Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32012R0446

A Bizottság 446/2012/EU felhatalmazáson alapuló rendelete ( 2012. március 21. ) az 1060/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a hitelminősítő intézetek által az Európai Értékpapírpiaci Hatóság számára benyújtandó, a minősítési adatokra vonatkozó rendszeres jelentés tartalmát és formátumát előíró szabályozási technikai standardok tekintetében történő kiegészítéséről EGT-vonatkozású szöveg

HL L 140., 2012.5.30, p. 2–13 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

A dokumentum különkiadás(ok)ban jelent meg. (HR)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2015; hatályon kívül helyezte: 32015R0002

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2012/446/oj

30.5.2012   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 140/2


A BIZOTTSÁG 446/2012/EU FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE

(2012. március 21.)

az 1060/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a hitelminősítő intézetek által az Európai Értékpapírpiaci Hatóság számára benyújtandó, a minősítési adatokra vonatkozó rendszeres jelentés tartalmát és formátumát előíró szabályozási technikai standardok tekintetében történő kiegészítéséről

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a hitelminősítő intézetekről szóló, 2009. szeptember 16-i 1060/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 21. cikke (4) bekezdésének e) pontjára,

mivel:

(1)

Az 1060/2009/EK rendelet 21. cikke (4) bekezdésének e) pontja értelmében az Európai Értékpapírpiaci Hatóságnak (EÉPH) 2012. január 2-ig szabályozási technikaistandard-tervezeteket kell jóváhagyás céljából a Bizottság elé terjesztenie a hitelminősítő intézetek által az EÉPH részére benyújtandó, minősítési adatokra vonatkozó rendszeres jelentés tartalma és formátuma tekintetében. A rendszeres jelentéstétel célja annak biztosítása, hogy az EÉPH a hitelminősítő intézetek folyamatos felügyeletére vonatkozóan elláthassa az említett rendelet 21. cikke (1) bekezdésében megállapított funkcióját.

(2)

A minősítési adatoknak lehetővé kell tenniük az EÉPH számára a hitelminősítő intézetek magatartásának és tevékenységeinek szigorú felügyeletét azért, hogy gyorsan reagálhasson az 1060/2009/EK rendelet előírásainak tényleges vagy lehetséges be nem tartása esetén. Ezért a minősítési adatokat rendes körülmények között havi rendszerességgel kell az EÉPH részére bejelenteni. Az arányosság biztosítása érdekében azonban az 50 főnél kevesebb alkalmazottat foglalkoztató és csoporthoz nem tartozó hitelminősítő intézetek számára lehetővé kell tenni, hogy a minősítési adatokat a havi helyett kéthavi rendszerességgel nyújthassák be. Ugyanakkor az EÉPH számára lehetővé kell tenni, hogy az említett hitelminősítő intézetektől havi jelentéstételt követelhessen meg az általuk kiadott minősítések száma és típusa, egyebek mellett a hitelelemzés összetettsége, a minősített eszközök és kibocsátók jelentősége, valamint annak függvényében, hogy a minősítések alkalmasak-e például a 2006/48/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (2) céljára való használatra.

(3)

A bejelentendő adatokat szabványos formátumban kell megadni, lehetővé téve az EÉPH számára, hogy az adatokat belső rendszerén keresztül, automatikusan fogadja és dolgozza fel. A folyamatos technológiai haladás következtében az EÉPH-nak a hitelminősítő intézetek által benyújtandó fájlok továbbítására és formátumára vonatkozó technikai jelentéstételi utasítások közül többet – meghatározott közlemények vagy iránymutatások útján – adott esetben aktualizálnia és közölnie kell.

(4)

A minősítési adatokra vonatkozó jelentéstétel teljességének és pontosságának biztosítása, valamint a pénzügyi piacok további alakulásának figyelembevétele érdekében lehetővé kell tenni a hitelminősítő intézetek számára, hogy az EÉPH által biztosított technikai leírások alapján megfelelő rendszereket és eljárásokat dolgozzanak ki. Ezért helyénvaló, hogy a rendelet a kihirdetést követően csak hat hónap elteltével lépjen hatályba. Ez idő alatt a hitelminősítő intézeteknek az európai értékpapír-piaci szabályozók bizottsága által kiadott, meglévő iránymutatások alapján kell a minősítési adatokra vonatkozó rendszeres jelentéstételt teljesíteniük.

