Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012AE1765

    Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamus teemal „Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele „Euroopa tarbijakaitse tegevuskava – suurem usaldus ja kiirem kasv”  ” COM(2012) 225 final

    ELT C 11, 15.1.2013, p. 54–58 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    15.1.2013   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    C 11/54


    Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamus teemal „Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele „Euroopa tarbijakaitse tegevuskava – suurem usaldus ja kiirem kasv” ”

    COM(2012) 225 final

    2013/C 11/12

    Raportöör: Reine-Claude MADER

    22. mail 2012 otsustas komisjon vastavalt Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklile 304 konsulteerida Euroopa Majandus-ja Sotsiaalkomiteega järgmises küsimuses:

    Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele „Euroopa tarbijakaitse tegevuskava - suurem usaldus ja kiirem kasv”

    COM(2012) 225 final.

    Asjaomase töö ettevalmistamise eest vastutav ühtse turu, tootmise ja tarbimise sektsioon võttis arvamuse vastu 25. oktoobril 2012.

    Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee võttis täiskogu 484. istungjärgul 14.–15. novembril 2012 (14. novembri istungil) vastu järgmise arvamuse. Poolt hääletas 143, vastu hääletas 1, erapooletuks jäi 2.

    1.   Järeldused ja soovitused

    1.1

    22. mail 2012 võttis Euroopa Komisjon vastu Euroopa tarbijakaitse tegevuskava. Selles dokumendis kujundatakse tarbijakaitse strateegiline raamistik nelja põhilise eesmärgi abil, milleks on tarbijaohutuse parandamine; teadmiste suurendamine; õiguste jõustamiseks võetavate meetmete parandamine ja õiguskaitse pakkumine; õiguste ja võtmetähtsusega poliitikate kohandamine majanduslike ja sotsiaalsete muudatustega. Tegevuskava on seotud strateegiaga „Euroopa 2020”.

    1.2

    Komitee nõustub komisjoni seisukohaga, et tarbijatel on esmatähtis roll, sest neist sõltub majanduskasv, samuti sellega, et arvesse tuleb võtta nende üldist olukorda.

    1.3

    Komitee toetab tegevuskavas esitatud eesmärke, ent peab küsitavaks tegevuskava kooskõla tarbijakaitseprogrammiga, samuti sellele eraldatud vahendite piisavust, mis komitee arvates selgelt ei vasta püstitatud eesmärgile.

    1.4

    Komitee tuletab meelde, et tarbijate huve tuleb arvesse võtta kõigi ELi poliitikasuundade väljatöötamisel ja rakendamisel. Komitee avaldab heameelt selle üle, et tarbijakaitse tegevuskavaga soovib Euroopa Komisjon koondada ühteainsasse teksti suurema osa Euroopa tarbijate kaitset käsitlevatest ELi algatustest, mis senini on olnud hajutatud. Tegevuskava on suur samm, mis tõstab esile ELi poliitikastrateegiate väljatöötamisel tarbijate vajadustele ja ootustele osutatavat tähtsust.

    1.5

    Komiteel on hea meel, et tunnustatakse tarbijaühenduste olulist rolli. Neile ühendustele tuleb eraldada vahendid kooskõlas neile usaldatud ülesannetega. Erilist heameelt tunneb komitee selle üle, et tegevuskavas väljendab Euroopa Komisjon kavatsust teha ühenduste rolli parema tunnustamise nimel koostööd riikide valitsustega.

    1.6

    Komitee peab eriti tähtsaks, et iseäranis praeguses majanduslikus ja sotsiaalses olukorras hoolitsetaks haavatavate isikute eest. Seepärast toetab komitee tegevuskavas finantskaasamise ja põhiteenuste kättesaadavuse toetamiseks ettenähtud algatusi.

