Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014D0641

    2014/641/EL: Komisjoni rakendusotsus, 1. september 2014 , milles käsitletakse liidus programmitootmise ja erisündmuste edastamise traadita audioseadmetes kasutatava raadiospektriga seotud ühtlustatud tehnilisi tingimusi (teatavaks tehtud numbri C(2014) 6011 all) EMPs kohaldatav tekst

    ELT L 263, 3.9.2014, p. 29–34 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2014/641/oj

    3.9.2014   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 263/29


    KOMISJONI RAKENDUSOTSUS,

    1. september 2014,

    milles käsitletakse liidus programmitootmise ja erisündmuste edastamise traadita audioseadmetes kasutatava raadiospektriga seotud ühtlustatud tehnilisi tingimusi

    (teatavaks tehtud numbri C(2014) 6011 all)

    (EMPs kohaldatav tekst)

    (2014/641/EL)

    EUROOPA KOMISJON,

    võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

    võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 7. märtsi 2002. aasta otsust nr 676/2002/EÜ Euroopa Ühenduse raadiospektripoliitika reguleeriva raamistiku kohta (raadiospektrit käsitlev otsus), (1) eriti selle artikli 4 lõiget 3,

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Programmitootmise ja erisündmuste edastamise (Programme making and special events — PMSE, edaspidi „PMSE”) seadmed hõlmavad suures ulatuses video ja heli edastamise rakendusi, mis mängivad liidu meedia- ja meelelahutustööstuse arengus üha suuremat rolli. Need hõlmavad ringhäälingut, kultuuri-, muusika- ja teatrietendusi ning ühiskondlikke ja spordiüritusi. PMSE seadmeid kasutatakse kohaliku ja kogu liitu hõlmavate sündmuste puhul ning nii tööülesannete täitmiseks kui ka muul otstarbel. Raadiomikrofonid on kõige tavalisemad ja levinumad PMSE traadita seadmed, seotud süsteemide hulka kuuluvad ka kaasaskantavad kõrvamonitorid ja talk-back süsteemid ning helilingid.

    (2)

    Komisjon nimetas oma 26. septembri 2012. aasta teatises Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele (2) kultuuri- ja loomemajandust üheks Euroopa kõige dünaamilisemaks majandussektoriks ning kultuurilise mitmekesisuse peamiseks edendajaks Euroopas. Euroopa Parlamendi ja nõukogu otsuses nr 243/2012/EL (3) ja eelkõige selle artikli 8 lõikes 5 on rõhutatud veelgi PMSE seadmete olulisust ning nõutud, et liikmesriigid koostöös komisjoniga püüaksid tagada selliste seadmete jaoks vajalikud sagedusalad kooskõlas liidu eesmärgiga parandada siseturu integratsiooni ja kultuuri kättesaadavust. Lisaks sellele peavad liikmesriigid kõnealuse otsuse artikli 6 lõike 6 alusel uurima võimalusi ja võtma vajaduse korral tehnilisi ja reguleerivaid meetmeid, et 800 MHz sagedusriba vabastamine ei kahjustaks PMSE seadmete kasutajaid.

    (3)

    Kehtiv reguleeriv raamistik ei ole PMSE seadmetes kasutatava spektri osas ELi liikmesriikides täielikult ühtlustatud, mida põhjustavad ajaloolised lahknevused riiklikes sagedusplaanides ning erinevate riiklike nõudmiste ja kohalike vajaduste haldamisel. Kuigi paljud liikmesriigid kohaldavad Euroopa Raadiosidekomitee soovitust 70–03 ja selle 10. lisa (4) ning Euroopa Raadiosidekomitee soovitust 25–10 ja selle 2. lisa, (5) milles antakse juhiseid PMSE seadmete sagedusalade ja tehniliste parameetrite kohta, ei taga kõnealused soovitused liidus PMSE seadmetes kasutatava spektri ühtlustamist.

