This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52009XX0108(05)
Notification by the Swiss Confederation to the European Commission pursuant to Article 37 of Regulation (EC) No 562/2006 of the European Parliament and of the Council establishing a Community Code on the rules governing the movement of persons across borders (Schengen Borders Code)
Šveitsi Konföderatsiooni teave, mis on esitatud Euroopa Komisjonile vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 562/2006 (millega kehtestatakse isikute üle piiri liikumist reguleerivad ühenduse eeskirjad (Schengeni piirieeskirjad)) artiklile 37
Šveitsi Konföderatsiooni teave, mis on esitatud Euroopa Komisjonile vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 562/2006 (millega kehtestatakse isikute üle piiri liikumist reguleerivad ühenduse eeskirjad (Schengeni piirieeskirjad)) artiklile 37
ELT C 3, 8.1.2009, p. 11–13
(BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
8.1.2009 |
ET |
Euroopa Liidu Teataja |
C 3/11 |
Šveitsi Konföderatsiooni teave, mis on esitatud Euroopa Komisjonile vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 562/2006 (millega kehtestatakse isikute üle piiri liikumist reguleerivad ühenduse eeskirjad (Schengeni piirieeskirjad)) artiklile 37
(2009/C 3/06)
I. Artikli 4 lõige 3 — Karistused välispiiride ebaseadusliku ületamise eest väljaspool selleks ettenähtud piiripunkte ja väljaspool nende kindlaksmääratud lahtiolekuaega
Šveitsi Konföderatsioon teatab seoses Euroopa Parlamendi ja nõukogu 15. märtsi 2006. aasta määruse (EÜ) nr 562/2006 (millega kehtestatakse isikute üle piiri liikumist reguleerivad ühenduse eeskirjad (Schengeni piirieeskirjad)) artikli 4 lõikega 3 vastavalt artiklile 37, et välisriigi kodanikke, kes sisenevad Šveitsi või väljuvad sealt väljaspool selleks ettenähtud piiriületuspunkte, karistatakse kuni üheaastase vabadusekaotuse ja rahatrahviga (välismaalasi käsitleva föderaalseaduse artikli 115 lõike 1 punkt d, RS 142.20). Kohese tagasi- või väljasaatmise korral võib kohtunik loobuda asja menetlemisest kõnealuse välisriigi kodaniku suhtes (välismaalaste seaduse artikli 115 lõige 4).
Välismaalaste seaduse artikli 115 tekst on järgmine:
Ebaseaduslik sisenemine riiki, sealt väljumine ja seal viibimine ning tasustatava töö tegemine ilma selleks ettenähtud loata
1. Kuni üheaastase vabadusekaotusega ja rahatrahviga karistatakse järgmiste rikkumiste eest:
a) |
Šveitsi sisenemist käsitlevate artikli 5 sätete rikkumine; |
b) |
ebaseaduslik viibimine Šveitsis, eriti pärast seda, kui luba mitte vajava või lubatud viibimise kestus on lõppenud; |
c) |
tasustatava töö tegemine ilma selleks ettenähtud loata; |
d) |
Šveitsi sisenemine või sealt väljumine väljaspool selleks ettenähtud piiriületuspunkte (artikkel 7). |
2. Sama karistust kohaldatakse välismaalaste suhtes, kes pärast Šveitsist või Šveitsi lennujaama transiiditsoonist väljumist sisenevad või kavatsevad siseneda muu riigi territooriumile, rikkudes seejuures kõnealusesse riiki sisenemise puhul kehtivaid eeskirju.
3. Juhul kui rikkumine toimub hooletuse tõttu, karistatakse selle eest rahatrahviga.
4. Kohese tagasi- või väljasaatmise korral võib kohtunik loobuda asja menetlemisest ebaseaduslikult riiki sisenenud või sealt väljunud välismaalase suhtes, anda ta kohtusse või määrata talle karistuse.
