EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32012R0446

Komisjoni delegeeritud määrus (EL) nr 446/2012, 21. märts 2012 , millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EÜ) nr 1060/2009 regulatiivsete tehniliste standarditega, mis käsitlevad reitinguandmete kohta reitinguagentuuride poolt perioodiliselt Euroopa Väärtpaberiturujärelevalvele esitada tulevate aruannete sisu ja vormi EMPs kohaldatav tekst

OJ L 140, 30.5.2012, p. 2–13 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
Special edition in Croatian: Chapter 06 Volume 011 P. 161 - 172

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2015; kehtetuks tunnistatud 32015R0002

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2012/446/oj

30.5.2012   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 140/2


KOMISJONI DELEGEERITUD MÄÄRUS (EL) nr 446/2012,

21. märts 2012,

millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EÜ) nr 1060/2009 regulatiivsete tehniliste standarditega, mis käsitlevad reitinguandmete kohta reitinguagentuuride poolt perioodiliselt Euroopa Väärtpaberiturujärelevalvele esitada tulevate aruannete sisu ja vormi

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 16. septembri 2009. aasta määrust (EÜ) nr 1060/2009 reitinguagentuuride kohta, (1) eriti selle artikli 21 lõike 4 punkti e,

ning arvestades järgmist:

(1)

Määruse (EÜ) nr 1060/2009 artikli 21 lõike 4 punktiga e nõutakse, et Euroopa Väärtpaberiturujärelevalve (ESMA) peab esitama 2. jaanuariks 2012 komisjonile heakskiitmiseks regulatiivsete tehniliste standardite eelnõu reitinguagentuuride poolt perioodiliselt ESMA-le esitamisele kuuluvate reitinguandmete sisu ja vormi kohta. Selliste perioodiliselt esitatavate aruannete eesmärk on võimaldada ESMA-l täita oma kohustust teostada reitinguagentuuride üle pidevat järelevalvet, nagu sätestatud kõnealuse määruse artikli 21 lõikes 1.

(2)

Reitinguandmed peaksid võimaldama ESMA-l reitinguagentuuride käitumist ja tegevust tihedalt jälgida, nii et ta saaks määruse (EÜ) nr 1060/2009 nõuete tegeliku või võimaliku rikkumise korral kiiresti reageerida. Seetõttu tuleks reitinguandmeid ESMA-le esitada tavaliselt kord kuus. Et tagada proportsionaalsus, peaks aga alla 50 töötajaga reitinguagentuuridel, mis ei kuulu reitinguagentuuride gruppi, olema võimalus esitada reitinguandmeid iga kuu asemel iga kahe kuu tagant. Samas peaks ESMA-l olema ikkagi võimalus nõuda neilt reitinguagentuuridelt aruannete esitamist iga kuu, võttes arvesse nende antavate reitingute arvu ja liiki, sealhulgas krediidireitingute keerukust, reitingu saanud instrumentide või nende emitentide olulisust ning võimalust kasutada neid reitinguid sellisel otstarbel nagu näiteks Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivis 2006/48/EÜ (2) sätestatud eesmärgid.

(3)

Esitatavad andmed tuleks koguda standardvormingus, et ESMA saaks neid andmeid oma sisemistes süsteemides automaatselt vastu võtta ja töödelda. Aja jooksul aset leidva tehnilise progressi tõttu võib ESMA-l tekkida vajadus mitmeid tehnilisi aruandlusjuhiseid reitinguagentuuride poolt esitatavate failide edastamise või formaadi osas uuendada, teavitades neist muudatustest spetsiaalsete teadete või suunistega.

(4)

Selleks et tagada esitatavate reitinguandmete terviklikkus ja õigsus ning võtmaks arvesse edasisi muutusi finantsturgudel, on tähtis võimaldada reitinguagentuuridel töötada välja sobivad süsteemid ja protseduurid vastavalt ESMA esitatud tehnilistele juhistele. Seepärast jõustub määrus alles kuus kuud pärast selle avaldamist. Vahepealsel ajal peaksid reitinguagentuurid esitama perioodilisi reitinguandmete aruandeid vastavalt olemasolevatele Euroopa Väärtpaberiturujärelevalve Komitee väljastatud suunistele.

(5)

Reitinguagentuuride gruppi kuuluvatel reitinguagentuuridel peaks olema võimalik kas esitada oma reitinguandmeid ESMA-le eraldi või volitada üht samasse gruppi kuuluvat agentuuri esitama andmeid kõigi grupi liikmete nimel, kes on kohustatud aruandeid esitama.

