Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017XG0705(01)

    ELi narkootikumidealane tegevuskava (2017–2020)

    ELT C 215, 5.7.2017, p. 21–58 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    5.7.2017   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    C 215/21


    ELi NARKOOTIKUMIDEALANE TEGEVUSKAVA (2017–2020)

    (2017/C 215/02)

    SISUKORD

    Sissejuhatus

    1.

    Narkootikumide nõudluse vähendamine

    2.

    Pakkumise vähendamine

    3.

    Koordineerimine

    4.

    Rahvusvaheline koostöö

    5.

    Teave, teadusuuringud, seire ja hindamine

    I lisa – ELi narkootikumidealase tegevuskava (2017–2020) 15 üldist näitajat

    II lisa – Kasutatud akronüümid

    Sissejuhatus

    Ebaseaduslike uimastite tarvitamine ja üldisemalt narkootikumide väärkasutamine on kogu Euroopas üksikisikute, perede ja kogukondade jaoks suur probleem. Ebaseaduslike narkootikumide turul on Euroopa ühiskonna ja tegelikult terve maailma kuritegevuses väga suur osakaal, rääkimata narkootikumide väärkasutamise tervise- ja sotsiaalsetest mõjudest.

    2012. aasta detsembris võttis nõukogu vastu ELi narkostrateegia aastateks 2013–2020. Strateegia eesmärk on toetada narkootikumide nõudluse ja pakkumise vähendamist ELis. Samuti on selle eesmärk vähendada narkootikumidest põhjustatud tervisealaseid ja sotsiaalseid ohte ja kahjusid strateegilise lähenemisviisi kaudu, mis toetab ja täiendab riikide poliitikameetmeid, kehtestab raamistiku koordineeritud ja ühiste meetmete võtmiseks ning moodustab kõnealuses valdkonnas tehtava ELi väliskoostöö aluse ja poliitilise raamistiku. Seda saavutatakse integreeritud, tasakaalustatud ja tõenduspõhise lähenemisviisi teel.

    Strateegia eesmärgid on järgmised:

    panustada narkootikumide nõudluse, narkosõltuvuse ning narkootikumidega seotud tervisealaste ja sotsiaalsete ohtude ja kahjude mõõdetavasse vähendamisse;

    panustada ebaseaduslike narkootikumide turu toimimise takistamisse ja ebaseaduslike narkootikumide kättesaadavuse mõõdetavasse vähendamisse;

    innustada koordineerimist aktiivse arutelu ning narkootikumide valdkonna arengusuundade ja probleemide analüüsi kaudu ELi ja rahvusvahelisel tasandil;

    täiendavalt tugevdada narkootikumidealast dialoogi ja koostööd ELi ja kolmandate riikide, rahvusvaheliste organisatsioonide ja foorumite vahel;

    panustada seire, teadusuuringute ja hindamistulemuste paremasse levitamisse ning sellesse, et paremini mõistetaks uimastite nähtuse kõiki aspekte ja sekkumiste mõju, et luua poliitikatele ja meetmetele usaldusväärne ja terviklik tõenduspõhi.

    Käesolev ELi narkootikumidealane tegevuskava põhineb sarnaselt ELi narkostrateegiale ELi õiguse aluspõhimõtetel ning toetab liidu põhiväärtuste (inimväärikuse, vabaduse, demokraatia, võrdsuse, solidaarsuse, õigusriigi ja inimõiguste) austamist. Samuti põhineb tegevuskava ÜRO konventsioonidel, mis annavad muu hulgas ebaseaduslike narkootikumide tarvitamise probleemi käsitlemisele õigusliku raamistiku, ning inimõiguste ülddeklaratsioonil.

    Tegevuskavas tuuakse välja strateegia eesmärkide saavutamiseks võetavad meetmed. Need meetmed on esitatud strateegia kahe järgmise poliitikavaldkonna all:

    narkootikumide nõudluse vähendamine ning

    narkootikumide pakkumise vähendamine,

    ning strateegia kolme valdkondadevahelise küsimuse all:

    koordineerimine

    rahvusvaheline koostöö ning

    teave, teadusuuringud, seire ja hindamine.

    Meetmed on kooskõlas ELi narkostrateegia (2013–2020) eesmärkidega. Meetmete kindlaksmääramisel võeti arvesse seda, et need oleksid tõenduspõhised, teaduslikult põhjendatud, realistlikud, tähtajalised, kättesaadavad ja mõõdetavad ning ELi jaoks selgelt olulised ja lisaväärtust andvad. Käesolevas tegevuskavas on esitatud ajakavad, vastutavad pooled, näitajad ning andmete kogumise/hindamise mehhanismid.

    Olemasolevatele aruandlusmehhanismidele tuginedes on I lisas toodud mõned üldised näitajad. Need hõlbustavad käesoleva ELi narkootikumidealase tegevuskava üldise tulemuslikkuse mõõtmist ega too kaasa täiendavat aruandluskoormust. Paljudele nendele näitajatele viidatakse vajaduse korral kogu tegevuskava ulatuses. Lisaks on tegevuskavas läbivalt osutatud näitajatele, mis põhinevad programmi-, hindamis- ja muude andmete allikatel. Nende näitajate kasutamine sõltub iga liikmesriigi või ELi institutsioonide tasandi andmekogumisprotsessidest.

    Et strateegias nähti ette strateegia üksikasjaliku rakenduskorra kehtestamine kahes järjestikuses tegevuskavas, võeti kehtiva narkostrateegia rakendamise esimene tegevuskava vastu 2013. aastal ja see kaotas kehtivuse 2016. aastal. 2016. aastal viidi lõpule ELi narkostrateegia väline vahehindamine ning ELi narkootikumidealase tegevuskava 2013–2016 rakendamine. Hindamine näitas, et enamik nimetatud tegevuskavas ette nähtud meetmeid oli lõpule viidud või rakendamisel. Samuti ilmnes hindamisel vajadus ELi narkostrateegia (2013–2020) rakendamise teise tegevuskava järele, mis peaks olema narkootikumidealase tegevuskava 2013–2016 ajakohastatud versioon. Allpool esitatud ELi narkootikumidealases tegevuskavas 2017–2020 on võetud arvesse nimetatud hindamise tulemusi ning pärast eelmise tegevuskava vastuvõtmist toimunud suuremaid muutusi narkootikumide valdkonnas ja sellealases poliitikas.

    1.   Narkootikumide nõudluse vähendamine

    Eesmärk on panustada ebaseaduslike narkootikumide tarvitamise, narkootikumide probleemse tarvitamise, narkosõltuvuse ning narkootikumidega seotud tervisekahjustuste ja sotsiaalse kahju mõõdetavasse vähendamisse ning narkootikumide esmakordse tarvitamise edasilükkamisse.

    Eesmärk

    Meede

    Ajakava

    Vastutav pool

    Näitaja(d)

    Andmete kogumise/hindamise mehhanismid

    1.

    Ennetada narkootikumide tarvitamist ja lükata edasi narkootikumide esmakordset tarvitamist

    1.

    Parandada tõenduspõhiste (1) ennetusmeetmete kättesaadavust ja tõhusust, mille puhul võetakse arvesse järgmiseid riski- ja kaitsetegureid:

    a)

    elanikkonnaga seotud tegurid, nagu vanus, sugu, hariduslikud, kultuurilised ja sotsiaalsed tegurid;

    b)

    olukorrapõhised tegurid, nagu kodutus, ränne ja varjupaiga taotlemine, narkootikumide tarvitamine öistes lõbustus- ja meelelahutusasutustes, töökoht ja sõiduki juhtimine narkojoobes ning

    c)

    individuaalsed tegurid, nagu vaimne tervis, käitumine ja psühhosotsiaalne areng ning muud tegurid, mis teadaolevalt mõjutavad isikute vastuvõtlikkust narkootikumide tarvitamise suhtes, nagu geneetilised mõjud ja perekondlik olukord.

    Käimasolev meede

    Liikmesriigid

    Üldised näitajad 1, 11 ja 12

    Tõenduspõhiste universaalsete ja keskkonnaalaste ennetusmeetmete kättesaadavus ja rakendamise tase liikmesriikides

    Sihtotstarbeliste tõenduspõhiste ennetusmeetmete, sh pere- ja kogukonnapõhiste meetmete kättesaadavus ja rakendamise tase liikmesriikides

    Näidustatud tõenduspõhiste ennetusmeetmete kättesaadavus ja rakendamise tase liikmesriikides

    EMCDDA aruanded/Reitoxi teabevõrgu riiklikud aruanded

    Liikmesriikide aruanded meetmete tulemuste kohta

     

    2.

    Lisaks narkootikumide tarvitamise ennetamisele tugevdada ja paremini suunata ennetus- ja kõrvalesuunamise meetmeid, et lükata ebaseaduslike narkootikumide ja muude psühhoaktiivsete ainete esmakordne tarvitamine hilisemasse vanusesse.

    Käimasolev meede

    Liikmesriigid

    Üldised näitajad 1, 5, 11 ja 12

    Pere, kogukonna ja formaalhariduse/mitteformaalse hariduse tingimustes noortele suunatud tõenduspõhiste ennetus- ja kõrvalesuunamismeetmete kättesaadavus ja rakendamise tase liikmesriikides

    EMCDDA aruanded

    Liikmesriikide aruanded meetmete tulemuste kohta

     

    3.

    Vahetada parimaid tavasid lastele ja noortele, nende vanematele ning hariduskeskkonnale suunatud kõikide ennetusmeetmete kohta, võttes samal ajal arvesse ka soopõhiseid vajadusi, sealhulgas haridusmeetmete, kogukonnapõhiste ning interneti- ja sotsiaalmeediaprogrammide kohta.

    Käimasolev meede

    Liikmesriigid

    EMCDDA

    Ülevaade parimate tavade vahetusest liikmesriikide vahel

    Parimate tavade vahetuse käitumuslike tulemuste positiivsed hinnangud (nende olemasolu korral)

    EMCDDA parimate tavade portaal

    Komisjoni aruanded

    Liikmesriikide aruanded

    Kodanikuühiskonna uimastifoorumi aruanded

     

    4.

    Tõsta teadlikkust ebaseaduslike narkootikumide ja muude psühhoaktiivsete ainete tarvitamise ohtudest ja tagajärgedes ning parandada oskusi ja pädevusi narkootikumide tarvitamise ennetamiseks.

    Käimasolev meede

    Liikmesriigid

    Komisjon

    EMCDDA

    Üldised näitajad 5 ja 12

    Elanikkonna üldine ja noorte teadlikkus tervislikest eluviisidest ning ebaseaduslike narkootikumide ja muude psühhoaktiivsete ainete tarvitamise ohtudest ja tagajärgedest ning narkootikumide tarvitamise ennetamisega seotud oskuste ja pädevuste tase

    EMCDDA aruanded

    Eurobaromeetri uuringud

    ESPAD

    HBSC/Maailma Terviseorganisatsiooni Euroopa piirkondlik büroo

     

    5.

    Võimaldada teadlikumalt reageerida psühhoaktiivsete ravimite väärkasutamise probleemile.

    2017–2020

    Liikmesriigid

    Nõukogu töörühm (HDG, farmaatsiatoodete ja meditsiiniseadmete töörühm)

    Euroopa Ravimiamet (EMA)

    EMCDDA

    Mitmed algatused, mis keskenduvad psühhoaktiivsete ravimite asjakohase tarvitamise edendamisele

    Koguda tõendeid ja rahvusvahelisi näiteid selle kohta, kuidas vähendada psühhoaktiivsete ravimite kõrvalesuunamise ja väärkasutamise ohtu

    Korraldada koolitusi arstidele ja muudele tervishoiutöötajatele, kes on spetsialiseerunud ravimite abil valu vähendamisele ja kannatuste leevendamisele

    Liikmesriikide aruanded

    EMCDDA

    Aruandlus Euroopa Ravimiamet (EMA)

    2.

