Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008D1297

    Az Európai Parlament és a Tanács 1297/2008/EK határozata ( 2008. december 16.) az európai vállalkozási és kereskedelmi statisztikák modernizálásának (MEETS) programjáról (EGT-vonatkozású szöveg)

    HL L 340., 2008.12.19, p. 76–82 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    A dokumentum különkiadás(ok)ban jelent meg. (HR)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2008/1297/oj

    19.12.2008   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 340/76


    AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS 1297/2008/EK HATÁROZATA

    (2008. december 16.)

    az európai vállalkozási és kereskedelmi statisztikák modernizálásának (MEETS) programjáról

    (EGT-vonatkozású szöveg)

    AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

    tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre, és különösen annak 285. cikkére,

    tekintettel a Bizottság javaslatára,

    a Szerződés 251. cikkében meghatározott eljárással összhangban (1),

    mivel:

    (1)

    A Bizottság 2005. március 16-i, „Jobb szabályozás a növekedés és a munkahelyteremtés területén az Európai Unióban” és 2007. január 24-i, „Az adminisztratív terhek csökkentésének cselekvési programja az Európai Unióban” című közleményeiben elkötelezte magát amellett, hogy jobb szabályozásra és a felesleges adminisztráció és a túlszabályozottság csökkentésére törekszik.

    (2)

    A Bizottság 2006. november 14-én közzétette a közösségi statisztikák terén az adatszolgáltatói terhek csökkentéséről, az egyszerűsítésről és prioritások kitűzéséről szóló közleményét, amely a vállalkozások statisztikai terhének könnyítésére stratégiai megközelítést vezet be.

    (3)

    Az elmúlt 15 évben számos, a vállalkozások tevékenységeinek leírására irányuló és a vállalkozások adatszolgáltatási kötelezettségeire vonatkozó statisztikai rendelet került elfogadásra a Közösség statisztikai információs igényeinek kielégítése céljából. Alapos átvizsgálás szükséges annak biztosítása érdekében, hogy e statisztikai rendeleteknek többek között a hatálya, a bennük foglalt fogalmak és fogalommeghatározások következetesek legyenek. Az egyszerűsítésnek és a prioritások megállapításának, amennyire lehetséges, e rendeletek mindegyikére érvényesnek kell lennie.

    (4)

    A vállalkozási és a kereskedelmi statisztikák az elkövetkező években jelentős kihívással szembesülnek. A megújított lisszaboni stratégia fényében, a közösségi politikai kezdeményezések alátámasztása érdekében képesnek kell lenniük tükrözni a változó közösségi gazdaság jelenségeit, így például a globalizációt, a megjelenő vállalkozói tendenciákat, az információs társadalmat, a szolgáltatások kereskedelmét, az innovációt, a változó kereskedelmi módszereket és a versenyképességet.

    (5)

    A vállalkozási és kereskedelmi statisztikák iránti igényt leginkább előmozdító tényező a megújított lisszaboni stratégia, amelynek célja az európai gazdaság versenyképességének előmozdítása, illetve az erőteljes és fenntartható növekedés elérése.

    (6)

    Az európai integráció mélyülése számos gazdasági területen – köztük az európai monetáris unió és az európai vámrendszer vonatkozásában – új statisztikai igényeket támaszt az eurónak a nemzetközi tranzakciókban betöltött szerepével kapcsolatban, és így szükségessé teszi a statisztikai rendszer kiigazítását. A vállalkozási és kereskedelmi statisztikáknak alkalmasnak kell lenniük arra, hogy megfelelően kielégítsék ezeket a szükségleteket, valamint időben és jó minőségű statisztikai információkat szolgáltassanak az európai gazdaság és üzleti szektor szerkezeti változásairól.

