EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023R1201

Komisjoni rakendusmäärus (EL) 2023/1201, 21. juuni 2023, milles käsitletakse üksikasjalikku korda, mille alusel komisjon viib läbi teatavaid menetlusi vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusele (EL) 2022/2065 (digiteenuste määrus)

C/2023/3946

ELT L 159, 22.6.2023, p. 51–59 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2023/1201/oj

22.6.2023   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 159/51


KOMISJONI RAKENDUSMÄÄRUS (EL) 2023/1201,

21. juuni 2023,

milles käsitletakse üksikasjalikku korda, mille alusel komisjon viib läbi teatavaid menetlusi vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusele (EL) 2022/2065 (digiteenuste määrus)

EUROOPA KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 19. oktoobri 2022. aasta määrust (EL) 2022/2065, mis käsitleb digiteenuste ühtset turgu ja millega muudetakse direktiivi 2000/31/EÜ (digiteenuste määrus), (1) eriti selle artikli 83 esimese lõigu punkte a, b ja c,

olles kutsunud huvitatud isikuid üles esitama märkusi,

olles konsulteerinud digiteenuste komiteega

ning arvestades järgmist:

(1)

Määrusega (EL) 2022/2065 on komisjonile antud õigus võtta vastu rakendusakte, milles sätestatakse kõnealuse määruse kohaste menetluste teatavate aspektidega seotud praktiline kord. Kooskõlas hea halduse ja õiguskindluse põhimõttega on vaja kehtestada normid, mis käsitlevad komisjoni õigust teha määruse (EL) 2022/2065 artikli 69 kohaselt kontrolle ja võtta kõnealuse määruse artikli 72 kohaseid jälgimismeetmeid. Samuti on vaja kehtestada normid, mis käsitlevad komisjoni esialgsete järelduste adressaatide õigust avaldada arvamust ja tutvuda komisjoni toimikuga kooskõlas määruse (EL) 2022/2065 artikliga 79.

(2)

Määruse (EL) 2022/2065 artikli 69 lõike 2 punktidega f ja g on komisjoni ametnikele ja teistele kaasasolevatele isikutele, keda komisjon on volitanud kontrolli tegema, antud õigus küsida asjaomase väga suure digiplatvormi või väga suure internetipõhise otsingumootori pakkuja või, kui see on asjakohane, kõnealuse määruse artikli 67 lõikes 1 osutatud asjaomase muu isiku mis tahes esindajalt või töötajalt selgitusi kontrolli eseme ja eesmärgiga seotud asjaolude või dokumentide kohta ning vastused protokollida. Määruse (EL) 2022/2065 artikli 69 lõike 2 punktiga g on komisjoni ametnikele ja teistele kaasasolevatele komisjoni volitatud isikutele antud õigus esitada mis tahes sellisele esindajale või töötajale kontrolli eseme ja eesmärgiga seotud küsimusi ning vastused protokollida. Vastavalt määruse (EL) 2022/2065 artikli 74 lõike 2 punktile c võib kõnealuste pakkujate ja isikute suhtes kehtestada trahvi, kui nad ei paranda komisjoni määratud tähtaja jooksul ebaõiget, mittetäielikku või eksitavat vastust, mille nende esindaja või töötaja andis kontrolli käigus esitatud küsimustele. Seega on vaja kõnealustele pakkujatele ja isikutele anda esitatud selgituste protokolli koopia ning kehtestada menetlus esitatud selgituste parandamiseks, muutmiseks või täiendamiseks, muu hulgas selle esindaja või töötaja poolt, kes selgitused esitas, kuid kellel ei olnud õigust seda teha. Esindaja või töötaja esitatud selgitused tuleks kontrolli käigus esitatud kujul säilitada komisjoni toimikus.

