Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32009R0245

    Komisjoni määrus (EÜ) nr 245/2009, 18. märts 2009 , millega rakendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2005/32/EÜ sisseehitatud liiteseadiseta luminofoorlampide, suure valgustugevusega lahenduslampide ning nende lampidega koos kasutatavate liiteseadiste ja valgustite ökodisainile esitatavate nõuete suhtes ning millega tunnistatakse kehtetuks Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2000/55/EÜ (EMPs kohaldatav tekst)

    ELT L 76, 24.3.2009, p. 17–44 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Dokument on avaldatud eriväljaandes (HR)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/08/2021; kehtetuks tunnistatud 32019R2020

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2009/245/oj

    24.3.2009   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 76/17


    KOMISJONI MÄÄRUS (EÜ) nr 245/2009,

    18. märts 2009,

    millega rakendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2005/32/EÜ sisseehitatud liiteseadiseta luminofoorlampide, suure valgustugevusega lahenduslampide ning nende lampidega koos kasutatavate liiteseadiste ja valgustite ökodisainile esitatavate nõuete suhtes ning millega tunnistatakse kehtetuks Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2000/55/EÜ

    (EMPs kohaldatav tekst)

    EUROOPA ÜHENDUSTE KOMISJON,

    võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut,

    võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 6. juuli 2005. aasta direktiivi 2005/32/EÜ, mis käsitleb raamistiku kehtestamist energiat tarbivate toodete ökodisaini nõuete sätestamiseks ja millega muudetakse nõukogu direktiivi 92/42/EMÜ ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiive 96/57/EÜ ja 2000/55/EÜ, (1) eriti selle artikli 15 lõiget 1,

    olles konsulteerinud ökodisaini nõuandefoorumiga,

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Direktiivi 2005/32/EÜ kohaselt määrab komisjon ökodisaini nõuded märkimisväärse müügi- ja kaubandusmahuga energiat tarbivatele toodetele, mille mõju keskkonnale on märkimisväärne ning mille keskkonnatoimet saab oluliselt parandada ilma liigsete kuludeta.

    (2)

    Direktiivi 2005/32/EÜ artikli 16 lõike 2 teises taandes on sätestatud, et komisjon võtab artikli 19 lõikes 3 sätestatud korras, täites artikli 15 lõikes 2 sätestatud kriteeriume ja olles konsulteerinud ökodisaini nõuandefoorumiga, vajaduse korral vastu rakendusmeetme teenindussektoris kasutatavate valgustustoodete suhtes.

    (3)

    Komisjon on läbi viinud kaks eeluuringut, mille käigus teostati kolmandas sektoris enam levinud valgustustoodete (kontorivalgustus ja tänavavalgustus) tehniline, keskkonnaalane ja majanduslik analüüs. Uuringud on läbi viidud koostöös ühenduse ja kolmandate riikide sidusrühmade ja huvitatud isikutega ning selle tulemused on avaldatud Euroopa komisjoni EUROPA veebisaidil.

    (4)

    Turule viidavate kaupade suhtes tuleb rakendada kohustuslikke ökodisaini nõudeid olenemata nende toodete paigaldamise kohast, seepärast ei tohi nende nõuete rakendamine sõltuda toote kasutusvaldkonnast (näiteks kontori- või tänavavalgustus). Seega tuleks käesoleva määrusega reguleerida konkreetseid tooteid, nagu sisseehitatud liiteseadiseta luminofoorlambid, suure valgustugevusega lahenduslambid ning nende lampidega koos kasutatavad liiteseadised ja valgustid. Kasutajad võivad leida konkreetse kasutusvaldkonna (näiteks kontori- või tänavavalgustus) puhul parima tehnilise lahenduse soovituslike võrdlusandmete abil.

    (5)

    Käesoleva määrusega reguleeritavad tooted on ette nähtud kasutamiseks eeskätt üldvalgustuses, see tähendab, et nendega luuakse inimestele tavapäraseks nägemiseks vajalik tehisvalgus, mis asendab loomulikku valgust. Käesoleva määrusega ei tuleks reguleerida erilampe, nagu arvutimonitorides, kopeerimis- ja päevitusseadmetes, terraariumides ja mujal kasutatavad lambid.

    (6)

    Käesoleva määrusega reguleeritavate energiat tarbivate toodete (edaspidi „ETT”) puhul peetakse olulisteks järgmisi keskkonnaaspekte:

    a)

    energiatarve kasutamisfaasis;

    b)

    lampide elavhõbedasisaldus.

    (7)

    2005. aastal tarbisid käeoleva määrusega reguleeritavad tooted ühenduses arvestuslikult 200 TWh elektrit, mille tulemusel tekkis umbes 80 miljonit tonni CO2 heitmeid. Prognoosi kohaselt suureneks tarbimine konkreetseid meetmeid võtmata 260 TWh-ni 2020. aastal. Eeluuringute tulemuste kohaselt saab käesoleva määrusega hõlmatud toodete elektritarbimist oluliselt vähendada.

    (8)

    Arvestuste kohaselt sisaldasid 2005. aastal paigaldatud lambid 12,6 tonni elavhõbedat. Prognoositakse, et kui meetmeid ei võeta, sisaldavad 2020. aastal paigaldatavad lambid juba 18,6 tonni elavhõbedat, samas kui uuringute tulemused näitavad, et seda kogust saab oluliselt vähendada.

    (9)

    Niinimetatud valgusreostuse suurust ei saa hinnata, kuna puuduvad rahvusvaheliselt tunnustatud keskkonnamõju hindamise teaduslikud meetodid. Kuid üldiselt ollakse seisukohal, et kolmanda sektori valgustusseadmete valgusviljakuse suurendamiseks väljatöötatud meetodid aitavad seda reostust vähendada.

    (10)

    Käesoleva määrusega reguleeritavate toodete elektritarbimise vähenemine tuleks saavutada olemasoleva litsentsivaba kulutõhusa tehnoloogia abil, mille tulemusena väheneks seadmete ostmise ja käitamise kombineeritud kulu.

    (11)

    Käesoleva määrusega reguleeritavate toodete ökodisaini nõuete määramisel tuleks arvestada vajadust parandada asjaomaste toodete keskkonnasäästlikkust ja aidata kaasa siseturu toimimisele ning taotleda eesmärki, mille kohaselt tuleb ühenduse energiatarbimist vähendada 20 % võrra aastaks 2020.

    (12)

    Käesoleva määruse eesmärk on suurendada sellega reguleeritavate toodete energiatõhusust parandava tehnoloogia turule viimist, mille tulemusena säästetaks 2020. aastal praeguse olukorraga võrreldes hinnanguliselt 38 TWh energiat.

    (13)

    Käesoleva määrusega reguleeritavate lampide energiatõhususe nõuete määramise tulemusel väheneb nende lampide elavhõbedasisaldus.

    (14)

    Ökodisaini nõuetega ei tohiks halvendada toote kasutusomadusi ega avaldada kahjulikku mõju tervisele, ohutusele ega keskkonnale. Eeskätt peaks kasu, mida saadakse elektritarbimise vähenemisest sellise seadme kasutamisel, olema suurem kui käesoleva määrusega reguleeritavate toodete tootmise võimalik täiendav keskkonnamõju.

    (15)

    Ökodisaini nõuete järkjärguline jõustamine peaks tootjatele jätma piisava ajavaru käesoleva määrusega reguleeritavate toodete konstruktsiooni muutmiseks. Etappide ajastus peaks olema selline, et välditakse negatiivset mõju turulolevate seadmete kasutusomadustele ning võetakse arvesse mõju lõppkasutajate ja tootjate (eelkõige väikeste ja keskmise suurusega ettevõtjate) kuludele, tagades samas käesoleva määruse eesmärkide õigeaegse saavutamise. Artiklis 8 sätestatud läbivaatamise käigus tuleks muu hulgas kontrollida, kas III lisa jaotises 2.1 suure valgustugevusega lahenduslampide liiteseadistele esitatud nõudeid õnnestub saavutada kaheksa aastat pärast käesoleva määruse jõustumist.

    (16)

    Asenduslampide turult eemaldamise kavandamisel tuleks arvestada selle mõju lõppkasutajaile. Liikmesriigid peaksid muutma rangemaks valgustusseadmetele esitatavad nõuded.

    (17)

    Toodete omadusi tuleks mõõta vastavalt uusimatele üldtunnustatud mõõtmismeetoditele; tootjad võivad seejuures lähtuda direktiivi 2005/32/EÜ artiklis 10 nimetatud ühtlustatud standarditest.

    (18)

    Kooskõlas direktiivi 2005/32/EÜ artikliga 8 tuleks käesolevas määruses määrata kindlaks, et vastavushindamise menetlustena kohaldatakse direktiivi 2005/32/EÜ IV lisas sätestatud sisemist kavandikontrolli ja direktiivi 2005/32/EÜ V lisas sätestatud juhtimissüsteemi vastavuse hindamiseks.

    (19)

    Vastavuskontrolli hõlbustamiseks tuleks tootjatelt nõuda teabe esitamist direktiivi 2005/32/EÜ V ja VI lisas osutatud tehnilistes dokumentides ulatuses, mil see teave on seotud käesolevas määruses sätestatud nõuetega.

    (20)

    Teabe laialdase kättesaadavuse ja sellele hõlpsa juurdepääsu tagamisele aitab peale õiguslikult siduvate nõuete kehtestamise kaasa ka parima tehnoloogia soovituslike võrdlusandmete väljaselgitamine. See on eriti kasulik väikeste ja keskmise suurusega ning väga väikeste ettevõtjate puhul, kuna see aitab kombineerida parimaid tehnoloogilisi lahendusi, millega parandatakse käesoleva määrusega reguleeritavate toodete keskkonnasäästlikkust terve nende olelusringi jooksul.

    (21)

    Kuigi luminofoorlampide ja suure valgustugevusega lahenduslampide elavhõbedasisaldust peetakse keskkonna seisukohast oluliseks, on õigem seda reguleerida vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivile 2002/95/EÜ, (2) mis hõlmab ka käesoleva määruse reguleerimisalast välja jäävaid lambitüüpe.

    (22)

    Euroopa Parlamendi ja nõukogu 18. septembri 2000. aasta direktiiv 2000/55/EÜ luminofoorlampide liiteseadiste energiatõhususe nõuete kohta (3) on direktiivi 2005/32/EÜ rakendusdirektiiv, millel on kestev mõju kasutusel olevatele liiteseadistele valgustite ja magnetliiteseadiste pika tööea tõttu. Kuid täiustamisvõimalusi on veelgi ja oleks soovitav kehtestada rangemad energiatõhususe miinimumnõuded, kui on kehtestatud direktiiviga 2000/55/EÜ. Direktiiv 2000/55/EÜ tuleks seetõttu asendada käesoleva määrusega.

    (23)

    Käesoleva määrusega ette nähtud meetmed on kooskõlas direktiivi 2005/32/EÜ artikli 19 lõike 1 alusel loodud komitee arvamusega,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

    Artikkel 1

    Sisu ja reguleerimisala

    Käesoleva määrusega kehtestatakse artiklis 2 määratletud sisseehitatud liiteseadiseta luminofoorlampide, suure valgustugevusega lahenduslampide ning nimetatud lampidega koos kasutatavate liiteseadiste ja valgustite turule toomise puhul nende ökodisainile esitatavad nõuded, mis kehtivad nende toodete suhtes ka juhul, kui neid kasutatakse muudes energiat tarbivates toodetes.

