Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32006D0006

2006/6/EZ, Euratom: Odluka Vijeća od 12. prosinca 2005. o usvajanju pravila o utvrđivanju postupka odobrenja financijske pomoći kao dodatka mirovini nadživjelog bračnog druga u slučaju invalidnosti ili teške ili dugotrajne bolesti

SL L 5, 10.1.2006, p. 15–16 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
SL L 270M, 29.9.2006, p. 1–2 (MT)

Ovaj dokument objavljen je u određenim posebnim izdanjima (BG, RO, HR)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2006/6(1)/oj

01/Sv. 13

HR

Službeni list Europske unije

121


32006D0006


L 005/15

SLUŽBENI LIST EUROPSKE UNIJE


ODLUKA VIJEĆA

od 12. prosinca 2005.

o usvajanju pravila o utvrđivanju postupka odobrenja financijske pomoći kao dodatka mirovini nadživjelog bračnog druga u slučaju invalidnosti ili teške ili dugotrajne bolesti

(2006/6/EZ, Euratom)

VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

uzimajući u obzir Pravilnik o osoblju za dužnosnike Europskih zajednica utvrđen Uredbom (EEZ, Euratom, EZUČ) br. 259/68 (1), a posebno njegov članak 76.a,

uzimajući u obzir mišljenje Odbora za Pravilnik o osoblju,

budući da institucije Europskih zajednica moraju uz obostranu suglasnost utvrditi uvjete odobravanja financijske pomoći kao dodatak mirovini nadživjelog bračnog druga u slučaju invalidnosti ili teške ili dugotrajne bolesti,

DONIJELO JE OVA PRAVILA:

Članak 1.

Kao dio socijalnih mjera predviđenih Pravilnikom o osoblju, nadživjeli bračni drug koji boluje od dugotrajne bolesti ili ima invaliditet može primiti financijsku pomoć od institucije kao dodatak na mirovinu za razdoblje u kojem boluje od teške ili dugotrajne bolesti ili invalidnosti na temelju revizije socijalnih i medicinskih okolnosti odnosne osobe.

Članak 2.

Odluku o odobravanju pomoći spomenutoj u članku 76.a Pravilnika o osoblju donosi tijelo Komisije za imenovanje.

Za upravljanje financijskim sredstvima namijenjenim za provedbu članka 76.a odgovorna je Komisija.

Članak 3.

Odnosni nadživjeli bračni drug ili njegov ili njezin zakonski predstavnik (dalje u tekstu: podnositelj prijave) ulaže zahtjev Upravi socijalne skrbi pri instituciji odgovornoj za utvrđivanje mirovinskih prava odnosnog nadživjelog bračnog druga. Zahtjevu se prilaže detaljan liječnički izvještaj izabranog liječnika nadživjelog bračnog druga, prema potrebi potkrijepljen popratnim dokumentima, kojim se dokazuju teška ili dugotrajna bolest ili invalidnost te predlažu mjere za ublažavanje posljedica invalidnosti ili teške ili dugotrajne bolesti.

Članak 4.

Odluka tijela Komisije za imenovanje donosi se na temelju medicinskog mišljenja te mišljenja o socijalnim prilikama odnosne osobe, uzimajući u obzir ciljeve utvrđene u članku 1.

Članak 5.

Uzevši u obzir liječničko mišljenje, službeni liječnik institucije odgovorne u smislu članka 3. donosi odluku o mogućnosti priznavanja bolesti ili invalidnosti te o njihovoj ozbiljnosti i predviđenom trajanju. On donosi odluku o mjerama za ublažavanje posljedica bolesti ili invalidnosti. U slučaju negativnog mišljenja službenog liječnika institucije, slučaj se daje na procjenu odboru koji čine službeni liječnik institucije, izabrani doktor podnositelja prijave i treći liječnik, sporazumno imenovan od strane spomenutih članova odbora.

Članak 6.