(3)

Määruse (EL) 2022/2065 artikli 72 kohaselt võib komisjon võtta vajalikke meetmeid, et jälgida, kas kõnealuse määruse sätteid rakendatakse ja täidetakse mõjusalt. Selleks peaks komisjonil olema võimalik teha väga suurte digiplatvormide ja väga suurte internetipõhiste otsingumootorite pakkujatele korraldus anda juurdepääs oma andmebaasidele ja algoritmidele ning anda nende kohta selgitusi, kui seda on vaja määruse (EL) 2022/2065 sätete mõjusa täitmise tagamiseks. Juurdepääs kõnealustele andmebaasidele võib tähendada seda, et komisjon saab nendes päringute abil otsinguid teha, kui seda on vaja määruse (EL) 2022/2065 sätete mõjusaks rakendamiseks ja täitmiseks. Käesoleva määruse kohaldamisel tuleks mõistet „andmebaas“ tõlgendada nii, et see viitab asjaomasele väga suure digiplatvormi või väga suure internetipõhise otsingumootori pakkujale kättesaadavatele asjakohastele andmevaradele, olenemata sellest, kas need on kättesaadavad ühes andmebaasis. Sellise juurdepääsu tellimisel jälgimise teostamiseks peaks komisjonil olema võimalik määrata kindlaks ka tehnilised liidesed, mis võivad lihtsustada juurdepääsu andmebaasidele ja algoritmidele, nagu rakendusprogrammid (APId) või muud tehnilised juurdepääsuvahendid, sealhulgas reaalajas juurdepääs ja/või suurtele andmemahtudele juurdepääsu vahendid. Sellega seoses peaks komisjonil olema võimalik nõuda, et kõnealused teenuseosutajad säilitavad vajalikke dokumente komisjoni kindlaksmääratud tingimustel. Et tagada komisjonile määruse (EL) 2022/2065 kohaste ülesannete täitmiseks vajalikud eksperditeadmised või teadmus, peaks komisjonil olema võimalik nimetada väliseksperte ja audiitoreid, kes aitavad tal jälgimisülesandeid täita. Kõnealused eksperdid ja audiitorid peaksid olema asjaomasest teenuseosutajast sõltumatud ning neil peaksid olema komisjoni abistamiseks vajalikud eksperditeadmised ja teadmus. Selleks on vaja kehtestada nõuded selliste ekspertide ja audiitorite sõltumatusele ja eksperditeadmistele.

(4)

Määruse (EL) 2022/2065 artikli 79 lõike 1 kohaselt peab komisjon enne kõnealuse määruse artikli 73 lõike 1 ja artikli 74 või artikli 76 kohase otsuse vastuvõtmist andma väga suure digiplatvormi või väga suure internetipõhise otsingumootori pakkujale või määruse (EL) 2022/2065 artikli 67 lõikes 1 osutatud muule isikule, kellele ta on teatanud esialgsed järeldused, võimaluse avaldada arvamust nende järelduste kohta ja meetmete kohta, mida komisjon võib nende järelduste põhjal võtta. Kõnealused pakkujad ja isikud peaksid esitama oma tähelepanekud kirjalikult komisjoni kehtestatud tähtaja jooksul, et leida sobiv tasakaal ühelt poolt menetluse tõhususe ja tulemuslikkuse ning teiselt poolt võimaluse vahel kasutada õigust avaldada arvamust. Esialgsete järelduste adressaadil peaks olema õigus esitada lühidalt asjakohased faktid ja lisada tõendid. Selleks et tagada õiglane ja tõhus menetlus ning määruse (EL) 2022/2065 tulemuslik ja täielik jõustamine ning õiguskindlus kõigile asjaomastele isikutele, on vaja kehtestada kirjalike tähelepanekute vorming ja maksimumpikkus ning keelte kasutamise kord.

(5)

Määruse (EL) 2022/2065 artikli 79 lõike 4 kohaselt peab komisjon andma menetlusega seotud isikutele võimaluse tutvuda oma toimikuga. Kuigi esialgsete järelduste adressaat peaks alati saama komisjonilt kõigi esialgsetes järeldustes nimetatud dokumentide mittekonfidentsiaalsed versioonid, peaks komisjonil olema võimalik teha igal üksikjuhul eraldi otsus sobiva menetluse kohta toimikus sisalduvale täiendavale teabele juurdepääsu andmiseks. Toimikule juurdepääsu andmisel peaks komisjon tagama ärisaladuste ja muu konfidentsiaalse teabe kaitse. Komisjonil peaks olema võimalik nõuda isikutelt, kes esitavad või on esitanud menetluse käigus teavet või dokumente, ärisaladuste või muu konfidentsiaalse teabe kindlaksmääramist. Enne kui komisjon teeb teabe esialgsete järelduste adressaadile kättesaadavaks, peaks ta hindama iga üksikdokumendi puhul eraldi, kas selleks, et kasutada tulemuslikult õigust avaldada arvamust, on avalikustamise vajadus suurem kui avalikustamisest teabe või dokumendid esitanud isikule tulenev võimalik kahju,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

