EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018AR4106

A Régiók Európai Bizottsága véleménye – Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alap

COR 2018/04106

HL C 86., 2019.3.7, p. 239–258 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

7.3.2019   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 86/239


A Régiók Európai Bizottsága véleménye – Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alap

(2019/C 86/12)

Előadó:

Ximo PUIG I FERRER (ES/PES), Valencia régió elnöke

Referenciaszöveg:

Javaslat európai parlamenti és tanácsi rendeletre az Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alapról (EGAA)

COM(2018) 380 final

I.   MÓDOSÍTÁSOKRA VONATKOZÓ AJÁNLÁSOK

1. módosítás

A rendelet címe

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Módosítás

Javaslat az Európai Parlament és a Tanács rendelete az Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alapról (EGAA)

Javaslat az Európai Parlament és a Tanács rendelete az Európai Átállástámogatási Alapról ( EÁTA )

Indokolás

A rendeletjavaslat 2. cikke egyértelműen kimondja, hogy az alap alkalmazási körét ki akarják terjeszteni a globalizáción kívüli területekre. A névváltoztatást az egész szövegben alkalmazni kellene.

2. módosítás

(1) preambulumbekezdés

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 3. cikkében és 10. cikkében foglalt horizontális elveket, ideértve az EUMSZ 5. cikkében meghatározott szubszidiaritás és arányosság elvét az alapok végrehajtása során tiszteletben kell tartani, az Európai Unió Alapjogi Chartáját figyelembe véve. A tagállamoknak és a Bizottságnak arra kell törekedniük, hogy kiküszöböljék az egyenlőtlenségeket, előmozdítsák a nemek közötti egyenlőséget, integrálják a nemi dimenziót, valamint küzdjenek a nemen, faji vagy etnikai hovatartozáson, valláson vagy meggyőződésen, fogyatékosságon, koron vagy szexuális irányultságon alapuló megkülönböztetés ellen. Az alapok célkitűzéseit a fenntartható fejlődés keretében, a környezet minőségének megőrzésével, védelmével és javításával kapcsolatos cél Unió általi előmozdítása révén kell megvalósítani, az EUMSZ 11. cikkében és 191. cikkének (1) bekezdésében megállapítottak szerint, figyelembe véve a szennyező fizet elvet.

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUSZ) 3. cikkében és az EUMSZ 9. és 10. cikkében foglalt horizontális elveket, ideértve az EUSZ 5. cikkében meghatározott szubszidiaritás és arányosság elvét az alapok végrehajtása során tiszteletben kell tartani, az Európai Unió Alapjogi Chartáját figyelembe véve. Az EUMSZ 8. cikke értelmében a tagállamoknak és a Bizottságnak arra kell törekedniük, hogy kiküszöböljék az egyenlőtlenségeket, előmozdítsák a nemek közötti egyenlőséget, integrálják a nemi dimenziót, valamint küzdjenek a nemen, faji vagy etnikai hovatartozáson, valláson vagy meggyőződésen, fogyatékosságon, koron vagy szexuális irányultságon alapuló megkülönböztetés ellen. Az alapok célkitűzéseit a fenntartható fejlődés keretében, a környezet minőségének megőrzésével, védelmével és javításával kapcsolatos cél Unió általi előmozdítása révén kell megvalósítani, az EUMSZ 11. cikkében és 191. cikkének (1) bekezdésében megállapítottak szerint, figyelembe véve a szennyező fizet elvet.

Indokolás

Alapvető jogi hivatkozások beillesztése.

3. módosítás

(6) preambulumbekezdés

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

A Bizottság „Vitaanyag a globalizáció előnyünkre fordításáról” című dokumentumában (20) kifejti, hogy a jól képzett munkaerő iránti kereslet növekedésének és az alacsonyan képesítést igénylő munkahelyek csökkenésének fő kiváltó oka a kereskedelemhez kapcsolódó globalizáció és a technológiai fejlődés kombinációja. A nyitott kereskedelem és a világpiacok integrációja óriási általános előnyökkel jár, ezeket a negatív mellékhatásokat azonban kezelni kell. Mivel a globalizáció jelenlegi előnyei már így is egyenlőtlenül oszlanak meg a lakosság és a régiók között, és jelentős hatást gyakorolnak a hátrányosan érintettekre, fennáll annak a veszélye, hogy az egyre gyorsuló műszaki haladás tovább erősíti ezeket a hatásokat. Ezért a szolidaritás és a fenntarthatóság elveivel összhangban biztosítani kell, hogy a globalizáció előnyeinek megoszlása méltányosabb módon történjen, összeegyeztetve a gazdasági nyitást és műszaki haladást a szociális védelemmel .

A Bizottság „Vitaanyag a globalizáció előnyünkre fordításáról” című dokumentumában kifejti, hogy a jól képzett munkaerő iránti kereslet növekedésének és az alacsonyan képesítést igénylő munkahelyek csökkenésének fő kiváltó oka a kereskedelemhez kapcsolódó globalizáció és a technológiai fejlődés kombinációja. Ezért, bár a nyitott kereskedelem és a világpiacok integrációja előnyökkel jár, a negatív mellékhatásokat – melyek bizonyos gazdasági területeket, vállalatokat, kiszolgáltatott munkavállalói csoportokat és régiókat különösen súlyosan érintenek – kezelni kell. Mivel a globalizáció jelenlegi előnyei már így is egyenlőtlenül oszlanak meg a lakosság és a régiók között, és jelentős hatást gyakorolnak a hátrányosan érintettekre, fennáll annak a veszélye, hogy a műszaki és környezeti változások tovább erősítik ezeket a hatásokat. Ezért a szolidaritás és a fenntarthatóság elveivel összhangban biztosítani kell, hogy a globalizáció előnyeinek megoszlása méltányosabb módon történjen, és hogy a globalizáció, valamint a technológiai és környezeti változások együttesen jelentkező káros hatásaira szélesebb körben felkészüljünk .

Indokolás

Magától értetődik.

4. módosítás

(14) preambulumbekezdés

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

Ahogy fentebb is szerepel, az EGAA európai jellegének fenntartása érdekében a támogatási kérelmet nagyobb, a helyi vagy regionális gazdaságra jelentős hatással járó szerkezetátalakítások esetén lehet indítani. Ezt a hatást az egy bizonyos referencia-időszak alatt bekövetkező elbocsátások minimális számában kell meghatározni. A félidős értékelés eredményeit figyelembe véve a küszöböt 250 , egy négyhónapos (illetve ágazati esetekben 6 hónapos) referencia-időszakban megszűnő munkahelyben kell megállapítani. Figyelembe véve, hogy az elbocsátások különböző ágazatokban, de ugyanazon a régióban bekövetkező hulláma ugyanolyan jelentős hatást gyakorol a helyi munkaerőpiacra, regionális kérelmek is benyújthatók. Kis méretű munkaerőpiacok – mint például kisméretű tagállamok vagy az EUMSZ 349. cikke szerinti legkülső régiók – esetében, vagy kivételes helyzetekben azonban alacsonyabb számú elbocsátás esetén is be lehet nyújtani kérelmet.

Ahogy fentebb is szerepel, az EÁTA európai jellegének fenntartása érdekében a támogatási kérelmet nagyobb, a helyi vagy regionális gazdaságra jelentős hatással járó szerkezetátalakítások esetén lehet indítani. Ezt a hatást az egy bizonyos referencia-időszak alatt bekövetkező elbocsátások minimális számában kell meghatározni. A félidős értékelés eredményeit figyelembe véve a küszöböt 150 , egy kilenc hónapos referencia-időszakban megszűnő munkahelyben kell megállapítani. Figyelembe véve, hogy az elbocsátások különböző ágazatokban, de ugyanazon a régióban bekövetkező hulláma ugyanolyan jelentős hatást gyakorol a helyi munkaerőpiacra, regionális kérelmek is benyújthatók. Kis méretű munkaerőpiacok – mint például kisméretű tagállamok vagy az EUMSZ 349. cikke szerinti legkülső régiók – esetében, vagy kivételes helyzetekben , például az eleve magas munkanélküliség által sújtott régiók esetében azonban alacsonyabb számú elbocsátás esetén is be lehet nyújtani kérelmet.

Indokolás

Összhang az 5. cikkhez benyújtott módosító indítvánnyal.

5. módosítás

(15) preambulumbekezdés

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

Az Unió elbocsátott munkavállalókkal és tevékenységüket megszüntető önálló vállalkozókkal vállalt szolidaritásának kifejezése érdekében a személyre szabott szolgáltatáscsomag és annak végrehajtási költségei társfinanszírozási arányának az adott tagállam ESZA+ társfinanszírozási arányával egyenlőnek kell lennie.

Az Unió elbocsátott munkavállalókkal és tevékenységüket megszüntető önálló vállalkozókkal vállalt szolidaritásának kifejezése érdekében a személyre szabott szolgáltatáscsomag és annak végrehajtási költségei társfinanszírozási arányának legalább 60 %-osnak kell lennie. Ez a minimumarány a felkészülést és a szerkezetátalakítást célzó, objektív és operatív intézkedések és eszközök rendelkezésre állása esetén további 5 %-kal növelhető.

