dokumentációban a 2009/125/EK irányelv IV. mellékletének 2. pontja szerint megadott értékek (a továbbiakban: megadott értékek), valamint adott esetben az ezen értékek kiszámításához felhasznált értékek nem kedvezőbbek a gyártóra, az importőrre vagy a meghatalmazott képviselőre nézve, mint a 2. pont g) alpontjával összhangban elvégzett megfelelő mérések eredményei; valamint

    b)

    a megadott értékek megfelelnek az e rendeletben meghatározott valamennyi követelménynek, továbbá a gyártó, az importőr vagy a meghatalmazott képviselő által az előírásoknak megfelelően közzétett termékinformációk nem kedvezőbbek a gyártóra, az importőrre vagy a meghatalmazott képviselőre nézve, mint a megadott értékek;

    c)

    a modell egy darabjának a tagállami hatóságok általi vizsgálatakor a gyártó, az importőr vagy a meghatalmazott képviselő bevezetett olyan rendszert, amely megfelel a 6. cikk második bekezdésében szereplő követelményeknek;

    d)

    a modell egy darabjának a tagállami hatóságok általi vizsgálatakor az megfelel a III. melléklet 2. pontjában szereplő funkcionális követelményeknek és a III. melléklet 3. pontjában szereplő információszolgáltatási követelményeknek;

    e)

    a modell egy darabjának a tagállami hatóságok általi vizsgálatakor a meghatározott értékek (az egyes paramétereknek a vizsgálat során méréssel meghatározott értékei, illetőleg az ezen mérések alapján számítással meghatározott értékek) az 1. táblázat szerinti ellenőrzési tűréseken belül vannak.

    3.

    Ha a 2. a), b), c) vagy d) pontban foglalt feltételek nem teljesülnek, akkor úgy kell tekinteni, hogy sem az a modell, sem az egyenértékű modellek nem felelnek meg e rendelet követelményeinek.

    4.

    Ha a 2. e) pontban meghatározott feltétel nem teljesül, a tagállami hatóságok ugyanannak a modellnek három további darabját is vizsgálatnak vetik alá. A három további darab tartozhat az egyenértékű modellekhez is.

    5.

    A modell akkor felel meg az alkalmazandó követelményeknek, ha az e három darab vonatkozásában meghatározott értékek számtani középe az 1. táblázat szerinti ellenőrzési tűréseken belül van.

    6.

    Ha az 5. pontban meghatározott feltétel nem teljesül, akkor úgy kell tekinteni, hogy sem a modell, sem az egyenértékű modellek nem felelnek meg e rendelet követelményeinek.

    7.

    Egy modell 3., illetve 6. pont szerinti, illetve e melléklet második bekezdésének való meg nem felelése megállapítását követően a tagállami hatóságok minden lényeges információt haladéktalanul megadnak a többi tagállam hatóságainak és a Bizottságnak.

    A tagállami hatóságok a IV. mellékletben meghatározott mérési és számítási módszereket alkalmazzák.

    Az e mellékletben említett követelmények tekintetében a tagállami hatóságok kizárólag az alábbi 1. táblázatban meghatározott ellenőrzési tűréseket és kizárólag a fenti 1–7. pontban leírt eljárást alkalmazzák. Az 1. táblázat paraméterei tekintetében semmilyen más, például harmonizált szabványban vagy más mérési módszerben meghatározott tűrés nem alkalmazható.

    1. táblázat

    Ellenőrzési tűrések

    Paraméter

    Ellenőrzési tűrések

    Energiafogyasztás kikapcsolt üzemmódban

    A meghatározott érték (*1) nem haladhatja meg 0,10 W-nál nagyobb mértékben a megadott értéket.

    Energiafogyasztás készenléti üzemmódban

    A meghatározott érték (*1) nem haladhatja meg 0,10 W-nál nagyobb mértékben a megadott értéket.

    Energiafogyasztás hálózatvezérelt készenléti üzemmódban

    A meghatározott érték (*1) nem haladhatja meg 0,10 W-nál nagyobb mértékben a megadott értéket, ha a megadott érték 1 W-nál kisebb, egyébként pedig 10 %-nál nagyobb mértékben a megadott értéket.

    Az ahhoz szükséges idő, hogy a berendezés elérje a megfelelő alacsony energiaigényű üzemmódot vagy állapotot

    A meghatározott érték (*1) nem haladhatja meg 10 %-nál nagyobb mértékben a megadott értéket.


    (*1)  Abban az esetben, ha a 4. pontban foglaltak szerint három további darab vizsgálatára kerül sor, a meghatározott érték az e három darabra nézve meghatározott értékek számtani közepét jelenti.


    VI. MELLÉKLET

    REFERENCIAÉRTÉKEK

    E rendelet hatálybalépésekor a kikapcsolt, a készenléti és a hálózatvezérelt készenléti üzemmód energiafogyasztása tekintetében a piacon elérhető legjobb technológiát a következőképpen határozták meg:

    a)

    Kikapcsolt üzemmód: 0 W–0,2 W a primer oldalon elhelyezett hálózati kapcsolóval, amely többek között függ a 2014/30/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv (1) szerinti elektromágneses összeférhetőséggel kapcsolatos jellemzőktől.

    b)

    Készenléti üzemmód: 0,1 W reaktiválási funkcióval; 0,1 W egyszerű vagy kis teljesítményű LED-ekkel biztosított információ- vagy állapotkijelzés esetén (a nagyobb kijelzők – pl. órák – több energiát igényelnek).

    c)

    Hálózatvezérelt készenléti üzemmód: 3 W a HiNA-berendezések esetében, 1 W vagy kevesebb a nem HiNA-berendezések esetében.


    (1)  Az Európai Parlament és a Tanács 2014/30/EU irányelve (2014. február 26.) az elektromágneses összeférhetőségre vonatkozó tagállami jogszabályok harmonizálásáról (HL L 96., 2014.3.29., 79. o.).


    Top