Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32021D1210

    Odluka Vijeća (EU) 2021/1210 od 22. srpnja 2021. o mjeri pomoći u obliku općeg programa za potporu Afričkoj uniji u okviru Europskog instrumenta mirovne pomoći u 2021.

    ST/10255/2021/INIT

    SL L 263, 23.7.2021, p. 7–12 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2021/1210/oj

    23.7.2021   

    HR

    Službeni list Europske unije

    L 263/7


    ODLUKA VIJEĆA (EU) 2021/1210

    od 22. srpnja 2021.

    o mjeri pomoći u obliku općeg programa za potporu Afričkoj uniji u okviru Europskog instrumenta mirovne pomoći u 2021.

    VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

    uzimajući u obzir Ugovor o Europskoj uniji, a posebno njegov članak 28. stavak 1. i članak 41. stavak 2.,

    uzimajući u obzir prijedlog Visokog predstavnika Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku,

    budući da:

    (1)

    U skladu s Odlukom (ZVSP) 2021/509 (1), Europski instrument mirovne pomoći („Instrument”) uspostavljen je za financiranje, od strane država članica Unije, djelovanja u okviru zajedničke vanjske i sigurnosne politike u cilju očuvanja mira, sprečavanja sukoba i jačanja međunarodne sigurnosti u skladu s člankom 21. stavkom 2. točkom (c) Ugovora. U skladu s člankom 1. stavkom 2. točkom (b) podtočkom ii. Odluke (ZVSP) 2021/509, Instrumentom se mogu financirati mjere pomoći radi podupiranja vojnih aspekata mirovnih operacija koje vode regionalne ili međunarodne organizacije.

    (2)

    Mjere pomoći u okviru Instrumenta mogu biti u obliku posebne mjere ili općeg programa za potporu usmjerenog na određeno zemljopisno područje ili na određenu temu.

    (3)

    Vijeće prepoznaje stalnu stratešku važnost partnerstva Afrike i EU-a za mir i sigurnost u okviru zajedničke strategije Afrike i EU-a, a osobito okvir za suradnju uspostavljen u okviru Instrumenta mirovne pomoći za Afriku te vodeću ulogu koju Afrička unija (AU) ima u očuvanju mira i sigurnosti na afričkom kontinentu, kako je navedeno u članku 16. Protokola o osnivanju Vijeća za mir i sigurnost Afričke unije. Vijeće je i dalje predano izgradnji kapaciteta AU-a u tom području, pružanju potpore mirovnim operacijama pod afričkim vodstvom i jačanju Afričke strukture za mir i sigurnost s ciljem njezine potpune operacionalizacije, u skladu s Memorandumom o razumijevanju između Afričke unije i Europske unije o miru, sigurnosti i upravljanju od 23. svibnja 2018., kao i održavanju uspostavljenih mehanizama za suradnju, osobito integriranog pristupa koji se temelji na partnerstvu, savjetovanju i pojačanoj strateškoj koordinaciji.

    (4)

    Trebalo bi osigurati neometan prijelaz potpore Unije s Instrumenta mirovne pomoći za Afriku na Instrument donošenjem mjere pomoći u obliku općeg programa za potporu AU-u, koji obuhvaća drugu polovicu 2021. („mjera pomoći”). Očekuje se da će nakon mjere pomoći uslijediti daljnja potpora Afričkoj Uniji za razdoblje 2022.–2024. Općim programom omogućuje se kontinuirano pružanje pouzdanog i predvidljivog financiranja za mirovne operacije pod afričkim vodstvom koje je ovlastilo ili odobrilo Vijeće za mir i sigurnost AU-a te se istodobno osigurava fleksibilnost potrebna za djelotvorno i učinkovito reagiranje na razvoj sukoba na afričkom kontinentu. Očekuje se da bi djelovanja u okviru mjere pomoći mogla provoditi subjekti s iskustvom u provedbi djelovanja u okviru Instrumenta mirovne pomoći za Afriku. Djelovanja u okviru mjere pomoći biti će provedena uzimajući u obzir načela i zahtjeve iz Odluke (ZVSP) 2021/509 te u skladu s Pravilima za izvršavanje prihoda i rashoda koji se financiraju u okviru Instrumenta.

