EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52024DC0188

KOMUNIKACIJA KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU, VIJEĆU, EUROPSKOM GOSPODARSKOM I SOCIJALNOM ODBORU I ODBORU REGIJA Dobrobit djece na prvom mjestu: komunikacija priložena Preporuci Komisije o integriranim sustavima za zaštitu djece

COM/2024/188 final

Bruxelles, 23.4.2024.

COM(2024) 188 final

KOMUNIKACIJA KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU, VIJEĆU, EUROPSKOM GOSPODARSKOM I SOCIJALNOM ODBORU I ODBORU REGIJA

Dobrobit djece na prvom mjestu: komunikacija priložena Preporuci Komisije o integriranim sustavima za zaštitu djece


Djecu bi trebalo više slušati jer bi to ohrabrilo drugu djecu da ne skrivaju svoje probleme (izjava djeteta iz Litve 1 ) 

ZAŠTITA DJECE U EUROPI I IZVAN NJE KAO PRIORITET EU-a

U posljednjih nekoliko desetaka godina život djece u Europskoj uniji i svijetu u mnogim se aspektima poboljšao. Među razlozima za to su veće blagostanje, bolja zdravstvena skrb i poboljšan pristup obrazovanju. Zbog sve bržih promjena u svijetu, u kojem na djecu negativno utječu posljedice pandemije, nejednakosti, diskriminacija, sukobi ili klimatske promjene, ali i zbog opasnosti koje im prijete u virtualnom okruženju poduzeli smo mjere kako bismo nastavili štititi i jačati prava i kvalitetu života djece u EU-u i izvan njega. EU, njegovi europski i međunarodni partneri i organizacije civilnog društva zajedno se zalažu da pri rješavanju tih problema i iskorištavanju mogućnosti zelene, digitalne i demografske tranzicije nijedno dijete ne ostane zapostavljeno.

Komisija je tijekom posljednjih godina uspostavila pouzdan i opsežan pravni, politički i potporni okvir s jasnim obvezama za jačanje zaštite, promicanja i ostvarivanja prava djece, posebno donošenjem sveobuhvatne strategije EU-a o pravima djeteta 2 („Strategija EU-a”) i europskog jamstva za djecu 3 u ožujku 2021. U okviru Strategije EU-a u suradnji s državama članicama provodi se niz mjera za zaštitu djece od seksualnog zlostavljanja i iskorištavanja u realnom i virtualnom svijetu 4 , za suzbijanje siromaštva djece i socioekonomske isključenosti djece kojoj je potrebna pomoć, djece s invaliditetom i djece manjinskog i migrantskog podrijetla. Poduzete su i mjere da se pravosudni sustavi bolje prilagode potrebama djece kao žrtava, osumnjičenika, optuženika ili osuđenika, svjedoka ili drugih stranaka u sudskim postupcima. Nadalje, Komisija je pripremila mjere za poboljšanje mentalnog zdravlja i dobrobiti djece. Konstruktivno sudjelovanje i savjetovanje s djecom, među ostalim preko platforme za sudjelovanje djece 5 , prepoznatljivo je obilježje Strategije EU-a i postaje uvriježena praksa u EU-u i šire.

Strategija EU-a ima i naglašenu vanjsku dimenziju, što znači da EU intenzivira rad na promicanju, zaštiti, ostvarivanju i poštovanju prava djeteta na globalnoj razini, nastoji iskorijeniti dječji rad, bori se protiv brakova s djecom, znatno ulaže u obrazovanje u svijetu i štiti od svih oblika nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja, među ostalim u humanitarnom kontekstu. EU potiče i sudjelovanje djece i mladih na globalnoj razini u sklopu Akcijskog plana za mlade u okviru vanjskog djelovanja 6 . Revidiraju se Smjernice EU-a o djeci i oružanim sukobima 7 kako bi se spriječilo, suzbilo i onemogućilo štetno postupanje prema djeci žrtvama oružanih sukoba.

Iako je postignut znatan napredak, nasilje nad djecom i dalje je problem unutar i izvan EU-a, i to na mnogim razinama. Pravna je i moralna dužnost da se okončaju svi oblici nasilja nad djecom, među ostalim razvojem i jačanjem integriranih sustava za zaštitu djece. Osim toga, riječ je o strateškom ulaganju u budućnost naših društava.

ZAŠTITA DJECE: OBVEZA I STRATEŠKO ULAGANJE U DRUŠTVO

Nasilje može poprimiti razne oblike i uključivati sve oblike fizičkog i psihičkog nasilja, ozljeđivanja i zlostavljanja, zanemarivanja i nemara, lošeg postupanja i iskorištavanja, uključujući seksualno zlostavljanje, fizičko, na internetu i u virtualnim svjetovima. Takvo nasilje uključuje nasilje u obitelji, trgovinu ljudima, seksualno zlostavljanje, rodno uvjetovano nasilje, uključujući sakaćenje ženskih spolnih organa i brak s djetetom, kao i sve oblike vršnjačkog nasilja i tjelesnog kažnjavanja. Djeca su izložena i diskriminaciji i netoleranciji, među ostalim u digitalnom životu 8 . U EU-u je 2021. zabilježeno 114 slučajeva djece koja su bila žrtve ubojstva s namjerom 9 . Procjenjuje se da 20 % djece u Europi tijekom djetinjstva trpi neki oblik seksualnog zlostavljanja 10 . U nedavnom istraživanju nasilja nad ženama do 13,7 % odraslih žena na nacionalnoj razini izjavilo je da su doživjele seksualno nasilje u djetinjstvu 11 , iako bi u stvarnosti taj udio zbog neprijavljivanja nažalost mogao biti čak i veći. Procjenjuje se da je 190 000 djevojčica u EU-u izloženo riziku od prisilnog sakaćenja spolnih organa 12 . Samoubojstvo je drugi po redu uzrok smrti među mladima (u dobi od 15 do 19 godina) 13 . 13 % – 29 % djece (u dobi od 15 godina) iz različitih država članica navelo je da su često žrtve vršnjačkog nasilja 14 . 

