Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32015R1846

    Komisjoni rakendusmäärus (EL) 2015/1846, 14. oktoober 2015, millega kehtestatakse pärast nõukogu määruse (EÜ) nr 1225/2009 artikli 11 lõike 2 kohast aegumise läbivaatamist Hiina Rahvavabariigist pärit valtstraadi impordi suhtes lõplik dumpinguvastane tollimaks

    ELT L 268, 15.10.2015, p. 9–25 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 13/10/2021

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2015/1846/oj

    15.10.2015   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 268/9


    KOMISJONI RAKENDUSMÄÄRUS (EL) 2015/1846,

    14. oktoober 2015,

    millega kehtestatakse pärast nõukogu määruse (EÜ) nr 1225/2009 artikli 11 lõike 2 kohast aegumise läbivaatamist Hiina Rahvavabariigist pärit valtstraadi impordi suhtes lõplik dumpinguvastane tollimaks

    EUROOPA KOMISJON,

    võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

    võttes arvesse nõukogu 30. novembri 2009. aasta määrust (EÜ) nr 1225/2009 kaitse kohta dumpinguhinnaga impordi eest riikidest, mis ei ole Euroopa Ühenduse liikmed (1) (edaspidi „alusmäärus”), eriti selle artikli 11 lõiget 2,

    ning arvestades järgmist:

    A.   MENETLUS

    1.   Kehtivad meetmed

    (1)

    Nõukogu kehtestas määrusega (EÜ) nr 703/2009 (2) Hiina Rahvavabariigist (edaspidi „Hiina”) pärit valtstraadi impordi suhtes lõpliku dumpinguvastase tollimaksu.

    (2)

    Kehtestatud meetmed seisnesid väärtuselistes tollimaksudes jääktollimaksumääraga 24 %, sellal kui ühele äriühingute rühmale (Valin Group) kehtestati individuaalne tollimaksumäär 7,9 %.

    2.   Taotlus aegumise läbivaatamise algatamiseks

    (3)

    Pärast seda, kui avaldati teade kehtivate dumpinguvastaste meetmete kehtivuse eelseisva aegumise kohta, (3) sai komisjon alusmääruse artikli 11 lõike 2 kohase taotluse algatada kõnealuste meetmete aegumise läbivaatamine.

    (4)

    Kaebuse esitas 29. aprillil 2014 Euroopa teraseühendus (edaspidi „Eurofer” või „kaebuse esitaja”) nende tootjate nimel, kelle toodang moodustab üle 25 % liidu valtstraadi kogutoodangust.

    (5)

    Taotlus põhines väitel, et meetmete aegumine tooks tõenäoliselt kaasa dumpingu ja liidu tootmisharule tekitatava kahju jätkumise või kordumise.

    3.   Aegumise läbivaatamise algatamine

    (6)

    Pärast konsulteerimist alusmääruse artikli 15 lõike 1 kohaselt asutatud nõuandekomiteega jõudis komisjon seisukohale, et meetmete aegumise läbivaatamise algatamiseks oli piisavalt tõendeid, ning andis 2. augustil 2014Euroopa Liidu Teatajas avaldatud teates (4) (edaspidi „algatamisteade”) teada, et algatatakse aegumise läbivaatamine vastavalt alusmääruse artikli 11 lõikele 2.

    4.   Uurimine

    4.1.   Aegumise läbivaatamisega seotud uurimisega hõlmatud ajavahemikud

    (7)

    Dumpingu ja kahju jätkumise või kordumise tõenäosust käsitlev uurimine hõlmas ajavahemikku 1. juulist 2013 kuni 30. juunini 2014 (edaspidi „läbivaatamisega seotud uurimisperiood”). Kahju jätkumise või kordumise tõenäosuse hindamise seisukohast oluliste arengusuundumuste uurimine hõlmas ajavahemikku alates 1. jaanuarist 2011 kuni läbivaatamisega seotud uurimisperioodi lõpuni (edaspidi „vaatlusalune periood”).

    4.2.   Uurimisega seotud isikud ja valimi moodustamine

    (8)

    Komisjon teatas aegumise läbivaatamise algatamisest ametlikult taotluse esitajale, teadaolevalt asjaga seotud eksportivatele tootjatele ja importijatele ning vaatlusaluse eksportiva riigi esindajatele.

    (9)

    Huvitatud isikutele anti võimalus teha oma seisukohad teatavaks kirjalikult ja taotleda ärakuulamist algatamisteates sätestatud tähtaegade jooksul. Üks huvitatud isik taotles ärakuulamist komisjoni talitustes ning see leidis aset 20. märtsil 2015.

    (10)

    Võttes arvesse Hiina eksportivate tootjate ning liidu sõltumatute importijate ilmset suurt arvu, nähti algatamisteates ette väljavõttelise uuringu kasutamine vastavalt alusmääruse artiklile 17.

    (11)

    Selleks et komisjonil oleks võimalik otsustada, kas väljavõtteline uuring on vajalik, ning vajaduse korral esindav valim moodustada, paluti Hiina eksportivatel tootjatel ja sõltumatutel importijatel endast 15 päeva jooksul pärast läbivaatamise algatamist teada anda ning esitada komisjonile algatamisteates nõutud teave.

    (12)

    Kokku võeti ühendust 45 teadaoleva Hiina eksportiva tootjaga, kuid ükski neist ei andnud endast teada ega vastanud uuringu vormile. Seetõttu väljavõttelist uuringut ei kohaldatud.

    (13)

    Võttes arvesse koostöö puudumist, teatas komisjon Hiina ametiasutustele, et alusmääruse artikli 18 kohaselt võib kasutada parimaid kättesaadavaid fakte. Hiina ametiasutustelt ei laekunud komisjonile ühtegi märkust ega taotlust ärakuulamise eest vastutava ametniku sekkumiseks.

    (14)

    Kokku võeti ühendust üheksa sõltumatu importijaga. Ükski neist ei andnud endast teada ega vastanud uuringu vormile.

    (15)

    Uurimise algetapis tegi komisjoniga koostööd 28 liidu tootjat/tootjate kontserni, kelle toodang moodustab ligikaudu 70 % liidu valtstraaditoodangust läbivaatamisega seotud uurimisperioodil. Koostööd tegevate tootjate arvukust silmas pidades kasutas komisjon väljavõttelist uuringut. Komisjon moodustas valimi suurima representatiivse toodangumahu põhjal, mida on võimalik ettenähtud aja jooksul uurida, pidades silmas ka geograafilist ulatust ja eri tooteliikide piisavat hõlmatust. Valim koosnes esialgselt kuuest äriühingust ja moodustas 44,2 % vabaturule suunatavast toodangust.

    4.3.   Küsimustikud ja kontrollimine

    (16)

    Küsimustikud saadeti kuuele valimisse kuuluvale liidu tootjale ja kahele võimaliku võrdlusriigi tootjale, kes nõustusid koostööd tegema.

    (17)

    Küsimustikule vastasid kuus valimisse kaasatud liidu tootjat ja kaks võimaliku võrdlusriigi tootjat.