(6)

Käesolev määrus tugineb ESMA poolt kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1095/2010 (3) artikliga 10 komisjonile esitatud regulatiivsete tehniliste standardite eelnõule.

(7)

ESMA on korraldanud käesoleva määruse aluseks oleva regulatiivsete tehniliste standardite eelnõu kohta avaliku üldsusega konsulteerimise, analüüsinud potentsiaalseid seonduvaid kulusid ja kasu ning küsinud määruse (EL) nr 1095/2010 artikli 37 kohaselt moodustatud väärtpaberituru sidusrühmade kogu arvamust,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Reguleerimisese

Käesoleva määrusega sätestatakse Euroopa Väärtpaberiturujärelevalve (ESMA) poolt kooskõlas määruse (EÜ) nr 1060/2009 artikli 21 lõike 4 punktiga e teostatava pideva järelevalve otstarbeks reitinguagentuuridelt nõutavate reitinguandmete kohta esitatavate perioodiliste aruannete sisu ja vorm.

Artikkel 2

Aruandluspõhimõtted

1.   Reitinguagentuurid on kohustatud täitma käesoleva määrusega kehtestatud nõudeid ning vastutavad ESMA-le esitatud andmete õigsuse ja terviklikkuse eest.

2.   Reitinguagentuuride grupi puhul võivad grupi liikmed volitada üht liiget esitama käesoleva määrusega nõutavaid aruandeid kogu grupi nimel ning teiste grupi liikmete nimel. Kõik reitinguagentuurid, kelle nimel aruanne esitatakse, peavad olema ESMA-le esitatud andmetes määratletud.

3.   Käesoleva määruse kohaselt esitatavaid aruandeid esitatakse kord kuus ning need peavad kajastama eelneva kalendrikuu reitinguandmeid.

4.   Alla 50 töötajaga reitinguagentuurid, mis ei kuulu reitinguagentuuride gruppi, võivad esitada aruandeid iga kahe kuu tagant, kajastades oma aruandes reitinguandmeid eelneva kahe kalendrikuu kohta, välja arvatud juhul, kui ESMA teavitab reitinguagentuuri, et ta nõuab igakuiseid aruandeid, võttes arvesse asjaomase reitinguagentuuri krediidireitingute iseloomu, keerukust ja väljastamise määra.

5.   Aruanded esitatakse ESMA-le 15 päeva jooksul pärast aruandes käsitletava perioodi lõppu.

6.   Erandlike asjaolude korral, mille tõttu reitinguagentuur ei saa ajutiselt või tähtaegselt oma aruannet käesoleva määruse kohaselt esitada, teavitab ta sellest ESMAt viivitamatult.

Artikkel 3

Esitamisele kuuluvad andmed

1.   Esimese aruandeperioodi lõpus esitab reitinguagentuur ESMA-le edastatavas aruandes muu hulgas lisa tabelis 1 sätestatud kvalitatiivsed andmed. Juhul kui need andmed mõne järgneva aruandeperioodi jooksul muutuvad, esitatakse ESMA-le uued andmed.

2.   Reitinguagentuur esitab lisa tabelis 2 sätestatud andmed kõigi reitinguagentuuri poolt vastavalt selles tabelis sätestatule tehtud protseduuride kohta ning kõigi nende protseduuridega seotud krediidireitingute kohta. Aruandes kuuluvad kajastamisele need protseduurid, mis on seotud reitinguagentuuri poolt antud ja heaks kiidetud krediidireitingutega.

3.   Juhul kui aruandeperioodi jooksul ei ole toimunud ühtegi tabelis 2 sätestatud protseduuri, ei ole reitinguagentuur kohustatud selle kohta teadet esitama.

4.   Lisa tabelis 1 ja tabelis 2 sätestatud andmed tuleb esitada ESMA-le eraldi failides. Tabelis 1 sätestatud kvalitatiivsed andmed esitatakse enne tabelis 2 sätestatud andmete esitamist.

Artikkel 4

Reitingute liigid

1.   Reitinguagentuur liigitab aruandes kajastatavad reitingud järgmistesse kategooriatesse:

a)

ettevõtete reitingud;

b)

struktureeritud finantsinstrumentide reitingud;

c)

riigireitingud ja riigivõlakirjade reitingud;

d)

tagatud võlakirjade reitingud.

2.   Lõike 1 kohaldamisel mõistetakse struktureeritud finantsinstrumentide reitingute all neid reitinguid, mis käsitlevad struktureeritud finantsinstrumenti või muid varasid, mis tekivad direktiivi 2006/48/EÜ artikli 4 lõikes 36 nimetatud väärtpaberistamise tehingu või skeemi tulemusena.