    (7)

    A vállalkozási és kereskedelmi statisztikák számos olyan területet foglalnak magukban, amelyeken javítani kellene, például az ágazati üzleti statisztikákat, a rövid távú statisztikákat, a Prodcom-statisztikát, az információs és kommunikációs technológiai statisztikát és a tagállamok közötti áruforgalommal kapcsolatos adatgyűjtési rendszert (Intrastat).

    (8)

    A vállalkozási és kereskedelmi statisztikákért felelős hatóságoknak át kell alakítaniuk a statisztikák előállítási módszereit, hogy így csökkenthető legyen a vállalkozásokra nehezedő teher, és a leghatékonyabb módon lehessen kihasználni minden rendelkezésre álló forrást és az új technológiákat.

    (9)

    Az új típusú mutatók iránti igény a statisztikák előállítása rendszerének modernizálására tett erőfeszítések eredményeként is jelentkezhet. A szükséges információt megadó új típusú mutatókat a már létező üzleti statisztika-típusok összekapcsolásával is be lehet szerezni, anélkül, hogy növelni kellene a vállalkozások adatszolgáltatási terheit. Az új források és az elektronikus hozzáférés valószínűleg kevésbé terhessé teszik az adatgyűjtést, ugyanakkor több információt nyújtanak. Az üzleti statisztikák lehetőségeit sokkal hatékonyabb módon kellene kiaknázni, a statisztikai információ minőségét pedig javítani kellene.

    (10)

    A költségek és az adminisztráció megkettőződésének elkerülése érdekében a nemzeti statisztikai hivatalokat szorosan be kell vonni a statisztikai rendszerek korszerűsítésébe.

    (11)

    Az Intrastat rendszer egyszerűsítése a statisztikai követelmények csökkentésére és a vállalkozásokra háruló terhek minimalizálására irányuló törekvések része. A lefedettségi arány csökkentésével kapcsolatos legutóbbi döntés rövid távon hozzá fog járulni e cél eléréséhez. Hosszabb távon meg kell vizsgálni egyéb egyszerűsítési lehetőségeket is, többek között az egycsatornás rendszert. Az egyszerűsítési lehetőségek hosszú távon történő esetleges bevezetése a megvalósíthatósági tanulmányoktól és az ezen irányelvvel összhangban végrehajtandó egyéb intézkedésektől függ. Figyelembe kell venni azonban a statisztikák minőségét, valamint az átmenettel járó jelentős költségeket is.

    (12)

    A hatékony és eredményes pénzgazdálkodás elvével összhangban elvégeztek egy előzetes értékelést annak érdekében, hogy az e határozat által létrehozott program a célkitűzések hatékony elérésének igényére összpontosuljon, és hogy a költségvetési korlátokat már a program tervezési szakaszától figyelembe vegyék.

    (13)

    Ez a határozat a program teljes időtartamára meghatároz egy olyan pénzügyi keretösszeget, amely az éves költségvetési eljárás során a költségvetési fegyelemről és a pénzgazdálkodás hatékonyságáról és eredményességéről szóló, az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság közötti 2006. május 17-i intézményközi megállapodás (2) 37. pontja szerinti elsődleges hivatkozási alapot jelenti a költségvetési hatóság számára.

    (14)

    Mivel a határozat céljait – nevezetesen az európai vállalkozási és kereskedelmi statisztikák modernizálására vonatkozó program létrehozását – a tagállamok nem tudják kielégítően megvalósítani, mert az össze nem hangolt modernizáció az erőfeszítések megkettőződéséhez, a hibák ismétlődéséhez és magasabb költségekhez vezetne, és ezért e statisztikák léptéke miatt ezek közösségi szinten jobban megvalósíthatók, a Közösség intézkedéseket hozhat a Szerződés 5. cikkében foglalt szubszidiaritás elvének megfelelően. Az említett cikkben foglalt arányosság elvének megfelelően ez a határozat nem lépi túl az e célok eléréséhez szükséges mértéket.

    (15)

    A 89/382/EGK, Euratom tanácsi határozattal (3) létrehozott statisztikai programbizottsággal konzultáltak, az említett határozat 3. cikkével összhangban.

