Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022D2569

    Odluka Vijeća (EU) 2022/2569 od 14. studenoga 2022. o stajalištu koje treba zauzeti u ime Europske unije na 19. sastanku Konferencije stranaka Konvencije o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama divljih životinja i biljaka (CITES CoP 19) (Panamá, Panama, 14. – 25. studenoga 2022.) i o podnošenju prijedloga za uvrštavanje jedne vrste u Dodatak III. CITES-u

    ST/13685/2022/INIT

    SL L 330, 23.12.2022, p. 186–232 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2022/2569/oj

    23.12.2022   

    HR

    Službeni list Europske unije

    L 330/186


    ODLUKA VIJEĆA (EU) 2022/2569

    od 14. studenoga 2022.

    o stajalištu koje treba zauzeti u ime Europske unije na 19. sastanku Konferencije stranaka Konvencije o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama divljih životinja i biljaka (CITES CoP 19) (Panamá, Panama, 14. – 25. studenoga 2022.) i o podnošenju prijedloga za uvrštavanje jedne vrste u Dodatak III. CITES-u

    VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

    uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegov članak 192. stavak 1. u vezi s člankom 218. stavkom 9.,

    uzimajući u obzir prijedlog Europske komisije,

    budući da:

    (1)

    Unija je Odlukom Vijeća (EU) 2015/451 (1) pristupila Konvenciji o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama divljih životinja i biljaka (CITES) (2), koja je stupila na snagu 1. srpnja 1975. CITES je u Uniji proveden Uredbom Vijeća (EZ) br. 338/97 (3).

    (2)

    Na temelju članka XI. stavka 3.CITES-a Konferencija stranaka može, među ostalim, donijeti odluke o izmjeni dodataka CITES-u.

    (3)

    Na temelju članka XVI. CITES-a svaka stranka CITES-a može podnijeti Tajništvu CITES-a popis vrsta za uvrštavanje u Dodatak III. CITES-u za koje ta stranka utvrdi da podliježu propisima u okviru njezine jurisdikcije u svrhu sprečavanja ili ograničavanja iskorištavanja te za koje je potrebna suradnja drugih stranaka u nadzoru trgovine.

    (4)

    Konferencija stranaka na svojem 19. sastanku, koji će se održati od 14. do 25. studenoga 2022. (CITES COP 19), treba donijeti odluke o 52 prijedloga za izmjenu dodataka CITES-u te o brojnim drugim pitanjima povezanima s provedbom i tumačenjem CITES-a.

    (5)

    Primjereno je utvrditi stajalište koje treba zauzeti u ime Unije na 19. sastanku Konferencije stranaka CITES-a jer će izmjene dodataka CITES-u biti obvezujuće za Uniju, a nekoliko drugih odluka moći će presudno utjecati na sadržaj prava Unije, a posebno na Uredbu Komisije (EZ) br. 865/2006 (4) i Provedbenu uredbu Komisije (EU) br. 792/2012 (5).

    (6)

    Predloženo stajalište Unije koje treba zauzeti o raznim prijedlozima prije Konferencije stranaka temelji se na stručnoj analizi njihove opravdanosti, uzimajući u obzir odredbe CITES-a, s obzirom na najbolje dostupne znanstvene dokaze i usklađenost tih prijedloga s relevantnim pravilima i politikama Unije,

    DONIJELO JE OVU ODLUKU:

    Članak 1.

    Stajalište koje treba zauzeti u ime Unije u pogledu pitanja koja su u nadležnosti Unije na 19. sastanku Konferencije stranaka Konvencije o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama divljih životinja i biljaka (CITES CoP 19) utvrđeno je u prilozima I. i II. ovoj Odluci.

    Članak 2.

    Ako je vjerojatno da će na stajalište iz članka 1. utjecati nove znanstvene ili tehničke informacije predstavljene nakon donošenja ove Odluke, a prije ili tijekom 19. sastanka Konferencije stranaka CITES-a, odnosno ako se tijekom tog sastanka iznesu revidirani ili novi prijedlozi o kojima još ne postoji stajalište Unije, stajalište Unije oblikuje se koordinacijom na licu mjesta prije nego Konferencija stranaka bude pozvana da donese odluku o tim prijedlozima. U takvim slučajevima stajalište Unije mora biti u skladu s načelima utvrđenima u prilozima ovoj Odluci.

    Članak 3.

    Unija podnosi prijedlog za uvrštavanje vrste navedene u Prilogu II.a ovoj Odluci u Dodatak III. CITES-u.

    Članak 4.

    Ova Odluka stupa na snagu na dan donošenja.

    Sastavljeno u Bruxellesu 14. studenoga 2022.

    Za Vijeće

    Predsjednik

    J. BORRELL FONTELLES


    (1)  Odluka Vijeća (EU) 2015/451 od 6. ožujka 2015. o pristupanju Europske unije Konvenciji o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama divljih životinja i biljaka (CITES) (SL L 75, 19.3.2015., str. 1.).

    (2)   SL L 75, 19.3.2015., str. 4.

    (3)  Uredba Vijeća (EZ) br. 338/97 od 9. prosinca 1996. o zaštiti vrsta divlje faune i flore uređenjem trgovine njima (SL L 61, 3.3.1997., str. 1.).

    (4)  Uredba Komisije (EZ) br. 865/2006 od 4. svibnja 2006. o utvrđivanju detaljnih pravila o provedbi Uredbe Vijeća (EZ) br. 338/97 o zaštiti divlje faune i flore uređenjem trgovine njima (SL L 166, 19.6.2006., str. 1.).

    (5)  Provedbena uredba Komisije (EU) br. 792/2012 od 23. kolovoza 2012. o utvrđivanju pravila za oblikovanje dozvola, potvrda i drugih dokumenta predviđenih Uredbom Vijeća (EZ) br. 338/97 o zaštiti vrsta divlje faune i flore uređenjem trgovine njima te izmjeni Uredbe Komisije (EZ) br. 865/2006 (SL L 242, 7.9.2012., str. 13.).


    PRILOG I.

    Stajalište Unije o ključnim pitanjima o kojima će se raspravljati na 19. sastanku Konferencije stranaka Konvencije o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama divljih životinja i biljaka (CITES) (Panamá, Panama, 14. – 25. studenoga 2022.)

    A.   OPĆE NAPOMENE

    1.

    Unija smatra da je CITES ključna međunarodna konvencija za očuvanje bioraznolikosti i suzbijanje nezakonite trgovine divljom faunom i florom.

    2.

    Unija bi na 19. sastanku Konferencije stranaka CITES-a trebala zauzeti ambiciozno stajalište u skladu s relevantnim politikama i međunarodnim obvezama Unije, a posebice ciljevima povezanima s divljom faunom i florom u okviru 15. cilja održivog razvoja, stajalištem Unije (1) za 15. sastanak Konferencije stranaka Konvencije o biološkoj raznolikosti u odnosu na predstojeći globalni okvir za bioraznolikost nakon 2020., Strateške vizije CITES-a i Rezolucije Opće skupštine UN-a 75/311 o nezakonitoj trgovini divljom faunom i florom. Stajalište Unije trebalo bi pomoći i u postizanju ciljeva utvrđenih na razini EU-a u Strategiji za bioraznolikost do 2030., Akcijskog plana EU-a za suzbijanje nezakonite trgovine divljom faunom i florom, EU-ovom pristupu promicanju trgovine i održivog razvoja te Europskom zelenom planu.

    3.

    Prioriteti Unije na 19. sastanku Konferencije stranaka CITES-a trebali bi biti sljedeći:

    potpuna uporaba instrumenata CITES-a za uređenje međunarodne trgovine ugroženim vrstama životinja i biljaka koje su izložene neodrživim razinama trgovine, uz primjenu pristupa koji se temelji na znanosti i

    jačanje odgovora međunarodne zajednice na nezakonitu trgovinu divljom faunom i florom,

    3.a

    Unija bi na 19. sastanku Konferencije stranaka CITES-a trebala osigurati da se status i prava EU-a kao stranke Konvencije i dalje u potpunosti poštuju.

    4.

    U stajalištu Unije trebalo bi uzeti u obzir mogući doprinos mehanizama CITES-a poboljšanju stanja očuvanosti vrsta i djelovanje zemalja koje su provele djelotvorne mjere za očuvanje. Unija bi trebala osigurati da se odlukama donesenima na 19. sastanku Konferencije stranaka postigne najveća moguća učinkovitost CITES-a, i to tako da se nepotrebna administrativna opterećenja svedu na najmanju moguću mjeru i postignu praktična, troškovno učinkovita i provediva rješenja za probleme provedbe i praćenja.

    5.

    Konferencija stranaka upravljačko je tijelo CITES-a, a niz odluka donesenih na 19. sastanku Konferencije stranaka CITES-a provest će Stalni odbor, glavno pomoćno tijelo Konferencije stranaka. Stajalište Unije za 19. sastanak Konferencije stranaka CITES-a stoga bi trebalo biti mjerodavno i za pristup EU-a na 75. i 76. sastanku Stalnog odbora, koji će se održati neposredno prije i nakon 19. sastanka Konferencije stranaka.

    B.   POSEBNA PITANJA

    6.

    Za razmatranje na 19. sastanku Konferencije stranaka CITES-a podneseno je 52 prijedloga za izmjenu dodataka CITES-u. Od toga je 13 prijedloga podnijela Unija kao glavni predlagatelj ili supredlagatelj, a njihovo donošenje Unija bi svakako trebala i poduprijeti.

    6.a

    Stajalište Unije o prijedlozima za izmjene dodataka CITES-a trebalo bi se temeljiti na stanju očuvanosti dotičnih vrsta, kao i na posljedicama koje trgovina ima ili bi mogla imati na stanje tih vrsta. U tu bi svrhu za procjenu prijedloga za uvrštavanje na popis trebalo uzeti u obzir najrelevantnije i najpouzdanije znanstvene savjete u skladu s Rezolucijom Konferencije 9.24. o kriterijima za izmjenu dodataka I. i II.

    6.b

    Posebnu pozornost trebalo bi posvetiti mišljenjima država rasprostranjenja vrsta na koje se prijedlozi odnose. Posebna bi se pozornost trebala pridati mišljenju država rasprostranjenja dotičnih vrsta. Unija smatra i da bi u pravilu trebalo podržati prijedloge za izmjenu dodataka CITES-u koji su rezultat rada odborâ za životinje i biljke CITES-a i Stalnog odbora. Trebalo bi uzeti u obzir i procjenu prijedloga koju provode Tajništvo CITES-a i IUCN/Traffic (2) te, u slučaju morskih vrsta koje se komercijalno iskorištavaju, procjenu posebne stručne skupine Organizacije za hranu i poljoprivredu (FAO).

    7.

    Kako je utvrđeno u Odluci Vijeća 2022/982 od 16. lipnja 2022. (3), Unija zagovara uključivanje sljedećih vrsta:

    Physignathus cocincinus (zelena vodena agama, vodeni zmaj) u Dodatak II.,

    Cuora galbinifrons (indokineska kutijasta kornjača) u Dodatak I.,

    Laotriton laoensis (laoski bradavičavi vodenjak) u Dodatak II. s nultom izvoznom kvotom za primjerke uzete iz prirode kojima se trguje u komercijalne svrhe.

    Agalychnis lemur (lemurasta lisna žaba) u Dodatak II. s nultom godišnjom izvoznom kvotom za primjerke uzete iz prirode kojima se trguje u komercijalne svrhe.

    svih vrsta Sphyrnidae spp. (mlatovi) koje još nisu uvrštene u Dodatak II. u Dodatak II.,

    Thelenota ananas, T. anax, T. rubralineata (morski krastavci) u Dodatak II.,

    Khaya spp. (afrički mahagonij) (populacije Afrike) u Dodatak II. uz napomenu br. 17,

    Afzelia spp. (afzelija) (afrička populacija) u Dodatak II. uz napomenu br. 17,

    Dipteryx spp. u Dodatak II. uz napomenu br. 17 + sjeme,

    Handroanthus spp. (handroantus), Tabebuia spp. i Roseodendron spp. u Dodatak II. uz napomenu br. 17,

    Pterocarpus spp. (paduk) (afričke populacije) u Dodatak II. uz napomenu br. 17,

    Rhodiola spp u Dodatak II. CITES-u uz napomenu br. 2.

    Unija je također odlučila biti supokrovitelj te će zagovarati prijedlog Paname da se u Dodatak II. uvrste Carcharhinidae spp. (psine).

    8.

    Unija napominje da se posljednjih godina, među ostalim i uz financijsku potporu Unije, mnogo radilo na izgradnji kapaciteta za provedbu CITES-a, posebno u pogledu morskih vrsta. Unija podupire bolju koordinaciju između CITES-a i drugih višestranih okolišnih sporazuma i organizacija, kao što su regionalne organizacije za upravljanje ribarstvom i druga relevantna tijela kako bi svatko djelovanjem u okviru svojih nadležnosti doprinosio poboljšanju upravljanja i povećanju komplementarnosti.

    9.

    Unija primjećuje povećanu usmjerenost CITES-a na vrste drva, što se odražava i u prijedlozima Unije za uvrštavanje dodatnih vrsta drveća u Dodatak II CITES-u na 19. sastanku Konferencije stranaka. CITES ima iznimno važnu ulogu u očuvanju šuma i Unija podupire snažniju i dosljedniju suradnju CITES-a i drugih organizacija i postupaka povezanih sa šumama.

    10.

    Stajalište Unije o prijedlozima povezanima s nezakonitom trgovinom divljom faunom i florom trebalo bi odražavati sveobuhvatan pristup EU-a sprečavanju nezakonite trgovine divljom faunom i florom, koji obuhvaća razmatranje njezinih temeljnih uzroka, jačanje pravnih i političkih okvira za njezino suzbijanje, djelotvornu provedbu postojećih pravila i poticanje globalnih partnerstava za suzbijanje nezakonite trgovine divljom faunom i florom, istodobno priznajući da je međunarodna zajednica posljednjih godina mnogo učinila za sprečavanje nezakonite trgovine divljom florom i faunom.