    Suurendada narkomaaniaravi ja rehabilitatsiooni tulemuslikkust, sealhulgas narkootikumide tarvitamisega kaasnevaid haigusi põdevatele inimestele suunatud teenuste tulemuslikkust, et vähendada ebaseaduslike narkootikumide tarvitamist, probleemset narkootikumide tarvitamist, narkosõltuvuse ning tervisealaste ja sotsiaalsete ohtude ja kahjude esinemist; ning toetada probleemsete tarbijate ja uimastisõltlaste taastumist ja sotsiaalset (re)integratsiooni

    6.

    Arendada ja laiendada tõenduspõhiste terviklike ja integreeritud raviteenuste mitmekesisust, kättesaadavust, ulatust ja juurdepääsetavust. Tagada, et need teenused on suunatud mitme narkootikumi segatarvitamisele (ebaseaduslike ja seaduslike ainete, sh psühhoaktiivsete ravimite, alkoholi ja tubaka koostarvitamine) ning narkootikume tarvitava vananeva elanikkonna tekkivatele vajadustele ja soopõhistele probleemidele.

    a)

    Korraldada ja tõhustada sõltuvuskäitumisele spetsialiseerunud tervishoiu- ja sotsiaaltöötajatele mõeldud koolitusi.

    b)

    Töötada välja ja rakendada narkootikume tarvitavatele lastele ja noortele suunatud varajase avastamise ja sekkumise, lühisekkumise ja ravi programme.

    Käimasolev meede

    Liikmesriigid

    Üldised näitajad 1, 6 ja 11

    Tõenduspõhiste terviklike ja integreeritud raviteenuste, sh mitme narkootikumi segatarvitamisele ja narkootikume tarvitava vananeva elanikkonna tekkivatele vajadustele suunatud raviteenuste mitmekesisus ja ulatus liikmesriikide tasandil

    Liikmesriikide andmed ravi jätkamise ja tulemuste kohta

    EMCDDA aruanded/Reitoxi teabevõrgu riiklikud aruanded

    EMCDDA parimate tavade portaal

    ELi narkostrateegia ja tegevuskava lõpphindamine

    Liikmesriikide aruanded

     

    7.

    Laiendada rehabilitatsiooni-/taasintegreerimise ja taastumisteenuste osutamist, pöörates tähelepanu teenustele, mis

    a)

    keskenduvad inimestele jätkusuutliku ravi tagamisele juhtumipõhise lähenemise ning asutustevahelise koostöö abil;

    b)

    keskenduvad probleemsete tarbijate ja narkosõltlaste ning vajaduse korral vangide ja vananevate narkomaanide sotsiaalse (taas)integratsiooni (sh tööalane konkurentsivõime ja eluase) toetamisele;

    c)

    tugevdavad narkootikumide tarbimisega kaasnevate psühhiaatriliste ja füüsiliste haiguste diagnoosimise protsessi ja ravi, näiteks B-hepatiidi, C-hepatiidi ja HIVi ning muude sugulisel teel levivate nakkuste ja tuberkuloosi kiirtestid

    d)

    võtavad arvesse soopõhiseid vajadusi; ning

    e)

    on suunatud haavatavatele kogukondadele/elanikkonnarühmadele.

    Käimasolev meede

    Liikmesriigid

    Üldine näitaja 11

    Liikmesriikide andmed

    kui palju on suurenenud selliste rehabilitatsiooni-/taasintegreerimise ja taastumisteenuste hulk, mille puhul kasutatakse juhtumipõhist ja asutustevahelisele koostööle keskendunud lähenemist

    mil määral on suurenenud soopõhiste rehabilitatsiooni-/taasintegreerimise ja taastumisprogrammide hulk

    Mil määral on suurenenud spetsiaalselt narkootikumide tarvitamisega kaasnevaid haigusi põdevatele narkomaanidele suunatud hoolekande- ja vanglaprogrammide (mis hõlmavad nii vaimse tervise kui ka narkomaanide rehabilitatsiooni-/taasintegreerimise või taastumisteenuste kombinatsiooni) hulk

    Ebaseaduslike ja/või seaduslike narkootikumide tarvitamisest hoidumise tase ja kestus narkomaaniaravi lõpetanud isikute puhul

    Ravivõimaluste kättesaadavus vananevate narkomaanide ja nende inimeste vajaduste rahuldamiseks, kes on hakanud uuesti narkootikume tarvitama

    EMCDDA aruanded

    Liikmesriikide aruanded teenuste tulemuste kohta

     

    8.

    a)

    Kui see on kohaldatav, suurendada ohu ja kahju vähendamise teenuste kättesaadavust, ulatust ja neile juurdepääsu. Sellised teenused on näiteks nõela- ja süstlavahetuse programmid, opioid-asendusravi, opioid-üledoosi käsitlemise programmid, et vähendada narkootikumide tarvitamise negatiivseid tagajärgi ning ennetada ja märkimisväärselt vähendada otseselt ja kaudselt narkootikumidega seotud surmajuhtumite arvu ning vere kaudu levivaid, narkootikumide tarvitamisega seotud nakkushaigusi nagu, kuid mitte ainult, HIV ja viirushepatiit, ning sugulisel teel levivaid haigusi ja tuberkuloosi, kooskõlas WHO soovitustega süstivate narkomaanide tervishoiuteenuseid käsitleva tervikpaketi kohta

    b)

    Paremini hoida ära narkootikumidega seotud surmajuhtumeid, võttes arvesse riigisiseseid asjaolusid, nagu näiteks opiaatide puhul, tagades juurdepääsu naloksooni sisaldavate ravimite lubatud ravidoosidele, mis on spetsiaalselt ette nähtud opioidide üledoosi sümptomite leevendamiseks koolitatud tavakasutajate poolt meditsiinitöötajate puudumisel

    c)

    Kindlaks määrata ja ületada tõkked HIVi ja C-hepatiidi ravi avastamisele ja kättesaadavusele süstivate narkomaanide, sealhulgas vangide ja muude haavatavate rühmade seas

    d)

    Vahetada teavet, ja kui see on kohaldatav, siis parimaid tavasid ohu ja kahju vähendamise meetmete kohta, näiteks nõela- ja süstlavahetuse programmid, opioid-asendusravi, narkootikumi tarvitamiseks ette nähtud ruumid, naloksooni tarvitamise programmid, vastastikused sekkumised, raviprogrammid, mille raames otsitakse ravi vajavaid isikuid, C-hepatiidi ravi, ravimikatsed, HIVi/AIDSi enesetestimine, kooskõlas riigi õigusaktidega.

    Käimasolev meede

    Liikmesriigid

    EMCDDA

    Komisjon

    Üldised näitajad 2, 3, 4 ja 11

    Mil määral on liikmesriikides suurenenud tõenduspõhiste ohu ja kahju vähendamise meetmete kättesaadavus ja nendele juurdepääs, kui see on kohaldatav

    Ülevaade ohu ja kahju vähendamise meetmeid käsitlevate parimate tavade vahetamisest

    Nende liikmesriikide arv, kes täidavad WHO soovitust süstivate narkomaanide tervishoiuteenuseid käsitleva tervikpaketi kohta

    nõela-/süstlaprogrammid

    opioid-asendusravi

    HIVi testimine ja nõustamine

    HIVi ravi ja hooldus

    kondoomijagamisprogrammid

    käitumuslikud meetmed

    hepatiidi, tuberkuloosi ja vaimse tervise probleemide ennetamine ja kontrolli all hoidmine

    seksuaal- ja reproduktiivtervisemeetmed

    naloksoonialane koolitus tavakasutajatele on turvaliste koduprogrammide asendamatu eeltingimus

    Opioid-asendusravi programmide ulatus opioidisõltuvusega inimeste hulgas

    Kui see on kohaldatav, siis selliste kahju vähendamise teenuste kättesaadavus nagu naloksooniprogrammid, ööelu kahju vähendamise programmid ning haavatavatele kogukondadele/elanikkonnarühmadele suunatud programmid

    Selliste programmide arv, mis lihtsustavad süstivate narkomaanide juurdepääsu C-hepatiidi viiruse ravile, ning hõlmatud inimeste arv

    Nakkushaiguste ennetamist ja tõrjet süstivate narkomaanide puhul käsitlevate ECDC/EMCDDA juhiste rakendamise määr

    EMCDDA aruanded/Reitoxi teabevõrgu riiklikud aruanded

    Liikmesriikide aruanded

    Kodanikuühiskonna uimastifoorum

    Kodanikuühiskonna foorum HIVi/AIDSi, viirushepatiidi ja tuberkuloosi kohta

     

    9.

    Suurendada vanglas viibivatele narkomaanidele ette nähtud tervishoiumeetmete arendamist, kättesaadavust ja ulatust kinnipidamise ajal ja pärast vanglast vabanemist, et saavutada ühiskonnas pakutava ravi kvaliteediga võrdne ravikvaliteet

    Käimasolev meede

    Liikmesriigid

    Üldine näitaja 10

    Teenuste (näiteks opioid-asendusravi ning, kui see on kohaldatav, naloksooni tarvitamise programmid ning nõela- ja süstlavahetusprogrammid kooskõlas siseriiklike õigusaktidega, samuti HIVi, B- ja C-hepatiidi ja tuberkuloosi ennetamine ja kontrolli all hoidmine) kättesaadavus vanglas viibivatele narkomaanidele ning vangistuse ajal kinnipeetavate vajaduste hindamise ja ravi järjepidevuse parimaid tavasid sisaldavate ravimudelite kaasamise ulatus vanglate tervishoiupoliitikasse ja -tavadesse

    Mil määral tagatakse vanglas pakutavate teenustega ja ühiskonnas pakutavate teenustega kinnipeetavatele vanglast vabanemisel ravi järjepidevus, pöörates erilist tähelepanu narkootikumide üledoseerimise vältimisele

    EMCDDA aruanded/Reitoxi teabevõrgu riiklikud aruanded

    Liikmesriikide aruanded teenuste kohta

    3.

    Kaasata narkootikumide nõudluse vähendamisse koordineeritud, parimatel tavadel põhinevad ja kvaliteetsed lähenemisviisid

    10.

    Rakendada nõukogu poolt 2015. aastal vastu võetud ELi minimaalseid kvaliteedinõudeid, (2) mis aitavad ületada teaduse ja tegelikkuse vahelise lõhe ning hõlmavad järgmisi meetmeid:

    a)

    keskkonnaalased, universaalsed, valikulised ja näidustatud ennetusmeetmed;

    b)

    varajase avastamise ja sekkumise meetmed;

    c)

    ohu ja kahju vähendamise meetmed ning

    d)

    ravi, rehabilitatsiooni, sotsiaalse integratsiooni ja taastumise meetmed;

    ning jälgida nende rakendamist

    2017-2020

    Nõukogu

    Nõukogu töörühm (HDG)

    Liikmesriigid

    Komisjon

    EMCDDA

    Standarditega kooskõlas rakendatud narkootikuminõudluse vähendamise meetmete ja programmide tõendite läbivaatamine;

    meditsiinitöötajatele kättesaadavate erialaste koolitusprogrammide arv narkootikuminõudluse vähendamise valdkonnas ja/või hinnanguline meditsiinitöötajate arv, kelleni koolitus jõudis;

    kodanikuühiskonna osalemine standardite rakendamises, sealhulgas kavandamises ja kehtestamises;

    parimate tavade vahetamist standardite rakendamisel edendavate ELi tasandil toetatud projektide ja programmide arv;

    osalemine ministeeriumidevahelises koostöös nende standardite rakendamise toetamiseks.