Andmete esitamisel struktureeritud finantsinstrumentide reitingute kohta liigitab reitinguagentuur reitingud järgmistesse varaklassidesse:

a)

varaga tagatud väärtpaberid (Asset-Backed Securities). Sellesse klassi kuuluvad auto-/laeva-/lennukilaenud, õppelaenud, tarbimislaenud, tervishoiulaenud, elementmajade laenud, filmilaenud, kommunaalteenuste laenud, seadmete rent, krediitkaartide nõuded, maksutasumise tagatised, viivislaenud, krediidiriski vahetustehingut sisaldavad võlakirjad (Credit-Linked Notes), vabaajasõidukite laenud ja nõuded klientide vastu;

b)

eluasemehüpoteekväärtpaberid (Residential Mortgage-Backed Securities). Sellesse varaklassi kuuluvad madala ja madalast erineva riskisusega eluasemehüpoteekväärtpaberid ja kodukapitalilaenud (Home Equity Loans);

c)

ärikinnisvara hüpoteekväärtpaberid (Commercial Mortgage-Backed Securities). Sellesse varaklassi kuuluvad jae- või ärikinnisvaralaenud, haiglalaenud, ööpäevaste hoolekandeasutuste, laoruumide, hotellide laenud, hooldusasutuste ja tööstuslaenud ning mitmepereelamud;

d)

kollateraliseeritud võlakohustused (Collateralised Debt Obligations). Sellesse varaklassi kuuluvad kollateraliseeritud laenukohustused (Collateralised Loan Obligations), krediidiga tagatud kohustused (credit backed obligations), kollateraliseeritud sünteetilised kohustused (Collateralised Synthetic Obligations), ühe väärtpaberistamise seeriaga kollateraliseeritud võlakohustused, krediidifondi kohustused, varaga tagatud väärtpaberite kollateraliseeritud võlakohustused ja kollateraliseeritud võlakohustuste kollateraliseeritud võlakohustused;

e)

varaga tagatud kommertsväärtpaberid (Asset-Backed Commercial Papers);

f)

muud, eelnevatesse varaklassidesse mitte arvatud struktureeritud finantsinstrumendid, sealhulgas struktureeritud tagatud võlakirjad, struktureeritud investeerimisvahendid, kindlustusega seotud väärtpaberid ning tuletistoodete ettevõtted.

3.   Tagatud võlakirjade reitingud on seotud tagatud võlakirjadega, mis ei ole arvatud lõikes 2 esitatud struktureeritud finantsinstrumentide reitingute varaklasside loetellu.

Artikkel 5

Aruandlusmenetlus

1.   Reitinguagentuurid esitavad andmefailid ESMA poolt ette kirjutatud XML-skeemi kohaselt ning kasutades ESMA loodud aruandlussüsteemi. Nad annavad failidele nimed ESMA poolt ette kirjutatud failide nimetamise tava kohaselt.

2.   Reitinguagentuurid säilitavad ESMA-le saadetud ja tema poolt kätte saadud faile elektroonilisel kujul vähemalt viie aasta vältel. Need failid tuleb teha ESMA-le kättesaadavaks, kui ta seda taotleb.

3.   Kui reitinguagentuur avastab juba esitatud andmetes faktivigu, tühistab ja asendab ta vastavad andmed.

4.   Andmete tühistamiseks saadab reitinguagentuur ESMA-le faili, mis sisaldab lisa tabelis 3 sätestatud lahtreid. Kui algsed andmed on tühistatud, saadab reitinguagentuur uues versioonis andmed, salvestades need faili, mis sisaldab vastavalt tabelis 1 või tabelis 2 sätestatud lahtreid.

Artikkel 6

Jõustumine

Käesolev määrus jõustub kuus kuud pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel, 21. märts 2012

Komisjoni nimel

president

José Manuel BARROSO


(1)  ELT L 302, 17.11.2009, lk 1.

(2)  ELT L 177, 30.6.2006, lk 1.

(3)  ELT L 331, 15.12.2010, lk 84.


LISA

Tabel 1.   Esimeses aruandes ning hilisemate muudatuste korral esitatavad kvalitatiivsed andmed

Nr

Lahtri nimetus

Kirjeldus

Kohustuslikkus

Standard

Tehnilised lahtrid, mis esitatakse ainult üks kord kvalitatiivsete andmete failis

1

Version

Faili loomiseks kasutatud XML-skeemi definitsiooni (XSD) versioon.

Kohustuslik.