    11.

    U skladu s navedenim prioritetima Unija se zalaže za to da se u okviru CITES-a bolje zaštite vrste koje se trenutačno uvoze u EU nezakonito ili se uvoze u EU u neodrživim količinama. Unija stoga podržava prijedloge o izmjeni dodataka u vezi s raznim vrstama gmazova i vodozemaca, a posebno nekoliko vrsta kornjača koje se u EU uvoze kao kućni ljubimci.

    12.

    Unija bi trebala poticati i inicijative kojima se doprinosi povećanju kapaciteta nadležnih tijela te razmjeni informacija i najboljih primjera iz prakse s ciljem da se poboljša provedba CITES-a i suradnja između matičnih, tranzitnih i odredišnih zemalja.

    13.

    U tom kontekstu Unija prima na znanje prijedloge za osnivanje posebnih fondova za odabrane stranke. Unija smatra da se novi fondovi trebaju osnivati samo u opravdanim slučajevima, na temelju detaljne analize njihove izvedivosti i dodane vrijednosti. Pristup financiranju ne bi trebao biti ograničen na odabrane stranke ili skupine stranaka.

    13.a

    Nekoliko prijedloga predstavljenih na 19. sastanku Konferencije stranaka CITES-a usmjereno je na pitanja povezana s održivom upotrebom, izvorima prihoda, autohtonim narodima i lokalnim zajednicama. Unija bi trebala poduprijeti takve prijedloge u mjeri u kojoj se njima pomaže osigurati da se relevantna pitanja na odgovarajući način riješe u okviru CITES-a. Međutim, trebalo bi izbjegavati stvaranje dodatnih postupaka ili struktura sa znatnim troškovima i neizvjesnim koristima ili rizikom od udvostručavanja.

    14.

    Uniji je važno osigurati da se sve rezolucije, napomene i rezerve shvaćaju i tumače na jednak način. Unatoč pozitivnom učinku postojećih pravila, prioritet ostaje rješavanje problema krivolova slonova i nezakonite trgovine bjelokosti, kao i potreba za osiguravanjem održivih rješenja za osobe koje žive u blizini slonova i divlje faune i flore općenito. Stoga bi Unija trebala posebno promicati pojašnjenje pravila o trgovini živim slonovima, a osobito Rezoluciju Konferencije 11.20 (Rev. CoP18) i Rezoluciju konferencije 10.10 (Rev. CoP18). Na 74. sastanku Stalnog odbora Unija i njezine države članice izrazile su želju za stvaranjem zajedničkog okvira za trgovinu živim afričkim slonovima, koji bi se temeljio na okviru CITES-a te na transparentnoj i strogoj znanstvenoj kontroli. Usklađivanje uvjeta za trgovinu živim afričkim slonovima i promicanje mjera koje su izravno usmjerene na problem nezakonite trgovine slonovima i bjelokosti trebali bi biti prioritet Unije za sve točke dnevnog reda na 19. sastanku Konferencije stranaka koje se odnose na slonove.

    15.

    Unija primjećuje da su stranke podnijele nekoliko prijedloga u vezi sa zakonitom trgovinom bjelokosti i rogovima nosoroga. Unija je svjesna financijskog opterećenja povezanog sa zaštitom ugroženih vrsta, osobito od nezakonite trgovine divljom faunom i florom te potencijalnih sukoba između ljudi i divlje faune i flore, te u tom pogledu pruža potporu državama rasprostranjenja. Međunarodna komercijalna trgovina bjelokosti i rogovima nosoroga trenutačno je zabranjena u okviru CITES-a. Unija smatra da nisu postignuti uvjeti za ponovno odobravanje te trgovine i ne podržava prijedloge da se na 19. sastanku Konferencije stranaka ona ponovno omogući. Kad je riječ o domaćim tržištima bjelokosti i rogovima nosoroga koja doprinose nezakonitoj trgovini, Unija bi i dalje trebala podupirati razmjerne, djelotvorne i transparentne mjere koje se temelje na najboljim dostupnim dokazima u okviru područja primjene Konvencije.

    16.

    Unija potvrđuje da međunarodna trgovina divljom faunom i florom te gubitak bioraznolikosti u svijetu može predstavljati rizik u pogledu pojave i širenja zoonotskih bolesti. Unija također priznaje da postoji poveznica između nezakonite trgovine s jedne strane i slabe dobrobiti životinja s druge strane, čime se povećava rizik od širenja bolesti. CITES bi, u skladu sa svojim mandatom, i dalje trebao doprinositi smanjenju potencijalnih rizika za zdravlje životinja i ljudi. Nijedna organizacija ne može sama pronaći rješenje za brojne izazove koji bi mogli dovesti do pojave i širenja bolesti povezanih s divljom faunom i florom. Unija smatra da se poticajima iz režima uvedenog Konvencijom o zakonitoj trgovini, a posebno njezinom funkcijom odvraćanja od nezakonite trgovine, može doprinijeti smanjenju rizika od širenja zoonoza. Unija bi stoga trebala poticati CITES na jačanje aktivne suradnje s drugim međuvladinim organizacijama, uključujući one koje djeluju u području zdravlja životinja ili javnog zdravlja, trgovine, hrane i prometa, u skladu s pristupom „jedno zdravlje”. Unija snažno podupire obnovljenu obvezu Svjetske organizacije za zdravlje životinja i CITES-a da surađuju na pitanjima zdravlja i dobrobiti životinja u cijelom svijetu radi očuvanja bioraznolikosti i zaštite životinja.

    17.

    Kriza prouzročena nezakonitom trgovinom divljom faunom i florom, u kombinaciji s proširenjem područja primjene CITES-a na nove vrste i stranke, rezultirala je time da je veći broj aktivnosti uključen u područje primjene CITES-a posljednjih godina te da se obujam posla Tajništva CITES-a znatno povećao. Unija bi trebala uzeti u obzir taj razvoj događaja pri odlučivanju o svojim prioritetima na 19. sastanku Konferencije stranaka i o budućem proračunu Tajništva CITES-a.

    (1)  ST 13975/22 (https://www.consilium.europa.eu/media/59787/st13975-en22.pdf).

    (2)  Međunarodna unija za očuvanje prirode (IUCN) i TRAFFIC specijalizirana su tijela za pitanja trgovine divljom faunom i florom koja prije svake Konferencije stranaka provode temeljitu procjenu prijedloga za izmjenu dodataka CITES-u.

    (3)  https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HR/TXT/PDF/?uri=uriserv:OJ.L_.2022.167.01.0095,01.HRV


    PRILOG II.

    Stajalište Unije o određenim prijedlozima podnesenima za 19. sastanak Konferencije stranaka Konvencije o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama divljih životinja i biljaka (CITES) (Panamá, Panama, 14. – 25. studenoga 2022.)

    „+”

    označava stajalište „za”

    „–”

    označava stajalište „protiv”

    „0”

    označava otvoreno stajalište zbog nedostatka informacija potrebnih za zauzimanje stajališta

    „(+)”

    označava da je potpora uvjetovana dostupnošću dodatnih informacija i/ili izmjenama prijedloga

    „(-)”

    označava protivljenje koje treba ponovno razmotriti ako budu dostupni dodatni dokazi i/ili ako se prijedlog značajno izmijeni

    1.    RADNI DOKUMENTI

    Br.

    Točka dnevnog reda

    Predlagatelj  (1)

    Primjedbe

    Stajalište

    Svečanost otvaranja

     

    Nema dokumenta

     

    Pozdravni govori

     

    Nema dokumenta

     

    Administrativna i financijska pitanja

    1.

    Izbor predsjednika i zamjenika predsjednika sastanka te predsjednika I. i II. odbora

     

    Nema dokumenta

    O kandidatima je već postignut dogovor.

     

    2.

    Usvajanje dnevnog reda

    CoP19 Doc. 2

    Sec.

    Dogovoreno

    +

    3.

    Donošenje programa rada

    CoP19 Doc. 3

    Sec.

    Dogovoreno

    +

    4.

    Rules of Procedure of the Conference of the Parties

     

     

     

     

    4.1

    Izvješće Stalnog odbora CoP19 Doc. 4.1

    SC

    Podržati preporučene izmjene pravila 7. Podržati preporučene izmjene pravila 25.5 i 25.6. Naglasiti da je važno da svaka promjena u redoslijedu glasovanja bude iznimna i da je predsjednik propisno opravda na sastanku.

    +

     

    4.2

    Predložena izmjena pravila 26.

    CoP19 Doc. 4.2

    Bocvana i Zimbabve

    Odbiti prijedlog jer je u suprotnosti s člankom XV. Konvencije. Načelo da bi svaka stranka trebala imati jedan glas ključno je i o njemu se ne može pregovarati. Ta bi promjena dovela do vrlo složenih pregovora prije svakog glasovanja i do praktičnih izazova u pogledu procjene stanovništva što je moguće bliže sjednicama Konferencije stranaka kako bi se odrazilo stanje.

    5.

    Odbor za verifikaciju mandata

     

     

     

     

    5.1

    Osnivanje Odbora za verifikaciju mandata

     

    Nema dokumenta

     

     

    5.2

    Izvješće Odbora za verifikaciju mandata

     

    Nema dokumenta

     

    6.

    Primanje promatrača

    CoP19 Doc. 6

     

     

     

    7.

    Upravljanje, financije i proračun Tajništva i sastanaka Konferencije stranaka

     

     

     

     

    7.1

    Upravljanje Tajništvom

    CoP19 Doc. 7.1

    Sec.

     

     

     

    7.2

    Izvješće izvršnog direktora UNEP-a o administrativnim i drugim pitanjima

    CoP19 Doc. 7.2

    UNEP

     

     

     

    7.3

    Financijska izvješća za razdoblje2020. – 2022.

    CoP19 Doc. 7.3

    Sec.

     

     

     

    7.4

    Proračun i program rada za razdoblje 2023. – 2025.

    CoP19 Doc. 7.4

    Sec.

     

     

     

    7.5

    Pristup financiranju

    CoP19 Doc. 7.5

    SC

    Bez utvrđenog stajališta

     

     

    7.6

    Projekt sponzoriranih delegata

    CoP19 Doc. 7.6

    Sec.

    Složiti se s prijedlogom Tajništva da se Program ne proširi na sastanke Stalnog odbora i Odbora za životinje i bilje jer bi administrativni rad povezan s takvim proširenim programom predstavljao nerazmjerno opterećenje za Tajništvo. Međutim, prihvatiti predloženo ograničeno proširenje programa na prihvatljive stranke u skladu s postupcima iz članka XIII. Podržati predložene izmjene Rezolucije Konferencije 17.3 i nacrta odluke.

    +

    8.

    Jezična strategija Konvencije

    CoP19 Doc. 8

    Sec.

    EU može poduprijeti 2. opciju i otvoren je za raspravu o određenim elementima 3. opcije ako se financira dobrovoljnim doprinosima. Potrebno je razmotriti važna pitanja koja se odnose na proračun i kašnjenja, kao i moguće posljedice za provedbu i izvršenje CITES-a kako je opisano u stavku 12. točki (a) dokumenta 8. Svaka radna skupina na sjednici Konferencije stranaka treba uključiti predstavnike svih regija, a ne samo predstavnika stranaka čiji su službeni jezici arapski, kineski i ruski jer će svaka odluka utjecati na proračun svih stranaka.

    (-)

    Strateška pitanja

    9.

    Izvješća i preporuke odbora

     

     

     

     

    9.1

    Stalni odbor

     

     

     

     

     

    9.1.1

    Izvješće predsjednika

    CoP19 Doc. 9.1.1

    SC

    Primiti na znanje dokument i podržati nacrte odluka, uključujući prijedloge Tajništva.

    +

     

     

    9.1.2

    Izbor novih regionalnih članova i zamjenika regionalnih članova

     

    Nema dokumenata

     

     

    9.2

    Odbor za životinje

     

     

     

     

     

    9.2.1

    Izvješće predsjednika

    CoP19 Doc. 9.2.1

    AC

    Primiti na znanje dokument i podržati nacrte odluka.

    +

     

     

    9.2.2

    Izbor novih regionalnih članova i zamjenika regionalnih članova

     

    Nema dokumenata

     

     

    9.3

    Odbor za biljke

     

     

     

     

     

    9.3.1

    Izvješće predsjednika

    CoP19 Doc. 9.3.1

    PC

    Primiti na znanje dokument.

     

     

     

    9.3.2

    Izbor novih regionalnih članova i zamjenika regionalnih članova

     

    Nema dokumenata

     

    10.

    Strateška vizija CITES-a

    CoP19 Doc. 10

    SC

    Podržati skup odluka. Pokazatelji se mogu dodatno mijenjati, ovisno o razvoju globalnog okvira za bioraznolikost nakon 2020.

    (+)

    11.

    Vrste uvrštene na popis iz Dodatka I.

    CoP19 Doc. 11

    AC, PC

    Podržati prijedlog s određenim izmjenama nacrta odluka koje će predložiti EU, dok će i dalje biti otvoren za raspravu o prilagodbama predloženog postupka koje je predložilo Tajništvo i o drugim izmjenama, ako ih predlože druge stranke.

    +

    12.

    Izvješće o svjetskoj trgovini divljom faunom i florom

    CoP19 Doc. 12

    Južna Afrika

    Uglavnom se podržava ideja izvješća i radne skupine u razdoblju između sastanaka. Međutim, u prijedlogu i dalje ima nejasnoća. Stoga ga se može podržati samo, uz uvjet dostupnosti vanjskih resursa, ako se putem niza odluka pokrene postupak boljeg definiranja izvješća kako bi se na 20. sastanku Konferencije stranaka mogla donijeti odluka ili ako se prijedlog tijekom 19. sastanka Konferencije stranaka znatno poboljša tako da se razjasni sadržaj izvješća.

    (+)

    13.

    Uključivanje autohtonih naroda i lokalnih zajednica

    CoP19 Doc. 13

    SC

    Podržati preporuku o donošenju revidiranih odluka iz Priloga 1. dokumentu i poticati konkretne prijedloge o sudjelovanju autohtonih naroda i lokalnih zajednica u CITES-u.

