EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32004R1756

Komisjoni määrus (EÜ) nr 1756/2004, 11. oktoober 2004, millega täpsustatakse vajalike tõendite üksikasjalikud tingimused ja teatavate taimede, taimsete saaduste või muude nõukogu direktiivi 2000/29/EÜ V lisa B osas loetletud toodete fütosanitaarkontrollide vähendamise tüübi ja taseme kriteeriumid

ELT L 313, 12.10.2004, p. 6–9 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
ELT L 183M, 5.7.2006, p. 247–250 (MT)

Dokument on avaldatud eriväljaandes (BG, RO, HR)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 13/12/2022; kehtetuks tunnistatud 32022R2389

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2004/1756/oj

12.10.2004   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 313/6


KOMISJONI MÄÄRUS (EÜ) nr 1756/2004,

11. oktoober 2004,

millega täpsustatakse vajalike tõendite üksikasjalikud tingimused ja teatavate taimede, taimsete saaduste või muude nõukogu direktiivi 2000/29/EÜ V lisa B osas loetletud toodete fütosanitaarkontrollide vähendamise tüübi ja taseme kriteeriumid

EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut,

võttes arvesse nõukogu 8. mai 2000. aasta direktiivi 2000/29/EÜ taimedele või taimsetele saadustele kahjulike organismide ühendusse sissetoomise ja seal levimise vastu võetavate kaitsemeetmete kohta, (1) eriti selle artikli 13a lõike 5 punkti c,

ning arvestades järgmist:

(1)

Vastavalt direktiivile 2000/29/EÜ peaks taimede, taimsete saaduste ja muude direktiivi V lisa B osas loetletud toodete saadetiste suhtes olema enne ühendusse lubamist tehtud identsussageduse fütosanitaarkontrollid.

(2)

Fütosanitaarkontrollide sageduse vähendamiseks on vaja ette näha tõendite üksikasjalikud tingimused, nagu nimetatud direktiivi 2000/29/EÜ artikli 13a lõike 2 teises lõigus, et ühendusse toodud taimed, taimsed saadused ja muud V lisa B osas loetletud tooted vastaksid kõnealuse direktiivi nõuetele.

(3)

Kuna istutamiseks ettenähtud taimed ning taimed, taimsed saadused või muud kõnealused tooted, mille suhtes kohaldatakse direktiivi 2000/29/EÜ artikli 16 lõike 3 kohaselt võetavaid meetmeid, on taimedele ja taimsetele saadustele kahjulike organismide sissetoomise osas kõrge riskiteguriga, siis nende puhul ei tohiks kontrollide sagedust vähendada.

(4)

Eritingimused kehtestatakse taimede, taimsete saaduste ja muude toodete suhtes, mille ühendusse importimiseks on vaja luba vastavalt erandile, mis on kooskõlas direktiivi 2000/29/EÜ artikli 15 lõike 1 sätetega. Seepärast ei tohiks vähendada fütosanitaarkontrollide sagedust kõnealuste taimede, taimsete saaduste või muude toodete puhul.

(5)

Käesoleva määrusega ettenähtud meetmed on kooskõlas alalise taimetervise komitee arvamusega,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Käesolevat määrust kohaldatakse direktiivi 2000/29/EÜ artikli 13a lõike 1 punkti b alapunktiga iii ettenähtud fütosanitaarkontrollide suhtes taimede, taimsete saaduste või muude direktiivi 2000/29/EÜ V lisa B osas loetletud toodete puhul, mis on pärit kindlaksmääratud riigist, territooriumilt või nende osast (edaspidi “asjaomased tooted”), välja arvatud:

a)

istutamiseks ettenähtud taimed;

b)

kõik taimed, taimsed saadused või muud ühendusse importimiseks luba vajavad tooted vastavalt direktiivi 2000/29/EÜ artikli 15 lõike 1 sätetele;

c)

kõik taimed, taimsed saadused või muud tooted, mille suhtes kohaldatakse vastavalt direktiivi 2000/29/EÜ artikli 16 lõike 3 sätetele ajutisi meetmeid;

d)

kõik taimed, taimsed saadused või muud tooted, mis on märgitud direktiivi 2000/29/EÜ artikli 13a lõike 5 punkti b kohaselt koostatud nimekirjas.

Artikkel 2

1.   Iga liikmesriik võib komisjonilt taotleda luba asjaomase toote fütosanitaarkontrollide sageduse vähendamiseks. Taotlus peab sisaldama I lisas märgitud teavet.

2.   Komisjon koostab kooskõlas artikli 3 tingimustega ja kohaldades artikli 4 kriteeriumeid nimekirja toodetest, mille puhul võib fütosanitaarkontrolle teha harvemini ning täpsustab kontrollide vähenduste taseme.

3.   Komisjon avaldab kõnealuse nimekirja pärast konsulteerimist direktiivi 2000/29/EÜ artiklis 18 osutatud komiteega.

Artikkel 3

Asjaomase toote puhul võib fütosanitaarkontrollide sagedust vähendada juhul, kui tagatakse et:

a)

ühendusse toodud asjaomase toote saadetiste keskmine arv aastas on kolmeaastase perioodi jooksul vähemalt 200;

b)

eelneva kolme aasta jooksul kontrollitud asjaomase toote saadetiste arv on vähemalt 600;

c)

asjaomase toote saadetiste arv, mille puhul on avastatud nakatumine I lisa punktis e märgitud kahjulike organismidega, on alla 1 % ühendusse imporditud asjaomaste taimede saadetiste koguarvust aasta jooksul;

d)

artikli 2 lõikes 1 osutatud taotlused asjaomaste toodete kohta on kättesaadavad komisjonis.