I PEATÜKK

KOHALDAMISALA

Artikkel 1

Reguleerimisese ja kohaldamisala

Käesolevas määruses sätestatakse praktiline kord alljärgnevale:

a)

määruse (EL) 2022/2065 artikli 69 kohaselt tehtud kontrollid ning kõnealuse määruse artikli 72 kohaselt vastu võetud jälgimismeetmed;

b)

määruse (EL) 2022/2065 artiklis 79 sätestatud õigus avaldada arvamust ning avalikustamistingimused.

II PEATÜKK

KOMISJONI TEHTAVAD KONTROLLID JA VÕETAVAD JÄLGIMISMEETMED

Artikkel 2

Kontrollide käigus antud selgitused

1.   Komisjoni või kaasasolevate isikute poolt määruse (EL) 2022/2065 artikli 69 lõike 2 punktide f ja g kohaselt taotletud selgitusi annavad üksnes väga suure digiplatvormi pakkujate, väga suure internetipõhise otsingumootori pakkujate või, kui see on asjakohane, kõnealuse määruse artikli 67 lõikes 1 osutatud muude isikute volitatud esindajad või töötajad. Komisjoni ametnikud või kaasasolevad isikud võivad antud selgitused protokollida mis tahes vormis.

2.   Pärast kontrollimist tehakse lõike 1 kohaselt protokollitud selgituste koopia kättesaadavaks väga suure digiplatvormi pakkujale, väga suure internetipõhise otsingumootori pakkujale või määruse (EL) 2022/2065 artikli 67 lõikes 1 osutatud muule isikule, keda see kontroll puudutab.

3.   Juhul kui lõikes 1 osutatud esindajalt või töötajalt on küsitud selgitusi ja ta on need andnud, kuid kõnealusel esindajal või kõnealusel töötajal ei olnud õigust teenuseosutaja või asjaomase isiku nimel selgitusi anda, määrab komisjon tähtaja, mille jooksul asjaomane teenuseosutaja või isik võib teatada komisjonile kõnealuse esindaja või töötaja antud selgituste parandamisest, muutmisest või täiendamisest. Parandused, muudatused või täiendused lisatakse käesoleva artikli lõike 1 kohaselt protokollitud selgitustele.

4.   Väga suure digiplatvormi või väga suure internetipõhise otsingumootori pakkuja või, kui see on asjakohane, määruse (EL) 2022/2065 artikli 67 lõikes 1 osutatud muude isikute võimalus teatada komisjonile lõike 3 kohaselt antud selgituste parandustest, muudatustest või täiendustest ei piira komisjoni õigust määrata trahve ja sunniraha vastavalt määruse (EL) 2022/2065 artiklitele 74 ja 76.

Artikkel 3

Jälgimismeetmed

1.   Kui komisjon annab väga suurte digiplatvormide või väga suurte internetipõhiste otsingumootorite pakkujale korralduse anda talle juurdepääs kõnealuse pakkuja andmebaasidele või algoritmilistele süsteemidele vastavalt määruse (EL) 2022/2065 artikli 72 lõikele 1, võib komisjon määrata kindlaks tehnilised vahendid või liidesed, mille kaudu väga suurte digiplatvormide või väga suurte internetipõhiste otsingumootorite pakkujad sellise juurdepääsu annavad.

2.   Väga suurte digiplatvormide või väga suurte internetipõhiste otsingumootorite pakkujad, kellele on antud korraldus anda määruse (EL) 2022/2065 artikli 72 lõike 1 kohane juurdepääs, teevad seda õigeaegselt ja tõhusalt, võimaldades komisjonil pääseda asjaomastes andmebaasides juurde kogu teabele ja kogu asjaomase algoritmiga seotud teabele, mis on vajalik, et hinnata määruse (EL) 2022/2065 rakendamist ja täitmist asjaomase pakkuja poolt.

3.   Väga suurte digiplatvormide või väga suurte internetipõhiste otsingumootorite pakkujad, kellele on antud korraldus anda määruse (EL) 2022/2065 artikli 72 lõike 1 kohane juurdepääs, täidavad käesoleva määruse artiklis 7 sätestatud nõudeid.