    +

    14.

    Izvori prihoda

    CoP19 Doc. 14

    SC

    Podržati donošenje revidiranih odluka i brisanje odluka 18.37 i 18.36.

    +

    15.

    Participativni mehanizmi za ruralne zajednice u CITES-u

    CoP19 Doc. 15

    Esvatini, Namibija i Zimbabve

    Protiviti se prijedlozima kao samostalnom dokumentu. Iako je ta tema važna, u okviru CITES-a već postoje dva odvojena postupka usmjerena na autohtone narode i lokalne zajednice (vidjeti točke 13. i 14. dnevnog reda).

    Radi veće učinkovitosti i dosljednosti kad je riječ o uključivanju autohtonih naroda te lokalnih i ruralnih zajednica, predlagatelji bi prijedlog trebali uskladiti s postupcima iz točaka 13. i 14. dnevnog reda te ga, prema potrebi, dostaviti na razmatranje odgovarajućoj radnoj skupini ili objema radnim skupinama.

    (-)

    16.

    Izgradnja kapaciteta

    CoP19 Doc. 16

    SC

    Podržati nacrt rezolucije i niz prijedloga za nastavak rada na integriranom okviru za izgradnju kapaciteta. Možda će biti potrebna određena manja pojašnjenja, posebno kako bi se razjasnilo područje primjene točke 2.b iz nacrta rezolucije. Podržati izmjene koje je predložilo Tajništvo.

    +

    17.

    Suradnja s organizacijama i multilateralni sporazumi o zaštiti okoliša

     

     

     

     

    17.1

    Suradnja s drugim konvencijama povezanima s bioraznolikošću

    CoP19 Doc. 17.1

    SC

    Podržati jer bi trebalo nastaviti s jačanjem sinergija između multilateralnih sporazuma o okolišu koji se odnose na bioraznolikost, a primjereno je i da Stalni odbor nastavi pratiti ta pitanja. Složiti se s revidiranim i novim nacrtima odluka navedenima u prilozima dokumentu i podržati rad na strategiji partnerstva.

    +

     

    17.2

    Suradnja s globalnom strategijom za očuvanje biljaka

    CoP19 Doc. 17.2

    PC

    Podržati nove nacrte odluka, uključujući prijedlog Tajništva da se u postupak uključi Stalni odbor.

    +

     

    17.3

    Suradnja s Međuvladinom znanstveno-političkom

    Platforma o bioraznolikosti i uslugama ekosustava

    CoP19 Doc. 17.3

    SC

    Podržati nacrte odluka iz Priloga I. dokumentu.

    +

     

    17.4

    Zajednička inicijativa CITES-a i CMS-a za afričke zvijeri

    CoP19 Doc. 17.4

    Sec.

    Podržati nacrt odluke radi prenošenja relevantnih informacija Odboru za životinje i odgovarajućeg savjetovanja Tajništva o Inicijativi za afričke zvijeri, kako su predložili Odbor za životinje i nekoliko promatračkih organizacija.

    +

     

    17.5

    Međunarodni konzorcij za borbu protiv kriminala povezanog s divljom florom i faunom

    CoP19 Doc. 17.5

    Sec.

    Podržati donošenje nacrta odluka i brisanje odluke 18.3.

    +

    18.

    UN-ov Svjetski dan divljih vrsta

    CoP19 Doc. 18

    Sec.

    Podržati brisanje Odluke 18.38 o Svjetskom danu divljih vrsta jer je provedena.

    +

    19.

    CITES i šume

    CoP19 Doc. 19

    Sec.

    Podržati prijedlog; predložiti izmjene kako bi se poboljšale sinergije i izbjeglo udvostručavanje s drugim međunarodnim postupcima i instrumentima povezanima sa šumama. Predložiti savjetovanje s Odborom za biljke o referentnom okviru studije (možda preko predsjednika kako bi postupak bio jednostavniji).

    (+)

    20.

    Program za pojedine vrste drveća

    CoP19 Doc. 20

    Sec.

    Podržati nacrte odluka. EU smatra da program donosi očekivane ishode i potiče sve stranke da na temelju rezultata Programa dodatno doprinesu provedbi CITES-a u pogledu vrsta drveća navedenih na popisu.

    +

    21.

    Preispitivanje programa ETIS

    CoP19 Doc. 21

    SC

    Većina preporuka može se podržati, uključujući uredničke izmjene koje je predložilo Tajništvo, osim promjene datuma podnošenja podataka ETIS-a, što bi moglo oslabiti postupak zbog vremenskog odmaka između podataka upotrijebljenih u analizi i izvješćivanja Konferenciji stranaka. Stoga se protivi dodavanju Priloga 1. odjeljka 4. stavka 2., ali podupire jačanje suradnje između ICCWC-a i ETIS-a te razmjena podataka iz godišnjih izvješća o nezakonitoj trgovini s ETIS-om.

    Podržati prijedlog Tajništva da se donese nacrt odluke upućen Tajništvu i Stalnom odboru kako bi se razvili jasni kriteriji za kategorizaciju stranaka.

    (+)

    22.

    Programi MIKE i ETIS

    CoP19 Doc. 22

    SC

    Podržati prijedlog, uključujući predloženi novi tekst Tajništva za odluku 19.BB a), međutim, trebalo bi naglasiti da bi trebalo staviti veći naglasak na dugoročnu financijsku održivost programa MIKE i ETIS. EU je otvoren za prijedlog Tajništva da se odluka 19.AA uključi u odluku o financiranju i programu rada s troškovima.

    +

    23.

    Uloga CITES-a u smanjenju rizika od buduće pojave zoonotskih bolesti povezanih s međunarodnom trgovinom divljom faunom i florom

    CoP19 Doc. 23

     

     

     

     

    23.1

    Izvješće Stalnog odbora

    CoP19 Doc. 23.1

    SC

    Pozdraviti rad radne skupine u razdoblju između sastanaka. Podržati predložene odluke i izmjene Rezolucije Konferencije 10.21 (Rev. CoP16) o prijevozu živih primjeraka.

    +

     

    23.2

    „Jedno zdravlje” i CITES:

    Rizici za zdravlje ljudi i životinja koji proizlaze iz trgovine divljom faunom i florom

    CoP19 Doc. 23.2

    Côte d’Ivoire, Gabon, Gambija, Liberija, Niger, Nigerija i Senegal

    Usprotiviti se elementima koji nadilaze CITES. Podržati određene elemente sadržane u nacrtu rezolucije, kao što su upotreba međunarodnih definicija i suradnja s tijelima nadležnima za zdravlje životinja i javno zdravlje, te predložiti njihovo uključivanje u nacrte odluka predloženih u dokumentu 23.1., ne kao dio postupka donošenja rezolucije, nego kao odluke donesene na 19. sastanku Konferencije stranaka.

    (-)

    24.

    Posljedice pandemije bolesti COVID-19 na provedbu Konvencije

    CoP19 Doc. 24

    Sec.

    Podržati preporuke Tajništva kako bi se osiguralo da sastanci CITES-a i rad između sastanaka budu mogući i u slučaju iznimnih operativnih problema.

    +

    25.

    Akcijski plan za pitanja povezana sa spolom

    CoP19 Doc. 25

    Panama

    Podržati istraživanje i djelotvorno rješavanje pitanja povezanih sa spolom. Podržati predloženu rezoluciju, za koju su, međutim, potrebne daljnje izmjene. Predložiti da Konferencija stranaka pokrene postupak između zasjedanja kako bi se razmotrila potreba i sadržaj smjernica za provedbu rezolucije te da se daju preporuke za SC/CoP20.

    (+)

    Pitanja tumačenja i provedbe

    Postojeće rezolucije i odluke

     

     

     

    26.

    Preispitivanje rezolucija

    CoP19 Doc. 26

    Sec.

    Podržati izmjene rezolucija i brisanje Odluke 14.81 ako se donese odgovarajuća izmjena Rezolucije Konferencije 14.8 (Rev. CoP17). Trebalo bi uskladiti s izmjenom predloženom u dokumentu 32.

    +

    27.

    Preispitivanje odluka

    CoP19 Doc. 27

     

    Podržati prijedloge Tajništva. Preferirati da se 18.55 ne izbriše jer je provedba u tijeku. Razmotriti je li do održavanja Konferencije stranaka provedena 18.193.

    +

    Opća usklađenost i izvršenje

     

     

     

    28.

    Nacionalni zakoni za provedbu Konvencije

    CoP19 Doc. 28

    Sec.

    Podržati donošenje nacrta odluka iz Priloga 1. dokumentu CoP19 Doc. 28 i predložiti uključivanje mogućeg izvješćivanja na redovitim sastancima Stalnog odbora u odluku 19.EEh). Podržati brisanje odluka od 18.62 do 18.67 i prihvatiti okvirni proračun kako je predviđeno u Prilogu 2.

    +

    29.

    Pitanja usklađenosti s CITES-om

     

     

     

     

    29.1

    Provedba članka XIII. i Rezolucije Konferencije 14.3 (Rev. CoP18).

    o postupcima usklađivanja s CITES-om

    CoP19 Doc. 29.1

    Sec.

    Primiti na znanje informacije predstavljene u dokumentu o provedbi članka XIII. i Rezolucije Konferencije 14.3. (Rev. CoP 18). Sudjelovati u raspravi o preporuci na temelju stavka 42.b) s ciljem podupiranja ubrzanog postupka, ako je potrebno, i na temelju stavka 42.c) s ciljem mogućih poboljšanja u rješavanju pitanja usklađenosti od strane Stalnog odbora, uzimajući u obzir druge moguće načine za smanjenje dnevnog reda Stalnog odbora.

    0

     

    29.2

    Totoaba (Totoaba macdonaldi)

    CoP19 Doc. 29.2

     

     

     

     

     

    29.2.1

    Izvješće Tajništva

    CoP19 Doc. 29.2.1

    Sec.

    Podržati donošenje revidiranih i novih nacrta odluka (od 18.292 do 18.295 te 19.CC i 19.DD) iz Priloga 3. dokumentu CoP19 Doc. 29.2.1. Potaknuti Meksiko da poduzme djelotvorne mjere za zaštitu vrste vakita. Dokumenti 29.2.1. i 29.2.2. vrlo su slični te bi ih trebalo spojiti u jedan, po mogućnosti koristeći izvješće Tajništva kao početnu točku.

    +

     

     

    29.2.2

    Obnovljene i ažurirane odluke za 19. sastanak Konferencije stranaka

    CoP19 Doc. 29.2.2

    Sjedinjene Američke Države

    Podržati sadržaj dokumenta, koji se, međutim, preklapa s dokumentom 29.2.1. Tajništva. Potrebno je spojiti ta dva dokumenta.

    (+)

     

    29.3

    Madagaskarske ebanovine (Diospyros spp.) te palisandri i ružičasta drva (Dalbergia spp.)

    CoP19 Doc. 29.3

    Tajništvo uz savjetovanje s predsjednikom Stalnog odbora

    Podržati nacrte odluka, osobito one koji se odnose na to da Madagaskar osigura sve zalihe i da stranke ne prihvate (ponovni) izvoz u komercijalne svrhe primjeraka Diospyros spp. (#5) i Dalbergia spp. (#15) iz Madagaskara dok Madagaskar Tajništvu ne dostavi nalaz o zakonitom stjecanju i nalaz o neštetnosti za te vrste na nacionalnoj razini.

    +

    30.

    Program za pomoć pri usklađivanju

    CoP19 Doc. 30

    SC

    Podržati odluke o provedbi Programa za pomoć pri usklađivanju.

    +

    31.

    Preispitivanja značajne trgovine na nacionalnoj razini CoP19 Doc. 31

    SC, uključuje predložene nacrte odluka

    predsjednikâ odborâ za životinje i biljke

    Podržati jer je potrebno procijeniti jesu li poduzete dostatne mjere za rješavanje pitanja utvrđenih u Preispitivanju značajne trgovine za Madagaskar.

    +

    32.

    Preispitivanje Rezolucije Konferencije 11.3 (Rev. CoP18) o usklađenosti i izvršenju

    CoP19 Doc. 32

    SC

    Podržati donošenje predloženih izmjena Rezolucije Konferencije 11.3 (Rev. CoP18), podložno manjim uredničkim izmjenama.

    +

    33.

    Pitanja izvršenja

    CoP19 Doc. 33

    Sec.

    Podržati preporuke, uz isticanje važnosti daljnjeg promicanja aktivnog izvršenja Konvencije na nacionalnoj i međunarodnoj razini, koje se prije svega oslanja na dostatan kapacitet institucija za izvršenje i specijalizaciju njihovih jedinica. Također naglasiti važnost rješavanja financijskih tokova koji proizlaze iz nezakonite trgovine divljom faunom i florom.

    +

    34.

    Godišnja izvješća o nezakonitoj trgovini

    CoP19 Doc. 34

    Sec.

    Podržati izmjenu Rezolucije Konferencije 11.17 (Rev. CoP18) i brisanje odluka 18.75 i 18.76 o godišnjim izvješćima o nezakonitoj trgovini

    Općenito podržati predložene nacrte odluka 19.AA i 19.BB s određenim pojašnjenjima i izmjenama.

    +

    35.

    Radna skupina za nezakonitu trgovinu primjercima vrsta drveća uvrštenih na popis u okviru CITES-a

    CoP19 Doc. 35

    SC

    Podržati preporuke: a) primiti na znanje dokument, uključujući predloženu izmjenu nacrta odluke 19.CC o identifikaciji drvne sirovine i drugih drvnih proizvoda, kako ju je predstavio Odbor za biljke u dokumentu CoP19 Doc. 44.2; b) brisanje odluka 18.79 i 18.80 o izvršenju.

    +

    36.