Indokolás

Összhang a 14. cikk (2) bekezdéséhez benyújtott módosító indítvánnyal.

6. módosítás

(19) preambulumbekezdés

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

(19)

Az EGAA -ból nyújtandó pénzügyi hozzájárulásoknak elsősorban olyan aktív munkaerőpiaci intézkedésekre kell irányulniuk, amelyek a kedvezményezetteknek a munkaerőpiacra való gyors és fenntartható újbóli beilleszkedését célozzák, akár eredeti tevékenységi ágazatukon belül, akár azon kívül. Az intézkedéseknek tükrözniük kell a várható helyi és regionális munkaerőpiaci igényeket . Adott esetben azonban az elbocsátott munkavállalók mobilitását is támogatni kell annak érdekében, hogy máshol találjanak új állást. Különös figyelmet kell fordítani a digitális korban szükséges készségek fejlesztésére . Törekedni kell arra, hogy az összehangolt, személyre szabott szolgáltatási csomagban lehetőleg korlátozott mértékben legyenek pénzbeli juttatások. A vállalkozásokat ösztönözni lehetne az EGAA által támogatott intézkedések nemzeti társfinanszírozásában való részvételre.

(19)

Az EÁTA -ból nyújtandó pénzügyi hozzájárulásoknak elsősorban olyan aktív munkaerőpiaci intézkedésekre kell irányulniuk, amelyek a kedvezményezetteknek a munkaerőpiacra való gyors és fenntartható újbóli beilleszkedését célozzák, akár eredeti tevékenységi ágazatukon belül, akár azon kívül. Az intézkedéseknek tükrözniük kell a várható helyi és regionális munkaerőpiaci igényeket ; ezért elengedhetetlen a helyi és/vagy regionális önkormányzatok aktív részvétele. A területi kapacitás helyreállítását a helyi jellemzőkre összpontosító megközelítés alapján kell végezni, a területek erősségei és belső erőforrásai alapján. A klaszterekkel, a tudás terjesztésével és az innovációval kapcsolatos szakpolitikák, valamint a foglalkoztatást elősegítő vállalkozások létrehozása olyan környezetet teremtenek, amely – lakóhelyüktől függetlenül – az emberek egyenlő lehetőségein alapuló növekedést eredményez. E megközelítés szerint a digitális korban szükséges készségek fejlesztése élvez majd elsőbbséget .

 

A személyre szabott szolgáltatások összehangolt együttesében a pénzbeli juttatások mindenkor csak kiegészítői lehetnek az aktív intézkedéseknek . Ehhez hasonlóan a vállalkozásokat ösztönözni kell az EÁTA- intézkedések nemzeti társfinanszírozásában való részvételre , amennyiben ez nem jár összeférhetetlenséggel .

 

Másrészről a munkavállalók mobilitásához – ezen belül a más helyekre történő költözéshez – nyújtott támogatás csak a végső megoldás lehet, mivel kiegyensúlyozatlanságot teremthet és a régiók vonzerejének csökkenésével járhat.

Indokolás

A szerkezetátalakítási politikáknak olyan környezetet kell ösztönözniük, amely kedvez a munkahelyteremtésnek és a növekedésnek. Ezenkívül olyan intézkedéseket – például korlátozott idejű, rendkívüli támogatásokat – kell elfogadni, melyek révén a munkavállalók visszatérhetnek a munkaerőpiacra.

A regionális önkormányzatokat aktívan be kell vonni a folyamatba, mivel ők ismerik és kezelik a valós helyzetet.

7. módosítás

Új preambulumbekezdés a (19) preambulumbekezdés után

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

 

A globalizációban rejlő lehetőségek kiaknázásáról szóló vitaanyagában az Európai Bizottság elismeri, hogy a globalizáció egyenlőtlen területi hatása erős regionális vetülettel rendelkezik, mivel a kereskedelem és a technológiai változások által teremtett új munkahelyek nem feltétlenül ugyanott jönnek létre, ahol munkahelyek szűntek meg, az érintett munkavállalók pedig nagyon gyakran nem rendelkeznek az új pozíciók betöltéséhez szükséges készségekkel.

Ezért az EU kereskedelmi megállapodásait területi hatásvizsgálatoknak kell kísérniük, ez az eszköz ugyanis lehetővé teszi az illetékes hatóságok számára, hogy idejében azonosítsák és számszerűsítsék a kereskedelmi megállapodások lehetséges aszimmetrikus hatását, felkészüljenek erre a hatásra, számítsanak a változásokra, valamint hogy a lehetséges szerkezetátalakításokkal a szakpolitikák megfelelő ötvözésén és az uniós források hatékony felhasználásán alapuló stratégiák kidolgozása útján nézzenek szembe.

Indokolás

Az RB azzal a feltétellel támogatja az EU kereskedelempolitikáját, hogy azt olyan területi hatásvizsgálatok kísérjék, amelyek felmérik a lehetséges következményeket, és megalapozott bizonyítékokon alapuló, átlátható kereskedelempolitikák kialakításának eszközeként szolgálnak.

8. módosítás

(20) preambulumbekezdés

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

(20)

Az aktív munkaerő-piaci szakpolitikai intézkedések összehangolt csomagjának összeállításakor a tagállamoknak az olyan intézkedéseket kell előnyben részesíteniük, amelyek jelentős mértékben hozzájárulnak majd a kedvezményezettek foglalkoztathatóságához. A tagállamoknak törekedniük kell arra, hogy a pénzügyi hozzájárulás felhasználásáról szóló záró jelentés határidejét megelőző hathónapos időszakon belül a tevékenységekben részt vevő kedvezményezett közül a lehető leghamarabb a lehető legtöbben újra fenntartható módon beilleszkedjenek a munkaerőpiacra.

(20)

Az aktív munkaerő-piaci szakpolitikai intézkedések összehangolt csomagjának összeállításakor a tagállamoknak az olyan intézkedéseket kell előnyben részesíteniük, amelyek jelentős mértékben hozzájárulnak majd a kedvezményezettek foglalkoztathatóságához. A tagállamoknak törekedniük kell arra, hogy a pénzügyi hozzájárulás felhasználásáról szóló záró jelentés határidejét megelőző hathónapos időszakon belül a tevékenységekben részt vevő kedvezményezett közül a lehető leghamarabb a lehető legtöbben újra fenntartható módon beilleszkedjenek a regionális és helyi munkaerőpiacra.

Indokolás

Mindenekelőtt azokon a területeken kell munkahelyeket teremteni, ahol elbocsátásokra került sor.

9. módosítás

(23) preambulumbekezdés

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

(23)

A kedvezményezettek és az intézkedések végrehajtásáért felelős szervek érdekeit szem előtt tartva a kérelmező tagállamnak a kérelmezési folyamat összes érintettjét folyamatosan tájékoztatnia kell a kérelem előrehaladásáról.

(23)

A kedvezményezettek és az intézkedések végrehajtásáért felelős szervek érdekeit szem előtt tartva a kérelmező tagállamnak a kérelmezési folyamat összes érintettjét , különösen a helyi és a regionális önkormányzatokat folyamatosan tájékoztatnia kell a kérelem előrehaladásáról.

Indokolás

Annak hangsúlyozása, hogy a helyi és a regionális önkormányzatokat be kell vonni a végrehajtás folyamatába.

10. módosítás

(39) preambulumbekezdés

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

(39)

Tekintve, hogy a gazdaság digitális átalakulása megköveteli, hogy a munkaerő bizonyos szintű digitális készségekkel rendelkezzen, a digitális korban szükséges készségek terjesztése a személyre szabott szolgáltatások minden csomagjának kötelező horizontális eleme kell, hogy legyen.

(39)

Tekintve, hogy a gazdaság digitális átalakulása megköveteli, hogy az európai polgárok és különösen az aktív népesség bizonyos szintű digitális készségekkel rendelkezzenek, a digitális korban szükséges készségek terjesztése a személyre szabott szolgáltatások minden csomagjának kötelező horizontális eleme kell, hogy legyen.

Indokolás

A „munkaerő” kifejezés egy normatív rendelkezésben nem tűnik megfelelőnek az állampolgárok, illetve a dolgozó személyek vonatkozásában. Bőséges szakirodalom elismeri és úgy értelmezi, hogy a dolgozó emberek olyan társadalmi-munkaügyi vetületet is képviselnek, amely szerint nem pusztán a termelés lényeges tényezőinek kell őket tekinteni.

11. módosítás

Új preambulumbekezdés a (39) preambulumbekezdés után

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

 

A készségekbe és a humán tőkébe történő állami beruházásokat jobban össze kell hangolni az intelligens szakosodási stratégiákkal, és olyan területi megközelítést kell alkalmazni, amely elemzi, hogyan okozhatnak a strukturális változások konkrét problémákat és kihívásokat a regionális és/vagy a helyi gazdaságban. Másrészről mivel ezeket a készségeket a regionális ipar igényeihez kell igazítani, a gazdaságfejlesztési stratégiákat össze kell hangolni az oktatás- és foglalkoztatáspolitikákkal a helyi kapacitások fejlesztése érdekében.

