Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Az EU-n belüli pénzforgalmi szolgáltatásokra vonatkozó módosított szabályok

Az EU-n belüli pénzforgalmi szolgáltatásokra vonatkozó módosított szabályok

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMOKRÓL:

(EU) 2015/2366 irányelv az uniós szintű pénzforgalmi szolgáltatásokról

MI AZ IRÁNYELV CÉLJA?

  • Az (EU) 2015/2366 irányelv (a pénzforgalmi szolgáltatásokról szóló felülvizsgált irányelv, PSD 2) megteremti az Európai Unión (EU) belüli elektronikus fizetések integráltabb belső piaca továbbfejlesztésének jogi alapját.
  • A pénzforgalmi szolgáltatásokra* nézve átfogó szabályokat állapít meg, melyek célja az Unión belüli pénzforgalmi szolgáltatások nyújtására vonatkozó harmonizált szabályok és a magasfokúfogyasztóvédelem biztosítása.
  • Célja, hogy a pénzforgalmi piacokat megnyissa az új szereplők előtt, ily módon növelve a versenyt, valamint nagyobb választékot és jobb árakat biztosítva a fogyasztók számára.
  • Rendelkezik az egységes eurófizetési térséghez szükséges jogalapról.

Az irányelv hatályon kívül helyezte a 2007/64/EK irányelvet, 2018. január 13-i hatállyal.

FŐBB PONTOK

Az irányelv a következőkkel kapcsolatban határoz meg szabályokat:

  • a pénzforgalmi intézményeket érintő engedélyezési rendszer, ideértve a számlainformációk összesítését és megbízásos online átutalásokat kínáló pénzforgalmi intézményeket („nyílt bankolás”);
  • a pénzforgalmi szolgáltatásokra vonatkozó feltételek átláthatósága és az azokkal kapcsolatos tájékoztatási követelmények (ideértve a díjakat);
  • a pénzforgalmi szolgáltatásokat igénybe vevők és szolgáltatók jogai és kötelezettségei.
  • szigorú biztonsági követelmények az elektronikus fizetésekre, valamint a fogyasztók pénzügyi adatainak védelmére vonatkozóan, biztosítva a biztonságos azonosítást és a csalás kockázatának csökkentését.

Az irányelvet az (EU) 2015/751 rendelet egészíti ki, amely a bankokra vonatkozóan bankközijutalék-maximumot határoz meg a kártyaalapú műveletek tekintetében. Ez várhatóan csökkenti majd a vállalkozások költségeit, mivel lehetővé teszi a betéti és hitelkártyák elfogadását.

Az uniós pénzforgalmi piacok nagyobb fokú integráltsága felé

Az irányelv egyértelmű és átfogó szabályokat állapít meg az innovatív pénzforgalmi szolgáltatások már meglévő és új szolgáltatóira vonatkozóan. E szabályok célja e szolgáltatók egyenlő feltételek melletti versenyének biztosítása, ami fokozottabb hatékonyságot, nagyobb választékot és átláthatóságot biztosít a pénzforgalmi szolgáltatások tekintetében, miközben megerősíti a harmonizált pénzforgalmi piacba vetett fogyasztói bizalmat.

Az uniós piac megnyitása új szolgáltatások és szolgáltatók számára

Az irányelv célja továbbá, hogy megnyissa az uniós pénzforgalmi piacot olyan vállalkozások előtt, amelyek különösen a következő, a fizetési számlához való hozzáférésen alapuló fogyasztó- vagy vállalkozásorientált pénzforgalmi szolgáltatásokat kínálják:

  • a számlainformációk összesítése, amely lehetővé teszi az adott pénzforgalmi szolgáltatás valamely igénybe vevője számára például azt, hogy bármikor áttekinthesse pénzügyi helyzetét, ezáltal lehetővé téve személyes pénzügyeinek megfelelőbb kezelését;
  • megbízásos online átutalási szolgáltatások, ahol a pénzforgalmi szolgáltatást igénybe vevő kérésére kezdeményeznek megbízást egy másik pénzforgalmi szolgáltatónál vezetett fizetési számlán.

