Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32015D0773

    Odluka Vijeća (EU) 2015/773 od 11. svibnja 2015. o osnivanju Odbora za socijalnu zaštitu i stavljanju izvan snage Odluke 2004/689/EZ

    SL L 121, 14.5.2015, p. 16–19 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2015/773/oj

    14.5.2015   

    HR

    Službeni list Europske unije

    L 121/16


    ODLUKA VIJEĆA (EU) 2015/773

    od 11. svibnja 2015.

    o osnivanju Odbora za socijalnu zaštitu i stavljanju izvan snage Odluke 2004/689/EZ

    VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

    uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegov članak 160.,

    uzimajući u obzir mišljenje Europskog parlamenta,

    budući da:

    (1)

    U svojoj Komunikaciji „Usklađena strategija modernizacije socijalne zaštite” od 14. srpnja 1999. Komisija je dala prijedloge za jačanje suradnje u području socijalne zaštite, između ostalog osnivanjem skupine visokih dužnosnika.

    (2)

    U svojoj rezoluciji od 16. veljače 2000. Europski parlament pozdravio je komunikaciju Komisije i stvaranje takve skupine.

    (3)

    U svojim zaključcima od 17. prosinca 1999. o jačanju suradnje u procesu modernizacije i poboljšanja socijalne zaštite (1) Vijeće je poduprlo prijedlog Komisije da se ta mjera provede uspostavom mehanizma pojačane suradnje koji bi bio rezultat rada skupine visokih dužnosnika. Vijeće je naglasilo da bi ta vrsta suradnja trebala obuhvatiti sve oblike socijalne zaštite i da bi, tamo gdje je to potrebno, trebala pomoći državama članicama da poboljšaju i ojačaju svoje sustave socijalne zaštite u skladu s nacionalnim prioritetima. Podsjetilo je i na nadležnost država članica za ustrojstvo i financiranje socijalne zaštite te potvrdilo četiri opća cilja koje je utvrdila Komisija u kontekstu općeg izazova modernizacije sustavâ socijalne zaštite: učiniti rad isplativim i prihod sigurnim, postići sigurnost mirovina i održivost mirovinskih sustava, promicati socijalnu uključenost te osigurati visoku kvalitetu i održivost zdravstvene zaštite. Naglasilo je također kako u svim aktivnostima usmjerenima na ostvarivanje tih četiriju ciljeva mora biti integrirana ravnopravnost žena i muškaraca. Konačno, Vijeće je potvrdilo da su aspekti povezani s financiranjem zajednički svim tim ciljevima.

    (4)

    U zaključcima Europskog vijeća u Lisabonu 23. i 24. ožujka 2000. priznata je važnost socijalne zaštite za daljnji razvoj i modernizaciju aktivne i dinamične socijalne države u Europi te je Vijeće pozvano da ojača suradnju među državama članica razmjenom iskustava i najboljih praksi na temelju poboljšanih informacijskih mreža.

    (5)

    Na sastanku u Nici i na svojim kasnijim sastancima Europsko vijeće redovito je potvrđivalo rad Odbora za socijalnu zaštitu u promicanju i unapređivanju političke razmjene i koordinacije u području socijalne zaštite na razini Unije.

    (6)

    Odbor za socijalnu zaštitu, osnovan Odlukom Vijeća 2000/436/EZ (2) koja je stavljena izvan snage i zamijenjena Odlukom Vijeća 2004/689/EZ (3), jasno se pokazao korisnim kao savjetodavno tijelo Vijeća i Komisije te je aktivno doprinio razvoju otvorene metode koordinacije (OMC), kako je uspostavljena na sastanku Europskoga vijeća u Lisabonu 23. i 24. ožujka 2000. Mišljenje Odbora za socijalnu zaštitu „Osnaživanje socijalnog OMC-a u kontekstu strategije Europa 2020.”, koje je Vijeće podržalo 17. lipnja 2011., ponovno potvrđuje valjanost ciljeva i instrumenata socijalnog OMC-a. U ovoj Odluci trebalo bi odraziti ulogu Odbora u okviru OMC-a.

    (7)

    U svojim zaključcima od 27. i 28. lipnja 2013. Europsko vijeće navelo je kako bi trebalo ojačati socijalnu dimenziju ekonomske i monetarne unije. Za početak, važno je bolje pratiti i uzimati u obzir socijalno stanje i stanje na tržištu rada unutar ekonomske i monetarne unije, posebno koristeći se odgovarajućim socijalnim indikatorima i indikatorima zapošljavanja u okviru europskog semestra. Važno je također osigurati bolju koordinaciju politika zapošljavanja i socijalnih politika, uz puno poštovanje nacionalnih nadležnosti.

    (8)

    U svojim zaključcima od 24. i 25. listopada 2013. Europsko vijeće navelo je da će se koordinacija ekonomskih politika, politika zapošljavanja i socijalnih politika dodatno osnažiti u skladu s postojećim postupcima, uz puno poštovanje nacionalnih nadležnosti. Europsko vijeće smatralo je kako to zahtijeva veće napore na jačanju suradnje između različitih sastava Vijeća kako bi se osigurala dosljednost tih politika u skladu sa zajedničkim ciljevima.

