EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32002D0364

A Bizottság határozata (2002. május 7.) az in vitro diagnosztikai orvostechnikai eszközök közös műszaki előírásairól (az értesítés a C(2002) 1344. számú dokumentummal történt)EGT vonatkozású szöveg.

HL L 131., 2002.5.16, p. 17–30 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

A dokumentum különkiadás(ok)ban jelent meg. (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO, HR)

Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 02/03/2021

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2002/364/oj

32002D0364

A Bizottság határozata (2002. május 7.) az in vitro diagnosztikai orvostechnikai eszközök közös műszaki előírásairól (az értesítés a C(2002) 1344. számú dokumentummal történt)EGT vonatkozású szöveg.

Hivatalos Lap L 131 , 16/05/2002 o. 0017 - 0030
CS.ES fejezet 13 kötet 29 o. 459 - 472
ET.ES fejezet 13 kötet 29 o. 459 - 472
HU.ES fejezet 13 kötet 29 o. 459 - 472
LT.ES fejezet 13 kötet 29 o. 459 - 472
LV.ES fejezet 13 kötet 29 o. 459 - 472
MT.ES fejezet 13 kötet 29 o. 459 - 472
PL.ES fejezet 13 kötet 29 o. 459 - 472
SK.ES fejezet 13 kötet 29 o. 459 - 472
SL.ES fejezet 13 kötet 29 o. 459 - 472


A Bizottság határozata

(2002. május 7.)

az in vitro diagnosztikai orvostechnikai eszközök közös műszaki előírásairól

(az értesítés a C(2002) 1344. számú dokumentummal történt)

(EGT vonatkozású szöveg)

(2002/364/EK)

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel az in vitro diagnosztikai orvostechnikai eszközökről szóló, 1998. október 27-i 98/79/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvre [1] és különösen annak 5. cikke (3) bekezdésének második albekezdésére,

mivel:

(1) A 98/79/EK irányelv meghatározza azokat az alapvető követelményeket, amelyeknek az in vitro diagnosztikai orvostechnikai eszközöknek meg kell felelniük forgalombahozatalkor, és úgy rendelkezik, hogy a harmonizált szabványoknak való megfelelőség a vonatkozó alapvető követelményeknek való megfelelőséget vélelmezi.

(2) A fenti általános alapelvektől eltérően a közös műszaki előírások összeállítása során figyelembe kell venni az egyes tagállamokban követett jelenlegi gyakorlatot, miszerint egyes, főként a véradások keretében összegyűjtött vérminták és a szervátültetés biztonságosságának értékelésére használt eszközök szóban forgó műszaki előírásait a hatóságok határozzák meg. Ezek a közös műszaki előírások a teljesítőképesség értékelése és újraértékelése során is felhasználhatóak.

(3) A közös műszaki előírások kidolgozásába különböző érdekelt felek tudományos szakértői kerültek bevonásra.

(4) A 98/79/EK irányelv biztosítja, hogy a tagállamok a közös műszaki előírásoknak megfelelően tervezett és gyártott, egyes, a legmagasabb kockázati kategóriájú eszközökről vélelmezik, hogy megfelelnek az alapvető követelményeknek. Ezeknek az előírásoknak tartalmazniuk kell a megfelelő teljesítőképesség értékelési, újraértékelési és egy adott gyártási sorozat kibocsáthatóságára vonatkozó feltételeket, referenciamódszereket és referenciaanyagokat.

(5) Általános szabályként a gyártóknak meg kell felelniük a közös műszaki előírásoknak. Ha a gyártók, kellően indokolt okokból, nem felelnek meg a szóban forgó előírásoknak, akkor legalább azzal egyenértékű szintű megoldásokat kell alkalmazniuk.

(6) Az e határozatban meghatározott intézkedések összhangban vannak a 90/385/EGK tanácsi irányelv [2] 6. cikkének (2) bekezdése alapján létrehozott bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

A határozat mellékletében meghatározott műszaki előírások a 98/79/EK irányelv II. mellékletének A. listájában feltüntetett in vitro diagnosztikai orvostechnikai eszközökre vonatkozó közös műszaki előírásként kerülnek elfogadásra.

2. cikk

Ennek a határozatnak a tagállamok a címzettjei.

Kelt Brüsszelben, 2002. május 7-én.

a Bizottság részéről

Erkki Liikanen

a Bizottság tagja

[1] HL L 331., 1998.12.7., 1. o.

[2] HL L 189., 1990.7.20., 17. o.

--------------------------------------------------

MELLÉKLET

KME – AZ IN VITRO DIAGNOSZTIKAI ORVOSTECHNIKAI ESZKÖZÖK KÖZÖS MŰSZAKI ELŐÍRÁSAI

1. HATÁLY

Az alábbi közös műszaki előírások a II. melléklet A. listájában említett eszközökre vonatkoznak:

- reagensek és reagensszármazékok, beleértve a megfelelő kalibráló és kontrollanyagokat, a következő vércsoportok meghatározására: ABO-rendszer, Rhesus (C, c, D, E, e) anti-Kell.

