Izberite preskusne funkcije, ki jih želite preveriti.

Dokument je izvleček s spletišča EUR-Lex.

Dokument 32016D1756

    Komisjoni otsus (EL) 2016/1756, 28. september 2016, millega määratakse kindlaks Euroopa Liidu seisukoht seoses otsusega, mille võtavad vastu Ameerika Ühendriikide valitsuse ja Euroopa Liidu vahelise kontoriseadmete energiatõhususmärgistuse programmide kooskõlastamise lepinguga moodustatud juhtorganid ning mis käsitleb kõnealuse lepingu C lisas esitatud kuvarispetsifikaadi muutmist (EMPs kohaldatav tekst)

    C/2016/5973

    ELT L 268, 1.10.2016, str. 90–112 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Pravni status dokumenta V veljavi

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2016/1756/oj

    1.10.2016   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 268/90


    KOMISJONI OTSUS (EL) 2016/1756,

    28. september 2016,

    millega määratakse kindlaks Euroopa Liidu seisukoht seoses otsusega, mille võtavad vastu Ameerika Ühendriikide valitsuse ja Euroopa Liidu vahelise kontoriseadmete energiatõhususmärgistuse programmide kooskõlastamise lepinguga moodustatud juhtorganid ning mis käsitleb kõnealuse lepingu C lisas esitatud kuvarispetsifikaadi muutmist

    (EMPs kohaldatav tekst)

    EUROOPA KOMISJON,

    võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

    võttes arvesse nõukogu 13. novembri 2012. aasta otsust 2013/107/EL Ameerika Ühendriikide valitsuse ja Euroopa Liidu vahelise kontoriseadmete energiatõhususmärgistuse programmide kooskõlastamise lepingu allkirjastamise ja sõlmimise kohta, (1) eriti selle artiklit 4,

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Lepingu kohaselt võib Euroopa Komisjon koostöös Ameerika Ühendriikide keskkonnakaitseametiga välja töötada ühised kontoriseadmete spetsifikaadid ja neid korrapäraselt läbi vaadata ning seega muuta lepingu C lisa.

    (2)

    Komisjon määrab kindlaks Euroopa Liidu võetava seisukoha spetsifikaatide muutmise kohta.

    (3)

    Käesoleva otsusega ette nähtud meetmete puhul on võetud arvesse Euroopa Liidu Energy Star'i komisjoni arvamust, millele on osutatud Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 106/2008 (2) artiklis 8.

    (4)

    C lisa I osas esitatud kuvarispetsifikaat tuleks kehtetuks tunnistada ja asendada käesolevale otsusele lisatud spetsifikaadiga,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

    Ainus artikkel

    Ameerika Ühendriikide valitsuse ja Euroopa Liidu vahelise kontoriseadmete energiatõhususmärgistuse programmide kooskõlastamise lepingu kohaselt võtavad juhtorganid vastu otsuse kõnealuse lepingu C lisas esitatud spetsifikaatide muutmise kohta. Euroopa Liidu võetav seisukoht seoses nimetatud otsusega, mis käsitleb kõnealuse lepingu C lisas esitatud kuvarispetsifikaati, põhineb lisatud otsuse eelnõul.

    Käesolev otsus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

    Brüssel, 28. september 2016

    Komisjoni nimel

    president

    Jean-Claude JUNCKER


    (1)  ELT L 63, 6.3.2013, lk 5.

    (2)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 15. jaanuari 2008. aasta määrus (EÜ) nr 106/2008 liidu kontoriseadmete energiatõhususmärgistuse programmi kohta (ELT L 39, 13.2.2008, lk 1).


    I LISA

     

    OTSUSE EELNÕU,

    kuupäev,

    mille võtavad vastu Ameerika Ühendriikide valitsuse ja Euroopa Liidu vahelise kontoriseadmete energiatõhususmärgistuse programmide kooskõlastamise lepinguga moodustatud juhtorganid ning mis käsitleb kõnealuse lepingu C lisas esitatud kuvarispetsifikaadi muutmist

    JUHTORGANID,

    võttes arvesse Ameerika Ühendriikide valitsuse ja Euroopa Liidu vahelist kontoriseadmete energiatõhususmärgistuse programmide kooskõlastamise lepingut, eriti selle XII artiklit,

    ning arvestades, et kuvarispetsifikaati tuleks muuta,

    ON TEINUD JÄRGMISE OTSUSE:

    Ameerika Ühendriikide valitsuse ja Euroopa Liidu vahelise kontoriseadmete energiatõhususmärgistuse programmide kooskõlastamist käsitleva lepingu C lisa praegune I osa „Kuvarid“ asendatakse allpool esitatud I osaga „Kuvarid“.

    Otsus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist. Käesolev otsus on koostatud kahes eksemplaris ja sellele kirjutavad alla kaaseesistujad.

    Alla kirjutatud Washington DC-s, [kuupäev],

    Ameerika Ühendriikide keskkonnaagentuuri nimel

    Alla kirjutatud Brüsselis, [kuupäev],

    Euroopa Liidu nimel


    II LISA

    C LISA

    LEPINGU II OSA

    I.   KUVARISPETSIFIKAAT (versioon 7.0)

    1.   Mõisted

    A)

    Tooteliigid

    1)   Kuvar: toode, mille ekraan ja sellega seotud elektroonikaseadised on sageli paigutatud ühte korpusesse ning mille peamine funktsioon on esitada visuaalset teavet 1) arvutist, tööjaamast või serverist ühe või mitme sisendi (nagu VGA, DVI, HDMI, DisplayPort, IEEE 1394, USB) kaudu, 2) välisest salvestusseadmest (nt USB-mälupulgalt, mälukaardilt) või 3) võrguühendusest.

    a)   Monitor: kuvar, mis on ette nähtud laual kasutamiseks ühele inimesele.

    b)   Infoekraan: kuvar, mis on ette nähtud kasutamiseks väljaspool kontorikeskkonda kohtades, kus seda peaks nägema palju inimesi, nt jaekauplustes ja kaubanduskeskustes, restoranides, muuseumides, hotellides, vabaõhukohtades, lennujaamades ning konverentsi- ja klassiruumides. Käesoleva spetsifikaadi tähenduses liigitatakse kuvar infoekraaniks siis, kui see vastab kahele või enamale järgmisele kriteeriumile:

    1)

    ekraani diagonaal on suurem kui 30 tolli;

    2)

    suurim dokumenteeritud heledus on suurem kui 400 kandelat ruutmeetri kohta;

    3)

    pikslitihedus on kuni 5 000 pikslit ruuttolli kohta; või

    4)

    seadet tarnitakse ilma tugijalata.

    B)

    Tööolekud

    1)   Sisselülitatud olek: olek, mille korral kuvar on aktiveeritud ja täidab peamist funktsiooni.

    2)   Puhkeolek: vähese võimsustarbe olek, mille korral kuvar täidab üht või mitut teisest kaitsefunktsiooni või pidevaid funktsioone.

    Märkus: puhkeolekus seade võib täita järgmisi funktsioone: hõlbustab sisselülitatud oleku aktiveerimist kauglüliti, puutetehnoloogia, sisemise anduri või taimeriga; kuvab teavet või olekut, sh kella; toetab anduripõhiseid funktsioone või säilitab võrguühenduse.

    3)   Väljalülitatud olek: olek, mille korral kuvar on ühendatud toiteallikaga, kuid ei esita visuaalset teavet ning seda ei ole võimalik lülitada ühtegi muude olekusse kaugjuhtimisseadme ega sisemise või välise signaaliga.

    Märkus: kuvar saab sellest olekust välja lülituda ainult juhul, kui kasutaja kasutab reaalselt sisseehitatud toitelülitit või -regulaatorit. Mõnel tootel võib väljalülitatud olek puududa.

    C)

    Nähtavad tunnused

    1)   Ümbrusvalgustus: kuvari kasutuskoha ümbruse (nt elutoa või kabineti) valgusallikate loodav summaarne valgustatus.

    2)   Heleduse automaatne reguleerimine (Automatic Brightness Control, ABC): isetoimiv mehhanism, mis reguleerib kuvari heledust, lähtudes ümbrusvalgustusest.

    Märkus: kuvari heleduse reguleerimiseks peab heleduse automaatse reguleerimise funktsioon olema aktiveeritud.

    3)   Värvihaare: värvihaare esitatakse protsendimäärana CIE 1976. aasta L′ uv′ värviruumist (CIELUV) ja arvutatakse vastavalt dokumendile „Information Display Measurements Standard Version 1.03 Section 5.18 Gamut Area“.

    Märkus: värvihaarde võimaldamist nähtamatutes värvialades ei võeta arvesse. värvihaaret tuleb väljendada üksnes protsendimäärana nähtavast CIELUV värviruumist.

    4)   Heledus: etteantud suunas kiirguva valguse tugevuse fotomeetriline väärtus pindalaühiku kohta, väljendatuna kandelates ruutmeetri kohta (cd/m2).

    a)   Suurim dokumenteeritud heledus: suurim heledus, mille kuvar võib saavutada sisselülitatud olekus algseadistuses ja mille valmistaja on määratlenud näiteks kasutusjuhendis.

    b)   Suurim mõõdetud heledus: suurim heledus, mille kuvar võib saavutada näiteks heleduse ja kontrasti käsitsi reguleerimise korral.

    c)   Tarnimisel seadistatud heledus: kuvari heledus tehases algseadistatud vaikeseadetega, mille valmistaja on valinud tavapärase kodukasutuse või asjakohase kommertskasutuse jaoks.

