EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019R2105

Provedbena uredba Komisije (EU) 2019/2105 оd 9. prosinca 2019. o izmjeni Uredbe (EZ) br. 474/2006 u pogledu popisa zračnih prijevoznika za koje vrijedi zabrana letenja u Uniji ili za koje vrijede ograničenja letenja unutar Unije (Tekst značajan za EGP)

C/2019/8849

SL L 318, 10.12.2019, p. 79–95 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2019/2105/oj

10.12.2019   

HR

Službeni list Europske unije

L 318/79


PROVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) 2019/2105

оd 9. prosinca 2019.

o izmjeni Uredbe (EZ) br. 474/2006 u pogledu popisa zračnih prijevoznika za koje vrijedi zabrana letenja u Uniji ili za koje vrijede ograničenja letenja unutar Unije

(Tekst značajan za EGP)

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Uredbu (EZ) br. 2111/2005 Europskog parlamenta i Vijeća od 14. prosinca 2005. o uspostavi liste Zajednice koja sadrži zračne prijevoznike na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Zajednice, o informiranju putnika u zračnom prometu o identitetu zračnog prijevoznika koji obavlja let i stavljanju izvan snage članka 9. Direktive 2004/36/EZ (1), a posebno njezin članak 4. stavak 2.,

budući da:

(1)

Uredbom Komisije (EZ) br. 474/2006 (2) utvrđen je popis zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Unije.

(2)

Na temelju članka 4. stavka 3. Uredbe (EZ) br. 2111/2005 određene države članice i Agencija Europske unije za sigurnost zračnog prometa („EASA”) dostavile su Komisiji informacije koje su relevantne za ažuriranje tog popisa. Treće zemlje i međunarodne organizacije također su dostavile relevantne informacije. Popis bi trebalo ažurirati na temelju tih informacija.

(3)

Komisija je izravno ili putem tijela nadležnih za njihov regulatorni nadzor obavijestila sve predmetne zračne prijevoznike o bitnim činjenicama i razmatranjima koji čine osnovu za donošenje odluke da se za njih uvede zabrana letenja u Uniji ili izmijene uvjeti zabrane letenja koja je uvedena za zračnog prijevoznika s popisa iz priloga A ili B Uredbi (EZ) br. 474/2006.

(4)

Komisija je zračnim prijevoznicima na koje se to odnosi dala mogućnost uvida u dokumente koje su dostavile države članice, kao i mogućnost da podnesu pisane primjedbe i daju usmeni podnesak Komisiji i Odboru osnovanom Uredbom (EZ) br. 2111/2005 („Odbor za sigurnost zračnog prometa”).

(5)

Komisija je u okviru Uredbe (EZ) br. 2111/2005 i Uredbe Komisije (EZ) br. 473/2006 (3) obavijestila Odbor za sigurnost zračnog prometa o zajedničkim savjetovanjima koja su u tijeku s nadležnim tijelima i zračnim prijevoznicima iz Armenije, Bjelarusa, Dominikanske Republike, Ekvatorske Gvineje, Gabona, Indonezije, Moldove i Rusije. Komisija je obavijestila Odbor za sigurnost zračnog prometa i o stanju sigurnosti zračnog prometa u Angoli, Kongu (Brazzaville), Iraku, Kirgiskoj Republici, Maleziji, Nepalu, Turkmenistanu i Venezueli.

(6)

EASA je obavijestila Komisiju i Odbor za sigurnost zračnog prometa o tehničkim procjenama provedenima za početnu ocjenu i kontinuirani nadzor odobrenja operatora iz treće zemlje („TCO”) koja su izdana u skladu s odredbama Uredbe Komisije (EU) br. 452/2014 (4).

(7)

EASA je obavijestila Komisiju i Odbor za sigurnost zračnog prometa i o rezultatima analize inspekcijskih pregleda na stajanci obavljenih na temelju programa ocjenjivanja sigurnosti stranih zrakoplova („program SAFA”) u skladu s Uredbom Komisije (EU) br. 965/2012 (5).

(8)

Osim toga, EASA je obavijestila Komisiju i Odbor za sigurnost zračnog prometa o projektima tehničke pomoći koji se provode u trećim zemljama obuhvaćenima zabranom letenja u skladu s Uredbom (EZ) br. 474/2006. EASA je dostavila informacije o planovima i zahtjevima za dodatnu tehničku pomoć i suradnju radi poboljšanja administrativnih i tehničkih mogućnosti tijela nadležnih za civilno zrakoplovstvo u trećim zemljama u cilju uklanjanja neusklađenosti s primjenjivim međunarodnim standardima sigurnosti u području civilnog zrakoplovstva. Države članice pozvane su da u koordinaciji s Komisijom i EASA-om na bilateralnoj osnovi odgovore na te zahtjeve. Komisija je u tom pogledu ponovno naglasila korist od dostavljanja informacija međunarodnoj zrakoplovnoj zajednici – posebno putem alata partnerstva za pomoć u provedbi zrakoplovne sigurnosti Međunarodne organizacije civilnog zrakoplovstva (ICAO) – o tehničkoj pomoći trećim zemljama koju pružaju Unija i države članice radi poboljšanja sigurnosti zračnog prometa u cijelom svijetu.

(9)

Eurocontrol je Komisiji i Odboru za sigurnost zračnog prometa dostavio ažurirane podatke o statusu funkcije za uzbunjivanje programa SAFA i TCO-a te najnovije statističke podatke koji se odnose na poruke upozorenja o zračnim prijevoznicima na koje se primjenjuje zabrana.

Zračni prijevoznici iz Unije

(10)

Nakon EASA-ine analize informacija dobivenih inspekcijskim pregledima na stajanci zrakoplova zračnih prijevoznika iz Unije i inspekcijskim pregledima obavljenima radi provjere usklađenosti sa standardima koje je provela EASA, kao i posebnim inspekcijskim pregledima i nadzorima koje su provela nacionalna tijela nadležna za zrakoplovstvo, nekoliko država članica poduzelo je određene provedbene mjere te o njima obavijestilo Komisiju i Odbor za sigurnost zračnog prometa. Bugarska je Komisiju i Odbor za sigurnost zračnog prometa obavijestila o mjerama koje je poduzela u vezi sa zračnim prijevoznicima certificiranima u Bugarskoj.

(11)

Države članice ponovno su potvrdile da su spremne poduzeti potrebne mjere ako relevantne sigurnosne informacije upućuju na to da postoje neposredni sigurnosni rizici zbog nepoštovanja relevantnih standarda sigurnosti za koje su odgovorni zračni prijevoznici iz Unije.

Zračni prijevoznici iz Armenije

(12)

Zračni prijevoznici iz Armenije nikad nisu bili uvršteni u Prilog A Uredbi (EZ) br. 474/2006.