- reagensek és reagensszármazékok, beleértve a megfelelő kalibráló és kontrollanyagokat, a HIV fertőzés (HIV 1 és 2), a HTLV I és II, valamint a hepatitis B, C és D markerek kimutatására, megerősítésére és mennyiségi meghatározására emberi mintákban.

2. FOGALOMMEGHATÁROZÁSOK

(Diagnosztikai) érzékenység

Annak a valószínűsége, hogy a készülék pozitív eredményt ad a vizsgált marker jelenléte esetén.

Valódi pozitív

Olyan minta, amely a vizsgált marker szempontjából ismerten pozitív, és amit az eszköz helyesen azonosít.

Álnegatív

Olyan minta, amely a vizsgált marker szempontjából ismerten pozitív, és amit az eszköz helytelenül azonosít.

(Diagnosztikai) specificitás

Annak a valószínűsége, hogy a készülék negatív eredményt ad a vizsgált marker hiányában.

Álpozitív

Olyan minta, amely a vizsgált marker szempontjából ismerten negatív, és amit az eszköz helytelenül azonosít.

Valódi negatív

Olyan minta, amely a vizsgált marker szempontjából ismerten negatív, és amit az eszköz helyesen azonosít.

Analitikai érzékenység

Az KME-vel összefüggésben a kimutathatóság határértékeként fejezhető ki: azaz a vizsgált marker azon legkisebb mennyisége, amely még pontosan észlelhető.

Analitikai specificitás

Az eljárás azon képessége, hogy kizárólag a vizsgált markert mutassa ki.

Nukleinsav-amplifikációs technikák (NAT)

Ezen dokumentum értelmezésében a "NAT" olyan módszer, amelyet nukleinsavak kimutatatására és/vagy mennyiségi meghatározására használnak egy vizsgálni kívánt nukleinsav-szekvencia felerősítésével egy jel felerősítése, illetve hibridizáció révén.

Gyorsteszt

Ezen dokumentum értelmezésében a gyorsteszt olyan módszer, amely csak egyedi mintákon vagy kis sorozatok esetében alkalmazható, és amelyet a betegközeli vizsgálatok eredményeinek gyors megállapítására fejlesztették ki.

Zavartűrés (eszköz- és környezetállóság)

Egy analitikai eljárás zavartűrése arra ad információt, hogy a módszer milyen mértékben marad változatlan a paraméterek kismértékű, de szándékos megváltoztatása esetén, és a zavartűrés arra ad információt, hogy normál alkalmazás esetén az adott módszer mennyire megbízható.

A teljes rendszer hibaszázaléka

A teljes rendszer hibaszázaléka a hibák előfordulási gyakorisága a teljes folyamatnak a gyártó által előírt módon történő végrehajtása esetén.

3. A 98/79/EK IRÁNYELV II. MELLÉKLETÉNEK A. LISTÁJÁBAN MEGHATÁROZOTT TERMÉKEKRE VONATKOZÓ KÖZÖS MŰSZAKI ELŐÍRÁSOK (KME)

3.1. Az emberi mintákban a HIV fertőzés (HIV 1 és 2), a HTLV I és II, valamint a hepatitisz B, C és D markerek kimutatására, megerősítésére és mennyiségi meghatározásra szolgáló reagensek és reagensszármazékok teljesítményének értékeléséhez szükséges KME-k:

ÁLTALÁNOS ELVEK

3.1.1. A szűrő és/vagy diagnosztikai tesztekre használt, forgalomba hozott, vírusfertőzések kimutatására szolgáló eszközöknek azonos érzékenységi és specificitási követelményeknek kell megfelelniük (lásd az 1. táblázatot).

3.1.2. A gyártó által a vérsavó, illetve plazma kivételével egyéb testfolyadékok, például vizelet, nyál stb. tesztelésére szánt készülékeknek a vérsavó, illetve plazma tesztével azonos érzékenységi és specificitási KME-knek kell megfelelniük. A teljesítmény értékelése során azonos mintát kell megvizsgálni az engedélyezni kívánt teszttel és egy megfelelő vérsavó vagy plazmateszttel is.

3.1.3. A gyártó által önellenőrzésre, például házi használatra szánt eszközöknek a professzionális használatra szánt eszközökével azonos érzékenységi és specificitási KME-knek kell megfelelniük. A teljesítőképesség értékelésének érdemi lépéseit megfelelő, laikus felhasználóknak kell végrehajtaniuk (vagy megismételniük), hogy igazolják az eszköz működését és a használati utasítás megfelelőségét.