    Käesolevas määruses sätestatakse ka kontori- ja tänavavalgustuseks ette nähtud toodete soovituslikud võrdlusandmed.

    Määrusega kehtestatud nõuded ei kehti I lisas loetletud toodete suhtes.

    Artikkel 2

    Mõisted

    Käesolevas määruses kasutatakse direktiivis 2005/32/EÜ sätestatud mõisteid. Kasutatakse ka järgmisi mõisteid:

    1)

    „üldvalgustus” – teatava ala enam-vähem ühtlane valgustus, mille puhul ei ole erinõudeid teatavate kohtade valgustatuse suhtes;

    2)

    „kontorivalgustus” – kontoriruumi ette nähtud statsionaarsed valgustusseadmed, mis võimaldavad inimestel tõhusalt ja täpselt täita nägemisega seotud ülesandeid;

    3)

    „tänavavalgustus” – statsionaarsed valgustusseadmed, millega tagatakse pimedal ajal hea nähtavus vabas õhus liiklemise aladel liiklusohutuse, liiklusvoo ja avaliku korra tagamiseks;

    4)

    „lahenduslamp” – lamp, milles valgus tekib otseselt või kaudselt gaasis, metalliaurus või mitme gaasi või auru segus toimuva elektrilahenduse tulemusel;

    5)

    „liiteseadis” – seadis, millega juhul, kui see on ühendatud vooluallika ja ühe või mitme lahenduslambi vahele, piiratakse voolutugevust lambis või lampides ettenähtud väärtuseni. Liiteseadisele võivad olla lisatud pingemuundur, valgustugevuse regulaator (hämardi), võimsusteguri parandamise seadis ning seadis, mis kas iseseisvalt või koos süüturiga loovad lambi (lampide) käivitamiseks vajalikud tingimused;

    6)

    „valgusti” – seade, mis hajutab, filtreerib või muundab ühest või mitmest valgusallikast pärinevat valgust ja mis hõlmab valgusallika hoidmiseks, kinnitamiseks ja kaitsmiseks vajalikke osi ning vajaduse korral ka vooluahela abiseadmeid ja vahendeid nende ühendamiseks toitega, kuid mitte valgusallikaid;

    7)

    „luminofoorlamp” – elavhõbedaauruga täidetud madalrõhulahenduslamp, milles enamik valgusest tekib ühes või mitmes luminofoorikihis, kui seda ergastatakse lahendusel tekkiva ultraviolettkiirgusega;

    8)

    „sisseehitatud liiteseadiseta luminofoorlamp” – sisseehitatud liiteseadiseta ühe või kahe sokliga luminofoorlamp;

    9)

    „suure valgustugevusega lahenduslamp” – elektrilahenduslamp, milles valgusallikana toimivat kaart stabiliseerib kolvi seina temperatuur, kusjuures kaarest kolvi seinale üle kantav võimsustihedus on üle 3 W/cm2.

    I ja III–VII lisas kohaldatakse II lisas esitatud mõisteid.

    Artikkel 3

    Ökodisaini nõuded

    Sisseehitatud liiteseadiseta luminofoorlampide, suure valgustugevusega lahenduslampide ning nende lampidega koos kasutatavate liiteseadiste ja valgustite ökodisainile esitatavad nõuded esitatakse III lisas.

    Artikkel 4

    Vastavushindamine

    Direktiivi 2005/32/EÜ artiklis 8 osutatud vastavushindamise menetlus on direktiivi 2005/32/EÜ IV lisas sätestatud sisemine kavandikontroll või direktiivi 2005/32/EÜ V lisas sätestatud juhtimissüsteem.

    Direktiivi 2005/32/EÜ artiklis 8 osutatud vastavushindamise puhul esitatakse tehnilise dokumentatsiooni toimikus tootekirjeldus vastavalt III lisa jaotistele 1.3, 2.2 ja 3.2.

    Artikkel 5

    Turujärelevalve eesmärgil teostatav kontrollimenetlus

    Järelevalve teostamisel järgitakse IV lisas sätestatud kontrollimenetlust.

    Artikkel 6

    Soovituslikud võrdlusandmed

    Parimate turul olevate toodete ja tehniliste lahenduste soovituslikud võrdlusandmed on esitatud:

    a)

    V lisas sisseehitatud liiteseadiseta luminofoorlampide, suure valgustugevusega lahenduslampide ning nende lampidega koos kasutatavate liiteseadiste ja valgustite kohta;

    b)

    VI ja VII lisas kontori- või tänavavalgustuses kasutatavate toodete kohta.

    Artikkel 7

    Kehtetuks tunnistamine

    Direktiiv 2000/55/EÜ tunnistatakse kehtetuks pärast ühe aasta möödumist käesoleva määruse jõustumisest.

    Artikkel 8

    Läbivaatamine

    Hiljemalt viis aastat pärast käesoleva määruse jõustumist vaatab komisjon selle läbi, võttes arvesse tehnika arengut.

    Artikkel 9

    Jõustumine

    Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

    III lisas esitatud nõudeid kohaldatakse vastavalt kõnealuses lisas esitatud ajakavale.

    Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

    Brüssel, 18. märts 2009

    Komisjoni nimel

    komisjoni liige

    Andris PIEBALGS


    (1)  ELT L 191, 22.7.2005, lk 29.

    (2)  ELT L 37, 13.2.2003, lk 19.

    (3)  EÜT L 279, 1.11.2000, lk 33.


    I LISA

    Üldised erandid

    1.

    Käesoleva määruse reguleerimisalast jäetakse välja järgmised lambid:

    a)

    lambid, mis ei ole II lisas määratletud valge valguse allikad; käesolev erand ei kehti kõrgrõhunaatriumlampide kohta;

    b)

    lambid, mis on II lisas määratletud suundvalgusallikad;

    c)

    lambid, mis ei ole ette nähtud üldvalgustuse jaoks, ja lambid niisuguste toodete koosseisus, mis ei ole ette nähtud üldvalgustuseks;

    d)

    lambid,

    mille puhul vähemalt 6 % kogukiirgusest vahemikus 250–780 nm moodustab kiirgus vahemikus 250–400 nm;

    mille puhul vähemalt 11 % kogukiirgusest vahemikus 250–780 nm moodustab kiirgus vahemikus 630–780 nm;

    mille puhul vähemalt 5 % kogukiirgusest vahemikus 250–780 nm moodustab kiirgus vahemikus 640–700 nm, ja

    mille kiirguse maksimum jääb UVA vahemikku 315–400 nm või UVB vahemikku 280–315 nm;

    e)

    kahe sokliga luminofoorlambid:

    läbimõõduga kuni 7 mm (T2);

    läbimõõduga 16 mm (T5) ning lambi võimsusega P ≤ 13 W või P > 80 W;

    läbimõõduga 38 mm (T12), sokliga G-13 Medium BiPin, värvuskompensatsioonifiltri piirväärtus (cc) +/– 5m (+ lillakaspunane, – roheline), CIE koordinaatidega x = 0,330 y = 0,335 ja x = 0,415 y = 0,377 ning

    läbimõõduga 38 mm (T12) ning välise süüteribaga;

    f)

    ühe sokliga luminofoorlambid läbimõõduga 16 mm (T5), neljatikulise sokliga 2G11, Tc = 3 200 K värvsuskoordinaatidega x = 0,415 y = 0,377 ja Tc = 5 500 K värvsuskoordinaatidega x = 0,330 ja y = 0,335;

    g)

    suure valgustugevusega lahenduslambid, mille Tc > 7 000 K;

    h)

    suure valgustugevusega lahenduslambid, mille ultraviolettkiirgusvoog > 2 mW/klm, ja

    i)

    suure valgustugevusega lahenduslambid, milles ei ole kasutatud sokleid E27, E40 ega PGZ12.

    2.

    Reguleerimisalast jäetakse välja järgmised valgustid:

    a)

    avariivalgustid ja ohumärkide valgustid Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2006/95/EÜ (1) tähenduses;

    b)

    valgustid, mille suhtes kohaldatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 94/9/EÜ, (2) Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 1999/92/EÜ, (3) Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2006/42/EÜ, (4) nõukogu direktiivi 93/42/EMÜ, (5) nõukogu direktiivi 88/378/EMÜ, (6) samuti nende õigusaktide kohaldamisalasse kuuluvate seadmete koosseisus olevad valgustid.


    (1)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2006/95/EÜ, 12. detsember 2006, teatavates pingevahemikes kasutatavaid elektriseadmeid käsitlevate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta (kodifitseeritud versioon) (ELT L 374, 27.12.2006, lk 10).

    (2)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 94/9/EÜ, 23. märts 1994, plahvatusohtlikus keskkonnas kasutatavaid seadmeid ja kaitsesüsteeme käsitlevate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta (EÜT L 100, 19.4.1994, lk 1).

    (3)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 1999/92/EÜ, 16. detsember 1999, plahvatusohtlikust keskkonnast potentsiaalselt ohustatud töötajate ohutuse ja tervisekaitse parandamise miinimumnõuete kohta (EÜT L 23, 28.1.2000, lk 57).

    (4)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2006/42/EÜ, 17. mai 2006, mis käsitleb masinaid ja millega muudetakse direktiivi 95/16/EÜ (uuendatud) (ELT L 157, 9.6.2006, lk 24).

    (5)  Nõukogu direktiiv 93/42/EMÜ, 14. juuni 1993, meditsiiniseadmete kohta (EÜT L 169, 12.7.1993, lk 1).

    (6)  Nõukogu direktiiv 88/378/EMÜ, 3. mai 1988, mänguasjade ohutust käsitlevate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta (EÜT L 187, 16.7.1988, lk 1).


    II LISA

    I ja III–VII lisas kasutatud tehnilised parameetrid ja määratlused

    1.   Ökodisaini nõuete tehnilised parameetrid

    Käesoleva määruse nõuete täitmisel ja nende nõuete täitmise kontrollimisel kasutatakse järgmiste parameetrite kindlakstegemisel usaldusväärseid, täpseid ja korratavaid mõõtmisprotseduure, mille puhul arvestatakse üldtunnustatud ja uusimaid mõõtmismeetodeid.

    a)

    „Allika valgusviljakus” ja „lambi valgusviljakus” (ηallikas) – kiiratava valgusvoo (Ф) ja allika tarbitava võimsuse (Pallikas) suhe (ηallikas = Ф / Pallikas). Mõõtühik: lm/W. Allika tarbitud võimsuse hulka ei arvestata abiseadiste (näiteks liiteseadiste) kaovõimsust;

    b)

    „lambi valgusvoo säilivustegur (Lamp Lumen Maintenance Factor, LLMF)” – lambi mis tahes ajahetkel kiiratava valgusvoo ja lambi algvalgusvoo suhe;

    c)

    „lampide säilivustegur (Lamp Survival Factor, LSF)” – kindlaks määratud töötingimuste ja lülitamissageduse juures teatavaks ajaks töökorda jäävate lampide osatähtsus lampide koguarvust;

    d)

    „liiteseadise kasutegur” (ηliiteseadis) – lambi võimsuse (liiteseadise väljundvõimsuse) ja lamp-liiteseadis-ahela sisendvõimsuse suhe (kusjuures andurid, võrguühendus ja muud abikoormused on välja lülitatud);

    e)

    „värvsus” – värvistiimuli omadus, mis on kindlaks määratud tema värvsuskoordinaatidega või tema dominant- või komplementaarlainepikkuse ja puhtusega;

    f)

    „valgusvoog” – kiirgusvoost tuletatud suurus, mis arvestab inimsilma spektraaltundlikkust;

    g)

    „lähim värvsustemperatuur” (Tc [K]) – Plancki kiirguri (musta keha) temperatuur, mille puhul selle kiirguri värvsus sarnaneb kõige rohkem samasuguse ereduse ja samade vaatlusolude puhul teatava stiimuli värvsusega;

    h)

    „värvusedastus” (Ra) – mõju, mida valgusallikas avaldab eseme näivale värvusele, kui niisugust värvust teadlikult või alateadlikult võrreldakse eseme näiva värvusega valgustamisel standardvalgusallikaga;

    i)

    „UV-erikiirgusvõimsus” – lambi ultraviolettkiirgusvõimsuse ja tema valgusvoo suhe (ühik: mW/klm);

    j)

    „kaitseaste” – koodtähis, mis iseloomustab lambiümbrise võimet kaitsta ümbrise sisemust tolmu, tahkete osakeste ja niiskuse sissetungi eest ning annab lisateavet sellise kaitse kohta.

