EUR-Lex Juurdepääs Euroopa Liidu õigusaktidele

Tagasi EUR-Lexi avalehele

See dokument on väljavõte EUR-Lexi veebisaidilt.

Dokument 31990D0256

90/256/EEZ: Odluka Komisije od 10. svibnja 1990. o utvrđivanju metoda za praćenje proizvodnosti i procjenu genetske vrijednosti uzgojno valjanih ovaca i koza čistih pasmina

SL L 145, 8.6.1990, lk 35—37 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT)
Posebno izdanje na estonskom jeziku: Poglavlje 03 Svezak 010 Str. 76 - 78

Drugo(a) posebno(a) izdanje(a) (FI, SV, CS, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO, HR)

Dokumendi õiguslik staatus Kehtetud, Kehtetuks muutumise kuupäev: 03/07/2020; stavljeno izvan snage 32020R0602

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/1990/256/oj

03/Sv. 017

HR

Službeni list Europske unije

18


31990D0256


L 145/35

SLUŽBENI LIST EUROPSKE UNIJE

10.05.1990.


ODLUKA KOMISIJE

od 10. svibnja 1990.

o utvrđivanju metoda za praćenje proizvodnosti i procjenu genetske vrijednosti uzgojno valjanih ovaca i koza čistih pasmina

(90/256/EEZ)

KOMISIJA EUROPSKIH ZAJEDNICA,

uzimajući u obzir Ugovor o osnivanju Europske ekonomske zajednice,

uzimajući u obzir Direktivu Vijeća 89/361/EEZ od 30. svibnja 1989. o uzgojno valjanim ovcama i kozama čistih pasmina (1), a posebno treću alineju njezinog članka 4.,

budući da su metode za praćenje proizvodnosti i procjenu genetske vrijednosti uzgojno valjanih ovaca i koza čistih pasmina koje se već primjenjuju u državama članicama prilično slične;

budući da je stoga potrebno još više uskladiti te metode radi dobivanja usporedivih rezultata;

budući da su mjere predviđene ovom Odlukom u skladu s mišljenjem Stalnog odbora za zootehniku,

DONIJELA JE OVU ODLUKU:

Članak 1.

Metode za praćenje proizvodnosti i metode za procjenu genetske vrijednosti uzgojno valjanih ovaca i koza čistih pasmina utvrđene su u Prilogu ovoj Odluci.

Članak 2.

Ova je Odluka upućena državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 10. svibnja 1990.

Za Komisiju

Ray MAC SHARRY

Član Komisije


(1)  SL L 153, 6.6.1989., str. 30.


PRILOG

Genetska vrijednost uzgojno valjanih ovaca i koza čistih pasmina može se izračunati koristeći se jednom ili kombinacijom sljedećih metoda. Svi podaci koji proizlaze iz rezultata ispitivanja moraju biti dostupni nadležnom tijelu. Konačni rezultati moraju biti dostupni.

I.   Ispitivanje proizvodnih osobina

1.

Ispitivanje proizvodnih osobina u uvjetima testne stanice

(a)

Treba navesti ime tijela koje je odgovorna za stanicu i ime nadležnog tijela koja je odgovorno za izračunavanje i objavu rezultata.

(b)

Treba navesti postupak ispitivanja.

(c)

Treba jasno navesti sljedeće detalje:

uvjete za prihvat životinja u testnu stanicu, a posebno najveću dozvoljenu starost ili težinu mladih uzgojno valjanih životinja na početku ispitivanja i broj životinja,

trajanje ispitivanja u testnoj stanici ili konačna težina,

vrstu hrane za životinje i način hranidbe.

(d)

Naznačiti primijećene karakteristike (npr. živu tjelesnu masu, konverziju hrane za životinje, procjenu tjelesnog sastava, proizvodnju mlijeka, sastav mlijeka, kvalitetu proizvodnje vune ili bilo koji drugi relevantni podatak).