    (16)

    E rendelet rendelkezéseinek hivatkozási keretét a közösségi statisztikákról szóló, 1997. február 17-i 322/97/EK tanácsi rendelet (4) képezi.

    (17)

    Az e határozat végrehajtásához szükséges intézkedéseket a Bizottságra ruházott végrehajtási hatáskörök gyakorlására vonatkozó eljárások megállapításáról szóló, 1999. június 28-i 1999/468/EK tanácsi határozattal (5) összhangban kell elfogadni,

    A KÖVETKEZŐKÉPPEN HATÁROZOTT:

    1. cikk

    A program létrehozása

    (1)   E határozat létrehozza az európai vállalkozási és kereskedelmi statisztikák modernizálásának programját (a továbbiakban: a MEETS-program).

    (2)   A MEETS-program 2009. január 1-jén kezdődik és 2013. december 31-jén ér véget.

    2. cikk

    Hatály és általános célkitűzések

    (1)   A MEETS-programban meghatározott intézkedések a vállalkozási és kereskedelmi statisztikák Közösségen belüli előállítására és terjesztésére vonatkoznak.

    (2)   A MEETS-program általános céljai a következők:

    a)

    a prioritások felülvizsgálata és célmutató-csoportok kifejlesztése új területekre (1. cél);

    b)

    a vállalkozási statisztikák keretének ésszerűsítése (2. cél);

    c)

    a vállalkozási és kereskedelmi statisztikák készítésével kapcsolatos hatékonyabb módszer megvalósításának támogatása (3. cél); és

    d)

    a tagállamok közötti áruforgalommal kapcsolatos adatgyűjtési rendszer (a továbbiakban: Intrastat) modernizálása; (4. cél).

    3. cikk

    Intézkedések

    A 2. cikk (2) bekezdésében említett célkitűzések elérése végett a következő intézkedéseket hajtják végre:

    a)

    a prioritások felülvizsgálata és célmutató-csoportok kifejlesztése új területekre (1. cél):

    1.1. intézkedés: a kevésbé fontos területek meghatározása;

    1.2. intézkedés: új területek kialakítása;

    b)

    a vállalkozási statisztikák keretének ésszerűsítése (2. cél):

    2.1. intézkedés: fogalmak és módszerek integrálása a jogi kereten belül;

    2.2. intézkedés: vállalkozáscsoportok statisztikáinak kifejlesztése;

    2.3. intézkedés: közösségi felmérések a vállalkozások terheinek minimalizálása érdekében.

    c)

    a vállalkozási és kereskedelmi statisztikák készítésével kapcsolatos hatékonyabb módszer megvalósításának támogatása (3. cél):

    3.1. intézkedés: a statisztikai rendszerben már meglévő adatok jobb kihasználása, ideértve a becslések lehetőségét is;

    3.2. intézkedés: a gazdaságban már létező adatok jobb kihasználása;

    3.3. intézkedés: eszközök kialakítása az adatok hatékonyabb kinyerése, továbbítása és kezelése érdekében.

    d)

    az Intrastat modernizálása (4. cél):

    4.1. intézkedés: a módszerek harmonizálása a minőség javítása érdekében az egyszerűsített Intrastat-rendszer keretében;

    4.2. intézkedés: a közigazgatási adatok jobb felhasználása;

    4.3. intézkedés: az Intrastaton belüli adatcsere javítása és megkönnyítése.

    Az e cikkben hivatkozott intézkedések leírását a melléklet tartalmazza, a 4. cikkben említett éves munkaprogramok pedig tovább részletezik őket.

    4. cikk

    Éves munkaprogramok

    Az 5. cikk (2) bekezdésében említett eljárással összhangban éves munkaprogramokat fogadnak el a 2. cikk (2) bekezdésében említett egyes célok intézkedéseinek prioritásaival és az e határozat szerinti költségvetési előirányzatokkal együtt.

