Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R2480

    Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) 2022/2480, 14. detsember 2022, millega muudetakse määrust (EL) nr 1025/2012 seoses Euroopa standardiorganisatsioonide otsustega, mis käsitlevad Euroopa standardeid ja Euroopa standardimisdokumente (EMPs kohaldatav tekst)

    PE/58/2022/REV/1

    ELT L 323, 19.12.2022, p. 1–3 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2022/2480/oj

    19.12.2022   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 323/1


    EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS (EL) 2022/2480,

    14. detsember 2022,

    millega muudetakse määrust (EL) nr 1025/2012 seoses Euroopa standardiorganisatsioonide otsustega, mis käsitlevad Euroopa standardeid ja Euroopa standardimisdokumente

    (EMPs kohaldatav tekst)

    EUROOPA PARLAMENT JA EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

    võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artiklit 114,

    võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut,

    olles edastanud seadusandliku akti eelnõu liikmesriikide parlamentidele,

    võttes arvesse Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamust, (1)

    toimides seadusandliku tavamenetluse kohaselt (2)

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) nr 1025/2012 (3) on kehtestatud õigusnormid, mis käsitlevad toodete ja teenuste jaoks Euroopa standardite ja Euroopa standardimisdokumentide väljatöötamist, et toetada liidu õigusakte ja poliitikat.

    (2)

    Kooskõlas määruse (EL) nr 1025/2012 artikliga 10 võib komisjon esitada ühele või mitmele Euroopa standardiorganisatsioonile taotluse Euroopa standardi või Euroopa standardimisdokumendi koostamiseks.

    (3)

    Euroopa standarditel ja Euroopa standardimisdokumentidel on siseturul ja tarbijakaitses oluline koht. Standardid ei määra mitte üksnes toote või teenuse tehnilisi aspekte, vaid neil on oluline roll ka töötajate, tarbijate ja keskkonna jaoks. Näiteks saab harmoneeritud standardeid kasutada eelduse loomiseks, et turul kättesaadavaks tehtavad tooted vastavad asjaomastes liidu ühtlustamisõigusaktides nende toodete kohta sätestatud olulistele nõuetele, tagades samal ajal toodete ja teenuste kvaliteedi ja ohutuse tarbijate jaoks ning keskkonnakaitse.

    (4)

    Euroopa standardiorganisatsioonide sisemine juhtimissüsteem ja otsustusprotsessid on viimastel aastatel muutunud. Nende muutuste tulemusena on Euroopa standardiorganisatsioonid suurendanud koostööd rahvusvaheliste ja Euroopa sidusrühmadega. Selline koostöö on tervitatav, sest see toetab läbipaistvat, avatud, erapooletut ja konsensusel põhinevat standardimist. Kui Euroopa standardiorganisatsioonid täidavad standardimistaotlusi, et toetada liidu õigusakte ja poliitikat, on siiski väga oluline, et nende siseotsustes võetaks arvesse liidu huve, poliitilisi eesmärke ja väärtusi ning üldisemaid avalikke huve.

    (5)

    Usaldusväärne menetlus ja asjaomaste sidusrühmade huvide, sealhulgas VKEsid ning keskkonna-, sotsiaal- ning tarbijahuve esindavate sidusrühmade tasakaalustatud esindatus, on määruse (EL) nr 1025/2012 artiklite 5 ja 6 kohaselt väga olulised ning seetõttu tuleks need tagada. Euroopa standardiorganisatsioonides tuleks arvesse võtta kõigi asjaomaste sidusrühmade seisukohti ja panust. Lisaks tuleks määruse (EL) nr 1025/2012 artikli 10 lõike 1 alusel nõutavate Euroopa standardite ja Euroopa standardimisdokumentide kohta otsuste tegemisel arvesse võtta riikide standardiorganisatsioonide korraldatud riiklike konsultatsioonide käigus väljendatud seisukohti.

    (6)

    Riikide standardiorganisatsioonidel on standardimissüsteemis oluline koht nii liidu tasandil vastavalt määrusele (EL) nr 1025/2012 kui ka liikmesriigi tasandil. Seetõttu on riikide standardiorganisatsioonidel kõige paremad võimalused tagada, et Euroopa standardiorganisatsioonides võetakse igakülgselt arvesse liidu huve, poliitikaeesmärke ja väärtusi, aga ka avalikke huve üldisemalt. Seepärast on vaja tugevdada riikide standardiorganisatsioonide rolli Euroopa standardiorganisatsioonide otsustusorganites, kui need organid teevad otsuseid, mis käsitlevad Euroopa standardeid ja Euroopa standardimisdokumente, mida komisjon on taotlenud vastavalt määruse (EL) nr 1025/2012 artikli 10 lõikele 1, ilma et see mõjutaks laiema sidusrühmade baasi tähtsat rolli avalikule huvile ja turuvajadustele vastavate mõjusate standardite väljatöötamises.