(13)

U okviru postupka izdavanja odobrenja TCO EASA je u srpnju 2019. provela sigurnosnu ocjenu na terenu u Odboru za civilno zrakoplovstvo Armenije („CAC”) te kod dva zračna prijevoznika: Taron Avia LLC i Atlantis European Airways.

(14)

Nakon te ocjene EASA je zaključila da CAC nije sustavno slijedio uspostavljeni postupak certificiranja pri ažuriranju operativnih specifikacija tih zračnih prijevoznika. CAC nije mogao pružiti jamstva da sustavno ocjenjuje sustave upravljanja sigurnošću, sustave kontinuirane plovidbenosti ni organizacije za održavanje zračnih prijevoznika koje je certificirao. Osim toga, CAC nije imao kapacitete za utvrđivanje znatnih neusklađenosti zračnih prijevoznika s međunarodnim standardima sigurnosti.

(15)

Na temelju nalaza EASA-e utvrđenih tijekom njezina postupka izdavanja odobrenja TCO, Komisija je u dopisu od 11. listopada 2019. obavijestila CAC o brojnim sigurnosnim prijetnjama povezanima sa zračnim prijevoznicima registriranima u Armeniji te je pozvala CAC i zračnog prijevoznika Taron Avia LLC na saslušanje pred Odborom za sigurnost zračnog prometa u skladu s člankom 7. Uredbe (EZ) br. 2111/2005.

(16)

Komisija, EASA i CAC održali su tehnički sastanak 7. studenoga 2019. u Bruxellesu. Na sastanku je CAC dao informacije o svojim nadzornim aktivnostima, među ostalim o planovima za reorganizaciju, zapošljavanje i osposobljavanje tehničkog osoblja te za poboljšanje nadzornih sposobnosti. CAC je obavijestio Komisiju da je zbog EASA-inih nalaza ocjene sigurnosti potrebne za izdavanje odobrenja TCO iz srpnja 2019. za Taron Avia LLC CAC 7. studenoga 2019. odlučio opozvati svjedodžbu zračnog prijevoznika (AOC) tog zračnog prijevoznika. Budući da je Taron Avia LLC nakon toga prestao sa svojim operacijama, više nije bilo potrebno pozvati tog zračnog prijevoznika na saslušanje pred Odborom za sigurnost zračnog prometa.

(17)

Na temelju trenutačno dostupnih informacija, uključujući rezultate EASA-ine ocjene sigurnosti potrebne za izdavanje odobrenja TCO, inspekcijske preglede na stajanci koje su provele države članice u okviru programa SAFA i informacije koje je dostavio CAC, Komisija smatra da bi CAC trebao dodatno razviti svoje kapacitete za inspekcijske preglede zračnih prijevoznika za čije je certificiranje i nadzor odgovoran.

(18)

Na saslušanju pred Odborom za sigurnost zračnog prometa, koje je održano 20. studenoga 2019., CAC je predstavio svoju organizaciju i strukturu, uključujući pojedinosti o zaposlenima u Odjelu za plovidbenost i Odjelu za letačke operacije. CAC je opisao mjere poduzete u vezi s određenim zračnim prijevoznicima registriranima u Armeniji, osposobljavanje inspektora i svoj budući razvoj, među ostalim planove za zapošljavanje novih inspektora. Komisija je naglasila svoje očekivanje da bi CAC, kao što je to slučaj sa svim tijelima nadležnima za civilno zrakoplovstvo, trebao izdavati AOC-ove i prihvaćati zrakoplove u svoj registar samo ako i kad ih može u potpunosti nadzirati.

(19)

CAC je istaknuo planiranu konvergenciju s regulatornim okvirom Unije na temelju sklapanja i provedbe Sporazuma o zajedničkom zračnom prostoru između Europske unije i njezinih država članica i Armenije.

(20)

Tijekom saslušanja CAC se obvezao da će kontinuirano izvješćivati Komisiju o svojim aktivnostima nadzora i mjerama koje je poduzeo radi poboljšanja sigurnosti civilnog zrakoplovstva u Armeniji, posebice o izradi i provedbi armenskog nacionalnog programa sigurnosti.

(21)

Komisija uz pomoć EASA-e i potporu država članica namjerava organizirati Unijinu sigurnosnu ocjenu na terenu u Armeniji kako bi provjerila provodi li CAC certificiranje i nadzor zračnih prijevoznika u skladu s relevantnim međunarodnim standardima sigurnosti. Ta sigurnosna ocjena na terenu bit će usmjerena na CAC i odabrane armenske zračne prijevoznike.

(22)

Iako će se razni utvrđeni nedostaci trebati ukloniti, oni nisu takve naravi da bi se opravdalo uvrštenje svih zračnih prijevoznika iz Armenije u Prilog A Uredbi (EZ) br. 474/2006.

(23)

Na temelju trenutačno dostupnih informacija, u skladu sa zajedničkim kriterijima utvrđenima u Prilogu Uredbi (EZ) br. 2111/2005, Komisija smatra da u ovoj fazi nema razloga da se popis zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Unije izmijeni kad je riječ o zračnim prijevoznicima iz Armenije.

(24)

Države članice trebale bi nastaviti provjeravati poštuju li zračni prijevoznici certificirani u Armeniji relevantne međunarodne standarde sigurnosti određivanjem inspekcijskih pregleda na stajanci svih zračnih prijevoznika certificiranih u Armeniji kao prioriteta u skladu s Uredbom (EU) br. 965/2012.

(25)

Ako se na temelju bilo koje relevantne sigurnosne informacije utvrdi da postoje neposredni sigurnosni rizici koji su posljedica nepoštovanja međunarodnih standarda sigurnosti, Komisija može biti obvezna poduzeti daljnje mjere u skladu s Uredbom (EZ) br. 2111/2005.

Zračni prijevoznici iz Bjelarusa

(26)

Zračni prijevoznici iz Bjelarusa nikad nisu bili uvršteni u Prilog A Uredbi (EZ) br. 474/2006.

(27)

Nakon što je EASA tijekom postupka izdavanja odobrenja TCO utvrdila sigurnosne nedostatke, Komisija je 17. rujna 2018. započela savjetovanje s Odjelom za civilno zrakoplovstvo Bjelarusa („AD-BLR”) u skladu s člankom 3. stavkom 2. Uredbe (EZ) br. 473/2006.

(28)

Nakon saslušanja pred Odborom za sigurnost zračnog prometa 3. travnja 2019. taj je odbor uvažio napredak koji je AD-BLR postigao u primjeni međunarodnih standarda sigurnosti, ali je također utvrdio da bi se AD-BLR trebao jače potruditi da dodatno poboljša svoje sposobnosti nadzora sigurnosti.