    2.   Soovituslike võrdlusandmete tehnilised parameetrid

    a)

    „Lambi elavhõbedasisaldus” – elavhõbeda kogus lambis;

    b)

    „valgusti säilivustegur (Luminaire Maintenance Factor, LMF)” – valgusti teatava ajahetke valgustugevuse ja tema esialgse valgustugevuse suhe;

    c)

    „valgustusseadme kasutustegur (Utilization Factor, UF)” – arvestuspinnale langenud valgusvoo ja valgustusseadme kõikide lampide valgusvoogude summa suhe.

    3.   Mõisted

    a)

    „Suundvalgusallikas (Directional Light Source, DLS)” – valgusallikas, mille valgusvoost vähemalt 80 % langeb ruuminurka π sterradiaani (see vastab koonusele avanemisnurgaga 120°);

    b)

    „valge valguse allikas” – valgusallikas, mille värvsuskoordinaadid vastavad järgmistele tingimustele:

    0,270 < x < 0,530

    –2,3172 x2 + 2,3653 x –0,2199 < y < –2,3172 x2 + 2,3653 x –0,1595

    c)

    „normväärtus” – toote omaduse kvantitatiivne väärtus käesoleva määruse või asjakohaste standarditega kindlaks määratud käitamistingimustel. Kui ei ole öeldud teisiti, on toote parameetrid esitatud normväärtustena;

    d)

    „nimiväärtus” – toote määratlemiseks või identifitseerimiseks kasutatav toote omaduse ligikaudne kvantitatiivne väärtus;

    e)

    „valgusreostus” – kõik tehisvalgustuse keskkonnakahjulikud mõjud, sealhulgas häiriv valgus;

    f)

    „häiriv valgus” – valgustusseadme valguse osa, mis ei vasta valgustusseadme eesmärgile. See hõlmab:

    valgust, mis valgustab ettenähtud valgustusalast väljapoole jäävat ala;

    hajunud valgust valgustusseadme läheduses;

    taeva helendust – öötaeva helenemist, mida põhjustab nähtava ja nähtamatu kiirguse otsene ja kaudne peegeldumine vaatlemissuunas paiknevatelt atmosfääri koostisosadelt (gaasimolekulid, aerosoolid ja tahked osakesed);

    g)

    „liiteseadise eeldatav kasutegur (Efficiency Base ballast, EBb)” – seos lambi normvõimsuse (Plamp) ja liiteseadise kasuteguri vahel.

    Ühe- ja kahesokliliste luminofoorlampide liiteseadiste puhul arvutatakse EBbFL järgmisel viisil:

     

    kui Plamp ≤ 5 W, on luminofoorlambi EBbFL = 0,71;

     

    kui 5 W < Plamp < 100 W, on luminofoorlambi EBb = Plamp/(2 × √(Plamp/36) + 38/36 × Plamp + 1);

     

    kui Plamp ≥ 100 W, on luminofoorlambi EBbFL = 0,91;

    h)

    „lambi väliskolb” – lambi teine, väline kolb, mida ei ole vaja valguse saamiseks, näiteks väline kest, mis takistab elavhõbeda ja klaasi lekkimist keskkonda, kui lamp puruneb. Väliskolvi olemasolu määramisel ei loeta kolviks suure valgustugevusega lahenduslampide lahendustoru;

    i)

    „valgusallika juhtseadis” – toite ja ühe või mitme valgusallika vahel olevad koostisosad, millega muundatakse pinget, piiratakse lambi (lampide) voolu ettenähtud väärtuseni, varustatakse lampi käivitamiseks vajaliku pinge ja eelsoojendusvooluga, hoitakse ära külmkäivitus, parandatakse võimsustegurit või vähendatakse raadiohäireid. Valgusallika juhtseadised on näiteks liiteseadised, halogeenlampide muundurid ja trafod ning valgusdioodide (LED) draiverid;

    j)

    „kõrgrõhu-elavhõbelamp” – suure valgustugevusega lahenduslamp, milles suurem osa valgusest tekib otse või kaudselt elavhõbedaauru kiirgamise tulemusel, kusjuures elavhõbedaauru osarõhk on suurem kui 100 kPa;

    k)

    „kõrgrõhu-naatriumlamp” – suure valgustugevusega lahenduslamp, milles valgus tekib peamiselt naatriumiauru kiirgamise tulemusel, kusjuures naatriumiauru osarõhk on suurusjärgus 10 kPa;

    l)

    „metallhalogeniidlamp” – suure valgustugevusega lahenduslamp, milles valgus tekib peamiselt metalliaurude, metallhalogeniidide ning nende dissotsiatsioonisaaduste segu kiirgamisel;

    m)

    „elektron- ehk kõrgsagedus-liiteseadis” – võrgutoitega vahelduvvoolu-vahelduvvoolu-inverter, mis sisaldab stabiliseerivaid komponente ning millega käivitatakse ja käitatakse, tavaliselt kõrgsagedusel, üht või mitut torukujulist luminofoorlampi;

    n)

    „klaarlamp” – läbipaistva väliskolvi või -toruga suure valgustugevusega lahenduslamp, mille valgusallikana toimiv kaarlahendustoru on selgelt näha (näiteks klaarklaasist lamp).


    III LISA

    Luminofoorlampide ja suure valgustugevusega lahenduslampide ning nende lampidega koos kasutatavate liiteseadiste ja valgustite ökodisainile esitatavad nõuded

    Iga ökodisaini nõude kohta esitatakse ka selle kohaldamise algusaeg. Nõude kohaldamist jätkatakse, kui hakatakse kohaldama nõudeid, mille kohaldamise algusaeg on hilisem, välja arvatud juhul, kui endine nõue asendatakse uuega või endise nõude kohaldamist täpsustatakse muul viisil.

    1.   SISSEEHITATUD LIITESEADISETA LUMINOFOORLAMPIDELE JA SUURE VALGUSTUGEVUSEGA LAHENDUSLAMPIDELE ESITATAVAD NÕUDED

    1.1.   Lambi valgusviljakusele esitatavad nõuded

    A.   Esimesel etapil kohaldatavad nõuded

    Üks aasta pärast käesoleva määruse jõustumist:

    Kahe sokliga luminofoorlampidel läbimõõduga 16 ja 26 mm (T5 ja T8) võrdub normvalgusviljakus temperatuuril 25 °C vähemalt tabelis 1 esitatud väärtustega.

    Kui lambi nimivõimsus erineb tabelis 1 esitatud võimsusest, peab lamp saavutama valgusviljakuse, mis vastab tabelis esitatud lähima võimsusega lambi valgusviljakusele, välja arvatud rohkem kui 50 W võimsusega T8 lampide puhul, mille valgusviljakus peab ulatuma 83 lm/W-ni. Kui nimivõimsus jääb täpselt kahe tabelis esitatud väärtuse vahele, peab ta saavutama neist kahest suurema valgusviljakuse näitaja. Kui nimivõimsus on suurem kui tabelis esitatud suurim võimsus, peab lamp olema sama tõhus kui kõige võimsam tabelis esitatud lamp.

    Tabel 1

    Lampide T8 ja T5 vähima nõutava normvalgusviljakuse väärtused

    T8 (Ø 26 mm)

    T5 (Ø 16 mm), suure valgusviljakusega

    T5 (Ø 16 mm), suure võimsusega

    Nimivõimsus (W)

    Normvalgusviljakus (lm/W), 100 tunni järel määratud algväärtus

    Nimivõimsus (W)

    Normvalgusviljakus (lm/W), 100 tunni järel määratud algväärtus

    Nimivõimsus (W)

    Normvalgusviljakus (lm/W), 100 tunni järel määratud algväärtus

    15

    63

    14

    86

    24

    73

    18

    75

    21

    90

    39

    79

    25

    76

    28

    93

    49

    88

    30

    80

    35

    94

    54

    82

    36

    93

     

    80

    77

    38

    87

     

    58

    90

    70

    89

    Ühe sokliga luminofoorlampide normvalgusviljakus temperatuuril 25 °C on järgmine.

    Kui lambi võimsus või kuju erineb tabelites 2–5 esitatud andmetest, peavad lambid saavutama tabelis esitatud lähima võimsuse ja kujuga lambi valgusviljakuse. Kui nimivõimsus jääb täpselt kahe tabelis esitatud väärtuse vahele, peab lamp saavutama neist kahest suurema valgusviljakuse. Kui nimivõimsus on suurem kui tabelis esitatud suurim võimsus, peab lamp olema sama tõhus kui tabelis esitatud kõige võimsam lamp.

    Tabel 2

    Elektromagnetilise või elektroonilise liiteseadisega käitatava ühe sokliga luminofoorlambi vähim nõutav normvalgusviljakus

    Üks väike U-kujuline toru, sokkel G23 (2 tikk-kontaktiga) või 2G7 (4 tikk-kontaktiga)

    Image Image

    Kaks U-kujulist toru, sokkel G24d (2 tikk-kontaktiga) või G24q (4 tikk-kontaktiga)

    Image Image

    Kolm U-kujulist toru, sokkel GX24d (2 tikk-kontaktiga) või GX24q (4 tikk-kontaktiga)

    Image Image

    Nimivõimsus (W)

    Normvalgusviljakus (lm/W), 100 tunni järel määratud algväärtus

    Nimivõimsus (W)

    Normvalgusviljakus (lm/W), 100 tunni järel määratud algväärtus

    Nimivõimsus (W)

    Normvalgusviljakus (lm/W), 100 tunni järel määratud algväärtus

    5

    50

    10

    60

    13

    69

    7

    57

    13

    69

    18

    67

    9

    67

    18

    67

    26

    66

    11

    82

    26

    66

    32

    75

     

    42

    76

    57

    75

    70

    74


    Tabel 3

    Ainult elektroonilise liiteseadisega käitatava ühe sokliga luminofoorlambi vähim nõutav normvalgusviljakus

    Neli U-kujulist toru, sokkel GX24q (4 tikk-kontaktiga)

    Image

    Üks pikk U-kujuline toru, sokkel 2G11 (4 tikk-kontaktiga)

    Image Image

    4 ühes tasapinnas paiknevat haru, sokkel 2G10 (4 tikk-kontaktiga)

    Image

    Nimivõimsus

    (W)