Peab olema täpne versiooni number.

2

Creation date and time

Faili loomise kuupäev ja kellaaeg.

Esitatakse väljendatuna koordineeritud maailmaajas (UTC).

Kohustuslik.

ISO 8601 laiendatud kuupäeva ja kellaaja vorming: AAAA-KK-PP (TT:MM:SS).

3

CRA unique identifier

Süsteemisiseselt reitinguagentuuri identifitseerimiseks kasutatav kood. Peab olema faili saatnud reitinguagentuuri ettevõtte tunnuskood (BIC).

Kohustuslik.

ISO 9362.

Sisulised lahtrid, mis esitatakse kvalitatiivsete andmete failis, kui need on asjakohased, nii palju kordi, kui on vajalik

4

CRA name

Reitinguagentuuri nimi. Peab vastama reitinguagentuuri nimele, mis on ESMA-le teatatud. Juhul kui üks reitinguagentuuride grupi liige esitab aruande kogu grupi nimel, siis reitinguagentuuride grupi nimi.

Kohustuslik esimeses aruandes ning hilisemate muudatuste korral.

5

Rating scale identifier

Reitinguagentuuri konkreetsele reitinguskaalale omistatud unikaalne identifitseerimiskood.

Kohustuslik esimeses aruandes ning hilisemate muudatuste korral.

6

Rating scale validity date

Kuupäev, millest alates reitinguskaala kehtib.

Kohustuslik, kui on esitatud „reitinguskaala identifitseerimisnumber”.

ISO 8601 kuupäevavorming (AAAA-KK-PP).

7

Time horizon

Määratleb ajaperspektiivi, millega reitinguskaala on seotud.

Kohustuslik, kui on esitatud „reitinguskaala identifitseerimisnumber”.

„L” juhul, kui reitinguskaalat kohaldatakse pikaajaliste krediidireitingute suhtes;

„S” juhul, kui reitinguskaalat kohaldatakse lühiajaliste krediidireitingute suhtes.

8

Scope of the rating scale

Reitinguskaalaga hõlmatud reitingute liikide kirjeldus, sealhulgas vajaduse korral geograafiline ulatus.

Kohustuslik, kui on esitatud „reitinguskaala identifitseerimisnumber”.

Maksimaalselt 200 tähemärki.

9

Rating category label

Määratleb konkreetse reitingukategooria, mis kuulub antud reitinguskaala alla.

Kohustuslik, kui on esitatud „reitinguskaala identifitseerimisnumber”.

10

Rating category description

Antud reitinguskaala alla kuuluva reitingukategooria määratlus.

Kohustuslik, kui on esitatud „reitinguskaala identifitseerimisnumber”.

11

Rating category value

Reitingukategooria järjekoht reitinguskaalal, vaadeldes skaala astmeid alamkategooriatena.

Kohustuslik, kui on esitatud „reitinguskaala identifitseerimisnumber”.

Järjekoht on täisarv, mille vähim väärtus on 1 ja suurim väärtus 20. Reitingukategooria väärtused tuleb esitada arvulises järjestuses. Iga reitingu kohta peab olema vähemalt üks reitingukategooria.

12

Notch label

Määratleb konkreetse astme, mis kuulub antud reitinguskaala alla. Astmed täpsustavad reitingukategooriat täiendavate üksikasjadega.

Kohustuslik, kui aste on kaasatud reitinguskaalasse, mille kohta on esitatud „reitinguskaala identifitseerimisnumber”.

13

Notch description

Antud reitinguskaala alla kuuluva astme määratlus.

Kohustuslik, kui aste on kaasatud reitinguskaalasse, mille kohta on esitatud „reitinguskaala identifitseerimisnumber”.

14

Notch value

Antud reitinguskaala alla kuuluva astme järjekoht. Astme väärtus on väärtus, mis on igale reitingule omistatud.

Kohustuslik, kui aste on kaasatud reitinguskaalasse, mille kohta on esitatud „reitinguskaala identifitseerimisnumber”.

Astme väärtus on täisarv, mille vähim väärtus on 1 ja suurim väärtus 99. Väärtused tuleb esitada arvulises järjestuses.

15

List of Lead Analysts Internal Identifiers

Reitinguagentuuri poolt määratud juhtivanalüütikute identifitseerimisnumbrite loetelu.

Kui lisandub uusi juhtivanalüütikuid, tuleb seda loetelu uuendada. Loetelus juba olevaid andmeid võib kustutada ainult vigade korral.

Kohustuslik esimeses aruandes ning uuenduste korral, hõlmates Euroopa Liidus tegutsevaid juhtivanalüütikuid.