    5)   Loomulik vertikaalne eraldusvõime: kuvari nähtaval alal olevate kuvari vertikaaltelje suunaliste füüsiliste joonte arv.

    Märkus: eraldusvõimega 1 920 × 1 080 (horisontaalne × vertikaalne) kuvari loomulik vertikaalne eraldusvõime on 1 080.

    6)   Ekraani pindala: kuvari nähtav ala, mis tekitab kujutisi.

    Märkus: ekraani pindala arvutamiseks korrutatakse nähtava kujutise laius nähtava kujutise kõrgusega. Kumerekraani puhul mõõdetakse laius ja kõrgus mööda kuvari kumerat pinda.

    D)

    Lisafunktsioonid ja -omadused

    1)   Sildühendus: füüsiline ühendus kahe jaoturikontrolleri vahel (st USB, FireWire).

    Märkus: sildühendus võimaldab laiendada portide kasutust tavaliselt selleks, et muuta portide asukoht kasutajale mugavamaks või lisada kasutada olevate portide arvu.

    2)   Täielik võrguühendus: kuvari suutlikkus säilitada võrguühendus puhkeolekus. Kuvari, selle võrguteenuste ja rakenduste võrguühendus säilib ka siis, kui mõne kuvari komponendi toide on välja lülitatud. Kuvar võib võrku ühendatud kaugseadmetest saadud võrguandmete põhjal võimsustarbe olekut muuta, kuid peaks muidu jääma puhkeolekusse, kuni eemalasuvast võrguseadmest ei saabu nõuet teenuste saamiseks.

    Märkus: täielik võrguühendus ei piirdu konkreetsete protokollidega. Seda nimetatakse ka võrguproksi funktsiooniks ja seda on kirjeldatud standardis Ecma-393.

    3)   Kasutaja kohaloleku andur: seade, mis võimaldab kindlaks teha, kas ekraani ees või vahetus ümbruses on inimesi.

    Märkus: kasutaja kohaloleku andurit kasutatakse üldjuhul selleks, et kuvar lülituks vastavalt vajadusele sisse, puhkeolekusse või välja.

    4)   Puutetehnoloogia: võimaldab kasutajal ekraani eri alade puudutamise teel tootega suhelda.

    5)   Lisandmoodul: lisandmoodulseade, mis täidab üht või mitut järgmist funktsiooni ja mille konkreetne eesmärk ei ole täita üldisi arvutifunktsioone:

    a)

    kuvab kujutisi, peegeldab sellesse voogesitatud kaugsisu või kuvab ekraanil kohalikest või eemalasuvatest allikatest pärit sisu või

    b)

    töötleb puutesignaale.

    Märkus: käesoleva spetsifikaadi tähenduses ei käsitata lisandmoodulitena muid sisendeid andvaid mooduleid.

    E)

    Tootepere: tootemudelite kogum, mille 1) on valmistanud sama tootja, 2) millel on ühesugune ekraani pindala, eraldusvõime ja suurim dokumenteeritud heledus ning 3) millel on ühesugune ekraani põhikonstruktsioon. Ühe pere tootemudelid võivad erineda üksteisest ühe või mitme omaduse või funktsiooni poolest. Kuvarite puhul on tootepere sees vastuvõetavad järgmised erinevused:

    1)

    korpus;

    2)

    liideste arv ja liigid;

    3)

    andme-, võrgu- ja välisportide arv ja liigid ning

    4)

    töötlemisvõimalused ja mälumaht.

    F)

    Tüüpiline mudel: toote selline konfiguratsioon, mille vastavust ENERGY STARi nõuetele on katsetatud ning mida kavatsetakse turustada ENERGY STARi märgisega.

    G)

    Toiteallikas:

    1)   Väline toiteallikas (External Power Supply, EPS): välise toiteallika seade, mille abil muundatakse kodumajapidamise elektrivool alalisvooluks või madalama pingega vahelduvvooluks, et panna tööle tarbijale mõeldud toode.

    2)   Standardne alalisvool: alalisvool, mida edastatakse hästituntud tehnikastandardis määratletud meetodil ja mis võimaldab isehäälestuvat koostalitlust.

    Märkus: tüüpilised näited on USB ja toide Etherneti kaudu. Tavaliselt liigub standardse alalisvoolu puhul nii vool kui ka andmeside sama kaabli kaudu, kuid näiteks 380 V alalisvoolu standardi puhul see nõutud ei ole.

    2.   Kohaldamisala

    2.1.   Hõlmatud tooted

    2.1.1.   ENERGY STARi vääriliseks võivad kvalifitseeruda käesoleva dokumendi kohasele kuvari määratlusele vastavad tooted, mis saavad toite otse üldotstarbelisest vahelduvvooluvõrgust, välisest toiteallikast või standardse alalisvoolu allikast, välja arvatud jaotises 2.2 loetletud tooted. Käesoleva spetsifikaadi kohaselt kvalifitseeruvad märgise saamiseks järgmist tüüpi tooted:

    i)

    monitorid;

    ii)

    klaviatuuri, videofunktsiooni ja hiire lülitiga (KVM lülitiga) monitorid;

    iii)

    infoekraanid ning

    iv)

    lisandmoodulitega infoekraanid ja monitorid.

    2.2.   Hõlmamata tooted

    2.2.1.   Käesoleva spetsifikaadi kohaselt ei kvalifitseeru märgise saamiseks muude ENERGY STARi tootespetsifikaatidega hõlmatud tooted, sh televiisorid ja arvutid (kõhnklientarvutid, klaviatuurita ja muud tahvelarvutid, kaasaskantavad kõik ühes arvutid, integreeritud lauaarvutid). Praegu kehtivate spetsifikaatide nimekiri on aadressil http://www.eu-energystar.org/specifications.htm.

    2.2.2.   Käesoleva spetsifikaadi alusel ei saa märgise saamiseks kvalifitseeruda järgmised tooted:

    i)

    sisseehitatud TV-tuuneriga tooted;

    ii)

    sisseehitatud või vahetatava akuga kuvarid, mis teostavad põhitalitlust ilma toiteta üldotstarbelisest vahelduvvooluvõrgust või välisest alalisvooluallikast, või võimaldavad seadme liikuvust (nt elektroonilised lugerid, aku- või patareitoitega digitaalsed pildiraamid), ning

    iii)

    tooted, mis peavad vastama meditsiiniseadmeid käsitlevatele ELi eeskirjadele, millega on keelatud toitehaldusfunktsioon, ja/või millel puudub puhkeoleku määratlusele vastav võimsustarbe olek.

    3.   Kvalifikatsioonikriteeriumid

    3.1.   Tüvenumbrid ja ümardamine

    3.1.1.   Kõigis arvutustehetes kasutatakse vahetult mõõdetud (ümardamata) väärtusi.

    3.1.2.   Kui ei ole ette nähtud teisiti, hinnatakse vastavust spetsifikaadi nõuetele selliste vahetult mõõdetud või arvutatud väärtuste põhjal, mida ei ole ümardatud.

    3.1.3.   Euroopa Komisjonile aruandluse eesmärgil esitatud vahetult mõõdetud või arvutatud väärtused ümardatakse vastavate spetsifikaadi nõuete kohaselt lähima tüvenumbrini.

    3.2.   Monitoride ja infoekraanide üldnõuded

    3.2.1.   Välised toiteallikad (EPSid): ühe ja mitme pingega välised toiteallikad peavad vastama energiatõhususmärgistust käsitleva rahvusvahelise protokolli (International Efficiency Marking Protocol) toimivusnõuete VI või kõrgemale tasemele, kui neid toiteallikaid katsetatakse vastavalt dokumendile „Appendix Z to 10 CFR Part 430 – Uniform Test Method for Measuring the Energy Consumption of External Power Supplies“.

    i)

    Ühe ja mitme pingega välised toiteallikad peavad vastama vähemalt VI taseme toimivusnõuetele.

    ii)

    Lisateave märgistust käsitleva protokolli kohta on aadressil http://www.regulations.gov/#!documentDetail;D=EERE-2008-BT-STD-0005-0218.

    3.2.2.   Toitehaldus

    i)

    Toodetel peab olema vähemalt üks toitehaldusfunktsioon, mis on vaikimisi aktiveeritud ja mida saab kasutada automaatseks üleminekuks puhkeolekust sisselülitatud olekusse kas ühendatud hostseadme kaudu või seadmesiseselt (nt vaikimisi kasutatav VESA kuvari toitehalduse juhtimise süsteem (Display Power Management Signalling, DPMS)).

    ii)

    Toodetel, mis tekitavad kuvatavat sisu ühest või mitmest sisemisest allikast, peab olema vaikimisi aktiveeritud andur või taimer, mis viiks seadme automaatselt väljalülitatud või puhkeolekusse.

    iii)

    Kui tootel on seadistatud sisemine vaikimisi viivitus, mille möödumisel lülitub toode sisselülitatud olekust väljalülitatud või puhkeolekusse, tuleb viivitusaeg dokumenteerida.

    iv)

    Monitorid lülituvad väljalülitatud või puhkeolekusse automaatselt viie minuti jooksul pärast ühenduse katkestamist hostarvutiga.