Nasilje na djecom ima i gospodarske posljedice, koje se procjenjuju na do 8 % svjetskog BDP-a, što iznosi približno 6,5 bilijuna EUR, jer se usporava gospodarski razvoj, povećavaju socioekonomske nejednakosti, koči gospodarski rast i smanjuje dohodak po glavi stanovnika 15 . Resursi izdvojeni za programe namijenjene djeci u ranoj dobi mogu se vratiti četverostruko, pa i više 16 . Godišnji gubitak ljudskog kapitala u Europi zbog mentalnih poremećaja kod djece i mladih procjenjuje se na 54,2 milijarde EUR 17 . Socioekonomski nepovoljan položaj djece dodatno financijski unazađuje društva, u prosjeku za 3,4 % BDP-a u EU-u 18 . Iz navedenog proizlazi da se ulaganjem u zaštitu i sprečavanje nasilja nad djecom ostvaruju visoka dobit i dugoročne uštede.

Sama djeca žele imati više utjecaja i govoriti o onome što ih brine i o svojem životu. Ona su nositelji prava i pokretači promjena i pozivaju odrasle da poduzmu mjere i odazovu se na njihove potrebe. Kao stručnjaci za pitanja koja se na njih odnose, djeca s pravom traže „ništa za nas bez nas”. U skladu s člankom 12. Konvencije UN-a o pravima djeteta („Konvencija UN-a”) i Poveljom Europske unije o temeljnim pravima („Povelja”) Preporuka o integriranim sustavima za zaštitu djece temelji se na mišljenjima i potrebama djece. Na novoj platformi EU-a za sudjelovanje djece više od 1000 djece odgovorilo je što im je potrebno da bi se osjećala zaštićeno.

PREMA INTEGRIRANIM SUSTAVIMA ZA ZAŠTITU DJECE

Zaštita djece od svih oblika nasilja temeljni je cilj EU-a. Neodvojivo je povezan sa sprečavanjem nasilja kako bi se zajamčila dobrobit djece i poštovanje njihovih prava. U članku 3. stavku 3. Ugovora o Europskoj uniji (UEU) promicanje zaštite prava djeteta utvrđeno je kao cilj Unije. U članku 24. Povelje navedeno je da djeca imaju pravo na takvu zaštitu i brigu koja je potrebna za njihovu dobrobit te da u svakom djelovanju koje se odnosi na djecu, bez obzira na to provode li ga tijela javne vlasti ili privatne institucije, primarni cilj mora biti zaštita interesa djeteta. Zaštita djece također je jedan od glavnih ciljeva Konvencije UN-a i Programa održivog razvoja do 2030. kako bi svako dijete moglo živjeti bez straha, zanemarivanja, zlostavljanja i iskorištavanja. Zbog zapanjujućih statističkih podataka i dokaza o raznim oblicima zlostavljanja djece, nasilja i zanemarivanja u EU-u, među ostalim u kontekstu pandemije, agresivnog rata protiv Ukrajine i naglog porasta broja oružanih sukoba u svijetu, potrebne su daljnje mjere.

Komisija stoga državama članicama predstavlja preporuku 19 da dodatno razviju i ojačaju svoje sustave za zaštitu djece kako bi bili integriraniji i omogućivali da se u većoj mjeri uzimaju u obzir potrebe djece za zaštitom od svih oblika nasilja i kako bi se promicala zaštita djece kao općeg prioriteta Unije.

Zaštita djece pitanje je koje se odnosi na cijelo društvo i treba ga rješavati međusektorski. Odgovornost za zaštitu djece dijele razni dionici, među kojima su javna tijela, privatni subjekti, međunarodne organizacije i organizacije civilnog društva. Razni mehanizmi koji su na raspolaganju državama članicama, na razini Unije (zakonodavstvo, politike i financiranje) i na svim razinama upravljanja, mogu pridonijeti većoj integraciji i jačanju sustava za zaštitu djece. Za djelotvoran multidisciplinaran odgovor u kojem sudjeluje više ministarstava ili razina nadležnosti potrebni su koordinacijski mehanizmi u državama članicama. Svi moraju preuzeti jasno definirane uloge i pobrinuti se za blisku koordinaciju. Poteškoće postoje i u području dostupnosti i koordinacije ljudskih i financijskih resursa. Jasno se pokazalo da su potrebni učinkovitiji i integriraniji sustavi za zaštitu djece.

Pristup zaštiti djece koji obuhvaća cijelo društvo konkretno je i strateško dugoročno ulaganje, među ostalim i u kontekstu društva dugovječnosti koje se naočigled razvija. To će znatno pridonijeti pravednijim i ravnopravnijim društvima koja se temelje na međugeneracijskoj ravnopravnosti i solidarnosti za sadašnje i buduće naraštaje.

Nadovezujući se na pozive Europskog parlamenta 20 , Vijeća 21 i Europskog odbora regija 22 , Preporukom koju je Komisija predstavila državama članicama ponovno se potvrđuje njezina odlučnost da jača zaštitu djece u EU-u i izvan njega. Ta preporuka podupire i poziva države članice da ocijene, ojačaju i integriraju svoje sustave za zaštitu djece i iskoriste primjere dobre prakse i alate na razini EU-a kao što su zakonodavstvo, mjere politike i mogućnosti financiranja. Komisija poziva i Europski parlament i Vijeće da u svojim budućim raspravama uzmu tu preporuku u obzir, a Odbor regija i Europski gospodarski i socijalni odbor da promiču dijalog s lokalnim i regionalnim vlastima i civilnim društvom. U svemu tome najbolji interesi djeteta uvijek bi trebali ostati na prvom mjestu.

