EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013DC0739

KOMISJONI TEATIS EUROOPA PARLAMENDILE, NÕUKOGULE, EUROOPA MAJANDUS- JA SOTSIAALKOMITEELE NING REGIOONIDE KOMITEELE Komisjoni 2014. aasta tööprogramm

/* COM/2013/0739 final */

52013DC0739

KOMISJONI TEATIS Komisjoni 2014. aasta tööprogramm /* COM/2013/0739 final */


Sissejuhatus

Pärast viis aastat kestnud ülemaailmset finantskriisi on Euroopa Liidu majandus hakanud näitama elavnemise märke. Need on nõrgad ja veel mittetuntavad kriisist enim kannatada saanuile, sh noortele töötutele. Me peame toetuma senistele edusammudele ja jätkama reformiprotsessi suurima surve all olevates liikmesriikides. Sellegipoolest võib näha selgeid märke, et Euroopa on tänu põhjalikule majandus-, finants- ja maksureformile ning Euroopa ja riiklikul tasandil võetud hästi suunatud majanduskasvu ja tööhõive edendamise meetmetele väljumas kriisist tugevama ja tervemana.

Ent rahuloluks ei ole veel põhjust. 2014. aasta peab saama tulemuste saavutamise ja rakendamise aastaks, mil viiakse lõpule töö paljude majanduskasvu soodustavate ettepanekutega, mis seisavad seadusandliku protsessi taga, ja kiirendatakse meetmete rakendamist kohapeal. Tugev keskendumine tulemuste saavutamisele lähikuudel näitab Euroopa kodanikele ja ettevõtjatele, et nad võivad vaadata tulevikku kindlustundega.

Majanduskasvu ja tööhõive edendamine jääb Euroopa Komisjoni tööprogrammi keskmeks ka 2014. aastal. Need prioriteedid juhivad nii komisjoni läbiviidavat riikide reformivajaduste analüüsi – kus peaksid jätkuma jõupingutused riigi rahanduse olukorra parandamiseks, majandust ümberkorraldavate reformide läbiviimiseks ja majanduskasvu edendavate investeeringute vabastamiseks – kui ka majanduse elavdamise ja töökohtade loomise toetamise ning kriisi sotsiaalsete tagajärgedega võitlemise algatusi, mille kohta on tehtud ettepanekud Euroopa tasandil.

Viimasel viiel aastal on Euroopa Liidu institutsioonid ja liikmesriigid teinud kooskõlastatud pingutusi praegu Euroopa ees seisvate peamiste probleemide lahendamiseks. Nimetatud ajavahemiku saavutused on märkimisväärsed: euro on kaitstud ja tugevnenud ning Euroopa Liit on saanud tugevdatud majandusjuhtimise süsteemi; kasutusele on võetud finantsjärelevalve ja -regulatsiooni uus põlvkond, alus on pandud pangandusliidule; tõhustatud on tööd ühtse turu süvendamiseks ning saavutatud on poliitiline kokkulepe ELi eelarve kui Euroopa majanduskasvu- ja investeerimisfondi kohta. Euroopa kodanike aasta on andnud võimaluse mõelda selle üle, kuidas EL aitab eurooplasi igapäevaelus, ja kaasanud kodanikke otsesesse dialoogi ELi tuleviku üle. EL on näidanud ennast korduvalt olulise tegijana tänapäeva globaalprobleemide lahendamisel.

Siiski on ka allesjäänud probleemid märkimisväärsed. Töötuse määr, eriti noorte hulgas, püsib majanduslikult ja sotsiaalselt vastuvõetamatul tasemel. Väikeettevõtjad – Euroopa majanduse alustala – seisavad jätkuvalt vastamisi raskustega hankida raha, mida nad vajavad kasvuks ja töökohtade loomiseks. Ja ehkki on tehtud edusamme, ei ole Euroopa ikka veel saavutanud oma eesmärke ühtse turu valdkonnas, eriti sellistes olulistes valdkondades nagu digitaalmajandus, energeetika ja teenused.

Kuid meie probleemid ei piirdu majandusega. ELi meetmeid on vaja ühiste väärtuste kaitseks ja kodanike õiguste edendamiseks: tarbijakaitsest tööõigusteni, võrdsusest vähemuste austamiseni, keskkonnanormidest andmekaitse ja privaatsuseni. Täites vajalikku Euroopa piiride haldamise ülesannet ja tagades puudust kannatavate inimeste kaitse, peame me juhinduma solidaarsusest ja vastutustundest. Kogemused on kinnitanud komisjoni kasulikku rolli olukordades, kus on tõsine süsteemne oht õigusriigi põhimõtetele.

Samal peame me tegelema struktuursete probleemide ja võimalustega, nagu võitlus kliimamuutuse vastu, kohandumine rahvastiku vananemisega, Euroopale vajaliku hariduse ja oskuste tagamine, ressursitõhusama majanduse ülesehitamine, uute konkurentsivõime ja innovatsiooni allikate leidmine globaliseerumise ajastul ja kaasa aitamine maailma stabiilsusele laiemalt. Komisjon püüab tagada, et unikaalseid võimalusi lahendada ühised probleemid, mida pakub koostöö Euroopa tasandil, kasutatakse järgnevail aastail täiel määral. Ja enamikul juhtudest on need globaalprobleemid, mille jaoks peab Euroopa olema tõhus rahvusvaheline partner.

Komisjoni 2014. aasta tööprogramm keskendub kirjeldatud töö jätkamisele ja käegakatsutavate tulemuste pakkumisele Euroopa kodanikele. Praktikas tähendab see tööd käsikäes Euroopa Parlamendi ja nõukoguga oluliste menetluses olevate ettepanekute vastuvõtmise kiirendamiseks, et tagada uute ELi rahastamisprogrammide õigeaegne käivitamine, ning koostöö tihendamiseks liikmesriikidega ja nende vahel, et saavutada strateegia Euroopa 2020 eesmärgid Euroopa poolaasta abil.

2014. aastaks on kavandatud ka uurimistöö mitmes valdkonnas, et valmistada ette komisjoni järgmise koosseisu otsuseid. See hõlmab majandus-, fiskaal-, pangandus- ja poliitilise liidu neljale sambale toetuva tiheda ja toimiva majandus- ja rahandusliidu suunas liikumise tee täpsustamist. Tulevased Euroopa Parlamendi valimised annavad olulise võimaluse laiaulatuslikuks debatiks ühtsema, tugevama ja avatuma Euroopa ehitamise üle.

Peamised probleemid 2014. aastal

2014. aasta alguses on Euroopa Parlamendi ja nõukogu prioriteediks viia lõpule läbirääkimised rea juba esitatud ettepanekute üle, mis võivad kiirendada majanduskasvu ja töökohtade loomist. Komisjon teeb tihedat koostööd mõlema nimetatud institutsiooniga, et aidata viia need läbirääkimised edukalt lõpule enne Euroopa Parlamendi valimisi. I lisas on esitatud nende ettepanekute nimekiri, mida komisjon peab kõige olulisemateks ja mis on piisavalt küpsed, et neid oleks võimalik lähikuudel vastu võtta. Nende hulka kuuluvad ettepanekud pangandusliidu, kahe ühtse turu akti, töötajate liikuvuse ja digitaalarengu tegevuskava kohta.

Samal ajal on EL juba kokku leppinud mahukas õigusaktide programmis, mida tuleb nüüd hakata ellu viima. Komisjon teeb tõsist tööd tagamaks, et positiivsed tulemused jõuaksid võimalikult kiiresti ELi kodanikeni. Ta jätkab koostööd liikmesriikidega, et tagada ELi eeskirjade nõuetekohane rakendamine ja kohaldamine ning range jõustamine. Eriliseks prioriteediks on investeerimisprogrammide uus põlvkond, mida toetab ELi mitmeaastane finantsraamistik. Mitmeaastase finantsraamistiku (2014–2020) programmide sujuv ja õigeaegne alustamine annab tõelise tõuke Euroopa majanduse kasvule. Et see juhtuks, on vaja kokku leppida õigusraamistikus ning luua riiklikul tasandil vajalikud struktuurid, menetlused ja programmid, et hakata niipea kui võimalik projekte kohapeal ellu viima.

Komisjon jätkab 2014. aastal peamiste protsesside edendamist, mis on ELi praeguse toimimisviisi osa. Need hõlmavad:

· strateegia Euroopa 2020 eesmärkide edendamist majanduspoliitika koordineerimise Euroopa poolaasta kaudu;

· majanduse juhtimises saavutatud edu tugevdamist;

· aruandmist majandusliku, sotsiaalse ja territoriaalse ühtekuuluvuse vallas tehtud edusammude kohta;

· iga-aastase laienemiskava ja Euroopa naabruspoliitika edendamist.

Komisjon tugineb ka uutele lähenemisviisidele nagu kohtusüsteemide tulemustabel ja edendab selliseid algatusi nagu roma strateegia.

Komisjoni muude oluliste eesmärkide hulka kuulub rida tähtsaid rahvusvahelisi läbirääkimisi, alates Atlandi-ülese kaubandus- ja investeerimispartnerluse üle Ameerika Ühendriikidega kuni rahvusvaheliste kliimaläbirääkimisteni. Samuti on komisjon valmis mängima täit rolli arenguprobleemide lahendamisel ja tegelemisel humanitaar- ja muude kriisidega.

Lisaks käimasolevale konsolideerimisele tegeleb komisjon piiratud arvu uute algatustega, mis esitatakse 2014. aastal (II lisa). Mõned neist viivad lõpule töö, mis nähti ette 2013. aasta tööprogrammis, mis sisaldas selgesõnaliselt algatusi, mis tuleb esitada 2014. aasta esimesel poolel. Teised tulenevad rahvusvahelistest kohustustest või iga-aastastest poliitikatsüklitest. Komisjon ei tee muid uusi seadusandlikke ettepanekuid, v.a ettepanekud, mis tulenevad juriidilistest kohustustest, tehnilisest ajakohastamisest ja konkreetsetest kiireloomulistest küsimustest.

Peale nende uute algatuste võtab komisjon ette ulatuslikud ettevalmistus- ja uurimistööd, et aidata valmistada ette pinnast mõnedele eelolevatel aastatel tehtavatele olulistele otsustele. See hõlmab mõju hindamist ja avalikke konsultatsioone, mis on mõeldud oluliste probleemide ja valikute tuvastamiseks ning nende võimaliku mõju hindamiseks.

Kõnealuse töö oluline osa on heita värske pilk juba kehtivatele õigusaktidele ja veenduda, et need on asjakohased. Komisjoni hiljutises teatises[1] õigusloome kvaliteedi ja tulemuslikkuse programmi (REFIT) rakendamise tulemuste kohta kirjeldatakse ulatuslikku analüüsiprogrammi ja õigusreformi, millest saab 2014. aastal oluline teema (III lisa). Samal ajal IV lisas on loetletud ettepanekud, mis on kavas tagasi võtta.

Lisaks mitmeaastase finantsraamistiku järgmise perioodi programmide käivitamisega seotud õigusaktidele ja muudele vastuvõtmise viimastes faasides olevatele õigusaktidele (k.a I lisas loetletud) on V lisas loetletud piiratud arv olulisi õigusakte, mis hakkavad mõju avaldama 2014. aasta jooksul.

2014. aastaks seatud peamised prioriteedid

Majandus- ja rahaliit

Ajal mil Läti saab varsti euroala 18. liikmeks, jätkab komisjon tööd majanduse juhtimise tugevdamiseks ja pangandusliidu lõpuleviimiseks kooskõlas tiheda ja toimiva majandus- ja rahaliidu loomise tegevuskavaga. Komisjoni hiljutises teatises majandus- ja rahaliidu sotsiaalse mõõtme kohta rõhutati sidusama majandus- ja rahaliidu olulisust Euroopa ühiskonnale tervikuna. Euroopa demokraatlikku struktuuri kaasatud majandus- ja rahaliit on parim viis kodanike usalduse saavutamiseks; majandus- ja rahaliidu edasise süvendamise arutamine jätkub 2014. aastal.

2014. aastal, mis on kahe seadusandliku ettepaneku paketi rakendamise teine aasta, tugevdatakse Euroopa poolaasta raames majanduspoliitika koordineerimist, mis aitab tagada riikide eelarveprojektide kooskõla euroala eelarve-eesmärkidega. Nagu varasematelgi aastatel, käivitab komisjon poolaasta iga-aastase majanduskasvu analüüsiga käesoleva aasta novembris. Ühtekuuluvuspoliitika programmide järgmise põlvkonna üheks eesmärgiks saab ka riigipõhiste soovituste rakendamise toetamine.

Pangandussektoris ja finantsregulatsiooni valdkonnas on 2014. aasta peamiste prioriteetide hulgas ühtse järelevalvemehhanismi rakendamine ja ühtse kriisilahendusmehhanismi osas kokkuleppele jõudmine. Komisjon jätkab finantsregulatsiooni ja -järelevalve ümberkorraldamist tööga sellistes valdkondades nagu pankade struktuurireform, varipangandus ja pikaajaline rahastamine. Majanduse jätkusuutliku elavnemise ja pikaajalise finantsstabiilsuse eelduseks jääb usaldusväärne rahandussüsteem ja kõigi G20 kohustuste täitmine.