    3.2.3.   Vastavalt ENERGY STARi katsemeetodi jaotise 5.2 punktile F peab infoekraanide tegelik võimsustegur sisselülitatud olekus olema vähemalt 0,7.

    3.3.   Arvutimonitoride energiatarbe nõuded

    3.3.1.   Koguenergiatarve (Total Energy Consumption, TEC) kilovatt-tundides arvutatakse valemiga 1, kasutades mõõdetud väärtusi.

    Valem 1

    Koguenergiatarbe arvutamine

    ETEC = 8,76 × (0,35 × PON + 0,65 × PSLEEP )

    Kus:

    ETEC on arvutatud koguenergiatarve kilovatt-tundides;

    PON on sisselülitatud olekus mõõdetud võimsus vattides;

    PSLEEP on puhkeolekus mõõdetud võimsus vattides ning

    tulemus on aruandluses ümardatud kilovatt-tunni kümnendikeni.

    3.3.2.   Monitoride suurim koguenergiatarve (ETEC_MAX) kilovatt-tundides arvutatakse vastavalt tabelile 1.

    Tabel 1

    Monitoride suurima koguenergiatarbe (ETEC_MAX, kWh) arvutamine

    Pindala (ruuttollides)

    ETEC Max (kWh)

    Kus:

    Aekraani nähtava osa pindala ruuttollides,rekraani eraldusvõime megapikslites.

    Tulemus ümardatakse aruandluses kilovatt-tunni kümnendikeni.

    A < 130

    (6,13 × r) + (0,06 × A) + 9

    130 ≥ A < 150

    (6,13 × r) + (0,69 × A) – 72,38

    150 ≤ A < 180

    (6,13 × r) + (0,21 × A) – 0,50

    180 ≤ A < 200

    (6,13 × r) + (0,05 × A) + 28

    200 ≤ A < 230

    (6,13 × r) + (0,03 × A) + 31,33

    230 ≤ A < 280

    (6,13 × r) + (0,2 × A) – 7

    280 ≤ A < 300

    (6,13 × r) + 49

    300 ≤ A < 500

    (6,13 × r) + (0,2 × A) – 11

    A ≥ 500

    (6,13 × r) + 89

    3.3.3.   Vastavalt valemile 2 ei tohi monitoride arvutatud koguenergiatarve (ETEC) kilovatt-tundides ületada suurima koguenergiatarbe arvutust (ETEC_MAX), milles on (mitte rohkem kui ühe korra) võetud arvesse kohaldatavaid lubatud hälbeid ja parandeid.

    Valem 2

    Monitoride koguenergiatarbe nõue

    ETEC ≤ (ETEC_MAX + EEP + EABC + EN + EOS + ET ) × effAC_DC

    Kus:

    ETEC on valemiga 1 arvutatud koguenergiatarve kilovatt-tundides;

    ETEC_MAX on tabeli 1 kohaselt arvutatud suurim koguenergiatarve kilovatt-tundides;

    EEP on jaotise 3.3.4 kohane kõrgendatud pildikvaliteediga kuvari energiatarbe lubatud hälve kilovatt-tundides;

    EABC on valemi 4 kohane heleduse automaatse reguleerimise energiatarbe lubatud hälve kilovatt-tundides;

    EN on tabeli 3 kohane täieliku võrguühenduse energiatarbe lubatud hälve kilovatt-tundides;

    EOS on tabeli 4 kohane kasutaja kohaloleku anduri energiatarbe lubatud hälve kilovatt-tundides;

    ET on valemi 5 kohane puutefunktsiooni energiatarbe lubatud hälve kilovatt-tundides, ning

    effAC_DC on kuvarit toitvas seadmes esineva vahelduvvoolu-alalisvoolu muundumiskao standardparand, mille suurus on vahelduvvoolutoitega kuvarite puhul 1,0 ja alalisvoolutoitega kuvarite puhul 0,85.

    3.3.4.   Selliste monitoride puhul, mis vastavad allpool esitatud nõuetele kõrgendatud pildikvaliteediga kuvari (enhanced performance display, EPD) kohta, kasutatakse valemis 2 vaid ühte järgmistest tabeli 2 kohastest lubatud hälvetest:

    i)

    kontrastsus vähemalt 60:1 mõõdetuna vähemalt 85kraadise horisontaalse vaatenurga all lameekraani risttasandi suhtes ja vähemalt 83kraadise horisontaalse vaatenurga all kumereekraani risttasandi suhtes kas katteklaasiga või ilma selleta;

    ii)

    loomulik eraldusvõime vähemalt 2,3 megapikslit (MP) ning

    iii)

    värvihaare vähemalt 32,9 % CIELUV värviruumist.

    Tabel 2

    Kõrgendatud pildikvaliteediga kuvarite energiatarbe lubatud hälbe arvutamine

    Värvihaarde kriteeriumid

    EEP (kWh)

    Kus:

    ETEC_MAX on suurim koguenergiatarve kilovatt-tundides ning

    r on ekraani eraldusvõime megapikslites.

    Värvihaare on vähemalt 32,9 % CIELUV värviruumist.

    Formula

    Värvihaare on vähemalt 38,4 % CIELUV värviruumist.

    0,65 × (ETEC_MAX – 6,13 × r)

    Märkus: kui mudeli värvihaare on suurem kui 99 % sRGB värviruumist, vastab sellele 32,9 % CIELUV värviruumist, ja kui mudeli värvihaare on suurem kui 99 % Adobe RGB värviruumist, vastab sellele 38,4 % CIELUV värviruumist.

    3.3.5.   Vaikimisi aktiveeritud heleduse automaatse reguleerimisega (ABC) monitoride puhul liidetakse valemiga 4 arvutatud energiatarbe lubatud hälve (EABC) valemi 2 kohaselt arvutatud ETEC_MAX-i väärtusele, kui valemiga 3 arvutatud sisselülitatud oleku võimsuse vähenemine (RABC) on vähemalt 20 %.

    Valem 3

    Sisselülitatud oleku võimsuse vähenemise arvutamine vaikimisi aktiveeritud heleduse automaatse reguleerimisega toodete puhul

    Formula

    Kus:

    RABC on heleduse automaatsest reguleerimisest tulenev võimsuse vähenemine sisselülitatud olekus (protsentides);

    P300 on sisselülitatud oleku võimsus vattides, kui ümbrusvalgustus on 300 luksi, mõõdetuna vastavalt katsemeetodi jaotisele 6.4, ning

    P12 on sisselülitatud oleku võimsus vattides, kui ümbrusvalgustus on 12 luksi, mõõdetuna vastavalt katsemeetodi jaotisele 6.4.

    Valem 4

    Monitoride heleduse automaatse reguleerimise energiatarbe lubatud hälve (EABC)

    EABC = 0,05 × ETEC_MAX

    Kus:

    EABC on heleduse automaatse reguleerimise energiatarbe lubatud hälve kilovatt-tundides ning

    ETEC_MAX on tabeli 1 kohaselt arvutatud suurim koguenergiatarve kilovatt-tundides.

    3.3.6.   ENERGY STARi katsemeetodi jaotise 6.7 kohaselt kindlaks tehtult täieliku võrguühendusega toodete puhul kohaldatakse tabelis 3 esitatud lubatud hälvet.

    Tabel 3

    Monitoride täieliku võrguühenduse energiatarbe lubatud hälve (EN)

    EN (kWh)

    2,9

    3.3.7.   Selliste toodete puhul, mille katsetamise ajal on kasutaja kohaloleku andur aktiveeritud, kohaldatakse tabelis 4 esitatud lubatud hälvet.

    Tabel 4

    Monitoride lisafunktsioonide energiatarbe lubatud hälve (EOS)

    Liik

    Varu (kWh)

    Kasutaja kohaloleku andur

    EOS

    1,7

    3.3.8.   Selliste toodete puhul, mille katsetamise ajal on puutefunktsioon sisselülitatud olekus aktiveeritud, kohaldatakse tabelis 5 esitatud lubatud hälvet.

    Valem 5

    Monitoride puutefunktsiooni energiatarbe lubatud hälve (ET)

    ET = 0,15 × ETEC_MAX

    Kus:

    ET on puutefunktsiooni energiatarbe lubatud hälve kilovatt-tundides ning

    ETEC_MAX on tabeli 1 kohaselt arvutatud suurim koguenergiatarve kilovatt-tundides.

    3.4.   Infoekraanide sisselülitatud oleku nõuded

    3.4.1.   Sisselülitatud oleku suurim võimsus (PON_MAX) vattides arvutatakse valemiga 6.

    Valem 6

    Infoekraanide sisselülitatud oleku suurima võimsuse (PON_MAX, W) arvutamine

    PON MAX = (4,0 × 10– 5 ×  × A) + 119 × tanh(0,0008 × (A – 200,0) + 0,11) + 6

    Kus:

    PON_MAX on sisselülitatud oleku suurim võimsus vattides;

    A on ekraani pindala ruuttollides;

     on kuvari suurim mõõdetud heledus kandelates ruutmeetri kohta, mõõdetuna vastavalt katsemeetodi jaotisele 6.2;

    tanh on hüperboolne tangens ning

    tulemus on aruandluses ümardatud vati kümnendikeni.