(1)      U okviru savjetovanja na platformi EU-a za sudjelovanje djece .
(2)      COM(2021) 142 final .
(3)      Preporuka Vijeća (EU) 2021/1004 od 14. lipnja 2021. o uspostavi europskog jamstva za djecu (SL L 223, 22.6.2021.).
(4)    Direktiva 2011/93/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 13. prosinca 2011. o suzbijanju seksualnog zlostavljanja i seksualnog iskorištavanja djece i dječje pornografije, te o zamjeni Okvirne odluke Vijeća 2004/68/PUP (Direktiva o suzbijanju seksualnog zlostavljanja djece) ( SL L 335, 17.12.2011. ), uključujući njezinu preinaku COM(2024) 60 final, Komunikacija „Digitalno desetljeće za djecu i mlade: nova Europska strategija za bolji internet za djecu (BIK+)” (COM(2022) 212 final), Uredba o utvrđivanju pravila za sprečavanje i suzbijanje seksualnog zlostavljanja djece COM(2022) 209 final.
(5)       Platforma EU-a za sudjelovanje djece .
(6)      JOIN (2022) 53 final.
(7)       Smjernice EU-a o djeci i oružanim sukobima.
(8)    Potkrijepljeno u priloženom radnom dokumentu službi Komisije (SWD(2024) 98).
(9)    Eurostat, Žrtve ubojstva s namjerom prema dobi i spolu – broj i udio prema relevantnim spolnim i dobnim skupinama , 2021.
(10)     Vijeće Europe, „Human Rights Channel” .
(11)    Eurostat, Istraživanje EU-a o rodno uvjetovanom nasilju nad ženama i drugim oblicima međuljudskog nasilja (EU-GBV) , 2022.
(12)     Nulta tolerancija za genitalno sakaćenje žena (europa.eu) .
(13)    UNICEF, The State of the World’s Children 2021: On My Mind – Promoting, protecting and caring for children’s mental health, Regional brief: Europe , 2021.
(14)     Usporedni izazov postizanja jednakosti i izvrsnosti u osnovnim vještinama u EU-u (usporedna analiza rezultata istraživanja PISA 2022. na razini EU-a), Ured za publikacije EU-a (europa.eu) , 2024.
(15)     The Violence-Prevention Dividend, Why Preventing Violence Against Children Makes Economic Sense , 2022.
(16)    The Center for High Impact Philanthropy, High Return on Investment , 2015.
(17)    UNICEF, Report on the State of the World’s Children 2021, Europe regional brief .
(18)    C. Clarke i dr. (2022.), The economic costs of childhood socio-economic disadvantage in European OECD countries , OECD Papers on Well-being and Inequalities, No. 9, OECD Publishing.
(19)      Vidjeti upućivanja u Preporuci o integriranim sustavima za zaštitu djece (COM(2024) 2682 final), u njezinu Prilogu o najvažnijoj pravnoj stečevini Unije, glavnim dokumentima o politikama i financijskim instrumentima u vezi sa sustavima za zaštitu djece i u popratnom radnom dokumentu službi Komisije (SWD(2024) 98 final).
(20)    Rezolucija Europskog parlamenta od 11. ožujka 2021. o pravima djece u pogledu strategije EU-a o pravima djeteta ( 2021/2523(RSP) ).
(21)    Zaključci Vijeća od 9. lipnja 2022. o strategiji EU-a o pravima djeteta ( 10024/22 ).
(22)      Mišljenje Europskog odbora regija „Jačanje uloge lokalnih i regionalnih vlasti u integriranim sustavima za zaštitu djece”, doneseno na plenarnom zasjedanju 17. i 18. travnja 2024. Vidjeti:  Osnovne informacije o mišljenju (europa.eu) . 
Top

Bruxelles, 23.4.2024.

COM(2024) 188 final

PRILOG

Komunikacija Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija

Dobrobit djece na prvom mjestu: komunikacija priložena Preporuci Komisije o integriranim sustavima za zaštitu djece


PRILOG

Najvažnija pravna stečevina Unije, glavni dokumenti o politikama i financijski instrumenti u vezi sa sustavima za zaštitu djece

Ovaj dokument sadržava pregled 1  pravnih akata Unije te političkih i financijskih instrumenata Unije koji se odnose na sustave za zaštitu djece.

Svi nazivi pravnih i političkih dokumenata imaju internetske poveznice.

1.Primarno pravo

Ugovor o Europskoj uniji  (2016/C 202/13) – posebno članak 3. stavci 3. i 5.

Ugovor o funkcioniranju Europske unije (2016/C202/47) – posebno članak 9. (borba protiv društvene isključenosti, visoka razina obrazovanja, osposobljavanja i zaštite zdravlja ljudi), članak 10. (borba protiv diskriminacije), članak 79. (migracije), članak 81. (pravosudna suradnja u građanskim stvarima), članci 82. i 83. (pravosudna suradnja u kaznenim stvarima) i dio drugi („Nediskriminacija i građanstvo Unije”)

Povelja EU-a o temeljnim pravima (2016/C202/389) – posebno članak 24. (prava djeteta), kao i članak 7. (pravo na obiteljski život), članak 8. (zaštita osobnih podataka), članak 14. (pravo na obrazovanje), članak 21. (nediskriminacija), članak 32. (zabrana rada djece) i članak 33. (obiteljski i profesionalni život)

2.Dokumenti o horizontalnim politikama o pravima djeteta

Komunikacija Komisije „Strategija EU-a o pravima djeteta” (COM(2021) 142 final)

Komunikacija Komisije „Program EU-a za prava djeteta” (COM(2011) 60 final)