3.1.4. Valamennyi teljesítőképesség értékelését egy elfogadható teljesítményű, kipróbált eszközzel történő közvetlen összehasonlítással kell végrehajtani. Amint az IVD-k CE-jelölése elfogadásra kerül, az összehasonlítás során használt készüléket CE-jelöléssel kell ellátni, amennyiben a teljesítőképesség értékelése idején piaci forgalomban van.

3.1.5. Ha a teljesítőképesség értékelése során eltérő eredmények születnek, akkor ezeket az eredményeket a lehető legmélyebben ki kell elemezni, például:

- az eltérő eredményt adó minta értékelésével további tesztrendszerekben,

- eltérő módszer, illetve marker használatával,

- a beteg klinikai állapotának és diagnózisának újraértékelésével, valamint

- a követési minták vizsgálásával.

3.1.6. A teljesítőképesség értékeléseket az európai népességgel egyenértékű populáción kell végrehajtani.

3.1.7. A teljesítőképesség értékelésére használt pozitív mintákat úgy kell kiválasztani, hogy azok tükrözzék a megfelelő betegségek különböző stádiumait, a különböző antitestmintázatokat, a különböző genotípusokat, a különböző altípusokat stb.

3.1.8. A CE-jelölés megszerzéséhez a vérminták szűrővizsgálataira szolgáló eszközöknek (a HbsAg tesztek kivételével) valamennyi valódi pozitív mintát pozitívnak kell azonosítaniuk (1. táblázat). A HbsAg vizsgálat esetében az új eszköznek legalább az elfogadott eszközével azonos, átfogó teljesítményt kell nyújtania (lásd a 3.1.4. elvet). A diagnosztikai érzékenységnek a korai fertőzési szakban (szerokonverzió) a tudomány általánosan elfogadott jelenlegi állását kell képviselnie. Akár ugyanazon, akár további szerokonverzió panelek vizsgálását hajtja végre a kijelölt szervezet vagy a gyártó, az eredményeknek meg kell erősíteniük a kezdeti teljesítőképesség értékelésnek az adatait (lásd az 1. táblázatot).

3.1.9. A teljesítőképesség értékelése során felhasznált negatív mintákat úgy kell megválasztani, hogy azok a megcélzott népesség jellemzőit tükrözzék, például véradók, kórházi betegek, várandós nők stb.

3.1.10. A szűrővizsgálatok (1. táblázat) teljesítményértékelésénél legalább két véradó állomásról származó véradó csoportot kell vizsgálni, amelynek egymás után következő véradásokat kell tartalmaznia az első véradók kizárása nélkül.

3.1.11. Az eszközöknek legalább 99,5 %-os specificitásúaknak kell lenniük a véradás keretében gyűjtött minta felhasználása esetén, kivéve, ha a kísérő táblázat másként nem tünteti fel. A specificitást a vizsgált marker szempontjából negatív véradók ismétlődően reaktív (azaz álpozitív) eredményeinek előfordulási gyakorisága alapján kell kiszámítani.

3.1.12. A teljesítőképesség-értékelés részeként az eszközt értékelni kell a potenciálisan zavaró anyagok hatása szempontjából is. A vizsgálandó, potenciálisan zavaró anyagok bizonyos mértékig a reagens összetételétől és a vizsgálat szerkezetétől függenek. A potenciálisan zavaró anyagokat az alapvető követelményeknek megfelelően a kockázatelemzés részeként kell azonosítani minden egyes új készülékre, de ebbe a körbe tartozhatnak például a következők:

- a vizsgált kórokozóval "rokon" fertőzésekre pozitív minták;

- több terhességen átesett nők (multipara), illetve rheumatoidfaktor-pozitív betegek mintái,

- rekombináns antigének esetén, emberi antitestek az expressziós rendszer alkotórészeivel szemben, például anti-E. coli vagy anti-yeast.

3.1.13. A gyártó által szérum- és plazmavizsgálatokra szánt eszközök esetében a szérum- és a plazmaminták egyenértékűségét teljesítőképesség-értékeléssel kell meghatározni. Ezt az összehasonlítást legalább 50, véradás kertében gyűjtött minta esetében el kell végezni.

3.1.14. A plazmavizsgálatokra szánt eszközök esetében a teljesítőképesség-értékelést a gyártó által az eszközzel használhatóként feltüntetett valamennyi véralvadásgátló esetében el kell végezni. Ezt az összehasonlítást legalább 50, véradás kertében gyűjtött minta esetében el kell végezni.

3.1.15. A megkövetelt kockázatelemzés részeként az álnegatív eredményekhez vezető teljes rendszer-hibaszázalékot gyengén pozitív mintákkal végzett ismételt vizsgálatokkal kell meghatározni.

3.2. A nukleinsav-amplifikációs technikákra (NAT) vonatkozó további követelmények

A NAT vizsgálatokra vonatkozó teljesítményértékelések kritériumai a 2. táblázatban találhatóak.