    EMCDDA parimate tavade portaal

    Liikmesriikide aruanded

    ELi narkostrateegia ja tegevuskava lõpphindamine

    2.   Narkootikumide pakkumise vähendamine

    Panustada ebaseaduslike narkootikumide kättesaadavuse ja pakkumise mõõdetavasse vähendamisse ELis

    Eesmärk

    Meede

    Ajakava

    Vastutav pool

    Näitaja(d)

    Andmete kogumise/hindamise mehhanismid

    4.

    Edendada ELis õiguskaitseasutuste vahelist koostööd ja nende tegevuse koordineerimist, et reageerida ebaseaduslike narkootikumidega seotud tegevusele kooskõlas (kui see on kohaldatav) ELi poliitikatsükli jooksul kindlaks määratud asjakohaste meetmetega

    11.

    Kasutada võimalikult tõhusalt narkootikumidega seotud teabe kõrvutamiseks ja analüüsimiseks kasutatavaid kättesaadavaid jälitusandmete ja teabe jagamise õiguskaitsevahendeid, kanaleid ja kommunikatsioonivahendeid

    Käimasolev meede

    Liikmesriigid

    Europol

    Eurojust

    Nõukogu töörühm (COSI)

    Üldised näitajad 7 ja 15

    Teabepõhiste ja suunatud mõjusate meetmete ning ebaseaduslike narkootikumidega seotud tegevusse kaasatud kuritegelikele organisatsioonidele keskenduvate ühisoperatsioonide, ühiste uurimisrühmade ja piiriüleste koostööalgatuste ulatus

    Europoli või muude õiguskaitseasutuste narkootikumidega seotud teabe jagamise, analüüsimise ja eksperdisüsteemide suurem kasutamine

    EMPACTi projektidega ning kahe- ja mitmepoolsete algatustega saavutatud tulemused

    Eurojustile ja Europolile edastatud uimastitega seotud juhtumite arv, sealhulgas kvalitatiivne taustteave juhtumite kohta

    Europoli aruanded

    Eurojusti aruanded

    EMCDDA aruanded

    EMPACTi suunitlevad aruanded

     

    12.

    Kindlaks teha ja tähtsuse järjekorda seada narkootikumidealase organiseeritud kuritegevusega seonduvad kõige pakilisemad ohud

    2017

    Nõukogu

    Nõukogu töörühm (COSI)

    Europol

    Liikmesriigid

    Komisjon

    ELi poliitikatsükkel organiseeritud ja raske rahvusvahelise kuritegevusega võitlemiseks ajavahemikul 2018–2021

    EU SOCTA

    Mitmeaastased strateegiakavad

    Tegevusplaanid

    EMPACTi suunitlevad aruanded

    Europoli aruanded

     

    13.

    Tugevdada CEPOLis õiguskaitseametnikele pakutavat koolitust ebaseaduslike narkootikumide tootmise, nendega kauplemise ja finantskuritegude alal, eeskätt koolitusmeetodeid ja -tehnikaid, et

    a)

    käsitleda ebaseaduslike narkootikumide tootmisel ja nendega kauplemisel uute kommunikatsioonitehnoloogiate kasutamist;

    b)

    tõhustada vara konfiskeerimist;

    c)

    võidelda rahapesu vastu;

    d)

    tuvastada ja likvideerida ebaseaduslikud salajased laborid ja kanepikasvatused.

    2017–2020

    Liikmesriigid

    CEPOL

    Europol

    Nõukogu töörühm (COSI)

    Komisjon

    Regulaarselt toimuv koolitusvajaduste hindamine

    Asjakohaste koolituskursuste kättesaadavus ja nendel osalemine

    Sellest lähtuvalt koolitatud ja tulemuslikult tööle rakendatud õiguskaitseametnike arv

    CEPOLi aastaaruanne

    CEPOLi õppekavad

    EMPACTi suunitlevad aruanded

     

    14.

    Täiustada narkootikumidevastaseid meetmeid, tugevdades ja jälgides piirkondlikke teabe jagamise platvorme ja piirkondlikke turvalisuse jagamise platvorme eesmärgiga likvideerida ja peatada uimastikaubanduse marsruutide muutumisest tekkivad ohud

    Käimasolev meede

    Komisjon

    Liikmesriigid

    Europol

    Nõukogu töörühm (COSI)

    Piirkondlikud teabe jagamise platvormid

    Piirkondlikud turvalisuse jagamise platvormid

    Üldine näitaja 7

    Uimastikaubanduse marsruutide likvideerimise ja peatamiseni viivate teabepõhiste meetmete arv

    Kontaktametnike võrgustiku tulemusliku tegevuse kaudu teabe vahetamise tase

    Turvalisuse/teabe jagamise platvormid ja hindamisaruanded

    EMCDDA aruanded

    EU SOCTA

    EMPACTi suunitlevad aruanded

    Europoli aruanded

    MAOC(N (3))

     

    15.

    Tugevdada meetmeid, millega ennetatakse narkootikumide lähteainete ja lähteainete lähteainete kõrvalesuunamist narkootikumide ebaseaduslikuks tootmiseks

    Käimasolev meede

    Liikmesriigid

    Europol

    Komisjon

    Nõukogu töörühm (CUG

    COSI)

    Ebaseaduslikuks kasutamiseks mõeldud lähteainete saadetiste peatamise või konfiskeerimise juhtumite arv ja peatatud või konfiskeeritud ainete kogus

    EMPACTi projektidega saavutatud tulemused

    Ekspordieelse teatamise veebipõhise süsteemi kasutamine ja lähteainete juhtumitest teavitamise süsteemi kasutamise suurenemine

    Lähteainete ja lähteainete lähteainete kõrvalesuunamisega seotud ühiste järelkohtumiste ja muude meetmete arv

    ELi ja liikmesriikide õiguskaitseasutuste aruanded

    EMPACTi

    suunitlevad aruanded

    Europoli aruanded

     

    16.

    Võidelda piiriülese uimastikaubanduse vastu ja tugevdada julgeolekut piiridel, eeskätt ELi meresadamates, lennujaamades ja maismaa piiripunktides, mille saavutamiseks asjaomased õiguskaitseasutused tõhustavad oma jõupingutusi (sh teabe ja jälgimisandmete jagamine)

    Käimasolev meede

    Liikmesriigid

    Europol

    CWP

    (CCWP

    COSI)

    Mitut valdkonda/asutust hõlmavate ühisoperatsioonide ja piiriülese koostöö algatuste arv

    Õiguskaitseasutuste ning asjaomaste organite, nagu lennuettevõtjate, lennukiirposti ettevõtjate, laevandusettevõtjate, sadamate ametiasutuste ja keemiaettevõtjate vahelise teabevahetuse suurendamine, näiteks vastastikuse mõistmise memorandumite suurem arv

    EMPACTi projektidega saavutatud tulemused

    Piiriülese narkokaubanduse alaste jälgimisandmete ja teabe parem jagamine, kasutades muu hulgas kättesaadavaid piiride valvamise süsteeme

    ELi broneeringuinfo direktiivi rakendamine

    EMPACTi suunitlevad aruanded

    Europoli aruanded

    CCWP aruanded

    Liikmesriikide aruanded

    MAOC(N)

    Frontex

     

    17.

    Rakendada 2013. aastal nõukogu poolt vastu võetud põhinäitajaid (4) narkootikumide pakkumise vähendamise kohta

    2017-2020

    Komisjon

    Liikmesriigid

    Nõukogu

    Nõukogu töörühm (HDG)

    EMCDDA

    Europol

    Millises ulatuses on rakendatud järgmiseid näitajaid:

    konfiskeeritud narkootikumide arv ja kogus

    narkootikumide puhtus ja sisaldus

    narkootikumide hind

    likvideeritud narkootikumitootmisrajatised

    narkootikumiseaduste rikkumised

    narkootikumide kättesaadavus elanikkonna uuringutes

    hinnanguline turu suurus

    Liikmesriikide olemasolevate narkootikumide pakkumise alaste riiklike andmekogude ülevaade

    EMCDDA aruanded

    Europoli aruanded

    5.

    Edendada ELis tulemuslikku õigusalast koostööd ja seadusloomet

    18.

    Tugevdada ELi sisest õigusalast koostööd piiriülese uimastikaubanduse ja rahapesu vastu võitlemisel ning narkootikumidega seotud organiseeritud kuritegevuse teel omandatud vara konfiskeerimisel

    2017–2020

    Nõukogu

    Komisjon

    Liikmesriigid

    Eurojust

    a) Kuritegeliku vara konfiskeerimist ja tagasivõtmist (5) b) rahapesu; (6) c) kogu ELis uimastikaubanduse määratluse ja selle eest määratavate karistuste ühtlustamist (7) käsitlevate kokkulepitud ELi meetmete ja õigusaktide õigeaegne rakendamine.

    Narkootikumidega seotud organiseeritud kuritegevuse teel omandatud vara finantsuurimiste ja konfiskeerimiste arvu suurenemine tänu ELi õiguskaitseasutuste tööle ja ELi-sisesele õigusalasele koostööle

    Õigeaegne ja tulemuslik reageerimine ebaseaduslike narkootikumide kaubandusega seotud vastastikuse õigusabi taotlustele ja Euroopa vahistamismäärustele

    Eurojusti aruanded

    Liikmesriikide aruanded

     

    19.

    Võtta vastu uued ELi seadusandlikud meetmed uute psühhoaktiivsete ainete esiletõusu, tarvitamise ja kiire leviku vastu võitlemiseks ning neid rakendada

    2017-2020

    Komisjon

    Nõukogu

    Nõukogu töörühm (HDG)

    Liikmesriigid

    EMCDDA

    Europol

    Eurojust

    Kehtivad ELi õigusaktid

    ELi õigusaktide rakendamine liikmesriikides

    Teabevahetust ja riskihindamismenetlusi käsitlevate ELi suuniste ajakohastamine

    Uute õiguslike meetmete mõju jälgimine, keskendudes eelkõige asendamise mõjule ebaseaduslike narkootikumide turul

    Liikmesriikide aruanded

    EMCDDA aruanded

    Komisjon

    (ELi meetmed)

     

    20.

    Rakendada narkootikumide lähteaineid käsitlevaid ELi õigusakte, ennetamaks lähteainete kõrvalesuunamist ilma seaduslikku kaubandust häirimata

    Käimasolev meede

    Nõukogu

    Komisjon

    Liikmesriigid

    Teave ebaseaduslikuks kasutamiseks mõeldud lähteainete saadetiste peatamise või konfiskeerimise juhtumite ja peatatud või konfiskeeritud ainete kohta

    EMPACTi projektidega saavutatud tulemused

    Ekspordieelse teatamise veebipõhise süsteemi kasutamine ja lähteainete juhtumitest teavitamise süsteemi kasutamise suurenemine

    Lähteainete ja lähteainete lähteainete kõrvalesuunamisega seotud ühiste järelkohtumiste ja muude meetmete arv

    INCB eelkäija iga-aastane aruanne

    Euroopa Komisjoni ja EMCDDA aruanded

     

    21.

    Käsitleda teatavate farmakoloogiliste toimeainete (määratletud direktiivis 2011/62/EL) kasutamist ebaseaduslike narkootikumide lisaainetena

    Käimasolev meede

    Liikmesriigid

    Komisjon

    Euroopa Ravimiamet (EMA)

    Europol

    Teave ebaseaduslike narkootikumide lisaainetena kasutatavate toimeainete konfiskeerimiste kohta

    Direktiiviga 2011/62/EL (võltsitud ravimite direktiiv) hõlmatud toimeainete tarneahela kindlustamiseks ette nähtud uute ELi õigusnormide õigeaegne rakendamine

    CCWP ja CUGi aruanded

    Liikmesriikide aruanded

     

    22.