(29)

Komisija, EASA i predstavnici AD-BLR-a održali su tehnički sastanak 5. studenoga 2019. Svrha tog sastanka bila je revizija plana korektivnih mjera koji je proveo AD-BLR te povezanih mjera koje je AD-BLR poduzeo kako bi osigurao usklađenost svojeg sustava nadzora sigurnosti s međunarodnim standardima sigurnosti. Na sastanku se ispostavilo da AD-BLR treba Komisiji dodatno objasniti određene poduzete mjere. Komisija je te dodatne informacije primila 14. studenoga 2019.

(30)

Komisija je zatražila od AD-BLR-a da revidira plan korektivnih mjera i dodatno razradi analizu temeljnih uzroka sigurnosnih nedostataka koji su utvrđeni tijekom Unijine sigurnosne ocjene na terenu u ožujku 2019. kako bi se o tome moglo raspravljati u prvom tromjesečju 2020. na sljedećem tehničkom sastanku u Bruxellesu.

(31)

Komisija je 20. studenoga 2019. izvijestila Odbor za sigurnost zračnog prometa o informacijama koje je dostavio AD-BLR, odnosno o napretku u uspostavi posebnog inspektorata za zrakoplovni sektor, osnivanju Odjela za kvalitetu, statusu programa ponovne certifikacije zračnih prijevoznika koje je certificirao AD-BLR te o mjerama za poboljšanje programa nadzora. Komisija je ujedno obavijestila Odbor za sigurnost zračnog prometa da se stanje civilnog zrakoplovstva u Bjelarusu i dalje pomno prati.

(32)

U skladu sa zajedničkim kriterijima utvrđenima u Prilogu Uredbi (EZ) br. 2111/2005 Komisija smatra da u ovoj fazi nema razloga da se popis zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Unije izmijeni kad je riječ o zračnim prijevoznicima iz Bjelarusa.

(33)

Države članice trebale bi nastaviti provjeravati poštuju li zračni prijevoznici certificirani u Bjelarusu relevantne međunarodne standarde sigurnosti određivanjem inspekcijskih pregleda na stajanci svih zračnih prijevoznika certificiranih u Bjelarusu kao prioriteta u skladu s Uredbom (EU) br. 965/2012.

(34)

Ako se na temelju bilo koje relevantne sigurnosne informacije utvrdi da postoje neposredni sigurnosni rizici koji su posljedica nepoštovanja međunarodnih standarda sigurnosti, Komisija može biti obvezna poduzeti daljnje mjere u skladu s Uredbom (EZ) br. 2111/2005.

Zračni prijevoznici iz Dominikanske Republike

(35)

Zračni prijevoznici iz Dominikanske Republike nikad nisu bili uvršteni u Prilog A Uredbi (EZ) br. 474/2006.

(36)

Nakon što je EASA tijekom postupka izdavanja odobrenja TCO utvrdila sigurnosne nedostatke i na temelju analize inspekcijskih pregleda na stajanci provedenih u okviru programa SAFA, Komisija je 15. travnja 2019. započela savjetovanje s Instituto Dominicano de Aviación Civil („IDAC”) u skladu s člankom 3. stavkom 2. Uredbe (EZ) br. 473/2006.

(37)

Komisija, EASA, predstavnik jedne države članice i predstavnici IDAC-a održali su tehnički sastanak 10. listopada 2019. Na tom je sastanku IDAC Komisiji dao općenite informacije o zrakoplovnom sektoru u Dominikanskoj Republici, osoblju dostupnom za aktivnosti nadzora i načinu na koji se te aktivnosti provode. Također se raspravljalo o poteškoćama koje su određeni zračni prijevoznici imali tijekom postupka izdavanja odobrenja TCO, a za koje su uglavnom razlog sigurnosni nedostaci, i o nalazima inspekcijskih pregleda na stajanci u okviru programa SAFA. IDAC je obavijestio Komisiju da su uvedene mjere za uklanjanje temeljnih uzroka sigurnosnih nedostataka koje je utvrdila EASA. Konkretno, IDAC je izvijestio o tekućim mjerama za osposobljavanje osoblja.

(38)

Na sastanku je IDAC govorio i o razini provedbe nacionalnog programa sigurnosti u Dominikanskoj Republici. Budući da smatra da su sve njegove aktivnosti provedene potpuno u skladu s međunarodnim standardima sigurnosti, IDAC je pozvao Uniju da provede sigurnosnu ocjenu na terenu. Komisija smatra da je zaista potrebna Unijina sigurnosna ocjena na terenu prije sljedećeg sastanka Odbora za sigurnost zračnog prometa.

(39)

Iako su Komisija i EASA analizom informacija iz zaprimljenih dokumenata i s tehničkog sastanka utvrdile razne nedostatke, oni nisu takve naravi da bi se opravdalo uvrštenje zračnih prijevoznika iz Dominikanske Republike u Prilog A Uredbi (EZ) br. 474/2006.

(40)

Na temelju trenutačno dostupnih informacija, u skladu sa zajedničkim kriterijima utvrđenima u Prilogu Uredbi (EZ) br. 2111/2005, Komisija smatra da u ovoj fazi nema razloga da se popis zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Unije izmijeni kad je riječ o zračnim prijevoznicima iz Dominikanske Republike.

(41)

Države članice trebale bi nastaviti provjeravati poštuju li zračni prijevoznici certificirani u Dominikanskoj Republici relevantne međunarodne standarde sigurnosti određivanjem inspekcijskih pregleda na stajanci svih zračnih prijevoznika certificiranih u Dominikanskoj Republici kao prioriteta u skladu s Uredbom (EU) br. 965/2012.

(42)

Ako se na temelju bilo koje relevantne sigurnosne informacije utvrdi da postoje neposredni sigurnosni rizici koji su posljedica nepoštovanja međunarodnih standarda sigurnosti, Komisija može biti obvezna poduzeti daljnje mjere u skladu s Uredbom (EZ) br. 2111/2005.

Zračni prijevoznici iz Ekvatorske Gvineje

(43)

Svi zračni prijevoznici certificirani u Ekvatorskoj Gvineji uvršteni su 2006. u Prilog A Uredbi (EZ) br. 474/2006.

(44)

U listopadu 2017. u Ekvatorskoj Gvineji provedena je Unijina sigurnosna ocjena na terenu kojom je ocjenjivan rad tijela za zrakoplovstvo Autoridad Aeronáutica de Guinea Ecuatorial („AAGE”). Osim toga, posjećena su i dva aktivna zračna prijevoznika certificirana u Ekvatorskoj Gvineji, CEIBA Intercontinental i Cronos Airlines. Unijina sigurnosna ocjena na terenu ukazala je na potrebu za daljnjim poboljšanjima kako bi sustav nadzora sigurnosti bio usklađen s najnovijim izmjenama međunarodnih standarda sigurnosti. U tu je svrhu AAGE izradio plan korektivnih mjera.