    (4)

    PMSE seadmetes kasutatava spektri ühtlustamine peaks kaasa aitama siseturu eesmärkide saavutamisele, parandades spektri kasutamise kvaliteeti ja tõhusust; pakkuma pikemas perspektiivis selgust ja õiguskindlust asjaomaste spektrite kasutamisel kogu liidus; toetama uurimis- ja arendustegevust, nt PMSE seadmete digitaliseerimist ja muid spektri tõhusa kasutamise aspekte; julgustama tootjate investeeringuid PMSE seadmete tehnoloogiasse; alandama hindu; võimaldama mastaabisäästu; toetama seadmete piiriülest teisaldatavust ja koostoimimisvõimet ning vältima kasutusele võtmata spektri kasutamise keelamist.

    (5)

    Kuigi PMSE traadita audioseadmete spektrivajadused erinevad spetsiifilistest kohalikest ja ajutistest vajadustest sõltuvalt märkimisväärselt, vahemikus 8 MHz kuni 144 MHz, (6) märgivad kutsealasel eesmärgil kasutajad, et nende PMSE traadita audioseadmete igapäevane spektrivajadus on ligikaudselt 96 MHz ultrakõrgsagedusalas.

    (6)

    Piisavalt ühtlustatud spekter on vajalik selleks, et olla suuteline täitma nõudlust PMSE traadita audioseadmete järele. Selleks tuleb kindlaks määrata vähemalt liidus kohaldatava spektri minimaalne ulatus, mis võimaldaks tekitada mastaabisäästu ja tagada siseturu toimimise. Praegu komisjoni otsusega 2006/771/EÜ (7) ühtlustatud lähitoimeseadmete, sealhulgas PMSE traadita audioseadmete rakenduste spekter (2 MHz (863–865 MHz)) ei ole aga kasutajate vajaduste katmiseks piisav, kuna kõnealuse otsusega on hõlmatud vaid väike osa PMSE traadita audioseadmete kasutusest ning arvestades, et enamik spektrivajadusi tuleb katta väljaspool kõnealuse otsusega kaetud sagedusi.

    (7)

    Euroopa Raadiosidekomitee soovituses 70–03 (10. lisa) ning soovituses 25–10 (2. lisa) on tehtud kindlaks mitmed PMSE audioseadmete häälestusulatused ning PMSE traadita audioseadmete tööstus koos tootjate ja kasutajatega eelistab samuti ülekaalukalt häälestusulatust 470–790 MHz. Euroopa Postside- ja Telekommunikatsiooniadministratsioonide Konverentsi aruandes nr 32 (8) sagedusala 800 MHz ühtlustamise kohta on tõstetud esile sagedusalas 470–790 MHz esinevate kasutamata ja vabade kanalite tähtsust PMSE seadmete kasutajate jaoks ning nõutud nimetatud spektrile juurdepääsu säilitamist selliste PMSE rakenduste jaoks, mis vajavad teatavat kaitset. Liikmesriigid esitavad Euroopa Postside- ja Telekommunikatsiooniadministratsioonide Konverentsile teavet spektri kasutamise ja nende territooriumil PMSE traadita audioseadmete kasutajate suhtes kohaldatavate reguleerivate ja tehniliste tingimuste kohta ning samuti riiklike ametiasutuste kontaktpunktide loetelu kohta, mille abil saavad PMSE seadmetega seotud sidusrühmad teavet PMSE rakendustes kasutatava spektriga seotud tingimuste kohta.

    (8)

    Euroopa Postside- ja Telekommunikatsiooniadministratsioonide Konverentsi aruandes nr 32 on rõhutatud, et PMSE traadita seadmete kasutamist hakkavad segama üha suuremad piirangud spektripakkumises, ning käsitletud vajadust teha asjakohaseid kohandusi. Komisjoni otsusega 2010/267/EL (9) ühtlustati sagedusala 790–862 MHz kasutustingimused elektrooniliste sideteenuste mitteainukasutuse jaoks ning vähendati kõnealuse sagedusala kättesaadavust PMSE traadita seadmete jaoks. PMSE seadmete tuleviku tagamiseks on vaja leida pikaajaline alternatiivne lahendus, milleks tuleb kindlaks määrata uus spekter või hakata spektrit jagama.