3.2.1. A vizsgálni kívánt szekvencia-amplifikációs technikák esetében a valamennyi mintán elvégzett funkcionalitási ellenőrzésnek (belső kontroll) a tudomány általánosan elfogadott jelenlegi állásának kell megfelelnie. Ezt a kontrollt, amennyire lehetséges, alkalmazni kell a teljes eljárás, azaz az extrakció, amplifikáció/hibridizáció, detektálás alatt.

3.2.2. A NAT vizsgálatok analitikai pontosságát vagy kimutathatósági határértékét a 95 %-ban pozitív határértékkel ("cut-off") fejezzük ki. Ez a vizsgált marker (nukleinsav) azon koncentrációja, amely esetében egy nemzetközi referenciaanyag, például egy WHO szabványminta vagy egy kalibrált referenciaminta sorozatos hígítás mellett az esetek 95 %-ában ad pozitív eredményt.

3.2.3. A genotípus jelenlétét a primer, illetve a szonda megfelelő tervezésének validálásával kell alátámasztani, továbbá a genotípus szintjén jellemzett minták ellenőrző vizsgálatát is el kell végezni.

3.2.4. A mennyiségi NAT vizsgálatok eredményeinek visszavezethetőeknek kell lenniük nemzetközi szabványmintákra, illetve kalibrált referenciaanyagokra, és az eredményeket az illető alkalmazási területen használt nemzetközi egységekben kell megadni.

3.2.5. A NAT vizsgálatok használhatók antitest negatív, azaz szerokonverziót megelőző mintákból történő víruskimutatásra. Az immunkomplexekben lévő vírusok a szabad vírusoktól eltérően viselkedhetnek, például egy centrifugálási lépés során. Ezért fontos az antitest negatív (szerokonverzió előtti) minták használata is a zavartűrési (robusztussági) vizsgálatoknál.

3.2.6. A zavartűrési vizsgálatoknál a potenciális átszennyeződés vizsgálatához váltakozóan legalább öt erősen pozitív, illetve negatív minta vizsgálatát kell elvégezni. Az erősen pozitív minták olyan mintákból álljanak, amelyek a természetben előfordulva nagy töménységben tartalmaznak vírusokat.

3.2.7. Az álnegatív eredményhez vezető, teljes rendszer-hibaszázalékot gyengén pozitív minták tesztelésével kell meghatározni. A gyengén pozitív minták a 95 %-os pozitív víruskoncentráció-határérték háromszorosának megfelelő töménységben tartalmaznak vírusokat.

3.3. Az emberi mintákban a HIV fertőzés (HIV 1 és 2), a HTLV I és II, valamint a hepatitis B, C és D markerek kimutatására, megerősítésére és mennyiségi meghatározására szolgáló reagenseknek és reagensszármazékoknak a gyártók által a kibocsátást megelőzően végzett tesztekre vonatkozó KME-k (kizárólag immunológiai vizsgálatok esetén)

3.3.1. A gyártó által a kibocsátást megelőzően végzett teszt feltételei biztosítsák, hogy minden gyártási sorozat megbízhatóan és megismételhetően azonosítsa az illető antigént, epitópot, valamint antitestet.

3.3.2. A gyártó által az aktuális gyártási sorozat kibocsátását megelőzően végzett vizsgálatnak legalább 100, az adott vizsgálati paraméterre nézve negatív mintát kell tartalmaznia.

3.4. Az ABO-rendszer (A, B), Rhesus (C, c, D, E, e) és Kell (K) vércsoport antigének meghatározásánál használt reagensek és reagensszármazékok teljesítőképesség-értékeléseire vonatkozó KME-k

Az ABO-rendszer (A, B), Rhesus (C, c, D, E, e) és Kell (K) vércsoportok meghatározásánál használt reagensek és reagensszármazékok teljesítőképesség-értékelésére vonatkozó kritériumok a 9. táblázatban találhatók.

3.4.1. Valamennyi teljesítőképesség-értékelést egy elfogadható teljesítményű, kipróbált eszközzel történő közvetlen összehasonlítással kell végrehajtani. Amint az IVD-k CE jelzése elfogadásra kerül, az összehasonlítás során használt eszközt CE-jelöléssel kell ellátni, amennyiben a teljesítőképesség-értékelés idején piaci forgalomban van.

3.4.2. Ha a teljesítőképesség-értékelés során eltérő eredmények születnek, akkor ezeket az eredményeket a lehető legmélyebben ki kell elemezni, például:

- az eltérő eredményt adó minta értékelésével további tesztrendszerekben,

- eltérő módszer alkalmazásával.

3.4.3. A teljesítőképesség-értékeléseket az európai népességgel egyenértékű populáción kell végrehajtani.

3.4.4. A teljesítőképesség értékelésére használt pozitív mintákat úgy kell kiválasztani, hogy azok tükrözzék a módosult, illetve gyenge antigének expresszióját is.

