Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32016D1859

    Nõukogu otsus (EL) 2016/1859, 13. oktoober 2016, majanduskasvu- ja tööhõivealase kolmepoolse sotsiaaltippkohtumise ning otsuse 2003/174/EÜ kehtetuks tunnistamise kohta

    ELT L 284, 20.10.2016, p. 27–30 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2016/1859/oj

    20.10.2016   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 284/27


    NÕUKOGU OTSUS (EL) 2016/1859,

    13. oktoober 2016,

    majanduskasvu- ja tööhõivealase kolmepoolse sotsiaaltippkohtumise ning otsuse 2003/174/EÜ kehtetuks tunnistamise kohta

    EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

    võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artiklit 352,

    võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut,

    olles edastanud seadusandliku akti eelnõu liikmesriikide parlamentidele,

    võttes arvesse Euroopa Parlamendi nõusolekut,

    toimides seadusandliku erimenetluse kohaselt

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Euroopa Liidu lepingu (ELi leping) artikli 3 lõikes 3 on sätestatud, et liidu üks eesmärke on rajada kõrge konkurentsivõimega sotsiaalne turumajandus, mille eesmärk on saavutada täielik tööhõive ja sotsiaalne progress.

    (2)

    Kooskõlas Euroopa Liidu toimimise lepingu (ELi toimimise leping) artikliga 9 võtab liit oma poliitika ja meetmete määratlemisel ja rakendamisel arvesse nende sotsiaalset mõõdet, eelkõige kõrge tööhõivetaseme edendamise, piisava sotsiaalse kaitse tagamise, sotsiaalse tõrjutuse vastase võitluse ning hariduse, koolituse ja inimeste tervise kaitse kõrge tasemega seotud nõudeid.

    (3)

    Kooskõlas ELi toimimise lepingu artikliga 152 tunnustab ja edendab liit tööturu osapoolte rolli liidu tasandil ning aitab kaasa nende dialoogile, austades nende sõltumatust. Et edendada Euroopa sotsiaalpartnerite kõrgetasemelist arutelu Lissaboni Euroopa Ülemkogul 23.–24. märtsil 2000 vastu võetud üldstrateegia üle, asutati nõukogu otsusega 2003/174/EÜ (1) majanduskasvu- ja tööhõivealane kolmepoolne sotsiaaltippkohtumine („tippkohtumine“). Tippkohtumine on nüüd ELi toimimise lepingu artiklis 152 tunnustatud kui sotsiaaldialoogi lahutamatu osa liidu tasandil.

    (4)

    Liit ja selle liikmesriigid on võtnud endale kohustuse teha koostööd ühtse strateegia „Euroopa 2020“ raames, mille eesmärk on suurendada liidu majanduskasvu ja töökohtade loomise potentsiaali ajavahemikus 2010–2020. Strateegia „Euroopa 2020“ eesmärk on suurendada koordineeritust riikliku ja liidu poliitikavaldkondade vahel. Lisaks on liit tunnistanud vajadust suurendada sotsiaalpartnerite vastutust ja osalemist kõnealuses strateegias, et võimaldada neil aktiivselt panustada kõnealuse strateegia eesmärkide saavutamisse.

    (5)

    Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruses (EL) nr 1175/2011 (2) on rõhutatud, et sotsiaalpartnerid kaasatakse vajadust mööda Euroopa poolaasta raames vastavalt ELi toimimise lepingu sätetele ja liikmesriigi õigus- ja poliitilisele korrale, et lahendada põhilisi poliitilisi küsimusi.

    (6)

    Euroopa Ülemkogu 28. juuni 2013. aasta järeldustes märgiti, et majandus- ja rahaliidu sotsiaalset mõõdet tuleb tugevdada ning rõhutati, et peamine roll on selles sotsiaalpartneritel ja sotsiaalsel dialoogil. Seega käsitles komisjon oma 2. oktoobri 2013. aasta teatises majandus- ja rahaliidu sotsiaalse mõõtme tugevdamise kohta, sotsiaaldialoogi edendamist riiklikul ja liidu tasandil ja teatas ettepanekust nõukogu otsus 2003/174/EÜ läbi vaadata ning viitas tippkohtumisele kui võimalusele kaasata sotsiaalpartnerid Euroopa poolaasta protsessi.