    (9)

    Seetõttu andis komisjon vastavalt 15. detsembri 2011. aasta otsuse nr 676/2002/EÜ artikli 4 lõikele 2 Euroopa Postside- ja Telekommunikatsiooniadministratsioonide Konverentsile volitused, (10) mis käsitlevad raadiomikrofonide ja juhtmeta videokaamerate spektri võimaliku ühtlustamise tehnilisi tingimusi.

    (10)

    Selle tulemusena võttis Euroopa Postside- ja Telekommunikatsiooniadministratsioonide Konverents 8. märtsil 2013 vastu aruande nr 50 (11). Nimetatud aruandes järeldati, et sagedusvahemikud 821–832 MHz ja 1 785–1 805 MHz, mis kujutavad endast elektrooniliseks sideks kasutatavates sagedusalades asuvaid dupleksivahesid, oleksid teatavatel tingimustel PMSE traadita audioseadmete ühtlustatud kasutamiseks sobivad. Eraldi tuleks vaadelda juhtmeta videokaameraid, millel on erinevad spektrinõuded ning mis toimivad erinevatel sagedusaladel. Euroopa Postside- ja Telekommunikatsiooniadministratsioonide Konverentsi aruande nr 50 (12) addendumis on täiendavalt kindlaks määratud nimetatud dupleksivahede PMSE traadita rakenduste kasutamise tingimused ning menetlus, millega hinnata ja piirata häirete ohtu seoses traadita mikrofonide ja kõrvamonitoride linkidega.

    (11)

    Euroopa Postside- ja Telekommunikatsiooniadministratsioonide Konverentsi aruandes nr 50 on määratud kindlaks ka vajadus kaitsta mobiilsidevõrke sagedusalades 800 MHz ja 1 800 MHz PMSE traadita audioseadmetest tulenevate kahjulike häirete eest, et oleks tagatud mobiilsidevõrkude toimimine sagedustel alla 821 MHz ja üle 832 MHz ning alla 1 785 MHz ja üle 1 805 MHz. See nõuaks näiteks 2 MHz kaitseriba vahemikus 821–823 MHz ning piiranguid sagedusribas 0,2 MHz sagedustel üle 1 785 MHz ning alla 1 805 MHz.

    (12)

    PMSE seadmetes, eelkõige juhul, kui neid kasutatakse siseruumides, võivad tekitada kahjulikke häireid mobiilsidevõrgud ning sellised kasutajaseadmed nagu nutitelefonid, kuna need kasutavad PMSE traadita seadmete spektri kõrvalsagedusi 800 MHz ja 1 800 MHz sagedusalade dupleksivahedes. Võttes arvesse raadiospektripoliitika programmi eesmärke ja põhimõtteid, mille kohaselt tuleb leida võimalusi kahjulike häirete vältimiseks ning spektri tõhusa kasutamise suurendamiseks, oleks võimalik selliseid kahjulikke häireid vältida teatavate häirete vähendamist hõlmavate lahenduste kaudu, milleks on Euroopa Postside- ja Telekommunikatsiooniadministratsioonide Konverentsi aruande nr 50 addendumi 2. lisas määratletud raadiomikrofonide ning kõrvamonitori linkide häiretevaba kasutamist käsitlevad erimenetlused või muude häirete vähendamise lahenduste kohaldamine. Selleks tuleb aga saavutada operaatorite ja kasutajate vahel kokkulepe. Liikmesriigid peaksid võimaluse korral toetama selliste häirete vähendamise lahenduste ja kokkulepete rakendamist, andes seejuures osalistele abi ja juhiseid.

    (13)

    Ühiskondlike ja kultuuriürituste vajadused ületavad sageli sagedusalade 800 MHz ja 1 800 MHz dupleksivahedes kasutada olevad 29 MHz. Kuna PMSE traadita audioseadmete spektrivajadused erinevad märkimisväärselt, tuleb liidu tasandil tagada püsivalt ligikaudu 60 MHz ulatuses spektri kättesaadavus, et oleks võimalik täita PMSE traadita audioseadmete kasutajate pidevaid tavavajadusi, isegi kui see ei kata kõiki võimalikke tekkivaid vajadusi.