    (9)

    Ova bi Odluka trebala odražavati razvoj europskog semestra i ulogu Odbora u tom procesu. Posebno se u Uredbi Vijeća (EZ) br. 1466/97 (4) predviđa da bi se u okviru europskog semestra, prema potrebi, trebalo savjetovati s Gospodarskim i financijskim odborom, Odborom za ekonomsku politiku, Odborom za zapošljavanje i Odborom za socijalnu zaštitu. Osim toga, u Uredbi (EU) br. 1176/2011 Europskog parlamenta i Vijeća (5) predviđa se da pri detaljnom preispitivanju treba, prema potrebi, uzeti u obzir preporuke ili pozive Vijeća upućene državama članicama. Njome se također predviđa da se u planu korektivnog djelovanja za svaku državu članicu za koju se pokreće postupak u slučaju prekomjerne neravnoteže uzima u obzir ekonomski i socijalni učinak djelovanja politika te je taj plan u skladu s općim smjernicama ekonomskih politika i smjernicama za zapošljavanje.

    (10)

    Odbor i tijela Unije uključena u usklađivanje ekonomskih i socijalnih politika, a posebno Odbor za zapošljavanje, Gospodarski i financijski odbor te Odbor za ekonomsku politiku, trebali bi blisko surađivati. Kada je to primjereno i ako su se o tome dogovorili sudjelujući odbori, suradnja Odbora s Odborom za zapošljavanje, Gospodarskim i financijskim odborom te Odborom za ekonomsku politiku može obuhvaćati i organiziranje zajedničkih sastanaka, osobito u kontekstu pripadajućih uloga odborâ u okviru europskog semestra.

    (11)

    Kako bi djelotvorno ostvarili svoj mandat iz Ugovora i kako bi se omogućila potrebna fleksibilnost radi prilagođavanja rokovima za aktivnosti Odbora, osobito u okviru ciklusa europskog semestra, odredbe o upravljanju koje se odnose na funkcioniranje Odbora trebalo bi revidirati tako da se osiguraju učinkovitost i kontinuitet.

    (12)

    Odluku 2004/689/EZ trebalo bi staviti izvan snage,

    DONIJELO JE OVU ODLUKU:

    Članak 1.

    Osnivanje

    Osniva se Odbor za socijalnu zaštitu („Odbor”) sa savjetodavnom ulogom kako bi se promicala suradnja u području politika socijalne zaštite među državama članicama i s Komisijom, u potpunom skladu s Ugovorom i uz dužno poštovanje ovlasti institucija i tijela Unije.

    Članak 2.

    Zadaće

    1.   Zadaće Odbora su sljedeće:

    (a)

    pratiti socijalnu situaciju i razvoj politika socijalne zaštite u državama članicama i Uniji;

    (b)

    poticati razmjenu podataka, iskustava i dobre prakse među državama članicama i s Komisijom;

    (c)

    ne dovodeći u pitanje članak 240. Ugovora, u svojem području nadležnosti pripremati izvješća, davati mišljenja ili obavljati druge poslove na zahtjev Vijeća ili Komisije ili na vlastitu inicijativu.

    2.   Za potrebe stavka 1., Odbor posebno nastoji:

    (a)

    koristiti se otvorenom metodom koordinacije, uključujući primjenom zajednički dogovorenih instrumenata za praćenje te provedbom međusobno dogovorenih aranžmana za evaluaciju u provedbi zajedničkih ciljeva koje je Vijeće dogovorilo;

    (b)

    doprinositi svim aspektima europskog semestra u okviru svoje nadležnosti te o njima izvješćivati Vijeće;

    (c)

    prema potrebi, surađivati s drugim relevantnim tijelima i odborima koji se bave pitanjima socijalne i ekonomske politike, kao što su Odbor za zapošljavanje, Gospodarski i financijski odbor, Odbor za ekonomsku politiku i Radna skupina na visokoj razini za javno zdravstvo.

    3.   Odbor svake godine usvaja program rada uzimajući u obzir prioritete politika Vijeća i Komisije. Program rada dostavlja se Vijeću.

    4.   U ispunjavanju svojih zaduženja Odbor surađuje sa socijalnim partnerima. U tom kontekstu, Odbor uspostavlja kontakte sa socijalnim partnerima koji imaju svoje predstavnike na Trostranom socijalnom samitu za rast i zapošljavanje uspostavljenom Odlukom Vijeća 2003/174/EZ (6). Odbor uspostavlja odgovarajuće kontakte sa socijalnim nevladinim organizacijama, uzimajući u obzir njihove uloge i odgovornosti u području socijalne zaštite. Europski parlament također se obavješćuje o aktivnostima Odbora.