    (5)

    Svojim dopisom od lipnja 2021. upućenim Visokom predstavniku Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku („Visoki predstavnik”) AU je od Unije zatražio da počevši od 1. srpnja 2021. nadalje pruža kontinuiranu potporu mirovnim operacijama pod afričkim vodstvom koje je ovlastilo ili odobrilo Vijeće za mir i sigurnost AU-a.

    (6)

    Vijeće ponovno potvrđuje svoju odlučnost u zaštiti, promicanju i ostvarivanju ljudskih prava, temeljnih sloboda i demokratskih načela, jačanju vladavine prava i dobrog upravljanja u skladu s Poveljom Ujedinjenih naroda, Općom deklaracijom o ljudskim pravima i međunarodnim pravom, posebno međunarodnim ljudskim pravima i međunarodnim humanitarnim pravom,

    DONIJELO JE OVU ODLUKU:

    Članak 1.

    Uspostava, ciljevi i područje primjene

    1.   Uspostavlja se mjera pomoći u obliku općeg programa za potporu Afričkoj uniji koja će se financirati u okviru Europskog instrumenta mirovne pomoći („mjera pomoći”). Mjerom pomoći financiraju se djelovanja koja je Politički i sigurnosni odbor (PSO) odobrio prije 31. prosinca 2021.

    2.   Ciljevi su mjere pomoći smanjiti učestalost, trajanje i intenzitet nasilnih sukoba u Africi te ojačati ulogu Afričke unije (AU) u pogledu mira i sigurnosti na afričkom kontinentu.

    3.   Kako bi se postigli ciljevi iz stavka 2., mjerom pomoći financiraju se vojni aspekti mirovnih operacija pod afričkim vodstvom koje je ovlastilo ili odobrilo Vijeće za mir i sigurnost AU-a.

    Članak 2.

    Odobrenje potpore za djelovanja u okviru mjere pomoći

    1.   U skladu s člankom 59. stavkom 7. Odluke (ZVSP) 2021/509, potpora za djelovanja u okviru mjere pomoći slijedi nakon zahtjeva Komisije AU-a kao korisnika mjere pomoći („korisnik”).

    2.   Nakon zahtjeva iz stavka 1. Visoki predstavnik, po savjetovanju s administratorom za mjere pomoći imenovanom na temelju Odluke (ZVSP) 2021/509 („administrator za mjere pomoći”) u vezi s pitanjima financijske provedbe, predstavlja preporuku PSO-u na ispitivanje i odobrenje, navodeći predloženu potporu, uključujući njezin proračun, subjekt ili subjekte za provedbu predložene potpore koji su odabrani među onima navedenima u članku 5. stavku 2. ove Odluke, te razmatranja koja se odnose na analizu osjetljivosti na sukobe i rizika, kao i mjere za praćenje i kontrolu iz članka 6. ove Odluke, prema potrebi.

    Članak 3.

    Financijski aranžmani

    1.   Referentni financijski iznos namijenjen pokrivanju rashoda povezanih s mjerom pomoći iznosi 130 000 000 EUR. U skladu s člankom 29. stavkom 5. Odluke (ZVSP) 2021/509 administrator za mjere pomoći može nakon donošenja ove Odluke poslati poziv na dodjelu doprinosâ, do 104 000 000 EUR, u mjeri u kojoj su sredstva dostupna za mjere pomoći nedovoljna za financiranje plaćanja u 2021. Sredstva za koja je administrator poslao poziv upotrebljavaju se samo za plaćanje troškova u okviru ograničenja koje je odobrio odbor osnovan Odlukom (ZVSP) 2021/509 u izmjeni proračuna za 2021. koji odgovara ovoj mjeri pomoći.

    2.   Svim se rashodima upravlja u skladu s pravilima o izvršavanju prihoda i rashoda koji se financiraju u okviru Instrumenta.

    3.   Rashodi povezani s djelovanjima čija je provedba odobrena u okviru mjere pomoći prihvatljivi su za financiranje u razdoblju od 60 mjeseci počevši od 1. srpnja 2021.