(5)

Csoporthoz tartozó hitelminősítő intézetek számára lehetővé kell tenni, hogy minősítési adataikat vagy külön jelenthessék az EÉPH felé, vagy megbízhassák a csoporton belüli további intézetek egyikét azzal, hogy a jelentéstételi követelmény alá vont összes csoporttag nevében jelentse az adatokat.

(6)

E rendeletnek az EÉPH által az 1095/2010/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (3) 10. cikkének megfelelően a Bizottsághoz benyújtott szabályozási technikai standard tervezete képezi az alapját.

(7)

Az EÉPH nyilvános konzultációt folytatott az e rendelet alapját képező szabályozási technikai standard tervezetéről, elemezte az ezzel összefüggésben felmerülő lehetséges költségeket és hasznot, és kikérte az 1095/2010/EU rendelet 37. cikke alapján létrehozott értékpapír-piaci érdekképviseleti csoport véleményét,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Tárgy

E rendelet az 1060/2009/EK rendelet 21. cikke (4) bekezdésének e) pontjával összhangban meghatározza az Európai Értékpapírpiaci Hatóság (EÉPH) által a folyamatos felügyelet céljából a hitelminősítő intézetektől kért, a minősítési adatokra vonatkozó rendszeres jelentés tartalmát és formátumát.

2. cikk

Jelentéstételi elvek

(1)   A hitelminősítő intézetek betartják az e rendelettel megállapított követelményeket, és felelnek az EÉPH felé jelentett adatok pontosságáért és teljességéért.

(2)   Hitelminősítő intézetek csoportja esetén a csoport tagjai megbízhatják a csoport egyik tagját, hogy saját és a csoport többi tagja nevében benyújtsa az e rendelet által előírt jelentéseket. Az EÉPH részére benyújtott adatokban azonosítani kell minden egyes hitelminősítő intézetet, amelynek nevében jelentést nyújtanak be.

(3)   Az e rendelet szerint benyújtandó jelentéseket havi rendszerességgel kell benyújtani, és azoknak az előző naptári hónapra vonatkozóan kell minősítési adatokat megadniuk.

(4)   Azok a hitelminősítő intézetek, amelyek 50 főnél kevesebb alkalmazottat foglalkoztatnak, és amelyek nem tagjai hitelminősítő intézetek csoportjának, kéthavonta nyújthatják be az előző két naptári hónapra vonatkozó minősítési adatokat tartalmazó jelentéseiket, kivéve, ha az EÉPH arról tájékoztatja a hitelminősítő intézetet, hogy hitelminősítései jellege, összetettsége és köre havi jelentéstételt tesz szükségessé.

(5)   A jelentést a jelentés tárgyát képező időszak végét követő tizenöt napon belül kell az EÉPH-nak benyújtani.

(6)   A hitelminősítő intézetek haladéktalanul értesítik az EÉPH-t minden olyan kivételes körülményről, amely átmenetileg akadályozhatja vagy késleltetheti őket abban, hogy eleget tudjanak tenni az e rendelet szerinti jelentéstételnek.

3. cikk

A jelentendő adatok köre

(1)   Az első jelentéstételi időszak végén a hitelminősítő intézet az EÉPH felé benyújtott jelentésében megadja a melléklet 1. táblázatában meghatározott kvalitatív adatokat. Amennyiben valamely soron következő jelentéstételi időszakban megváltoznak az említett adatok, az új adatokat be kell nyújtani az EÉPH részére.

(2)   A hitelminősítő intézetek a melléklet 2. táblázatában meghatározottaknak megfelelően a hitelminősítő intézet által végrehajtott minden egyes tevékenység és az adott tevékenység által érintett minden egyes hitelminősítés vonatkozásában benyújtják az említett táblázatban meghatározott adatokat. A jelentendő tevékenységek körébe a hitelminősítő intézet által kibocsátott vagy általa befogadott hitelminősítések tartoznak.

(3)   Amennyiben valamely jelentéstételi időszak során nem kerül sor a 2. táblázatban meghatározott tevékenységre, a hitelminősítő intézetnek erre vonatkozóan nem kell értesítést benyújtania.

(4)   A melléklet 1. és 2. táblázatában meghatározott adatokat különálló fájlokban kell az EÉPH részére benyújtani. Az 1. táblázatban meghatározott kvalitatív adatokat a 2. táblázatban előírt adatok benyújtását megelőzően kell benyújtani.

4. cikk

Minősítési típusok

(1)   A hitelminősítő intézet a bejelentendő minősítéseket a következő típusok szerint osztályozza:

a)

vállalati minősítések;

b)

strukturált pénzügyi eszközök minősítése;

c)

államadósság és államháztartás minősítése;

d)

fedezett kötvények minősítése.