    (7)

    Tippkohtumine on alates oma asutamisest vastavalt otsusele 2003/174/EÜ täitnud oma põhiülesannet kõrgetasemelise arutelu võimaldajana. Tippkohtumine on aidanud kaasa sotsiaaldialoogi arengule liidu tasandil Lissaboni strateegia raames ajavahemikus 2000–2010 ning strateegia „Euroopa 2020“ raames.

    (8)

    Oma 24. oktoobri 2013. aasta ühisavalduses sotsiaalpartnerite kaasamise kohta Euroopa majanduse juhtimisse, millele kirjutasid alla töötajaid esindav Euroopa Ametiühingute Konföderatsioon (ETUC) ning tööandjaid esindavad Euroopa Tööstuse ja Tööandjate Keskliitude Ühendus (BUSINESSEUROPE), Euroopa Riigiosalusega Ettevõtete Keskus (CEEP) ja Euroopa Käsitööettevõtjate ning Väikeste ja Keskmise Suurusega Ettevõtjate Keskliit (UEAPME), kutsusid Euroopa sotsiaalpartnerid üles kehtestama Euroopa poolaasta raames sidusat protsessi sotsiaalpartneritega konsulteerimiseks ning kinnitasid oma toetust tippkohtumisele.

    (9)

    Tippkohtumise ülesandeid ja koosseisu tuleb kohandada, et võtta arvesse Lissaboni lepingus sätestatud institutsionaalseid muutusi, eelkõige Euroopa Ülemkogu eesistuja ametikoha loomist, nagu on sätestatud ELi lepingu artiklis 15.

    (10)

    Käesolev otsus ei piira töösuhete riiklike süsteemide ning sotsiaaldialoogi korraldust ja toimimist.

    (11)

    ELi toimimise lepingus on käesoleva otsuse vastuvõtmise volitused sätestatud üksnes selle artiklis 352.

    (12)

    Otsus 2003/174/EÜ tuleks seetõttu tunnistada kehtetuks,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

    Artikkel 1

    Ülesanne

    Majanduskasvu- ja tööhõivealase kolmepoolse sotsiaaltippkohtumise ülesanne on tagada kooskõlas ELi toimimise lepingu ja ELi lepinguga ning liidu institutsioonide ja organite volitusi nõuetekohaselt arvesse võttes pidev arutelu Euroopa Ülemkogu, nõukogu, komisjoni ja sotsiaalpartnerite vahel. Tippkohtumine võimaldab Euroopa sotsiaalpartneritel sotsiaaldialoogi kontekstis anda oma panus liidu majanduskasvu ja tööhõive strateegia erinevatele osadele. See hõlbustab koostoimet Euroopa Ülemkogu, nõukogu, komisjoni ja sotsiaalpartnerite meetmete vahel, mille eesmärk on edendada majanduskasvu, tööhõive kõrget taset, piisava sotsiaalse kaitse tagamist, sotsiaalse tõrjutuse vastast võitlust ning hariduse, koolituse ja inimeste tervise kaitse kõrget taset. Selleks lähtub tippkohtumine nõukogu, komisjoni ja sotsiaalpartnerite varasemast tööst ning nendevahelistest aruteludest erinevatel majandus-, sotsiaal- ja tööhõiveteemalistel arutelufoorumitel.

    Artikkel 2

    Liikmesus

    1.   Tippkohtumisel osalevad Euroopa Ülemkogu eesistuja ja komisjoni president ning kõrgeimal tasandil esindatuna nõukogu eesistujariik, kaks järgmist nõukogu eesistujariiki ning sotsiaalpartnerid. Nimetatud kolme nõukogu eesistujariigi tööhõive- ja sotsiaalküsimuste eest vastutavad ministrid ja komisjoni asjaomane volinik osalevad samuti tippkohtumisel. Olenevalt päevakorrast võib nimetatud kolmest nõukogu eesistujariigist kutsuda osalema ka teisi ministreid ja teisi komisjoni volinikke.