    Normvalgusviljakus (lm/W), 100 tunni järel määratud algväärtus

    Nimivõimsus

    (W)

    Normvalgusviljakus (lm/W), 100 tunni järel määratud algväärtus

    Nimivõimsus

    (W)

    Normvalgusviljakus (lm/W), 100 tunni järel määratud algväärtus

    57

    75

    18

    67

    18

    61

    70

    74

    24

    75

    24

    71

     

    34

    82

    36

    78

    36

    81

     

    40

    83

    55

    82

    80

    75


    Tabel 4

    Ühe sokliga ruudukujulise või (väga) suure võimsusega luminofoorlambi vähim nõutav normvalgusviljakus

    Üks tasapinnaliselt paiknev toru, sokkel GR8 (2 tikk-kontaktiga), GR10q (4 tikk-kontaktiga) või GRY10q3 (4 tikk-kontaktiga)

    Image

    Neli või kolm U-kujulist toru T5, sokkel 2G8 (4 tikk-kontaktiga)

    Image

    Nimivõimsus (W)

    Normvalgusviljakus (lm/W), 100 tunni järel määratud algväärtus

    Nimivõimsus (W)

    Normvalgusviljakus (lm/W), 100 tunni järel määratud algväärtus

    10

    65

    60

    67

    16

    66

    82

    75

    21

    64

    85

    71

    28

    73

    120

    75

    38

    71

     

    55

    71


    Tabel 5

    Rõngakujuliste lampide T9 ja T5 vähima nõutava normvalgusviljakuse väärtused

    T9, rõngastoru läbimõõduga 29 mm, sokkel G10q

    Image

    T5, rõngastoru läbimõõduga 16 mm, sokkel 2GX13

    Image

    Nimivõimsus (W)

    Normvalgusviljakus (lm/W), 100 tunni järel määratud algväärtus

    Nimivõimsus (W)

    Normvalgusviljakus (lm/W), 100 tunni järel määratud algväärtus

    22

    52

    22

    77

    32

    64

    40

    78

    40

    70

    55

    75

    60

    60

    60

    80

    Ühe ja kahe sokliga luminofoorlampide suhtes kohaldatavad parandused

    Nõutav valgusviljakus temperatuuril 25 °C võib olla väiksem eespool tabelites esitatud valgusviljakusest järgmistel juhtudel:

    Tabel 6

    Kõrge värvsustemperatuuri, suure värvusedastusindeksi ja/või kahekordse kolviga lambi vähima nõutava normvalgusviljakuse suhtes kohaldatava vähenduse määrad

    Lambi parameeter

    Valgusviljakuse vähenduse määr temperatuuril 25 °C

    Tc ≥ 5 000 K

    –10 %

    95 > Ra > 90

    –20 %

    Ra > 95

    –30 %

    Kahekordse kolviga lamp

    –10 %

    Esitatud vähendused on kumulatiivsed.

    Ühe või kahe sokliga luminofoorlambid, mille optimaalne temperatuur ei ole 25 °C, peavad vastama eespool tabelites esitatud valgusviljakuse nõuetele oma optimaalsel temperatuuril.

    B.   Teisel etapil kohaldatavad nõuded

    Kolm aastat pärast käesoleva määruse jõustumist kohaldatakse sisseehitatud liiteseadiseta luminofoorlampide ja suure valgustugevusega lahenduslampide suhtes järgmisi valgusviljakusnõudeid.

    Kahe sokliga luminofoorlambid

    26 mm läbimõõduga (T8) luminofoorlampide suhtes esimesel etapil kohaldatavaid nõudeid kohaldatakse olenemata lambi diameetrist ka nende kahe sokliga luminofoorlampide suhtes, mille suhtes neid nõudeid esimesel etapil ei kohaldatud.

    Nimetatud lambid peavad vastama neile lähima võimsusega T8 lambi vähimale nõutavale valgusviljakusele. Kui nimivõimsus on suurem kui tabelis esitatud suurim võimsus, peab lamp olema sama tõhus kui tabelis esitatud kõige võimsam lamp.

    Kohaldatakse esimeseks etapiks kindlaksmääratud parandusi (tabel 6).

    Suure valgustugevusega lahenduslambid

    Lambid, mille Tc ≥ 5 000 K ja kahekordse kolviga lambid peavad tabelites 7, 8 ja 9 esitatud valgusviljakusnõudeid täitma vähemalt 90 % ulatuses.

    Kõrgrõhunaatriumlampidel (Ra ≤ 60) peab olema vähemalt tabelis 7 esitatud normvalgusviljakus:

    Tabel 7

    Kõrgrõhunaatriumlampide vähima nõutava normvalgusviljakuse väärtused

    Lambi nimivõimsus [W]

    Lambi normvalgusviljakus [lm/W] – klaarlambid

    Lambi normvalgusviljakus [lm/W] – mitteklaarlambid

    W ≤ 45

    ≥ 60

    ≥ 60

    45 < W ≤ 55

    ≥ 80

    ≥ 70

    55 < W ≤ 75

    ≥ 90

    ≥ 80

    75 < W ≤ 105

    ≥ 100

    ≥ 95

    105 < W ≤ 155

    ≥ 110

    ≥ 105

    155 < W ≤ 255

    ≥ 125

    ≥ 115

    255 < W ≤ 605

    ≥ 135

    ≥ 130

    Tabelis 7 esitatud nõudeid kohaldatakse moderniseerimiseks kasutatavate kõrgrõhunaatriumlampide kohta, mis on kavandatud tööks koos kõrgrõhu-elavhõbelampide juhtseadistega, üksnes kuue aasta jooksul, arvates käesoleva määruse jõustumisest.

    Metallhalogeniidlampidel (Ra ≤ 80) ja kõrgrõhu-naatriumlampidel (Ra > 60) peab olema vähemalt tabelis 8 esitatud normvalgusviljakus:

    Tabel 8

    Metallhalogeniidlampide vähima nõutava normvalgusviljakuse väärtused

    Lambi nimivõimsus [W]

    Lambi normvalgusviljakus [lm/W] – klaarlambid

    Lambi normvalgusviljakus [lm/W] – mitteklaarlambid

    W ≤ 55

    ≥ 60

    ≥ 60

    55 < W ≤ 75

    ≥ 75

    ≥ 70

    75 < W ≤ 105

    ≥ 80

    ≥ 75

    105 < W ≤ 155

    ≥ 80

    ≥ 75

    155 < W ≤ 255

    ≥ 80

    ≥ 75

    255 < W ≤ 405

    ≥ 85

    ≥ 75

    Kuus aastat pärast käesoleva määruse jõustumist peab muudel suure valgustugevusega lahenduslampidel olema vähemalt tabelis 9 esitatud normvalgusviljakus:

    Tabel 9

    Muude suure valgustugevusega lahenduslampide vähim nõutav normvalgusviljakus

    Lambi nimivõimsus [W]

    Lambi normvalgusviljakus [lm/W]

    W ≤ 40

    50

    40 < W ≤ 50

    55

    50 < W ≤ 70

    65

    70 < W ≤ 125

    70

    125 < W

    75

    C.   Kolmandal etapil kohaldatavad nõuded

    Kaheksa aastat pärast käesoleva määruse jõustumist:

    Sisseehitatud liiteseadiseta luminofoorlambid peavad töötama liiteseadisega, mille energiatõhususe klass on vähemalt A2 (III lisa jaotis 2.2).

    Metallhalogeniidlampidel peab olema vähemalt tabelis 10 esitatud normvalgusviljakus:

    Tabel 10

    Metallhalogeniidlampide vähim nõutav normvalgusviljakus kolmandal etapil

    Lambi nimivõimsus [W]

    Lambi normvalgusviljakus [lm/W] – klaarlambid

    Lambi normvalgusviljakus [lm/W] – mitteklaarlambid

    W ≤ 55

    ≥ 70

    ≥ 65

    55 < W ≤ 75

    ≥ 80

    ≥ 75

    75 < W ≤ 105

    ≥ 85

    ≥ 80

    105 < W ≤ 155

    ≥ 85

    ≥ 80

    155 < W ≤ 255

    ≥ 85

    ≥ 80

    255 < W ≤ 405

    ≥ 90

    ≥ 85

    Lambid, mille Tc ≥ 5 000 K ja kahekordse kolviga lambid peavad asjakohaseid valgusviljakuse nõudeid täitma vähemalt 90 % ulatuses.

    1.2.   Lambi tööomadustele esitatavad nõuded

    A.   Esimesel etapil kohaldatavad nõuded

    Üks aasta pärast käesoleva määruse jõustumist:

    Sisseehitatud liiteseadiseta luminofoorlampidel peab III lisa jaotises 1.1.A sätestatud värvusedastusindeks (colour rendering index, Ra) olema vähemalt 80.

    B.   Teisel etapil kohaldatavad nõuded

    Kolm aastat pärast käesoleva määruse jõustumist:

    Sisseehitatud liiteseadiseta luminofoorlampidel peab värvusedastusindeks (Ra) olema vähemalt 80. Lambi valgusvoo säilivustegur ei tohi olla väiksem tabelis 11 esitatud väärtusest:

    Tabel 11

    Ühe või kahe sokliga luminofoorlambi suhtes teisel etapil kehtivad lambi valgusvoo säilivustegurid

    Lambi valgusvoo säilivustegur

    Kasutustunnid

    Lambi tüübid

    2 000

    4 000

    8 000

    16 000

    Kahe sokliga luminofoorlamp, mis töötab mittekõrgsagedusliku liiteseadisega

    0,95

    0,92

    0,90

    Kahe sokliga luminofoorlamp, mis töötab kuumkäivitusega kõrgsagedusliku liiteseadisega

    0,97

    0,95

    0,92

    0,90

    Ühe sokliga luminofoorlamp, mis töötab mittekõrgsagedusliku liiteseadisega

    0,95

    0,90

    0,80

    Ühe sokliga luminofoorlamp, mis töötab kuumkäivitusega kõrgsagedusliku liiteseadisega

    0,97

    0,90

    0,80

    Sisseehitatud liiteseadiseta luminofoorlampide säilivustegur ei tohi olla väiksem tabelis 12 esitatud väärtusest:

    Tabel 12

    Ühe või kahe sokliga luminofoorlambi suhtes teisel etapil kehtivad lambi säilivustegurid

    Lambi säilivustegur

    Kasutustunnid

    Lambi tüübid

    2 000

    4 000

    8 000

    16 000

    Kahe sokliga luminofoorlamp, mis töötab mittekõrgsagedusliku liiteseadisega

    0,99

    0,97

    0,90

    Kahe sokliga luminofoorlamp, mis töötab kuumkäivitusega kõrgsagedusliku liiteseadisega

    0,99

    0,97

    0,92

    0,90

    Ühe sokliga luminofoorlamp, mis töötab mittekõrgsagedusliku liiteseadisega

    0,95

    0,92

    0,50

    Ühe sokliga luminofoorlamp, mis töötab kuumkäivitusega kõrgsagedusliku liiteseadisega

    0,95

    0,90

    0,87

    Kõrgrõhu-naatriumlampidel ei tohi lambi valgusvoo säilivustegur ja lambi säilivustegur olla väiksemad tabelis 13 esitatud väärtustest:

    Tabel 13

    Kõrgrõhu-naatriumlambi suhtes teisel etapil kehtivad lambi valgusvoo säilivustegurid ja lambi säilivustegurid