    Potpora borbi protiv kriminala povezanog s divljom faunom i florom u zapadnoj i središnjoj Africi

     

     

     

     

    36.1

    Izvješće Stalnog odbora

    CoP19 Doc. 36.1

    SC

    Dokumente 36.1 i 36.2. trebalo bi spojiti. Opći dogovor da je potrebna potpora za borbu protiv kriminala povezanog s divljom florom i faunom. Međutim, kako bi se izbjeglo udvostručavanje s postojećim aktivnostima i zbog toga što se čini da je osnivanje fonda dugotrajan proces koji bi zahtijevao znatne financijske i ljudske resurse, potrebno je poduprijeti preporuke Tajništva navedene u dokumentu 36.1. Potaknuti druge stranke te vladine, međuvladine i nevladine organizacije, kao i zainteresirane dionike, da pruže potporu tim podregijama.

    (+)

     

    36.2

    Kriminal povezan s divljom florom i faunom i potpora izvršenju CITES-a

    u zapadnoj i središnjoj Africi

    CoP19 Doc. 36.2

    Côte d’Ivoire, Gambija, Liberija, Niger, Nigerija i Senegal

    Predloženo spajanje dokumenata 36.1 i 36.2., primjedbe navedene u 36.1.

    (-)

    37.

    Kriminal u vezi s divljom florom i faunom povezan s internetom

    CoP19 Doc. 37

    Sec.

    Podržati izmjenu Rezolucije Konferencije 11.3 (Rev. CoP18) i nacrte odluka. Predložiti da se uz najbolje primjere iz prakse utvrde i „nacionalni zakoni” stranaka (dodatak predloženoj odluci 19.AA). Trebalo bi uskladiti s izmjenom predloženom u dokumentu 32.

    +

    38.

    Smanjenje potražnje radi suzbijanja nezakonite trgovine

    CoP19 Doc. 38

    SC

    Podržati donošenje smjernica na 19. sastanku Konferencije stranaka. Podržati i donošenje nacrta odluka i izmjena Rezolucije konferencije 17.4. kako bi se poboljšala dostupnost smjernica za stranke na svim jezicima CITES-a i stranke potakle da ih upotrebljavaju.

    +

    39.

    Domaća tržišta za primjerke kojima se često nezakonito trguje

    CoP19 Doc. 39

    SC

    Podržati preporuke. Trebalo bi uskladiti s izmjenom predloženom u dokumentu 32.

    +

    Reguliranje trgovine

     

     

     

    40.

    Smjernice za utvrđivanje nalaza o zakonitom stjecanju

    CoP19 Doc. 40

    SC

    Potrebno je pojasniti određene elemente „Brzog vodiča za nalaze o zakonitom stjecanju” i Odluke 19.BB a). Stajalište EU-a dodatno će se razraditi nakon što ažurirani dokument Tajništva koji odražava ishode radionice o zakonitom stjecanju (kolovoz 2022.) postane dostupan.

    (+)

    41.

    Elektronički sustavi i informacijske tehnologije, autentifikacija i kontrola dozvola

    CoP19 Doc. 41

    SC

    Podržati zaključak studije o autentifikaciji i kontroli dozvola. Podržati predložene izmjene Rezolucije Konferencije 12.3. (Rev. CoP18) o dozvolama i potvrdama kako ih je izmijenilo Tajništvo CITES-a, uz prijedlog da se u većoj mjeri uzmu u obzir sustavi organizirani na temelju arhitekture čvorišta. Podržati predložene izmjene Rezolucije Konferencije 11.3 (Rev. CoP18) o usklađenosti i izvršenju, posebno kako bi se carinskim tijelima omogućio pristup informacijama iz baza podataka za izdavanje dozvola upravnih tijela. Podržati nacrte odluka o procjeni i analizi rizika te nacrte odluka o elektroničkim sustavima i informacijskoj tehnologiji.

    +

    42.

    Oznake namjene na dozvolama i potvrdama izdanima na temelju CITES-a

    CoP19 Doc. 42

    SC

    Složiti se s predloženim izmjenama odgovarajućih rezolucija i podržati donošenje predloženih nacrta odluka za ponovno uspostavljanje zajedničke radne skupine u razdoblju između sastanka radi daljnjeg preispitivanja namjene transakcijskih oznaka koje upotrebljavaju stranke te, među ostalim, nastavka rasprava o oznakama namjene P i T.

    +

    43.

    Nalazi o neštetnosti

     

     

     

     

    43.1

    Izvješće odborâ za životinje i biljke

    CoP19 Doc. 43.1

    AC, PC

    Podržati nacrte odluka dogovorene na 31. sastanku Odbora za životinje i 25. sastanku Odbora za biljke.

    +

     

    43.2

    Pružanje nalaza o neštetnosti za primjerke vrsta iz Dodatka II. uzetih iz morskog okruženja koje nije pod jurisdikcijom nijedne zemlje

    CoP19 Doc. 43.2

    Ujedinjena Kraljevina Velike Britanije i Sjeverne Irske

    Podržati nacrte odluka jer su usklađeni s aktualnom inicijativom za jačanje sinergija između CITES-a i sektora ribarstva radi boljeg očuvanja ugroženih prečnousta uvrštenih na CITES-ov popis.

    +

    44.

    Identifikacijski materijali

     

     

     

     

    44.1

    Preispitivanje Rezolucije Konferencije 11.19 (Rev. CoP16)

    CoP19 Doc. 44.1

    SC

    Podržati preporuke.

    +

     

    44.2

    Identifikacija drvne sirovine i drugih drvnih proizvoda

    CoP19 Doc. 44.2

    PC

    Podržati nacrte odluka jer su tijekom godina prikupljene brojne informacije i njihovo bi objedinjavanje bilo korisno.

    +

    45.

    Sustav označivanja za trgovinu kavijarom

    CoP19 Doc. 45

    SC

    Podržati predložene nacrte odluka i brisanje odluke 18.146.

    Predložiti uspostavu radne skupine Stalnog odbora u razdoblju između sastanka koja može početi s radom kad analize i preporuke Tajništva postanu dostupne.

    +

    46.

    Trgovina kamenim koraljima

    CoP19 Doc. 46

    Europska unija i njezine države članice

    Dokument podnijeli EU i njegove države članice.

    +

    47.

    Primjerci proizvedeni biotehnologijom

    CoP19 Doc. 47

    SC, Sec.

    Podržati preporuke. Specijalistički sastanak trebao bi biti temelj za razjašnjavanje definicija i pitanja očuvanja koje bi radna skupina mogla kasnije upotrijebiti. Sastanak bi trebao služiti kao temelj za radnu skupinu i stoga se mora održati ranije.

    +

    48.

    Definicija pojma „prikladna i prihvatljiva odredišta”

    CoP19 Doc. 48

    SC

    Podržati odobrenje obaju neobvezujućih dokumenata sa smjernicama.

    Podržati nacrt odluke iz Priloga 3., uključujući izmjene Tajništva CITES-a.

    +

    49.

    Unošenje s mora

    CoP19 Doc. 49

    SC

    Podržati predložene odluke.

    Izraziti duboku zabrinutost EU-a i država članica zbog nedostatka provedbe odredaba CITES-a o unošenju s mora i drugoj trgovini iz područja izvan nacionalne jurisdikcije vrsta navedenih na popisu CITES-a.

    EU i države članice naglašavaju da je za uspješnu provedbu odredbi CITES-a za morske vrste ključna učinkovita suradnja CITES-a i tijela nadležnih za ribarstvo.

    +

    50.

    Postupanje sa zaplijenjenim primjercima

    CoP19 Doc. 50

    SC

    Podržati predložene nacrte odluka 19. sastanka Konferencije stranaka kako je preporučeno na 74. sastanku Stalnog odbora i brisanje odluka od 18.159 do 18.164.

    +

    51.

    Kvote za lovačke trofeje od leoparda (Panthera pardus)

    CoP19 Doc. 51

    SC

    Podržati izmjenu stavka 1. točke a) Rezolucije Konferencije 10.14 (Rev. CoP16). Predložiti izmjenu odluka koje je predložilo Tajništvo kako bi se osiguralo redovito preispitivanje izvoznih kvota (uključujući lovačke kvote).

    (+)

    52.

    Prijevoz živih primjeraka:

    poboljšanje provedbe propisa o prijevozu

    CoP19 Doc. 52

    Kanada, Côte d'Ivoire, Kenija, Meksiko, Nigerija, Senegal i Sjedinjene Američke Države

    Podržati predložene odluke i izmjene rezolucija, posebno kad je riječ o pristupu propisima IATA-e. Razjasniti svrhu prve (manje) izmjene u Rezoluciji Konferencije 10.21 (uključivanje „neovisno o načinu prijevoza”) i razmotriti mogući učinak na smjernice za nepravedni prijevoz. Otvorenost za raspravu o prijedlozima stranaka ili relevantnih dionika za poboljšanje izvedivosti predloženih izmjena bez smanjenja ambicioznosti prijedloga.

    +

    Izuzeća i posebne odredbe o trgovini

     

     

     

    53.

    Preispitivanje odredaba CITES-a povezanih s trgovinomprimjercima životinja i biljaka koji ne potječu iz prirode

    CoP19 Doc. 53

    SC

    Podržati nastavak rada radne skupine u razdoblju između sastanka jer su pitanja kojima se bavi složena i tijekom mandata nije bilo dovoljno vremena za raspravu o svim elementima. Potrebna su znatna poboljšanja teksta, posebno Priloga I., kako bi tekst bio jasniji i usmjereniji te kako bi se uzele u obzir zabrinutosti koje je izrazilo Tajništvo CITES-a. U skladu sa stajalištem Tajništva, zalagati se za odgodu donošenja izmjena Rezolucije 10.16 na 20. sastanku Konferencije stranaka, ali koje mogu biti donesene na 19. sastanku Konferencije stranaka ako se postigne dogovor o znatnom poboljšanju.

    (-)

    54.

    Preispitivanje odredaba Rezolucije Konferencije 17.7 o preispitivanju trgovine primjercima životinja koji su prijavljeni kao uzgojeni u zatočeništvu

    CoP19 Doc. 54

    Tajništvo u ime Stalnog odbora te uz savjetovanje s predsjednikom Odbora za životinje

    Općenito podržati, ali potrebne su određene izmjene teksta izmjena Rezolucije u Prilogu 1. i nacrta odluka, posebno kako bi se uzeo u obzir ishod sastanka SC75 (13. 11. 2022.) i radionice održane u lipnju 2022. Podržati nacrt odluka iz Priloga 2.

    (+)

    55.

    Registracija uzgoja životinjskih vrsta iz Dodatka I. u zatočeništvu u komercijalne svrhe

    CoP19 Doc. 55

    Sjedinjene Američke Države

    Usprotiviti se određenim dijelovima obrazloženja predstavljenog u dokumentu i snažno se usprotiviti određenim predloženim izmjenama. Općenito podržati ideju da se roba navedena u registraciji objavljuje na internetskoj stranici CITES-a. Protivljenje prijedlogu da je za dodatne proizvode potrebna nova registracija. Otvorenost za pristup isključivosti, tj. proširenje postupka registracije na robu koja je bila izričito isključena iz registracije. Prijedlog se može prihvatiti s tim izmjenama.

    (-)

    56.

    Smjernice o pojmu „umjetno razmnožen

    CoP19 Doc. 56

    PC

    Podržati donošenje nacrta odluka iz Priloga 1. Budući da su pitanja u vezi s drvom agar, upotrebom koda izvora Y i druga pitanja ostala otvorena u postupku izrade preliminarnih smjernica, usprotiviti se svakoj mogućoj promjeni mandata za reviziju smjernica koja bi u konačnici mogla dovesti do slabljenja postojećih standarda u pogledu koda izvora „A”, „Y” i definicije nasada.

    +

    57.

    Primjerci uzgojeni iz sjemenja ili spora prikupljenih u prirodi za koje se smatra da su umjetno razmnoženi

    CoP19 Doc. 57

    Odbor za biljke uz savjetovanje s predsjednikom Stalnog odbora

    Podržati brisanje odluka od 18.179 do 18.181 jer je rad dovršen.

    +

    Pitanja koja se odnose na pojedine vrste

    58.

    Zapadnoafrički strvinari (Accipitridae spp.)

    CoP19 Doc. 58

    Stalni odbor uz savjetovanje s Tajništvom

    Složiti se s donošenjem nacrta odluka od 19.AA do 19.FF, kojima se zamjenjuju odluke od 18.186 do 18.192.

    +

    59.

    Nezakonita trgovina gepardima (Acinonyx jubatus)

    CoP19 Doc. 59

    Etiopija

    Podržati preporuke jer je nezakonita trgovina neposredna prijetnja. Preporučiti uključivanje podvrsta iz Sjeverozapadne Afrike i Irana u sva razmatranja koja se odnose na borbu protiv nezakonite trgovine, u odgovarajućoj mjeri, te stvoriti mehanizam za obavješćivanje i jačanje rada Radne skupine za velike mačke. Nadalje, preporuke za 20. sastanak Konferencije stranaka trebao bi dati SC78, a ne SC77.

    (+)

    60.

    Očuvanje vodozemaca (Amphibia spp.)

    CoP19 Doc. 60

    AC

    Podržati preporuke jer nije prikupljeno dovoljno podataka o vrstama vodozemaca u međunarodnoj trgovini.

    +

    61.

    Jegulje (Anguilla spp.)

    CoP19 Doc. 61

    Stalni odbor uz savjetovanje s predsjednikom Odbora za životinje

    Podržati preporuke Stalnog odbora o donošenju nacrta odluka od 19.AA do 19.DD navedenih u Prilogu 1.

    +

    62.

    Taksoni od kojih se dobiva drvo agar

    (Aquilaria spp. i Gyrinops spp.)

     

     

     

     

    62.1

    Izvješće Odbora za biljke

    CoP19 Doc. 62.1

    PC

    Podržati nacrt Odluke samo u izmijenjenoj verziji Tajništva. Naglasiti da je potrebno uzeti u obzir nove informacije iz dokumenta 62.2, u njemu predloženo istraživanje i informativni dokument CoP19 Inf. 5 pri reviziji Rezolucije 16.10 i drugih relevantnih rezolucija. Međutim, treba jasno dati do znanja da se Rezolucija 10.13 o provedbi Konvencije o vrstama drveća i druge moguće rezolucije ne smiju oslabiti kad je riječ o definicijama i specifikacijama umjetnog razmnožavanja.