II. Artikli 21 punkt c — Liikmesriigi võimalus sätestada õigusakte, mis kohustavad omama või kaasas kandma pabereid või dokumente
Šveitsi Konföderatsioon teatab seoses Euroopa Parlamendi ja nõukogu 15. märtsi 2006. aasta määruse (EÜ) nr 562/2006 (millega kehtestatakse isikute üle piiri liikumist reguleerivad ühenduse eeskirjad (Schengeni piirieeskirjad)) artikli 21 punktiga c vastavalt artiklile 37, et Šveitsi õiguses ei ole sätestatud välisriigi kodanike jaoks kohustust omada või kaasas kanda pabereid või dokumente.
III. Artikli 21 punkt d — Kolmandate riikide kodanike kohustus teatada oma viibimisest mis tahes liikmesriigi territooriumil
Šveitsi Konföderatsioon teatab seoses Euroopa Parlamendi ja nõukogu 15. märtsi 2006. aasta määruse (EÜ) nr 562/2006 (millega kehtestatakse isikute üle piiri liikumist reguleerivad ühenduse eeskirjad (Schengeni piirieeskirjad)) artikli 21 punktiga d vastavalt artiklile 37, et välisriikide kodanikud on välismaalasi käsitleva 16. detsembri 2005. aasta föderaalseaduse (RS 142.20) artiklite 10–17 alusel põhimõtteliselt kohustatud teatama oma viibimisest Šveitsi territooriumil. Kõnealusest kohustusest on vabastatud järgmised isikud:
— |
kuni 3 kuud Šveitsis viibivad välisriikide kodanikud, kes ei tee tasustatavat tööd. Vastavalt välismaalaste seaduse artiklile 16 peavad tasuliste majutusteenuste pakkujad siiski teatama kõnealustest isikutest kantoni pädevale asutusele; |
— |
välisriigi kodanikud, kes osutavad piiriülest teenust või teevad Šveitsis välisriigi tööandja tellimusel tasustatavat tööd, tingimusel et selline tegevus ei kesta kalendriaastas üle kaheksa päeva (välismaalaste seaduse artikkel 14 ning riiki lubamist ja seal viibimist ja tasustatava töö tegemist käsitleva määruse (RS 142.201) artikkel 14). (Tsiviil)ehituse ja viimistlustööde, toitlustuse, hotellinduse, tööstusliku ja kodupuhastuse, järelevalve- ja turvateenuste, rändkaubanduse ja seksitööstuse valdkonnas töötamiseks tuleb siiski taotleda luba ja teatada riigis viibimisest. |
Schengeni piirieeskirjade artikli 21 punktiga d seotud riiklike sätete tekst on järgmine:
Välismaalasi käsitlev 16. detsembri 2005. aasta föderaalseadus (RS 142.20)
IV PEATÜKK
Lubade taotlemine ja teatamiskohustus
Artikkel 10
Elamisluba ilma õiguseta teha tasustatavat tööd
1. Välismaalane võib Šveitsis viibida kolm kuud, ilma et ta vajaks selleks luba, kui ta ei tee seal tasustatavat tööd, välja arvatud juhul, kui tema viisas märgitud ajavahemik on lühem.
2. Välismaalasel, kes ei tee riigis tasustatavat tööd, kuid kavatseb seal viibida kauem, peab olema selleks ettenähtud luba. Ta peab seda taotlema kavandatava elukoha pädevalt asutuselt enne Šveitsi sisenemist. Eelöeldu ei piira artikli 17 lõike 2 kohaldamist.
Artikkel 11
Elamisluba koos õigusega teha tasustatavat tööd
1. Šveitsis tasustatavat tööd teha kavatseval välismaalasel peab olema selleks ettenähtud luba, olenemata sellest, kui kaua ta riigis viibib. Ta peab seda taotlema kavandatava töökoha pädevalt asutuselt.
2. Tasustatav töö hõlmab igasugust üldjuhul tasustatavat palgatööd või tegevust füüsilisest isikust ettevõtjana, isegi kui see toimub tasuta.