Komunikacija Komisije „Prema strategiji EU-a o pravima djeteta” (COM(2006) 367 final)

Zaključci Vijeća o strategiji EU-a o pravima djeteta (10024/22)

Rezolucija Europskog parlamenta o pravima djece u pogledu strategije EU-a o pravima djeteta (2021/2523(RSP))

3.Stavljanje djeteta u središte

3.1.Inkluzivni sustavi za zaštitu djece

3.1.1.Socijalno uključivanje

Preporuka Komisije o europskom stupu socijalnih prava (2017/761/EU)

Preporuka Komisije „Ulaganje u djecu: prekidanje začaranog kruga djece u nepovoljnom položaju”  (2013/112/EU)

Komunikacija Komisije o Akcijskom planu za provedbu europskog stupa socijalnih prava (COM(2021) 102 final)

Komunikacija Komisije o uspostavi europskog stupa socijalnih prava (COM(2017) 250 final)

Međuinstitucijski proglas o europskom stupu socijalnih prava (2017/C 428/09)

3.1.2.Rasno ili etničko podrijetlo, uključujući romsko

Okvirna odluka Vijeća o suzbijanju određenih oblika i načina izražavanja rasizma i ksenofobije kaznenopravnim sredstvima (2008/913/PUP)

Preporuka Vijeća o jednakosti, uključivanju i sudjelovanju Roma (2021/C 93/01)

Komunikacija Komisije „Strategija EU-a za suzbijanje antisemitizma i njegovanje židovskog načina života (2021. – 2030.)” (COM(2021) 615 final)

Komunikacija Komisije „Unija ravnopravnosti: Akcijski plan EU-a za antirasizam za razdoblje 2020. – 2025. COM(2020) 565 final

Komunikacija Komisije „Unija jednakosti: strateški okvir EU-a za jednakost, uključivanje i sudjelovanje Roma” (COM(2020) 620 final)

3.1.3.Invaliditet

Komunikacija Komisije „Unija ravnopravnosti: Strategija o pravima osoba s invaliditetom za razdoblje 2021. – 2030. (COM(2021) 101 final)

Odluka Vijeća o sklapanju Konvencije Ujedinjenih naroda o pravima osoba s invaliditetom od strane Europske zajednice (2010/48/EZ)

3.1.4.LGBTIQ osobe

Komunikacija Komisije „Unija ravnopravnosti: Strategija o ravnopravnosti LGBTIQ osoba 2020. – 2025.” (COM(2020) 698 final)

3.1.5.Rodna ravnopravnost

Komunikacija Komisije „Unija ravnopravnosti: Strategija za rodnu ravnopravnost 2020. – 2025.” (COM(2020) 152 final)

3.1.6.Mladi

Zaključci Vijeća o provedbi strategije EU-a za mlade (2019. – 2021.) (14427/21)

Rezolucija Vijeća o okviru za europsku suradnju u području mladih: strategija Europske unije za mlade za razdoblje 2019. – 2027. (2018/C 456/01)

3.1.7.Nema mjesta za mržnju

Zajednička komunikacija Europskom parlamentu i Vijeću „Nema mjesta za mržnju: Europa ujedinjena protiv mržnje” (JOIN(2023) 51 final)

3.2.Potrebe djece za sigurnošću u fizičkom okruženju i na internetu

3.2.1.Sigurnost u fizičkom okruženju

Uredba o općoj sigurnosti proizvoda, izmjeni Uredbe (EU) br. 1025/2012 Europskog parlamenta i Vijeća i Direktive (EU) 2020/1828 Europskog parlamenta i Vijeća te o stavljanju izvan snage Direktive 2001/95/EZ Europskog parlamenta i Vijeća i Direktive Vijeća 87/357/EEZ (2023/988/EU)

Uredba o suradnji između nacionalnih tijela odgovornih za izvršavanje propisâ o zaštiti potrošača i o stavljanju izvan snage Uredbe (EZ) br. 2006/2004 (2017/2394/EU)

Uredba o utvrđivanju mjera za određivanje određenih potpora i subvencija vezanih uz zajedničku organizaciju tržišta poljoprivrednih proizvoda  (2013/1370/EU)

Uredba o uspostavljanju zajedničke organizacije tržišta poljoprivrednih proizvoda (2013/1308/EU)

Direktiva o predstavničkim tužbama za zaštitu kolektivnih interesa potrošača i stavljanju izvan snage Direktive 2009/22/EZ (2020/1828/EU)

Direktiva o izmjeni Direktive Vijeća 93/13/EEZ i direktiva 98/6/EZ, 2005/29/EZ te 2011/83/EU Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu boljeg izvršavanja i modernizacije pravila Unije o zaštiti potrošača (2019/2161/EU)

Direktiva o alternativnom rješavanju potrošačkih sporova i izmjeni Uredbe (EZ) br. 2006/2004 i Direktive 2009/22/EZ (2013/11/EU)

Direktiva o pravima potrošača, izmjeni Direktive Vijeća 93/13/EEZ i Direktive 1999/44/EZ te o stavljanju izvan snage Direktive Vijeća 85/577/EEZ i Direktive 97/7/EZ (2011/83/EU)

Direktiva o nepoštenoj poslovnoj praksi poslovnog subjekta u odnosu prema potrošaču na unutarnjem tržištu i o izmjeni Direktive Vijeća 84/450/EEZ, direktiva 97/7/EZ, 98/27/EZ i 2002/65/EZ, kao i Uredbe (EZ) br. 2006/2004 (2005/29/EZ)

Direktiva o općoj sigurnosti proizvoda (2001/95/EZ)

Direktiva Vijeća o nepoštenim uvjetima u potrošačkim ugovorima (93/13/EEZ)

Preporuka Vijeća o okolišu bez duhanskog dima (2009/C 296/02)