    Kasutustunnid

    Lambi valgusvoo säilivustegur

    Lambi säilivustegur

    12 000 (P ≤ 75 W)

    > 0,80

    > 0,90

    16 000 (P > 75 W)

    > 0,85

    > 0,90

    C.   Kolmanda etapi nõuded

    Kaheksa aastat pärast käesoleva määruse jõustumist:

    Metallhalogeniidlampidel ei tohi lambi valgusvoo säilivustegur ja lambi säilivustegur olla väiksemad tabelis 14 esitatud väärtustest:

    Tabel 14

    Metallhalogeniidlambi suhtes kolmandal etapil kehtivad lambi valgusvoo säilivustegurid ja lambi säilivustegurid

    Kasutustunnid

    Lambi valgusvoo säilivustegur

    Lambi säilivustegur

    12 000

    > 0,80

    > 0,80

    1.3.   Lampide tootekirjelduse nõuded

    Üks aasta pärast käesoleva määruse jõustumist esitavad tootjad vabalt juurdepääsetavatel veebisaitidel ja muul nende arvates sobival viisil vähemalt järgmise teabe iga enda toodetava sisseehitatud liiteseadiseta luminofoorlambi ja suure valgustugevusega lahenduslambi kohta. See teave esitatakse ka direktiivi 2005/32/EÜ artiklis 8 osutatud vastavushindamisega seoses koostatud tehnilise dokumentatsiooni toimikus:

    a)

    lambi nimivõimsus ja normvõimsus;

    b)

    lambi nimivalgusvoog ja normvalgusvoog;

    c)

    lambi normvalgusviljakus pärast 100 töötundi standardtingimustel (25 °C, T5 lampide puhul 35 °C). Luminofoorlampide puhul, mis töötavad vajaduse korral sagedusel 50 Hz (võrgusagedus) ja kõrgsagedusel (> 50 Hz) ja kõikidel juhtudel ühesuguse normvalgusvoo juures, näidatakse kõrgsagedusel töötava lambi puhul katsetingimustes kasutatud kalibreerimisvoolu tugevus ja/või kõrgsagedusgeneraatori normpinge koos takistusega. Selgelt märgitakse, et allika tarbitud energia hulka ei arvestata abiseadmete (näiteks liiteseadiste) kaoenergiat;

    d)

    lambi valgusvoo normsäilivustegur pärast 2 000, 4 000, 6 000, 8 000, 12 000, 16 000 ja 20 000 tundi (kuni 8 000 tundi turul olevate uute lampide puhul, mille kohta ei ole veel andmeid); kui lamp võib töötada nii sagedusel 50 Hz kui ka kõrgsagedusel, näidatakse, millist sagedust katsetamisel kasutati;

    e)

    lambi normsäilivustegur pärast 2 000, 4 000, 6 000, 8 000, 12 000, 16 000 ja 20 000 tundi (kuni 8 000 tundi turul olevate uute lampide puhul, mille kohta ei ole veel andmeid); kui lamp võib töötada nii sagedusel 50 Hz kui ka kõrgsagedusel, näidatakse, millist sagedust katsetamisel kasutati;

    f)

    lambi elavhõbedasisaldus (X,X mg);

    g)

    lambi värvusedastusindeks (Ra);

    h)

    lambi värvsustemperatuur;

    i)

    keskkonna temperatuur, mille puhul lambi valgusvoog on suurim. Kui lamp ei saavuta temperatuuril 25 °C vähemalt 90 % (T5 lampide puhul 100 %) valgusviljakusest, mis on ette nähtud III lisa jaotises 1.1, märgitakse, et lamp ei sobi kasutamiseks siseruumides tavalisel ruumitemperatuuril.

    2.   SISSEEHITATUD LIITESEADISETA LUMINOFOORLAMPIDE LIITESEADISTELE JA SUURE VALGUSTUGEVUSEGA LAHENDUSLAMPIDE LIITESEADISTELE ESITATAVAD NÕUDED

    2.1.   Liiteseadise tööomadustele esitatavad nõuded

    Ümberlülitatavad (mitmel võimsusel töötavad) liiteseadised peavad iga oma töövõimsuse puhul vastama järgnevas osas esitatud nõuetele.

    A.   Esimesel etapil kohaldatavad nõuded

    Üks aasta pärast käesoleva määruse jõustumist:

     

    Vähim nõutav energiatõhusus III lisa jaotise 2.2 tabelis 17 esitatud liiteseadistel peab vastama vähemalt klassile B2, tabelis 18 esitatud liiteseadistel – vähemalt klassile A3 ja tabelis 19 esitatud hämardamist võimaldavatel liiteseadistel – vähemalt klassile A1.

     

    Kui hämardi on seatud 25 protsendile käitatava lambi valgusvoost, ei tohi lamp-liiteseadis-ahela sisendvõimsus (Pin) olla suurem kui:

    Pin < 50 × Pnormliiteseadis,

    kus Pnorm on lambi normvõimsus ja ηliiteseadis on asjaomase energiatõhususe klassi energiatõhususe alampiir.

     

    Kui käitatavad lambid ei eralda valgust ja muud vajaduse korral ühendatavad seadised (võrguühendused, andurid jms) on lahti ühendatud, ei tohi luminofoorlambi liiteseadise elektritarbimine tavalistel käitamistingimustel olla suurem kui 1,0 W. Kui andureid ei saa lahti ühendada, mõõdetakse nende võimsus ja lahutatakse see tulemusest.

    B.   Teisel etapil kohaldatavad nõuded

    Kolm aastat pärast rakendusmeetme jõustumist:

    Suure valgustugevusega lahenduslampide liiteseadiste kasutegur peab vastama tabelis 15 esitatud väärtustele.

    Tabel 15

    Suure valgustugevusega lahenduslampide liiteseadiste miinimumkasutegur teisel etapil

    Lambi nimivõimsus (P)

    W

    Liiteseadise vähim nõutav kasutegur (ηliiteseadis)

    %

    P ≤ 30

    65

    30 < P ≤ 75

    75

    75 < P ≤ 105

    80

    105 < P ≤ 405

    85

    P > 405

    90

    Kui käitatavad lambid ei eralda valgust, ei tohi sisseehitatud liiteseadiseta luminofoorlampidega koos kasutatavate liiteseadiste elektritarve tavalistel käitamistingimustel olla suurem kui 0,5 W. See nõue kehtib liiteseadistele, kui muud vajaduse korral ühendatavad seadised (võrguühendused, andurid jms) on lahti ühendatud. Kui andureid ei saa lahti ühendada, mõõdetakse nende võimsus ja lahutatakse see tulemusest.

    C.   Kolmandal etapil kohaldatavad nõuded

    Kaheksa aastat pärast käesoleva määruse jõustumist:

     

    Sisseehitatud liiteseadiseta luminofoorlampide liiteseadiste kasutegur peab olema järgmine:

    ηliiteseadis ≥ EBbFL,

    kus EBbFL on määratletud II lisa alapunktis 3.g.

     

    Suure valgustugevusega lahenduslampide liiteseadiste kasutegur peab vastama tabelis 16 esitatud väärtustele.

    Tabel 16

    Suure valgustugevusega lahenduslampide liiteseadiste vähim nõutav kasutegur kolmandal etapil

    Lambi nimivõimsus (P)

    W

    Liiteseadise minimaalne kasutegur (ηliiteseadis)

    %

    P ≤ 30

    78

    30 < P ≤ 75

    85

    75 < P ≤ 105

    87

    105 < P ≤ 405

    90

    P > 405

    92

    2.2.   Liiteseadiste tootekirjeldusele esitatavad nõuded

    Tootjad esitavad vabalt juurdepääsetavatel veebisaitidel ja muul nende arvates sobival viisil vähemalt järgmise teabe iga enda toodetava liiteseadise mudeli kohta. See teave peab olema selge ning kinnitatud liiteseadisele püsivalt. See teave esitatakse ka direktiivi 2005/32/EÜ artiklis 8 osutatud vastavushindamisega seoses koostatud tehnilise dokumentatsiooni toimikus.

    A.   Esimesel etapil kohaldatavad nõuded

    Üks aasta pärast käesoleva määruse jõustumist:

    Luminofoorlampide liiteseadiste kohta esitatakse energiatõhususe näitajale vastav energiatõhususe klass vastavalt allpool esitatud määratlustele.

    „Energiatõhususe näitaja” – sisseehitatud liiteseadiseta luminofoorlampide liiteseadiste liigitussüsteem, mille raames liiteseadised jagatakse klassideks vastavalt kasuteguri piirväärtustele. Hämardamisvõimaluseta liiteseadiste klassid (kasuteguri kahanemise suunas) on A2 BAT, A2, A3, B1 ja B2; hämardamist võimaldavate liiteseadiste klassid on A1 BAT ja A1.

    Tabelis 17 esitatakse niisuguste liiteseadiste energiatõhususe näitajale vastavad energiatõhususe klassid, mis on ette nähtud käitama tabelis nimetatud lampe või muid lampe, millega koos kasutatakse samu liiteseadiseid kui koos tabelis loetletud lampidega (see tähendab, et võrdlusalusena kasutataval liiteseadisel on samad näitajad).

    Tabel 17

    Luminofoorlampide hämardamisvõimaluseta liiteseadiste energiatõhususe näitajale esitatavad nõuded

    LAMBI ANDMED

    LIITESEADISE KASUTEGUR (Plamp/Pin)

    Hämardamisvõimaluseta

    Lambi tüüp

    Nimivõimsus

    Rahvusvahelise lampide tähistamise süsteemi (ILCOS) kood

    Norm- või tüüpvõimsus

    A2 BAT

    A2

    A3

    B1

    B2

    50 Hz

    HF

    W

    W

    W

     

     

     

     

     

