Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32007R0593

    Uredba Komisije (EZ) br. 593/2007 od 31. svibnja 2007. o pristojbama i naknadama koje ubire Europska agencija za sigurnost zračnog prometa Tekst značajan za EGP

    SL L 140, 1.6.2007, p. 3–20 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Ovaj dokument objavljen je u određenim posebnim izdanjima (HR)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/03/2014; stavljeno izvan snage 32014R0319

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2007/593/oj

    07/Sv. 010

    HR

    Službeni list Europske unije

    118


    32007R0593


    L 140/3

    SLUŽBENI LIST EUROPSKE UNIJE

    31.05.2007.


    UREDBA KOMISIJE (EZ) br. 593/2007

    od 31. svibnja 2007.

    o pristojbama i naknadama koje ubire Europska agencija za sigurnost zračnog prometa

    (Tekst značajan za EGP)

    KOMISIJA EUROPSKIH ZAJEDNICA,

    uzimajući u obzir Ugovor o osnivanju Europske zajednice,

    uzimajući u obzir Uredbu (EZ) br. 1592/2002 Europskog parlamenta i Vijeća od 15. srpnja 2002. o zajedničkim pravilima u području civilnog zrakoplovstva i osnivanju Europske agencije za sigurnost zračnog prometa (1), a naročito njezin članak 53. stavak 1.,

    nakon savjetovanja s Upravnim odborom Europske agencije za sigurnost zračnog prometa,

    budući da:

    (1)

    Uredbom Komisije (EZ) br. 488/2005 (2) utvrđene su pristojbe i naknade koje obračunava Europska agencija za sigurnost zračnog prometa (dalje u tekstu „Agencija”).

    (2)

    Prihodi Agencije sastoje se od doprinosa Zajednice i bilo koje treće europske države s kojom je Zajednica sklopila sporazume iz članka 55. Uredbe (EZ) br. 1592/2002, pristojba koje plaćaju podnositelji zahtjeva za izdavanje certifikata i potvrda koje Agencija izdaje, pohranjuje ili izmjenjuje te od pristojba za objavljivanje, rješavanje žalba, osposobljavanje i sve druge usluge koje Agencija pruža.

    (3)

    Prihodi i rashodi Agencije trebaju biti uravnoteženi.

    (4)

    Pristojbe i naknade iz ove Uredbe potražuje i ubire isključivo Agencija i to u eurima. One moraju biti utvrđene transparentno, pravedno i jednoobrazno.

    (5)

    Pristojbe koje obračunava Agencija ne smiju ugroziti tržišno natjecanje odgovarajućih europskih poduzeća. Nadalje, one moraju biti utvrđene na temelju posebnog vođenja računa o platežnoj sposobnosti malih poduzeća.

    (6)

    Iako je sigurnost civilnog zračnog prometa od primarnoga značaja, pri obavljanju zadataka za koje je zadužena, Agencija mora u cijelosti voditi računa o rentabilnosti.

    (7)

    Geografski položaj poduzeća na državnim područjima država članica ne smije biti diskriminirajući čimbenik. Stoga putni troškovi koji su vezani uz obavljanje postupaka certifikacije u ime takvih poduzeća moraju biti objedinjeni i podijeljeni među podnositeljima zahtjeva.

    (8)

    Koliko je to moguće, podnositelj zahtjeva mora prije početka pružanja usluge biti obaviješten o predviđenome iznosu koji mora platiti za usluge koje će biti pružene te o načinu plaćanja koje se mora izvršiti. Kriteriji za utvrđivanje iznosa koji je potrebno platiti moraju biti jasni, jedinstveni i javni. Tamo gdje nije moguće unaprijed utvrditi iznos, potrebno je o tome obavijestiti podnositelja zahtjeva prije početka pružanja usluge. U takvom se slučaju, prije pružanja usluge potrebno sporazumjeti o jasnim pravilima za ocjenu iznosa koji je potrebno platiti tijekom pružanja usluge.

    (9)

    Poduzeću valja omogućiti dobru financijsku vidljivost te ono mora biti sposobno predvidjeti iznos pristojba koje će morati platiti. Istodobno je potrebno zajamčiti uravnoteženost između ukupnih troškova koje Agencija snosi pri obavljanju postupaka certifikacije i ukupnoga prihoda od pristojbi koje obračunava. Stoga treba omogućiti godišnju reviziju visine pristojbi na temelju financijskih rezultata i prognoza Agencije.

    (10)

    Prije svake promjene iznosa pristojbe potrebno je savjetovati se sa zainteresiranim stranama. Pored toga, Agencija mora redovito izvještavati zainteresirane strane o načinu izračunavanja pristojbi te o osnovi na temelju koje se one izračunavaju. Takvim se informacijama zainteresiranim strankama pruža uvid u troškove koje snosi Agencija te u njezinu produktivnost.

    (11)

    Tarife koje su navedene u ovoj Uredbi moraju se temeljiti na prognozama Agencije koje se odnose na njezino radno opterećenje i s njime povezane troškove.

    (12)

    Ovu je Uredbu potrebno revidirati unutar pet godina od njezinoga stupanja na snagu.

    (13)

    Uredbu (EZ) br. 488/2005 je potrebno staviti izvan snage.

    (14)

    Mjere koje se predviđaju ovom Uredbom u skladu su s mišljenjem Odbora osnovanog na temelju članka 54. stavka 1. Uredbe (EZ) br. 1592/2002,

    DONIJELA JE OVU UREDBU:

    POGLAVLJE I

    OPĆE ODREDBE

    Članak 1.

    Ova se Uredba primjenjuje na pristojbe i naknade koje obračunava Europska agencija za sigurnost zračnog prometa, dalje u tekstu „Agencija”, kao nadoknadu za usluge koje pruža, uključujući nabavu robe.