    (14)

    Seetõttu peaksid liikmesriigid olema suutelised pakkuma täiendavalt 30 MHz, et rahuldada PMSE traadita rakenduste võimalikku vajadust ühiskondlikel ja kultuuriüritustel. Selline spekter tuleks välja valida vabade alade abil liikmesriikides kindlaks määratud häälestusulatuste seast, eelistatavalt spektrivahemikus 470–790 MHz. Määratava või lubatava spektri täpne ulatus peaks sõltuma väljendatud konkreetsetest nõudmistest ning see ei pruugi hõlmata kogu 30 MHz kasutamist. Liikmesriigid peaksid siseriiklikul tasandil otsustama ka, millist loa liiki ja taotlusmenetlusi nad täiendava spektri suhtes peaksid kohaldama.

    (15)

    Lisaks sellele on 59 MHz ületavatele spektrivajadustele, mis võivad esineda spetsiifilistes geograafilistes piirkondades, nagu näiteks sisutootmispiirkonnad, paljude teatritega piirkonnad või suurte ja erakordsete sündmuste ajal, kõige parem leida lahendus siseriiklikul tasandil juhtumipõhiselt, võttes arvesse spetsiifilisi geograafilisi ja ajalisi piiranguid. Seetõttu peaks liikmesriikidele jääma vabadus lubada kasutada rohkem kui aluseks olev 59 MHz.

    (16)

    Erinevate PMSE traadita analoogaudiorakenduste (raadiomikrofonid, kõrvamonitorid ja talk-back süsteemid) jaoks erinevate spektriplokkide kasutamine suurendab spektri kasutamise võimalusi, vältides samal ajal intermodulatsiooni põhjustatud häireid.

    (17)

    Komisjoni 15. detsembri 2011. aasta volituste alusel tehtud Euroopa Postside- ja Telekommunikatsiooniadministratsioonide Konverentsi töö tulemusi (13) tuleks hakata liidus kohaldama ning liikmesriigid peaksid hakkama neid viivitamata rakendama, kuna PMSE raadioseadmed vajavad pikemas perspektiivis asjakohast spektrit, et reageerida kasvavale nõudlusele.

    (18)

    Käesolevat otsust on vaja uute suundumuste arvessevõtmiseks regulaarselt läbi vaadata, et hinnata eelkõige PMSE raadioseadmete spektrivajadusi ning ühtlustatud ribade tegelikku kasutust.

    (19)

    Käesolevas otsuses ette nähtud meetmed on kooskõlas raadiospektrikomitee arvamusega,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

    Artikkel 1

    Käesoleva otsuse eesmärk on ühtlustada programmitootmise ja erisündmuste edastamise traadita audioseadmetes kasutatava raadiospektri kättesaadavust ja tõhusat kasutamist käsitlevaid tehnilisi tingimusi.

    Artikkel 2

    Käesolevas otsuses kasutatakse järgmisi mõisteid:

    1)   „programmitootmise ja erisündmuste edastamise (Programme making and special events — PMSE) traadita audioseadmed”– raadioseadmed, mida kasutatakse analoog- või digitaalhelisignaali edastamisel piiratud arvul saatjate ja vastuvõtjate vahel, näiteks raadiomikrofonid, kõrvamonitorid või audiolingid, mida kasutatakse peamiselt ringhäälinguprogrammide tootmises või era- ja avalikel ühiskondlikel või kultuuriüritustel;

    2)   „häirete ja kaitse puudumise põhimõte”– põhimõte, mille kohaselt ei tohi tekitada häireid mis tahes raadiosideteenusele ega nõuda nende seadmete kaitset raadiosideteenuste poolt põhjustatud häirete eest.

    Artikkel 3

    1.   Liikmesriigid määravad häirete ja kaitse puudumise põhimõtte alusel kuue kuu jooksul pärast käesoleva otsuse jõustumist kindlaks sagedusalad 823–832 MHz ja 1 785–1 805 MHz, millel võib kasutada PMSE traadita audioseadmeid lisas sätestatud tehnilistel tingimustel.