    T8

    15

    FD-15-E-G13-26/450

    15

    13,5

    87,8 %

    84,4 %

    75,0 %

    67,9 %

    62,0 %

    T8

    18

    FD-18-E-G13-26/600

    18

    16

    87,7 %

    84,2 %

    76,2 %

    71,3 %

    65,8 %

    T8

    30

    FD-30-E-G13-26/900

    30

    24

    82,1 %

    77,4 %

    72,7 %

    79,2 %

    75,0 %

    T8

    36

    FD-36-E-G13-26/1200

    36

    32

    91,4 %

    88,9 %

    84,2 %

    83,4 %

    79,5 %

    T8

    38

    FD-38-E-G13-26/1050

    38,5

    32

    87,7 %

    84,2 %

    80,0 %

    84,1 %

    80,4 %

    T8

    58

    FD-58-E-G13-26/1500

    58

    50

    93,0 %

    90,9 %

    84,7 %

    86,1 %

    82,2 %

    T8

    70

    FD-70-E-G13-26/1800

    69,5

    60

    90,9 %

    88,2 %

    83,3 %

    86,3 %

    83,1 %

    TC-L

    18

    FSD-18-E-2G11

    18

    16

    87,7 %

    84,2 %

    76,2 %

    71,3 %

    65,8 %

    TC-L

    24

    FSD-24-E-2G11

    24

    22

    90,7 %

    88,0 %

    81,5 %

    76,0 %

    71,3 %

    TC-L

    36

    FSD-36-E-2G11

    36

    32

    91,4 %

    88,9 %

    84,2 %

    83,4 %

    79,5 %

    TCF

    18

    FSS-18-E-2G10

    18

    16

    87,7 %

    84,2 %

    76,2 %

    71,3 %

    65,8 %

    TCF

    24

    FSS-24-E-2G10

    24

    22

    90,7 %

    88,0 %

    81,5 %

    76,0 %

    71,3 %

    TCF

    36

    FSS-36-E-2G10

    36

    32

    91,4 %

    88,9 %

    84,2 %

    83,4 %

    79,5 %

    TC-D / DE

    10

    FSQ-10-E-G24q=1

    FSQ-10-I-G24d=1

    10

    9,5

    89,4 %

    86,4 %

    73,1 %

    67,9 %

    59,4 %

    TC-D / DE

    13

    FSQ-13-E-G24q=1

    FSQ-13-I-G24d=1

    13

    12,5

    91,7 %

    89,3 %

    78,1 %

    72,6 %

    65,0 %

    TC-D / DE

    18

    FSQ-18-E-G24q=2

    FSQ-18-I-G24d=2

    18

    16,5

    89,8 %

    86,8 %

    78,6 %

    71,3 %

    65,8 %

    TC-D / DE

    26

    FSQ-26-E-G24q=1

    FSQ-26-I-G24d=1

    26

    24

    91,4 %

    88,9 %

    82,8 %

    77,2 %

    72,6 %

    TC-T / TE

    13

    FSM-13-E-GX24q=1

    FSM-13-I-GX24d=1

    13

    12,5

    91,7 %

    89,3 %

    78,1 %

    72,6 %

    65,0 %

    TC-T / TE

    18

    FSM-18-E-GX24q=2

    FSM-18-I-GX24d=2

    18

    16,5

    89,8 %

    86,8 %

    78,6 %

    71,3 %

    65,8 %

    TC-T / TC-TE

    26

    FSM-26-E-GX24q=3

    FSM-26-I-GX24d=3

    26,5

    24

    91,4 %

    88,9 %

    82,8 %

    77,5 %

    73,0 %

    TC-DD / DDE

    10

    FSS-10-E-GR10q

    FSS-10-L/P/H-GR10q

    10,5

    9,5

    86,4 %

    82,6 %

    70,4 %

    68,8 %

    60,5 %

    TC-DD / DDE

    16

    FSS-16-E-GR10q

    FSS-16-I-GR10q

    FSS-10-L/P/H-GR10q

    16

    15

    87,0 %

    83,3 %

    75,0 %

    72,4 %

    66,1 %

    TC-DD / DDE

    21

    FSS-21-E-GR10q

    FSS-21-I-GR10q

    FSS-21-L/P/H-GR10q

    21

    19

    89,4 %

    86,4 %

    79,2 %

    73,9 %

    68,8 %

    TC-DD / DDE

    28

    FSS-28-E-GR10q

    FSS-28-I-GR10q

    FSS-28-L/P/H-GR10q

    28

    26

    89,7 %

    86,7 %

    81,3 %

    78,2 %

    73,9 %

    TC-DD / DDE

    38

    FSS-38-E-GR10q

    FSS-38-L/P/H-GR10q

    38,5

    36

    92,3 %

    90,0 %

    85,7 %

    84,1 %

    80,4 %

    TC

    5

    FSD-5-I-G23

    FSD-5-E-2G7

    5,4

    5

    72,7 %

    66,7 %

    58,8 %

    49,3 %

    41,4 %

    TC

    7

    FSD-7-I-G23

    FSD-7-E-2G7

    7,1

    6,5

    77,6 %

    72,2 %

    65,0 %

    55,7 %

    47,8 %

    TC

    9

    FSD-9-I-G23

    FSD-9-E-2G7

    8,7

    8

    78,0 %

    72,7 %

    66,7 %

    60,3 %

    52,6 %

    TC

    11

    FSD-11-I-G23

    FSD-11-E-2G7

    11,8

    11

    83,0 %

    78,6 %

    73,3 %

    66,7 %

    59,6 %

    T5

    4

    FD-4-E-G5-16/150

    4,5

    3,6

    64,9 %

    58,1 %

    50,0 %

    45,0 %

    37,2 %

    T5

    6

    FD-6-E-G5-16/225

    6

    5,4

    71,3 %

    65,1 %

    58,1 %

    51,8 %

    43,8 %

    T5

    8

    FD-8-E-G5-16/300

    7,1

    7,5

    69,9 %

    63,6 %

    58,6 %

    48,9 %

    42,7 %

    T5

    13

    FD-13-E-G5-16/525

    13

    12,8

    84,2 %

    80,0 %

    75,3 %

    72,6 %

    65,0 %

    T9-C

    22

    FSC-22-E-G10q-29/200

    22

    19

    89,4 %

    86,4 %

    79,2 %

    74,6 %

    69,7 %

    T9-C

    32

    FSC-32-E-G10q-29/300

    32

    30

    88,9 %

    85,7 %

    81,1 %

    80,0 %

    76,0 %

    T9-C

    40

    FSC-40-E-G10q-29/400

    40

    32

    89,5 %

    86,5 %

    82,1 %

    82,6 %

    79,2 %

    T2

    6

    FDH-6-L/P-W4.3x8.5d-7/220

     

    5

    72,7 %

    66,7 %

    58,8 %

     

     

    T2

    8

    FDH-8-L/P-W4.3x8.5d-7/320

     

    7,8

    76,5 %

    70,9 %

    65,0 %

     

     

    T2

    11

    FDH-11-L/P-W4.3x8.5d-7/420

     

    10,8

    81,8 %

    77,1 %

    72,0 %

     

     

    T2

    13

    FDH-13-L/P-W4.3x8.5d-7/520

     

    13,3

    84,7 %

    80,6 %

    76,0 %

     

     

    T2

    21

    FDH-21-L/P-W4.3x8.5d-7/

     

    21

    88,9 %

    85,7 %

    79,2 %

     

     

    T2

    23

    FDH-23-L/P-W4.3x8.5d-7/

     

    23

    89,8 %

    86,8 %

    80,7 %

     

     

    T5-E

    14

    FDH-14-G5-L/P-16/550

     

    13,7

    84,7 %

    80,6 %

    72,1 %

     

     

    T5-E

    21

    FDH-21-G5-L/P-16/850

     

    20,7

    89,3 %

    86,3 %

    79,6 %

     

     

    T5-E

    24

    FDH-24-G5-L/P-16/550

     

    22,5

    89,6 %

    86,5 %

    80,4 %

     

     

    T5-E

    28

    FDH-28-G5-L/P-16/1150

     

    27,8

    89,8 %

    86,9 %

    81,8 %

     

     

    T5-E

    35

    FDH-35-G5-L/P-16/1450

     

    34,7

    91,5 %

    89,0 %

    82,6 %

     

     

    T5-E

    39

    FDH-39-G5-L/P-16/850

     

    38

    91,0 %

    88,4 %

    82,6 %

     

     

    T5-E

    49

    FDH-49-G5-L/P-16/1450

     

    49,3

    91,6 %

    89,2 %

    84,6 %

     

     

    T5-E

    54

    FDH-54-G5-L/P-16/1150

     

    53,8

    92,0 %

    89,7 %

    85,4 %

     

     

    T5-E

    80

    FDH-80-G5-L/P-16/1150

     

    80

    93,0 %

    90,9 %

    87,0 %

     

     

    T5-E

    95

    FDH-95-G5-L/P-16/1150

     

    95

    92,7 %

    90,5 %

    84,1 %

     

     

    T5-E

    120

    FDH-120-G5-L/P-16/1450

     

    120

    92,5 %

    90,2 %

    84,5 %

     

     

    T5-C

    22

    FSCH-22-L/P-2GX13-16/225

     

    22,3

    88,1 %

    84,8 %

    78,8 %

     

     

    T5-C

    40

    FSCH-40-L/P-2GX13-16/300

     

    39,9

    91,4 %

    88,9 %

    83,3 %

     

     

    T5-C

    55

    FSCH-55-L/P-2GX13-16/300

     

    55

    92,4 %

    90,2 %

    84,6 %

     

     

    T5-C

    60

    FSCH-60-L/P-2GX13-16/375

     

    60

    93,0 %

    90,9 %

    85,7 %

     

     

    TC-LE

    40

    FSDH-40-L/P-2G11

     

    40

    91,4 %

    88,9 %

    83,3 %

     

     

    TC-LE

    55

    FSDH-55-L/P-2G11

     

    55

    92,4 %

    90,2 %

    84,6 %

     

     

    TC-LE

    80

    FSDH-80-L/P-2G11

     

    80

    93,0 %

    90,9 %

    87,0 %

     

     

    TC-TE

    32

    FSMH-32-L/P-2GX24q=3

     

    32

    91,4 %

    88,9 %

    82,1 %

     

     

    TC-TE

    42

    FSMH-42-L/P-2GX24q=4

     

    43

    93,5 %

    91,5 %

    86,0 %

     

     

    TC-TE

    57

    FSM6H-57-L/P-2GX24q=5

    FSM8H-57-L/P-2GX24q=5

     

    56

    91,4 %

    88,9 %

    83,6 %

     

     

    TC-TE

    70

    FSM6H-70-L/P-2GX24q=6

    FSM8H-70-L/P-2GX24q=6

     

    70

    93,0 %

    90,9 %

    85,4 %

     

     

    TC-TE

    60

    FSM6H-60-L/P-2G8=1

     

    63

    92,3 %

    90,0 %

    84,0 %

     

     

    TC-TE

    62

    FSM8H-62-L/P-2G8=2

     

    62

    92,2 %

    89,9 %

    83,8 %

     

     

    TC-TE

    82

    FSM8H-82-L/P-2G8=2

     

    82

    92,4 %

    90,1 %

    83,7 %

     

     

    TC-TE

    85

    FSM6H-85-L/P-2G8=1

     

    87

    92,8 %

    90,6 %

    84,5 %

     

     

    TC-TE

    120

    FSM6H-120-L/P-2G8=1

    FSM8H-120-L/P-2G8=1

     

    122

    92,6 %

    90,4 %

    84,7 %

     

     

    TC-DD

    55

    FSSH-55-L/P-GR10q

     

    55

    92,4 %

    90,2 %

    84,6 %

     

     

    Lisaks on tabelisse 17 kandmata hämardamisvõimaluseta liiteseadistele nähtud ette tabelis 18 esitatud kasutegurit kajastav energiatõhususe näitaja:

    Tabel 18

    Luminofoorlampide hämardamisvõimaluseta liiteseadiste energiatõhususe näitajale esitatavad nõuded juhul, kui liiteseadist ei ole kantud tabelisse 17

    ηliiteseadis

    Energiatõhususe näitaja

    ≥ 0,94 * EBbFL

    A3

    ≥ EBbFL

    A2

    ≥ 1-0,75*(1-EBbFL)

    A2 BAT

    EBbFL on määratletud II lisa alapunktis 3.g.

    Hämardatavate luminofoorlampide liiteseadistele antakse tabelis 19 esitatud energiatõhususe klassid vastavalt sellele, millisesse klassi kuuluks liiteseadis, kui seda kasutatakse valgusvoo korral 100 %.

    Tabel 19

    Luminofoorlampide hämardamisvõimalusega liiteseadiste energiatõhususe näitajale esitatavad nõuded

    Klass 100 % valgusvoo puhul

    Hämardamisvõimalusega liiteseadise energiatõhususe näitaja

    A3

    A1

    A2

    A1 BAT

    Mitmel võimsusel töötavad liiteseadised tuleb liigitada kõige madalamasse klassi (väikseim kasutegur) või näidata tõhususklass eraldi iga käitatava lambi puhul.