    Njome se naročito utvrđuje u kojim se slučajevima plaćaju pristojbe i naknade iz članka 48. stavka 1. Uredbe (EZ) br. 1592/2002, iznos tih pristojbi i naknada te način plaćanja istih.

    Članak 2.

    Za potrebe ove Uredbe primjenjuju se sljedeće definicije:

    (a)

    „pristojbe” znači iznosi koje obračunava Agencija i koje plaćaju podnositelji zahtjeva za dobivanje, održavanje ili izmjene certifikata iz članka 15. Uredbe (EZ) br. 1592/2002, a koje izdaje, održava ili izmjenjuje Agencija;

    (b)

    „naknade” znači iznosi koje obračunava Agencija i koje plaćaju podnositelji zahtjeva za usluge Agencije koje se ne odnose na poslove certifikacije;

    (c)

    „postupci certifikacije” znači svi postupci koje Agencija provodi izravno ili neizravno sa svrhom izdavanja, održavanja ili izmjene certifikata iz članka 15. Uredbe (EZ) br. 1592/2002;

    (d)

    „podnositelj zahtjeva” znači svaka fizička i pravna osoba koja podnosi zahtjev za uslugom koju pruža Agencija, uključujući izdavanje, održavanje ili izmjene certifikata;

    (e)

    „putni troškovi” znači troškovi prijevoza, smještaja i obroka, nepredviđenih troškova te dnevnica koji se isplaćuju osoblju u okviru postupaka certifikacije;

    (f)

    „realni trošak” znači stvarni trošak koji snosi Agencija.

    POGLAVLJE II

    PRISTOJBE

    Članak 3.

    1.   Pristojbe osiguravaju ukupan prihod koji je dovoljan za pokrivanje svih troškova koji nastaju iz postupaka certifikacije, uključujući i troškove koji nastaju iz s njima povezanoga kontinuiranog nadzora.

    2.   Agencija među svojim prihodima i troškovima mora razlikovati one koji se mogu pripisati postupcima certifikacije. U tu svrhu:

    (a)

    Agencija na posebnom računu čuva pristojbe koje naplaćuje, a oni podliježu posebnom računovodstvenom postupku;

    (b)

    Agencija vodi analitičko računovodstvo o svojim prihodima i rashodima.

    3.   Pristojbe podliježu sveobuhvatnoj privremenoj procjeni do početka svake poslovne godine. Procjena se temelji na prethodnim financijskim rezultatima Agencije, njezinoj procjeni troškova i prihoda te predviđenom poslovnom planu.

    Ako na isteku poslovne godine sveukupni prihod od pristojbi, koji čini namjenski prihod u skladu s člankom 53. Uredbe (EZ) br. 1592/2002, prelazi ukupni trošak postupaka certifikacije, višak se koristi za financiranje postupaka certifikacije u skladu s financijskom uredbom Agencije.

    Članak 4.

    Pristojba koju podnositelj zahtjeva uplaćuje za određeni postupak certifikacije sastoji se od:

    (a)

    paušalnog iznosa koji je drukčiji za svaki postupak posebno kako bi odražavao trošak koji Agencija snosi pri izvođenju toga postupka. Različiti iznosi paušalnih pristojbi utvrđeni su u dijelu II. Priloga.

    (b)

    promjenjivog iznosa razmjernoga radnom opterećenju i izraženoga kroz broj sati koji se množi sa satnicom. Satnica mora odražavati sve troškove koji proizlaze iz postupaka certifikacije. Postupci certifikacije koji se naplaćuju prema satu kao i satnica koja se primjenjuje utvrđeni su u dijelu II. Priloga.

    Članak 5.

    1.   Iznosi utvrđeni u Prilogu objavljuju se u službenoj publikaciji Agencije.

    2.   Ti se iznosi svake godine moraju indeksirati na stupnju inflacije iz dijela V. Priloga.

    3.   Prilog se prema potrebi revidira svake godine.

    4.   Agencija svake godine obavješćuje Komisiju, Upravni odbor i savjetodavno tijelo zainteresiranih strana, uspostavljenih u skladu s člankom 24. Uredbe (EZ) br. 1592/2002 o komponentama koje služe kao osnova za utvrđivanje visine pristojbi. Te informacije naročito sadrže analizu troškova koja se odnosi na prethodnu i sljedeće godine. Također, Agencija dva puta godišnje dostavlja Komisiji, Upravnome odboru i savjetodavnome tijelu zainteresiranih strana informacije o radnoj učinkovitosti, utvrđenoj u dijelu VI. Priloga i pokazateljima radne učinkovitosti iz stavka 5.

    5.   U roku od šest mjeseci nakon stupanja na snagu ove Uredbe Agencija nakon savjetovanja sa savjetodavnim tijelom zainteresiranih strana donosi skup pokazatelja radne učinkovitosti, pri čemu posebnu pozornost posvećuje podacima navedenim u dijelu VI. Priloga.

    6.   Prije davanja svoga mišljenja o eventualnim izmjenama vezanim uz pristojbe Agencija se savjetuje sa savjetodavnim tijelom zainteresiranih strana. Tijekom toga savjetovanja Agencija mora objasniti razloge eventualnoga predlaganja izmjena visine pristojbi.

    Članak 6.

    Ne dovodeći u pitanje članak 4., ako se postupak certifikacije u potpunosti ili dijelom provodi izvan državnih područja država članica, u pristojbu koja se naplaćuje podnositelju zahtjeva uračunavaju se odgovarajući putni troškovi izvan tih država prema sljedećoj jednadžbi:

    d = f + v

    gdje je:

    d

    =

    pristojba koja se treba platiti

    f

    =

    pristojba koja odgovara izvršenome postupku, kako je utvrđeno u Prilogu

    v

    =

    dodatni putni troškovi, po realnim troškovima

    Dodatni putni troškovi koji se naplaćuju podnositelju zahtjeva moraju uključivati vrijeme koje stručnjaci provedu u prijevoznim sredstvima izvan državnih područja država članica. Odgovarajući broj sati naplaćuje se prema satnici.