Kõik loetelu kanded peavad sisaldama juhtivanalüütiku sisemist identifitseerimisnumbrit ja täisnime.

Sisemine identifitseerimisnumber võib koosneda maksimaalselt 40 tähemärgist.


Tabel 2.   ESMA-le esitamisele kuuluvad andmed

Nr

Lahtri nimetus

Kirjeldus

Kohustuslikkus

Standard

Tehnilised lahtrid, mis esitatakse andmete failis ainult üks kord

1

CRA unique identifier

Süsteemisiseselt reitinguagentuuri identifitseerimiseks kasutatav kood. Peab olema faili saatnud reitinguagentuuri ettevõtte tunnuskood (BIC).

Kohustuslik.

ISO 9362 kood.

2

Version

Faili loomiseks kasutatud XML-skeemi definitsiooni (XSD) versioon.

Kohustuslik.

Peab olema täpne versiooni number.

3

Creation date and time

Faili loomise kuupäev ja kellaaeg.

Esitatakse väljendatuna koordineeritud maailmaajas (UTC).

Kohustuslik.

ISO 8601 laiendatud kuupäeva ja kellaaja vorming: AAAA-KK-PP (TT:MM:SS).

4

Reporting start date and time

Aruandeperioodi alguse kuupäev ja kellaaeg.

Esitatakse väljendatuna koordineeritud maailmaajas (UTC).

Kohustuslik.

ISO 8601 laiendatud kuupäeva ja kellaaja vorming: AAAA-KK-PP (TT:MM:SS).

5

Reporting end date and time

Aruandeperioodi lõpu kuupäev ja kellaaeg.

Esitatakse väljendatuna koordineeritud maailmaajas (UTC).

Kohustuslik.

ISO 8601 laiendatud kuupäeva ja kellaaja vorming: AAAA-KK-PP (TT:MM:SS).

Sisulised lahtrid, mis esitatakse andmete failis, kui need on asjakohased, nii palju kordi, kui on vajalik

6

Action type

Määratleb konkreetse reitingu suhtes reitinguagentuuri poolt tehtud protseduuri liigi.

Kohustuslik.

„NW”, kui reiting määratakse esimest korda, või

„UP”, kui reitingut tõstetakse, või

„DG”, kui reitingut alandatakse, või

„WD”, kui reiting võetakse tagasi, või

„AF”, kui reiting kinnitatakse, või

„CA”, kui reitingule omistatakse staatus „vaatluse all” või „läbivaatamisel” või kui seda muudetakse või see tühistatakse või kui reitingule omistatakse väljavaade/suundumus või kui seda muudetakse või see tühistatakse, või

„SU”, kui reitingu staatus muutub tellitud krediidireitingust mittetellitud krediidireitinguks või vastupidi, või

„DF”, kui teatatakse reitingu saanud emitendi või instrumendiga seotud makseviivitusest.

7

Outlook/Trend

Määratleb reitinguagentuuri poolt kooskõlas tema asjaomaste põhimõtetega reitinguga seostatud väljavaate/suundumuse.

Kohustuslik.

„POS” positiivse väljavaate/suundumuse korral või

„NEG” negatiivse väljavaate/suundumuse korral või

„EVO” areneva või edeneva väljavaate/suundumuse korral või

„STA” stabiilse väljavaate/suundumuse korral või

„NOT” väljavaate/suundumuse puudumise või tühistamise korral.

8

Watch/Review

Määratleb reitinguagentuuri poolt kooskõlas tema asjaomaste põhimõtetega reitinguga seostatud staatuse „vaatluse all” või „läbivaatamisel”.

Kohustuslik.

„POW” positiivse staatuse „vaatluse all” / „läbivaatamisel” korral või

„NEW” negatiivse staatuse „vaatluse all” / „läbivaatamisel” korral või

„EVW” areneva või edeneva staatuse „vaatluse all” / „läbivaatamisel” korral või

„UNW” ebakindla suunaga staatuse „vaatluse all” / „läbivaatamisel” korral või

„NWT” staatuse „vaatluse all” / „läbivaatamisel” puudumise või tühistamise korral.

9

Watch/review determinant.

Määratleb reitingule staatuse „vaatluse all” / „läbivaatamisel” omistamise põhjuse.

Kohustuslik, kui reiting on väljastatud või heaks kiidetud Euroopa Liidus.

Kohaldatav ainult juhul, kui staatus „vaatluse all” / „läbivaatamisel” on teistsugune kui „NWT”.

