EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017AE0048

Mišljenje Europskoga gospodarskog i socijalnog odbora „Žene u prometnom sektoru – Platforma za promjene” (razmatračko mišljenje na zahtjev Komisije)

SL C 246, 28.7.2017, p. 1–7 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

28.7.2017   

HR

Službeni list Europske unije

C 246/1


Mišljenje Europskoga gospodarskog i socijalnog odbora „Žene u prometnom sektoru – Platforma za promjene”

(razmatračko mišljenje na zahtjev Komisije)

(2017/C 246/01)

Izvjestiteljica:

Madi SHARMA

Zahtjev za savjetovanje:

Europska komisija, 13.10.2016.

Pravni temelj:

članak 304. Ugovora o funkcioniranju Europske unije

Nadležna stručna skupina:

Stručna skupina za promet, energiju, infrastrukturu i informacijsko društvo

Datum usvajanja u Stručnoj skupini:

11.4.2017.

Datum usvajanja na plenarnom zasjedanju:

26.4.2017.

Plenarno zasjedanje br.:

525

Rezultat glasovanja

(za/protiv/suzdržani):

148/0/2

1.   Zaključci i preporuke

1.1.

Europski gospodarski i socijalni odbor (EGSO) ima veliko iskustvo u radu na politikama u prometnom sektoru te je nedavno razmatrao rodnu dimenziju u ovom sektoru u kojemu tradicionalno prevladavaju muškarci (vidjeti mišljenje TEN/573 „Žene i promet”) (1). Budući da je riječ o instituciji EU-a koja predstavlja civilno društvo, EGSO je stručan u području dijaloga i savjetovanja s dionicima o zakonodavnim mjerama.

1.2.

EGSO prepoznaje da platforme za dionike mogu biti učinkoviti forumi za promjenu ako:

omogućuju razmjenu najboljih praksi među različitim institucijama, poduzećima i udrugama koji se suočavaju sa sličnim izazovima,

potiču dionike da preuzmu odgovornost te se suoče s izazovima,

promišljaju o glavnim uzrocima izazova,

slijede ciljeve SMART (Specific, Measurable, Achievable, Realistic, Time-bound),

provode aktivnosti širenja koje se temelje na dokazima,

razvijaju alate i resurse koje drugi trebaju usvojiti,

prenose platforme na razini Europe na nacionalne i regionalne razine u cilju rješavanja sličnih izazova diljem država članica,

dobivaju informacije o inicijativama iz drugih sektora koji se suočavaju sa sličnim pitanjima.

1.3.

EGSO predlaže Platformu EU-a za promjene („Platforma”), koja se bavim rodnom jednakosti u prometnom sektoru, prije svega davanjem prednosti povećanju zapošljivosti žena u tom sektoru. Taj bi se početni cilj kasnije mogao dopuniti i uključiti „žene kao korisnike”. Promet obuhvaća zračni, pomorski, cestovni te željeznički promet kao i unutarnju plovidbu i logistiku. Članstvo može uključivati, ali ne isključivo, predstavnička tijela kreatora politika na nacionalnoj razini, prometnu industriju, njihove sindikate, medije, organizacije putnika i nevladine organizacije koje žele doprinijeti konkretnim mjerama za rješavanje problema rodne nejednakosti u prometnom sektoru.

1.4.

EGSO želi promicati provedbu rodno osjetljivih politika postavljanjem jasnih ciljeva: opis nadležnosti i definirano područje djelovanja, uključujući pokazatelje koje će razviti članovi u sklopu osnivanja Platforme. Tako bi nastao model partnerskog rada i usklađenog djelovanja dionika tog sektora s ciljem prenošenja novih inicijativa diljem Europe.

1.5.

EGSO preporučuje da Platforma zadrži fleksibilnost i prilagodljivost u svim dimenzijama sektora i na razini politika. Potrebno je staviti naglasak na transparentnost i odgovornost njezinih članova i njezina djelovanja. Praćenje, ocjenjivanje i godišnji pregledi ključni su instrumenti za vjerodostojnost i uspjeh Platforme.

1.6.