    1.7

    Komitee toonitab, kui tähtsaks ta peab kõiki säästva arenguga seotud tegevusi. Seepärast jagab ta komisjoni muret energiahalduse ja ökodisaini arvessevõtmise pärast. Lisaks sellele rõhutab komitee vajadust võtta tõhusaid meetmeid eetiliste ja keskkonnastandardite tõstmiseks kaupade, eelkõige kolmandatest riikidest imporditud kaupade tootmisel ja turustamisel.

    1.8

    Komitee on seisukohal, et toiduohutuse parandamine on oluline, et tagada toote ohutus selle tootmiskohast kuni tarbimiskohani, samuti võimaldaks see tervet ja ausat konkurentsi. Lisaks sellele aitavad ettenähtud meetmed taastada tarbijate usaldust, mida on õõnestanud mitmed tervishoiukriisid.

    1.9

    Komitee tunneb heameelt kõigi algatuste üle, mis võetakse eesmärgiga teha tarbijatele kättesaadavaks nende vajadustele kohandatud teave. Siiski toonitab komitee, et tarbijate harimine ei või viia kaupmeeste vabastamiseni nende kohustustest.

    1.10

    Komitee toetab algatusi, millega soovitakse tarbijakaitseseadused tõhusalt jõustada ja neid edasi arendada ning luua tõhus õiguskaitse. Seoses sellega toonitab komitee, et vaidluste lahendamise alternatiivsete menetluste puhul tuleb tagada nende sõltumatus vaidluspooltest. Lõpetuseks, nagu juba mitmes arvamuses märgitud, avaldab komitee poolehoidu kollektiivse õiguskaitse mehhanismi loomisele ja on seisukohal, et Euroopa tasandi vahendi kasutuselevõttu ei saa enam edasi lükata.

    2.   Komisjoni ettepaneku kokkuvõte

    2.1   22. mail 2012 võttis Euroopa Komisjon vastu Euroopa tarbijakaitse tegevuskava. Dokumendis kujundatakse lähiaastateks tarbijakaitse strateegiline raamistik. Tegevuskava on seotud strateegiaga „Euroopa 2020” ja see täiendab teisi algatusi, sealhulgas 2014.–2020. aasta tarbijakaitseprogrammi käsitlevat algatust.

    2.2   Komisjon soovib asetada ühtse turu keskmesse 500 miljonit Euroopa tarbijat, kelle kulutused moodustavad 56 % Euroopa Liidu SKPst, sest just neist sõltub majanduskasv ja kuivõrd „selle nõudluse stimuleerimine aitab ELi kriisist välja tuua”.

    2.3   Tegevuskava hõlmab nelja eesmärki, mille abil täita nimetatud eesmärk ja suurendada tarbijate usaldust.

    2.3.1   Tarbijaohutuse parandamine

    Probleemide lahendamiseks, mis tulenevad toodete ja teenuste turuleviimisest nende tootmiskohast sõltumata, soovib komisjon parandada toote- ja teenuseohutust käsitlevat õigusraamistikku ja tugevdada turujärelevalve raamistikku, kontrollides päritolukohas tooteohutust ja nõuetele vastavust.

    Komisjon rõhutab vajadust parandada ohutust toiduahela eri etappides.

    Nende eesmärkide täitmiseks ergutab komisjon liikmesriike koostööd laiendama.

    2.3.2   Teadmiste suurendamine

    Komisjoni hinnangul peab tarbijail olema selge, usaldusväärne ja võrreldav teave ning vahendid oma õiguste mõistmiseks. Seega leiab komisjon, et tuleb parandada tarbijate teavitamist ning suurendada nende teadlikkust oma õigustest ja huvidest. Samuti leiab ta, et teadlikkuse suurendamisel peavad osalema ka kaupmehed, ja kavatseb nende sotsiaalse vastutuse raames teha vajalikud algatused. Komisjon tunnistab, et tarbijate ühendustel on oluline roll nii selle teabe levitamisel kui ka tarbijate esindamisel ja kaitsmisel.