Komunikacija Komisije „Strategija „od polja do stola” za pravedan, zdrav i ekološki prihvatljiv prehrambeni sustav”  (COM(2020) 381 final)

Komunikacija Komisije „Dugoročna vizija za ruralna područja EU-a – Do 2040. ostvariti jača, povezana, otporna i prosperitetna ruralna područja” COM(2021) 345 final

Komunikacija Komisije „Nova strategija za potrošače – Jačanje otpornosti potrošača radi održivog oporavka” (COM(2020) 696 final)

Obavijest Komisije – Smjernice za tumačenje i primjenu Direktive 2005/29/EZ o nepoštenoj poslovnoj praksi poslovnog subjekta u odnosu prema potrošaču na unutarnjem tržištu (2021/C9320/01)

Obavijest Komisije – Smjernice za tumačenje i primjenu Direktive 2011/83/EU o pravima potrošača (2021/C525/01)

Obavijest Komisije – Smjernice za tumačenje i primjenu Direktive Vijeća 93/13/EEZ o nepoštenim uvjetima u potrošačkim ugovorima (2019/C323/04)

Kodeks o postupanju za borbu protiv nezakonitog govora mržnje na internetu (2016.)

3.2.2.Sigurnost na internetu

Uredba o jedinstvenom tržištu digitalnih usluga (2022/2065/EU)

Uredba o privremenom odstupanju od određenih odredbi Direktive 2002/58/EZ u pogledu tehnologija koje pružatelji brojevno neovisnih interpersonalnih komunikacijskih usluga upotrebljavaju za obradu osobnih i drugih podataka u svrhu borbe protiv seksualnog zlostavljanja djece na internetu (2021/1232/EU)

Uredba o zaštiti pojedinaca u vezi s obradom osobnih podataka u institucijama, tijelima, uredima i agencijama Unije i o slobodnom kretanju takvih podataka te o stavljanju izvan snage Uredbe (EZ) br. 45/2001 i Odluke br. 1247/2002/EZ (2018/1725)

Uredba o zaštiti pojedinaca u vezi s obradom osobnih podataka i o slobodnom kretanju takvih podataka (2016/679/EU)

Direktiva o Europskom zakoniku elektroničkih komunikacija (2018/1972/EU)

Direktiva o koordinaciji određenih odredaba utvrđenih zakonima i drugim propisima u državama članicama o pružanju audiovizualnih medijskih usluga (2010/13/EU), kako je izmijenjena Direktivom 2018/1808 u pogledu promjenjivog stanja na tržištu (2018/1808/EU)

Komunikacija Komisije „Digitalno desetljeće za djecu i mlade: nova Europska strategija za bolji internet za djecu (BIK+)” (COM(2022) 212 final)

3.3.Integritet i mentalno zdravlje djece

Direktiva o suzbijanju seksualnog zlostavljanja i seksualnog iskorištavanja djece i dječje pornografije (2011/93/EU)

Direktiva o sprečavanju i suzbijanju trgovanja ljudima i zaštiti njegovih žrtava (2011/36/EU)

Odluka Vijeća o sklapanju, u ime Europske unije, Konvencije Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji u odnosu na pitanja povezana s pravosudnom suradnjom u kaznenim stvarima, azil i zabranu prisilnog udaljenja ili vraćanja (2023/1076/EU)

Odluka Vijeća o sklapanju, u ime Europske unije, Konvencije Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji u odnosu na institucije i javnu upravu Unije (2023/1075/EU)

Odluka Vijeća o potpisivanju, u ime Europske unije, Konvencije Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji u odnosu na azil i zabranu prisilnog udaljenja ili vraćanja (non-refoulement) (2017/866/EU)

Odluka Vijeća o potpisivanju, u ime Europske unije, Konvencije Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji u odnosu na pitanja povezana s pravosudnom suradnjom u kaznenim stvarima (2017/865/EU)

Preporuka Vijeća o pojačanoj suradnji u borbi protiv bolesti koje se mogu spriječiti cijepljenjem (2018/C 466/01)

Komunikacija Komisije o sveobuhvatnom pristupu mentalnom zdravlju (COM(2023) 298 final)

Komunikacija Komisije o europskoj strategiji za skrb COM(2022) 440 final

Komunikacija Komisije o Strategiji EU-a za suzbijanje trgovine ljudima 2021. – 2025. (COM(2021) 171 final)

Komunikacija Komisije „Europski plan za borbu protiv raka” (COM(2021) 44 final)

Komunikacija Komisije „Strategija EU-a za učinkovitiju borbu protiv seksualnog zlostavljanja djece” (COM(2020) 607 final)

Komunikacija Komisije „Prema ukidanju genitalnog sakaćenja žena” (COM(2013) 833 final)

Komunikacija Komisije „Strategija za potporu zemljama EU-a u smanjivanju štetnog djelovanja alkohola” (COM(2006) 625 final)

Zajednički plan za borbu protiv trgovine ljudima kako bi se uklonili rizici od trgovine ljudima i pružila potpora potencijalnim žrtvama među osobama koje bježe od rata u Ukrajini (2022.)