    Članak 7.

    Na zahtjev podnositelja zahtjeva i prema dogovoru s izvršnim direktorom Agencije, certifikacijski se postupak u iznimnim slučajevima može izvršiti na sljedeći način:

    (a)

    utvrđivanjem kategorija osoblja koje Agencija ne bi pod uobičajenim okolnostima utvrdila prema svojim standardnim postupcima; i/ili

    (b)

    utvrđivanjem tolikih ljudskih resursa da se postupci obavljaju brže nego što bi bili obavljeni prema standardnim postupcima Agencije.

    Obračunata je pristojba u tom slučaju iznimno uvećana kako bi se u cijelosti pokrili troškovi koje Agencija snosi time što ispunjava te posebne zahtjeve.

    Članak 8.

    1.   Pristojbu plaća podnositelj zahtjeva. Ona se plaća u eurima. Podnositelj zahtjeva mora osigurati da se Agenciji isplati iznos u cijelosti. Eventualne bankovne troškove u vezi s plaćanjem snosi podnositelj zahtjeva.

    2.   Izdavanje, održavanje ili izmjene certifikata podliježu prethodnome plaćanju pristojbe u cijelosti, ako se Agencija i podnositelj zahtjeva nisu drukčije sporazumjeli. U slučaju neplaćanja Agencija može opozvati dotični certifikat nakon što je podnositelju zahtjeva uputila službeno upozorenje.

    3.   Iznosi niži od ili koji iznose 1 000 eura plaćaju se nakon ispunjavanja zahtjeva i to u jednom obroku.

    4.   Pri podnošenju zahtjeva, podnositelja zahtjeva se obavješćuje o cjeniku pristojbi koji koristi Agencija te o uvjetima plaćanja.

    5.   Za sve postupke certifikacije koji zahtijevaju plaćanje pristojbi na temelju satnice, Agencija može na zahtjev podnositelja izdati predračun. Agencija može izmijeniti taj predračun ako se postupak pokaže jednostavnijim ili se može provesti brže no što je isprva predviđeno, ili suprotno, odnosno ako je kompleksniji i traje duže nego što je to Agencija mogla razumno predvidjeti.

    6.   Ako nakon prve provjere Agencija odluči ne prihvatiti zahtjev, sve pristojbe koje su već plaćene vraćaju se podnositelju zahtjeva, s izuzetkom iznosa kojim se pokrivaju administrativni troškovi obrade zahtjeva. Taj je iznos jednak dvostrukoj satnici utvrđenoj u dijelu II. Priloga.

    7.   Ako Agencija prekine postupak certifikacije zbog toga što podnositelj zahtjeva nema dovoljno sredstava ili ako ne ispunjava važeće zahtjeve, ili ako podnositelj zahtjeva odluči prekinuti podnošenje zahtjeva ili odgoditi svoj projekt, ostatak svih pristojba koje valja platiti, a koji se izračunava na temelju satnice ali ne prelazi važeću paušalnu pristojbu, isplaćuje se u cijelosti u trenutku kada Agencija prestane djelovati. Dotični broj sati naplaćuje se prema satnici utvrđenoj u dijelu II. Priloga. Kada na zahtjev podnositelja zahtjeva Agencija započne s postupcima certifikacije koji su prethodno prekinuti, taj se postupak obračunava kao novi projekt.

    Članak 9.

    Pristojbe potražuje i ubire isključivo Agencija.

    Države članice ne ubiru pristojbe na postupke certifikacije, čak i ako te postupke provode u ime Agencije.

    Agencija državama članicama vraća troškove postupaka certifikacije koje one provode u njezino ime.

    POGLAVLJE III.

    NAKNADE

    Članak 10.

    1.   Agencija naplaćuje naknade za sve usluge, uključujući nabavu robe, osim onih usluga iz članka 3.

    Međutim, naknade se ne naplaćuju za sljedeće usluge:

    (a)

    prijenos dokumenata i podataka, u bilo kojem obliku, u skladu s Uredbom (EZ) br. 1049/2001 Europskog parlamenta i Vijeća (3);

    (b)

    dokumente koji su besplatno dostupni na internetskim stranicama Agencije.

    2.   Agencija ubire naknade kada je uložena žalba protiv jedne od njezinih odluka u skladu s člankom 35. Uredbe (EZ) br. 1592/2002.

    Članak 11.

    Iznos naknada koje obračunava Agencija jednak je stvarnome trošku pružene usluge, uključujući i trošak stavljanja usluge na raspolaganje podnositelju zahtjeva. U tu se svrhu vrijeme koje Agencija potroši na pružanje usluge naplaćuje prema satnici iz dijela II. Priloga.

    Naknade koje se plaćaju pri ulaganju žalbe u skladu s člankom 35. Uredbe (EZ) br. 1592/2002 moraju biti izražene paušalnim iznosom, čija je visina točno utvrđena u dijelu IV. Priloga. Ako se žalbeni postupak zaključi u korist osobe koja je podnijela žalbu, Agencija toj osobi automatski vraća paušalni iznos.

    Podnositelja zahtjeva obavješćuje se o iznosu naknada prije pružanja usluge, zajedno s uvjetima plaćanja naknada.

    Članak 12.

    Naknade plaća podnositelj zahtjeva, ili u slučaju žalbe, fizička ili pravna osoba koja ulaže žalbu.

    Naknade se plaćaju u eurima.

    Podnositelj zahtjeva mora osigurati plaćanje ukupnog iznosa Agenciji. Eventualne bankovne troškove u vezi s plaćanjem snosi podnositelj zahtjeva.