3.4.5. A teljesítőképesség-értékelés részeként az eszközt értékelni kell a potenciálisan zavaró anyagok hatása szempontjából is. A vizsgálandó, potenciálisan zavaró anyagok bizonyos mértékig a reagens összetételétől és a vizsgálat szerkezetétől függnek. A potenciálisan zavaró anyagokat az alapvető követelményeknek megfelelően a kockázatelemzés részeként kell azonosítani minden egyes új eszközre.

3.4.6. A plazmavizsgálatokra szánt eszközök esetében a teljesítőképesség-értékelést a gyártó által az eszközzel használhatóként feltüntetett valamennyi véralvadásgátló esetében el kell végezni. Ezt az összehasonlítást legalább 50, véradás kertében gyűjtött minta esetében el kell végezni.

3.5. Az ABO-rendszer (A, B), Rhesus (C, c, D, E, e) és Kell (K) vércsoport antigének meghatározásánál használt reagensek és reagensszármazékoknak a gyártó által a kibocsátást megelőzően végzett tesztre vonatkozó KME-k

3.5.1. A gyártó által a kibocsátást megelőzően végzett teszt feltételei biztosítsák, hogy minden gyártási sorozat megbízhatóan és megismételhetően azonosítsa az illető antigént, epitópot, valamint antitestet.

3.5.2. A gyártó által a kibocsátást megelőzően végzett tesztek előírásai a 10. táblázatban találhatók.

1.táblázat: Szűrővizsgálatok: anti-HIV 1 és 2, anti-HTLV I és II, anti-HCV, HbsAg, anti-HBc

| Anti-HIV 1/2 | Anti-HTLV I/II | Anti-HCV | HBsAg | Anti-HBc |

| |

Diagnosztikai érzékenység | Pozitív minták | 400 HIV 1100 HIV 240 nem B altípust is beleértve,minden elérhető HIV 1 altípusból altípusonként legalább 3 minta legyen | 300 HTLV I100 HTLV II | 400az 1a–4a genotípust is beleértve:legalább 20 minta/genotípus 4 non-a és 5 genotípusok:legalább 10 minta/genotípus | 400az altípusok figyelembevételét is beleértve | 400más HBV markerek értékelését is beleértve |

Szerokonverziós panelek | 20 panel10 további panel (kijelölt szervezet, illetve gyártó esetén) | Meghatározandó, amint elérhetővé válik | 20 panel10 további panel (kijelölt szervezet, illetve gyártó esetén) | 20 panel10 további panel (kijelölt szervezet, illetve gyártó esetén) | Meghatározandó, amint elérhetővé válik |

Analitikai érzékenység | Szabványminták (standardok) | | | | 0,5 ng/ml (francia/egyesült királysági szabványminták, amíg nincs WHO minta) | |

Specificitás | Válogatás nélküli donorok (az első alkalommal vért adó donorokat is beleértve) | 5000 | 5000 | 5000 | 5000 | 5000 |

Kórházi betegek | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |

Potenciálisan keresztreakciót mutató vérminták (RF+, rokon/hasonló vírusok, várandós nők stb.) | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |

2. táblázat: NAT vizsgálatok: HIV1, HCV, HBV, HTLV I/II (minőségi és mennyiségi meghatározás; nem értendő bele a molekulaszintű azonosítás)

[1]

Megjegyzések:

"A teljes rendszer hibaszázaléka, ami álnegatív eredményekhez vezet" elfogadási feltétele a 100-ból 99 pozitív vizsgálat.

HIV 1 | HCV | HBV | HTLV I/II | Elfogadási kritériumok |

NAT | minőségi | mennyiségi | minőségi | mennyiségi | minőségi | mennyiségi | minőségi | mennyiségi |

Lásd HIV mennyiségi | Lásd HIV mennyiségi | Lásd HIV mennyiségi |

Érzékenység Kimutatási határérték Analitikai érzékenység meghatározása (NE/ml; WHO szabványminta vagy kalibrált referenciaanyag alapján meghatározva) | Az EP jóváhagyási iránymutatása [1]szerint: számos hígítási sorozat a határérték-koncentrációban; statisztikai analízis (pl. Probit analízis) legalább 24 párhuzamos ismétlés alapján; 95 %-os határérték ("cut-off") számítás | Kimutatási határérték: a minőségi teszteknek megfelelően; Mennyiségmeghatározási határérték: hígítási sorok (fél-logaritmikus 10 vagy kevesebb), kalibrált referenciakészítmények, az alsó, felső mennyiségmeghatározási határértékek definiálása, ismételhetőség, pontosság, "lineáris", "mérési tartomány", "dinamikus tartomány" Különböző töménységeken bemutatható reprodukálhatóság | Az EP jóváhagyási iránymutatása [1] szerint: számos hígítási sorozat a határérték-koncentrációban;statisztikai analízis (pl. Probit analízis) legalább 24 párhuzamos ismétlés alapján; 95 %-os határérték ("cut-off") számítás | | Az EP jóváhagyási iránymutatása [1] szerint: számos hígítási sorozat a határérték-koncentrációban; statisztikai analízis (pl. Probit analízis) legalább 24 párhuzamos ismétlés alapján; 95 %-os határérték ("cut-off") számítás | | Az EP jóváhagyási iránymutatása [1] szerint: számos hígítási sorozat a határérték-koncentrációban; statisztikai analízis (pl. Probit analízis) legalább 24 párhuzamos ismétlés alapján; 95 %-os határérték ("cut-off") számítás | |