(45)

AAGE je u prosincu 2018. izrazio Komisiji svoj interes da ponovno započne dijalog o izmjeni Priloga A Uredbi (EZ) br. 474/2006 u pogledu svih zračnih prijevoznika certificiranih u Ekvatorskoj Gvineji. Komisija je 12. veljače 2019. AAGE-u poslala dopis u kojem traži detaljno izvješće o provedbi plana korektivnih mjera i sve druge relevantne informacije o napretku AAGE-a u uklanjanju sigurnosnih nedostataka. AAGE je dostavio informacije u razdoblju od 11. srpnja do 20. kolovoza 2019., no one nisu bile potpune pa je Komisija 10. rujna 2019. obavijestila AAGE da su dostavljene informacije nepotpune. AAGE je 17. rujna 2019. i 28. listopada 2019. poslao još informacija koje se odnose na zračne prijevoznike CEIBA Intercontinental i Cronos Airlines te informacije o organizaciji, osoblju i aktivnostima nadzora AAGE-a.

(46)

EASA je 6. studenoga 2019. zaključila da je dostavljena sva zatražena dokumentacija i da se iz tih informacija vidjeti napredak nadzornih aktivnosti u okviru sustava nadzora sigurnosti AAGE-a, uključujući pojačane aktivnosti nadzora dvaju komercijalnih zračnih prijevoznika CEIBA Intercontinental i Cronos Airlines. Međutim, EASA je ujedno zaključila da i dalje postoji sumnja može li AAGE ukloniti nedostatke na održiv način.

(47)

U skladu sa zajedničkim kriterijima utvrđenima u Prilogu Uredbi (EZ) br. 2111/2005 Komisija smatra da u ovoj fazi nema razloga da se popis zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Unije izmijeni kad je riječ o zračnim prijevoznicima iz Ekvatorske Gvineje.

(48)

Države članice trebale bi nastaviti provjeravati poštuju li zračni prijevoznici certificirani u Ekvatorskoj Gvineji relevantne međunarodne standarde sigurnosti određivanjem inspekcijskih pregleda na stajanci svih zračnih prijevoznika certificiranih u Ekvatorskoj Gvineji kao prioriteta u skladu s Uredbom (EU) br. 965/2012.

Zračni prijevoznici iz Gabona

(49)

Svi zračni prijevoznici certificirani u Gabonu uvršteni su 2008. (6) u Prilog A Uredbi (EZ) br. 474/2006., osim Gabon Airlines i Afrijet, koji su uvršteni u Prilog B toj uredbi.

(50)

Nastavljena su savjetovanja Komisije s nadležnim tijelom Gabona, Agence Nationale de l’Aviation Civile („ANAC Gabon”), radi praćenja njegova napretka u osiguravanju da sustav nadzora sigurnosti u zračnom prometu bude u skladu s međunarodnim standardima sigurnosti.

(51)

U reviziji ICAO-a iz siječnja 2019. zaključeno je da je ANAC Gabon postigao stopu učinkovite provedbe međunarodnih standarda sigurnosti od 72,6 %, što je povećanje u odnosu na 26,1 % iz 2016.

(52)

Od 14. do 18. listopada 2019. provedena je Unijina sigurnosna ocjena na terenu u Gabonu u uredima ANAC-a Gabon i u prostorima dvaju trenutačno certificiranih zračnih prijevoznika Afrijet Business Service i Solenta Aviation Gabon.

(53)

Tijekom ocjene ANAC Gabon je dokazao znatni napredak posljednjih godina, odnosno svoju sposobnost da održava i primjenjuje stabilan regulatorni sustav. Čini se da se nacionalni propisi redovito ažuriraju kad se donose nove izmjene standarda ICAO-a i preporučene prakse. ANAC Gabon pružio je dokaze da ima uspostavljen pouzdan postupak za zapošljavanje i osposobljavanje osoblja. Osoblje je kvalificirano i motivirano, iako i dalje treba raditi na stjecanju iskustva. ANAC Gabon trebao bi se pobrinuti za uvođenje učinkovitog upravljanja kompetencijama koje su potrebne za njegove aktivnosti. ANAC Gabon je dokazao da je certifikacija zračnih prijevoznika provedena u skladu s postupkom ICAO-a i da su sve aktivnosti dobro dokumentirane. Prema dokazima ANAC Gabon imao je kapacitete za nadzor zrakoplovnih djelatnosti u Gabonu te za uklanjanje utvrđenih sigurnosnih nedostataka.

(54)

Nakon posjeta dvama zračnim prijevoznicima trenutačno certificiranima u Gabonu zaključeno je da oba kontroliraju kontinuiranu plovidbenost i obavljaju operacije u skladu s primjenjivim međunarodnim standardima sigurnosti. Međutim, nasumičnom provjerom ostalih aktivnosti otkriveni su određeni manji nedostaci od kojih ni jedan nije imao neposredni učinak na sigurnost zračnog prometa.

(55)

Komisija i Odbor za sigurnost zračnog prometa saslušali su 20. studenoga 2019. ANAC Gabon i zračne prijevoznike Afrijet Business Service i Solenta Aviation Gabon.

(56)

Na saslušanju je ANAC Gabon predstavio Komisiji i Odboru za sigurnost zračnog prometa sustav koji je uveden radi nadzora sigurnosti zračnih prijevoznika certificiranih u Gabonu. Objasnio je da je napredak u učinkovitoj primjeni međunarodnih standarda sigurnosti, kako je pokazala revizija ICAO-a iz 2019., ostvaren zahvaljujući brojnim mjerama poduzetima od 2012. ANAC Gabon je istaknuo namjeru da kontinuirano radi na poboljšanjima te je izvijestio Komisiju i Odbor za sigurnost zračnog prometa o provedbi plana korektivnih mjera koji je izrađen kao odgovor na rezultate Unijine sigurnosne ocjene na terenu u listopadu 2019. To uključuje strateške ciljeve definirane za budućnost, kao što je uvođenje nacionalnog programa sigurnosti, certifikaciju sustava kvalitete i daljnje unapređenje učinkovite primjene međunarodnih standarda sigurnosti. Sva su ta kretanja pozitivne prirode. Međutim, zbog očekivanog rasta aktivnosti civilnog zrakoplovstva u Gabonu ANAC Gabon morat će donijeti konkretne mjere za smanjenje rizika, posebice kad je riječ o broju zaposlenih u toj organizaciji i razini potrebnog stručnog znanja.

(57)

Tijekom saslušanja Afrijet Business Service predstavio je svoju organizaciju i strukturu, trenutačnu flotu i planove za razvoj zračnih linija te glavne elemente svojeg sustava upravljanja sigurnošću, među ostalim postupak utvrđivanja opasnosti i ublažavanja rizika.

(58)

Solenta Aviation Gabon predstavio je svoju organizaciju i strukturu, trenutačnu flotu i planove za razvoj zračnih linija te glavne elemente svojeg sustava upravljanja sigurnošću, među ostalim postupak utvrđivanja opasnosti i ublažavanja rizika. Naglasio je namjeru da kontinuirano radi na svojim sigurnosnim rezultatima te je objasnio složenost operacija zračnog prijevoznika i upravljanja posadom, uključujući postupke upravljanja sigurnošću kojima se jamče sigurne operacije. Osim toga, dodao je da te operacije pomno prati ANAC Gabon.