    Ako se Agencija i podnositelj zahtjeva ili fizička ili pravna osoba koja podnosi zahtjev nisu drukčije sporazumjeli, naknade se ubiru prije pružanja usluge, ili tamo gdje je to primjereno, prije početka žalbenog postupka.

    Iznosi niži od ili koji iznose 1 000 eura plaćaju se na dan podnošenja zahtjeva ili pokretanja žalbenog postupka, u jednom obroku.

    POGLAVLJE IV.

    PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

    Članak 13.

    Uredba (EZ) br. 488/2005 se stavlja izvan snage.

    Članak 14.

    1.   Ova Uredba stupa na snagu 1. lipnja 2007. Primjenjuje se u skladu sa sljedećim uvjetima:

    (a)

    Pristojbe prikazane u tablicama 1. do 5. u dijelu I. Priloga primjenjuju se na sve certifikate izdane nakon 1. lipnja 2007.

    (b)

    Pristojbe prikazane u tablici 6. u dijelu I. Priloga primjenjuju se na godišnje pristojbe koje su ubrane nakon 1. lipnja 2007.

    (c)

    Za podnositelje zahtjeva kojima je naplaćena pristojba za nadzor iz točke vi. Priloga Uredbi (EZ) br. 488/2005 prije 1. lipnja 2007. primjenjuju se pristojbe prikazane u tablici 7. u dijelu I. Priloga od prvoga ljetnog obroka plaćanja po isteku razdoblja od 3 godine iz točke vi. Priloga Uredbi (EZ) br. 488/2005.

    (d)

    Za podnositelje zahtjeva kojima je naplaćena pristojba za nadzor iz točaka viii., x., xiii. ili xi. Priloga Uredbi (EZ) br. 488/2005 prije 1. lipnja 2007. primjenjuju se pristojbe za nadzor iz tablica 8., 9. i 10. dijela I. te iz stavka 2. dijela III. Priloga ovoj Uredbi od prvoga ljetnog obročnog plaćanja po isteku razdoblja od 2 godine iz točaka viii., x. i xiii. Priloga Uredbi (EZ) br. 488/2005.

    2.   Ne uzimajući u obzir članak 13., Uredba (EZ) br. 488/2005 nastavlja se primjenjivati s obzirom na sve pristojbe i naknade koje su izvan područja primjene ove Uredbe u skladu sa stavkom 1.

    3.   Ovu je Uredbu potrebno revidirati u roku od pet godina od njezinoga stupanja na snagu.

    Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

    Sastavljeno u Bruxellesu 31. svibnja 2007.

    Za Komisiju

    Jacques BARROT

    Potpredsjednik


    (1)  SL L 240, 7.9.2002., str. 1. Uredba kako je zadnje izmijenjena Uredbom Komisije (EZ) br. 1701/2003 (SL L 243, 27.9.2003., str. 5.).

    (2)  SL L 81, 30.3.2005., str. 7. Uredba kako je zadnje izmijenjena Uredbom Komisije (EZ) br. 779/2006 (SL L 137, 25.5.2006., str. 3.).

    (3)  SL L 145, 31.5.2001., str. 43.


    PRILOG

    Sadržaj

    Dio I.:

    Postupci za koje se zaračunava paušalni iznos

    Dio II.:

    Postupci koji se naplaćuju prema satnici

    Dio III.:

    Pristojbe za ostale postupke vezane uz certifikaciju

    Dio IV.:

    Naknade za žalbe

    Dio V.:

    Godišnja stopa inflacije

    Dio VI.:

    Podaci o učinkovitosti

    Pojašnjenje

    (1)

    Pristojbe i naknade izražavaju se u eurima.

    (2)

    Pristojbe povezane s proizvodima iz tablice 1. do 4. dijela I. ubiru se po postupku i za razdoblje od 12 mjeseci. Nakon prvoga razdoblja od 12 mjeseci, ako je potrebno, pristojbe se utvrđuju razmjerno proteku vremena (1/365 dotične godišnje pristojbe po danu nakon isteka prvog razdoblja od 12 mjeseci). Pristojbe iz tablice 5. ubiru se po postupku. Pristojbe iz tablice 6. ubiru se prema razdoblju od 12 mjeseci.

    (3)

    Što se tiče pristojbi povezanih s organizacijom, a koje su navedene u tablicama 7. do 10. dijela I., pristojbe za odobrenje ubiru se jedanput, a pristojbe za nadzor svakih 12 mjeseci.

    (4)

    Postupci koji se obračunavaju na temelju satnice iz dijela II. plaćaju se s obzirom na odgovarajuću satnicu, kako je utvrđeno u ovom dijelu, te se množe sa stvarnim brojem radnih sati koje je Agencija potrošila ili brojem sati utvrđenih u ovom dijelu.

    (5)

    Certifikacijske specifikacije (CS) u ovome Prilogu su one donesene u skladu s člankom 14. stavkom 2. Uredbe br. 1592/2002 i objavljene u službenoj publikaciji Agencije u skladu s Odlukom EASA-e 2003/8 od 30. listopada 2003. (www.easa.europa.eu).

    (6)

    „Veliki rotokopter” odnosi se na CS 29 i CS 27 kategorije A; „mali rotokopter” odnosi se na CS 27 s najvišom dopuštenom masom pri uzlijetanju (MTOW) ispod 3 175 kg i ograničenim na 4 sjedala, uključujući pilotovo i na CS VLR; „srednji rotokopter” odnosi se na ostale CS 27.

    (7)

    „Izvedeni model” označava novi model koji se dodaje postojećemu certifikatu tipa.

    (8)

    U tablicama 1., 2. i 6. dijela I. vrijednosti „dijelova” odnose se na odgovarajući cjenik proizvođača.

