Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32020R0743

    A Bizottság (EU) 2020/743 felhatalmazáson alapuló rendelete (2020. március 30.) az (EU) 2017/891 felhatalmazáson alapuló rendeletnek a gyümölcs- és zöldségágazatban működő termelői szervezetek által forgalmazott termékek értékének kiszámítása tekintetében történő módosításáról

    C/2020/1835

    HL L 176., 2020.6.5, p. 1–3 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2020/743/oj

    5.6.2020   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 176/1


    A BIZOTTSÁG (EU) 2020/743 FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE

    (2020. március 30.)

    az (EU) 2017/891 felhatalmazáson alapuló rendeletnek a gyümölcs- és zöldségágazatban működő termelői szervezetek által forgalmazott termékek értékének kiszámítása tekintetében történő módosításáról

    AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

    tekintettel a mezőgazdasági termékpiacok közös szervezésének létrehozásáról és a 922/72/EGK, a 234/79/EGK, az 1037/2001/EK és az 1234/2007/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2013. december 17-i 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1), és különösen annak 37. cikke c) pontjának i. és iv. alpontjára,

    mivel:

    (1)

    A növénybetegségek vagy kártevőfertőzések évek óta egyre nagyobb károkat okoznak az uniós gyümölcs- és zöldségtermesztésben. Például a Xyllela fastidiosa megjelenése és terjedése 2013–2018-ban Olaszországban, Spanyolországban és Franciaországban többek között csonthéjas gyümölcsű fákat, például szilvát, cseresznyét és mandulát érintette. 2018–2019-ben az idegenhonos paradicsom barna termés-ráncosodás vírus (TOBRFV) károkat okozott a paradicsom (Solanum lycopersicum L.) és paprika (Capsicum annuum) termelésében Olaszországban és Németországban. Ami a kártevőket illeti, például a 2013-ban az Unióba behozott Eurytoma schreineri Schreiner kárt okozott a szilva-, kajszibarack- és cseresznyetermesztésben Bulgáriában és a szomszédos országokban. Legutóbb 2019-ben az ázsiai márványospoloska (Halyomorpha halys) jelentős termeléskieséseket okozott Olaszország északi régióiban, nevezetesen Emilia Romagna, Veneto, Trentino Alto-Adige, Lombardia, Piemonte és Friuli Venezia Giulia régiókban, és negatívan befolyásolta az e régiókban működő termelői szervezetek által forgalmazott termékek értékét.

    (2)

    Tekintettel a növényegészségügyi károk gyakoriságának növekedésére, hosszú távú megoldásra van szükség a termelői szervezetek által forgalmazott termékek értékének kiszámítása tekintetében annak érdekében, hogy a szervezetek ellenálló képessége a jövőre nézve erősödjön. Az (EU) 2017/891 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendeletet (2) módosítani kell oly módon, hogy az Unióban működő termelői szervezetek által forgalmazott termékek értékének kiszámítását illetően rugalmasságot biztosítson arra az esetre, ha olyan növényegészségügyi kár éri őket, amely a termést fogyasztásra és feldolgozásra használhatatlanná teszi.

    (3)

    A forgalmazott termékek értékének növényegészségügyi károk által okozott jelentős csökkenése jelentős hatással van a termelői szervezetek által a következő évben kapott uniós támogatás összegére, mivel az uniós támogatás összegét az egyes termelői szervezetek által forgalmazott termékek értékének százalékaként számítják ki. Ha a termés nagy része vagy egésze elveszik, fennáll az a kockázat, hogy a termelői szervezetek elveszítik elismerésüket, mivel az elismerés egyik feltétele a forgalmazott termékek nemzeti szinten rögzített minimális értékének elérése. Ez kettős gazdasági veszteséget okozna, amely veszélyeztetné a termelői szervezetek hosszú távú stabilitását.

