An official website of the European UnionAn official EU website
Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016XC0705(01)

A Bizottság közleménye az Európai Unió működéséről szóló szerződés 107. és 108. cikkének a rövid lejáratú exporthitel-biztosításokra történő alkalmazásáról szóló, a tagállamokhoz címzett bizottsági közlemény mellékletének módosításáról

C/2016/4028

HL C 244., 2016.7.5, p. 1–2 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

5.7.2016   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 244/1


A Bizottság közleménye az Európai Unió működéséről szóló szerződés 107. és 108. cikkének a rövid lejáratú exporthitel-biztosításokra történő alkalmazásáról szóló, a tagállamokhoz címzett bizottsági közlemény mellékletének módosításáról

(2016/C 244/01)

I.   BEVEZETÉS

(1)

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 107. és 108. cikkének a rövid lejáratú exporthitel-biztosításokra történő alkalmazásáról szóló, a tagállamokhoz címzett bizottsági közlemény (1) (a továbbiakban: a közlemény) 13. pontjában előírja, hogy állami biztosítók (2) nem nyújthatnak rövid lejáratú exporthitel-biztosítást piacképes kockázatokra. A piacképes kockázatok a 9. pontban kerülnek meghatározásra, és a közlemény mellékletében felsorolt országokban lévő állami és magánvevőkre vonatkozó azon kereskedelmi és politikai kockázatokat jelentik, amelyek teljes kockázatviselési ideje két évnél rövidebb.

(2)

A görögországi nehéz helyzet következményeképp 2012-től 2014-ig a Görögországba irányuló export tekintetében nem állt rendelkezésre elegendő biztosítási, illetve viszontbiztosítási fedezet. A Bizottság emiatt módosította a közleményt: 2013-ban (3), 2014-ben (4), 2015 első hat hónapjában (5), valamint 2015 júniusában (6) ideiglenesen törölte Görögországot a piacképes kockázatú országok listájáról. E módosítás legutolsó meghosszabbítása 2016. június 30-án jár le. Következésképp 2016. július 1-jétől kezdve Görögország elvben ismét piacképesnek tekinthető, mivel valamennyi uniós tagállam szerepel a közlemény mellékletében levő, piacképes országokat tartalmazó jegyzékben.

(3)

A Bizottság azonban a közlemény 36. pontjával összhangban, Görögország ideiglenes törlésének lejárta előtt több hónappal vizsgálatot indított annak meghatározása érdekében, hogy a jelenlegi piaci feltételek mellett indokolt-e Görögországot 2016. július 1-jétől újra piacképes kockázatú országnak tekinteni, vagy a piaci kapacitás még mindig nem elegendő a gazdaságilag indokolható összes kockázat fedezésére, és ezért a jegyzékből való törlés meghosszabbítása szükséges.

II.   ÉRTÉKELÉS

(4)

Annak meghatározásakor, hogy a gazdaságilag indokolható összes kockázat lefedését érintő magánkapacitás-elégtelenség Görögország tekintetében indokolja-e a piacképes kockázatú országok jegyzékéből való ideiglenes törlés meghosszabbítását, a Bizottság konzultált a tagállamokkal, magán-hitelbiztosítókkal és más érdekelt felekkel, valamint tájékoztatást kért tőlük. A Bizottság 2016. április 27-én konzultációs felhívást tett közzé a Görögországba irányuló exportra vonatkozó rövid lejáratú exporthitel-biztosítás rendelkezésre állásáról (7). A válaszadás határideje 2016. május 24-én lejárt. A tagállamoktól és magánbiztosítóktól 17 válasz érkezett.

(5)

A Bizottsághoz a nyilvános konzultációs felhívás kapcsán benyújtott információkból kiderül, hogy a magán exporthitel-biztosítók egyetlen kereskedelmi ágazatban sem hajlandóak kevésbé szigorú feltételek mellett biztosítani a Görögországba irányuló exportot. Az állami biztosítók ugyanakkor továbbra is kiterjedt igényt jeleztek a Görögországba irányuló export hitelbiztosítása iránt, ami megerősíti a magánbiztosítás korlátozott rendelkezésre állását.