    (9)

    U tablicama 3. i 4. dijela I. nazivi „jednostavan”, „standardan” i „složen” odnose se na sljedeće:

     

    Jednostavan

    Standardan

    Složen

    Dodatni certifikat tipa EASA (STC)

    velika izmjena na projektu EASA

    veliki popravci EASA

    STC veliki popravci, velika izmjena na projektu ili veliki popravak koji uključuje samo tekuće i dokazane metode opravdanosti, za koje je u trenutku uporabe moguće dati sve podatke (opis, kontrolni popis za provjeravanje sukladnosti i dokumente o sukladnosti) i za koje je podnositelj zahtjeva pokazao da ima iskustva i koje može ocijeniti sam voditelj certifikacije projekta ili uz ograničeno sudjelovanje jednoga stručnjaka iz danoga područja

    Svi ostali STC, velike izmjene ili popravci na projektu

    Značajne STC (1) ili velike izmjene na projektu

    Ovjeren STC od strane Savezne uprave za civilno zrakoplovstvo SAD-a (FAA)

    Osnovni (2)

    Neosnovni

    Značajan neosnovni

    Ovjerena velika izmjena na projektu FAA

    Razina 2 (2) velika izmjena na projektu kada nije automatski prihvaćena (3)

    Razina 1 (2)

    Značajan, razina 1

    Ovjeren veliki popravak FAA

    Nije primjenjivo

    (automatsko prihvaćanje)

    Popravci kritičnih dijelova (2)

    Nije primjenjivo

    (10)

    U tablici 7. dijela I. projektne organizacije kategorizirane su kako slijedi:

    Područje primjene sporazuma projektne organizacije

    Skupina A

    Skupina B

    Skupina C

    DOA 1

    Nositelji certifikata tipa

    Vrlo složen/velik

    Složen/malen/srednji

    Manje složen/vrlo malen

    DOA 2

    STC/Izmjene/popravci

    Neograničen

    Ograničen

    (tehnička područja)

    Ograničen

    (veličina zrakoplova)

    DOA 3

    Manje izmjene/popravci

    (11)

    U tablici 8. dijela I., promet koji se uzima u obzir je promet koji se odnosi na aktivnosti u području primjene sporazum.

    (12)

    U tablicama 7., 9. i 10. dijela I., broj osoblja koji se uzima u obzir je broj osoblja koji se odnosi na aktivnosti u području primjene sporazuma.

    DIO I

    Postupci za koje se zaračunava paušalni iznos

    Tablica 1.   Certifikat tipa i ograničeni certifikat tipa (iz pododjeljka B i pododjeljka O Priloga Uredbi Komisije (EZ) br. 1702/2003  (4) )

    (eura)

     

    Paušalna pristojba

    Zrakoplov s nepokretnim krilima

    Iznad 150 tona

    2 600 000

    Iznad 50 tona do 150 tona

    1 330 000

    Iznad 22 tona do 50 tona

    1 060 000

    Iznad 5,7 tona do 22 tone

    410 000

    Iznad 2 tone do 5,7 tona

    227 000

    Do 2 tone

    12 000

    Vrlo laki zrakoplovi, jedrilice

    6 000

    Rotokopter

    Veliki

    525 000

    Srednji

    265 000

    Mali

    20 000

    Ostalo

    Baloni

    6 000

    Pogon

    Iznad 25 KN

    365 000

    Do 25 KN

    185 000

    Motori koji nisu turbinski

    30 000

    Motori koji nisu turbinski CS 22 H

    15 000

    Propeler iznad 22 t

    10 250

    Propeler do 22 t

    2 925

    Dijelovi

    Vrijednost iznad 20 000 eura

    2 000

    Vrijednost između 2 000 i 20 000 eura

    1 000

    Vrijednost ispod 2 000 eura

    500


    Tablica 2:   Izvedeni modeli za certifikate tipa i ograničene certifikate tipa

    (eura)

     

    Paušalna pristojba (5)

    Zrakoplovi s nepokretnim krilima

    Iznad 150 tona

    1 000 000

    Iznad 50 tona do 150 tona

    500 000

    Iznad 22 tone do 50 tona

    400 000

    Iznad 5,7 tona do 22 tone

    160 000

    Iznad 2 tone do 5,7 tona

    80 000

    Do 2 tone

    2 800

    Vrlo laki zrakoplovi, jedrilice

    2 400

    Rotokopter

    Veliki

    200 000

    Srednji

    100 000

    Mali

    6 000

    Ostali

    Baloni

    2 400

    Pogon

    Iznad 25 KN

    100 000

    Do 25 KN

    50 000

    Motori koji nisu turbinski

    10 000

    Motori koji nisu turbinski CS 22 H

    5 000

    Propeler iznad 22 t

    2 500

    Propeler do 22 t

    770

    Dijelovi

    Vrijednost iznad 20 000 eura

    1 000

    Vrijednost između 2 000 i 20 000 eura

    600

    Vrijednost ispod 2 000 eura

    350


    Tablica 3:   Dodatni certifikati tipa (iz pododjeljka E Priloga Uredbi (EZ) br. 1702/2003)

    (eura)

     

    Paušalna pristojba (6)

    Složen

    Standardan

    Jednostavan

    Zrakoplovi s nepokretnim krilima

    Iznad 150 tona

    25 000

    6 000

    3 000

    Iznad 50 tona do 150 tona

    13 000

    5 000

    2 500

    Iznad 22 tone do 50 tona

    8 500

    3 750

    1 875

    Iznad 5,7 tona do 22 tone

    5 500

    2 500

    1 250

    Iznad 2 tone do 5,7 tona

    3 800

    1 750

    875

    Do 2 tone

    1 600

    1 000

    500

    Vrlo laki zrakoplovi, jedrilice

    250

    250

    250

    Rotokopter

    Veliki

    11 000

    4 000

    2 000

    Srednji

    5 000

    2 000

    1 000

    Mali

    900

    400

    250

    Ostali

    Baloni

    800

    400

    250

    Pogon

    Iznad 25 KN

    12 000

    5 000

    2 500

    Do 25 KN

    5 800

    2 500

    1 250

    Motori koji nisu turbinski

    2 800

    1 250

    625

    Motori koji nisu turbinski CS 22 H

    1 400

    625

    300

    Propeler iznad 22 t

    2 000

    1 000

    500

    Propeler do 22 t

    1 500

    750

    375


    Tablica 4:   Velike izmjene i veliki popravci (iz pododjeljaka D i M Priloga Uredbi (EZ) br. 1702/2003)