    (7)

    Euroopa standardiorganisatsioonide otsustusorganites võivad lisaks riikide standardiorganisatsioonidele osaleda muu hulgas ka standardiorganisatsioonid ühinevatest riikidest, kandidaatriikidest ja muudest riikidest, kui nad on ametlikult saanud asjaomaste Euroopa standardiorganisatsioonide liikmeks ja sõlminud liiduga õigusnormide lähendamise tagamise kohta kokkuleppe. Et nimetatud organisatsioone asjaomaste otsustusorganite töös osalemisest mitte kõrvale jätta, on üksnes vaja sätestada, et määruse (EL) nr 1025/2012 artikli 10 lõike 1 alusel taotletud Euroopa standardite ja Euroopa standardimisdokumentide kohta saavad nimetatud organites otsuseid teha ainult riikide standardiorganisatsioonide esindajad, ilma et Euroopa standardiorganisatsioonide otsustusorganite töö suhtes kehtestataks muid nõudeid. Kolmandate riikide standardiorganisatsioonide osalemine Euroopa standardiorganisatsioonide töös ei tohiks takistada komisjoni taotletud Euroopa standardeid ja Euroopa standardimisdokumente käsitlevate otsuste vastuvõtmist, isegi kui sellist otsust toetavad üksnes liikmesriikide ja EMP riikide standardiorganisatsioonid.

    (8)

    Selleks, et nõue, et Euroopa standardeid ja Euroopa standardimisdokumente käsitlevaid Euroopa standardiorganisatsioonide otsustusorganite otsuseid, mida komisjon taotleb määruse (EL) nr 1025/2012 artikli 10 lõike 1 kohaselt, saavad teha üksnes riikide standardiorganisatsioonide esindajad, oleks tulemuslik, tuleb ette näha, et komisjon esitaks sellise taotluse üksnes Euroopa standardiorganisatsioonile, kes nimetatud nõudele vastab.

    (9)

    Standardimismenetlused hõlmavad otsuseid, mis nõuavad konkreetseid töösuundi, mida tuleks käsitada eraldi tööteemadena. Sellised tööteemad algatatakse uue Euroopa standardi või Euroopa standardimisdokumendi väljatöötamiseks või läbivaatamiseks, ühendamiseks, muutmiseks või parandamiseks.

    (10)

    Seepärast tuleks määrust (EL) nr 1025/2012 vastavalt muuta.

    (11)

    Et Euroopa standardiorganisatsioonid saaksid vajaduse korral kohandada oma sisemist töökorda käesoleva määruse nõuetega, tuleks selle kohaldamine edasi lükata,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

    Artikkel 1

    Määruse (EL) nr 1025/2012 artiklit 10 muudetakse järgmiselt:

    1)

    lõige 1 asendatakse järgmisega:

    „1.   Komisjon võib aluslepingutes sätestatud pädevuse piires esitada taotluse, et üks või mitu Euroopa standardiorganisatsiooni koostaksid määratud tähtaja jooksul Euroopa standardi või Euroopa standardimisdokumendi, tingimusel et asjaomane Euroopa standardiorganisatsioon vastab lõikele 2a. Euroopa standardid ja Euroopa standardimisdokumendid peavad olema turupõhised, võtma arvesse nii avalikku huvi kui ka komisjoni taotluses selgelt esitatud poliitikaeesmärke ning põhinema konsensusel. Komisjon määrab kindlaks koostatava dokumendi sisule esitatavad nõuded ja dokumendi vastuvõtmise tähtpäeva.“

    ;

    2)

    lisatakse järgmine lõige:

    „2a.   Ilma et see piiraks muid nõuandvaid arvamusi, tagab iga Euroopa standardiorganisatsioon, et järgmisi lõikes 1 osutatud Euroopa standardeid või Euroopa standardimisdokumente käsitlevaid otsuseid teevad tema pädevas otsustusorganis üksnes riikide standardiorganisatsioonide esindajad:

    a)

    standardimistaotluste vastuvõtmise ja tagasilükkamise otsused;

    b)

    standardimistaotluse täitmiseks vajalike uute tööteemade vastuvõtmise otsused ja

    c)

    Euroopa standardite või Euroopa standardimisdokumentide vastuvõtmise, läbivaatamise ja kehtetuks tunnistamise otsused.“

    Artikkel 2

    Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

    Seda kohaldatakse alates 9. juulist 2023.

    Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

    Strasbourg, 14. detsember 2022

    Euroopa Parlamendi nimel

    president

    R. METSOLA

    Nõukogu nimel

    eesistuja

    M. BEK


    (1)   ELT C 323, 26.8.2022, lk 43.

    (2)  Euroopa Parlamendi 22. novembri 2022. aasta seisukoht (Euroopa Liidu Teatajas seni avaldamata) ja nõukogu 8. detsembri 2022. aasta otsus.

    (3)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 25. oktoobri 2012. aasta määrus (EL) nr 1025/2012, mis käsitleb Euroopa standardimist ning millega muudetakse nõukogu direktiive 89/686/EMÜ ja 93/15/EMÜ ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiive 94/9/EÜ, 94/25/EÜ, 95/16/EÜ, 97/23/EÜ, 98/34/EÜ, 2004/22/EÜ, 2007/23/EÜ, 2009/23/EÜ ja 2009/105/EÜ ning millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu otsus 87/95/EMÜ ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu otsus nr 1673/2006/EÜ (ELT L 316, 14.11.2012, lk 12).


    Top