    B.   Teisel etapil kohaldatavad nõuded

    Kolm aastat pärast käesoleva määruse jõustumist:

    Suure valgustugevusega lahenduslampide liiteseadiste kasutegur tuleb näidata vastavalt II lisa alapunktile 1.d.

    3.   NÕUDED VALGUSTITELE, MILLES KASUTATAKSE SISSEEHITATUD LIITESEADISETA LUMINOFOORLAMPE JA SUURE VALGUSTUGEVUSEGA LAHENDUSLAMPE

    3.1.   Nõuded valgusti tööomadustele

    A.   Esimesel etapil kohaldatavad nõuded

    Üks aasta pärast käesoleva määruse jõustumist:

    Sisseehitatud liiteseadiseta luminofoorlampe sisaldava valgusti elektritarve ei tohi tavalistel käitamistingimustel olla suurem selles kasutatavate liiteseadiste koguelektritarbest, kui valgustis tavaliselt kasutatavad lambid ei eralda valgust ja muud vajaduse korral ühendatavad seadised (võrguühendused, andurid jms) on lahti ühendatud. Kui neid seadiseid ei saa lahti ühendada, mõõdetakse nende võimsus ja lahutatakse see tulemusest.

    B.   Teisel etapil kohaldatavad nõuded

    Kolm aastat pärast käesoleva määruse jõustumist:

     

    Valgustid, milles kasutatakse sisseehitatud liiteseadiseta luminofoorlampe ja suure valgustugevusega lahenduslampe, peavad kolmandal etapil kokku sobima kohaldatavatele nõuetele vastavate liiteseadistega; nimetatud nõudeid ei kohaldata valgustitele, millel tolmu jne sissetungimise vastase kaitse aste on vähemalt IP4X.

     

    Suure valgustugevusega lahenduslampe sisaldava valgusti elektritarve ei tohi tavalistel käitamistingimustel olla suurem selles kasutatavate liiteseadiste koguelektritarbest, kui valgustis tavaliselt kasutatavad lambid ei eralda valgust ja muud vajaduse korral ühendatavad seadised (võrguühendused, andurid jms) on lahti ühendatud. Kui neid seadiseid ei saa lahti ühendada, mõõdetakse nende võimsus ja lahutatakse see tulemusest.

    C.   Kolmandal etapil kohaldatavad nõuded

    Kaheksa aastat pärast käesoleva määruse jõustumist:

    Kõik valgustid, milles kasutatakse sisseehitatud liiteseadiseta luminofoorlampe või suure valgustugevusega lahenduslampe, peavad kokku sobima kolmandal etapil kohaldatavatele nõuetele vastavate liiteseadistega.

    3.2.   Valgusti tootekirjeldusele esitatavad nõuded

    A.   Esimesel etapil kohaldatavad nõuded

    18 kuud pärast käesoleva määruse jõustumist:

    Tootjad esitavad vabalt juurdepääsetavatel veebisaitidel ja muul nende arvates sobival viisil vähemalt järgmise teabe iga enda toodetava valgusti kohta, milles kasutatakse sisseehitatud liiteseadiseta luminofoorlampe ja mille koguvalgusvoog on üle 2 000 luumeni. See teave esitatakse ka direktiivi 2005/32/EÜ artiklis 8 osutatud vastavushindamisega seoses koostatud tehnilise dokumentatsiooni toimikus.

    a)

    III lisa jaotises 2.2 nõutav teave liiteseadise kasuteguri kohta liiteseadise tootja andmete alusel, kui valgusti tuuakse turule koos liiteseadisega;

    b)

    lambi valgusviljakus (lm/W) lambi tootja andmete alusel, kui valgusti tuuakse turule koos lambiga;

    c)

    Kui valgusti tuuakse turule ilma liiteseadise või lambita, tuleb valgustiga kokku sobivate lampide ja liiteseadiste kohta esitada viiteandmed (näiteks lambi ILCOS kood) tootja kataloogi alusel;

    d)

    hooldusjuhend, et valgusti esialgsed omadused säiliksid kogu tema tööea jooksul nii täielikult kui võimalik;

    e)

    demonteerimisjuhendid.

    B.   Teisel etapil kohaldatavad nõuded

    Kolm aastat pärast käesoleva määruse jõustumist:

    Esimesel etapil kohaldatavad teabe esitamise nõuded kehtivad ka niisuguste valgustite suhtes, milles kasutatakse suure valgustugevusega lahenduslampe ja mille koguvalgusvoog on üle 2 000 luumeni. Lisaks teatatakse valgustite kohta, milles kasutatakse suure valgustugevusega lahenduslampe, kas nimetatud lambid on II lisa tähenduses klaarid või kaetud pinnaga.


    IV LISA

    Turujärelevalve eesmärgil teostatav kontrollimenetlus

    Liikmesriikide ametiasutused kohaldavad direktiivi 2005/32/EÜ artikli 3 lõikes 2 osutatud turukontrolli teostamisel järgmist menetlust, et kontrollida III lisas sätestatud nõuete täitmist.

    Lampide puhul

    Liikmesriikide ametiasutused kontrollivad juhuvaliku teel saadud valimit, mis sisaldab vähemalt 20 ühe tootja ühe mudeli lampi.

    Valim vastab käesoleva määruse III lisa 1. osas esitatud nõuetele, kui selle uurimisel saadud keskmine tulemus ei erine piirmäärast, künnisest või deklareeritud väärtustest üle 10 %.

    Piirväärtuste ületamise korral loetakse mudel nõuetele mittevastavaks.

    Liiteseadiste ja valgustite puhul

    Liikmesriigid kontrollivad ühte seadet.

    Mudel vastab käesoleva määruse III lisa 2. ja 3. osas esitatud nõuetele, kui selle kontrollimisel saadud tulemus ei ületa piirväärtusi.

    Piirväärtuste ületamise korral kontrollitakse veel kolme seadet. Mudel vastab käesoleva määruse nõuetele, kui nende kolme kontrollimise keskmine tulemus ei ületa piirväärtusi.

    Piirväärtuste ületamise korral loetakse mudel nõuetele mittevastavaks.


    V LISA

    Luminofoorlampide ja suure valgustugevusega lahenduslampide suhtes kohaldatavad soovituslikud võrdlustasemed

    (teadmiseks)

    Käesoleva määruse vastuvõtmise ajal on asjaomastel turgudel parimad teadaolevad tehnilised lahendused järgmised.

    1.   Lambi valgusviljakus ja kasutusiga

    Ühe või kahe sokliga luminofoorlampide puhul on võrdlusväärtusteks III lisa jaotistes 1.1 ja 1.2 esitatud parimad väärtused.

    Suure valgustugevusega lahenduslambid:

    metallhalogeniidlambid (klaarid ja matid):

    Tabel 20

    Metallhalogeniidlampide soovituslikud valgusviljakust ja tööomadusi iseloomustavad väärtused (võrdlustase)

     

    Ra ≥ 80

    80 > Ra ≥ 60

    Lambi nimivõimsus [W]

    Lambi normvalgusviljakus [lm/W]

    Lambi normvalgusviljakus [lm/W]

    W ≤ 55

    ≥ 80

    ≥ 95

    55 < W ≤ 75

    ≥ 90

    ≥ 113

    75 < W ≤ 105

    ≥ 90

    ≥ 116

    105 < W ≤ 155

    ≥ 98

    ≥ 117

    155 < W ≤ 255

    ≥ 105

     

    255 < W ≤ 405

    ≥ 105

     


    Kasutustunnid

    Lambi valgusvoo säilivustegur

    Lambi säilivustegur

    12 000

    > 0,80

    > 0,80

    Kõrgrõhu-naatriumlambid (klaarid ja matid):

    Tabel 21

    Kõrgrõhu-naatriumlampide soovituslikud valgusviljakust ja tööomadusi iseloomustavad väärtused (võrdlustase)

    Lambi nimivõimsus [W]

    Lambi normvalgusviljakus [lm/W]

    W ≤ 55

    ≥ 88

    55 < W ≤ 75

    ≥ 91

    75 < W ≤ 105

    ≥ 107

    105 < W ≤ 155

    ≥ 110

    155 < W ≤ 255

    ≥ 128

    255 < W ≤ 405

    ≥ 138


    Kasutustunnid

    Lambi valgusvoo säilivustegur

    Lambi säilivustegur

    16 000

    > 0,94

    > 0,92

    2.   Lambi elavhõbedasisaldus

    Kõige väiksema elavhõbedasisaldusega energiatõhusates luminofoorlampides on 1,4 mg elavhõbedat ja kõige väiksema elavhõbedasisaldusega energiatõhusates suure valgustugevusega lahenduslampides on 12 mg elavhõbedat.

    3.   Liiteseadise tööomadused

    Niisuguste rakenduste puhul, kus kasutatakse valgusregulaatorit (hämardamist), on võrdlusväärtused järgmised:

    Luminofoorlambi liiteseadis, mille energiatõhususe näitaja on A1 BAT ja mis on sujuvalt hämardatav valgusvooni kuni 10 %.

    Suure valgustugevusega lahenduslampide liiteseadised, mis on hämardatavad valgusvooni kuni 40 % ja mille liiteseadise kasutegur on 0,9 (parim teadaolev tulemus; tegelik hämardatavus võib sõltuda liiteseadisega käitatava suure valgustugevusega lahenduslambi tüübist).

    4.   Valgusti tootekirjeldus

    Võrdlusaluseks olevate valgustite kohta esitatakse vabalt juurdepääsetavatel veebisaitidel ja muul tootjate arvates sobival viisil vähemalt järgmine teave lisaks III lisa jaotises 3.2 nõutavale teabele:

    valgusti valgusvoo kood vastavalt Euroopa standardiorganisatsiooni määratlusele või täielikud fotomeetriaandmed.


    VI LISA

    Kontorivalgustuseks ettenähtud toodete soovituslikud võrdlusandmed

    (teadmiseks)

    Käesoleva määruse vastuvõtmise ajal on asjaomastel turgudel parimad teadaolevad tehnilised lahendused järgmised.

    1.   LAMBI VÕRDLUSANDMED

    1.1.   Lambi tööomadused

    Lambi valgusviljakus vastab V lisas esitatud valgusviljakusele.

    Kõnealuste lampide puhul peavad lambi valgusvoo säilivustegur (LLMF) ja lambi säilivustegur (LSF) vastama tabelis 22 esitatud väärtustele:

    Tabel 22

    Kontorivalgustuseks ette nähtud lampide soovituslik LLMF ja LSF (võrdlustase)

    Kasutustunnid

    2 000

    4 000

    8 000

    16 000

    LLMF

    0,97

    0,93

    0,90

    0,90

    LSF

    0,99

    0,99

    0,98

    0,93

    Lisaks saab neid lampe hämardada valgusvooni 10 % või alla selle.

    1.2.   Lambi tootekirjeldus

    Tootjad esitavad lampide kohta vabalt juurdepääsetavatel veebilehtedel ja muul nende arvates sobival viisil järgmise teabe:

    III lisa jaotises 1.3 nõutav asjakohane teave.

    2.   VALGUSALLIKA JUHTSEADISTE VÕRDLUSANDMED

    2.1.   Valgusallika juhtseadiste tööomadused

    Luminofoorlampide liiteseadised on hämardatavad ja nende energiatõhususe näitaja on vähemalt A1 BAT vastavalt III lisa jaotisele 2.2.

