EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

A kettős felhasználású termékek exportellenőrzési rendszere (2021. szeptember 8-ig)

A kettős felhasználású termékek exportellenőrzési rendszere (2021. szeptember 8-ig)

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

428/2009/EK rendelet – a kettős felhasználású termékek kivitelére, transzferjére, brókertevékenységére és tranzitjára vonatkozó uniós ellenőrzési rendszer

Megjegyzés: A 2021/821/EU rendelet hatályon kívül helyezi a 428/2009/EK rendeletet. A 2021/821/EU rendelet 31. cikkében foglaltak szerint azonban a 2021. szeptember 9-e előtt benyújtott engedélykérelmekre továbbra is a 428/2009/EK rendelet vonatkozó szabályait kell alkalmazni.

MI A RENDELET CÉLJA?

  • A rendelet az Európai Unió (EU) egységes rendszerét, hogy ellenőrizze a kivitelt, transzfert, tranzitot és brókertevékenységet* kettős felhasználású termékekkel*. Ez a rendszer azt igyekszik garantálni, hogy az EU megfeleljen nemzetközi kötelezettségvállalásainak és kötelezettségeinek különösen a nonproliferáció (azaz a nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozása) terén.
  • Közös uniós ellenőrzési listát hoz létre és megállapítja annak végrehajtási szabályait. A kettős felhasználású termékek uniós országból bármely harmadik országba történő kivitele exportengedélyhez kötött.

FŐBB PONTOK

  • A kettős felhasználású termékek mindazon termékek és technológiák, amelyek egyaránt felhasználhatók polgári és katonai célokra, ide tartoznak a nukleáris fegyverek vagy más nukleáris robbanószerkezetek előállításának bármilyen módon történő elősegítésére szolgáló termékek.
  • A kettős felhasználású termékek az uniós külkereskedelem jókora hányadát teszik ki, a legutóbbi adatok szerint a kettős felhasználású termékek exportvolumene elérte a 85 milliárd EUR-t.

A kettős felhasználású termékek uniós listája

  • A rendelet I. melléklete felsorolja azokat a kettős felhasználású termékeket, amelyek esetében engedélyre van szükség. Felhatalmazáson alapuló jogi aktusok révén – ezeket az Európai Bizottság fogadja el – az I. melléklet minden évben frissül, hogy a nemzetközi szabályokkal és a vállalt kötelezettségekkel összhangban legyenek, a következő módon:
  • A jegyzékben nem szereplő kettős felhasználású termékek: az I. mellékletben fel nem sorolt bizonyos kettős felhasználású termékek kivitele szintén engedélyhez köthető, ha észszerűen feltételezhető, hogy azokat biológiai, vegyi, nukleáris fegyverekkel vagy ballisztikus rakétákkal kapcsolatos programmal összefüggésben vagy a fegyverembargó hatálya alatt álló országba katonai célra használhatják.
  • Kivételes esetekben az uniós tagállamok további ellenőrzéseket is bevezethetnek a jegyzékben nem szereplő termékekre közbiztonsági vagy emberi jogi okokból.
  • A tagállamok korlátozásokat alkalmaznak a kettős felhasználású termékekkel kapcsolatos brókertevékenységekre, valamint e termékek uniós tranzitjára.
  • A rendelet IV. mellékletében felsorolt egyes érzékeny termékek (mint például elektromosan vezérelt robbanóanyag-detonátorok) kivételével a kettős felhasználású termékekkel szabadon lehet kereskedni az EU-n belül.

Kiviteli engedélyezés

Az exportengedélyek az alábbi négy típusba sorolhatók:

  • Uniós általános exportengedélyek (EUGEA), amelyek lehetővé teszik egyes kettős felhasználású termékek bizonyos feltételek melletti kivitelét meghatározott országokba (lásd a rendelet II. mellékletét). Ezek például a következőkre terjednek ki:
    • egyes kettős felhasználású termékek olyan országokba irányuló kivitele, mint Ausztrália, Kanada, Japán, Új-Zéland, Norvégia, Svájc és az Egyesült Államok;
    • egyes kettős felhasználású termékek kivitele javítás/ kicserélés után;
    • egyes kettős felhasználású termékek ideiglenes kivitele kiállításokra/vásárokra;
    • bizonyos távközlési termékek és vegyi anyagok egyes célországokba történő kivitele.
  • Nemzeti általános exportengedélyek, amelyeket a tagállamok adhatnak ki, amennyiben ezek az engedélyek összhangban állnak a meglévő uniós általános engedélyekkel, és nem a rendelet II. mellékletében felsorolt termékekre (pl. uránra, humán és állati patogénekre, azaz egyes vírusokra, köztük az Ebolára) vonatkoznak.
  • Globális engedélyek, amelyeket a nemzeti hatóságok egy exportőrnek adnak ki, és amelyek vonatkozhatnak többféle árura, több országra és végfelhasználóra.
  • Egyedi engedélyek, amelyeket a nemzeti hatóságok egy exportőrnek adhatnak ki egy vagy több kettős felhasználású termék valamely EU-n kívüli országban lévő egyetlen végfelhasználónak vagy címzettnek történő kiviteléhez.

Az exportellenőrzési hatóságok hálózata

A rendelet információcsere céljából létrehozza az illetékes exportellenőrzési hatóságok hálózatát, amelynek irányításáért a kettős felhasználású termékekkel foglalkozó koordinációs csoport felel; e csoport végzi az exportellenőrzésekkel kapcsolatos információcserét, valamint azok végrehajtásának támogatására szolgáló eszközök fejlesztését.

Az exportellenőrzési politika felülvizsgálata

  • A rendelet megköveteli, hogy a Bizottság végezze el az EU exportellenőrzési politikájának felülvizsgálatát. 2013 októberében a Bizottság bemutatott az Európai Parlamentnek és az Európai Tanácsnak egy végrehajtási és hatásvizsgálati jelentést. A jelentésben megállapította, hogy a jelenlegi exportellenőrzési rendszert, noha az szilárd jogi és intézményi alapokat biztosít, fejleszteni kell, hogy kialakulhasson az a korszerű ellenőrzési kapacitás, amelyre az EU-nak a jövőben szüksége lesz.
  • 2014 áprilisában a Bizottság elfogadta az uniós stratégiai exportellenőrzéssel kapcsolatos hosszú távú elképzelést vázoló közleményt, amely azonosította az exportellenőrzési rendszer korszerűsítésével kapcsolatos konkrét szakpolitikai lehetőségeket. A Bizottság 2015-ben hatásvizsgálatot folytatott, 2016 szeptemberében pedig az uniós exportellenőrzés korszerűsítésére vonatkozó jogalkotási javaslatot terjesztett elő.

428/2009/EK rendelet hatályon kívül helyezése

Az (EU) 2021/821 rendelet átdolgozza és 2021. szeptember 9-től hatályon kívül helyezi a 428/2009/EK rendeletet.

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ A RENDELET?

A rendelet 2009. augusztus 27. óta hatályos.

HÁTTÉR

További információk:

KULCSFOGALMAK

Brókertevékenység. A más nevében értékesítő és vásárló közvetítők tevékenysége.
Kettős felhasználású termékek. Olyan termékek, amelyek mind civil, mind polgári célokra használhatók - ilyen például az urán, amely áramtermelésre is és nukleáris fegyverekre is felhasználható.

FŐ DOKUMENTUM

A Tanács 428/2009/EK rendelete (2009. május 5.) a kettős felhasználású termékek kivitelére, transzferjére, brókertevékenységére és tranzitjára vonatkozó közösségi ellenőrzési rendszer kialakításáról (HL L 134., 2009.5.29., 1–269. o.)

A 2009/428/EK rendelet későbbi módosításait belefoglalták az eredeti dokumentumba. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Parlament és a Tanács 2021/821 rendelete a kettős felhasználású termékek kivitelére (2021. május 20.), az azokkal végzett brókertevékenységre, az azokkal kapcsolatos technikai segítségnyújtásra, valamint azok tranzitjára és transzferjére vonatkozó uniós ellenőrzési rendszer kialakításáról (átdolgozás) (HL L 206., 2021.6.11., 1–461. o.)

A Bizottság közleménye a Tanácsnak és az Európai Parlamentnek – Az exportellenőrzési politikák felülvizsgálata: a biztonság és versenyképesség biztosítása változó világunkban (COM(2014) 244 final, 2014.4.24.).

utolsó frissítés 22.10.2021

Top