ELi pingeliste ja killustatud laenuturgude juures teeb komisjon tööd, et parandada finantssüsteemi suutlikkust rahastada reaalmajandust ja suurendada rahastamisvahendite kasutamist ELi eelarve võimendusefekti maksimeerimiseks. Jätkatakse käimasolevat tööd Euroopa Investeerimispangaga, et toetada rahastamise kättesaadavaks tegemist väikestele ja keskmise suurusega ettevõtjatele kui olulist hooba majanduskasvu taastamiseks. Kõigis nimetatud valdkondades on liikmesriikide tugev toetus hädavajalik edu saavutamiseks.

Veel üks prioriteet on deklareerimata töö, maksupettuse ja maksude maksmisest kõrvalehoidmise vastase võitluse tugevdamine. Komisjon jätkab riigi rahanduse usaldusväärse ja tõhusa aluse tagamiseks tehtavate jõupingutuste toetamist ning uurib, kuidas maksupoliitika ülesehitus ja rakendamine võib ELi majandust paremini toetada.

Arukas, jätkusuutlik ja kaasav majanduskasv

Uue mitmeaastasse finantsraamistiku programmid on loodud nii, et need toetaks strateegia Euroopa 2020 prioriteete ja hõlmaks laia meetmevalikut investeerimise stimuleerimiseks, tööhõive ja sotsiaalse kaasatuse edendamiseks, inimkapitali arendamiseks ning otseselt majanduskasvu ja tööhõivet mõjutavate reformide prioriteetseks muutmiseks. Käib töö programmide täieliku toimivuse tagamiseks 2014. aastal. See hõlmab uute partnerluslepingute sõlmimist ja vastavaid Euroopa struktuuri- ja investeerimisfondide programme käegakatsutavate ja mõõdetavate tulemuste saavutamiseks igas liikmesriigis. Innovatsiooniinvesteeringute paketi vastuvõtmine võimaldab ka rea avaliku ja erasektori partnerluste käivitamist olulistes sektorites. Reformitud ühist põllumajanduspoliitikat rakendatakse ka selleks, et luua maapiirkondades rohkem töökohti ja ehitada üles tugev vundament rohelisele majandusele.

Majanduskasv on rohkemate ja paremate töökohtade loomise ning tugevama sotsiaalse ühtekuuluvuse võti. Oluline tähtsus on võitlusel noorte tööpuuduse vastu: noorte tööpuuduse lubamatult kõrgel tasemel on rasked sotsiaalsed tagajärjed ning sellel võib olla tõsine pikaajaline mõju töötute noorte tulevikuväljavaadetele ja Euroopa majanduse dünaamikale. Euroopa noortegarantii algatuse rakendamisel liikmesriikides on suur tähtsus noorte jaoks töökohtade loomise käivitamiseks ja koolielust tööellu ülemineku sujuvamaks muutmiseks. On hädavajalik investeerida haridusse ja oskustesse ning suurendada tööjõu liikuvust, sh riiklike tööturuteenistuste vahelise tugevdatud koostöö abil ja kõrvaldades põhjendamatud või ebaproportsionaalsed takistused reguleeritud ja kutseteenustele juurdepääsu ning nende vaba liikumise teelt. Eriliselt prioriteetne peaks olema peamiste kasvuvaldkondade, nagu roheline majandus, info- ja kommunikatsioonitehnoloogia, tervishoid ja sotsiaalhoolekanne, potentsiaali ärakasutamine. Peale selle on jäänud ajal, mil eelarve- ja majandusreformid on hakanud andma positiivseid tulemusi, oluliseks probleemiks sotsiaalne tõrjutus ja ebavõrdsus. Euroopa struktuuri- ja investeerimisfondide potentsiaali maksimeerimine annab samuti olulise panuse majanduse elavnemisse. Peale selle tugevdatakse haridust, koolitust, oskusi, tööhõivet ja sotsiaalset ühtekuuluvust soodustavaid tegureid selliste ELi üleste programmide rakendamise kaudu nagu Erasmus+, tööhõive ja sotsiaalse innovatsiooni programm, Euroopa Globaliseerumisega Kohanemise Fond ja Euroopa abifond enim puudustkannatavate inimeste jaoks, .

Jäämaks maailmas konkurentsivõimeliseks, peab EL toetama investeerimist innovatsiooni ja teadusuuringutesse programmi „Horizon 2020” täieliku rakendamise teel, luues vajalikud turu- ja majandustingimused ning .ühendades riikide jõupingutused. Tulevikuprioriteetide suunamiseks viiakse läbi täielik analüüs, et teha kindlaks kitsaskohad ja võimalused. Et suuta ettevõtjaid tulemuslikult toetada, on vaja kaasaegset tööstuspoliitikat, ning komisjon arutab strateegilisi prioriteete praegu tööstuse ees seisvate probleemide lahendamiseks, eelkõige standardimise valdkonnas. Kvalifitseeritud tööjõu kättesaadavus, täielikult integreeritud energiaturg ja aktiivne kaubanduse tegevuskava on valdkonnad, kus komisjon töötab majanduskasvu toetamiseks ja ülemaailmsete konkurentidega võrdsete võimaluste tagamiseks.

Kõike seda peaks toetama hästitoimiv ühtne turg ja õiglane konkurents, tõhus avalik haldus ning prognoositav ja kaasaegne regulatsioon. See on komisjoni oluline ülesanne. Siseturu eeskirjade täieliku rakendamise tagamine peamistes valdkondades, nagu teenused ja energia, ning riigiabi eeskirjade ajakohastamise lõpuleviimine on olulised sammud ühtse turu väljakujundamisel. Oluliste meetmete võtmine II ühtse turu akti alusel annab hoogu ELi majanduse strateegilistele sektoritele ja kõrvaldab takistused sellistes valdkondades nagu piiriülene investeerimine. Komisjon jätkab tööd Euroopa vastastikuse ühingu põhikirja kui kõigile ettevõtjatele võrdsete tingimuste tagamise osaga.

Osana komisjoni tööst konkurentsivõime suurendamiseks kõigis poliitikavaldkondades ja eelkõige VKEde toetamiseks on eriti oluline programm REFIT. Komisjon on vaadanud läbi ELi õigustiku ja pakkunud välja rea konkreetseid meetmeid, seadusandlikke muudatusi, kehtetuks tunnistamisi ja tagasivõtmisi ning hindamisi tagamaks, et ELi õigus on asjakohane. See on oluline panus ettevõtjasõbraliku keskkonna loomisse õigusaktide lihtsustamise ja ühtlustamise teel.

Telekommunikatsiooni, energeetikat ja transporti hõlmav täielikult integreeritud ja ühendatud ühtne turg nõuab taskukohast, kättesaadavat, tõhusat ja turvalist võrgutaristut. See omakorda nõuab era- ja avaliku sektori investeeringute kaasamist, selget reguleerivat raamistikku, oskuste arendamist ning investeerimist innovatsiooni ning teadus- ja arendustegevusse. Euroopa Ühendamise Rahastu rakendamine kasutab ELi eelarvet innustamaks erasektori investeeringuid strateegilisse võrgutaristusse. Komisjon jätkab tööd ELi turismipotentsiaali edendamiseks ja arendamiseks.

Peale selle soodustavad jõupingutused digitaalteenuste ja piiriüleselt koostalitusvõimeliste lahenduste laialdase kasutuselevõtmise edendamiseks avaliku halduse kaasajastamist ja muutmist, stimuleerides avatumaid ja tulemuslikumaid avalikke teenuseid nii ettevõtjatele kui ka kodanikele. Kaasaegne avalik sektor on oluline osa Euroopa vastusest 21. sajandi probleemidele.

Kõigil energiatarbijatel peaks olema 2014. aastaks juurdepääs täielikult integreeritud energiaturule ja täiendav kindlus energiaühenduste näol muude liikmesriikidega. Erilist tähelepanu tuleks pöörata energia jaeturule tagamaks, et tarbijad saaksid energia siseturu eeliseid täielikult ära kasutada. Suur tähtsus 2014. aasta tegevuskavas on ka energiatõhususel, et parandada seeläbi konkurentsivõimet ja jätkusuutlikkust.

Tarbijate käsutuses peaksid olema tõhusamad transpordivõrgud ja võimalus lülituda hõlpsalt ümber eri transpordiliikide vahel. Ettepanekute vastuvõtmine raudtee, lennujaamade, õhutranspordi juhtimise ning sadamate valdkonnas avab nii uusi võimalusi kui ka toetab konkurentsivõimelisemat taristut.

Septembris esitas komisjon ettepaneku, mis sillutab teed ühtse turu suunas telekommunikatsiooni valdkonnas. Kui seadusandjad selle ettepaneku vastu võtavad, oleks see oluline samm edasi dünaamilise telekommunikatsiooni ühtse turu saavutamiseks 2015. aastaks. See toetaks digitaalset ühtset turgu, suurendades tootlikkust ja andes eurooplastele juurdepääsu rikkale sisuvalikule tänu võimalusele pääseda internetti kõikjal, igal ajal ja mis tahes seadmete abil. Peale selle on digitaalarengu tegevuskava oluline osa võrgu- ja infoturvalisust käsitlevate seadusandlike ettepanekute kiire vastuvõtmine, andmekaitse ja töö jätkamine intellektuaalomandi ajakohastamiseks.

Struktuurilisest perspektiivis vaadates on ELi majanduses olemas oluline ärakasutamata potentsiaal suurendada tootlikkust, kasutades samal ajal vähem ressursse. Jätkusuutliku tuleviku jaoks on ülioluline vähendada negatiivset keskkonnamõju. Suurem ressursitõhusus peaks aitama suurendada majanduskasvu, tööhõivet ja konkurentsivõimet, eelkõige vähendades sealjuures ettevõtjate kulusid ning tuues märkimisväärset kasu tervisele ja keskkonnale, väiksemad energiaarved ning luues uusi võimalusi innovatsiooni ja investeeringute jaoks. See on keskne jäätmeprobleemi lahendamisel tänapäeva ühiskonnas ja taaskasutusvõimaluste täielikul ärakasutamisel. Loodusvarade jätkusuutlik majandamine ei ole mitte üksnes reformitud põllumajanduspoliitika tuumaks, see on keskne ka ühise kalanduspoliitika reformi puhul, pakkudes võimalust majanduskasvuks, eelkõige rannikupiirkondades ja kogu kalamajandusahelas.

2030. aasta kliima- ja energiapoliitika raamistiku ettepanekutes pakutakse välja konkreetsete meetmete raamistik, mida on vaja võtta praegu, et tugevasti ja aegsasti vähendada kasvuhoonegaasi heiteid, tagades samal ajal turvalised ja taskukohased energiavarud. Selline raamistik peaks pakkuma ka suuremat kindlust investeerimisel ja looma uusi tööhõive võimalusi. 2014. aastal on vaja teha suuri jõupingutusi arendamaks seda raamistikku edasi ja näitamaks enne läbirääkimiste algust rahvusvahelise kliimakokkuleppe sõlmimiseks 2015. aastal, et EL on sel alal teerajaja.

Õigusküsimused ja julgeolek

EL peab kaitsma oma kodanikke ja nende õigusi. Selleks on hädavajalik tulemuslikult kohaldada ELi eeskirju ja tugevdada riikide ametiasutuste koostööd turvalisuse ja õiguse valdkonnas.

See hõlmab kaasaaitamist võitlusele kuritegevuse, korruptsiooni ja terrorismiohu vastu ning põhiõiguste austamise tagamist. Jätkuvad tragöödiad Vahemerel, sh viimati Lampedusal toimunu, suurendavad veelgi vajadust Euroopa tasandi meetmete järele, sh tugevamate meetmete järele elude kaotuse ärahoidmiseks merel, rahvusvahelise kaitse taotlejate toetamiseks, ELi piiride kaitse tagamiseks, võitluseks inimkauplejate vastu ja koostöö laiendamiseks kolmandate riikidega.

ELi eesmärk on tervise, toidu- ja tooteohutuse kaitse. Tarbekaupade ohutuse ning inim-, looma- ja taimetervise täiustatud eeskirjade rakendamine on olulised tegurid konkurentsivõime, majanduskasvu ja tööhõive tagamisel. Tähelepanu pööratakse ka oluliste taristute kaitsele ning suurõnnetuste vältimise ja nendeks valmisoleku edendamisele, samuti neile tõhusale reageerimisele. See hõlmab selle tagamist, et tuumaenergiat kasutatakse kooskõlas kõrgeimate ohutus- ja turvanormidega.

Majandust toetavad tõhusad kohtusüsteemid, turvaline keskkond ja selged pettusevastased meetmed, samuti edukas poliitika tarbijate usalduse suurendamiseks ja tervise parandamiseks. Selleks et inimesed ja ettevõtjad saaksid oma õigusi täiel määral kasutada, peab õiguskaitse olema neile kergesti ja võrdsetel tingimustel kättesaadav kõigis riikides, eelkõige piiriüleste vaidluste korral. Euroopa Prokuratuur (EPPO) võimaldab, vastavalt komisjoni ettepanekule, ka tulemuslikumalt võidelda ELi finantshuvide vastaste kuritegude vastu. Komisjon näeb ette ka edasisi süsteemseid parandusi OLAFi määruses, mis on ajendatud nendest menetluslikest tagatistest komisjoni ettepanekus EPPO kohta, mille saab üle võtta OLAFi haldusjuurdlustesse ja jõustada isegi enne EPPO asutamist.

Seoses Lissaboni lepingus sätestatud üleminekuperioodi lõppemisega 2014. aastal integreeritakse kriminaalasjades tehtav politsei- ja õigusalane koostöö täielikult ELi õigussüsteemi. Stockholmi programmi lõppedes kirjeldab komisjon, kuidas õiguse ja siseküsimuste poliitikavaldkonnad peaksid arenema ja süvenema.