    2.3.3   Õiguste jõustamiseks võetavate meetmete parandamine ja õiguskaitse pakkumine

    Komisjon soovib tarbijakaitseseadused tõhusalt jõustada ja pakkuda tarbijatele tõhusaid viise vaidluste lahendamiseks. Ta kavatseb parandada olemasolevaid piiriüleste kohtuvaidluste lahendamise mehhanisme turustusviisist sõltumata ja tugevdada koostööd kolmandate riikide ja kõige olulisemate rahvusvaheliste organisatsioonidega.

    2.3.4   Õiguste ja võtmetähtsusega poliitikate kohandamine majanduslike ja sotsiaalsete muudatustega

    Komisjon on seisukohal, et tema ettepanekuid tuleb iseäranis digiajastul kohandada tarbimisharjumuste muutusega. Ta toonitab vajadust võtta arvesse haavatavate tarbijate vajadusi ja leiab, et tuleb lihtsustada säästva majanduse kasuks otsustamist.

    2.4   Tegevuskavas kehtestatud eesmärgid puudutavad peamiselt viit sektorit: digi-, finantsteenuste, toidu-, energia- ning reisi- ja transpordisektorit.

    3.   Üldised märkused

    3.1

    Komitee nõustub komisjoni seisukohaga, et tarbijatel on esmatähtis roll, kuna neist sõltub majanduskasv, samuti nõustutakse lähiaastate mureküsimustega ning absoluutse vajadusega võtta arvesse praegust üldist olukorda. Kriis on vähendanud tarbijate ostujõudu. Muu hulgas on muutumas tarbimisharjumused. Need nõuavad järjest suuremaid tehnilisi teadmisi ja on kohati kulukad.

    3.2

    Hoolimata sellest, et ELil on olemas tugev reguleeriv raamistik, esineb raskusi selle rakendamisega. Tarbijatele nende õiguste kaitsmiseks antud vahendid ei ole asjakohased, samas kasvab üha kaebuste hulk ja puudu on tarbijatele mõeldud usaldusväärsest teabest üldises infotulvas selle eri vormides.

    3.3

    Tegevuskavas osutatud aluspõhimõtted väärivad kahtlemata toetust, ent komitee peab küsitavaks tarbijakaitseprogrammi ja tegevuskava kooskõla ning tarbijakaitsepoliitika elluviimist.

    3.4

    Selle kohta tõstis komitee oma 28. märtsi 2012. aasta arvamuses (1) esile tarbijakaitsepoliitikale eraldatud vahendite vähesust ning avaldas kahtlust suutlikkuse suhtes viia ellu julget tarbijakaitseprogrammi, kuna selleks ette nähtud eelarve ei vasta ilmselgelt püstitatud eesmärgile.

    3.5

    Komisjon on esitanud kaaluka nimekirja algatustest, mis tegevuskava eesmärkide saavutamiseks tehakse. Kõige olulisem on siiski nimetatud algatuste kvaliteet ja kohaldatavus, et saavutada tõhusus, mis tagab tõeliselt kõrge tarbijakaitse taseme. Alles seejärel, kui liikmesriigid ja sidusrühmad on tegevuskava meetmed vastu võtnud ja ellu viinud, on näha mõju tarbijatele.

    3.6

    Seoses sellega märgib komitee, et puudub läbipaistev ja tõhus menetlus tegevuskava elluviimise ja tulemuste hindamiseks. Komitee palub komisjonil võtta kasutusele hindamiskriteeriumid ja kvaliteedinäitajad iga-aastase edu hindamiseks ning avaldada kord pooleteise aasta jooksul tegevuskava elluviimise aruanne.