    (18)

    Kontrollkäigud korraldati järgmiste äriühingute valdustesse:

    a)

    liidu tootjad

    ArcelorMittal Hamburg GmbH, Saksamaa;

    Global Steel Wire SA, Hispaania;

    Moravia Steel AS, Tšehhi Vabariik;

    RIVA Acier SA, Prantsusmaa;

    Saarstahl AG, Saksamaa;

    Tata Steel UK Ltd, Ühendkuningriik.

    b)

    võrdlusriigi tootja

    Ereğli Demir ve Çelik Fabrikalri T.A.S., Türgi.

    B.   VAATLUSALUNE TOODE JA SAMASUGUNE TOODE

    1.   Vaatlusalune toode

    (19)

    Vaatlusalune toode on sama, mida hõlmab esialgne uurimine, nimelt kuumvaltsitud varbmaterjal rauast või legeerimata või legeeritud terasest, välja arvatud roostevabast terasest, korrapäratult kokku keritud (edaspidi „valtstraat” või „vaatlusalune toode”), mis on pärit Hiinast ja kuulub praegu CN-koodide 7213 10 00, 7213 20 00, 7213 91 10, 7213 91 20, 7213 91 41, 7213 91 49, 7213 91 70, 7213 91 90, 7213 99 10, 7213 99 90, 7227 10 00, 7227 20 00, 7227 90 10, 7227 90 50 ja 7227 90 95 alla.

    2.   Samasugune toode

    (20)

    Sarnaselt esialgse uurimisega leidis läbivaatamisega seotud uurimises kinnitust, et vaatlusalusel tootel ning Hiinas toodetud ja sealsel siseturul müüdaval valtstraadil, liidu tootmisharu toodetud ja liidu turul müüdaval valtstraadil ning võrdlusriigis (Türgi) toodetud ja müüdaval valtstraadil on samad põhilised füüsikalised, keemilised ja tehnilised omadused ning sama põhiline kasutusotstarve. Seepärast käsitatakse neid samasuguste toodetena alusmääruse artikli 1 lõike 4 tähenduses.

    C.   DUMPINGU JÄTKUMISE VÕI KORDUMISE TÕENÄOSUS

    (21)

    Vastavalt alusmääruse artikli 11 lõikele 2 uuris komisjon, kas kehtivate meetmete aegumisega kaasneks tõenäoliselt Hiinast pärit dumpingu jätkumine või kordumine.

    1.   Sissejuhatavad märkused

    (22)

    Põhjenduse 12 kohaselt ei pakkunud koostööd ükski Hiina eksportiv tootja, mistõttu, nagu on sätestatud alusmääruse artiklis 18, tuli järeldused teha parimate kättesaadavate faktide põhjal, eelkõige aegumise läbivaatamise taotluses esitatud teabe põhjal ja kättesaadava statistika alusel, mis pärines Eurostatilt ja Hiina ekspordiandmebaasist.

    2.   Läbivaatamisega seotud uurimisperioodil toimunud dumping

    a)   Võrdlusriik

    (23)

    Alusmääruse artikli 2 lõike 7 punkti a kohaselt tuli normaalväärtus määrata kolmanda turumajandusriigi (edaspidi „võrdlusriigi”) siseturul makstud või makstava kehtiva hinna või arvestusliku väärtuse alusel.

    (24)

    Esialgses uurimises kasutati Türgit võrdlusriigina normaalväärtuse määramiseks Hiina puhul. Läbivaatamise taotluses sisalduva teabe alusel teatas komisjon oma algatamisteates huvitatud isikutele, et kavatseb kasutada võrdlusriigina Brasiiliat, ja kutsus huvitatud isikuid üles esitama märkusi. Algatamisteates lisati, et vaatluse alla võetakse ka teised riigid, eelkõige Türgi, Šveits, Norra ja Jaapan. Huvitatud isikutelt märkusi ei saadud.

    (25)

    Lisaks Brasiiliale pöördus komisjon kõigi teadaolevate või võimalike valtstraadi tootjate poole Türgis, Šveitsis, Norras ja Jaapanis (neist riikidest pärineb märkimisväärne valtstraadi import liitu, mis viitab märkimisväärsele toodangule) ja USAs (suure omamaise tööstuse ja siseturuga riik).

    (26)

    Lõpuks nõustusid kaks valtstraadi tootjat, nimelt Ereğli Demir ve Çelik Fabrikalri T.A.S. Türgist ja ArcelorMittal Brasil Brasiiliast, tegema uurimise käigus koostööd ja vastasid võrdlusriigi küsimustikule.

    (27)

    Käesoleva uurimise jaoks kõige sobivama võrdlusriigi valimisel võeti arvesse mitut tegurit, eelkõige võrdlusriigi siseturu suurust samasuguse toote rahuldava konkurentsitasemega, koostööd tegevate tootjate omamaise müügi representatiivsust (kogus ja kasumlikkus), koostööd tegevate tootjate suurust ja tootevalikut ning nende toodete ja tootmismeetodi võrreldavust Hiina toodete ja tootmismeetodiga.

    (28)

    Arvestades, et Türgi ja Türgi koostööd tegev eksportiv tootja vastasid kõigile peamistele võrdlusriigi/tootja kriteeriumidele, otsustati kasutada võrdlusriigina Türgit.

    b)   Normaalväärtus

    (29)

    Vastavalt alusmääruse artikli 2 lõikele 2 uuriti esmalt, kas koostööd tegeva võrdlusriigi tootja samasuguse toote omamaine kogumüük läbivaatamisega seotud uurimisperioodil sõltumatutele klientidele oli representatiivne võrreldes koguekspordiga liitu, st kas sellise omamaise müügi kogumaht moodustas vähemalt 5 % koostööd tegeva võrdlusriigi tootja samasuguse toote kogu eksportmüügist liitu.

    (30)

    Samuti uuriti, kas samasuguse toote omamaist müüki võib käsitada tavapärase kaubandustegevuse käigus toimunud müügina vastavalt alusmääruse artikli 2 lõikele 4. Selleks tehti kindlaks, kui suur osa omamaisel turul toimunud müügist sõltumatutele klientidele oli läbivaatamisega seotud uurimisperioodi jooksul kasumlik.

    (31)

    Kuna leiti, et kogu omamaine müük toimus piisavas koguses ja tavapärase kaubandustegevuse käigus, arvutati tegelikel omamaistel hindadel põhinev normaalväärtus omamaise kogumüügi hindade kaalutud keskmisena läbivaatamisega seotud uurimisperioodil.

    c)   Ekspordihind

    (32)

    Koostöö puudumisel Hiina eksportivate tootjatega ja seega Hiina hindu käsitleva konkreetse teabe puudumisel määrati ekspordihind kättesaadavate faktide põhjal vastavalt alusmääruse artiklile 18. Selleks kasutati olemasolevaid statistilisi allikaid, nimelt Eurostati.