    5. cikk

    A bizottság

    (1)   A Bizottságot a statisztikai programbizottság segíti.

    (2)   Az e bekezdésre való hivatkozáskor az 1999/468/EK határozat 4. és 7. cikkét kell alkalmazni, a 8. cikke rendelkezéseire is figyelemmel.

    Az 1999/468/EK határozat 4. cikkének (3) bekezdésében megállapított határidő három hónap.

    6. cikk

    Értékelés

    (1)   A Bizottság a tagállamokkal együttműködésben rendszeresen értékeli a MEETS-program keretében elvégzett tevékenységeket, hogy megvizsgálja, hogy megvalósultak-e a 2. cikk (2) bekezdésében említett célok, és hogy a leendő intézkedések hatékonyságának javítása érdekében iránymutatással szolgáljon.

    (2)   2010. december 31-ig, majd 2013-ig évente a Bizottság jelentést nyújt be az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a MEETS-program végrehajtásáról.

    2014. július 31-ig a Bizottság benyújtja az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a MEETS-program végrehajtásáról szóló végleges jelentést. Ez a jelentés – a Közösségnél felmerülő kiadások fényében – értékeli az intézkedéseknek a Közösségben, a tagállamokban, valamint a statisztikai információk előállítóinál és felhasználóinál elért eredményeit, és meghatározza a potenciálisan javítandó területeket.

    7. cikk

    Finanszírozás

    (1)   A MEETS-program végrehajtására szánt pénzügyi keretösszeg a 2009–2013-ig terjedő időtartamra 42 500 000 EUR.

    (2)   Az éves előirányzatokat a pénzügyi kereten belül a költségvetési hatóság engedélyezi.

    8. cikk

    Hatálybalépés

    Ez a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

    Kelt Strasbourgban, 2008. december 16-án.

    az Európai Parlament részéről

    az elnök

    H.-G. PÖTTERING

    a Tanács részéről

    az elnök

    B. LE MAIRE


    (1)  Az Európai Parlament 2008. július 9-i véleménye (a Hivatalos Lapban még nem tették közzé) és a Tanács 2008. november 18-i határozata.

    (2)  HL C 139., 2006.6.14., 1. o.

    (3)  HL L 181., 1989.6.28., 47. o.

    (4)  HL L 52., 1997.2.22., 1. o.

    (5)  HL L 184., 1999.7.17., 23. o.


    MELLÉKLET

    A 3. CIKKBEN FELSOROLT INTÉZKEDÉSEK RÉSZLETEZÉSE

    1. cél

    :

    a prioritások felülvizsgálata és célmutató-csoportok kifejlesztése új területekre

    1.1. intézkedés: a kevésbé fontos területek meghatározása

    A változó világban a statisztikákat bizonyos időközönként felül kell vizsgálni, mert nem csak új statisztikai igények merülnek fel, hanem egyes igények el is avulnak. Ezért a tagállamokkal szorosan együttműködve rendszeresen felül kell majd vizsgálni a prioritásokat annak érdekében, hogy azonosítani lehessen azokat a területeket és jellemzőket, amelyek elveszítették prioritásukat, következésképpen törölhetők a jogi előírásokból. E felülvizsgálatok a statisztikai követelmények egyszerűsítésére és a válaszadókra háruló terhek csökkentésére irányulnak. A Bizottság gondoskodhat külső tanulmányok elkészíttetéséről e tekintetben.

    1.2. intézkedés: új területek kialakítása

    A változó gazdasági környezetben fontos a statisztika számára prioritást élvező területeket – például a szolgáltatások kereskedelme, a globalizáció és a vállalkozói kedv – meghatározni, illetve valamennyi ilyen terület esetében közösségi szinten megállapodni a célmutató-csoportról. E mutatókat a lehető legnagyobb mértékben össze kell hangolni a nemzetközi statisztikákkal.