4.Integrirani sustavi za zaštitu djece

4.1.Kontinuitet sveobuhvatnih i koordiniranih usluga

Preporuka Vijeća o inicijativi „Putovi do školskog uspjeha” i zamjeni Preporuke Vijeća od 28. lipnja 2011. o politikama za smanjenje ranog napuštanja školovanja (2022/C 469/01)

Preporuka Vijeća o uspostavi europskog jamstva za djecu (2021/1004/EU)

Preporuka Vijeća o visokokvalitetnim sustavima ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja (2019/C 189/02)

Preporuka Vijeća o ranom i predškolskom odgoju i obrazovanju: ciljevi iz Barcelone za 2030. (2022/C 484/01)

Odluka Komisije o rezerviranju nacionalnog numeracijskog raspona koji počinje brojem „116” za usklađene brojeve za usklađene usluge od društvenog značaja (2007/116/EZ), koja je naknadno izmijenjena, i Direktiva o Europskom zakoniku elektroničkih komunikacija (2018/1972/EU)

Preporuka Vijeća od 29. studenoga 2021. o pristupima kombiniranog učenja za visokokvalitetno i uključivo osnovnoškolsko i srednjoškolsko obrazovanje (2021/C504/03)

Komunikacija Komisije o ranom i predškolskom odgoju i obrazovanju: pružanje najboljeg mogućeg početka svoj našoj djeci za svijet budućnosti (COM(2011) 66 final)

4.2.Pravosuđe prilagođeno djeci

Direktiva o postupovnim jamstvima za djecu koja su osumnjičenici ili optuženici u kaznenim postupcima (2016/800/EU)

Direktiva o zaštiti pojedinaca u vezi s obradom osobnih podataka od strane nadležnih tijela u svrhe sprečavanja, istrage, otkrivanja ili progona kaznenih djela ili izvršavanja kaznenih sankcija i o slobodnom kretanju takvih podataka te o stavljanju izvan snage Okvirne odluke Vijeća 2008/977/PUP (2016/680/EU)

Direktiva o uspostavi minimalnih standarda za prava, potporu i zaštitu žrtava kaznenih djela (2012/29/EU)

Direktiva o pravu na informiranje u kaznenom postupku (2012/13/EU)

Uredba (EU) 2016/1191 Europskog parlamenta i Vijeća od 6. srpnja 2016. o promicanju slobodnog kretanja građana pojednostavnjenjem zahtjevâ za predočavanje određenih javnih isprava u Europskoj uniji i o izmjeni Uredbe (EU) br. 1024/2012

Komunikacija Komisije „Jamčenje pravde u EU-u – Europska strategija za pravosudnu izobrazbu za razdoblje 2021. – 2024.” (COM(2020) 713 final)

Komunikacija Komisije „Strategija EU-a za prava žrtava” (2020. – 2025.) (COM(2020) 258 final)

5.Djeca u prekograničnim situacijama

5.1.Građansko pravosuđe

Uredba o digitalizaciji pravosudne suradnje i pristupa pravosuđu u prekograničnim građanskim, trgovačkim i kaznenim stvarima te o izmjeni određenih akata u području pravosudne suradnje (2023/2844)

Uredba o suradnji između sudova država članica u izvođenju dokaza u građanskim ili trgovačkim stvarima (2020/1783/EU)

Uredba Vijeća o nadležnosti, priznavanju i izvršenju odluka u bračnim sporovima i u stvarima povezanima s roditeljskom odgovornošću te o međunarodnoj otmici djece (2019/1111/EU)

Uredba o utvrđivanju kriterija i mehanizama za određivanje države članice odgovorne za razmatranje zahtjeva za međunarodnu zaštitu koji je u jednoj od država članica podnio državljanin treće zemlje ili osoba bez državljanstva (preinaka) (2013/604/EU)

Uredba Vijeća o nadležnosti, mjerodavnom pravu, priznavanju i izvršenju sudskih odluka te suradnji u stvarima koje se odnose na obvezu uzdržavanja (2009/4/EZ)

Direktiva Vijeća o unapređenju pristupa pravosuđu u prekograničnim sporovima utvrđivanjem minimalnih zajedničkih pravila o pravnoj pomoći u takvim sporovima (2002/8/EZ)

5.2.Slobodno kretanje

Direktiva o pravu građana Unije i članova njihovih obitelji slobodno se kretati i boraviti na državnom području država članica (2004/38/EZ)

Obavijest Komisije – Smjernice o pravu na slobodno kretanje građana EU-a i njihovih obitelji (C/2023/8500 final)

5.3.Migracije

Uredba o europskoj graničnoj i obalnoj straži (2019/1896/EU)

Uredba o upotrebi Schengenskog informacijskog sustava za vraćanje državljana trećih zemalja s nezakonitim boravkom (2018/1860/EU)

Uredba o uspostavi, radu i upotrebi Schengenskog informacijskog sustava (SIS) u području granične kontrole i o izmjeni Konvencije o provedbi Schengenskog sporazuma te o izmjeni i stavljanju izvan snage Uredbe (EZ) br. 1987/2006 (2018/1861/EU)

Uredba o uspostavi, radu i upotrebi Schengenskog informacijskog sustava (SIS) u području policijske suradnje i pravosudne suradnje u kaznenim stvarima, izmjeni i stavljanju izvan snage Odluke Vijeća 2007/533/PUP i stavljanju izvan snage Uredbe (EZ) br. 1986/2006 i Odluke Komisije 2010/261/EU (2018/1862/EU)

Direktiva o utvrđivanju standarda za prihvat podnositelja zahtjeva za međunarodnu zaštitu (2013/33/EU)

Direktiva o zajedničkim postupcima za priznavanje i oduzimanje međunarodne zaštite (preinaka) (2013/32/EU)

Direktiva o zajedničkim standardima i postupcima država članica za vraćanje državljana trećih zemalja s nezakonitim boravkom (2008/115/EZ)

Direktiva o pravu na spajanje obitelji (2003/86/EZ)

Komunikacija Komisije „Akcijski plan za integraciju i uključivanje za razdoblje 2021. – 2027.” (COM(2020) 758 final)

Komunikacija Komisije o novom paktu o migracijama i azilu (COM(2020) 609 final)

Komunikacija Komisije „Zaštita djece migranata” (COM(2017) 211 final)

Komunikacija Komisije o politici vraćanja EU-a (COM(2014) 199 final)

6.Globalni prioritet EU-a

6.1.Iskorjenjivanje dječjeg rada

Komunikacija Komisije o dostojanstvenom radu u cijelom svijetu za globalnu pravednu tranziciju i održiv oporavak (COM(2022) 66 final)

6.2.Vanjsko djelovanje

Zajednička izjava o Europskom konsenzusu o humanitarnoj pomoći (2008/C 25/01)

Smjernice EU-a za promicanje i zaštitu prava djeteta (2017.) – Ne zaboravimo nijedno dijete

Smjernice EU-a o djeci u oružanom sukobu, ažurirane 2008.