    (+)

     

    62.2

    Povijest i izazovi u vezi s drvom agar i CITES

    CoP19 Doc. 62.2

    Ujedinjena Kraljevina Velike Britanije i Sjeverne Irske

    Podržati ili pohvaliti korisnost prikupljenih informacija. Zahtijevati da se potencijalno istraživanje uzme u obzir za sve revizije Rezolucije 16.10 u skladu s nacrtom odluke iz dokumenta 62.1.

    (+)

    63.

    Drva iz roda Boswellia (Boswellia spp.)

    CoP19 Doc. 63

    PC

    Podržati. U nacrtima odluka navedeni su razumni daljnji koraci za uklanjanje nedostataka u znanju te moguće buduće prijedloge stranaka za uvrštavanje na popis.

    +

    64.

    Morske kornjače (Cheloniidae spp. i Dermochelyidae spp.)

     

     

     

     

    64.1

    Izvješće Tajništva i Stalnog odbora

    CoP19 Doc. 64.1

    SC, Sec.

    Podržati novi prijedlog Tajništva da se određeni nacrti odluka uključe u novu rezoluciju o morskim kornjačama kako je predloženo u dok. 64.2 i obnoviti odluku 18.217 (Rev. CoP19). Dvije vrste morskih kornjača kritično su ugrožene, jedna je ugrožena, a sve procjene IUCN-a predviđaju negativan populacijski trend. Potrebno je intenzivnije raditi na sprečavanju daljnjeg smanjenja populacije i izumiranja. Podržati spajanje s 64.2.

    (+)

     

    64.2

    Očuvanje morskih kornjača

    CoP19 Doc. 64.2

    Brazil, Kolumbija, Kostarika, Peru i Sjedinjene Američke Države

    Podržati novu rezoluciju s izmjenama koje je predložilo Tajništvo. Podržati spajanje s 64.1.

    (+)

    65.

    Prečnouste (Elasmobranchii spp.)

    CoP19 Doc. 65

    Stalni odbor i Odbor za životinje uz savjetovanje

    s Tajništvom

    Podržati preporuke Stalnog odbora i Odbora za životinje o donošenju nacrta odluka od 19.AA do 19.FF iz Priloga 4. dokumentu. Dugoročno financiranje ključno je za pružanje potrebne potpore provedbi uvrštavanja morskih vrsta na popis te stoga djelovanje iz Odluke 19.BB ne bi trebalo ovisiti o dostupnosti vanjskog financiranja.

    +

    66.

    Slonovi (Elephantidae spp.)

     

     

     

     

    66.1

    Provedba Rezolucije Konferencije 10.10 (Rev. CoP18) o trgovini primjercima slonova

    CoP19 Doc.66.1

    Tajništvo na zahtjev Stalnog odbora

    Podržati skup odluka iz Priloga 1. povezanih sa zatvaranjem domaćih tržišta bjelokosti. Podržati nacrte odluka iz Priloga 2. povezanih s trgovinom bjelokosti mamuta, uključujući izmjenu koju je predložilo Tajništvo CITES-a. Podržati nacrte odluka iz Priloga 3. o trgovini azijskim slonovima. Podržati nacrte odluka iz Priloga 4. povezanih s praktičnim smjernicama o zalihama bjelokosti.

    +

     

    66.2

    Zalihe bjelokosti

     

     

     

     

     

    66.2.1

    Zalihe bjelokosti:

    provedba Rezolucije Konferencije 10.10 (Rev. CoP18) o trgovini primjercima slonova

    CoP19 Doc. 66.2.1

    Benin, Burkina Faso, Ekvatorska Gvineja, Etiopija, Gabon, Kenija,

    Liberija, Niger, Senegal i Togo

    Uvažiti potrebu za pravilnim izvješćivanjem, ali i mišljenje Tajništva da je izvješćivanje o zalihama bjelokosti i pružanje tehničke pomoći u vezi s upravljanjem zalihama, kako je navedeno u stavku 7. točki (e) i stavku 11. Rezolucije Konferencije 10.10 (Rev. CoP18) o trgovini primjercima slonova, prikladno ako ga stranke ispravno provode, te da su predloženi novi nacrti odluka iz Priloga 4. dokumentu CoP19 Doc. 66.1 dovoljni.

    Usprotiviti se novom nacrtu odluke 19AA i BB kako je predložen, ali podržati izmijenjeni skup odluka koje je predložilo Tajništvo.

    (-)

     

     

    66.2.2

    Uspostaviti fond dostupan državama rasprostranjenja nakon nekomercijalnog zbrinjavanja zaliha bjelokosti.

    CoP19 Doc. 66.2.2

    Kenija

    EU općenito podržava nekomercijalno zbrinjavanje bjelokosti, ali smatra da je suvereno pravo svake stranke odlučiti kako će upravljati svojim zalihama sve dok se njima pravilno upravlja. Upitno je je li potreban institucionalizirani postupak financiranja kojim se podupire jedna od metoda zbrinjavanja za samo jednu vrstu zaplijenjenih primjeraka. Usprotiviti se prijedlogu – primjereniji bi bio zajednički pristup svih država na čijim je područjima rasprostranjen afrički slon.

    (-)

     

    66.3

    Provedba aspekata Rezolucije konferencije 10.10 (Rev. CoP18). povezanih sa zatvaranjem domaćih tržišta bjelokosti

    CoP19 Doc. 66.3

    Benin, Burkina Faso, Ekvatorska Gvineja, Etiopija, Gabon, Liberija,

    Niger, Senegal i Togo

    EU podržava nacrt odluke 19.AA, ali dovodi u pitanje potrebu za izmjenama uvedenima u nacrtima odluka 19.BB i 19.CC jer nije jasno na koje se druge vrste relevantnih dostupnih informacija upućuje. Možemo podržati odluku 19.DD kako ju je revidiralo Tajništvo.

    (-)

     

    66.4

    Trgovina živim afričkim slonovima

     

     

     

     

     

    66.4.1

    Međunarodna trgovina primjercima živih afričkih slonova: predložena revizija Rezolucije konferencije 10.10 (Rev. CoP18). o trgovini primjercima slonova

    CoP19 Doc. 66.4.1

    Benin, Burkina Faso, Ekvatorska Gvineja, Etiopija, Gabon, Liberija, Niger,

    Senegal i Togo

    Svrha tog dokumenta odgovara i cilju EU-a (vidjeti dok. 66.4.2), a to je ograničenje trgovine živim slonovima na programe očuvanja in situ uz ograničene iznimke. Otvoreni smo za raspravu o daljnjim koracima s predlagateljima kako bi se postigao cilj. Međutim, protivimo se nekoliko elemenata prijedloga: potrebno je pronaći šire rješenje za razne elemente (tumačenje napomene br. 2, posebna pravila povezana s trgovinom živim afričkim slonovima kojima se uzimaju u obzir iznimni transferi ex situ, neobvezujuće smjernice o smještaju i brizi, kao i prednosti očuvanja in situ).

    (-)

     

     

    66.4.2

    Pojašnjenje okvira: prijedlog Europske unije

    CoP19 Doc. 66.4.2

    Europska unija i njezine države članice

    Dokument podnijeli EU i njegove države članice.

    +

     

    66.5

    Izvješće o praćenju nezakonitog ubijanja slonova (MIKE)

    CoP19 Doc. 66.5

    Sec.

    Primiti izvješće na znanje.

     

     

    66.6

    Izvješće o Sustavu informacija o trgovini slonovima (ETIS)

    CoP19 Doc. 66.6

    Sec.

    Primiti izvješće na znanje.

     

     

    66.7

    Preispitivanje postupka Nacionalnog akcijskog plana za bjelokost

    CoP19 Doc. 66.7

    Malavi, Senegal i Sjedinjene Američke Države

    EU bi trebao podržati postupak preispitivanja pod uvjetom da bude usmjeren na određena pitanja koja su utvrđena u dokumentu, a ne nužno na cijeli postupak, a da pritom potencijalno ne oslabi postupak.

    (+)

    67.

    CITES-ova radna skupina za velike mačke (Felidae spp.)

    CoP19 Doc. 67

    SC

    Podržati predložene nacrte odluka o revidiranom referentnom okviru i načinu djelovanja CITES-ove radne skupine za velike mačke, kako je dogovoreno na 74. sastanku Stalnog odbora, iako mogu biti potrebne neke prilagodbe u skladu s dokumentima 59 i 73.2 te brisanje odluka 18.245 i 18.248.

    +

    68.

    Azijske velike mačke (Felidae spp.)

    CoP19 Doc. 68

    Tajništvo uz savjetovanje s predsjednikom Stalnog odbora

    Opća potpora dokumentu. Predložit će se poboljšanja odluke 19.AA kako bi se poboljšala razmjena informacija o forenzičkim istraživačkim projektima, uključujući genetske i druge metode.

    +

    69.

    Morski konjici (Hippocampus spp.)

     

     

     

     

    69.1

    Izvješće Stalnog odbora

    CoP19 Doc. 69.1

    SC

    Podržati preporuke Stalnog odbora o donošenju nacrta odluka od 19.AA do 19.CC iz Priloga 1. dokumentu. Posebno podržati organiziranje stručne radionice za raspravu o provedbi i izvršavanju CITES-a za trgovinu životinjama vrste Hippocampus spp.

    +

     

    69.2

    Sljedeći koraci prema uspješnom uvrštavanju morskih konjica na popis u Dodatku II.

    CoP19 Doc. 69.2

    Maldivi, Monako, Nigerija, Peru, Senegal, Šri Lanka, Togo, Ujedinjena Kraljevina Velike Britanije i Sjeverne Irske te Sjedinjene Američke Države

    Predloženo predlagateljima da razmotre spajanje tog dokumenta s dokumentom 69.1. jer imaju slične ciljeve. Važne točke koje treba zadržati su uključivanje morskih konjica na predloženu radionicu u vezi s nalazima o neštetnosti (69.2) i organizacija stručne radionice za raspravu o provedbi i izvršavanju CITES-a za trgovinu životinjama vrste Hippocampus spp. (69.1).

    (+)

    70.

    Vrste ružičastog drva [Leguminosae (Fabaceae)]

    CoP19 Doc. 70

    PC

    Podržati nacrte odluka za ružičasto drvo o kojima je postigao dogovor Odbor za biljke.

    +

    71.

    Ljuskavci (Manis spp.)

     

     

     

     

    71.1

    Izvješće Stalnog odbora I Odbora za životinje

    CoP19 Doc. 71.1

    Stalni odbor uz savjetovanje s predsjednikom Odbora za životinje

    Podržati preporuke, iako bi se mogli dodati dodatni elementi iz dokumenta 71.2.

    +

     

    71.2

    Predložene izmjene Rezolucije konferencije 17.10

    CoP19 Doc. 71.2

    Ujedinjena Kraljevina Velike Britanije i Sjeverne Irske

    Podržati predložene izmjene jer su potrebne daljnje mjere za sprečavanje nezakonite trgovine ljuskavcima. Podržati pročišćeni tekst iz dokumenata 71.1 i 71.2 kako je predložilo Tajništvo.

    +

    72.

    Afrički lavovi (Panthera leo)

    CoP19 Doc. 72

    Tajništvo uz savjetovanje s predsjednikom Stalnog odbora

    Podržati prijedlog Odbora za životinje o daljnjem radu u razdoblju između sastanka u vezi s afričkim lavovima (Panthera leo) te donošenje nove odluke.

    +

    73.

    Jaguari (Panthera onca)

     

     

     

     

    73.1

    Izvješće Stalnog odbora

    CoP19 Doc. 73.1

    SC

    Podržati brisanje odluka od 18.251 do 18.253, kako je preporučilo Tajništvo, te donošenje nacrta odluka o jaguarima iz Priloga 1. ovom dokumentu.

    +

     

    73.2

    Predložene izmjene nacrta odluka o jaguarima dogovorene na 74. sastanku Stalnog odbora

    CoP19 Doc. 73.2

    Kostarika, El Salvador, Meksiko i Peru

    U načelu podržati nacrte odluka ako se 19.DD b) (zahtjevi za procjenu potrebe za posebnom rezolucijom o jaguarima, koju EU nije podržao na 18. zasjedanju Konferencije stranaka) briše. Uspostaviti mehanizam za informiranje i jačanje rada radne skupine za velike mačke.

    (+)

    74.

    Upravljanje trgovinom i očuvanjem ptica pjevica (Passeriformes spp.)

    CoP19 Doc. 74

    AC

    Podržati preporuke Odbora za životinje da se obnove odluke od 18.256 do 18.259 o upravljanju trgovinom i očuvanjem ptica pjevica (Passeriformes spp.) s obzirom na to da su postala dostupna financijska sredstva.

    +

    75.

    Nosorozi (Rhinocerotidae spp.)

    CoP19 Doc. 75

    SC, Sec.

    Podržati dokument koji su pripremili Stalni odbor i Tajništvo te izmjene Rezolucije konferencije. 9.14. (CoP17), kao i skup odluka iz Priloga 3. Razmotriti treba li neke elemente Odluke 18.110 upućene strankama i predložene za brisanje zadržati u Rezoluciji 9.14 (CoP17) ili u odlukama.

    +

    76.

    Sajga (Saiga spp.)

    CoP19 Doc. 76

    SC

    Podržati odluke koje je predložio Odbor za životinje kako ih je izmijenilo Tajništvo.

    +

    77.

    Kraljičin spiralni puž (Strombus gigas)

    CoP19 Doc. 77

    Sec.

    Podržati nacrte odluka od 19.AA do 19.DD iz Priloga 1. ovom dokumentu te brisanje odluka od 18.275 do 18.280, osim odluke 18.278b, koju bi trebalo zadržati.

    (+)

    78.

    Kopnene i slatkovodne kornjače (Testudines spp.)

    CoP19 Doc. 78

    Sec.