4.   Kui komisjon kehtestab väga suurte digiplatvormide või väga suurte internetipõhiste otsingumootorite pakkujale kohustuse säilitada kõik dokumendid, mis on vajalikud määruse (EL) 2022/2065 rakendamise ja selle sätete täitmise hindamiseks vastavalt kõnealuse määruse artikli 72 lõikele 1, määrab komisjon kindlaks säilitamise tingimused, sealhulgas säilitamiskohustusega dokumentide säilitamise ajavahemiku ja ulatuse. Seda ajavahemikku võib vajaduse korral pikendada, et hinnata määruse (EL) 2022/2065 rakendamist ja selle sätete täitmist.

5.   Kui komisjon nimetab väliseksperdid või audiitorid, kes aitavad tal jälgida, kas väga suurte digiplatvormide ja väga suurte internetipõhiste otsingumootorite pakkujad rakendavad ja täidavad määruse (EL) 2022/2065 sätteid kooskõlas kõnealuse määruse artikli 72 lõikega 2, tagab komisjon, et need eksperdid ja audiitorid on asjaomasest pakkujast sõltumatud ning neil on tõendatud eksperditeadmised ja teadmus küsimuses, milles nad komisjoni abistavad.

6.   Selleks et tagada sõltumatus kooskõlas lõikega 5, võtab komisjon kõnealuse lõike kohaselt eksperte või audiitoreid nimetades arvesse asjaomaste välisekspertide või audiitorite jagatud omandi, halduse, juhtimise, personali või ressursside olemasolu ning seda, kas neil on olnud lepingulisi suhteid asjaomase väga suure digiplatvormi või väga suure internetipõhise otsingumootori pakkujaga 24 kuu jooksul enne komisjoni läbiviidavat menetlust. Nimetatud ekspert või audiitor peab jääma sõltumatuks kogu nimetamise kehtivuse ajal.

7.   Tagamaks, et ekspertidel ja audiitoritel on lõike 5 kohased vajalikud eksperditeadmised ja teadmus, võtab komisjon eksperdi või audiitori kõnealuse lõike kohaselt nimetamisel arvesse eksperdi tõendatud eksperditeadmisi küsimuses, milles ta komisjoni abistab, või audiitori tõendatud tehnilist pädevust auditite tegemisel küsimuses, milles ta komisjoni abistab.

III PEATÜKK

ÕIGUS AVALDADA ARVAMUST JA JUURDEPÄÄS TOIMIKULE

Artikkel 4

Kirjalikud tähelepanekud esialgsete järelduste kohta

1.   Määruse (EL) 2022/2065 artikli 73 lõike 2, artikli 74 lõike 3 ning artikli 76 kohaste esialgsete järelduste adressaat võib komisjoni poolt kehtestatud tähtaja jooksul lühidalt ja kooskõlas käesoleva määruse lisas sätestatud vormingut ja pikkust käsitlevate nõuetega teatada komisjonile kirjalikult oma tähelepanekud esialgsete järelduste kohta ning meetmete kohta, mida komisjonil on kavas neid järeldusi arvestades võtta, ning esitada nende kohta tõendeid. Pärast kõnealust kuupäeva laekunud kirjalikke tähelepanekuid ei ole komisjon kohustatud arvesse võtma.

2.   Lõike 1 kohaselt komisjonile esitatud teave peab olema õige, täielik ja mitteeksitav. See tuleb esitada selgel, hästi struktureeritud ja arusaadaval viisil.

3.   Lõikes 1 osutatud tähelepanekud tuleb koostada ühes liidu ametlikus keeles. Tõendavad dokumendid tuleb esitada nende originaalkeeles ja kui originaalkeel ei ole üks liidu ametlikest keeltest, tuleb neile lisada täpne tõlge ühte liidu ametlikku keelde.

4.   Lõikes 1 osutatud kirjalike tähelepanekute puhul tuleb järgida käesoleva määruse lisas sätestatud vormingut ja maksimumpikkust. Komisjon võib põhjendatud taotluse korral lubada esialgsete järelduste adressaadil seda maksimumpikkust ületada, kui adressaat tõendab, et eriti keerukaid õiguslikke või faktilisi küsimusi on maksimumpikkuse piires objektiivselt võimatu või üleliia keeruline käsitleda.