    (33)

    Eurostati andmetel imporditi läbivaatamisega seotud uurimisperioodil Hiinast liitu vaid 696 tonni valtstraati, mis moodustab 0,04 % koguimpordist. See kogus on liidu kogutarbimist (17,8 miljonit tonni) arvestades tühine.

    d)   Võrdlused ja kohandused

    (34)

    Komisjon võrdles normaalväärtust ja ekspordihinda tehasehindade põhjal. Õiglase võrdluse tagamiseks kohandas komisjon normaalväärtust ja/või ekspordihinda, võttes arvesse hindu ja nende võrreldavust mõjutavaid erinevusi vastavalt alusmääruse artikli 2 lõikele 10. Selleks, et väljendada ekspordihinda tehasehindade tasandil, kohandas komisjon Eurostati andmetel põhinevat CIF-hinda vastavalt kaebuses esitatud veo- ja kindlustusandmetele. Omamaiseid hindu kohandati vastavalt veo-, kindlustus-, käitlemis- ja laenukuludele, mis põhinesid võrdlusriigi tootjalt saadud andmetel.

    e)   Dumpingumarginaal

    (35)

    Kooskõlas alusmääruse artikli 2 lõikega 11 määrati dumpingumarginaal kaalutud keskmise normaalväärtuse ja kaalutud keskmiste ekspordihindade võrdlemise teel. Eurostatilt saadud Hiina keskmine ekspordihind ei andnud võrdlusriigi normaalväärtusega võrreldes tunnistust dumpingu olemasolust.

    (36)

    Samal ajal on tähtis rõhutada, et vastavalt põhjendusele 33 oli vaatlusaluse toote impordimaht läbivaatamisega seotud uurimisperioodil väga väike. Samuti märgiti, et enamiku CN-koodide puhul kõikusid hinnad suuresti, mõnel juhul koguni 30-kordselt kogu vaatlusaluse perioodi vältel. Selliseid kõikumisi on raske põhjendada nn harilike turujõududega ja kõige tõenäolisemalt on need tingitud vähesest müügikogusest.

    (37)

    Hiina eksportijate koostööst keeldumise tõttu puudus ka teave Hiinast eksporditava tootevaliku kohta, mistõttu sai võrdlusriigi normaalväärtusega võrdlemist teha üksnes koondandmete põhjal.

    (38)

    Seega võib järeldust dumpingu puudumise kohta läbivaatamisega seotud uurimisperioodil pidada ebaoluliseks väikeste impordikoguste, hindade ebakorrapärase kõikumise ja imporditud tootevalikut käsitleva teabe puudumise koosmõju tõttu.

    3.   Tõendid dumpingu kordumise tõenäosuse kohta

    (39)

    Põhjendustes 35–38 esitatud kaalutlusi arvesse võttes analüüsis komisjon lisaks dumpingu jätkumise tõenäosust meetmete aegumise korral. Selle käigus analüüsiti järgmisi näitajaid: Hiina tootmisvõimsus ja vaba tootmisvõimsus, Hiina eksportijate käitumine teistel turgudel ja liidu turu atraktiivsus.

    3.1.   Tootmine ja vaba tootmisvõimsus Hiinas

    (40)

    Maailma Teraseassotsiatsiooni teabe (5) põhjal näitas Hiina valtstraaditootmine tervikuna viimasel kümnel aastal tugevat kasvutrendi, moodustades 2013. aastal enam kui 150 miljonit tonni (6).

    (41)

    Teisisõnu toodab Hiina 77 % kogu maailma valtstraadist, mis tähendab, et see riik võib oma müügiotsustega avaldada turutingimustele tugevat mõju. Tähtis on rõhutada, et Hiina aastatoodang ületab liidu kogutoodangu enam kui seitsmekordselt. Lisaks ületab Hiina valtstraaditoodangu kogukasv alates 2011. aastast (26 miljonit tonni) juba iseenesest liidu kogutarbimise, mis on hinnanguliselt 17 miljonit tonni.

    (42)

    Läbivaatamise taotluses hinnati Hiina vaba tootmisvõimsust ligikaudu 50 miljonile tonnile. Hiina koostööst keeldumise tõttu oli raske saada sellekohast lisateavet. Põhjendustes 40 ja 41 osutatud ning Euroopa ja maailmaga võrreldes kõrget tootmistaset arvestades võib aga Hiina oma müügiotsustega kergesti põhjustada suuri turumoonutusi isegi oma vaba tootmisvõimsust kasutamata.

    3.2.   Hiina müük kolmandatesse riikidesse

    (43)

    Hiina ekspordiandmebaasi kohaselt eksportis Hiina läbivaatamisega seotud uurimisperioodil üle maailma enam kui 9 tonni valtstraati, mis moodustab üle 50 % liidu kogutarbimisest samal perioodil. Järgmisse tabelisse on koondatud arvandmed kuue Hiina ekspordimahu poolest suurima riigi ja võrdlusriik Türgi kohta, mis kokku moodustavad enam kui 53 % Hiina koguekspordist läbivaatamisega seotud uurimisperioodil.

    Tabel 1

    Hiina valtstraadi eksport maailma (mahud ja hinnad eurodes)

    Riik

    Maht, 2012

    Keskmine hind, 2012

    Maht, 2013

    Keskmine hind, 2013

    Maht läbivaatamisega seotud uurimisperioodil

    Keskmine hind läbivaatamisega seotud uurimisperioodil

    Tai

    756 919

    484

    1 009 662

    423

    1 152 561

    394

    Lõuna-Korea

    1 153 833

    498

    1 109 207

    430

    1 134 587

    404

    Vietnam

    390 995

    483

    684 193

    418

    774 175

    389

    Indoneesia

    381 893

    487

    554 034

    432

    615 982

    401

    Ameerika Ühendriigid

    301 523

    458

    628 111

    408

    588 047

    391

    Malaisia

    333 185

    488

    447 220

    433

    469 895

    405

    Türgi

    2 937

    645

    6 931

    477

    30 717

    392

    Hiina eksport kokku

    5 539 649

     

    7 943 297

     

    9 073 220

     

    Allikas: Hiina ekspordiandmebaas

    (44)

    Keskmine ekspordihind läbivaatamisega seotud uurimisperioodil jäi iga eespool nimetatud riigi puhul tunduvalt alla normaalväärtuse. Seega jäid Hiina kolmandatesse riikidesse müügi keskmiste hindade suhtes kehtestatud dumpingumarginaalid (nagu võib näha tabelist) vahemikku 14–24 % (7).

    (45)

    Andmetest selgub ühtlasi, et Hiina ekspordimaht näitab kasvutrendi samaaegselt hindade alanemisega. Olemasoleva statistika põhjal jätkasid hinnad alanemist ka pärast läbivaatamisega seotud uurimisperioodi. Mitu mõjutatud riiki tajusid neid suundumusi kui ohtu nende oma tootmisharule ja kehtestasid kaitsemeetmed (nende seas olid Malaisia ja Indoneesia ning hiljem, pärast läbivaatamisega seotud uurimisperioodi ka Türgi, (8) USA ja Pakistan).

    (46)

    Lisaks osutavad hiljutised pressiteated (9) sellele, et Hiina siseturg ja eriti ehitussektor (10) on jahtumas. Seega jäävad Hiina müügivõimalused väiksemaks – tema peamised eksporditurud sulguvad ja peamine omamaine müük aeglustub. Kui liidus kehtivatel meetmetel lastakse aeguda, valitseb seega suur tõenäosus, et Hiina suunab viivitamata oma madala hinnatasemega (dumpinguhinnaga) müügi suurtes kogustes liidu turule.