    (4)

    Ezért nagyobb rugalmasságot kell biztosítani a termelői szervezetek számára a forgalmazott termékek értékének kiszámítása tekintetében. Erre az olyan helyzetek elkerülése érdekében van szükség, amikor a megelőző intézkedésekbe beruházó és ennek ellenére jelentős növényegészségügyi károkat elszenvedő termelői szervezetek nemcsak a forgalmazott termékek értékét veszítik el, hanem a következő évben az uniós pénzügyi támogatásukat is jelentősen és hirtelen csökkentik. A forgalmazott termékek értékének kiszámítását illetően azonban ezt a rugalmasságot csak azon termelői szervezetek számára kell biztosítani, amelyek bizonyítják, hogy meghozták a növénybetegségek és kártevőfertőzések elleni szükséges megelőző intézkedéseket, például védőhálókat telepítettek, figyelemmel kísérték a kártevőket és a betegségeket, a kártevők ellen biológiai védekezést alkalmaztak, valamint a kártevők és betegségek előfordulását és az általuk a termelésben okozott károkat csökkentő egyéb intézkedéseket hoztak.

    (5)

    Tekintettel a kártevőfertőzések és növénybetegségek megnövekedett gyakoriságára és az ebből eredő, az időjárással összefüggő károkhoz képest jelentősen nagyobb termelési veszteségre, az (EU) 2017/891 felhatalmazáson alapuló rendelet 23. cikkének (4) bekezdésében meghatározott biztosíték, amely szerint egy érintett termék esetében az előző referencia-időszak szerinti érték 65 %-át kell tekinteni a forgalmazott termékek értékének, nem elégséges.

    (6)

    Ezért, valamint a forgalmazott termékek értékében növényegészségügyi károk által okozott jelentős veszteségek által érintett termelői szervezetek gazdasági és pénzügyi stabilitásának biztosítása érdekében meg kell emelni a forgalmazott termékek értékének kiszámítására vonatkozó küszöbértéket. Erre tekintettel, valamint figyelembe véve a közelmúltbeli kártevőfertőzések által okozott jelentős károkat, a forgalmazott termékeknek az (EU) 2017/891 felhatalmazáson alapuló rendelet 23. cikkének (4) bekezdésében meghatározott értékét 85 %-ra kell emelni.

    (7)

    Tekintettel az operatív programok naptári évek szerinti végrehajtására, valamint arra, hogy a forgalmazott termékek értékének az uniós pénzügyi támogatás összegét meghatározó kiszámítása az előző naptári éven alapul, e rendeletnek az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon kell hatályba lépnie.

    (8)

    Az (EU) 2017/891 felhatalmazáson alapuló rendeletet ezért ennek megfelelően módosítani kell,

    ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

    1. cikk

    Az (EU) 2017/891 felhatalmazáson alapuló rendelet módosítása

    Az (EU) 2017/891 felhatalmazáson alapuló rendelet 23. cikke (4) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

    „(4)   Amennyiben valamely termék értékében legalább 35 %-os csökkenés következett be a termelői szervezet felelősségén és befolyásán kívüli okokból, az érintett termék esetében az előző referencia-időszak szerinti érték 65 %-át kell tekinteni a forgalmazott termékek értékének. A termelői szervezetnek igazolnia kell az érintett tagállam illetékes hatósága felé, hogy ezek az okok kívül esnek a felelősségi körén és befolyásán.

    Amennyiben valamely termék értékében legalább 35 %-os csökkenés következett be a termelői szervezet felelősségén és befolyásán kívül eső növénybetegségek vagy kártevőfertőzések miatt, az érintett termék esetében az előző referencia-időszak szerinti érték 85 %-át kell tekinteni a forgalmazott termékek értékének. A termelői szervezetnek igazolnia kell az érintett tagállam illetékes hatósága felé, hogy megtette a szükséges megelőző intézkedéseket az adott növénybetegség vagy kártevőfertőzés ellen.

    Ez a bekezdés alkalmazandó a forgalmazott termékek minimális értékére vonatkozó, a 9. cikkben foglalt rendelkezéseknek való megfelelés értékelése céljából is.”

    2. cikk

    Hatálybalépés

    Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép hatályba.

    Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

    Kelt Brüsszelben, 2020. március 30-án.

    a Bizottság részéről

    az elnök

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  HL L 347., 2013.12.20., 671. o.

    (2)  A Bizottság (EU) 2017/891 felhatalmazáson alapuló rendelete (2017. március 13.) az 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a gyümölcs-, zöldség-, feldolgozottgyümölcs- és feldolgozottzöldség-ágazat tekintetében történő kiegészítéséről, az 1306/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az említett ágazatokban alkalmazandó szankciók tekintetében történő kiegészítéséről, valamint az 543/2011/EU bizottsági végrehajtási rendelet módosításáról (HL L 138., 2017.5.25., 4. o.).


    Top