(59)

U skladu sa zajedničkim kriterijima utvrđenima u Prilogu Uredbi (EZ) br. 2111/2005 Komisija smatra da bi popis zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Unije trebalo izmijeniti uklanjanjem svih zračnih prijevoznika certificiranih u Gabonu iz Priloga A i Priloga B Uredbi (EZ) br. 474/2006.

(60)

Države članice trebale bi nastaviti provjeravati poštuju li zračni prijevoznici certificirani u Gabonu relevantne međunarodne standarde sigurnosti određivanjem inspekcijskih pregleda na stajanci svih zračnih prijevoznika certificiranih u Gabonu kao prioriteta u skladu s Uredbom (EU) br. 965/2012.

(61)

Ako se na temelju bilo koje relevantne sigurnosne informacije utvrdi da postoje neposredni sigurnosni rizici koji su posljedica nepoštovanja međunarodnih standarda sigurnosti, Komisija može biti obvezna poduzeti daljnje mjere u skladu s Uredbom (EZ) br. 2111/2005.

Zračni prijevoznici iz Indonezije

(62)

Svi prijevoznici iz Indonezije uklonjeni su u lipnju 2018. iz Priloga A Uredbi (EZ) br. 474/2006, kako je izmijenjena Provedbenom uredbom Komisije (EU) 2018/871 (7). Radi daljnjeg praćenja sustava nadzora sigurnosti u Indoneziji nastavljene su konzultacije između Komisije i Glavne uprave za civilno zrakoplovstvo Indonezije („indonezijski DGCA”) u skladu s člankom 3. stavkom 2. Uredbe (EZ) br. 473/2006. U tom je kontekstu indonezijski DGCA u dopisu od 27. rujna 2019. dostavio informacije i ažurirane podatke o aktivnostima nadzora sigurnosti za razdoblje od ožujka do rujna 2019. Osim što je ažurirao plan korektivnih mjera nakon Unijine sigurnosne ocjene na terenu iz ožujka 2018., indonezijski DGCA dostavio je ažurirane podatke o popisu nositelja AOC-a, registriranim zrakoplovima, nesrećama, ozbiljnim incidentima i događajima u zrakoplovstvu te o izvršnim mjerama koje je poduzeo.

(63)

Indonezijski DGCA izvijestio je Komisiju i o statusu korektivnih mjera poduzetih nakon koordinirane validacijske misije ICAO-a provedene 2017., iz čega se vidjeti stalni napredak, posebice u području plovidbenosti.

(64)

Nakon razmatranja informacija i dokumentacije koju je primila Komisija smatra da je većina objašnjenja za plan korektivnih mjera, ozbiljne incidente i izvršne mjere prikladna. Zbog toga su neki nalazi iz plana korektivnih mjera zaključeni te su prihvaćeni predloženi novi datumi za zaključenje.

(65)

Dana 29. listopada 2019. objavljeno je završno izvješće o nesreći leta JT610 prijevoznika Lion Air. U okviru svojeg trajnog nadzora aktivnosti u Indoneziji Komisija će zatražiti od indonezijskog DGCA-a da nastavi pružati povezane informacije, posebice kad je riječ o naknadnim mjerama u vezi sa sigurnosnim preporukama iz izvješća.

(66)

U skladu sa zajedničkim kriterijima utvrđenima u Prilogu Uredbi (EZ) br. 2111/2005 Komisija smatra da u ovoj fazi nema razloga da se popis zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Unije izmijeni kad je riječ o zračnim prijevoznicima iz Indonezije.

(67)

Države članice trebale bi nastaviti provjeravati poštuju li zračni prijevoznici certificirani u Indoneziji relevantne međunarodne standarde sigurnosti određivanjem inspekcijskih pregleda na stajanci svih zračnih prijevoznika certificiranih u Indoneziji kao prioriteta u skladu s Uredbom (EU) br. 965/2012.

(68)

Ako se na temelju bilo koje relevantne sigurnosne informacije utvrdi da postoje neposredni sigurnosni rizici koji su posljedica nepoštovanja međunarodnih standarda sigurnosti, Komisija može biti obvezna poduzeti daljnje mjere u skladu s Uredbom (EZ) br. 2111/2005.

Zračni prijevoznici iz Moldove

(69)

U travnju 2019. (8) na sve zračne prijevoznike certificirane u Moldovi, osim zračnih prijevoznika Air Moldova, Fly One i Aerotranscargo, primjenjivala se potpuna zabrana letenja, većinom zbog nemogućnosti tijela za civilno zrakoplovstvo Moldove („CAAM”) da provodi i izvršava važeće međunarodne standarde sigurnosti.

(70)

Tijekom Unijine sigurnosne ocjene na terenu u veljači 2019. iznesen je niz primjedbi na propise, postupke i prakse CAAM-a te je utvrđeno da je razina primjene međunarodnih standarda sigurnosti niska.

(71)

Predstavnici Komisije, EASA-e, jedne države članice i CAAM-a održali su tehnički sastanak 24. listopada 2019. Na tom sastanku CAAM je izvijestio o poduzetim mjerama za izradu nacionalnog zakonodavnog okvira koji bi bio usklađen s međunarodnim standardima sigurnosti i usmjeren na unapređenje sustava nadzora sigurnosti u Moldovi te o poduzetim koracima za jačanje upravljanja kvalitetom u tom tijelu.

(72)

CAAM je predstavio i svoj priručnik za upravljanje, kontrolni popis za analizu nedostataka nacionalnog programa sigurnosti zajedno s nacionalnom politikom sigurnosti te status provedbe sustava upravljanja sigurnošću za moldavske zračne prijevoznike. Osim toga, CAAM je obavijestio Komisiju da su nakon revizija i inspekcijskih pregleda zračnih prijevoznika registriranih u Moldovi suspendirane četiri svjedodžbe AOC, od kojih su dvije vraćene, a dvije (CA Î.M „TANDEM AERO” SRL i CA „OSCAR JET” SRL) trajno oduzete.

(73)

U skladu sa zajedničkim kriterijima utvrđenima u Prilogu Uredbi (EZ) br. 2111/2005 Komisija smatra da bi popis zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Unije trebalo izmijeniti uklanjanjem zračnih prijevoznika CA Î.M „TANDEM AERO” SRL i CA „OSCAR JET” SRL iz Priloga A Uredbi (EZ) br. 474/2006.

(74)

Države članice trebale bi nastaviti provjeravati poštuju li zračni prijevoznici certificirani u Moldovi relevantne međunarodne standarde sigurnosti određivanjem inspekcijskih pregleda na stajanci svih zračnih prijevoznika certificiranih u Moldovi kao prioriteta u skladu s Uredbom (EU) br. 965/2012.