Smjernice EU-a o nasilju nad ženama i djevojčicama i borbi protiv svih oblika njihove diskriminacije (2008.)

Komunikacija Komisije o humanitarnom djelovanju EU-a: novi izazovi, ista načela COM(2021) 110 final

Komunikacija Komisije o obrazovanju u izvanrednim situacijama i dugotrajnim krizama (COM(2018) 304 final)

Komunikacija Komisije „Snaga trgovinskih partnerstava: zajedno za zeleni i pravedan gospodarski rast” (COM(2022) 409 final)

Zajednička komunikacija „Akcijski plan EU-a za ljudska prava i demokraciju za razdoblje 2020. – 2024.” (JOIN(2020) 5 final)

Zajednička komunikacija Europskom parlamentu i Vijeću „Akcijski plan za mlade u vanjskom djelovanju EU-a za razdoblje 2022. – 2027.: Promicanje konkretnog sudjelovanja i osnaživanja mladih u vanjskom djelovanju EU-a za održivi razvoj, ravnopravnost i mir (JOIN/2022/53 final)

Radni dokument službi Komisije o obrazovanju u izvanrednim situacijama u operacijama humanitarne pomoći koje financira EU (SWD(2019) 150 final)

Radni dokument službi Komisije o humanitarnoj zaštiti: poboljšanje rezultata zaštite radi smanjenja rizika za ljude u humanitarnim krizama (SWD(2016) 183 final)

Radni dokument službi Komisije o rodnom pitanju u humanitarnoj pomoći: različite potrebe, prilagođena pomoć (SWD(2013) 290 final)

Radni dokument službi Komisije o borbi protiv pothranjenosti u kriznim situacijama (SWD(2013) 72 final)

Mjerilo rodne i dobne ravnopravnosti GU-a ECHO (2014.)

Tehničke smjernice GU-a ECHO o uključivanju zaštite u ključne pokazatelje ishoda i alat za praćenje (veljača 2021.)

Tematski dokument GU-a ECHO iz 2016. o poboljšanju rezultata zaštite radi smanjenja rizika za ljude u humanitarnim krizama

Komunikacija Komisije o obrazovanju u izvanrednim situacijama i dugotrajnim krizama (COM(2018) 304 final)

Smjernice GU-a ECHO za pripravnost na katastrofe (2021.)

6.3.Klimatske promjene i opasnosti za okoliš

Komunikacija Komisije „Europski zeleni plan” (COM(2019) 640 final)

Komunikacija Komisije „Europski klimatski pakt” (COM(2020) 788 final)

Komunikacija Komisije „Stvaranje Europe otporne na klimatske promjene – nova strategija EU-a za prilagodbu klimatskim promjenama” COM(2021) 82 final

Obavijest Komisije – Smjernice o strategijama i planovima prilagodbe država članica (2023/C 264/01)

Uredba o uspostavi okvira za postizanje klimatske neutralnosti (2021/1119/EU)

7.Potpora EU-a

Program Građani, jednakost, prava i vrijednosti (CERV) 2

·Ravnopravnost, prava i rodna ravnopravnost, uključujući poziv na podnošenje prijedloga o pravima djeteta

·Poziv za program Daphne

Program Pravosuđe 3 , uključujući poziv na podnošenje prijedloga za potporu transnacionalnim projektima za pravosudnu izobrazbu u području građanskog prava, kaznenog prava ili temeljnih prava (JUST-JTRA)

Program jedinstvenog tržišta 4

·Obzor 2020.: Društveni izazov 1 – Zdravlje, demografske promjene i dobrobit 21  

·Obzor 2020.: Društveni izazov 6 – Uključiva, inovativna i promišljajuća društva 22

·Obzor Europa (2021. – 2027.): Klaster 2 – Kultura, kreativnost i uključivo društvo 23

·Obzor Europa (2021. – 2027.): Klaster 3 – Civilna sigurnost za društvo 24

·Europsko istraživačko vijeće (ERC) 25

Program InvestEU 26

8.Mjerodavne međunarodne konvencije u području prava djeteta

8.1.Međunarodna organizacija rada

Konvencija o najnižoj dobi za zapošljavanje, br. 138 (1973.)  

Konvencija o zabrani i trenutnim djelovanjima za ukidanje najgorih oblika dječjeg rada, br. 182 (1999.)

8.2.Haška konferencija o međunarodnom privatnom pravu

Konvencija o građanskopravnim vidovima međunarodne otmice djece od 25. listopada 1980.  

Konvencija o nadležnosti, mjerodavnom pravu, priznanju, ovrsi i suradnji u području roditeljske odgovornosti i mjerama za zaštitu djece od 19. listopada 1996.

Konvencija o međunarodnom namirenju uzdržavanja djeteta i drugim oblicima obiteljskog uzdržavanja od 23. studenoga 2007.

Haška konferencija o međunarodnom privatnom pravu, Protokol o pravu mjerodavnom za obveze uzdržavanja, 2007.

8.3.Ostalo

Protokol za sprečavanje, suzbijanje i kažnjavanje trgovanja ljudima, posebice ženama i djecom, kojim se dopunjuje Konvencija Ujedinjenih naroda protiv transnacionalnog organiziranog kriminaliteta

9.Relevantni dokumenti Agencije Europske unije za temeljna prava (FRA)

Evidentiranje sustava za zaštitu djece u EU-u – ažuriranje iz 2023.