    Suure valgustugevusega lahenduslampide (võimsus ≤ 100 W) liiteseadiste kasutegur on 88 % ja muude suure valgustugevusega lahenduslampide kasutegur 90 %; liiteseadised on hämardatavad, kui ühe liiteseadise käitatavate lampide koguvõimsus on üle 50 W.

    Valgusallikate muud tüüpi juhtseadiste kasutegur on vastavalt asjakohastele mõõtmisstandarditele mõõdetuna 88 % (sisendvõimsus ≤ 100 W) ning muu võimsusega juhtseadiste kasutegur on 90 % ja need on hämardatavad, kui lampide kogusisendvõimsus on üle 55 W.

    2.2.   Valgusallika juhtseadiste tootekirjeldus

    Tootjad esitavad valgusallika juhtseadiste kohta vabalt juurdepääsetavatel veebisaitidel ja muul nende arvates sobival viisil järgmise teabe:

    teave liiteseadise või valgusallika asjakohase juhtseadise kasuteguri kohta.

    3.   VALGUSTI VÕRDLUSANDMED

    3.1.   Valgusti tööomadused

    Valgustite puhul on valgusti säilivustegur LMF > 0,95 kontoriruumi tavapärase mustumise ja nelja aasta pikkuse puhastamisvahemiku puhul.

    Kui tegemist on valgustitega, milles kasutatakse luminofoorlampe või suure valgustugevusega lahenduslampe, sobivad nad kokku vähemalt ühe V lisas esitatud võrdlusandmetele vastava lambitüübiga.

    Lisaks sobivad need valgustid kokku valgustuse juhtsüsteemidega, millel on järgmised funktsioonid:

    ruumis viibimise tuvastamine;

    valgusest sõltuv hämardamine (vastavalt päevavalguse ja/või ruumi peegeldusomaduste muutumisele);

    hämardamine vastavalt valgustusnõuete muutumisele (tööpäeval, pikema ajavahemiku jooksul või kasutusviisi muutumise puhul);

    hämardamine, millega kompenseeritakse valgusti saastumist, lambi valgusvoo muutumist lambi tööea jooksul ja lambi valgusviljakuse muutumist lambi vahetamise tõttu.

    Vastavuse tagamiseks võivad asjaomased koostisosad olla ehitatud ka valgustisse.

    Teave sisseehitatud koostisosade abil täidetavate funktsioonide kokkusobivuse kohta esitatakse valgusti dokumentatsioonis.

    3.2.   Valgusti tootekirjeldus

    Tootjad esitavad iga valgusti mudeli kohta vabalt juurdepääsetavatel veebisaitidel ja muul nende arvates sobival viisil järgmise teabe.

    Vastavalt vajadusele kas III lisa jaotises 3.2 või V lisas nõutav asjakohane teave.

    Kõikide valgustite (välja arvatud ilma optiliste koostisosadeta üksnes lambist koosnevad valgustid) puhul esitatakse koos puhastamisjuhendiga ka asjakohane valgusti säilivusteguri (LMF) väärtus vähemalt nelja aasta pikkuse vahemiku kohta. Andmed esitatakse järgmises tabelis:

    Tabel 23

    Valgusti säilivusteguri soovituslikud väärtused (võrdlustase)

    LMFi väärtused

    Keskkond

    Puhastamistevaheline aeg aastates

    1,0

    1,5

    2,0

    2,5

    3,0

    3,5

    4,0

    Väga puhas

     

     

     

     

     

     

     

    Puhas

     

     

     

     

     

     

     

    Tavapärane (mittekohustuslik)

     

     

     

     

     

     

     

    Määrdunud (mittekohustuslik)

     

     

     

     

     

     

     

    Tabelile lisatakse märkus, et selles esitatud väärtused on soovituslikud ja need ei tarvitse kajastada mis tahes konkreetse paigaldise tegelikke hooldusväärtusi.

    Suundvalgusallikaga lampide (näiteks reflektoriga või valgusdioodlambid) kohta esitatakse vaid asjakohane teave, näiteks LLMF × LMF, mitte lihtsalt LMF.


    VII LISA

    Tänavavalgustuseks ette nähtud toodete soovituslikud võrdlusandmed

    (teadmiseks)

    Käesoleva määruse vastuvõtmise ajal on asjaomastel turgudel parimad teadaolevad tehnilised lahendused järgmised.

    1.   LAMBI VÕRDLUSANDMED

    1.1.   Lambi tööomadused

    Lambi valgusviljakus vastab V lisas esitatule.

    Kõnealuste lampide puhul peavad lambi valgusvoo säilivustegur (LLMF) ja lambi säilivustegur (LSF) vastama tabelis 24 esitatud väärtustele.

    Tabel 24

    Tänavavalgustuseks ette nähtud lampide soovituslik LLMF ja LSF (võrdlustase)

    Kasutustunnid

    2 000

    4 000

    8 000

    16 000

    LLMF

    0,98

    0,97

    0,95

    0,92

    LSF

    0,99

    0,98

    0,95

    0,92

    Lisaks saab neid lampe hämardada vähemalt valgusvooni 50 % niisuguse lambi puhul, mille valgusvoo normtugevus on üle 9 000 luumeni.

    1.2.   Lambi tootekirjeldus

    Tootjad esitavad lampide kohta vabalt juurdepääsetavatel veebisaitidel ja muul nende arvates sobival viisil järgmise teabe:

    III lisa jaotises 1.3 nõutav asjakohane teave.

    2.   VALGUSALLIKA JUHTSEADISTE VÕRDLUSANDMED

    2.1.   Valgusallika juhtseadiste tööomadused

    Luminofoorlampide liiteseadised on hämardatavad ja nende energiatõhususe näitaja on vähemalt A1 BAT vastavalt III lisa jaotisele 2.2.

    Suure valgustugevusega lahenduslampide (kui lambi võimsus 100 W või enam) liiteseadiste kasutegur on üle 87 % ja muude suure valgustugevusega lahenduslampide kasutegur üle 89 % II lisa kohaselt läbiviidud mõõtmiste põhjal; liiteseadised on hämardatavad, kui ühe liiteseadise käitatavate lampide koguvõimsus on üle 55 W.

    Valgusallikate muud tüüpi juhtseadiste kasutegur on vastavalt asjakohastele mõõtmisstandarditele mõõdetuna üle 87 % (kui sisendvõimsus on 100 W või enam) ning muu võimsusega juhtseadiste kasutegur on vähemalt 89 % ja need on hämardatavad, kui lampide kogusisendvõimsus on 55 W.

    2.2.   Valgusallika juhtseadiste tootekirjeldus

    Tootjad esitavad valgusallika juhtseadiste kohta vabalt juurdepääsetavatel veebisaitidel ja muul nende arvates sobival viisil järgmise teabe:

    teave liiteseadise või valgusallika asjakohase juhtseadise kasuteguri kohta.

    3.   VALGUSTI VÕRDLUSANDMED

    3.1.   Valgusti tööomadused

    Valgustitel on optiline süsteem, mis kaitseb tolmu jms sissetungimise eest ja mille kaitseaste on:

    IP65 valgustusklassiga ME1 kuni ME6 ja MEW1 kuni MEW6 teede puhul;

    IP5x valgustusklassiga CE0 kuni CE5, S1 kuni S6, ES, EV ja A teede puhul.

    Hästipaigaldatud valgusti antavast valgusest ei tohiks kõrgemale kui horisondini jõuda rohkem kui:

    Tabel 25

    Tänavavalgustuslampide ülespoole suunatud valguse osatähtsuse (Upward Light Output Ratio, ULOR) soovituslikud maksimaalsed väärtused eri valgustusklassiga teede jaoks (soovitustasemel)

    Valgustusklassid ME1 kuni ME6 ja MEW1 kuni MEW6, kõik väljundvalgusvoo väärtused

    3 %

    Valgustusklassid CE0 kuni CE5, S1 kuni S6, ES, EV ja A

     

    valgusallikas alates 12 000 lm

    5 %

    valgusallikas alates 8 500 lm, kuid alla 12 000 lm

    10 %

    valgusallikas alates 3 300 lm, kuid alla 8 500 lm

    15 %

    valgusallikas alla 3 300 lm

    20 %

    Ühegi valgustusklassi ja valgusvoo puhul ei ole piirkondades, kus valgusreostuse piiramine on oluline, horisondi kohale kiirguva valguse suurim osatähtsus üle 1 % .

    Valgustid on kavandatud selliselt, et nad ei kiirga häirivat valgust üle ülemmäära. Kuid kui valgustit täiustatakse eesmärgiga vähendada häirivat valgust, ei kahjusta see selle paigaldise üldist energiatõhusust, mille jaoks see valgusti on ette nähtud.

    Kui tegemist on valgustitega, milles kasutatakse luminofoorlampe või suure valgustugevusega lahenduslampe, sobivad lambid kokku vähemalt ühe V lisas esitatud võrdlusandmetele vastava lambitüübiga.

    Valgustid sobivad kokku niisuguste hämardamis- ja juhtsüsteemidega varustatud paigaldistega, mille valgusvoogu kohandatakse vastavalt päevavalgusele, liiklus- ja ilmaoludele ning samuti selleks, et kompenseerida pinna peegeldusomaduste muutusi ja muutusi, mida põhjustab lambi valgusvoo säilivusteguri muutumine võrreldes esialgse kalibreerimisega.

    3.2.   Valgusti tootekirjeldus

    Tootjad esitavad asjaomaste tootemudelite kohta vabalt juurdepääsetavatel veebisaitidel ja muul nende arvates sobival viisil järgmise teabe:

    a)

    vastavalt vajadusele kas III lisa jaotises 3.2 või V lisas nõutav asjakohane teave;

    b)

    valgusvoo kasutusteguri väärtused tabelina tavapäraste teeolude puhul määratletud valgustusklasside kaupa. Tabelis esitatakse kõige energiatõhusamad valgusvoo kasutusteguri väärtused asjaomase valgustusklassi ja valgusti konstruktsiooni kohta, arvestades tee erinevat laiust, posti kõrgust, postide suurimat vahekaugust ning valgusti tegelikku asukohta posti suhtes ja valgusti kallet;

    c)

    valgusvoo parima kasutusteguri saavutamist võimaldav paigaldamisjuhend;

    d)

    täiendavad paigaldussoovitused, et vähendada häirivat valgust miinimumini (kui see ei ole vastuolus valgusvoo parima kasutusteguri saavutamise ja ohutusega);

    e)

    kõikide valgustite puhul (välja arvatud ilma optiliste koostisosadeta üksnes lambist koosnevad valgustid) esitatakse andmed valgusti säilivusteguri (LMF) asjakohase väärtuse kohta. Andmed esitatakse järgmises tabelis:

    Table 26

    Valgusti säilivusteguri soovituslikud väärtused (võrdlustase)

    LMF väärtused

    Saastekategooria

    Mõju kestus aastates

    1,0

    1,5

    2,0

    2,5

    3,0

    3,5

    4,0

    Kõrge

     

     

     

     

     

     

     

    Keskmine

     

     

     

     

     

     

     

    Madal

     

     

     

     

     

     

     

    Suundvalgusallikaga lampide kohta (näiteks reflektoriga või valgusdioodlambid) esitatakse vaid asjakohane teave, näiteks LLMF × LMF, mitte lihtsalt LMF.


    Top