(2)   Az (1) bekezdés alkalmazásában a strukturált pénzügyi eszközök minősítése a 2006/48/EK irányelv 4. cikkének 36. pontjában említett értékpapírosítási ügyletből vagy rendszerből származó pénzügyi eszközre vagy egyéb eszközökre vonatkozik.

Strukturált pénzügyi eszközök minősítésére vonatkozó jelentés esetében a hitelminősítő intézet a minősítést a következő eszközosztályok egyikébe sorolja:

a)

eszközfedezetű értékpapírok. Ebbe az eszközosztályba a következők tartoznak: gépjárműhitel, hajókölcsön, légijármű-hitel, hallgatói hitel, fogyasztói hitel, egészségügyi ellátásra felvett hitel, előre gyártott házra felvett hitel, filmgyártási hitel, közműfejlesztési hitel, gép- és berendezéslízing, hitelkártya-követelés, adótartozás biztosítékául szolgáló zálogjog, nemteljesítő hitelek, hitelkockázathoz kapcsolt értékpapír, lakóautó-hitel és vevőkövetelések;

b)

lakóingatlannal fedezett értékpapírok. Ez az eszközosztály a következőket foglalja magában: lakóingatlannal fedezett elsőrendű értékpapírok és lakóingatlannal fedezett másodrendű értékpapírok, valamint szabad felhasználású jelzáloghitelek;

c)

üzleti ingatlannal fedezett értékpapírok. Ebbe az eszközosztályba a következők tartoznak: kiskereskedelmi vagy irodacélú kölcsön, kórház-finanszírozási hitel, ápoló-gondozó otthonokra, raktározási létesítményekre felvett hitel, szállodafinanszírozási hitel, gyermekgondozási létesítményekre felvett hitel, ipari hitel és társasházakra felvett hitel;

d)

fedezett adósságkötelezvények. Ebbe az eszközosztályba a következők tartoznak: hitellel fedezett kötelezvény, kötvénnyel fedezett kötelezvény, szintetikus fedezett adósságkötelezvény, egy ügyletrész-sorozatos fedezett adósságkötelezvény, alappal fedezett kötelezvény, eszközalapú értékpapírokat tartalmazó fedezett adósságkötelezvény és fedezett adósságkötelezvényeket tartalmazó fedezett adósságkötelezvény;

e)

eszközfedezetű kereskedelmi értékpapírok;

f)

egyéb, az előbb felsorolt eszközosztályokhoz nem tartozó strukturált pénzügyi eszközök, többek között strukturált fedezett kötvények, strukturált befektetési társaságok, biztosításhoz kapcsolt értékpapírok és származtatott termékeket kínáló egységek.

(3)   A fedezett kötvények minősítése azokra a fedezett kötvényekre vonatkozik, amelyek nem szerepelnek a (2) bekezdésben a strukturált pénzügyi eszközök minősítése tekintetében meghatározott eszközosztály-jegyzékben.

5. cikk

Jelentéstételi eljárások

(1)   A hitelminősítő intézetek az adatfájlokat az EÉPH által biztosított XML-sémák szerint és az EÉPH által létrehozott jelentéstételi rendszer használatával nyújtják be. A hitelminősítő intézetek az EÉPH által meghatározott névformátumnak megfelelően nevezik el az adatfájlokat.

(2)   A hitelminősítő intézetek az EÉPH részére küldött és általa kapott fájlokat legalább öt évig elektronikus formában tárolják. Ezeket a fájlokat – kérésre – az EÉPH rendelkezésére kell bocsátani.

(3)   Amennyiben egy hitelminősítő intézet ténybeli hibát talál a már bejelentett adatokban, a vonatkozó adatokat törli, és azokat új adatokkal váltja fel.

(4)   Adatok törlése esetén a hitelminősítő intézet a melléklet 3. táblázatában meghatározott mezőket tartalmazó fájlt küld az EÉPH részére. Az eredetileg megadott adatok törlését követően a hitelminősítő intézet az adatok új verzióját – értelemszerűen – az 1. vagy 2. táblázatban meghatározott mezőket tartalmazó fájl használatával küldi meg.

6. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő hat hónap elteltével lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2012. március 21-én.

a Bizottság részéről

az elnök

José Manuel BARROSO


(1)  HL L 302., 2009.11.17., 1. o.