    A statisztikákat hatékony módon kell összeállítani, és összehasonlíthatóaknak kell lenniük. Ezért az európai statisztikák modernizációja az adatok koherenciája és időbeli összehasonlíthatósága elveinek szigorú betartása mellett fog megvalósulni. Ezért az újonnan meghatározott jellemzők és mutatók meghatározásainak harmonizálására irányuló munkát az európai statisztikai rendszeren belül fogják elvégezni.

    A célmutató-csoportokról és harmonizált meghatározásukról szóló megállapodást követően további munkára van szükség olyan módszerek kialakításához és kipróbálásához, amelyekkel a prioritást élvező területeken statisztikát lehet készíteni.

    Az új területek és célmutató-csoportok kialakításához való hozzájárulás érdekében a Bizottság tanulmányokat indít, szemináriumokat szervez és pénzügyi támogatást nyújt új adatgyűjtési módszerek és megoldások kidolgozásához.

    2. cél

    :

    a vállalkozási statisztikák keretének ésszerűsítése

    2.1. intézkedés: fogalmak és módszerek integrálása a jogi kereten belül

    Az európai statisztikákat a sok év alatt kialakult közösségi jogszabályokkal összhangban állítják össze. E jogszabályokat a következetesség biztosítása érdekében alaposan át kell vizsgálni. Ezért a Bizottság külső tanulmányokat készíttethet, amelyek célja a különböző vállalkozási és kereskedelmi statisztikaterületek harmonizált jogi keretének megteremtése érdekében a jelenlegi jogszabályok felülvizsgálata.

    A statisztikának vannak átfedési kérdései is. Például számos statisztikai terület kapcsolódik a foglalkoztatáshoz, amelyek különböző nézőpontokból írhatják le ugyanazt a jelenséget. A Bizottság ezért külső tanulmányokat fog készíttetni, hogy az adott statisztikai területeken alkalmazott módszereket harmonizálni lehessen. A tagállamoknak pénzügyi támogatás áll majd rendelkezésére az ilyen jellegű projektjeikre.

    Fontos az üzleti és kereskedelmi statisztikaterületek közötti konzisztencia biztosítása. A konzisztencia vonatkozhat az áruforgalom-statisztikák és a fizetésimérleg-statisztikák közti kapcsolatra, de a gazdaságszerkezeti statisztikák és a kereskedelmi statisztikák közti viszonyra is. Ez a Bizottság részéről külső tanulmányok elkészíttetését igényli, valamint a tagállamoknak pénzügyi támogatás áll majd rendelkezésre az ilyen jellegű projektjeikre.

    2.2. intézkedés: vállalkozáscsoportok statisztikáinak kifejlesztése

    A Bizottság elindított egy kezdeményezést a multinacionális vállalkozáscsoportok közösség regiszterének létrehozására. A regiszter a gazdaság globalizálódására vonatkozó harmonizált statisztikák előállításának kulcsfontosságú alapja. Az intézkedés keretében a tevékenységeket – a Bizottság által kezdeményezett külső tanulmányok segítségével – a regiszter teljessé tételének szentelik. A Bizottság gondoskodik külső tanulmányok elkészíttetéséről e tekintetben.

    A regisztert nem elég létrehozni, hanem pénzügyi támogatást is kell biztosítani a tagállamok intézkedéseihez, hogy hatékonyabb adatgyűjtési módszereket fejleszthessenek ki a vállalkozáscsoportok esetében, és bemutathassák ezek jelentőségét a nemzetközi kereskedelemben.

    A multinacionális vállalkozáscsoportok közösségi regiszterének felhasználása tekintetében az európai statisztikának új szempontokat kell érvényesítenie, így a vállalkozáscsoportokról fontos lesz konkrét közösségi felméréseket is végezni. A Bizottság gondoskodik külső tanulmányok elkészíttetéséről e tekintetben, és a tagállamoknak pénzügyi támogatás áll majd rendelkezésre az ilyen jellegű projektjeikre.