Euroopa Liit on üles ehitatud tuginedes teatavatele põhiväärtustele. See rajaneb õigusriigi põhimõtetel, ja komisjon on kutsutud sekkuma, kui need põhimõtted liikmesriikides ohtu satuvad. Komisjon koostab raamistiku sellistele olukordadele järjekindlaks reageerimiseks, mis põhineb objektiivsusel ja liikmesriikide võrduse põhimõttel. Seda kasutataks üksnes olukordades, kus on tõsine süsteemne oht õigusriigi põhimõtetele, ja see käivitatakse varem määratletud mõõdikute alusel.

Välistegevus

Ühtne EL on ka tõhusam rahvusvaheline partner. ELi laienemiskava aitab tugevdada rahu ja stabiilsust meie piiridel ning edendab meie põhiväärtusi ja demokraatiat. Horvaatia ühinemise järel hoiab komisjon suhteid Lääne-Balkani riikide ja Türgiga. Kõrge esindaja /asepresident oma kaksikrollis on teinud tööd olulise läbimurde hõlbustamiseks Serbia ja Kosovo omavahelistes suhetes. Naabruspoliitikal on samad eesmärgid väljaspool meie piire vahetus ida- ja lõunanaabruses. Selles kontekstis on eriti oluline lepingute allakirjutamine Ukraina, Moldova ja Gruusiaga idas ning demokraatlike üleminekuprotsesside toetamisel lõunas.

Praegune kriis Süürias on taas kord rõhutanud ELi otsustavat panust kriiside lahendamisse ja nõuab jätkuvalt ELi meetmeid. ELi välistegevuse põhisammas on rahu ja turvalisuse edendamine ja meie jõupingutused ei saa jääda Euroopa piiresse. EL edendab jätkuvalt meetmeid rahu ja turvalisuse tagamiseks laiahaardelise lähenemisviisi raames, keskendudes samal ajal sellistele strateegilistele algatustele nagu meresõidu turvalisus ja stabiilsuse suurendamine mujal maailmas. Rakkerühmade kasutamist demokraatiale ülemineku toetamisel laiendatakse lõunanaabrusest kaugemale, selliste riikideni, nagu Myanmar.

Globaalprobleemid, sh stabiilsuse, jätkusuutliku arengu ja poliitiliste reformide edendamine, nõuavad ühiselt tegutsemist, et kaitsta ja edendada meie huve ja väärtusi. Seoses sellega on välismajandussuhted oluliseks vahendiks meie positsiooni tugevdamisel maailmas. EL on maailmakaubanduse liider, kes on ehitanud üles tugevad suhted mitmete oluliste strateegiliste partneritega ning järgib ambitsioonikat kaubandusläbirääkimiste kava, rakendab vastsõlmitud lepinguid ja jõustab kaubanduseeskirju. Komisjon hoiab läbirääkimiste tempot peamiste partneritega. Komisjon jätkab ka tööd kokkuleppe saavutamiseks kaubanduse hõlbustamise kohta käesoleva aasta detsembris toimuval 9. WTO ministrite konverentsil ning annab uut energiat mitmepoolsetele läbirääkimistele. Komisjon on teinud ettepaneku konsulaarkaitse kohta, mis aitaks parandada abi andmist ELi kodanikele kriisiolukordades. EL mängib olulist rolli maailmamajanduse ja -rahanduse juhtimisel ning on jõudnud esirinda jätkusuutliku arengu edendamises ja võitluses kliimamuutuse vastu. Ülemaailmne võitlus maksudest kõrvalehoidumise ja pangasaladuse vastu on praegu G20 tegevuskavas tähtsal kohal.

EL kollektiivselt on endiselt maailma suurim globaalse arenguabi ja humanitaarabi andja. Komisjon valmistub aastatuhande arengueesmärkide / säästva arengu eesmärkide alaseks tippkohtumiseks ning läbirääkimisteks uue rahvusvahelise kliimakokkuleppe ja Hyogo järgse katastroofiohu juhtimise raamistiku üle – need on kõik olulised läbirääkimised, milleks 2014. aasta jooksul valmistuda. Samuti on oluline käivitada arutelu AKV riikide ja ELi suhete arengu üle pärast 2020. aastat.

Kui EL tegutseb ühtse tervikuna, tugevdab see tema mõju. Selle juures on oluline tagada ELi poliitika sise- ja välismõõtme ühtsus. Olulist rolli mängib liikumine ühtse kaitseturu suunas, et arendada Euroopa kaitsesektori tööstusbaasi, mis aitab samuti kaasa majanduskasvule ja tööhõivele.

[1] Saavutused ja edasised sammud õigusloome kvaliteedi ja tulemuslikkuse alal, COM (2013) 685, 2.10.2013.

I lisa: Prioriteetsed dokumendid seadusandjale vastuvõtmiseks

Valdkond || Täielik nimetus || COM / SEC / institutsioonidevaheline viide || Vastuvõtmise kuupäev

Ühtne kriisilahendusmehhanism || Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega kehtestatakse ühtsed eeskirjad ja ühtne menetlus krediidiasutuste ja teatavate investeerimisühingute solveerimiseks ühtse solveerimismehhanismi ja ühtse pankade solveerimisfondi raames ning millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) nr 1093/2010 || COM(2013)520 2013/0253 (COD) || 07/2013

Pankade maksevõime taastamise ja kriisilahendamise raamistik || Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv, millega luuakse krediidiasutuste ja investeerimisühingute maksevõime taastamise ja kriisilahenduse raamistik ning muudetakse nõukogu direktiive 77/91/EMÜ ja 82/891/EÜ, direktiive 2001/24/EÜ, 2002/47/EÜ, 2004/25/EÜ, 2005/56/EÜ, 2007/36/EÜ ja 2011/35/EÜ ning määrust (EL) nr 1093/2010 || COM(2012)280 2012/0150 (COD) || 06/2012

Hoiuste tagamise skeemid || Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv hoiuste tagamise skeemide kohta. || KOM(2010)368 2010/0207 (COD) || 07/2010

Finantsinstrumentide turgude direktiiv || Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv finantsinstrumentide turgude kohta, millega tunnistatakse kehtetuks Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2004/39/EÜ || KOM(2011)656 2011/0296 (COD) || 10/2011

Jaepangandus (ühtse turu akt II) || Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv maksekontoga seotud tasude võrreldavuse, maksekonto üleviimise ja põhimaksekontole juurdepääsu kohta || COM(2013)266 2013/0139 (COD) || 05/2013

Pikaajalised investeerimisfondid (ühtse turu akt II) || Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus Euroopa pikaajaliste investeerimisfondide kohta || COM(2013)462 2014/0214 (COD) || 06/2013

Rahapesuvastane võitlus || Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv finantssüsteemi rahapesu ja terrorismi rahastamise eesmärgil kasutamise vältimise kohta.  || COM(2013)45 2013/0025 (COD) || 02/2013

Riiklikud tööhõiveametid || Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu otsus riiklike tööturuasutuste koostöö tõhustamise kohta || COM(2013)430 2013/0202 (COD) || 06/2013

Töötajate lähetamine (ühtse turu akt I) || Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv direktiivi 96/71/EÜ (töötajate lähetamise kohta seoses teenuste osutamisega) jõustamise kohta || COM(2012)131 2012/0061 (COD) || 03/2012

Töötajate vaba liikumine || Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv meetmete kohta, mis lihtsustavad töötajate õiguste kasutamist vaba liikumise kontekstis || COM(2013)236 2013/0124 (COD) || 04/2013

Võrgu- ja infoturve || Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv meetmete kohta, millega tagada võrgu- ja infoturbe ühtlaselt kõrge tase kogu Euroopa Liidus || 2012/CNECT/027 COM(2013)48 2013/0027 (COD) || 02/2013

Telekommunikatsiooni pakett || Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega nähakse ette sätted, mis käsitlevad Euroopa elektroonilise side ühtset turgu ja ühendatud Euroopani jõudmiseks vajalikke meetmeid, ning millega muudetakse direktiive 2002/20/EÜ, 2002/21/EÜ ja 2002/22/EÜ ning määrusi (EÜ) nr 1211/2009 ja (EL) nr 531/2012 || COM(2013)627 2013/0309 (COD) || 09/2013

Maksete pakett (ühtse turu akt II) || Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv makseteenuste kohta siseturul, direktiivide 2002/65/EÜ, 2013/36/EL ja 2009/110/EÜ muutmise ning direktiivi 2007/64/EÜ kehtetuks tunnistamise kohta Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus kaardipõhiste maksetehingute vahendustasude kohta || COM(2013)547 COM(2013)550 2013/0264 (COD) 2013/0265 (COD) || 07/2013

E-identimine ja e-allkiri (ühtse turu akt I) || Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus e-identimise ja e-tehingute jaoks vajalike usaldusteenuste kohta siseturul || COM(2012)238 2012/0146 (COD) || 06/2012

Neljas raudteepakett (ühtse turu akt II) || Neljas raudteepakett – Euroopa ühtse raudteepiirkonna lõpuleviimine Euroopa konkurentsivõime ja majanduskasvu suurendamiseks Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrus (EMÜ) nr 1192/69 raudtee-ettevõtjate finantskohustuste ja soodustuste tasendamise ühisreeglite kohta Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, milles käsitletakse Euroopa Liidu Raudteeametit ja millega tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) nr 881/2004 Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega muudetakse määrust (EÜ) nr 1370/2007, mis käsitleb raudtee-reisijateveoteenuste siseturu avamist Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv, millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 21. novembri 2012. aasta direktiivi 2012/34/EL (millega luuakse ühtne Euroopa raudteepiirkond) riigisiseste reisijateveoteenuste turu avamise ja raudteeinfrastruktuuri juhtimise osas Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv Euroopa Liidu raudteesüsteemi koostalitluse kohta Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv raudteeohutuse kohta || COM(2013)25 COM(2013) 26/2 COM(2013)27 COM(2013)28 COM(2013)29 COM(2013)30 COM(2013)31 2013/0016 (COD) 2013/0013 (COD) 2013/0014 (COD) 2013/0028 (COD) 2013/0029(COD) 2013/0015 (COD) 2013/0016 (COD) || 01/2013

Heitkogustega kauplemise süsteem / lennundus || Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv, millega muudetakse direktiivi 2003/87/EÜ, millega luuakse ühenduses kasvuhoonegaaside saastekvootidega kauplemise süsteem, seoses sellise rahvusvahelise kokkuleppe rakendamisega 2020. aastaks, mille alusel kohaldatakse rahvusvahelise lennunduse heitkoguste suhtes ühtset üleilmset turupõhist meedet || COM(2013)722 || 10/2013

Kahju hüvitamise hagid || Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv teatavate eeskirjade kohta, millega reguleeritakse liikmesriikide õiguse kohaseid kahju hüvitamise hagisid liikmesriikide ja Euroopa Liidu konkurentsiõiguse rikkumise korral || COM(2013)404 2013/0185 (COD) || 6/2013

Riigihanked (ühtse turu akt I) || Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv, milles käsitletakse vee-, energeetika-, transpordi- ja postiteenuste sektoris tegutsevate üksuste hankeid Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv riigihangete kohta || KOM (2011) 895 KOM (2011) 896 2011/0439 (COD) 2011/0438 (COD) || 12/2011

Elektrooniline arveldamine riigihangetes (ühtse turu akt II) || Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv, mis käsitleb elektrooniliste arvete esitamist riigihangete puhul || COM(2013)449 2013/0213 (COD) || 06/2013

Maksejõuetuseeskirjade reform (ühtse turu akt II) || Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega muudetakse nõukogu määrust (EÜ) nr 1346/2000 maksejõuetusmenetluse kohta || COM(2012)744 2012/0360 (COD) || 12/2012

Andmekaitsepakett || Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv üksikisikute kaitse kohta seoses pädevates asutustes isikuandmete töötlemisega kuritegude tõkestamise, uurimise, avastamise ja nende eest vastutusele võtmise või kriminaalkaristuste täitmisele pööramise eesmärgil ning selliste andmete vaba liikumise kohta Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus üksikisikute kaitse kohta isikuandmete töötlemisel ja selliste andmete vaba liikumise kohta (isikuandmete kaitse üldmäärus) || COM(2012)10 COM(2012)11 2012/0010 (COD) 2012/0011 (COD) || 01/2012

Euroopa Prokuratuur (EPPO) || Ettepanek: nõukogu määrus Euroopa Prokuratuuri asutamise kohta || COM(2013)534 2013/0255 (APP) || 7/2013

Halduskoostöö direktiiv || Ettepanek: nõukogu direktiiv, millega muudetakse direktiivi 2011/16/EL seoses kohustusliku automaatse teabevahetusega maksustamise valdkonnas || COM(2013)348 2013/0188 (CNS) || 6/2013

Finantstehingute maks || Ettepanek: nõukogu direktiiv, millega rakendatakse tõhustatud koostööd finantstehingute maksu valdkonnas || COM(2013)71 || 2/2013

Tubakatoodete direktiiv || Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv tubaka- ja seonduvate toodete tootmist, esitlemist ja müüki käsitlevate liikmesriikide õigus- ja haldusnormide ühtlustamise kohta || COM(2012)788 2012/0366 (COD) || 12/2012

Määrus erakondade kohta || Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, mis käsitleb Euroopa tasandi erakondade ja Euroopa tasandi poliitiliste sihtasutuste põhikirja ning rahastamist Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega muudetakse määrust (EL, Euratom) nr 966/2012 seoses Euroopa tasandi erakondade rahastamisega || COM(2012)499 COM(2012)712 2012/0237 (COD) 2012/0336 (COD) || 09/2012

II lisa: Uued algatused[1]

Nr || Pealkiri || Algatuse liik[2] || Reguleerimisala ja eesmärkide kirjeldus

Põllumajandus ja maaelu areng

1. || ELi mahepõllumajandusliku tootmise poliitilise ja õigusliku raamistiku läbivaatamine || Seadusandlik / muu kui seadusandlik || Nagu nähakse ette programmis REFIT, hinnatakse selle läbivaatamise käigus kehtiva mahepõllumajanduslikku tootmist reguleeriva raamistiku asjakohasust (määrus 834/2007 ja teatis KOM(2004) 415) sektori arengu seisukohast tulevikus.