    5.   Odbor može zatražiti pomoć vanjskih stručnjaka ako to zahtijeva dnevni red.

    6.   Odbor uspostavlja kontakte s predstavnicima zemalja kandidatkinja.

    Članak 3.

    Članstvo

    1.   Svaka država članica i Komisija imenuju po dva člana Odbora. Mogu također imenovati dva zamjenika.

    2.   Države članice i Komisija ulažu sve napore kako bi se postigla ravnoteža spolova u sastavu Odbora.

    Članak 4.

    Djelovanje

    1.   Odbor bira svojeg predsjednika među članovima koje su imenovale države članice na mandat od dvije godine. Predsjednika se može ponovno izabrati jednom na daljnji mandat od dvije godine. Radi osiguranja učinkovitosti i kontinuiteta svojeg rada, Odbor može odlučiti predsjedniku produljiti mandat za najviše osam mjeseci ako za to postoje opravdani razlozi. Predsjednik može biti na položaju najdulje četiri godine i osam mjeseci.

    2.   Predsjedniku pomažu četiri potpredsjednika, od kojih dvojicu bira Odbor iz redova svojih članova na mandat od dvije godine s mogućnošću jednokratnog produljenja. Treći potpredsjednik je predstavnik države članice koja trenutačno predsjeda Vijećem. Četvrti potpredsjednik je predstavnik države članice koja će sljedeća predsjedati Vijećem.

    3.   Predsjednik delegira svoje pravo glasa svojem zamjeniku.

    4.   Sastanke Odbora saziva predsjednik, bilo na svoju inicijativu ili na zahtjev najmanje polovine članova Odbora.

    5.   Odbor donosi svoj poslovnik.

    6.   Troškovi se nadoknađuju u skladu s važećim administrativnim pravilima.

    7.   Komisija Odboru pruža primjerenu analitičku i organizacijsku potporu. Komisija za tajnika imenuje člana svojeg osoblja. Tajnik i njegovo pomoćno osoblje postupaju u skladu s uputama Odbora prilikom pomaganja Odboru u izvršavanju njegovih zadaća. Tajnik surađuje s Glavnim tajništvom Vijeća u pogledu održavanja sastanaka.

    Članak 5.

    Radne skupine

    1.   Odbor može proučavanje određenih pitanja povjeriti svojim zamjenicima članova ili u tu svrhu osnovati radne skupine. Takvom radnom skupinom predsjedava potpredsjednik Odbora, član ili zamjenik člana Odbora, dužnosnik Komisije ili član sâme radne skupine kojeg je Odbor imenovao.

    2.   Komisija radnim skupinama pruža primjerenu analitičku i organizacijsku potporu.

    3.   Radne skupine mogu zatražiti pomoć stručnjaka.

    4.   Odbor također može osnovati zajedničke radne skupine s drugim odborima ili tijelima, a njihovo osnivanje te pravila koja se na njih primjenjuju zajednički se utvrđuju.

    Članak 6.

    Prijelazne odredbe

    Mandat svakoga člana izabranog u skladu s člankom 3. Odluke 2004/689/EZ nastavlja se do kraja tog mandata kako je određen u skladu s člankom 4. ove Odluke. Danom početka takvog mandata smatra se dan održavanja izbora u skladu s člankom 3. Odluke 2004/689/EZ.

    Članak 7.

    Stavljanje izvan snage

    Odluka 2004/689/EZ stavlja se izvan snage na dan prvog sastanka Odbora nakon stupanja na snagu ove Odluke. Taj sastanak Odbora održava se najkasnije četiri mjeseca od dana donošenja ove Odluke.

    Članak 8.

    Stupanje na snagu

    Ova Odluka stupa na snagu sljedećeg dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

    Sastavljeno u Bruxellesu 11. svibnja 2015.

    Za Vijeće

    Predsjednik

    J. DŪKLAVS


    (1)  SL C 8, 12.1.2000., str. 7.

    (2)  Odluka Vijeća 2000/436/EZ od 29. lipnja 2000. o osnivanju Odbora za socijalnu zaštitu (SL L 172, 12.7.2000., str. 26.).

    (3)  Odluka Vijeća 2004/689/EZ od 4. listopada 2004. o uspostavi Odbora za socijalnu sigurnost i stavljanju izvan snage Odluke 2000/436/EZ (SL L 314, 13.10.2004., str. 8.).

    (4)  Uredba Vijeća (EZ) br. 1466/97 od 7. srpnja 1997. o jačanju nadzora stanja proračuna i nadzora i koordinacije ekonomskih politika (SL L 209, 2.8.1997., str. 1.).

    (5)  Uredba (EU) br. 1176/2011 Europskog parlamenta i Vijeća od 16. studenoga 2011. o sprečavanju i ispravljanju makroekonomskih neravnoteža (SL L 306, 23.11.2011., str. 25.).

    (6)  Odluka Vijeća 2003/174/EZ od 6. ožujka 2003. o uspostavi Trostranog socijalnog samita za rast i zapošljavanje (SL L 70, 14.3.2003., str. 31.).


    Top