    3.7

    Tegevuskavast ilmneb, et tarbijakaitsepoliitika kohaldamisala on väga lai, mis kinnitab komitee poolt juba varem esile tõstetud vajadust võtta tarbijate huve arvesse kõigi ELi poliitikasuundade väljatöötamisel ja rakendamisel. Komitee on aga hämmeldunud, et tegevuskava ei hõlma meditsiinivaldkonna tarbijakaitseküsimusi, täpsemalt seoses farmaatsiatoodete või meditsiiniseadmetega, mis on tekitanud mitmes liikmesriigis poleemikat tarbijaile ja patsientidele tekitatud kahjude tõttu. Komitee leiab, et terviklik tarbijakaitsepoliitika peaks hõlmama ka meditsiini- ja farmaatsiavaldkondi, et tagada tarbijaohutus, tarbijate teavitamine ja nende õiguste kaitse.

    3.8

    Komitee väljendab rahuolu asjaolu üle, et komisjon soovib kaasata tarbijakaitsepoliitikasse kaupmehed. Seepärast tuleks kiiremas korras hakata ettevõtjatele pakkuma tarbijakaitse alaseid koolitusi. Ettevõtjate kutsevõrgustikud, keda asjaomane meede hõlmab, võiksid hakata Euroopa Komisjoni toetusel pakkuma võimalikult kiiresti spetsiaalselt VKEde jaoks välja töötatud koolitusmooduleid.

    3.9

    Komitee kutsub komisjoni kaasama asjaomaseid pooli ja sidusrühmi tegevuskava elluviimisesse ning tõhustama nõupidamist eelkõige tarbijaühendustega, et tagada nende piisav osalemine vastava poliitika kujundamises.

    4.   Konkreetsed märkused

    4.1   Tarbijaohutus

    4.1.1

    Komitee toetab kindlalt tooteohutuse õigusraamistiku läbivaatamist, et tagada tarbijatele ohutud tooted ja teenused.

    4.1.2

    Komitee leiab, et ajakohaste ja ühtlustatud järelevalve-eeskirjade, tavade ja (muuhulgas tootmispaiga pädevaid asutusi hõlmavate) koostööviiside kehtestamine võimaldab paremat turujärelevalvet, et tekiks aus konkurents, mis on kasulik kõigile ettevõtjatele ja tarbijatele. Muu hulgas on komitee jaoks arusaamatu, milline on standardimise ulatus ja millised vahendid on selleks eraldatud.

    4.1.3

    Komitee arvates on ohutuse suurendamine väga oluline, et taastada tarbijate usaldus, mis on mitme tervishoiukriisi tulemusel kõikuma löönud. Seepärast on oluline tõhustada seaduste jõustamise meetmeid ja kooskõlastamist liikmesriikides.

    4.2   Teabevoog

    4.2.1

    Komitee jagab komisjoni arvamust, et üldises infotulvas on unustatud tarbija vajadused. Ta pooldab vajadust edastada tarbijatele usaldusväärset, selget ja võrreldavat teavet, mis ei oleks kättesaadav üksnes elektrooniliselt, vaid ka muude meediakanalite kaudu.

    4.2.2

    Komitee peab kiiduväärseks tarbijaühenduste tunnustamist ning tuletab meelde, et sellele peaks järgnema nii ELi kui ka riikide pädevate asutuste poolne rahaliste vahendite eraldamine määral, mis võimaldaks saavutada seatud eesmärgid, eriti katsed tarbijatele pakutavate toodete ja teenustega.

    4.2.3

    Komitee kiidab heaks meetmed, mille eesmärk on levitada tarbijale asjakohast ja otstarbekat teavet.

    4.2.4

    Komitee toetab kõiki tarbijate harimise alaseid algatusi ning rõhutab eriti asjaolu, et tarbijaid ei ole vaja mitte üksnes teavitada, vaid suurendada tuleb ka nende teadmisi. See peab saama alguse juba koolist, näiteks mis puutub digitaal- ja finantsoskustesse. Neid oskusi tuleb ajaga arendada, mis aga ei tähenda, et need asendavad tarbijate teavitamise kohustuse, mis on kaupmeestel.