    Složiti se da su odluke od 18.286 do 18.291 provedene i da se mogu izbrisati. Predložiti popratnu odluku kojom se od Madagaskara traži da predstavi sveobuhvatnu strategiju očuvanja tamošnjih ugroženih vrsta kornjača.

    +

    79.

    Afričke vrste drveća

    CoP19 Doc. 79

    PC

    Podržati. Neophodno je ažurirati popis afričkih vrsta drveća i povezane procese u okviru CITES-a iz Priloga dokumentu Doc. 28 s 25. sastanka Odbora za biljke.

    +

    80.

    Ukrasne morske ribe

    CoP19 Doc. 80

    AC

    Podržati donošenje nacrta odluka od 19.AA do 19.BB iz Priloga 1 ovom dokumentu i brisanje odluka od 18.263 do 18.265.

    +

    81.

    Vrste drveća iz neotropskog područja

    CoP19 Doc. 81

    PC

    Podržati. Neophodno je ažurirati popis vrsta drveća iz neotropskog područja i povezane procese u okviru CITES-a iz Priloga dokumentu Doc. 29 s 25. sastanka Odbora za biljke.

    +

    82.

    Trgovina vrstama ljekovitog i aromatičnog bilja

    CoP19 Doc. 82

    PC

    Podržati, ali zahtijevati da sve moguće nove rezolucije ne bi trebale biti ograničene na ljekovite proizvode, već bi trebale uključivati sve vrste proizvoda koje sadržavaju primjerke vrsta ljekovitog i aromatičnog bilja.

    +

    83.

    Identificiranje vrsta kojima prijeti izumiranje za stranke CITES-a

    CoP19 Doc. 83

    Gambija, Liberija, Nigerija i Senegal

    Usprotiviti se nacrtu rezolucije kojim se uspostavlja nova baza podataka jer je postojeći crveni popis IUCN-a dostatan temelj za procjenu. Također se usprotiviti nacrtima odluka iz Priloga 2. u sadašnjem obliku; međutim, uvažiti potrebu nekih država rasprostranjenja za tehničku pomoć u izradi prijedlogâ za uvrštavanje na popis vrsta koje su ugrožene međunarodnom trgovinom a koje još nisu navedene u dodacima CITES-u.

    Održavanje dodataka

     

     

     

    84.

    Standardna nomenklatura

     

     

     

     

    84.1

    Izvješće odborâ za životinje i biljke

    CoP19 Doc. 84.1

    AC, PC, pripremili njihovi stručnjaci za nomenklaturu

    Podržati donošenje predloženih odluka i obnovu odluka s 18. sastanka Konferencije stranaka kako je navedeno u dokumentu Doc. 84.1 te podržati donošenje revidirane Rezolucije Konferencije 12.11 (Rev. CoP18) u vezi s florom i faunom.

    +

     

    84.2

    Standardna nomenklatura za Dipteryx spp.

    CoP19 Doc. 84.2

    Europska unija i njezine države članice

    Dokument podnijeli EU i njegove države članice.

    +

     

    84.3

    Standardna nomenklatura za Khaya spp.

    CoP19 Doc. 84.3

    Europska unija i njezine države članice

    Dokument podnijeli EU i njegove države članice.

    +

     

    84.4

    Standardna nomenklatura za Rhodiola spp.

    CoP19 Doc. 84.4

    Europska unija i njezine države članice

    Dokument podnijeli EU i njegove države članice.

    +

    85.

    Napomene

     

     

     

     

    85.1

    Izvješće Stalnog odbora

    CoP19 Doc. 85.1

    SC

    Podržati dokument koji je predstavio Stalni odbor i ponovno osnivanje Radne skupine.

    +

     

    85.2

    Sustav informacija o trgovini primjercima vrsta drveća uvrštenih na popis u okviru CITES-a

    CoP19 Doc. 85.2

    SC, Sec.

    Podržati, s obzirom na to da je važno utvrditi i nadograditi postojeći rad, ali izbjegnuti udvostručavanje rada ITTO-a.

    +

     

    85.3

    Neslužbeni mehanizam za preispitivanje postojećih i predloženih napomena

    CoP19 Doc. 85.3

    Predsjednik Stalnog odbora uz savjetovanje s Tajništvom

    Podržati predloženu odluku koja se odnosi na neslužbeni mehanizam za preispitivanje postojećih i predloženih napomena.

    +

    86.

    Proizvodi koji sadržavaju primjerke orhideja iz Dodatka II.

    CoP19 Doc. 86

    SC

    Podržati nacrte odluka i brisanje odluka od 18.327 do 18.330.

    +

    87.

    Izmjene Rezolucije Konferencije 9.24 (Rev. CoP17)

     

     

     

     

    87.1

    Predložene izmjene Rezolucije konferencije 9.24 (Rev. CoP17)

    CoP19 Doc. 87.1

    Bocvana, Kambodža, Esvatini, Namibija, Zimbabve

    Usprotiviti se ponovnom otvaranju Rezolucije 9.24. Otvoreni za raspravu o određenim elementima prijedloga izvan područja primjene Rezolucije 9.24

     

    87.2

    Vodene vrste navedene u dodacima CITES-u:

    prijedlozi za novi pristup uvrštavanju prečnousta na popise

    CoP19 Doc. 87.2

    Senegal

    Bilješka „Primjena definicije opadanja za vodene vrste koje se iskorištavaju u komercijalne svrhe” u Prilogu 5. Rezolucije konferencije 9.24. (rev CoP17) odnosi se na „komercijalno iskorištavane vodene vrste”, što je nejasan izraz koji uzrokuje nesporazume. EU se slaže da je potrebna revizija te bilješke i može poduprijeti osnivanje radne skupine na sjednicama ili postupak između zasjedanja kako bi se raspravilo o najboljim daljnjim koracima za sve vodene taksone sa sporim stopama rasta i slabim rezultatima razmnožavanja (ne samo za prečnouste).

    (+)

    88.

    Rezerve uložene nakon 18. sastanka Konferencije stranaka

    CoP19 Doc. 88

    Sec.

    Podržati prijedloge Tajništva u vezi s novim stavkom 1. točkom (h) Rezolucije 11.21 (Rev. CoP18), kao i novim stavkom 2. točkom (f) Rezolucije 4.6 (Rev. CoP18), kao moguću alternativu tekstualnim prijedlozima EU-a o istom pitanju u stavku 14. dokumenta 66.4 s obzirom na to da prijedlozi Tajništva imaju istu namjeru i cilj.

    Preliminarna potpora za donošenje ostalih predloženih izmjena Rezolucije konferencije 11.21, Rezolucije konferencije 4.6 (Rev. CoP18) i Rezolucije konferencije 4.25 (Rev. CoP 18), no mogu se predložiti neke izmjene teksta radi poboljšanja teksta, posebno kako bi se obuhvatio slučaj razdvojenih uvrštenja na popis iz Rezolucije konferencije 4.25 (Rev. CoP18); primijeniti odredbe Rezolucije konferencije 4.25 (Rev. CoP18) i na biljke, kako bi se osiguralo da se predloženim izmjenama Rezolucije konferencije 4.6 (Rev. CoP18) uzme u obzir poveznica između postupka izmjene rezolucija i izmjene bilješki u kojim se upućuje na njih.

    (+)

    Prijedlozi za izmjenu dodataka

    89.

    Prijedlozi za izmjenu dodataka I. i II.

     

    Prijedlozi za uvrštavanje na popis navedeni su u dijelu 2. ovog dokumenta, koji se nalazi u nastavku.

     

     

    89.1

    Procjena Tajništva o prijedlozima za izmjenu dodataka I. i II.

    CoP19 Doc. 89.1

     

     

     

     

    89.2

    Komentari stranaka

    CoP19 Doc. 89.2

    Sec.

     

     

     

    89.3

    Komentari zakonom utvrđenih sudionika savjetovanja

    CoP19 Doc. 89.3

     

     

     

    Zaključak sastanka

    90.

    Određivanje vremena i mjesta sljedećeg redovnog sastanka Konferencije stranaka

     

    Nema dokumenta

     

    91.

    Zaključne napomene (promatrači, stranke, glavna tajnica CITES-a, vlada domaćin)

     

    Nema dokumenta

     

    2.    PRIJEDLOZI ZA UVRSTAVANJE NA POPIS

    Br.

    Takson/Detaljne informacije

    Prijedlog

    Predlagatelj

    Primjedbe

    Stajalište

    FAUNA – MAMMALIA (sisavci)

    1.

    Hippopotamus amphibious (nilski konj)

    II. – I.

    Prijenos iz Dodatka II. u Dodatak I.

    Benin, Burkina Faso, Srednjoafrička Republika, Gabon, Gvineja, Liberija, Mali, Niger, Senegal, Togo

    Protiviti se. Populacija ne ispunjava kriterije za uvrštavanje u Dodatak I.

    Uvažavamo potrebu za boljim očuvanjem vrsta u određenim regijama i otvoreni smo za raspravu o daljnjim koracima u okviru uvrštavanja u Dodatak II.

    2.

    Ceratotherium simum simum (južni bijeli nosorog) (populacija Namibije)

    I. – II.

    Prijenos populacije Namibije iz Dodatka I. u Dodatak II. uz sljedeću napomenu:

    Isključivo u svrhu omogućavanja međunarodne trgovine sljedećim:

    a)

    živim životinjama samo za očuvanje in situ; i

    b)

    lovačkim trofejima.

    Svi ostali primjerci smatraju se primjercima vrsta uključenih u Dodatak I. te se trgovina njima uređuje u skladu s tim.

    Bocvana, Namibija

    Čini se da su ispunjeni biološki kriteriji za prijenos u nižu kategoriju. Međutim, zabrinjavaju podaci o razmnožavanju i strukturi populacije, kao i stvarna veličina populacije i fragmentacija populacije. Stoga se može podržati samo prijenos u Dodatak II. živih životinja za očuvanje in situ i na lokacije unutar prirodnog i povijesnog područja rasprostranjenosti te vrste u Africi. Prijenos u Dodatak II. radi dopuštanja trgovine lovačkim trofejima ne može se poduprijeti zbog predostrožnih razloga jer je dokazano da rogovi nosoroga koji potječu iz lovačkih trofeja ulaze u nezakonitu trgovinu, a uvrštavanje u Dodatak II. dovelo bi do toga da stranke uvoznice slabije kontroliraju lovačke trofeje.

    (-)

    3.

    Ceratotherium simum simum (južni bijeli nosorog) (populacija Esvatinija)

    Ukloniti postojeću napomenu o uvrštavanju populacije Esvatinija na popis u Dodatku II.

    Esvatini

    Protiviti se. Populacija i dalje ispunjava kriterije za uvrštenje u Dodatak II., no predloženo uklanjanje napomene dovelo bi do neispunjavanja preventivnih mjera opreza iz stavka A.2.a) Priloga 4. Rezoluciji konferencije 9.24. Nastavkom trgovine rogovima nosoroga mogao bi se u ovom trenutku poslati pogrešan signal s obzirom na visoku razinu krivolova i nezakonite trgovine. Time bi se narušile i mjere koje mnoge stranke poduzimaju za smanjenje potražnje za tom vrstom.

    4.

    Loxodonta africana (afrički slon) (populacije Bocvane, Namibije, Južne Afrike i Zimbabvea)

    Izmijeniti napomenu br. 2 koja se odnosi na populacije Bocvane, Namibije, Južne Afrike i Zimbabvea.

    Predložene su izmjene precrtane:

    Isključivo u svrhu omogućivanja:

    a)

    trgovine lovačkim trofejima u nekomercijalne svrhe;

    b)

    trgovine živim životinjama do odgovarajućih i prihvatljivih odredišta, kako je definirano u Rezoluciji konferencije 11.20 (Rev. CoP17), za Bocvanu i Zimbabve te za in situ programe očuvanja za Namibiju i Južnu Afriku;

    c)

    trgovine kožom;

    d)

    trgovine dlakom;

    e)

    trgovine proizvodima od kože u komercijalne ili nekomercijalne svrhe za Bocvanu, Namibiju, Južnu Afriku i Zimbabve ;

    f)

    trgovine pojedinačno označenim i certificiranim proizvodima „ekipa” ugrađenima u dovršen nakit u nekomercijalne svrhe za Namibiju te rezbarijama od bjelokosti u nekomercijalne svrhe za Zimbabve;

    g)

    trgovine registriranom neobrađenom bjelokosti (za Bocvanu, Namibiju, Južnu Afriku i Zimbabve, cijele kljove i dijelovi) podložno sljedećem:

    i.

    samo registrirane državne zalihe, podrijetlom iz dotične države (osim zaplijenjene bjelokosti i bjelokosti nepoznatog podrijetla);

    ii.

    samo s trgovinskim partnerima za koje je Tajništvo, uz savjetovanje sa Stalnim odborom, potvrdilo da posjeduju odgovarajuće nacionalno zakonodavstvo i trgovinsku kontrolu unutar države kojima se osigurava da se uvezena bjelokost neće ponovno izvoziti te da će se s njome postupati u skladu sa svim zahtjevima iz Rezolucije Konferencije 10.10 (Rev. CoP17) o domaćoj proizvodnji i trgovini;

    iii.

    ne prije nego što Tajništvo provjeri potencijalne države uvoznice i registrirane državne zalihe;

    iv.

    prihodi od trgovine koriste se isključivo za očuvanje slonova i očuvanje zajednica te za razvojne programe unutar ili u susjedstvu područja koje nastanjuju slonovi; i

    Na prijedlog Tajništva Stalni odbor može odlučiti da je potrebno djelomično ili potpuno obustaviti tu trgovinu ako države izvoznice ili uvoznice ne ispunjavaju uvjete, ili u slučaju dokazanog štetnog djelovanja trgovine na druge populacije slonova.

    Svi ostali primjerci smatraju se primjercima vrsta uključenih u Dodatak I. te se trgovina njima uređuje u skladu s tim.