2. || Põllumajanduskorra läbivaatamine äärepoolseimates piirkondades (POSEI) || Seadusandlik / muu kui seadusandlik || Algatuse raames vaadatakse läbi POSEI meetmed, võttes arvesse ühise põllumajanduspoliitika reformi.

Kliima, energia ja keskkond

3. || Kliima- ja energiapoliitika raamistik aastani 2030 || Seadusandlik / muu kui seadusandlik || Algatus hõlmab energia- ja kliimapoliitikat aastatel 2020 kuni 2030, et pakkuda pikaajalist perspektiivi investeeringute jaoks, muuta ELi energiasüsteem jätkusuutlikumaks, turvalisemaks ja konkurentsivõimelisemaks ning tagada, et 2020. aasta järgses ELis kulgeb kliima- ja energiaeesmärkide saavutamine plaanipäraselt.

4. || Mittekonventsionaalsete süsivesinike ohutu ja turvalise ammutamise raamistik || Seadusandlik / muu kui seadusandlik || Eesmärk on tagada, et liikmesriigid saaksid soovi korral ohutult ja tulemuslikult kasutada võimalusi energiaallikate mitmekesistamiseks ja konkurentsivõime parandamiseks, muu hulgas mittekonventsionaalsete süsivesinike tootmise kaudu. Raamistiku eesmärgiks on selgus ja prognoositavus nii turuosaliste kui ka kodanike seisukohast, muu hulgas uurimisprojektide puhul, kasvuhoonegaaside heidete täielik arvessevõtmine ning kliima- ja keskkonnaohtude, sh tervisele avalduvate ohtude haldamine kooskõlas üldsuse ootustega.

Konkurents, k.a põllumajanduses

5. || Tähtsamate sektorite riigiabi ajakohastamine || Muu kui seadusandlik || Pakett viib lõpule tähtsamate sektorite riigiabi ajakohastamise, hõlmates lennujaamadele ja lennuettevõtjatele antava riigiabi suuniste rakendamise hindamist, keskkonnaabi suuniste, teadus- ja arendustegevuseks ning innovatsiooniks antavat riigiabi käsitlevate suuniste ning raskustes olevatele äriühingutele päästmis- ja ümberkorraldusabi andmise suuniste läbivaatamist ning uusi põllumajanduse ja metsanduse valdkonna riigiabi suuniseid.

6. || Riigiabi ajakohastamine: üldine grupierandi määrus || Muu kui seadusandlik || Üldise grupierandi määruse läbivaatamine kui riigiabi ajakohastamise osa täpsustab üldisi siseturuga kokkusobivuse kriteeriume, et muuta kulutamine tulemuslikumaks ja lihtsustada haldamist veelgi. Pakett sisaldab uut grupierandi määrust põllumajanduse ja metsanduse jaoks.

Konkurents

7. || Tehnosiirde kokkulepete konkurentsieeskirjade läbivaatamine || Muu kui seadusandlik || Läbivaatuse eesmärk on ajakohastada kehtivaid eeskirju, mis aeguvad 2014. aastal, edendades intellektuaalomandiõiguste litsentseerimist, stimuleerides niimoodi innovatsiooni ja kaitstes samal ajal konkurentsi.

Areng ja keskkond

8. || Liikumine 2015. aasta järgse arenguraamistiku suunas || Muu kui seadusandlik || See on osa protsessist, mis ühendab 2015. aastal aeguvad aastatuhande arengueesmärgid säästva arengu eesmärkidega ühtsesse, 2015. aasta järgse ambitsioonika arengupoliitika tegevuskava raamistikku. Teatise ilmumisaeg sõltub käimasolevast rahvusvahelisest ettevalmistavast arutelust.

Tööhõive, sotsiaalküsimused ja sotsiaalne kaasatus

9. || Tööjõu liikuvuse pakett || Seadusandlik / muu kui seadusandlik || Algatus hõlbustab isikute vaba liikumist ELis sotsiaalkindlustussüsteemide parema koordineerimise teel, muutes kodanikuõiguste kasutamise tulemuslikumaks ning aidates kaasa majanduskasvule ja tööhõivele. Pakett esitleb hiljutisi saavutusi ja hõlmab määruste nr 883/2004 ja nr 987/2009 (sotsiaalkindlustussüsteemide koordineerimise kohta) läbivaatamist ning väga liikuvate töötajate algatust.

10. || Teatis töökohtade loomisest „rohelises majanduses” || Muu kui seadusandlik || Teatis keskendub olulistele meetmetele töökohtade loomise toetamiseks ja ressursitõhususe suurendamiseks töökohal kui Euroopa konkurentsivõime ühtedele peamistele probleemidele. See keskendub olulistele majandussektoritele ning ressursitõhusama majanduse ootusele ja selle jaoks vajalike oskuste arendamisele.

Energia

11. || Energia siseturu rakendamise seis ja energia siseturu jaetasandil rakendamise tegevuskava || Muu kui seadusandlik || Võttes arvesse eesmärki kujundada energia siseturg lõplikult välja aastaks 2014, esitab komisjon eduaruande energia acquis' ning 2012. aasta novembri teatises energia siseturu kohta kirjeldatud tegevuskavas nimetatud meetmete rakendamise kohta. Komisjon avaldab ka jaeturualgatuse, mille eesmärk on hõlbustada tarbija kaasamist, edendades konkurentsi ja tugevdades energiasüsteemi ülesehitust energiatarbijate kasu silmas pidades.

Ettevõtlus ja tööstus

12. || Tööstuspoliitika pakett || Muu kui seadusandlik || Teatis tööstuspoliitika kohta käsitleb tootmist ja asjaomaseid teenuseid ELis eesmärgiga suurendada Euroopa äriühingute konkurentsivõimet. Pakett hõlmab tööstustoodete siseturgu reguleerivate õigusaktide läbivaatamist eesmärgiga kõrvaldada veel püsima jäänud kaubandustõkked, suurendada õigusaktide kvaliteeti ja tulemuslikkust ning ajakohastada acqui'd võtmaks arvesse uusimaid tavasid ja arenguid.

13. || Kaitsetööstuse tegevuskava || Muu kui seadusandlik || Algatus sätestab konkreetsed meetmed kaitsetööstuse konkurentsivõime tõstmiseks.

Keskkond

14. || Ressursitõhusus ja jäätmed || Seadusandlik || Algatus toetub ressursitõhusa Euroopa tegevuskava rakendamisel tehtud edusammudele ja nimetab peamised meetmed, mida on vaja, et vallandada ELi majanduse potentsiaal muutuda tootlikumaks ja samas ka ressursitõhusamaks ning liikuda ringmajanduse poole. Algatus hõlmab sobivate näitajate ja eesmärkide arendamisest tehtud järeldusi ja selle raames vaadatakse läbi ELi jäätmevaldkonna õigusaktide põhieesmärgid (jäätmete raamdirektiivi, prügiladirektiivi ja pakendidirektiivi läbivaatamisklauslite kohaselt), samuti toimub jäätmevoogude direktiivide järelhindamine, sealhulgas nendevahelise ühtsuse suurendamise võimaluste hindamine.

Võrdõiguslikkus

15. || Sooliste palgaerinevuste vähendamine || Muu kui seadusandlik || Algatus edendaks võrdse tasu põhimõtet ja hõlbustaks selle tulemuslikku rakendamist praktikas ning aitaks liikmesriikidel leida õiged lähenemisviisid püsivate sooliste palgaerinevuste vähendamiseks.

Euroopa inimõiguste ja põhivabaduste kaitse konventsioon (ELi ühinemine)

16. || ELi ühinemine Euroopa inimõiguste ja põhivabaduste kaitse konventsiooniga – sise-eeskirjad || Seadusandlik || Algatus sätestab juriidilised eeskirjad, mida on vaja, et muuta eelseisev Euroopa inimõiguste ja põhivabaduste kaitse konventsiooniga ühinemine sisemiselt toimivaks.

Välistegevus ja meresõidu turvalisus

17. || ELi meresõidu turvalisuse strateegia || Muu kui seadusandlik || Ühisteatises kõrge esindajaga nähakse ette ühtne strateegiline raamistik, mis ühendab sise- ja välisturvalisuse ning toetub tsiviil- ja sõjalisele koostööle, vastastikusele täiendavusele ja jagatud ressurssidele, et suuta paremini lahendada peamisi meresõiduohutuse probleeme.

Siseküsimused

18. || Võitlus vägivaldse äärmusluse vastu || Muu kui seadusandlik || Teatises soovitatakse liikmesriikidele, kuidas arendada uusi vahendeid võitluseks vägivaldse äärmusluse vormide vastu või nende ärahoidmiseks. Teatis tugineb 2011. aastal loodud radikaliseerumisvastase võrgustiku soovitustele ning sisaldab ka elemente ELi radikaliseerumise ja terroristide värbamise vastase strateegia läbivaatamiseks.

Humanitaarabi

19. || ELi seisukoha ettevalmistamine Hyogo järgse raamistiku kohta || Muu kui seadusandlik || Algatus aitab kujundada ELi panuse arutellu rahvusvahelise 2015. aasta järgse loodusõnnetuste ohu vähendamise tegevusraamistiku üle.

Õigus- ja siseküsimused

20. || Õigus- ja siseküsimuste valdkonna tulevikuprioriteedid || Muu kui seadusandlik || Seoses Stockholmi programmi lõppemisega 2014. aastal ning sellega, et vabadus-, turvalisus- ja õiguspoliitika on täielikult ELi süsteemi integreeritud, esitab komisjon teatise ELi õiguspoliitika tuleviku kohta ja uue siseküsimuste Euroopa tegevuskava.

Õigus ja ettevõtlus

21. || Euroopa juurdepääsetavuse akt || Seadusandlik / muu kui seadusandlik || Algatus parandab puuetega ja vanemaealistele inimestele juurdepääsetavate kaupade ja teenuste turgu, tuginedes „universaaldisaini” lähenemisviisile. See ettevõttesõbralik algatus hõlmab siduvaid meetmeid, et soodustada juurdepääsetavusstandardite kasutuselevõttu ja ühtlustamist. Algatus on tööstuse ja sidusrühmadega konsulteerimise faasis.

22. || Ettevõtte ebaõnnestumise ja maksejõuetuse juhtumite uus käsitlusviis || Seadusandlik / muu kui seadusandlik || Algatuse eesmärk on kehtestada miinimumnormid maksejõuetuseelsete menetluste valdkonnas (saneerimine) ja teine võimalus ausatele ettevõtjatele. Sellega püütakse kõrvaldada piiriülest kaubandust ja investeeringuid häirivad takistused, tagades erinevates liikmesriikides asuvatele võlgnikele ja võlausaldajatele võrdsed võimalused.

Siseturg ja teenused

23. || ELi majanduse pikaajalist rahastamist käsitleva rohelise raamatu järelmeetmed || Seadusandlik / muu kui seadusandlik || Peamine poliitikaeesmärk on suurendada kapitali kättesaadavust pikaajalisteks investeeringuteks. See võib nõuda raamtingimuste, ja eelkõige finantsturgude regulatsiooni kohandamist või muutmist selleks, et tagada finantsturgude parem suutlikkus pakkuda pikaajalist rahastamist.

24. || Autoriõiguste acquis läbivaatamine || Seadusandlik / muu kui seadusandlik || Eesmärk on vaadata läbi ELi autoriõiguste raamistiku sätted, mis on olulised autoriõiguste ja nendega seotud õigustega kaitstud materjali kättesaadavuse jaoks internetis, tagamaks, et see raamistik oleks asjakohane digitaalajastu vajaduste seisukohast. See tähendab muu hulgas tänapäevast raamistikku, mis edendab innovaatilisi turutavasid, tagab õiguste omanike tõhusa tunnustamise ja tasustamise, stimuleerib jätkusuutlikult loovust, kultuurilist mitmekesisust ja innovatsiooni, suurendab lõpptarbijatele kättesaadavate legaalsete pakkumiste valikut ja pakub juurdepääsu sellele, võimaldab tekkida uutel ärimudelitel ning aitab tõhusamalt kaasa võitlusele illegaalsete pakkumiste ja piraatluse vastu.

25. || Kriisijuhtimis- ja kriisilahendusraamistik finantsasutustele, mis ei ole pangad || Seadusandlik || Algatusega tagatakse finantsstabiilsuse suurendamise eesmärgil paralleelselt pangandussektori raamistikuga, et kriisilahendusmeetmeid saaks tulemuslikult ja süsteemse mõjuta rakendada ka finantsasutuste suhtes, mis ei ole pangad.