5.   Dokumendid, andmebaasid või muu teave tuleb komisjonile esitada kooskõlas käesoleva määruse artikliga 7.

6.   Lõike 1 kohaselt komisjonile esitatud teabele tuleb lisada kirjalik tõend selle kohta, et seda esitavad isikud on volitatud tegutsema asjaomaste esialgsete järelduste adressaadi nimel.

7.   Komisjon kinnitab viivitamata asjaomasele esialgsete järelduste adressaadile või tema esindajatele kirjalikult, et ta on lõikes 1 osutatud teabe kätte saanud.

Artikkel 5

Juurdepääs toimikule

1.   Taotluse korral annab komisjon juurdepääsu toimikule määruse (EL) 2022/2065 artikli 73 lõike 2, artikli 74 lõike 3 või artikli 76 kohaselt edastatud esialgsete järelduste adressaadile (edaspidi „adressaat“). Toimikule ei anta juurdepääsu enne esialgsetest järeldustest teatamist.

2.   Toimikule juurdepääsu andmisel esitab komisjon adressaadile kõik esialgsetes järeldustes nimetatud dokumendid, millest võib olla teavet välja jäetud vastavalt artiklile 6, et kaitsta ärisaladusi või muud konfidentsiaalset teavet.

3.   Ilma et see piiraks lõike 4 kohaldamist, annab komisjon lisaks juurdepääsu kõikidele tema toimikus olevatele dokumentidele muutmata kujul komisjoni otsuses sätestatavatel avalikustamistingimustel. Avalikustamistingimused määratakse kindlaks järgmiselt:

a)

juurdepääs dokumentidele antakse ainult piiratud arvule adressaadi määratud välistele õigus- ja majandusnõustajatele ning välistele tehnilistele ekspertidele, kelle nimed edastatakse eelnevalt komisjonile;

b)

määratud välised õigus- ja majandusnõustajad ning välised tehnilised eksperdid peavad olema ettevõtjad, nende töötajad või ettevõtjate töötajatega võrreldavas olukorras olevad isikud. Avalikustamistingimused on neile kõigile siduvad;

c)

isikud, kes on loetletud määratud väliste õigus- ja majandusnõustajatena ning väliste tehniliste ekspertidena, ei tohi kuupäeval, mil komisjon kehtestab oma otsusega avalikustamistingimused, olla adressaadiga töösuhtes ega adressaadi töötajaga võrreldavas olukorras. Kui määratud välised õigus- või majandusnõustajad või välised tehnilised eksperdid sõlmivad uurimise ajal või kolme aasta jooksul pärast komisjoni uurimise lõppu sellise suhte adressaadiga või adressaadiga samadel turgudel tegutsevate teiste ettevõtjatega, teavitab määratud väline õigus- või majandusnõustaja või väline tehniline ekspert viivitamata komisjoni sellise suhte tingimustest. Lisaks kinnitab kõnealune määratud väline õigus- või majandusnõustaja või väline tehniline ekspert komisjonile, et tal ei ole enam juurdepääsu toimikus sisalduvale teabele või dokumentidele, millele talle anti punkti a kohaselt juurdepääs ja mida komisjon ei teinud adressaadile kättesaadavaks. Samuti kinnitab ta komisjonile, et jätkab käesoleva lõike punktis d osutatud nõuete täitmist;

d)

määratud välised õigus- ja majandusnõustajad ning välised tehnilised eksperdid ei avalda esitatud dokumente ega nende sisu ühelegi füüsilisele või juriidilisele isikule, kes ei ole avalikustamistingimustele alla kirjutanud, ning nad ei kasuta esitatud dokumente ega nende sisu muul eesmärgil peale artikli 5 lõikes 9 osutatud eesmärkide;

e)

komisjon täpsustab avalikustamistingimustes avalikustamise tehnilised vahendid ja kestuse. Avalikustamine võib toimuda elektrooniliselt või (mõne või kõigi dokumentide puhul) komisjoni ruumides.

4.   Erandlikel asjaoludel võib komisjon otsustada mitte anda juurdepääsu teatavatele dokumentidele või anda juurdepääsu väljajätetega dokumentidele vastavalt lõikes 3 osutatud avalikustamistingimustele, kui ta otsustab, et kahju, mida kõnealuste dokumentide esitaja tõenäoliselt kannaks nende tingimuste kohasel avaldamisel, on suurem kui väljajäteteta dokumendi avalikustamise tähtsus õiguse jaoks avaldada arvamust.