Indokolás

A cél annak hangsúlyozása, hogy a készségekbe való állami beruházásokat egy adott régió sajátosságaihoz kell igazítani, és a hatás maximalizálása érdekében a regionális fejlesztést össze kell kapcsolni az oktatás- és foglalkoztatáspolitikákkal.

12. módosítás

2. cikk

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

Az EGAA hozzájárul a globalizációból és a technológiai fejlődésből származó előnyök méltányosabb elosztásához azáltal, hogy segíti az elbocsátott munkavállalókat a strukturális változásokhoz való alkalmazkodásban. Az EGAA ezáltal hozzájárul a szociális jogok európai pillérében foglalt elvek végrehajtásához, valamint a régiók és a tagállamok között a társadalmi és gazdasági kohézió előmozdításához.

Az EÁTA támogatja a globalizáció és a technológiai és környezeti változások eredményeként bekövetkező társadalmi-gazdasági átalakulásokat azáltal, hogy segíti a szóban forgó támogatás hatálya alá tartozó munkavállalókat a strukturális változásokhoz való alkalmazkodásban. Az EÁTA ezáltal hozzájárul a szociális jogok európai pillérében foglalt elvek végrehajtásához, valamint a régiók és a tagállamok között a társadalmi és gazdasági kohézió előmozdításához.

Indokolás

A szöveg így inkluzívabb: az elbocsátott munkavállalókon kívül magában foglalja az önálló vállalkozókat és az e véleményben javasolt másik módosításnak megfelelően a „nehéz helyzetben lévő vállalkozások elbocsátással fenyegetett munkavállalóit” is.

13. módosítás

3. cikk (1) bekezdés

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

(1)   A program általános célkitűzése, hogy a váratlanul bekövetkező fontosabb szerkezetátalakítások miatt elbocsátott munkavállalók és tevékenységüket megszüntető önálló vállalkozók iránt szolidaritást fejezzen ki, illetve számukra az 5. cikkben meghatározottak szerint támogatást nyújtson.

(1)   A program általános célkitűzése, hogy a váratlanul bekövetkező fontosabb szerkezetátalakítások miatt elbocsátott munkavállalók és tevékenységüket megszüntető önálló vállalkozók , valamint az 5. cikkben meghatározottak szerint a nehéz helyzetben lévő vállalkozások elbocsátással fenyegetett munkavállalói iránt szolidaritást és felelősséget fejezzen ki, illetve számukra támogatást nyújtson.

Indokolás

A piaci globalizáció vagy a válság következményei az Európai Bizottság politikáinak továbbgyűrűző hatásai lehetnek. Az alap nemcsak szolidaritást fejez ki, hanem az EU-nak a döntéseivel kapcsolatos felelősségvállalását is.

A „nehéz helyzetben lévő vállalkozások elbocsátással fenyegetett munkavállalói” megfogalmazás összhangban van az ebben a véleményben szereplő javaslattal.

14. módosítás

3. cikk (2) bekezdés

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

(2)   Az EGAA konkrét célkitűzése, hogy támogatást nyújtson a váratlanul – különösen a globalizációval összefüggő kihívások, például a világkereskedelem változásai, kereskedelmi viták, pénzügyi vagy gazdasági válságok, az alacsony szénigényű gazdaságra történő átállás, vagy a digitalizálás vagy automatizálás miatt – bekövetkező fontosabb szerkezetátalakítások esetén. Különös hangsúlyt kapnak a hátrányos helyzetű csoportok segítését célzó intézkedések.

(2)   Az EÁTA konkrét célkitűzése, hogy támogatást nyújtson a váratlanul – különösen a globalizációval összefüggő kihívások, például a világkereskedelem változásai, kereskedelmi viták, az EU piacvédelmi eszközeinek keretében elfogadott határozatok, pénzügyi vagy gazdasági válságok, az alacsony szénigényű gazdaságra történő átállás, vagy a digitalizálás vagy automatizálás miatt – bekövetkező fontosabb szerkezetátalakítások esetén. Különös hangsúlyt kapnak a hátrányos helyzetű csoportok segítését célzó intézkedések a 4. cikkben meghatározott feltételek szerint .

Indokolás

Fontos, hogy azok a munkavállalók, akiket hátrányosan érint a dömpingellenes intézkedések alkalmazásának elmaradása, automatikusan élhessenek az EÁTA-szabályokban foglalt jogokkal és EÁTA-kedvezményezettek lehessenek.

A 4. cikkre való záró hivatkozással a hátrányos helyzetű csoportokra vonatkozó új fogalommeghatározás beillesztésére utalunk.

15. módosítás

4. cikk

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

Fogalommeghatározások

Fogalommeghatározások

E rendelet alkalmazásában:

E rendelet alkalmazásában:

a)

„elbocsátott munkavállaló”: olyan munkavállaló, akinek a munkaviszonya létszámcsökkentés következtében idő előtt megszűnt, és azt gazdasági okokból nem újítják meg;

a)

„elbocsátott munkavállaló”: olyan munkavállaló, akinek a munkaviszonya létszámcsökkentés következtében idő előtt megszűnt, és azt gazdasági okokból nem újítják meg;

b)

„önálló vállalkozó”: olyan vállalkozó, aki kevesebb mint 10 munkavállalót foglalkoztat;

b)

„önálló vállalkozó”: olyan vállalkozó, aki kevesebb mint 10 munkavállalót foglalkoztat;

c)

„kedvezményezett”: az EGAA -ból társfinanszírozott intézkedésekben részt vevő személy;

c)

„veszélyeztetett munkavállaló”: minden olyan kedvezményezettnek tekintett személy, akinél a következő jellemzők vagy körülmények bármelyike fennáll:

54 év feletti,

harminc év alatti,

nő,

fogyatékos (mozgáskorlátozott, szellemileg fogyatékos vagy érzékszervi fogyatékossággal élő) személy,

a kedvezményezettől egy vagy több személy gazdaságilag függ,

nem rendelkezik középfokú végzettséggel vagy felsőfokú szakképesítéssel (az oktatás nemzetközi osztályozási rendszere, 3. szint), vagy

egy tagállam etnikai kisebbségéhez tartozik;

d)

„szabálytalanság”: az alkalmazandó jognak egy az EGAA végrehajtásában érdekelt gazdasági szereplő általi, annak cselekménye vagy mulasztása útján történő bármely megsértése, amelynek eredményeként az Unió költségvetése indokolatlan kiadási tételekkel történő megterhelés miatt kárt szenved vagy szenvedhet.

d )

„kedvezményezett”: az EÁTA -ból társfinanszírozott intézkedésekben részt vevő személy;

 

e)

„szabálytalanság”: az alkalmazandó jognak egy az EÁTA végrehajtásában érdekelt gazdasági szereplő általi, annak cselekménye vagy mulasztása útján történő bármely megsértése, amelynek eredményeként az Unió költségvetése indokolatlan kiadási tételekkel történő megterhelés miatt kárt szenved vagy szenvedhet.

Indokolás

Észszerű volna világosan szabályozni, pontosan mit ért a rendeletjavaslat „hátrányos helyzetben lévő kedvezményezettek”, illetve „hátrányos helyzetű csoportok” alatt, mert ezekre csak általánosan hivatkozik. Azt is javasoljuk, hogy vizsgálják felül a fiatalokra vonatkozó részt, és vegyék figyelembe a nemi és egyenlőségi szempontokat is.

16. módosítás

5. cikk (1) és (2) bekezdés

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

Beavatkozási kritériumok

Beavatkozási kritériumok

(1)   A tagállamok az e cikkben meghatározott rendelkezésekkel összhangban nyújthatnak be az EGAA -ból származó pénzügyi hozzájárulás iránti kérelmet az elbocsátott munkavállalókat és az önálló vállalkozókat célzó intézkedésekre.

(1)   A tagállamok az e cikkben meghatározott rendelkezésekkel összhangban nyújthatnak be az EÁTA -ból származó pénzügyi hozzájárulás iránti kérelmet az elbocsátott munkavállalókat, a tevékenységüket megszüntető önálló vállalkozókat , valamint a nehéz helyzetben lévő vállalkozások elbocsátással fenyegetett munkavállalóit célzó intézkedésekre.