    Liikmesriigid peaksid vajaduse korral ja kooskõlas oma õigusraamistikega nägema narkootikume tarvitavate õigusrikkujate sunnimeetmete asemel ette ja kasutama selliseid alternatiivseid meetodeid, nagu

    a)

    haridus

    b)

    (karistuse peatamine ja) ravi

    c)

    uurimise või kohtumenetluse peatamine

    d)

    rehabilitatsioon ja taastumine

    e)

    järelravi ja ühiskonda taasintegreerumine

    2017–2020

    Liikmesriigid

    Nõukogu töörühm (horisontaalne narkootikumide töörühm,

    DROIPEN)

    Narkootikume tarvitavate õigusrikkujate jaoks sunnimeetmete alternatiivide ulatuslikum kättesaadavus ja rakendamine hariduse, ravi, rehabilitatsiooni, järelravi ja sotsiaalse integratsiooni valdkonnas

    Sunnimeetmete alternatiivide ulatuslikum järelevalve, rakendamine ja hindamine

    Liikmesriikides kehtestatud ja rakendatud sunnimeetmete alternatiivide liik ja arv

    Teave sunnimeetmete alternatiivide kasutamise tõhususe kohta

    EMCDDA aruanded/Reitoxi teabevõrgu riiklikud aruanded

    Liikmesriikide aruanded

    6.

    Tõhusalt reageerida ebaseaduslike narkootikumidega seotud tegevuse praegustele ja uutele suundumustele

    23.

    Määrata kindlaks strateegilised lahendused, et käsitleda uue infokommunikatsioonitehnoloogia (IKT) rolli ja seonduvate veebisaitide majutamist ebaseaduslike narkootikumide ja uute psühhoaktiivsete ainete tootmisel, turustamisel, ostmisel ja levitamisel riiklikul ja ELi tasandil.

    2017–2020

    Nõukogu

    Komisjon

    Nõukogu töörühm (horisontaalne narkootikumide töörühm,

    COSI

    CCWP)

    Liikmesriigid

    Europol

    CEPOL

    EMCDDA

    Eurojust

    Internetipõhise narkokuritegevuse vastu suunatud õiguskaitsemeetmetega saavutatud tulemused

    Ühisoperatsioonide ja piiriülese koostöö algatuste arvu suurenemine

    Rahastatud teadusprojektide ja õiguskaitseorganite töö toetamiseks välja arendatud vahendite arv ja mõju

    Asjakohaste tööstuspartneritega sõlmitud kokkulepete/peetud arutelude arv

    põhimõistete sõnastiku koostamine

    Seirevahendite loetelu koostamine

    Asjakohastele sidusrühmadele korraldatud koolituste arv

    Rahvusvaheliste partneritega meetmete arutamiseks peetud kohtumiste arv

    ELi poliitikatsükli vahepealne läbivaatamine

    EMPACTi

    suunitlevad aruanded

    Europoli aruanded

    CEPOLi statistika-/aastaaruanne

    EMCDDA aruanded

    Liikmesriikide aruanded

    ELi asutuste aruanded

    Komisjon

    3.   Koordineerimine

    Uimastipoliitika tulemuslik koordineerimine liikmesriikide ja ELi poolt

    Eesmärk

    Meede

    Ajakava

    Vastutav pool

    Näitaja(d)

    Andmete kogumise/hindamise mehhanismid

    7.

    Tagada tulemuslik ELi koordineerimine uimastivaldkonnas

    24.

    Tõhustada teabe jagamist HDG ja muude asjaomaste nõukogu töörühmade ja eelkõige COSI vahel, et parandada koostööd narkootikumide pakkumise vähendamise valdkonnas

    Tõhustada teabe jagamist HDG ja muude asjaomaste nõukogu geograafiliste ja valdkondlike töörühmade (sealhulgas COSI, COAFR, COASI, COEST, COLAC, COTRA, COWEB, CONUN, COHOM, CCWP, COSCE, CUG ja DROIPEN) vahel

    Käimasolev meede

    Eesistujariik

    Nõukogu

    Euroopa välisteenistus

    Nõukogu töörühm (HDG)

    Mil määral võetakse ELi narkostrateegiat ja narkootikumidealast tegevuskava arvesse muude nõukogu töörühmade (nagu COSI, COAFR, COASI, COEST, COLAC, COTRA, COWEB, CONUN, COHOM, CCWP, COSCE, CUG ja DROIPEN) programmides.

    Regulaarne teabepunkt HDG päevakorras järgmise kohta: 1) ELi poliitikatsükli narkootikumidega seotud prioriteete käsitlevad tegevused (EMPACTi aruannete põhjal, üks kord igal eesistumisperioodil); 2) muude nõukogu töörühmade asjaomased tegevused, vajaduse korral asjaomaste muude töörühmade eesistujate osalusel

    Nõukogu töörühma (HDG) aruanded

    Eesistujariigi aruanded

     

    25.

    Iga eesistujariik võib kokku kutsuda narkootikumidevastase võitluse riiklike koordinaatorite ja vajaduse korral muude rühmade koosolekuid, et arutada uusi suundumusi, tõhusaid sekkumisi ja muid poliitikapõhimõtteid, millel oleks ELi narkostrateegiale ja liikmesriikidele lisaväärtus

    Kaks korda aastas

    Eesistujariik

    Liikmesriigid

    Ulatus, mil määral kajastavad narkootikumidevastase võitluse riiklike koordinaatorite koosolekute päevakorrad arengut, suundumusi ja uusi teadmisi poliitilistes meetmetes ning mil määral päevakorrad tagavad parema suhtluse ja teabevahetuse

    Eesistujariigi aruanded

     

    26.

    HDG hõlbustab a) tegevuskava rakendamise seiret temaatiliste arutelude teel ja b) iga-aastast dialoogi uimastiküsimuse olukorra kohta Euroopas

    a)

    Käimasolev meede

    b)

    Kord aastas

    Eesistujariik

    Nõukogu töörühm (HDG)

    Liikmesriigid

    Komisjon

    EMCDDA

    Europol

    Tegevuskava rakendamise ulatus

    Tegevuskavas esitatud meetmete arv, mida on HDG temaatilistel aruteludel käsitletud

    HDGs uimastitega seotud uusimate suundumuste ja andmete teemal peetava dialoogi õigeaegsus

    Eesistujariigi aruanded

     

    27.

    Tagada liikmesriikide ja ELi meetmete järjepidevus ja jätkuvus eri eesistumisperioodidel, et tugevdada ELis integreeritud, tasakaalustatud ja tõenduspõhist lähenemisviisi narkootikumidele

    Käimasolev meede

    Eesistujariik

    Eesistujariikide kolmik

    Liikmesriigid

    Komisjon

    Nõukogu töörühm (HDG)

    EMCDDA

    Europol

    Meetmete järjepidevuse ja jätkuvuse ulatus eri eesistumisperioodidel

    ELi narkostrateegia prioriteetide rakendamise edenemine eri eesistumisperioodidel

    Eesistujariigi aruanded

     

    28.

    Tagada ELi uimastipoliitika ja uimastitealaste meetmete koordineerimine, et toetada rahvusvahelist koostööd ELi, kolmandate riikide ja rahvusvaheliste organisatsioonide vahel

    Käimasolev meede

    Euroopa välisteenistus

    Komisjon

    Nõukogu töörühm (HDG)

    Liikmesriigid

    ELi uimastitealastes meetmetes ette nähtud eesmärkide, oodatavate tulemuste ja meetmete järjepidevuse ja ühtsuse tase

    Narkootikumidega seotud prioriteetide lisamine asjaomaste ELi organite strateegiatesse

    Suurem koostöö HDG ja nõukogu geograafiliste/piirkondlike ja valdkondlike töörühmade (sealhulgas COSI, COAFR, COASI, COEST, COLAT, COTRA, COWEB, CONUN, COHOM, CCWP, COSCE, CUG ja DROIPEN) vahel

    Dublini rühma aruannete arv

    Euroopa välisteenistuse ja komisjoni regulaarsed aruanded nõukogu töörühmale (HDG)

    Dublini rühm

     

    29.

    a)

    Saavutada ELi ja liikmesriikide tasandil koordineeritud ja asjakohane ressursside tase, et ellu viia ELi narkostrateegia prioriteedid

    b)

    Tugevdada asjaomaste valitsusasutuste ja valitsusväliste organisatsioonide sektori vahelist koostööd, et käsitleda ergutitest, eelkõige metamfetamiinist sõltuvuse kasvavat suundumust, keskendudes kohalike epideemiate leviku tõkestamise parimate tavade loomisele ja jagamisele, sealhulgas jõupingutustele nõudluse ja pakkumise vähendamiseks ning teabe jagamisele selle kohta, kuidas vältida metamfetamiini tootmiseks kasutatavat ravimite kuritarvitamist.

    Kord aastas

    2017–2020

    Liikmesriigid

    Komisjon

    Euroopa välisteenistus

    Nõukogu

    Nõukogu töörühm (HDG)

    Üldine näitaja 14

    Rahastamise tase ELi ja võimaluse korral liikmesriikide tasandil

    Narkootikumidega seotud rahastamisprogrammide koordineerimise ulatus nõukogu töörühmades ja komisjonis

    Nii riikliku kui ka mitteriikliku sektori spetsialistide võrgustikes osalemise tase

    Kättesaadavate sekkumiste olemasolu

    Väljatöötatud sekkumiste arv

    EMCDDA aruanded/Reitoxi teabevõrgu riiklikud aruanded

    Komisjoni aruanded

    EMCDDA parimate tavade portaal

    8.

    Tagada uimastipoliitika tulemuslik koordineerimine riiklikul tasandil

    30.

    Koordineerida liikmesriikide tasandil uimastipoliitika meetmeid valitsusasutuste/ministeeriumide ja asjaomaste asutuste vahel ning tagada asjakohane mitut valdkonda hõlmav esindatus või panus HDG delegatsioonides

    Käimasolev meede

    Liikmesriigid

    Üldine näitaja 14

    Horisontaalsete uimastipoliitika koordineerimismehhanismide tulemuslikkus liikmesriikide tasandil

    Valdkondadevaheliste meetmete arv narkootikumide nõudluse ja pakkumise vähendamisel liikmesriikide tasandil

    EMCDDA aruanded/Reitoxi teabevõrgu riiklikud aruanded

    Liikmesriikide aruanded

    9.

    Tagada kodanikuühiskonna osalemine uimastipoliitikas

    31.

    Edendada ja tugevdada dialoogi kodanikuühiskonna ja teadusringkondadega ning nende kaasamist uimastipoliitika väljatöötamisse, rakendamisse, järelevalvesse ja hindamisse liikmesriikide ja ELi tasandil

    Käimasolev meede

    Liikmesriigid

    Komisjon

    Nõukogu töörühm (HDG)

    Eesistujariik

    Õigeaegsed dialoogid ELi kodanikuühiskonna uimastifoorumi ja HDG vahel iga eesistumisperioodi ajal

    ELi kodanikuühiskonna foorumi kaasamine ELi narkootikumidealase tegevuskava rakendamise järelevalvesse

    Mil määral kaasatakse kodanikuühiskond ja teadusringkonnad liikmesriikide ja ELi uimastipoliitika väljatöötamisse, rakendamisse, järelevalvesse ja hindamisse

    Õigeaegne dialoog teadusringkondade (loodus- ja sotsiaalteadused, sh neuroteadused ja käitumisalased teadusuuringud) ja HDG vahel

    Tagasiside ELi kodanikuühiskonna uimastifoorumilt ja kodanikuühiskonna esindajatelt liikmesriikide ja ELi tasandil

    Liikmesriikide aruanded

    Tagasiside teadusringkondadelt EMCDDA teaduskomitee vahendusel

    4.   Rahvusvaheline koostöö

    Tugevdada narkootikumidealast dialoogi ja koostööd ELi ning kolmandate riikide ja rahvusvaheliste organisatsioonide vahel terviklikul ja tasakaalustatud viisil

    Eesmärk

    Meede

    Ajakava

    Vastutav pool

    Näitaja(d)

    Andmete kogumise/hindamise mehhanismid

    10.