    Valem 7

    Infoekraanide sisselülitatud oleku võimsustarve

    PON PON_MAX + PABC

    Kus:

    PON on sisselülitatud oleku võimsus vattides, mõõdetuna vastavalt katsemeetodi jaotisele 6.3 või 6.4;

    PON_MAX on valemi 6 kohane sisselülitatud oleku suurim võimsus vattides ning

    PABC on heleduse automaatse reguleerimisega toodete sisselülitatud oleku võimsuse lubatud hälve vattides vastavalt valemile 8.

    3.4.2.   Vaikimisi aktiveeritud heleduse automaatse reguleerimisega infoekraanide puhul liidetakse valemiga 8 arvutatud võimsuse lubatud hälve (PABC) valemiga 6 arvutatud PON_MAX-i väärtusele, kui valemiga 3 arvutatud sisselülitatud oleku võimsuse vähenemine (RABC) on vähemalt 20 %.

    Valem 8

    Sisselülitatud oleku võimsuse lubatud hälbe arvutamine vaikimisi aktiveeritud heleduse automaatse reguleerimisega infoekraanide puhul

    PABC = 0,05 × PON_MAX

    Kus:

    PABC on heleduse automaatse reguleerimisega toodete sisselülitatud olekus mõõdetud võimsuse lubatud hälve vattides ning

    PON_MAX on sisselülitatud oleku suurim võimsustarve vattides.

    3.5.   Infoekraanide puhkeoleku nõuded

    3.5.1.   Vastavalt valemile 9 ei tohi puhkeolekus mõõdetud võimsus (PSLEEP) vattides ületada puhkeoleku suurima võimsustarbe (PSLEEP_MAX) ja mis tahes lubatud hälbe (lubatud on lisada vaid üks hälve) summat.

    Valem 9

    Infoekraanide puhkeoleku võimsustarve

    Formula

    Kus:

    PSLEEP on puhkeolekus mõõdetud võimsus vattides;

    PSLEEP_MAX on tabeli 5 kohane puhkeoleku suurim võimsustarve vattides;

    PN on tabeli 6 kohane täieliku võrguühenduse võimsuse lubatud hälve vattides;

    POS on tabeli 7 kohane kasutaja kohaloleku anduri võimsuse lubatud hälve vattides ning

    PT on tabeli 7 kohane puutefunktsiooni võimsuse lubatud hälve vattides.

    Tabel 5

    Infoekraanide puhkeoleku suurim võimsustarve (PSLEEP_MAX)

    PSLEEP_MAX

    (vattides)

    0,5

    3.5.2.   ENERGY STARi katsemeetodi jaotise 6.7 kohaselt kinnitatud täieliku võrguühendusega toodete puhul kohaldatakse tabelis 6 esitatud lubatud hälvet.

    Tabel 6

    Infoekraanide täieliku võrguühenduse lubatud hälve

    PN

    (vattides)

    3,0

    3.5.3.   Selliste toodete puhul, mille katsetamise ajal on kasutaja kohaloleku andur või puutefunktsioon puhkeolekus aktiveeritud, kohaldatakse tabelis 7 esitatud lubatud hälbeid.

    Tabel 7

    Infoekraanide puhkeoleku võimsuse lubatud hälve lisafunktsioonide korral

    Liik

    Ekraanisuurus

    (tollides)

    Lubatud hälve (vattides)

    Kasutaja kohaloleku andur

    POS

    Kõik

    0,3

    Puutefunktsioon

    PT

    (kohaldatakse üksnes suurema kui 30tollise ekraaniga infoekraanide suhtes)

    ≤ 30

    0,0

    > 30

    1,5

    3.6.   Kõigi kuvarite väljalülitatud oleku nõuded

    3.6.1.   Tootel ei pea märgise saamiseks kvalifitseerumiseks olema väljalülitatud olekut. Kui tootel on väljalülitatud olek, ei tohi selle väljalülitatud olekus mõõdetud võimsus (POFF) ületada tabeli 8 kohast väljalülitatud oleku suurimat võimsustarvet (POFF_MAX).

    Tabel 8

    Väljalülitatud oleku suurim võimsustarve (POFF_MAX)

    POFF_MAX

    (vattides)

    0,5

    3.7.   Nõutavad heledusandmed

    3.7.1.   Kõigi toodete puhul tuleb esitada suurim dokumenteeritud ja suurim mõõdetud heledus; tarnimisel seadistatud heledus tuleb esitada kõigi toodete puhul peale toodete, millel on vaikimisi aktiveeritud heleduse automaatne reguleerimine.

    4.   Katsenõuded

    4.1.   Katsemeetodid

    4.1.1.   Tabelis 9 on esitatud katsemeetodid, mille abil tehakse kindlaks toote vastavus ENERGY STARi nõuetele.

    Tabel 9

    Katsemeetodid, mille abil teha kindlaks toote vastavus ENERGY STARi nõuetele

    Tooteliik

    Katsemeetod

    Kõik tooteliigid ja ekraanisuurused

    ENERGY STAR Test Method for Determining Display Energy

    Kõrgendatud pildikvaliteediga kuvarid

    International Committee for Display Metrology (ICDM) Information Display Measurements Standard – Version 1.03

    Kuvarid, mis on andmete kohaselt täieliku võrguühendusega

    CEA-2037-A, Determination of Television Set Power Consumption

    4.2.   Katseteks vajalik seadmete arv

    4.2.1.   Katsetamiseks tuleb valida jaotises 1 määratletud tüüpilise mudeli üks eksemplar.

    4.2.2.   Kui kontrollitakse tootepere vastavust nõuetele, loetakse tüüpiliseks mudeliks tootepere iga tootekategooria sellise konfiguratsiooniga toode, millel on kõige suurem võimsustarve.

    5.   Kasutajaliides

    5.1.   Tootjatel soovitatakse kavandada tooteid vastavalt kasutajaliidese standardile IEEE P1621: Standard for User Interface Elements in Power Control of Electronic Devices Employed in Office/Consumer Environments. Üksikasjalik teave on aadressil http://energy.lbl.gov/controls/.

    6.   Jõustumiskuupäev

    6.1.   Jõustumiskuupäev: ENERGY STARi kuvarispetsifikatsiooni versioon 7.0 jõustub lepingu jõustumise kuupäeval. Selleks et tootemudel kvalifitseeruks ENERGY STARi vääriliseks, peab ta vastama toote valmistamise ajal kehtinud ENERGY STARi spetsifikaadile. Igal seadmel on oma valmistamiskuupäev, milleks on kuupäev, mil seade loeti lõplikult kokkupanduks.

    6.2.   Spetsifikaadi edasine läbivaatamine: Euroopa Komisjon jätab endale õiguse käesolevat spetsifikaati muuta, kui tehnoloogilised ja/või turumuudatused mõjutavad selle kasulikkust tarbijate, tööstussektori või keskkonna jaoks. Kooskõlas praeguse tavaga toimub spetsifikaadi muutmine sidusrühmadega peetud arutelude tulemusena. Tuleb silmas pidada, et spetsifikaadi muutmise korral ei kvalifitseeru tootemudel automaatselt ENERGY STARi vääriliseks kogu oma olelusringi jooksul.

    7.   Edasise läbivaatamise kavandamine

    7.1.   Sisselülitatud oleku vahelduvvooluvõimsuse piirang: USA Keskkonnakaitseameti ja Euroopa Komisjoni arvates väärib kaalumist standardse alalisvoolu toitega toodete sisselülitatud oleku suurima võimsuse nõue, mille puhul ei ole vaja teha vahelduvvoolu-alalisvoolu teisendusega seotud arvutust. USA Keskkonnakaitseamet ja Euroopa Komisjon eeldavad, et seoses uusima USB standardiga suureneb turul nõudlus selliste toodete järele, ning võtavad meelsasti vastu nende toodete kohta alalisvooluga tehtud katsetest saadud täiendavaid andmeid.

    LÕPLIK KATSEMEETOD KUVARITE JAOKS

    Läbi vaadatud septembris 2015

    1.   Ülevaade

    Järgmise katsemeetodiga tehakse kindlaks toote vastavus ENERGY STARi kuvarispetsifikaadi nõuetele.

    2.   Kasutamine

    Järgmist katsemeetodit kasutatakse kõigi toodete puhul, mida on võimalik kvalifitseerida ENERGY STARi tootespetsifikaadile vastava kuvarina.

    3.   Mõisted

    Kui ei ole ette nähtud teisiti, on kõik käesolevas dokumendis kasutatud terminid kooskõlas ENERGY STARi kuvarispetsifikaadis kasutatud mõistetega.

    A)   Hostmasin: kuvarite katsetamisel video- või audiosignaali allikana kasutatav masin või seade. See võib olla arvuti või mõni muu seade, millega saab tekitada videosignaali.

    4.   Katsetingimused

    A)

    Katsetingimused ja -seadmed: kui käesoleva dokumendiga ei ole ette nähtud teisiti, vastavad kõigis kõnealuse meetodi etappides kasutatavad katsetingimused ja -seadmed Rahvusvahelise Elektrotehnikakomisjoni (IEC) standardi 62301:2011 (Household electrical appliances – Measurement of standby power) jaotises 4 (General Conditions for Measurements) esitatud nõuetele. Nõuete vastuolu korral järgitakse ENERGY STARi katsemeetodit.