(2)   Az EGAA -ból olyan jelentős szerkezetátalakítások esetén lehet pénzügyi hozzájárulást nyújtani, amelyek az alábbiakat eredményezik:

(2)   Az EÁTA -ból olyan jelentős szerkezetátalakítások esetén lehet pénzügyi hozzájárulást nyújtani, amelyek az alábbiakat eredményezik:

a)

legalább 250 m unkavállaló elbocsátása vagy önálló vállalkozó tevékenységének megszűnése egy négyhónapos referencia-időszak alatt egy vállalkozáson belül egy tagállamban, ideértve a tevékenységeknek a vállalkozás beszállítóinál vagy az ellátási lánc következő szintjein álló termelők körében történt megszűnését;

a)

legalább 150  munkavállaló elbocsátása vagy önálló vállalkozó tevékenységének megszűnése egy kilenc hónapos referencia-időszak alatt egy vállalkozáson belül egy tagállamban, ideértve a tevékenységeknek a vállalkozás beszállítóinál vagy az ellátási lánc következő szintjein álló termelők körében történt megszűnését;

b)

legalább 250 m unkavállaló elbocsátása vagy önálló vállalkozó tevékenységének megszűnése egy hathónapos referencia-időszak alatt, különösen az olyan kis- és középvállalkozásoknál, amelyek mindegyike ugyanabban a NACE Rev. 2. rendszer szerint meghatározott gazdasági ágazatban végzi tevékenységét, és egyetlen, illetve két egymással határos NUTS II szintű régióban találhatók, vagy kettőnél több, egymással határos NUTS II szintű régióban találhatók, és e régiók között van kettő, amelyben az érintett munkavállalók, illetve önálló vállalkozók száma együttesen több mint 250 ;

b)

legalább 150  munkavállaló elbocsátása vagy önálló vállalkozó tevékenységének megszűnése egy kilenc hónapos referencia-időszak alatt, különösen az olyan kis- és középvállalkozásoknál, amelyek mindegyike ugyanabban a NACE Rev. 2. rendszer szerint meghatározott gazdasági ágazatban végzi tevékenységét, és egyetlen, illetve két egymással határos NUTS II szintű régióban találhatók, vagy kettőnél több, egymással határos NUTS II szintű régióban találhatók, és e régiók között van kettő, amelyben az érintett munkavállalók, illetve önálló vállalkozók száma együttesen több mint 150 ;

c)

legalább 250 m unkavállaló elbocsátása vagy önálló vállalkozó tevékenységének megszűnése egy négyhónapos referencia-időszak alatt, különösen az olyan kis- és középvállalkozásoknál, amelyek ugyanabban vagy különböző, a NACE Rev. 2. rendszer szerint meghatározott gazdasági ágazatban végzik tevékenységüket, és egyetlen NUTS 2 szintű régióban találhatók.

c)

legalább 150  munkavállaló elbocsátása vagy önálló vállalkozó tevékenységének megszűnése egy kilenc hónapos referencia-időszak alatt, különösen az olyan kis- és középvállalkozásoknál, amelyek ugyanabban vagy különböző, a NACE Rev. 2. rendszer szerint meghatározott gazdasági ágazatban végzik tevékenységüket, és egyetlen NUTS 2 szintű régióban találhatók.

(3)   Kisméretű munkaerőpiacok esetében vagy a kérelmező tagállam által kellőképpen alátámasztott kivételes esetben, különösen a kkv-kat érintő kérelmek tekintetében, ha az elbocsátások súlyos hatással járnak a foglalkoztatottságra és a helyi vagy regionális gazdaságra, akkor is elfogadható az e cikk értelmében vett pénzügyi támogatásra benyújtott kérelem, ha az (1) bekezdés a), b) vagy c) pontjában meghatározott kritériumok nem teljesülnek maradéktalanul. A kérelmező tagállam kérelmében ismerteti, hogy az (1) bekezdés a), b), vagy c) pontjában szereplő támogatási kritériumok közül melyik nem teljesül maradéktalanul. A kivételes esetben nyújtott hozzájárulások aggregált összege nem haladhatja meg az alap éves felső határának 15 %-át.

(3)   Kisméretű munkaerőpiacok esetében vagy a kérelmező tagállam által kellőképpen alátámasztott kivételes esetben, különösen a kkv-kat érintő kérelmek tekintetében, ha az elbocsátások súlyos hatással járnak a foglalkoztatottságra és a helyi vagy regionális gazdaságra, akkor is elfogadható az e cikk értelmében vett pénzügyi támogatásra benyújtott kérelem, ha az (1) bekezdés a), b) vagy c) pontjában meghatározott kritériumok nem teljesülnek maradéktalanul. A kérelmező tagállam kérelmében ismerteti, hogy az (1) bekezdés a), b), vagy c) pontjában szereplő támogatási kritériumok közül melyik nem teljesül maradéktalanul. A kivételes esetben nyújtott hozzájárulások aggregált összege nem haladhatja meg az alap éves felső határának 15 %-át.

Indokolás

A cikk így egységes és koherens lesz a 3. cikk szövegével.

A támogatásokhoz való hozzáférést – a vállalkozások kisebb méretével összhangban – az elbocsátott munkavállalók kisebb csoportja számára elérhetővé tennénk, mivel a nagyléptékű elbocsátások kevésbé gyakoriak.

Nem világos, miért eltérőek a megnevezett időszakok. Ezért javasoljuk azok egységesítését, illetve meghosszabbítását kilenc hónapra.

17. módosítás

5. cikk (4) bekezdés

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

(4)     Az EGAA nem vehető igénybe abban az esetben, ha a munkavállalók elbocsátása a tagállam által végrehajtott olyan költségvetési megszorítások eredményeképpen történik, amelyek állami finanszírozástól függő ágazatokat érintenek.

 

Indokolás

A támogatásoknak minden elbocsátott munkavállaló számára hozzáférhetőnek kell lenniük, függetlenül attól, hogy állami finanszírozástól függő ágazatban dolgoztak-e. Ezenkívül rendkívüli nehézséget okozhatna az illetékes hatóságok számára annak meghatározása, hogy mely ágazatok függnek az állami finanszírozástól, és mely ágazatok nem.

18. módosítás

Új bekezdés beillesztése az 5. cikkbe

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

 

(4) (vagy (5))     A tagállamok az EÁTA pénzügyi hozzájárulásai iránti kérelmükben kedvezményezettként feltüntethetik az – „Iránymutatás a nehéz helyzetben lévő, nem pénzügyi vállalkozásoknak nyújtott megmentési és szerkezetátalakítási állami támogatásról (2014/C 249/01)” című közleményben foglalt meghatározás szerint – nehéz helyzetben lévő vállalkozások elbocsátással fenyegetett munkavállalóit, hogy azok az előző bekezdések kedvezményezettjeivel együtt részesülhessenek kizárólag a személyre szabott képzési és átképzési tevékenységekben, beleértve az információs és kommunikációs technológiai készségek elsajátítását és a digitális korszak egyéb készségeit is, feltéve, hogy ezek a fellépések kívül esnek a hatályos nemzeti jogszabályok vagy kollektív szerződések értelmében a vállalkozások felelősségi körébe tartozó intézkedések körén.

Indokolás

A gazdaság digitális átalakulása megköveteli, hogy minden európai polgár rendelkezzen bizonyos szintű digitális készségekkel, és az ezek elsajátítására irányuló, személyre szabott szolgáltatások elsődleges célcsoportját az elbocsátás által fenyegetett munkavállalók kell hogy képezzék.

19. módosítás

Új záró bekezdés beillesztése a 7. cikkbe

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

 

A nehéz helyzetben lévő vállalkozások elbocsátással fenyegetett munkavállalói is kedvezményezettek lehetnek, az 5. cikk (4) (vagy (5)) bekezdésében meghatározott korlátozásokkal.

Indokolás

Az előző cikkekben szereplő rendelkezésekkel összhangban lévő és azokat kiegészítő megfogalmazás.

20. módosítás

8. cikk

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

Támogatható intézkedések

Támogatható intézkedések

(1)   Az EGAA -ból pénzügyi hozzájárulás nyújtható olyan aktív munkaerőpiaci intézkedésekhez, amelyek a célcsoportot alkotó kedvezményezettek és különösen a hátrányos helyzetű, idős vagy fiatal munkanélküliek munkaerőpiacra való vagy önálló vállalkozóként történő újbóli beilleszkedését célzó összehangolt, személyre szabott szolgáltatási csomag részét képezik.

(1)   Az EÁTA -ból pénzügyi hozzájárulás nyújtható olyan aktív munkaerőpiaci intézkedésekhez, amelyek a célcsoportot alkotó kedvezményezettek és különösen a hátrányos helyzetű, idős vagy fiatal munkanélküliek munkaerőpiacra való vagy önálló vállalkozóként történő újbóli beilleszkedését célzó összehangolt, személyre szabott szolgáltatási csomag részét képezik.

A digitális ipari korban szükséges készségek terjesztése a személyre szabott szolgáltatások minden csomagjának kötelező horizontális eleme. A képzés szintjét az adott kedvezményezett képesítéseihez és szükségleteihez kell igazítani.

A digitális ipari korban szükséges készségek terjesztése a személyre szabott szolgáltatások minden csomagjának kötelező horizontális eleme. A képzés szintjét az adott kedvezményezett képesítéseihez és szükségleteihez, a regionális és/vagy helyi gazdaságban felmerült sajátos kihívásokhoz és különösen az elbocsátással fenyegetett munkavállalók készségeihez kell igazítani.

Az összehangolt, személyre szabott szolgáltatási csomag magában foglalhatja különösen a következőket:

a)

személyre szabott képzés és átképzés, többek között az információs és kommunikációs technológiákkal és a digitális korban szükséges egyéb ismeretekkel kapcsolatosan megszerzett tapasztalat igazolása, munkakereséshez nyújtott támogatás, pályaválasztási (pályaorientációs) tanácsadás, tanácsadói szolgáltatások, mentorálás, kiszervezéshez nyújtott segítség, vállalkozásösztönzés; az önálló vállalkozás, a vállalkozásalapítás és a vállalkozás alkalmazottak által történő átvételének segítése, valamint együttműködési tevékenységek;

b)

különleges, korlátozott időre szóló intézkedések, pl. munkakereséshez nyújtott anyagi juttatás, munkáltatóknak nyújtott munkaerő-felvételi ösztönzők, mobilitási támogatás, képzési támogatás vagy napidíj, beleértve a gondozóknak nyújtott juttatásokat.

