EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32018H0308(01)

Preporuka Vijeća od 6. ožujka 2018. o planu za provedbu PESCO-a

SL C 88, 8.3.2018, p. 1–4 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

8.3.2018   

HR

Službeni list Europske unije

C 88/1


PREPORUKA VIJEĆA

od 6. ožujka 2018.

o planu za provedbu PESCO-a

(2018/C 88/01)

VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

uzimajući u obzir Ugovor o Europskoj uniji, a posebno njegov članak 46. stavak 6.,

uzimajući u obzir Protokol br. 10 o stalnoj strukturiranoj suradnji uspostavljenoj člankom 42. Ugovora o Europskoj uniji, priložen Ugovoru o Europskoj uniji i Ugovoru o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Odluku Vijeća (ZVSP) 2017/2315 od 11. prosinca 2017. o uspostavi stalne strukturirane suradnje (PESCO) i utvrđivanju popisa država članica sudionica (1),

uzimajući u obzir prijedlog Savezne Republike Njemačke, Kraljevine Španjolske, Francuske Republike i Talijanske Republike,

budući da:

(1)

Europsko vijeće je na sastanku u lipnju 2017. postiglo dogovor o potrebi za pokretanjem uključive i ambiciozne stalne strukturirane suradnje (PESCO) radi jačanja sigurnosti i obrane Europe, kako bi se doprinijelo ostvarenju razine ambicije Unije koja proizlazi iz globalne strategije EU-a i koja je utvrđena u zaključcima Vijeća od 14. studenoga 2016. o provedbi globalne strategije EU-a u području sigurnosti i obrane. Ukazalo je na to da taj rad treba biti usklađen s nacionalnim planiranjem država članica u području obrane i obvezama koje su dotične države članice dogovorile u okviru NATO-a i UN-a.

(2)

Vijeće i Visoki predstavnik Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku (Visoki predstavnik) 13. studenoga 2017. primili su zajedničku obavijest u skladu s člankom 46. stavkom 1. Ugovora o Europskoj uniji (UEU) od 23 države članice, a 7. prosinca 2017. od još dvije države članice.

(3)

Odlukom (ZVSP) 2017/2315 uspostavljen je PESCO i utvrđeno je da će upravljanje PESCO-om biti organizirano na razini Vijeća i u okviru projekata koje provode skupine država članica sudionica koje su se uzajamno dogovorile da će provesti takve projekte.

(4)

Države članice koje sudjeluju u PESCO-u također su 11. prosinca 2017. usvojile izjavu kojom izražavaju namjeru da u različitim skupinama pripreme prve suradničke projekte u okviru PESCO-a, kako su navedeni u Prilogu toj izjavi.

(5)

Europsko vijeće je 14. prosinca 2017. pozdravilo uspostavu ambicioznog i uključivog PESCO-a i naglasilo važnost brze provedbe prvog niza projekata te pozvalo države članice sudionice da ostvare svoje nacionalne provedbene planove.

(6)

Vijeće je 6. ožujka 2018. donijelo Odluku ZVSP 2018/340 (2) o izradi popisa projekata koje treba razviti u okviru PESCO-a.

(7)

Člankom 4. stavkom 2. točkom (a) Odluke (ZVSP) 2017/2315 potvrđuje se da Vijeće, djelujući u skladu s člankom 46. stavkom 6. UEU-a, može donijeti odluke ili preporuke o pružanju strateškog usmjeravanja i smjernica za PESCO.

(8)

Vijeće bi stoga trebalo donijeti preporuku kojom se pružaju takvo strateško usmjeravanje i smjernice za provedbu PESCO-a,

DONIJELO JE OVU PREPORUKU:

I.   CILJEVI I PODRUČJE PRIMJENE

1.

Cilj ove preporuke jest pružiti strateško usmjeravanje i smjernice za provedbu PESCO-a kako bi se strukturirao potrebni daljnji rad na postupcima i upravljanju, među ostalim u pogledu projekata, kako bi države članice sudionice ispunile snažnije obveze koje su uzajamno preuzele, kako su navedene u Prilogu Odluci (ZVSP) 2017/2315.

II.   PROVEDBA

Redoslijed ispunjavanja obveza i određivanje preciznijih ciljeva

2.

Člankom 4. stavkom 2. točkom (b) Odluke (ZVSP) 2017/2315 predviđa se da bi Vijeće trebalo donijeti odluke i preporuke o redoslijedu ispunjavanja snažnijih obveza navedenih u Prilogu toj odluci tijekom dviju uzastopnih početnih faza (godine 2018.–2020. i 2021.–2025.) i utvrđivanju, na početku svake faze, preciznijih ciljeva za ispunjenje snažnijih obveza.

3.

Stoga je prikladno da Vijeće do lipnja 2018. donese preporuku o redoslijedu ispunjavanja obveza za faze 2018.–2020. i 2021.–2025. i utvrdi preciznije ciljeve, uključujući obveze koje treba ispuniti prije 2020. Tom preporukom trebalo bi također utvrditi zajednički dogovorene pokazatelji kako bi se državama članicama sudionicama pomoglo u ispunjavanju obveza i kako bi se ocijenio napredak u tom pogledu.