5.   Määruse (EL) 2022/2065 artikli 79 lõike 4 kohaselt ei laiene komisjoni toimikule juurde pääsemise õigus komisjoni või liikmesriikide pädevate asutuste sisedokumentidele. Sarnased kaitsemeetmed võivad kehtida ka kirjavahetuse suhtes, mis toimub komisjoni ja muude avaliku sektori asutuste, sealhulgas muude ELi või kolmandate riikide institutsioonide vahel, ja muud liiki tundliku sisuga dokumentide suhtes.

6.   Lõikes 3 osutatud määratud välised õigus- ja majandusnõustajad ning välised tehnilised eksperdid võivad ühe nädala jooksul alates toimikule avalikustamistingimuste kohaselt juurdepääsu saamisest esitada komisjonile põhjendatud taotluse juurdepääsuks komisjoni toimikus sisalduva dokumendi mittekonfidentsiaalsele versioonile, mida ei ole veel adressaadile lõike 2 kohaselt esitatud, et selline mittekonfidentsiaalne versioon tehtaks adressaadile kättesaadavaks või avalikustamistingimusi laiendataks täiendavatele määratud välistele õigus- ja majandusnõustajatele või välistele tehnilistele ekspertidele. Sellist täiendavat juurdepääsu võib lubada üksnes erandkorras ja juhul, kui see on hädavajalik selleks, et adressaat saaks nõuetekohaselt kasutada õigust avaldada arvamust.

7.   Lõigete 4–6 kohaldamisel võib komisjon nõuda, et dokumentide esitaja esitaks vastavalt artiklile 6 nende mittekonfidentsiaalse versiooni.

8.   Kui komisjon leiab, et lõike 6 kohane taotlus on põhjendatud, selleks et adressaat saaks tulemuslikult kasutada oma õigust avaldada arvamust, palub komisjon dokumentide esitajal nõustuda mittekonfidentsiaalse versiooni adressaadile kättesaadavaks tegemisega või nõustuda avalikustamistingimuste laiendamisega kindlaksmääratud isikutele või ettevõtjatele üksnes kõnealuste dokumentide puhul.

9.   Kui kõnealuste dokumentide esitaja sellega ei nõustu, võtab komisjon vastu otsuse, milles sätestatakse kõnealuste dokumentide avalikustamistingimused.

10.   Käesoleva artikli kohaselt toimikule antud juurdepääsu abil saadud dokumente kasutatakse üksnes asjaomases menetluses, mille raames neile dokumentidele juurdepääs anti, või selle menetlusega seotud kohtu- või haldusmenetluses, mis puudutab määruse (EL) 2022/2065 kohaldamist.

11.   Komisjon võib menetluse jooksul lõike 3 kohase toimikule juurdepääsu andmise meetodi asemel või sellega kombineerituna anda juurdepääsu mõnedele või kõigile artikli 6 lõike 3 kohaselt muudetud dokumentidele, et vältida ebaproportsionaalset viivitust või halduskoormust.

IV PEATÜKK

ÜLD- JA LÕPPSÄTTED

Artikkel 6

Konfidentsiaalse teabe kindlaksmääramine ja kaitse

1.   Kui määruses (EL) 2022/2065 või käesoleva määruse artiklis 5 ei ole sätestatud teisiti, ei tohi komisjon avalikustada ega teha kättesaadavaks tema poolt kogutud või saadud teavet või dokumente, mis sisaldavad mis tahes füüsilise või juriidilise isiku ärisaladusi või muud konfidentsiaalset teavet.

2.   Kui määruse (EL) 2022/2065 artikli 69 kohase kontrolli käigus arestitakse teavet või saadakse dokumentidele juurdepääs vabatahtlikkuse alusel või saadakse muul viisil dokumente või juurdepääs teabele kooskõlas määruse (EL) 2022/2065 artikliga 72, teatab komisjon asjaomastele väga suurte digiplatvormide või väga suurte internetipõhiste otsingumootorite pakkujatele või, kui see on asjakohane, muudele määruse (EL) 2022/2065 artikli 67 lõikes 1 osutatud asjaomastele füüsilistele või juriidilistele isikutele, et see teave võidakse teha kättesaadavaks käesoleva määruse artikli 5 kohaselt. Igal juhul nõustuvad väga suurte digiplatvormide või väga suurte internetipõhiste otsingumootorite pakkujad või, kui see on asjakohane, muud asjaomased füüsilised või juriidilised isikud, et kui nad esitavad komisjonile määruse (EL) 2022/2065 või käesoleva määruse alusel teavet vabatahtlikult, tehakse see teave käesoleva määruse artikli 5 kohaselt kättesaadavaks.