    3.3.   Liidu turu atraktiivsus

    (47)

    Tulenevalt liidu turu kõrgest hinnatasemest võrreldes muude kolmandate riikidega (vt tabel 1) peetakse liidu turgu Hiina tootjate jaoks atraktiivseks. Paljudel eksporditurgudel kehtestatud kaitsemeetmed suurendavad veelgi liidu turu atraktiivsust. Seetõttu on alust eeldada, et meetmete tühistamise korral taastub Hiina eksport liidu turul märkimisväärses mahus. Väärib märkimist, et enne esialgsete meetmete kehtestamist 2008. aastal oli Hiina müügimaht liidu turul 1,1 miljonit tonni, kui läbivaatamisega seotud uurimisperioodil oli see 700 tonni.

    3.4.   Järeldus dumpingu kordumise tõenäosuse kohta

    (48)

    Võttes arvesse valtstraadi hiiglaslikku tootmismahtu Hiinas ja sealset dumpingut kolmandatesse riikidesse, samuti eespool kirjeldatud liidu turu atraktiivsust, valitseb suur tõenäosus, et dumpinguvastaste meetmete tühistamine tooks viivitamata kaasa dumpingu kordumise Hiinast liitu.

    D.   LIIDU TOOTMISHARU MÄÄRATLUS

    (49)

    Samasugust toodet tootis liidus läbivaatamisega seotud uurimisperioodil 72 tootjat, kes moodustavad liidu tootmisharu alusmääruse artikli 4 lõike 1 tähenduses. Keegi neist ei olnud algatamise vastu.

    (50)

    Kõik tundlike andmetega seotud arvulised näitajad tuli konfidentsiaalsuse huvides indekseerida või esitada vahemikena.

    E.   OLUKORD LIIDU TURUL

    1.   Liidu tarbimine

    (51)

    Komisjon tegi liidu tarbimise kindlaks olemasoleva impordistatistika, koostööd tegevate liidu tootjate tegeliku müügi, välja arvatud eksportmüügi, ja koostööst keeldunud liidu tootjate hinnangulise müügi põhjal. Tarbimise mõiste on seotud müügiga vabaturul, kaasa arvatud tootmisharusisene müük, kuid välja arvatud sisekasutus. Sisekasutus, st samasuguse toote teisaldamine integreeritud liidu tootjate vahel edasiseks töötlemiseks, ei sisaldu liidu tarbimisnäitajas, kuna tootmisharusisene teisaldamine ei konkureeri sõltumatute tarnijate müügiga vabaturul. Tootmisharusisene müük, st müük seotud äriühingutele, sisaldub liidu tarbimisnäitajas, kuna uurimise käigus kogutud andmete põhjal oli liidu tootjatega seotud äriühingutel vabadus osta valtstraati ka muudest allikatest. Samuti leiti, et liidu tootjate keskmised müügihinnad müügi puhul seotud äriühingutele on sarnased keskmiste müügihindadega neile äriühingutele, kellega ühenduse tootmisharul sidemed puuduvad.

    (52)

    Sellest lähtuvalt kujunes liidu tarbimine järgmiselt.

    Tabel 2

    Liidu tarbimine

     

    2011

    2012

    2013

    Läbivaatamisega seotud uurimisperiood

    Maht (tonnides)

    18 522 439

    16 024 244

    17 134 056

    17 826 678

    Indeks (2011 = 100)

    100

    87

    93

    96

    Allikas: Eurostati andmed ja küsimustike vastused

    (53)

    Liidu tarbimine vähenes 4 % võrra, 18,5 miljonilt tonnilt 2011. aastal 17,8 miljoni tonnini läbivaatamisega seotud uurimisperioodil. Tarbimine vaatlusalusel perioodil oli väiksem kui 23,6 miljoni tonni suurune tarbimine esialgse uurimisega seotud uurimisperioodil (2007. aasta aprillist 2008. aasta märtsini). Tarbimise vähenemine oli tingitud majanduskriisi negatiivsest mõjust, mis põhjustas valtstraadi tarbimise üleüldise languse, eelkõige autotööstuses ja ehitustööstuses.

    2.   Vaatlusalusest riigist pärit import

    a)   Vaatlusalusest riigist pärit impordi maht ja turuosa

    (54)

    Hiinast pärit impordi maht ja turuosa selgitati välja Eurostati andmete põhjal.

    (55)

    Vaatlusalusest riigist liitu suunatud impordi maht ja turuosa kujunesid järgmiselt.

    Tabel 3

    Impordi maht ja turuosa

    Riik

     

    2011

    2012

    2013

    Läbivaatamisega seotud uurimisperiood

    Hiina

    Maht (tonnides)

    3 108

    911

    88

    696

    Indeks (2011 = 100)

    100

    29

    3

    22

    Turuosa (%)

    0,02

    0,01

    0,00

    0,00

    Indeks (2011 = 100)

    100

    34

    3

    23

    Allikas: Eurostat

    (56)

    Kui esialgsel uurimisperioodil moodustas import Hiinast 5 % turuosast ehk 1,1 miljonit tonni, siis nüüdseks on see Eurostati andmetel liidu turult praktiliselt kadunud. Täpsemalt vähenes import Hiinast vaatlusalusel perioodil 3 108 tonnilt 696 tonnile.

    (57)

    7,9 % tollimaksumääraga äriühing on seotud ArcelorMittali grupiga ega tooda kaebuse esitajate sõnul enam märkimisväärses koguses valtstraati. Teised Hiina eksportivad tootjad lõpetasid aga samuti müügi liitu. Valtstraadi turg näib olevat väga hinnatundlik ja kehtiva dumpinguvastase tollimaksu põhjustatud 24 % kasvu tõttu kaotasid Hiina eksportijad huvi liidu turu vastu.

    b)   Vaatlusalusest riigist pärit impordi hind ja hinna allalöömine

    (58)

    Impordihind määrati kindlaks Eurostati andmete põhjal. Tulenevalt tühisest impordimahust Hiinast ELi, Hiina tootjate koostööst keeldumisest ja tühiste impordikoguste tooteliigiti eristatud hinnaandmete puudumisest ei olnud võimalik hinna allalöömist täpselt kindlaks määrata. Vastavalt tabelile 1 lõid Hiina ekspordihinnad kolmandates riikides liidu tootmisharu hindu alla siiski keskmiselt enam kui 25 % võrra. Seega võib meetmete aeguda laskmise korral oodata sama märkimisväärset hinna allalöömise taset liidu turul.

    3.   Import muudest kolmandatest riikidest, mille suhtes ei ole meetmeid kehtestatud

    (59)

    Peamised liitu eksportivad riigid on Moldova, Norra, Venemaa, Ukraina ja Šveits. Vaatlusaluse toote koguimport kolmandatest riikidest suurenes vaatlusalusel perioodil 19,2 % võrra (1,22 miljonilt tonnilt 1,45 miljonile tonnile), mis moodustab 7,5 % liidu tarbimisest. Samal perioodil langes jätkuvalt ühiku keskmine impordihind, nimelt 592 eurolt tonni kohta 506 eurole tonni kohta, mis tähendab 14,6 % langust.