    Članak 4.

    Aranžmani s korisnikom

    1.   Visoki predstavnik dogovara potrebne aranžmane s korisnikom kako bi se osiguralo da on poštuje zahtjeve i uvjete koje je utvrdilo Vijeće, uključujući poštovanje međunarodnog prava, posebno međunarodnih ljudskih prava i međunarodnog humanitarnog prava, što je uvjet za pružanje potpore u okviru mjere pomoći.

    2.   Aranžmani iz stavka 1. uključuju odredbe kojima se korisnika obvezuje da osigura:

    (a)

    pravilnu i učinkovitu upotrebu imovine dodijeljene u okviru mjere pomoći u svrhe za koje je dodijeljena;

    (b)

    dostatno održavanje sve imovine dodijeljene u okviru mjere pomoći kako bi se osigurala njezina upotrebljivost i operativna dostupnost tijekom njezina vijeka trajanja;

    (c)

    da se imovina dodijeljena u okviru mjere pomoći neće izgubiti ili bez suglasnosti Odbora za Instrument osnovanog Odlukom (ZVSP) 2021/509 prenijeti osobama ili subjektima osim onima koji su utvrđeni u tim aranžmanima, na kraju njezina trajanja ili po isteku ili ukidanju mjere pomoći.

    3.   Aranžmani iz stavka 1. uključuju odredbe o suspenziji i ukidanju potpore u okviru mjere pomoći u slučaju da se utvrdi da je korisnik prekršio obveze iz stavka 2.

    4.   Administrator za mjere pomoći s korisnikom sklapa sporazum o financiranju kojim je obuhvaćena mjera pomoći. Administrator za mjere pomoći obavješćuje Odbor osnovan Odlukom (ZVSP) 2021/509 o ugovoru koji treba sklopiti.

    Članak 5.

    Provedba

    1.   Visoki predstavnik odgovoran je za osiguranje provedbe ove Odluke u skladu s Odlukom (ZVSP) 2021/509 te pravilima o izvršavanju prihoda i rashoda koji se financiraju u okviru Instrumenta te u skladu s integriranim metodološkim okvirom za procjenu i utvrđivanje potrebnih mjera i kontrola za mjere pomoći u okviru Instrumenta.

    2.   Djelovanja u okviru mjere pomoći iz članka 2. može u potpunosti ili djelomično provesti bilo koji od sljedećih subjekata, među ostalim putem bespovratnih sredstava koja se mogu dodijeliti bez poziva za podnošenje prijedlogâ:

    (a)

    Komisija AU-a;

    (b)

    Unija arapskog Magreba;

    (c)

    Zajednica sahelsko-saharskih država;

    (d)

    Zajedničko tržište za istočnu i južnu Afriku;

    (e)

    Istočnoafrička zajednica;

    (f)

    Istočnoafričke snage u pripravnosti;

    (g)

    Gospodarska zajednica srednjoafričkih država;

    (h)

    Gospodarska zajednica zapadnoafričkih država;

    (i)

    Međuvladino tijelo za razvoj;

    (j)

    Sjevernoafrički regionalni kapacitet;

    (k)

    Južnoafrička razvojna zajednica;

    (l)

    sahelska skupina G5;

    (m)

    Komisija za područje uz jezero Čad;

    (n)

    Ured Visokog povjerenika Ujedinjenih naroda (UN) za ljudska prava;

    (o)

    Tajništvo UN-a;

    (p)

    Ured UN-a za projektne usluge;

    (q)

    Potporni ured UN-a u Somaliji;

    (r)

    ministarstva, vladini odjeli država članica ili druga javnopravna tijela i agencije, ili tijela uređena privatnim pravom čija je svrha pružanje javnih usluga u mjeri u kojoj su im dana odgovarajuća financijska jamstva, kako je utvrđeno u Prilogu.

    3.   Administrator za mjere pomoći potvrđuje kapacitet određenog subjekta za provedbu djelovanja ili njegova dijela prije nego što PSO odobri potporu za djelovanje.

    Članak 6.