(2)  HL L 177., 2006.6.30., 1. o.

(3)  HL L 331., 2010.12.15., 84. o.


MELLÉKLET

1. táblázat.   Az első jelentéstétel és az azt követő aktualizálások során megadandó kvalitatív adatok

Szám

Mezőazonosító

Megnevezés

Típus

Formai követelmény

A kvalitatív adatokat tartalmazó fájlban csak egyszer megjelenítendő technikai adatmezők

1

Version

A fájl létrehozásához használt XML Schema Definition (XSD) verziószáma.

Kötelező.

Meg kell adni a pontos verziószámot.

2

Creation date and time

A fájl létrehozásának dátuma és ideje.

Az adatot az egyezményes koordinált világidő (UTC) szerint kell megadni.

Kötelező.

ISO 8601 bővített dátum- és időformátum: ÉÉÉÉ-HH-NN (ÓÓ:PP:MM).

3

CRA unique identifier

A rendszerben használt belső kód a hitelminősítő intézet azonosítására. A fájlt beküldő hitelminősítő intézet BIC-kódjának kell lennie.

Kötelező.

ISO 9362.

A kvalitatív adatokat tartalmazó fájlban adott esetben és a szükséges gyakorisággal megjelenítendő üzleti adatmezők

4

CRA name

A hitelminősítő intézet neve. A név megegyezik a hitelminősítő intézetnek az EÉPH felé bejelentett nevével. Amennyiben a jelentéstételt valamely tag a teljes csoport nevében végzi, a név megegyezik a hitelminősítő intézetek csoportjának nevével.

Az első jelentéstételkor és változások esetén kötelező.

5

Rating scale identifier

Egyedileg azonosítja a hitelminősítő intézet adott minősítési skáláját.

Az első jelentéstételkor és változások esetén kötelező.

6

Rating scale validity date

A minősítési skála érvényességi időtartamának kezdőnapja.

A „rating scale identifier” mező kitöltésekor kötelező.

ISO 8601 dátumformátum (ÉÉÉÉ-HH-NN).

7

Time horizon

Azonosítja a minősítési skála által érintett időintervallumot.

A „rating scale identifier” mező kitöltésekor kötelező.

„L” – amennyiben a minősítési skála hosszú távú minősítésekre alkalmazandó;

„S” – amennyiben a minősítési skála rövid távú minősítésekre alkalmazandó.

8

Scope of the rating scale

A skála körébe tartozó minősítések típusának leírása, adott esetben a földrajzi hatókör feltüntetésével.

A „rating scale identifier” mező kitöltésekor kötelező.

Legfeljebb 200 karakter.

9

Rating category label

Meghatározza a minősítési skálán belüli konkrét minősítési kategóriát.

A „rating scale identifier” mező kitöltésekor kötelező.

10

Rating category description

A minősítési skálán belüli minősítési kategória leírása.

A „rating scale identifier” mező kitöltésekor kötelező.

11

Rating category value

A minősítési kategória helye a minősítési skálán, a fokozatok alkategóriáknak tekintendők.

A „rating scale identifier” mező kitöltésekor kötelező.

Egész számban kifejezett sorszám, amelynek minimális értéke 1 és maximális értéke 20. A minősítési kategóriák értékeit egymást követő sorrendben kell megadni. Minden egyes minősítéshez legalább egy minősítési kategóriát meg kell jelölni.

12

Notch label

Meghatározza a minősítési skálán belüli konkrét minősítési fokozatot. A fokozatok a minősítési kategória további részletezését jelentik.

Kötelező olyan minősítési skálán belüli fokozat esetében, amelyre vonatkozóan kitöltik a „rating scale identifier” mezőt.

13

Notch description

A minősítési skálán belüli fokozat leírása.

Kötelező olyan minősítési skálán belüli fokozat esetében, amelyre vonatkozóan kitöltik a „rating scale identifier” mezőt.

14

Notch value

A fokozat helye a minősítési skálán. A fokozat értéke az adott minősítéshez rendelt érték.

Kötelező olyan minősítési skálán belüli fokozat esetében, amelyre vonatkozóan kitöltik a „rating scale identifier” mezőt.

A fokozat értéke egész szám, amelynek minimális értéke 1 és maximális értéke 99. Az értékeket egymást követő sorrendben kell megadni.

15

List of Lead Analysts Internal Identifiers

A hitelminősítő intézet által kijelölt vezető elemzők azonosítóinak jegyzéke.