„1”, kui staatus „vaatluse all” / „läbivaatamisel” on tingitud meetodite, mudelite või peamiste reitingueelduste muutusest, või

„2”, kui staatus „vaatluse all” / „läbivaatamisel” on tingitud majanduslikest, finantsilistest või krediidiga seotud põhjustest, või

„3”, kui staatus „vaatluse all” / „läbivaatamisel” on tingitud muudest põhjustest (nt analüütikute lahkumine, huvide konflikti esinemine).

10

Responsible CRA unique identifier

Protseduuri teinud reitinguagentuuri ettevõtte tunnuskood (BIC).

Kohustuslik.

ISO 9362.

11

Rating identifier

Reitingu unikaalne identifitseerimisnumber. Seda ei tohi aja jooksul muuta.

Kohustuslik.

12

Rating value

Määratleb reitingu väärtuse pärast protseduuri.

Kohustuslik.

13

Previous rating value

Määratleb reitingu väärtuse enne protseduuri.

Kohustuslik, kui esitatud protseduuri liik on muu kui „NW”.

14

Rating scale identifier

Omistab reitinguskaalale unikaalse identifitseerimiskoodi.

Kohustuslik.

15

Internal Lead Analyst Identifier

Reitingu eest vastutavale juhtivanalüütikule reitinguagentuuri poolt omistatud identifitseerimisnumber.

Kohustuslik, kui reiting on väljastatud Euroopa Liidus.

Maksimaalselt 40 tähemärki.

16

Country of the Lead Analyst

Määratleb reitingu määramiseks pädeva juhtivanalüütiku büroo asukoha riigi.

Kohustuslik.

ISO 3166.

17

Solicited/ Unsolicited

Määrab kindlaks, kas krediidireiting on tellitud või mittetellitud.

Kohustuslik.

„S”, kui krediidireiting on tellitud, või

„U”, kui krediidireiting ei ole tellitud.

18

Rating Type

Määratleb reitingu liigi, millega reitinguskaala on seotud.

Kohustuslik.

„C”, kui tegu on ettevõtete reitinguga, või

„S”, kui tegu on riigireitingu või riigivõlakirjade reitinguga, või

„T”, kui tegu on struktureeritud finantsinstrumendi reitinguga, või

„B”, kui tegu on sellise tagatud võlakirja reitinguga, mis ei ole struktureeritud finantsinstrument.

19

Country

Reitingu saanud emitendi või instrumendi riigi kood.

Rahvusüleste organisatsioonide krediidireitingute korral on riigi koodiks „ZZ”.

Struktureeritud finantsinstrumentide krediidireitingute korral märgitakse riigiks suurema osa alusvara asukoha riik.

Juhul kui suurema osa alusvara asukohariiki ei ole võimalik kindlaks määrata, märgitakse koodiks „ZZ”.

Kohustuslik.

ISO 3166-1.

20

Industry

Emitendi tegevussegment.

Kohustuslik.

Kohaldatakse ainult juhul, kui esitatud reitingu liik on „C”.

„FI”, kui tegu on finantseerimisasutusega, sealhulgas krediidiasutused ja investeerimisühingud;

„IN”, kui tegu on kindlustusandjaga;

„CO”, kui tegu on äriühingust emitendiga, keda ei saa käsitada finantseerimisasutuse ega kindlustusandjana.

21

Sector

Määrab kindlaks riigireitingute ja riigivõlakirjade reitingute alamkategooriad.

Kohustuslik.

Kohaldatakse ainult juhul, kui esitatud reitingu liik on „S”.

„SV” riigireitingu korral või

„SM” riigi haldusüksuste või omavalitsusüksuste reitingu korral või

„SO” rahvusülese organisatsiooni reitingu korral või

„PE” avaliku sektori asutuste reitingu korral.

22

Asset class

Määrab struktureeritud finantsinstrumentide reitingute korral kindlaks peamised varaklassid.

Kohustuslik.

Kohaldatakse ainult juhul, kui esitatud reitingu liik on „T”.

„ABS” varaga tagatud väärtpaberi korral või

„RMBS” eluasemehüpoteekväärtpaberi korral või

„CMBS” ärikinnisvara hüpoteekväärtpaberi korral või

„CDO” kollateraliseeritud võlakohustuse korral või

„ABCP” varaga tagatud kommertsväärtpaberi korral või

„OTH” kõigil muudel juhtudel.

23

Time horizon

Määratleb reitingu ajaperspektiivi, millega reitinguskaala on seotud.

Kohustuslik.

„L” pikaajalise krediidireitingu korral või

„S” lühiajalise krediidireitingu korral.