Platforma može biti uspješna samo ako članovi preuzmu potpunu odgovornost i stoga EGSO predlaže izradu internetske stranice na kojoj su navedeni članovi, njihove aktivnosti i baza podataka o njihovim aktivnostima, preporukama, praćenju i ocjenjivanju, koju drugi mogu pregledavati ili koristiti kao izvor informacija.

2.   Pozadina

2.1.

U prometnom je sektoru zaposleno jako malo žena. U 2013. godini 78 % radnika u prometnom sektoru u EU-u bili su muškarci. Privlačenje većeg broja žena od ključne je važnosti za poboljšanje rodne ravnoteže u sektoru, što bi sektor učinilo i prilagođenijim za korisnike. Istodobno, time bi se nadoknadio manjak radne snage u prometnom sektoru i uklonili izazovi (trećina svih radnika u prometu starija je od 50 godina).

2.2.

EGSO je 1. srpnja 2015. usvojio razmatračko mišljenje „Žene u prometu” te je sudjelovao na događanju u sklopu daljnjih aktivnosti u organizaciji povjerenica Bulc i Jourove u travnju 2016. Nakon toga, GU MOVE organizirao je nekoliko savjetovanja sa skupinama stručnjaka u sklopu kojih se raspravljalo o trenutnim izazovima i preporukama. Predstavnik EGSO-a predložio je osnivanje „Platforme za promjene”, što je Europska komisija prihvatila kao dobar način za poticanje konkretnih i vidljivih mjera za promicanje ravnopravnosti spolova u prometu. U svom pismu od 13. listopada 2016., potpredsjednik Europske komisije Frans Timmermans izjavio je: „Takva platforma bi se mogla pokrenuti tijekom druge polovice 2017. na zajedničkom događanju EGSO-a i Komisije”.

3.   Platforma za promjene

3.1.

Komisija EU-a raspolaže brojnim alatima i aktivnostima za savjetovanje s dionicima. Platforma za promjene temelji se na dobrovoljnim, konkretnim i mjerljivim aktivnostima koje su pokretač ciljeva radi kojih je osnovana. Kao primjer može poslužiti slična platforma GU SANTE „Platforma za prehranu, tjelesnu aktivnost i zdravlje”.

3.2.

EGSO stoga predlaže da GU MOVE osnuje platformu dionika na razini EU-a s kojom će biti moguće provesti obveze u pogledu povećanja mogućnosti za zapošljavanje žena i rodne ravnopravnosti u prometnom sektoru s ciljem većeg uključivanja žena i postizanja većeg gospodarskog, socijalnog i održivog rasta. U sklopu te platforme:

članovi se pridržavaju utvrđenih kriterija imenovanja i ponašanja,

aktivnosti su definirane u skladu s ciljevima i područjem djelovanja koje su članovi Platforme utvrdili na početku,

obveze se prate, ocjenjuju i objavljuju te se na taj način razmjenjuju informacije.

3.3.

U pogledu osnivanja takve platforme, EGSO predlaže da GU MOVE prije svega razmotri sljedeće korake i elemente (koji su detaljno opisani u nastavku):

I.

Faza I. – Priprema – Utvrđivanje relevantnih zainteresiranih dionika za uključivanje u Platformu i pokretanje dijaloga za definiranje interesa, ključnih ciljeva, opisa nadležnosti i područja djelovanja.

II.

Faza II. – Razvoj – Zajedno s dionicima utvrđivanje nacrta za odobrenja: povelja za sudjelovanje, opis nadležnosti, područje djelovanja i ciljevi. Pored toga, utvrđivanje rokova, potencijalnih financijskih sredstava, tajničkih i IT alata za podršku.

III.

Faza III. – Provedba – Organiziranje uvodnog sastanka uz sudjelovanje povjerenika Europske komisije zaduženog za Platformu u sklopu kojega se članovi trebaju složiti o definiciji, uvjetima i području djelovanja i iznijeti konkretne preporuke za djelovanje. Rasprava o ciljevima SMART, pokazateljima, rodno osjetljivoj komunikaciji, praćenju, ocjenjivanju, objavljivanju i širenju informacija.

IV.