Fogyasztói jogok

  • Az irányelv megerősíti többek között a következő fogyasztói jogokat:
    • csökkentett felelősség a 150–50 EUR közötti nem engedélyezett fizetések tekintetében;
    • feltétel nélküli visszatérítéshez való jog az euróban lebonyolított beszedési megbízásoknál, 8 hetes időtartamra;
    • felárak megszüntetése a fogyasztói hitel- vagy betéti kártya használatára vonatkozóan.
  • Az Európai Bizottság felhasználóbarát elektronikus tájékoztató kiadványt készít a fogyasztók ezen irányelv és a vonatkozó uniós jogszabályok szerinti jogainak felsorolásával.

A pénzforgalmi intézmények engedélyezése

Az irányelv a 2007/64/EK irányelvhez képest nem módosítja alapvetően a pénzforgalmi intézmények engedélyezésének feltételeit. Azonban az engedélyezés vagy a nyilvántartásba vétel feltételeként a megbízásos online átutalási szolgáltatásokat és számlainformációs szolgáltatásokat kínáló pénzforgalmi intézményeknek szakmai felelősségbiztosítással, illetve más hasonló garanciával kell rendelkezniük. Az irányelv az engedélyezett pénzforgalmi intézmények felügyeletére, valamint a rendelkezések be nem tartására vonatkozóan is tartalmaz szabályokat.

Az Európai Bankhatóság (EBH) szerepe

Az EBH szerepe megerősítésre kerül a következők érdekében:

  • az engedélyezett pénzforgalmi intézmények nyilvánosan hozzáférhető központi nyilvántartásának kialakítása, amely nyilvántartást az illetékes hatóságoknak naprakészen kell tartaniuk;
  • a nemzeti hatóságok között felmerülő viták rendezésében történő segítségnyújtás;
  • szabályozástechnikai standardok kidolgozása többek között az alábbiak vonatkozásában:
    • az erős ügyfél-hitelesítés és a biztonságos kommunikációs csatornák, amely standardoknak valamennyi pénzforgalmi szolgáltató köteles megfelelni,
    • a felügyeleti hatóságok közötti együttműködéshez és információcseréhez szükséges szabályozástechnikai standardok.

A Bizottság a következő végrehajtási és felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat fogadta el végrehajtási és szabályozástechnikai standard tekintetében.

  • Az (EU) 2017/2055 felhatalmazáson alapuló rendelet a pénzforgalmi intézmények letelepedési jogával és a szolgáltatásnyújtás szabadságával kapcsolatban az illetékes hatóságok között folytatott együttműködésről és információcseréről.
  • Az (EU) 2018/389 felhatalmazáson alapuló rendelet (melyet az (EU) 2022/2360 felhatalmazáson alapuló rendelet módosít) az ügyfél-hitelesítésről, valamint a közös és biztonságos nyílt kommunikációs standardokról.
  • Az (EU) 2019/410 végrehajtási rendelet az illetékes hatóságok által a pénzforgalmi szolgáltatásokra vonatkozóan az Európai Bankhatóságnak bejelentendő információk részleteiről és szerkezetéről.
  • Az (EU) 2019/411 végrehajtási rendelet a pénzforgalmi szolgáltatásokra vonatkozó elektronikus központi nyilvántartás kialakításáról, működtetéséről és naprakészen tartásáról, valamint az abban foglalt információkhoz való hozzáférésről.
  • Az (EU) 2020/1423 felhatalmazáson alapuló rendelet a pénzforgalmi szolgáltatásokra vonatkozó központi kapcsolattartó pontok kijelölési kritériumairól, illetve e központi kapcsolattartó pontok feladatairól.
  • Az (EU) 2021/1722 felhatalmazáson alapuló rendelet az érintett tagállamok illetékes hatóságai közötti együttműködés és információcsere keretéről a határokon átnyúló pénzforgalmi szolgáltatások terén.

MIKORTÓL HATÁLYOSAK EZEK A SZABÁLYOK?

Az irányelvet 2018. január 13-ig kellett átültetni a nemzeti jogba.