    Tabel 4

    Import kolmandatest riikidest

    Riik

     

    2011

    2012

    2013

    Läbivaatamisega seotud uurimisperiood

    Moldova

    Maht (tonnides)

    47 084

    99 126

    86 083

    185 982

    Indeks (2011 = 100)

    100

    211

    183

    395

    Turuosa (%)

    0,25

    0,62

    0,50

    1,04

    Keskmine hind (eurot/tonn)

    528

    483

    445

    438

    Indeks (2011 = 100)

    100

    91

    84

    83

    Norra

    Maht (tonnides)

    130 614

    128 439

    125 267

    134 313

    Indeks (2011 = 100)

    100

    98

    96

    103

    Turuosa (%)

    0,71

    0,80

    0,73

    0,75

    Keskmine hind (eurot/tonn)

    552

    538

    495

    486

    Indeks (2011 = 100)

    100

    97

    90

    88

    Venemaa

    Maht (tonnides)

    47 185

    89 236

    91 037

    112 748

    Indeks (2011 = 100)

    100

    189

    193

    239

    Turuosa (%)

    0,25

    0,56

    0,53

    0,63

    Keskmine hind (eurot/tonn)

    494

    486

    436

    425

    Indeks (2011 = 100)

    100

    98

    88

    86

    Ukraina

    Maht (tonnides)

    379 216

    193 955

    256 928

    307 276

    Indeks (2011 = 100)

    100

    51

    68

    81

    Turuosa (%)

    2,05

    1,21

    1,50

    1,72

    Keskmine hind (eurot/tonn)

    505

    507

    457

    443

    Indeks (2011 = 100)

    100

    100

    90

    88

    Šveits

    Maht (tonnides)

    290 689

    293 352

    297 980

    298 104

    Indeks (2011 = 100)

    100

    101

    103

    103

    Turuosa (%)

    1,57

    1,83

    1,74

    1,67

    Keskmine hind (eurot/tonn)

    694

    632

    607

    596

    Indeks (2011 = 100)

    100

    91

    87

    86

    Muud kolmandad riigid kokku

    Maht (tonnides)

    1 220 464

    1 086 787

    1 250 867

    1 454 411

    Indeks (2011 = 100)

    100

    89

    102

    119

    Turuosa (%)

    6,59

    6,78

    7,30

    8,16

    Keskmine hind (eurot/tonn)

    591

    564

    522

    506

    Indeks (2011 = 100)

    100

    95

    88

    86

    Kolmandad riigid kokku

    Maht (tonnides)

    1 223 572

    1 087 698

    1 250 955

    1 455 107

    Indeks (2011 = 100)

    100

    89

    102

    119

    Turuosa (%)

    6,61

    6,79

    7,30

    8,16

    Keskmine hind (eurot/tonn)

    592

    564

    522

    506

    Indeks (2011 = 100)

    100

    95

    88

    85

    Allikas: Eurostat

    4.   Liidu tootmisharu majanduslik olukord

    (60)

    Vastavalt alusmääruse artikli 3 lõikele 5 uuris komisjon kõiki liidu tootmisharu olukorra seisukohalt olulisi majandustegureid ja -näitajaid.

    (61)

    Seejuures eristas komisjon makro- ja mikromajanduslikke kahjunäitajaid. Vaatlusaluse perioodi makromajanduslikud näitajad tehti kindlaks, neid analüüsiti ja uuriti liidu tootmisharu kohta esitatud andmete põhjal. Mikromajanduslikud näitajad tehti kindlaks valimisse kaasatud liidu tootjate tasandil kogutud ja kontrollitud andmete põhjal.

    (62)

    Makromajanduslikud näitajad on järgmised: toodang, tootmisvõimsus, tootmisvõimsuse rakendamine, varud, müügimaht, turuosa ja kasv, tööhõive, tootlikkus, tegeliku dumpingumarginaali suurusjärk, varasemast dumpingust taastumine. Mikromajanduslikud näitajad on järgmised: keskmised ühikuhinnad, tootmiskulu, kasumlikkus, rahavoog, investeeringud, investeeringutasuvus, kapitali kaasamise võime ja tööjõukulud.

    a)   Toodang, tootmisvõimsus ja tootmisvõimsuse rakendusaste

    (63)

    Liidu kogutoodang, tootmisvõimsus ja tootmisvõimsuse rakendusaste olid vaatlusalusel perioodil järgmised.

    Tabel 5

    Toodang, tootmisvõimsus ja tootmisvõimsuse rakendusaste

     

    2011

    2012

    2013

    Läbivaatamisega seotud uurimisperiood

    Tootmismaht

    (tonnides)

    21 502 127

    18 565 812

    19 742 360

    20 236 339

    Tootmismaht

    Indeks

    100

    86

    92

    94

    Tootmisvõimsus

    (tonnides)

    28 147 358

    28 001 765

    28 051 425

    28 061 036

    Tootmisvõimsus

    Indeks

    100

    99

    100

    100

    Tootmisvõimsuse rakendusaste

    (%)

    76

    66

    70

    72

    Allikas: Eurostati andmed ja küsimustike vastused

    (64)

    Vaatlusalusel perioodil vähenes toodang 6 % võrra, tootmisvõimsus jäi stabiilseks ja tootmisvõimsuse rakendamine langes 76 %-lt 72 %-le.

    b)   Müügimaht ja turuosa

    (65)

    Liidu tootmisharu müügimaht ja turuosa liidu turul kujunesid vaatlusalusel perioodil järgmiselt.

    Tabel 6

    Müügimaht ja turuosa

     

    2011

    2012

    2013

    Läbivaatamisega seotud uurimisperiood

    Müügimaht liidu turul

    (tonnides)

    17 298 867

    14 936 546

    15 883 101

    16 371 571

    Müügimaht liidu turul, indeks

    100

    86

    92

    95

    Turuosa

    (%)

    93,4

    93,2

    92,7

    91,8

    Allikas: Eurostati andmed ja küsimustike vastused

    (66)

    Liidu tootmisharu müük liidu turul vähenes vaatlusalusel perioodil 5 % võrra.

    c)   Kasv

    (67)

    Kui liidu tarbimine vähenes vaatlusalusel perioodil 4 %, siis liidu tootmisharu müügimaht kahanes 5 %, mis tähendas turuosa vähenemist 1,6 protsendipunkti võrra.

    d)   Tööhõive ja tootlikkus

    (68)

    Tööhõive ja tootlikkus arenesid vaatlusalusel perioodil järgmiselt.

    Tabel 7

    Tööhõive ja tootlikkus

     

    2011

    2012

    2013

    Läbivaatamisega seotud uurimisperiood

    Töötajate arv

    8 888

    8 851

    8 849

    8 991

    Töötajate arv

    Indeks

    100

    100

    100

    101

    Tootlikkus (ühikut töötaja kohta)

    2 419

    2 098

    2 231

    2 251

    Tootlikkus (ühikut töötaja kohta)

    Indeks

    100

    87

    92

    93

    Allikas: küsimustiku vastused

    (69)

    Tööhõive püsis vaatlusalusel perioodil suhteliselt stabiilsena. Samal ajal vähenes tootlikkus 7 % võrra, mis oli tingitud tootmise vähenemisest, nagu võib näha põhjenduses 68 esitatud tabelist 7.