    4.3   Õigusaktide rakendamine ja õiguskaitse

    4.3.1

    Komitee võtab teadmiseks komisjoni otsuse tarbijakaitseseadused tõhusalt jõustada, mis vastab üldisele ootusele, kuna üha uute õigusaktide väljaandmine ei ole lahendus, mis tagab tugeva tarbijakaitse.

    4.3.2

    Komitee pooldab üleeuroopaliste võrgustike toimimist, kusjuures neist vanim – õigusalase koostöö võrgustik – on loodud 2001. aastal. Võrgustike tõhusa töö tagamiseks nõuab komitee nende korrapärast hindamist, mis võimaldab tehtud tähelepanekutest õppida.

    4.3.3

    Komitee toetab kõiki algatusi, mis võimaldavad õppida paremini tundma Euroopa Liidu õigusraamistikku.

    4.3.4

    Komitee toetab ise- ja kaasreguleerimise algatusi, nagu näiteks suuniste avaldamine, tingimusel et neis võetakse tõhusalt arvesse avalik-õigusliku poliitika eesmärke. Lisaks tuleb korrapäraste kontrollimiste ja hindamistega tagada, et juhul, kui nimetatud eesmärke ei täideta, on võimalik need asendada siduvate meetmetega.

    4.3.5

    Komitee toetab komisjoni astutud samme vaidluste kohtuvälise lahendamise lihtsustamiseks, tingimusel et mehhanismid on eelkõige sõltumatud protsessipooltest ja nende suhtes erapooletud (nagu komitee on rõhutanud ühes oma arvamuses (2)), ning et ei välistata nende kohtulikku vaidlustamist.

    4.3.6

    Komitee kutsub komisjoni propageerima tõhusate meetmete võtmist, et soodustada e-kaubandust, mille juurde kuuluvad vaidluste veebipõhise lahendamise mehhanismid. Muuhulgas väljendab komitee heameelt kavatsuse üle asutada asjaomaste poolte vaheline platvorm, mille raames arutatakse veebilehtedele ELi usaldusmärgise loomist.

    4.3.7

    Seoses kollektiivse õiguskaitse mehhanismiga avaldab komitee kahetsust, et tegevuskava sisaldab vaid väga hägusat viidet asjaomase tarbijaõiguste jõustamise vahendi kasutuselevõtmise võimalusele ning leiab, et vaadates teatavate liikmesriikide olukorda ja piiriüleseid vaidlusi ning kõiki toimunud nõupidamisi, on aeg jätta venitamine ja võtta see mehhanism kiiremas korras kasutusele.

    4.4   Õiguste ning poliitika kohandamine majanduslike ja sotsiaalsete muudatustega

    4.4.1   Komitee täheldab, et peaaegu kõigi tarbijaühenduste ja osa ettevõtjate üldisest vastuseisust hoolimata soovib komisjon jätkata Euroopa ühist müügiõigust käsitleva määruse eelnõu menetlemist, millega kehtestatakse valikuline õigus. Komitee meenutab oma seisukohta (3), et ettepanek ei vasta teatavatele püstitatud eesmärkidele, milleks on eelkõige tarbijakaitse kõrgem tase Ta rõhutab vajadust ELi tarbijaõiguse arendamise järele.

    4.4.2   Digivaldkond

    Komitee toetab digivaldkonnas tehtud eri ettepanekuid tehnoloogia arengu kontekstis. Ühtlasi märgib komitee, et komisjon võtab meetmeid, et tagada asjaomase sektori tarbijatele ühesugune kaitse ning see on hädavajalik algatus, mis peab sektori arenguga kaasas käima.

    4.4.3   Finantsteenused

    4.4.3.1

    Komitee märgib, et komisjon on otsustanud suurendada tarbijatele (eriti kõige haavatavamatele tarbijatele) pakutavate finantsteenuste järelevalvet. See on igati toetusväärne, kuna võimaldab läbipaistvamat ja võrreldavamat pakkumist ja hinnakujundust.

    4.4.3.2

    Komitee rõhutab, et ta on eriti tähelepanelik finantskaasamise kõikide aspektide suhtes.