    B)

    Vahelduvvoolusisend: tooted, mis saavad toidet üldotstarbelisest vahelduvvooluvõrgust, ühendatakse kavandatud turu jaoks sobiva pingeallikaga vastavalt tabelile 10. Kui toode tarnitakse välise toiteallikaga, ühendatakse selle abil toode kindlaksmääratud pingeallikaga.

    Tabel 10

    Toodete sisendvõimsuse nõuded

    Turg

    Pinge

    Pinge lubatud hälbed

    Harmooniliste komponentide suurim summaarne moonutustegur

    Sagedus

    Sageduse lubatud hälbed

    Põhja-Ameerika, Taiwan

    Vahelduvpinge 115 V

    +/– 1,0 %

    5,0 %

    60 Hz

    +/– 1,0 %

    Euroopa, Austraalia, Uus-Meremaa

    Vahelduvpinge 230 V

    +/– 1,0 %

    5,0 %

    50 Hz

    +/– 1,0 %

    Jaapan

    Vahelduvpinge 100 V

    +/– 1,0 %

    5,0 %

    50 Hz või 60 Hz

    +/– 1,0 %

    C)

    Alalisvoolusisend

    1)

    Tooted võivad saada katsetamisel toite alalisvoolutoiteallikast (nt võrgu- või andmeühenduse kaudu) vaid juhul, kui alalisvooluallikas on toote ainus võimalik toiteallikas (st toode tarnitakse ilma vahelduvvoolupistiku või välise toiteallikata (EPS)).

    2)

    Alalisvoolutoitega tooted paigaldatakse ja varustatakse toitega tootja juhiste kohaselt sellise pordi kaudu, mis vastab täielikult kuvari jaoks soovitatud spetsifikatsioonidele (nt vajaduse korral USB 3.1, seda ka USB 2.0-ga tagasiühilduvuse korral).

    3)

    Võimsust mõõdetakse alalisvoolutoiteallika (nt hostmasina) ja tootega tarnitava kaabli vahel, võttes arvesse ka tarnitud kaabli tõttu tekkivat kadu. Kui toode tarnitakse ilma kaablita, võib kasutada mõnd muud 2–6 jala pikkust kaablit. Kuvari mõõtmiskohaga ühendamiseks kasutatud kaabli takistus mõõdetakse ja esitatakse.

    Märkus: alalisvoolutoitekaablite mõõdetud takistus hõlmab alalisvoolujuhtme ja piksekaitsejuhtme takistuste summat.

    4)

    Võimsusmõõturi ühendamiseks võib tarnitud kaabli ja alalisvoolutoiteallika vahel kasutada pikenduskaablit. Selle meetodi kasutamise korral tuleb täita järgmised nõuded:

    a)

    pikenduskaablit kasutatakse lisaks jaotise 4 punkti c alapunktis 3 kirjeldatud tarnitud kaablile;

    b)

    pikenduskaabel ühendatakse alalisvoolutoiteallika ja tarnitud kaabli vahele;

    c)

    pikenduskaabel võib olla kuni ühe jala pikkune;

    d)

    pinge mõõtmisel peab pingemõõtmiskoha ja tarnitud kaabli vahelise kogujuhtmestiku takistus olema alla 50 millioomi. See kehtib vaid selliste juhtmete kohta, milles kulgeb koormusvool;

    Märkus: pinget ja voolu ei tule mõõta ühes ja samas kohas, tingimusel et pinget mõõdetakse tarnitud kaablist sellisel kaugusel, kus takistus on kuni 50 millioomi;

    e)

    voolu võib mõõta piksekaitsejuhtmes või alalisvoolujuhtmes;

    f)

    joonisel 1 on näide katsest, mille korral on USB 2.0-st toidet saav kuvar ühendatud hostmasinaga pikenduskaablit kasutades.

    Joonis 1

    Näide katsest USB 2.0 pikenduskaabliga

    Image

    Tekst pildi

    D)

    Ümbritseva õhu temperatuur: ümbritseva õhu temperatuur peab olema 23 °C ± 5 °C.

    E)

    Suhteline niiskus: suhteline niiskus peab olema 10–80 %.

    F)

    Katsetatava seadme asetus

    1)

    Kõik katsetatava seadme esikülje neli nurka peavad olema vertikaalsest baastasandist (nt seinast) võrdsel kaugusel.

    2)

    Katsetatava seadme esikülje kaks alumist nurka peavad olema horisontaalsest baastasandist (nt põrandast) võrdsel kaugusel.

    G)

    Sisselülitatud oleku katsetamisel kasutatav valgusallikas

    1)

    Lambi tüüp:

    a)

    standardse spektriga peegeldav halogeentulvaprožektor. Lamp ei tohi vastata dokumendi „10 CFR 430.2 – Definitions“ (1) kohasele muudetud spektri määratlusele;

    b)

    nimiheledus: 980 ± 5 % luumenit.

    2)

    Valgusallika asetus vaikimisi aktiveeritud heleduse automaatse reguleerimisega toodete katsetamisel:

    a)

    lambi ja katsetatava seadme heleduse automaatse reguleerimise (ABC) anduri vahel ei tohi olla takistusi (nt hajutusvahendid, matistatud lambikatted jne);

    b)

    lambi kese peab olema heleduse automaatse reguleerimise anduri keskmest viie jala kaugusel;

    c)

    lambi kese peab olema 0-kraadise horisontaalse nurga all katsetatava seadme heleduse automaatse reguleerimise anduri keskme suhtes;

    d)

    lambi kese peab olema kõrgusel, mis on võrdne katsetatava seadme heleduse automaatse reguleerimise anduri keskme kõrgusega põrandast (st valgusallikas peab olema 0-kraadise vertikaalnurga all katsetatava seadme ABC anduri keskme suhtes);

    e)

    ükski katseruumi pind (st põrand, lagi ega sein) ei tohi jääda katsetatava seadme heleduse automaatse reguleerimise anduri keskmest kahe jala piiresse;

    f)

    valgustatuse väärtused saadakse lambi sisendpinge muutmise teel;

    g)

    joonistel 2 ja 3 on rohkem teavet katsetatava seadme ja valgusallika asetuse kohta.

    Joonis 2

    Katsetingimused – pealtvaade

    Image

    Tekst pildi

    Märkused:

    D1 = D2 vertikaalse baastasandi suhtes;

    D1 ja D2 näitavad, et katsetatava seadme esikülje nurgad peavad olema vertikaalsest baastasandist vähemalt kahe jala kaugusel;

    D3 ja D4 näitavad, et valgusanduri kese peab olema ruumi seintest vähemalt kahe jala kaugusel.

    Joonis 3

    Katsetingimused – külgvaade

    Image

    Tekst pildi

    Märkused:

    D1 = D2 vertikaalse baastasandi suhtes;

    D1 ja D2 näitavad, et katsetatava seadme esikülje nurgad peavad olema vertikaalsest baastasandist vähemalt kahe jala kaugusel;

    võimsuse mõõtmise ajaks tuleb luksmeeter pärast vajaliku valgustustiheduse saavutamist eemaldada;

    H1 = H2 horisontaalse baastasandi (nt põranda) suhtes;

    H3 ja H4 näitavad, et valgusanduri kese peab olema põrandast ja laest vähemalt kahe jala kaugusel;

    võimsuse mõõtmise ajaks tuleb luksmeeter pärast vajaliku valgustustiheduse saavutamist eemaldada.

    H)

    Võimsusmõõtur: võimsusmõõturitel on järgmised tunnused.

    1)

    Amplituuditegur:

    a)

    kättesaadav voolu amplituuditegur on 3 või enam nimivooluvahemiku väärtusel ning

    b)

    vooluvahemiku alampiir on 10 mA või vähem.

    2)

    Väikseim sageduskaja: 3,0 kHz.

    3)

    Väikseim mõõtetäpsus:

    a)

    0,01 W, kui mõõteväärtused on kuni 10 W;

    b)

    0,1 W, kui mõõteväärtused on 10–100 W, ning

    c)

    1,0 W, kui mõõteväärtused on üle 100 W.

    I)

    Heledusmõõturid ja luksmeetrid

    1)

    Heledust mõõdetakse kas

    a)

    kontaktmõõturi või

    b)

    mittekontaktse mõõturiga.

    2)

    Kõigi heledusmõõturite ja luksmeetrite mõõtetäpsus peab olema ± 2 % digitaalselt kuvatud väärtusest (± 2 korda väikseim tüvenumber).

    3)

    Mittekontaktsete heledusmõõturite vastuvõtunurk peab olema kolm kraadi või väiksem.

    Mõõturi üldtäpsuse kindlakstegemiseks leitakse mõõtmistulemusest 2 % ja kuvatud väärtuse väikseima tüveväärtuse kahekohalise tolerantsipiiri (±) absoluutne summa. Näiteks kui luksmeetril on 200-nitiseks ekraani heleduseks kuvatud „200.0“, on 2 % 200st nitist 4,0 nitti. Väikseim tüvenumber on 0,1 nitti. „Kaks korda väikseim tüvenumber“ tähendab 0,2 nitti. Seega on kuvatud väärtus 200 ± 4,2 nitti (4 nitti + 0,2 nitti). Asjaomane täpsus on seotud luksmeetriga ja seda ei tohi lugeda lubatud hälbeks tegelikul valguse mõõtmisel.

    J)

    Mõõtetäpsus

    1)

    0,5 W ja suurema võimsuse mõõtmisel on määramatus 95-protsendilisel usaldusnivool kuni 2 %.