Faza IV. – Održivost – Definiranje pokazatelja, ciljeva, trenutnih resursa, godišnji pregled te mehanizmi dobivanja povratnih informacija. Utvrđivanje načina za kontinuiranu predanost i uključivanje dodatnih partnera.

4.   Uloga institucija EU-a

4.1.

Pored napora predsjednika Junckera u pogledu rasta i zapošljavanja, malteško predsjedništvo postavilo je ravnopravnost spolova kao jedan od prioriteta. Platforma bi mogla osigurati mehanizam „dodane vrijednosti EU-a” pored tradicionalnog oblikovanja politika koje se posebno usredotočuje na jedinstveni izazov EU-a „Ravnopravnost spolova za više mogućnosti u europskom prometnom sektoru”. Ovo usmjereno djelovanje uključuje relevantne dionike koji se možda inače ne bi povezali s Europskom komisijom. Stoga bi Platforma dopunila rad institucija EU-a.

4.2.

Od iznimne je važnosti da GU MOVE upravlja s vrha i da povjerenik zadužen za Platformu podupire njezino funkcioniranje, primjerice kroz prisustvovanje svečanom otvaranju i sastancima Platforme općenito. Članovi platforme, uz istodobno provođenje obveza na dobrovoljnoj osnovi, prepoznat će čast koju predstavlja takva uloga. Stoga su dostupnost i interakcija s rukovodećim timom GU MOVE od ključne važnosti. Isto tako, važno je da se institucije EU-a obvežu na predlaganje ciljanih mjera ako žele biti članice Platforme.

4.3.

Institucije EU-a i predstavnici ministarstva prometa (država članica) imaju ključnu ulogu u širenju ključnih zaključaka na razini država članica. Stoga EGSO predlaže osnivanje skupine na visokoj razini koja pruža pregled za vlade i njihove kreatore politika i stvara mehanizam za širenje najboljih praksi, jačanje partnerstva i poboljšanje suradnje između kreatora politika i Platforme. Ako dionici žele postati članove Platforme, trebali bi se također obvezati na provođenje konkretnih mjera.

4.4.

EGSO smatra da bi GU MOVE trebao biti odgovoran za rad Platforme. GU MOVE bi stavljao na raspolaganje proračunska sredstva, osoblje i određene druge resurse. Ostale institucije EU-a mogle bi proslijeđivati preporuke dionika posredstvom svojih mreža i također na raspolaganje staviti sobe za sastanke te usluge pismenog i usmenog prevođenja. Moguće alternativne opcije financiranja mogli bi predstavljati resursi članova Platforme.

4.5.

Središnji alat za komunikaciju, internetska stranica i baza podataka, uključujući održavanje, predstavljat će značajan trošak. Razna tijela EU-a razvila su takve mrežne resurse te se smatra da bi se GU MOVE mogao prilagoditi postojećem obrascu.

5.   Članstvo

5.1.

Platforma ne bi smjela biti mjesto za „ćaskanje”, nego forum za sastanke dionika i rasprave o izazovima i prilikama za žene u prometnom sektoru, nakon čega bi se dionici trebali obvezati na mjere koje podliježu reviziji. Poznavanje vrste dionika kojima članovi pripadaju pomaže u određivanju njihove potencijalne razine zainteresiranosti i utjecaja. Dionici s najvećim interesom bit će oni koji su izravno suočeni s trenutačnim izazovima u industriji.

5.2.

Članstvo u Platformi uključivalo bi sljedeće dionike na europskoj i nacionalnoj razini: industriju, udruge MSP-ova, sindikate (socijalne partnere) – uključujući specijalizirane predstavničke organizacije žena, javne uprave uključujući one koji mogu utjecati na nabavu i javnu nabavu kao što su: EBRD, NVO-i te krovne organizacije koje se zalažu za prava žena i ravnopravnost, medije, skupine za strateška promišljanja, akademsku zajednicu i istraživačke institute.

5.3.

Također se može razmotriti i povremeno sudjelovanje: 1.) osoba uključenih u oblikovanje obveza, a koje nisu članice Platforme, 2.) donositelja odluka i utjecajnih osoba, uključujući institucije EU-a i predstavnike država članica/tijela javne vlasti.

5.4.