    5.   Dumpingumarginaali suurusjärk ja varasemast dumpingust taastumine

    (70)

    Hiina puhul esialgsel uurimisel tuvastatud dumpingumarginaal oli selgelt üle miinimumtaseme, samal ajal jäi Hiinast pärit impordi maht kogu vaatlusalusel perioodil tühiseks. Meetmete kehtetuks tunnistamise korral oleks aga oodatava dumpingu mõju liidu tootmisharule märkimisväärne, arvestades Hiinast kolmandatesse riikidesse suunatud ekspordi suurenevat mahtu ja alanevat hinda, nagu märgitud põhjendustes 45 ja 46. Liidu tootmisharu oli endiselt toibumas Hiinast pärit valtstraadi varasema dumpinguhindadega impordi kahjulikust mõjust, mida on kirjeldatud põhjenduses 83.

    a)   Hinnad ja neid mõjutavad tegurid

    (71)

    Liidu tootmisharu keskmine müügihind liidus asuvatele sõltumatutele klientidele kujunes vaatlusalusel perioodil järgmiselt.

    Tabel 8

    Keskmised müügihinnad

     

    2011

    2012

    2013

    Läbivaatamisega seotud uurimisperiood

    Keskmine ühiku müügihind liidus

    (eurot/tonn)

    638

    588

    545

    539

    Keskmine ühiku müügihind liidus

    Indeks

    100

    92

    85

    85

    Tootmise ühikukulu

    (eurot/tonn)

    606

    581

    533

    514

    Ühiku tootmiskulu

    Indeks

    100

    96

    88

    85

    Allikas: küsimustiku vastused

    Liidu tootmisharu keskmine ühiku müügihind liidus asuvatele sõltumatutele klientidele ning tootmiskulud langesid vaatlusalusel perioodil mõlemad 15 %. Seega oli keskmine müügihind kooskõlas kulude arenguga.

    b)   Tööjõukulud

    (72)

    Liidu tootmisharu keskmine tööjõukulu kujunes vaatlusalusel perioodil järgmiselt.

    Tabel 9

    Keskmised tööjõukulud töötaja kohta

     

    2011

    2012

    2013

    Läbivaatamisega seotud uurimisperiood

    Keskmised tööjõukulud töötaja kohta (eurodes)

    51 320

    53 514

    52 366

    51 814

    Keskmine tööjõukulu töötaja kohta

    Indeks

    100

    104

    102

    101

    Allikas: küsimustiku vastused

    (73)

    Keskmine tööjõukulu töötaja kohta püsis vaatlusalusel perioodil stabiilsena. Peamiselt saab seda selgitada liidu tootmisharu üha suuremate pingutustega tootmiskulude kontrolli all hoidmiseks ja sel viisil konkurentsivõime säilitamiseks.

    c)   Laovarud

    (74)

    Liidu tootjate laovarud muutusid vaatlusalusel perioodil järgmiselt.

    Tabel 10

    Laovarud

     

    2011

    2012

    2013

    Läbivaatamisega seotud uurimisperiood

    Lõppvarud

    (tonnides)

    400 531

    400 256

    429 765

    471 135

    Lõppvarud

    Indeks

    100

    100

    107

    118

    Lao lõppseis protsendina toodangust

    (%)

    1,9

    2,2

    2,2

    2,3

    Allikas: küsimustiku vastused

    (75)

    Liidu tootmisharu varud suurenesid vaatlusaluse perioodi jooksul 18 %. Märkimisväärne osa valtstraaditoodangust koosneb standardsetest toodetest ning liidu tootmisharu peab seetõttu hoidma teatavat varude taset, et vajaduse korral kiiresti täita tellijate nõudmisi. Lao lõppseis protsendina toodangust jäi suhteliselt stabiilseks, järgides liidu tootmisharu tootmist.

    d)   Kasumlikkus, rahavoog, investeeringud, investeeringutasuvus ja kapitali kaasamise võime

    (76)

    Liidu tootja kasumlikkus, rahavoog, investeeringud ja investeeringutasuvus kujunesid vaatlusalusel perioodil järgmiselt.

    Tabel 11

    Kasumlikkus, rahavoog, investeeringud ja investeeringutasuvus

     

    2011

    2012

    2013

    Läbivaatamisega seotud uurimisperiood

    Liidu sees sõltumatutele tarbijatele müügi kasumlikkus (protsent müügikäibest)

    5,1

    1,2

    2,3

    4,7

    Rahavoog (eurodes)

    179 540 905

    82 626 580

    107 291 306

    159 860 366

    Investeeringud (eurodes)

    103 206 819

    81 357 885

    62 499 682

    42 831 235

    Investeeringutasuvus

    3,8

    – 0,1

    0,8

    3,0

    Allikas: küsimustiku vastused

    (77)

    Komisjon kasutas liidu tootmisharu kasumlikkuse kindlaksmääramiseks liidu sõltumatutele klientidele samasuguse toote müügi eest saadud maksueelset netokasumit protsendina selle müügi käibest. Kasumlikkus vähenes 5,1 %-lt 4,7 %-le. Seda on vähem kui esialgsel uurimisel kehtestatud plaanitav kasum 9,9 %.

    (78)

    Netorahavoog on liidu tootmisharu võimekus oma tegevust ise rahastada ja vaatlusalusel perioodil oli see positiivne. Siiski langes kõnealune näitaja tervelt 11 % võrra. See tekitab muret liidu tootmisharu suutlikkuse suhtes jätkata vajalikul määral oma majandustegevuse omafinantseerimist.

    (79)

    Investeeringud vähenesid vaatlusalusel perioodil märkimisväärselt ehk 58 %. Peamiselt koosnesid need investeeringutest, mida oli vaja moderniseerimiseks, hoolduseks ning õigusaktidest tulenevate ohutusnõuete täitmiseks. Asjaolu, et tootmisvõimsuse suurendamisse ei investeeritud, võib osutada võimalikule pikaajalisele negatiivsele turusuundumusele.

    (80)

    Investeeringutasuvus on puhaskasum väljendatuna protsendina investeeringute arvestuslikust koguväärtusest. See näitaja langes vaatlusalusel perioodil 3,8 %-lt 3 %-le kasumi vähenemise tõttu.