    2)

    Väiksema kui 0,5 W võimsuse mõõtmisel on määramatus 95-protsendilisel usaldusnivool kuni 0,01 W.

    3)

    Kõik ümbrusvalgustuse väärtused (luksides) mõõdetakse katsetataval seadmel heleduse automaatse reguleerimise anduri asukohas nii, et valgus suundub otse andurisse ja tootel on kuvatud katsesignaali peamenüü vastavalt standardile IEC 62087:2011 (Methods of measurement for the power consumption of audio, video and related equipment). Kui toode ei sobi kokku IEC katsesignaali vorminguga, kuvatakse sellel ümbrusvalgustuse väärtuste mõõtmise ajal katsesignaal vastavalt Video- ja Elektroonikastandardite Assotsiatsiooni (Video Electronics Standard Association, VESA) standardile „Flat Panel Display Measurements Standard version 2.0 (FPDM2) FK“.

    4)

    Ümbrusvalgustuse väärtused mõõdetakse järgmiste lubatud hälvetega:

    a)

    12 luksi puhul peab ümbrusvalgustus olema ± 1,0 luksi piires ning

    b)

    300 luksi puhul peab ümbrusvalgustus olema ± 9,0 luksi piires.

    5.   Katse käik

    5.1.   Juhised võimsuse mõõtmiseks

    A)

    Katsetamine tehase vaikeseadete korral: võimsuse mõõtmiseks on toode tarnimisel seadistatud kujul kogu puhkeolekus ja sisselülitatud olekus katsetamise ajal; kõik kasutaja poolt konfigureeritavad valikud on tehase vaikeseadetega, kui käesoleva katsemeetodiga ei ole teisti ette nähtud.

    1)

    Pilti reguleeritakse käesoleva katsemeetodi juhiste järgi.

    2)

    Tooteid, millel on sundmenüü, millest tuleb esimesel käivitamisel valida pildiseaded, katsetatakse pildi seadega „Standard“ või „Home“. Standardseade või sellega võrdväärse seade puudumise korral kasutatakse katsetamisel tootja soovitatud vaikeseadet ja tulemus esitatakse katsearuandes. Sundmenüüta tooteid katsetatakse pildi vaikeseadega.

    B)

    Kasutuspunkti (Point of Deployment, POD) moodulid: paigaldada ei tohi valikulisi POD mooduleid.

    C)

    Lisandmoodulid: kuvarilt eemaldatakse valikulised lisandmoodulid, kui kuvarit on võimalik ilma mooduli paigaldamiseta katsemeetodi kohaselt katsetada.

    D)

    Mitme funktsiooniga puhkeolek: kui seadmel on puhkeolekus mitu funktsiooni (nt kiirkäivitus) või sel on võimalik puhkeolekusse lülituda mitut moodi, tuleb mõõta ja esitada kõigi puhkeolekute võimsus. Kõik puhkeoleku katsed tehakse jaotise 6.5 kohaselt.

    5.2.   Võimsuse mõõtmise tingimused

    A)

    Võimsuse mõõtmine

    1)

    Võimsust mõõdetakse toiteallika ja katsetatava seadme vahelises punktis. Võimsusmõõturi ja katsetatava seadme vahele ei tohi olla ühendatud ühtegi puhvertoiteallika (Uninterruptible Power Supply, UPS) seadet. Võimsusmõõtur peab jääma paigale kõigi sisselülitatud, puhke- ja väljalülitatud oleku võimsusandmete täieliku fikseerimiseni.

    2)

    Võimsust mõõdetakse vähemalt üks kord sekundis ja tulemused dokumenteeritakse vahetult mõõdetud (ümardamata) väärtustena vattides.

    3)

    Võimsusmõõtmistulemused dokumenteeritakse pärast seda, kui pingemõõtmistulemused on 1 % piires stabiilsed.

    B)

    Pimikutingimused

    1)

    Kui ei ole ette nähtud teisiti, on katsetatava seadme ekraanil väljalülitatud olekus mõõdetud valgustustihedus kuni 1,0 luksi. Kui katsetataval seadmel väljalülitatud olek puudub, mõõdetakse valgustustihedust seadme ekraanil nii, et seadme toitekaabel on ühendamata.

    C)

    Katsetatava seadme konfigureerimine ja reguleerimine

    1)

    Välisseadmed ja võrguühendused

    a)

    Katsetatava seadme USB portide ega muude andmeportidega ei tohi olla ühendatud välisseadmeid (nt hiir, klaviatuur, kõvaketas (HDD) vms).

    b)

    Sildühendus: kui katsetatav seade võimaldab sildühendust vastavalt ENERGY STARi kuvarispetsifikaadi versiooni 7.0 jaotises 1 esitatud määratlusele, luuakse katsetatava seadme ja hostmasina vahele sildühendus. Ühendus luuakse alltoodud eelisjärjekorras. Luuakse vaid üks ühendus, mis peab säilima kogu katse ajal.

    i)

    Thunderbolt,

    ii)

    USB,

    iii)

    FireWire (IEEE 1394),

    iv)

    muu.

    Märkus: kuvarite puhul võib sildühendust kasutada näiteks järgmistel juhtudel.

    1)

    Kui kuvar teisendab andmeid kaht liiki portide vahel (nt Thunderbolt ja Ethernet). Nii saab seade kasutada Thunderbolti Etherneti-ühendusena ja vastupidi.

    2)

    USB klaviatuuri/hiire ühendamiseks mõne muu süsteemiga (nt hostmasinaga) kuvari kaudu USB jaoturi kontrolleri abil.

    c)

    Võrgufunktsioon: kui katsetataval seadmel on võrgufunktsioon (st suutlikkus saada pärast konfigureerimist ja võrku ühendamist IP-aadress), tuleb see funktsioon aktiveerida ja seade ühendada töötava füüsilise võrguga (nt WiFi, Ethernet vms). Füüsiline võrk peab toetama katsetatava seadme võrgufunktsiooni suurimat ja väikseimat andmekiirust. Aktiivne ühendus on määratletud kui võrguprotokolli füüsilise kihi kaudu toimuv füüsiline aktiivne ühendus. Etherneti puhul peab seade olema ühendatud Etherneti kommutaatori või ruuteriga Cat 5 või sellest kõrgema kategooria kaabli kaudu. WiFi puhul tuleb seade ühendada ja seda katsetada traadita pääsupunkti (access point, AP) lähedal. Katsetaja konfigureerib protokolli aadressikihi, arvestades järgmist:

    i)

    internetiprotokollidel IPv4 ja IPv6 on naabrite avastamise funktsioon (Neighbour Discovery Protocol) ning nad konfigureerivad üldjuhul automaatselt piiratud mittemarsruuditava ühenduse;

    ii)

    kui katsetatav seade ei käitu autoIP kasutamise korral tavapäraselt, on IP võimalik konfigureerida käsitsi või protokolliga Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP), kasutades aadressi NATi aadressiruumist 192.168.1.x. Võrk konfigureeritakse nii, et see toetaks NATi aadressiruumi ja/või autoIP-d;

    iii)

    kui käesoleva katsemeetodiga ei ole ette nähtud teisiti, peab katsetatava seadme töötav ühendus võrguga püsima kogu katse ajal, välja arvatud lühikesed pausid (nt ühenduskiiruste vahetamise korral). Mitme võrgufunktsiooniga seadmel luuakse vaid üks ühendus järgmises eelisjärjekorras:

    a)

    WiFi (Institution of Electrical and Electronics Engineers – IEEE 802.11- 2007) (2),

    b)

    Ethernet (IEEE 802.3). Kui katsetatav seade võimaldab kasutada energiatõhusat Ethernetti (IEEE 802.3az-2010) (3), ühendatakse see seadmega, mis võimaldab samuti kasutada IEEE 802.3az-i,

    c)

    Thunderbolt,

    d)

    USB,

    e)

    FireWire (IEEE 1394),

    f)

    muu.

    d)

    Puuteekraani funktsioon: kui katsetataval seadmel on puuteekraan, mis nõuab eraldi andmeühendust, tuleb see, sh ühendused hostmasinaga ja tarkvaradraiverite paigaldamine, ette valmistada tootja juhendite kohaselt.

    e)

    Kui katsetataval seadmel suudab üksainus ühendus täita mitut funktsiooni (nt sildühendust, võrgufunktsiooni ja/või puuteekraani funktsiooni), võib nende funktsioonide täitmiseks kasutada ühtainust pistikut, tingimusel et tegemist on kiireima soovitatud ühendusega, mida katsetatav seade iga funktsiooni puhul toetab.

    f)

    Kui katsetataval seadmel puudub andmeside-/võrgufunktsioon, katsetatakse seadet tarnitud kujul.

    g)

    Sisseehitatud kõlarid ning muud tooteomadused ja -funktsioonid, mida ENERGY STARi spetsifikaadis ega katsemeetodis konkreetselt ei käsitleta, peavad olema sama võimsuskonfiguratsiooniga, mis tarnimise ajal.

    h)

    Muude funktsioonide (nt kasutaja kohaloleku andur, välkmälukaardi-/kiipkaardilugejad, kaameraliidesed, PictBridge) olemasolu dokumenteeritakse.