Genotípus-/altípus-kimutatás/mennyiségmeghatározás hatékonysága | Altípusonként legalább 10 minta (amint elérhetővé válik) Sejtkultúra felülúszók (ritka HIV 1 altípusokat helyettesíthet) | Minden ide vonatkozó genotípus/altípus hígítási sorozatai, lehetőleg referenciaanyagokból, amint elérhetővé válik A megfelelő eljárással mennyiségileg bemért transzkriptumok vagy plazmidok használhatóak | Genotípusonként legalább 10 minta (amint elérhetővé válik) | | Amint a kalibrált genotípus-referenciaanyagok elérhetővé válnak | | Amint a kalibrált genotípus-referenciaanyagok elérhetővé válnak | |

Az EP jóváhagyási iránymutatása szerint [1]Amint a kalibrált altípus-referenciaanyagok elérhetővé válnak; in vitro transzkriptumok is szóba jöhetnek | Az EP jóváhagyási iránymutatása szerint [1]Amint a kalibrált altípus-referenciaanyagok elérhetővé válnak; in vitro transzkriptumok is szóba jöhetnek | | Az EP jóváhagyási iránymutatása szerint [1]Amint a kalibrált altípus-referenciaanyagok elérhetővé válnak; in vitro transzkriptumok is szóba jöhetnek | | Az EP jóváhagyási iránymutatása szerint [1]Amint a kalibrált altípus-referenciaanyagok elérhetővé válnak; in vitro transzkriptumok is szóba jöhetnek | | |

Diagnosztikai specificitás negatív minták | 500 véradótól származó minta | 100 véradótól származó minta | 500 véradótól származó minta | | 500 véradótól származó minta | | 500 különböző véradásból származó minta | | |

Potenciálisan keresztreakciót mutató markerek | A vizsgálat megfelelő kialakítása szerinti bizonyítékkal (pl. szekvencia-összehasonlítás) és/vagy legalább 10 emberi retrovírusra (pl. HTLV) pozitív minta vizsgálatával | A minőségi tesztnél leírtaknak megfelelően | A vizsgálat megfelelő kialakításával és/vagy legalább 10 emberi flavivírus (pl. HGV, YFV) pozitív minta vizsgálatával | | A vizsgálat megfelelő kialakításával és/vagy legalább 10 más DNS-vírus pozitív minta vizsgálatával | | A vizsgálat megfelelő kialakításával és/vagy legalább 10 emberi retrovírus (pl. HIV) pozitív minta vizsgálatával | | |

Zavartűrés (eszköz- és környezetállóság) | | A minőségi tesztnél leírtaknak megfelelően | | | | | | | |

Keresztszennyeződés | Legalább 5 meghatározás, váltakozva erősen pozitív (természetben előfordulóként ismert) és negatív mintákkal | | Legalább 5 meghatározás, váltakozva erősen pozitív (természetben előfordulóként ismert) és negatív mintákkal | | Legalább 5 meghatározás, váltakozva erősen pozitív (természetben előfordulóként ismert) és negatív mintákkal | | Legalább 5 meghatározás, váltakozva erősen pozitív (természetben előfordulóként ismert) és negatív mintákkal | | |

Gátlás | Lehetőleg a teljes NAT eljárás folyamán használt belső kontroll | | Lehetőleg a teljes NAT eljárás folyamán használt belső kontroll | | Lehetőleg a teljes NAT eljárás folyamán használt belső kontroll | | Lehetőleg a teljes NAT eljárás folyamán használt belső kontroll | | |

A teljes rendszer hibaszázaléka, ami álnegatív eredményekhez vezet | Legalább 100 minta, a 95 %-os pozitív határérték ("cut-off") 3-szorosának megfelelő mennyiségű vírussal | | Legalább 100 minta, a 95 %-os pozitív határérték ("cut-off") 3-szorosának megfelelő mennyiségű vírussal | | Legalább 100 minta, a 95 %-os pozitív határérték ("cut-off") 3-szorosának megfelelő mennyiségű vírussal | | Legalább 100 minta, a 95 %-os pozitív határérték ("cut-off") 3-szorosának megfelelő mennyiségű vírussal | | 100-ból 99 pozitív vizsgálat |