(75)

Ako se na temelju bilo koje relevantne sigurnosne informacije utvrdi da postoje neposredni sigurnosni rizici koji su posljedica nepoštovanja međunarodnih standarda sigurnosti, Komisija može biti obvezna poduzeti daljnje mjere u skladu s Uredbom (EZ) br. 2111/2005.

Zračni prijevoznici iz Rusije

(76)

Komisija, EASA i nadležna tijela država članica nastavili su pozorno pratiti sigurnosne rezultate zračnih prijevoznika certificiranih u Rusiji koji lete unutar Unije, među ostalim određivanjem pojedinih zračnih prijevoznika iz Rusije kao prioriteta za inspekcijske preglede na stajanci u skladu s Uredbom (EU) br. 965/2012.

(77)

Predstavnici Komisije, EASA-e i jedne države članice sastali su se 25. listopada 2019. s predstavnicima ruske Savezne agencije za zračni promet („FATA”) kako bi preispitali sigurnosne rezultate zračnih prijevoznika certificiranih u Rusiji na temelju izvješća o inspekcijskim pregledima na stajanci provedenima u razdoblju od 19. ožujka 2019. do 4. listopada 2019. i utvrdili u kojim bi slučajevima FATA trebala pojačati aktivnosti nadzora.

(78)

Revizijom inspekcijskih pregleda na stajanci zračnih prijevoznika certificiranih u Rusiji, koja je obavljena u okviru programa SAFA, nisu pronađeni nikakvi znatni ili opetovani sigurnosni nedostaci. Tijekom sastanka FATA je izvijestila Komisiju o mjerama poduzetima kako bi zračni prijevoznici certificirani u Rusiji ispunili zahtjeve ICAO-a u pogledu znanja engleskog jezika.

(79)

Na temelju trenutačno dostupnih informacija, uključujući one koje je FATA iznijela na sastanku, Komisija smatra da je u ovoj fazi FATA sposobna i voljna ukloniti sigurnosne nedostatke. Na temelju toga Komisija je zaključila da nije potrebno saslušanje ruskih zrakoplovnih tijela ni zračnih prijevoznika certificiranih u Rusiji pred Odborom za sigurnost zračnog prometa.

(80)

U skladu sa zajedničkim kriterijima iz Priloga Uredbi (EZ) br. 2111/2005 Komisija smatra da u ovoj fazi nema razloga da se popis zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Unije izmijeni uvrštenjem zračnih prijevoznika iz Rusije.

(81)

Države članice trebale bi nastaviti provjeravati poštuju li zračni prijevoznici iz Rusije relevantne međunarodne standarde sigurnosti njihovim određivanjem kao prioriteta za inspekcijske preglede na stajanci u skladu s Uredbom (EU) br. 965/2012.

(82)

Ako se tim inspekcijskim pregledima utvrdi da postoji neposredni sigurnosni rizik koji je posljedica neusklađenosti s međunarodnim standardima sigurnosti, Komisija može uvesti zabranu letenja za predmetne zračne prijevoznike certificirane u Rusiji i uvrstiti ih u Prilog A ili Prilog B Uredbi (EZ) br. 474/2006.

(83)

Uredbu (EZ) br. 474/2006 trebalo bi stoga na odgovarajući način izmijeniti.

(84)

Mjere predviđene ovom Uredbom u skladu su s mišljenjem Odbora za sigurnost zračnog prometa osnovanog Uredbom (EZ) br. 2111/2005,

DONIJELA JE OVU UREDBU:

Članak 1.

Uredba (EZ) br. 474/2006 mijenja se kako slijedi:

(1)

Prilog A zamjenjuje se tekstom iz Priloga I. ovoj Uredbi;

(2)

Prilog B zamjenjuje se tekstom iz Priloga II. ovoj Uredbi.

Članak 2.

Ova Uredba stupa na snagu sljedećeg dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 9. prosinca 2019.

Za Komisiju,

u ime predsjednice,

Adina VĂLEAN

Članica Komisije


(1)  SL L 344, 27.12.2005., str. 15.

(2)  Uredba Komisije (EZ) br. 474/2006 od 22. ožujka 2006. o uspostavi popisa Zajednice onih zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Zajednice iz poglavlja II. Uredbe (EZ) br. 2111/2005 Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 84, 23.3.2006., str. 14.).

(3)  Uredba Komisije (EZ) br. 473/2006 od 22. ožujka 2006. o utvrđivanju provedbenih pravila za popis Zajednice onih zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Zajednice iz poglavlja II. Uredbe (EZ) br. 2111/2005 Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 84, 23.3.2006., str. 8.).

(4)  Uredba Komisije (EU) br. 452/2014 od 29. travnja 2014. o utvrđivanju tehničkih zahtjeva i upravnih postupaka u vezi s letačkim operacijama operatora iz trećih zemalja u skladu s Uredbom (EZ) br. 216/2008 Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 133, 6.5.2014., str. 12.).

(5)  Uredba Komisije (EU) br. 965/2012 od 5. listopada 2012. o utvrđivanju tehničkih zahtjeva i upravnih postupaka u vezi s letačkim operacijama u skladu s Uredbom (EZ) br. 216/2008 Europskog parlamenta i Vijeća, SL L 296, 25.10.2012., str. 1.).

(6)  Uredba Komisije (EZ) br. 715/2008 od 24. srpnja 2008. o izmjeni Uredbe (EZ) br. 474/2006 u pogledu popisa zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Zajednice (SL L 197, 25.7.2008., str. 36.).

(7)  Provedbena uredba Komisije (EU) 2018/871 od 14. lipnja 2018. o izmjeni Uredbe (EZ) br. 474/2006 u pogledu popisa zračnih prijevoznika za koje vrijedi zabrana letenja u Uniji ili za koje vrijede ograničenja letenja unutar Unije (SL L 152, 15.6.2018., str. 5.).

(8)  Provedbena uredba Komisije (EU) 2019/618 od 15. travnja 2019. o izmjeni Uredbe (EZ) br. 474/2006 u pogledu popisa zračnih prijevoznika za koje vrijedi zabrana letenja u Uniji ili za koje vrijede ograničenja letenja unutar Unije (SL L 106, 17.4.2019., str. 1.).


PRILOG I.