ELi finantshuvide kaitse

26. || OLAFi reform || Seadusandlik || Pärast teatist OLAFi juhtimise parandamise ja juurdlustega seotud menetlustagatiste tugevdamise kohta saaks OLAFi määruses teha täiendavaid süsteemseid parandusi, mis on inspireeritud menetlustagatistest, mida on käsitletud komisjoni ettepanekus asutada Euroopa Prokuratuur, kuid mille saab üle võtta OLAFi haldusjuurdlustesse ja hakata kasutama isegi enne prokuratuuri asutamist. See võiks hõlmata juurdlusmeetmete õigusliku läbivaatamise tugevdamist uue sõltumatu menetlustagatiste kontrolöri ametikoha abil ja laiendatud menetlustagatisi OLAFi poolt institutsioonides läbiviidavate läbiotsimiste ja arestimiste puhul.

Teadusuuringud ja innovatsioon ning majandus- ja rahandusküsimused

27. || Teadusuuringud ja innovatsioon kui uued majanduskasvu allikad || Muu kui seadusandlik || Jätkuna algatusele „Innovaatiline liit” hinnatakse kõnealuses teatises seda, kuidas innovaatiline majandus edendab konkurentsivõimet ja pakub tõendeid prioriteetsete investeeringute vajaduse kindlakstegemiseks paralleelselt vajalike struktuurireformidega eelarve konsolideerimise ja kasvupotentsiaali avamise raames.

Õigusriik

28. || Õigusriigi põhimõtted Euroopa Liidus || Muu kui seadusandlik || Teatis arendab edasi mõtteid ühtse reageerimise raamistikust juhtudel, kui õigusriigi põhimõtted on ohustatud.

Maksundus ja tolliliit

29. || Lõpliku käibemaksusüsteemi poole || Muu kui seadusandlik || Algatus järgne 2011. aasta detsembri teatisele käibemaksu tuleviku kohta ja selle eesmärk on anda suuniseid, kuidas rakendada ELis kauba- ja teenuste pakkumise maksustamisel sihtriigi põhimõtet kui parimat võimalikku arenguteed, loobudes pikaajalisest päritoluliikmesriigis maksustamise eesmärgist.

III lisa. Õigusloome kvaliteedi ja tulemuslikkuse programmi (REFIT) meetmed

Nr || Pealkiri || Algatuse liik[3] || Kirjeldus

1. || Kolme töötajate teavitamise ja ärakuulamise valdkonna direktiivi uuestisõnastamine ja ühendamine[4] || Seadusandlik (uuestisõnastamine) || Kolme direktiivi uuestisõnastamine ja ühendamine pärast 2013. aasta juulis avaldatud sobilikkuse kontrolli,[5] et lahendada mõned küsimused, mis tõstatati komisjoni talituste töödokumendis (ja parandada direktiivide toimivust). Algatust tuleb arutada sotsiaalpartneritega.

2. || Toiduhügieenialaste õigusaktide läbivaatamine || Seadusandlik (lihtsustamine, asendamine) || Hügieenisätted asendatakse uue õigusaktiga, menetlusi lihtsustatakse ja võetakse kasutusele paindlik lähenemisviis VKEde jaoks.

3. || Veterinaarravimite alaste õigusaktide lihtsustamine || Seadusandlik (lihtsustamine) || Veterinaarravimite ELi turule toomiseks on vaja müügiluba. Veterinaarravimite tööstuse halduskoormust vähendatakse lihtsustatud ja tõhusamate müügiloa saamise ja säilitamise menetluste abil.

4. || Ettevõtlusstatistika integreerimist käsitlev raammäärus (FRIBS)[6] || Seadusandlik || Algatuse eesmärk on ettevõtlusstatistika integreerimine ühisesse õigusraamistikku, et ühtlustada ja ratsionaliseerida Euroopa ettevõtlusstatistika tüüpstruktuuri, vähendades andmeesitajatel lasuvat ebavajalikku koormust.

5. || Sotsiaalstatistika integreerimist käsitlev raammäärus[7] || Seadusandlik || Algatuse eesmärk on sotsiaalstatistika integreerimine ühisesse õigusraamistikku, et ühtlustada ja ratsionaliseerida Euroopa sotsiaalstatistika tüüpstruktuuri, vähendades andmeesitajatel lasuvat ebavajalikku koormust.

6. || Põllumajandustootjate uuringusüsteemi reform || Seadusandlik || Alusakti lühendatakse ja ajakohastatakse ning sellele lisatakse delegeeritud õigusakt, pidades silmas järgmist, 2020. aastaks kavandatud põllumajandustootjate uuringut.

7. || Kaheksa äriühinguõiguse direktiivi uuestisõnastamine[8] || Seadusandlik (kodifitseerimine) || Äriühinguõiguse direktiivid reguleerivad äriühingute asutamist ja toimimist. Need hõlmavad äriühingute asutamist ja registreerimist, investorite kaitset (näiteks kapitalinõuete kaudu), ühinemisi ja jagunemisi, samuti aruandluse teatavaid aspekte. Praeguse õigussüsteemi mõningaid aspekte on selles valdkonnas raske kohaldada, eriti VKEde puhul.[9] Käib töö ühtse, kasutajasõbraliku äriühinguõiguse reeglistiku loomiseks, kodifitseerides kokku kaheksa olemasolevat äriühinguõiguse direktiivi[10]. Uus õigusakt järgib kogu „äriühingu elutsüklit” – selle asutamisest kuni likvideerimiseni. See hõlmab ühist määratluste osa, aruandluskohustusi ja toob kaasa kohaldatavate ELi eeskirjade märgatava lihtsustamise era- ja riiklikus omandis olevatele piiratud vastutusega äriühingutele.

8. || Põllumajandussektori riigiabi eeskirjade läbivaatamine ja lihtsustamine || Seadusandlik (läbivaatamine) || Põllumajanduse valdkonna riigiabi eeskirjad vaadatakse läbi eesmärgiga suurendada nende majanduslikku mõju, keskendudes juhtumitele, millel on tõeline mõju konkurentsile ja kaubandusele ühtsel turul, ning lihtsustades eeskirju ja menetlusi ning vähendades VKEde koormust.

9. || Mahepõllundustootmise õigusraamistiku läbivaatamine ja lihtsustamine || Seadusandlik (läbivaatamine) || Mahepõllundustootmist reguleerivate õigusaktide läbivaatamise eesmärk on kõrvaldada vastuolud, lüngad ja ebaefektiivsed meetmed, lihtsustada eeskirju ja vähendada reguleerimisega seotud kulusid.

10. || Kahekümne kuue nõukogu määruse kodifitseerimine pärast kahe ühise kaubanduspoliitikaga seotud võimaldamismääruse vastuvõtmist[11] || Seadusandlik (kodifitseerimine) || Nende ettepanekute kohaselt kodifitseeritakse asjaomased õigusaktid ja viiakse need kooskõlla Euroopa Liidu toimimise lepinguga.

11. || Tavajäätmete väljavedu taaskasutamise eesmärgil – määrus nr 1418/2007[12] || Seadusandlik (lihtsustamine) || Määrust ajakohastatakse, menetlusi lihtsustatakse ja halduskoormust vähendatakse.

12. || Rahvusvahelisele autoveoturule juurdepääsu käsitlevate sätete lihtsustamine [13] || Seadusandlik (lihtsustamine) || Selle ettepaneku alusel lihtsustataks ja muudetaks selgemaks sätted, milles käsitletakse rahvusvahelisele autoveoturule juurdepääsu ja transporditeenuste pakkumist autoveo-ettevõtjate poolt. Samuti lihtsustab see jõustamise eeskirju ning võimaldab sihitud ja tulemuslikku kontrolli riikide ametiasutuste poolt.

13. || Kalapüügilubade määrus[14] || Seadusandlik (uuestisõnastamine) || Kehtiva kalapüügilubade määruse uuestisõnastamine praeguse süsteemi lihtsustamiseks, liikmesriikide andmenõudmiste suure erinevuse leevendamine ning ühtsuse parandamine kalapüügilubade määruse ja ebaseadusliku, teatamata ja reguleerimata kalapüügi vastase võitluse ning kontrolliraamistiku, samuti laiemalt ühise kalanduspoliitika välismõõtme eesmärkide vahel.

14. || Tehnilised meetmed mereorganismide kaitseks || Seadusandlik || Tehnilisi meetmeid lihtsustatakse, viiakse kooskõlla uue ühise kalanduspoliitika eesmärkidega ja rühmitatakse ümber uude raammäärusesse.

15. || Direktiivi 1999/45/EÜ (ohtlike preparaatide klassifitseerimise, pakendamise ja märgistamise kohta) kehtetuks tunnistamine || Seadusandlik (kehtetuks tunnistamine) || Direktiiv on aegunud pärast ainete ja segude klassifitseerimise, märgistamise ja pakendamise uute eeskirjade vastuvõtmist 2008. aastal.

16. || Nõukogu direktiivi (liikmesriikidelt komisjonile antava abi ja liikmesriikide koostöö kohta toidualaste küsimuste teaduslikul uurimisel) kehtetuks tunnistamine[15] || Seadusandlik (kehtetuks tunnistamine) || Direktiivi on asendanud õigusaktide ja teaduskoostöö struktuuri muudatused. Nende ülesannete täitmise tagab nüüd EFSA (Euroopa Toiduohutusamet).

17. || Terasestatistika määruse kehtetuks tunnistamine[16] || Seadusandlik (kehtetuks tunnistamine) || Terasestatistika kogumise kord on nüüd erinev. Seepärast ei ole kõnealust õigusakti enam vaja.

18. || Nõukogu otsuse (liikmesriikide rahapesu andmebüroode vahelise koostöö korra kohta teabe vahetamisel) kehtetuks tunnistamine[17] || Seadusandlik (kehtetuks tunnistamine) || Kõnealune õigusakt asendatakse rahapesuvastase direktiiviga. Kehtetuks tunnistamise aeg sõltub komisjoni poolt 5.2.2013 vastu võetud rahapesuvastase direktiivi ettepaneku (mis muudab otsuse 2000/642/JSK aegunuks) vastuvõtmisest ja rakendamisest.

19. || Direktiivi 2007/38/EÜ (raskeveokitele tagantjärele peeglite paigaldamise kohta) kehtetuks tunnistamine || Seadusandlik (kehtetuks tunnistamine) || Direktiiv ei ole enam asjakohane. Selle sisu on võtnud üle raskeveokite tüübikinnitust käsitlevad määrused.

20. || Direktiivi 2009/33/EÜ (keskkonnasõbralike ja energiatõhusate maanteesõidukite edendamise kohta) kehtetuks tunnistamine || Seadusandlik (kehtetuks tunnistamine) || Direktiiv ei ole enam vajalik, sest selle sisu on võetud üle uutesse horisontaalsetesse riigihangete eeskirjadesse.

21. || Nõukogu otsuse (ühenduse eesmärgi kohta vähendada primaarenergia allikate tarbimist toornafta ja naftatoodete tarneraskuste korral) kehtetuks tunnistamine[18] || Seadusandlik (kehtetuks tunnistamine) || Otsus on aegunud, tänapäeval loetakse peamiseks naftatarnehäiretele reageerimise viisiks julgeolekuvarude vabastamist – nii saab puuduva koguse kiiresti asendada, ilma ELi majandustegevust ja kodanike elu häirimata. Uus naftavarude direktiiv (võeti vastu 2009. aastal, kõik sätted jõus alates 2013. aastast) hõlmab julgeolekuvarusid ja sisaldab tarbimise piiramise eesmärgi seadmise võimalust.

IV lisa: Tagasi võtta kavandatavate menetluses olevate ettepanekute nimekiri[19]

Nr || COM / SEC / institutsioonidevaheline viide || Pealkiri || Tagasivõtmise põhjus || Komisjoni ettepaneku viide ELTs

Arengu- ja koostööabi

1. || KOM (2009) 395 2009/0111/CNS || Ettepanek: NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse nõukogu määrust (EÜ) nr 314/2004, milles käsitletakse teatavaid piiravaid meetmeid Zimbabwe suhtes || Aegunud. Nimekirja kandmise läbivaatamine nähakse nüüd ette otsusega 2011/101/ÜVJP.  Sanktsioonide korda see ei mõjuta. || ELT C 26, 28.1.2011, lk 4

Arengu- ja koostööabi / välispoliitika rahastamisvahendid

2. || KOM(2009) 195 2009/0058/COD     || Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EÜ) nr 1717/2006, millega kehtestatakse stabiliseerimise rahastamisvahend || Aegunud. Muutmisele kuuluv määrus kaotab kehtivuse 2013. aasta lõpus ja komisjon on võtnud välistegevuse 2014.–2020. aasta õigusaktide paketi raames vastu uue seadusandliku ettepaneku stabiliseerimisvahendi kohta – KOM(2011) 845. || ELT C 296, 30.10.2010, lk 5

Tööhõive, sotsiaalküsimused ja sotsiaalne kaasatus

3. || KOM (2011) 336 2011/0147/COD || Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS millega muudetakse määrust (EÜ) nr 1927/2006 Globaliseerumisega Kohanemise Euroopa Fondi loomise kohta || Aegunud. Muutmisele kuuluv määrus kaotab kehtivuse 2013. aasta lõpus. Komisjon võttis mitmeaastase finantsraamistiku paketi raames vastu uue seadusandliku ettepaneku Globaliseerumisega Kohanemise Euroopa Fondi kohta (2014–2020). || ELT C 264, 8.9.2011, lk 4

Keskkond

4. || KOM(2003) 624 2003/0246/COD || Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV keskkonnaasjades kohtu poole pöördumise kohta                || Kõnealuse ettepaneku menetlemine kaasseadusandjate poolt on 2003. aastast pooleli ja mingeid edusamme sel ajal ei ole saavutatud. Komisjon kaalub alternatiivseid viise Århusi konventsioonist tulenevate kohustuste täitmiseks ja viib läbi mõju hindamist. || ELT C 96, 21.4.2004, lk 22

5. || KOM(2006) 232 (lõplik) || Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv, millega luuakse mullakaitse raamistik ja muudetakse direktiivi 2004/35/EÜ || Komisjon märgib, et ettepaneku menetlemine on kestnud 8 aastat ja selle aja jooksul ei ole võetud ühtki tulemuslikku meedet. Seepärast uurib komisjon hoolikalt, kas ettepaneku eesmärki, millele ta kindlaks jääb, saab kõige paremini teenida ettepaneku menetlusse jätmise või selle tagasi võtmisega, avades niimoodi võimaluse alternatiivse algatuse jaoks järgmisel ametiajal. Seda otsustatakse sõltuvalt sellest, kui tõenäoline on vastuvõtmine enne Euroopa Parlamendi valimisi. || ELT L 200, 22.7.2006, lk 11

Eurostat.