3. táblázat: Gyorstesztek: anti HIV 1 és 2, anti HCV, HbsAg, anti HBc, anti HTLV I és II

| Anti-HIV 1/2 | Anti-HCV | HBsAg | Anti-HBc | Anti-HTLV I/III | Elfogadási kritériumok |

| |

Diagnosztikai érzékenység | Pozitív minták | A szűrővizsgálatoknál leírtakkal megegyező kritériumok | A szűrővizsgálatoknál leírtakkal megegyező kritériumok | A szűrővizsgálatoknál leírtakkal megegyező kritériumok | A szűrővizsgálatoknál leírtakkal megegyező kritériumok | A szűrővizsgálatoknál leírtakkal megegyező kritériumok | A szűrővizsgálatoknál leírtakkal megegyező kritériumok |

Diagnosztikai specificitás | Negatív minták | 1000 véradásból származó minta | 1000 véradásból származó minta | 1000 véradásból származó minta | 1000 véradásból származó minta | 1000 véradásból származó minta | ≥ 99 % (anti-HBc: ≥ 96 %) |

200 klinikai minta | 200 klinikai minta | 200 klinikai minta | 200 klinikai minta | 200 klinikai minta |

200 várandós nőtől származó minta | 200 várandós nőtől származó minta | 200 várandós nőtől származó minta | | 200 várandós nőtől származó minta |

100 potenciálisan zavart okozó minta | 100 potenciálisan zavart okozó minta | 100 potenciálisan zavart okozó minta | 100 potenciálisan zavart okozó minta | 100 potenciálisan zavart okozó minta |

4. táblázat: Megerősítő/kiegészítő vizsgálatok: anti-HIV 1 és 2, anti-HTLV I és II, anti-HCV, HbsAg

| Anti-HIV megerősítő vizsgálat | Anti-HTLV megerősítő vizsgálat | HCV kiegészítő vizsgálat | HbsAg megerősítő vizsgálat | Elfogadási kritériumok |

| |

Diagnosztikai érzékenység | Pozitív minták | 200 HIV 1 és 100 HIV 2 | 200 HTLV I és 100 HTLV II | 300 HCV | 300 HBsAG | Helyesen pozitívként azonosított (vagy nem meghatározható), nem negatív |

A fertőzés különböző szakaszaiból származó és különböző antitest mintázatokat mutató mintákat is beleértve | A fertőzés különböző szakaszaiból származó és különböző antitest mintázatokat mutató mintákat is beleértve; 1–4a genotípusok: 15 minta; 4 (nem a) genotípusok: 5 minta; 6: ha elérhető | A fertőzés különböző szakaszaiból származó mintákat is beleértve 20 kifejezetten pozitív minta (> 50 ng HbsAg/ml); 20 minta a határérték ("cut-off") tartományban |

Szerokonverziós panelek | 15 szerokonverziós panel/alacsony titerű panelek | | 15 szerokonverziós panel/alacsony titerű panelek | 15 szerokonverziós panel/alacsony titerű panelek |

Analitikai érzékenység | Standardok | | | | HbsAg standardok (AdM, NIBSC, WHO) |

Diagnosztikai specificitás | Negatív minták | 200 véradásból származó minta | 200 véradásból származó minta | 200 véradásból származó minta | 20 álpozitív eredmény a párhuzamos szűrővizsgálatban [2] | Nincs álnegatív eredmény/nincs neutralizáció [2] |

200 klinikai minta, várandós nőkből származókkal együtt | 200 klinikai minta, várandós nőkből származókkal együtt | 200 klinikai minta, várandós nőkből származókkal együtt | |

50 potenciálisan zavart okozó minta, más megerősítő vizsgálatokban meghatározhatatlannak bizonyult mintákat is beleértve | 50 potenciálisan zavart okozó minta, más megerősítő vizsgálatokban meghatározhatatlannak bizonyult mintákat is beleértve | 50 potenciálisan zavart okozó minta, más kiegészítő vizsgálatokban meghatározhatatlannak bizonyult mintákat is beleértve | 50 potenciálisan zavart okozó minta |

5. táblázat: HIV 1 antigén

| HIV 1 antigén vizsgálat | Elfogadási kritériumok |

| |

Diagnosztikai érzékenység | Pozitív minták | 50 HIV 1 Ag-pozitív 50 sejtkultúra felülúszó, különböző HIV 1 altípusokat és HIV 2-t is beleértve | Helyes azonosítás (neutralizáció után) |

Szerokonverziós panelek | 20 szerokonverziós panel/alacsony titerű panelek | |

Diagnosztikai specificitás | Standardok | ADM vagy első nemzetközi referenciaanyag | < 50 pg/ml |

Diagnosztikai specificitás | | 200 véradásból származó minta 200 klinikai minta 50 potenciálisan zavart okozó minta | ≥ 99,5 % neutralizáció után |

6. táblázat: Szerotípus vizsgálat: HCV

| HCV 1 szerotípus vizsgálat | Elfogadási kritériumok |

| |

Diagnosztikai érzékenység | Pozitív minták | 200 az 1–4a genotípusokat is beleértve: 1–4a: > 20 minta. 4 (nem a); 5: > 10 minta, 6: ha elérhető | > 95 %-os egyezés a szerotípus és genotípus között |