Prilog A Uredbi (EZ) br. 474/2006 zamjenjuje se sljedećim:

„PRILOG A

POPIS ZRAČNIH PRIJEVOZNIKA ZA KOJE VRIJEDI ZABRANA LETENJA U UNIJI, S IZNIMKAMA (1)

Ime pravne osobe zračnog prijevoznika kako je naveden u njegovu AOC-u (i njegovo poslovno ime, ako je različito)

Broj svjedodžbe zračnog prijevoznika („AOC”) ili broj operativne licencije

ICAO troslovna oznaka

Država zračnog prijevoznika

AVIOR AIRLINES

ROI-RNR-011

ROI

Venezuela

BLUE WING AIRLINES

SRBWA-01/2002

BWI

Surinam

IRAN ASEMAN AIRLINES

FS-102

IRC

Islamska Republika Iran

IRAQI AIRWAYS

001

IAW

Irak

MED-VIEW AIRLINE

MVA/AOC/10-12/05

MEV

Nigerija

AIR ZIMBABWE (PVT) LTD

177/04

AZW

Zimbabve

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala afganistanska tijela nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Islamska Republika Afganistan

ARIANA AFGHAN AIRLINES

AOC 009

AFG

Islamska Republika Afganistan

KAM AIR

AOC 001

KMF

Islamska Republika Afganistan

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala angolska tijela nadležna za regulatorni nadzor, osim prijevoznika TAAG Angola Airlines i Heli Malongo, među ostalim

 

 

Republika Angola

AEROJET

AO-008/11-07/17 TEJ

TEJ

Republika Angola

GUICANGO

AO-009/11-06/17 YYY

nepoznato

Republika Angola

AIR JET

AO-006/11-08/18 MBC

MBC

Republika Angola

BESTFLYA AIRCRAFT MANAGEMENT

AO-015/15-06/17YYY

nepoznato

Republika Angola

HELIANG

AO 007/11-08/18 YYY

nepoznato

Republika Angola

SJL

AO-014/13-08/18YYY

nepoznato

Republika Angola

SONAIR

AO-002/11-08/17 SOR

SOR

Republika Angola

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala tijela Republike Konga nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Republika Kongo

AERO SERVICE

RAC06-002

RSR

Republika Kongo

CANADIAN AIRWAYS CONGO

RAC06-012

nepoznato

Republika Kongo

EMERAUDE

RAC06-008

nepoznato

Republika Kongo

EQUAFLIGHT SERVICES

RAC 06-003

EKA

Republika Kongo

EQUAJET

RAC06-007

EKJ

Republika Kongo

EQUATORIAL CONGO AIRLINES S.A.

RAC 06-014

nepoznato

Republika Kongo

MISTRAL AVIATION

RAC06-011

nepoznato

Republika Kongo

TRANS AIR CONGO

RAC 06-001

TSG

Republika Kongo

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala tijela Demokratske Republike Konga (DRK) nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Demokratska Republika Kongo (DRK)

AIR FAST CONGO

409/CAB/MIN/TVC/0112/2011

nepoznato

Demokratska Republika Kongo (DRK)

AIR KASAI

409/CAB/MIN/TVC/0053/2012

nepoznato

Demokratska Republika Kongo (DRK)

AIR KATANGA

409/CAB/MIN/TVC/0056/2012

nepoznato

Demokratska Republika Kongo (DRK)

AIR TROPIQUES

409/CAB/MIN/TVC/00625/2011

nepoznato

Demokratska Republika Kongo (DRK)

BLUE AIRLINES

106/CAB/MIN/TVC/2012

BUL

Demokratska Republika Kongo (DRK)

BLUE SKY

409/CAB/MIN/TVC/0028/2012

nepoznato

Demokratska Republika Kongo (DRK)

BUSY BEE CONGO

409/CAB/MIN/TVC/0064/2010

nepoznato

Demokratska Republika Kongo (DRK)

COMPAGNIE AFRICAINE D’AVIATION (CAA)

409/CAB/MIN/TVC/0050/2012

nepoznato

Demokratska Republika Kongo (DRK)

CONGO AIRWAYS

019/CAB/MIN/TVC/2015

nepoznato

Demokratska Republika Kongo (DRK)

DAKOTA SPRL

409/CAB/MIN/TVC/071/2011

nepoznato

Demokratska Republika Kongo (DRK)

DOREN AIR CONGO

102/CAB/MIN/TVC/2012

nepoznato

Demokratska Republika Kongo (DRK)

GOMAIR

409/CAB/MIN/TVC/011/2010

nepoznato

Demokratska Republika Kongo (DRK)

KIN AVIA

409/CAB/MIN/TVC/0059/2010

nepoznato

Demokratska Republika Kongo (DRK)

KORONGO AIRLINES

409/CAB/MIN/TVC/001/2011

KGO

Demokratska Republika Kongo (DRK)

MALU AVIATION

098/CAB/MIN/TVC/2012

nepoznato

Demokratska Republika Kongo (DRK)

MANGO AIRLINES

409/CAB/MIN/TVC/009/2011

nepoznato

Demokratska Republika Kongo (DRK)

SERVE AIR

004/CAB/MIN/TVC/2015

nepoznato

Demokratska Republika Kongo (DRK)

SERVICES AIR

103/CAB/MIN/TVC/2012

nepoznato

Demokratska Republika Kongo (DRK)

SWALA AVIATION

409/CAB/MIN/TVC/0084/2010

nepoznato

Demokratska Republika Kongo (DRK)

TRANSAIR CARGO SERVICES

409/CAB/MIN/TVC/073/2011

nepoznato

Demokratska Republika Kongo (DRK)

WILL AIRLIFT

409/CAB/MIN/TVC/0247/2011

nepoznato

Demokratska Republika Kongo (DRK)

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala džibutska tijela nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Džibuti

DAALLO AIRLINES

nepoznato

DAO

Džibuti

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala tijela Ekvatorske Gvineje nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Ekvatorska Gvineja

CEIBA INTERCONTINENTAL

2011/0001/MTTCT/DGAC/SOPS

CEL

Ekvatorska Gvineja

CRONOS AIRLINES

2011/0004/MTTCT/DGAC/SOPS

nepoznato

Ekvatorska Gvineja

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala eritrejska tijela nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Eritreja

ERITREAN AIRLINES

AOC br. 004

ERT

Eritreja

NASAIR ERITREA

AOC br. 005

NAS

Eritreja

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala tijela Kirgiske Republike nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Kirgiska Republika

AIR BISHKEK (nekadašnji EASTOK AVIA)

15

EAA

Kirgiska Republika

AIR MANAS

17

MBB

Kirgiska Republika

AVIA TRAFFIC COMPANY

23

AVJ

Kirgiska Republika

CENTRAL ASIAN AVIATION SERVICES (CAAS)

13

CBK

Kirgiska Republika

HELI SKY

47

HAC

Kirgiska Republika

AIR KYRGYZSTAN

03

LYN

Kirgiska Republika

MANAS AIRWAYS

42

BAM

Kirgiska Republika

S GROUP INTERNATIONAL

(nekadašnji S GROUP AVIATION)

45

IND

Kirgiska Republika

SKY BISHKEK

43

BIS

Kirgiska Republika

SKY KG AIRLINES

41

KGK

Kirgiska Republika

SKY WAY AIR

39

SAB

Kirgiska Republika

TEZ JET

46

TEZ

Kirgiska Republika

VALOR AIR

07

VAC

Kirgiska Republika

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala liberijska tijela nadležna za regulatorni nadzor