6. || KOM (2011) 335 2011/0146/COD || Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS kuritegevusohutuse Euroopa statistika kohta || Aegunud. Euroopa Parlament võttis vastu negatiivse resolutsiooni. Peale selle ei arutata seda nõukogus. Küsimus vajab siiski lahendamist ja komisjon püüab leida muu võimaluse ettepaneku eesmärkide saavutamiseks. || ELT C 264, 8.9.2011, lk 3

Välissuhete valdkond

7. || KOM (1973) 1929 || Proposition de règlement du Conseil portant ouverture, répartition et mode de gestion du contingent tarifaire communautaire d'autres tissus de coton, de la position 55.09 du tarif douanier commun, originaires de la République libanaise (année 1974) || Aegunud. Asjaomane toode on vahepeal liberaliseeritud. || -

8. || KOM (1980) 662 || Proposition de règlement rendant applicable des décisions des Conseils de coopération CEE-Algérie, Maroc, Tunisie, Egypte, Liban, Jordanie, Syrie …, remplaçant les Unités de Compte par les Unités de Compte Européennes dans le protocole nº 2 de l'accord entre la Communauté économique européenne et ces pays || Aegunud. Ettepanek võeti vastu Egiptuse, Liibanoni, Jordaania ja Maroko suhtes. Kõik asjaomaste riikidega (v.a Süüria) sõlmitud lepingud on asendatud assotsieerimislepingutega. Ehkki leping Süüriaga veel kehtib, asendatakse see juba parafeeritud assotsieerimislepinguga. || -

9. || KOM (1983) 303 || Propositions de règlements du Conseil modifiant une nouvelle fois les articles 6 et 17 du protocole relatif à la définition de la notion de produits originaires et aux méthodes de coopération administrative des accords de coopération entre la Communauté économique européenne et l'Algérie, l'Égypte, La Jordanie, le Liban, le Maroc, la Syrie et la Tunisie || Aegunud. Ettepanek võeti vastu Egiptuse ja Liibanoni suhtes.  Kõik asjaomaste riikidega (v.a Süüria) sõlmitud lepingud on asendatud assotsieerimislepingutega. Ehkki leping Süüriaga veel kehtib, asendatakse see juba parafeeritud assotsieerimislepinguga. || -

10. || KOM (1985) 534 || Proposition de règlement (CEE) du Conseil modifiant en ce qui concerne certaines opérations avec l'Afrique du Sud, les régimes applicables aux importations et exportations de certains produits || Aegunud. Selle ettepaneku tegemise põhjused on ära langenud. || -

11. || KOM (1989) 19 || Proposition de règlement du Conseil portant suspension de concessions tarifaires et relèvements des droits de la nomenclature combinée applicable à certains produits originaires des Etats-Unis || Aegunud. Selle ettepaneku tegemise põhjused on ära langenud. || -

Tervise- ja tarbijaküsimused

12. || KOM (2008) 663, muudetud dokumentidega KOM(2011) 633 ja COM (2012) 48 2008/0256/COD || Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv, millega muudetakse direktiivi 2001/83/EÜ (inimtervishoius kasutatavaid ravimeid käsitlevate ühenduse eeskirjade kohta) seoses retsepti alusel väljastatavate inimtervishoius kasutatavate ravimite kohta üldsusele antava teabega || Esialgne ettepanek jagati kaheks ettepanekuks, et hõlbustada kaasseadusandjate arutelu. Ravimiohutuse järelevalvega seotud aspektid inkorporeeriti uude ettepanekusse COM (2012) 52, mis võeti vastu kui Euroopa Parlamendi ja nõukogu 25. oktoobri 2012. aasta direktiiv 2012/26/EL, millega muudetakse direktiivi 2001/83/EÜ. Patsientide teavitamisega seotud aspektid inkorporeeriti muudetud ettepanekusse COM (2012) 48. Arutelu nõukogus on näidanud, et kokkulepet selle ettepaneku suhtes ei suudeta saavutada. || ELT C 37, 10.2.2012, lk 15, ja ELT C 102, 5.4.2012, lk 27  

13. || KOM (2008) 662, muudetud dokumentidega KOM(2011) 0632 ja COM (2012) 0049 2008/0255/COD || Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EÜ) nr 726/2004 (milles sätestatakse ühenduse kord inim- ja veterinaarravimite lubade andmise ja järelevalve kohta ning millega asutatakse Euroopa Ravimiamet) seoses retsepti alusel väljastatavate inimtervishoius kasutatavate ravimite kohta üldsusele antava teabega || Esialgne ettepanek jagati kaheks ettepanekuks, et hõlbustada kaasseadusandjate arutelu. Ravimiohutuse järelevalvega seotud aspektid inkorporeeriti uude ettepanekusse COM (2012) 51, mis võeti vastu kui Euroopa Parlamendi ja nõukogu 25. oktoobri 2012. aasta määrus (EL) nr 1027/2012, millega muudetakse määrust (EÜ) nr 726/2004. Patsientide teavitamisega seotud aspektid inkorporeeriti muudetud ettepanekusse COM (2012) 49. Arutelu nõukogus on näidanud, et kokkulepet selle ettepaneku suhtes ei suudeta saavutada. || ELT C 37, 10.2.2012, lk 15, ja ELT C 102, 5.4.2012, lk 27

Personal ja julgeolek

14. || KOM(2005) 190/1 2005/0072/COD || Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EMÜ) nr 1210/90 (Euroopa Keskkonnaagentuuri ja Euroopa keskkonnateabe- ja -vaatlusvõrgu asutamise kohta) seoses tegevdirektori ametiajaga || 2012. aastal saavutatud uus kokkulepe muutis ettepaneku aegunuks (vrd Euroopa Parlamendi, ELi Nõukogu ja Euroopa Komisjoni 2012. aasta juuli ühisavaldus detsentraliseeritud ametite kohta ja ühine lähenemisviis neile). || ELT C 172, 12.7.2005, lk 26

15. ||  KOM(2005)190/2 2005/0073/COD || Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EMÜ) nr 337/75 (Euroopa Kutseõppe Arenduskeskuse loomise kohta) seoses direktori ametiajaga || 2012. aastal saavutatud uus kokkulepe muutis ettepaneku aegunuks (vrd Euroopa Parlamendi, ELi Nõukogu ja Euroopa Komisjoni 2012. aasta juuli ühisavaldus detsentraliseeritud ametite kohta ja ühine lähenemisviis neile). || ELT C 172, 12.7.2005, lk 26

16. || KOM(2005)190/3 2005/0074/COD || Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EMÜ) nr 1365/75 (Euroopa Elu- ja Töötingimuste Parandamise Fondi loomise kohta) seoses direktori ja asedirektori ametiajaga || 2012. aastal saavutatud uus kokkulepe muutis ettepaneku aegunuks (vrd Euroopa Parlamendi, ELi Nõukogu ja Euroopa Komisjoni 2012. aasta juuli ühisavaldus detsentraliseeritud ametite kohta ja ühine lähenemisviis neile). || ELT C 172, 12.7.2005, lk 26

17. || KOM(2005)190/4 2005/0075/COD || Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EMÜ) nr 1360/90, millega luuakse Euroopa Koolitusfond, seoses direktori ametiajaga || Euroopa Parlamendi, ELi Nõukogu ja Euroopa Komisjoni 2012. aasta juuli ühisavaldus detsentraliseeritud ametite kohta ja ühine lähenemisviis neile muutis ettepaneku aegunuks. || ELT C 172, 12.7.2005, lk 26

18. || KOM(2005)190/5 2005/0076/COD || Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EMÜ) nr 302/93 (Narkootikumide ja Narkomaania Euroopa Järelevalvekeskuse asutamise kohta) seoses direktori ametiajaga || 2012. aastal saavutatud uus kokkulepe muutis ettepaneku aegunuks (vrd Euroopa Parlamendi, ELi Nõukogu ja Euroopa Komisjoni 2012. aasta juuli ühisavaldus detsentraliseeritud ametite kohta ja ühine lähenemisviis neile). || ELT C 172, 12.7.2005, lk 26

19. || KOM(2005)190/6 2005/0077/COD || Ettepanek: NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EÜ) nr 40/94 seoses siseturu ühtlustamisameti juhataja ametiajaga || 2012. aastal saavutatud uus kokkulepe muutis ettepaneku aegunuks (vrd Euroopa Parlamendi, ELi Nõukogu ja Euroopa Komisjoni 2012. aasta juuli ühisavaldus detsentraliseeritud ametite kohta ja ühine lähenemisviis neile). || ELT C 172, 12.7.2005, lk 26

20. || KOM(2005)190/7 2005/0078/COD || Ettepanek: NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EÜ) nr 2100/94 seoses ühenduse sordiameti juhataja ametiajaga || 2012. aastal saavutatud uus kokkulepe muutis ettepaneku aegunuks (vrd Euroopa Parlamendi, ELi Nõukogu ja Euroopa Komisjoni 2012. aasta juuli ühisavaldus detsentraliseeritud ametite kohta ja ühine lähenemisviis neile). || ELT C 172, 12.7.2005, lk 26

21. || KOM(2005)190/8 2005/0079/COD || Ettepanek: NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EÜ) nr 2965/94 (Euroopa Liidu asutuste tõlkekeskuse asutamise kohta) seoses direktori ametiajaga || 2012. aastal saavutatud uus kokkulepe muutis ettepaneku aegunuks (vrd Euroopa Parlamendi, ELi Nõukogu ja Euroopa Komisjoni 2012. aasta juuli ühisavaldus detsentraliseeritud ametite kohta ja ühine lähenemisviis neile). || ELT C 172, 12.7.2005, lk 26

22. || KOM(2005)190/9 2005/0080/COD || Ettepanek: NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EÜ) nr 1035/97, millega luuakse Rassismi ja Ksenofoobia Euroopa Järelevalvekeskus, seoses direktori ametiajaga || 2012. aastal saavutatud uus kokkulepe muutis ettepaneku aegunuks (vrd Euroopa Parlamendi, ELi Nõukogu ja Euroopa Komisjoni 2012. aasta juuli ühisavaldus detsentraliseeritud ametite kohta ja ühine lähenemisviis neile). || ELT C 172, 12.7.2005, lk 26

23. || KOM(2005)190/10 2005/0081/COD || Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EÜ) nr 178/2002 seoses Euroopa Toiduohutusameti tegevdirektori ametiajaga || 2012. aastal saavutatud uus kokkulepe muutis ettepaneku aegunuks (vrd Euroopa Parlamendi, ELi Nõukogu ja Euroopa Komisjoni 2012. aasta juuli ühisavaldus detsentraliseeritud ametite kohta ja ühine lähenemisviis neile). || ELT C 172, 12.7.2005, lk 27

24. || KOM(2005)190/11 2005/0082/COD || Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EÜ) nr 851/2004, millega asutatakse Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskus, seoses direktori ametiajaga || 2012. aastal saavutatud uus kokkulepe muutis ettepaneku aegunuks (vrd Euroopa Parlamendi, ELi Nõukogu ja Euroopa Komisjoni 2012. aasta juuli ühisavaldus detsentraliseeritud ametite kohta ja ühine lähenemisviis neile). || ELT C 172, 12.7.2005, lk 27

25. || KOM(2005)190/12 2005/0083/COD || Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EÜ) nr 726/2004 seoses Euroopa Ravimihindamisameti tegevdirektori ametiajaga || 2012. aastal saavutatud uus kokkulepe muutis ettepaneku aegunuks (vrd Euroopa Parlamendi, ELi Nõukogu ja Euroopa Komisjoni 2012. aasta juuli ühisavaldus detsentraliseeritud ametite kohta ja ühine lähenemisviis neile). || ELT C 172, 12.7.2005, lk 27