Diagnosztikai specificitás | Negatív minták | 100 | |

7. táblázat: HBV markerek: anti-HBs, anti-HBc IgM, anti-HBe, HBeAg

| Anti-HBs | Anti-HBC IgM | Anti-HBe | HBeAg | Elfogadási kritériumok |

| |

Diagnosztikai érzékenység | Pozitív minták | 100 vakcina 100 természetesen fertőződött személy | 200 a fertőzés különböző szakaszaiból (akut, krónikus stb.) származó mintákat is beleértve | 200 a fertőzés különböző szakaszaiból (akut, krónikus stb.) származó mintákat is beleértve | 200 a fertőzés különböző szakaszaiból (akut, krónikus stb.) származó mintákat is beleértve | ≥ 98 % |

Szerokonverziós panelek | 10 követő vizsgálat, vagy anti/HBs szerokonverzió | Ha elérhető | | |

Analitikai érzékenység | Standardok | WHO standard | | | PEI standard | Anti-HBs: < 10 mNE/ml |

Diagnosztikai specificitás | Negatív minták | 500 a klinikai mintákat is beleértve | 200 véradásból származó minta | 200 véradásból származó minta | 200 véradásból származó minta | ≥ 98 % |

| 200 klinikai minta | 200 klinikai minta | 200 klinikai minta |

50 potenciálisan zavart okozó minta | 50 potenciálisan zavart okozó minta | 50 potenciálisan zavart okozó minta | 50 potenciálisan zavart okozó minta |

8. táblázat: HDV markerek: anti-HDV, anti-HDV IgM, Delta Antigén

| Anti-HDV | Anti-HDV IgM | Delta Antigén | Elfogadási kritériumok |

| |

Diagnosztikai érzékenység | Pozitív minták | 100 a HBV markerek részletezésével | 50 a HBV markerek részletezésével | 10 a HBV markerek részletezésével | > 98 % |

Diagnosztikai specificitás | Negatív minták | 200 a klinikai mintákat is beleértve | 200 a klinikai mintákat is beleértve | 200 a klinikai mintákat is beleértve | ≥ 98 % |

50 potenciálisan zavart okozó minta | 50 potenciálisan zavart okozó minta | 50 potenciálisan zavart okozó minta |

9. táblázat: ABO vércsoportok, Rhesus (C, c, D, E, e) és Kell

Specificitás | 1 | 2 | 3 |

A tesztek száma ajánlott módszerenként | Egy termék bevezetésénél tesztelendő minták teljes száma | Egy új összetétel vagy jól jellemzett reagens esetén tesztelendő minták teljes száma |

Anti-A, B és AB | 500 | 3000 | 1000 |

Anti-D | 500 | 3000 | 1000 |

Anti-C, c, E | 100 | 1000 | 200 |

Anti-e | 100 | 500 | 200 |

Anti-K | 100 | 500 | 200 |

Elfogadási kritériumok: a fenti reagensek mindegyikének a már elfogadott reagensekkel összehasonlítható teszteredményt kell mutatnia az eszköztől elvárt reakció tekintetében elfogadható teljesítménnyel. Azoknál az engedélyezett reagenseknél, amelyeknél az alkalmazás vagy a felhasználás módja megváltozott vagy bővült, az 1. oszlopban (lásd fent) részletezett feltételeknek megfelelően további teszteket kell elvégezni.Az anti-D reagensek teljesítményértékelése során gyenge RhD és részleges Rh mintákra is tesztelni kell a termék használati céljától függően. |

Minősítések: Klinikai mintáka tesztpopuláció 10 %-aÚjszülött mintáka tesztpopuláció több mint 2 %-aABO minták> 40 % A, B pozitív"gyenge" D> 2 % Rhesus pozitív |

10. táblázat: A gyártási sorozat felszabadítási kritériumai az ABO, a Rhesus (C, c, D, E, e) és a Kell vércsoportok esetében

Az egyes reagensekre vonatkozó Specificitási Tesztkövetelmények

1. Tesztreagensek

+++++ TIFF +++++

Elfogadási kritériumok:

A reagensek minden gyártási sorozata bármely ajánlott eljárás szerint mutasson egyértelműen pozitív vagy negatív eredményt a teljesítményértékelő vizsgálat során nyert adatokkal összhangban.

2. Kontrollanyagok (vörös vérsejtek)

A fentebb felsorolt vércsoport-reagensek ellenőrzése során használt vörös vérsejtek fenotípusa legyen az elfogadott eszköz által jóváhagyott.

[1] Az Európai Gyógyszerkönyv iránymutatásai.

[2] A nincs semlegesítés elfogadási kritérium a HbsAg megerősítő vizsgálatra vonatkozik.

--------------------------------------------------

Top