 

 

Liberija

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala libijska tijela nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Libija

AFRIQIYAH AIRWAYS

007/01

AAW

Libija

AIR LIBYA

004/01

TLR

Libija

BURAQ AIR

002/01

BRQ

Libija

GHADAMES AIR TRANSPORT

012/05

GHT

Libija

GLOBAL AVIATION AND SERVICES

008/05

GAK

Libija

LIBYAN AIRLINES

001/01

LAA

Libija

PETRO AIR

025/08

PEO

Libija

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala moldavska tijela nadležna za regulatorni nadzor, uz iznimku prijevoznika Air Moldova, Fly One i Aerotranscargo, među ostalim

 

 

Republika Moldova

Î.M „VALAN ICC” SRL

MD009

VLN

Republika Moldova

CA „AIM AIR” SRL

MD015

AAM

Republika Moldova

CA „AIR STORK” SRL

MD018

MSB

Republika Moldova

Î M „MEGAVIATION” SRL

MD019

ARM

Republika Moldova

CA „PECOTOX-AIR” SRL

MD020

PXA

Republika Moldova

CA „TERRA AVIA” SRL

MD022

TVR

Republika Moldova

CA „FLY PRO” SRL

MD023

PVV

Republika Moldova

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala nepalska tijela nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Republika Nepal

AIR DYNASTY HELI. S.

035/2001

nepoznato

Republika Nepal

AIR KASTHAMANDAP

051/2009

nepoznato

Republika Nepal

BUDDHA AIR

014/1996

BHA

Republika Nepal

FISHTAIL AIR

017/2001

nepoznato

Republika Nepal

GOMA AIR

064/2010

nepoznato

Republika Nepal

HIMALAYA AIRLINES

084/2015

HIM

Republika Nepal

MAKALU AIR

057 A/2009

nepoznato

Republika Nepal

MANANG AIR PVT LTD

082/2014

nepoznato

Republika Nepal

MOUNTAIN HELICOPTERS

055/2009

nepoznato

Republika Nepal

MUKTINATH AIRLINES

081/2013

nepoznato

Republika Nepal

NEPAL AIRLINES CORPORATION

003/2000

RNA

Republika Nepal

SAURYA AIRLINES

083/2014

nepoznato

Republika Nepal

SHREE AIRLINES

030/2002

SHA

Republika Nepal

SIMRIK AIR

034/2000

nepoznato

Republika Nepal

SIMRIK AIRLINES

052/2009

RMK

Republika Nepal

SITA AIR

033/2000

nepoznato

Republika Nepal

TARA AIR

053/2009

nepoznato

Republika Nepal

YETI AIRLINES DOMESTIC

037/2004

NYT

Republika Nepal

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala tijela Svetog Tome i Prinsipea nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Sveti Toma i Prinsipe

AFRICA’S CONNECTION

10/AOC/2008

ACH

Sveti Toma i Prinsipe

STP AIRWAYS

03/AOC/2006

STP

Sveti Toma i Prinsipe

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala tijela Sijere Leonea nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Sijera Leone

AIR RUM, LTD

Nepoznato

RUM

Sijera Leone

DESTINY AIR SERVICES, LTD

Nepoznato

DTY

Sijera Leone

HEAVYLIFT CARGO

Nepoznato

nepoznato

Sijera Leone

ORANGE AIR SIERRA LEONE LTD

Nepoznato

ORJ

Sijera Leone

PARAMOUNT AIRLINES, LTD

Nepoznato

PRR

Sijera Leone

SEVEN FOUR EIGHT AIR SERVICES LTD

Nepoznato

SVT

Sijera Leone

TEEBAH AIRWAYS

Nepoznato

nepoznato

Sijera Leone

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala sudanska tijela nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Republika Sudan

ALFA AIRLINES SD

54

AAJ

Republika Sudan

BADR AIRLINES

35

BDR

Republika Sudan

BLUE BIRD AVIATION

11

BLB

Republika Sudan

ELDINDER AVIATION

8

DND

Republika Sudan

GREEN FLAG AVIATION

17

nepoznato

Republika Sudan

HELEJETIC AIR

57

HJT

Republika Sudan

KATA AIR TRANSPORT

9

KTV

Republika Sudan

KUSH AVIATION CO.

60

KUH

Republika Sudan

NOVA AIRWAYS

46

NOV

Republika Sudan

SUDAN AIRWAYS CO.

1

SUD

Republika Sudan

SUN AIR

51

SNR

Republika Sudan

TARCO AIR

56

TRQ

Republika Sudan


(1)  Zračnim prijevoznicima navedenima u Prilogu A može se dopustiti ostvarenje prava prometovanja tako da od zračnog prijevoznika koji nema zabranu letenja zakupe zrakoplov s posadom, održavanjem i osiguranjem, uz uvjet da su zadovoljeni odgovarajući standardi sigurnosti.


PRILOG II.

Prilog B Uredbi (EZ) br. 474/2006 zamjenjuje se sljedećim:

„PRILOG B

POPIS ZRAČNIH PRIJEVOZNIKA ZA KOJE VRIJEDE OGRANIČENJA LETENJA UNUTAR UNIJE (1)

Ime pravne osobe zračnog prijevoznika kako je navedeno u njegovu AOC-u (i njegovo poslovno ime, ako je različito)

Broj svjedodžbe zračnog prijevoznika („AOC”)

ICAO troslovna oznaka

Država zračnog prijevoznika

Tip zrakoplova za koji vrijede ograničenja

Registarske oznake i, ako su poznati, tvornički serijski brojevi zrakoplova za koji vrijede ograničenja

Država registracije

AIR SERVICE COMORES

06-819/TA-15/DGACM

KMD

Komori

Cjelokupna flota, osim: LET 410 UVP

Cjelokupna flota, osim: D6-CAM (851336)

Komori

IRAN AIR

FS100

IRA

Islamska Republika Iran

Svi zrakoplovi tipa Fokker F100 i tipa Boeing B747

Zrakoplovi tipa Fokker F100, kako je navedeno u AOC-u; zrakoplovi tipa Boeing B747, kako je navedeno u AOC-u

Islamska Republika Iran

AIR KORYO

GAC-AOC/KOR-01

KOR

Demokratska Narodna Republika Koreja

Cjelokupna flota, osim: 2 zrakoplova tipa TU-204

Cjelokupna flota, osim: P-632, P-633

Demokratska Narodna Republika Koreja


(1)  Zračnim prijevoznicima navedenima u Prilogu B može se dopustiti ostvarenje prava prometovanja tako da od zračnog prijevoznika koji nema zabranu letenja zakupe zrakoplov s posadom, održavanjem i osiguranjem, uz uvjet da su zadovoljeni odgovarajući standardi sigurnosti.


Top