    Praćenje, evaluacija i kontrola

    1.   Mjere za praćenje, evaluaciju i kontrolu djelovanjâ u okviru mjere pomoći uspostavljaju se u skladu s integriranim metodološkim okvirom za procjenu i utvrđivanje potrebnih mjera i kontrola za mjere pomoći u okviru Instrumenta.

    2.   Mjere iz stavka 1. posebno služe osiguravanju toga da korisnik i svi drugi subjekti koji imaju izravnu korist od potpore u okviru mjere pomoći poštuju međunarodna ljudska prava i međunarodno humanitarno pravo, kao i da korisnik poštuje sve druge obveze utvrđene u okviru aranžmana iz članka 4.

    3.   Ovisno o odobrenoj potpori za djelovanje u okviru mjere pomoći, mjere iz stavka 1. mogu uključivati praćenje napretka u odnosu na uvjete i mjerila dogovorene s korisnikom, uspostavu i praćenje okvira za poštovanje međunarodnih ljudskih prava i međunarodnoga humanitarnog prava te zahtjeva u pogledu dužne pažnje, kontrolu imovine nakon isporuke kako bi se osigurala odgovarajuća uporaba i izbjeglo preusmjeravanje, te utvrđivanje strategije za povlačenje i izlazne strategije.

    Članak 7.

    Suspenzija i ukidanje

    1.   U skladu s člankom 64. Odluke (ZVSP) 2021/509, PSO može odlučiti suspendirati ili ukinuti potporu djelovanjima u okviru mjere pomoći ili suspendirati cijelu mjeru pomoći, na zahtjev države članice ili Visokog predstavnika, u sljedećim slučajevima:

    (a)

    ako korisnik krši svoje obveze prema međunarodnom pravu, posebno u pogledu ljudskih prava i međunarodnoga humanitarnog prava, ili ako ne ispunjava obveze preuzete u okviru aranžmana iz članka 4.;

    (b)

    ako je ugovor s provedbenim subjektom suspendiran ili raskinut zbog kršenja njegovih obveza iz ugovora;

    (c)

    ako situacija u zemljopisnom području od interesa više ne omogućuje provedbu mjere istodobno osiguravajući dostatna jamstva;

    (d)

    ako provedba mjere više ne služi njezinim ciljevima ili više nije u interesu Unije.

    U hitnim i iznimnim slučajevima, do odluke PSO-a Visoki predstavnik može privremeno u cijelosti ili djelomično suspendirati provedbu mjere pomoći.

    2.   PSO može Vijeću preporučiti ukidanje mjere pomoći.

    Članak 8.

    Koherentnost djelovanja Unije

    U skladu s člankom 8. Odluke (ZVSP) 2021/509 osigurava se koherentnost između djelovanja u okviru mjere pomoći i drugih djelovanja u području zajedničke vanjske i sigurnosne politike i mjera u okviru instrumenata u drugim područjima vanjskog djelovanja Unije, kao i drugih politika Unije, uključujući integrirani pristup vanjskim sukobima i krizama.

    Članak 9.

    Stupanje na snagu

    Ova Odluka stupa na snagu na dan donošenja.

    Primjenjuje se od 1. srpnja 2021.

    Sastavljeno u Bruxellesu 22. srpnja 2021.

    Za Vijeće

    Predsjednik

    G. DOVŽAN


    (1)  Odluka Vijeća (ZVSP) 2021/509 od 22. ožujka 2021. o uspostavi Europskog instrumenta mirovne pomoći i o stavljanju izvan snage Odluke (ZVSP) 2015/528 (SL L 102, 24.3.2021., str. 14.).


    PRILOG

    Popis ministarstava, vladinih odjela država članica i drugih javnopravnih tijela i agencija i tijela uređenih privatnim pravom čija je svrha pružanje javnih usluga kojima su dana odgovarajuća financijska jamstva, a koji mogu u potpunosti ili djelomično provoditi djelovanja u okviru mjere pomoći (1) 1:

    Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit

    Expertise France


    (1)  Ovaj popis odnosi se samo na mjeru pomoći uspostavljenu ovom Odlukom te ne isključuje mogućnost da se za buduće mjere pomoći, uključujući one u obliku općeg programa, imenuju drugi subjekti.


    Top