3. Palgatöö puhul esitab asjaomase loa taotluse tööandja.
Artikkel 12
Kohustus teatada riiki saabumisest
1. Välismaalane, kes on kohustatud hankima lühi- või pikaajalise loa riigis viibimiseks või elama asumise loa, peab teatama riiki saabumisest oma elu- või töökohajärgsele pädevale asutusele Šveitsis enne, kui lõpeb ajavahemik, mille jooksul ta ei vaja riigis viibimiseks luba, või enne tasustatava töö alustamist.
2. Kui kõnealune isik asub elama muusse kantonisse või kohalikku omavalitsusse, peab ta teatama uue elukoha pädevale asutusele oma saabumisest.
3. Saabumisest teatamise tähtajad kehtestab liidunõukogu.
Artikkel 13
Lubade taotlemise ja saabumisest teatamise kord
1. Saabumisest teatamisel peab välismaalane esitama isikut tõendava dokumendi. Tunnustatud isikut tõendavad dokumendid ja erandid nimetatud korrast määrab kindlaks liidunõukogu.
2. Pädev asutus võib nõuda väljavõtet päritolu- või lähteriigi karistusregistrist või muid menetluse jaoks vajalikke dokumente.
3. Välismaalane tohib teatada oma saabumisest alles siis, kui tal on olemas kõik dokumendid, mida pädev asutus nõuab loa väljaandmiseks.
Artikkel 14
Erandid
Liidunõukogu võib kehtestada lubade hankimiseks või saabumisest teatamiseks kergemad nõuded, eriti ajutiste piiriüleste teenuste lihtsustamise eesmärgil.
Artikkel 15
Kohustus teatada riigist lahkumisest
Välismaalane, kes viibib Šveitsis loa alusel, peab teatama riigist lahkumisest või muusse kantonisse või kohalikku omavalitsusse elama asumisest elukohajärgsele pädevale asutusele.
Artikkel 16
Majutaja kohustus
Isikud, kes majutavad tasu eest välismaalasi, peavad teatama nendest pädevale kantoni asutusele.
Artikkel 17
Riigis viibimine taotluse menetlemise ajal
1. Välismaalane, kes on sisenenud seaduslikult Šveitsi, et seal lühiajaliselt viibida, ning taotleb seejärel alalist elamisluba, peab ootama otsuse langetamist välisriigis.
2. Kui on ilmne, et riiki lubamise tingimused on täidetud, võib kantoni pädev asutus lubada kõnealusel isikul viibida taotluse menetlemise ajal Šveitsis.
Riiki lubamist ja seal viibimist ja tasustatava töö tegemist käsitlev 24. oktoobri 2007. aasta määrus (RS 142.201)
Artikkel 14
Piiriülene tasustatud töö, mille kestus ei ületa kaheksat päeva
1. Välismaalastel, kes osutavad artiklis 3 määratletud piiriülest teenust või teevad Šveitsis välisriigi tööandja tellimusel tasustatavat tööd, peab olema selleks ettenähtud luba juhul, kui selline tegevus kestab kalendriaastas üle kaheksa päeva.
2. Kui kõnealune tegevus kestab kavandatust kauem, tuleb sellest teatada enne nimetatud kaheksa päeva täitumist. Pärast teate esitamist võib kuni loa saamiseni jätkata tasustatavat tööd, välja arvatud juhul, kui pädev asutus ei tee vastupidist otsust.
3. Välismaalastel peab olema luba piiriülese tasustatava töö tegemiseks, olenemata selle kestusest, kui tegu on ühega järgmistest valdkondadest:
a) |
(tsiviil)ehitus ja viimistlustööd; |
b) |
toitlustus, hotellindus ning tööstuslik ja kodupuhastus; |
c) |
järelevalve- ja turvateenused; |
d) |
rändkaubandus rändkaubandust käsitleva 23. märtsi 2001. aasta föderaalseaduse artikli 2 lõike 1 punktide a ja b tähenduses; |
e) |
seksitööstus. |