Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Roditeljski dopust

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Ravnoteža između poslovnog i privatnog života roditelja i pružatelja skrbi' for an updated information about the subject.

Roditeljski dopust

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Direktiva 2010/18/EU o provedbi revidiranog Okvirnog sporazuma o roditeljskom dopustu

ČEMU SLUŽI OVA DIREKTIVA?

Provodi revidirani Okvirni sporazum o roditeljskom dopustu koji su sklopili europski socijalni partneri 18. lipnja 2009.

KLJUČNE TOČKE

  • Radnici imaju pravo na roditeljski dopust na temelju rođenja ili posvojenja djeteta. Dopust je moguće ostvariti dok dijete ne navrši dob određenu nacionalnim pravom i/ili kolektivnim ugovorima, ali prije dobi od osam godina.
  • Direktiva se jednako primjenjuje na sve radnike, muškarce i žene, neovisno o vrsti ugovora o radu (na neodređeno vrijeme, na određeno vrijeme, na nepuno radno vrijeme ili ugovor o privremenom zapošljavanju).
  • Roditeljski dopust mora biti dodijeljen na razdoblje od najmanje četiri mjeseca kao individualno pravo obaju roditelja. Radnici bi u načelu trebali ostvariti dopust u cijelosti. Stoga dopust ne bi smio biti prenosiv s jednog roditelja na drugog. Međutim, takvi prijenosi mogu se odobriti pod uvjetom da svaki roditelj zadrži najmanje jedan od četiri mjeseca dopusta s namjerom poticanja više jednakog sudjelovanja obaju roditelja u roditeljskom dopustu. Direktivom se utvrđuju minimalni standardi tako bi države članice EU-a mogle primijeniti ili uvesti povoljnije odredbe.

Uzimanje dopusta

  • Uvjeti pristupa dopustu i okolnosti uzimanja dopusta definirani su nacionalnim pravom i/ili kolektivnim ugovorima. Na primjer, države članice EU-a i/ili socijalni partneri mogu:
    • osigurati davanje dopusta na puno ili skraćeno radno vrijeme, na unaprijed određene vremenske intervale ili prema sustavu kreditiranja putem dogovora o radnom vremenu, pri čemu treba voditi računa o potrebama poslodavaca i radnika;
    • pravo na roditeljski dopust dodijeliti ovisno o duljini trajanja službe, što ne smije prelaziti godinu dana i, kad je to primjereno, to se razdoblje mora izračunati uzimajući u obzir sve uzastopne ugovore na određeno vrijeme sklopljene s istim poslodavcem;
    • definirati okolnosti pod kojima poslodavac ima dopuštenje odgoditi dopust iz opravdanih razloga koji se tiču funkcioniranja organizacije;
    • odobriti posebna rješenja kako bi se osigurao pravilan rad malih poduzeća.
  • Radnici koji žele uzeti roditeljski dopust o tome moraju obavijestiti poslodavca. Rokovi obavješćivanja o dopustu mora se utvrditi u svakoj državi članici uzimajući u obzir interese radnika i poslodavaca.
  • Direktivom se također potiču države članice i/ili socijalni partneri da definiraju dodatne mjere i/ili specifične uvjete za uzimanje dopusta za roditelje posvajatelje i roditelje djece s invaliditetom ili s dugotrajnom bolešću.

Povratak na posao i sprečavanje diskriminacije

  • Nakon roditeljskog dopusta radnici imaju pravo na povratak na isti posao. Ako to nije moguće, poslodavac roditelju mora omogućiti jednakovrijedan ili sličan posao koji je u skladu s njihovim ugovorom o radu ili o radnom odnosu.
  • Povrh navedenog, prava koja je radnik stekao ili stječe na datum kad započinje roditeljski dopust:
    • moraju ostati kakva jesu sve do završetka roditeljskog dopusta;
    • moraju se primijeniti na kraju dopusta kao i sve promjene proizašle iz nacionalnog prava, kolektivnih ugovora i/ili prakse.
  • Slično tome, radnici moraju biti zaštićeni od postupaka koji su za njih nepovoljniji ili od otpuštanja zbog prijavljene potrebe za uzimanjem roditeljskog dopusta ili zbog uzimanja roditeljskog dopusta.
  • Zemlje EU-a i/ili nacionalni socijalni partneri odlučuju o svim pitanjima s područja socijalne sigurnosti i prihoda povezanima s roditeljskim dopustom. Stoga Sporazum ne sadržava pravila o plaćanju plaće ili naknade tijekom roditeljskog dopusta.
  • Konačno, po povratku s dopusta radnici moraju biti u mogućnosti na određeno vrijeme zatražiti promjene svojega radnog vremena i/ili rasporeda. Poslodavci moraju razmotriti i odgovoriti na te zahtjeve uzimajući u obzir potrebe poslodavaca i radnika.

Dopust zbog „više sile (nepredviđenih okolnosti)

  • Radnici također mogu zatražiti dopust na temelju više sile zbog obiteljskih razloga. Takav je dopust moguće zatražiti osobito u slučajevima bolesti ili nesreće zbog kojih je prijeko potrebna žurna nazočnost zaposlene osobe.

Stavljanje izvan snage

Direktivu će izvan snage staviti Direktiva o ravnoteži između poslovnog i privatnog života (2019/1158/EU) koja stupa na snagu 2. kolovoza 2022.

OTKAD SE DIREKTIVA PRIMJENJUJE?

Primjenjuje se od 7. travnja 2010. i trebala je ući u zakonodavstvo država članica do 8. ožujka 2012.

Direktivu će izvan snage staviti direktiva o ravnoteži između poslovnog i privatnog života (Direktiva (EU) 2019/1158 – vidjeti sažetak) koja stupa na snagu 2. kolovoza 2022.

POZADINA

Ovaj sporazum prati Okvirni sporazum od 14. prosinca 1995. o roditeljskom dopustu, koji je dobio pravni učinak donošenjem Direktive Vijeća 96/34/EZ.

Predstavlja sredstvo boljeg pomirenja radnikovih profesionalnih i roditeljskih odgovornosti i promicanja jednakog postupanja prema muškarcima i ženama.

Provedena je u skladu s člankom 155. stavkom 2. Ugovora o funkcioniranju Europske unije.

Za više informacija vidjeti:

GLAVNI DOKUMENT

Direktiva Vijeća 2010/18/EU od 8. ožujka 2010. o provedbi revidiranog Okvirnog sporazuma o roditeljskom dopustu koji su sklopili BUSINESSEUROPE, UEAPME, CEEP i ETUC te o stavljanju izvan snage Direktive 96/34/EZ (SL L 68, 18.3.2010., str. 13.–20.).

Sukcesivne izmjene, dopune i ispravci Direktive 2010/18/EU uključeni su u osnovni tekst. Ovaj pročišćeni tekst služi samo za orijentaciju.

VEZANI DOKUMENTI

Direktiva (EU) 2019/1158 Europskog parlamenta i Vijeća od 20. lipnja 2019. o ravnoteži između poslovnog i privatnog života roditelja i pružatelja skrbi i o stavljanju izvan snage Direktive Vijeća 2010/18/EU (SL L 188, 12.7.2019., str. 79.–93.).

Posljednje ažuriranje 03.02.2022

Top