Új vezető elemző esetén aktualizálni kell a jegyzéket. A jegyzékből adatot csak hiba esetén lehet törölni.

Az első jelentéstételkor és változások esetén kötelező az Európai Unióban működő vezető elemzőkre vonatkozóan.

A jegyzékben szereplő minden adatnak tartalmaznia kell a vezető elemző belső azonosítóját és teljes nevét.

A belső azonosító maximum 40 alfanumerikus karakterből áll.


2. táblázat.   Az EÉPH részére jelentendő adatok köre

Szám

Mezőazonosító

Megnevezés

Típus

Formai követelmény

Az adatfájlban csak egyszer megjelenítendő technikai adatmezők

1

CRA unique identifier

A rendszerben használt belső kód a hitelminősítő intézet azonosítására. A fájlt beküldő hitelminősítő intézet BIC-kódjának kell lennie.

Kötelező.

ISO 9362.

2

Version

A fájl létrehozásához használt XML Schema Definition (XSD) verziószáma.

Kötelező.

Meg kell adni a pontos verziószámot.

3

Creation date and time

A fájl létrehozásának dátuma és ideje.

Az adatot az egyezményes koordinált világidő (UTC) szerint kell megadni.

Kötelező.

ISO 8601 bővített dátum- és időformátum: ÉÉÉÉ-HH-NN (ÓÓ:PP:MM).

4

Reporting start date and time

A jelentéstételi időszak kezdetének dátuma és ideje.

Az adatot az egyezményes koordinált világidő (UTC) szerint kell megadni.

Kötelező.

ISO 8601 bővített dátum- és időformátum: ÉÉÉÉ-HH-NN (ÓÓ:PP:MM).

5

Reporting end date and time

A jelentéstételi időszak végének dátuma és ideje.

Az adatot az egyezményes koordinált világidő (UTC) szerint kell megadni.

Kötelező.

ISO 8601 bővített dátum- és időformátum: ÉÉÉÉ-HH-NN (ÓÓ:PP:MM).

Az adatfájlban adott esetben és a szükséges gyakorisággal megjelenítendő üzleti adatmezők

6

Action type

Azonosítja a hitelminősítő intézet által egy konkrét minősítés vonatkozásában végrehajtott tevékenység típusát.

Kötelező.

„NW” – amennyiben először kibocsátott minősítésről van szó; vagy

„UP” – amennyiben javul a minősítés; vagy

„DG” – amennyiben romlik a minősítés; vagy

„WD” – amennyiben a minősítést visszavonják; vagy

„AF” – amennyiben a minősítést megerősítik; vagy

„CA” – amennyiben egy minősítést „megfigyelés” (watch/review) alá helyeznek, vagy erre vonatkozó státusát megváltoztatják, illetve megszüntetik, avagy egy minősítéshez kilátást/trendet rendelnek, vagy azt megváltoztatják, illetve megszüntetik; vagy

„SU” – amennyiben a minősítés státusa megbízáson alapulóról megbízás nélkülire változik és fordítva; vagy

„DF” – amennyiben nemteljesítést jelentenek be egy minősített kibocsátóra vagy eszközre vonatkozóan.

7

Outlook/Trend

Azonosítja a hitelminősítő intézet által, vonatkozó politikája alapján egy minősítéshez rendelt kilátást/trendet.

Kötelező.

„POS” – pozitív kilátás/trend esetében; vagy

„NEG” – negatív kilátás/trend esetében; vagy

„EVO” – alakulóban lévő vagy fejlődő kilátás/trend esetében; vagy

„STA” – stabil kilátás/trend esetében; vagy

„NOT” – kilátás/trend hiányának vagy megszüntetésének esetében.

8

Watch/Review

Azt jelzi, hogy a hitelminősítő intézet vonatkozó politikája alapján megfigyelés (watch/review) alatt tartja a rövid vagy hosszú távú minősítést.

Kötelező.

„POW” – pozitív megfigyelés esetében; vagy

„NEW” – negatív megfigyelés esetében; vagy

„EVW” – alakulóban lévő vagy fejlődő megfigyelés esetében; vagy

„UNW” – bizonytalan irányú megfigyelés esetében; vagy

„NWT” – megfigyelés hiányának vagy megszüntetésének esetében.

9

Watch/review determinant.

Azonosítja az okot, amiért a minősítést megfigyelés alatt tartják.

Kötelező, amennyiben a minősítés kibocsátása vagy befogadása az Európai Unióban történik.

Csak abban az esetben alkalmazandó, ha a megfigyelés nem „NWT”.