24

Seniority

Määrab kindlaks reitingu saanud emitendi või instrumendi võlaklassi nõudeõiguse järgu.

Kohustuslik.

Kohaldatakse ainult juhul, kui esitatud reitingu liik on „C” või „S”.

„SE”, kui emitendi reiting või reitingu saanud instrument on kõrgema nõudeõiguse järguga, või

„SB”, kui emitendi reiting või reitingu saanud instrument on alama nõudeõiguse järguga.

25

Currency

Määrab kindlaks, kas reiting on väljendatud kohaliku või välisvaluuta suhtes.

Kohustuslik.

Kohaldatakse ainult emitendi reitingute suhtes.

„LC” kohaliku valuuta reitingu korral või

„FC” välisvaluuta reitingu korral.

26

Action validity date and time

Protseduuri tulemuste kehtivuse kuupäev ja kellaaeg. Langeb kokku protseduuri tulemuste avaldamise või tellijatele väljasaatmise koordineeritud maailmaajaga (UTC).

Kohustuslik.

ISO 8601 laiendatud kuupäeva ja kellaaja vorming: AAAA-KK-PP (TT:MM:SS).

27

Action communication date and time

Protseduuri tulemustest reitingu saanud üksusele teatamise kuupäev ja kellaaeg.

Väljendatakse koordineeritud maailmaajas (UTC).

Kohustuslik ainult juhul, kui reiting on väljastatud Euroopa Liidus.

Kohaldatakse ainult juhul, kui protseduuri tulemustest teavitatakse reitingu saanud üksust.

ISO 8601 laiendatud kuupäeva ja kellaaja vorming: AAAA-KK-PP (TT:MM:SS).

28

Action decision date

Määrab kindlaks kuupäeva, mil protseduuri kohta võeti vastu otsus.

See on kuupäev, mil protseduuri tulemused kiideti esialgselt (reitingukomitee poolt) heaks, pärast mida teavitatakse neist enne lõplikku heakskiitmist reitingu saanud üksust.

Kohustuslik ainult juhul, kui reiting on väljastatud Euroopa Liidus.

ISO 8601 kuupäeva vorming: (AAAA-KK-PP).

29

ISIN value

Reitingu saanud instrumendi ISIN kood (rahvusvaheline väärtpaberite identifitseerimisnumber). Seda ei tohi aja jooksul muuta.

Kohustuslik, kui reitingu saanud instrumendile on omistatud rahvusvaheline väärtpaberite identifitseerimisnumber (ISIN).

Kohaldatakse ainult instrumentide reitingute suhtes.

ISO 6166.

30

Internal Instrument Identifier

Reitinguagentuuri poolt omistatud unikaalne kood reitingu saanud instrumendi identifitseerimiseks. Seda ei tohi aja jooksul muuta.

Kohustuslik.

Kohaldatakse ainult instrumentide reitingute suhtes.

Maksimaalselt 40 tähemärki.

31

Issuer BIC code

Emitendi ettevõtte tunnuskood (BIC).

Kohustuslik, kui emitendi unikaalne ettevõtte tunnuskood (BIC) on reitinguagentuurile kättesaadav.

ISO 9362 kood.

32

Internal Issuer Identifier

Reitinguagentuuri poolt omistatud unikaalne kood emitendi identifitseerimiseks.

Kohustuslik.

Maksimaalselt 40 tähemärki.

33

Issuer’s Name

Sisaldab asjakohast ja mõistetavat viidet emitendi juriidilisele nimele (või emitendi emaettevõtte nimele).

Kohustuslik.

Maksimaalselt 40 tähemärki.

34

Originator BIC Code

Väärtpaberistamise tehingu algataja ettevõtte tunnuskood (BIC).

Kohustuslik, kui väärtpaberistamise tehingu algataja unikaalne ettevõtte tunnuskood (BIC) on reitinguagentuurile kättesaadav.

Kohaldatakse ainult juhul, kui esitatud reitingu liik on „T”.

ISO 9362 kood.

35

Originator Internal Identifier

Reitinguagentuuri poolt väärtpaberistamise tehingu algatajale omistatud unikaalne kood.

Kui väärtpaberistamise tehingu algatajaid on mitu, peab selleks olema „MULTIPLE”.

Kohustuslik.

Kohaldatakse ainult juhul, kui esitatud reitingu liik on „T”.

Maksimaalselt 40 tähemärki.

36

Originator’s Name

Sisaldab asjakohast ja mõistetavat viidet väärtpaberistamise tehingu algataja juriidilisele nimele (või emitendi emaettevõtte nimele).