    (eura)

     

    Paušalna pristojba (7)  (8)

    Složen

    Standardan

    Jednostavan

    Zrakoplovi s nepokretnim krilima

    Iznad 150 tona

    20 000

    6 000

    3 000

    Iznad 50 tona do 150 tona

    9 000

    4 000

    2 000

    Iznad 22 tone do 50 tona

    6 500

    3 000

    1 500

    Iznad 5,7 tona do 22 tone

    4 500

    2 000

    1 000

    Iznad 2 tone do 5,7 tona

    3 000

    1 400

    700

    Do 2 tone

    1 100

    500

    250

    Vrlo laki zrakoplovi, jedrilice

    250

    250

    250

    Rotokopter

    Veliki

    10 000

    4 000

    2 000

    Srednji

    4 500

    2 000

    1 000

    Mali

    850

    400

    250

    Ostali

    Baloni

    850

    400

    250

    Pogon

    Iznad 25 KN

    5 000

    2 000

    1 000

    Do 25 KN

    2 500

    1 000

    500

    Motori koji nisu turbinski

    1 300

    600

    300

    Motori koji nisu turbinski CS 22 H

    600

    300

    250

    Propeler iznad 22 t

    250

    250

    250

    Propeler do 22 t

    250

    250

    250


    Tablica 5:   Manje izmjene i manji popravci (iz pododjeljaka D i M Priloga Uredbi (EZ) br. 1702/2003)

    (eura)

     

    Paušalna pristojba (9)

    Zrakoplovi s nepokretnim krilima

    Iznad 150 tona

    500

    Iznad 50 tona do 150 tona

    500

    Iznad 22 tone do 50 tona

    500

    Iznad 5,7 tona do 22 tone

    500

    Iznad 2 tone do 5,7 tona

    250

    Do 2 tone

    250

    Vrlo laki zrakoplovi, jedrilice

    250

    Rotokopter

    Veliki

    500

    Srednji

    500

    Mali

    250

    Ostali

    Baloni

    250

    Pogon

    Iznad 25 KN

    500

    Do 25 KN

    500

    Motori koji nisu turbinski

    250

    Motori koji nisu turbinski CS 22 H

    250

    Propeler iznad 22 t

    250

    Propeler do 22 t

    250


    Tablica 6:   Godišnja pristojba za nositelje certifikata tipa i ograničenih certifikata tipa EASA i ostalih certifikata tipa koji su prihvaćeni na temelju Uredbe (EZ) br. 1592/2002

    (eura)

     

    Paušalna pristojba (10)  (11)  (12)

     

    Projekt EU-a

    Projekt izvan EU-a

    Zrakoplovi s nepokretnim krilima

    Iznad 150 tona

    270 000

    90 000

    Iznad 50 tona do 150 tona

    150 000

    50 000

    Iznad 22 tone do 50 tona

    80 000

    27 000

    Iznad 5,7 tona do 22 tone

    17 000

    5 700

    Iznad 2 tone do 5,7 tona

    4 000

    1 400

    Do 2 tona

    2 000

    670

    Vrlo laki zrakoplovi, jedrilice

    900

    300

    Rotokopter

    Veliki

    65 000

    21 700

    Srednji

    30 000

    10 000

    Mali

    3 000

    1 000

    Ostali

    Baloni

    900

    300

    Pogon

    Iznad 25 KN

    40 000

    13 000

    Do 25 KN

    6 000

    2 000

    Motori koji nisu turbinski

    1 000

    350

    Motori koji nisu turbinski CS 22 H

    500

    250

    Propeler iznad 22 t

    750

    250

    Propeler do 22 t

     

     

    Dijelovi

    Vrijednost iznad 20 000 eura

    2 000

    700

    Vrijednost između 2 000 i 20 000 eura

    1 000

    350

    Vrijednost ispod 2 000 eura

    500

    250


    Tablica 7:   Odobrenje projektne organizacije (iz pododjeljka J Priloga Uredbi (EZ) br. 1702/2003)

    (eura)

     

    Odobrenje (DOA) 1A

    Odobrenje (DOA) 1B

    Odobrenje (DOA) 2A

    Odobrenje (DOA) 1C

    Odobrenje (DOA) 2B

    Odobrenje (DOA) 3A

    Odobrenje (DOA) 2C

    Odobrenje (DOA) 3B

    Odobrenje (DOA) 3C

    Pristojba za odobrenje

    Osoblje ispod 10

    11 250

    9 000

    6 750

    4 500

    3 600

    10 do 49

    31 500

    22 500

    13 500

    9 000

    50 do 399

    90 000

    67 500

    45 000

    36 000

    400 do 999

    180 000

    135 000

    112 500

    99 000

    1 000 do 2 499

    360 000

    2 500 do 5 000

    540 000

    preko 5 000

    3 000 000

     

    Pristojba za nadzor

    Osoblje ispod 10

    5 625

    4 500

    3 375

    2 250

    1 800

    10 do 49

    15 750

    11 250

    6 750

    4 500

    50 do 399

    45 000

    33 750

    22 500

    18 000

    400 do 999

    90 000

    67 500

    56 250

    49 500

    1 000 do 2 499

    180 000

    2 500 do 5 000

    270 000

    preko 5 000

    1 500 000


    Tablica 8:   Odobrenje proizvodne organizacije (iz pododjeljka G Priloga Uredbi (EZ) br. 1702/2003)