Mišljenje o socijalnim prilikama podnositelja prijave donosi socijalni djelatnik institucije odgovorne u smislu članka 3. Socijalno mišljenje treba uzeti u obzir liječničko mišljenje te sadržavati analizu socijalnih uvjeta te stvarnih potreba povezanih s bolešću ili invalidnošću, uključujući financijsko stanje, osobni dohodak i troškove podnositelja prijave. Na temelju liječničkog mišljenja i spomenute analize, socijalni djelatnik u skladu s člankom 10. predlaže iznos koji će se dodijeliti kao novčana pomoć, trajanje odobrene novčane pomoći te potrebu za ponovljenom provjerom socijalnih uvjeta i zdravstvenog stanja odnosne osobe. Ako se podnositelj prijave i socijalni djelatnik ne mogu sporazumjeti oko društveno-ekonomske analize, slučaj se stavlja na razmatranje zajedničkom odboru oformljenom na inicijativu Komisije.

Članak 7.

Tijelo Komisije za imenovanje donosi odluku u roku od dva mjeseca od podnošenja zahtjeva na temelju mišljenja pribavljenih u skladu s člancima 5. i 6. Ako se novčana pomoć odobri, stupa na snagu prvoga dana mjeseca nakon mjeseca u kojem je zahtjev podnesen i odobrava se najduže na period od 12 mjeseci.

Članak 8.

Novčana se pomoć može produžiti u slučaju kad odnosna osoba pri isteku roka koji je u skladu s odlukom tijela za imenovanje i dalje boluje od ozbiljne ili dugotrajne bolesti ili invalidnosti. Tijelo za imenovanje odlučuje o produženju novčane pomoći na temelju novog liječničkog mišljenja, ako je ono potrebno, te mišljenja o socijalnim uvjetima odnosne osobe u skladu s člancima 5. i 6. Ako se donese odluka o produživanju novčane pomoći, pomoć stupa na snagu prvoga dana mjeseca nakon mjeseca u kojem se primjenjivala prethodna odluka.

Članak 9.

Podnositelj prijave treba navesti svoje financijsko stanje (aktivu, nekretnine i dionice) te na temelju zadnje prijave poreza dati izjavu pod prisegom o svome prihodu (mirovina koju uplaćuje institucija, bilo koja mirovina iz nekog drugog izvora, invalidnina ili doplatak za ozbiljnu ili dugotrajnu bolest te dohodak iz bilo kojeg drugog izvora).

Članak 10.

U slučaju kad se nadživjelom bračnom drugu prizna ozbiljna ili dugotrajna bolest ili invalidnost, u skladu s člancima 4., 5., 6. i 7., on ili ona mogu primati novčanu pomoć koja se izračunava na sljedeći način:

iznos koji odgovara troškovima povezanim s ozbiljnom ili dugotrajnom bolešću ili invalidnošću koji se nisu naplatili iz drugih izvora uvećan za iznos egzistencijskog minimuma umanjen za prihod u smislu članka 9. Iznos pomoći ne smije biti veći od ukupnog iznosa navedenih troškova.

Članak 11.

Institucija će isplaćivati novčanu pomoć svaki mjesec u slučaju kad je trajanje ozbiljne ili dugotrajne bolesti ili invalidnosti prema liječničkome mišljenju duže od jednoga mjeseca, ili jednokratno kada to nije slučaj.

Članak 12.

Podnositelj prijave treba bez odlaganja obavijestiti Upravu socijalne skrbi odgovorne institucije u smislu članka 3. u slučaju bilo kakve promjene stanja.

Članak 13.

Komisija donosi detaljno izvješće o primjeni ovih pravila, uključujući prosječnu godišnju novčanu pomoć i cjelokupni financijski učinak, tri godine nakon njihova stupanja na snagu te svake sljedeće tri godine.

Članak 14.

Ova pravila stupaju na snagu prvoga dana mjeseca nakon mjeseca u kojem je predsjednik Suda Europskih zajednica zabilježio zajednički sporazum institucija u skladu s člankom 76.a Pravilnika o osoblju.

Ova se pravila primjenjuju od 1. svibnja 2004.

Sastavljeno u Bruxellesu 12. prosinca 2005.

Za Vijeće

Predsjednik

J. STRAW


(1)  SL L 56, 4.3.1968., str. 1. Uredba kako je zadnje izmijenjena Uredbom (EZ, Euratom) br. 31/2005 (SL L 8, 12.1.2005., str. 1.).


Top