    (81)

    Võttes arvesse kasumlikkuse vähenemist ja kahanevat rahavoogu, avaldus negatiivne mõju ka äriühingu võimele kapitali kaasata.

    e)   ELi tootmisharu enda tarbeks tootmine

    (82)

    Uurimise käigus kogutud teabe põhjal leiti, et enda tarbeks tootmise osakaal ei ole märkimisväärne, sest vaid 11 % liidu tootmisharu toodangust kasutatakse grupisiseselt. Suurema toodangu mahuga kaasneb üldiselt mastaabisääst, mis on kasulik asjaomasele tootjale. Liidu tootmisharu on suures osas vertikaalselt integreeritud ning enda tarbeks kasutatavad tooted töödeldakse järgtööstuses edasi lisandväärtusega toodeteks. Uurimise käigus ei kerkinud esile ühtegi järgmise etapi toodetega seotud tootmisprobleemi. Enda tarbeks tootmine püsis vaatlusalusel perioodil tõepoolest stabiilsena. Eelnevat arvesse võttes leiab komisjon, et liidu tootmisharu enda tarbeks tootmisel ei olnud negatiivset mõju liidu finantsolukorrale.

    f)   Järeldus kahju kohta

    (83)

    Kõik liidu tootmisharu kahjunäitajad olid vaatlusalusel perioodil negatiivse suundumusega. Täpsemalt vähenes liidu tootmine 6 % võrra, tootmisvõimsuse rakendamine vähenes 76 %-lt 72 %-le, turuosa vähenes 1,6 protsendipunkti võrra 93,4 %-lt 91,8 %-le ja lao lõppseis suurenes 18 %. Peale selle olid negatiivse suundumusega ka muud kahjunäitajad, nagu müügimaht mitteseotud äriühingutele liidus (– 6 %) ja eksport mitteseotud äriühingutele (– 22 %). Ühiku müügihind mitteseotud äriühingutele ja tootmiskulud kasvasid mõlemad 15 %. Kasumlikkus vähenes 5,1 %-lt 4,7 %-le, mida on vähem kui esialgsel uurimisel kehtestatud plaanitav kasum 9,9 %. Investeeringud vähenesid märkimisväärselt ehk 58 % ja rahavoog vähenes 11 % võrra. Arvestades, et tööhõive jäi üsna stabiilseks, vähenes tootlikkus 7 %.

    (84)

    Need negatiivsed suundumused ei saa aga olla tingitud Hiinast pärit impordist, kuna viimaste maht ja turuosa olid piiratud. Seega tuleb analüüsida mõju, mida Hiinast pärit impordi jätkumine võib avaldada liidu tootmisharule, mis ei ole Hiina varasemast dumpingust veel täielikult taastunud.

    F.   KAHJU KORDUMISE VÕI JÄTKUMISE TÕENÄOSUS

    1.   Sissejuhatav märkus

    (85)

    Ehkki Hiinast pärit impordi maht vähenes pärast 2009. aastal kehtestatud meetmeid märkimisväärselt, võib arvata, et Hiina märkimisväärset vaba tootmisvõimsust on meetmete aeguda laskmise korral kergesti võimalik suunata liidu turule.

    2.   Hiinast pärit impordi eeldatava mahu ja hindade mõju meetmete kehtetuks tunnistamise korral

    (86)

    Nagu märgitud põhjendustes 40–42, on valtstraadi kogu tootmisvõimsus üle 150 miljoni tonni, samal ajal kui vaba tootmisvõimsus on hinnanguliselt ligikaudu 50 miljonit tonni. Mõlemad neist kogustest ületavad suuresti valtstraadi kogutarbimist liidus. Peale selle, nagu selgub Hiina statistikast, suutis Hiina varasematel aastatel suunata oma toodangu ülejäägid liidust teistesse riikidesse, kus kaubanduspiiranguid oli vähem. See olukord on aga muutunud, kuna osa kolmandatest riikidest on hiljuti kehtestanud kaitsemeetmeid, mis tulemuslikult takistavad või vähemalt piiravad Hiinast pärit impordi juurdepääsu. Igal juhul on liidu turg jätkuvalt atraktiivne vaatlusaluse toote suhteliselt kõrgete müügihindade tõttu võrreldes muude kolmandate riikide turgudega. Seega on alust eeldada, et meetmete kehtetuks tunnistamise korral suunataks märkimisväärne osa Hiina praegusest toodangust ümber liidu turule, kuna liidu turg on atraktiivne oma suuruse ja hinnataseme tõttu. Võttes arvesse olemasoleva kahju ulatust ja Hiina eksportijate dumpingutavasid, selgitas uurimine välja, et meetmete peatamine põhjustaks väga tõenäoliselt Hiina dumpinguhinnaga ekspordi märkimisväärse kasvu, tekitades seega olulist kahju liidu tootmisharule.

    3.   Kokkuvõte

    (87)

    Eelnevast järeldub, et meetmete tühistamine Hiinast pärit impordi suhtes tooks väga tõenäoliselt kaasa kahju kordumise liidu tootmisharus.

    G.   LIIDU HUVID

    (88)

    Kooskõlas alusmääruse artikliga 21 uuris komisjon, kas Hiina suhtes kehtivate dumpinguvastaste meetmete säilitamine oleks vastuolus liidu kui terviku huvidega. Liidu huvide kindlaksmääramisel lähtuti kõigi asjaomaste huvitatud isikute, sealhulgas liidu tootmisharu, importijate ja kasutajate huvide hindamisest.

    (89)

    Kooskõlas alusmääruse artikli 21 lõikega 2 anti kõikidele huvitatud isikutele võimalus oma seisukohad teatavaks teha.

    (90)

    Sellele tuginedes uuris komisjon, kas hoolimata dumpingu ja kahju kordumise kohta tehtud järeldustest leidub kaalukaid põhjusi, mis lubaksid järeldada, et olemasolevate meetmete säilitamine ei ole liidu huvides.

    1.   Liidu tootmisharu huvid

    (91)

    Liidu tootmisharu on pidevalt oma turuosa kaotanud ning kandnud vaatlusalusel perioodil olulist kahju. Kui meetmed tunnistataks kehtetuks, satuks liidu tootmisharu ilmselt veel halvemasse olukorda.

    (92)

    Seepärast jõuti järeldusele, et Hiina suhtes kehtivate meetmete säilitamine oleks liidu tootmisharu huvides.

    2.   Importijate/kauplejate huvid

    (93)

    Ükski importija ega kaupleja ei andnud endast käesoleva aegumise läbivaatamisega seotud uurimise käigus teada. Miski ei viita sellele, et meetmete jätkumine avaldaks kõnealuste importijate tegevusele mis tahes märkimisväärset mõju.

    3.   Kasutajate huvid

    (94)

    Ükski kasutaja ei andnud endast käesoleva aegumise läbivaatamisega seotud uurimise käigus teada. Seoses kasutajatega järeldati esialgsel uurimisel, et meetmete kehtestamise võimalik üldine mõju kasutajate tegevusele oleks väga piiratud. Esiteks ostab valdav enamik kasutajaid oma valtstraadi mitte Hiinast, vaid muudest allikatest, mida on arvukalt. Teiseks tuleks meetmete kehtestamise võimaliku mõju puhul võtta arvesse järgmise etapi tooteid, millel on suur lisandväärtus. Sellest lähtuvalt järeldatakse, et meetmete säilitamine ei avaldaks negatiivset mõju kasutajate praegusele olukorrale.

    4.   Järeldus liidu huvide kohta

    (95)

    Eespool öeldut silmas pidades tegi komisjon järelduse, et liidu huvide seisukohalt ei ole Hiina suhtes praegu kehtivate dumpinguvastaste meetmete säilitamise vastu kaalukaid põhjusi.