Članstvo u Platformi trebalo bi biti besplatno, međutim i povezano s poštovanjem kriterija i opisa nadležnosti. Nije predviđena naknada troškova za aktivnosti koje članovi provode niti troškova koji nastaju zbog članstva u Platformi.

5.5.

Za članstvo bi trebala važiti sljedeća načela:

uključivo sudjelovanje,

transparentnost, otvorenost i odgovornost,

prihvaćanje razlika i poštovanje proporcionalnosti,

ostvarivanje usklađenosti uz pomoć ciljeva SMART.

6.   Nacrt ciljeva i područje djelovanja Platforme

6.1.

Opći cilj ove platforme moglo bi biti povećanje sudjelovanja žena te poboljšanje ravnopravnosti spolova u prometnom sektoru kroz poboljšanje mogućnosti za žene, za poduzeća u vlasništvu žena te za žene na rukovodećim položajima, ali i kroz poboljšanje uvjeta rada za sve u okviru sektora i njihovog krajnjeg učinka na radna mjesta, uključivost, inovacije, održivost i rast. Trebalo bi se usredotočiti na ravnopravnost spolova, a time i promicanje zapošljavanja i rješavanje nedostataka u sektoru. Ovaj cilj može se postići, između ostalog, kroz poboljšanje kvalitete radnih mjesta i radnih uvjeta za sve; pored toga, kroz suzbijanje uznemiravanja i rodno uvjetovanog nasilja, bolje usklađivanje poslovnog, privatnog i obiteljskog života, povećanje broja žena na položajima na kojima se donose odluke i poboljšanje reputacije sektora kako bi se povećao interes radnica, poduzetnica, članica akademske zajednice i žena inovatora. Područje djelovanja Platforme moglo bi se kasnije proširiti na pitanja kao što su poboljšanje iskustva korisnika te na aktivnosti koje se odnose na žene kao korisnike.

6.2.

EGSO preporučuje provedbu rodno osjetljivih politika i rodno osjetljivog proračuna kao ključne instrumente za postizanje prethodno navedenih ciljeva. Ovaj novi koncept često se pogrešno shvaća: on ne znači povećanje ukupne potrošnje nego određivanje novih prioriteta te preusmjeravanje troškova unutar programa, odjela i usluga. Rodno osjetljivi proračuni pojašnjavaju i stvaraju mehanizme koji omogućuju globalni i sveobuhvatni pristup za promicanje ravnopravnosti spolova.

6.3.

EGSO preporučuje da područje djelovanja i prioriteti kojima se treba posvetiti budu u skladu s politikama i zakonodavstvom EU-a, uz istodobno poštovanje dijaloga sa socijalnim partnerima. Platforma mora objediniti pristupe odozgo prema dolje i odozdo prema gore u cilju pružanja potpore privatnom sektoru i javnim politikama i izbjegavanja potrebe za promjenom zakonodavstva. Platformu svi trebaju smatrati potrebnim ulaganjem.

6.4.

EGSO ističe ciljeve i koristi sudjelovanja dionika:

pružanje prilike dionicima da razmjenjuju stajališta, potrebe i znanje,

utvrđivanje zajedničkih ciljeva za postizanje zajedničkih zamisli,

omogućavanje sudionicima da utječu na ishode kroz uključivanje u postupak oblikovanja, razvoja, utvrđivanja i provedbe mjera,

poboljšanje razumijevanja među skupinama dionika, smanjujući time moguće sukobe ili razlike u stajalištima, te promicanje učinkovite suradnje,

izgradnja obveze i osjećaja odgovornosti i vlasništva kod dionika,

osiguranje održivosti planova i povezanih odluka,

uvođenje autonomije i fleksibilnosti u donošenje odluka i njihovu provedbu.

6.5.