    2.   Liikmesriigid määravad kuue kuu jooksul pärast käesoleva otsuse jõustumist kindlaks ja teevad lisaks lõikes 1 nimetatud raadiospektrile kättesaadavaks täiendava spektri, nii et tulenevalt kasutajanõudlusest oleks PMSE traadita audioseadmete jaoks võimalik kasutada täiendavalt vähemalt 30 MHz. Selline sageduste kasutus PMSE traadita audioseadmetes toimub häirete ja kaitse puudumise põhimõtte alusel ning seda rakendatakse kasutajate suhtes, kellel on individuaalne õigus sellist spektrit kasutada.

    3.   Piiramata häirete ja kaitse puudumise põhimõtet, innustavad liikmesriigid spektri kasutajaid rakendama häirete vähendamise lahendusi, kus see on võimalik ja vajalik, et parandada sagedusaladel 823–832 MHz ning 1 785–1 805 MHz siseruumides kasutatavate PMSE traadita audioseadmete ning mobiilsete elektrooniliste sidevõrkude kooseksisteerimist.

    Artikkel 4

    Sõltumata artikli 3 lõikes 1 sätestatust võib liikmesriik jätta kehtima sagedusalade 823–832 MHz ning 1 785–1 805 MHz spektri kasutamise load ja õigused, mis on juba olemas käesoleva otsuse jõustumispäeval, kuid ainult kuni nende aegumiseni ning vajalikus ulatuses. Asjaomane liikmesriik teavitab sellest komisjoni ning teeb selle teabe avalikuks, välja arvatud juhul, kui see ei ole avaliku julgeoleku ja kaitse põhjustel võimalik.

    Artikkel 5

    Liikmesriigid jälgivad käesolevas otsuses käsitletud sagedusalade kasutamist, et tagada nende tõhus kasutamine, ja teatavad komisjonile võimalikust vajadusest lisa läbi vaadata.

    Artikkel 6

    Liikmesriigid annavad komisjonile aru käesoleva otsuse rakendamise kohta üheksa kuu jooksul pärast selle jõustumist.

    Artikkel 7

    Käesolev otsus on adresseeritud liikmesriikidele.

    Brüssel, 1. september 2014

    Komisjoni nimel

    asepresident

    Neelie KROES


    (1)  EÜT L 108, 24.4.2002, lk 1.

    (2)  Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele „Kultuuri- ja loomesektori edendamine ELi majanduskasvu ja töökohtade heaks”, COM(2012) 537 (final).

    (3)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu otsus nr 243/2012/EL, 14. märts 2012, millega luuakse mitmeaastane raadiospektripoliitika programm (ELT L 81, 21.3.2012, lk 7).

    (4)  Soovituse avaldas Euroopa Postside- ja Telekommunikatsiooniadministratsioonide Konverents: Tromsø 1997, hilisemad muudatused 7. veebruar 2014; 10. lisa, Radio Microphone applications including aids for the hearing impaired.

    (5)  11. veebruari 2003. aasta väljaanne.

    (6)  Euroopa Postside- ja Telekommunikatsiooniadministratsioonide Konverentsi aruanne nr 32, Report from CEPT to the European Commission in response to the Mandate onTechnical considerations regarding harmonisation options for the digital dividend in the European Union”: „Recommendation on the best approach to ensure the continuation of existing Program Making and Special Events (PMSE) services operating in the UHF (470–862 MHz), including the assessment of the advantage of an EU-level approach”, lõpparuanne, 30. oktoober 2009.

    (7)  Komisjoni otsus 2006/771/EÜ, 9. november 2006, lähitoimeseadmete raadiospektri ühtlustamise kohta (ELT L 312, 11.11.2012, lk 66).

    (8)  Euroopa Postside- ja Telekommunikatsiooniadministratsioonide Konverentsi lõpparuanne, 30. oktoober 2009.

    (9)  Komisjoni otsus nr 2010/267/EL, 6. mai 2010, ühtlustatud tehniliste tingimuste kohta sagedusala 790–862 MHz kasutamiseks selliste maapealsete süsteemide puhul, millega on võimalik Euroopa Liidus pakkuda elektroonilisi sideteenuseid (ELT L 117, 11.5.2010, lk 95).