HÁTTÉR

További információk:

KULCSFOGALMAK

Pénzforgalmi szolgáltatások. Olyan szolgáltatások, amelyek lehetővé teszik a készpénz – pénzforgalmi számlán történő – elhelyezését vagy kivételét, valamint a számla működtetéséhez szükséges valamennyi műveletet. E műveletek közé tartozhatnak például a következők: a pénzátutalások, a beszedési műveletek, egyéb átutalások és kártyás fizetések. Az irányelv hatálya a papíralapú tranzakciókra nem terjed ki.

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2015/2366 irányelve (2015. november 25.) a belső piaci pénzforgalmi szolgáltatásokról és a 2002/65/EK, a 2009/110/EK és a 2013/36/EU irányelv és a 1093/2010/EU rendelet módosításáról, valamint a 2007/64/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 337., 2015.12.23., 35–127. o.)

Az (EU) 2015/2366 irányelv későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A Bizottság (EU) 2022/2360 felhatalmazáson alapuló rendelete (2022. augusztus 3.) az (EU) 2018/389 felhatalmazáson alapuló rendeletben meghatározott szabályozástechnikai standardoknak a számlahozzáférésre vonatkozó 90 napos kivétel tekintetében történő módosításáról (HL L 312., 2022.12.5., 1–4. o.)

A Bizottság (EU) 2021/1722 felhatalmazáson alapuló rendelete (2021. június 18.) az (EU) 2015/2366 európai parlamenti és tanácsi irányelvnek a határokon átnyúló pénzforgalmi szolgáltatásokat nyújtó pénzforgalmi intézmények és elektronikuspénz-kibocsátó intézmények felügyeletével összefüggésben a székhely szerinti és a fogadó tagállamok illetékes hatóságai közötti együttműködés és információcsere keretét meghatározó szabályozástechnikai standardok tekintetében történő kiegészítéséről (EGT-vonatkozású szöveg) (HL L 343., 2021.9.28., 1–30. o.)

A Bizottság (EU) 2020/1423 felhatalmazáson alapuló rendelete (2019. március 14.) az (EU) 2015/2366 európai parlamenti és tanácsi irányelvnek a pénzforgalmi szolgáltatásokra vonatkozó központi kapcsolattartó pontok kijelölési kritériumait, illetve a központi kapcsolattartó pontok feladatait meghatározó szabályozástechnikai standardok tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 328., 2020.10.9., 1–3. o.)

A Bizottság (EU) 2019/410 végrehajtási rendelete (2018. november 29.) az (EU) 2015/2366 európai parlamenti és tanácsi irányelvnek megfelelően az illetékes hatóságok által a pénzforgalmi szolgáltatásokra vonatkozóan az Európai Bankhatóságnak bejelentendő információk részleteire és szerkezetére vonatkozó végrehajtás-technikai standardok megállapításáról (HL L 73., 2019.3.15., 20–83. o.)

A Bizottság (EU) 2019/411 végrehajtási rendelete (2018. november 29.) az (EU) 2015/2366 európai parlamenti és tanácsi irányelvnek megfelelően az illetékes hatóságok által a pénzforgalmi szolgáltatásokra vonatkozóan az Európai Bankhatóságnak bejelentendő információk részleteire és szerkezetére vonatkozó végrehajtás-technikai standardok megállapításáról (HL L 73., 2019.3.15., 84–92. o.)

A Bizottság (EU) 2018/389 felhatalmazáson alapuló rendelete (2017. november 27.) az (EU) 2015/2366 európai parlamenti és tanácsi irányelvnek az erős ügyfél-hitelesítésre, valamint a közös és biztonságos nyílt kommunikációs standardokra vonatkozó szabályozástechnikai standardok tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 69., 2018.3.13., 23–43. o.)

A Bizottság (EU) 2017/2055 felhatalmazáson alapuló rendelete (2017. június 23.) az (EU) 2015/2366 európai parlamenti és tanácsi irányelvnek a letelepedési jognak és a szolgáltatásnyújtás szabadságának a pénzforgalmi intézmények általi gyakorlásával kapcsolatban az illetékes hatóságok között folytatott együttműködésre és információcserére vonatkozó szabályozástechnikai standard tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 294., 2017.11.11., 1–25. o.)

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2015/751 rendelete (2015. április 29.) a kártyaalapú fizetési műveletek bankközi jutalékairól (HL L 123., 2015.5.19., 1–15. o.)

utolsó frissítés 20.02.2023

Top