EGSO smatra da bi glavne aktivnosti Platforme mogle obuhvaćati:

prikupljanje podataka i uspostavljanje ključnih pokazatelja za utvrđivanje i uklanjanje prepreka i stereotipa,

osiguranje vidljivosti žena i njihovog sudjelovanja u politici, donošenju odluka i planiranju izvan okvira administrativnih obveza,

proaktivno uključivanje oba spola u stvaranje boljeg radnog okruženja: prostorije, jednaka plaća za jednak rad, osposobljavanje, usklađivanje poslovnog, privatnog i obiteljskog života itd.,

poduzimanje mjera kojima bi se poboljšala kvaliteta i kvantiteta radnih mjesta s ciljem povećanja interesa žena za zapošljavanje, posebice pregledavanjem postupaka zapošljavanja,

pregled pravnih prepreka koje sprečavaju pristup žena svim vrstama radnih mjesta,

bolje uključivanje sveučilišta i službi za profesionalno usmjeravanje u promicanje cijelog sektora, uključujući tehnologije, istraživanje i razvoj te inženjerstvo kao i brigu o niže kvalificiranoj radnoj snazi kako bi se poboljšale njihove mogućnosti za osposobljavanje,

proaktivno promicanje uloge žena u poduzećima,

osnaživanje uloge žena i omogućavanje uključivosti u sektoru,

stavljanje naglaska na obrazovanje i osposobljavanje žena tijekom cijeloga života,

sprječavanje nasilja, uznemiravanja i diskriminacije na radnom mjestu.

6.6.

Postoji mogućnost da će se Platforma paralelno sa širenjem usmjeriti na ključna područja koja neće uključivati sve članove. Raznolikost sektora prometa može dovesti do toga. Stoga bi se mogli uspostaviti pododbori koji će biti usredotočeni na glavna područja interesa.

7.   Određivanje prioriteta i osiguravanje da mjere odgovaraju utvrđenim prioritetima

7.1.

EGSO uviđa da prioritete Platforme mogu utvrditi samo članovi Platforme. Može se dogoditi da dionici imaju svoje osobne interese, zbog čega je važno da svi imaju u vidu da članovi trebaju djelovati kolektivno s ciljem rješavanja zajedničkih izazova. Djelovanje u cilju pružanja potpore i pokretanja promjena predstavlja obvezu koja će potaknuti dionike da preuzmu odgovornost za svoje organizacije i Platformu.

7.2.

EGSO predlaže da obveze budu ambiciozne i dovode u pitanje status quo te da zahtijevaju od članova da ulože vlastite resurse. Jasna komunikacija i transparentnost mjera na internetskoj stranici omogućit će da zainteresirane strane prepoznaju preuzete obveze kao i da provode nadzor nad njima. Zbog toga su od velike važnosti dobra komunikacija i dijalog među članovima Platforme kako bi se osigurala stalna uključenost i izbjegao nesklad u očekivanjima. Također je potrebno poticati na zajedničke aktivnosti.

7.3.

EGSO preporučuje da se predvidi mogućnost utvrđivanja dodatnih ciljeva i pokazatelja kojima bi se podržalo djelovanje Platforme. Ti bi ciljevi i pokazatelji trebali pridonijeti provođenju i ocjenjivanju koraka prema boljim mogućnostima zapošljavanja, jednakosti i osnaživanju žena, uključujući način na koji se muškarce i žene može staviti u ravnopravan položaj, neovisno o tehnologijama koje se koriste. Budući da se njima usklađuje napredak, pokazatelji razvoja služe kao alati za procjenu kojima se jača učinak i uključivanje rezultata u izvješće o napretku te kojima se utječe na političko i strateško planiranje.

7.4.

Opći statistički podaci dostupni su od Eurostata. GU MOVE mogao bi raditi s Eurostatom i Platformom članova na poboljšanju prikupljanja podataka razvrstanih po spolu, a s ciljem dobivanja potpunije slike.

7.5.

Podaci, ciljevi i pokazatelji trebali bi pridonijeti promišljanju o ravnopravnosti spolova i stereotipima i diskriminaciji. Cilj je poticati organizacije da, bez normativnog karaktera, prenesu rodna pitanja u transparentna i sveobuhvatna priopćenja za javnost te da istodobno omoguće unutarnju analizu vlastitih politika i praksi.

7.6.