Az összehangolt, személyre szabott szolgáltatási csomag magában foglalhatja különösen a következőket:

a)

személyre szabott képzés és átképzés, többek között az információs és kommunikációs technológiákkal és a digitális korban szükséges egyéb ismeretekkel kapcsolatosan megszerzett tapasztalat igazolása, munkakereséshez nyújtott támogatás, pályaválasztási (pályaorientációs) tanácsadás, tanácsadói szolgáltatások, mentorálás, kiszervezéshez nyújtott segítség, vállalkozásösztönzés; az önálló vállalkozás, a vállalkozásalapítás és a vállalkozás alkalmazottak által történő átvételének segítése, valamint együttműködési tevékenységek;

b)

különleges, korlátozott időre szóló intézkedések, pl. munkakereséshez nyújtott anyagi juttatás, munkáltatóknak nyújtott munkaerő-felvételi ösztönzők, mobilitási támogatás, képzési támogatás vagy napidíj, beleértve a gondozóknak nyújtott juttatásokat.

A b) pont szerinti intézkedések költsége nem lépheti túl az ebben a bekezdésben felsorolt, összehangolt, személyre szabott szolgáltatási csomag teljes költségének 35 %-át.

A b) pont szerinti intézkedések költsége nem lépheti túl az ebben a bekezdésben felsorolt, összehangolt, személyre szabott szolgáltatási csomag teljes költségének 35 %-át, kivéve, ha a kedvezményezetteket veszélyeztetettnek tekintik, amely esetben ez a mérték akár az 50 %-ot is elérheti .

Az önálló vállalkozáshoz, vállalkozásalapításhoz, valamint a vállalkozás alkalmazottak által történő átvételéhez kapcsolódó beruházás költsége elbocsátott munkavállalóként nem haladhatja meg a 20 000  EUR-t.

Az önálló vállalkozáshoz, vállalkozásalapításhoz, valamint a vállalkozás alkalmazottak által történő átvételéhez kapcsolódó beruházás költsége elbocsátott munkavállalóként nem haladhatja meg a 20 000  EUR-t.

 

Ezeket a beruházásokat olyan projektekre kell szánni, amelyek megfelelnek a műszaki, gazdasági és pénzügyi megvalósíthatósági feltételeknek, és e célból a hatóságok gondoskodnak az megvalósíthatóságukat biztosító kísérő és mentorálási intézkedésekről.

A személyre szabott szolgáltatások összehangolt csomagjának kialakításakor fel kell mérni a jövőbeli munkaerőpiaci kilátásokat és a szükséges készségeket. Az összehangolt csomagnak összeegyeztethetőnek kell lennie az erőforrás-hatékony és fenntartható gazdaság felé történő elmozdulással, középpontjában a digitális ipari korban szükséges készségek terjesztésének kell állnia és figyelembe kell vennie a helyi munkaerőpiaci keresletet.

A személyre szabott szolgáltatások összehangolt csomagjának kialakításakor fel kell mérni a jövőbeli munkaerőpiaci kilátásokat és a szükséges készségeket. Az összehangolt csomagnak összeegyeztethetőnek kell lennie az erőforrás-hatékony és fenntartható gazdaság felé történő elmozdulással, középpontjában a digitális ipari korban szükséges készségek terjesztésének kell állnia és figyelembe kell vennie a regionális és/vagy helyi munkaerőpiaci keresletet, garantálva a regionális és/vagy helyi önkormányzatok aktív részvételét a szolgáltatáscsomag megtervezésében .

(2)   A következő intézkedések nem jogosultak az EGAA -ból pénzügyi hozzájárulásra:

(2)   A következő intézkedések nem jogosultak az EÁTA -ból pénzügyi hozzájárulásra:

a)

az (1) bekezdés b) pontjában említett különleges, korlátozott időre szóló intézkedések, amelyek nem függnek a célcsoportot alkotó, munkakereső vagy képzési tevékenységekben részt vevő kedvezményezettek tevékeny részvételétől;

a)

az (1) bekezdés b) pontjában említett különleges, korlátozott időre szóló intézkedések, amelyek nem függnek a célcsoportot alkotó, munkakereső vagy képzési tevékenységekben részt vevő kedvezményezettek tevékeny részvételétől;

b)

olyan intézkedések, amelyek a nemzeti jog vagy kollektív megállapodás alapján a vállalkozások feladatkörébe tartoznak.

b)

olyan intézkedések, amelyek a nemzeti jog vagy kollektív megállapodás alapján a vállalkozások feladatkörébe tartoznak.

Az alap által támogatott intézkedések nem helyettesítik a passzív szociális védelmi intézkedéseket.

Az alap által támogatott intézkedések nem helyettesítik a passzív szociális védelmi intézkedéseket.

(3)   A személyre szabott szolgáltatások összehangolt csomagját a célcsoportot alkotó kedvezményezettekkel vagy képviselőikkel, vagy a szociális partnerekkel egyeztetve kell elkészíteni.

(3)   A személyre szabott szolgáltatások összehangolt csomagját a célcsoportot alkotó kedvezményezettekkel vagy képviselőikkel, vagy a szociális partnerekkel egyeztetve, valamint a regionális és helyi önkormányzatok aktív részvételével kell elkészíteni.

(4)   A kérelmező tagállam kezdeményezésére az EGAA -ból pénzügyi hozzájárulás nyújtható előkészítő, irányítási, tájékoztatási és nyilvánossággal kapcsolatos, valamint ellenőrzési és jelentéstételi tevékenységekre.

(4)   A kérelmező tagállam kezdeményezésére az EÁTA -ból pénzügyi hozzájárulás nyújtható előkészítő, irányítási, tájékoztatási és nyilvánossággal kapcsolatos, valamint ellenőrzési és jelentéstételi tevékenységekre, továbbá a jelentős és váratlan szerkezetátalakítás által érintett regionális és/vagy helyi önkormányzatok kapacitásépítő intézkedéseire .

Indokolás

A strukturális változások az egyes területeken sajátos problémákat okoznak, ezért be kell vonni a regionális önkormányzatokat.

A 4. cikkre vonatkozó javaslattal összhangban kedvezőbb bánásmódot javaslunk a veszélyeztetett munkavállalók számára.

Tanácsadásra van szükség az önfoglalkoztatási projektek megvalósíthatóságával kapcsolatban, hogy elkerüljük a későbbi kudarcokat.

21. módosítás

9. cikk (5) bekezdés

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

(5)

A kérelemnek tartalmaznia kell a következő információkat:

(5)

A kérelemnek tartalmaznia kell a következő információkat:

a)

az elbocsátások számának a 6. cikk szerinti kiszámítása, ideértve a számítási módot is;

a)

az elbocsátások számának a 6. cikk szerinti kiszámítása, ideértve a számítási módot is;

b)

annak megerősítése, hogy amennyiben az elbocsátó vállalkozás a leépítések után folytatja tevékenységét, eleget tesz az elbocsátásokra vonatkozó jogi követelményeknek;

b)

annak megerősítése, hogy amennyiben az elbocsátó vállalkozás a leépítések után folytatja tevékenységét, eleget tesz az elbocsátásokra vonatkozó jogi követelményeknek;

c)

a munkavállalók elbocsátásához vezető események rövid leírása;

c)

a munkavállalók elbocsátásához vezető események rövid leírása;

d)

adott esetben az elbocsátó vállalkozások, a beszállítók vagy felhasználói termelői kör, az ágazatok és a célcsoportot alkotó kedvezményezettek kategóriáinak azonosítása nem és korcsoport szerinti bontásban;

d)

adott esetben az elbocsátó vállalkozások, a beszállítók vagy felhasználói termelői kör, az ágazatok és a célcsoportot alkotó kedvezményezettek kategóriáinak azonosítása nem és korcsoport szerinti bontásban;

e)

az elbocsátások várható hatása a helyi, a regionális és az országos gazdaságra és foglalkoztatásra;

e)

az elbocsátások várható hatása a helyi, a regionális és az országos gazdaságra és foglalkoztatásra;

f)

az összehangolt, személyre szabott szolgáltatási csomag és a kapcsolódó költségek leírása, amely tartalmazza a hátrányos helyzetű, idősebb és fiatalabb kedvezményezettek segítésére irányuló foglalkoztatási kezdeményezéseket támogató intézkedéseket is;

f)