    Integreerida ELi narkostrateegia ELi üldisesse välispoliitika raamistikku osana terviklikust lähenemisviisist, mis täielikult ning ühtsel ja koordineeritud viisil kasutaks ära ELi kasutuses olevaid eri poliitikaid ning diplomaatilisi, poliitilisi ja rahastamise vahendeid

    32.

    Tagada ELi uimastipoliitika sise- ja välisaspektide poliitiline ühtsus ning täielikult integreerida narkoküsimused ELi ja tema partnerite vahelistesse poliitilistesse dialoogidesse ja raamlepingutesse ning ELi propageerimistegevusse ülemaailmsete probleemide või väljakutsete alal

    Käimasolev meede

    Komisjon

    Euroopa välisteenistus

    Eesistujariik

    Nõukogu töörühm (HDG)

    Liikmesriigid

    Üldine näitaja 13

    Uimastipoliitika prioriteedid kajastuvad üha enam ELi välispoliitikas ja -meetmetes

    Narkootikumidega seotud prioriteetide lisamine kolmandaid riike ja piirkondi käsitlevatesse ELi strateegiatesse

    Olemasolevate lepingute, strateegiadokumentide, tegevuskavade arv

    EEASi aruanded

     

    33.

    Tagada, et poliitilised prioriteedid ning nõudluse ja pakkumise vähendamise vaheline tasakaal oleks hästi kajastatud poliitikavalikutes ning välisabi programmide koostamises, rakendamises ja järelevalves eeskätt lähte- ja transiidiriikides selliste projektide kaudu, mis hõlmavad

    a)

    integreeritud, tasakaalustatud ja tõenduspõhise uimastipoliitika arendamist;

    b)

    pakkumise vähendamist;

    narkootikumide lähteainete ja lähteainete lähteainete kõrvalesuunamise ennetamist;

    c)

    narkootikumide nõudluse vähendamist; ning

    d)

    alternatiivseid arengumeetmeid

    Käimasolev meede

    Komisjon

    Liikmesriigid

    Euroopa välisteenistus

    Mil määral kajastatakse ELi uimastipoliitika prioriteete (eeskätt nõudluse ja pakkumise vähendamise vahelist tasakaalu) rahastatud prioriteetides ja projektides

    Koordineeritud meetmete rakendamise tase ELi ning kolmandate riikide ja piirkondade vahelistes tegevuskavades

    Integreeritud uimastipoliitikat hõlmavate kolmandate riikide siseriiklike strateegiate ja tegevuskavade arv

    Komisjoni, Euroopa välisteenistuse ja liikmesriikide programmide kavandamise, järelevalve ja hindamise aruanded

     

    34.

    Suurendada ELi delegatsioonide suutlikkust ja tugevdada nende rolli, võimaldamaks neil tegeleda proaktiivselt uimastipoliitika küsimustega ning anda tõhusalt aru kohaliku uimastiolukorra kohta

    2017–2020

    Euroopa välisteenistus

    Komisjon

    Liikmesriigid

    Asjakohaste teadmiste, koolituse ja poliitiliste nõuannete tagamine ELi delegatsioonidele

    ELi delegatsioonide vahel uimastiküsimuste alase piirkondliku võrgustumise edendamine

    Liikmesriikidega tegevuse koordineerimise edendamine

    EEASi ja komisjoni aruanded

    ELi delegatsioonid

    Dublini rühma aruanded

     

    35.

    Edendada ja rakendada koostöös kolmandate riikidega ELi lähenemisviisi alternatiivse arengu suhtes (kooskõlas ELi narkostrateegiaga aastateks 2013–2020, ELi lähenemisviisiga alternatiivse arengu suhtes ja ÜRO 2013. aasta juhtpõhimõtetega alternatiivse arengu kohta), võttes arvesse inimõigusi, inimeste julgeolekut, soopõhiseid aspekte ja teatavaid raamtingimusi, sealhulgas

    a)

    kaasata alternatiivne areng liikmesriikide laiemasse tegevuskavasse, innustades seda soovivaid kolmandaid riike kaasama alternatiivset arengut oma riiklikesse strateegiatesse;

    b)

    panustada algatustesse, mille eesmärk on vähendada vaesust, konflikte ja haavatavust, toetades jätkusuutlikke, legaalseid ja sootundlikke elatise teenimise võimalusi inimestele, kes olid varem või on praegu kaasatud ebaseaduslike narkootiliste ainete kasvatamisse

    c)

    tagada ELi ja liikmesriikide rahastamise ja teadmiste piisav tase, et jätkuvalt tugevdada ja toetada kolmandate riikide jõupingutusi ebaseaduslike narkootiliste ainete kasvatamise probleemiga võitlemisel ja selle ärahoidmisel maaelu arengu meetmete kaudu ning õigusriigi põhimõtete tugevdamisel, et tegeleda vaesuse vähendamise, rahvatervise, ohutuse ja julgeoleku probleemidega

    Käimasolev meede

    Liikmesriigid

    Komisjon

    Euroopa välisteenistus

    Kolmandate riikide selliste siseriiklike poliitikapõhimõtete, strateegiate ja tegevuskavade arv, mis sisaldavad

    integreeritud lähenemisviise ebaseaduslike narkootiliste ainete kasvatamise probleemi suhtes ning

    tulemuslikult organiseeritud alternatiivse arengu algatusi

    Selliste hinnatud projektide arv, millel on positiivsed tulemused seoses jätkusuutlike, legaalsete ja sootundlike elatise teenimise võimalustega

    Inimarengu näitajate paranemine

    ELi ja liikmesriikide rahastatavate selliste maaelu arengu projektide ja programmide arv, mis hõlmavad ebaseaduslike narkootiliste ainete kasvatamise piirkondi või ebaseaduslike narkootiliste ainete kasvatamise riskiga piirkondi

    Teated ebaseaduslike narkootiliste ainete kasvatamise pikaajalise vähenemise kohta kohalikul tasandil

    UNODC ja INCB aruanded ELi-väliste riikide uimastipoliitika kohta

    ELi ja liikmesriikide projektide ja programmide järelevalve ja hindamise aruanded

    ÜRO Arenguprogrammi inimarengu aruanded

    Dublini rühma aruanded ELi-väliste riikide kohta

     

    36.

    Toetada kolmandaid riike, sealhulgas nende riikide kodanikuühiskonda ohu ja kahju vähendamise algatuste väljatöötamisel ja rakendamisel eeskätt paikades, kus on kasvav narkootikumide tarvitamisega seotud, vere kaudu levivate nakkushaiguste (nagu, kuid mitte ainult HIV ja viirushepatiit, ning sugulisel teel levivad haigused ja tuberkuloos) levimise oht

    Käimasolev meede

    Liikmesriigid

    Komisjon

    Euroopa välisteenistus

    Ohu ja kahju vähendamise välja töötatud algatuste arv ja kvaliteet

    Narkootikumidega seotud surmajuhtumite esinemine kolmandates riikides ning narkootikumide tarvitamisega seotud, vere kaudu levivate nakkushaiguste (nagu, kuid mitte ainult HIV ja viirushepatiit, ning sugulisel teel levivad haigused ja tuberkuloos) esinemine

    WHO aruanded

    Dublini rühma aruanded ELi-väliste riikide kohta

    Euroopa välisteenistuse, komisjoni ja liikmesriikide vaheline teabevahetus ELi-väliste riikide poliitika kohta

     

    37.

    Toetada kolmandaid riike narkootikumidega seotud organiseeritud kuritegevuse, sealhulgas uimastikaubanduse vastases võitluses järgmise tegevuse abil:

    a)

    jälitusteabe jagamine ja parimate tavade vahetamine;

    b)

    uimastivastase võitluse suutlikkuse tugevdamine ning teadmiste kogumine lähte- ja transiidiriikide kohta;

    c)

    koostöö rahvusvaheliste partneritega, et võidelda selliste uimastikaubanduse võimaldajatega nagu korruptsioon, nõrgad institutsioonid, halvad valitsemistavad ja finantsküsimuste regulatiivse kontrolli puudumine;

    d)

    koostöö tugevdamine vara tuvastamise ja tagasivõtmise valdkonnas eeskätt selleks ette nähtud riiklike platvormide loomise kaudu ning

    e)

    piirkondliku ja piirkondadesisese koostöö tihendamine

    f)

    õigusriigi ja rahvusvaheliste inimõigusalaste standardite ja põhimõtete kaasamine uimastitega seotud õiguskaitsemeetmetesse

    Käimasolev meede

    Liikmesriigid

    Euroopa välisteenistus

    Komisjon

    Europol

    ELi-välistele riikidele suunatud ELi ja liikmesriikide projektide ja programmide arv ning tõhusus

    Uimastikaubanduse püsiv vähenemine

    Komisjoni ja liikmesriikide aruanded

    Europoli aruanded

    EEASi aruanded

    UNODC iga-aastane aruanne narkootikumide kohta maailmas

     

    38.

    a)

    tugevdada koostööd ja/või pidada dialoogi partneritega, kelle hulka kuuluvad

    ühinevad riigid, kandidaatriigid ja potentsiaalsed kandidaatriigid

    Euroopa naabruspoliitika riigid

    Ameerika Ühendriigid

    Venemaa Föderatsioon

    muud prioriteetsed riigid või piirkonnad, eeskätt

    Afganistan, Pakistan ja Iraan

    Kesk-Aasia vabariigid

    Hiina

    Ladina-Ameerika ja Kariibi mere piirkond (CELAC)

    Aafrika, eeskätt Lääne-Aafrika

    Muud riigid, olenevalt riigi enda ja rahvusvahelistest arengusuundumustest

    b)

    uurida koostöövõimalusi (näiteks kahepoolsed dialoogid, ühisprojektid) ELi mittekuuluvate riikidega narkootikumidega seotud tõsiste küsimuste osas

    Käimasolev meede

    Eesistujariikide kolmik

    Komisjon

    Euroopa välisteenistus

    Liikmesriigid

    Üldine näitaja 13

    Tugevam koostöö asjaomaste partneritega narkootikumide valdkonnas

    Korraldatud dialoogid

    Kokku lepitud deklaratsioonid

    Rakendatud programmid ja tegevuskavad

    EEASi aruanded

    Asjakohaste tegevuskavade rakendamise aruanded, kui need on kättesaadavad

     

    39.

    Täiustada Dublini rühma konsultatsioonimehhanismi tõhustatud ELi koordineerimise ja osalemise teel ning soovituste parema sõnastamise, rakendamise ja levitamise teel

    Käimasolev meede

    Dublini rühm

    Komisjon

    Euroopa välisteenistus

    Liikmesriigid

    Aktiivsuse tase Dublini rühma eri struktuurides, sealhulgas tulemuslikult ellu viidud Dublini rühma soovituste arv

    Dublini rühma töömeetodite ajakohastamine

    Dublini rühma aruanded

     

    40.

    Korraldada iga-aastane dialoog kolmandatele riikidele ELi ja liikmesriikide poolt antud narkootikumidealase abi kohta, millega kaasneb ajakohastatud kirjalik aruanne

    Alates 2017

    Komisjon

    Euroopa välisteenistus

    Liikmesriigid

    Vähemalt kord aastas komisjoni ja Euroopa välisteenistuse tehtav ettekanne HDG-le

    Komisjoni ja Euroopa välisteenistuse aruanded

    Liikmesriikide aruanded

    Projektide ja programmide järelevalve ja hindamise süsteem ja aruanded

     

    41.