„1” – amennyiben a megfigyelés a módszerek, modellek vagy fő minősítési feltevések változásának a következménye; vagy

„2” – amennyiben a megfigyelés gazdasági, pénzügyi vagy hitelhez kapcsolódó okokra vezethető vissza; vagy

„3” – amennyiben a megfigyelés más okokra (pl. elemzők távozására, összeférhetetlenségre) vezethető vissza.

10

Responsible CRA unique identifier

A tevékenységet végrehajtó hitelminősítő intézet BIC-kódja.

Kötelező.

ISO 9362.

11

Rating identifier

A minősítés egyedi azonosítója. Az azonosítónak változatlannak kell maradnia.

Kötelező.

12

Rating value

Azonosítja a minősítés tevékenységet követő értékét.

Kötelező.

13

Previous rating value

Azonosítja a minősítés tevékenységet megelőző értékét.

Kötelező, amennyiben a bejelentett tevékenység típusa nem „NW”.

14

Rating scale identifier

Egyedileg azonosítja a minősítés skáláját.

Kötelező.

15

Internal Lead Analyst Identifier

A hitelminősítő intézet által a minősítésért felelős vezető elemzőhöz rendelt azonosító.

Kötelező, amennyiben a minősítés kibocsátása az Európai Unióban történik.

Legfeljebb 40 alfanumerikus karakter.

16

Country of the Lead Analyst

Azonosítja a minősítésben illetékes vezető elemző irodája szerinti országot.

Kötelező.

ISO 3166.

17

Solicited/ Unsolicited

Azonosítja, hogy a minősítés megbízáson alapul-e.

Kötelező.

„S” – ha a minősítés megbízáson alapul; vagy

„U” – ha a minősítés megbízás nélküli.

18

Rating Type

Azonosítja a minősítési skála szerinti minősítési típust.

Kötelező.

„C” – amennyiben a minősítés vállalati minősítés; vagy

„S” – amennyiben a minősítés államadósságra vagy államháztartásra vonatkozó minősítés; vagy

„T” – amennyiben a minősítés strukturált pénzügyi eszközre vonatkozó minősítés; vagy

„B” – amennyiben a minősítés olyan fedezett kötvényre vonatkozik, amely nem strukturált pénzügyi eszköz.

19

Country

A minősített kibocsátó vagy eszköz országkódja.

Szupranacionális szervezeteket érintő minősítések esetén az ország „ZZ” jelölést kap.

Strukturált pénzügyi eszközökkel kapcsolatos hitelminősítések esetén az ország a mögöttes eszközök többségének származási országa.

Amennyiben a mögöttes eszközök többségének származási országa nem állapítható meg, „ZZ”-t kell megadni.

Kötelező.

ISO 3166-1.

20

Industry

Az az iparági szegmens, amelybe a kibocsátó tartozik.

Kötelező.

Kizárólag akkor alkalmazandó, ha a jelentett minősítési típus „C”.

„FI” – pénzügyi intézmény, például hitelintézet vagy befektetési vállalkozás esetén;

„IN” – biztosítók esetén;

„CO” – ha olyan vállalati kibocsátóról van szó, amely nem minősül pénzügyi intézménynek vagy biztosítónak.

21

Sector

Alkategóriákat határoz meg az államadósságra és államháztartásra vonatkozó minősítések esetén.

Kötelező.

Kizárólag akkor alkalmazandó, ha a jelentett minősítési típus „S”.

„SV” – államadósságra vonatkozó minősítés esetén; vagy

„SM” – alsóbb államszervezeti szint vagy önkormányzat minősítése esetén; vagy

„SO” – szupranacionális szervezet minősítése esetén; vagy

„PE” – állami szervezet minősítése esetén.

22

Asset class

Meghatározza a fő eszközosztályokat a strukturált pénzügyi eszközök minősítéséhez.

Kötelező.

Kizárólag akkor alkalmazandó, ha a jelentett minősítési típus „T”.

„ABS” – eszközfedezetű értékpapír; vagy

„RMBS” – lakóingatlannal fedezett értékpapír; vagy

„CMBS” – üzleti ingatlannal fedezett értékpapír; vagy

„CDO” – fedezett adósságkötelezvény; vagy

„ABCP” – eszközfedezetű kereskedelmi értékpapír; vagy

„OTH” – minden más esetben.

23

Time horizon

Azonosítja a minősítési skála szerinti időintervallumot.

Kötelező.