(e)

Metoda koja se koristi za procjenu genetske vrijednosti mora biti znanstveno prihvaćena u skladu s utvrđenim zootehničkim načelima. Genetska vrijednost testiranih uzgojno valjanih životinja navodi se kao uzgojna vrijednost ili privremena usporedba za svaku osobinu.

2.

Ispitivanje proizvodnih osobina u proizvodnim uvjetima

Ispitivanje proizvodnih osobina može se provesti na farmi pod uvjetom da se na kraju ispitivanja genetska vrijednost može izračunati prema utvrđenim zootehničkim načelima.

II.   Kontrola mliječnosti i procjena genetske vrijednosti ženskih životinja u pogledu osobina mliječnosti

1.

Treba navesti ime tijela koja je odgovorno za ispitivanje i ime nadležnog tijela koje je odgovorno za izračunavanje i objavu rezultata.

2.

Treba navesti postupak ispitivanja.

3.

Treba navesti primijećene proizvodne osobine u skladu s pravilima Međunarodnog odbora za kontrolu mliječnosti mliječnih pasmina (na primjer proizvodnju mlijeka, sastav mlijeka ili bilo koji drugi relevantni podatak).

4.

Podaci iz mliječne kontrole koji se koriste za određivanje genetske vrijednosti ženskih životinja moraju se:

odnositi na razdoblje koje je u skladu s pravilima koje propisuje Međunarodni odbor za kontrolu mliječnosti mliječnih pasmina;

prilagoditi svim važnim utjecajima okoliša.

5.

Metoda koja se koristi za procjenu genetske vrijednosti mora biti znanstveno prihvatljiva prema utvrđenim zootehničkim načelima. Genetska vrijednost testiranih uzgojno valjanih životinja navodi se kao uzgojna vrijednost ili privremena usporedba za svaku osobinu.

III.   Test po potomstvu i/ili srodnicima

1.

Treba navesti ime tijela koje je odgovorno za test i ime nadležnog tijela koje je odgovorno za izračunavanje i objavu rezultata.

2.

Genetska vrijednost uzgojno valjanih životinja treba se izračunati na temelju procjene kvalitete dovoljno velikog broja potomaka i, gdje je primjenljivo, srodnika s obzirom na:

(a)

proizvodnju mesa ili uzgojne osobine:

treba dati ili navesti detaljan opis metode testa,

potomci i/ili srodnici se ne smiju selektivno obrađivati,

priznate su tri vrste testova po potomstvu i/ili srodnicima:

i.

glavni test po potomstvu i/ili srodnicima u testnoj stanici;

ii.

planirani test po potomstvu i/ili srodnicima u proizvodnim uvjetima. Potomci i/ili srodnici moraju biti raspoređeni između stada tako da je moguća valjana usporedba između uzgojno valjanih životinja;

iii.

podaci prikupljeni na označenim trupovima potomaka i/ili srodnika u klaonici;

(b)

osobine mliječnosti:

treba navesti postupak ispitivanja,

ženske životinje se ne smiju selektivno obrađivati,

proizvodnja mlijeka i sastav mlijeka trebaju se uključiti pri izračunu genetske vrijednosti.

3.

Potomci i/ili srodnici moraju se izabrati nepristrano. Svi relevantni podaci moraju biti korišteni pri procjeni genetske vrijednosti uzgojno valjanih životinja. Pri procjeni uzgojne vrijednosti treba odgovarajućim postupcima isključiti sve negenetske osobine.

4.

Treba navesti primijećene osobine (na primjer prirast tjelesne težine, konverziju hrane za životinje, kvalitetu trupa, proizvodnju mlijeka, sastav mlijeka, kvalitetu proizvodnje vune, reprodukcijske osobine, plodnost, razmnožavanje, sposobnost preživljavanja potomaka i/ili srodnika i bilo koje druge relevantne osobine).

5.

Metode koje se koriste za procjenu genetske vrijednosti moraju biti znanstveno prihvatljive u skladu s utvrđenim zootehničkim načelima.


Üles