    Zimbabve

    Protiviti se trenutačnoj verziji jer bi zahtijevana izmjena dovela do otvaranja međunarodne trgovine bjelokosti i stoga ne ispunjava mjere predostrožnosti iz Priloga 4. Rezoluciji Konferencije 9.24. Kad bi se na 19. sastanku Konferencije stranaka postigao dogovor o učincima rezerve u pogledu izmjena napomene (na snazi bi ostala prijašnja napomena), a izmjene napomene bile ograničene na brisanje suvišnih dijelova o prijašnjim jednokratnim prodajama i/ili brisanje upućivanja na rezoluciju na način koji je sukladan dokumentu 66.4.2, koji je predložio EU, EU bi mogao glasovati za izmjenu.

    (-)

    5.

    Loxodonta africana (afrički slon) (populacije Bocvane, Namibije, Južne Afrike i Zimbabvea)

    II. – I.

    Prijenos populacija Bocvane, Namibije, Južne Afrike i Zimbabvea iz Dodatka II. u Dodatak I.

    Burkina Faso, Ekvatorska Gvineja, Mali, Senegal

    Navedene četiri populacije ne ispunjavaju kriterije za uvrštavanje na popis iz Dodatka I.

    6.

    Cynomys mexicanus (Meksički prerijski pas)

    I. – II.

    Prijenos iz Dodatka I. u Dodatak II.

    Meksiko

    Kriteriji za uvrštenje u Dodatak I. više nisu ispunjeni. Otkako je 1975. uvrštena na popis u Dodatku I. CITES-u, zabilježene su samo dvije međunarodne trgovinske transakcije (obje su uključivale uzorke u znanstvene svrhe). Meksičko tijelo za izvršenje zakona (PROFEPA) navelo je da je od 2013. do 2019. na nacionalnoj razini zaplijenjeno devet primjeraka. Ne postoji službena evidencija prodaje primjeraka dotične vrste ni nacionalno ili međunarodno tržište koje predstavlja prijetnju njezinim divljim populacijama.

    +

    FAUNA – AVES (ptice)

    7.

    Branta canadensis leucopareia (kanadska guska)

    I. – II.

    Prijenos iz Dodatka I. u Dodatak II.

    Sjedinjene Američke Države

    Podržati prijedlog. Populacija te podvrste dobro se oporavila od šezdesetih godina dvadesetog stoljeća, kad je bila na rubu izumiranja, te se njezinom današnjom populacijom od 162 000 primjeraka uspješno upravlja putem reguliranog lova. Nema izvješća o nezakonitoj trgovini.

    +

    8.

    Kittacincla malabarica (malabarska šama)

    Uvrstiti na popis u Dodatku II.

    Malezija, Singapur

    Podržati prijedlog jer vrsta ispunjava kriterije za uvrštavanje na popis u Dodatku II. Ta je vrsta zbog svojeg pjeva jedna od najvrjednijih vrsta u trgovini kućnim pticama jugoistočne Azije te spada u najvažnije vrste za natjecanja u pjevu.

    +

    9.

    Pycnonotus zeylanicus (žutoglavi bulbul)

    II. – I.

    Prijenos iz Dodatka II. u Dodatak I.

    Malezija, Singapur, Sjedinjene Američke Države

    Podržati prijedlog. Ta vrsta ispunjava biološke kriterije iz Priloga 1. Rezoluciji Konferencije 9.24 (Rev. CoP17).

    +

    10.

    Phoebastria albatrus (kratkorepi albatros)

    I. – II.

    Prijenos iz Dodatka I. u Dodatak II.

    Sjedinjene Američke Države

    Podržati prijedlog jer međunarodna trgovina više ne predstavlja prijetnju i više nema značajne potražnje za tom vrstom. Međutim, budući da je populacija još uvijek vrlo mala i osjetljiva, SAD i druge države rasprostranjenja treba poticati na poduzimanje primjerenih mjera očuvanja kako bi se osigurala stabilnost i rast populacije.

    +

    FAUNA – REPTILIA (gmazovi)

    11.

    Caiman latirostris (širokonosi kajman) (populacija Brazila)

    I. – II.

    Prijenos populacije Brazila iz Dodatka I. u Dodatak II.

    Brazil

    Podržati jer je vrsta raširena i obilna na mnogim mjestima od 1990-ih te u doglednoj budućnosti nije izložena riziku od izumiranja. Mjere predostrožnosti u skladu s Prilogom 4. stavkom A podstavkom 2. točkom (a) podtočkom ii. Rezolucije 9.24 (rev.) ispunjene su pa zadržavanje u Dodatku I. u skladu s člankom II. stavkom 1. Konvencije ne bi bilo opravdano.

    +

    12.

    Crocodylus porosus (morski krokodil) (populacija otočja Palawan (Filipini))

    I. – II.

    Prijenos populacije otočja Palawan (Filipini) iz Dodatka I. u Dodatak II. s nultom izvoznom kvotom za divlje primjerke

    Filipini

    Podržati jer vrsta nije ugrožena ni na globalnoj ni na lokalnoj razini te je nulta izvozna kvota za divlje primjerke mjera predostrožnosti u skladu s Prilogom 4. stavkom A podstavkom 2. točkom (a) podtočkom iii. Rezolucije 9.24 (rev.).

    +

    13.

    Crocodylus siamensis (sijamski krokodil) (populacija Tajlanda)

    I. – II.

    Prijenos populacije Tajlanda iz Dodatka I. u Dodatak II. s nultom izvoznom kvotom za divlje primjerke

    Tajland

    Usprotiviti se jer je divlja populacija i dalje vrlo malobrojna i prijeti joj izumiranje. Biološki kriteriji za uvrštavanje na popis u Dodatku I. i dalje su ispunjeni.

    14.

    Physignathus cocincinus (zelena vodena agama, vodeni zmaj)

    0 – II.

    Uvrstiti na popis u Dodatku II.

    Europska unija, Vijetnam

    Prijedlog EU-a

    +

    15.

    Cyrtodactylus jeyporensis (jeyporski podzemni macaklin)

    0 – II.

    Uvrstiti na popis u Dodatku II.

    Indija

    Podržati jer se čini da su kriteriji za uvrštavanje na popis u Dodatku II ispunjeni. Vrsta je ograničena na nekoliko lokacija i vjerojatno ima malu populaciju. Vrsta trenutačno nije ugrožena izumiranjem, ali s obzirom na veličinu populacije, potražnja za trgovinom dovoljno je visoka da predstavlja prijetnju za opstanak te vrste.

    +

    16.

    Tarentola chazaliae (šljemasti macaklin)

    0 – II.

    Uvrstiti na popis u Dodatku II.

    Mauritanija, Senegal

    Tom se vrstom barem povremeno trguje u velikom broju, što može ugroziti lokalne populacije i kontinuitet rasprostranjenosti. Reguliranje trgovine u skladu s Dodatkom II. potrebno je kako bi se spriječila štetna trgovina koja može ugroziti tu vrstu.

    +

    17.

    Phrynosoma platyrhinos (pustinjski bodljasti legvan)

    0 – II.

    Uvrstiti na popis u Dodatku II.

    Sjedinjene Američke Države

    Usprotiviti se, s obzirom na to da nije usklađeno s kriterijima. Razine trgovine smanjile su se posljednjih godina i nema naznaka da populacija opada, što bi moglo ugroziti tu vrstu u doglednoj budućnosti.

    18.

    Phrynosoma spp. (rogati gušteri)

    0 – II.

    Uvrstiti na popis u Dodatku II.

    Meksiko

    Prijedlog se ne može podržati u sadašnjem obliku, ali se može razmotriti uvrštavanje određenih vrsta koje ispunjavaju kriterije.

    (-)

    19.

    Tiliqua adelaidensis (patuljasti rovaš)

    0 – I.

    Uvrstiti na popis u Dodatku I.

    Australija

    Podržati. Vrsta ispunjava nekoliko kriterija za uvrštavanje na popis navedenih u stavcima B i C Priloga 1.

    +

    20.

    Epicrates inornatus (portorikanska boa)

    I. – II.

    Prijenos iz Dodatka I. u Dodatak II.

    Sjedinjene Američke Države

    Podržati prijedlog. Ta vrsta više nije ugrožena i potražnja je niska. Stoga ta vrsta više ne ispunjava kriterije iz Dodatka I.

    +

    21.

    Crotalus horridus (prstenasta čegrtuša)

    0 – II.

    Uvrstiti na popis u Dodatku II.

    Sjedinjene Američke Države

    Usprotiviti se jer je međunarodna trgovina toliko niska da ne može ugroziti tu čestu i raširenu vrstu, a kriteriji za uvrštavanje na popis nisu ispunjeni.

    22.

    Chelus fimbriata i C. orinocensis (matamata, Orinoko matamata)

    0 – II.

    Uvrstiti na popis u Dodatku II.

    Brazil, Kolumbija, Kostarika, Peru

    Prijedlog sadržava nedosljedne podatke o izvoru primjeraka u zakonitoj i nezakonitoj trgovini te u njemu nedostaju podaci o trenutačnoj populaciji. Trenutačnim sadržajem prijedloga ne dokazuje se da je vrsta ugrožena niti da trgovina ima štetan utjecaj na njezin opstanak. Prijedlog bi se mogao podržati ako predlagatelji dostave dokaze o tome da primjerci kojima se nezakonito trguje potječu iz divljine i/ili da se nezakonito uzgojeni primjerci lažno deklariraju na farmama za uzgoj te da se to ne može spriječiti ako vrsta nije uvrštena na popis u Dodatku II. Stajalište EU-a bit će dovršeno kada se od Perua prime dodatne informacije.

    (+)

    23.

    Macrochelys temminckii i Chelydra serpentine (Papagajska kornjača i nasrtljiva kornjača)

    0 – II.

    Uvrstiti na popis u Dodatku II.

    Sjedinjene Američke Države

    Usprotiviti se prijedlogu u obliku u kojem je podnesen, ali podržati uključivanje samo Macrochelys temminckii u Dodatak II. Uvrštavanjem kornjače vrste Chelydra serpentina na popis u skladu s člankom II. stavkom 2. točkom (b) ne bi se olakšala djelotvorna kontrola trgovine kornjačom vrste Macrochelys temminckii, što bi dovelo do još većih problema sličnih izgleda u pogledu vrsta Chelydra rossingnonii i C. acutirostris te bi povećalo trgovinski pritisak na te ranjive vrste.

    (-)

    24.

    Graptemys barbouri, G. ernsti, G. gibbonsi, G. pearlensis i G. pulchra (američke barske kornjače)

    0 – II.

    Uvrstiti na popis u Dodatku II.

    Sjedinjene Američke Države

    Međunarodna trgovina svih pet vrsta toliko je niska i (gotovo) samo u izvoru C da se ne očekuje da će negativno utjecati na njih. Nisu ispunjeni kriteriji za Dodatak II. Iako je dokazano da na sve vrste utječu višestruke prijetnje, nema naznake da se njima trguje.

    (-)

    25.

    Batagur kachuga (crvenoglava riječna kornjača)

    II. – I.

    Prijenos iz Dodatka II. u Dodatak I.

    Indija

    Podržati prijedlog. Vrsta očito ispunjava kriterije za uvrštavanje na popis u Dodatku I. Vrsta je ugrožena i teško je zaštititi njezino prirodno stanište.

    +

    26.

    Cuora galbinifrons (indokineska kutijasta kornjača)

    I. – II.

    Prijenos iz Dodatka II. u Dodatak I.

    Europska unija, Vijetnam

    Prijedlog EU-a

    +

    27.

    Rhinoclemmys spp. (neotropske šumske kornjače)

    0 – II.

    Uvrstiti na popis u Dodatku II.

    Brazil, Kolumbija, Kostarika, Panama

    Čini se da se samo vrstama Rhinoclemmys pulcherrima i R. punctularia trguje u brojevima relevantnima za očuvanje, ali glavna izvoznica Nikaragva dopušta samo trgovinu primjercima uzgojenima u zatočeništvu i nema dokaza o neusklađenosti relevantnoj za očuvanje. Sve vrste mogu se identificirati prema glavi, vratu i boji oklopa. U skladu s tim, čini se da članak II. stavak 2. točke (a) ili (b) nisu ispunjeni za sve vrste te se prijedlog, kako je podnesen, neće podržati, ali mogla bi se razmotriti potpora smanjenom prijedlogu.

    (-)

    28.

    Claudius angustatus (plosnata mošusna kornjača)

    0 – II.

    Uvrstiti na popis u Dodatku II.

    Meksiko

    Podržati prijedlog. Kriterij B iz Priloga 2.a ispunjen je jer je opseg zakonitog i nezakonitog prikupljanja primjeraka iz divljine vjerojatno relevantan kad je riječ o očuvanju.

    +

    29.

    Kinosternon spp. (blatne kornjače)

    0 – I.

    0 – II.

    Vrste Kinosternon cora i K. vogti uvrstiti na popis u Dodatku I., a sve ostale vrste Kinosternon spp. na popis u Dodatku II.

    Brazil, Kolumbija, Kostarika, El Salvador, Meksiko, Panama i Sjedinjene Američke Države

    EU bi mogao podržati uži prijedlog ako ga predlagatelji odluče ograničiti na one vrste za koje se može dokazati da ispunjavaju kriterije za uvrštavanje na popis, osobito ako se tim vrstama znatno trguje. Čini se da K. cora i K. vogti ispunjavaju uvjete za uvrštenje u Dodatak I., a druge vrste tog roda ispunjavaju uvjete za uvrštavanje u Dodatak II., ali mnoge vrste nisu ni ugrožene niti postoje informacije o tome da bi se njima trgovalo.

    (-)

    30.

    Staurotypus salvinii i S. triporcatus (meksička golema mošusna kornjača)

    0 – II.

    Uvrstiti na popis u Dodatku II.

    El Salvador, Meksiko

    Podržati. Uvrštavanje vrste Staurotypus triporcatus na popis opravdano je jer postoji velika potražnja u trgovini njome. Nije jasno ispunjava li vrsta Staurotypus salvinii biološke kriterije za uvrštavanje na popis u Dodatku II., ali teško ju je razlikovati od vrste Staurotypus triporcatus i u trgovini se te dvije vrste vjerojatno ne razlikuju, pa stoga najvjerojatnije ispunjava kriterij sličnosti iz Rezolucije 9.24 (kriterij A iz Priloga 2.b).