az összehangolt, személyre szabott szolgáltatási csomag és a kapcsolódó költségek leírása, amely tartalmazza a 4. cikk c) pontjában meghatározottak szerint veszélyeztetett kedvezményezettek és adott esetben a nehéz helyzetben lévő vállalkozások olyan, elbocsátással fenyegetett munkavállalói segítésére irányuló foglalkoztatási kezdeményezéseket támogató intézkedéseket is , akik részt vehetnek a digitális készségek elsajátítására irányuló képzési tevékenységekben az 5. cikk (4) (vagy (5)) bekezdése szerint; valamint annak magyarázata, hogy a személyre szabott szolgáltatások összehangolt csomagja miként egészíti ki a más nemzeti vagy uniós alapokból finanszírozott tevékenységeket, beleértve a kötelező intézkedésekre vonatkozó információkat azon vállalkozások esetében, amelyek a létszámcsökkentést a nemzeti jogszabályok vagy a kollektív szerződéseknek megfelelően hajtották végre ;

g)

annak bemutatása, hogy a változásra való felkészülésre és a szerkezetátalakításra vonatkozó uniós minőségi keret ajánlásait milyen mértékben vették figyelembe , továbbá hogy az összehangolt, személyre szabott szolgáltatások és a kapcsolódó kiadások hogyan egészítenek ki más tagállami vagy uniós alapokból finanszírozott tevékenységeket, valamint tájékoztatás olyan tevékenységekről, amelyek a nemzeti jog vagy kollektív szerződések értelmében az érintett vállalkozások számára kötelezőek ;

g)

annak bemutatása, hogy a változásra való felkészülésre és a szerkezetátalakításra vonatkozó uniós minőségi keret ajánlásait milyen mértékben vették figyelembe , ideértve azokat az ajánlásokat is, amelyek a szerkezetátalakítás által érintett régiók rehabilitációjának elősegítésével és az érintett szereplők közötti együttműködés megkönnyítésével kapcsolatosak, valamint hogy vannak-e olyan objektív és operatív intézkedések és eszközök, amelyek a tervezéssel és a szerkezetátalakítással kapcsolatosak a 14. cikk (2) bekezdésében foglaltaknak megfelelően ;

h)

a célcsoportot alkotó kedvezményezetteknek nyújtandó összehangolt, személyre szabott szolgáltatási csomag egyes elemeinek, továbbá bármiféle előkészítő, irányítási, tájékoztatási és nyilvánossággal kapcsolatos, valamint ellenőrzési és jelentéstételi tevékenységnek a becsült költségvetése;

h)

a célcsoportot alkotó kedvezményezetteknek nyújtandó összehangolt, személyre szabott szolgáltatási csomag egyes elemeinek, továbbá bármiféle előkészítő, irányítási, tájékoztatási és nyilvánossággal kapcsolatos, valamint ellenőrzési és jelentéstételi tevékenységnek a becsült költségvetése;

i)

értékelési célokból a kedvezményezettek hat hónappal a végrehajtási időszak végét követően mért újrafoglalkoztatási arányára vonatkozó, a tagállam által meghatározott, indikatív esetspecifikus célértékek;

i)

értékelési célokból a kedvezményezettek hat hónappal a végrehajtási időszak végét követően mért újrafoglalkoztatási arányára vonatkozó, a tagállam által az érintett terület regionális és helyi önkormányzataival való konzultációt követően meghatározott, indikatív esetspecifikus célértékek;

j)

a 8. cikkben meghatározottak alapján a célcsoportot alkotó kedvezményezetteknek szánt, személyre szabott szolgáltatások, illetve az EGAA felhasználására irányuló tevékenységek kezdetének vagy tervezett kezdetének időpontja;

j)

a 8. cikkben meghatározottak alapján a célcsoportot alkotó kedvezményezetteknek szánt, személyre szabott szolgáltatások, illetve az EÁTA felhasználására irányuló tevékenységek kezdetének vagy tervezett kezdetének időpontja;

k)

adott esetben a célcsoportot alkotó kedvezményezettekkel vagy képviselőikkel, a szociális partnerekkel, a helyi és regionális hatóságokkal vagy más érintett érdekelt felekkel folytatott konzultáció során követett eljárás;

k)

adott esetben a célcsoportot alkotó kedvezményezettekkel vagy képviselőikkel, a szociális partnerekkel, a helyi és regionális hatóságokkal vagy más érintett érdekelt felekkel folytatott konzultáció során követett eljárás;

l)

az EGAA -ból igényelt támogatásnak az állami támogatásra vonatkozó uniós eljárási és anyagi szabályoknak való megfelelőségéről szóló nyilatkozat, valamint nyilatkozat arról, hogy a személyre szabott szolgáltatások miért nem lépnek olyan intézkedések helyébe, amelyek a nemzeti jog vagy kollektív megállapodás alapján a vállalkozások feladatkörébe tartoznak;

l)

az EÁTA -ból igényelt támogatásnak az állami támogatásra vonatkozó uniós eljárási és anyagi szabályoknak való megfelelőségéről szóló nyilatkozat, valamint nyilatkozat arról, hogy a személyre szabott szolgáltatások miért nem lépnek olyan intézkedések helyébe, amelyek a nemzeti jog vagy kollektív megállapodás alapján a vállalkozások feladatkörébe tartoznak;

m)

a tagállami előfinanszírozás vagy társfinanszírozás és adott esetben egyéb társfinanszírozások forrásai.

m)

a tagállami előfinanszírozás vagy társfinanszírozás és adott esetben egyéb társfinanszírozások forrásai;

 

n)

adott esetben egy jelentés, amely alátámasztja a támogatások kezeléséhez szükséges adminisztratív kapacitások elégtelenségét és a technikai és igazgatási segítségnyújtást célzó további pénzösszegek rendelkezésre bocsátásának szükségességét a 12. cikk (5) bekezdésében foglaltakkal összefüggésben.

Indokolás

A regionális önkormányzatoknak részt kell venniük a célkitűzések meghatározásában, mivel ők ismerik a foglalkoztatási lehetőségeket az érintett gazdaságban.

A többi módosítás az előzőekben, illetve később javasolt rendelkezésekkel (minőségi keret, kiegészítő technikai segítségnyújtás) való összhangot szolgálja.

22. módosítás

12. cikk (4) bekezdés

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

(4)   A Bizottság a technikai segítségnyújtás keretében tájékoztatást és iránymutatást is nyújt a tagállamoknak az EGAA felhasználása, nyomon követése és értékelése kapcsán. A Bizottság az EGAA felhasználásáról tájékoztatást és egyértelmű iránymutatást nyújt az európai és nemzeti szociális partnereknek is. Az iránymutatások magukban foglalhatják munkacsoportok létrehozását is, amennyiben egy tagállamban súlyos gazdasági zavarok lépnek fel.

(4)   A Bizottság a technikai segítségnyújtás keretében tájékoztatást és iránymutatást is nyújt a tagállamoknak az EÁTA felhasználása, nyomon követése és értékelése kapcsán. A Bizottság az EÁTA felhasználásáról tájékoztatást és egyértelmű iránymutatást nyújt az európai és nemzeti szociális partnereknek is. Az iránymutatások magukban foglalhatják munkacsoportok létrehozását is, amennyiben egy tagállamban súlyos gazdasági zavarok lépnek fel, akár nemzeti, akár regionális szinten .

Indokolás

Biztosítani kell a helyi és regionális önkormányzatok tájékoztatását.

23. módosítás

Új bekezdés beillesztése a 12. cikkbe

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

 

(5)     Az Európai Bizottság – a pénzügyi hozzájárulás jóváhagyásával együtt – a technikai és igazgatási segítségnyújtásnak megfelelő összegből pénzeszközöket mozgósíthat az ezt igénylő tagállamok javára, egy olyan jelentés alapján, amely alátámasztja, hogy nincs elég adminisztratív kapacitásuk a feladatkörükbe tartozó előkészítési, nyomonkövetési, ellenőrzési, auditálási vagy értékelési tevékenységek gyors és hatékony elvégzésére.

Indokolás

A gyors reagálás megkönnyítése és a régiók adminisztratívkapacitás-hiányának ellensúlyozása érdekében – indokolt kérelem alapján – az Európai Bizottság engedélyezheti a technikai segítségnyújtásra szánt források egy részének mozgósítását a régiók feladatkörébe tartozó előkészítési, nyomonkövetési, ellenőrzési, auditálási és értékelési tevékenységekre.

24. módosítás

14. cikk (2) bekezdés

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

(2)   Az EGAA társfinanszírozási arányát az adott tagállamban alkalmazott legmagasabb ESZA+ társfinanszírozási arányhoz kell igazítani.

(2)   Az EÁTA társfinanszírozási arányát az adott tagállamban alkalmazott legmagasabb ESZA+ társfinanszírozási arányhoz kell igazítani, és ez semmiképpen sem lehet kevesebb 60 %-nál . Ez a minimális arány további 5 %-kal növelhető, ha az előzetes feltételeknek megfelelően már rendelkeznek olyan objektív és operatív intézkedésekkel és eszközökkel, amelyek a felkészülésre és a szerkezetátalakításra irányulnak, bármilyen stratégiai és cselekvési formában, lehetőleg a helyi sajátosságokat figyelembe vevő megközelítés szellemében.

Indokolás

A cél a regionális forráshiány megelőzése. Mivel ezek az érintett munkavállalókkal való szolidaritást célzó intézkedések, minden esetben legalább 60 %-os arányt javaslunk.

Emellett a társfinanszírozás további 5 %-os növelésével ösztönöznénk azokat a kérelmező tagállamokat, amelyek a minőségi keretben foglalt helyes gyakorlatokat alkalmazva már rendelkeznek megelőző intézkedésekkel.