    Tagada, et inimõiguste edendamine ja kaitse oleks täielikult integreeritud poliitilistesse dialoogidesse ning asjaomaste narkootikumidealaste programmide ja projektide kavandamisse ja rakendamisse, sealhulgas õigustel põhineva lähenemisviisi rakendamise ja kohandatud inimõigustealase suunamise ja mõjuhindamise vahendi abil

    Käimasolev meede

    Komisjon

    COHOM/EEAS

    Liikmesriigid

    Inimõiguste tulemuslik integreerimine narkootikumidega seotud ELi välispoliitikasse ja meetmetesse

    Inimõigustealase suunamise ja mõjuhindamise vahendi rakendamine

    ELi iga-aastane aruanne inimõiguste kohta

    Liikmesriikide aruanded

    11.

    Parandada ELi lähenemisviisi sidusust ja ELi nähtavust ÜROs ning tugevdada ELi tegevuse koordineerimist narkootikumide valdkonnaga seotud rahvusvaheliste organitega

    42.

    Aidata kujundada rahvusvahelise uimastipoliitika tegevuskava muu hulgas järgmiste meetmete teel:

    a)

    ELi ja liikmesriikide delegatsioonide kindlameelsem tegevus ÜRO Peaassambleel ning ÜRO narkootikumide komisjonis (CND);

    b)

    ELi ja liikmesriikide delegatsioonide koordineeritud tegevus kõigil muudel uimastitega seotud küsimustega tegelevatel ÜRO foorumitel (nt maailma terviseassamblee, Inimõiguste Nõukogu, kestliku arengu kõrgetasemeline poliitiline foorum);

    c)

    ÜRO Peaassambleel ning CNDs väljendatavate ELi ühiste seisukohtade ja ühiste resolutsioonide ettevalmistamine, kooskõlastamine ja vastuvõtmine, sealhulgas seoses ainete lisamisega, ning selle tagamine, et EL väljendaks end seal ja muudel rahvusvahelistel foorumitel selgelt ja ühehäälselt;

    d)

    ÜRO peaassamblee 2016. aasta erakorralise istungjärgu lõppdokumendi soovituste täitmise edendamine ja jälgimine; tegemist on olulise lähtedokumendiga rahvusvahelise uimastipoliitika alaste arutelude pidamiseks kõigil asjaomastel foorumitel

    e)

    CND 62. istungjärgul toimuv ministrite kohtumine 2019. aastal Viinis ning

    f)

    kodanikuühiskonna ja teadusringkondade sisukas kaasamine läbivaatamisprotsessi

    Käimasolev meede

    Euroopa välisteenistus

    Eesistujariik

    Liikmesriigid

    Komisjon

    Nõukogu

    Nõukogu töörühm (HDG)

    Üldine näitaja 13

    ELi nimel tehtud avalduste arv CNDs ja ÜRO muudel foorumitel

    ELi ühiste seisukohtade arv, mida teised piirkonnad ja rahvusvahelised organid on toetanud

    ELi ühiste seisukohtade arv CND otsuste kohta seoses ainete lisamisega

    CND otsuste tulemus seoses ainete lisamisega

    ÜROs (sh CNDs) ELi resolutsioonide eduka vastuvõtmise tase

    ELi poliitika tulemuslik edendamine ÜROs, sh CNDs

    ELi ühise seisukoha vastuvõtmine 2019. aasta läbivaatamisprotsessi kohta; ELi panus 2019. aasta protsessi üksikasjade väljatöötamisse CND poolt

    ELi ühise seisukoha elluviimine pärast ÜRO peaassamblee erakorralise istungjärgu protsessi

    ÜRO poliitilise avalduse ja tegevuskava (mis on suunatud integreeritud ja tasakaalustatud strateegia väljatöötamisele ülemaailmse narkoprobleemiga võitlemiseks) 2019. aasta läbivaatamise tulemused

    Edusammud narkootikumidega seotud aastatuhande arengueesmärkide täitmisel

    EEASi aruanded

    Lähenemisnäitaja

    2019. aasta läbivaatamise tulemus

    Aastaaruanded aastatuhande arengueesmärkide kohta

     

    43.

    Tugevdada partnerlust UNODCga, WHO UNAIDSiga ja teiste asjaomaste ÜRO asutustega, rahvusvaheliste ja piirkondlike organite ja organisatsioonidega ning algatustega (nagu Euroopa Nõukogu ja Pariisi pakti algatus)

    Käimasolev meede

    Nõukogu

    Euroopa välisteenistus

    Komisjon

    Eesistujariik

    Nõukogu töörühm (HDG)

    EMCDDA

    Üldised näitajad 13, 15

    ELi ning asjaomaste rahvusvaheliste ja piirkondlike organite ja organisatsioonide vaheliste teabevahetuste ja tegevuste ning algatuste arv

    Asjaomaste organitega loodud partnerluse tulemuslikkus

    Liikmesriikide, Euroopa välisteenistuse ja komisjoni aruanded

    12.

    Toetada sihtotstarbelise abi ja järelevalve teel ühinevate riikide, kandidaatriikide ja potentsiaalsete kandidaatriikide tegevust ELi narkootikumidealase acquis’ga kohanemisel ja selle ülevõtmisel

    44.

    Pakkuda sihtotstarbelist tehnilist abi ning vajaduse korral muud abi ja toetust ühinevatele riikidele, kandidaatriikidele ja potentsiaalsetele kandidaatriikidele, et hõlbustada nende kohanemist ELi narkootikumidealase acquis’ga ja selle ülevõtmist

    Käimasolev meede

    Komisjon

    Liikmesriigid

    EMCDDA

    Europol

    Eurojust

    Frontex

    Euroopa välisteenistus

    Üldine näitaja 15

    ELi acquis‘ järgimise edenemine kõnealustes riikides

    Lõpuleviidud projektide arv ja kvaliteet

    Riiklike narkostrateegiate ja riiklike narkootikumidealase koordineerimise struktuuride loomine

    EMCDDA aruanded

    Ühinevate riikide, kandidaatriikide ja potentsiaalsete kandidaatriikide aruanded

    5.   Teave, teadusuuringud, seire ja hindamine

    Panustada sellesse, et paremini mõistetaks uimastiküsimuse kõiki aspekte ja meetmete mõju, et luua poliitikatele ja meetmetele usaldusväärne ja terviklik tõenduspõhi

    Eesmärk

    Meede

    Ajakava

    Vastutav pool

    Näitaja(d)

    Andmete kogumise/hindamise mehhanismid

    13.

    Tagada piisavad investeeringud teadusuuringutesse, andmete kogumisse, seiresse, hindamisse ja teabevahetusse uimastite nähtuse kõikides aspektides

    45.

    Edendada ELi tasandil narkoalaste mitut valdkonda hõlmatavate teadusuuringute ja uurimuste asjakohast rahastamist muu hulgas ELi seonduvate rahastamisprogrammide (2014–2020) kaudu

    2017–2020

    Liikmesriigid

    Komisjon

    Eri programmidele ja projektidele ette nähtud ELi rahastamisvahendite maht ja liik

    Komisjon

    Aruandlus iga-aastase teadusuuringutealase dialoogi raames

     

    46.

    Tagada, et ELi toetatud projektid

    a)

    võtavad arvesse ELi narkostrateegia ja narkootikumidealase tegevuskava prioriteete;

    b)

    võtavad arvesse puudujääke poliitika väljatöötamises;

    c)

    annavad selge lisaväärtuse ning tagavad ühtsuse ja koostoime ning

    d)

    hoiavad ära kattuvuse muudes programmides ja organites tehtavate teadusuuringutega;

    e)

    võtavad arvesse käitumisalaste teadusuuringute ja neuroteaduste tähtsust (8)

    f)

    sisaldavad selgeid näitajaid nende mõju mõõtmiseks

    2017–2020

    Komisjon

    EMCDDA

    ELi narkostrateegia ja narkootikumidealase tegevuskava prioriteetide lisamine ELi rahastatud narkoalaste teadusuuringute rahastamise ja hindamise kriteeriumidesse

    ELi rahastatud narkoalaste teadusuuringutega seoses antud teadusstipendiumide ja sõlmitud lepingute arv, mõju, vastastikune täiendavus ja väärtus

    Mõjukates eelretsenseeritud teadusväljaannetes avaldatud ELi rahastatud narkoalaste artiklite ja uuringuaruannete arv

    Iga-aastane arutelu HDGs ELi poolt rahastatud narkootikumidealaste teadusuuringute projektide üle, sealhulgas EMCDDA teaduskomitee soovitused teadusuuringute prioriteetide kohta

    Uuringuprojektide aruanded

    EMCDDA teaduskomitee soovitused teadusuuringute prioriteetide kohta

    Science Citation Index ja samalaadsed bibliomeetrilised vahendid

    ERANIDi poolt välja töötatud strateegilised teadusuuringute tegevuskavad

     

    47.

    Edendada poliitikate ja sekkumiste tõenduspõhist hindamist riiklikul, ELi ja rahvusvahelisel tasandil

    2017-2020

    Komisjon

    Liikmesriigid

    EMCDDA

    Üldine näitaja 14

    EMCDDA juhend riiklike protsesside toetuseks kasutatud hindamise kohta

    Sihtotstarbeliste uurimuste tegemine ELi ja rahvusvaheliste uimastipoliitikate tulemuslikkuse ja mõju kohta

    EMCDDA aruanded/Reitoxi teabevõrgu riiklikud aruanded

     

    48.

    Jagada teavet ja analüüsida tõhusamalt (sealhulgas teabeallikaid kaardistades) seoseid uimastikaubanduse ja:

    a)

    terroristlike rühmituste või terroristliku tegevuse rahastamise vahel, sealhulgas igasuguse kattuvuse kohta uimastite tootmise ja nendega kauplemise piirkondade ja konfliktipiirkondade vahel; ELis asuvate terrorirühmituste ebaseaduslikust tegevusest, sealhulgas uimastikaubandusest saadud tuludest rahastamise vahel;

    b)

    rändajate ebaseadusliku üle piiri toimetamise vahel (luues koostoime ELi tegevuskavaga rändajate ebaseadusliku üle piiri toimetamise tõkestamiseks (2015–2020), milles nähakse ette inimeste ebaseadusliku üle piiri toimetamise ja muude kuritegude (näiteks uimastikaubanduse) vahelisi seoseid käsitlevad uuringud ja riskianalüüsid), sealhulgas:

    Keskendumine haavatavatele rändajatele ja nende võimalikule kasutamisele uimastikaubanduse eesmärgil ja/või uimastite lõppkasutajatena, eelkõige alaealistele ja naistele.

    Igasuguse kattuvuse uurimine uimastikaubanduse ja rändajate ebaseadusliku üle piiri toimetamisega tegelevate kuritegelike rühmituste, tegutsemisviiside ja marsruutide vahel.

    c)

    inimkaubanduse vahel, luues koostoime inimkaubandust käsitleva ELi õigus- ja poliitilise raamistikuga, sealhulgas inimkaubanduse kaotamist käsitleva ELi strateegiaga aastateks 2012–2016

    2017–2020

    Liikmesriigid

    Komisjon

    inimkaubandusevastase võitluse koordinaator

    EMCDDA

    Europol

    Frontex

    FRA

    EIGE

    Nõukogu töörühm

    (COSI

    COTER

    TWP

    HLWG)

    Mil määral on paranenud arusaamine võimalikest seostest uimastikaubanduse ja järgmise vahel:

    terrorismi rahastamine

    rändajate ebaseaduslik üle piiri toimetamine

    inimkaubandus

    ELi ja riikide panused (neid küsimusi käsitlevad aruanded, uuringud ja artiklid)

    Liikmesriikide aruanded

    Komisjoni aruanded

    ELi ametite aruanded (EMCDDA, Europol

    Frontex ja FRA oma korrapärase aruandluse raames

    EIGE oma korrapärase aruandluse raames

    FATFi riskihinnangud

    14.