4.

Tajništvo PESCO-a, čije zadaće zajedno osiguravaju ESVD, uključujući Vojni stožer EU-a (EUMS), i EDA, kako je utvrđeno u članku 7. Odluke (ZVSP) 2017/2315, poziva se da pruži prve povratne informacije do kraja ožujka 2018. u odnosu na vrstu, detaljnost i strukturu informacija predviđenih u nacionalnim provedbenim planovima koje su države članice priopćile u prosincu 2017., s obzirom na ispunjenje njihovih obveza. Te povratne informacije trebale bi poslužiti kao pomoć pri izradi preporuke o redoslijedu koju Vijeće treba donijeti u skladu s člankom 4. stavkom 2. točkom (b) Odluke (ZVSP) 2017/2315. Tajništvo PESCO-a također bi moglo pojedinačno pružiti potporu svim državama članicama sudionicama, na njihov zahtjev, kako bi se povećala kvaliteta njihovih nacionalnih provedbenih planova.

5.

Slijedom donošenja preporuke o redoslijedu, države članice sudionice trebale bi u skladu s time preispitati i ažurirati, prema potrebi, svoje nacionalne provedbene planove te ih priopćiti tajništvu PESCO-a do 10. siječnja 2019., u skladu sa člankom 3. stavkom 2. Odluke (ZVSP) 2017/2315. Od 2020. te bi planove svake godine trebalo podnositi tajništvu PESCO-a do 10. siječnja, uzimajući pri tom u obzir preispitivanje PESCO-a od strane Vijeća na temelju prethodnog godišnjeg izvješća Visokog predstavnika iz članka 6. Odluke (ZVSP) 2017/2315., plan razvoja kapaciteta i preporuke dvogodišnjeg izvješća CARD-a.

6.

Na kraju prve faze, u skladu s člankom 4. stavkom 2. točkom (c) Odluke (ZVSP) 2017/2315, Vijeće će ažurirati i prema potrebi unaprijediti snažnije obveze utvrđene u toj odluci s obzirom na postignuća u okviru PESCO-a, kako bi se odrazile potrebe Unije u vezi s kapacitetima i operativne potrebe Unije i razvoj njezina sigurnosnog okruženja. Takva odluka temeljit će se na postupku strateškog preispitivanja kojim se procjenjuje ispunjenje obveza u okviru PESCO-a.

7.

Na početku sljedeće faze Vijeće bi trebalo donijeti drugi skup preciznijih ciljeva za fazu 2021.–2025., uzimajući u obzir članak 4. stavak 2. točku (c) Odluke (ZVSP) 2017/2315.

Popis projekata koje treba razviti u okviru PESCO-a

8.

Nakon što Vijeće 6. ožujka 2018. donese odluku kojom se utvrđuje popis projekata koje treba razviti u okviru PESCO-a, države članice sudionice trebale bi poduzeti znatne napore kako bi odredile ciljeve i vremenske rasporede za svaki projekt.

9.

Vijeće bi do studenoga 2018. trebalo ažurirati taj popis kako bi se u njega uključio sljedeći skup projekata u okviru PESCO-a u skladu s postupkom utvrđenim u članku 5. Odluke (ZVSP) 2017/2315.

10.

Nakon toga, s ciljem održive i učinkovite provedbe PESCO-a taj bi postupak procjene novih projekata koje predlože države članice sudionice trebalo u načelu dovršiti svake godine u studenome, slijedom poziva na podnošenje novih prijedloga projekata upućenog do početka svibnja te iste godine. Procjena prijedlogâ projekata u okviru PESCO-a koju provodi tajništvo PESCO-a trebala bi se odvijati prema transparentnim kriterijima koji obuhvaćaju i perspektivu kapacitetâ i operativni aspekt i koje bi trebalo dodatno razraditi sa državama članicama sudionicama. U skladu s člankom 5. Odluke (ZVSP) 2017/2315, Vojni odbor Europske unije (EUMC) pružat će vojne savjete o preporuci Visokog predstavnika u vezi s utvrđivanjem i vrednovanjem projekata u okviru PESCO-a.

11.

Države članice sudionice koje namjeravaju predložiti pojedini projekt trebale bi pravodobno obavijestiti druge države članice sudionice prije podnošenja svojih prijedloga kako bi prikupile potporu i pružile im prigodu da se uključe u zajedničko podnošenje prijedloga. Detaljne prijedloge projekata koji sadržavaju vremenske rasporede za njihovu provedbu trebalo bi podnijeti tako da se tajništvu PESCO-a ostavi dovoljno vremena za njihovu procjenu, kako bi na temelju toga Visoki predstavnik dao preporuku Vijeću u skladu s člankom 5. stavkom 1. Odluke (ZVSP) 2017/2315. Vijeće poziva tajništvo PESCO-a da izradi predložak za projekte koji će se podnositi i da pruži potporu državama članicama sudionicama u distribuiranju njihovih pojedinačnih prijedloga projekata u okviru PESCO-a drugim državama članicama.