    2.3. intézkedés: közösségi felmérések a vállalkozások terheinek minimalizálása érdekében

    Az új és később felmerülő közösségi statisztikai igények figyelembe vétele érdekében ad hoc alapon konkrét közösségi felméréseket lehet végezni. E felméréseket a Bizottság által elkészíttetett külső tanulmányok és a tagállamoknak nyújtott pénzügyi támogatás révén fogják elkészíteni.

    A közösségi mintavételes rendszereknek a rendszeres statisztikákban való alkalmazásával elérhető lehetséges megtakarítások érdekében a Bizottság külső tanulmányokat fog készíttetni, hogy meghatározzák azokat a területeket, ahol elegendőek lennének a közösségi aggregátumok, illetve új adatgyűjtési módszereket fejlesszenek ki ezeken a területeken. A tagállamoknak szintén pénzügyi támogatást biztosítanak, hogy saját adatgyűjtési rendszereiket is ehhez igazíthassák. A közösségi mintavételi rendszereknek azonban nincs egységes típusuk, ezért mindig a körülményekhez fogják igazítani őket.

    3. cél

    :

    a vállalkozási és kereskedelmi statisztikák készítésével kapcsolatos hatékonyabb módszer megvalósítása

    3.1. intézkedés: a statisztikai rendszerben már meglévő adatok jobb kihasználása, ideértve a becslések lehetőségét is

    Az intézkedés végső célja, hogy mikroszinten teljes mértékig integrált adatállományokat hozzon létre az üzleti és kereskedelmi statisztikákhoz – vagy „adattárház”-szerű megközelítést alkalmazzon a statisztikában. Ennek elérése végett a tagállamok pénzügyi támogatásban részesülnek, hogy összekapcsolják az üzleti és kereskedelmi statisztikák különböző területeiről – például kereskedelmi vagy üzleti regiszterekből – származó adat- vagy mikroadat-állományokat, és a gazdaságszerkezeti statisztikákat összekapcsolják a kutatási és fejlesztési statisztikákkal, illetve az információs társadalomra vonatkozó statisztikákkal.

    A folyamatban lévő adatgyűjtések felhasználásának javítására új munkafolyamatokra vonatkozó módszertani tanulmányokat kell készíteni, például azzal a céllal, hogy különböző forrásokból származó adatok összekapcsolásával megállapítsák az információs és kommunikációs technológiák (IKT) üzleti eredményre gyakorolt hatását.

    A hatékonyabb adatgyűjtési mód célja a vállalkozásokra nehezedő teher könnyítése. Biztosítani kell, hogy a statisztikai hivatalok a lehető leghatékonyabban használják föl a begyűjtött információkat. Ezért pénzügyi támogatást fognak juttatni az olyan módszertani tanulmányok elvégzésére, amelyek a minták méretének optimalizálásával, és ezek más forrásokkal való kombinált használatával, valamint ehhez kapcsolódó becslési módszerekkel foglalkoznak. Ilyen pénzügyi támogatás adható olyan esetekre vonatkozó minőségi tanulmányokra is, ahol bizonyos vállalkozások (például a kkv-k) ki vannak zárva a statisztikai felmérésekből, valamint megfelelő, harmonizált becslési módszerekre.

    3.2. intézkedés: a gazdaságban már létező adatok jobb felhasználása

    A statisztikai információt néha duplán gyűjtik be: először közigazgatási – például adózási – célokra, azután pedig statisztikai célokra, felmérések keretében. Ezt a kettős terhet a lehető legnagyobb mértékben el fogják kerülni. A program ezért pénzügyileg támogatja a közigazgatási adatok – többek között vállalati számlák – statisztikai célú felhasználásával foglalkozó projekteket, és így abban segíti a tagállamokat, hogy a statisztikai felmérésekről álljanak át a közigazgatási adatok felhasználására, miközben jó adatminőséget biztosítanak.