    Jätkata võrgustumist ja koostööd ning arendada suutlikkust ELi teabeinfrastruktuuris, mis hõlmab narkootikumidega (eeskätt ebaseaduslike narkootikumidega) seotud teavet, teadusuuringuid, seiret ja hindamist

    49.

    Koostöös asjaomaste pooltega teha jätkuvalt terviklikke analüüse järgmistel teemadel:

    a)

    ELi olukord narkootikumide valdkonnas;

    b)

    narkootikumide tarvitamise dünaamika elanikkonnas üldiselt ja sihtrühmades

    c)

    narkootikumide tarvitamisele reageerimine

    ja õigeaegselt esitada ajakohastatud teavet EMCDDA poolt ELi 2017. aasta kanepit käsitlevate õigusaktide ülevaate kohta ning jätkuvalt jälgida liikmesriikide ja kolmandate riikide kanepit käsitlevaid õigusakte ning anda nende kohta aru

    Käimasolev meede

    EMCDDA

    Europol

    Liikmesriigid

    Komisjon

    Üldised näitajad 1–15

    Teadmusbaasis praegu esinevate puudujääkide kindlaksmääramine ja ELi tasandi raamistiku väljatöötamine praeguste andmekogude põhjal tehtavate analüüside maksimeerimiseks

    Narkootikumidega seotud olukorra ülevaadete ja temaatiliste analüüside arv

    EMCDDA aruanded

    Liikmesriikide aruanded

    Kodanikuühiskonna uimastifoorum

    Komisjon

     

    50.

    Tõhustada uimastiküsimusega tegelevate isikute tõenduspõhist koolitamist

    2017–2020

    Liikmesriigid

    EMCDDA

    CEPOL

    Narkootikumide nõudluse ja pakkumise vähendamise aspektides töötajate koolitamise algatuste arv liikmesriikide ja ELi tasandil

    Selliste elluviidud algatuste arv, mis käsitlevad töötajate koolitamist seoses narkootikumide nõudluse ja pakkumise vähendamise valdkonna andmete kogumise ja aruandlusega liikmesriikide ja ELi tasandil

    Liikmesriikide aruanded

    CEPOLi aastaaruanne

    EMCDDA aruanded/Reitoxi teabevõrgu riiklikud aruanded

     

    51.

    Tõhustada andmete kogumist, uurimist, analüüsimist ja aruandlust järgmistes valdkondades:

    a)

    narkootikumide nõudluse vähendamist;

    b)

    narkootikumide pakkumise vähendamine;

    c)

    uued suundumused, nagu mitme narkootikumi segatarvitamine ja psühhoaktiivsete ravimite väärtarvitamine, mis ohustab tervist ja turvalisust;

    d)

    narkootikumide tarvitamisega seotud, vere kaudu levivad nakkushaigused (nagu, kuid mitte ainult, HIV ja viirushepatiit ning sugulisel teel levivad haigused ja tuberkuloos);

    e)

    haigestumine narkootikumide tarvitamisega kaasnevatesse psühhiaatrilistesse ja füüsilistesse haigustesse

    f)

    kinnipeetavate uimastiprobleemid ning narkootikumide nõudluse vähendamise sekkumiste ja teenuste kättesaadavus ja ulatus vanglates ning

    g)

    muud ebaseaduslike ainetega ja mitme narkootikumi segatarvitamisega (ebaseaduslike ja seaduslike ainete, sh psühhoaktiivsete ravimite, alkoholi ja tubaka koostarvitamine) seotud probleemid ja tagajärjed

    h)

    uimastipoliitika vastavus rahvusvahelistele inimõiguste standarditele ja põhimõtetele

    Käimasolev meede

    Liikmesriigid

    Komisjon

    EMCDDA

    Europol

    ECDC

    Euroopa Ravimiamet (EMA)

    Narkootikumide pakkumise ja nõudluse vähendamise tõenduspõhiste ja teaduslikult põhjendatud näitajate kättesaadavuse ja rakendamise suurenemine

    Liikmesriikide tasandil algatatud uute teadusuuringute ulatus seoses uute suundumustega, nagu mitme narkootikumi segatarvitamine ja psühhoaktiivsete ravimite väärtarvitamine; narkootikumide tarvitamisega seotud, vere kaudu levivad nakkushaigused (nagu, kuid mitte ainult, HIV ja viirushepatiit ning sugulisel teel levivad haigused ja tuberkuloos); haigestumus narkootikumide tarvitamisega kaasnevatesse psühhiaatrilistesse ja füüsilistesse haigustesse ning muud seaduslike ja ebaseaduslike ainetega seotud probleemid ja tagajärjed

    ELi hõlmava uuringu elluviimine, mis käsitleb narkootikumidega seotud kogukondade hirmutamist, selle mõju enim puudutatud üksikisikutele, peredele ja kogukondadele ning tulemuslikku reageerimist sellele

    Kinnipeetavate uimastiprobleemide tõenduspõhiste ja teaduslikult põhjendatud näitajate kasutuselevõtmine

    EMCDDA aruanded

    Euroopa Ravimiameti aruanded

    Liikmesriikide aruanded

    Ühtlustatud andmete aruanded ELi organitelt, sh EMCDDA-lt

    EU SOCTA

     

    52.

    Parandada suutlikkust avastada ja hinnata uute psühhoaktiivsete ainete esilekerkimist ja tarvitamist ning sellele reageerida, samuti jälgida, millises ulatuses need uued ained mõjutavad kasutajate arvu ja profiili

    Käimasolev meede

    Komisjon

    Liikmesriigid

    EMCDDA

    Europol

    Üldine näitaja 6

    Selliste uute epidemioloogiliste, farmakoloogiliste ja toksikoloogiliste teadusuuringute ulatus, mis on algatatud uute psühhoaktiivsete ainete suhtes ning mida toetatakse liikmesriikide ja ELi teadusuuringute programmidega

    Teabe, parimate tavade ja jälitusandmete vahetamise ulatus

    Toksikoloogialaborite ja teadusuuringute instituutide poolt uute psühhoaktiivsete ainete toksikoloogiliste ja terviseandmete jagamise ulatus

    EMCDDA aruanded/Reitoxi teabevõrgu riiklikud aruanded

    EMCDDA ja Europoli rakendamisaruanne

    Laborite ja teadusuuringute instituutide aruanded

     

    53.

    Tugevdada jõupingutusi kriminalistikaandmete jagamiseks, sh toetada uute psühhoaktiivsete ainete kindlakstegemist, laborite võrdlusstandardeid uute psühhoaktiivsete ainete kohta ja uute psühhoaktiivsete ainete kindlakstegemise ühiste meetodite väljatöötamist, edendades koostööd komisjoni Teadusuuringute Ühiskeskusega ja selliste olemasolevate võrgustike kaudu nagu kriminalistikainstituutide Euroopa võrgustiku narkootikumide töörühm vastavalt justiits- ja siseküsimuste nõukogu järeldustele, mis käsitlevad Euroopa kriminalistika visiooni 2020. aastaks, ja Euroopa tollilaborite võrgustik

    2017–2020

    Komisjon

    Liikmesriigid

    EMCDDA

    Üldine näitaja 15

    Uusi psühhoaktiivseid aineid käsitlevate kriminalistikaandmete jagamise ulatus, uute psühhoaktiivsete ainete kindlakstegemise toetamine

    Kriminalistikalaborite, tollilaborite ja instituutide lihtne juurdepääs laborite võrdlusstandarditele

    Uute psühhoaktiivsete ainete kindlakstegemise ühiste meetodite väljatöötamisel tehtud edusammud

    EMCDDA/Europoli aruanded

    Komisjoni aruanded

     

    54.

    Parandada ja suurendada liikmesriikide ja ELi tasandil a) narkootikumide tarbimisharjumuste muutuste ja b) narkootikumidega seotud epideemiliste haiguspuhangute avastamise ja hindamise ning neile reageerimise suutlikkust

    Käimasolev meede

    Liikmesriigid

    EMCDDA

    ECDC

    Uute narkootikumidega seotud väljatöötatud ja rakendatud rahvatervise algatuste arv ja tulemuslikkus

    Narkootikumide tarbimise või epideemiliste haiguspuhangute arvessevõtmiseks kohandatud olemasolevate meetmete ja algatuste arv ja tulemuslikkus

    Varajase hoiatamise aruannete, riskihindamiste ja hoiatusteadete arv ning mõju

    Varajase hoiatamise süsteemi aruanded

    EMCDDA aruanded/Reitoxi teabevõrgu riiklikud aruanded

    Euroopa Ravimiameti aruanded

    15.

    Tõhustada seire, teadusuuringute ja hindamiste tulemuste levitamist ELi ja riikide tasandil

    55.

    Liikmesriigid peaksid jätkuvalt toetama ELi jõupingutusi seire ja teabevahetuse valdkonnas, sealhulgas koostööd Reitoxi riiklike koordinatsioonikeskustega ja neile piisavat toetuse andmist

    a)

    Korraldada üleeuroopalisi üritusi, mille eesmärk on/edastada ja levitada teadmisi alates teadusringkondadest kuni poliitikute ja spetsialistideni

    Käimasolev meede

    Liikmesriigid

    EMCDDA

    Komisjon

    ELi rahastatud uuringute avatud juurdepääsuga tulemuste levitamine

    Mil määral Reitoxi riiklike koordinatsioonikeskuste rahastamine ja muud vahendid vastavad vajadustele

    Reitoxi riiklike koordinatsioonikeskuste teabe levitamise algatuste arv ja tulemuslikkus

    Korraldatud ELi ürituste arv, mille raames on edastatud ja levitatud teadmisi alates teadusringkondadest kuni poliitikute ja spetsialistideni

    Teabe levitamine internetis, sh keskkondades OpenAire, Cordis

    EMCDDA veebisait

    EMCDDA aruanded/Reitoxi teabevõrgu riiklikud aruanded


    (1)  „Tõenduspõhist“ tuleks tõlgendada selles kontekstis kui olemasolevatel teaduslikel tõenditel ja kogemustel põhinevat.

    (2)  Nõukogu järeldused ELi narkootikumidealase tegevuskava (2013–2016) rakendamise kohta seoses narkootikumide nõudluse vähendamise kvaliteedi miinimumnõuetega Euroopa Liidus (dok 11985/15).

    (3)  Lissabonis asuv Merenduse Valdkonna Analüüside ja Operatsioonide Keskuse narkootikumidevastase võitluse töörühm MAOC(N) on seitsme ELi liikmesriigi (Prantsusmaa, Iirimaa, Itaalia, Hispaania, Madalmaad, Portugal ja Ühendkuningriik) algatus ning seda kaasrahastab Euroopa Liidu Sisejulgeolekufond. Keskus pakub foorumit mitmepoolseks koostööks, et tõkestada ebaseaduslikku uimastikaubandust meritsi ja õhuteed pidi.

    (4)  Nõukogu 15. novembri 2013. aasta järeldused narkootikumide pakkumise kontrollimise parandamise kohta Euroopa Liidus.