3.   Ilma et see piiraks lõike 2 kohaldamist, võib komisjon võib nõuda, et tema toimiku jaoks dokumente saatnud väga suurte digiplatvormide või väga suurte internetipõhiste otsingumootorite pakkujad või, kui see on asjakohane, muud füüsilised või juriidilised isikud määraksid kindlaks dokumendid, avaldused või nende osad, mis nende arvates sisaldavad ärisaladusi või muud konfidentsiaalset teavet, ning nimetaksid füüsilised ja juriidilised isikud, kelle suhtes seda teavet käsitatakse konfidentsiaalsena. Samuti võib komisjon kehtestada asjaomastele väga suurte digiplatvormide või väga suurte internetipõhiste otsingumootorite pakkujatele või, kui see on asjakohane, määruse (EL) 2022/2065 artikli 67 lõikes 1 osutatud muudele füüsilistele või juriidilistele isikutele tähtaja, mille jooksul nad peavad kindlaks määrama komisjoni otsuse kõik osad, mis nende arvates sisaldavad ärisaladusi või muud konfidentsiaalset teavet.

4.   Komisjon võib kehtestada asjaomasele väga suurte digiplatvormide või väga suurte internetipõhiste otsingumootorite pakkujale või, kui see on asjakohane, määruse (EL) 2022/2065 artikli 67 lõikes 1 osutatud muule füüsilisele või juriidilisele isikule tähtaja, mille jooksul ta peab:

a)

põhjendama üksikasjalikult oma väiteid ärisaladuste ja muu konfidentsiaalse teabe kohta iga dokumendi ja andmebaasi või nende osa puhul;

b)

esitama komisjonile dokumentide või andmebaaside mittekonfidentsiaalse versiooni, milles ärisaladused ja muu konfidentsiaalne teave on selgelt ja arusaadavalt välja jäetud;

c)

esitama iga välja jäetud teabeosa kohta täpse ja mittekonfidentsiaalse kirjelduse.

5.   Kui asjaomased väga suurte digiplatvormide või väga suurte internetipõhiste otsingumootorite pakkujad või, kui see on asjakohane, määruse (EL) 2022/2065 artikli 67 lõikes 1 osutatud muud füüsilised või juriidilised isikud ei järgi lõikeid 2 ja 3, võib komisjon otsustada, et asjaomane teave ei sisalda ärisaladusi ega muud konfidentsiaalset teavet.

6.   Kui komisjon otsustab, et teatavat teavet, mida väga suurte digiplatvormide või väga suurte internetipõhiste otsingumootorite pakkujad või, kui see on asjakohane, määruse (EL) 2022/2065 artikli 67 lõikes 1 osutatud muud füüsilised või juriidilised isikud peavad konfidentsiaalseks, võib avalikustada kas seetõttu, et see teave ei kujuta endast ärisaladust või muud konfidentsiaalset teavet, või seetõttu, et selle avalikustamiseks on ülekaalukas huvi, teatab ta asjaomastele pakkujatele või füüsilistele või juriidilistele isikutele, et kavatseb selle teabe avalikustada, juhul kui ta ei saa ühe nädala jooksul vastuväiteid. Kui asjaomased pakkujad või füüsilised või juriidilised isikud on selle vastu, võib komisjon võtta vastu põhjendatud otsuse, milles täpsustatakse teabe avaldamise kuupäev. See kuupäev ei tohi olla vähem kui üks nädal pärast teatamise kuupäeva. Otsusest teavitatakse asjaomaseid pakkujaid või füüsilist või juriidilist isikut.

Artikkel 7

Dokumentide edastamine ja vastuvõtmine

1.   Dokumentide, andmebaaside või muu teabe edastamine komisjonile ja komisjonilt kooskõlas käesoleva määruse artiklitega 2, 3 ja 4 toimub digitaalselt. Komisjon võib kehtestada ja avaldada edastamise ja allkirjastamise tehnilised kirjeldused ning neid korrapäraselt ajakohastada.