Kui väärtpaberistamise tehingu algatajaid on mitu, peab selleks olema „MULTIPLE”.

Kohustuslik.

Kohaldatakse ainult juhul, kui esitatud reitingu liik on „T”.

Maksimaalselt 40 tähemärki.

37

Withdrawal reason

Juhul kui aruandes kajastatud protseduur on „reitingu tagasivõtmine”, siis selle põhjus.

Kohustuslik juhul, kui aruandes kajastatakse protseduuri „WD”.

„1” ebaõige või ebapiisava teabe puhul emitendi/emissiooni kohta või

„2” reitingu saanud üksuse maksejõuetuse või võlgade restruktureerimise puhul või

„3” reitingu saanud üksuse saneerimise, sealhulgas reitingu saanud üksuse ühinemise või ülevõtmise puhul või

„4” võlakohustuse maksetähtaja lõppemise puhul või

„5” reitingu automaatse kehtetuse korral seoses reitinguagentuuri ärimudeliga (näiteks eelnevalt kindlaks määratud perioodi vältel kehtivate reitingute aegumine) või

„6” reitingu kehtivuse lõppemise korral muudel põhjustel.


Tabel 3.   Andmete tühistamiseks vajalike lahtrite loetelu

Nr

Lahtri nimetus

Kirjeldus

Kohustuslikkus

Standard

Tehnilised lahtrid, mis esitatakse alati ainult üks kord andmete tühistamise failis

1

CRA unique identifier

Süsteemisiseselt reitinguagentuuri identifitseerimiseks kasutatav kood. Peab olema faili saatnud reitinguagentuuri ettevõtte tunnuskood (BIC).

Kohustuslik.

ISO 9362.

2

Version

Faili loomiseks kasutatud XML-skeemi definitsiooni (XSD) versioon.

Kohustuslik.

Peab olema täpne versiooni number.

3

Cancellation date and time

Andmete tühistamise kuupäev ja kellaaeg.

Esitatakse väljendatuna koordineeritud maailmaajas (UTC).

Kohustuslik.

ISO 8601 laiendatud kuupäeva ja kellaaja vorming: AAAA-KK-PP (TT:MM:SS).

Sisulised lahtrid, mis esitatakse andmete tühistamise failis nii palju kordi, kui on vajalik

4

Rating scale identifier

Reitinguagentuuri konkreetsele reitinguskaalale omistatud unikaalne identifitseerimiskood.

Kohustuslik.

Kohaldatakse ainult juhul, kui tühistatavad andmed on seotud reitinguskaalaga, mis esitati varem osana kvalitatiivsetest andmetest, nagu sätestatud tabelis 1.

5

Action type

Määratleb konkreetse reitingu suhtes reitinguagentuuri poolt tehtud protseduuri liigi.

Kohustuslik.

Kohaldatakse ainult juhul, kui tühistatavad andmed on seotud protseduuriga, mis esitati varem osana andmetest, mis on sätestatud tabelis 2.

„NW”, kui reiting määratakse esimest korda, või

„UP”, kui reitingut tõstetakse, või

„DG”, kui reitingut alandatakse, või

„WD”, kui reiting võetakse tagasi, või

„AF”, kui reiting kinnitatakse, või

„CA”, kui reitingule omistatakse staatus „vaatluse all” / „läbivaatamisel” või kui seda muudetakse või see tühistatakse või kui reitingule omistatakse väljavaade/suundumus või kui seda muudetakse või see tühistatakse, või

„SU”, kui reitingu staatus muutub tellitud krediidireitingust mittetellitud krediidireitinguks või vastupidi, või

„DF”, kui teatatakse reitingu saanud emitendi või instrumendiga seotud makseviivitusest.

6

Action validity date and time

Protseduuri tulemuste kehtivuse kuupäev ja kellaaeg.

Kohustuslik.

Kohaldatakse ainult juhul, kui tühistatavad andmed on seotud protseduuriga, mis esitati varem osana andmetest, mis on sätestatud tabelis 2.

ISO 8601 laiendatud kuupäeva ja kellaaja vorming: AAAA-KK-PP (TT:MM:SS).

7

Rating identifier

Reitinguagentuuri antud reitingu unikaalne identifitseerimisnumber.

Kohustuslik.

Kohaldatakse ainult juhul, kui tühistatavad andmed on seotud protseduuriga, mis esitati varem osana andmetest, mis on sätestatud tabelis 2.

8

Reason for cancellation

Põhjus, miks andmed tühistatakse.

Kohustuslik.


Top