Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013AE5161

Mišljenje Europskog gospodarskog i socijalnog odbora o „Prijedlogu direktive Vijeća o izmjeni Direktive 2011/16/EU o obveznoj automatskoj razmjeni informacija u području oporezivanja” COM(2013) 348 final – 2013/0188 (CNS)

SL C 67, 6.3.2014, p. 68–70 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

6.3.2014   

HR

Službeni list Europske unije

C 67/68


Mišljenje Europskog gospodarskog i socijalnog odbora o „Prijedlogu direktive Vijeća o izmjeni Direktive 2011/16/EU o obveznoj automatskoj razmjeni informacija u području oporezivanja”

COM(2013) 348 final – 2013/0188 (CNS)

2014/C 67/12

Izvjestitelj: Petru Sorin DANDEA

Vijeće se 27. lipnja 2013, sukladno članku 115. Ugovora o funkcioniranju Europske unije, odlučilo savjetovati s Europskim gospodarskim i socijalnim odborom o

Prijedlogu Direktive Vijeća o izmjeni Direktive 2011/16/EU o obaveznoj automatskoj razmjeni informacija u području oporezivanja

COM(2013) 348 final – 2013/0188 (CNS).

Stručna skupina za ekonomsku i monetarnu uniju te ekonomsku i socijalnu koheziju, odgovorna za pripremu rada Odbora o toj temi, usvojila je mišljenje 4. listopada 2013.

Europski socijalni i gospodarski odbor mišljenje je usvojio na 493. plenarnom zasjedanju održanom 16. i 17. listopada 2013. (sastanak od 16. listopada 2013.), sa 142 glasova za, 2 protiv i 6 suzdržanih.

1.   Zaključci i preporuke

1.1

EGSO pozdravlja prijedlog direktive (1) o izmjeni Direktive 2011/16/EU o obveznoj automatskoj razmjeni informacija u području oporezivanja te vjeruje da to predstavlja značajan korak naprijed u provedbi akcijskog plana za jačanje borbe protiv porezne prevare i utaje poreza (2).

1.2

Po mišljenju Odbora, ovaj se prijedlog ne može promatrati odvojeno od europskih i međunarodnih inicijativa kojima se želi postići veća razmjena informacija među poreznim upravama, poput proširenja Europske direktive o štednji iz 2005., američkog zakona FATCA, na temelju kojeg niz europskih zemalja pokušava postići bilateralne sporazume sa Sjedinjenim Državama kako bi zaštitile vlastita prava te postojećih direktiva o automatskoj razmjeni informacija, čije se područje primjene sada želi proširiti.

1.3

S obzirom na to da države članice svake godine gube milijarde eura zbog poreznih prevara i utaje poreza, EGSO smatra da je prijedlog Komisije da se ubrza provedba određenih odredbi Direktive 2011/16/EU o automatskoj razmjeni informacija opravdan.

1.4

Komisija predlaže da se postojećim kategorijama dohotka obuhvaćenim automatskom razmjenom informacija doda još pet kategorija. EGSO se slaže da treba uključiti te nove kategorije dohotka budući da je vjerojatnost da bi u njima moglo doći do porezne prevare veća nego u kategorijama koje su već obuhvaćene direktivom.

1.5

Budući da su porezna utaja i prevara globalni problemi, borba protiv njih ne može se voditi samo unutar EU-a. EGSO stoga poziva Komisiju i države članice da udvostruče svoje pregovaračke napore u OECD-u i drugim međunarodnim organizacijama kako bi promicale automatsku razmjenu informacija kao međunarodni standard.

1.6

EGSO posebice poziva države članice da osiguraju da u budući standard za automatsku razmjenu informacija budu uključeni pravni zahtjevi, iskustvo i stručnost EU-a u tom području. Države članice poziva da s tim ciljem usvoje usklađeno stajalište kako bi europski stav imao veću težinu u međunarodnim raspravama.

1.7

Što se tiče tih međunarodnih i europskih inicijativa, Odbor također vjeruje da su nužni napori kako bi se stvorili ravnopravni uvjeti u što je moguće više država te se tako što više izbjegle moguće negativne gospodarske ili druge posljedice za Uniju.