    (5)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2014/42/EL kuriteovahendite ja kriminaaltulu arestimise ja konfiskeerimise kohta Euroopa Liidus; Nõukogu otsus 2007/845/JSK, mis käsitleb kriminaaltulu jälitamise talituste vahelist koostööd kuritegelikul teel saadud tulu või kuritegevusega seotud muu vara jälitamise ja tuvastamise valdkonnas; Nõukogu raamotsus 2006/783/JSK konfiskeerimisotsuste suhtes vastastikuse tunnustamise põhimõtte kohaldamise kohta; Nõukogu raamotsus 2003/577/JSK vara või tõendite arestimise otsuste täitmise kohta Euroopa Liidus, Komisjoni ettepanek Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse kohta, mis käsitleb arestimis- ja konfiskeerimisotsuste vastastikust tunnustamist (COM(2016) 819); Nõukogu raamotsus 2005/212/JSK, mis käsitleb kuritegevusega seotud tulu, kuriteovahendite ja omandi konfiskeerimist; Nõukogu raamotsus 2003/577/JSK vara või tõendite arestimise otsuste täitmise kohta Euroopa Liidus;

    (6)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv (EL) 2015/849, mis käsitleb finantssüsteemi rahapesu või terrorismi rahastamise eesmärgil kasutamise tõkestamist ning millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) nr 648/2012 ja tunnistatakse kehtetuks Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2005/60/EÜ ja komisjoni direktiiv 2006/70/EÜ; nõukogu raamotsus 2001/500/JSK, milles käsitletakse rahapesu ning kuriteovahendite ja kuritegelikul teel saadud tulu kindlakstegemist, uurimist, blokeerimist, arestimist ja konfiskeerimist; komisjoni ettepanek võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv rahapesu vastu võitlemise kohta kriminaalõiguse abil (COM(2016) 826); Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) 2015/847, mis käsitleb rahaülekannetes edastatavat teavet ja millega tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) nr 1781/2006; Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EÜ) nr 1889/2005 ühendusse sisse toodava või ühendusest välja viidava sularaha kontrollimise kohta; komisjoni ettepanek võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus liitu sisse toodava või liidust välja viidava sularaha kontrollimise kohta ning millega tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) nr 1889/2005.

    (7)  Nõukogu 25. oktoobri 2004. aasta raamotsus 2004/757/JSK, millega kehtestatakse miinimumeeskirjad ebaseadusliku uimastiäri kuriteokoosseisu ja karistuste kohta, uimasti määratluse osas.

    (8)  Programmi „Horisont 2020“ (2014–2020) raames on juba eraldatud ligikaudu 27 miljonit eurot projektidele, mis käsitlevad uimastisõltuvust ja hõlmavad käitumisalaseid teadusuuringuid ja neuroteadust.


    I LISA

    ELi narkootikumidealase tegevuskava (2017–2020) (1) 15 üldist näitajat

    1.

    Narkootikumide tarvitamine narkootikumide ja vanuserühmade lõikes (protsendina elanikkonnast): isikud, kes tarvitavad narkootikume praegu (viimase kuu aja jooksul), tarvitasid narkootikume hiljuti (viimase aasta jooksul) ja on kunagi narkootikume tarvitanud (kogu elu jooksul) (EMCDDA: rahvastiku-uuring)

    2.

    Probleemse narkootikumide tarvitamise ja süstitavate narkootikumide tarvitamise leviku hinnangulised suundumused (EMCDDA: probleemne narkootikumide tarvitamine)

    3.

    Narkootikumide tarvitamisest põhjustatud surmajuhtumite ja narkomaanide suremuse suundumused (kooskõlas riiklike määratlustega) (EMCDDA: narkootikumidega seotud surmajuhtumid)

    4.

    Narkootikumide tarvitamisega seotud nakkushaiguste (sh HIV ja viirushepatiit, sugulisel teel levivad haigused ja tuberkuloos) levik ja esinemissagedus süstivate narkomaanide seas (EMCDDA: narkootikumidega seotud nakkushaigused)

    5.

    Suundumused ebaseaduslike narkootikumide esmakordse tarvitamise vanuses (koolides läbiviidav alkoholi ja uimastite Euroopa uurimisprojekt (ESPAD), kooliealiste laste tervisekäitumine (HBSC) ja elanikkonna narkootikumide tarvitamise uuring (EMCDDA: peamine epidemioloogiline näitaja))

    6.

    Suundumused narkoraviga alustavate inimeste arvus (EMCDDA: ravinõudlus) ja narkoravil olevate inimeste hinnangulises koguarvus (EMCDDA: ravinõudlus ning tervise- ja sotsiaalne mõju)

    7.

    Suundumused konfiskeeritud ebaseaduslike narkootikumide arvus ja kogustes (EMCDDA: narkootikumide konfiskeerimised: kanep, sh kanepitaim, heroiin, kokaiin, crack-kokaiin, amfetamiin, metamfetamiin, ecstasy, LSD ja muud ained)

    8.

    Suundumused ebaseaduslike narkootikumide jaehinnas ja puhtuses (EMCDDA: hind ja puhtus: kanep, sh kanepitaim, heroiin, kokaiin, crack-kokaiin, amfetamiin, metamfetamiin, ecstasy, LSD, muud ained ja narkootikumide tablettide koostis)

    9.

    Suundumused narkootikumidega seotud õigusrikkumiste esmakordsete protokollide arvus narkootikumide ja rikkumiste liigi lõikes (pakkumine vs. tarvitamine/omamine) (EMCDDA: narkootikumidega seotud õigusrikkumised)

    10.

    Narkootikumide tarvitamise levik kinnipeetavate seas (EMCDDA: narkootikumide tarvitamine vanglates)

    11.

    Ennetustöö, kahju vähendamise, sotsiaalse integratsiooni ja ravi valdkonnas teenuste ja sekkumiste kättesaadavuse, hõlmavuse ja kvaliteedi hindamine (EMCDDA: tervise- ja sotsiaalne mõju) (EMCDDA: tervise- ja sotsiaalne mõju)

    12.

    Tõenduspõhised sekkumised ennetustöö, ravi, sotsiaalse integratsiooni ja taastumise valdkonnas ning nende oodatav mõju narkootikumide tarvitamise levikule ja probleemsele narkootikumide tarvitamisele (EMCDDA: parimate tavade portaal)

    13.

    Tugev dialoog ja koostöö narkootikumidega seotud valdkonnas muude piirkondade, kolmandate riikide, rahvusvaheliste organisatsioonide ja muude pooltega (EEASi aruanded)

    14.

    Muutused ELi liikmesriikide riigisisestes narkostrateegiates, hinnangutes, õigusaktides, koordineerimismehhanismides ja riiklike kulutuste prognoosides (EMCDDA)

    15.

    Uusi psühhoaktiivseid aineid käsitlev varajase hoiatamise süsteem (EMCDDA/Europol) ja uusi psühhoaktiivseid aineid käsitlev riskihindamine (EMCDDA)


    (1)  Need näitajad põhinevad olemasolevatel aruandlussüsteemidel, mis olid olemas enne praegust ELi narkostrateegiat ja tegevuskava, kuid mis pakuvad kõige ulatuslikumat kogumit ELi tasandi vahenditest eesmärkide järelevalve ja hindamise toetamiseks.


    II LISA

    Kasutatud akronüümid

    CCWP

    Euroopa Liidu Nõukogu tollikoostöö töörühm

    CELAC

    Comunidad de Estados Latinoamericanos y Caribeños (Ladina-Ameerika ja Kariibi Riikide Ühendus)

    CEPOL

    Euroopa Politseikolledž

    CND

    ÜRO narkootikumide komisjon

    COAFR

    Euroopa Liidu Nõukogu Aafrika töörühm

    COASI

    Euroopa Liidu Nõukogu Aasia ja Okeaania töörühm

    COEST

    Euroopa Liidu Nõukogu Ida-Euroopa ja Kesk-Aasia töörühm

    COHOM

    Euroopa Liidu Nõukogu inimõiguste töörühm

    COLAC

    Euroopa Liidu Nõukogu Ladina-Ameerika töörühm

    COM

    Euroopa Komisjon

    CONUN

    Euroopa Liidu Nõukogu ÜRO töörühm

    COSCE

    Euroopa Liidu Nõukogu OSCE ja Euroopa Nõukogu töörühm

    COSI

    Euroopa Liidu Nõukogu sisejulgeolekualase operatiivkoostöö alaline komitee

    COTRA

    Euroopa Liidu Nõukogu transatlantiliste suhete töörühm (Kanada ja USA)

    Nõukogu töörühm

    Nõukogu töörühm

    COTER

    Euroopa Liidu Nõukogu terrorismi töörühm (rahvusvahelised aspektid)

    COWEB

    Euroopa Liidu Nõukogu Lääne-Balkani piirkonna töörühm

    CUG

    Euroopa Liidu Nõukogu tolliliidu töörühm

    DROIPEN

    Euroopa Liidu Nõukogu kriminaalõiguse töörühm

    ECDC

    Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskus

    EEAS

    Euroopa välisteenistus

    EMA

    Euroopa Ravimiamet

    EMCDDA

    Euroopa Narkootikumide ja Narkomaania Seirekeskus

    EMPACTi

    Kuritegevusega seotud ohte käsitlev valdkondadevaheline Euroopa platvorm

    ENFSI

    Kohtuekspertiisi instituutide Euroopa võrgustik

    ERA-net

    Euroopa teadusruumi võrgustik

    ERANID

    Euroopa teadusruumi ebaseaduslike uimastite vastu võitlemise võrgustik

    ESPAD

    Koolides läbiviidav alkoholi ja uimastite Euroopa uurimisprojekt

    EL

    Euroopa Liit

    Eurojust

    Euroopa Õigusalase Koostöö Üksus

    EUROPOL

    Euroopa Liidu Õiguskaitsekoostöö Amet

    EU SOCTA

    ELi raske ja organiseeritud kuritegevuse ohu hindamine

    Frontex

    Euroopa Liidu liikmesriikide välispiiril tehtava operatiivkoostöö juhtimise Euroopa agentuur

    HBSC

    Kooliealiste laste tervisekäitumist käsitlev uuring

    HCV

    C-hepatiidi viirus

    HDG

    Euroopa Liidu Nõukogu horisontaalne narkootikumide töörühm

    HIV

    Inimese immuunpuudulikkuse viirus

    HLWG

    Euroopa Liidu Nõukogu kõrgetasemeline varjupaiga ja rände töörühm

    INCB

    Rahvusvaheline Narkootikumide Kontrollinõukogu (ÜRO)

    JSK

    Justiits- ja siseküsimused

    LGBTI

    Lesbid, geid, biseksuaalid, trans- ja intersoolised inimesed

    LSD

    Lüsergiinhappedietüülamiid

    MAOC (N)

    Merenduse Valdkonna Analüüside ja Operatsioonide Keskus

    MASP

    Mitmeaastased strateegiakavad (Europol)

    MOU

    Vastastikuse mõistmise memorandum

    MS

    Liikmesriigid

    NPS

    Uued psühhoaktiivsed ained

    PEN

    UNODC/INCB poolt välja töötatud ekspordieelse teavitamise veebipõhine süsteem

    PICS

    Lähteainete juhtumitest teavitamise süsteem

    Eesistujariik

    Rotatsiooni korras vahetuv Euroopa Liidu Nõukogu eesistujariik

    Eesistujariikide kolmik

    Euroopa Liidu Nõukogu kolme järjestikuse eesistujariigi rühm

    Reitox

    Réseau Européen d’Information sur les Drogues et les Toxicomanies (Narkootikumide ja Narkomaania Euroopa Teabevõrk)

    SOCTA

    Raske ja organiseeritud kuritegevuse ohu hindamine

    TWP

    Euroopa Liidu Nõukogu terrorismi töörühm

    ÜRO

    Ühinenud Rahvaste Organisatsioon

    UNAIDS

    ÜRO HIV- ja AIDSi-vastane ühisprogramm

    UNGASS

    ÜRO Peaassamblee erakorraline istungjärk

    UNODC

    ÜRO uimastite ja kuritegevuse vastu võitlemise büroo

    UNDP

    ÜRO arenguprogramm.

    WHO

    Maailma Terviseorganisatsioon (ÜRO)


    Top