Osnovni pokazatelji mogli bi se razviti u sljedećim područjima:

u okviru Platforme mogu se odrediti željeni ciljevi kako bi se postigli oni koji su ostvarivi,

postotak žena na različitim položajima: kao članice uprava, vlasnice, direktorice, članice sindikata, kao administrativno ili tehničko osoblje itd.,

povremeni pregledi i izvješćivanje o mjerama poduzetim u cilju osiguranja ravnoteže spolova na razinama donošenja odluka,

učinkovite politike koje za cilj imaju izjednačavanje plaća i postupno smanjivanje razlika u plaćama i mirovinama muškaraca i žena,

politike/mjere donesene kako bi se uklonile sve prepreke jednakim mogućnostima i poticalo žene na zapošljavanje (dječja skrb, usklađivanje poslovnog, privatnog i obiteljskog života, transparentni okvir itd.),

proračun donesen posebno za potporu jednakih mogućnosti,

periodično preispitivanje uvjeta zapošljavanja, uključujući u agencijama za zapošljavanje i obrazovnim institucijama, koji se odnose na transparentnost, dostupnost, rodno osjetljivu komunikaciju,

razvoj pokazatelja o opsegu, raširenosti i učestalosti nasilja, uznemiravanja i diskriminacije na radnom mjestu,

godišnji pregled ciljeva iznesenih u proračunu donesenom uz poštovanje načela ravnopravnosti spolova.

8.   Nadzor i ocjenjivanje

8.1.

EGSO predlaže da članovi Platforme prije same provedbe, a u cilju jačanja partnerstva, međusobno rasprave osmišljavanje obveza i mjera djelovanja. Predlaže da se po završetku aktivnosti izradi izvješće o praćenju u kojem se navode aktivnosti, rokovi, prikupljeni podaci i ključni rezultati kako bi ih se moglo analizirati i ocijeniti u okviru Platforme. Te preglede potrebno je predstaviti na objektivan i nepristran način, uz dokaze i kvalitativne procjene koje odražavaju relevantnost ciljeva Platforme. U tu svrhu mogli bi se koristiti vanjski konzultanti, ako to resursi dozvole, prema uzoru na ocjenjivanje platforme GU SANTE (vidjeti „Godišnje izvješće o praćenju za 2016.”)

8.2.

EGSO predlaže da obveze budu dobro osmišljene na samom početku te da budu relevantne za postavljene ciljeve. Od članova se traži da poštuju obveze SMART za koje je potrebna temeljita priprema: vremenski rokovi, ciljevi, učinkovito izvješćivanje, jednostavno praćenje i obavještavanje o dovršetku.

8.3.

Za obveze je potrebno mnogo rada i predanost članova, izvan okvira njihovih redovnih dužnosti. Međutim, to ulaganje može se smatrati dodanom vrijednosti njihovog unutarnjeg rada, izvan okvira društveno odgovornog poslovanja, te se može predstaviti vanjskom svijetu kao njihova predanost pružanju potpore za poboljšanje rodne ravnoteže na radnom mjestu. Njihove aktivnosti trebale bi biti dostupne za druge zemlje.

8.4.

Pregledavanje aktivnosti Platforme trebao bi dovesti do povećanog umrežavanja i potaknuti na zajedničko djelovanje u ostvarivanju ciljeva. Time se povećava broj zajedničkih obveza uz pomoć:

povećane suradnje između kreatora politike, skupina na visokoj razini, članova Platforme i njihovih udruženja, pri čemu se potiču sinergije za dugoročne odnose i djelovanje uz mogućnost razvoja i doprinosa novim politikama, ako je to potrebno,

pojačanih aktivnosti koje se mogu razviti na manje formalan način izvan struktura Platforme, među ostalim i suradnjom s onima koji ne zadovoljavaju kriterije za članstvo,

povećane vidljivosti sektora i njegovih napora u ostvarenju veće ravnopravnosti i boljih uvjeta za sve,

organiziranja vanjskih događanja kako bi se predstavile mjere za privlačenje novih zaposlenika, inovacija i doprinosa u sektor prometa,

učenja iz stalnog zajedničkog poboljšanja i provedbe novih načina rada i promicanja sektora.

Bruxelles, 26. travnja 2017.

Predsjednik Europskog gospodarskog i socijalnog odbora

Georges DASSIS


(1)  SL C 383, 17.11.2015, str. 1.


Top