1.8

Radi jednostavnosti i učinkovitosti, kako bi se postigle uštede i koristi za sve uključene, EGSO smatra da su nužni napori za usklađivanje različitih sustava razmjene informacija povezanih s tim pojedinačnim inicijativama i za njihovo preoblikovanje u jedinstveni okvir. To bi se trebalo dogoditi barem na europskoj razini. Osim toga, pravila povezana s tim moraju biti jasna i proporcionalna željenim ishodima.

1.9

EGSO poziva države članice da, s obzirom na kompleksnost i obim informacija koje bi trebale početi razmjenjivati od 2015., osiguraju ljudske, tehnološke i financijske resurse nužne za uspješnu provedbu automatske razmjene informacija, Obuka službenika odgovornih za razmjenu informacija mora biti prioritet.

1.10

Da bi novi instrumenti za borbu protiv kršenja poreznih propisa bili učinkoviti, EGSO smatra da i Komisija i države članice moraju pojačati svoje napore da pojednostave i usklade porezno zakonodavstvo.

2.   Prijedlog direktive Vijeća o izmjeni Direktive 2011/16/EU

2.1

S obzirom na to da su posljednjih godina porezne prevare i utaja poreza u porastu te da imaju ozbiljne posljedice po porezne prihode država članica, koje zbog toga gube milijarde eura svake godine, Komisija je sastavila ovaj prijedlog direktive o izmjeni određenih odredbi Direktive 2011/16/EU o automatskoj razmjeni informacija u području oporezivanja.

2.2

Cilj prijedloga Komisije je proširiti opseg automatske razmjene informacija u EU-u u odnosu na postojeći sustav.

2.3

Komisija predlaže izmjenu članka 8. direktive kako bi se uvele nove kategorije dohotka koje bi podlijegale automatskoj razmjeni informacija, uklonio prag do kojeg države članice mogu odlučiti da ne žele primati informacije od drugih članica te ubrzala provedba odredbi aktualne direktive o proširenju automatske razmjene informacija.

2.4

Nove kategorije dohotka koje podliježu automatskoj razmjeni informacija su: dividende, kapitalni dobici, svaki dohodak koji proizlazi iz sredstava na financijskom računu, svi iznosi u kojima je financijska institucija obveznički dužnik ili dužnik, uključujući plaćanje rata, te stanja na računima. Države članice podatke o takvom dohotku morat će slati od 2015.

2.5

Uzimajući u obzir konzultacije s državama članicama, Komisija predlaže uklanjanje praga do kojeg članice trenutačno mogu odlučiti da neće primati određenu vrstu informacija, te ističe da to nije praktično i da se države članice slažu da se taj prag ukloni.

2.6

Za sve nove kategorije dohotka koje bi bile obuhvaćene automatskom razmjenom informacija, Komisija ne zadržava uvjet dostupnosti informacija koji je trenutačno na snazi za kategorije dohotka na koje se odnosi Članak 8. stavak 1. Ovaj pristup ubrzava proširenje i provedbu obvezne automatske razmjene informacija.

2.7

Prijedlog Komisije je u skladu s inicijativom nekih država članica da zaključe sporazume s SAD-om povezane s njegovim Zakonom o izvršenju poreznih obveza s obzirom na račune u inozemnim financijskim institucijama (FATCA), te ih tako obvezuje na širu suradnju u skladu s člankom 19. Direktive o administrativnoj suradnji s drugim državama članicama.

3.   Opće napomene

3.1

Ovaj prijedlog direktive je jedna od mjera akcijskog plana (3) za jačanje borbe protiv porezne prevare i utaje poreza koji je Komisija na zahtjev Europskog vijeća predstavila krajem 2012. U svom mišljenju (4), EGSO je pozdravio predstavljanje toga plana te izrazio potporu za borbu Komisije protiv takvih praksi koje utječu na unutarnje tržište.

3.2

Države članice svake godine gube milijarde eura zbog porezne prevare i utaje poreza. Budući da se time potkopava naplata poreza i tako prisiljava države članice da poreze povećaju, Odbor vjeruje da su porezna prevara (5) i utaja poreza (6), ne samo ilegalne, nego i nemoralne, te da značajno utječu na funkcioniranje unutarnjeg tržišta i umanjuju pravednost poreznih sustava prema poreznim obveznicima.