    4.4.4   Toit

    4.4.4.1

    Komitee kiidab reservatsioonideta heaks toiduainete kohta teabe andmist ning toitumis- ja tervisealaseid väiteid käsitlevate määruste vastuvõtmise rahvatervise kaalutlustel, mille suhtes on tarbijad väga tundlikud.

    4.4.4.2

    Hiljutised probleemid teatavates liikmesriikides seoses ebaseadusliku alkoholimüügiga on järjekordne tõestus selle kohta, kui oluline on turujärelevalve ja -kontroll.

    4.4.4.3

    Komitee pooldab toidujäätmete vähendamiseks välja pakutud ideed võtta meetmeid, mis on suunatud toiduahela eri lülidele.

    4.4.5   Energia

    4.4.5.1

    Komitee tõstab eriti esile energia tähtsust kõigi tarbijate, eelkõige kõige haavatavamate tarbijate jaoks, kes peaksid saama kasutada nimetatud teenust jõukohastel tingimustel.

    4.4.5.2

    Komitee julgustab algatusi, mille eesmärk on soodustada energiatarbimise kontrolli all hoidmist, sest energia on haruldane ressurss, millel on oluline koht pere-eelarves. Samuti juhitakse tähelepanu vajadusele hinnata tarbijate kasutuses olevat tehnikat selle uuenduslikkuse ja tootlikkuse seisukohast.

    4.4.6   Reisimine ja transport

    4.4.6.1

    Komitee leiab, et on oluline, et tegevuskavas käsitletakse transpordiküsimust – nii lennu- kui ka ühistransporti. Komitee jagab komisjoni soovi parandada reisijate õigusi, kuna viimased peavad olema kooskõlas ettevõtjate ja reisikorraldajate pakkumistega. Komitee rõhutab, et eelkõige lennutranspordi puhul peab ELi õigusraamistiku ja ühtse turu aktis (4) ette nähtud meetmete kavandatud läbivaatamine tugevdama reisijate õigusi ning püüdma vähendada ebaausaid lepingulisi ja äritavasid.

    4.4.6.2

    Komitee rõhutab, et võimalikult ruttu tuleks võtta meetmeid lennuettevõtjate pankrotistumise tõttu abita jäetud reisijate kaitsmiseks. Seda probleemi ei ole tarbijakaitse tegevuskavas käsitletud.

    4.4.6.3

    Komitee toetab ideed töötada süsinikdioksiidi heitkoguste vähendamiseks välja keskkonnahoidlike autode arendamise strateegia.

    4.4.7   Säästvad tooted

    4.4.7.1

    Komitee on korduvalt rõhutanud, kui oluline on Euroopa tulevikku silmas pidades säästev areng. Seepärast toetab komitee komisjoni suuniseid toodete eluea pikendamiseks ning kõigi toodete ökodisaini propageerimiseks.

    4.4.7.2

    Komitee avaldab heakskiitu komisjoni katkematutele püüdlustele edendada ettevõtjate sotsiaalse vastutuse poliitikat, ehkki vaja oleks karmimaid meetmeid, et tagada läbipaistev ja vastutustundlik tootmine ning (eriti kolmandate riikide päritoluga) eetilisemate ja ökoloogilisemate kaupade pakkumine. Kolmandate riikide suhtes tuleks kehtestada siduvad meetmed, millega tagatakse sealt imporditud kaupade vastavus ELi standarditele. Näiteks tuleks kehtestada kohustus esitada kirjalik tõend kaupade vastavuse kohta rahvusvahelistele tööstandarditele.

    Brüssel, 14. november 2012

    Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee president

    Staffan NILSSON


    (1)  ELT C 181, 21.6.2012, lk 89.

    (2)  ELT C 286, 17.11.2005, lk 1.

    (3)  ELT C 181, 21.6.2012, lk 75.

    (4)  COM(2010) 608 final.


    Top