Zajednički skup pravila upravljanja za projekte

12.

Vijeće bi do lipnja 2018. trebalo donijeti zajednički skup pravila upravljanja za projekte u skladu s člankom 4. stavkom 2. točkom (f) Odluke (ZVSP) 2017/2315 koji bi države članice sudionice koje su uključene u pojedini projekt prema potrebi mogle prilagoditi za taj projekt. Tim skupom pravila trebalo bi utvrditi okvir kojim će se osigurati dosljedna i usklađena provedba projekata u okviru PESCO-a i koji će obuhvaćati modalitete za redovito obavješćivanje Vijeća o razvoju pojedinačnih projekata u skladu s člankom 5. stavkom 2. Odluke (ZVSP) 2017/2315 te omogućiti Vijeću provedbu potrebnog nadzora. U tom pogledu trebalo bi detaljnije utvrditi uloge i odgovornosti država članica sudionica, uključujući, između ostalog, ulogu promatračâ, prema potrebi, kao i tajništva PESCO-a. Tim bi se okvirom također sudionicima trebale pružiti opće smjernice u osmišljavanju prikladnih modaliteta za upravljanje svakim projektom u skladu s člankom 5. stavkom 3. Odluke (ZVSP) 2017/2315. U tom kontekstu Vijeće će se najkasnije do lipnja 2018. ponovno baviti pitanjem koordinacijskih funkcija država članica sudionica u okviru projekata.

Opći uvjeti za iznimno sudjelovanje trećih država u pojedinim projektima

13.

U skladu s člankom 4. stavkom 2. točkom (g) i člankom 9. stavkom 1. Odluke (ZVSP) 2017/2315 Vijeće će donijeti odluku kojom se pravodobno utvrđuju opći uvjeti pod kojima bi treće države mogle iznimno biti pozvane na sudjelovanje u pojedinim projektima, te će u skladu s člankom 9. stavkom 2. Odluke (ZVSP) 2017/2315 utvrditi ispunjava li dotična treća država te uvjete. Rad na izradi tih općih uvjeta trebao bi započeti čim se do lipnja 2018. utvrdi zajednički skup pravila upravljanja za projekte i redoslijed ispunjavanja obveza, a odluku bi, podložno daljnjoj procjeni Vijeća, trebalo u načelu donijeti prije kraja 2018.

Godišnje izvješću Visokog predstavnika Vijeću i mehanizam procjene

14.

U skladu s člankom 6. stavkom 3. Odluke (ZVSP) 2017/2315 i na temelju ažuriranih nacionalnih provedbenih planova koje predstavljaju države članice sudionice, Visoki predstavnik predstavit će Vijeću godišnje izvješće u kojem se opisuje stanje provedbe PESCO-a, uključujući ispunjavanje, od strane svake države članice sudionice, njezinih obveza u skladu s njezinim nacionalnim provedbenim planom. U izvješću bi se trebalo usredotočiti na konkretne mjere i djelovanja koje poduzimaju države članice sudionice kako bi ispunile svoje obveze, među ostalim i putem projekata u okviru PESCO-a te na temelju preciznijih ciljeva i redoslijeda utvrđenog za dvije uzastopne početne faze. U tom kontekstu tajništvo PESCO-a poziva se da dostavi ažurirani predložak za nacionalne provedbene planove.

Države članice sudionice trebale bi u svoje nacionalne provedbene planove uključiti informacije o konkretnim mjerama i djelovanjima koje su poduzele kako bi ispunile svoje obveze, među ostalim informacije o doprinosima za projekte. Osim toga, neformalna savjetovanja mogu pomoći pri pojašnjavaju informacija sadržanih u tim planovima.

15.

Visoki predstavnik trebao bi predstaviti svoje prvo godišnje izvješće u travnju 2019. ili barem prije relevantnog sastanka Vijeća za vanjske poslove koji se održava u prvoj polovici godine kako bi se u obzir uzeli ažurirani nacionalni provedbeni planovi koje države članice sudionice predstave do 10. siječnja 2019. Od 2020. godišnje izvješće trebalo bi se predstavljati u ožujku ili travnju, uzimajući u obzir revidirani i ažurirani nacionalni provedbeni plan predstavljen u siječnju iste godine.

16.

Na temelju izvješća Visokog predstavnika, EUMC bi trebao Političkom i sigurnosnom odboru (PSO) pružati vojne savjete i preporuke kako bi mu omogućio da do svibnja svake godine pripremi preispitivanje Vijeća o tome ispunjavaju li države članice sudionice i dalje snažnije obveze. U tom kontekstu Vijeće bi trebalo također preispitati napredak postignut u ostvarenju razine ambicije Unije čime se povećava sposobnost Unije da djeluje kao pružatelj sigurnosti kao i njezina strateška samostalnost te jača njezina sposobnost za suradnju s partnerima i za zaštitu svojih građana.

Sastavljeno u Bruxellesu 6. ožujka 2018.

Za Vijeće

Predsjednik

F. MOGHERINI


(1)  SL L 331, 14.12.2017., str. 57.

(2)  SL L 65, 8.3.2018., str. 24.


Top