25. módosítás

17. cikk (5) bekezdés

Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

Az RB módosítása

(5)

Az érintett tagállam számára rugalmasságot kell biztosítani, hogy a költségvetési jogcímek között átcsoportosíthasson összegeket a 16. cikk (3) bekezdése szerinti pénzügyi hozzájárulásról szóló határozatban foglaltak szerint. Ha az átcsoportosítás mértéke egy vagy több jogcím esetében meghaladja a 20 %-ot, a tagállam előzetesen értesíti a Bizottságot.

(5)

Az érintett tagállam számára rugalmasságot kell biztosítani, hogy az érintett régióval való konzultációt követően a költségvetési jogcímek között átcsoportosíthasson összegeket a 16. cikk (3) bekezdése szerinti pénzügyi hozzájárulásról szóló határozatban foglaltak szerint. Ha az átcsoportosítás mértéke egy vagy több jogcím esetében meghaladja a 20 %-ot, a tagállam előzetesen értesíti a Bizottságot.

Indokolás

Biztosítani kell a helyi és regionális önkormányzatok tájékoztatását.

II.   POLITIKAI AJÁNLÁSOK

A RÉGIÓK EURÓPAI BIZOTTSÁGA

Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alap

Előzetes megfontolások

1.

rámutat, hogy Európának tisztában kell lennie azzal, hogy az elsősorban a gazdaságok megnyitása, az éghajlatváltozás, a technológiai adaptációs folyamatok, a migrációs áramlások felerősödése és a népesség elöregedése által kiváltott nagyszabású szerkezeti kihívások hatásainak egyik fő érintettje a jövőbeli munkavállalás lesz, ideértve a munkakörülményeket és azok egyéni, családi és regionális szintű kihatását;

2.

aggodalmát fejezi ki és figyelmeztet az európai szociális modellt érintő negatív hatásokkal kapcsolatban, amelyek új, a szűkös életkörülményeket és a szélsőséges körülmények között élők rászorultságát kihasználó, bizonytalan munkaviszony-formák megjelenése és elterjedése okoz, amennyiben a munkavállalóknak nincs lehetőségük a nemzetközi, a tagállamok határain kívül adót fizető, a helyi kisvállalkozásokat domináns pozíciója révén a piacról kiszorító nagyvállalatok által kínált munkabér elfogadásáról dönteni;

3.

kijelenti, hogy a helyi és regionális szint, amely a szociális kapcsolatok és fejlődés helyszíne, és amely teret biztosít a környezeti, szociokulturális, gazdasági, szerveződési és humán elemek kölcsönhatásának, különös jelentőséggel bír a helyi közösségek fejlődése szempontjából, ugyanakkor veszélyeztetve van a globalizáció és egyéb átalakulási és értékvesztési folyamatok valós és kézzelfogható hatásai által, amelyek befolyással bírnak belső erőforrásaira és emberi tőkéjére;

4.

úgy véli, hogy a felvilágosult Európa, ahogy az már többször is bebizonyosodott, képes megfelelő érzékenységgel szembenézni azokkal a feszültségekkel, amelyek a globális gazdaságban való versenyképesség fenntartása és az általános európai jóléti rendszer – konkrétan a munkavállalás, oktatás és munkajogok védelmének és elősegítésének – biztosítása között állnak fenn, annak érdekében, hogy megfeleljen az Európai Unió polgárai által támasztott elvárásoknak, és hogy kielégítse a régiók szükségleteit;

Az Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alap jelentősége

5.

kiemeli és üdvözli az Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alap (a továbbiakban EGAA) megújítására vonatkozó 2018. május 30-i európai bizottsági rendeletjavaslatot, tekintettel az EGAA 2007-es életbelépése óta betöltött szerepére, amely 147 000, különböző országból és régióból származó munkavállaló számára juttatott 611 millió eurónyi támogatást 160 különböző támogatási formában, bizonyítva ezzel az EU szolidaritását és felelősségteljes hozzáállását az egységes közös piacot érintő döntéshozatalban;

6.

megerősíti, hogy az alap egy értékes, hasznos eszköz (1) különösen az újrafoglalkoztatásra vonatkozó magas – körülbelül 50 %-os – hatékonyságát tekintve, illetve a foglalkoztathatóság fenntarthatóságának, a részvevők képességfejlesztésének, valamint a szakpolitikai körökben jelentős közismertségének (2) köszönhetően;

7.

figyelmeztet az európai polgároknak a globális tendenciákkal kapcsolatos, egyre fokozódó elégedetlenségére és aggodalmára – az úgynevezett „elégedetlenségi földrajzra” –, amely táplálja az elszigetelődéshez vezető mozgalmakat; rámutat az EGAA-intézkedések megfelelő végrehajtásának szerepére, többek között azon váratlan átalakulások következményeinek enyhítésében, amelyeknek számos európai régió ki van téve a gazdasági szakosodás, a bérköltségek vagy az aktív népesség képzettségi szintje következményeként (3);

Különböző politikák és alapok komplementaritása és hatékony koordinációja

8.

üdvözli a digitális ipari korszakban elengedhetetlenül szükséges készségek terjesztésének tulajdonított jelentőséget, tekintve, hogy azok kötelező jellegű, átfogó elemet képviselnek bármely személyre szabott szolgáltatási csomagban; ugyanakkor javasolja az intelligens szakosodási stratégiákkal való fokozott együttműködést, illetve a területi jellegű megközelítést a regionális gazdaság specifikus problémáinak figyelembevételével;

9.

felkéri a regionális önkormányzatokat a regionális gazdaságfejlesztési stratégiákban történő aktív részvételre, amely elősegítené, hogy a kompetenciákat és a készségeket a regionális ipar igényeihez igazítsák az oktatási és képzési ágazat, valamint a régióbeli szociális, szakszervezeti és üzleti partnerek szoros együttműködése által;

10.

rámutat, hogy nagyobb rugalmasság és alkalmazkodó képesség szükséges a különböző alapok között a gazdaságfejlesztési intézkedések szélesebb körű támogatása érdekében, amely segítené a rövid távú intézkedések és a hosszú lefutású, a kohéziós politika által finanszírozott szerkezetváltási stratégiák közötti rés lefedését (4);

11.

támogatja azt a kölcsönös komplementaritást és összehangoltabb szemléletet, amely egyrészről az EGAA – melynek elsődleges szerepe a sokkhatás enyhítése előre nem látott helyzetekben – másrészről az Európai Szociális Alap Plusz között működik; ez utóbbi a hosszú távú kihívásokra hivatott választ adni szerkezeti, előremutató, az átállást elősegítő vagy a változásokat előkészítő jellegű intézkedések által, támogatva a hosszú távú, aktív foglalkoztatási politikákat, az oktatást és képesítést és a munkanélküliség megelőzését (5);

12.

hangsúlyozza, hogy az Unió kulcsfontosságú, szükséges és szolidáris beruházási politikát gyakorol az Európai Regionális Fejlesztési Alap és a Kohéziós Alap által, amely számos jelentős, egyre több – köztük nagyon fejlett – uniós régiót érintő kihívás – mint például a globalizáció, a gazdasági átalakulás, az alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdaságra történő átállás, a környezetvédelmi kihívások, a demográfiai kihívások, a migráció vagy az elszegényedett városi negyedek – kezelésében képvisel hozzáadott értéket úgy nemzeti, mint regionális szinten (6);

Az EGAA alkalmazási köre és rendeltetése

13.

kedvezően fogadja az Európai Bizottság javaslatát, mely szerint az Alapnak tágabban kell értelmeznie a szerkezeti változásokhoz való alkalmazkodást, figyelembe véve az Uniónak a piacokra vonatkozó politikájából és döntéseiből eredő egyéb alkalmazkodási lehetőségeket, mivel ez technikailag megfelelőbbé és igazságosabbá teszi az alap rendeltetését;

14.

jelzi, hogy bár az alap rendeltetése magába foglalja a szociális jogok európai pillérének megfelelően meghatározott elvek alkalmazásához való hozzájárulást, illetve a régiók és a tagállamok közötti társadalmi és gazdasági kohézió javítását, ezeknek az elveknek operatívaknak kell lenniük, és a szociális eredménytábla célkitűzéseinek elérését kell szem előtt tartaniuk;

Költségvetés

15.

továbbra is kétségei vannak, és kéri, hogy az Európai Bizottság fontolja meg az EGAA „speciális eszközként” való kezelését, amelyre nem vonatkoznak a 2021–2027-es többéves pénzügyi keret felső határértékei. Még az alap függő jellegének figyelembevételével is aggodalomra ad okot az a bizonytalanság, amely az egyes kérelmek elfogadását kíséri, különösen a 2021–2027-es többéves pénzügyi keretben előrevetített, a kohéziós politikákat érintő általános forráscsökkentések fényében;

16.

hangsúlyozza, hogy az alkalmazási kör kibővítését figyelembe véve az elkövetkező európai gazdasági válságok további adaptatív finanszírozást követelnek majd meg, emiatt javasolt a finanszírozásra szánt összköltségvetés évi 200 millióról 500 millió euróra való növelése. Növelni kell mind a fellépések számát – határozottan bevonva a kkv-kat –, valamint a munkavállalónkénti támogatás összegét;

Kedvezőbb szempontok és intézkedések, valamint a veszélyeztetett munkavállalók megítélése

17.