    2)

    Signaaliliides:

    a)

    Kui katsetataval seadmel on mitu signaaliliidest, katsetatakse seadet esimese kättesaadava järgmiselt loetletud liidesega:

    i)

    Thunderbolt,

    ii)

    DisplayPort,

    iii)

    HDMI,

    iv)

    DVI,

    v)

    VGA,

    vi)

    muu digitaalliides,

    vii)

    muu analoogliides.

    3)

    Kasutaja kohaloleku andur: kui katsetataval seadmel on kasutaja kohaloleku andur, katsetatakse seda sellise seadistusega, millega seade tarniti. Kui katsetatava seadme kasutaja kohaloleku andur on tarnimisel aktiveeritud, peavad olema täidetud järgmised tingimused.

    a)

    Kogu soojenemis- ja stabiliseerumisaja ning heleduse katsetamise ja sisselülitatud oleku jooksul peab keegi viibima kasutaja kohaloleku anduri lähedal, et katsetatav seade ei lülituks väiksema võimsustarbega olekusse (nt puhke- või väljalülitatud olek). Katsetatav seade peab kogu soojenemis- ja stabiliseerumisaja ning heleduse ja sisselülitatud oleku katsetamise jooksul olema sisselülitatud olekus.

    b)

    Puhke- ja väljalülitatud oleku katsetamise ajal ei tohi keegi viibida kasutaja kohaloleku anduri lähedal, et katsetatav seade ei lülituks suurema võimsustarbega olekusse (nt sisselülitatud olek). Katsetatav seade peab kogu puhkeoleku katsetamise vältel olema puhkeolekus ja väljalülitatud oleku katsetamise jooksul olema väljalülitatud olekus.

    4)

    Asend: kui katsetatava seadme saab pöörata nii vertikaal- kui ka horisontaalasendisse, katsetatakse seda horisontaalasendis nii, et seadme pikim külg on lauapinnaga paralleelne.

    D)

    Eraldusvõime ja värskendussagedus

    1)

    Püsipikselkuvarid

    a)

    Pikslivorming tuleb seada loomulikule tasemele vastavalt toote kasutusjuhendile.

    b)

    Muude kui elektronkiiretoruga (CRT) kuvarite värskendussageduseks tuleb seada 60 Hz, kui toote kasutusjuhendis ei ole ette nähtud teistsugust vaikimisi värskendussagedust, mida tuleb sel juhul kasutada.

    c)

    CRT-kuvarite pikslivorming tuleb vastavalt toote kasutusjuhendile seada kõrgeima eraldusvõimega, mis on ette nähtud kasutamiseks 75 Hz värskendussagedusel. Katsetamisel kasutatakse tavapärasele tööstusharu standardile vastavat pikslivormingu ajastust. Värskendussageduseks seatakse 75 Hz.

    E)

    Sisendsignaali tasemete täpsus: analoogliideste kasutamise korral peavad videosisendid olema ± 2 % piires valge ja musta võrdlustasemetest. Digitaalliideste kasutamise korral ei tohi allika videosignaal olla värvide osas kohandatud ega katsetaja poolt muuks otstarbeks muudetud kui edastamise eesmärgil vastavalt vajadusele kas tihendatud/hõrendatud või kodeeritud/dekodeeritud.

    F)

    Tegelik võimsustegur: programmis osalejad esitavad katsetatava seadme sisselülitatud olekus mõõdetud tegeliku võimsusteguri (power factor, PF). Tegeliku võimsusteguri väärtused dokumenteeritakse sama sammuga kui võimsuse väärtus (PON). Esitatakse sisselülitatud olekus tehtud katsete kogukestuse keskmine võimsustegur.

    G)

    Katsematerjal

    1)

    Kooskõlas standardi IEC 62087:2011 jaotisega 11.6 (On (average) mode testing using dynamic broadcast-content video signal) kasutatakse katsetamisel muutuva ringhäälingusisuga signaali (Dynamic Broadcast-Content Signal) vastavalt standardile IEC 62087:2011.

    2)

    Üksnes selliste toodete puhul, mis ei suuda kuvada muutuva ringhäälingusisuga signaali vastavalt standardile IEC 62087:2011, kasutatakse VESA standardit FPDM2.

    H)

    Video sisendsignaal

    1)

    Hostmasin peab väljastama video sisendsignaali kuvari loomuliku eraldusvõimega, nii et video aktiivpiirkond täidab kogu ekraani. See võib tähendada, et taasesitustarkvara peab video proportsioone kohandama.

    2)

    Video sisendsignaali kaadrisagedus peaks vastama tootemüügipiirkonnas kõige enam kasutatavale kaadrisagedusele (nt USAs ja Jaapanis kasutatav kaadrisagedus on 60 Hz, Euroopas ja Austraalias 50 Hz).

    3)

    Hostmasina heliseaded peavad olema desaktiveeritud, et video sisendsignaalile lisaks ei tekitataks ühtki muud heli.

    6.   Katsemenetlused kõigi toodete jaoks

    6.1.   Katsetatava seadme katse-eelne lähtestamine

    A)

    Enne katsetamist lähtestatakse katsetatav seade järgmiselt.

    1)

    Valmistage katsetatav seade ette vastavalt toote kasutusjuhendis esitatud juhtnööridele.

    2)

    Ühendage nõuetele vastav vattmeeter toiteallikaga ja katsetatav seade vattmeetri mõõtekontakti.

    3)

    Seadke väljalülitatud katsetataval seadmel ümbrusvalgustus sellisele tasemele, et ekraanil mõõdetud valgustustihedus on alla 1,0 luksi (vt jaotise 5.2 punkt B).

    4)

    Lülitage katsetatav seade sisse ja viige vastavalt vajadusele läbi süsteemi algne konfigureerimine.

    5)

    Kui katsemeetodiga ei ole ette nähtud teisiti, tagage, et katsetataval seadmel on tarnimisel konfigureeritud seaded.

    6)

    Laske katsetataval seadmel soojeneda 20 minutit või nii kaua, kuni seade on lähtestatud ja kasutusvalmis, olenevalt sellest, kumb ajavahemik on pikem. Kogu soojenemisaja vältel kuvatakse standardile IEC 62087:2011 vastavas vormingus katsesignaali, millele on osutatud jaotise 5.2 punkti G alapunktis 1. Kui kuvar ei suuda kuvada standardile IEC 62087:2011 vastavas vormingus katsesignaali, peab selle ekraanil olema kuvatud VESA standardi FPDM2 L80 katsesignaal vastavalt jaotise 5.2 punkti G alapunktile 2.

    7)

    Esitage vahelduvvoolu sisendpinge ja -sagedus või alalisvoolu sisendpinge.

    8)

    Esitage katseruumi ümbritseva õhu temperatuur ja suhteline niiskus.

    6.2.   Heleduse katsetamine

    A)

    Heledust katsetatakse vahetult pärast soojenemisaega pimikutingimustes. Toote ekraani valgustustihedus, mille mõõtmise ajal on katsetatav seade väljalülitatud olekus, peab olema kuni 1,0 luksi.

    B)

    Heledust mõõdetakse toote ekraani keskosa risttasandi suhtes heledusmõõturiga vastavalt mõõturi kasutusjuhendile.

    C)

    Heledusmõõturi asend toote ekraani suhtes peab kogu katse vältel jääma samaks.

    D)

    Heleduse automaatse reguleerimisega toodete heleduse mõõtmise ajal peab heleduse automaatne reguleerimine olema desaktiveeritud. Kui heleduse automaatset reguleerimist desaktiveerida ei ole võimalik, mõõdetakse heledust toote ekraani keskosa risttasandi suhtes nii, et valgus suundub otse seadme ümbrusvalgustusandurisse valgustustihedusega vähemalt 300 luksi.

    E)

    Heledust mõõdetakse järgmiselt.

    1)

    Tehke kindlaks, et katsetataval seadmel on valitud tarnimisel seadistatud heledus või pildi seade „Home“.

    2)

    Kuvage konkreetse tooteklassi video-katsesignaal järgmiselt:

    a)

    kõik tooted peale punktis b osutatud toodete: kolme tulbaga videosignaal vastavalt standardi IEC 62087:2011 jaotisele 11.5.5 (kolm valget tulpa (100 %) mustal (0 %) taustal);

    b)

    tooted, mis ei suuda kuvada standardile IEC 62087:2011 vastavaid signaale: VESA standardi FPDM2 L80 katsesignaal suurima eraldusvõime juures, mida toode toetab.

    3)

    Kuvage video-katsesignaali vähemalt kümme minutit, et katsetatava seadme heledus saaks stabiliseeruda. Seda kümne minuti pikkust stabiliseerumisaega võib lühendada, kui valgusmõõtmistulemused on 2 % piires stabiilsed vähemalt 60 sekundi jooksul.

    4)

    Mõõtke ja dokumenteerige tarnimisel vaikimisi seadistatud heledus LAs-shipped.

    5)

    Seadke katsetatava seadme heledus ja kontrast kõrgeimale võimalikule tasemele.

    6)

    Mõõtke ja dokumenteerige heledus LMax_Measured.

    7)

    Dokumenteerige tootja esitatud suurim heledus LMax_Reported.

    F)

    Kui ei ole ette nähtud teisiti, tuleb kontrasti seade jätta järgnevate sisselülitatud oleku katsete ajaks kõrgeimale võimalikule tasemele.