    2.   Sotsiaalpartnerite esindajad jagatakse kahte võrdse suurusega delegatsiooni, millest ühte kuulub 10 töötajate esindajat ja teise 10 tööandjate esindajat, arvestades vajadust tagada sooline tasakaal.

    3.   Kummaski delegatsioonis on Euroopa tööandjate ja töövõtjate majandusharude organisatsioonide esindajad, kes esindavad järelevalvepersonali, juhtkonna ning väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete üldisi huve või erihuve Euroopa tasandil.

    Töötajate delegatsiooni tegevuse tehnilise koordineerimise eest vastutab Euroopa Ametiühingute Konföderatsioon (ETUC) ning tööandjate delegatsiooni tegevuse koordineerimise eest Euroopa Tööstuse ja Tööandjate Keskliitude Ühendus (BUSINESSEUROPE). ETUC ja BUSINESSEUROPE tagavad, et nad arvestavad oma panuse puhul täiel määral eri- ja sektoriorganisatsioonide väljendatud seisukohti ning vajaduse korral kaasavad mõnede kõnealuste organisatsioonide esindajad oma delegatsioonidesse.

    Artikkel 3

    Ettevalmistus

    1.   Tippkohtumise päevakorra määravad koos nõukogu, komisjon ning töötajate ja tööandjate sektoriülesed organisatsioonid, kes osalevad tippkohtumise töös. Selleks korraldatakse ettevalmistavad kohtumised, kus osalevad nõukogu, komisjon ning ETUC ja BUSINESSEUROPE.

    2.   Päevakorra teemasid arutatakse nõukogu (tööhõive, sotsiaalpoliitika, tervise- ja tarbijakaitse küsimused) istungil, tuginedes vajaduse korral nõukogu ettevalmistavate organite panusele.

    3.   Komisjon tagab tippkohtumise sekretariaaditöö. Eelkõige tagab sekretariaat, et dokumente levitatakse õigel ajal. Istungite ettevalmistamiseks ja korraldamiseks loob tippkohtumise sekretariaat vajalikud kontaktid ETUCi ja BUSINESSEUROPEiga, kes mõlemad vastutavad oma vastavate delegatsioonide tegevuse koordineerimise eest.

    Artikkel 4

    Töö

    1.   Tippkohtumine tuleb kokku vähemalt kaks korda aastas. Kohtumised toimuvad enne Euroopa Ülemkogu kevadist ja sügisest istungit.

    2.   Tippkohtumise kaaseesistujad on Euroopa Ülemkogu eesistuja ja komisjoni president ning selles osaleb ka nõukogu eesistujariik.

    3.   Tippkohtumise kutsuvad kokku kaaseesistujad omal algatusel, sotsiaalpartneritega konsulteerides.

    4.   Euroopa Ülemkogu eesistuja esitab Euroopa Ülemkogule aruande tippkohtumise arutelu ja tulemuste kohta.

    Artikkel 5

    Teave

    Kaaseesistujad koostavad tippkohtumise arutelude kokkuvõtte, et teavitada aruteludest nõukogu asjakohaseid koosseise, Euroopa Parlamenti ja avalikkust.

    Artikkel 6

    Kehtetuks tunnistamine

    Otsus 2003/174/EÜ tunnistatakse kehtetuks alates 21. oktoobrist 2016.

    Artikkel 7

    Jõustumine

    Käesolev otsus jõustub järgmisel päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

    Luxembourg, 13. oktoober 2016

    Nõukogu nimel

    eesistuja

    J. RICHTER


    (1)  Nõukogu 6. märtsi 2003. aasta otsus 2003/174/EÜ majanduskasvu- ja tööhõivealase kolmepoolse sotsiaaltippkohtumise kohta (ELT L 70, 14.3.2003, lk 31).

    (2)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 16. novembri 2011. aasta määrus (EL) nr 1175/2011, millega muudetakse nõukogu määrust (EÜ) nr 1466/97 eelarveseisundi järelevalve ning majanduspoliitika järelevalve ja kooskõlastamise tõhustamise kohta (ELT L 306, 23.11.2011, lk 12).


    Top