    H.   DUMPINGUVASTASED MEETMED

    (96)

    Kõiki asjaomaseid isikuid teavitati olulistest asjaoludest ja kaalutlustest, mille põhjal kavatseti soovitada, et kehtivad meetmed tuleks säilitada. Lisaks anti neile võimalus esitada pärast kõnealust teatavakstegemist teatava aja jooksul oma märkused. Üks huvitatud isik esitas märkusi, mis kinnitasid komisjoni järeldusi.

    (97)

    Eespool esitatu põhjal järeldatakse, et alusmääruse artikli 11 lõike 2 kohaselt tuleks säilitada Hiinast pärit valtstraadi impordi suhtes kohaldatavad dumpinguvastased meetmed, mis kehtestati määrusega (EÜ) nr 703/2009.

    (98)

    Et vähendada meetmetest kõrvalehoidmise ohtu, mis tuleneb tollimaksumäärade suurest erinevusest, peetakse käesoleval juhtumil vajalikuks kehtestada erimeetmed, et tagada dumpinguvastaste tollimaksude nõuetekohane kohaldamine. Kõnealuseid erimeetmeid kohaldatakse üksnes äriühingu suhtes, kellele on määratud individuaalne tollimaksumäär, ning need meetmed hõlmavad järgmist: käesoleva määruse artikli 1 lõikes 3 sätestatud nõuetele vastava kehtiva faktuurarve esitamine liikmesriikide tollile. Impordi suhtes, millele ei ole nimetatud arvet lisatud, rakendatakse kõikide teiste tootjate suhtes kohaldatavat dumpinguvastast jääktollimaksu.

    (99)

    Äriühing, kes muudab hiljem oma juriidilise isiku nime, võib taotleda nende individuaalsete tollimaksumäärade kohaldamist. Taotlus tuleb adresseerida komisjonile (11). Taotlus peab sisaldama kogu vajalikku teavet, mis võimaldab kindlaks teha, et muudatus ei mõjuta äriühingu õigust tema suhtes kohaldatavale tollimaksumäärale. Kui äriühingu nimevahetus ei mõjuta tema õigust tema suhtes kohaldatavale tollimaksumäärale, avaldatakse Euroopa Liidu Teatajas teade nimevahetuse kohta.

    (100)

    Käesolev määrus on kooskõlas määruse (EÜ) nr 1225/2009 artikli 15 lõike 1 alusel moodustatud komitee arvamusega,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

    Artikkel 1

    1.   Käesolevaga kehtestatakse lõplik dumpinguvastane tollimaks Hiina Rahvavabariigist pärit ning tavapäraselt CN-koodide 7213 10 00, 7213 20 00, 7213 91 10, 7213 91 20, 7213 91 41, 7213 91 49, 7213 91 70, 7213 91 90, 7213 99 10, 7213 99 90, 7227 10 00, 7227 20 00, 7227 90 10, 7227 90 50 ja 7227 90 95 all deklareeritavate rauast, legeerimata või legeeritud terasest, välja arvatud roostevabast terasest, kuumvaltsitud ja korrapäratult kokku keritud varraste ja lattide impordi suhtes.

    2.   Lõpliku dumpinguvastase tollimaksu määr, mida kohaldatakse lõikes 1 kirjeldatud ja allpool tabelis loetletud äriühingute toodetud toodete netohinna suhtes liidu piiril enne tollimaksu sissenõudmist, on järgmine:

    Äriühing

    Dumpinguvastane tollimaks (%)

    TARICi lisakood

    Valin Group

    7,9

    A930

    Kõik teised äriühingud

    24,0

    A999

    3.   Lõikes 2 nimetatud äriühingu suhtes kindlaks määratud individuaalset tollimaksumäära kohaldatakse tingimusel, et liikmesriikide tollile esitatakse kehtiv faktuurarve, millel peab olema faktuurarve väljastanud üksuse töötaja allkirjastatud ning töötaja nime, ametinimetuse ja kuupäevaga varustatud avaldus järgmises vormis: „Mina, allakirjutanu, kinnitan, et Euroopa Liitu eksportimiseks müüdud ja käesoleva arvega hõlmatud [maht] valtstraadi valmistaja on Hiina Rahvavabariigi äriühing [äriühingu nimi ja aadress] [TARICi lisakood]. Kinnitan, et käesolevas arves esitatud teave on täielik ja õige.” Kui sellist arvet ei esitata, kohaldatakse kõikide teiste äriühingute suhtes kohaldatavat tollimaksumäära.

    4.   Kui ei ole sätestatud teisiti, kohaldatakse kehtivaid tollimaksusätteid.

    Artikkel 2

    Käesolev määrus jõustub järgmisel päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

    Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

    Brüssel, 14. oktoober 2015

    Komisjoni nimel

    president

    Jean-Claude JUNCKER


    (1)  ELT L 343, 22.12.2009, lk 51.

    (2)  Nõukogu määrus (EÜ) nr 703/2009, 27. juuli 2009, millega kehtestatakse Hiina Rahvavabariigist pärit valtstraadi impordi suhtes lõplik dumpinguvastane tollimaks ja nõutakse lõplikult sisse kõnealuse impordi suhtes kehtestatud ajutine tollimaks ning lõpetatakse menetlus Moldova Vabariigist ja Türgist pärit valtstraadi impordi suhtes (ELT L 203, 5.8.2009, lk 1).

    (3)  ELT C 318, 1.11.2013, lk 6.

    (4)  ELT C 252, 2.8.2014, lk 7.

    (5)  Maailma Teraseassotsiatsiooni väljaanne „Steel Statistical Yearbook 2014”, http://www.worldsteel.org/dms/internetDocumentList/statistics-archive/yearbook-archive/Steel-Statistical-Yearbook-2014/document/Steel-Statistical-Yearbook-2014.pdf.

    (6)  See hõlmab nii süsinikterasest kui ka roostevabast terasest valtstraati (roostevaba teras ei kuulu vaatlusaluse toote alla). Rahvusvahelise roostevaba terase foorumi liikme Eurofer hinnangul moodustas roostevabast terasest valtstraadi toodang kogu vaatlusalusel perioodil, sealhulgas läbivaatamisega seotud uurimisperioodil vähem kui 5 % Hiina valtstraadi kogutoodangust.

    (7)  Konfidentsiaalsuse tõttu ei saa konkreetseid kehtestatud dumpingumarginaale avalikustada ja seega on need esitatud vahemikena.

    (8)  Türgi tõstis oma regulaarse tollimaksumäära valtstraadile 40 %-ni 2014. aasta novembris, st pärast läbivaatamisega seotud uurimisperioodi, moonutamata seega võrdlusriigi kohta tehtud järeldusi.

    (9)  South China Morning Post, 20. jaanuar 2015; Le Figaro, 26. märts 2015; The Australian Financial review, 20. aprill 2015; CNBC, 7. mai 2015.

    (10)  Valtstraati kasutatakse laialdaselt ehitussektoris.

    (11)  European Commission, Directorate-General for Trade, Directorate H, Rue de la Loi/Wetstraat 170, 1040 Bruxelles/Brussel, BELGIQUE/BELGIË.


    Top