    (10)  Mandate to the CEPT on Technical conditions regarding spectrum harmonisation options for wireless radio microphones and cordless video-cameras (PMSE equipment),15. detsember 2011, (lõplik).

    (11)  Report A from CEPT to the European Commission in response to the European Commission mandate „On technical conditions regarding spectrum harmonisation options for wireless radio microphones and cordless video-cameras (PMSE equipment)”, Technical conditions for the use of the bands 821–832 MHz and 1 785–1 805 MHz for wireless radio microphones in the EU, Elektroonilise Side Komitee kiitis aruande heaks 8. märtsil 2013.

    (12)  Addendum to CEPT Report 50 on „Usability of the bands 821–832 MHz and 1 785–1 805 MHz for wireless radio microphones”, Elektroonilise Side Komitee kiitis aruande heaks 8. märtsil 2013.

    (13)  Euroopa Postside- ja Telekommunikatsiooniadministratsioonide Konverentsi aruanne nr 50 ja selle addendum.


    LISA

    Tabel 1

    Ploki servamaski vahemiku tingimused, mida kohaldatakse programmitootmise ja erisündmuste edastamise (PMSE) sagedustihendusdupleksedastusega (FDD) traadita audioseadmete puhul 800 MHz sagedusalas sagedusvahes (821–832 MHz)

    Sagedused alla 821 MHz

    821–823 MHz

    823–826 MHz

    826–832 MHz

    Sagedused üle 832 MHz

    Plokivälised baassagedusala piirnormid

    Kaitseriba (selleks et kaitsta maapealseid süsteeme, millega on võimalik pakkuda elektroonilisi sideteenuseid, PMSEst tingitud häirete eest (allalink))

    Plokisisesed piirid

    Plokivälised baassagedusala piirnormid

    Plokiväline ekvivalentne isotroopne kiirgusvõimsus (e.i.r.p.) on – 43 dBm/5 MHz

    Plokisisene e.i.r.p. on 13 dBm käes hoitava audio-PMSE-seadme puhul

    Plokisisene e.i.r.p. on 20 dBm kehal kantava audio-PMSE-seadme puhul

    Plokisisene e.i.r.p. on 20 dBm

    Plokiväline e.i.r.p. on – 25 dBm/5 MHz.


    Tabel 2

    Ploki servamaski vahemiku tingimused, mida kohaldatakse sagedustihendusdupleksedastusega PMSE traadita audioseadmetes 1 800 MHz sagedusalas sagedusvahe (1 785–1 805 MHz) puhul käes hoitavate seadmete (e.i.r.p.) jaoks

     

    Sagedusvahemik

    Käes hoitavad seadmed (e.i.r.p.)

    Plokiväline

    < 1 785 MHz

    – 17 dBm/200 kHz

    Piirangutega sagedusvahemik

    1 785–1 785,2 MHz

    4 dBm/200 kHz

     

    1 785,2–1 803,6 MHz

    13 dBm/kanal

     

    1 803,6–1 804,8 MHz

    10 dBm/200 kHz, piiranguga 13 dBm/kanal

    Piirangutega sagedusvahemik

    1 804,8–1 805 MHz

    – 14 dBm/200 kHz

    Plokiväline

    > 1 805 MHz

    – 37 dBm/200 kHz


    Tabel 3

    Ploki servamaski vahemiku tingimused, mida kohaldatakse sagedustihendusdupleksedastusega PMSE traadita audioseadmetes 1 800 MHz sagedusalas sagedusvahe (1 785–1 805 MHz) puhul kehal kantavate seadmete (e.i.r.p.) jaoks

     

    Sagedusvahemik

    Kehal kantavad seadmed (e.i.r.p.)

    Plokiväline

    < 1 785 MHz

    – 17 dBm/200 kHz

     

    1 785–1 804,8 MHz

    17 dBm/kanal

    Piirangutega sagedusvahemik

    1 804,8–1 805 MHz

    0 dBm/200 kHz

    Plokiväline

    > 1 805 MHz

    – 23 dBm/200 kHz


    Top