    6.3.   Sisselülitatud oleku katsetamine vaikimisi aktiveerimata heleduse automaatse reguleerimisega toodete puhul

    A)

    Pärast heleduse katsetamist ja enne sisselülitatud oleku võimsuse mõõtmist seatakse katsetatava seadme heledus järgmiselt.

    1)

    Infoekraanid: katsetamise ajal peab toote heleduse väärtus olema tasemel, mis on vähemalt 65 % tootja esitatud suurimast heledusest (LMax_Reported). Heleduse väärtusi mõõdetakse vastavalt jaotisele 6.2. See heleduse väärtus LOn dokumenteeritakse.

    2)

    Kõik muud tooted: asjakohaseid heleduse juhtelemente tuleb reguleerida seni, kuni ekraani heledus on 200 kandelat ruutmeetri kohta (cd/m2). Kui katsetatav seade seda heledust saavutada ei suuda, tuleb valida sellele kõige lähem heleduse väärtus, mida toode saavutada suudab. Heleduse väärtusi mõõdetakse vastavalt jaotisele 6.2. See heleduse väärtus LOn esitatakse. Asjakohased heleduse juhtelemendid on mis tahes juhtelemendid, millega saab kuvari heledust häälestada, kuid ei hõlma kontrasti seadeid.

    B)

    IEC standardile vastavaid signaale kuvada suutva katsetatava seadme sisselülitatud oleku võimsust (PON) mõõdetakse vastavalt standardi IEC 62087:2011 jaotisele 11.6.1 (Measurements using dynamic broadcast-content video signal). Kui katsetatav seade IEC standardile vastavaid signaale kuvada ei suuda, mõõdetakse sisselülitatud oleku võimsust (PON) järgmiselt.

    1)

    Tagage, et katsetatav seade on lähtestatud vastavalt jaotisele 6.1.

    2)

    Kuvage häälestustabel (VESA standard FPDM2, A112-2F, SET01K), millel on kaheksa halli tooni varjundit alates täiesti mustast (0 volti) kuni täiesti valgeni (0,7 volti).

    3)

    Kontrollige, et sisendsignaali tasemed vastavad VESA videosignaalistandardile (VSIS) (versioon 1.0, revideeritud väljaanne 2.0, detsember 2002).

    4)

    Kui heleduse ja kontrasti juhtelemendid on kõrgeimal tasemel, kontrollige, et valge ja peaaegu valge halli tasemed on eristatavad. Vajaduse korral häälestage juhtelemente, kuni valge ja peaaegu valge halli tasemed muutuvad eristatavaks.

    5)

    Kuvage häälestustabel (VESA standard FPDM2, A112-2H, L80), millel on täiesti valge (0,7 volti) ala, mis võtab enda alla 80 % kujutisest.

    6)

    Tagage, et heleduse mõõtmise ala oleks täielikult häälestustabeli valges osas.

    7)

    Häälestage asjakohaseid heleduse juhtelemente, kuni ekraani valge ala heledus on seadistatud vastavalt jaotise 6.3 punktile A.

    8)

    Dokumenteerige ekraani heledus (LOn).

    9)

    Dokumenteerige sisselülitatud oleku võimsus (PON) ja kogupikslivorming (horisontaalne × vertikaalne). Sisselülitatud oleku võimsust mõõdetakse kümme minutit sarnaselt standardi IEC 62087:2011 (muutuv ringhäälingusisu) kohase katsega.

    6.4.   Sisselülitatud oleku katsetamine vaikimisi aktiveeritud heleduse automaatse reguleerimisega toodete puhul

    Toote keskmine sisselülitatud oleku võimsustarve määratakse kindlaks standardi IEC 62087:2011 kohase muutuva ringhäälingusisuga. Kui toode ei suuda kuvada IEC standardile vastavat signaali, kasutatakse kõigis alljärgnevates etappides VESA standardi FPDM2 L80 häälestustabelit vastavalt jaotise 6.3 punkti B alapunktile 5.

    A)

    Laske katsetataval seadmel 30 minutit stabiliseeruda. Selleks korrake kolm korda kümneminutilist IEC standardi kohast muutuva ringhäälingusisuga videosignaali.

    B)

    Seadke katsetamisel kasutatava lambi valgustus 12 luksile mõõdetuna ümbrusvalgustusanduri ees.

    C)

    Kuvage kümneminutiline muutuva ringhäälingusisuga videosignaal. Mõõtke ja dokumenteerige võimsustarve P12 kümneminutilise muutuva ringhäälingusisuga videosignaali ajal.

    D)

    Korrake jaotise 6.4 punktidega B ja C ette nähtud etappe 300 luksise ümbrusvalgustuse juures, et mõõta P300.

    E)

    Desaktiveerige heleduse automaatne reguleerimine ja mõõtke sisselülitatud oleku võimsus (PON) vastavalt jaotisele 6.3. Kui heleduse automaatset reguleerimist desaktiveerida ei ole võimalik, mõõdetakse võimsust järgmiselt.

    1)

    Kui heleduse väärtuse on võimalik seada kindlale tasemele vastavalt jaotisele 6.3, mõõdetakse toodete sisselülitatud oleku võimsust vastavalt jaotisele 6.3 nii, et valgus suundub otse katsetatava seadme ümbrusvalgustusandurisse valgustustihedusega vähemalt 300 luksi.

    2)

    Kui heleduse väärtust ei ole võimalik seada kindlale tasemele, mõõdetakse toodete sisselülitatud oleku võimsust vastavalt jaotisele 6.3 nii, et valgus suundub otse katsetatava seadme ümbrusvalgustusandurisse valgustustihedusega vähemalt 300 luksi ja ekraani heledus on muutmata.

    6.5.   Puhkeoleku katsetamine

    A)

    Puhkeoleku võimsust (PSLEEP) mõõdetakse vastavalt standardile IEC 62301:2011, järgides ka jaotises 5 esitatud juhiseid.

    B)

    Puhkeoleku katsetamise ajal on katsetatav seade ühendatud hostmasinaga samamoodi nagu sisselülitatud oleku katsetamise ajal. Võimaluse korral aktiveeritakse puhkeolek hostmasina puhkeolekusse lülitamise teel. Hostarvuti puhkeolek on määratletud ENERGY STARi arvutispetsifikatsiooni versioonis 6.1.

    C)

    Kui tootel on mitu käsitsi valitavat puhkeolekut või kui toode võib lülituda puhkeolekusse eri meetoditel (nt kaugjuhtimispuldi abil või hostmasina lülitamisel puhkeolekusse), mõõdetakse ja dokumenteeritakse kõigi puhkeolekute võimsus.

    Kui toode lülitub automaatselt ühest puhkeolekust teise, peab mõõtmisaeg olema piisavalt pikk kõigi puhkeolekute keskmise väärtuse mõõtmiseks. Mõõtmisel tuleb täita standardi IEC 62301:2011 jaotise 5.3 nõuded (nt stabiilsus, mõõtmisperiood jne).

    6.6.   Väljalülitatud oleku katsetamine

    A)

    Väljalülitatud olekuga toodete puhul tuleb pärast puhkeoleku katse lõpetamist käivitada väljalülitatud olek, kasutades kõige hõlpsamini kättesaadavat toitelülitit.

    B)

    Mõõtke väljalülitatud oleku võimsus (POFF) vastavalt standardi IEC 62301:2011 jaotisele 5.3.1. Dokumenteerige reguleerimismeetod ja väljalülitatud oleku saavutamiseks vajalike sündmuste järjestus.

    C)

    Väljalülitatud oleku võimsuse mõõtmisel võib jätta arvesse võtmata sisendi sünkroniseerimissignaali kontrolltsüklit.

    6.7.   Lisakatsed

    A)

    Kui tootel on andmeside-/võrgufunktsioon või sildühendus, tehakse jaotise 5.2 punkti C alapunkti 1 alapunktide b ja c kohaselt lisaks katsetele, mille käigus on andmeside-/võrgufunktsioon aktiveeritud ja sildühendus loodud (vt jaotise 5.2 punkti C alapunkt 1), ka puhkeoleku katsed, mille käigus on andmeside-/võrgufunktsioon desaktiveeritud ja sildühendus puudub.

    B)

    Täieliku võrguühenduse olemasolu kindlakstegemiseks katsetatakse kuvari võrgutegevust puhkeolekus vastavalt standardi CEA-2037-AD jaotisele 6.7.5.2 (Determination of Television Set Power Consumption), pidades silmas järgmist.

    1)

    Kuvar peab enne katse algust olema ühendatud võrku vastavalt jaotise 5.2 punkti C alapunkti 1 alapunkt c.

    2)

    Kuvar peab olema puhkeolekus, mitte aktiivses ooteolekus (standby-active, low).


    (1)  http://www.gpo.gov/fdsys/pkg/CFR-2011-title10-vol3/pdf/CFR-2011-title10-vol3-sec430-2.pdf

    (2)  IEEE 802 – Telecommunications and information exchange between systems — Local and metropolitan area networks – Part 11:, Wireless LAN Medium Access Control (MAC) and Physical Layer (PHY) Specifications.

    (3)  Part 3: Carrier Sense Multiple Access with Collision Detection (CSMA/CD) Access Method and Physical Layer Specifications – Amendment 5: Media Access Control Parameters, Physical Layers, and Management Parameters for Energy-Efficient Ethernet.


    Na vrh