    (eura)

     

    Pristojba za odobrenje

    Pristojba za nadzor

    Promet ispod 1 milijun eura

    9 000

    6 500

    Između 1 000 000 i 4 999 999

    38 000

    28 000

    Između 5 000 000 i 9 999 999

    58 000

    43 000

    Između 10 000 000 i 49 999 999

    75 000

    57 000

    Između 50 000 000 i 99 999 999

    270 000

    200 000

    Između 100 000 000 i 499 999 999

    305 000

    230 000

    Između 500 000 000 i 999 999 999

    630 000

    475 000

    Iznad 999 999 999

    900 000

    2 000 000

    Tablica 9:   Odobrenje organizacije za održavanje (iz Priloga I, pododjeljka F i Priloga II. Uredbi (EZ) br. 2042/2003)  (13)

    (eura)

     

    Pristojba za odobrenje (14)

    Pristojba za nadzor (14)

    Osoblje ispod 5

    3 000

    2 300

    Između 5 i 9

    5 000

    4 000

    Između 10 i 49

    11 000

    8 000

    Između 50 i 99

    22 000

    16 000

    Između 100 i 499

    32 000

    23 000

    Između 500 i 999

    43 000

    32 000

    preko 999

    53 000

    43 000


    (eura)

    Tehničko rangiranje

    Paušalna pristojba temeljena na tehničkom rangiranju (15)

    A 1

    11 000

    A 2

    2 500

    A 3

    5 000

    A 4

    500

    B 1

    5 000

    B 2

    2 500

    B 3

    500

    C

    500

    Tablica 10.   Odobrenje organizacije za osposobljavanje iz održavanja (iz Priloga IV. Uredbi (EZ) br. 2042/2003)

    (eura)

     

    Pristojba za odobrenje

    Pristojba za nadzor

    Osoblje ispod 5

    4 000

    3 000

    Između 5 i 9

    7 000

    5 000

    Između 10 i 49

    16 000

    14 000

    Između 50 i 99

    35 000

    30 000

    preko 99

    42 000

    40 000

    DIO II.

    Postupci koji se naplaćuju prema satnici

    1.

    Satnica:

    Satnica koja se primjenjuje

    225 EUR

    2.

    Satnica s obzirom na određene zadatke:

    Dokazivanje sposobnosti projektiranja putem alternativnih postupaka

    stvarni broj sati

    Proizvodnja bez odobrenja proizvodne organizacije

    stvarni broj sati

    Prihvatljivi postupci usklađivanja s odobrenim projektom

    stvarni broj sati

    Potpora ovjeri (prihvaćanje EASA certifikata od stranih nadležnih vlasti)

    stvarni broj sati

    Tehnička pomoć koju traže strane nadležne vlasti

    stvarni broj sati

    Prihvaćanje izvještaja Odbora za pregled održavanja (MRB) od strane EASA-e

    stvarni broj sati

    Prijenos certifikata

    stvarni broj sati

    Odobrenje uvjeta letenja za dozvolu za letenje

    3 sata

    Administrativno ponovno izdavanje dokumenata

    1 sat

    DIO III.

    Pristojbe za ostale postupke vezane uz certifikaciju

    1.

    Prihvaćanje odobrenja istovrijednih odobrenjima iz dijela 145. i dijela 147. u skladu s dvostranim sporazumima koji su na snazi:

    Nova odobrenja, po zahtjevu

    1 500 EUR

    Obnavljanje postojećih odobrenja, za razdoblje od 12 mjeseci

    750 EUR

    2.

    Odobrenje organizacije za vođenje kontinuirane plovidbenosti (iz dijela M pododjeljka G Priloga I. Uredbi (EZ) br. 2042/2003):

    Nova odobrenja, po zahtjevu

    24 000 EUR

    Obnavljanje postojećih odobrenja, za razdoblje od 12 mjeseci

    18 000 EUR

    3.

    Samostalne revizije i/ili izmjene priručnika za letenje:

    Zaračunavaju se kao izmjena srodnog proizvoda.

    DIO IV.

    Naknade za žalbe

    Pristojbe za vođenje žalbi ubiru se kako je opisano u članku 35. Uredbe (EZ) br. 1592/2002.

    Za sve zahtjeve za žalbu plaća se utvrđena naknada prikazana u tablici, pomnoženo s koeficijentom za odgovarajuću kategoriju naknade za osobu ili organizaciju u pitanju.

    Naknade se vraćaju u onim slučajevima gdje žalba završi opozivom odluke Agencije.

    Organizacije moraju priložiti potpisanu potvrdu ovlaštenoga službenika ili dotične organizacije, kako bi Agencija utvrdila odgovarajuću kategoriju naknada.

    Utvrđena naknada

    10 000 EUR


    Kategorija naknada za fizičke osobe

    Koeficijent

     

    0,1


    Kategorija naknada za organizacije, u skladu s utrškom podnositelja žalbe u eurima

    Koeficijent

    ispod 100 001

    0,25

    između 100 001 i 1 200 000

    0,5

    između 1 200 001 i 2 500 000

    0,75

    između 2 500 001 i 5 000 000

    1

    između 5 000 001 i 50 000 000

    2,5

    između 50 000 001 i 500 000 000

    5

    između 500 000 001 i 1 000 000 000

    7,5

    iznad 1 000 000 000

    10

    DIO V.

    Godišnja stopa inflacije

    Iznosi utvrđeni u dijelovima I., II., i III., indeksiraju se na stopu inflacije utvrđenu u ovom dijelu. Ta se indeksacija provodi svake godine na godišnjicu stupanja na snagu ove Uredbe.

    Godišnji stupanj inflacije koji se mora koristiti:

    EUROSTAT HICP (sve stavke) – EU 27 (2005 = 100)

    Promjena postotka/prosjek za 12 mjeseci

    Vrijednost stope koja se mora poštovati:

    Vrijednost stope 31. prosinca koja prethodi provođenju indeksacije.