„L” – hosszú távú minősítés esetén; vagy

„S” – rövid távú minősítés esetén.

24

Seniority

Azonosítja a minősített kibocsátó vagy eszköz adósságbesorolásának a rangsorban való elhelyezkedését.

Kötelező.

Kizárólag akkor alkalmazandó, ha a jelentett minősítési típus „C” vagy „S”.

„SE” – amennyiben a kibocsátó minősítése vagy a minősített eszköz szenior; vagy

„SB” – amennyiben a kibocsátó minősítése vagy a minősített eszköz alárendelt.

25

Currency

Azonosítja, hogy a minősítés hazai vagy külföldi fizetőeszközben denominált adósságra vonatkozik-e.

Kötelező.

Kizárólag kibocsátó minősítése esetén alkalmazandó.

„LC” – hazai fizetőeszközben denominált adósság minősítése esetén; vagy

„FC” – külföldi fizetőeszközben denominált adósság minősítése esetén.

26

Action validity date and time

A tevékenység érvényességének dátuma és ideje. Meg kell egyeznie a tevékenység közzétételének vagy az előfizetés útján történő terjesztésnek az egyezményes koordinált világidőben (UTC) megadott dátumával és idejével.

Kötelező.

ISO 8601 bővített dátum- és időformátum: ÉÉÉÉ-HH-NN (ÓÓ:PP:MM).

27

Action communication date and time

A tevékenységnek a minősített szervezet felé történő közlésének a dátuma és ideje.

Az adatot az egyezményes koordinált világidő (UTC) szerint kell megadni.

Kizárólag akkor kötelező, amennyiben a minősítés kibocsátása az Európai Unióban történik.

Kizárólag akkor alkalmazandó, ha a tevékenységet közlik a minősített szervezettel.

ISO 8601 bővített dátum- és időformátum: ÉÉÉÉ-HH-NN (ÓÓ:PP:MM).

28

Action decision date

Azonosítja a tevékenység végrehajtására vonatkozó döntés dátumát.

Meg kell egyeznie a tevékenységről (a hitelminősítő bizottság által) hozott előzetes jóváhagyás dátumával, amennyiben azt a végső jóváhagyást megelőzően közlik a minősített szervezettel.

Kizárólag akkor kötelező, amennyiben a minősítés kibocsátása az Európai Unióban történik.

ISO 8601 dátumformátum: (ÉÉÉÉ-HH-NN).

29

ISIN value

A minősített eszköz ISIN azonosítója. Az azonosítónak változatlannak kell maradnia.

Kötelező, amennyiben a minősített eszköznek van nemzetközi értékpapír-azonosító száma (ISIN).

Kizárólag az eszközöket érintő minősítésekre alkalmazandó.

ISO 6166 kód.

30

Internal Instrument Identifier

A hitelminősítő intézet által a minősített eszközhöz rendelt egyedi azonosító. Az azonosítónak változatlannak kell maradnia.

Kötelező.

Kizárólag az eszközöket érintő minősítésekre alkalmazandó.

Legfeljebb 40 alfanumerikus karakter.

31

Issuer BIC code

A kibocsátó BIC-kódja.

Kötelező, amennyiben a hitelminősítő intézet számára ismert a kibocsátó egyedi üzleti azonosító (BIC) kódja.

ISO 9362 kód.

32

Internal Issuer Identifier

A hitelminősítő intézet által a kibocsátóhoz rendelt egyedi azonosító.

Kötelező.

Legfeljebb 40 alfanumerikus karakter.

33

Issuer’s Name

Megfelelő, érthető hivatkozást kell tartalmaznia a kibocsátó (vagy a kibocsátó anyavállalatának) jogi nevére.

Kötelező.

Legfeljebb 40 karakter.

34

Originator BIC Code

A kezdeményező BIC-kódja.

Kötelező, amennyiben a hitelminősítő intézet számára ismert a kezdeményező egyedi üzleti azonosító (BIC) kódja.

Kizárólag akkor alkalmazandó, ha a jelentett minősítési típus „T”.

ISO 9362 kód.

35

Originator Internal Identifier

A hitelminősítő intézet által a kezdeményezőhöz rendelt egyedi azonosító.

„MULTIPLE” szerepeltetendő több kezdeményező esetén.

Kötelező.

Kizárólag akkor alkalmazandó, ha a jelentett minősítési típus „T”.

Legfeljebb 40 alfanumerikus karakter.