(6)

Görögország gazdasági kilátásai jelentősen romlottak az elmúlt év során. Jóllehet 2015 májusában még +2,9 %-ot kitevő reál-GDP-növekedéssel számoltak 2016-ra nézve, a legutóbbi – 2016 májusában közzétett – előrejelzés szerint a görög gazdaság várhatóan – 0,3 %-kal szűkülni fog (8). A növekedés a várakozások szerint 2016 második felében újra élénkülni fog, de változatlanul jelentős bizonytalansággal kell számolni. Az előre jelzett fellendülés pozitív pénzügyi piaci és kereskedelmi folyamatok függvénye, továbbá attól is függ, hogy sikerül-e teljes körűen végrehajtani a reformprogramot.

(7)

E feszültségek az ország pénzügyi piaci megítélését is rontják. 2016. június elején a tízéves görög államkötvény hozama 7,3 % volt. A hozamok a Görögország és hitelezői között 2016. május 24-én létrejött egyezségre tekintettel csökkentek, de változatlanul magasak más uniós tagállamokhoz és múltbeli értékekhez képest.

(8)

Görögország jelenlegi államadósság-minősítései: Caa3 (Moody’s), B– (Standard & Poor’s), valamint CCC (Fitch). E minősítések mindegyike a befektetésre nem ajánlott kategóriába sorolja Görögországot, és jelentős kockázatokat jelez a hitelezők számára.

(9)

Ilyen körülmények között a Bizottság arra számít, hogy a magán exporthitel-biztosítók továbbra is csak rendkívüli elővigyázatosság mellett fognak biztosítási fedezetet nyújtani a Görögországba irányuló exportra, vagy akár teljesen vissza is vonulnak a görög piacról. A magánbiztosítók valószínűleg csak akkor növelik meg újra kitettségeiket, ha Görögországban a politikai és gazdasági szabályok láthatóbbak és egyértelműbbek lesznek, valamint ha jelentős javulás tapasztalható a gazdasági helyzetben.

(10)

A Bizottság ezen okokból megállapította, hogy a gazdaságilag indokolható összes kockázat lefedésére nem áll rendelkezésre elegendő magánkapacitás, és úgy döntött, hogy 2017. június 30-ig meghosszabbítja Görögországnak a piacképes kockázatú országok jegyzékéből való törlését. Ebben az esetben a közlemény 4.3. szakaszában meghatározott biztosítási feltételek alkalmazandók.

III.   A KÖZLEMÉNY MÓDOSÍTÁSA

(11)

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 107. és 108. cikkének a rövid lejáratú exporthitel-biztosításokra történő alkalmazásáról szóló, a tagállamokhoz címzett bizottsági közlemény mellékletének következő módosítását 2016. július 1-jétől2017. június 30-ig kell alkalmazni:

A melléklet helyébe a következő szöveg lép:

MELLÉKLET

A piacképes kockázatú országok jegyzéke

Valamennyi tagállam Görögország kivételével

Ausztrália

Kanada

Izland

Japán

Új-Zéland

Norvégia

Svájc

Amerikai Egyesült Államok.”


(1)  HL C 392., 2012.12.19., 1. o.

(2)  Az állami biztosító a közlemény meghatározása szerint olyan társaság vagy egyéb szervezet, amely egy tagállam támogatásával vagy nevében exporthitel-biztosítást kínál, vagy olyan tagállam, amely exporthitel-biztosítást kínál.

(3)  HL C 398., 2012.12.22., 6. o.

(4)  HL C 372., 2013.12.19., 1. o.

(5)  HL C 28., 2015.1.28., 1. o.

(6)  HL C 215., 2015.7.1., 1. o.

(7)  http://ec.europa.eu/competition/consultations/2016_export_greece/index_en.html

(8)  A Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatóság 2016 tavaszi előrejelzése: http://ec.europa.eu/economy_finance/eu/forecasts/2016_spring/el_en.pdf


Top