üdvözli az elbocsátottak maximális számának csökkentését, függetlenül attól, hogy az elbocsátottak egyazon vállalathoz vagy egy adott ágazathoz tartoznak-e, tekintve, hogy ez a rendszer jobban megfelel a valóságnak, és bízik abban, hogy ez a csökkentés hozzá fog járulni az alap nagyobb fokú kihasználásához; éppen ezért javasolja, hogy az elbocsátottak maximális számát 150 főben állapítsák meg;

18.

kérdéseket vetnek fel a különböző helyzetekre megállapított különböző referencia-időszakok (négy, illetve hat hónap), így – amennyiben ez a különbség statisztikailag nem igazolható –, javasolja, hogy egy egységes, hosszabb időszak vonatkozzon minden helyzetre;

19.

javasolja egy olyan új kedvezményezetti csoport felvételét, amely kizárólag a képzési és a digitális korszakra történő átállást elősegítő új készségek megszerzésére irányuló intézkedésekből profitálhatna: ezek a „nehéz helyzetben lévő vállalkozások elbocsátással fenyegetett munkavállalói” (7);

20.

felveti, hogy bár az EGAA által kínált társfinanszírozási arány magasabb is lehetne, ha ez az adott tagállam magasabb ESZA+-társfinanszírozási arányához igazodna, akár még csökkenteni is lehetne a jelenleg minimumként meghatározott 60 %-ot, szem előtt tartva a regionális eredetű források esetleges hiányát és az alap által mozgósított támogatások kivételes és szolidáris jellegét;

21.

üdvözli, hogy az önálló vállalkozóknak szánt beruházást elbocsátott munkavállalónként 20 000 euróra emelik, de rámutat arra, hogy ezt az intézkedést ki kell egészíteni tanácsadással, mentorálással és egyéb szükséges kiegészítő lépésekkel a javasolt projektek kivitelezhetőségének és a későbbi frusztráció és komolyabb elkeseredettség elkerülésének érdekében;

22.

figyelmeztet azon mobilitási lehetőségek jelentőségére, melyek az elbocsátott munkavállalókat hivatottak segíteni abban, hogy máshol találjanak új munkahelyet, mivel a mobilis, jól képzett munkavállalók kivándorlása rossz hatással van a regionális munkapiac minőségére, és csökkenti a régió versenyképességét (8);

23.

felhívja a figyelmet, hogy a „hátrányos helyzetben lévő kedvezményezettekre” vonatkozó hivatkozások ellenére nem létezik semmilyen specifikus intézkedés, amely figyelembe venné e kedvezményezettek egyedi helyzetét; emiatt javasolja a „veszélyeztetett munkavállalók” kifejezés felvételét az EGAA-támogatásokról szóló javaslatba. Ez az egyének közötti szolidaritás és az európai polgárság elvének egyértelmű példájaként szolgálhatna;

24.

kéri az Európai Bizottságot, az európai intézményeket és a tagállamokat, hogy tartózkodjanak a „NEET-fiatalok” kifejezés használatától a „nem foglalkoztatott, oktatásban és képzésben nem részesülő” fiatalokra vonatkozóan, tekintve, hogy ez a kifejezés sértő és lekezelő, megbélyegzi a fiatalokat, és akadályozza, hogy elismerésben részesüljenek a tetteikért, ahelyett, hogy munka- és tanulási lehetőségek híján az alapján legyenek megítélve, amit nem tesznek;

Az eljárás egyszerűsítése és javítása

25.

támogatja az EGAA működésének javítására és egyszerűsítésére irányuló erőfeszítéseket, és értékeli azon adminisztratív terhek – az elbocsátások és okaik előzményeire vonatkozó részletes vizsgálatok kiiktatásával járó – csökkentését, amelyeket az egyes tagállamok viselnek a kérelmek benyújtása során, illetve az Európai Bizottság a támogathatóság megítélése során; következésképpen felgyorsul a kifizetések teljesítése, mivel az Európai Bizottság javaslatai már nem játszanak szerepet az Alap felhasználásában (9);

A területi szervek és szereplők rendeltetése: decentralizáció és megosztott igazgatás

26.

értékeli a regionális és helyi dimenzió figyelembevételét, de figyelmeztet az alacsony ismertségre és a regionális szerveknek az EGAA-ban történő részvételében rejlő lehetőségek elismerésének hiányára, valamint kéri, hogy a regionális és helyi önkormányzatok jussanak nagyobb szerephez az alap kezelésében azokban a tagállamokban, amelyek szervezeti felépítése lehetővé teszi a decentralizációt;

27.

arra kéri az Európai Bizottságot és a tagállamokat, hogy erősítsék meg a helyi és regionális önkormányzatokkal, illetve egyéb érdekeltekkel való együttműködést, különös tekintettel a szociális szereplőkre, az adott terület fejlesztésében saját jogon történő részvételt és együttműködést lehetővé tevő jogi, pénzügyi és szervezeti erőforrások biztosítása érdekében;

A megelőző intézkedésekkel kapcsolatos megjegyzések

28.

javasolja olyan mechanizmusok bevezetését, amelyek a tagállamok intézményi kapacitásainak javítását szolgálják, nemcsak az azonnali válaszadás és a kérvények késedelem nélküli kezelésének érdekében, hanem az intézkedések hatékony és hatásos kivitelezésének biztosítására is; javasolja, hogy az EGAA-nak a jövőben inkább a felkészülést és a megelőzést segítő szerepe legyen;

29.

javasolja az EUROFOUND-hoz tartozó Változások Európai Megfigyelőközpontja által végzett, a globalizáció és a szerkezetátalakítás tendenciáival kapcsolatos értékelések fokozását, valamint azt, hogy a megfigyelőközpont nagyobb mértékben segítse az Európai Bizottságot és a tagállamokat az európai régiókat érintő területi hatások és következmények értékelésében, amely minden, potenciálisan jelentős területi hatást kiváltó kereskedelmi döntés vagy megállapodás előtt elvégzendő;

30.

hangsúlyozza az EGAA koordinációjának szükségességét, illetve hogy ki kell terjeszteni, meg kell erősíteni és a gyakorlatban alkalmazni kell a változásra való felkészülésre és a szerkezetátalakításra vonatkozó uniós minőségi keretben megfogalmazott ajánlásokat annak érdekében, hogy a munkavállalók, vállalkozások, szociális partnerek, illetve regionális és nemzeti szervezetek rendszeresebben alkalmazzák a bevált gyakorlatokat és az ajánlásokat;

31.

úgy véli, hogy méltányolni kell azokat a tagállamokat és régiókat, amelyek előzetes feltételként bevezettek bármely olyan stratégiai vagy cselekvési, objektív és hatékony megelőző és szerkezetátalakító intézkedést, amely a helyi jellegzetességek figyelembevételével a szerkezeti átalakulást és változást kísérő intelligens szakosodást vagy a szociális innováció előremozdítását célozza meg (10).

Kelt Brüsszelben, 2018. december 5-én.

a Régiók Európai Bizottsága elnöke

Karl-Heinz LAMBERTZ


(20)   https://ec.europa.eu/commission/publications/reflection-paper-harnessing-globalisation_hu.

(1)  A Bizottság 2018. május 16-i jelentése az Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alap félidős értékeléséről, COM (2018) 297 final.

(2)  Az EGAA kezelésében részt vevő érintettek a konzultáció során kifejtett véleménye alapján.

(3)  A Vitaanyag az Európai Unió pénzügyeinek jövőjéről című dokumentum alapján.

(4)  A félidős értékelésről szóló említett jelentés.

(5)  A Bizottság 2017. október 31-i jelentése az Európai Globalizációs Alkalmazkodási alap 2015. és 2016. évi tevékenységéről.

(6)  Lásd az Európai Regionális Fejlesztési Alapról és a Kohéziós Alapról szóló európai parlamenti és tanácsi rendeletjavaslatot kísérő hatásvizsgálatot.

(7)  E vállalkozások meghatározása az Európai Bizottság „Iránymutatás a nehéz helyzetben lévő, nem pénzügyi vállalkozásoknak nyújtott megmentési és szerkezetátalakítási állami támogatásról” című közleményében (HL C 249., 2014.7.31., 1. o.) található.

(8)  Ezt az Európai Alapítvány az Élet- és Munkakörülmények Javításáért (EUROFOUND) jegyezte meg egy OECD-jelentésre hivatkozva.

(9)  Az EGAA-programokért felelős nemzeti hatóságok körében végzett felmérés szerint a szigorú jogosultsági követelmények, a bonyolult szabályzat és a hosszú eljárási idők a visszatartó tényezők között szerepelnek.

(10)  Lásd az Európai iparstratégia: A helyi és regionális önkormányzatok szerepe és szempontjai c. RB-véleményt (CDR 3214/2017); előadó: Heinz Lehmann (DE/EPP), elfogadva 2018. március 23-án).


Top