Artikkel 4

1.   Artikli 2 lõikes 2 osutatud sageduste vähendamise tase põhineb järgmistel kriteeriumidel:

a)

I lisa punktis e osutatud kahjulike organismidega nakatumise tõttu kinnipeetud asjaomaste toodete saadetiste arv;

b)

I lisa punktis e osutatud kahjulike organismide hinnanguline liikuvus võttes arvesse ajavahemikku, mil organism võiks taimes või taimses tootes kõige kiiremini levida;

c)

fütosanitaarkontrolli läbinud asjaomaste toodete saadetiste arv;

d)

kõik muud asjaomase kaubavahetusega seonduvad fütosanitaarohu kindlaksmääramise tegurid.

2.   Kontrollide sageduse vähendamise tüüpi väljendatakse fütosanitaarkontrollide miinimumprotsendina, mida liikmesriigid asjaomaste toodete puhul võivad teostada. Igas liikmesriigis kohaldatakse miinimumprotsendimäära kõikide oma territooriumile imporditud asjaomaste toodete saadetiste suhtes.

Artikkel 5

1.   Ilma et see piiraks direktiivi 2000/29/EÜ artikli 16 lõike 1 kohaldamist, peab importiv liikmesriik järelevalve eesmärgil esitama asjaomaste toodete puhul, millele tehakse fütosanitaarkontrolli vastavalt käesolevale määrusele, komisjonile ja teistele liikmesriikidele II lisas loetletud teabe hiljemalt iga aasta 31. märtsiks.

2.   Vastavalt kõnealusele teabele ning kooskõlas artiklite 3 ja 4 sätetega koostab komisjon aruande ning hindab, kas asjaomaste toodete fütosanitaarkontrollide sagedust võib vastavalt käesolevale määrusele vähendada ning määrab kindlaks kõnealuse sageduse.

3.   Kui 1 % kogu imporditud asjaomase toote saadetistest, mille puhul vastavalt käesolevale määrusele võib fütosanitaarkontrollide sagedust vähendada, leitakse olevat nakatunud direktiivi 2000/29/EÜ I ja II lisas loetletud kahjulike organismidega, siis ei loeta asjaomast toodet enam vastavaks tingimustele, mille puhul võib fütosanitaarkontrollide sagedust vähendada.

Artikkel 6

Kui artikli 5 lõikes 2 nimetatud hinnangu, artikli 5 lõikes 3 nimetatud kaalutluse või liikmesriikide hiljutiste kahjulike organismide avastamisteadete põhjal ilmneb, et asjaomane toode ei vasta enam artikli 3 sätetele, muudab komisjon nimekirja asjaomastest toodetest, mille puhul võib fütosanitaarkontrollide sagedust vähendada ning avaldab vastava muudatuse.

Artikkel 7

Käesolev otsus vaadatakse uuesti läbi hiljemalt 1. jaanuariks 2007.

Artikkel 8

Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Käesolevat määrust kohaldatakse alates 1. jaanuarist 2005.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel, 11. oktoober 2004

Komisjoni nimel

komisjoni liige

David BYRNE


(1)  EÜT L 169, 10.7.2000, lk 1. Direktiivi on viimati muudetud komisjoni direktiiviga 2004/70/EÜ (ELT L 127, 29.4.2004, lk 97).


I LISA

Artiklis 2 osutatud teave sisaldab:

a)

asjaomaste toodete kirjeldust;

b)

asjaomaste toodete päritolu;

c)

asjaomast toodet importivate liikmesriikide nimekirja;

d)

ühendusse imporditud asjaomaste toodete impordimahtu, mis on väljendatud saadetiste arvuna ja kaaluna või tükkide või ühikute arvuna;

e)

nimekirja direktiivi 2000/29/EÜ I ja II lisas osutatud kahjulikest organismidest, mida asjaomane toode võib sisaldada;

f)

nende asjaomaste toodete saadetiste arvu, mida on kinnipeetud punktis e nimetatud kahjulike organismide tõttu;

g)

punktis e nimetatud kahjulike organismide hinnangulist liikuvust ajavahemikus, mil organism võib vastavas taimes või taimses saaduses kõige kiiremini areneda;

h)

muudel põhjustel kui punktis e nimetatud kahjulike organismide tõttu kinnipeetud asjaomaste toodete saadetiste arvu;

i)

fütosanitaarkontrolli läbinud asjaomaste toodete saadetiste arvu.

Toimikus peab olema punktides d, f, h ja i nimetatud teave vähemalt kolme eelneva aasta kohta.


II LISA

Artikli 5 lõikes 1 osutatud teave peab iga asjaomase toote kohta sisaldama:

a)

imporditud saadetiste arvu;

b)

kontrollitud saadetiste arvu;

c)

koguarvu ja üksikasjalikku teavet direktiivi 2000/29/EÜ I ja II lisas loetletud kahjulike organismidega nakatumise tõttu kinnipeetud saadetiste kohta, mida imporditakse vastavalt kõnealusele direktiivile;

d)

muudel põhjustel kui punktis c nimetatud kahjulike organismide tõttu kinnipeetud asjaomaste toodete saadetiste arvu ning saadetistega seotud üksikasjalikku teavet.


Top