26. || KOM(2005)190/13 2005/0084/COD || Ettepanek: NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EÜ) nr 1321/2004 seoses Euroopa globaalse navigatsioonisatelliitide süsteemi (GNSS) järelevalveameti tegevdirektori ametiajaga || 2012. aastal saavutatud uus kokkulepe muutis ettepaneku aegunuks (vrd Euroopa Parlamendi, ELi Nõukogu ja Euroopa Komisjoni 2012. aasta juuli ühisavaldus detsentraliseeritud ametite kohta ja ühine lähenemisviis neile). || ELT C 172, 12.7.2005, lk 27

27. || KOM(2005)190/14 2005/0085/COD || Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EÜ) nr 2062/94 (Euroopa tööohutuse ja töötervishoiu agentuuri loomise kohta) seoses direktori ametiajaga || 2012. aastal saavutatud uus kokkulepe muutis ettepaneku aegunuks (vrd Euroopa Parlamendi, ELi Nõukogu ja Euroopa Komisjoni 2012. aasta juuli ühisavaldus detsentraliseeritud ametite kohta ja ühine lähenemisviis neile). || ELT C 172, 12.7.2005, lk 27

28. || KOM(2005)190/15 2005/0086/COD || Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EÜ) nr 1406/2002, millega luuakse Euroopa Meresõiduohutuse Amet, seoses tegevdirektori ametiajaga || 2012. aastal saavutatud uus kokkulepe muutis ettepaneku aegunuks (vrd Euroopa Parlamendi, ELi Nõukogu ja Euroopa Komisjoni 2012. aasta juuli ühisavaldus detsentraliseeritud ametite kohta ja ühine lähenemisviis neile). || ELT C 172, 12.7.2005, lk 27

29. || KOM(2005)190/16 2005/0087/COD || Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EÜ) nr 1592/2002 seoses Euroopa Lennundusohutusameti tegevdirektori ja direktorite ametiajaga || 2012. aastal saavutatud uus kokkulepe muutis ettepaneku aegunuks (vrd Euroopa Parlamendi, ELi Nõukogu ja Euroopa Komisjoni 2012. aasta juuli ühisavaldus detsentraliseeritud ametite kohta ja ühine lähenemisviis neile). || ELT C 172, 12.7.2005, lk 27

30. || KOM(2005)190/17 2005/0088/COD || Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EÜ) nr 881/2004, millega asutatakse Euroopa Raudtee Amet, seoses direktori ametiajaga || 2012. aastal saavutatud uus kokkulepe muutis ettepaneku aegunuks (vrd Euroopa Parlamendi, ELi Nõukogu ja Euroopa Komisjoni 2012. aasta juuli ühisavaldus detsentraliseeritud ametite kohta ja ühine lähenemisviis neile). || ELT C 172, 12.7.2005, lk 27

31. || KOM(2005)190/18 2005/0089/COD || Ettepanek: NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EÜ) nr 2007/2004 seoses Euroopa Liidu liikmesriikide välispiiril tehtava operatiivkoostöö juhtimise Euroopa agentuuri tegevdirektori ja tegevdirektori asetäitja ametiajaga || 2012. aastal saavutatud uus kokkulepe muutis ettepaneku aegunuks (vrd Euroopa Parlamendi, ELi Nõukogu ja Euroopa Komisjoni 2012. aasta juuli ühisavaldus detsentraliseeritud ametite kohta ja ühine lähenemisviis neile). || ELT C 172, 12.7.2005, lk 27

Siseturg ja teenused

32. || KOM (2004) 582 2004/0203/COD || Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse direktiivi 98/71/EÜ disainilahenduste õiguskaitse kohta || Selle ettepaneku arutelud nõukogus ei ole pärast 2010. aastat edenenud, mis näitab, et kokkulepet ei ole võimalik saavutada. Komisjon kaalub käimasoleva majandusuuringu ja ELi disainilahenduste kaitse süsteemi tulevase hindamise raames alternatiivseid viise probleemi lahendamiseks. || ELT C 12, 18.1.2005, lk 25

33. || KOM (2010) 350 2010/0198/CNS || Ettepanek: NÕUKOGU MÄÄRUS (EL) Euroopa Liidu patendi tõlkimise korraldamise kohta || Aegunud. Asendatud uue ettepanekuga KOM (2011) 216, mis võeti vastu kui NÕUKOGU MÄÄRUS (EL) nr 1260/2012 tõhustatud koostöö rakendamise kohta ühtse patendikaitse loomise valdkonnas seoses kohaldatava tõlkekorraldusega. || -

34. || KOM (2008) 396 2008/0130/APP || Ettepanek: NÕUKOGU MÄÄRUS Euroopa osaühingu põhikirja kohta || Nõukogus selle ettepaneku üle peetavad arutelud ei ole alates 2011. aastast edenenud. Kuna nõutav on ühehäälsus, puuduvad väljavaated kokkuleppele jõudmiseks. Komisjon kaalub alternatiivseid viise praegu läbiviidava mõjuhindamise raames ühe osanikuga äriühingute kohta. || ELT C 303, 15.12.2009, lk 8

Liikuvus ja transport

35. || KOM (2011) 710 2011/0327/COD || Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2006/126/EÜ seoses juhikaardi funktsioone hõlmavate juhilubadega || Ei vasta asjaomasele sättele sõidumeeriku andmete kohta, mistõttu ettepanekut ei jäetud jõusse, sest läbirääkimistel ja 14. mail 2013 saavutatud kokkuleppes järeldati, et see ei oleks realistlik.  || ELT C 37, 10.2.2012, lk 18

36. || KOM (2007) 497 2007/0183/CNS                     || Ettepanek: NÕUKOGU OTSUS, milles käsitletakse Euroopa Ühenduse ja Maroko Kuningriigi vahelist teatavaid lennundusküsimusi käsitlevat lepingut muutva protokolli sõlmimist, et võtta arvesse Bulgaaria Vabariigi ja Rumeenia ühinemist Euroopa Liiduga || Aegunud. Muudetav leping on asendatud laiaulatusliku ELi ja Maroko lepinguga. || -

Maksundus ja tolliliit

37. || KOM (2002) 64 2002/0041/CNS || Ettepanek: NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse direktiivi 77/388/EMÜ reisibüroode eriskeemi osas || Aegunud. Ettepanek tehti 2002. aastal ja alates 2010. aastast ei ole seda nõukogus arutatud. See, kuidas reisibüroode teenuste (sh reisipakettide) müümine tarbijaile on muutunud, on muutnud ettepaneku tarbetuks. || EÜT C 126/E, 28.5.2002, lk 390

38. || KOM(2003) 78/2 2003/0057/COD || Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EMÜ) nr 218/92 (halduskoostöö kohta kaudse maksustamise (käibemaks) valdkonnas) reisiteenuste osutamist käsitlevate lisameetmete osas || Aegunud. Ettepanek tehti 2003. aastal ja alates 2010. aastast ei ole seda nõukogus arutatud. See, kuidas reisibüroode teenuste (sh reisipakettide) müümine tarbijaile on muutunud, on muutnud ettepaneku tarbetuks. Seotud ettepanekuga KOM (2002) 64 reisibüroode eriskeemi kohta. || ELT C 76/E, 25.3.2004, lk 4

39. || KOM (2008) 497 2008/0164/ACC || Ettepanek: NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse nõukogu määrust (EMÜ) nr 2112/78, millega kiidetakse heaks 14. novembri 1975. aasta Genfi tollikonventsioon TIR-märkmike alusel toimuva rahvusvahelise kaubaveo kohta (TIR-konventsioon) || Aegunud. TIR-konventsioon konsolideeriti nõukogu otsusega 2009. aastal. || -

40. || KOM(2004) 728/1 2004/0261/CNS || Ettepanek: NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse direktiivi 77/388/EMÜ käibemaksukohustuse lihtsustamiseks. || Aegunud teenuste osutamise kohta käsitlevate eeskirjade muutuste tõttu. Kõnealune ettepanek on kolmest käibemaksusüsteemi läbivaatamise ettepanekust koosneva paketi osa; kaks neist ettepanekutest võeti vastu kui nõukogu määrus (EÜ) nr 143/2008 (halduskoostöö) ja direktiiv 2008/9 (piiriülesed tagastamised). Üks selle ettepaneku aspekt inkorporeeriti osaliselt muudetud seadusandlikku ettepanekusse teenuste osutamise koha kohta, mis võeti vastu kui nõukogu direktiiv 2008/8/EÜ (telekommunikatsiooniettevõtjate, ringhäälinguettevõtjate ja elektrooniliste teenuste pakkujatele mõeldud nn väike kontaktpunkt). Siiski ei ole suudetud nõukogus selle ettepaneku suhtes kokkulepet saavutada. Nagu kinnitatakse teatises käibemaksu tuleviku kohta, on käibemaksukohustuste lihtsustamine jätkuvalt oluline prioriteet, ja komisjon jätkab tööd neis valdkondades selle eesmärgi saavutamiseks. || ELT C 024, 29.1.2005, lk 10

Kodifitseerimised

41. || KOM (2007) 755 2007/0256/COD || Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS Euroopa Ühenduse majandustegevuse statistilise liigituse kohta || Kavandatud kodifitseerimismenetlust ei saa läbi viia, sest õigusakt sisaldab sätteid, mis kuuluvad komiteemenetluse varasemate eeskirjade reguleerimisalasse. || ELT C 55, 28.2.2008, lk 7

42. || KOM (2008) 99 2008/0037/COD || Ettepanek NÕUKOGU DIREKTIIV veterinaarkontrollide kohta ühendusesiseses kaubanduses (kodifitseeritud versioon) || Uus ettepanek COM (2013) 265 final sisaldab sätet kodifitseerimiseks kavandatud õigusakti kehtetuks tunnistamise kohta. || ELT C 207, 14.8.2008, lk 5

43. || KOM (2008) 351 2008/0115/COD || Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV põllu- ja metsamajanduslike ratastraktorite juhiistmete kohta (kodifitseeritud versioon) || Õigusakt, mida kavatseti kodifitseerida, on tunnistatud alates 1.1.2016 määrusega (EL) nr 167/2013 kehtetuks. || ELT C 10, 15.1.2009, lk 13

44. || KOM (2008) 697  2008/0204/COD || Ettepanek: NÕUKOGU DIREKTIIV, milles sätestatakse hobuste Aafrika katku kontrollieeskirjad ja tõrjemeetmed (kodifitseeritud versioon) || Õigusakti kehtetuks tunnistamise ettepanek tehti loomatervishoiuõiguse läbivaatamise raames – COM (2013) 260 final. || -

45. || KOM (2009) 299 2009/0080/COD || Ettepanek: NÕUKOGU DIREKTIIV.../…/EÜ seemnekartuli turustamise kohta || Õigusakti kehtetuks tunnistamise ettepanek tehti taimse paljundusmaterjali õiguse läbivaatamise raames – COM (2013) 262 final. || ELT C 296, 30.10.2010, lk 10

46. || KOM (2010) 359 2010/0194/COD || Ettepanek EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV viinamarjade vegetatiivse paljundusmaterjali turustamise kohta || Õigusakti kehtetuks tunnistamise ettepanek tehti taimse paljundusmaterjali õiguse läbivaatamise raames – COM (2013) 262 final. || -

47. || KOM (2010) 508 2010/0261/COD || Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV mootorsõidukite lubatud mürataset ja heitgaasisüsteemi käsitlevate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta (kodifitseerimine) || Uus ettepanek KOM (2011) 856 sisaldab sätet kodifitseerimiseks kavandatud õigusakti kehtetuks tunnistamise kohta. || ELT C 121, 19.4.2011, lk 25

48. || KOM (2010) 510  2010/0264/COD || Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV kitsarööpmeliste põllu- ja metsamajanduslike ratastraktorite tagaossa paigaldatavate ümbermineku kaitsekonstruktsioonide kohta (kodifitseerimine) || Õigusakt, mida kavatseti kodifitseerida, on tunnistatud alates 1.1.2016 määrusega (EL) nr 167/2013 kehtetuks. || ELT C 121, 19.4.2011, lk 25

49. || KOM (2010) 610  2010/0302/COD || Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV kitsarööpmeliste põllu- ja metsamajanduslike ratastraktorite juhiistme ette kinnitatud ümbermineku kaitsekonstruktsioonide kohta (kodifitseerimine) || Õigusakt, mida kavatseti kodifitseerida, on tunnistatud alates 1.1.2016 määrusega (EL) nr 167/2013 kehtetuks. || ELT C 121, 19.4.2011, lk 29

50. || KOM (2010) 635  2010/0309/COD || Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega kehtestatakse lammaste ja kitsede identifitseerimise ja registreerimise süsteem (kodifitseerimine) || Õigusakti kehtetuks tunnistamise ettepanek tehti loomatervishoiuõiguse läbivaatamise raames – COM (2013) 260 final. || ELT C 121, 19.4.2011, lk 31

51. || KOM (2010) 717  2010/0348/COD || Ettepanek EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV põllu- või metsamajanduslike ratastraktorite juhtseadiste paigaldamise, asukoha, käsitsemise ja tähistamise kohta (kodifitseerimine) || Õigusakt, mida kavatseti kodifitseerida, on tunnistatud alates 1.1.2016 määrusega (EL) nr 167/2013 kehtetuks. || ELT C 94, 26.3.2011, lk 5

52. || KOM (2010) 729 2010/0349/COD || Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV põllu- või metsamajanduslike ratastraktorite piduriseadmete kohta (kodifitseerimine) || Õigusakt, mida kavatseti kodifitseerida, on tunnistatud alates 1.1.2016 määrusega (EL) nr 167/2013 kehtetuks. || ELT C 121,  19.4.2011, lk 35

53. || KOM (2010) 746 2010/0358/COD || Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV põllu- ja metsamajanduslike ratastraktorite juhtimisruumi, juhtimiskohale ligipääsu ning uste ja akende kohta (kodifitseerimine) || Õigusakt, mida kavatseti kodifitseerida, on tunnistatud alates 1.1.2016 määrusega (EL) nr 167/2013 kehtetuks. || ELT C 121, 19.4.2011, lk 36

V lisa: Õigusaktid, mida hakatakse kohaldama alates 2014. aastast

1. jaanuaril jõustub suur valik olulisi ettepanekuid, eelkõige mitmeaastase finantsraamistiku (2014–2020) jaoks kokku lepitud programmid ja rida samal ajal käivitatavaid suuri poliitilisi algatusi. Komisjon loodab ka, et jõustuvad I lisas loetletud ettepanekud.