36

Originator’s Name

Megfelelő, érthető hivatkozást kell tartalmaznia a kibocsátó (vagy a kibocsátó anyavállalatának) jogi nevére.

„MULTIPLE” szerepeltetendő több kezdeményező esetén.

Kötelező.

Kizárólag akkor alkalmazandó, ha a jelentett minősítési típus „T”.

Legfeljebb 40 karakter.

37

Withdrawal reason

Indokolás, amennyiben a bejelentett tevékenység visszavonás („withdrawal”).

Kötelező „WD” típusú tevékenység bejelentése esetén.

„1” – amennyiben a kibocsátóra/kibocsátásra vonatkozó információ helytelen vagy nem elegendő; vagy

„2” – a minősített szervezet fizetésképtelensége vagy adósságának átütemezése esetén; vagy

„3” – a minősített szervezet reorganizációja esetén, ideértve például az egyesülést vagy a felvásárlást; vagy

„4” – az adósságkötelezvény lejárata esetén; vagy

„5” – a minősítésnek a hitelminősítő intézet üzleti modelljéből következő automatikus érvénytelensége esetén (például egy előre meghatározott időszakban érvényes minősítések lejárta); vagy

„6” – egyéb indok miatt lezárt minősítés.


3. táblázat.   Adatok törlésére szolgáló mezők jegyzéke

Szám

Mezőazonosító

Megnevezés

Típus

Formai követelmény

A törlésre szolgáló fájlban mindig csak egyszer megjelenítendő technikai adatmezők

1

CRA unique identifier

A rendszerben használt belső kód a hitelminősítő intézet azonosítására. A fájlt beküldő hitelminősítő intézet BIC-kódjának kell lennie.

Kötelező.

ISO 9362.

2

Version

A fájl létrehozásához használt XML Schema Definition (XSD) verziószáma.

Kötelező.

Meg kell adni a pontos verziószámot.

3

Cancellation date and time

A törlés dátuma és ideje.

Az adatot az egyezményes koordinált világidő (UTC) szerint kell megadni.

Kötelező.

ISO 8601 bővített dátum- és időformátum: ÉÉÉÉ-HH-NN (ÓÓ:PP:MM).

A törlésre szolgáló fájlban a szükséges gyakorisággal megjelenítendő üzleti adatmezők

4

Rating scale identifier

Egyedileg azonosítja a hitelminősítő intézet adott minősítési skáláját.

Kötelező.

Kizárólag akkor alkalmazandó, ha a törlendő adat az 1. táblázatban meghatározott kvalitatív adatok részeként bejelentett minősítési skálára vonatkozik.

5

Action type

Azonosítja a hitelminősítő intézet által egy konkrét minősítés vonatkozásában végrehajtott tevékenység típusát.

Kötelező.

Kizárólag akkor alkalmazandó, ha a törlendő adat a 2. táblázatban meghatározott adatok részeként bejelentett tevékenységre vonatkozik.

„NW” – amennyiben először kibocsátott minősítésről van szó; vagy

„UP” – amennyiben javul a minősítés; vagy

„DG” – amennyiben romlik a minősítés; vagy

„WD” – amennyiben a minősítést visszavonják; vagy

„AF” – amennyiben a minősítést megerősítik; vagy

„CA” – amennyiben egy minősítést „megfigyelés” (watch/review) alá helyeznek, vagy erre vonatkozó státusát megváltoztatják, illetve megszüntetik, avagy egy minősítéshez kilátást/trendet rendelnek, vagy azt megváltoztatják, illetve megszüntetik; vagy

„SU” – amennyiben a minősítés státusa megbízáson alapulóról megbízás nélkülire változik és fordítva; vagy

„DF” – amennyiben nemteljesítést jelentenek be egy minősített kibocsátóra vagy eszközre vonatkozóan.

6

Action validity date and time

A tevékenység érvényességének dátuma és ideje.

Kötelező.

Kizárólag akkor alkalmazandó, ha a törlendő adat a 2. táblázatban meghatározott adatok részeként bejelentett tevékenységre vonatkozik.

ISO 8601 bővített dátum- és időformátum: ÉÉÉÉ-HH-NN (ÓÓ:PP:MM).

7

Rating identifier

A hitelminősítő intézet által adott minősítés egyedi azonosítója.

Kötelező.

Kizárólag akkor alkalmazandó, ha a törlendő adat a 2. táblázatban meghatározott adatok részeként bejelentett tevékenységre vonatkozik.

8

Reason for cancellation

Az adat törlésének az oka.

Kötelező.


Top