    +

    31.

    Sternotherus spp. (mošusna kornjača)

    0 – II.

    Uvrstiti na popis u Dodatku II.

    Sjedinjene Američke Države

    Vrsta Sternotherus depressus ispunjavala bi kriterije za uvrštavanje u Dodatak I. bolje nego one za Dodatak II. Jedini kongener koji je sličan vrsti S. depressus jest S. intermedius, ali ta je vrsta rijetka u trgovini i ne može olakšati relevantno pranje novca u trgovini divljom faunom i florom. Druge vrste love se i njima se trguje u velikom broju, ali bez dokaza da to predstavlja prijetnju. Iako prijedlog ne ispunjava u potpunosti kriterije za uvrštavanje na popis, može se razmotriti potpora smanjenom prijedlogu, osobito u pogledu uključivanja vrste S. depressus u Dodatak II.

    (+)

    32.

    Apalone spp. (mekoštitka)

    0 – II.

    Uvrstiti na popis u Dodatku II. (osim podvrste uvrštene na popis u Dodatku I.)

    Sjedinjene Američke Države

    Kriterij B iz Priloga 2.a mogao bi biti ispunjen, ali nedostaju relevantni podaci o populaciji, što otežava procjenu učinka trgovine na divlje populacije. Postoje tek malobrojni dokazi o krivolovu vrste Apalone spp. u prirodi. Na temelju vrlo velike potražnje trebalo bi primijeniti mjere predostrožnosti i podržati prijedlog.

    +

    33.

    Nilssonia leithii (Leithova mekoštitka)

    II. – I.

    Prijenos iz Dodatka II. u Dodatak I.

    Indija

    Podržati prijedlog jer su ispunjeni kriteriji za uvrštavanje u Dodatak I. Ozbiljno smanjenje populacije (više od 90 % u posljednjih 30 godina), što se čini da je u tijeku. Jedna od glavnih prijetnji jest potražnja za hranom i tradicionalna azijska medicina.

    +

    FAUNA – AMFIBIA

    34.

    Centrolenidae spp. (staklene žabe)

    0 – II.

    Uvrstiti na popis u Dodatku II.

    Argentina, Brazil, Kostarika, Côte d'Ivoire, Dominikanska Republika, Ekvador, El Salvador, Gabon, Gvineja, Niger, Panama, Peru, Togo, Sjedinjene Američke Države

    Jasno je da kriterije za uvrštavanje na popis u Dodatku II. ne ispunjava cijela porodica sa svojih 158 vrsta. Budući da kriteriji za uvrštavanje na popis nisu ispunjeni, prijedlog ne bi trebalo poduprijeti.

    (-)

    35.

    Agalychnis lemur (lemurasta lisna žaba)

    0 – II.

    Uvrstiti na popis u Dodatku II. s nultom godišnjom izvoznom kvotom za primjerke uzete iz prirode kojima se trguje u komercijalne svrhe.

    Kolumbija, Kostarika, Europska unija, Panama

    Prijedlog EU-a

    +

    36.

    Laotriton laoensis (laoski bradavičavi vodenjak)

    0 – II.

    Uvrstiti na popis u Dodatku II. s nultom izvoznom kvotom za primjerke uzete iz prirode kojima se trguje u komercijalne svrhe.

    Europska unija

    Prijedlog EU-a

    +

    FAUNA – ELASMOBRANCHII (morski psi)

    37.

    Carcharhinidae spp. (Carcharhinus amblyrhynchos, Carcharhinus obscurus, Carcharhinus porosus, Glyphis gangeticus, Carcharhinus plumbeus, Carcharhinus borneensis, Carcharhinus hemiodon, Carcharhinus leiodon, Negaprion acutidens, Carcharhinus perezi, Isogomphodon oxyrhynchus, Carcharhinus signatus, Nasolamia velox, Carcharhinus acronotus, Carcharhinus dussumieri, Carcharhinus obsolerus, Carcharhinus cerdale, Lamiopsis tephrodes i Lamiopsis temminckii)

    0 – II.

    Uvrstiti na popis u Dodatku II.

    Bangladeš, Kolumbija, Dominikanska Republika, Ekvador, El Salvador, Europska unija, Gabon, Izrael, Maldivi, Panama, Senegal, Sejšeli, Šri Lanka, Sirijska Arapska Republika, Ujedinjena Kraljevina Velike Britanije i Sjeverne Irske

    Supredložio EU.

    +

    38.

    Sphyrnidae spp. (mlatovi)

    0 – II.

    Uvrstiti na popis u Dodatku II.

    Brazil, Kolumbija, Ekvador, Europska unija, Panama

    Prijedlog EU-a

    +

    39.

    Potamotrygon albimaculata, P. henlei, P. jabuti, P. leopoldi, P. marquesi, P. signata i P. wallacei

    0 – II.

    Uvrstiti na popis u Dodatku II.

    Brazil

    Nije jasno ispunjavaju li sve vrste kriterije za uvrštavanje na popis te bi li uvrštavanje doprinijelo borbi protiv nezakonite trgovine. Primjena kriterija sličnih izgleda nije dosljedna.

    (-)

    40.

    Rhinobatidae spp. (ražopsi)

    0 – II.

    Uvrstiti na popis u Dodatku II.

    Izrael, Kenija, Panama, Senegal

    Podržati jer je većina vrsta ugrožena i podložna intenzivnom ribolovnom pritisku. Uvrštavanje u Dodatak II osigurat će da međunarodna trgovina ne bude štetna za opstanak tih vrsta i ujedno omogućiti prikupljanje boljih podataka o trgovini. Ako se trgovina ne regulira, nekoliko bi vrsta u budućnosti moglo ispunjavati uvjete za uključivanje u Dodatak I.

    +

    41.

    Hypancistrus zebra

    0 – I.

    Uvrstiti na popis u Dodatku I.

    Brazil

    Prijedlog ne bi trebalo podržati u sadašnjem obliku. Međutim, EU bi mogao podržati prijedlog za uvrštavanje na popis u Dodatku II. Vrsta bi mogla ispuniti biološke kriterije za Dodatak I., no premda se čini da postoji određena nezakonita trgovina iz Brazila, nije jasno kako ta trgovina utječe na divlje populacije.

    (-)

    FAUNA – HOLOTHUROIDEA (trpovi)

    42.

    Thelenota spp. (morski krastavci)

    0 – II.

    Uvrstiti na popis u Dodatku II.

    Europska unija, Sejšeli, Sjedinjene Američke Države

    Prijedlog EU-a

    +

    FLORA (BILJKE)

    43.

    Apocynaceae, Cactaceae, Cycadaceae, Dicksoniaceae, Euphorbiaceae, Gnetaceae, Liliaceae, Magnoliaceae, Nepenthaceae, Orchidaceae, Papaveraceae, Podocarpaceae, Sarraceniaceae, Trochodendraceae, Zamiaceae, Zingiberacea

    Biljne vrste s bilješkama br. 1, 4 i 14 te vrste Orchidaceae spp. (orhideje) uvrštene u Dodatak I.

    Izmijeniti napomenu br. 1 kako slijedi: Svi dijelovi i derivati, osim: […] b) sadnica ili kultura tkiva dobivenih in vitro, koje se prevoze u sterilnim spremnicima.

    Izmijeniti napomenu br. 4 kako slijedi: Svi dijelovi i derivati, osim: […] b) sadnica ili kultura tkiva dobivenih in vitro, u čvrstim ili tekućim medijima, koje se prevoze u sterilnim spremnicima.

    Izmijeniti napomenu br. 14 kako slijedi: Svi dijelovi i derivati, osim: […] b) sadnica ili kultura tkiva dobivenih in vitro, koje se prevoze u sterilnim spremnicima. […] f) gotovih proizvoda, pakiranih i spremnih za maloprodaju; to se izuzeće ne odnosi na drvnu sječku, perle, krunice i rezbarije.

    Izmijeniti stavak f) teksta na francuskom u bilješci br. 14 kako slijedi: f) les produits finis conditionnés et prêts pour la vente au détail; cette déroga-tion ne s’applique pas aux copeaux en de bois, aux perles, aux grains de chapelets et aux gravures.

    Izmijeniti napomenu u zagradi za orhideje u Dodatku I. kako slijedi: ORCHIDACEAE orhideje (Za sve sljedeće vrste iz Dodatka I. sadnice ili kulture tkiva dobivene in vitro koje se prevoze u sterilnim spremnicima ne podliježu odredbama Konvencije samo ako primjerci odgovaraju definiciji „umjetno razmnoženih” koju je dogovorila Konferencija stranaka).

    Kanada

    Podržati jer je izmjena nužna radi usklađivanja svih pojava izraza „u čvrstim ili tekućim medijima” u dodacima CITES-u i numeriranim napomenama.

    +

    FLORA – BIGNONIACEAE (katalpe)

    44.

    Handroanthus spp., Roseodendron spp. i Tabebuia spp. (handroantus, tabebuia i roseodendron)

    0 – II.

    Uvrstiti na popis u Dodatku II. uz napomenu br. 17 (Drveni trupci, piljeno drvo, furnir ploče, šperploča i prerađeno drvo)

    Kolumbija, Europska unija i Panama

    Prijedlog EU-a

    +

    FLORA – CRASSULACEAE (tustike)

    45.

    Rhodiola spp.

    0 – II.

    Uvrstiti na popis u Dodatku II. uz napomenu br. 2 (Svi dijelovi i derivati osim: a) sjemena i peludi; i b) gotovih proizvoda, pakiranih i spremnih za maloprodaju.)

    Kina, Europska unija, Ukrajina, Ujedinjena Kraljevina Velike Britanije i Sjeverne Irske, Sjedinjene Američke Države

    Prijedlog EU-a

    +

    FLORA – LEGUMINOSAE (mahunarke)

    46.

    Afzelia spp.

    (afričke populacije) (afrički mahagonij)

    0 – II.

    Uvrstiti sve afričke populacije u Dodatak II. uz napomenu br. 17 (Drveni trupci, piljeno drvo, furnir ploče, šperploča i prerađeno drvo)

    Benin, Côte d’Ivoire, Europska unija, Liberija, Senegal

    Prijedlog EU-a

    +

    47.

    Dalbergia sissoo (sjevernoindijska dalbergija)

    II. – 0

    Izbrisati iz Dodatka II.

    Indija, Nepal

    U načelu se usprotiviti prijedlogu jer je za razlikovanje te vrste od ostalih potrebno posebno stručno znanje. Ako predlagatelji mogu dostaviti dodatne dokaze o načinima identifikacije koji su lako dostupni tijelima CITES-a, stajalište se može ponovno razmotriti.

    48.

    Dipteryx spp. (tonka)

    0 – II.

    Uvrstiti na popis u Dodatku II. uz napomenu „Drveni trupci, piljeno drvo, furnir ploče, šperploča, prerađeno drvo i sjeme”

    Kolumbija, Europska unija i Panama

    Prijedlog EU-a

    +

    49.

    Paubrasilia echinata

    II. – I.

    Prijenos iz Dodatka II. u Dodatak I. uz napomenu „Svi dijelovi, derivati i gotovi proizvodi, uključujući gudala za glazbene instrumente, osim glazbenih instrumenata i njihovih dijelova, koji pripadaju putujućim orkestrima, i samostalnim glazbenicima s glazbenim putovnicama u skladu s Rezolucijom 16.8.”

    Brazil

    Tekst napomene nije jasan i EU može podržati prijedlog samo ako se prijedlog izmijeni.

    Iako postoji suglasnost da je potrebna povećana kontrola trgovine tom vrstom i da bi trebalo obuhvatiti cjelokupan izvoz iz Brazila, uključujući nedovršena i dovršena gudala, mora se izbjeći prekomjerno administrativno opterećenje koje nije potrebno za očuvanje vrste te se moraju uzeti u obzir specifične potrebe proizvođača gudala. EU se ne može složiti s upućivanjem na rezoluciju u bilješci.

    (+)

    50.

    Pterocarpus spp.

    (afričke populacije)

    0 – II.

    Uvrstiti sve afričke populacije u Dodatak II. uz napomenu br. 17 (Drveni trupci, piljeno drvo, furnir ploče, šperploča i prerađeno drvo) i zamijeniti napomene za Pterocarpus erinaceus i P. tinctorius, već uvrštene u Dodatak II., napomenom br. 17.

    Côte d'Ivoire, Europska unija, Liberija, Senegal, Togo

    Prijedlog EU-a

    +

    FLORA – MELIACEAE (jasenjače)

    51.

    Khaya spp. (afrički mahagonij)

    Uvrstiti sve afričke populacije u Dodatak II. uz napomenu br. 17 (Drveni trupci, piljeno drvo, furnir ploče, šperploča i prerađeno drvo)

    Benin, Côte d’Ivoire, Europska unija, Liberija, Senegal

    Prijedlog EU-a

    +

    FLORA – ORCHIDACEAE (orhideje)

    52.

    Orchidaceae spp. (orhideje)

    Izmijeniti napomenu br. 4 dodavanjem novog stavka g) kako slijedi: „g) gotovi proizvodi, pakirani i spremni za maloprodaju u području kozmetike, koji sadržavaju dijelove i derivate vrsta Bletilla striata, Cycnoches cooperi, Gastrodia elata, Phalaenopsis amabilis ili P. lobbii”.

    Švicarska

    Usprotiviti se jer se ne može isključiti da će se u kozmetici u budućnosti upotrebljavati materijal W ili Y podrijetla. Na temelju toga predlaže se predostrožni pristup, osim ako se napomena promijeni kako bi se isključili kodovi izvora „W” i „Y”. Trenutačni je prijedlog problematičan u pogledu izbjegavanja rizika od nezakonite upotrebe divljih vrsta.


    (1)  Sec. = Tajništvo CITES-a

    SC = Stalni odbor

    AC = Odbor za životinje

    PC = Odbor za biljke


    PRILOG II.a

    Izmjena Dodatka III. CITES-u

    Papilio phorbanta Dodatak III.


    Top