    A vállalkozásokon belül is van értelme a könyvviteli rendszer és a statisztikai adatszolgáltatás összekapcsolásának, hogy így egyszerűsített módon lehessen statisztikai célokra adatokat továbbítani. A Bizottság gondoskodik külső tanulmányok elkészíttetéséről e tekintetben, és a tagállamoknak pénzügyi támogatás áll majd rendelkezésére az ilyen jellegű projektjeikre.

    3.3. intézkedés: eszközök kialakítása az adatok hatékonyabb előállítása, továbbítása és feldolgozása érdekében

    Az új IKT lehetőségeket kínál az egyszerűsített adatszolgáltatásra. Ez megvalósulhat nemzetközi számviteli standardokkal összhangban létrehozott vállalati számlák és más pénzügyi beszámolók felhasználásával és az ilyen beszámolók megfelelő technikai normáival, többek között a kiterjeszthető üzleti beszámolási nyelvvel (XBRL - eXtensible Business Reporting Language). Intézkedéseket fognak hozni az olyan fellépések pénzügyi támogatására, amelyek megkönnyítik az adatok továbbítását a vállalkozásoktól a nemzeti statisztikai hatóságokhoz.

    A Bizottság és a tagállamok közötti információcsere megkönnyítése érdekében támogatni fogják az IKT-eszközök hatékonyabb felhasználását. Ezen túlmenően további validáló, hibafelismerő, korrekciós, elemző és szerkesztői munkára szolgáló eszközöket kell kifejleszteni. A tagállamoknak pénzügyi támogatás áll majd rendelkezésére az ilyen jellegű projektjeikre.

    Figyelembe véve az export- és importvám-ügyintézés egyszerűsödésének jelenlegi alakulását, pénzügyi támogatásban fogják részesíteni azokat az intézkedéseket is, amelyek a jó minőségű és részletes kereskedelmi statisztikák cseréjének, feldolgozásának és terjesztésének megkönnyítésére irányulnak.

    4. cél

    :

    Az Intrastat adatgyűjtési rendszerének modernizálása

    4.1. intézkedés: A módszerek harmonizálása a minőség javítása érdekében az egyszerűsített Intrastat-rendszer keretében

    Pénzügyi támogatást fognak nyújtani a tagállamok olyan intézkedéseihez, amelyek az adatminőség és az adatgyűjtési rendszer javítására szolgáló eszközök és módszerek kialakítására irányulnak.

    Pénzügyi támogatást fognak nyújtani a tagállamok olyan intézkedéseihez, amelyek az asszimmetriák csökkentésére irányulnak a téves besorolások elkerülésével, valamint a becslési, adatgyűjtési és feldolgozási rendszerek, a bizalmas adatok kezelésére vonatkozó szabályok, a küszöbértékek és a kiigazítási módszerek harmonizálásával.

    4.2. intézkedés: a közigazgatási adatok jobb felhasználása

    Ösztönözni kell a vállalkozások által más célokra (különösen hozzáadott-érték adó bejelentésre és elszámolásra) továbbított közigazgatási adatok újrafelhasználását. Pénzügyi támogatást fognak nyújtani erre vonatkozóan, ideértve az IKT-eszközök és eljárások kialakítását is.

    4.3. intézkedés: Az Intrastaton belüli adatcsere javítása és megkönnyítése

    Egy központosított rendszeren belül létfontosságú az adatcsere eszközeinek és módszereinek továbbfejlesztése. A közösségen belüli kereskedelmi statisztikák terén validáló, hibafelismerő, korrekciós, elemző és szerkesztői munkára szolgáló eszközöket kell kifejleszteni. Ezenkívül pénzügyi támogatásban fogják részesíteni azokat az intézkedéseket, amelyek a tagállamok közötti adatcsere jogi és technikai vonatkozásaira összpontosítanak.


    Top