3.3

Porezna prevara i utaja poreza globalni su problemi. Mjere za borbu protiv njih unutar unutarnjeg tržišta stoga treba nadopuniti sporazumima unutar OECD-a, G8, G20 i drugih tijela, kako bi automatska razmjena informacija postala međunarodni standard. EGSO pozdravlja napore nekih država članica koje su već sklopile sporazume s SAD-om povezane s američkim zakonom FATCA. U skladu s člankom 19. Direktive o upravnoj suradnji, ti će sporazumi državama članicama dati mogućnost šire suradnje u području automatske razmjene informacija. EGSO međutim pozdravlja činjenicu da prijedlog za proširenje obvezne razmjene informacija državama članicama daje jedinstvenu pravnu bazu na razini EU-a koja će garantirati pravnu sigurnost i ravnopravne uvjete i za nadležne vlasti i za gospodarske aktere. EGSO također smatra važnim da u budući globalni standard za automatsku razmjenu informacija budu uključeni pravni zahtjevi, iskustvo i stručnost EU-a u tom području.

3.4

Sama kompleksnost poreznih sustava država članica i velike razlike među njima mogle bi se pokazati značajnim preprekama za provedbu automatske razmjene informacija. EGSO vjeruje da, kako bi se osiguralo da novi instrumenti za borbu protiv porezne prevare i utaje poreza učinkovito i djelotvorno funkcioniraju, Komisija i države članice trebaju pojačati napore za pojednostavljivanje i ujednačavanje poreznog zakonodavstva.

4.   Posebne napomene

4.1

Komisija u prijedlogu direktive u automatsku razmjenu informacija želi uključiti pet novih kategorija dohotka: dividende, kapitalne dobitke, svaki dohodak koji proizlazi iz sredstava na financijskom računu, sve iznose u kojima je financijska institucija obveznički dužnik ili dužnik, uključujući plaćanje rata, te stanja na računima. EGSO se slaže da te nove kategorije trebaju biti uključene budući da je, s obzirom na njihovu prirodu i opseg, vjerojatnije da će biti pogođene poreznom prevarom od onih koje već jesu obuhvaćene direktivom.

4.2

Komisija nije zadržala uvjet dostupnosti informacija za te nove kategorije dohotka koje podliježu automatskoj razmjeni informacija. Za te kategorije dohotka, države članice morat će prosljeđivati zabilježene podatke počevši s poreznom godinom 2014. EGSO pozdravlja prijedlog Komisije, kojim će se ubrzati provedba automatske razmjene informacija, na način na koji je postavljena u Direktivi 2011/16/EU.

4.3

Automatska razmjena poreznih informacija zahtijeva da svaka država članica prima značajnu količinu informacija od svih drugih država članica. EGSO poziva države članice da osiguraju ljudske, tehnološke i financijske resurse nužne za provedbu automatske razmjene informacija od 2015.

4.4

S obzirom na kompleksnost podataka koji podliježu automatskoj razmjeni informacija, EGSO poziva države članice da osiguraju obuku za službenike koji će raditi na tom sustavu kako bi se osiguralo učinkovito funkcioniranje.

4.5

U prijedlogu direktive Komisija nije izmijenila uvjet dostupnosti informacija u odnosu na kategorije dohotka iz članka 8. stavka1. Direktive 2011/16/EU. EGSO preporuča da države članice poduzmu napore da osiguraju da se ti podaci mogu prikupljati od 2017. kada, u skladu s aktualnim odredbama direktive, moraju biti uključeni u sustav automatske razmjene informacija.

Bruxelles, 16. listopada 2013.

Predsjednik Europskoga gospodarskog i socijalnog odbora

Henri MALOSSE


(1)  COM(2013) 348 final.

(2)  COM(2012) 722 final.

(3)  Isto.

(4)  SL C 198, 10.7.2013., str. 34.

(5)  Porezna prevara je vrsta namjernog izbjegavanja poreza koja je obično kažnjiva prema kaznenom pravu. Taj termin uključuje situacije u kojima se namjerno predaju pogrešne izjave ili se proizvode lažni dokumenti. (definicija preuzeta iz dokumenta COM(2012)351 final).

(6)  Utaja poreza općenito se sastoji od ilegalnih radnji u kojima se obveza plaćanja poreza skriva ili ignorira, tj. porezni obveznik plaća manje poreza nego što bi morao po zakonu tako da sakrije dohodak ili informacije od poreznih vlasti (definicija preuzeta iz dokumenta COM(2012)351 final).


Top