2.   Digitaalselt edastatud dokumendid tuleb allkirjastada vähemalt ühe kvalifitseeritud e-allkirjaga, mis vastab Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruses (EL) nr 910/2014 (2) sätestatud nõuetele.

3.   Komisjonile digitaalselt edastatud dokumendid loetakse komisjoni poolt kättesaaduks päeval, mil komisjon saadab kättesaamise kinnituse.

4.   Teabe jagamisel reaalajas või reaalajalähedaselt, näiteks rakendusliideste või muude samaväärsete vahendite kaudu, määrab komisjon kindlaks sellise teabe jagamise meetodi ja kestuse.

5.   Komisjonile digitaalselt edastatud dokumenti, andmebaasi või muud teavet ei loeta kättesaaduks, kui ilmnes üks järgmistest asjaoludest:

a)

dokument või selle osad on kasutuskõlbmatud;

b)

dokument sisaldab viirusi, pahavara või muid ohte;

c)

dokument sisaldab elektroonilist allkirja, mille kehtivust komisjon ei saa kontrollida.

6.   Kui esineb mõni lõikes 5 osutatud asjaoludest, teavitab komisjon saatjat sellest viivituseta ning annab talle võimaluse esitada mõistliku aja jooksul oma tähelepanekud ja võtta meetmed olukorra parandamiseks.

7.   Erandina lõikest 1 võib erandlikel asjaoludel, mis muudavad digitaalse edastamise võimatuks või ülemäära raskeks, saata dokumendid komisjonile tähitud kirjaga. Need dokumendid loetakse komisjoni poolt kättesaaduks päeval, mil need toimetati komisjoni vastutava talituse aadressile, mille komisjon on avaldanud oma veebisaidil.

8.   Erandina lõikest 1 võib erandlikel asjaoludel, mis muudavad digitaalse edastamise ja tähitud kirjaga edastamise võimatuks või ülemäära raskeks, toimetada dokumendid komisjonile käsitsi. Need dokumendid loetakse kättesaaduks päeval, mil need toimetati komisjoni vastutava talituse aadressile, mille komisjon on avaldanud oma veebisaidil. Kättesaamist kinnitab komisjon kättesaamise kinnituses.

Artikkel 8

Jõustumine

Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel, 21. juuni 2023

Komisjoni nimel

president

Ursula VON DER LEYEN


(1)  ELT L 277, 27.10.2022, lk 1.

(2)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. juuli 2014. aasta määrus (EL) nr 910/2014 e-identimise ja e-tehingute jaoks vajalike usaldusteenuste kohta siseturul ja millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 1999/93/EÜ (ELT L 257, 28.8.2014, lk 73).


LISA

Artikli 4 kohaste seisukohtade vorming ja pikkus

Käesoleva määruse artikli 4 kohaselt komisjonile esitatavad dokumendid esitatakse vormingus, mis võimaldab komisjonil neid elektrooniliselt töödelda, ning eelkõige vormingus, mis võimaldab digiteerimist ja märgituvastust.

Selleks peavad olema täidetud järgmised nõuded:

a)

tekst A4 formaadis paberil peab olema kergesti loetav ja vaid ühel lehe poolel;

b)

paberkujul esitatud dokumendid tuleb kokku panna nii, et neid saaks kergesti eraldada (mitte köita ega kasutada selliseid köitmisvahendeid nagu liim, klambrid jne);

c)

tekst peab olema üldkasutatavas fondis (näiteks Times New Roman, Courier või Arial) vähemalt 12 punkti suuruses kirjas teksti osas ja 10 punkti suuruses kirjas joonealuste märkuste osas, reavahega 1 ning vähemalt 2,5 cm leheservaga üleval, all, vasakul ja paremal (maksimaalselt 4 700 tähemärki lehekülje kohta);

d)

iga dokumendi leheküljed ja lõigud peavad olema jooksvalt nummerdatud.

Käesoleva määruse artikli 4 kohaselt komisjonile esitatavate dokumentide maksimumpikkus on 50 lehekülge. Tähelepanekutega kaasasolevate lisade lehekülgede arvu ei võeta maksimumpikkuse arvestuses arvesse tingimusel, et neil lisadel on üksnes tõenduslik ja abistav funktsioon ning need on arvult ja pikkuselt proportsionaalsed.


Top