Peale selle jõustuvad 2014. aastal järgmised õigusaktid[20]:

1. jaanuar || · Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2013/36/EL, 26. juuni 2013, mis käsitleb krediidiasutuste tegevuse alustamise tingimusi ning krediidiasutuste ja investeerimisühingute usaldatavusnõuete täitmise järelevalvet, millega muudetakse direktiivi 2002/87/EÜ ning millega tunnistatakse kehtetuks direktiivid 2006/48/EÜ ja 2006/49/EÜ.

· Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EÜ) nr 595/2009, 18. juuni 2009, mis käsitleb mootorsõidukite ja mootorite tüübikinnitust seoses raskeveokite heitmetega (Euro VI) ning sõidukite remondi- ja hooldusteabe kättesaadavust.

· Komisjoni määrus (EL) nr 143/2013, 19. veebruar 2013, millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2007/46/EÜ ning komisjoni määrust (EÜ) nr 692/2008 seoses CO2 heitkoguste määramisega mitmeastmelise tüübikinnitusega sõidukite puhul.

· Komisjoni määrus (EÜ) nr 692/2008, 18. juuli 2008, millega rakendatakse ja muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EÜ) nr 715/2007, mis käsitleb mootorsõidukite tüübikinnitust seoses väikeste sõiduautode ja kommertsveokite (Euro 5 ja Euro 6) heitmetega ning sõidukite remondi- ja hooldusteabe kättesaadavust.

· Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus nr 2012/1257 tõhustatud koostöö rakendamise kohta ühtse patendikaitse loomise valdkonnas.

· Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) nr 608/2013, 12. juuni 2013, mis käsitleb intellektuaalomandi õiguskaitse tagamist tollis.

· Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega asutatakse Euroopa vabatahtlik humanitaarabikorpus ELi humanitaarabi vabatahtlikud.

· Euroopa Parlamendi ja nõukogu otsus Euroopa Liidu kodanikukaitse mehhanismi kohta.

28. jaanuar || · Nõukogu direktiiv 2013/1/EL, 20. detsember 2012, millega muudetakse direktiivi 93/109/EÜ seoses üksikasjaliku korraga, mille alusel liikmesriigis elavad, kuid selle riigi kodakondsuseta liidu kodanikud saavad kasutada õigust kandideerida Euroopa Parlamendi valimistel.

14. veebruar || · Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2012/19/EL, 4. juuli 2012, elektri- ja elektroonikaseadmetest tekkinud jäätmete (elektroonikaromude) kohta.

22. veebruar || · Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) nr 978/2012, 25. oktoober 2012, üldiste tariifsete soodustuste kava kohaldamise ning nõukogu määruse (EÜ) nr 732/2008 kehtetuks tunnistamise kohta.

1. märts || · Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) nr 649/2012, 4. juuli 2012, ohtlike kemikaalide ekspordi ja impordi kohta.

17. märts || · Nõukogu otsus 2013/129/EL, 7. märts 2013, 4-metamfetamiini suhtes kontrollimeetmete kehtestamise kohta.

1. aprill || · Komisjoni direktiiv 2013/8/EL, 26. veebruar 2013, millega muudetakse tehniliste sätete kohandamise eesmärgil Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2009/144/EÜ põllu- või metsamajanduslike ratastraktorite teatavate osade ja omaduste kohta.

10. aprill || · Komisjoni määrus (EL) nr 847/2012, 19. september 2012, millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 1907/2006 (mis käsitleb kemikaalide registreerimist, hindamist, autoriseerimist ja piiramist (REACH)) XVII lisa seoses elavhõbedaga.

2. juuni || · Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2012/13/EL, 22. mai 2012, milles käsitletakse õigust saada kriminaalmenetluses teavet.

13. juuni || · Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2011/83/EL, 25. oktoober 2011, tarbija õiguste kohta, millega muudetakse nõukogu direktiivi 93/13/EMÜ ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 1999/44/EÜ ja millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu direktiiv 85/577/EMÜ ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 97/7/EÜ.

18. juuni || · Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2012/33/EL, 21. november 2012, millega muudetakse direktiivi 1999/32/EÜ seoses laevakütuste väävlisisaldusega.

19. juuni || · Komisjoni direktiiv 2013/10/EL, 19. märts 2013, millega muudetakse nõukogu direktiivi 75/324/EMÜ aerosoole käsitlevate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta, et kohandada selle direktiivi märgistamisalaseid sätteid Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EÜ) nr 1272/2008, mis käsitleb ainete ja segude klassifitseerimist, märgistamist ja pakendamist.

4. juuli || · Direktiiv 2012/35, millega muudetakse direktiivi 2008/106/EÜ meremeeste väljaõppe miinimumtaseme kohta.

7. juuli || · Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2012/17/EL, 13. juuni 2012, millega muudetakse nõukogu direktiivi 89/666/EMÜ ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiive 2005/56/EÜ ja 2009/101/EÜ keskregistrite, äriregistrite ja äriühingute registrite sidestamise osas.

5. august || · Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2010/41/EL, 7. juuli 2010, füüsilisest isikust ettevõtjatena tegutsevate meeste ja naiste võrdse kohtlemise põhimõtte kohaldamise kohta, millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu direktiiv 86/613/EMÜ (IE, EL, FR, SI ja UK suhtes).

1. september || · Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) nr 549/2013, 21. mai 2013, Euroopa Liidus kasutatava Euroopa rahvamajanduse ja regionaalse arvepidamise süsteemi kohta.

2. september || · Määrus (EL) nr 98/2013, 15. jaanuar 2013, lõhkeainete lähteainete turustamise ja kasutamise kohta

29. oktoober || · Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2012/28/EL, 25. oktoober 2012, orbteoste teatavate lubatud kasutusviiside kohta.

1. november || · Komisjoni määrus (EL) nr 1229/2012, 10. detsember 2012, millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2007/46/EÜ (millega kehtestatakse raamistik mootorsõidukite ja nende haagiste ning selliste sõidukite jaoks mõeldud süsteemide, osade ja eraldi seadmestike kinnituse kohta) IV ja XII lisa.

· Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EÜ) nr 661/2009, 13. juuli 2009, mis käsitleb mootorsõidukite, nende haagiste ning nende jaoks ette nähtud süsteemide, osade ja eraldi tehniliste seadmestike üldise ohutusega seotud tüübikinnituse nõudeid.

· Komisjoni määrus (EL) nr 932/2012, 3. oktoober 2012, millega rakendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2009/125/EÜ seoses kodumajapidamises kasutatavate trummelkuivatite ökodisaini nõuetega.

10. november || · Määrus nr 2011/1007 (tekstiilkiudude nimetuste ja tekstiiltoodete kiukoostise märgistamise ja tähistamise kohta, millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu direktiiv 73/44/EMÜ ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivid 96/73/EÜ ja 2008/121/EÜ).

21. november || · Direktiiv 2013/38/EL, millega muudetakse direktiivi 2009/16/EÜ, mis käsitleb sadamariigi kontrolli meretöönormide konventsiooni jõustamise eesmärgil.

1. detsember || · Komisjoni määrus (EL) nr 487/2013, 8. mai 2013, millega muudetakse tehnika ja teaduse arenguga kohandamise eesmärgil Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EÜ) nr 1272/2008, mis käsitleb ainete ja segude klassifitseerimist, märgistamist ja pakendamist.

· Komisjoni 2. oktoobri 2013. aasta määruse (EL) nr 944/2013 (millega muudetakse tehnika ja teaduse arenguga kohandamise eesmärgil määrust (EÜ) nr 1272/2008, mis käsitleb ainete ja segude klassifitseerimist, märgistamist ja pakendamist) artikli 1 lõige 1.

7. detsember || · Komisjoni määrus (EL) nr 463/2013, 17. mai 2013, millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EÜ) nr 2003/2003 väetiste kohta.

12. detsember || · Määrus (EL) nr 1169/2011, milles käsitletakse toidualase teabe esitamist tarbijatele.

21. detsember || · Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2013/14/EL, 21. mai 2013, millega muudetakse direktiivi 2003/41/EÜ tööandjapensioni kogumisasutuste tegevuse ja järelevalve kohta, direktiivi 2009/65/EÜ vabalt võõrandatavatesse väärtpaberitesse ühiseks investeeringuks loodud ettevõtjaid (eurofondid) käsitlevate õigus- ja haldusnormide kooskõlastamise kohta ning direktiivi 2011/61/EL alternatiivsete investeerimisfondide valitsejate kohta seoses liigse tuginemisega krediidireitingutele.

29. detsember || · Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) nr 576/2013, 12. juuni 2013, lemmikloomade mittekaubandusliku liikumise kohta, millega tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) nr 998/2003.

· Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2013/31/EL, 12. juuni 2013, millega muudetakse direktiivi 92/65/EMÜ seoses loomatervishoiunõuetega liidusiseseks kauplemiseks koerte, kasside ja valgetuhkrutega ning nende liitu importimiseks.

[1] Üksikute algatuste tegevuskavad on kättesaadavad aadressil http://ec.europa.eu/governance/impact/planned_ia/planned_ia_en.htm

[2] Mõjuhindamise protsessi tulemuse selgumise järel võib algatuse liik muutuda.

[3] Mõjuhindamise protsessi tulemuse selgumise järel võib algatuse liik muutuda.

[4] See puudutab direktiivi 98/59/EÜ kollektiivsete koondamiste kohta, direktiivi 2001/23/EÜ ettevõtjate ülemineku kohta ja direktiivi 2002/14/EÜ, millega kehtestatakse töötajate teavitamise ja nõustamise üldraamistik Euroopa Ühenduses.

[5] KOMISJONI TALITUSTE TÖÖDOKUMENT: Töötajate teavitamise ja ärakuulamise valdkonna ELi õigusaktide toimivuskontroll, SWD(2013) 293 final, 26.7.2013.

[6] Ettevõtlusstatistika läbivaatamine sõltub Euroopa statistikasüsteemi arengust.

[7] Sotsiaalstatistika läbivaatamine sõltub Euroopa statistikasüsteemi arengust.

[8] Direktiivid 82/891/EMÜ, 89/666/EMÜ, 2005/56/EÜ, 2009/101/EÜ, 2009/102/EÜ, 2011/35/EL, 2012/17/EL, 2012/30/EL.

[9] Nende raskuste hulka kuuluvad eeskirjade kohaldamine riigisiseste või piiriülese ühinemiste suhtes ning terminite ja määratluste kattumine erinevates õigusaktides.

[10] Direktiivid 82/891/EMÜ, 89/666/EMÜ, 2005/56/EÜ, 2009/101/EÜ, 2009/102/EÜ, 2011/35/EL, 2012/17/EL, 2012/30/EL.

[11] KOM(2011)82 ja KOM(2011)349

[12]  Komisjoni määrus (EÜ) nr 1418/2007, 29. november 2007, milles käsitletakse teatavate Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 1013/2006 III ja IIIA lisas loetletud jäätmete väljavedu taaskasutamise eesmärgil teatavatesse riikidesse, mille suhtes ei kohaldata OECD otsust jäätmete riikidevahelise veo kontrolli kohta.

[13] Rahvusvahelisele autoveoturule juurdepääsu (määrus (EÜ) nr 1072/2009) ja autoveo-ettevõtjate asutamist (määrus (EÜ) nr 1071/2009) käsitlevate sätete lihtsustamine ja parem jõustamine.

[14] Nõukogu määrus (EÜ) nr 1006/2008, 29. september 2008, mis käsitleb ühenduse kalalaevadele loa andmist püügitegevuseks ühenduse vetest väljaspool ning kolmandate riikide laevade juurdepääsu ühenduse vetele ja millega muudetakse määruseid (EMÜ) nr 2847/93 ja (EÜ) nr 1627/94 ning tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) 3317/94.

[15] EÜT L 52, 4.1.1993, lk 18

[16] Määrus (EÜ) nr 48/2004.

[17] Nõukogu otsus 2000/642/JSK, 17. oktoober 2000. Ajastus sõltub komisjoni poolt 5.2.2013 vastu võetud rahapesuvastase direktiivi ettepaneku (mis muudab otsuse 2000/642/JSK aegunuks) vastuvõtmisest ja rakendamisest.

[18] Nõukogu otsus 77/706/EMÜ, 7. november 1977, ühenduse eesmärgi kohta vähendada primaarenergia allikate tarbimist toornafta ja naftatoodete tarneraskuste korral (+komisjoni rakendusotsus 79/639).

[19] Tagasivõtmised jõustuvad nende Euroopa Liidu Teatajas avaldamise kuupäeval.

[20] Loetelu ei sisalda komiteemenetluse ettepanekuid.

Top