    DIO VI.

    Podaci o učinkovitosti

    Sljedeći se podaci odnose na razdoblje od posljednjih 6 mjeseci koje je prethodilo njihovom objavljivanju od strane Agencije u skladu s člankom 5.

     

    Broj osoblja Agencije koje provodi postupke certifikacije

     

    Broj sati koje obavljaju nacionalne zrakoplovne uprave

     

    Ukupni trošak certifikacije

     

    Broj zadataka certifikacije koje obavlja Agencija (u cijelosti ili u tijeku)

     

    Broj zadataka certifikacije koje se obavlja u ime Agencije (u cijelosti ili u tijeku)

     

    Broj sati koje osoblje Agencije potroši na aktivnosti u vezi kontinuirane plovidbenosti

     

    Ukupan iznos koji se naplaćuje poduzeću.


    (1)  Izraz „značajan” definiran je u stavku 21.A.101 (b) Priloga Uredbi (EZ) br. 1702/2003 (i slično u FAA 21.101. (b)).

    (2)  „Osnovni”, „razina 1”, „razina 2” i „kritični dio” definirani su u postupcima za tehničko provođenje za certifikaciju plovidbenosti i ekološku certifikaciju (TIP) iz sporazuma o sigurnosti zračnog prometa između EU i SAD-a.

    (3)  Kriteriji EASA-e za automatsko odobrenje za velike izmjene razine 2 FAA definirani su u Odluci izvršnoga direktora 2004/04/CF ili u postupcima za tehničko provođenje za certifikaciju plovidbenosti i ekološku certifikaciju (TIP) iz Sporazuma o sigurnosti zračnog prometa između EU-a i SAD-a, kako je primjenjivo.

    (4)  Uredba Komisije (EZ) br. 1702/2003 od 24. rujna 2003. o utvrđivanju provedbeni propisi za certifikaciju plovidbenosti i ekološku certifikaciju zrakoplova i s njima povezanih proizvoda, dijelova i uređaja te za certifikaciju projektnih i proizvodnih organizacija (SL L 243, 27.9.2003., str. 6.) kako je zadnje izmijenjena Uredbom (EZ) br. 375/2007 (SL L 94, 4.4.2007., str. 3.).

    (5)  Za izvedene modele uključivo s velikim izmjenama, kako je opisano u pododjeljku D Priloga Uredbi (EZ) br. 1702/2003, koje uključuju i izmjene geometrije zrakoplova i/ili ugradnje motora, primjenjuje se pristojba za certifikat tipa ili ograničeni certifikat tipa, kako je utvrđeno u tablici 1.

    (6)  Za dodatne certifikate tipa koji uključuju izmjene geometrije zrakoplova i/ili ugradnje motora, primjenjuje se pristojba za certifikat tipa ili ograničeni certifikat tipa iz tablice 1.

    (7)  Za znatne veće izmjene, kako je opisano u pododjeljku D Priloga Uredbi (EZ) br. 1702/2003, uključujući izmjene geometrije zrakoplova i/ili ugradnje motora, primjenjuje se pristojba za certifikat tipa ili ograničeni certifikat tipa iz tablice 1.

    (8)  Izmjene i popravci na pomoćnom generatoru (APU) naplaćuju se kao izmjene i popravci na motorima jednake snage.

    (9)  Pristojbe prikazane u ovoj tablici ne primjenjuju se na manje izmjene i popravke koje izvode projektne organizacije u skladu s dijelom 21A.263(c)(2) pododjeljka D Priloga Uredbi (EZ) br. 1702/2003.

    (10)  Za teretne zrakoplove primjenjuje se koeficijent od 0,85 na taksu istovrijednoga putničkog zrakoplova.

    (11)  Za nositelje nekoliko certifikata tipa i/ili nekoliko ograničenih certifikata tipa, primjenjuje se godišnja pristojba na drugi i sve naknadne certifikate tipa ili ograničene certifikate tipa u istoj kategoriji proizvoda, kao što je prikazano u donjoj tablici:

    Proizvodi iste kategorije

    Popust za paušalne pristoj

    1.

    0 %

    2.

    10 %

    3.

    20 %

    4.

    30 %

    5.

    40 %

    6.

    50 %

    7.

    60 %

    8.

    70 %

    9.

    80 %

    10.

    90 %

    11. i naknadni proizvodi

    100 %

    (12)  Za zrakoplove od kojih je diljem svijeta registrirano manje od 50 primjeraka, aktivnosti vezane uz kontinuiranu plovidbenost naplaćuju se po satu, prema satnici utvrđenoj u dijelu II. Ugovora do razine pristojbe za odgovarajuću kategoriju proizvoda. Za proizvode, dijelove i naprave koji nisu zrakoplovi, ograničenje se odnosi na broj zrakoplova na kojima je ugrađen dotičan proizvod, dio ili naprava.

    (13)  Uredba Komisije (EZ) br. 2042/2003 od 20. studenoga 2003. o kontinuiranoj plovidbenosti zrakoplova i aeronautičkih proizvoda, dijelova i uređaja, te o odobravanju organizacija i osoblja uključenih u te poslove (SL L 315, 28.11.2003., str. 1.) kako je zadnje izmijenjena Uredbom (EZ) 707/2006 (SL L 94. 4.4.2007., str. 18.).

    (14)  Pristojba koju treba platiti sastoji se od paušalnog iznosa koji se temelji na dotičnom osoblju plus paušalni iznos(-i) na temelju tehničkog rangiranja

    (15)  Za organizacije rangirane kao A i/ili B naplaćuju se samo najviše pristojbe. Za organizacije koje su rangirane kao C i/ili D, svaki se rang zaračunava pristojba „ranga C”


    Top