Skrbništvo nad djecom bez pratnje – priručnik za voditelje osposobljavanja skrbnika

(1)    Ovaj popis nije iscrpan.
(2)     Uredba o uspostavi programa Građani, jednakost, prava i vrijednosti (2021/692/EU)
(3)     Uredba o uspostavi programa Pravosuđe (2021/693/EU)
(4)     Uredba o uspostavi programa za unutarnje tržište, konkurentnost poduzeća, uključujući mala i srednja poduzeća, područje bilja, životinja, hrane i hrane za životinje te europsku statistiku (Program jedinstvenog tržišta) (2021/690/EU)
(5)     Uredba o uspostavi programa za unutarnje tržište, konkurentnost poduzeća, uključujući mala i srednja poduzeća, područje bilja, životinja, hrane i hrane za životinje te europsku statistiku (Program jedinstvenog tržišta) (2021/690/EU)
(6)     Uredba o uspostavi Fonda za unutarnju sigurnost (2021/1149/EU)
(7)     Uredba o uspostavi Fonda za azil, migracije i integraciju (2021/1147/EU)
(8)     Uredba o uspostavi, u okviru Fonda za integrirano upravljanje granicama, Instrumenta za financijsku potporu u području upravljanja granicama i vizne politike (2021/1148/EU)
(9)     Uredba o uspostavi Europskog socijalnog fonda plus (ESF+) (2021/1057/EU)
(10)     Uredba o Europskom fondu za regionalni razvoj i o Kohezijskom fondu (2021/1058/EU)
(11)     Uredba o Europskom fondu za regionalni razvoj i o Kohezijskom fondu (2021/1058/EU)
(12)     Uredba o uspostavi Fonda za pravednu tranziciju (2021/1056/EU)
(13)     Uredba o uspostavi Europskog fonda za pomorstvo, ribarstvo i akvakulturu (2021/1139/EU)
(14)     Preporuka Vijeća o uspostavi europskog jamstva za djecu (2021/1004/EU)
(15)     Uredba o uspostavi Instrumenta za tehničku potporu (2021/240/EU)
(16)    Vidjeti, na primjer, projekt o integriranim sustavima za zaštitu djece i osnivanju dječjih kuća (Barnahus) u okviru vodeće inicijative „Jačanje demokracije i vladavine prava”.
(17)     Uredba o uspostavi Programa djelovanja Unije u području zdravlja (program „EU za zdravlje”) za razdoblje 2021. – 2027. (2021/522/EU). Vidjeti, na primjer, dva projekta za provedbu dobre prakse za potporu ugroženoj djeci koja su pokrenuta početkom 2023.; projekt o psihološkoj prvoj pomoći raseljenim osobama / djeci iz Ukrajine koji je počeo 2023.; natječaj za multidisciplinarno osposobljavanje i program razmjene za zdravstvene djelatnike i druge stručnjake koji rade u zajednici s određenim skupinama stanovništva, uključujući nastavnike u školama, te poziv na podnošenje prijedloga za najbolje i obećavajuće primjere dobre prakse u području mentalnog zdravlja, među ostalim za djecu i mlade u okviru inicijative „Pomoć djeci oboljeloj od raka” u sklopu europskog plana za borbu protiv raka.
(18)     Uredba o uspostavi programa Digitalna Europa (2021/694/EU)
(19)     Uredba o uspostavi programa Unije za obrazovanje i osposobljavanje, mlade i sport Erasmus+ (2021/817/EU)
(20)     Uredba o uspostavi Obzora Europa – Okvirnog programa za istraživanja i inovacije te o utvrđivanju pravila za sudjelovanje i širenje rezultata (2021/695/EU)
(21)    Vidjeti, na primjer, projekte: RefugeesWellSchool – preventivne školske intervencije za promicanje mentalne dobrobiti adolescenata izbjeglica i migranata; Equal-Life – rana kvaliteta ekspozoma i posljedice na mentalno zdravlje tijekom života; i ATHLETE – usavršavanje instrumenata za istraživanje ljudskog ekspozoma u ranoj fazi života i za provedbu rezultata istraživanja u praksi)
(22)    Vidjeti, na primjer, projekt REFUGE-ED – učinkovite prakse u obrazovanju, mentalnom zdravlju i psihosocijalnoj potpori za integraciju djece izbjeglica.
(23)    Vidjeti, na primjer, projekte: SCIREARLY – politike i prakse utemeljene na znanstvenim istraživanjima za smanjenje broja učenika koji postižu slabe rezultate i rano napuštaju školovanje u Europi; LETSCARE – stvaranje sigurnih škola koje pružaju skrb kako bi se potaknula obrazovna uključenost i školska postignuća; CLEAR – izrada ishoda učenja u Europi: višerazinska analiza (nedovoljnih) postignuća tijekom životnog vijeka.
(24)    Vidjeti, na primjer, projekte: 2PS – Prevent & Protect Through Support; ISEDA: Innovative Solutions to Eliminate Domestic Abuse; IMPROVE: Improving Access to Services for Victims of Domestic Violence by Accelerating Change in Frontline Responder Organisations.
(25)    Vidjeti, na primjer, projekte: MAD2bully – svjesna i nesvjesna motivacija za maltretiranje; CHALLENGE – istraživanje dugotrajnih slučajeva vršnjačkog nasilja kako bi se izradile najučinkovitije prilagođene intervencijske mjere; Outside-in – istraživanje posljedica maltretiranja tijekom adolescencije na mentalno i fizičko zdravlje u odrasloj dobi.
(26)     Uredba o uspostavi programa InvestEU (2021/523/EU): fond InvestEU – Europska unija (europa.eu)
Top